AMD သည် EPYC 9004 စတုတ္ထမျိုးဆက် CPU အသစ်များကို ယေဘုယျအားဖြင့် ရရှိနိုင်ပြီဖြစ်ကြောင်း ကြေညာခဲ့သည်။ AMD Genoa ဟု ကုဒ်အမည်ပေးထားသော CPU လိုင်းအသစ်သည် DDR5-4800 ချန်နယ် ၁၂ ခု (socket တစ်ခုလျှင် 6TB မှတ်ဉာဏ်စွမ်းရည်အထိ)၊ PCIe Gen5 လမ်းကြောင်း ၁၂၈ ခု၊ AMD Infinity Fabric/Guard နည်းပညာနှင့် core ၉၆ ခုအထိ ပံ့ပိုးပေးသည်။ ၎င်းသည် cloud၊ enterprise နှင့် high-performance computing တစ်လျှောက်ရှိ အရေးကြီးသော workloads များအတွက် သင့်တော်စေသည်။
စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအတွက် EPYC 9004 4th-Gen CPU များ၏ အကျိုးကျေးဇူးများ
ပရိုဆက်ဆာတစ်ခုတည်းတွင် ကြီးမားသော 96-core-count ဖြင့် AMD Genoa ပရိုဆက်ဆာအသစ်များသည် အဖွဲ့အစည်းများအနေဖြင့် ဆာဗာအနည်းငယ်သာ ဖြန့်ကျက်ခြင်းဖြင့် ၎င်းတို့၏ ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ footprint ကို လျှော့ချနိုင်မည်ဖြစ်ပြီး ပိုမိုအစွမ်းထက်သော ဆာဗာများကို အသုံးချနိုင်မည်ဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ဒေတာစင်တာဂေဟစနစ်များအတွက် ပိုမိုပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေပြီး ရေရှည်တည်တံ့ခိုင်မြဲမှုနှင့် အနာဂတ်အတွက် အထောက်အကူဖြစ်စေမည့် ရည်မှန်းချက်များဆီသို့ ရောက်ရှိစေရန် ကူညီပေးသည်။
AMD သည် ၎င်းတို့၏ EPYC ပရိုဆက်ဆာအသစ်များကို လုံခြုံရေးတိုးမြှင့်ခြင်းကို အဓိကထား၍ တည်ဆောက်ခဲ့ပြီး အထူးသဖြင့် ၎င်းတို့၏ CPU များအတွက် ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာနှင့် virtual ကာကွယ်မှုအလွှာနှစ်မျိုးလုံးကို ပေးဆောင်သည့် ကုမ္ပဏီ၏ အင်္ဂါရပ်အစုံဖြစ်သော AMD Infinity Guard ကို တိုးချဲ့ခြင်းဖြင့် တည်ဆောက်ခဲ့သည်။ ဥပမာအားဖြင့်၊ ၎င်းတွင် ယခင်မျိုးဆက်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက encryption key အရေအတွက် နှစ်ဆပိုများပြီး သုံးစွဲသူများအနေဖြင့် ၎င်းတို့၏ဒေတာကို ဒေသတွင်းတွင်ဖြစ်စေ၊ cloud တွင်ဖြစ်စေ၊ storage တွင်ဖြစ်စေ လုံခြုံစွာထားရှိရန် ကူညီပေးသည်။
အဖွဲ့အစည်းများသည် ၎င်းတို့၏ “all-in” အင်္ဂါရပ်အစုံမှ အကျိုးကျေးဇူးများ ရရှိမည်ဖြစ်ပြီး ၎င်းတို့၏ လိုအပ်ချက်များနှင့် အကိုက်ညီဆုံး core အရေအတွက်နှင့် frequency (အောက်ပါဇယားကိုကြည့်ပါ) ပါရှိသော မော်ဒယ်ကို ရွေးချယ်နိုင်သည့် ရွေးချယ်စရာများ ရှိလာမည်ဖြစ်သည်။ ထို့အပြင်၊ 4th Gen AMD EPYC ပရိုဆက်ဆာများသည် ယခုအခါ DDR5 မှတ်ဉာဏ်နှင့် PCIe Gen 5 ကို ပံ့ပိုးပေးထားပြီး နှစ်ခုစလုံးသည် AI နှင့် ML အပလီကေးရှင်းများအတွက် အရေးကြီးပါသည်။ ဟုတ်ပါတယ်၊ enterprise SSD ရောင်းချသူများသည် ၎င်းတို့၏ drives များကို mainstream သို့ တင်ပို့ရန် ရုန်းကန်နေရပြီး Gen 4 ထက် bandwidth အလားအလာ နှစ်ဆပိုမိုရရှိစေပါသည်။
AMD Genoa 9004 စီးရီး SKU များ
| ပုံစံ | အရောင်များ | မူရင်း TDP | cTDP | အခြေခံ (GHz) | မြှင့်တင်မှု (GHz) |
| 9654 | 96 | 360w | 320-400w | 2.4 | 3.7 |
| 9634 | 84 | 290w | 240-300w | 2.25 | 3.7 |
| 9554 | 64 | 360w | 320-400w | 3.1 | 3.75 |
| 9534 | 64 | 280w | 240-300w | 2.45 | 3.7 |
| 9454 | 48 | 290w | 240-300w | 2.75 | 3.8 |
| 9354 | 32 | 280w | 240-300w | 3.25 | 3.8 |
| 9334 | 32 | 210w | 200-240w | 2.7 | 3.9 |
| 9254 | 24 | 200w | 200-240w | 2.9 | 4.15 |
| 9224 | 24 | 200w | 200-240w | 2.5 | 3.7 |
| 9124 | 16 | 200w | 200-240w | 3.0 | 3.7 |
| 9474F | 48 | 360w | 320-400w | 3.6 | 4.1 |
| 9374F | 32 | 320w | 320-400w | 3.85 | 4.3 |
| 9274F | 24 | 320w | 320-400w | 4.05 | 4.3 |
| 9174F | 16 | 320w | 320-400w | 4.1 | 4.4 |
| 9654P | 96 | 360w | 320-400w | 2.4 | 3.7 |
| 9554P | 64 | 360w | 320-400w | 3.1 | 3.75 |
| 9454P | 48 | 290w | 240-300w | 2.75 | 3.8 |
| 9354P | 32 | 280w | 240-300w | 3.25 | 3.8 |
AMD Genoa – Zen 4 ဗိသုကာ
ပြီးခဲ့သည့် စက်တင်ဘာလက ထွက်ရှိခဲ့သော Zen 4 သည် AMD EPYC 9004 CPU များအတွက် မိုက်ခရိုဗိသုကာပုံစံအသစ်ဖြစ်ပြီး AMD ၏ ယနေ့အထိ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် core ပါရှိသည်။ ၎င်းသည် EPYC 9004 CPU များအား စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် စွမ်းအင်ထိရောက်မှုတွင် ဦးဆောင်မှုအဆင့်သစ်များကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး သုံးစွဲသူများအနေဖြင့် ပိုမိုကောင်းမွန်သော အပလီကေးရှင်း throughput နှင့် ပိုမိုလက်တွေ့ကျသော အသိအမြင်များအတွက် ဒေတာစင်တာ ခေတ်မီအောင်ပြုလုပ်ခြင်းကို အရှိန်မြှင့်တင်နိုင်စေပါသည်။ Zen 4 သည် ၎င်းတို့၏ စားသုံးသူအဆင့် Ryzen 7000 desktop processor အသစ်များကိုလည်း စွမ်းအားပေးပါသည်။
Zen 4 က ယူဆောင်လာတဲ့ အကြီးမားဆုံး ပြောင်းလဲမှုတစ်ခုကတော့ DDR5-only ကို ပြောင်းရွှေ့လိုက်တဲ့အတွက် DDR4 memory ကို support မလုပ်တော့ပါဘူး။ ထို့အပြင် Zen 4 သည် AMD EXPO SPD profile အသစ်များကို support လုပ်သောကြောင့် RAM ထုတ်လုပ်သူများ ပိုမိုပြည့်စုံသော memory tuning နှင့် overclocking များကို ပြုလုပ်နိုင်စေပါသည်။
အခြားအင်္ဂါရပ်အသစ်အချို့တွင် အောက်ပါတို့ပါဝင်သည်-
- မြန်ဆန်သော သီးသန့် 1M L2 cache
- core တစ်ခုလျှင် L2 မှ L3 အထိ ပိုမိုထူးချွန်သော လွဲချော်မှုများကို ပံ့ပိုးပေးထားသည်
- L3 မှ မှတ်ဉာဏ်အထိ ပံ့ပိုးထားသော ပိုမိုထူးချွန်သော လွဲချော်မှုများ
- တိုးတက်ကောင်းမွန်သော L3 နှင့် L2 miss BW
- BW မြင့်မားခြင်းက prefetch တိုးတက်မှုများကို ဖြစ်စေသည်


AMD EPYC 9004 စီးရီးသည် ယခင်မျိုးဆက်များထက် ပိုမိုကောင်းမွန်လာပါသည်။
AMD Genoa အသစ်သည် CPU တစ်ခုလျှင် အများဆုံး core အရေအတွက် ၉၆ အထိ တိုးလာခြင်းအပါအဝင် သိသာထင်ရှားသော တိုးတက်မှုများစွာကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ၎င်းသည် ပြီးခဲ့သည့် မျိုးဆက်အနည်းငယ်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက သိသာထင်ရှားပါသည်။
- အများဆုံး 64 cores 7773X နှင့် 7763 (3) ပါရှိသော CPU တစ်ခုလျှင်rd Gen EPYC) မော်ဒယ်များ
- အများဆုံး 40 cores 8380 (3) ပါသော CPU တစ်ခုလျှင်rd Gen Xeon Platinum) မော်ဒယ်
AMD က ၎င်းသည် solution များကို အချိန်နှင့်တပြေးညီ မြန်ဆန်စွာ ထုတ်လုပ်ရာတွင် ၎င်း၏ပြိုင်ဘက်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက စွမ်းဆောင်ရည် ၂.၃ ဆခန့် (သို့မဟုတ် watt တစ်ခုလျှင် စွမ်းဆောင်ရည် ၁.၆ ဆ) ရှိလာမည်ဟု ညွှန်ပြသည်။ ၎င်းသည် ၎င်းတို့၏ နောက်မျိုးဆက် ထုတ်လုပ်မှုများမှ ကျွန်ုပ်တို့ မြင်တွေ့ခဲ့ရသမျှတွင် အလုံးစုံစွမ်းဆောင်ရည်တွင် အကြီးမားဆုံး တိုးတက်မှုဖြစ်လိမ့်မည်။ တစ်စက္ကန့်လျှင် enterprise လုပ်ငန်းလည်ပတ်မှုအတွက်၊ စတုတ္ထ မျိုးဆက် AMD သည် ၎င်းတို့၏ EPYC CPU များသည် စွမ်းဆောင်ရည် ၂.၆ ဆခန့် ပေးစွမ်းနိုင်မည်ဟု မျှော်လင့်ထားပြီး Arnold Autodesk ကိုအသုံးပြုသည့်အခါ rendering speed တွင် ၂.၄ ဆ စွမ်းဆောင်ရည် မြှင့်တင်ပေးမည်ဟု အရိပ်အမြွက်ပြသည်။
၎င်းသည် Zen 4 ဗိသုကာကြောင့် core စွမ်းဆောင်ရည်တွင် သိသာထင်ရှားသော အဆင့်မြှင့်တင်မှုနှင့် server CPU များအတွက် IPC uplift တွင် ၁၄ ရာခိုင်နှုန်းခန့် တိုးလာနိုင်ခြေရှိသည်။
EPYC 9004 စီးရီးအသစ်တွင် တိုးချဲ့မှုအတွက် ပံ့ပိုးပေးထားသော ဦးဆောင်မှုပလက်ဖောင်းစွမ်းရည်များလည်း ပါရှိသည်-
- အဆင့်တစ်ခုတည်းစွမ်းဆောင်ရည် မြှင့်တင်ထားသော 12-channel DDR5-4800
- 128L 32Gps နှင့် 8L 8Gps ဘက်စုံသုံး SERDES (serializer/deserializer)
ထို့အပြင်၊ ၎င်းတွင် DDR နှင့် emerging memory အတွက် အဆင့်မြင့် memory attach စွမ်းရည်အပြင် SEV-SNP၊ QoS နှင့် tiered memory management extension များပါဝင်သည့် CXL1.1+ memory support (CXL “Type3”) ပါရှိသည်။ လုံခြုံရေး ပိုမိုကောင်းမွန်စေရန်အတွက် SEV-SNP key extension များနှင့် AES-256-XTS ကို ပံ့ပိုးပေးသည်။
AMD EPYC 9004 စီးရီး မှတ်ဉာဏ်
AMD Genoa CPU များသည် CPU တစ်ခုလျှင် 12-channels၊ socket တစ်ခုလျှင် 6TB စွမ်းရည်၊ DDR4800 အထိ ပံ့ပိုးပေးပြီး အမြင့်ဆုံး bandwidth တွင် သီအိုရီအရ 460GB/s အထိ ရောက်ရှိနိုင်သည်။
တတိယမျိုးဆက်နှင့် စတုတ္ထမျိုးဆက် မှတ်ဉာဏ် bandwidth စွမ်းဆောင်ရည်အကြား နှိုင်းယှဉ်ချက်များကို တစ်ချက်ကြည့်လိုက်ရအောင်။
AMD EPYC 9004 စီးရီး CPU နေရာချထားခြင်း
AMD သည် ၎င်းတို့၏ ယခင်မျိုးဆက်ကဲ့သို့ပင် ၎င်းတို့၏ CPU အသစ်များကို အုပ်စုသုံးစုခွဲခြားထားသည်။
- အဓိကစွမ်းဆောင်ရည်၊ ၎င်းတွင် cache/core ratio မြင့်မားသော မြင့်မားသောကြိမ်နှုန်း CPU များ ပါဝင်ပါသည်။ ဤအမျိုးအစားအောက်တွင် ပါဝင်သော မော်ဒယ်များတွင် 9474F (48 cores @ 360W), 9374F (32 cores @ 320W), 9274F (24 cores @ 320W) နှင့် 9174F (16 cores @ 320W) တို့ ပါဝင်သည်။
- Core သိပ်သည်းဆတွင် အမြင့်ဆုံး core နှင့် thread အရေအတွက် CPU များ ပါဝင်ပါသည်။ ဤအောက်တွင် ပါဝင်သော မော်ဒယ်များတွင် 9654/P (96 cores @ 360W)၊ 9634 (84 cores @ 290W)၊ 9554/P (64 cores @ 360W)၊ 9534 (64 cores @ 280W) နှင့် 9454/P (48 cores @ 290W) တို့ ပါဝင်သည်။
- ဟန်ချက်ညီပြီး အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် လုပ်ဆောင်ထားသော စွမ်းဆောင်ရည်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် TCO ကို ဟန်ချက်ညီအောင် ပြုလုပ်ထားသော CPU များ ပါဝင်ပါသည်။ ဤအမျိုးအစားအောက်တွင် ပါဝင်သော မော်ဒယ်များတွင် 9354/P (32 cores @ 280W)၊ 9334 (32 cores @ 210W)၊ 9254 (24 cores @ 200W)၊ 9224 (24 cores @ 200W) နှင့် 9124 (16 cores @ 200W) တို့ ပါဝင်သည်။
AMD Genoa 9004 CPU စွမ်းဆောင်ရည်
Benchmarking Configuration
ကျွန်ုပ်တို့၏ ကနဦးစမ်းသပ်မှုအတွက်၊ လက်ရှိထိပ်တန်း Intel နှင့် AMD ပလက်ဖောင်းများကို CPU-intensive workloads များ၏ ကနဦးအသုတ်တွင် တစ်ခုနှင့်တစ်ခု ယှဉ်ပြိုင်ရန် နေရာချထားခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Intel ပလက်ဖောင်းအတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် Intel OEM server တစ်ခုပတ်လည်တွင် တည်ဆောက်ထားသော ကျွန်ုပ်တို့၏ ကနဦး dual-CPU Intel 8380 ပလက်ဖောင်းကို Quanta chassis အတွင်းရှိ ကျွန်ုပ်တို့၏ dual-CPU AMD EPYC 9654 ပလက်ဖောင်းနှင့် ယှဉ်ပြိုင်ရန် အသုံးချခဲ့သည်။
Intel ပလက်ဖောင်း သတ်မှတ်ချက်များ-
Intel Xeon Platinum 8380 40-core CPU ၂ လုံး
16 x 32GB 3200MHz DDR4
Windows Server 2022 OS
AMD ပလက်ဖောင်း သတ်မှတ်ချက်များ-
AMD EPYC 9654 96-core CPU ၂ လုံး
24 x 64GB 4800MHz DDR5
Windows Server 2022 OS
V Ray
V-Ray Benchmark သည် Chaos Group မှ မတူညီသော CPU များနှင့် GPU များကို အမှတ်ပေးနှိုင်းယှဉ်ရန်အတွက် application တစ်ခုဖြစ်သည်။ Chaos Group သည် ray tracing နည်းပညာကို အထူးပြု၍ visualization နှင့် rendering ဆိုင်ရာ ၎င်း၏လုပ်ဆောင်မှုအတွက် လူသိများသည်။ V-Ray Benchmark တွင် CPU နှင့် GPU ပေါင်းစပ်မှုကို စမ်းသပ်ရန်နှင့် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အခြားတစ်ခုနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရန် custom build test scene ပါရှိသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် CPU-only mode တွင် V-Ray benchmark ကို အသုံးပြုခဲ့သည်။ ဖြစ်နိုင်ချေရှိသော အတားအဆီးများကို လျှော့ချရန်အတွက် Solidigm P5520 7.68TB NVMe SSD နှင့် Windows Server 2022 ကို clean installation ပြုလုပ်ခြင်းကို အသုံးပြုခဲ့သည်။ V-Ray အတွက် leaderboard ၏ထိပ်ဆုံးမှာ ယခင်က စမ်းသပ်မှု ၆ ခုတွင် ပျမ်းမျှအမှတ် ၁၀၀,၈၄၄ ရရှိခဲ့သော 2x AMD EPYC 7K83 64-Core Processor စနစ်ဖြစ်သည်။ စမ်းသပ်မှု ၉ ခုတွင် ပျမ်းမျှအမှတ် ၁၂၆,၉၄၀ ရရှိခဲ့သော 2x AMD EPYC Genoa 96-Core ပါရှိသော ကျွန်ုပ်တို့၏ sample system သည် စမ်းသပ်မှု ၉ ခုတွင် ပျမ်းမျှအမှတ် ၁၂၆,၉၄၀ ရရှိခဲ့သည်။ Intel System နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက
Firefox တည်ဆောက်ပုံ အရင်းအမြစ်မှ
Mozilla ရဲ့ browser ဖြစ်တဲ့ Firefox ဟာ ကြီးမားတဲ့ open-source project တစ်ခုပါ။ Mozilla ဟာ source code ကနေ project ကို ကိုယ်တိုင် compile လုပ်နိုင်စွမ်းကို ပေးစွမ်းဖို့ စိတ်အားထက်သန်နေပါတယ်။ ဒါဟာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို နှိုင်းယှဉ်ဖို့အတွက် tool တစ်ခုအနေနဲ့ ပိုပြီး အသုံးများလာတဲ့အရာတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ ဒီအတွက် download လုပ်ရမယ့်ပမာဏက gigabytes အများအပြားရှိပြီး compile လုပ်ရမယ့် file ထောင်ပေါင်းများစွာ ရှိပါတယ်။
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေမှာ Intel Xeon 8380 rig ရဲ့ ၆ မိနစ် ၅၇ စက္ကန့်ကြာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်တော်တို့ အထင်ကြီးခဲ့ပါတယ်။ Genoa rig မှာ စတင်အသုံးပြုချိန်အထိပါ။ compile time က ၆ မိနစ် ၃၃ စက္ကန့်နဲ့ အလွန်မြန်ဆန်ပါတယ်။ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ်ဆိုရင် ထိပ်တန်း workstation တစ်ခုဟာ အရည်နိုက်ထရိုဂျင်နဲ့ ပိုလျှံတဲ့ ဗို့အားကို မှန်မှန်ကျွေးမယ်ဆိုရင် ဒီအလုပ်ကို ၁၀ မိနစ်အောက်နဲ့ ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။ ဒီချစ်ပ်တွေနဲ့ဆိုရင် အတော်လေး စွမ်းအင်ကုန်ခန်းတဲ့ အခြေအနေကို ရင်ဆိုင်နေရပါတယ်။
| FF တည်ဆောက်မှု အရင်းအမြစ်မှ | |
| AMD 9654 96-Core ၂ ခု | 6:33.85 |
| Intel 8380 40-Core ၂ ခု | 6:57.85 |
Blender – CLI စံနှုန်း
Blender Benchmark သည် CPU နှင့် GPU benchmarking နယ်ပယ်တွင် တည်ထောင်ထားသော စံနှုန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ Blender သည် အဆင့်မြင့်ပြီး ဤနယ်ပယ်တွင် ဦးဆောင်သူအဖြစ် သတ်မှတ်ခံထားရသော open-source 3D modeling နှင့် animation tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ Genoa EPYC processors များ၏ အဓိကအကြောင်းအရာနှင့်အညီ၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် CPU နှင့် မြင့်မားသောသိပ်သည်းဆ rack ဖြန့်ကျက်မှုများအတွက် GPU stand-in တစ်ခု စွမ်းဆောင်နိုင်သော blended architecture ရှိခြင်း၏ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုကို ပြသရန် ၎င်းကို အသုံးပြုနေပါသည်။
Blender မှာ Monster၊ Junkshop နဲ့ Classroom လို့လူသိများတဲ့ benchmark သုံးခုရှိပါတယ်။ ဒါတွေက မြင်ကွင်းသုံးခုဖြစ်ပြီး အစဉ်လိုက်ပြသပြီး အပိုင်းတစ်ခုစီအတွက် ရမှတ်တွေပေးထားပြီး စုစုပေါင်းရမှတ်အတွက် ပေါင်းထည့်ပါတယ်။
| ဘလင်းဒါစမ်းသပ်ခြင်း | AMD 9654 96-Core ၂ ခု | Intel 8380 40-Core ၂ ခု |
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 1788.189128 | 671.145395 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 1062.533142 | 407.141514 |
| စာသင်ခန်း | 850.646333 | 320.507039 |
| စုစုပေါင်း | 3701.368603 | 1398.793948 |
Genoa rig ဟာ စုစုပေါင်း ၃၇၀၁ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Monster မှာ ၁၇၈၈.၂ မှတ်၊ Junkshop မှာ ၁၀၆၂.၅ မှတ် နဲ့ Classroom benchmark မှာ ၈၅၀.၆ မှတ် ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Intel ဟာ core count ရဲ့ ၄၁ ရာခိုင်နှုန်းလောက်ပဲ ရရှိတာကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် Genoa ကို Intel Xeon Platinum နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် မျှတမှု မရှိဘူးလို့ ထင်ရပေမယ့် data တွေကို ကြည့်ပြီး core count ကွာခြားချက်ကို ပုံမှန်ဖြစ်အောင် လုပ်မယ်ဆိုရင် ရလဒ်တွေက စိတ်ဝင်စားစရာပါပဲ။ AMD Genoa Chip ဟာ သူ့ရဲ့ architecture အသစ်၊ instruction set တွေနဲ့ DDR5 အသုံးပြုမှုတွေကြောင့် Intel rig ထက် ၁၀ ရာခိုင်နှုန်းလောက် ပိုမြန်ပါတယ်။
| AMD 9654 96-Core ၂ ခု | Intel Core အရေအတွက် နှိုင်းရ ရာခိုင်နှုန်း | Intel 8380 40-Core ၂ ခု |
| 192 Core | 41.67 ရာခိုင်နှုန်းကို | 80 Core |
| 384 Thread | 41.67 ရာခိုင်နှုန်းကို | 160 Thread |
| AMD 9654 96-Core ၂ ခု | Intel 8380 40-Core ၂ ခု | |
| Blender စုစုပေါင်းရမှတ် | 3701 | 1399 |
| cores / Threads | 192/384 | 80/160 |
| Intel Core အရေအတွက်/AMD | 41.67 ရာခိုင်နှုန်းကို | |
| တိုက်ရိုက်ရမှတ်နှိုင်းယှဉ်ချက် Intel/AMD | 37.79 ရာခိုင်နှုန်းကို | |
| Core ပုံမှန် AMD ရမှတ် | 1542 | |
| နှိုင်းရ Intel/AMD၊ Core ပုံမှန်ဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ထားသည် | 90.70 ရာခိုင်နှုန်းကို | |
Cinebench R23
Maxon ရဲ့ Cinebench ဟာ စံသတ်မှတ်ထားတဲ့ စမ်းသပ်နည်းလမ်းနဲ့ လက်တွေ့ကမ္ဘာစမ်းသပ်မှုတွေကို multicore နဲ့ single-core စွမ်းဆောင်ရည်ကို benchmark လုပ်ဖို့အတွက် အသုံးပြုမှုကြောင့် benchmarking ရဲ့ အဓိကအစိတ်အပိုင်းတစ်ခု ဖြစ်ခဲ့ပါတယ်။ Cinebench ရဲ့ နောက်ဆုံးထွက်ဗားရှင်းဖြစ်တဲ့ R23 မှာ အရင်က ကျွန်တော်တို့ မဖြေရှင်းခဲ့ရတဲ့ ကန့်သတ်ချက်တစ်ခု ရှိပါတယ်။ 256 cores/threads ကိုပဲ benchmarking လုပ်နိုင်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ test rig မှာ 384 ပါရှိပါတယ်။ စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတာက core 256 မှာ ကန့်သတ်ထားတဲ့ “စံ” benchmarks နဲ့ applications တွေ အများကြီး ကြုံတွေ့ခဲ့ရလို့ ကျွန်တော်တို့ ဦးတည်နေတဲ့ ultra-core-count အနာဂတ်အတွက် update လိုအပ်တာ Cinebench တစ်ခုတည်း မဟုတ်ပါဘူး။
ဒီကန့်သတ်ချက်ကို ဖြေရှင်းဖို့ ကြိုးစားဖို့အတွက် ကျွန်တော်တို့ဟာ တစ်ပြိုင်နက်တည်း စမ်းသပ်မှုနှစ်ခု လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး instance တစ်ခုချင်းစီကို thread ၁၉၆ ခုအထိ ကန့်သတ်ကာ load ကို ညီတူညီမျှ ခွဲဝေဖို့ ကြိုးစားခဲ့ပါတယ်။ ပုံမှန်အားဖြင့် Task Manager မှာ CPU affinity ကို သတ်မှတ်နိုင်ပေမယ့် Cinebench နဲ့ ဒီလုပ်ဆောင်ချက်ကို တစ်ခုခုက ပိတ်ဆို့ထားတာကြောင့် CPU priority အတွက် API ကို ခေါ်ယူနေတဲ့ အခြေခံနည်းလမ်းနဲ့ သတ်မှတ်ထားတဲ့ flag တစ်ခုလို့ ကျွန်တော်တို့ သံသယရှိပါတယ်။ အခွင့်ထူးနည်းတဲ့ user တွေအနေနဲ့ ကျွန်တော်တို့ လုပ်ဆောင်ပြီး “start /affinity NODE 0” flag နဲ့ command line ကို အသုံးပြုပြီး force လုပ်ကြည့်ပေမယ့် application ကို NUMA Node တစ်ခုတည်းမှာ lock ချလို့မရခဲ့ပါဘူး။
ပရိုဂရမ်အတွက် တိကျတဲ့ ချိတ်ဆက်မှုတစ်ခု သတ်မှတ်ပေးနိုင်ခြင်းမရှိတဲ့အတွက် application ကို နှစ်ကြိမ် run ပြီး အတူတူစတင်ခဲ့ပါတယ်။ ရလဒ်တွေအရ app ရဲ့ instance နှစ်ခုနဲ့ သိသိသာသာကွာခြားတဲ့ ရမှတ်နှစ်ခုကို ပြသခဲ့ပေမယ့် CPU usage ကို စောင့်ကြည့်တဲ့အခါ စမ်းသပ်မှုအတွင်း 80 -100 ရာခိုင်နှုန်း utilization ကြားမှာ ခုန်ပျံနေတာကို တွေ့ရှိခဲ့ရပါတယ်။
| Cinebench တစ်ခုတည်းသော ဖြစ်ရပ် | AMD 9654 96-Core ၂ ခု | Intel 8380 40-Core ၂ ခု |
| ချည်မျှင်မျိုးစုံ (၂၅၆ လုံးပါ) | 85,160 | 70,540 |
| လူပျို Core | 972 | 985 |
| MP အချိုး | 87.65x | 71.63x |
| Cinebench ဖြစ်ရပ် ၂ ခု | ||
| AMD စမ်းသပ်လည်ပတ်မှု ၂ | AMD စမ်းသပ်လည်ပတ်မှု ၂ | |
| ရမှတ်၊ ပထမအကြိမ် | 82,063 | 68,231 |
| ရမှတ်၊ ဒုတိယအကြိမ် | 57,557 | 57,221 |
| စုစုပေါင်း | 139,620 | 125,452 |
နောက်ဆုံးထင်မြင်ချက်များ
AMD EPYC 9004 CPU များ၏ benchmarking လုပ်ငန်းစဉ်သည် အနည်းဆုံးပြောရလျှင် စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော လေ့ကျင့်ခန်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ အစောပိုင်းပြန်လည်သုံးသပ်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်တွင် ကျွန်ုပ်တို့ရင်ဆိုင်ခဲ့ရသောစိန်ခေါ်မှုများသည် CPU ရှုခင်းသည် ultra-high-density မော်ဒယ်သို့ပြောင်းလဲလာသည်နှင့်အမျှ software developer များဖြေရှင်းရမည့် အလုံးစုံစိန်ခေါ်မှုများကို ညွှန်ပြနေသည်။ ၎င်းကိုအသုံးပြုနိုင်သော off-the-shelf application အချို့ရှိသော်လည်း၊ thread count ၏ ကန့်သတ်ချက်အချို့ကို ကျော်လွန်၍ မရောက်ရှိနိုင်သော software များ၏ ကန့်သတ်ချက်များကို ကျွန်ုပ်တို့ ပိုမိုတွေ့ရှိလာခဲ့သည်။
ဓာတ်ခွဲခန်းမှာ၊ ဒီ CPU အသစ်တွေကို လက်တွေ့ကမ္ဘာအခြေအနေတွေမှာ စမ်းသပ်နိုင်ဖို့အတွက် ပြည်တွင်းဖြစ် Tensorflow Machine Learning benchmark တွေကို ကျွန်တော်တို့ လုပ်ဆောင်နေပါတယ်။ အပလီကေးရှင်းအသစ်ရဲ့ ရလဒ်တွေကို ယုံကြည်မှုရှိပြီး ပလက်ဖောင်းများစွာနဲ့ CPU မျိုးဆက်များစွာမှာ အတည်ပြုပြီးတဲ့အခါ ရလဒ်တွေကို ဆက်လက်လုပ်ဆောင်သွားပါမယ်။
လောလောဆယ်မှာတော့ Quanta server နဲ့ ကျွန်တော်တို့မြင်တွေ့ခဲ့ရတဲ့အတိုင်း AMD Genoa ကို မိတ်ဆက်လိုက်တာက အရမ်းစိတ်လှုပ်ရှားစရာပါပဲ။ ထို့အပြင် HPE နဲ့ Dell တို့က သူတို့ရဲ့ server တွေကို ကြေညာခဲ့ပြီး system လေးခု၊ 1 CPU chassis နှစ်ခုနဲ့ 2 CPU chassis နှစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ ဒါက AMD Genoa ကို enterprise မှာ ချက်ချင်းယူဆောင်လာပေးမှာဖြစ်ပြီး hyperscaler တွေကိုကျော်ဖြတ်ပြီး Genoa ရဲ့ footprint ကို မြန်မြန်ဆန်ဆန်တိုးချဲ့နိုင်မှာပါ။
ဒါဆိုရင် မေးခွန်းကြီးကတော့ AMD Genoa ဟာ ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုနဲ့ ထိုက်တန်ရဲ့လား။ ဒါက အသုံးစရိတ်ကို တရားမျှတအောင်လုပ်တဲ့နေရာမှာ workload ပေါ်မူတည်ပါလိမ့်မယ်။ ဒါပေမယ့် VMware ရဲ့ DPU တွေလိုပဲ ဒီ CPU နည်းပညာအသစ်တွေမှာ compute power၊ security နဲ့ efficiency တွေ အများကြီးပါဝင်ပါတယ်။ 3rd Gen EPYC ကို ဒါတွေနဲ့ အစားထိုးတာက အချိန်မတန်သေးပေမယ့် Genoa က ဘာတွေတိုးတက်အောင် လုပ်ဆောင်ပေးမလဲဆိုတာကို စောင့်မျှော်နေသူတိုင်း ဝမ်းသာကြမှာပါ။
ကျွန်တော်တို့မှာ စမ်းသပ်မှုတွေ အများကြီးလုပ်စရာတွေ အများကြီးရှိပါသေးတယ်။ Intel Sapphire Rapids မကြာခင်ထွက်ရှိတော့မှာဖြစ်တဲ့အတွက် တစ်ခုချင်းစီရဲ့ အကောင်းဆုံးတွေကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ချင်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် လောလောဆယ်မှာတော့ AMD Genoa က အလွန်ဆွဲဆောင်မှုရှိပြီး အဖွဲ့အစည်းတွေအနေနဲ့ AMD ပေးဆောင်ရတဲ့ ဒီ core အားလုံးရဲ့ အကျိုးသက်ရောက်မှုနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တွေရဲ့ အကျိုးသက်ရောက်မှုကို ပိုမိုနားလည်နိုင်အောင် infrastructure refresh PoC မှာ ပါဝင်သင့်ပါတယ်။




အမေဇုံ