နှစ်များတစ်လျှောက် AMD သည် စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်းသစ်များ ချမှတ်ပေးသည့် 획기적인 တိုးတက်မှုများကို အဆက်မပြတ် ပေးအပ်ခဲ့သည်။ ၎င်းတို့၏ နောက်ဆုံးပေါ် စီးရီးဖြစ်သည့် နောက်ဆုံးပေါ် Zen 5 ဗိသုကာဖြင့် စွမ်းအားပေးထားသော AMD Ryzen 9700X နှင့် 9600X CPU များသည်လည်း ခြွင်းချက်မဟုတ်ပါ။ ဤပရိုဆက်ဆာများကို ယှဉ်နိုင်စရာမရှိသော စွမ်းဆောင်ရည်၊ မြှင့်တင်ထားသော စွမ်းအင်ထိရောက်မှုနှင့် ထူးခြားသော တိုးချဲ့နိုင်စွမ်းတို့ကို ပေးစွမ်းနိုင်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး ဝါသနာရှင်များနှင့် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များ နှစ်ဦးစလုံးအတွက် ကြောက်မက်ဖွယ်ကောင်းသော ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေသည်။
အခြေခံဒီဇိုင်း
AMD Zen 5 ဗိသုကာလက်ရာသည် AMD အတွက် CPU ဒီဇိုင်းတွင် သိသာထင်ရှားသော တိုးတက်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး ၎င်း၏ရှေ့ပြေးထုတ်ကုန်များ၏ အားသာချက်များကို အခြေခံ၍ ခေတ်မီကွန်ပျူတာ၏ လိုအပ်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီစေရန် ဆန်းသစ်သောအင်္ဂါရပ်များကို ထည့်သွင်းထားသည်။ Zen 5 သည် အထူးသဖြင့် single-thread (1T) နှင့် two-thread (2T) လုပ်ဆောင်ချက်များတွင် စွမ်းဆောင်ရည်တိုးတက်မှုများကို အလေးပေးဖော်ပြသည်။ ၎င်းကို ဗိသုကာလက်ရာပြုပြင်မှုများနှင့် 512-bit datapath ပေါ်ရှိ AVX512 instruction set ကို မိတ်ဆက်ခြင်းပေါင်းစပ်ခြင်းဖြင့် အောင်မြင်ပြီး throughput ကို မြှင့်တင်ပေးပြီး AI စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးသည်။ Zen 5 ၏ ဒီဇိုင်းရည်မှန်းချက်များတွင် ပိုမိုမြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးအပ်ခြင်းနှင့် မတူညီသော ထုတ်လုပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်များ၊ အထူးသဖြင့် 4nm နှင့် 3nm node များတွင် စွမ်းအင်ထိရောက်မှုနှင့် တိုးချဲ့နိုင်မှုတို့ကို သေချာစေခြင်း ပါဝင်သည်။
Zen 5 တွင် pipeline stalls များကို လျှော့ချပေးပြီး instruction fetch efficiency ကို မြှင့်တင်ပေးသည့် အဆင့်မြင့် branch predictor ပါရှိသည်။ ဗိသုကာပုံစံတွင် ပိုမိုကြီးမားသော L1 Branch Target Buffer (BTB) နှင့် ပိုမိုကြီးမားသော return address stack တို့ပါဝင်ပြီး branch predictions များကို ပိုမိုတိကျစေပြီး instruction streams များကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်စေပါသည်။ instruction cache (I-Cache) နှင့် operation cache (Op-Cache) တို့ကိုလည်း အဆင့်မြှင့်တင်ထားပြီး I-Cache သည် 8-way associativity ဖြင့် 32KB storage ကို ပေးဆောင်ထားပြီး Op-Cache သည် dual 6-wide fetch pipelines များဖြင့် 6K instructions အထိ ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ ဤတိုးတက်မှုများကို instruction throughput မြင့်မားစွာကို ကိုင်တွယ်နိုင်ရန်နှင့် latency ကို လျှော့ချနိုင်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။
Zen 5 မှာ နောက်ထပ် သိသာထင်ရှားတဲ့ တိုးတက်မှုတစ်ခုကတော့ integer နဲ့ floating-point execution unit တွေပါ။ ဒီ architecture က 8-wide dispatch, rename နဲ့ retire pipeline တွေကို ပံ့ပိုးပေးပြီး parallel execution ကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေပါတယ်။ ဒါကြောင့် Zen 5 ဟာ တစ်ပြိုင်နက်တည်း အလုပ်တွေကို ပိုမိုကိုင်တွယ်နိုင်ပြီး နေ့စဉ်ကွန်ပျူတာနဲ့ ရှုပ်ထွေးတဲ့ workload တွေအတွက် ပိုမိုမြန်ဆန်ထိရောက်စေပါတယ်။
integer unit တွင် arithmetic logic units (ALUs) ခြောက်ခုနှင့် address generation units (AGUs) လေးခုပါဝင်ပြီး cycle တစ်ခုလျှင် memory operation လေးခုကို ကိုင်တွယ်နိုင်သည်။ floating-point unit (FPU) သည်လည်း အလားတူ ခိုင်မာပြီး cycle တစ်ခုလျှင် operation ခြောက်ခုပါဝင်ပြီး 512-bit AVX512 instructions များအတွက် အပြည့်အဝ support ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် အထူးသဖြင့် floating-point calculations များအပေါ် များစွာမှီခိုနေရသော workloads များအတွက် computational power နှင့် efficiency ကို မြှင့်တင်ပေးသည်။
Zen 5 ရဲ့ memory subsystem ကိုလည်း bandwidth မြင့်မားပြီး latency နည်းပါးအောင် ပြုပြင်မွမ်းမံထားပါတယ်။ L1 data cache (D-Cache) ကို 12-way associativity နဲ့ 48KB အထိ တိုးချဲ့ထားပြီး cycle တစ်ခုလျှင် memory operation လေးခုအထိ ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။ core တစ်ခုလျှင် L2 cache ကိုလည်း 1MB capacity နဲ့ 16-way associativity ဖြင့် ပိုမိုကောင်းမွန်အောင် ပြုလုပ်ထားပြီး Zen 4 နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် bandwidth နှစ်ဆတိုးလာပါတယ်။ ဒီတိုးတက်မှုတွေက data access ပိုမြန်စေပြီး memory-intensive application တွေမှာ overall performance ပိုကောင်းစေပါတယ်။ ထို့အပြင် architecture မှာ data prefetching efficiency ကို တိုးတက်စေပြီး workload pattern recognition ကို မြှင့်တင်ပေးတဲ့ 2D stride prefetcher အသစ်တစ်ခုကို မိတ်ဆက်ပေးထားပါတယ်။
Zen 5 ဗိသုကာကို ချဲ့ထွင်နိုင်စွမ်းနှင့် ပါဝါထိရောက်မှုအတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားသော ကျစ်လျစ်သော Zen 5c ဗားရှင်းအပါအဝင် ဖွဲ့စည်းပုံအမျိုးမျိုးကို ပံ့ပိုးပေးရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ဗားရှင်းနှစ်မျိုးလုံးသည် တူညီသော instruction per cycle (IPC) စွမ်းရည်များကို မျှဝေသော်လည်း ၎င်းတို့၏ အမြင့်ဆုံးကြိမ်နှုန်းပစ်မှတ်များနှင့် L3 cache အရွယ်အစားများတွင် ကွဲပြားသည်။ ဤပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော ချဉ်းကပ်မှုသည် AMD အား မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော ကွန်ပျူတာမှ ပါဝါထိရောက်သော အပလီကေးရှင်းများအထိ မတူညီသော ဈေးကွက်လိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းပေးနိုင်စေပါသည်။ ၎င်း၏ ပြည့်စုံသောအင်္ဂါရပ်များနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်မြှင့်တင်မှုများဖြင့် Zen 5 သည် CPU ဒီဇိုင်းအတွက် စံနှုန်းအသစ်တစ်ခုကို ချမှတ်ပြီး အထွေထွေရည်ရွယ်ချက်နှင့် အထူးပြုကွန်ပျူတာလုပ်ငန်းများတွင် သိသာထင်ရှားသော တိုးတက်မှုများကို ကတိပြုပါသည်။
ကုမ္ပဏီသည် ဒုတိယမျိုးဆက် AI အင်ဂျင်ပါဝင်သော AMD XDNA 2 ဗိသုကာကိုလည်း မိတ်ဆက်ခဲ့သည်။ Ryzen AI နှင့် XDNA 2 တို့နှင့် ပေါင်းစပ်ထားသော ဤ AI အင်ဂျင်ကို အသုံးချမှုအမျိုးမျိုးတွင် ပိုမိုကောင်းမွန်သော AI လုပ်ဆောင်မှုစွမ်းရည်များကို ပေးဆောင်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ XDNA 2 ဗိသုကာသည် on-chip memory တိုးမြှင့်ခြင်း၊ ပါဝါထိရောက်မှု ပိုမိုကောင်းမွန်လာခြင်းနှင့် ကျယ်ပြန့်သော AI မော်ဒယ်ပံ့ပိုးမှုကဲ့သို့သော အဆင့်မြင့်အင်္ဂါရပ်များကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ ၎င်းတွင် INT8 TOPS ၅၀ နှင့် Block FP16 TFLOPS ၅၀ အထိ ပါဝင်ပြီး ယခင်မျိုးဆက်ထက် စွမ်းဆောင်ရည်ကို သိသိသာသာ မြှင့်တင်ပေးပါသည်။
performance
စမ်းသပ်ခြင်း Configuration
ကျွန်ုပ်တို့၏ AMD Ryzen 9700X နှင့် 9600X CPU များကို စမ်းသပ်သည့်စက်တွင် အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို သေချာစေရန်အတွက် အဆင့်မြင့်အစိတ်အပိုင်းများ တပ်ဆင်ထားပါသည်။ Zen ဗိသုကာ၏ မျိုးဆက်နှစ်ခုကြား ကွာခြားချက်များကို မီးမောင်းထိုးပြရန်အတွက် ဤ CPU များကို Zen 4 ပရိုဆက်ဆာများ၊ အထူးသဖြင့် Ryzen 7 5700X3D နှင့် 8700G တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်နေပါသည်။ CPU တစ်ခုစီကို တူညီသော setup သို့ လဲလှယ်ပြီး တင်းကျပ်သော benchmarking ကို ပြုလုပ်ခဲ့ပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်းအတွက် သတ်မှတ်ချက်များတွင် အောက်ပါတို့ ပါဝင်သည်-
- မားသားဘုတ်: ASUS ROG CROSSHAIR X670E HERO
- အအေးပေးစက်: ASUS ROG RYUJIN III 360 AIO အအေးပေးစက်
- မှတ်ဉာဏ်: Corsair Dominator Titanium DDR5 @ DOCP 6000
- သိုလှောင်မှု: Kioxia XG8 M.2 2TB NVMe
- ဂရပ်ဖစ်: XFX Radeon 7900 GRE
ASUS ROG CROSSHAIR X670E HERO motherboard သည် ၎င်း၏ ခိုင်မာသော 18+2 phase VRM configuration ကြောင့် Zen 5 CPU များကို benchmark လုပ်ရန် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်ပြီး တည်ငြိမ်သော power delivery ကို သေချာစေသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ASUS ROG RYUJIN III 360 AIO Cooler ကို အသုံးပြုခဲ့ပြီး ၎င်းသည် ပြင်းထန်သော အလုပ်များအတွင်း အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းရန် အရေးကြီးသော ကောင်းမွန်သော thermal management ကို ပေးစွမ်းသည်။ Corsair Dominator Titanium DDR5 memory သည် DOCP 6000 ဖြင့် လည်ပတ်ပြီး gaming နှင့် professional application နှစ်မျိုးလုံးအတွက် မရှိမဖြစ်လိုအပ်သော မြန်နှုန်းမြင့်၊ low-latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်သည်။
သိုလှောင်မှုကို Kioxia XG8 M.2 2TB NVMe SSD မှ ကိုင်တွယ်ထားပြီး ၊ 7,000 MB/s အထိ sequential read speeds နှင့် 5,800 MB/s အထိ sequential write speeds များ ရှိပါသည်။ ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို XFX Radeon RX 7900 GRE ဖြင့် မောင်းနှင်ထားပြီး 16GB GDDR6 memory၊ 256-bit memory interface နှင့် 2395 MHz အထိ boost clock speeds များ ပါရှိပါသည်။ ဤ GPU သည် AMD FidelityFX နှင့် AMD Radiance Display Engine ကဲ့သို့သော အဆင့်မြင့်နည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။
AMD Zen 5 စံနှုန်းရလဒ်များ
3DMark CPU ပရိုဖိုင်
3DMark CPU Profile benchmarking tool ကို custom simulation အများအပြားမှတစ်ဆင့် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် ပြုလုပ်ထားပါသည်။ ဤ benchmark တွင် စမ်းသပ်မှုခြောက်ခုပါဝင်ပြီး တစ်ခုစီတွင် တူညီသော workload ကို အသုံးပြုသော်လည်း threading စွမ်းရည် မတူညီပါ။ ဤစမ်းသပ်မှုများကို threading အဆင့်အမျိုးမျိုး — ၁၊ ၂၊ ၄၊ ၈၊ ၁၆ နှင့် ပေးထားသောစနစ်၏ အများဆုံးရရှိနိုင်သော thread များအထိ — တွင် CPU ကို စိန်ခေါ်ရန် ဂရုတစိုက်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။
benchmarking ရလဒ်များအရ AMD Ryzen 7 9700X (Zen 5) သည် ၎င်း၏ Zen 4 counterparts များနှင့် Ryzen 5 9600X (Zen 5) ထက် thread count အားလုံးတွင် သာလွန်ကောင်းမွန်ကြောင်း ပြသထားသည်။ မှတ်သားစရာကောင်းသည်မှာ 9700X သည် Max Threads စမ်းသပ်မှုတွင် 8,845 မှတ်နှင့် 16 Threads စမ်းသပ်မှုတွင် 8,854 မှတ်ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရမှတ်များ ရရှိခဲ့ပြီး Ryzen 7 5700X3D နှင့် Ryzen 7 8700G (Zen 4) ထက် multi-threaded စွမ်းဆောင်ရည်တွင် သိသာထင်ရှားသော တိုးတက်မှုများကို ညွှန်ပြနေသည်။ Ryzen 5 9600X သည် အထူးသဖြင့် Zen 4 CPU များနှင့် နှိုင်းယှဉ်လျှင် ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သော်လည်း 9700X ထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပြီး Zen 5 architecture တွင် core နှင့် thread count မြင့်မားခြင်း၏ အားသာချက်များကို မီးမောင်းထိုးပြနေသည်။
| 3DMARK CPU ပရိုဖိုင် | AMD Ryzen 7 9700X (Zen 5၊ 8c၊ 16t) | AMD ၏ Ryze 5 9600X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD Ryzen 7 5700X3D (Zen 3, 8c, 16t) | AMD ၏ Ryzen 7 8700G (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
| မက်စ်ချည်များ | 8,845 | 7,374 | 8,256 | 6,935 |
| 16 တွင် Threads | 8,854 | 7,390 | 8,244 | 6,941 |
| 8 တွင် Threads | 7,952 | 6,876 | 7,002 | 5,960 |
| 4 တွင် Threads | 4,881 | 4,758 | 3,878 | 3,164 |
| 2 တွင် Threads | 2,550 | 2,484 | 2,066 | 1,628 |
| 1 Thread | 1,286 | 1,264 | 1,044 | 826 |
3DMark GPU စမ်းသပ်မှုများ
3DMark Night Raid သည် internal graphics ပါရှိသော စက်ပစ္စည်းများအတွက် ရေးဆွဲထားသော DirectX 12 benchmark တစ်ခုဖြစ်ပြီး Fire Strike သည် gaming PC များအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော DirectX 11 benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ Fire Strike တွင် ဂရပ်ဖစ်စမ်းသပ်မှုနှစ်ခု၊ ရူပဗေဒစမ်းသပ်မှုတစ်ခုနှင့် CPU နှင့် GPU အတွက် တစ်ပြိုင်နက်တည်း ပေါင်းစပ်စမ်းသပ်မှုတစ်ခု ပါဝင်သည်။
| 3DMark စမ်းသပ်မှု | AMD ၏ Ryze 7 9700X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryze 5 9600X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryzen 7 8700G (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD Ryzen 7 5700X3D (Zen 3, 8c, 16t) |
| မီးလျှံတိုက်ခိုက်ရေး Ultra | 14,812 | 14,666 | N / A | 14,468 |
| မီးဘေးသင့် | N / A | N / A | 7,856 | N / A |
| ညစီးနင်း | N / A | N / A | 30,779 | N / A |
| မြန်နှုန်းမြင့်လမ်း | 4,465 | 4,469 | N / A | 4,449 |
| အချိန်စပိုင် အစွန်းရောက် | 9,900 | 9,369 | N / A | 9,256 |
| သံမဏိ Nomad | 4,921 | 4,917 | N / A | N / A |
Geekbench 6
Geekbench 6 cross-platform benchmark သည် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပြီး နှိုင်းယှဉ်ရမှတ်ကို ပေးသည်။ ၎င်းကို ပလက်ဖောင်းများစွာတွင် အလုပ်လုပ်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး စမတ်ဖုန်းများနှင့် တက်ဘလက်များမှသည် ဒက်စ်တော့များနှင့် ဆာဗာများအထိ စက်ပစ္စည်းများစွာတွင် တသမတ်တည်း စွမ်းဆောင်ရည်တိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။
Zen 5 CPU များသည် Zen 4 CPU များထက် သိသိသာသာ စွမ်းဆောင်ရည် တိုးတက်မှုများကို ပြသခဲ့သည်။ AMD Ryzen 7 9700X (Zen 5) သည် single-core ရမှတ် 3,430 နှင့် multi-core ရမှတ် 17,096 ရရှိခဲ့ပြီး single-core စမ်းသပ်မှုများတွင် 2,663 ရရှိခဲ့သော Ryzen 7 8700G (Zen 4) ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။ Ryzen 5 9600X (Zen 5) သည်လည်း single-core ရမှတ် 3,326 နှင့် multi-core ရမှတ် 14,798 ဖြင့် ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။
| Geekbench 6 | AMD ၏ Ryze 7 9700X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryze 5 9600X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryzen 7 8700G (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD Ryzen 7 5700X3D (Zen 3, 8c, 16t) |
| လူပျို Core | 3,430 | 3,326 | 2,663 | N / A |
| Multi-Core ပါ | 17,096 | 14,798 | N / A | N / A |
မက်စ်ဆွန် စင်နီဘန်ချ်
Cinebench သည် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသော benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ rendering အတွက် Maxon Cinema 4D ကို အသုံးပြု၍ CPU များနှင့် GPU များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပေးသည်။ ၎င်းသည် မတူညီသော စနစ်များနှင့် အစိတ်အပိုင်းများ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို နှိုင်းယှဉ်နိုင်သည့် ရမှတ်တစ်ခုကို ပေးစွမ်းသည်။ အွန်လိုင်းတွင် လူကြိုက်များသော leaderboard များတွင် ရလဒ်များကို နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေရန်အတွက် Cinebench ၏ လူကြိုက်များသော ဗားရှင်းလေးခုကို ကျွန်ုပ်တို့ လည်ပတ်ခဲ့ပါသည်။
Cinebench စမ်းသပ်မှုများတွင် Zen 5 CPU များသည် ၎င်းတို့၏ Zen 4 counterparts များထက် အဆက်မပြတ် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ခဲ့သည်။ AMD Ryzen 7 9700X (Zen 5) သည် Cinebench R23 multi-core တွင် 19,884 မှတ်နှင့် single-core စမ်းသပ်မှုတွင် 2,206 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Ryzen 7 8700G (Zen 4) သည် 17,535 မှတ်နှင့် 1,829 မှတ် အသီးသီးရရှိခဲ့သည်ထက် သိသိသာသာ သာလွန်ခဲ့သည်။ Ryzen 5 9600X (Zen 5) သည် multi-core တွင် 16,384 မှတ်နှင့် single-core စမ်းသပ်မှုတွင် 2,184 မှတ်ဖြင့် ခိုင်မာသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။ Cinebench R20 တွင် 9700X သည် 7,786 မှတ်ဖြင့် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး Zen 4 5700X3D ၏ 5,372 မှတ်ထက် များစွာသာလွန်ခဲ့သည်။ အလားတူပင်၊ Cinebench R15 တွင် 9700X သည် 3,111 cb ရရှိခဲ့ပြီး 5700X3D ၏ 2,351 cb ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။
နောက်ဆုံးအနေနဲ့ Cinebench 2024 မှာ 9700X ဟာ multi-core မှာ 1,178 မှတ်နဲ့ single-core စမ်းသပ်မှုမှာ 137 မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး Zen 5 ဗိသုကာရဲ့ မက်ထရစ်အားလုံးမှာ သာလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။
လက်တွေ့ကမ္ဘာအပလီကေးရှင်းများတွင် Zen 5 CPU များသို့ အဆင့်မြှင့်တင်ခြင်းသည် multi-threaded နှင့် single-threaded အလုပ်များတွင် ပိုမိုကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ဆိုလိုပြီး 3D rendering၊ ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် အခြားအကြောင်းအရာဖန်တီးမှုအလုပ်များကဲ့သို့သော တောင်းဆိုမှုများသော အပလီကေးရှင်းများတွင် ပိုမိုချောမွေ့ပြီး ပိုမိုမြန်ဆန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပါသည်။
| စမ်းသပ် | AMD ၏ Ryze 7 9700X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryze 5 9600X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryzen 7 8700G (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD Ryzen 7 5700X3D (Zen 3, 8c, 16t) | |
| Cinebench R23 | |||||
| CPU (မာလ်တီ ကော်ပိုရိတ်) | 19,884 မှတ် | 16,384 မှတ် | 17,535 မှတ် | 13,897 မှတ် | |
| CPU (တစ်လုံးတည်းသော core) | 2,206 မှတ် | 2,184 မှတ် | 1,829 မှတ် | N / A | |
| MP အချိုး | 9.01 က x | 7.50 က x | 9.59 က x | N / A | |
| Cinebench R20 | |||||
| စီပီယူ | 7,786 မှတ် | 6,413 မှတ် | 6,882 မှတ် | 5,372 မှတ် | |
| Cinebench R15 | |||||
| စီပီယူ | 3,111 cb | 2,561 cb | 2,836 cb | 2,351 cb | |
| Cinebench ၂ | |||||
| CPU (မာလ်တီ ကော်ပိုရိတ်) | 1,178 မှတ် | N / A | 987 မှတ် | 789 မှတ် | |
| CPU (တစ်လုံးတည်းသော core) | 137 မှတ် | N / A | 109 မှတ် | 86 မှတ် | |
| MP အချိုး | 8.60 က x | N / A | 9.05 က x | 9.17 က x | |
y-cruncher
y-cruncher 0.8.3.9522 သည် Pi နှင့် အခြားသင်္ချာကိန်းသေများကို ထရီလီယံဂဏန်းများအထိ တွက်ချက်နိုင်သော multi-threaded၊ scalable program တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။
y-cruncher benchmark ရလဒ်များအရ Zen 5 CPU များသည် စမ်းသပ်ထားသော တန်ဖိုးအားလုံးတွင် စုစုပေါင်း တွက်ချက်မှုအချိန်၌ Zen 4 CPU များထက် သိသိသာသာ သာလွန်ကောင်းမွန်ကြောင်း ပြသထားသည်။ AMD Ryzen 7 9700X (Zen 5) သည် ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ တွက်ချက်မှုကို ၂၁.၆၅၈ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး Ryzen 7 8700G (Zen 4) သည် ၂၆.၃၇၆ စက္ကန့်ဖြင့် နှင့် Ryzen 7 5700X3D (Zen 3) ထက် ၃၆.၈၁၉ စက္ကန့်ဖြင့် သိသိသာသာ ပိုမိုမြန်ဆန်သည်။ Ryzen 5 9600X (Zen 5) သည်လည်း ခိုင်မာသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး တူညီသော တွက်ချက်မှုကို ၂၄.၉၄၅ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့သည်။
၂.၅ ဘီလီယံ ဂဏန်းစမ်းသပ်မှုအတွက် 9700X သည် ၆၂.၄၅၆ စက္ကန့်ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး 8700 G ၏ ၇၉.၁၅၇ စက္ကန့်၊ 5700X3D ၏ ၁၀၇.၃၆၀ စက္ကန့် နှင့် 9600X ၏ ၇၄.၉၂၀ စက္ကန့်တို့ကို ကျော်လွန်ခဲ့သည်။ ၅ ဘီလီယံ ဂဏန်းတွက်ချက်မှုတွင် 9700X သည် ၁၃၂.၇၅၈ စက္ကန့်ဖြင့် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး 8700 G ၏ ၁၇၂.၁၇၂ စက္ကန့်၊ 5700X3D ၏ ၂၄၂.၁၄၇ စက္ကန့် နှင့် 9600X ၏ ၁၆၃.၇၃၂ စက္ကန့်တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက မြန်ဆန်ခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များက Zen5 CPU များသည် လေးလံသော တွက်ချက်မှုတာဝန်များကို ပိုမိုထိရောက်စွာ ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းကြောင်း ညွှန်ပြနေပြီး သိပ္ပံနည်းကျ တွက်ချက်မှုများနှင့် အခြား processor-intensive application များတွင် မြင့်မားသော စွမ်းဆောင်ရည် လိုအပ်သော အသုံးပြုသူများအတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်လာစေသည်။
| y-cruncher စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန် (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) |
AMD ၏ Ryze 7 9700X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryze 5 9600X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryzen 7 8700G (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD Ryzen 7 5700X3D (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
| 1 ဘီလီယံ | 21.658 | 24.945 | 26.376 | 36.819 |
| 2.5 ဘီလီယံ | 62.456 | 74.920 | 79.157 | 107.360 |
| 5 ဘီလီယံ | 132.758 | 163.732 | 172.172 | 242.147 |
y-cruncher BBP
ဤ y-cruncher benchmark သည် Bailey-Borwein-Plouffe (BBP) ဖော်မြူလာများကို အသုံးပြု၍ Pi ၏ ကြီးမားသော hexadecimal digits များကို တွက်ချက်ပြီး CPU ၏ စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်၊ အသုံးပြုမှုနှင့် multi-core ထိရောက်မှုကို တိုင်းတာသည်။ ရလဒ်များသည် ဤပြင်းထန်သော တွက်ချက်မှုများအောက်တွင် AMD Ryzen 7 9700X CPU ၏ အသေးစိတ်စွမ်းဆောင်ရည် ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာမှုကို ပေးပါသည်။
| benchmark | AMD ၏ Ryze 7 9700X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryze 5 9600X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryzen 7 8700G (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD Ryzen 7 5700X3D (Zen 3, 8c, 16t) |
| ၁၀၀ ဘီဘီပီ | စုစုပေါင်းအချိန်: ၉.၅၅၂ စက္ကန့် CPU အသုံးပြုမှု: ၁၅၇၈.၂၀% Multi-core စွမ်းဆောင်ရည်: ၉၈.၆၄% |
စုစုပေါင်းအချိန်: ၉.၅၅၂ စက္ကန့် CPU အသုံးပြုမှု: ၁၅၇၈.၂၀% Multi-core စွမ်းဆောင်ရည်: ၉၈.၆၄% |
N / A | စုစုပေါင်းအချိန်: ၈၃.၂၀၄ စက္ကန့်
CPU အသုံးပြုမှု- ၅၁% ဘက်စုံ-core စွမ်းဆောင်ရည်: 95.19% |
| ၁၀၀ ဘီဘီပီ | စုစုပေါင်းအချိန်: ၉.၅၅၂ စက္ကန့် CPU အသုံးပြုမှု: ၁၅၇၈.၂၀% Multi-core စွမ်းဆောင်ရည်: ၉၈.၆၄% |
စုစုပေါင်းအချိန်: ၈၃.၂၀၄ စက္ကန့်
CPU အသုံးပြုမှု- ၅၁% ဘက်စုံ-core စွမ်းဆောင်ရည်: 98.56% |
N / A | စုစုပေါင်းအချိန်: ၈၃.၂၀၄ စက္ကန့်
CPU အသုံးပြုမှု- ၅၁% ဘက်စုံ-core စွမ်းဆောင်ရည်: 99.31% |
| ၁၀၀ ဘီဘီပီ | စုစုပေါင်းအချိန်: ၈၃.၂၀၄ စက္ကန့်
CPU အသုံးပြုမှု- ၅၁% ဘက်စုံ-core စွမ်းဆောင်ရည်: 99.57% |
စုစုပေါင်းအချိန်: ၈၃.၂၀၄ စက္ကန့်
CPU အသုံးပြုမှု- ၅၁% ဘက်စုံ-core စွမ်းဆောင်ရည်: 99.67% |
N / A | စုစုပေါင်းအချိန်: ၈၃.၂၀၄ စက္ကန့်
CPU အသုံးပြုမှု- ၅၁% ဘက်စုံ-core စွမ်းဆောင်ရည်: 99.77% |
7Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း
7-Zip utility ရှိ built-in memory benchmark သည် compression နှင့် decompression task များအတွင်း system ၏ CPU နှင့် memory ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပြီး system သည် data-intensive operations များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို ညွှန်ပြသည်။ ဖြစ်နိုင်သည့်အခါတိုင်း ဤစမ်းသပ်မှုကို 128MB dictionary size ဖြင့် လုပ်ဆောင်ပါသည်။
အောက်ဖော်ပြပါဇယားတွင် ဖော်ပြထားသည့်အတိုင်း AMD Ryzen 7 9700X (Zen 5) နှင့် Ryzen 5 9600X (Zen 5) တို့သည် Zen 4 CPU များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသထားသည်။ Ryzen 7 9700X သည် လက်ရှိအဆင့်သတ်မှတ်ချက် 22.369 GIPS နှင့် ရလဒ်အနေဖြင့် ချုံ့မှုအတွင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 119.694 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး Ryzen 7 8700G (လက်ရှိ 15.803 GIPS၊ ရလဒ် 85.766 GIPS) နှင့် Ryzen 7 5700X3D (လက်ရှိ 8.651 GIPS၊ ရလဒ် 69.965 GIPS) တို့ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့သည်။ Ryzen 5 9600X သည်လည်း လက်ရှိအဆင့်သတ်မှတ်ချက် 26.461 GIPS နှင့် ရလဒ်အနေဖြင့် အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 97.146 GIPS ဖြင့် ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့သည်။
decompression လုပ်နေစဉ်အတွင်း Ryzen 7 9700X သည် လက်ရှိအဆင့်သတ်မှတ်ချက် 130.245 GIPS နှင့် ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် 130.281 GIPS ဖြင့် ထပ်မံဦးဆောင်ခဲ့ပြီး Ryzen 7 8700G (လက်ရှိ 116.835 GIPS၊ ရလဒ် 116.640 GIPS) နှင့် Ryzen 7 5700X3D (လက်ရှိ 101.553 GIPS၊ ရလဒ် 100.861 GIPS) တို့ထက် သိသိသာသာ ပိုကောင်းပါသည်။ ဤရလဒ်များက Zen 5 CPU များသည် ဒေတာများစွာအသုံးပြုသော အလုပ်များတွင် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပြီး compression နှင့် decompression လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် အလွန်ထိရောက်မှုရှိစေကြောင်း ညွှန်ပြနေပါသည်။
| 7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်ရင် ပိုကောင်းတယ်) |
AMD Ryzen 7 9700X (Zen 5၊ 8c၊ 16t) | AMD Ryzen 5 9600X (Zen 5၊ 6c၊ 12t) | AMD Ryzen 7 8700G (Zen 4, 8c, 16t) | AMD Ryzen 7 5700X3D (Zen 3, 8c, 16t) |
| ချုံ့ | ||||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 534% | 368% | 548% | 811% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု | ၈.၁၁၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | 8.651 |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၈.၁၁၉ ဂျီပီအက်စ် | ၈.၁၁၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 541% | 407% | 536% | 820% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၈.၁၁၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၈.၁၁၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ဖိသိပ်ခြင်း | ||||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 1571% | 1190% | 1576% | 1587% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | 6.398% |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၈.၁၁၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | 101.553% |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 1570% | 1186% | 1581% | 1586% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၈.၁၁၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ||||
| စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု | 1056% | 797% | 1059% | 1203% |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
Blender OptiX
Blender OptiX သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark CLI utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်သည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြစ်ပြီး များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Zen 5 CPU များသည် Zen 4 CPU များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသထားသည်။ AMD Ryzen 7 9700X (Zen 5) သည် Monster စမ်းသပ်မှုတွင် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၁၂၆.၀၀၂ ခု ရရှိခဲ့ပြီး Ryzen 7 8700G (Zen4) သည် ၁၁၁.၉၄၀ ဖြင့် နှင့် Ryzen 7 5700X3D (Zen 4) သည် ၈၇.၈၆၈ (core count/thread များ တူညီသည်) ထက် သိသိသာသာ မြင့်မားသည်။
Ryzen 5 9600X (Zen 5) သည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၁၀၀.၉၂၇ ခုဖြင့်လည်း ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည် ရှိပါသည်။ Junkshop စမ်းသပ်မှုတွင် 9700X သည် ၉၂.၆၆၂ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး 8700 G ၏ ၄၇.၄၁၃ နှင့် 5700X3D ၏ ၆၂.၂၇၉ မှတ် ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။ 9600X သည် ၇၃.၁၇၃ မှတ် ရရှိခဲ့ပြီး ခိုင်မာသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။
Classroom စမ်းသပ်မှုမှာ 9700X က တစ်မိနစ်ကို sample ၆၃.၂၂၃ နဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး 8700G က ၅၇.၉၂၈ နဲ့ 5700X3D က ၄၂.၃၅၀ နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပြီး 9600X က ၅၁.၂၇၇ မှတ် ရရှိထားပါတယ်။ ဒါက Zen 5 CPU တွေဟာ 3D rendering အလုပ်တွေမှာ ပိုမိုကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး Blender ကိုအသုံးပြုတဲ့ creative professional တွေအတွက် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်စေပါတယ်။
| Blender 4.0 CPU နမူနာ တစ်မိနစ်လျှင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | AMD ၏ Ryze 7 9700X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryze 5 9600X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryzen 7 8700G (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD Ryzen 7 5700X3D (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 126.002 | 100.927 | 111.94 | 87.868 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 92.662 | 73.173 | 47.413 | 62.279 |
| စာသင်ခန်း | 63.223 | 51.277 | 57.928 | 42.35 |
UL ပရိုဆိုင်ယွန်
UL ရဲ့ Procyon AI Inference benchmark suite က အဆင့်မြင့် neural network တွေကို အသုံးပြုပြီး AI inference engine အမျိုးမျိုးရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုတွေကို CPU မှာပဲ လုပ်ခဲ့ပါတယ်။ ဂဏန်းတစ်ခုစီက ပျမ်းမျှ inference အချိန်ဖြစ်ပြီး၊ ဂဏန်းနည်းရင် ပိုကောင်းပြီး နောက်ဆုံး row က ရမှတ်များရင် ပိုကောင်းပါတယ်။
ဤ benchmark တွင် AMD Ryzen 7 9700X (Zen 5) သည် Zen 4 CPU များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက စမ်းသပ်ထားသော neural network အားလုံးတွင် ပျမ်းမျှ inference time ပိုမိုမြန်ဆန်စွာဖြင့် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။ MobileNet V3 အတွက် 9700X သည် ပျမ်းမျှ inference time 0.52ms ရရှိခဲ့ပြီး Ryzen 7 8700G (Zen 4) နှင့် Ryzen 7 5700X3D (Zen 4) သည် 1.20ms နှင့် 0.88ms အသီးသီး မှတ်တမ်းတင်ခဲ့သည်။ ResNet 50 စမ်းသပ်မှုတွင် 9700X သည် 5.54ms ဖြင့် ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး 8700G's 9.78ms နှင့် 5700X3D's 9.94ms ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။
Ryzen 5 9600X (Zen 5) သည် ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကိုလည်း ပြသခဲ့ပြီး ResNet 50 အတွက် 6.35ms နှင့် Inception V4 အတွက် 18.47ms တို့သည် Zen 4 CPU နှစ်ခုလုံးထက် ပိုမိုကောင်းမွန်ခဲ့သည်။ 9700X သည် Inception V4 အတွက် 16.8ms၊ DeepLab V3 အတွက် 25.50ms နှင့် YOLO V3 အတွက် 41.89ms အပါအဝင် အနိမ့်ဆုံး inference အချိန်များကို အဆက်မပြတ်ရရှိခဲ့ပြီး ၎င်းသည် AI inference စွမ်းရည်များ သာလွန်ကောင်းမွန်ကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။ 9700X ၏ စုစုပေါင်းရမှတ် 225 သည် AI လုပ်ငန်းများတွင် ၎င်း၏ထိရောက်မှုကို မီးမောင်းထိုးပြပြီး 127 နှင့် 128 မှတ်ရရှိခဲ့သော Zen4 CPU များထက် AI-driven application များအတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေသည်။
| UL Procyon ပျမ်းမျှ | AMD ၏ Ryze 7 9700X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryze 5 9600X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryzen 7 8700G (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD Ryzen 7 5700X3D (Zen 3, 8c, 16t) |
| ကောက်ချက်ချချိန်များ (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | ||||
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.52ms | 0.53ms | 1.20ms | 0.88ms |
| ResNet 50 | 5.54ms | 6.35ms | 9.78ms | 9.94ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 16.8ms | 18.47ms | 32.46ms | 30.88ms |
| DeepLab V3 | 25.50ms | 24.76ms | 35.66ms | 33.50ms |
| ယိုလို V3 | 41.89ms | 45.25ms | 74.32ms | 79.60ms |
| REAL-ESRGAN | 2,336.71ms | 2,512.66ms | 3,602.77ms | 4,931.87ms |
| ယေဘုယျအားရမှတ် (မြင့်ရင် ပိုကောင်းတယ်) |
225 | 211 | 127 | 128 |
Blackmagic RAW
Blackmagic RAW Speed Test performance benchmarking tool ကို Blackmagic RAW codec ကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုပြန်ဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းတို့ကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းခြင်းတွင် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းရည်များကို တိုင်းတာရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ decode လုပ်၍ ပြန်ဖွင့်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU-based processing နှစ်မျိုးလုံးအတွက် frame rate များကို ပေးပါသည်။
ဤ benchmark စမ်းသပ်မှုအတွက် AMD Ryzen 7 9700X (Zen 5) သည် Zen 4 CPU များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းစွမ်းရည်များ သာလွန်ကောင်းမွန်ကြောင်း ပြသခဲ့သည်။ 8K CPU လုပ်ဆောင်မှုအတွက် 9700X သည် 63 FPS ရရှိခဲ့ပြီး Ryzen 7 8700G (Zen 4) သည် 57 FPS နှင့် Ryzen 7 5700X3D (Zen 3) ထက် 44 FPS သာလွန်ခဲ့သည်။ Ryzen 5 9600X (Zen 5) သည်လည်း 52 FPS ဖြင့် ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည် ရရှိခဲ့သည်။ 8K OPENCL လုပ်ဆောင်မှုတွင် 9700X သည် 121 FPS ဖြင့် ဦးဆောင်ခဲ့ပြီး 9600X သည် 119 FPS ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့ပြီး 8700G ၏ 35 FPS နှင့် 5700X3D ၏ 91 FPS ထက် သိသိသာသာ မြင့်မားခဲ့သည်။
Zen 5 CPU များသည် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် ဖွင့်ခြင်းအတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်မည်ဖြစ်ပြီး 4K/8K ဗီဒီယိုဖော်မတ်များဖြင့် အလုပ်လုပ်သော အကြောင်းအရာဖန်တီးသူများအတွက် အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေပါသည်။
| Blackmagic RAW (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) |
AMD ၏ Ryze 7 9700X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryze 5 9600X (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD ၏ Ryzen 7 8700G (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
AMD Ryzen 7 5700X3D (ဇင် ၃၊ ၈ဂ၊ ၁၆တ) |
| 8K CPU | 63 FPS | 52 FPS | 57 FPS | 44 FPS |
| 8K OPENCL | 121 FPS | 119 FPS | 35 FPS | 91 FPS |
ပိတ် Thoughts
Zen 5 သည် AMD Ryzen 7 9700X နှင့် Ryzen 5 9600X တို့ဖြင့် ဈေးကွက်သို့ ဝင်ရောက်လာသည်နှင့်အမျှ၊ ဗိသုကာပုံစံအသစ်ဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်တိုးတက်မှုများစွာရှိသည်မှာ ထင်ရှားပါသည်။ ဤနမူနာနှစ်ခုသည် single CCD CPU များဖြစ်သော်လည်း၊ pipeline နှင့် instruction set များတွင် တိုးတက်မှုများသည် ယခင်မျိုးဆက်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက benchmark များတွင် ထင်ရှားပါသည်။
လက်ရှိ AM5 Socket CPU ကို အဆင့်မြှင့်တင်ဖို့ မလိုအပ်ပေမယ့် R7 9700X ရဲ့ $359 (USD) နဲ့ R5 9600X ရဲ့ $279 (USD) တန်ဖိုးက AM4 platform ကို ကိုင်ဆောင်ထားဆဲသူတွေအတွက် ပိုပြီးဆွဲဆောင်မှုရှိလာပြီး AM5 motherboard ကို ရွေးချယ်ဖို့ ထိုက်တန်ပါတယ်။
Amazon မှာ Ryzen CPU တွေ (တွဲဖက်လင့်ခ်)




အမေဇုံ