QSAN XCubeSAN XS1200 Series သည် SMB များနှင့် ROBO များ၏ လိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော dual controller SAN တစ်ခုဖြစ်သည်။ Fibre Channel နှင့် iSCSI နှစ်မျိုးလုံးကို ပံ့ပိုးပေးသော XS1200 သည် လိုအပ်သော workloads များကို ကိုင်တွယ်နိုင်သည်။ QSAN သည် thin provisioning၊ SSD read/write cache၊ tiering၊ snapshots၊ local volume clones နှင့် remote replication တို့ဖြင့် မီးမောင်းထိုးပြထားသော SANOS 4.0 မှတစ်ဆင့် array တွင် ကျယ်ပြန့်သော features များကို ပေးဆောင်သည်။ အတွင်းပိုင်းတွင် controllers များကို Intel D1500 two-core CPUs နှင့် 4GB DDR4 memory ဖြင့် ပါဝါပေးသည်။ scale up လိုအပ်သူများအတွက် QSAN တွင် XD5300 expansion unit ပါရှိသည်။ XS1200 သည် စုစုပေါင်း drives 286 ခုအထိ ပံ့ပိုးပေးနိုင်သည်။
XS1200 မိသားစုအတွင်းမှာ QSAN ဟာ တစ်ခု (S) ဒါမှမဟုတ် နှစ်ခု (D) controller တွေနဲ့ ပုံစံအမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ XS1224S/D က 4U, 24x 3.5″၊ XS1216S/D က 3U, 16x 3.5″ နဲ့ XS1212S/D က 2U, 12x 3.5″ bay စနစ် ဖြစ်ပါတယ်။ QSAN ဟာ flash အတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားတဲ့ မော်ဒယ်တစ်ခုကိုလည်း ပေးစွမ်းထားပြီး၊ ဒီစနစ်ကို dual controller configuration မှာ ပြန်လည်သုံးသပ်နေပါတယ်။ XS1226D မှာ ရှေ့ဘက်မှာ 26x 2.5″ bay တွေကို ထူးခြားစွာ ပေးစွမ်းထားပြီး array ဒါမှမဟုတ် server အများစုထက် နှစ်ခုပိုများပါတယ်။ ဒါက RAID configuration ပေါ်မူတည်ပြီး နည်းလမ်းအမျိုးမျိုးနဲ့ အသုံးဝင်ပါတယ်။ ဒီကိစ္စမှာ စမ်းသပ်မှုကို RAID10 မှာ ပြုလုပ်ခဲ့တာကြောင့် အပို bay တွေကို hot spares တွေအတွက် အသုံးချနိုင်ပါတယ်။ တခြား RAID config တွေက အပို capacity ပေးစွမ်းဖို့ bay တွေကို အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။
ဒီ flash အားလုံးကို အသုံးပြုခွင့်ရရှိခြင်းက controller ချိတ်ဆက်မှု အရေးကြီးတယ်လို့ ဆိုလိုပါတယ်။ controller တစ်ခုစီမှာ 1GbE၊ 10GbE၊ Fibre Channel ဒါမှမဟုတ် ပေါင်းစပ်မှုတွေကို ပံ့ပိုးပေးနိုင်တဲ့ expansion slot နှစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ controller တစ်ခုစီမှာ 10GbE port နှစ်ခုစီ ပါဝင်ပြီး controller တစ်ခုစီမှာ 10GbE port ၁၀ ခုအထိ ပါဝင်ပါတယ်။ Fibre Channel ဖြစ်ရင် XS1200 က controller တစ်ခုစီမှာ port ၄ ခု ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။
ဒီလိုစနစ်မျိုးမှာ ဒေတာတွေရဲ့ တည်တံ့ခိုင်မြဲမှုနဲ့ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုက အရေးကြီးပါတယ်။ QSAN က enterprise စနစ်အများစုနဲ့ တန်းတူ ယုံကြည်စိတ်ချရမှု ကိုးခုရှိတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ ဒေတာလမ်းကြောင်းကာကွယ်မှု အလွှာတစ်ခု ထပ်လိုချင်သူတွေအတွက် QSAN က optional Cache-to-Flash module ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး M.2 SSD နဲ့ BBM (Battery Backup Module) ဒါမှမဟုတ် SCM (Super Capacitor Module) ပါရှိပြီး မမျှော်လင့်ဘဲ ပါဝါပြတ်တောက်မှုဖြစ်ပွားတဲ့အခါ လေယာဉ်ပေါ်ကဒေတာကို ကာကွယ်ပေးပါတယ်။
ပြင်ဆင်ထားသည့်အတိုင်း၊ ဒစ်ခ်များမပါဝင်ဘဲ၊ သုံးသပ်ထားသည့်အတိုင်း ကျွန်ုပ်တို့၏ XS1226D ၏ ဈေးနှုန်းမှာ $9,396 (အခြေခံ XS1226D၊ rail များအပြင် နှင့် 4-port 16Gb FC ကတ်နှစ်ခု) ဖြစ်သည်။
QSAN XCubeSAN XS1200 စီးရီး သတ်မှတ်ချက်များ
- RAID ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
- နှစ်ထပ်တက်ကြွ ထိန်းချုပ်ကိရိယာ (မော်ဒယ်- XS1224D / XS1216D / XS1212D / XS1226D)
- တစ်ကြိမ်သာ အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်သော ထိန်းချုပ်ကိရိယာ (မော်ဒယ်- XS1224S / XS1216S / XS1212S / XS1226S)
- ပရိုဆက်ဆာ: Intel D1500 dual-core ပရိုဆက်ဆာ
- မှတ်ဉာဏ် (Controller တစ်ခုလျှင်): DDR4 ECC 4GB၊ 32GB အထိ (DIMM slot နှစ်ခု၊ DIMM နှစ်ခု သို့မဟုတ် နှစ်ခုထက်ပို၍ ထည့်သွင်းခြင်းဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးပါမည်)
- Host ချိတ်ဆက်မှု (Controller တစ်ခုချင်းစီ):
- ဟို့စ်ကတ်အပေါက် ၂ (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
- 16Gb FC (SFP+) port ၂ ခု
- 16Gb FC (SFP+) port ၂ ခု
- 10GbE iSCSI (SFP+) port ၄ ခု
- 10GbE iSCSI (RJ45) port ၄ ခု
- 1GbE iSCSI (RJ45) port ၄ ခု
- ဟို့စ်ကတ်အပေါက် ၂ (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
- 16Gb FC (SFP+) port ၂ ခု (Slot ၂ က 20Gb bandwidth ပေးပါတယ်)
- 16Gb FC (SFP+) port ၂ ခု (Slot ၂ က 20Gb bandwidth ပေးပါတယ်)
- 4 x 10GbE iSCSI (SFP+) port များ (Slot 2 သည် 20Gb bandwidth ကို ပေးစွမ်းသည်)
- 10GbE iSCSI (RJ45) port ၄ ခု
- 1GbE iSCSI (RJ45) port ၄ ခု
- ပေါ်ပါရှိသည်
- 10GBASE-T iSCSI port ၂ ခု
- ၁ x 1GbE စီမံခန့်ခွဲမှုပေါက်
- ဟို့စ်ကတ်အပေါက် ၂ (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
- ချဲ့ထွင်ချိတ်ဆက်မှု (Controller တစ်ခုလျှင်): 12Gb/s SAS wide port ၂ ခု (SFF-8644) တပ်ဆင်ထားသည်။
- Drive အမျိုးအစား:
- XS1224 / XS1216 / XS1212
- ၃.၅ လက်မ ၂.၅ လက်မ SAS၊ NL-SAS၊ SED1 HDD တို့ကို ရောနှောပေါင်းစပ်ပါ
- ၂.၅” SAS၊ SATA SSD (dual controller စနစ်တွင် ၂.၅” SATA drives များအတွက် 6Gb MUX board လိုအပ်သည်)
- XS1226
- ၂.၅ လက်မ SAS၊ NL-SAS၊ SED1 HDD
- ၂.၅” SAS၊ SATA SSD (dual controller စနစ်တွင် ၂.၅” SATA drives များအတွက် 6Gb MUX board လိုအပ်သည်)
- XS1224 / XS1216 / XS1212
- ချဲ့ထွင်နိုင်မှု-
- XD5300 series 12Gb SAS expansion enclosure ကို အသုံးပြု၍ expansion unit ၁၀ ခုအထိ
- XD5324 (4U 24-bay၊ LFF)
- XD5316 (3U 16-bay၊ LFF)
- XD5312 (2U 12-bay၊ LFF)
- XD5326 (2U 26-bay, SFF)
- XD5300 series 12Gb SAS expansion enclosure ကို အသုံးပြု၍ expansion unit ၁၀ ခုအထိ
- အများဆုံး ပံ့ပိုးပေးထားသော ဒရိုက်များ-
- XS1224 (4U 24-bay, LFF): ၂၇၂
- XS1216 (3U 16-bay, LFF): ၂၇၂
- XS1212 (2U 12-bay, LFF): ၂၇၂
- XS1226 (2U 26-bay, SFF): ၂၈၆
- အရွယ်အစား (H x W x x D):
- ၁၉ လက်မ ရက်ခ်တပ်ဆင်နိုင်သော
- XS1224 (4U 24-bay, LFF): 170.3 x 438 x 515 မီလီမီတာ
- XS1216 (3U 16-bay, LFF): 130.4 x 438 x 515 မီလီမီတာ
- XS1212 (2U 12-bay, LFF): 88 x 438 x 515 မီလီမီတာ
- XS1226 (2U 26-bay, SFF): 88 x 438 x 491 မီလီမီတာ
- ၁၉ လက်မ ရက်ခ်တပ်ဆင်နိုင်သော
- မှတ်ဉာဏ်ကာကွယ်မှု-
- Cache-to-Flash မော်ဂျူး (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
- ဘက်ထရီ အရန် မော်ဂျူး + ဖလက်ရှ် မော်ဂျူး (မှတ်ဉာဏ် စွမ်းရည်အားလုံးကို ကာကွယ်ရန်)
- စူပါကက်ပါစစ် မော်ဂျူး + ဖလက်ရှ် မော်ဂျူး (ကွန်ထရိုလာတစ်ခုလျှင် 16GB မှတ်ဉာဏ်အထိ ကာကွယ်ရန်)
- Cache-to-Flash မော်ဂျူး (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
- LCM (LCD မော်ဂျူး): USB LCM (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
- Power ကထောက်ပံ့ရေး
- 80 PLUS Platinum၊ အပို 770W (1+1) နှစ်ခု
- AC ထည့်သွင်းမှု -
- 100~127V, 10A, 50-60Hz
- 200~240V, 5A, 50-60Hz
- DC အထွက်:
- +12V၊ 63.4A
- +၅VSB၊ ၂.၀A
- ပန်ကာမော်ဂျူး- hot pluggable/redundant ပန်ကာမော်ဂျူး ၂ ခု
- Software များ
- သိုလှောင်မှု စီမံခန့်ခွဲမှု-
- RAID အဆင့် ၀၊ ၁၊ ၀+၁၊ ၃၊ ၅၊ ၆၊ ၁၀၊ ၃၀၊ ၅၀၊ ၆၀ နှင့် N-way မှန်ဘီလူး
- ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော သိုလှောင်ကန်ပိုင်ဆိုင်မှု
- နေရာပြန်လည်ရယူခြင်းပါ၀င်သည့် Thin Provisioning (QThin)
- SSD ကက်ရှ် (QCache2)
- အလိုအလျောက် အဆင့်သတ်မှတ်ခြင်း (QTiering2)
- ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာ၊ ဒေသတွင်းနှင့် သီးသန့် အပူပေး အပိုပစ္စည်းများ
- ရေးသားခြင်းနှင့် ပြန်လည်ရေးသားခြင်း ကက်ရှ်မူဝါဒ
- အွန်လိုင်း ဒစ်ခ် ရိုမင်း
- RAID disk drive များကို enclosure များတစ်လျှောက် ဖြန့်ကျက်ခြင်း
- နောက်ခံ I/O ဦးစားပေး ဆက်တင်
- ချက်ချင်း RAID volume ရရှိနိုင်မှု
- RAID ကို လျင်မြန်စွာ ပြန်လည်တည်ဆောက်ခြင်း
- အွန်လိုင်းသိုလှောင်မှုရေကန် တိုးချဲ့ခြင်း
- အွန်လိုင်း အသံအတိုးအကျယ် တိုးချဲ့ခြင်း
- အွန်လိုင်း ပမာဏ ရွှေ့ပြောင်းခြင်း
- အလိုအလျောက် အသံအတိုးအကျယ် ပြန်လည်တည်ဆောက်ခြင်း
- ချက်ချင်း အသံအတိုးအကျယ် ပြန်လည်ရယူခြင်း
- အွန်လိုင်း RAID အဆင့် ရွှေ့ပြောင်းခြင်း
- SED drive1 ပံ့ပိုးမှု
- စွမ်းဆောင်ရည် မြှင့်တင်ရန်အတွက် ဗီဒီယို တည်းဖြတ်မုဒ်
- ဒစ်ခ်ဒရိုက် ကျန်းမာရေးစစ်ဆေးမှုနှင့် SMART attribute များ
- Storage pool parity စစ်ဆေးခြင်းနှင့် disk scrubbing အတွက် media scan လုပ်ခြင်း
- SSD အသုံးပြုမှုသက်တမ်းညွှန်ပြချက်
- ဒစ်ခ်ဒရိုက်ဖ် ဖာမ်းဝဲ အသုတ်အပ်ဒိတ်
- iSCSI Host ချိတ်ဆက်မှု-
- သက်သေပြထားသော QSOE 2.0 အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်လုပ်ဆောင်သည့်အင်ဂျင်
- CHAP နှင့် အပြန်အလှန် CHAP အထောက်အထားစိစစ်ခြင်း
- SCSI-3 PR (I/O ခြံစည်းရိုးအတွက် အမြဲတမ်းကြိုတင်မှာယူမှု) ပံ့ပိုးမှု
- iSNS ပံ့ပိုးမှု
- VLAN (Virtual LAN) ပံ့ပိုးမှု
- ဂျမ်ဘိုဖရိမ် (၉၀၀၀ ဘိုက်) ပံ့ပိုးမှု
- iSCSI ပစ်မှတ် ၂၅၆ ခုအထိ
- Controller တစ်ခုလျှင် host ၂၅၆ ခုအထိ
- ထိန်းချုပ်သူတစ်ဦးလျှင် အစည်းအဝေး ၁၀၂၄ ခုအထိ
- ဖိုက်ဘာချန်နယ် ဟို့စ် ချိတ်ဆက်မှု-
- သက်သေပြထားသော QSOE 2.0 အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်လုပ်ဆောင်သည့်အင်ဂျင်
- FCP-2 နှင့် FCP-3 ပံ့ပိုးမှု
- လင့်ခ်အမြန်နှုန်းနှင့် topology ကို အလိုအလျောက် ထောက်လှမ်းခြင်း
- Topology သည် point-to-point3 နှင့် loop ကို ပံ့ပိုးပေးသည်
- Controller တစ်ခုလျှင် host ၂၅၆ ခုအထိ
- မြင့်မားသောရရှိနိုင်မှု-
- Dual-Active (Active/Active) SAN ထိန်းချုပ်ကိရိယာများ
- NTB ဘတ်စ်ကားမှတစ်ဆင့် Cache mirroring လုပ်ခြင်း
- ALUA ပံ့ပိုးမှု
- စီမံခန့်ခွဲမှု port ချောမွေ့စွာ failover လုပ်ခြင်း
- SAN controller၊ PSU၊ FAN module နှင့် dual port disk drive interface အတွက် fault-tolerant နှင့် redundant modular components များ
- နှစ်ပေါက်ပါ HDD ဗန်းချိတ်ဆက်ကိရိယာ
- Multipath I/O နှင့် load balancing ပံ့ပိုးမှု (MPIO၊ MC/S၊ Trunking နှင့် LACP)
- စနစ် ရပ်တန့်ချိန် လုံးဝမရှိဘဲ firmware အပ်ဒိတ်လုပ်ခြင်း
- လုံခြုံရေး:
- လုံခြုံသော ဝဘ် (HTTPS)၊ SSH (Secure Shell)
- မျိုးဗီဇပြောင်းလဲထားသော ကွန်ရက်တိုက်ခိုက်မှုမှ ကာကွယ်ရန် iSCSI Force Field
- iSCSI CHAP နှင့် အပြန်အလှန် CHAP စစ်မှန်ကြောင်းအထောက်အထားပြခြင်း
- SED မောင်းနှင်မှု ပံ့ပိုးမှု
- သိုလှောင်မှု စွမ်းဆောင်ရည်-
- နေရာပြန်လည်ရယူခြင်းပါ၀င်သည့် Thin Provisioning (QThin)
- သိုလှောင်မှုအဆင့် ၃ ဆင့်ပါရှိသော အလိုအလျောက် အဆင့်သတ်မှတ်ခြင်း (QTiering2)
- ကွန်ယက်အဖွဲ့:
- DHCP၊ Static IP၊ NTP၊ Trunking၊ LACP၊ VLAN၊ Jumbo frame (၉၀၀၀ ဘိုက်အထိ)
- အဆင့်မြင့်အချက်အလက်ကာကွယ်မှု -
- Snapshot (QSnap)၊ block-level၊ differential backup
- ရေးသားနိုင်သော snapshot ပံ့ပိုးမှု
- ကိုယ်တိုင် သို့မဟုတ် အချိန်ဇယားဆွဲ၍ လုပ်ဆောင်ရမည့် အလုပ်များ
- volume တစ်ခုလျှင် snapshot ၆၄ ခုအထိ
- snapshot အတွက် volume ၆၄ ခုအထိ
- စနစ်တစ်ခုလျှင် snapshot ၄,၀၉၆ ခုအထိ
- အဝေးထိန်းမိတ္တူကူးခြင်း (QReplica)
- snapshot နည်းပညာကို အခြေခံထားတဲ့ asynchronous, block-level, differential backup
- ဒိုင်းနမစ် bandwidth controller အတွက် ယာဉ်ကြောပိတ်ဆို့မှု ပုံဖော်ခြင်း
- ကိုယ်တိုင် သို့မဟုတ် အချိန်ဇယားဆွဲ၍ လုပ်ဆောင်ရမည့် အလုပ်များ
- လက်ရှိမိတ္တူကူးခြင်း မအောင်မြင်ပါက ယခင်ဗားရှင်းသို့ အလိုအလျောက်ပြန်ပို့ခြင်း
- ထိန်းချုပ်ကိရိယာတစ်ခုလျှင် အလုပ် ၃၂ ခုအထိ အချိန်ဇယားဆွဲနိုင်သည်
- ဒေသတွင်းမိတ္တူကူးခြင်းအတွက် Volume clone
- ပြင်ဆင်သတ်မှတ်နိုင်သော N-way mirroring
- Windows VSS (Volume Shadow Copy Service) နှင့် ပေါင်းစပ်ခြင်း
- ချက်ချင်း အသံအတိုးအကျယ် ပြန်လည်ရယူခြင်း
- Cache-to-Flash မှတ်ဉာဏ်ကာကွယ်မှု၂
- M.2 ဖလက်ရှ် မော်ဂျူး
- ပါဝါမော်ဂျူး: BBM သို့မဟုတ် SCM (Super Capacitor Module)
- SNMP စီမံခန့်ခွဲမှုဖြင့် USB နှင့် ကွန်ရက် UPS များကို ပံ့ပိုးပေးသည်
- Snapshot (QSnap)၊ block-level၊ differential backup
- Virtualization အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်
- ဆာဗာ Virtualization နှင့် Clustering
- နောက်ဆုံးပေါ် VMware vSphere အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်
- iSCSI နှင့် FC အတွက် VMware VAAI
- Windows Server 2016, 2012 R2 Hyper-V အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်
- မိုက်ခရိုဆော့ဖ် ODX
- နောက်ဆုံးပေါ် Citrix XenServer အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်
- လွယ်ကူသောစီမံခန့်ခွဲမှု-
- USB LCM2၊ serial console ပံ့ပိုးမှု၊ အွန်လိုင်း firmware အပ်ဒိတ်
- အလိုလိုသိနိုင်သော ဝဘ်စီမံခန့်ခွဲမှု UI၊ လုံခြုံသောဝဘ် (HTTPS)၊ SSH (လုံခြုံသောအခွံ)၊ LED အညွှန်းများ
- SES ပံ့ပိုးမှု၊ SMART ပံ့ပိုးမှု၊ Wake-on-LAN နှင့် Wake-on-SAS
- စိမ်းလန်းစိုပြည်ရေးနှင့် စွမ်းအင်ထိရောက်မှု-
- 80 PLUS ပလက်တီနမ် ပါဝါထောက်ပံ့မှု
- လိုအပ်သည့်အခါတွင်သာ စနစ်ကိုဖွင့်ရန် သို့မဟုတ် နှိုးရန်အတွက် Wake-on-LAN
- ဒစ်ခ် အလိုအလျောက် လှည့်ခြင်း
- Host Operating Systems ပံ့ပိုးမှု-
- ဝင်းဒိုးဆာဗာ ၂၀၀၈၊ ၂၀၀၈ R၂၊ ၂၀၁၂၊ ၂၀၁၂ R၂၊ ၂၀၁၆
- SLES (SUSE Linux Enterprise Server) ၁၀၊ ၁၁၊ ၁၂
- RHEL (Red Hat Enterprise Linux) ၅၊ ၆၊ ၇
- CentOS (လူထုစီးပွားရေးလုပ်ငန်းလည်ပတ်မှုစနစ်) ၆၊ ၇
- ဆိုလာရစ် ၁၀၊ ၁၁
- အခမဲ့ BSD ၉၊ ၁၀
- Mac OS X 10.11 သို့မဟုတ်ထိုထက်နောက်မှ
- အာမခံချက်
- စနစ်: ၃ နှစ်
- ဘက်ထရီ အရန် မော်ဂျူး: ၁ နှစ်
- စူပါကက်ပါစစ်စတာ မော်ဂျူး: ၁ နှစ်
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
XS1226D သည် dual-controller active/active storage array တစ်ခုဖြစ်ပြီး SAS HDD သို့မဟုတ် SSD များအတွက် 2.5″ bays ၂၆ ခုပါရှိသော 2U profile ပါရှိသည်။ 26-drive format သည် ဤနေရာတွင် အနည်းငယ်ထူးခြားသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် စနစ်အများစုသည် ရှေ့တွင် bays ၂၄ ခုသာ တပ်ဆင်နိုင်သောကြောင့် QSAN သည် ပြိုင်ဘက်များထက် အနည်းငယ်သာလွန်သည်။ ရှေ့ panel ၏ ညာဘက်တွင် system power ခလုတ်၊ UID (Unique Identifier) ခလုတ်၊ system access နှင့် system status LED များနှင့် USB LCM module အတွက် USB port တစ်ခုရှိသည်။
ကိုယ်ထည်၏နောက်ဘက်တွင် dual redundant power supplies များအပြင် dual controllers များပါရှိသည်။ controller တစ်ခုစီတွင် onboard twin 10Gbase-T network connectivity ပါရှိပြီး out-of-band management interface လည်းပါရှိသည်။ ချိတ်ဆက်မှုအပိုဆောင်းအတွက် controller တစ်ခုစီတွင် dual သို့မဟုတ် quad port 8/16Gb cards များ သို့မဟုတ် dual သို့မဟုတ် quad port 1-10Gb Ethernet cards များဖြင့် load လုပ်နိုင်သော host card slot နှစ်ခုပါရှိသည်။ ၎င်းသည် user များအား datacenter environment အမျိုးမျိုးတွင် storage ချိတ်ဆက်ရန် ရွေးချယ်စရာများစွာကို ပေးစွမ်းသည်။ controller တစ်ခုလျှင် 12Gb/s SAS ports နှစ်ခုမှတစ်ဆင့် expansion capabilities များကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးထားပြီး SAS 3.0 expansion shelves များကို ဖွင့်ပေးပါသည်။
စီမံခန့်ခွဲမှုနှင့် အသုံးပြုနိုင်မှု
QSAN XS1200 စီးရီးသည် ကုမ္ပဏီ၏ QSAN SANOS လည်ပတ်မှုစနစ်ကို အသုံးပြုထားပြီး လက်ရှိတွင် ၎င်း၏ 4.0 ဗားရှင်းတွင် ရှိသည်။ OS သည် ယေဘုယျအားဖြင့် ရိုးရှင်းပြီး နားလည်ရလွယ်ကူသော အပြင်အဆင်ရှိသည်။ မျက်နှာပြင်၏ ဘယ်ဘက်ခြမ်းတွင် Dashboard၊ System Settings၊ Host Connectivity၊ Storage Management၊ Data Backup၊ Virtualization နှင့် Monitoring ကဲ့သို့သော လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် main နှင့် sub menu အမျိုးမျိုးရှိသည်။ အဓိက menu တစ်ခုစီတွင် user များ အသေးစိတ်အချက်အလက်များကို လေ့လာနိုင်စေမည့် sub menu များပါရှိသည်။ အခြေခံအားဖြင့် SANOS 4.0 သည် user များအား SAN တစ်ခုကို စီမံခန့်ခွဲသည့်အခါ လိုအပ်မည့် လုပ်ဆောင်ချက်အားလုံးကို အလွယ်တကူ ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုနိုင်စေပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ ပထမဆုံးကြည့်ရမယ့် မျက်နှာပြင်ကတော့ Dashboard ပါ။ Dashboard မျက်နှာပြင်က အသုံးပြုသူတွေကို စနစ်ကို ယေဘုယျအားဖြင့် (တိကျတဲ့ အချက်အလက်တွေအဖြစ် ပိုင်းခြားသိမြင်စေနိုင်ပါတယ်)၊ စွမ်းဆောင်ရည်၊ သိုလှောင်မှုနဲ့ event log တွေကို ဖော်ပြပေးပါလိမ့်မယ်။
ပုံကြီးကြီးကြည့်ရန် right click နှိပ်ပြီး tab အသစ်တွင်ဖွင့်ပါ
Dashboard ရဲ့ တစ်ခုတည်းသော sub-menu ကတော့ Hardware Monitoring ပါ။ နာမည်အတိုင်းပါပဲ၊ ဒီ function က user တွေကို system ထဲမှာရှိတဲ့ hardware နဲ့ ၎င်းရဲ့ information တွေကို အသေးစိတ်လေ့လာနိုင်အောင် ခွင့်ပြုပေးပါတယ်။ ဥပမာ - ၎င်း system က ကောင်းမွန်စွာ အလုပ်လုပ်နေသလား၊ install လုပ်ထားသလား (အောက်ခြေမှာ Cache ကို Flash လုပ်ဖို့အတွက် power module ကို install မလုပ်ထားဘူး၊ မပါဘူးဆိုတာ မြင်နိုင်ပါတယ်)။
ပုံကြီးကြီးကြည့်ရန် right click နှိပ်ပြီး tab အသစ်တွင်ဖွင့်ပါ
System Settings အောက်တွင် အသုံးပြုသူများသည် အထွေထွေဆက်တင်များ၊ စီမံခန့်ခွဲမှု port၊ ပါဝါဆက်တင်များ၊ အသိပေးချက်များနှင့် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုကဲ့သို့သော မီနူးများကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုနိုင်သည်။ ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှု မီနူးအောက်တွင် အသုံးပြုသူများအား စနစ်အချက်အလက်များ (အလုံးစုံစနစ်နှင့် ထိန်းချုပ်ကိရိယာတစ်ခုစီအတွက်)၊ စနစ်ကို အပ်ဒိတ်လုပ်ခြင်း၊ firmware ထပ်တူပြုခြင်း၊ စနစ်ခွဲခြားသတ်မှတ်ခြင်း၊ default များသို့ ပြန်လည်သတ်မှတ်ခြင်း၊ backup ကို configure လုပ်ခြင်း၊ volume restoration နှင့် စနစ်ကို reboot လုပ်ခြင်း သို့မဟုတ် ပိတ်ခြင်းတို့ကို ပြုလုပ်နိုင်စေပါသည်။
ပုံကြီးကြီးကြည့်ရန် right click နှိပ်ပြီး tab အသစ်တွင်ဖွင့်ပါ
Host Connectivity သည် အသုံးပြုသူများအား controller တစ်ခုချင်းစီ၏ အပြည့်အစုံအပြင် တည်နေရာ၊ port အမည်၊ အခြေအနေနှင့် MAC address/WWPN ကို ပေးပါသည်။ အသုံးပြုသူများသည် iSCSI port များ သို့မဟုတ် Fibre Channel Port များထဲသို့ ပိုမိုနက်ရှိုင်းစွာ လေ့လာရန် ရွေးချယ်ခွင့်လည်း ရှိပါသည်။
ပုံကြီးကြီးကြည့်ရန် right click နှိပ်ပြီး tab အသစ်တွင်ဖွင့်ပါ
ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်တော်တို့ကြည့်ရှုသွားမယ့် နောက်ဆုံး main menu ကတော့ Storage Management ပါ။ ဒီ menu မှာ sub-menu လေးခုပါရှိပါတယ်။ ပထမ menu ကတော့ Disk တွေပါ။ ဒီမှာ disk ရှိတဲ့ slot၊ status၊ health၊ capacity၊ type (interface နဲ့ SSD လား HDD လား)၊ usage၊ pool name၊ manufacturer နဲ့ model တွေကို အလွယ်တကူမြင်တွေ့နိုင်ပါတယ်။
ပုံကြီးကြီးကြည့်ရန် right click နှိပ်ပြီး tab အသစ်တွင်ဖွင့်ပါ
နောက် sub-menu မှာ pool တွေကို ကြည့်ပါတယ်။ ဒီမှာ pool နာမည်၊ status၊ health၊ total capacity၊ free capacity၊ available capacity၊ thin provisioning ကို enable လုပ်ထားလား မဖွင့်ထားလား၊ ဘယ် volume ကိုသုံးနေလဲ နဲ့ လက်ရှိ controller ကို ကြည့်နိုင်ပါတယ်။
ပုံကြီးကြီးကြည့်ရန် right click နှိပ်ပြီး tab အသစ်တွင်ဖွင့်ပါ
volumes sub-menu သည် ဤအမျိုးအစားရှိ အခြား sub-menu နှင့် ဆင်တူပြီး volume ကို ဖန်တီးနိုင်ပြီး volume name၊ status၊ health၊ capacity၊ type၊ SSD Cache ကို enable လုပ်ထားခြင်း ရှိ၊ မရှိ၊ snapshot space၊ snapshots ပမာဏ၊ clone၊ write နှင့် pool name ကဲ့သို့သော အချက်အလက်များကို ကြည့်ရှုနိုင်သည်။
ပုံကြီးကြီးကြည့်ရန် right click နှိပ်ပြီး tab အသစ်တွင်ဖွင့်ပါ
နောက်ဆုံး sub-menu ကတော့ LUN Mappings ပါ။ ဒီ screen ကနေတစ်ဆင့် user တွေဟာ LUN တွေကို map လုပ်ပြီး Allowed Hosts၊ target၊ LUN၊ permission၊ sessions နဲ့ volume name စတဲ့ information တွေကို ကြည့်နိုင်ပါတယ်။
ပုံကြီးကြီးကြည့်ရန် right click နှိပ်ပြီး tab အသစ်တွင်ဖွင့်ပါ
အပလီကေးရှင်း အလုပ်ပမာဏ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
QSAN XCubeSAN XS1200 အတွက် application workload benchmarks များတွင် SysBench မှတစ်ဆင့် MySQL OLTP စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် TPC-C workload ဖြင့် Microsoft SQL Server OLTP စွမ်းဆောင်ရည်တို့ ပါဝင်သည်။ scenario တစ်ခုချင်းစီတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် Toshiba PX04SV SAS 3.0 SSD ၂၆ လုံးဖြင့် array ကို configure လုပ်ထားပြီး၊ 12-drive RAID10 disk group နှစ်ခုတွင်၊ တစ်ခုကို controller တစ်ခုစီတွင် pin လုပ်ထားသည်။ ၎င်းက SSD ၂ ခုကို အပိုအဖြစ်ထားခဲ့သည်။ ထို့နောက် disk group တစ်ခုလျှင် တစ်ခုစီ 5TB volume နှစ်ခုကို ဖန်တီးခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ testing environment တွင်၊ ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL နှင့် Sysbench workloads အတွက် balanced load တစ်ခုကို ဖန်တီးပေးခဲ့သည်။
SQL Server စွမ်းဆောင်ရည်
SQL Server VM တစ်ခုစီကို vDisk နှစ်ခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- boot အတွက် 100GB volume နှင့် database နှင့် log files အတွက် 500GB volume တို့ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၈ ခု၊ DRAM 64GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench workloads များကို စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ယခင်က storage I/O နှင့် capacity နှစ်မျိုးလုံးတွင် platform ကို ပြည့်နှက်စေခဲ့သော်လည်း SQL စမ်းသပ်မှုသည် latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှာဖွေနေပါသည်။
ဤစမ်းသပ်မှုသည် Windows Server 2012 R2 guest VM များတွင် လည်ပတ်နေသော SQL Server 2014 ကိုအသုံးပြုပြီး Quest ၏ Databases အတွက် Benchmark Factory မှ အလေးပေးဖော်ပြထားသည်။ ဤ benchmark ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ရိုးရာအသုံးပြုမှုမှာ local သို့မဟုတ် shared storage တွင် ကြီးမားသော 3,000-scale databases များကို စမ်းသပ်ရန်ဖြစ်သော်လည်း၊ ဤ iteration တွင် QSAN XS1200 (controller တစ်ခုလျှင် VM နှစ်ခု) တွင် 1,500-scale databases လေးခုကို ညီတူညီမျှ ဖြန့်ကျက်ရန် အာရုံစိုက်ပါသည်။
SQL Server စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီ)
- Windows Server 2012 R2
- သိုလှောင်မှုပမာဏ- 600GB ခွဲဝေထားပြီး 500GB အသုံးပြုပြီး
- SQL Server 2014
- ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၅၀၀ စကေး
- Virtual Client ဝန်: ၁၅၀၀၀
- RAM ဘာဖာ: 48GB
- စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
- ၂.၅ နာရီ ကြိုတင်ပြုပြင်ခြင်း
- နမူနာကာလ ၃၀ မိနစ်
SQL Server OLTP Benchmark Factory LoadGen ပစ္စည်းကိရိယာများ
- Dell EMC PowerEdge R740xd Virtualized SQL 4-node Cluster
- cluster မှာ 269GHz အတွက် Intel Xeon Gold 6130 CPU ၈ ခု (node တစ်ခုလျှင် နှစ်ခု၊ 2.1GHz၊ 16-cores၊ 22MB Cache)
- 1TB RAM (node တစ်ခုလျှင် 256GB၊ 16GB x 16 DDR4၊ CPU တစ်ခုလျှင် 128GB)
- ၈ x Emulex 16GB dual-port FC HBA
- Mellanox ConnectX-4 rNDC 25GbE dual-port NIC ၈ ခု
- VMware ESXi vSphere 6.5 / Enterprise Plus 8-CPU
RAID10 မှာ SSD ၂၄ ခုကို အသုံးပြုထားတဲ့ SQL Server configuration ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်တော်တို့ တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ တစ်ဦးချင်း VM TPS စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ TPS ၃,၁၅၈.၄ မှ ၃,၁၅၈.၈ အထိ ရှိတာကြောင့် အတူတူပါပဲ။ မှတ်တမ်းတင်ထားတဲ့ စုစုပေါင်းစွမ်းဆောင်ရည်က TPS ၁၂,၆၃၄.၃၀၅ ရှိပါတယ်။
ပျမ်းမျှ latency ဖြင့် XCubeSAN XS1200 သည် တစ်ဦးချင်း VM များနှင့် စုစုပေါင်း 5.8ms ဖြင့် 5ms မှ 6ms အကြား latency များကို မှတ်တမ်းတင်ထားသည်။
Sysbench စွမ်းဆောင်ရည်
Sysbench VM တစ်ခုစီ ကို vDisk သုံးခုဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး တစ်ခုမှာ boot အတွက် (~92GB)၊ တစ်ခုမှာ pre-built database (~447GB) နှင့် တတိယတစ်ခုမှာ စမ်းသပ်ဆဲ database အတွက် (270GB) တို့ဖြစ်သည်။ system-resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၁၆ ခု၊ DRAM 60GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချထားသည်။ Load gen စနစ်များသည် Dell R740xd server များဖြစ်သည်။
Dell PowerEdge R740xd Virtualized MySQL 4 node Cluster
- cluster မှာ 269GHz အတွက် Intel Xeon Gold 6130 CPU ၈ ခု (node တစ်ခုလျှင် နှစ်ခု၊ 2.1GHz၊ 16-cores၊ 22MB Cache)
- 1TB RAM (node တစ်ခုလျှင် 256GB၊ 16GB x 16 DDR4၊ CPU တစ်ခုလျှင် 128GB)
- ၈ x Emulex 16GB dual-port FC HBA
- Mellanox ConnectX-4 rNDC 25GbE dual-port NIC ၈ ခု
- VMware ESXi vSphere 6.5 / Enterprise Plus 8-CPU
Sysbench စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီအတွက်)
- CentOS 6.3 64-bit
- သိုလှောင်မှုပမာဏ: 1TB၊ 800GB အသုံးပြုပြီး
- Percona XtraDB 5.5.30-rel30.1
- ဒေတာဘေ့စ်ဇယားများ: ၁၀၀
- ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၀,၀၀၀,၀၀၀
- ဒေတာဘေ့စ် ချည်နှောင်မှုများ: ၃၂
- RAM ဘာဖာ: 24GB
- စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
- ၂ နာရီကြာ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှု ၃၂ ခု
- ၁ နာရီ ၃၂ ကြိမ် ချည်နှောင်ထားသည်
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Sysbench benchmark မှာ 4VMs၊ 8VMs နဲ့ 16VMs အစုံအတော်များများကို စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ SQL Server နဲ့မတူဘဲ၊ ဒီမှာ raw performance ကိုပဲ ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ transactional performance မှာတော့ XS1200 ဟာ 4VM အတွက် 7,076.82 TPS ကနေ 16VM မှာ 16,143.94 TPS အထိ ကောင်းမွန်တဲ့ performance ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။
ပျမ်းမျှ latency အရ XS1200 မှာ 4VM မှာ 18.14ms ရှိပြီး VM တွေကို 8 အထိ နှစ်ဆတိုးလိုက်တဲ့အခါ 20.63 ပဲရှိတော့တယ်။ VM တွေကို နှစ်ဆပြန်တိုးလိုက်တဲ့အခါ latency က 32.22ms အထိပဲ ခုန်တက်သွားတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆိုးဆုံးအခြေအနေ latency benchmark မှာ XS1200 ဟာ 4VM မှာ 99th percentile latency 32.40ms နဲ့ 16VM တွေနဲ့ စမ်းသပ်တဲ့အခါ latency 62.1ms နဲ့ အမြင့်ဆုံးရလဒ်တွေကို ပြသခဲ့ပါတယ်။
VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
storage arrays တွေကို benchmarking လုပ်တဲ့အခါ application testing က အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing က ဒုတိယနေရာမှာ ရှိပါတယ်။ တကယ့် workloads တွေရဲ့ ပြီးပြည့်စုံတဲ့ ကိုယ်စားပြုမှု မဟုတ်ပေမယ့် synthetic testing တွေက repeatability factor ရှိတဲ့ baseline storage devices တွေကို အထောက်အကူပြုပြီး ယှဉ်ပြိုင်တဲ့ solution တွေကြား apples-to-apples နှိုင်းယှဉ်မှုကို လွယ်ကူစေပါတယ်။ ဒီ workloads တွေက “four corners” tests၊ common database transfer size tests တွေအပြင် VDI environments အမျိုးမျိုးကနေ trace captures တွေအထိ testing profiles အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဒီ tests အားလုံးက scripting engine တစ်ခုပါဝင်တဲ့ common vdBench workload generator ကို အသုံးပြုပြီး compute testing cluster ကြီးတစ်ခုပေါ်မှာ ရလဒ်တွေကို automate လုပ်ပြီး capture လုပ်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် flash arrays နဲ့ individual storage devices တွေ အပါအဝင် storage devices အမျိုးမျိုးမှာ တူညီတဲ့ workloads တွေကို ထပ်ခါတလဲလဲ လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။ array ဘက်မှာ Dell PowerEdge R740xd servers cluster ကို အသုံးပြုပါတယ်။
ကိုယ်ရေးအချက်အလက်
- 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
- 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
- ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- ပေါင်းစပ်ဒေတာဘေ့စ်- SQL နှင့် Oracle
- VDI အပြည့်အဝ Clone နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Clone Traces များ
XS1200 ဟာ 4K random read performance ကို ကြည့်ရှုတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး synthetic profile မှာ အလွန်ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည် ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီ unit ဟာ 198,000 IOPS ခန့်အထိ sub-1ms latency ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့ပြီး 284,000 IOPS မှာ အမြင့်ဆုံး throughput ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး ပျမ်းမျှ latency 13.82ms ရှိပါတယ်။
4K အမြင့်ဆုံးရေးသားစွမ်းဆောင်ရည်ကိုကြည့်လျှင် XS1200 သည် 0.38ms မှစတင်၍ 222,000 IOPS အထိ 1ms အောက်ရှိနေသည့် အထင်ကြီးလောက်စရာနိမ့်သော latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။ ၎င်းသည် latency 7.9ms တွင်အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး IOPS 246,000 ကျော်တွင်ရှိခဲ့သည်။
64K အမြင့်ဆုံးဖတ်ရှုမှုသို့ ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ XS1200 သည် စမ်းသပ်မှုကို 3.98ms မှစတင်ခဲ့ပြီး 2.62ms အထိ နိမ့်ကျကာ 28,000 IOPS ခန့်ဖြင့် ရပ်တန့်နိုင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 70,000 IOPS ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး latency 7.29ms နှင့် bandwidth 4.37GB/s ရှိသည်။
64K sequential peak write အတွက် XS1200 သည် 2.32ms latency မှစတင်ခဲ့ပြီး အနိမ့်ဆုံး latency မှာ 24,800 IOPS တွင် 1.44ms အထိရောက်ရှိခဲ့သည်။ array သည် 4.2ms latency နှင့် 3.80GB/s bandwidth တွင် 60,800 အထိအမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL workload တွင် XS1200 သည် 2.21ms မှစတင်ခဲ့ပြီး ၎င်း၏အနိမ့်ဆုံး latency မှာ 1.66ms ဖြင့် 154,000 IOPS ကျော်သာရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 3.35ms latency တွင် 249,000 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။
SQL 80-20 benchmark သည် 2.12ms ဖြင့်စတင်ခဲ့ပြီး 100,000 IOPS မှ 128,000 IOPS အတွင်း 1.593ms တွင် အကောင်းဆုံး latency ကို မှတ်တမ်းတင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 3.26ms latency တွင် 247,000 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။
SQL 90-10 benchmark မှာ XS1200 ဟာ 2.18ms ကနေစတင်ခဲ့ပြီး အနိမ့်ဆုံး latency ကို 154,000 IOPS ဝန်းကျင်မှာ 1.6ms မှာ မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပါတယ်။ latency က 3.29ms မှာ 249,000 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
Oracle Workload ဖြင့် XS1200 သည် 1.67ms မှစတင်ခဲ့ပြီး ၎င်း၏အနိမ့်ဆုံး latency ကို 126,000 IOPS (1.31ms) ဖြင့် မှတ်တမ်းတင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် latency 2.21ms ဖြင့် 246,186 IOPS (246,186 IOPS) အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။
Oracle 90-10 နဲ့အတူ XS1200 ဟာ 1.76ms ကနေစတင်ခဲ့ပြီး 153,427 IOPS အမှတ်အသားမှာ အနိမ့်ဆုံး latency ကို 1.32ms မှာမှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပါတယ်။ 2.2ms latency မှာ 248,759 IOPS အထိအမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
Oracle 80-20 နဲ့အတူ XS1200 ဟာ 2.5ms ကနေစတင်ခဲ့ပြီး 121,600 IOPS မှာ 1.78ms အထိကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။ array ရဲ့အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်က 242,000 IOPS နဲ့ latency 4.16ms အထိရှိခဲ့ပါတယ်။
VDI Full Clone ကိုပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ boot test မှာ XS1200 ဟာ latency 2.85ms ကနေစတင်ပြီး latency နည်းပါးတဲ့ 1.92ms အထိ 110,190 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး latency 4.26ms နဲ့ 218,000 IOPS အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
VDI Full Clone ကနဦး login ဝင်ရောက်ချိန်ဟာ 2.48ms မှာ စတင်ခဲ့ပြီး 74,370 IOPS မှာ အနိမ့်ဆုံး 1.68ms အထိ ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။ 3.91ms latency မှာ 185,787 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံး ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
VDI Full Clone Monday Login ဟာ 1.85ms ကနေစတင်ပြီး 1.28ms အထိ 73,000 IOPS ဝန်းကျင်မှာ ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။ 2.55ms latency မှာ 182,376 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
VDI Linked Clone ကိုပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ boot test မှာ XS1200 ဟာ latency 2.33ms ကနေစတင်ပြီး အနိမ့်ဆုံး latency 1.62ms ရှိပြီး 60,200 IOPS မှာရှိပါတယ်။ latency 3.39ms နဲ့ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့တဲ့ 149,488 IOPS အထိရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
VDI Linked Clone ကနဦးဝင်ရောက်မှုသည် 1.143ms မှစတင်ခဲ့ပြီး အနိမ့်ဆုံး latency 59,689 IOPS (1.11ms) ဖြင့် ရောက်ရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 1.71ms latency တွင် 147423 IOPS (အမြင့်ဆုံး) သို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။
VDI Linked Clone သည် တနင်္လာနေ့တွင် 2.16ms မှစတင်ခဲ့ပြီး အနိမ့်ဆုံး latency 60,000 IOPS ဖြင့် 1.52ms သို့ရောက်ရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 3.24ms latency ဖြင့် 248.514 IOPS သို့ရောက်ရှိခဲ့သည်။
ကောက်ချက်
QSAN XCubeSAN XS1200 Series များသည် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းငယ်များ သို့မဟုတ် ဝေးလံခေါင်သီသောနှင့် ဘဏ်ခွဲတည်နေရာများအတွက် ပိုမိုရည်ရွယ်သည့် dual controller SAN များဖြစ်သည်။ XS1200 Series တွင် လိုအပ်သော စွမ်းရည်ပမာဏပေါ် မူတည်၍ ပုံစံအမျိုးမျိုးရှိသည်။ ယူနစ်များကို Intel D1500 two-core CPU များနှင့် controller တစ်ခုလျှင် DDR4 မှတ်ဉာဏ် 4GB ဖြင့် ပါဝါပေးထားသည်။ ၎င်းတို့သည် iSCSI နှင့် Fibre Channel ချိတ်ဆက်မှုနှစ်မျိုးလုံးကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ အထူးသုံးသပ်ချက်အတွက်၊ Toshiba PX04SV 960GB SAS 3.0 SSD ၂၆ လုံးပါသည့် XS1226D dual controller SAN ကို ကျွန်ုပ်တို့ လေ့လာခဲ့ပါသည်။
SQL Server အတွက် ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ transactional benchmark မှာ XCubeSAN XS1200 ဟာ အထင်ကြီးလောက်စရာ စုစုပေါင်းရမှတ် 12,634.305 TPS နဲ့ စုစုပေါင်းပျမ်းမျှ latency 5.8ms သာ ရှိပါတယ်။ ဒီကိန်းဂဏန်းတွေနဲ့ဆိုရင် ဒါဟာ ကျွန်ုပ်တို့မြင်ဖူးသမျှ အမြန်ဆုံး SQL Server storage array တွေထဲက တစ်ခုပါပဲ။ Sysbench ရလဒ်တွေကလည်း ခိုင်မာတဲ့ TPS ရမှတ်တွေကို ပြသခဲ့ပြီး 4VM အတွက် 7,076.82 TPS နဲ့ 16VM မှာ 16,143.94 TPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။ XS1200 ဟာ 4VM မှာ ပျမ်းမျှ latency 18.14ms နဲ့ 8VM မှာ 20.63 သာ ရရှိခဲ့ပြီး VM တွေကို နှစ်ဆတိုးလိုက်တဲ့အခါ 32.22ms သာ ခုန်တက်သွားခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆိုးဆုံးအခြေအနေရလဒ်တွေကို ကြည့်တဲ့အခါ ဒီလမ်းကြောင်းက ဆက်လက်တည်ရှိနေခဲ့ပြီး 4VM မှာ 99th percentile latency 32.40ms နဲ့ 16VM တွေနဲ့ စမ်းသပ်တဲ့အခါ latency 62.1ms အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ VDBench စမ်းသပ်မှုရလဒ်တွေက အလားတူဇာတ်လမ်းကို ပြောပြပေမယ့် ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ flash array တွေထက် ပျမ်းမျှ latency မြင့်တက်လာပါတယ်။ random 4K မှာ XS1200 ဟာ 198,000 IOPS အထိ 1ms ထက်နည်းတဲ့ latency ကို မှတ်တမ်းတင်ထားပြီး အမြင့်ဆုံး throughput 284,000 IOPS နဲ့ ပျမ်းမျှ latency 13.82ms ရှိပါတယ်။ 64K peak read ကိုကြည့်တဲ့အခါ XS1200 ဟာ 3.98ms ကနေစတင်ခဲ့ပြီး 28,000 IOPS mark မှာ 2.62ms အထိ နိမ့်ကျအောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ throughput ဟာ 70,000 IOPS ဝန်းကျင်မှာ အမြင့်ဆုံး latency 7.29ms နဲ့ bandwidth 4.37GB/s ရှိပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ဟာ QSAN XS1200 အသစ်ကို SQL workloads သုံးခုဖြစ်တဲ့ 100% read၊ 90% read နဲ့ 10% write၊ 80% read နဲ့ 20% write တို့ကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ ဤနေရာတွင် XS1200 သည် 249,000 IOPS၊ 249,000 IOPS နှင့် 247,000 IOPS တို့တွင် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး ၎င်းတို့အားလုံး၏ latency မှာ 3ms ကျော်သာရှိသည်။ Oracle workload ဖြင့် တူညီသော စမ်းသပ်မှုသုံးခုကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး ရလဒ်အနေဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်မှာ 246,186 IOPS၊ 248,759 IOPS နှင့် 242,000 IOPS အသီးသီးတွင် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး 3ms ကျော်သာရှိခဲ့သည်။ နောက်ဆုံးအနေဖြင့် Boot၊ Initial Login နှင့် Monday Login အတွက် VDI Full Clone နှင့် Linked Clone benchmarks များကို လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ Full Clone တွင် XS1200 သည် 218,000 IOPS၊ 185,787 IOPS နှင့် 182,376 IOPS တို့တွင် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး Linked Clone တွင် 149,488 IOPS၊ 147,423 IOPS နှင့် 248,514 IOPS တို့တွင် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။
အလုံးစုံပြောရရင် QSAN XCubeSAN XS1200 ဟာ ဈေးကွက်ထဲမှာ နာမည်တစ်လုံးရအောင် ကူညီပေးနိုင်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းတွေ အများကြီးရှိပါတယ်။ အခြေခံအဆင့် အလယ်အလတ်ဈေးကွက်ဈေးနှုန်းနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ စနစ်အများစုထက် ဈေးနှုန်းမြင့်မားတဲ့ စနစ်တွေထက် သာလွန်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ဈေးကြီးတဲ့ မော်ဒယ်တွေက သူတို့ရဲ့ အားသာချက်တွေကို ပြသနိုင်တဲ့ နေရာတွေ ရှိပါတယ်။ UI ကတော့ အတော်လေး အရေးကြီးပါတယ်။ QSAN စနစ်က လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းရှိပေမယ့် တခြားစနစ်တွေလို ကိုက်ညီမှုနဲ့ အပြီးသတ်မှု အားနည်းပါတယ်။ Feature set ကလည်း တခြားစနစ်တွေလိုပဲ အလားတူ စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်တွေကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပြီး inline compression နဲ့ dedupe လိုမျိုး full in-line data service တွေကို အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် နောက်ဆုံးမှာတော့ စွမ်းဆောင်ရည်/ဘတ်ဂျက်အချိုးအစား ကောင်းမွန်တဲ့ ဖောက်သည်တွေကို ရှာဖွေနေပြီး တခြားနေရာတွေမှာ အားနည်းချက်တွေကို လျစ်လျူရှုထားချင်တဲ့ ဖောက်သည်တွေကတော့ XCubeSAN XS1200 ကို ရွေးချယ်သင့်ပါတယ်။
အောက်ဆုံးလိုင်း
QSAN XCubeSAN XS1226D သည် အင်္ဂါရပ်အစုံ၊ စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ဈေးနှုန်းတို့ကို ဆွဲဆောင်မှုရှိသော ရောနှောမှုတစ်ခု ပေးစွမ်းပြီး တတ်နိုင်သလောက် ကုန်ကျစရိတ်သက်သာစွာဖြင့် အားလုံးကို လိုချင်သော SMB/ROBO အခြေအနေများအတွက် အလွန်ကောင်းမွန်သော သိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်တစ်ခု ဖြစ်စေပါသည်။












အမေဇုံ