StorageReview.com

Corsair MP600 Core SSD သုံးသပ်ချက်

Client ပေးရပါတယ်။  ◇  end User

Corsair MP600 Core သည် PCIe Gen4 နှင့် QLC NAND နှစ်မျိုးလုံးကို အသုံးပြုထားသော M.2 SSD တစ်ခုဖြစ်သည်။ PCIe Gen4 အားလုံးကဲ့သို့ပင် MP600 Core သည် အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်း 4.7GB/s နှင့် 480K IOPS အထိရှိသော ပိုမိုမြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ကတိပြုထားသည်။ QLC NAND သည် တူညီသောနေရာတွင် ဒေတာပိုမိုထည့်သွင်းနိုင်စေပါသည်။ ဤ drive သည် 4TB အထိ သိုလှောင်မှုပမာဏနှင့် Gen3 QLC drive ထက် အနည်းငယ်ပိုမိုမြန်ဆန်သော အမြန်နှုန်းလိုအပ်သည့် စားသုံးသူဈေးကွက်အတွက် ရည်ရွယ်ထုတ်လုပ်ထားသည်။

corsair mp600 phison

ဖော်ပြထားသည့်အတိုင်း Corsair MP600 Core သည် PCIe Gen4 x4 interface ကို အသုံးပြုထားသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ အမြင့်ဆုံး read speed 4.7GB/s နှင့် write speed 1.95GB/s နှင့် 480K IOPS write နှင့် 200K IOPS read throughput ကို ပေးစွမ်းသည်။ interface အပြင် drive သည် Phison PS5016-E16 controller နှင့် dynamic SLC cache ကိုလည်း အသုံးပြုထားသည်။ drive သည် 1TB မှ 4TB အထိ စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်ပြီး MTBF 1.8 million hours ရှိသည်။ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကောင်းဆုံးဖြစ်စေရန် MP600 Core တွင် built-in aluminum heat spreader ပါရှိသည်။

QLC ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျော်သွားချင်သူတွေအတွက် ကုမ္ပဏီက TLC ကို အသုံးပြုထားတဲ့ PRO ဗားရှင်းကို ပေးဆောင်ထားပါတယ်။ Drive နှစ်ခုစလုံးကို CORSAIR SSD Toolbox software ကနေတစ်ဆင့် စီမံခန့်ခွဲနိုင်ပါတယ်။ Drive မှာ Trim support, SMART support နဲ့ garbage collection တို့ ပါဝင်ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်အတွက် ဒေါ်လာ ၃၁၀ နဲ့ ဝယ်ယူနိုင်တဲ့ 2TB မော်ဒယ် ကို ကြည့်ရှုသွားပါမယ် ။

Corsair MP600 Core သတ်မှတ်ချက်များ

form ကို Factor M.2 2280
စွမ်းဆောင်ရည်မြှင့် 1TB၊ 2TB၊ 4TB
Memory အစိတ်အပိုင်းများ 3D QLC
interface PCIe ဗိုလ်ချုပ်ကြီး 4.0 x4, NVMe 1.3
controller ကို Phison PS5016-E16
performance
Max Sequential Read ၁၉၅၀ မီဂါဘိုက် စက္ကန့်အထိ
Max Sequential ရေးပါ။ ၁၉၅၀ မီဂါဘိုက် စက္ကန့်အထိ
4KB ကျပန်းဖတ်ပါ။ IOPS ၄၀၀,၀၀၀ အထိ
4KB ကျပန်းရေးပါ။ IOPS ၄၀၀,၀၀၀ အထိ
MTBF 1,800,000 နာရီ
TBW 900 အထိ
အပူစုပ်ခြင်း Yes
ပါဝါစားသုံးမှု (မလှုပ်မရှား) <၁ မဂ္ဂါဝပ်
ပါဝါစားသုံးမှု (အသက်ဝင်သည်) တက်ကြွသောဖတ်ရှုမှု: 6.0W
တက်ကြွသောရေးသားမှု: 7.4W
Operating အပူချိန် 0 ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် ~ + 70 ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်
သိုလှောင်ခြင်းအပူချိန် -40 ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် ~ + 85 ° C
operating စို ၄၀°C စိုထိုင်းဆ ၉၀%
အများဆုံး တုန်ခါမှု ခံနိုင်ရည် 1500G
အများဆုံးတုန်ခါမှုခံနိုင်ရည် ၂၀~၈၀ Hz / ၁.၅၂ မီလီမီတာ
အမြင့် 15.00mm
width 23.00mm
အနက် 80.00mm
အလေးချိန် 34.00g

Corsair MP600 Core ဒီဇိုင်းနှင့် တည်ဆောက်မှု

ဖော်ပြခဲ့သည့်အတိုင်း Corsair MP600 Core သည် M.2 ဖြစ်ပြီး အသုံးများသော 2280 အရွယ်အစားဖြစ်သည်။ drive သည် အနည်းငယ်ကွဲပြားသည့်အချက်မှာ ၎င်း၏ built-in heat spreader ပါရှိခြင်းဖြစ်သည်။ heat spreader သည် တစ်ဖက်ကို ဖုံးအုပ်ထားပြီး ကုမ္ပဏီအမှတ်တံဆိပ်ကို ဖော်ပြထားသည်။

corsair mp600 အပူစုပ်စက်

အပူဖြန့်စက်အောက်တွင် NAND packs များနှင့် Phison E16 controller ရှိသည်။

corsair mp600 အနီးကပ်ပုံ

Corsair MP600 Core performance

စမ်းသပ်ခန်း

ကျွန်ုပ်တို့သည် NVME Gen4 SSD အသစ်များကို စမ်းသပ်ခြင်းသို့ ရွှေ့ပြောင်းလာသည်နှင့်အမျှ interface အသစ်ကို ပံ့ပိုးပေးရန်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် platform ပြောင်းလဲမှု လိုအပ်ခဲ့သည်။ Lenovo သည် front-mount U.2 bays အထိ အပါအဝင် PCIe Gen4 ပံ့ပိုးမှုဖြင့် အုပ်စုတွင် ရှေ့ဆုံးမှ ရပ်တည်နေသော်လည်း အချို့မှာ edge-card ပံ့ပိုးမှုကိုသာ ပေးဆောင်နေဆဲဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Gen4 သုံးသပ်ချက်များတွင် AMD 7742 CPU နှင့် 512GB 3200Mhz DDR4 မှတ်ဉာဏ် တပ်ဆင်ထားသော Lenovo ThinkSystem SR635 server ကို အသုံးပြုထားပါသည်။

NVMe ကို edge-card slot ရှိ M.2 မှ PCIe adapter ကတ်မှတစ်ဆင့် natively စမ်းသပ်ထားပြီး U.2 drives များကို ရှေ့ဘက်တွင် load လုပ်ထားသည်။ virtualized server ကမ်းလှမ်းချက်များအတွင်း consistency၊ scalability နှင့် flexibility testing တို့ဖြင့် end-user workflow ကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ထင်ဟပ်စေသည်။ အသေးငယ်ဆုံး QD1 (Queue-Depth 1) အဆင့်များတွင်သာမက drive ၏ load range တစ်ခုလုံးတွင် drive latency ကို အဓိကထားထားသည်။ အသုံးများသော consumer benchmarks အများစုသည် end-user workload profiles များကို လုံလောက်စွာ မဖမ်းယူနိုင်သောကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့ ဤသို့ပြုလုပ်ပါသည်။

SQL Server စွမ်းဆောင်ရည်

SQL Server VM တစ်ခုစီကို vDisk နှစ်ခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- boot အတွက် 100GB volume နှင့် database နှင့် log files အတွက် 500GB volume တို့ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၈ ခု၊ DRAM 64GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench workloads များကို စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ယခင်က storage I/O နှင့် capacity နှစ်မျိုးလုံးတွင် platform ကို ပြည့်နှက်စေခဲ့သော်လည်း SQL စမ်းသပ်မှုသည် latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှာဖွေနေပါသည်။

ဤစမ်းသပ်မှုသည် Windows Server 2012 R2 guest VM များတွင် လည်ပတ်နေသော SQL Server 2014 ကိုအသုံးပြုပြီး Quest ၏ Benchmark Factory for Databases မှ အလေးထားပါသည်။ StorageReview ၏ Microsoft SQL Server OLTP စမ်းသပ်မှု protocol သည် ရှုပ်ထွေးသော application environments များတွင်တွေ့ရှိရသော လုပ်ဆောင်ချက်များကို တုပသည့် အွန်လိုင်း transaction-processing benchmark တစ်ခုဖြစ်သည့် Transaction Processing Performance Council ၏ Benchmark C (TPC-C) ၏ လက်ရှိမူကြမ်းကို အသုံးပြုသည်။

TPC-C benchmark သည် synthetic performance benchmark များထက် database environment များတွင် storage infrastructure ၏ performance strengths နှင့် bottlenecks များကို တိုင်းတာရာတွင် ပိုမိုနီးစပ်ပါသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL Server VM ၏ instance တစ်ခုချင်းစီသည် 333GB (1,500 scale) SQL Server database ကိုအသုံးပြုပြီး virtual user 15,000 ၏ load အောက်တွင် transactional performance နှင့် latency ကိုတိုင်းတာသည်။

SQL Server စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီ)

  • Windows Server 2012 R2
  • သိုလှောင်မှုပမာဏ- 600GB ခွဲဝေထားပြီး 500GB အသုံးပြုပြီး
  • SQL Server 2014
  • ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၅၀၀ စကေး
    • Virtual Client ဝန်: ၁၅၀၀၀
    • RAM ဘာဖာ: 48GB
  • စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
    • ၂.၅ နာရီ ကြိုတင်ပြုပြင်ခြင်း
    • နမူနာကာလ ၃၀ မိနစ်

SQL Server ပျမ်းမျှ latency ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် Corsair MP600 Core မှာ 12ms latency ရှိတာကြောင့် package ရဲ့အောက်ခြေနားမှာပဲ ရှိပါတယ်။

VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

storage devices တွေကို benchmarking လုပ်တဲ့အခါ application testing က အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing က ဒုတိယနေရာမှာ ရှိပါတယ်။ တကယ့် workloads တွေရဲ့ ပြီးပြည့်စုံတဲ့ ကိုယ်စားပြုမှု မဟုတ်ပေမယ့် synthetic testing တွေက repeatability factor ရှိတဲ့ storage devices တွေကို baseline လုပ်ဖို့ အထောက်အကူပြုပြီး ယှဉ်ပြိုင်တဲ့ solution တွေကြား apples-to-apples comparison လုပ်ရတာ လွယ်ကူစေပါတယ်။ ဒီ workloads တွေက “four corners” tests၊ common database transfer size tests ကနေ VDI environments အမျိုးမျိုးကနေ trace captures အထိ testing profiles အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။

ဤစမ်းသပ်မှုအားလုံးသည် အသုံးများသော vdBench workload generator ကို အသုံးချပြီး scripting engine သည် compute testing cluster ကြီးတစ်ခုပေါ်တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်ပြီး ဖမ်းယူပေးသည်။ ၎င်းသည် flash arrays နှင့် တစ်ဦးချင်း storage devices များအပါအဝင် storage devices အမျိုးမျိုးတွင် တူညီသော workloads များကို ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ QLC SSD များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် လုံခြုံသော erase ဖြင့် စတင်ပြီးနောက် drive သည် application workloads ငယ်များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive ကို drive စွမ်းရည်၏ 1% သို့ partition လုပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100% ကိုအသုံးပြုပြီး steady state သို့ယူဆောင်သွားသည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော write speeds ကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။

ကိုယ်ရေးအချက်အလက်

  • 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
  • ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate

ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-

4K random read မှာ Corsair MP600 Core က တတိယနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ အစပိုင်းမှာ 32K IOPS နဲ့ 82µs မှာ အဆင်ပြေပေမယ့် ပြီးဆုံးခင်မှာ စွမ်းဆောင်ရည် သိသိသာသာ ကျဆင်းသွားပြီး latency လည်း မြင့်တက်လာခဲ့ပါတယ်။ ကျဆင်းမှုမတိုင်ခင် အမြင့်ဆုံးအဆင့်က 257K IOPS နဲ့ latency 173µs ရှိခဲ့ပါတယ်။

Random 4K write ကြောင့် MP600 Core သည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 243,721 IOPS နှင့် latency 519µs ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့သည်။

64K မှာ sequential workloads ကိုပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ MP600 Core ဟာ latency 598µs မှာ 53,455 IOPS ဒါမှမဟုတ် 3.34GB/s နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရပ်တည်နေပါတယ်။

64K write မှာ 55,136 IOPS သို့မဟုတ် 3.45GB/s အမြင့်ဆုံးနဲ့ 283µs latency နဲ့ ဒုတိယနေရာကို ထပ်မံရရှိခဲ့ပါတယ်။

နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ drive တွေကို ပိုပြီးအလေးပေးလုပ်ဆောင်ဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ VDI benchmark တွေကို ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုတွေမှာ Boot၊ Initial Login နဲ့ Monday Login တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ Boot စမ်းသပ်မှုကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် Corsair MP600 Core ဟာ တတိယနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပေမယ့် ကျန်နှစ်ခုထက် စွမ်းဆောင်ရည် အနည်းငယ်ပိုတည်ငြိမ်ပါတယ်။ 430µs latency မှာ 79,544 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

VDI Initial Login အတွက် MP600 Core ဟာ ဒုတိယနေရာမှာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပေမယ့် drive အားလုံးက ခုန်တက်သွားခဲ့ပါတယ်။ Core ဟာ 414µs မှာ 71,676 IOPS ကို ရောက်ရှိပြီးနောက် အတော်လေး ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။

VDI Monday Login တွင် MP600 Core သည် အမြင့်ဆုံး 40,376 IOPS နှင့် latency 394µs ဖြင့် ဒုတိယနေရာရရှိခဲ့သည်။

နတ်သမီးပုံပြင်

Corsair MP600 Core ကို ထပ်မံစမ်းသပ်ရန်အတွက် Lenovo ThinkStation P620 တွင် Blackmagic Disk Speed ​​Test ကို ကျွန်ုပ်တို့ လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည် ။

ဒီမှာ MP600 Core ဟာ 3.86GB/s read နဲ့ 3.38GB/s write ကို ရရှိတာကို တွေ့ရပါတယ်။ ဖော်ပြထားတဲ့ read speed ကို အတိအကျ မရောက်ပေမယ့် ဖော်ပြထားတဲ့ write speed ကိုတော့ အများကြီး ကျော်လွန်ပါတယ်။

ကောက်ချက်

Corsair MP600 Core သည် နောက်ဆုံးပေါ် စားသုံးသူ PCIe Gen4, QLC SSD ဖြစ်သည်။ ဤထူးခြားသော drive သည် M.2 (2280) form factor ဖြင့် ထွက်ပေါ်လာပြီး 4TB အထိ သိုလှောင်နိုင်သည်။ Corsair သည် အသေးစိတ်အချက်အလက်များကို အနည်းငယ် တင်းမာနေသော်လည်း 4.7GB/s sequential အထိနှင့် 480K IOPS အထိ စွမ်းဆောင်ရည် ကိုးကားချက်များ ပါရှိသည်။ drive တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကောင်းဆုံးဖြစ်စေရန် built-in aluminum heat spreader ပါရှိသည်။

စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် MP600 Core ကို စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် PCIe Gen4၊ QLC SSD (Sabrent Q4) နှင့် Gen3၊ QLC SSD (MP400) တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်စစ်ဆေးခဲ့ပါသည်။ အများစုအတွက် MP600 Core သည် Sabrent ထက် နောက်ကျသော်လည်း Gen3 ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ကြောင်း မျှော်လင့်ထားသည့်အတိုင်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါသည်။ Gen4 Corsair သည် 4K read တွင် 257K IOPS၊ 4K write တွင် 244K IOPS၊ 64K read တွင် 3.34GB/s နှင့် 64K write တွင် 3.45GB/s အမြင့်ဆုံးရလဒ်များကို ရရှိခဲ့ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ VDI benchmarks များအတွက် drive သည် boot အတွက် 80K IOPS၊ Initial Login အတွက် 72K IOPS နှင့် Monday Login အတွက် 40K IOPS အမြင့်ဆုံးရလဒ်များကို ရရှိခဲ့ပါသည်။ SQL Server အတွက် စုစုပေါင်း latency 12ms ကို ကျွန်ုပ်တို့ တွေ့ရှိခဲ့ပါသည်။ Blackmagic သည် ကျွန်ုပ်တို့အား အထင်ကြီးလောက်စရာ 3.86GB/s read နှင့် 3.38GB/s write ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပါသည်။

PCIe Gen4 က စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားပြီး QLC က စွမ်းဆောင်ရည်ကို လျော့ကျစေပါတယ်။ Corsair MP600 Core က နည်းပညာနှစ်ခုလုံးရဲ့ အကျိုးကျေးဇူးတွေကို တစ်နေရာတည်းမှာ ယူဆောင်လာပေးပြီး အတော်လေး ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။

Amazon မှာ Corsair SSD တွေ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

အဒမ်အမ်းစထရောင်း

အာဒမ်သည် StorageReview.com ၏ အကြီးတန်းသတင်းအယ်ဒီတာဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ အတွင်းပိုင်းနှင့် freelance အကြောင်းအရာအဖွဲ့များကို စီမံခန့်ခွဲပါသည်။

ယခင်ပို့စ်-

နောက်ပို့စ်-