၂၀၂၆ ခုနှစ်၊ အောက်တိုဘာလ ၂၀ ရက်နေ့တွင် အပ်ဒိတ်လုပ်ခဲ့သည်- Dell Pro Precision 9 T2 သည် အကောင်းဆုံး Desktop Workstation ဆုကို ရရှိခဲ့ပြီး Dell Pro Max Tower T2 သည် အကောင်းဆုံးတန်ဖိုး Single-GPU Workstation ဖြစ်လာခဲ့သည်။ dual-GPU HP Z8 Fury G6i နှင့် Dell Precision 7875 တို့သည် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ရှိပြီးဖြစ်သော Best Desktops for Local AI သို့ ရောက်ရှိသွားသောကြောင့် ယခုစာမျက်နှာသည် single-GPU နှင့် compact systems များကို လွှမ်းခြုံထားသည်။
ဤစာမျက်နှာတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော desktop workstation တိုင်းသည် StorageReview lab မှတစ်ဆင့်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် full professional stack များဖြစ်သည့် SPECworkstation၊ SPECviewperf viewsets၊ Blender နှင့် V-Ray rendering၊ LuxMark၊ y-cruncher၊ 7-Zip နှင့် Geekbench တို့ကို benchmark လုပ်ပါသည်။ ၂၀၂၆ ခုနှစ် အောက်တိုဘာလမှစ၍ ကျွန်ုပ်တို့၏ scripted Windows client suite သည် ကျွန်ုပ်တို့ဖော်ပြသော configuration များအပေါ် အခြေခံ၍ benchmark လုပ်ပါသည်။ မည်သည့်စနစ်ကိုမျှ spec sheet မှ အဆင့်သတ်မှတ်ခြင်းမရှိဘဲ ရွေးချယ်မှုတိုင်းသည် data များကိုသိမ်းဆည်းထားသော review နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ လွှမ်းခြုံထားသော အခြားအမျိုးအစားများထက် ဤနယ်ပယ်သည် ပိုမိုကျယ်ပြန့်ပါသည်- မော်နီတာနောက်တွင် တပ်ဆင်ထားသော 1-liter စနစ်များမှသည် စမ်းသပ်ပြီးအဖြစ် $28,000 ကျော် ပြင်ဆင်ထားသော Xeon tower အထိ။ ဤနေရာတွင် အမှတ်တံဆိပ်ထက် အတန်းအစားနှင့် ပုံစံအချက်က ပိုမိုဆုံးဖြတ်ပေးသောကြောင့် အောက်ဖော်ပြပါ ရွေးချယ်မှုများကို သင် စားပွဲအောက်တွင် သို့မဟုတ် နောက်ကွယ်တွင် ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ တပ်ဆင်နိုင်သည့်အရာများအပေါ် အခြေခံ၍ စီစဉ်ထားပါသည်။ ဤစာမျက်နှာသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Windows client suite ရှိ single-GPU tower များနှင့် compact system များကို အဆင့်သတ်မှတ်ထားသည်။ GPU နှစ်ခု သို့မဟုတ် နှစ်ခုထက်ပိုသော GPU များ သို့မဟုတ် shared memory pool ကြီးမားသော စနစ်များကို Linux အောက်တွင် vLLM ဝန်ဆောင်မှုပေးသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ Local AI အတွက် အကောင်းဆုံး Desktops စာမျက်နှာတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသည်။
တစ်တစ်ချက်မှာ
| အမျိုးအစား | စံနစ် | CPU / GPU (စမ်းသပ်ပြီး) | GPU များ (စမ်းသပ်ပြီး / အများဆုံး) | အပြည့်အဝပြန်လည်ဆန်းစစ်ခြင်း |
|---|---|---|---|---|
| အကောင်းဆုံး Desktop Workstation | Dell Pro Precision 9 T2 | Xeon 658X / RTX PRO 6000 Blackwell Max-Q (600W ကတ်ကိုလည်း စမ်းသပ်ပြီး) | ရွေးချယ်ထားသောကတ်များတွင် ၁/၃ | Pro Precision 9 T2 သုံးသပ်ချက် |
| အကောင်းဆုံးတန်ဖိုး Single-GPU Workstation | Dell Pro Max Tower T2 | Core Ultra 9 285K / RTX PRO 6000 Blackwell 600W | ရွေးချယ်ထားသော config များတွင် ၁ / ၂ | Pro Max Tower T2 သုံးသပ်ချက် |
| အကောင်းဆုံး အလယ်အလတ်တန်းစား တာဝါ | Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2 | Core Ultra 9 285 / RTX 5000 Ada | 1 / 1 | P3 Tower Gen 2 သုံးသပ်ချက် |
| အကောင်းဆုံး အရွယ်အစားသေးငယ်သော ပုံစံ | Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2 | Core Ultra 9 285 / RTX 4000 SFF ကတ် | 1 / 1 | P3 Ultra SFF Gen 2 သုံးသပ်ချက် |
| အကောင်းဆုံး မီနီ ဝ্যাပစ ...ন্� | HP Z2 Mini G1a | Ryzen AI Max+ PRO 395 / ပေါင်းစပ်ထားသော Radeon 8060S | ပေါင်းစပ် (ပုံသေ) | Z2 Mini G1a သုံးသပ်ချက် |
ရွေးချယ်မှုများ
အကောင်းဆုံး Desktop Workstation: Dell Pro Precision 9 T2
Pro Precision 9 T2 ဟာ ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ဖူးသမျှထဲမှာ အပြည့်စုံဆုံး single-GPU workstation ပါ။ Intel ရဲ့ 24-core Xeon 658X ကို အောက်က Pro Max Tower T2 လိုပဲ 32-liter chassis ထဲမှာ ထည့်သွင်းထားပြီး tower နှစ်ခုလုံးကို 300W Max-Q နဲ့ 600W RTX PRO 6000 Blackwell ကတ်တွေနဲ့ suite တစ်ခုတည်းကနေ မောင်းနှင်ခဲ့တာကြောင့် နှိုင်းယှဉ်မှုတိုင်းဟာ variable တစ်ခုကိုပဲ ခွဲခြားထားပါတယ်။ Xeon ဟာ Cinebench 2026 multi-core မှာ 12,322 မှတ်ရခဲ့ပြီး Core Ultra 9 285K အတွက် 8,856 မှတ်ရခဲ့ပြီး LLVM ကို 140.2 စက္ကန့်နဲ့ build လုပ်ခဲ့ပြီး 182.5 စက္ကန့်နဲ့ build လုပ်ခဲ့ပြီး DGEMM မှာ 768 နဲ့ build လုပ်ခဲ့တဲ့ 1,638 GFLOPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။ DDR5-6400 RDIMM ရဲ့ channel လေးခုကနေ memory bandwidth က 3.7x ပိုများပါတယ်။
E3.S အထောက်အပံ့ကြောင့် ဒီ tower က ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရရှိတာပါ။ ရှေ့ FlexBay မှာ hot-pluggable E3.S Gen5 drives နှစ်ခုပါဝင်ပြီး ကျွန်တော်တို့ရဲ့ lab မှာရှိတဲ့ tower workstation အတွက် ပထမဆုံးဖြစ်ပြီး M.2 မရောက်ရှိနိုင်တဲ့ စွမ်းရည်တွေကို ဖွင့်ပေးပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ two-drive RAID0 stripe မှာ 4K random I/O မှာ single Gen5 M.2 ကို နောက်ကျကျန်စေတာကြောင့် small-block speed ကို လိုက်ရှာနေတဲ့ ဝယ်သူတွေက drive တစ်ခုကိုပဲ run သင့်ပါတယ်။ GPU ဘက်မှာ 600W card က first token ကိုရောက်ဖို့ အချိန်ကို ၂၈ ရာခိုင်နှုန်း လျှော့ချပေးပြီး Qwen-Image 20B ကို ၃၃ ရာခိုင်နှုန်း ပိုမြန်စေပေမယ့် all-core work မှာတော့ Xeon ကို ၄ ရာခိုင်နှုန်းကနေ ၅ ရာခိုင်နှုန်းအထိ ကုန်ကျစေတာကြောင့် Dell က ထုတ်ပေးတဲ့ Max-Q card က CPU များများဝယ်သူတွေအတွက် ပိုသင့်တော်ပါတယ်။
Xeon ဟာ thread တစ်ခုလျှင် အမြန်နှုန်းကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး Cinebench single-core မှာ 285K ထက် ၂၀ ရာခိုင်နှုန်းနဲ့ Speedometer မှာ ၂၁ ရာခိုင်နှုန်း နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ အောက်တိုဘာလက Dell.com မှာ စမ်းသပ်ထားတဲ့အတိုင်း ဒေါ်လာ ၂၈,၃၀၀ လောက်နဲ့ စာရင်းသွင်းထားပြီး Core T2 ထက် ဒေါ်လာ ၄,၅၀၀ လောက် ပိုများပါတယ်။ ပြီးတော့ မှတ်ပုံတင်ထားတဲ့ ECC မှတ်ဉာဏ်ကလည်း 1TB အထိ တိုးလာပါတယ်။
Dell Pro Precision 9 T2 သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။
အကောင်းဆုံးတန်ဖိုးရှိတဲ့ Single-GPU Workstation: Dell Pro Max Tower T2
Pro Max Tower T2 ဟာ တူညီတဲ့ GPU အတွက် တန်ဖိုးရှိတဲ့ လမ်းကြောင်းပါ။ Pro Precision 9 T2 ရဲ့ 32-liter chassis နဲ့ Core Ultra 9 285K ပါဝင်ပြီး RTX PRO 6000 Blackwell options၊ 300W Max-Q ဒါမှမဟုတ် 600W တွေကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ မူရင်းသုံးသပ်ချက်မှာ သူ့ရဲ့ 600W card ဟာ Blender GPU rendering မှာ တစ်မိနစ်ကို sample 8,025 ခု ပြသခဲ့ပြီး အဲဒီအချိန်တုန်းက ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ dual Max-Q towers တွေထက် သာလွန်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ client suite အသစ်မှာ Xeon tower ကို lightly threaded work မှာ ဦးဆောင်နေပါတယ်- Cinebench single-core မှာ 564.4 နဲ့ 454.1၊ Speedometer မှာ 46.3 နဲ့ 36.8 နဲ့ သူ့ရဲ့ single Gen5 M.2 ကနေ ပိုမြန်တဲ့ model loads တွေပါ။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Xeon unit လိုပဲ 285K၊ 128GB DDR5-4400 ECC၊ RTX PRO 6000၊ 2TB Gen5 drive နဲ့ 1500W supply တို့နဲ့ configure လုပ်ထားတဲ့ ဒီ tower ကို Dell.com မှာ ဒေါ်လာ ၂၃,၈၀၀ လောက်နဲ့ ရောင်းချပြီး ဒေါ်လာ ၄,၅၀၀ လောက် လျော့နည်းပါတယ်။ configurator ကလည်း ဒေါ်လာ ၁၄၇၄ ကနေ စတင်ပါတယ် (၂၀၂၆ ခုနှစ် ဩဂုတ်လ ၁၄ ရက်နေ့မှာ အတည်ပြုခဲ့ပါတယ်)။ Xeon ရဲ့ multi-core throughput မှာ ၃၉ ရာခိုင်နှုန်း ဦးဆောင်နေပြီး 3.7x memory bandwidth နဲ့ 1TB အထိ path ရှိတဲ့ registered ECC memory တို့ပဲ ဖြစ်ပါတယ်။ ဒီ tower ကို FlexBay မှာ E3.S နဲ့ မဟုတ်ဘဲ M.2 drive တစ်ခုတည်းနဲ့ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။
Dell Pro Max Tower T2 သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။
အကောင်းဆုံး အလယ်အလတ်တန်းစား တာဝါ - Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2
စမ်းသပ်ပြီး $7,939 ဖြင့် P3 Tower Gen 2 သည် HEDT silicon မလိုအပ်သော ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များအတွက် အကောင်းဆုံးအဖြေဖြစ်သည်။ RTX 5000 Ada ပါရှိသော Core Ultra 9 285 သည် Cinebench R23 multi-core တွင် 30,760 နှင့် Blender GPU တွင် တစ်မိနစ်လျှင် samples 3,884 ပေးပို့ခဲ့ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတွင် AI inference၊ GPU rendering နှင့် single-core လုပ်ဆောင်ချက်များတွင် Lenovo ၏ Xeon-based ThinkStation PX ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်တွင် ၎င်းကို high-end စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် တတ်နိုင်သော ဈေးနှုန်းကို ပေါင်းကူးပေးသည်ဟု ဖော်ပြထားပြီး၊ benchmark spread ကလည်း ၎င်းကို ထောက်ခံပါသည်။
ThinkStation P3 Tower Gen 2 သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။
အကောင်းဆုံး အရွယ်အစားသေးငယ်သော Form Factor: Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2
24-core Core Ultra 9 နဲ့ RTX 4000 SFF Ada တို့ကို လေးလီတာအောက်နဲ့ တွက်ချက်နိုင်ပါတယ်။ P3 Ultra SFF Gen 2 ဟာ Geekbench 6 multi-core ရမှတ် 20,334 ရရှိခဲ့ပြီး Blender CPU နဲ့ y-cruncher လိုမျိုး CPU-bound စမ်းသပ်မှုတွေမှာ သူ့ရဲ့ full-tower ညီအစ်ကိုကို အနိုင်ယူခဲ့ပြီး စမ်းသပ်ထားတဲ့ဈေးက ဒေါ်လာ ၄,၁၂၈ ဖြစ်ပါတယ်။ သူ့ရဲ့ GPU အမြင့်ဆုံးဈေးနှုန်းက အရောင်းအဝယ်ပါပဲ။ 70W RTX 4000 SFF ရဲ့ ထုတ်လုပ်မှုနှုန်းက Tower ရဲ့ RTX 5000 Ada ထက် ထက်ဝက်အောက်ပဲ ရှိပါတယ်။ စားပွဲပေါ်မှာ အလုပ်လုပ်ရတဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အလုပ်တွေအတွက်ကတော့ ကျွန်တော်တို့ တိုင်းတာဖူးသမျှထဲမှာ အကောင်းဆုံး ဟန်ချက်ညီမှုပါပဲ။
P3 Ultra SFF Gen 2 သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။
အကောင်းဆုံး Mini Workstation: HP Z2 Mini G1a
Z2 Mini G1a သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Editor's Choice ဆုကို ရရှိခဲ့ပြီး ကိန်းဂဏန်းများက အကြောင်းရင်းကို ရှင်းပြပါသည်။ AMD ၏ 16-core Ryzen AI Max+ PRO 395 သည် Cinebench R23 multi-core တွင် 37,156 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး discrete GPU လုံးဝမပါဝင်သော 2.8-liter chassis မှ ဤအုပ်စုတွင် အားအကောင်းဆုံး desktop-class CPU ရလဒ်ဖြစ်သည်။ ၎င်း၏ 128GB unified memory pool သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Local AI leaderboard တွင် Best Without a Discrete GPU နေရာကို ရရှိစေခဲ့ပြီး အကြောင်းရင်းနှစ်ချက်ကြောင့် အမျိုးအစားနှစ်ခုကို ဦးဆောင်သည့် ရှားပါးစနစ်ဖြစ်လာစေခဲ့သည်။
HP Z2 Mini G1a သုံးသပ်ချက်အပြည့်အစုံကို ဖတ်ရှုပါ။
ASUS NUC 16 Pro နှင့် Snapdragon-based ASUS Ascent QN10 ကဲ့သို့သော integrated graphics တစ်ခုတည်းပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားသော စနစ်ငယ်များကို ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး Mini PCs ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ထားပါသည်။
စမ်းသပ်ပြီးပါပြီ
ဤစနစ်များသည် တူညီသောဓာတ်ခွဲခန်းလုပ်ငန်းစဉ်ကို ဖြတ်သန်းခဲ့ပြီး အမျိုးအစားအလိုက် မပါဝင်သည့် ခိုင်မာသောရွေးချယ်မှုများဖြစ်သည်- Lenovo ThinkStation P8 (၎င်း၏ 112,974 Cinebench R23 multi-core သည် ယခင်မျိုးဆက် Threadripper PRO 7995WX တွင် workstation တစ်ခုတွင် ကျွန်ုပ်တို့မှတ်တမ်းတင်ဖူးသမျှတွင် အမြင့်ဆုံးအဖြစ် ရှိနေဆဲဖြစ်သည်)၊ HP Z6 G5 A (၂၀၂၃ ခုနှစ်၏ ထိပ်တန်း tower pick၊ ယခုတိုင် ကြောက်မက်ဖွယ်ကောင်းသော်လည်း GPU မျိုးဆက်နှစ်ခုကြာပြီးနောက်)၊ မူရင်း Dell Precision 7875 (၂၀၂၄ dual RTX 6000 Ada တည်ဆောက်ပုံ၊ ယခုအခါ ကျွန်ုပ်တို့၏ Local AI စာမျက်နှာတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော Blackwell configuration ဖြင့် အစားထိုးခဲ့သည်)။
ကျစ်လစ်သော entry များသည်လည်း ထိုစည်းမျဉ်းအတိုင်း လိုက်နာကြသည်- ThinkStation P3 Ultra Gen 1 (အခြေခံ $985၊ ခိုင်မာသော compact တန်ဖိုးရှိနေဆဲ)၊ ThinkStation P3 Tiny Gen 2 (ကျွန်ုပ်တို့၏သုံးသပ်ချက်အရ အရွယ်အစား၊ စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်မှုတို့၏ ဆွဲဆောင်မှုရှိသော ဟန်ချက်ညီမှုကို ပေးစွမ်းသည့် 1-liter workstation အစစ်အမှန်)၊ P3 Tiny Gen 1 (ဒေါ်လာ ၇၉၉ မှစတင်၍ workstation အဆင့် သေးငယ်သော PC များအတွက် ဘတ်ဂျက်ဝင်ရောက်မှု) နှင့် Dell Precision 3680 (ကျွန်ုပ်တို့၏ ၂၀၂၄ ခုနှစ်တန်ဖိုး $1,029 အခြေခံရွေးချယ်မှု၊ ၎င်းသည် Dell ၏လက်ရှိထုတ်ကုန်စာရင်းမှ ထွက်ခွာခဲ့ပြီး ယခုအခါ reseller နှင့် refurbished channel များမှတစ်ဆင့် အဓိကရောင်းချသောကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် ၎င်းအတွက် တန်ဖိုးတောင်းဆိုခြင်းမပြုတော့ပါ)။
Multi-GPU သို့မဟုတ် GB300-Class စနစ်များကို ရှာဖွေနေပါသလား။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင် Best Overall နှင့် Best for CPU-Heavy Workloads ရွေးချယ်မှုများဖြစ်သည့် HP Z8 Fury G6i နှင့် Dell Precision 7875 တို့သည် RTX PRO 6000 ကတ်နှစ်ခုစီကို အသုံးပြုထားပြီး ယခုအခါ ကျွန်ုပ်တို့၏ Local AI အတွက် အကောင်းဆုံး Desktops စာမျက်နှာတွင် Best Multi-GPU Platform နှင့် Best Tower for Local AI အဖြစ် အဆင့်သတ်မှတ်ခံထားရသည်။ ၎င်းတို့၏ SPECworkstation နှင့် rendering ရလဒ်များကို ၎င်းတို့၏ သုံးသပ်ချက်များတွင် ဆက်လက်ဖော်ပြထားပါသည်။
GPU နှစ်ခု သို့မဟုတ် နှစ်ခုထက်ပိုသော GPU များပါသည့် Tower များကို Linux အောက်တွင် vLLM ဝန်ဆောင်မှုပေးသည့်နေရာတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး NVIDIA GB300 DGX Station ကဲ့သို့သော deskside AI appliances များသည် Windows အစား DGX OS ကို အသုံးပြုသောကြောင့် နှစ်ခုစလုံးသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒေသတွင်း AI အတွက် အကောင်းဆုံး Desktops စာမျက်နှာတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ ဓာတ်ခွဲခန်းမှတစ်ဆင့် ပထမဆုံး GB300 စနစ်ဖြစ်သော MSI XpertStation WS300 သည် ယခုအခါ slot တစ်ခု ရရှိထားသည်။
စားပွဲဘေးမှာ 1,300W အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုကို လည်ပတ်နေတယ်ဆိုရင်၊ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ WS300 thermals deep dive က instrumentated sustained run နဲ့ အဖြေပေးပါတယ်။ ပြီးတော့ tower တစ်ခုတည်းနဲ့ မလုံလောက်ဘူးဆိုရင်၊ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ two-Station GB300 cluster test က 400G မှာ pairing လုပ်ရင် ဘာတွေထပ်တိုးလာလဲဆိုတာကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်- အကြီးဆုံးမော်ဒယ်တွေမှာ matched concurrency မှာ 11x throughput gain ရပါတယ်။ ဒီစာမျက်နှာမှာရှိတဲ့ towers တွေက workload က Windows-first ဖြစ်ပြီး GPU တစ်ခုတည်းမှာ fit ဖြစ်တဲ့အခါ အဖြေအဖြစ် ရှိနေပါသေးတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ အဆင့်သတ်မှတ်ပုံ
StorageReview leaderboard တိုင်းကို စည်းမျဉ်းသုံးခုက အုပ်ချုပ်ပြီး ပထမအချက်ကတော့ ဓာတ်ခွဲခန်းစမ်းသပ်ပြီးသား စနစ်တွေကိုသာ အဆင့်သတ်မှတ်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ benchmark မလုပ်ရသေးတဲ့ မည်သည့်အရာကိုမဆို ဖော်ပြနိုင်ပေမယ့် အမျိုးအစားတစ်ခုကိုတော့ ထိန်းသိမ်းထားလို့မရပါဘူး။ ဒုတိယအချက်အနေနဲ့ စနစ်တွေကို တိုင်းတာမှုတစ်ခုအတွက် တစ်ကြိမ်သာ အဆင့်သတ်မှတ်ပါတယ်- ဒီမှာရှိတဲ့ စနစ်တချို့ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဒေသတွင်း AI အတွက် အကောင်းဆုံး Desktop စာမျက်နှာမှာလည်း ပေါ်လာပြီး vLLM inference throughput နဲ့ memory ceiling အလိုက် အဆင့်သတ်မှတ်ကာ SPEC၊ rendering နဲ့ compute ရလဒ်အလိုက် အဆင့်သတ်မှတ်တာကြောင့် မတူညီတဲ့ data တွေအပေါ် မတူညီတဲ့ မေးခွန်းတစ်ခုက တစ်ခါတစ်ရံမှာ မတူညီတဲ့ အနိုင်ရသူကို ဖြစ်ပေါ်စေပါတယ်။
စာမျက်နှာနှစ်ခုကြားရှိ မျဉ်းကြောင်းမှာ GPU အရေအတွက်ဖြစ်သည်- GPU တစ်ခုတည်းပါသော စနစ်များသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Windows client suite ကို လည်ပတ်ပြီး ဤနေရာတွင် အဆင့်သတ်မှတ်ပြီး၊ GPU နှစ်ခု သို့မဟုတ် နှစ်ခုထက်ပိုသော သို့မဟုတ် 96GB သို့မဟုတ် ထို့ထက်ပိုသော shared memory pool ရှိသော စနစ်များသည် Linux အောက်တွင် vLLM ကို လည်ပတ်ပြီး Local AI စာမျက်နှာတွင် အဆင့်သတ်မှတ်သည်။ တတိယအချက်အနေဖြင့် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ စံသတ်မှတ်ထားသော suite နှင့် street price မှ ရရှိပြီး အယ်ဒီတာ့အာဘော်ဆုံးဖြတ်ချက်သည် အမှတ်ပေး band များအတွင်း ဆက်စပ်မှုများကို ခွဲခြားသတ်မှတ်သည်။
Workstation ဈေးနှုန်းများသည် အဆက်မပြတ်ပြောင်းလဲနေသောကြောင့် စမ်းသပ်ပြီးသော ကိန်းဂဏန်းများကို ပြန်လည်သုံးသပ်ချိန် နံပါတ်များအဖြစ် တံဆိပ်ကပ်ထားပြီး ဤစာမျက်နှာရှိ မည်သည့်တန်ဖိုးတောင်းဆိုမှုကိုမဆို အထက်ပါ changelog ရှိ ရက်စွဲရှိ ရောင်းချသူ၏ configurator နှင့် တိုက်ဆိုင်စစ်ဆေးပါသည်။ ရောင်းချသူများသည် ထုတ်ဝေခြင်းမပြုမီ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များကို မမြင်တွေ့ရဘဲ မည်သည့်နေရာချထားမှုကိုမျှ ငွေပေးချေခြင်း မရှိပါ။
ဒက်စ်တော့ ဝেই့ခ်စတေရှင် မေးလေ့ရှိသောမေးခွန်းများ
၂၀၂၆ ခုနှစ်မှာ အကောင်းဆုံး desktop workstation က ဘာလဲ။
Dell Pro Precision 9 T2: Intel ရဲ့ 24-core Xeon 658X နဲ့ RTX PRO 6000 Blackwell ကို 300W Max-Q နဲ့ 600W ကတ်နှစ်မျိုးလုံးနဲ့ စမ်းသပ်ထားပြီး၊ front E3.S drive bays ပါတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဓာတ်ခွဲခန်းမှာ ပထမဆုံး tower လည်း ဖြစ်ပါတယ်။ Cinebench 2026 multi-core မှာ Core-based Pro Max Tower T2 ထက် 39 ရာခိုင်နှုန်း သာလွန်ပြီး memory bandwidth 3.7x ပိုများပါတယ်။ Pro Max Tower T2 ဟာ GPU option တူနဲ့ single-threaded response ပိုမြန်တဲ့ တန်ဖိုးနည်း ရွေးချယ်မှုဖြစ်ပြီး Lenovo P3 Tower Gen 2 က mid-range ကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်။ GPU နှစ်ခု ဒါမှမဟုတ် နှစ်ခုထက်ပိုတဲ့ GPU တွေအတွက် ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Local AI အတွက် အကောင်းဆုံး Desktops စာမျက်နှာကို ကြည့်ပါ။
GPU များလေ rendering ပိုမြန်လေလား?
အလိုအလျောက်တော့ မဟုတ်ပါဘူး၊ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အချက်အလက်တွေအရလည်း မှန်ကန်ပါတယ်။ Pro Max Tower T2 ရဲ့ single 600W RTX PRO 6000 ဟာ Blender မှာ တစ်မိနစ်ကို sample 8,025 ခု ထုတ်လုပ်ပေးနိုင်ပြီး Z8 Fury (7,351) နဲ့ Precision 7875 (7,259) မှာရှိတဲ့ silicon တူညီတဲ့ dual Max-Q configuration တွေထက် သာလွန်ပါတယ်။ Density-optimized Max-Q card တွေဟာ thermal တွေအတွက် clock တွေကို လဲလှယ်အသုံးပြုနိုင်ပြီး renderer တိုင်းဟာ card တွေတစ်လျှောက်မှာ သန့်ရှင်းစွာ scale မလုပ်နိုင်ပါဘူး။ Multi-GPU ဟာ capacity, memory pool နဲ့ parallel batch work တွေမှာ အနိုင်ရပါတယ်။ single full-power card က single job ကို မကြာခဏ အနိုင်ရလေ့ရှိပါတယ်။
Xeon ဒါမှမဟုတ် Core Ultra ကို single-GPU tower မှာသုံးမှာလား။
ဒါက သင့်အလုပ်က thread ဘယ်နှစ်ခုသုံးလဲဆိုတဲ့အပေါ်မှာ မူတည်ပါတယ်။ တူညီတဲ့ Dell chassis မှာ RTX PRO 6000 ပါတဲ့ Xeon 658X ဟာ Cinebench 2026 multi-core မှာ Core Ultra 9 285K ထက် ၃၉ ရာခိုင်နှုန်းပိုများပြီး DGEMM rate ကို နှစ်ဆကျော်ပိုများကာ registered ECC memory နဲ့အတူ memory bandwidth ကို ၃.၇ ဆ ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Xeon ဟာ single-core Cinebench မှာ ၂၀ ရာခိုင်နှုန်းနဲ့ Speedometer မှာ ၂၁ ရာခိုင်နှုန်း နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပြီး Core tower ဟာ single M.2 drive ကနေ model တွေကို ပိုမြန်အောင် load လုပ်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Render တွေ၊ compile တွေနဲ့ simulation တွေက Xeon ကို အကျိုးပြုပြီး viewport၊ browser နဲ့ scripting တွေက Core Ultra ကို အကျိုးပြုပါတယ်။
Desktop workstation တစ်လုံးရဲ့ ဈေးနှုန်းက ဘယ်လောက်လဲ။
တိကျသောကိန်းဂဏန်းများကို ရွေ့လျားနေသောပစ်မှတ်များအဖြစ် သဘောထားပါ။ ၎င်းတို့သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ပြန်လည်သုံးသပ်မှုမှတ်တမ်းမှ ပုံစံများဖြစ်ပြီး စမ်းသပ်ပြီးသောဈေးနှုန်းများသည် ၎င်းတို့၏ပြန်လည်သုံးသပ်သည့်ရက်စွဲများကို ထင်ဟပ်စေသည်။ စမ်းသပ်ထားသောနယ်ပယ်တွင် $799-base 1-liter ThinkStation P3 Tiny (2024) မှ ၂၀၂၆ ခုနှစ် အောက်တိုဘာလတွင် Dell.com တွင် configure လုပ်ထားသည့် Xeon-based Pro Precision 9 T2 အတွက် $28,300 ခန့်အထိ ကျယ်ပြန့်သည်။ ၂၀၂၆ ခုနှစ် ဩဂုတ်လ ၁၄ ရက်နေ့တွင် နောက်ဆုံးစစ်ဆေးခဲ့စဉ်က Dell Pro Max Tower T2 configurator သည် $1,474 ဖြင့် စတင်ဖွင့်လှစ်ခဲ့သည်။ စမ်းသပ်ပြီးသော Mid-range single-GPU build များသည် $4,000 မှ $13,000 အကြားတွင် ရောက်ရှိလာခဲ့ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ T2 ၏ RTX PRO 6000 build နှစ်ခုသည် Dell.com တွင် $23,800 မှ $28,300 အထိ ရောက်ရှိလာခဲ့ပြီး ဈေးနှုန်းများသည် ኢንዱစထရိတစ်လျှောက်တွင် ပိုမိုမြင့်မားလာခဲ့သည်။




အမေဇုံ