၂၀၂၆ ခုနှစ်၊ အောက်တိုဘာလ ၁၃ ရက်နေ့တွင် အပ်ဒိတ်လုပ်ခဲ့သည်- အိမ်ပုံစံအတွက် မိတ္တူကူးခွင့်၊ ရွေးချယ်မှုများနှင့် ဈေးကွက်ကိန်းဂဏန်းများ မပြောင်းလဲပါ။ မူလက ၂၀၂၆ ခုနှစ်၊ စက်တင်ဘာလတွင် ထုတ်ဝေခဲ့သည်။
ဆာဗာဈေးကွက်သည် ၂၀၂၅ ခုနှစ်တွင် ဒေါ်လာ ၄၄၄ ဘီလီယံဖြင့် စံချိန်တင်ခဲ့ပြီး ၂၀၂၆ ခုနှစ်ကို ပထမသုံးလပတ်ဝင်ငွေသည် နောက်ထပ် ၃၀ ရာခိုင်နှုန်း မြင့်တက်လာခဲ့ပြီး ၎င်းတို့ထဲမှ မည်သည့်ဆာဗာကို ဝယ်ယူရမည်ကို ပြောပြခြင်းမရှိသလောက်ပင်ဖြစ်သည်။ ဝင်ငွေအရ ဈေးကွက်၏ ထက်ဝက်မှာ hyperscaler များထံ တိုက်ရိုက်ရောင်းချသော ODM ဟာ့ဒ်ဝဲများဖြစ်ပြီး၊ လုပ်ငန်းတစ်ခုမှ မှာယူ၍မရသော စက်များဖြစ်သည်။ ကျန်တိုးတက်မှုအများစုမှာ neocloud နှင့် hyperscale ဖောက်သည်အနည်းငယ်တွင် စုစည်းထားသော AI rack စနစ်များဖြစ်သည်။ နှစ်ခုလုံးကို ဖယ်ရှားလိုက်သောအခါ၊ လုပ်ငန်း rack များတွင် ဖြည့်သွင်းထားသော 1U နှင့် 2U စက်များ၏ အထွေထွေရည်ရွယ်ချက်ဈေးကွက်သည် ခေါင်းစဉ်ရှယ်ယာဇယားများနှင့် လုံးဝမတူပါ။
ဒီစာမျက်နှာက ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေမှာ အားနည်းချက်တွေ ရှိနေတဲ့ ဈေးကွက်အခြေအနေနဲ့အညီ ဆာဗာတွေကို အဆင့်သတ်မှတ်ပေးသလိုပါပဲ- StorageReview ဓာတ်ခွဲခန်းကတစ်ဆင့် ရရှိခဲ့တဲ့ အချက်အလက်တွေအရ၊ ဈေးကွက်အခြေအနေအရ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေမှာ အားနည်းချက်တွေ ရှိနေတယ်လို့ ဖော်ပြထားပါတယ်။ ရွေးချယ်မှုတိုင်းဟာ အချက်အလက်တွေကို သိမ်းဆည်းထားတဲ့ သုံးသပ်ချက်နဲ့ ချိတ်ဆက်ထားပါတယ်။ ဈေးကွက်ဦးဆောင်သူတစ်ယောက်က ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စံနှုန်းကို မကျော်လွန်နိုင်ဘူးဆိုရင်၊ ကျွန်ုပ်တို့က အဲဒီလိုပြောပြီး အကြောင်းအရာနဲ့ ဆက်စပ်ပြီး ဖော်ပြပေးပါတယ်။
ရွေးချယ်မှုများ
အကောင်းဆုံး 2U Server: Dell PowerEdge R7725
17G AMD flagship သည် အကျယ်အဝန်းအားဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာတွင် ရှိနေသည်။ dual EPYC 9005 sockets၊ accelerators များအတွက် နေရာနှင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ မူလသုံးသပ်ချက် နှင့် ကမ္ဘာ့စံချိန်တင် 314 trillion digits Pi တွက်ချက်မှုတို့ကို ကျော်ဖြတ်နိုင်ခဲ့သည့် storage flexibility တို့ ပါဝင်သည်။ 2026 ခုနှစ်တွင် rack တွင် ဖြည့်ရန် general-purpose 2U slot တစ်ခုရှိပါက၊ ဤသည်မှာ default အဖြေဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုသည် ၎င်းအတွက် အမြင့်ဆုံးကန့်သတ်ချက်များကို ဆက်လက်ရှာဖွေနေပါသည်။
အကောင်းဆုံး Intel 2U ဆာဗာ- Dell PowerEdge R770
Xeon 6 P-cores နှင့် Dell မှ ဤမျိုးဆက်သို့ ယူဆောင်လာသော modular design language ပါရှိသော 17G ၏ Intel ဘက်ခြမ်း။ ကျွန်ုပ်တို့၏ R770 သုံးသပ်ချက်က ၎င်းကို modular၊ အစွမ်းထက်ပြီး AI-ready ဟုခေါ်ဆိုပြီး Intel တွင် စံသတ်မှတ်ထားသော ဆိုင်များအတွက် ၎င်းသည် R7725 နှင့် တိုက်ရိုက် መልእክትဖြစ်သည်။ R770AP ဗားရှင်းသည် ပါဝါမြင့် configuration များအတွက် platform ကို တိုးချဲ့ပေးသည်။
အကောင်းဆုံး 2U သိုလှောင်မှုဆာဗာ- Dell PowerEdge R7725xd
သိုလှောင်မှုသိပ်သည်းသော 17G ဗားရှင်းသည် 2U chassis မှ 300 GB/s ကို ထိန်းသိမ်းခြင်းဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ မျှော်လင့်ချက်များကို ပြန်လည်သတ်မှတ်ပါသည် ။ workload သည် GPU များ၊ backup target များ သို့မဟုတ် scale-out software-defined storage သို့ data များ ပေးပို့နေပါက၊ ၎င်းသည် general-purpose server မှ ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့သော per-rack-unit ရလဒ်တွင် အားအကောင်းဆုံးဖြစ်သည်။
2U အစားထိုးများ- Lenovo ThinkSystem SR650 V4 နှင့် Supermicro A+ AS-2126HS-TN
Lenovo ရဲ့ V4 workhorse ဟာ Xeon 6 နဲ့ သန့်ရှင်းပြီး ဝန်ဆောင်မှုကောင်းတဲ့ ဒီဇိုင်းတို့နဲ့ စွယ်စုံရ 2U workhorse ဖြစ်တယ်လို့ ဆုံးဖြတ်ချက်ချ ခဲ့ပြီး SR630 V4 ကလည်း 1U မှာ အလားတူ platform ကို ယူဆောင်လာပါတယ်။ Lenovo ရဲ့ အခြေခံအဆောက်အအုံလုပ်ငန်းဟာ စံချိန်တင် သုံးလပတ်တွေ ရရှိနေတာကြောင့် V4 လိုင်းဟာ Dell နဲ့ HPE ကို ယှဉ်ပြိုင်ဖို့ တတိယမြောက် ရောင်းချသူကို တင်ဒါခေါ်ဖို့ အခိုင်မာဆုံး အကြောင်းပြချက်ပါပဲ။
Supermicro A+ AS-2126HS-TN သည် dual EPYC 9005 Turin ကို ရိုးရှင်းသော 2U တွင် ထည့်သွင်းထားပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက် တွင် tier-one ရောင်းချသူများနှင့် မယှဉ်နိုင်သော ဈေးနှုန်းဖြင့် flagship compute density ကို ပေးဆောင်ကြောင်း တွေ့ရှိခဲ့သည်။ ကုန်သွယ်မှုမှာ Supermicro ၏ ပုံမှန်တစ်ခုဖြစ်သည်- hardware velocity နှင့် တန်ဖိုးသည် ပိုမိုပါးလွှာသော enterprise support နှင့် management ဇာတ်လမ်းနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ပိုမိုပါးလွှာပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်တွင် ထိုသို့ပင် ဖော်ပြထားသည်။
အကောင်းဆုံး 1U ဆာဗာ- Dell PowerEdge R4715
R4715 က ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ထားတဲ့ 1U pick ပါ၊ 1U chassis မှာ EPYC 9005 socket တစ်ခုတည်း ထည့်သွင်းထားပြီး ကျွန်တော်တို့ရဲ့ R4715 review မှာ မကြာသေးခင်က 2U dual-socket box တစ်ခု လိုအပ်ခဲ့တဲ့ virtualization, database နဲ့ backup duty တွေကို လွှမ်းခြုံထားတာကို တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါ့အပြင် R5715 နဲ့အတူ SMB pairing ကိုလည်း ထောက်ပံ့ပေးပါတယ်။
အကောင်းဆုံး AI Inference Server (4U နှင့်အထက်): Dell PowerEdge XE7740
XE7740 ကို ကောက်ချက်ချခေတ်အတွက် မည်သို့တည်ဆောက်ထားသည်ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ဗိသုကာပညာကို နက်နက်ရှိုင်းရှိုင်း လေ့လာခဲ့သည်- ပက်ကေ့ချ်တစ်ခုတွင် accelerator ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုသည် အခန်းကို ပြန်လည်ဒီဇိုင်းထုတ်စရာမလိုဘဲ rack လုပ်နိုင်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့သည် Intel Xeon 6 တည်ဆောက်မှုကို စမ်းသပ်ခဲ့သည်။ Dell သည် AMD EPYC 9005 ပါသည့် ပလက်ဖောင်းကို XE7745 အဖြစ်လည်း ပေးဆောင်ထားပြီး အချို့ဆိုင်များက EPYC core density နှင့် memory bandwidth အတွက် နှစ်သက်ကြသော်လည်း ကျွန်ုပ်တို့သည် ထိုဗားရှင်းကို တိုက်ရိုက်စမ်းသပ်ခြင်း မပြုရသေးပါ။
ဒီအတန်းအစားမှာလည်း စမ်းသပ်ထားပါတယ်- HPE ProLiant Compute DL380a Gen12 ၊ ဒါက လေအေးပေးစက်သိပ်သည်းတဲ့ 4U GPU ကိုယ်ထည်တစ်ခုဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်မှာ ကောင်းကောင်းရပ်တည်နိုင်ပြီး လုံခြုံတဲ့ enclave HPE positions ပါတဲ့ iLO 7 ကို server BMC မှာ ပထမဆုံး quantum-resistant root of trust အဖြစ် ယူဆောင်လာပါတယ်။ ၎င်းဟာ inference slot ကို မယူပါဘူး၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ၎င်းရဲ့ PCIe lane allocation ဟာ GPU တွေနဲ့ network card တွေကို root complex တစ်ခုတည်းမှာ ထားရှိဖို့အတွက် Dell ရဲ့ထက် optimization နည်းတာကြောင့်ပါ၊ inference ဟာ node တွေတစ်လျှောက် scale out လုပ်တဲ့အခါ ပိုအရေးကြီးတဲ့ affinity detail တစ်ခုပါ။
အကောင်းဆုံး SMB ဆာဗာများ- Dell PowerEdge R5715 နှင့် R4715
ဒီမျိုးဆက်ရဲ့ တိတ်ဆိတ်ငြိမ်သက်တဲ့ တော်လှန်ရေးကတော့ EPYC 9005 socket တစ်ခုတည်းမှာ မျိုးဆက်နှစ်ဆက်က dual-socket cluster တစ်ခုလုံးကို လွှမ်းခြုံထားတဲ့ core count တွေကို ကုန်ကျစရိတ်သက်သာပြီး လိုင်စင်ရိုးရှင်းစွာနဲ့ သယ်ဆောင်လာနိုင်ခြင်းပါပဲ။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ R5715 သုံးသပ်ချက် မှာ 2U storage-forward build၊ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ R4715 သုံးသပ်ချက်မှာ 1U midmarket version နဲ့ SMB တွေ ဘယ်လို deploy လုပ်သလဲဆိုတာကို ထင်ဟပ်စေတဲ့ database၊ virtualization နဲ့ backup workloads နှစ်မျိုးလုံးကို နောက်ဆက်တွဲအနေနဲ့ ဖော်ပြထားပါတယ် ။
အကောင်းဆုံး Edge Server များ- Dell PowerEdge XR7620 နှင့် Supermicro SYS-E403
Dell ရဲ့ XR လိုင်းဟာ အကြမ်းခံဆုံး portfolio အဖြစ် ဆက်လက်တည်ရှိနေပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ XR7620 သုံးသပ်ချက်ဟာ edge မှာ အရှိန်မြှင့်တွက်ချက်မှုကို လွှမ်းခြုံထားပြီး 17G XR8720t ဟာ telecom အတွက် လိုင်းကို တိုးချဲ့ထားပါတယ်။ edge ရဲ့ တိတ်ဆိတ်တဲ့ ရုံးခန်းအတွက် fanless-adjacent Supermicro IoT SYS-E403 ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ တိုတို၊ တိတ်ဆိတ်ပြီး စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားကြောင်း သက်သေပြခဲ့ပါတယ်။ HPE ရဲ့ ProLiant DL145 G11 ဟာ compact branch-office box တစ်ခုအဖြစ် ၎င်းတို့ကြားမှာ ရှိနေပြီး edge inference upgrade က ဘာကိုပေးစွမ်းနိုင်လဲဆိုတာအတွက် ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ကိုးကားချက်ဖြစ်လာပါပြီ- ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ RTX PRO 4500 edge သုံးသပ်ချက်ဟာ အဲဒီ chassis မှာ L4 ရဲ့ serving throughput ထက် 2.7x တိုင်းတာခဲ့ပြီး server တစ်ခုလုံးအတွက် second token အောက်မှာ 301W ခန့်နဲ့ တစ်ပြိုင်နက်တည်း chat session ၂၅၆ ခုကို ကျင်းပခဲ့ပါတယ်။
သိထားသင့်သော အထူးစနစ်များ
ဓာတ်ခွဲခန်းစမ်းသပ်ထားသော စနစ်နှစ်ခုသည် mainstream အမျိုးအစားများပြင်ပတွင် ရှိနေသော်လည်း ဆွေးနွေးမှုတွင် နေရာတစ်ခုရရှိခဲ့သည်။ Comino Grando RTX PRO 6000 တွင် RTX PRO 6000 Blackwell ကတ်ရှစ်ကတ်နှင့် 768GB VRAM ကို liquid-cooled 4U chassis တွင် ထည့်သွင်းထားပြီး ကတ်တိုင်းကို ၂၄ နာရီ TDP အပြည့်ဖြင့် ထောက်ပံ့ပေးထားသည်။ အခြားနေရာတွင် မော်ဒယ်မကိုက်ညီသော ဝယ်ယူသူများအတွက် deskside-to-rack crossover တစ်ခုလည်း ဖြစ်သည်။ ထို့အပြင် Hypertec ၏ Trident immersion server သည် GPU လေးခုကို immersion-born 1U တစ်ခုတည်းတွင် ထည့်သွင်းထားပြီး လေအေးပေးစနစ်များ နှေးကွေးသွားသည့်နေရာတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို တည်ငြိမ်စွာ ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပြီး မြင့်မားသောသိပ်သည်းဆ AI ဖြန့်ကျက်မှုများ မည်သည့်နေရာသို့ ဦးတည်နေသည်ကို ကြိုတင်ကြည့်ရှုနိုင်မည်ဖြစ်သည်။
ဝယ်သူအများစု မထိတွေ့နိုင်သေးတဲ့ hardware ကို စမ်းသပ်ဖို့ Supermicro ရဲ့ JumpStart remote-access program ကို နှစ်ကြိမ်သုံးခဲ့ပြီးပါပြီ။ NVIDIA HGX B200 system နဲ့ AMD Instinct MI350X ပါတဲ့ H14 platform တို့နဲ့ တစ်ပတ်ကြာ စမ်းသပ် ခဲ့ပါတယ်။ ဖြန့်ကျက်မှုမလုပ်ခင် platform တစ်ခုကို validate လုပ်ဖို့ အဓိကရောင်းချသူဆီက ဘာမှ မယှဉ်နိုင်ပါဘူး။ Xeon 6 ပါတဲ့ Supermicro ရဲ့ Hyper SYS-212HA က သူ့ရဲ့ mainstream case ကို ပြီးပြည့်စုံစေပါတယ်။
၂၀၂၆ ခုနှစ်တွင် ဆာဗာဈေးကွက်
ဈေးကွက်ဝေစုဇယားများသည် ဆာဗာဝယ်ယူသူများကို ၎င်းတို့ကူညီသည်ထက် ပိုမိုလှည့်ဖြားသောကြောင့် ၎င်းကို မည်သို့ဖတ်ရှုရမည်ကို ဤနေရာတွင်ဖော်ပြထားပါသည်။ IDC ၏ ၂၀၂၆ ခုနှစ် ပထမသုံးလပတ်အတွက် မကြာသေးမီက ထုတ်ပြန်ခဲ့သော tracker တွင် ကမ္ဘာတစ်ဝှမ်းရှိ ဈေးကွက်သည် ဒေါ်လာ ၁၂၂.၆ ဘီလီယံရှိပြီး တစ်နှစ်လျှင် ၃၀ ရာခိုင်နှုန်း မြင့်တက်လာပြီး အမေရိကန်ပြည်ထောင်စုသည် ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာဝင်ငွေ၏ ၆၅ ရာခိုင်နှုန်းရှိသည်။ ကမ္ဘာတစ်ဝှမ်းရှိ စုစုပေါင်းဝင်ငွေ၏ ထက်ဝက်မှာ Foxconn၊ Quanta နှင့် Wiwynn မှ တည်ဆောက်ပြီး hyperscaler များထံ တိုက်ရိုက်ရောင်းချသော ODM hardware များဖြစ်ပြီး မည်သည့်လုပ်ငန်းမှ ဝယ်ယူ၍မရပါ။
GPU စနစ်များသည် သုံးလပတ်အတွင်း ဆာဗာဝင်ငွေအားလုံး၏ ၅၆ ရာခိုင်နှုန်းကို AI buildout အနည်းငယ်တွင် အာရုံစိုက်ခဲ့ပြီး x86 server ဝင်ငွေကျဆင်းခဲ့သည်။ ၂၀၂၆ ခုနှစ်တွင် ဝင်ငွေခွဲဝေမှုသည် လုပ်ငန်းကြီးများ ရွေးချယ်သည့်အရာမဟုတ်ဘဲ AI rack များကို neocloud များသို့ မည်သူပို့ဆောင်နေသည်ကို တိုင်းတာခြင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။
| ရောင်းချသူ | ပထမသုံးလပတ်ဝင်ငွေ | Share | YoY | ဝယ်သူတွေအတွက် ဘာကိုဆိုလိုတာလဲ |
|---|---|---|---|---|
| ODM Direct (Foxconn၊ Quanta၊ Wiwynn et al.) | $ 61.5B | 50.2% | + 2.1% | Hyperscaler-only; ဝယ်ယူ၍မရပါ |
| Dell က | $ 20.3B | 16.5% | + 244% | AI-rack တိုးတက်မှု၊ အကြီးဆုံး enterprise server ရောင်းချသူလည်းဖြစ်သည် |
| Supermicro | $ 9.3B | 7.6% | + 129% | AI စနစ်များနှင့် ဈေးနှုန်း-စွမ်းဆောင်ရည်; ၂၀၂၆ ဘဏ္ဍာရေးနှစ် $39.1B |
| Lenovo က | $ 5.6B | 4.6% | + 37% | မှတ်တမ်းတင် အခြေခံအဆောက်အအုံ သုံးလပတ်များ၊ မြင့်တက်လာမှု #၃ |
| IEIT စနစ်များ (Inspur) | $ 4.0B | 3.3% | -7% | တရုတ်ဗဟိုပြု၊ အမေရိကန်စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများမှ ထိရောက်စွာ ကင်းကွာနေပါသည် |
| HPE | $ 3.7B | 3.0% | + 17% | x86 over volume တွင် hybrid နှင့် mission-critical ဘက်သို့ ပြန်လည်နေရာချထားသည် |
| ကျန်ဈေးကွက် (Cisco အပါအဝင်) | $ 18.1B | 14.8% | + 48% | Cisco သည် UCS ဝင်ငွေကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း မပြုပါ။ |
ရင်းမြစ်: IDC Worldwide Quarterly Server Tracker, 1Q 2026။ IDC သည် per-vendor US-only ဇယားကို မထုတ်ပြန်ပါ။ worldwide revenue သည် အကောင်းဆုံး public proxy ဖြစ်သည်။
အထွေထွေရည်ရွယ်ချက် rack များအတွက်၊ လုပ်ငန်းကြီးများဝယ်ယူသည့် ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်၏ သဘောတူညီချက်နှင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ကိုယ်ပိုင်ဓာတ်ခွဲခန်းအတွေ့အကြုံများက သဘောတူညီကြသည်- Dell သည် စီမံခန့်ခွဲမှု၊ channel နှင့် အပိုပစ္စည်းများရရှိနိုင်မှုတွင် ပထမ၊ iLO အခြေခံနှင့် သီးခြားဒေါင်လိုက်များတွင် ခိုင်မာသော HPE သည် ဒုတိယ၊ Lenovo သည် မြင့်တက်လာသောတန်ဖိုးနှင့် အရည်အသွေးရွေးချယ်မှု၊ ပါးလွှာသော support bench ပါရှိသော ဈေးနှုန်း-စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် အစောပိုင်း silicon access အတွက် Supermicro၊ Cisco သည် converged နှင့် blade ပတ်ဝန်းကျင်များတွင် ၎င်း၏ installed base ကို ထိန်းသိမ်းထားခြင်း။
လက်ရှိပလက်ဖောင်းမျိုးဆက်များ
အောက်ပါတို့သည် ရောင်းချသူတစ်ဦးစီအတွက် ၂၀၂၆ ခုနှစ် စက်တင်ဘာလတွင် တင်ပို့မည့်ပစ္စည်းများဖြစ်ပြီး အောက်ပါအရာအားလုံးနှင့် သက်ဆိုင်သည်- AMD သည် ၂၀၂၆ ခုနှစ် ဇူလိုင်လတွင် EPYC Venice ကို စတင်ခဲ့ပြီး OEM စနစ်များကို ကြိုတင်ကြည့်ရှုနိုင်သော်လည်း မှာယူ၍မရသေးဘဲ NVIDIA ၏ Rubin ပလက်ဖောင်းသည် ၂၀၂၆ ခုနှစ် ဒုတိယနှစ်ဝက်တွင် အမြောက်အမြားထုတ်လုပ်မှုသို့ ရောက်ရှိပြီး ၎င်းသည် Blackwell မျိုးဆက် AI ဝယ်ယူမှုတိုင်းကို သုံးလပတ်အတွင်း ရရှိနိုင်မည်ဖြစ်သည်။
| ရောင်းချသူ | လက်ရှိမျိုးဆက် | အဓိက ပလက်ဖောင်းများ | ဆီလီကွန် |
|---|---|---|---|
| Dell က | PowerEdge 17G | R470-R770, R4715-R7725xd, XE9780/XE7740, XR8720t | Xeon 6၊ EPYC 9005၊ HGX B300၊ GB300 NVL72 |
| HPE | ProLiant Compute Gen12 | DL320-DL380a၊ ML350၊ Synergy 480၊ Cray/XD | Xeon 6၊ EPYC 9005 (1P)၊ GB300 ရက်ခ်များ |
| Lenovo က | ThinkSystem V4 (Intel); V3 ဆက်လက်တည်ရှိနေ (AMD) | SR630/SR650 V4၊ Neptune SC/SD၊ SR685a V3 | Xeon 6၊ EPYC 9005၊ GB200/GB300 |
| Cisco သည် | UCS M8 | C220/C240/C225/C245 M8၊ X210c/X215c M8၊ C885A M8 | Xeon 6၊ EPYC၊ HGX |
| Supermicro | X14 (Intel)၊ H14 (AMD)၊ DCBBS ရက်ခ်စကေး | Hyper၊ BigTwin/GrandTwin၊ GPU စူပါဆာဗာများ | Xeon 6 နှင့် 6+၊ EPYC 9005၊ HGX B300၊ GB300 NVL72 |
ငါးခုစလုံးကို ထိခိုက်စေတဲ့ ဝယ်ယူမှုမှတ်စုတစ်ခုကတော့ IDC က DRAM နဲ့ NAND ဈေးနှုန်းတွေ မြင့်တက်လာတာကြောင့် ၂၀၂၆ ခုနှစ်အထိ server configuration ဈေးနှုန်းတွေ မြင့်တက်လာနိုင်တယ်လို့ မျှော်လင့်ထားတာကြောင့် တူညီတဲ့ configuration ဈေးနှုန်းတွေက နှစ်ကုန်လာတာနဲ့အမျှ မြင့်တက်လာမှာဖြစ်လို့ ဘတ်ဂျက်ကို လိုက်လျောညီထွေဖြစ်အောင် ရေးဆွဲပါ။
ဤစာမျက်နှာ မည်သို့အလုပ်လုပ်သည်
အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော ရွေးချယ်မှုတိုင်းသည် StorageReview ဓာတ်ခွဲခန်းမှတစ်ဆင့် ရောက်ရှိလာပြီး ရွေးချယ်မှုတိုင်းသည် ဒေတာကို သိမ်းဆည်းထားသော သုံးသပ်ချက်နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသည်။ ဈေးကွက်တွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ ဓာတ်ခွဲခန်းက မစမ်းသပ်ရသေးသော အဓိက ရောင်းချသူ ပါဝင်သည့်အခါတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ဖော်ပြထားသော ကွာဟချက်ဖြင့် အကြောင်းအရာအပိုင်းများတွင် ၎င်းကို ဖုံးအုပ်ထားပြီး ဂုဏ်သတင်းအပေါ် အခြေခံ၍ အဆင့်သတ်မှတ်ခြင်း မပြုပါ။ ဈေးကွက်ကိန်းဂဏန်းများကို IDC ၏ သုံးလပတ် ခြေရာခံကိရိယာမှ လာပြီး ၎င်းတို့၏ သုံးလပတ်ဖြင့် အညွှန်းတပ်ထားသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် AI ခေတ် ရှယ်ယာနံပါတ်များသည် ပြင်းထန်စွာ ရွေ့လျားနေသောကြောင့်ဖြစ်သည်။ ဆာဗာအသစ်များ စမ်းသပ်မှု ပြီးဆုံးသည်နှင့် ခြေရာခံကိရိယာဒေတာအသစ်များ ထုတ်ဝေသည့်အခါတွင် ဤစာမျက်နှာကို ကျွန်ုပ်တို့ အပ်ဒိတ်လုပ်ပါသည်။
ဆာဗာ အမေးများသောမေးခွန်းများ
၂၀၂၆ ခုနှစ်မှာ ဘယ် server brand က အကောင်းဆုံးလဲ။
Enterprise ဝယ်ယူသူအများစုအတွက် လက်တွေ့ကျတဲ့အဖြေကတော့ လက်ရှိမျိုးဆက် portfolio အကျယ်ပြန့်ဆုံး၊ အနက်ရှိုင်းဆုံးစီမံခန့်ခွဲမှု tooling နဲ့ အပိုပစ္စည်းတွေရရှိနိုင်မှုအတွက် Dell ပါပဲ။ HPE နဲ့ Lenovo တို့က ဈေးနှုန်း ဒါမှမဟုတ် vertical fit မှာ အနိုင်ရတဲ့ ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့ ရွေးချယ်စရာတွေအဖြစ် မကြာခဏရှိနေပါတယ်။ white-glove support ထက် ဈေးနှုန်း-စွမ်းဆောင်ရည် ဒါမှမဟုတ် silicon အသစ်တွေကို စောစီးစွာဝင်ရောက်ခွင့်က ပိုအရေးကြီးတဲ့အခါ Supermicro အနိုင်ရပါတယ်။ ပိုကောင်းတဲ့မေးခွန်းကတော့ ဘယ် server က workload နဲ့ ကိုက်ညီလဲဆိုတဲ့အချက်ပါပဲ။ ဒါကြောင့် ဒီစာမျက်နှာက အမျိုးအစားအလိုက် အဆင့်သတ်မှတ်ပြီး vendor တစ်ဦးတည်းကို သရဖူဆောင်းထားခြင်းမရှိပါဘူး။
Cisco UCS ကို စဉ်းစားသင့်သေးလား။
သင့်အဖွဲ့အစည်းသည် Cisco ကွန်ရက်ပေါ်တွင် စံသတ်မှတ်ထားသည် သို့မဟုတ် converged infrastructure ကို လည်ပတ်နေပါက ဟုတ်ကဲ့- UCS X-Series သည် ကျန်ရှိနေသော မော်ဂျူလာပလက်ဖောင်းများတွင် အတက်ကြွဆုံး တီထွင်ထားပြီး Intersight သည် ၎င်းကို cloud စီမံခန့်ခွဲမှုဇာတ်လမ်းတစ်ပုဒ်အဖြစ် ပေးစွမ်းသည်။ ချိန်ဆရမည့်အချက်နှစ်ချက်- Intersight သည် ပြိုင်ဘက်အများစု ပေးဆောင်သည့် perpetual licensing အစား recurring subscription တစ်ခုဖြစ်ပြီး လက်ရှိ UCS hardware ပေါ်ရှိ လွတ်လပ်သော စမ်းသပ်မှုဒေတာသည် ရှားပါးသည်၊ ကျွန်ုပ်တို့လည်း ပါဝင်သည်။ မကြာသေးမီနှစ်များအတွင်း UCS မှ ထွက်ခွာသွားသော ဆိုင်များသည် ဦးဆောင်ချိန်၊ ဈေးနှုန်းနှင့် subscription လိုအပ်ချက်ကို အများဆုံးကိုးကားလေ့ရှိသည်။
Blade server တွေ သေသွားပြီလား?
မူရင်းအဖြစ် သေဆုံးနေပြီး သီးသန့်တစ်ခုအဖြစ် ရှင်သန်နေပါတယ်။ Dell ရဲ့ blade chassis မှာ လက်ရှိမျိုးဆက် compute sled မပါရှိသလို HPE Synergy မှာလည်း အသစ်ပြင်ဆင်ထားတဲ့ module တစ်ခုတည်းမှာပဲ ရှိနေပြီး Cisco ရဲ့ UCS X-Series တစ်ခုတည်းမှာပဲ အပြည့်အဝ roadmap ပြသထားပါတယ်။ blades ရောင်းချခဲ့တဲ့ သိပ်သည်းဆနဲ့ စီမံခန့်ခွဲမှုဆိုင်ရာ အငြင်းပွားမှုတွေက အခုဆိုရင် သိပ်သည်းဆ 1U နဲ့ 2U racks တွေနဲ့ 128-plus cores ပါတဲ့ single-socket ဒီဇိုင်းတွေနဲ့ သက်ဆိုင်ပါတယ်။ 2026 ခုနှစ်မှာ installed base ကို တိုးချဲ့ဖို့ blades တွေကို ရွေးချယ်ပါ၊ base တစ်ခုကို စတင်ဖို့ မဟုတ်ပါဘူး။
ပလပ်ပေါက်တစ်ခုတည်းဝယ်သင့်လား၊ ပလပ်ပေါက်နှစ်ခုဝယ်သင့်လား။
socket နှစ်ခုကို default မလုပ်ခင် တွက်ချက်မှုကို လုပ်ဆောင်ပါ။ EPYC 9005 socket တစ်ခုတည်းသည် 128 မှ 192 cores အထိ memory bandwidth အပြည့်အဝရှိပြီး မျိုးဆက်အနည်းငယ်က socket နှစ်ခု လိုအပ်ခဲ့သော virtualization cluster အများစုကို လွှမ်းခြုံထားပြီး၊ ပါဝါနည်းပါးခြင်း၊ လိုင်စင်ရိုးရှင်းခြင်းနှင့် ဝယ်ယူရန် CPU တစ်ခု လျော့နည်းခြင်းတို့ဖြင့် ဖြစ်သည်။ Dell R5715 နှင့် R4715 တို့ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတွင် single-socket 17G စက်များသည် အလယ်အလတ်စျေးကွက်အတွက် database၊ virtualization နှင့် backup တာဝန်များကို ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးမရှိဘဲ ကိုင်တွယ်ကြောင်း တွေ့ရှိခဲ့သည်။ dual-socket သည် အမြင့်ဆုံး memory စွမ်းရည်၊ accelerator-heavy configs နှင့် consolidation ceilings တို့တွင် အနိုင်ရနေဆဲဖြစ်သည်။
၂၀၂၆ ခုနှစ်မှာ server အတွက် Intel ဒါမှမဟုတ် AMD လား။
ပလက်ဖောင်းနှစ်ခုစလုံးသည် လက်ရှိအခြေအနေတွင်ရှိပြီး မှန်ကန်သောအဖြေမှာ workload-shaped ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် R7725 ကဲ့သို့သော EPYC 9005 စနစ်များသည် socket တစ်ခုလျှင် core density နှင့် memory bandwidth တို့တွင် ဦးဆောင်နေပြီး၊ ထို့ကြောင့် AMD socket တစ်ခုတည်းသည် မျိုးဆက်အနည်းငယ်က socket နှစ်ခုယူခဲ့ရသောအလုပ်ကို လွှမ်းခြုံထားသည်။ ပေါင်းစည်းခြင်းနှင့် per-core licensing သင်္ချာသည် AMD ကို ဦးစားပေးလေ့ရှိသည်။ Intel Xeon 6 သည် CPU-side AI inference အတွက် AMX acceleration နှင့် R770 နှင့် R770AP ရှိ ခိုင်မာသော memory configuration များဖြင့် တန်ပြန်သည်။ ဆုံးဖြတ်ချက်ချသည့်အချက်မှာ virtualization density သို့မဟုတ် licensing cost ဖြစ်ပါက EPYC ဖြင့်စတင်ပါ။ workload သည် CPU inference သို့မဟုတ် Intel-validated software stack ပေါ်တွင် မူတည်ပါက Xeon 6 စက်များသည် ၎င်းတို့၏နေရာကို ရရှိသည်။
AI workloads အတွက် AI server လိုအပ်ပါသလား၊ ဒါမှမဟုတ် ပုံမှန် server လိုအပ်ပါသလား။
မော်ဒယ်အရွယ်အစားနှင့် တာဝန်ဝတ္တရားစက်ဝန်းပေါ်တွင် အပြည့်အဝမူတည်ပါသည်။ အသေးစားနှင့် အလတ်စားမော်ဒယ်များအပေါ် ကောက်ချက်ချခြင်းသည် accelerator တစ်ခု သို့မဟုတ် နှစ်ခုပါသည့် အထွေထွေရည်ရွယ်ချက် 2U တွင် အဆင်ပြေစွာအလုပ်လုပ်ပြီး XE7740 နှင့် DL380a Gen12 ကဲ့သို့သော ပလက်ဖောင်းများကို ပုံသွင်းထားသည့်အတိုင်းဖြစ်သည်။ သီးသန့် ရှစ်ခုပါ GPU HGX စနစ်များနှင့် rack-scale NVL72 စက်များသည် လေ့ကျင့်ခြင်း သို့မဟုတ် မြင့်မားသောပမာဏ ကောက်ချက်ချခြင်းသည် အဓိကအလုပ်ဝန်ဖြစ်သည့်အခါ ၎င်းတို့၏ကုန်ကျစရိတ်ကို ရရှိသည်။ ၂၀၂၆ အတွက် သတိပေးချက်- NVIDIA ၏ Rubin မျိုးဆက်သည် ယခုနှစ်နှောင်းပိုင်းတွင် အမြောက်အမြားထုတ်လုပ်မှုသို့ ရောက်ရှိသောကြောင့် Blackwell အတန်းအစား ဝယ်ယူမှုများကို အနာဂတ်အတွက် အထောက်အကူဖြစ်စေမည့်အစား ရေတိုလိုအပ်ချက်ဖြင့် တရားမျှတစေသင့်သည်။
Enterprise ဝယ်ယူမှု မတည်ငြိမ်ဘူးဆိုရင် Server ဈေးကွက်က ဘာလို့ ဒီလောက်မြန်မြန် တိုးတက်နေတာလဲ။
အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် တိုးတက်မှုသည် enterprise ဝယ်ယူခြင်းမဟုတ်သောကြောင့်ဖြစ်သည်- GPU စနစ်များသည် ၂၀၂၆ ခုနှစ် ပထမသုံးလပတ် server ဝင်ငွေ၏ ၅၆ ရာခိုင်နှုန်းရှိပြီး ဈေးကွက်၏ထက်ဝက်မှာ hyperscaler များထံ တိုက်ရိုက်ရောင်းချသော ODM hardware များဖြစ်ပြီး ရိုးရာ x86 ဝင်ငွေသည် နှစ်အလိုက်ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။ မှတ်တမ်းနံပါတ်များက ဖောက်သည်အနည်းငယ်တွင် အာရုံစိုက်ထားသော AI အခြေခံအဆောက်အအုံတည်ဆောက်မှုကို ဖော်ပြထားသည်။ Enterprise ဝယ်ယူသူများသည် ၎င်းတို့ကို ဝယ်ယူရမည့်အရာ၏ လက္ခဏာတစ်ခုအဖြစ် မဟုတ်ဘဲ အစိတ်အပိုင်းဈေးနှုန်းနှင့် ပို့ဆောင်ချိန်များအတွက် အကြောင်းအရာအဖြစ် ဖတ်ရှုသင့်သည်။




အမေဇုံ