OCZ Deneva 2 သည် SATA 6GB/s မှတစ်ဆင့် interface လုပ်သော enterprise-class SSD တစ်လုံးဖြစ်ပြီး NAND array ကို အသုံးပြု၍ မော်ဒယ်အမျိုးမျိုးရှိသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မော်ဒယ်တွင် eMLC NAND ကို ထည့်သွင်းထားပြီး အသုံးပြုသူများကို standard MLC ထက် write cycle များ ပိုမိုပေးစွမ်းနိုင်ပြီး တစ်ချိန်တည်းမှာပင် ၎င်းသည် ပိုမိုစျေးကြီးသော SLC ထက် MLC နှင့် ပိုမိုနီးစပ်သော စီးပွားရေးကို ပေးစွမ်းသည်။ Deneva 2 သည် အသုံးပြုသူများ၏ ရွေးချယ်မှုများတွင် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေရန် စီးရီးနှစ်မျိုးဖြင့်လည်း ထွက်ပေါ်လာသည်။ R စီးရီးတွင် C စီးရီးနှင့် အလားတူ feature set ပါဝင်သော်လည်း power loss data protection နှင့် over-provisioning အပါအဝင် အပိုအင်္ဂါရပ်အချို့ ပါဝင်သည်။ over-provisioning သည် write scenarios များအတွက် ပိုမိုအာရုံစိုက်ထားပြီး အသုံးပြုသူများသည် C နှင့် R မော်ဒယ်များအကြား capacity ကွာခြားချက်များကို စစ်ဆေးသောအခါတွင် သိသာထင်ရှားသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မော်ဒယ်မှာ OCZ Deneva 2 R eMLC NAND 200GB capacity drive ဖြစ်သည်။ နောက်ထပ်ဒီဇိုင်းမှတ်စုတစ်ခုမှာ ဗိသုကာပိုင်းဆိုင်ရာအရ Deneva 2 သည် 2.5" form factor ဖြင့် ထွက်ပေါ်လာသော်လည်း OCZ သည် application တစ်ခုချင်းစီအလိုက် စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ မကြာသေးမီက သုံးသပ်ခဲ့သော OCZ Talos 2 သည် SAS-based SSD ဖြစ်သော်လည်း Deneva 2 R သည် SATA-based drive တစ်ခုဖြစ်သည်။ SATA drive များသည် ပိုမိုပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော form factor များနှင့် ဈေးနှုန်းများမှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိသော်လည်း SAS-based SSD များသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။ Deneva 2 R ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကိန်းဂဏန်းများအရ OCZ က ယခင်မျိုးဆက်ထက် အမြန်နှုန်းနှစ်ဆတိုးလာကြောင်း ပြောကြားခဲ့သည်။ OCZ က Deneva 2 R ၏ ကိန်းဂဏန်းများသည် အများဆုံး 550MB/s read နှင့် 500MB/s write ဖြင့် 4K random write 80,000 နှင့် read IOPS 55,000 အထိရှိကြောင်းလည်း ပြောကြားခဲ့သည်။ ဤကိန်းဂဏန်းများသည် အတန်းအစားကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားလျှင် အတော်လေး အထင်ကြီးစရာကောင်းပါသည်။
Deneva 2 R-Series eMLC သည် 100GB၊ 200GB နှင့် 400GB စွမ်းရည်များဖြင့် ထွက်ရှိသည်။ OCZ သည် interface options၊ form factors စသည်တို့ကို ပြုပြင်လိုပါက custom order များကို လက်ခံပါသည်။
OCZ Deneva 2 သတ်မှတ်ချက်များ
- စွမ်းရည်များ (R-စီးရီး)
- 100GB (D2RSTK251E19-0100)
- 200GB (D2RSTK251E19-0200)
- 400GB (D2RSTK251E19-0400)
- performance
- 550 MB/s အထိ ဖတ်ရှုနိုင်သော Bandwidth
- 500 MB/s အထိ Write Bandwidth
- ကျပန်းလုပ်ဆောင်ချက်များ (4kB) 55,000 IOPS (ဖတ်ခြင်း)၊ 80,000 IOPS (ရေးခြင်း)
- NAND အစိတ်အပိုင်းများ Synchronous-Mode Enterprise Multi-Level Cell (eMLC)
- NAND ထိန်းချုပ်ကိရိယာ SandForce 2582
- အင်တာဖေ့စ် Serial ATA (SATA) 6Gb/s
- ၂.၅ လက်မ ဖောမ် ဖာတာ
- ပတ်ဝန်းကျင်ထိန်းသိမ်းရေး
- ပါဝါသုံးစွဲမှု အားလပ်ချိန်: 1.3 ဝပ်; တက်ကြွနေချိန်: 2.85 ဝပ်
- လည်ပတ်မှုအပူချိန် 0°C ~ 55°C
- သိုလှောင်မှုအပူချိန် -၄၅°C ~ ၈၅°C
- အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များ RoHS၊ CE၊ FCC
- ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့်လုံခြုံရေး
- ပါဝါပြတ်တောက်မှုကာကွယ်ခြင်း DataWrite Assurance™ နည်းပညာ (ဒေတာခိုင်မာစေရန်အတွက် capacitance power backup)
- Data Fail Recovery သည် NAND flash block တစ်ခုအထိ data များကို ပြန်လည်ရယူပေးပါသည်။
- ဒေတာလမ်းကြောင်းကာကွယ်မှု ECC: 512-byte sector တစ်ခုလျှင် 55 bits အထိ မှန်ကန်အောင်ပြုလုပ်နိုင်သည်
- ဒေတာယုံကြည်စိတ်ချရမှု ဖတ်ရှု၍မရသော Bit Error Rate (UBER) 10e-17
- ဒေတာ ကုဒ်ဝှက်ခြင်း 128-bit AES နှင့် ကိုက်ညီမှု
- ထုတ်ကုန်ကျန်းမာရေးစောင့်ကြည့်ခြင်း ကိုယ်တိုင်စောင့်ကြည့်ခြင်း၊ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းနှင့် အစီရင်ခံခြင်းနည်းပညာ (SMART) ပံ့ပိုးမှု
- လည်ပတ်မှုစနစ်များ Windows XP 32-bit / 64-bit; Windows Vista 32-bit / 64-bit; Windows 7 32-bit / 64-bit; Linux; Mac OS X
- အတိုင်းအတာ (အလျား x အနံ x အမြင့်) ၁၀၀.၀၀ x ၆၉.၇၅ x ၉.၂၀ မီလီမီတာ
- အလေးချိန် ၈၃ ဂရမ် (စွမ်းရည်ကြောင့် အနည်းငယ်ကွဲပြားနိုင်သည်)
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
OCZ Deneva 2 R ဟာ ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်ခဲ့တဲ့ OCZ Talos 2 SAS မော်ဒယ်နဲ့ အသွင်အပြင် အများကြီး ကွဲပြားပြီး အပေါ်ပိုင်းမှာ အပြည့်အစုံ တံဆိပ်ကပ်ထားပြီး ကိုယ်ထည်အတွက် သတ္တုမီးခိုးရောင် အဖုံးပါရှိပါတယ်။ အပေါ်ဘက်စတစ်ကာမှာ အပြာရောင်နောက်ခံမှာ OCZ Deneva 2 အမှတ်တံဆိပ်နဲ့ drive ကို တံဆိပ်ကပ်ထားပြီး user-label လုပ်ဖို့အတွက် အဖြူရောင်နေရာလည်း ပေးထားပါတယ်။ drive ရဲ့ အောက်ခြေမှာ drive အချက်အလက်တွေပါတဲ့ Deneva 2 R ရဲ့ barcode စတစ်ကာ ပါရှိပါတယ်။
အခြား SSD များကဲ့သို့ပင်၊ ဘေးဘက်ပရိုဖိုင်တွင် drive ကိုတပ်ဆင်နိုင်စေမည့် screw အပေါက်များပါရှိသည်။ drive သည် 2.5" form factor ဖြင့်ထွက်ရှိပြီး spec sheet အတိုင်းအတာများအရ စံအသုံးချမှုများအတွက် 9.5mm နီးပါးရှိသည်။ drive တွင် ကျန်ရှိနေသောအင်္ဂါရပ်မှာ ရှေ့ဘက်ရှိ စံ SATA power နှင့် data connector များဖြစ်သည်။
200GB OCZ Deneva 2 R မော်ဒယ်တွင် SandForce SF-2582 controller နှင့် 16GB NAND die တို့ကို 16GB NAND packages များတွင် အသုံးပြုထားသည်။ ၎င်းသည် SSD ကို စုစုပေါင်း 256GB စွမ်းရည်ရရှိစေပြီး အသုံးပြုသူများအတွက် အလွန်အကျွံ ပံ့ပိုးပေးထားသော 200GB ကို အသုံးပြုနိုင်သည်။ eMLC 24nm NAND သည် SLC-based SSD များထက် သိသာထင်ရှားသော ကုန်ကျစရိတ် အကျိုးကျေးဇူးကို ပေးစွမ်းသည့်အပြင် SSD ၏ ခံနိုင်ရည်နှင့် ရေရှည်တည်တံ့မှုကို မြှင့်တင်ရန် ကူညီပေးသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ Deneva 2 R နမူနာတွင်တွေ့ရသည့်အတိုင်း၊ ဤဗားရှင်းတွင် host system တွင် ပါဝါပြတ်တောက်သွားပါက ပျံသန်းနေသောဒေတာကို NAND သို့ရေးသားနိုင်စေရန် power-fail capacitors များပါဝင်သည်။
နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း
OCZ Deneva သည် Toshiba 24nm MLC NAND နှင့် SATA 6.0Gb/s interface ပါရှိသော SandForce SF-2582 controller ကိုအသုံးပြုသည်။
ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-
- Intel SSD DC S3700 (200GB၊ Intel PC29AS21CA0 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm HET MLC NAND၊ 6.0Gb/s SATA)
- Kingston SSDNow E100 (200GB၊ SandForce SF-2500 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Toshiba 32nm eMLC NAND၊ 6.0Gb/s SATA)
- Micron P400m (200GB၊ Marvell 9187 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Micron 25nm eMLC NAND၊ 6.0Gb/s SATA)
SAS/SATA enterprise SSD အားလုံးကို Lenovo ThinkServer RD630 ကိုအခြေခံထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဒုတိယမျိုးဆက် enterprise testing platform မှာ benchmark လုပ်ထားပါတယ် ။ ဒီ Linux-based testing platform အသစ်မှာ LSI 9207-8i HBA လိုမျိုး နောက်ဆုံးပေါ် interconnect hardware အပြင် အကောင်းဆုံး flash performance အတွက် ရည်ရွယ်ထားတဲ့ I/O scheduling optimization တွေလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ synthetic benchmark တွေအတွက် Linux အတွက် FIO version 2.0.10 နဲ့ Windows အတွက် version 2.0.12.2 တို့ကို အသုံးပြုပါတယ်။
- ၂ x Intel Xeon E5-2620 (2.0GHz, 15MB Cache, 6-cores)
- Intel C602 ချစ်ပ်ဆက်
- မှတ်ဉာဏ် - 16GB (2 x 8GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
- Windows Server 2008 R2 SP1 64-bit၊ Windows Server 2012 Standard၊ CentOS 6.3 64-bit
- 100GB Micron RealSSD P400e Boot SSD
- LSI 9211-4i SAS/SATA 6.0Gb/s HBA (boot SSDs အတွက်)
- LSI 9207-8i SAS/SATA 6.0Gb/s HBA (SSD သို့မဟုတ် HDD များကို benchmarking လုပ်ရန်အတွက်)
- Mellanox ConnectX-3 10GbE PCIe 3.0 အဒက်တာ
- Mellanox ConnectX-3 InfiniBand PCIe 3.0 အဒက်တာ
အပလီကေးရှင်း စွမ်းဆောင်ရည် ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
Enterprise ဈေးကွက်မှာ ထုတ်ကုန်တွေရဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်နဲ့ production environment မှာ လုပ်ဆောင်ချက်တွေကြား ကြီးမားတဲ့ ကွာခြားချက်ရှိပါတယ်။ StorageReview မှာ Application testing ထဲကို တိုးချဲ့ဝင်ရောက်ဖို့ရဲ့ အရေးပါမှုကို ကျွန်တော်တို့ နားလည်ပါတယ်၊ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး စမ်းသပ်မှုက MarkLogic NoSQL Database Storage Benchmark ပါ ။ synthetic testing တွေက ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review တွေရဲ့ အရေးကြီးတဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုအဖြစ် ဆက်လက်ရှိနေမှာဖြစ်ပေမယ့် VDI performance၊ VM load generation၊ expanded database performance tests နဲ့ အခြားနယ်ပယ်များစွာ အပါအဝင် application tests တွေကို ကျယ်ပြန့်စွာ လွှမ်းခြုံနိုင်အောင် တိုးချဲ့ဖို့ စီစဉ်ထားပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ MarkLogic NoSQL Database ပတ်ဝန်းကျင်တွင်၊ 200GB ထက်ပိုသော သို့မဟုတ် ညီမျှသော အသုံးပြုနိုင်သော စွမ်းရည်ရှိသော SATA သို့မဟုတ် SAS SSD လေးခုအုပ်စုများကို ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ NoSQL database သည် database node လေးခုအကြား ညီတူညီမျှခွဲဝေ၍ အလုပ်လုပ်ရန် နေရာလွတ် 650GB ခန့် လိုအပ်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်ပတ်ဝန်းကျင်တွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် SCST host တစ်ခုကို အသုံးပြုပြီး JBOD တွင် SSD တစ်ခုစီကို တင်ပြပြီး database node တစ်ခုလျှင် တစ်ခုစီ ခွဲဝေပေးပါသည်။ စမ်းသပ်မှုသည် ၂၄ ကြိမ်ကြာအောင် ထပ်ခါတလဲလဲ လုပ်ဆောင်ပြီး ဤအမျိုးအစားရှိ SSD များအတွက် စုစုပေါင်း ၃၀ မှ ၃၆ နာရီကြား လိုအပ်သည်။ MarkLogic software မှ မြင်တွေ့ရသော internal latency များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် SSD တစ်ခုစီအတွက် စုစုပေါင်းပျမ်းမျှ latency နှင့် interval latency နှစ်မျိုးလုံးကို မှတ်တမ်းတင်ပါသည်။
mainstream-enterprise SSD တစ်ခုချင်းစီရဲ့ ပျမ်းမျှ စုစုပေါင်း latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ်ဆိုရင် OCZ Deneva 2 ဟာ ထိပ်ဆုံးကို ရောက်ရှိသွားပေမယ့် ဒီအုပ်စုမှာတော့ ဦးဆောင်သူထက် များစွာ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ အလားတူ controller နဲ့ NAND configuration ကို ပေးစွမ်းနိုင်တဲ့ Kingston E100 နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် OCZ Deneva 2 ဟာ ಒಟ್ಟಾರೆ ပျမ်းမျှ latency ၁၇% လျော့နည်းပါတယ်။
စမ်းသပ်မှု ၃၀-၃၆ နာရီအတွင်း drive တစ်ခုစီ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသသည့် ပျမ်းမျှ latency ဇယားဖြင့် drive သည် စမ်းသပ်မှုကာလတစ်လျှောက်လုံး စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်ရှုရန်လည်း အထောက်အကူဖြစ်စေပါသည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီတွင် အချက်အလက်များစွာကို စုဆောင်းထားသောကြောင့်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် drive တစ်ခုစီကို သီးခြားဇယားဆွဲပြီး Save Write၊ Journal Write၊ Merge Read နှင့် Merge Write latency တို့ကို တစ်ခုနှင့်တစ်ခု နှိုင်းယှဉ်ပြထားသည်။ Intel S3700 သည် Journal Writes မှ အများဆုံးတိုင်းတာထားသော latency 25ms ဝန်းကျင်ဖြင့် ထိပ်ဆုံးတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
နောက်တစ်ခုကတော့ OCZ Deneva 2 ဖြစ်ပြီး 70ms နဲ့အောက် ရှိတဲ့ peak response time ပိုများတာကို တွေ့ရပါတယ်။
Kingston E100 သည် OCZ Deneva 2 နှင့် အလွန်ဆင်တူစွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော်လည်း စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း latency အုပ်စုတစ်ခုစီသည် အနည်းငယ်ပိုမိုမြင့်မားစွာ တိုင်းတာခဲ့သည်။
Micron P400m သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ MarkLogic NoSQL စမ်းသပ်မှုတွင် ဤ SSD အုပ်စု၏ အောက်ဆုံးတွင် ရှိနေပြီး ဤအုပ်စုရှိ အခြားသူများထက် Journal Write latency မြင့်မားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် 387ms အထိ အမြင့်ဆုံး peak များကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး peak အများစုမှာ 100-150ms အကြား ရှိပါသည်။
Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
Flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် သိုလှောင်မှုကိရိယာတစ်ခုစီ၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းအဆင့်တစ်လျှောက်တွင် ကွဲပြားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise storage benchmark လုပ်ငန်းစဉ်သည် drive ၏ preconditioning အဆင့်တွင် မည်သို့လုပ်ဆောင်သည်ကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းဖြင့် စတင်ပါသည်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive တစ်ခုစီကို ရောင်းချသူ၏ကိရိယာများကို အသုံးပြု၍ လုံခြုံစွာဖျက်ပစ်ပြီး၊ device ကို thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခုပါသော queue ဖြင့် thread ၁၆ ခု၏ လေးလံသောဝန်အောက်တွင် စမ်းသပ်မည့် workload တူညီသော steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးနောက်၊ thread/queue depth profile များစွာတွင် သတ်မှတ်ထားသော အကွာအဝေးများတွင် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် များများအသုံးပြုမှုအောက်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသပါသည်။
ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-
- ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
- ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
- အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
- နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)
ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise Synthetic Workload Analysis တွင် လက်တွေ့လုပ်ငန်းဆောင်တာများအပေါ် အခြေခံသည့် ပရိုဖိုင်လေးခု ပါဝင်သည်။ ဤပရိုဖိုင်များကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင် benchmark များအပြင် enterprise drive များအတွက် အသုံးများသော max 4K read/write speed နှင့် 8K 70/30 ကဲ့သို့သော ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်ထုတ်ဝေထားသော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရလွယ်ကူစေရန် တီထွင်ထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ရိုးရာ File Server နှင့် Webserver ဟူ၍ legacy mixed workloads နှစ်ခုကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပြီး တစ်ခုချင်းစီတွင် transfer size အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်ပါသည်။
- 4K
- ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
- ၁၀၀% ၁၂၈K
- ၈K ၇၀/၃၀
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- ၁၀၀% ၁၂၈K
- ဖိုင်ဆာဗာ
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- 10% 512b၊ 5% 1k၊ 5% 2k၊ 60% 4k၊ 2% 8k၊ 4% 16k၊ 4% 32k၊ 10% 64k
- ဝက်ဘ်ဆိုက်
- 100% ဖတ်ပါ။
- ၂၂% ၅၁၂ခ၊ ၁၅% ၁ထောင်၊ ၈% ၂ထောင်၊ ၂၃% ၄ထောင်၊ ၁၅% ၈ထောင်၊ ၂% ၁၆ထောင်၊ ၆% ၃၂ထောင်၊ ၇% ၆၄ထောင်၊ ၁% ၁၂၈ထောင်၊ ၁% ၅၁၂ထောင်
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုဟာ 16T/16Q load နဲ့ 100% 4K random write performance ကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ ဒီ workload မှာ OCZ Deneva 2 R 200GB ရဲ့ burst speeds ကို 41,500 IOPS နဲ့ စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး Kingston နဲ့ နီးစပ်ခဲ့ပါတယ်။ Deneva 2 ဟာ steady-state ကို ဝင်ရောက်လာတဲ့အခါ 7,300 IOPS နီးပါး လျော့ကျသွားခဲ့ပါတယ်။ Intel မော်ဒယ်က ထိပ်ဆုံးမှာ ရှိနေပြီး Deneva 2 က အောက်ဆုံးမှာ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။
လေးလံသော 16T/16Q ဝန်ဖြင့် Deneva 2 R 200GB သည် burst တွင် 6.17ms တိုင်းတာခဲ့ပြီး steady-state အနီးသို့ ရောက်လာသည်နှင့် 35.225ms အထိ တိုးလာခဲ့သည်။
200GB SSD တွေရဲ့ အမြင့်ဆုံး latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်တဲ့အခါ Deneva 2 R ရဲ့ steady-state မှာ အမြင့်ဆုံး response time က 130-170ms အကြားရှိပြီး pack အလယ်မှာ ရှိနေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 4k ကျပန်းရေးသားမှု workload တွင် latency တသမတ်တည်းရှိမှုကို အနီးကပ်ကြည့်လျှင် OCZ Deneva 2 R သည် pack ၏အောက်ခြေအနီးတွင် ရှိနေသည်ကို တွေ့ရှိခဲ့သည်။
၆ နာရီကြာ ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ပြီးနောက် Deneva 2 R သည် အနိမ့်ဆုံး 4K ကျပန်းဖတ်ရှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို 46,500 IOPS ဖြင့် ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး ၎င်း၏ရေးသားမြန်နှုန်းသည် Kingston ၏ 7,200 IOPS ခန့်နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သည်။
16T/16Q ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးနဲ့ Deneva 2 R ဟာ ကျွန်တော်တို့ နှိုင်းယှဉ်ခဲ့တဲ့ အုပ်စုထဲက တခြားဟာတွေထက် read latency ပိုမြင့်ပါတယ်။ Write latency ကတော့ Kingston နဲ့ 35.64ms မှာ ပိုပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်ပါတယ်။
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ 4k စမ်းသပ်မှုမှာ အမြင့်ဆုံး latency ကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် Deneva 2 R ဟာ Kingston E100 ထက် အနည်းငယ်ပိုကောင်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး read activity 53.4ms နဲ့ write activity 185.9ms ရှိပါတယ်။
OCZ Deneva 2 R read latency standard deviation သည် နှိုင်းယှဉ်ပါက ပိုမိုမြင့်မားသော်လည်း ပြိုင်ဘက်များနှင့် နီးစပ်ပြီး 21.40ms တွင် ရေးသားမှုများသည် Kingston E100 နှင့် နီးစပ်ပါသည်။
8K profile 70/30% read/write spread နှင့် constant 16T/16Q load ကို အသုံးပြု၍ ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံး ရောနှောထားသော workload တွင်၊ Deneva 2 R မှ 11,500 IOPS မရောက်ရှိမီ အမြင့်ဆုံးနှုန်း 34,000 IOPS ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး၊ ၎င်းသည် Kingston စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် နီးစပ်ပါသည်။ ဇယားတွင် OCZ သည် Intel နှင့် Micron မှ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်များကဲ့သို့ အားကောင်းခြင်းမရှိသော်လည်း ခဏတာ burst mode တွင် ရှိနေကြောင်း ပြသထားသည်။
16T/16Q load ဖြင့် Deneva 2 R သည် burst တွင် ပျမ်းမျှ latency 7.53ms ခန့်ကို ပေးဆောင်ခဲ့ပြီး steady-state သို့ရောက်သောအခါ 22.24ms အထိ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ 8k 70/30 preconditioning စမ်းသပ်မှုရဲ့ အမြင့်ဆုံး latency အပိုင်းမှာ OCZ ဟာ အနိမ့်ဆုံးအဆင့်နားမှာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပေမယ့် Kingston E100 ထက် သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ Deneva 2 R ကတော့ steady-state မှာ 110-140ms အကြား တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
Deneva 2 R သည် steady-state သို့ရောက်ရှိသောအခါ Kingston E100 ဖြင့် ထပ်မံယှဉ်ပြိုင်စမ်းသပ်ခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ 100% 4K write test တွင် လုပ်ဆောင်ခဲ့သော fixed 16 thread 16 queue max workload နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ ရောနှောထားသော workload profile များသည် thread/queue ပေါင်းစပ်မှုအမျိုးမျိုးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ချိန်ညှိပေးပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် workload intensity ကို 2 threads နှင့် 2 queue မှ 16 threads နှင့် 16 queue အထိ တိုးချဲ့ထားသည်။ ချဲ့ထွင်ထားသော 8K 70/30 test တွင် Deneva 2 R သည် 2T/2Q တွင် 8,376 IOPS မှ 16T/16Q တွင် အုပ်စု၏ အနိမ့်ဆုံး peak တွင် 11,510 IOPS သို့ ချိန်ညှိခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 8k 70/30 စမ်းသပ်မှုတွင် SSD များသည် steady-state သို့ဝင်ရောက်ပြီးနောက်၊ Deneva 2 R သည် 2T/2Q တွင် ပျမ်းမျှ latency 0.47ms ရှိပြီး 16T/16Q တွင် 22.23ms အထိ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။
Deneva 2 R ကတော့ 16T/16Q မှာ မြင့်တက်လာပေမယ့် queue depth အများစုမှာတော့ အမြင့်ဆုံး latency က အလယ်အလတ်မှာပဲ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 8k 70/30 စမ်းသပ်မှုတွင် latency consistency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင်၊ Deneva 2 R သည် Kingston နှင့် 16T/8Q အထိ Kingston နှင့် Micron တို့နှင့် နီးကပ်စွာ ရှိနေပြီး Kingston နှင့် မြင့်တက်လာသည်အထိ အားသာချက်ရှိသည်။
နောက်ထပ် workload ကတော့ 512b ကနေ 512K အထိ ကျယ်ပြန့်တဲ့ transfer size အမျိုးမျိုးကို လွှမ်းခြုံထားတဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ File Server profile ပါ။ 16T/16Q saturation load မြင့်မားတဲ့ Deneva 2 R ဟာ 29,000 IOPS ရှိတဲ့ peak transfer speed တွေနဲ့ စမ်းသပ်ပြီးနောက် 11,000 IOPS နီးပါး steady-state speed ကို ရောက်ရှိသွားခဲ့ပါတယ်။ အစပိုင်း peak speed တွေက အတန်းအစားထဲမှာ ဦးဆောင်နေခဲ့ပေမယ့် ပထမနှစ်နာရီလောက်အကြာမှာ Deneva 2 R ဟာ သူ့ရဲ့အားသာချက်ကို ဆုံးရှုံးသွားခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server ကြိုတင်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုတွင် Deneva 2 R မှ ပျမ်းမျှ latency ကို burst တွင် 8.76ms တွင် အားကောင်းစွာတိုင်းတာခဲ့ပြီး steady-state တွင် 23.01ms အထိ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server ကြိုတင်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုတွင် steady-state နီးပါးရှိနေချိန်တွင် Deneva 2 R သည် burst တွင် အမြင့်ဆုံး latency 60 မှ 80ms အထိရှိပြီးနောက် steady-state အနီးတွင် 140-150 အကွာအဝေးသို့ ခုန်တက်သွားခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server ကြိုတင်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုတွင် latency consistency သို့ အာရုံစိုက်မှုကို ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ၊ Deneva 2 R သည် Kingston ဖြင့် ကောင်းစွာစမ်းသပ်ခဲ့ပြီး steady-state အနီးသို့ ရောက်ရှိလာသည်နှင့်အမျှ pack ၏အောက်ခြေအလယ်သို့ လျှောကျသွားခဲ့သည်။
SATA SSD တစ်ခုချင်းစီတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ ၆ နာရီကြာ File Server ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှုလုပ်ငန်းစဉ်ပြီးဆုံးပြီးနောက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် 2T/2Q အထိ 16T/16Q အထိ အတိုင်းအတာရှိသော မတူညီသော workloads များသို့ ကူးပြောင်းခဲ့ပါသည်။ Deneva 2 R သည် 2T/2Q တွင် 6,468 IOPS ရှိပြီး 16T/16Q တွင် 10,934 IOPS ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သော Kingston ၏ အတိုင်းအတာအောက်တွင် ရှိနေသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှုတွင် OCZ Deneva 2 R ၏ ပျမ်းမျှ latency သည် 2T/2Q တွင် 0.61ms မှစတင်၍ 16T/16Q တွင် 23.4ms အထိ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှုတွင် Deneva 2 R သည် scaling workloads များတွင် pack ၏အလယ်တွင်နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော response time များနှင့်နီးစပ်ပြီး 16T/16Q တွင် 221.51ms အထိအမြင့်ဆုံးရောက်ရှိသည်အထိ 20.31ms ဝန်းကျင်ရှိသည်။
latency consistency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Deneva 2 R သည် အလယ်အလတ်အဆင့်တွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး preconditioning workload ဟာ ရိုးရာ 100% read activity Web Server စမ်းသပ်မှုကိုယူပြီး SSD တစ်ခုစီကို precondition လုပ်ဖို့အတွက် 100% write ကိုပြောင်းပါတယ်။ ဒါက ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အပြင်းထန်ဆုံး workload ဖြစ်ပေမယ့် 100% write နဲ့ လက်တွေ့ကမ္ဘာအခြေအနေတွေနဲ့ တကယ်ကိုက်ညီမှုမရှိပါဘူး။ ဒီအပိုင်းမှာ Deneva 2 R ဟာ အမြင့်ဆုံး burst speeds ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပေမယ့် steady-state အခြေအနေကိုရောက်တဲ့အခါ Kingston မှာရှိတဲ့ SSD လေးခုထဲမှာ အောက်ဆုံးအဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server preconditioning စမ်းသပ်မှုတွင် ပျမ်းမျှ latency သည် drive သည် steady-state အနီးသို့ နီးကပ်လာသည်နှင့်အမျှ 120ms ခန့်တွင် ပြေလျော့သွားပြီး Intel နှင့် Micron drive များထက် မြင့်မားနေသော်လည်း Kingston နှင့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ဖိစီးမှုများသော 100% write Web Server preconditioning run ကာလအတွင်း Deneva 2 R မှ အများဆုံး latency သည် Kingston marks အနီးရှိ steady-state အနီးတွင် 500 မှ 600ms အထိ ရှိသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server preconditioning စမ်းသပ်မှုတွင် latency standard deviation ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင်၊ Deneva 2 R သည် steady-state အနီးတွင် pack ၏အောက်ခြေအနီးတွင် လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။
Web Server စမ်းသပ်မှုတွင် SSD တစ်ခုစီသည် ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှုအဆင့်ပြီးဆုံးပြီးနောက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် workload ကို 100% read သို့ပြန်ပြောင်းခဲ့သည်။ read-only conditions များတွင် Deneva 2 R သည် 2T/2Q တွင် 10,039 IOPS မှ 16T/16Q တွင် 16,271 IOPS အထိ scale လုပ်ခဲ့ပြီး အုပ်စု၏အောက်ဆုံးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ read-only Web Server ရှိ Deneva 2 R မှ ပျမ်းမျှ latency ကို 2T/2Q တွင် 0.395ms မှ 16T/16Q တွင် 15.73ms အထိ ချိန်ညှိထားသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server စမ်းသပ်မှုတွင် အများဆုံး latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Deneva 2 R တွင် အမြင့်ဆုံး latency 10.88ms ဝန်းကျင်ရှိသော်လည်း 16T/16Q တွင် 172.32ms အထိ မြင့်တက်လာခဲ့ပြီး Kingston နှင့်သာ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server စမ်းသပ်မှုတွင် latency standard deviation ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် OCZ Deneva 2 R သည် 16T/4Q အထိ အတော်လေး ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့သော်လည်း effective queue depth မြင့်တက်လာသည်နှင့်အမျှ pack ၏နောက်တွင် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။
ကောက်ချက်
Deneva 2 သည် OCZ ၏ အဓိက SATA enterprise SSD ဖြစ်ပြီး drive တစ်ခုတည်းဖြင့် လိုအပ်ချက်အားလုံးကို ဖြည့်ဆည်းရန် မလိုအပ်ကြောင်း ပြသထားသည်။ enterprise SSD ရောင်းချသူအများစုသည် read-intensive entry-enterprise environments များမှသည် high-performance mixed workload SAS use case များအထိ ထုတ်ကုန်အမျိုးမျိုးကို ပြသထားသော်လည်း OCZ ၏ အစီအစဉ်သည် ပိုမိုချောမွေ့သည်။ ၎င်းတို့သည် optional power-fail protection နှင့် over provisioning (R series) တို့နှင့် ရောနှောထားသော မည်သည့် NAND အမျိုးအစားကိုမဆို ပေးဆောင်သည်။ configuration များစွာရှိသောကြောင့် ဤမော်ဒယ်မျိုးကို ရှုပ်ထွေးသော ကမ်းလှမ်းမှုတစ်ခုအဖြစ် သတ်မှတ်နိုင်သော်လည်း အမှန်တကယ်တွင် OCZ သည် သီးခြား application လိုအပ်ချက်များအတွက် စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်သော ထုတ်ကုန်များကို ပေးဆောင်ရန် ကြိုးစားနေသည်။ application-specific နည်းပြီး ကုန်ကျစရိတ်ကို ပိုမိုသတိထားသော SATA enterprise space တွင် ဤပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုသည် လိုအပ်သည်ဖြစ်စေ လိုအပ်သည်ဖြစ်စေ အငြင်းပွားဖွယ်ရာဖြစ်သည်။ သို့သော် OCZ တွင် အဖြေတစ်ခုရှိသည်။ ၎င်းတို့၏ standard issue C series Deneva 2 ကို single units များဖြင့် လက်လီရောင်းချနိုင်သည်။
Deneva 2 ဟာ Intel DC S3700 အသစ်နဲ့ Micron P400m အပါအဝင် ထိပ်တန်းကုမ္ပဏီတွေနဲ့ ယှဉ်ပြိုင်ရခက်ခဲတဲ့ ဈေးကွက်မှာ ယှဉ်ပြိုင်ရပြီး ဈေးနှုန်းတူ အမျိုးအစားမှာ ယှဉ်ပြိုင်ရပါတယ်။ ရိုးရာ synthetic benchmark တွေမှာ 24nm-based Deneva 2 ဟာ Kingston E100 ရဲ့ နောက်မှာ ရှိနေပြီး အလားတူ SandForce-build ကို ပေးစွမ်းပေမယ့် ပိုဈေးကြီးတဲ့ 34nm-NAND ကို ရွေးချယ်ထားပါတယ်။ 24nm ကို လျှော့ချလိုက်တာကြောင့် ဈေးနှုန်းကို လျှော့ချလိုက်တာကြောင့် fabs တွေက ထုတ်လုပ်သူတွေကို သူတို့ရဲ့ 2xnm ထုတ်ကုန်အသစ်တွေဆီ တိုးချဲ့ဖို့ ညွှန်ကြားပေးတာကြောင့် ရေရှည်တည်တံ့ခိုင်မြဲမှုကို အထောက်အကူပြုပါတယ်။ ရိုးရာ benchmark တွေက အလားအလာမကောင်းပေမယ့် application-level testing အသစ်မှာတော့ Deneva 2 ဟာ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် အတော်လေး ကောင်းမွန်ပါတယ်။ ပျမ်းမျှ latency အနိမ့်ဆုံးမှာ Intel S3700 ရဲ့ နောက်မှာ ဒုတိယနေရာမှာ ကောင်းကောင်း ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပေမယ့် Kingston E100 နဲ့ Micron P400m တို့ထက်တော့ သာလွန်ပါတယ်။ ဒါက application benchmarking ဟာ generalized synthetic I/O monitoring ထက် ဘာကြောင့်သာလွန်တယ်ဆိုတာကို ပေါ်လွင်စေပါတယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ enterprise နဲ့ storage vendor နှစ်ခုစလုံးကို application performance ကို core metric အနေနဲ့ တိုင်းတာထားလို့ပါ။
Pros
- NoSQL workload တွင် အမြန်ဆုံး SandForce-based Enterprise SATA SSD
- စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးနှင့် NAND ဖွဲ့စည်းမှုအမျိုးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်
အားနည်းချက်များ
- ပေါင်းစပ် workloads များတွင် Kingston E100 ထက် နှေးကွေးသည်
- ၇ မီလီမီတာ z-အမြင့်တွင် မရရှိနိုင်ပါ
အောက်ဆုံးလိုင်း
OCZ Deneva 2 R သည် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအနေဖြင့် စီးပွားရေးနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်လိုအပ်ချက်များအတွက် drive ကို ၎င်းတို့၏ လိုအပ်ချက်များနှင့်အညီ စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်စေမည့် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော SSD တစ်ခုဖြစ်သည်။




အမေဇုံ