လအနည်းငယ်က Crucial ဟာ Crucial X6 Portable SSD ကို ထုတ်လုပ်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါက ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေမှာ ကောင်းမွန်စွာ အလုပ်လုပ်တဲ့ လှပတဲ့ Type-C သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူတဲ့ drive တစ်ခုဖြစ် ပေမယ့် 2TB ပမာဏနဲ့ပဲ ကန့်သတ်ထားပါတယ်။ အခုဆိုရင် Crucial ဟာ ဖိုင်တွေကို သေးငယ်ပြီး စတိုင်ကျတဲ့ ကိုယ်ထည်နဲ့ သိမ်းဆည်းဖို့ နေရာပိုလိုအပ်သူတွေအတွက် 4TB Crucial X6 ကို ထုတ်လုပ်လိုက်ပါပြီ။
ကျွန်တော်တို့ ဒီထုတ်ကုန်ကို သုံးသပ်ပြီးသွားပြီး ကိုယ်တိုင် အကြံပြုဖို့ မဝံ့မရဲဖြစ်နေတာကြောင့် ဘာလို့ တခြားတစ်ခုကို သုံးသပ်ရမှာလဲ။ အကြောင်းရင်းတစ်ခုက မိသားစုတစ်ခုတည်းမှာရှိတဲ့ မတူညီတဲ့ စွမ်းရည်တွေရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဘယ်လိုနှိုင်းယှဉ်လဲဆိုတာကို သိချင်တဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စပ်စုချင်စိတ်ကြောင့်ပါ (ဖြစ်နိုင်ရင် မိတ်ဆက်တဲ့အခါ ဒီလိုလုပ်လေ့ရှိပါတယ်၊ ဥပမာ ဒီမှာကြည့်ပါ )။ ဒီကိစ္စနဲ့ သက်ဆိုင်တဲ့ နောက်ထပ်အချက်တစ်ခုကတော့ ဒီထုတ်ကုန်မှာ ကိုးကားထားတဲ့ အမြန်နှုန်းက အများကြီးပိုမြင့်ပြီး အဲဒါကို စမ်းသပ်ကြည့်ဖို့ ကောင်းပါတယ်။ Crucial X6 ရဲ့ 4TB ဗားရှင်းက 800MB/s အထိ မြန်နှုန်းရှိပြီး ကျွန်တော်တို့ အရင်က စမ်းသပ်ခဲ့တဲ့ 2TB ဗားရှင်းက 540MB/s ဝန်းကျင်နဲ့ ယှဉ်ရင် ပိုကောင်းပါတယ်။
မြန်နှုန်းကလွဲရင် ကျန်တာအားလုံး အတူတူပါပဲ။ ဒီ drive က ပေ ၆.၅ အမြင့်ကနေ ပြုတ်ကျမှုဒဏ်ကို ခံနိုင်ရည်ရှိပြီး တုန်ခါမှု၊ တုန်ခါမှုနဲ့ အပူချိန်လွန်ကဲမှုတွေကို ခံနိုင်ရည်ရှိပါတယ်။ X6 ဟာ Windows၊ Mac၊ iPad Pro နဲ့ Android စက်ပစ္စည်းတွေ အပါအဝင် နောက်ဆုံးပေါ် USB-C နည်းပညာအားလုံးနဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ PS4 ဒါမှမဟုတ် Xbox One (နဲ့ အခြား USB-A စက်ပစ္စည်းတွေ) အတွက် အထောက်အပံ့လိုအပ်သူတွေဟာ USB-C မှ USB-A adapter ကို သီးခြားဝယ်ယူဖို့ လိုအပ်ပါလိမ့်မယ်။
Crucial X6 Portable SSD က 4TB သိုလှောင်မှုကို ဒေါ်လာ ၅၀၀ အောက်နဲ့ ရနိုင်ပြီး လက်ရှိမှာတော့ အဲဒီလိုပါပဲ ။ တခြားသိုလှောင်မှုပမာဏလိုပဲ ဒီတစ်ခုမှာလည်း ၃ နှစ်အာမခံပါရှိပါတယ်။
Crucial X6 သတ်မှတ်ချက်များ
| interface | USB 3.1 Gen-2 အင်တာဖေ့စ် |
| controller ကို | Philson |
| စွမ်းရည် | 4TB |
| အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုမှုစွမ်းဆောင်ရည် | 800MB / s နဲ့ |
| ထောက်ပံ့ |
|
| အာမခံချက် | 3 နှစ် |
Crucial X6 ဒီဇိုင်းနှင့် တည်ဆောက်မှု
ဒီဇိုင်းပိုင်းကတော့ အတူတူပါပဲ၊ အလေးချိန်လည်း နည်းနည်းပိုများပါတယ်။ Lyle က မူရင်းသုံးသပ်ချက် မှာ ကောင်းကောင်းရေးထားပါတယ် ။
အရေးကြီး X6 စွမ်းဆောင်ရည်
Crucial X6 ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာဖို့အတွက် Lenovo P520 မှာ Blackmagic software နဲ့ IOMeter တွေကနေတစ်ဆင့် စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ် ။ မကြာသေးခင်က ထွက်ရှိထားတဲ့ USB 3.1 နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်တဲ့ drive တွေနဲ့လည်း နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။
Blackmagic အတွက် Crucial X6 ဟာ 667.7MB/s read နဲ့ 748.2MB/s write ရရှိခဲ့ပြီး 2TB ဗားရှင်းရဲ့ 505.9MB/s read နဲ့ 450MB/s write ထက် အတော်လေး မြင့်မားတဲ့ အဆင့်တစ်ခု မြင့်တက်လာခဲ့ပါတယ်။ USB 3.2 Gen2 interface ကိုအသုံးပြုထားတဲ့ X8 ကတော့ 904.7MB/s read နဲ့ 802MB/s write နဲ့အတူ ပိုမိုမြန်ဆန်တာ သေချာပါတယ်။
IOMeter အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် thread ၁ နှင့် ၄ နှစ်မျိုးလုံးပါသည့် 2MB sequential ကို ဦးစွာကြည့်ရှုခဲ့ပြီး၊ နောက်တစ်ခုမှာ drive ကို အနည်းငယ်ပိုမိုတွန်းအားပေးသည့် load ပိုများသည်။ thread ၁ ခုအတွက်၊ 4TB X6 သည် 2MB sequential တွင် 790.9MB/s read နှင့် 1.26GB/s write သို့ရောက်ရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 2TB X6 (477.2MB/s read နှင့် 160.0MB/s write) ထက် သိသိသာသာပိုကောင်းပြီး X8 (784.24 MB/s read နှင့် 760.02 MB/s write) ထက်ပင် ပိုကောင်းသည်။
2MB random မှာ 4TB X6 ဟာ 760.2MB/s read နဲ့ 1.24GB/s write ရရှိခဲ့ပြီး 2TB ဗားရှင်း (213.6MB/s read နဲ့ 149.3MB/s write) ထက် နောက်ထပ်ခြေလှမ်းကြီးတစ်ခု တိုးလာပြီး X8 (727.33 MB/s read နဲ့ 752.36 MB/s write) ထက် ပိုကောင်းပါတယ်။ 4K random မှာ 4TB X6 ဟာ 4,883 IOPS read နဲ့ 25,802 IOPS write ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီမှာ 2TB ဗားရှင်းရဲ့ 4,325 IOPS read speeds ထက် အနည်းငယ်ပိုကောင်းပြီး 2TB ရဲ့ 2,822 IOPS write speeds ထက် အများကြီးပိုကောင်းပါတယ်။ X8 ဟာ 5,978 IOPS read မှာ ပိုကောင်းပေမယ့် write မှာတော့ 8,435 IOPS နည်းပါတယ်။
4-thread workload ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် 2MB sequential မှာ 4TB X6 ဟာ 1.2GB/s read နဲ့ 1.5GB/s write ရရှိပါတယ်။ ဒီပမာဏဟာ 2TB X6 (539.8MB/s read နဲ့ 350.4MB/s write) နဲ့ X8 (997.99 MB/s read နဲ့ 953.12 MB/s write) တို့ထက်တောင် အတော်လေး မြင့်မားတဲ့ ပမာဏပါ။ 2MB random နဲ့ 4TB version drive ဟာ 2TB X6 (500.1MB/s read နဲ့ 325.0MB/s write) နဲ့ X8 (997.99 MB/s read နဲ့ 949.20 MB/s write) တို့နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် 1.11GB/s read နဲ့ 1.48GB/s write ရရှိပါတယ်။ 4K random မှာ 4TB X6 ဟာ 13,783 IOPS read နဲ့ 81,702 IOPS write ရရှိပါတယ်။ 2TB ဗားရှင်းမှာ 15,071 IOPS read နဲ့ 3,647 IOPS write ရှိပြီး X8 မှာ 39,643 IOPS read နဲ့ 44,518 IOPS write ရှိခဲ့ပါတယ်။
ကောက်ချက်
Crucial က သူ့ရဲ့ X6 ကို စွမ်းဆောင်ရည်နှစ်ဆတိုးလိုက်ရုံသာမက စွမ်းဆောင်ရည်ကိုလည်း မြှင့်တင်လိုက်ပါတယ်။ Crucial X6 4TB ဟာ စီးရီးထဲက အရင်ဗားရှင်းနဲ့ ဆင်တူပြီး USB-C ကြိုးကတစ်ဆင့် USB 3.1 Gen2 interface ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ ဒီဗားရှင်းဟာ အမြင့်ဆုံး transfer speed 800MB/s အထိ ရရှိနိုင်တယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ ဒီ drive ဟာ သေးငယ်ပြီး သယ်ယူရလွယ်ကူပါတယ်။ ထိခိုက်မှုတွေကိုလည်း ခံနိုင်ရည်ရှိတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။
စမ်းသပ်မှုအတွက် IOMeter နဲ့ Blackmagic တို့ကို အသုံးပြုပြီး သူ့ရဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဆုံးဖြတ်ခဲ့ပါတယ်။ အရင်ဗားရှင်းကို thread တစ်ခုနဲ့ thread လေးခုနဲ့ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ Blackmagic မှာ Crucial X6 4TB က 667.7MB/s read နဲ့ 748.2MB/s write ရရှိခဲ့ပါတယ်။ IOMeter မှာ thread တစ်ခုနဲ့ thread လေးခု နှစ်ခုလုံးကို ram လုပ်ခဲ့ပါတယ်။ thread တစ်ခုမှာ 4TB X6 က 2MB sequential မှာ 790.9MB/s read နဲ့ 1.26GB/s write၊ 2MB random မှာ 760.2MB/s read နဲ့ 1.24GB/s write နဲ့ 4,883 IOPS read နဲ့ 25,802 IOPS write ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီ drive က ဖော်ပြထားတဲ့ transfer speed တွေထက် အတော်လေး သာလွန်ပါတယ်။ 4TB X6 က 2TB version ထက် ပိုကောင်းပြီး နေရာအတော်များများမှာ X8 ထက် ပိုကောင်းပါတယ် ။
4 Thread နဲ့ဆိုရင် 4TB X6 ဟာ 2MB sequential မှာ 1.2GB/s read နဲ့ 1.5GB/s write၊ 2MB random မှာ 1.11GB/s read နဲ့ 1.48GB/s write၊ 4K random မှာ 13,783 IOPS read နဲ့ 81,702 IOPS write တွေကို ရရှိပါတယ်။ ထပ်ပြောရရင် 4TB X6 ဟာ သူ့ရဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ထက် သာလွန်ပြီး တစ်ခါတစ်ရံမှာ interface X8 ကလည်း ပိုမြန်တာကို တွေ့ရပါတယ်။
4TB Crucial X6 မှာ မူလဗားရှင်းထက် ပိုကောင်းတဲ့ အားသာချက်တွေ အားလုံးပါဝင်ပါတယ်။ ဗားရှင်းအသစ်မှာ စွမ်းရည်နှစ်ဆပိုများပြီး မြန်နှုန်းကလည်း မြင့်မားပါတယ်။ ယခင်ဗားရှင်းထက် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားရုံသာမက စမ်းသပ်မှုအချို့မှာလည်း ပိုမိုမြန်ဆန်တဲ့ interface ပါတဲ့ drive ထက် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားတာကို တွေ့ရပါတယ်။ ဒေါ်လာ ၅၀၀ အောက်နဲ့ မြန်နှုန်းမြင့် စွမ်းရည်မြင့် drive တစ်လုံး လိုအပ်ရင် 4TB Crucial X6 က ဒီအချက်တွေအားလုံးကို ဖြည့်ဆည်းပေးပါတယ်။




အမေဇုံ