Dell PowerEdge R730 သည် လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းနှင့် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုတို့ဖြင့် ပြည့်နှက်နေပြီး ဤဖြေရှင်းချက်သည် အလွန်စွယ်စုံရတစ်ခုဖြစ်သည်။ အဓိကအားဖြင့် အစွမ်းထက်သော Intel ပရိုဆက်ဆာများကို အသုံးပြုထားခြင်း၊ မှတ်ဉာဏ်အရွယ်အစားကြီးမားသော အထောက်အပံ့၊ မြန်ဆန်သော သိုလှောင်မှုရွေးချယ်မှုများနှင့် GPU accelerator အထောက်အပံ့တို့ကြောင့်ဖြစ်ပြီး ၎င်းသည် လိုအပ်ချက်များသော ပတ်ဝန်းကျင်များနှင့် အရင်းအမြစ်များစွာရှိသော ပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်သည်။ R730 သည် သိုလှောင်မှုတွင်လည်း အလွန်တိုးချဲ့နိုင်သည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ၎င်းသည် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည် 12Gb PowerEdge RAID Controller (PERC9) ကို အသုံးပြုထားသော 12Gb SAS drive ဆယ့်ခြောက်ခုအထိ ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့်ဖြစ်သည်။ R730 သည် virtualized ပတ်ဝန်းကျင်အတွင်း data access ကို အရှိန်မြှင့်တင်နိုင်စွမ်းရှိသည်။ Dell ၏ အခြားမော်ဒယ်တစ်ခုဖြစ်သည့် R730xd ('xd' သည် 'အလွန်အမင်း disk' ဟု အဓိပ္ပာယ်ရသည်) ကိုလည်း ကျွန်ုပ်တို့ သေချာစွာ လေ့လာကြည့်ခဲ့ပါသည် ။ ၎င်းသည် bay ၂၈ ခုပါရှိသော chassis ၏ ပြုပြင်ထားသောဗားရှင်းကို အသုံးပြုထားသောကြောင့် သိုလှောင်မှုအပလီကေးရှင်းလိုအပ်ချက်များသော အသုံးပြုသူများအတွက် တည်ဆောက်ထားသည်။
R730 သည် Dell Fluid Cache for SAN နှင့် SanDisk DAS Cache application acceleration နည်းပညာကိုလည်း အသုံးပြုထားပြီး OLTP နှင့် VDI workloads များအတွက် I/O စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးရုံသာမက latency နည်းပါးခြင်းကိုလည်း အထောက်အကူပြုပါသည်။ R730 တွင် Intel Xeon E5-2600 v3 processor တပ်ဆင်ထားပြီး DDR4 RAM DIMM ၂၄ ခုအထိ ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ ဤ hardware သည် data center များနှင့် cloud platform များအတွက် Dell system ကို သင့်တော်စေပါသည်။ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ၎င်းသည် ပိုမိုကြီးမားသောနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားသော virtual machine များကို မြှင့်တင်ရန်အတွက် cycle များနှင့် thread များနှင့် ကြီးမားသော memory footprint များကို လုပ်ဆောင်နိုင်သောကြောင့်ဖြစ်သည်။
Dell Rack Server သည် Intel Xeon Phi၊ NVIDIA Tesla နှင့် AMD FirePro ကဲ့သို့သော ထုတ်ကုန်သုံးမျိုးမှ 150W single-width accelerators/GPU လေးခုအထိ သို့မဟုတ် 300W dual-width accelerators/GPU နှစ်ခုအထိ ရွေးချယ်နိုင်သည့် ရွေးချယ်ခွင့်ကိုလည်း ပေးထားပြီး ၎င်းတို့အားလုံးသည် processing acceleration လိုအပ်သည့် ပတ်ဝန်းကျင်များတွင် ထူးချွန်ပါသည်။ ၎င်းတွင် CAD/CAM ကဲ့သို့သော graphics-intensive VDI implementations များအပြင် အခြား research and development applications များ ပါဝင်သည်။ ထို့အပြင်၊ R730 တွင် PCIe Gen3 expansion slot ခုနစ်ခုနှင့် IO flexibility ကို မြှင့်တင်ရန် RAID controller အတွက် dedicated slot တစ်ခု တပ်ဆင်ထားသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့်၊ Dell သည် ၎င်းတို့၏ rack server သည် IT as a service (XaaS) provider များအတွက် compute node အဖြစ် သို့မဟုတ် high-performance computing နှင့် medical-imaging solutions များအတွက် အလွန်သင့်လျော်ကြောင်း ညွှန်ပြသည်။
Dell PowerEdge R730 သတ်မှတ်ချက်များ
- ပရိုဆက်ဆာ: Intel Xeon E5 2600 v3 ပရိုဆက်ဆာများ
- ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ်:
- မိုက်ခရိုဆော့ဖ် ဝင်းဒိုးဆာဗာ ၂၀၁၂ R၂
- Microsoft Windows Server 2012
- မိုက်ခရိုဆော့ဖ် ဝင်းဒိုးဆာဗာ ၂၀၁၂ R၂
- Novell SUSE Linux Enterprise Server
- Red Hat လုပ်ငန်း Linux
- VMware ESX
- ချစ်ပ်ဆက်: Intel C610 စီးရီး ချစ်ပ်ဆက်
- မှတ်ဉာဏ်:
- 1.5TB အထိ (DIMM slot ၂၄ ခု): 8GB/16GB/32GB/64GB DDR4 သည် 2133MT/s အထိ ရရှိနိုင်သည်
- Embedded Hypervisor (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
- ရွေးချယ်နိုင်သော ပံ့ပိုးပေးထားသော hypervisor များ-
- Hyper-V ပါဝင်သော Microsoft Windows Server 2012
- Citrix XenServer
- VMware vSphere ESXi
- ရွေးချယ်နိုင်သော ပံ့ပိုးပေးထားသော hypervisor များ-
- သိုလှောင်မှု:
- HDD: SAS၊ SATA၊ Near-line SAS SSD: SAS၊ SATA
- ၁၆ x ၂.၅ လက်မ – 2TB hot-plug SAS hard drive များမှတစ်ဆင့် 32TB အထိ
- ၈ x ၃.၅ လက်မ – 8TB hot-plug NL SAS hard drive များမှတစ်ဆင့် 64TB အထိ
- Drive Bay များ-
- အတွင်းပိုင်း hard drive bay နှင့် hot-plug backplane:
- ၃.၅ လက်မ HDD ၈ ခုအထိ- SAS၊ SATA၊ Near-line SAS SSD- SAS၊ SATA
- ၃.၅ လက်မ HDD ၈ ခုအထိ- SAS၊ SATA၊ Near-line SAS SSD- SAS၊ SATA
- အတွင်းပိုင်း hard drive bay နှင့် hot-plug backplane:
- အထိုင်များ:
- အပေါက်ဖွဲ့စည်းပုံ #၂:
- အပေါက် ၃: တစ်ဝက်အရှည်၊ တစ်ဝက်အမြင့်၊ PCIe Gen1 x8 (x16 connector) အနိမ့်ပရိုဖိုင်ကွင်း
- အပေါက် ၃: တစ်ဝက်အရှည်၊ တစ်ဝက်အမြင့်၊ PCIe Gen2 x8 (x16 connector) အနိမ့်ပရိုဖိုင်ကွင်း
- အပေါက် ၃: တစ်ဝက်အရှည်၊ တစ်ဝက်အမြင့်၊ PCIe Gen3 x8 (x16 connector) အနိမ့်ပရိုဖိုင်ကွင်း
- အပေါက် ၆: အရှည်အပြည့်၊ အမြင့်အပြည့်၊ PCIe Gen3 x16 (x16 ချိတ်ဆက်ကိရိယာ)
- အပေါက် ၆: အရှည်အပြည့်၊ အမြင့်အပြည့်၊ PCIe Gen3 x8 (x16 ချိတ်ဆက်ကိရိယာ)
- အပေါက် ၆: အရှည်အပြည့်၊ အမြင့်အပြည့်၊ PCIe Gen3 x8 (x16 ချိတ်ဆက်ကိရိယာ)
- အပေါက် ၆: အရှည်အပြည့်၊ အမြင့်အပြည့်၊ PCIe Gen3 x8 (x16 ချိတ်ဆက်ကိရိယာ)
- သီးသန့် RAID ကတ်ပေါက်
- အပေါက်ဖွဲ့စည်းပုံ #၂:
- အပေါက် ၃: တစ်ဝက်အရှည်၊ တစ်ဝက်အမြင့်၊ PCIe Gen1 x8 (x16 connector) အနိမ့်ပရိုဖိုင်ကွင်း
- အပေါက် ၃: တစ်ဝက်အရှည်၊ တစ်ဝက်အမြင့်၊ PCIe Gen2 x8 (x16 connector) အနိမ့်ပရိုဖိုင်ကွင်း
- အပေါက် ၃: တစ်ဝက်အရှည်၊ တစ်ဝက်အမြင့်၊ PCIe Gen3 x8 (x16 connector) အနိမ့်ပရိုဖိုင်ကွင်း
- အပေါက် ၆: အရှည်အပြည့်၊ အမြင့်အပြည့်၊ PCIe Gen3 x16 (x16 ချိတ်ဆက်ကိရိယာ)
- အပေါက် ၆: အရှည်အပြည့်၊ အမြင့်အပြည့်၊ PCIe Gen3 x8 (x16 ချိတ်ဆက်ကိရိယာ)
- အပေါက် ၆: အရှည်အပြည့်၊ အမြင့်အပြည့်၊ PCIe Gen3 x16 (x16 ချိတ်ဆက်ကိရိယာ)
- သီးသန့် RAID ကတ်ပေါက်
- အပေါက်ဖွဲ့စည်းပုံ #၂:
- RAID ထိန်းချုပ်ကိရိယာများ
- internal:
- PERC S130
- PERC H330
- PERC H730
- PERC H730P
- ပြင်ပ -
- PERC H830
- internal:
- ကွန်ရက်ထိန်းချုပ်ကိရိယာ- 4 x 1Gb၊ 2 x 1Gb + 2 x 10Gb၊ 4 x 10Gb
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
ဒီဇိုင်းပိုင်းအရဆိုရင် R730 ရဲ့ အသွင်အပြင်က တခြား Dell Rack Server တွေလိုပဲ အသွင်အပြင်နဲ့ အထိအတွေ့ကို ထိန်းသိမ်းထားပါတယ်။ R730 က Intel Xeon E5-2600 v3 processors နှစ်ခုအထိ၊ DIMM ၂၄ ခုအထိ နဲ့ hard drive ဒါမှမဟုတ် SSD ၁၆ ခုအထိ ထောက်ပံ့ပေးပါတယ်။
R730 ရဲ့ ရှေ့ panel မှာ Video connector၊ Information tag၊ vFlash media card slot၊ USB connector နဲ့ USB management port/iDRAC Direct အပါအဝင် အသုံးဝင်တဲ့ feature တွေနဲ့ indicator အမျိုးမျိုး တပ်ဆင်ထားပါတယ်။ Power button (နဲ့ Power-on indicator) နဲ့ NMI button လည်း ပါရှိပြီး၊ နောက်ဆုံး button ကို operating system အချို့မှာ အသုံးပြုတဲ့အခါ software နဲ့ device driver error တွေကို troubleshoot လုပ်ဖို့ အသုံးပြုပါတယ်။ စက္ကူညှပ်ရဲ့ အဆုံးကို အသုံးပြုပြီး နှိပ်နိုင်ပါတယ်။ ဘေးမှာ System identification button ရှိပြီး rack ထဲမှာ system တစ်ခုကို ရှာဖွေဖို့ အသုံးပြုပါတယ်။
သင့်စနစ်၏ LCD panel သည် စနစ်မှန်ကန်စွာလည်ပတ်နေခြင်းရှိမရှိ သို့မဟုတ် စနစ်ကိုအာရုံစိုက်ရန် လိုအပ်ခြင်းရှိမရှိကိုညွှန်ပြရန် စနစ်အချက်အလက်၊ အခြေအနေနှင့် အမှားမက်ဆေ့ခ်ျများကို ပေးပါသည်။ ခလုတ်သုံးခုကို panel ၏ဘယ်ဘက်တွင် တည်ရှိပြီး အသုံးပြုသူများအား မီနူးစနစ်ကို လမ်းညွှန်နိုင်စေပါသည်။
R730 ရဲ့ ရှေ့ panel ရဲ့ အများစုကို drive bay တွေက နေရာယူထားပြီး အောက်ပါ configuration တွေနဲ့ တပ်ဆင်နိုင်ပါတယ်- 8 x 2.5" ဒါမှမဟုတ် 3.5" bay တွေ၊ ဒါမှမဟုတ် 16x 2.5" bay တွေအထိပါ။
ဘယ်ကနေ ညာကို၊ နောက်ဘက် panel မှာ System identification ခလုတ်၊ System identification connector နဲ့ iDRAC8 Enterprise port တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ အပေါ်နားလေးမှာ Half-height PCIe expansion card slot သုံးခု ရှိပါတယ်။ Serial၊ Video (VGA) နဲ့ 2x USB connector တွေလည်း ပါဝင်ပြီး Ethernet connector လေးခုက 10/100/1000 Mbps NIC ချိတ်ဆက်မှုကို ပေးစွမ်းပါတယ်။
ဟာ့ဒ်ဝဲချို့ယွင်းမှုဖြစ်ပွားပါက အပိုအလျှံဖြစ်စေရန်အတွက် R730 ၏ ညာဘက်တွင် 1100W ပါဝါထောက်ပံ့မှုယူနစ်နှစ်ခုအထိ တပ်ဆင်ထားသည်။
စီမံခန့်ခွဲမှု
PowerEdge server အားလုံးသည် တူညီသော software ကို အသုံးပြုထားသောကြောင့် Dell OpenManage Server Administrator (OMSA) software နှင့် OpenManage Essentials (OME) systems management console အကြောင်းကို ယခင်သုံးသပ်ချက်များတွင် ကျွန်ုပ်တို့ ဆွေးနွေးခဲ့ပြီးဖြစ်သည်။ ၎င်းကို Lifecycle Controller ပါရှိသော Integrated Dell Remote Access Controller 8 (iDRAC8) မှ စွမ်းအားပေးထားသည်။ OSMA ကို agent-based management deployments များအတွက် အသုံးပြုပြီး command line သို့မဟုတ် Web GUI မှ one-to-one system management ကို ပေးဆောင်ပြီး iDRAC သည် operating system ထည့်သွင်းထားသည်ဖြစ်စေ မတပ်ဆင်ထားသည်ဖြစ်စေ system သို့ remote access ကို ပေးဆောင်သည်။ login ဝင်ပြီးနောက် iDRAC သည် system overview အပြင် ၎င်း၏ iKVM မှတစ်ဆင့် virtual console preview ကို ပြသသည်။
performance
Dell PowerEdge R730 ဟာ ဒီနှစ်ရဲ့ အများစုအတွက် StorageReview Lab ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် အကောင်းဆုံး စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ အဲဒီအချိန်အတွင်းမှာ ကျွန်တော်တို့ဟာ review အများအပြားမှာ အသုံးချခဲ့ပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းကို ပြသဖို့အတွက် အထူးသဖြင့် VMware clustered environment မှာ R730 ဟာ MySQL နဲ့ SQL Server database workloads တွေနဲ့ VMmark virtualization benchmark တွေမှာ အပြစ်အနာအဆာကင်းစွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့တဲ့ X-IO Technologies ISE 860 G3 ရဲ့ review ကို လေ့လာကြည့်ရအောင်။
Dell PowerEdge R730 Virtualized Sysbench 4-node Cluster
- cluster တွင် 249GHz အတွက် Intel E5-2690 v3 CPU ရှစ်လုံး (node တစ်ခုလျှင် နှစ်ခု၊ 2.6GHz၊ 12-cores၊ 30MB Cache)
- 1TB RAM (node တစ်ခုလျှင် 256GB၊ 16GB x 16 DDR4၊ CPU တစ်ခုလျှင် 128GB)
- SD ကတ်ဖွင့်ခြင်း (Lexar 16GB)
- ၄ x Mellanox ConnectX-3 InfiniBand Adapter (vMotion နှင့် VM ကွန်ရက်အတွက် vSwitch)
- 4 က x Emulex 16GB dual-port FC HBA
- 4 က x Emulex 10GbE နှစ်ထပ်ပေါက် NIC
- VMware ESXi vSphere 6.0 / Enterprise Plus 8-CPU
Sysbench VM တစ်ခုစီကို vDisk သုံးခုဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး တစ်ခုမှာ boot အတွက် (~92GB)၊ တစ်ခုမှာ pre-built database (~447GB) နှင့် နောက်တစ်ခုမှာ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်မည့် database အတွက် (400GB) ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၁၆ ခု၊ DRAM 64GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချထားသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench စမ်းသပ်မှုသည် ပျမ်းမျှ TPS (Transactions Per Second)၊ ပျမ်းမျှ latency နှင့် thread 32 ခု၏ peak load တွင် ပျမ်းမျှ 99th percentile latency တို့ကို တိုင်းတာသည်။
တစ်စက္ကန့်လျှင် ပျမ်းမျှငွေပေးငွေယူများကိုကြည့်လျှင် XIO ISE 860 သည် R730 ပါသော virtual machine တစ်ခုတည်းကို အသုံးပြုသည့်အခါ TPS 1,762 မှတ်တမ်းတင်ခဲ့သည်။ configuration ကို VM ၄ ခုအထိ boost လုပ်သောအခါ TPS တွင် 4,424 အထိ သိသိသာသာတိုးတက်မှုကို ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ခဲ့ရပြီး ၎င်းသည် ၁၅၀% ခန့်တိုးလာခြင်းဖြစ်သည်။ VM ၄ ခုမှ VM ၈ ခုအထိ (၃၈%) နှင့် VM ၈ ခုမှ VM ၁၂ ခုအထိ (၉%) စွမ်းဆောင်ရည်တိုးတက်လာခြင်းကိုလည်း ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ခဲ့ရသည်။ သို့သော် VM ၁၆ ခုအထိ တိုးမြှင့်လိုက်သောအခါ TPS တွင် ၇.၄% အနည်းငယ်ကျဆင်းသွားသည်ကို ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ခဲ့ရသည်။ VM ၁၆ ခုတွင် အလုံးစုံစွမ်းဆောင်ရည်ကျဆင်းသွားသော်လည်း X-IO storage ဖြင့်ကျောထောက်နောက်ခံပြုထားသော Dell PowerEdge R730 cluster သည် workload ကိုလွယ်ကူစွာကိုင်တွယ်နိုင်ခဲ့သည်။
ပျမ်းမျှ latency မှာ virtual machine တွေ ပိုထည့်လေ၊ R730 ကို အသုံးပြုတဲ့အခါ မှတ်တမ်းတင်ထားတဲ့ latency ပိုများလေဆိုတာ ထင်ရှားပါတယ်။ VM 1 configuration (18ms) ကို VM 4 လုံး (29ms) ကို ပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ latency က 61% တိုးလာပါတယ်။ VM 4 လုံးကနေ VM 8 လုံးအထိ 34.5% တိုးလာတာကို တွေ့ရပြီး VM 8 လုံးကနေ VM 12 လုံးအထိ 38.5% တိုးလာတာကို တွေ့ရပါတယ်။ နောက်ဆုံးအနေနဲ့ VM 16 လုံးသုံးတဲ့အခါ latency က 48% တိုးလာတာကို တွေ့ရပါတယ်။ အထက်က TPS ဇယားကို ပြန်ကြည့်ရင် 12VM တွေသုံးတဲ့အခါ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး 16VM တွေကတော့ TPS ကို လျော့ကျစေရုံသာမက latency ကိုလည်း ပိုမိုမြင့်တက်စေတာကို သတိပြုပါ။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆိုးဆုံး MySQL latency အခြေအနေ (၉၉ ရာခိုင်နှုန်း latency) အရ၊ R730 ဟာ VM ၁ ခုကနေ VM ၄ ခုကို ရွှေ့တဲ့အခါနဲ့ VM ၄ ခုကနေ VM ၈ ခုကို ရွှေ့တဲ့အခါ latency အနည်းငယ်တိုးလာစေခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် VM ၁၂ ခုထပ်ထည့်တဲ့အခါ latency ၁၁၃% သိသိသာသာတိုးလာတာကို တွေ့ရှိခဲ့ပြီး၊ VM ၁၂ ခုကနေ VM ၁၆ ခုကို ရွှေ့တဲ့အခါ (၁၃၆%) ပိုကြီးတဲ့တိုးလာမှုကို မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပါတယ်။
StorageReview ရဲ့ Microsoft SQL Server OLTP စမ်းသပ်ခြင်း protocol ဟာ ရှုပ်ထွေးတဲ့ application environment တွေမှာတွေ့ရတဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို တုပပြသတဲ့ online transaction processing benchmark တစ်ခုဖြစ်တဲ့ Transaction Processing Performance Council ရဲ့ Benchmark C (TPC-C) ရဲ့ လက်ရှိမူကြမ်းကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ TPC-C benchmark ဟာ database environment တွေမှာ storage infrastructure ရဲ့ performance strengths နဲ့ bottlenecks တွေကို တိုင်းတာတာနဲ့ synthetic performance benchmarks တွေထက် ပိုနီးစပ်ပါတယ်။
ဤစမ်းသပ်မှုသည် Windows Server 2012 R2 guest VM များတွင် လည်ပတ်နေသော SQL Server 2014 ကို အသုံးပြုထားပြီး Dell ၏ Databases အတွက် Benchmark Factory မှ အလေးပေးဖော်ပြထားသည်။ ဤ benchmark ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ရိုးရာအသုံးပြုမှုမှာ local သို့မဟုတ် shared storage တွင် ကြီးမားသော 3,000-scale databases များကို စမ်းသပ်ရန်ဖြစ်သော်လည်း၊ ဤ iteration တွင် 4-node VMware cluster အတွင်းရှိ စုစုပေါင်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ သရုပ်ဖော်နိုင်ရန် ကျွန်ုပ်တို့၏ X-IO ISE 860 တွင် 1,500-scale databases လေးခုကို ညီတူညီမျှ ဖြန့်ကျက်ခြင်းအပေါ် အာရုံစိုက်ပါသည်။
ဒုတိယမျိုးဆက် SQL Server OLTP Benchmark Factory LoadGen ပစ္စည်းကိရိယာများ
- Dell PowerEdge R730 VMware ESXi vSphere Virtual Client Hosts (2)
- cluster တွင် 124GHz အတွက် Intel E5-2690 v3 CPU လေးလုံး (node တစ်ခုလျှင် နှစ်ခု၊ 2.6GHz၊ 12-cores၊ 30MB Cache)
- 512GB RAM (node တစ်ခုလျှင် 256GB၊ 16GB x 16 DDR4၊ CPU တစ်ခုလျှင် 128GB)
- SD ကတ်ဖွင့်ခြင်း (Lexar 16GB)
- ၄ x Mellanox ConnectX-3 InfiniBand Adapter (vMotion နှင့် VM ကွန်ရက်အတွက် vSwitch)
- 2 က x Emulex 16GB dual-port FC HBA
- 2 က x Emulex 10GbE နှစ်ထပ်ပေါက် NIC
- VMware ESXi vSphere 6.0 / Enterprise Plus 4-CPU
- Dell PowerEdge R730 Virtualized SQL 4-node Cluster
- cluster တွင် 249GHz အတွက် Intel E5-2690 v3 CPU ရှစ်လုံး (node တစ်ခုလျှင် နှစ်ခု၊ 2.6GHz၊ 12-cores၊ 30MB Cache)
- 1TB RAM (node တစ်ခုလျှင် 256GB၊ 16GB x 16 DDR4၊ CPU တစ်ခုလျှင် 128GB)
- SD ကတ်ဖွင့်ခြင်း (Lexar 16GB)
- ၄ x Mellanox ConnectX-3 InfiniBand Adapter (vMotion နှင့် VM ကွန်ရက်အတွက် vSwitch)
- 4 က x Emulex 16GB dual-port FC HBA
- 4 က x Emulex 10GbE နှစ်ထပ်ပေါက် NIC
- VMware ESXi vSphere 6.0 / Enterprise Plus 8-CPU
SQL Server VM တစ်ခုစီကို vDisk နှစ်ခုဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး တစ်ခုမှာ boot အတွက် 100GB နှင့် နောက်တစ်ခုမှာ database နှင့် log files အတွက် 500GB ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၁၆ ခု၊ DRAM 64GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချခဲ့သည်။
PowerEdge R730 ကို အသုံးပြုခြင်းဖြင့် SQL Server စမ်းသပ်မှုတွင် benchmark လုပ်ထားသော X-IO ISE 860 သည် virtual user ၁၅၀၀၀ ကို ကိုင်တွယ်ရန် အရည်အချင်းပြည့်မီပါသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် Dell solution သည် XIO ISE 860 အား စုစုပေါင်းပျမ်းမျှ 12,564.9 TPS ရရှိစေခဲ့သည်။
virtual user တွေရဲ့ workload တူညီတဲ့ ပျမ်းမျှ latency ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် X-IO storage ပါတဲ့ R730 ဟာ VM ၄ ခုကြားမှာ 12 မှ 14ms အထိ ပျံ့နှံ့မှုနဲ့ ပျမ်းမျှ 13ms latency ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
VMmark စွမ်းဆောင်ရည်
Dell PowerEdge R730 VMware VMmark 4-node Cluster သတ်မှတ်ချက်များ
- Dell PowerEdge R730 ဆာဗာများ (x၄)
- CPU များ- Intel Xeon E5-2690 v3 2.6GHz (12C/24T) ရှစ်လုံး
- မှတ်ဉာဏ်: 64 x 16GB DDR4 RDIMM
- Emulex LightPulse LPe16002B 16Gb FC Dual-Port HBA
- Emulex OneConnect OCe14102-NX 10Gb Ethernet Dual-Port NIC
- VMware ESXi 6.0
VMmark ဒီဇိုင်းအရ အရင်းအမြစ်များစွာ အသုံးပြုရသည့် benchmark တစ်ခုဖြစ်ပြီး storage၊ network နှင့် compute activity များကို ဖိစီးစေသည့် VM-based application workloads အမျိုးမျိုး ရောနှောပါဝင်ပါသည်။ virtualization စွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ရာတွင် VMmark သည် VMware environments များရှိ storage I/O၊ CPU နှင့် network performance များကိုပင် လွှမ်းခြုံထားသောကြောင့် ၎င်းအတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော benchmark မရှိပါ။
Dell PowerEdge R730 VMware VMmark 4-node Cluster သတ်မှတ်ချက်များ
- Dell PowerEdge R730 ဆာဗာများ (x၂)
- CPU များ: Intel Xeon E5-2690 v3 2.6GHz (12C/24T) ရှစ်လုံး
- မှတ်ဉာဏ်: 64 x 16GB DDR4 RDIMM
- Emulex LightPulse LPe16002B 16Gb FC Dual-Port HBA
- Emulex OneConnect OCe14102-NX 10Gb Ethernet Dual-Port NIC
- VMware ESXi 6.0
ISE 860 G3 (DataPac တစ်ခုလျှင် 20×1.6TB SSD များ)
- RAID 10 ပမာဏ: 22.9TB
XIO ISE 860 ပါဝင်တဲ့ VMware VMmark စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ကနဦးလေ့လာချက်မှာ Dell PowerEdge R730 13G 4-node cluster ကို workload ရဲ့ မောင်းနှင်အားအဖြစ် အသုံးပြုထားပါတယ်။ Intel E5-2690 v3 Haswell CPU ရှစ်လုံးနဲ့ ဒီ cluster ဟာ VMmark tile တစ်ခုစီရဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုအဖြစ် လည်ပတ်နေတဲ့ application တွေအတွက် CPU resource 249.6GHz ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ယေဘုယျအားဖြင့် tile တစ်ခုလျှင် 10GHz ခန့် လိုအပ်ချက်ကို ကျွန်ုပ်တို့ တွေ့မြင်ခဲ့ရပြီး အကောင်းဆုံးအခြေအနေတွေမှာ ဒီ cluster ဟာ tile ၂၄-၂၆ ခုကြား လည်ပတ်နိုင်စွမ်းရှိသင့်ပါတယ်။ ဒါ့အပြင် cluster ထဲကို server တွေ ထပ်ထည့်တာ ဒါမှမဟုတ် E5-2697 v3 ဒါမှမဟုတ် E5-2699 v3 လို high-tier processor ကို ပြောင်းလဲတာက လိုအပ်ပါလိမ့်မယ်။ ဒါက ဒီ cluster ပြီးသွားတဲ့အခါ storage မှာ high-up လုပ်ဖို့ headroom ရှိနေသေးတယ်လို့ ပြောနိုင်တဲ့ နောက်ထပ်နည်းလမ်းတစ်ခုပါပဲ။
XIO ISE 860 မှာ VMmark workload ကို ချဲ့ထွင်လိုက်တဲ့အခါ tile ၁ ခုကနေ ၂၂ ခုအထိ သိသိသာသာ linear တိုးတက်လာတာ တွေ့ရပါတယ်။ tile ၂၂ ခုပြီးသွားတဲ့အခါ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ compute cluster က CPU utilization ကို မြှင့်တင်လိုက်တဲ့အခါ စွမ်းဆောင်ရည်က အနည်းငယ် ကျဆင်းလာပါတယ်။ cluster ပိုကြီးလာတာနဲ့အမျှ XIO ISE 860 ဟာ နောက်ထပ် load တွေကို အလွယ်တကူ ကိုင်တွယ်နိုင်ပါတယ်။ tile ၂၆ ခု run တဲ့အခါ latency က ၁ ms အောက်နဲ့ SVMotion/deploy action တွေအတွင်းမှာ single-digit spikes အနည်းငယ် မြင့်တက်တာကို နောက်ကွယ်က performance monitoring မှာ လေ့လာကြည့်မယ်ဆိုရင် ဒီအချက်ကို သက်သေပြနေပါတယ်။ all-flash array အတွက် မရှိမဖြစ်လိုအပ်တဲ့ low-latency performance ဖြစ်တာကြောင့် X-IO ISE 860 က လုံးဝစိတ်ပျက်စရာ မရှိပါဘူး။
R730 ရဲ့ ညီ R730xd မှာ တပ်ဆင်ထားတဲ့ hyper-converged solution (VMware VSAN) ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကိုလည်း ကျွန်တော်တို့ လေ့လာကြည့်ပါမယ်။ ဒါက R730 မိသားစုမှာ ဘာတွေလုပ်ဆောင်နိုင်လဲဆိုတာကို ဥပမာတစ်ခုအနေနဲ့ ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ စံ R730 မှာတော့ အများဆုံး disk ၁၆ ခုနဲ့ configure လုပ်ထားပါတယ်။
ဒီ VSAN build အတွက် Dell PowerEdge R730xd server တွေကို အသုံးပြုခြင်းက အားသာချက်များစွာကို ပေးစွမ်းပါတယ်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် server configuration သည် node တစ်ခုလျှင် front-mount SSD/HDD bays ၂၄ ခုအပြင် boot drives သို့မဟုတ် supplemental storage အတွက် နောက်ဘက်တွင် optional extra flex bays ၂ ခုကို အသုံးပြုထားသောကြောင့်ဖြစ်သည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ၎င်းသည် 2U form factor တွင် အံ့သြဖွယ်ကောင်းသော density ကို ပေးစွမ်းသည်။
Dell PowerEdge R730xd VMware VSAN သတ်မှတ်ချက်များ
- Dell PowerEdge R730xd ဆာဗာများ (x၄)
- CPU များ- Intel Xeon E5-2697 v3 2.6GHz (14C/28T) ရှစ်လုံး
- မှတ်ဉာဏ်: 64 x 16GB DDR4 RDIMM
- SSD: 16 x 800GB Solid State Drive SAS Mix MLC 12Gbps ကိုအသုံးပြုသည်
- HDD: 80 x 1.2TB 10K RPM SAS 6Gbps
- ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု: Intel X520 DP 10Gb DA/SFP+ ၄ ခု၊ + I350 DP 1Gb Ethernet
- သိုလှောင်မှုပမာဏ: 86.46TB
4-node Dell PowerEdge R730xd VSAN cluster ဟာ VMmark မှာ tile ၁၈ ခုနဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ အရင်က dedicated compute cluster နဲ့ ရိုးရာ storage array တွေရဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်မှုကို မြင်တွေ့ခဲ့ရတဲ့နေရာဖြစ်တာကြောင့် tile ၁၈ ခုဟာ အထင်ကြီးလောက်စရာ အမြင့်ဆုံးပမာဏပါပဲ။ ဥပမာ SSD tiering ပါတဲ့ Dot Hill Ultra48 မှာ RAID10 မှာ flash 800GB နဲ့ HDD 9.6TB စွမ်းရည်ပါဝင်တဲ့ tile ၁၈ ခုနဲ့ ထွက်ပေါ်လာပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ VSAN cluster ရဲ့ စုစုပေါင်းကုန်ကျစရိတ်ထက် ကျော်လွန်တဲ့ Tegile HA2300 မှာ dual-controller unit နဲ့ extra shelf တစ်ခုပါဝင်တဲ့ tile ၆ ခုနဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပေမယ့် Tegile ဟာ data လျှော့ချမှုနဲ့ အသုံးပြုရလွယ်ကူမှုအတွက် စွမ်းဆောင်ရည်ကို လဲလှယ်အသုံးပြုပါတယ်။ R730xd cluster ဟာ software-defined အမျိုးအစားမှာ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားတာကြောင့် VSAN မှာ အောင်မြင်နေတာဖြစ်ပြီး Nutanix နဲ့ တခြားသူတွေကလည်း သူတို့ရဲ့ SDS ကမ်းလှမ်းချက်တွေအတွက် R730/R730xd ကို အခြေခံအဖြစ် အသုံးပြုနေကြတာလည်း ဖြစ်ပါတယ်။
ကောက်ချက်
Dell PowerEdge မိသားစုဟာ ၎င်းရဲ့ ဘက်စုံသုံးနိုင်မှုနဲ့ လုပ်ငန်းနယ်ပယ်မှာ ဦးဆောင်နေတဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်တွေကြောင့် လူသိများပြီး R730 ကလည်း ဒီခေတ်ရေစီးကြောင်းနဲ့ လုံးဝ ခြွင်းချက်မဟုတ်ပါဘူး။ R730 ဟာ application အများအပြားအတွက် လိုအပ်တဲ့ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုအပြင် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် workload အများစုအတွက် လိုအပ်တဲ့ ပါဝါကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ R730 မှာ 16 x 2.5” drives ဒါမှမဟုတ် 8 x 3.5” drives တွေရဲ့ configuration တွေနဲ့ bays ၁၆ ခုအထိ တပ်ဆင်ထားပြီး SAS ဒါမှမဟုတ် SATA HDDs ဒါမှမဟုတ် SSDs တွေကို ရောနှောပေါင်းစပ်နိုင်ပါတယ်။ server ဟာ Intel Xeon E5-2600 v3 processors တွေနဲ့ DIMM slot ၂၄ ခုကို ထောက်ပံ့ပေးတာကြောင့် DDR4 memory 1.5TB အထိ ကုန်ကျစရိတ်သက်သာစွာ တိုးချဲ့နိုင်ပါတယ်။ ထို့အပြင် R730 မှာ iDRAC8 ကို အသုံးပြုပြီး စီမံခန့်ခွဲမှုလုပ်ငန်းစဉ်တွေကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းရှိပြီး updates တွေနဲ့ deployments နှစ်မျိုးလုံးနဲ့ administrator တွေရဲ့ အချိန်နဲ့ စွမ်းအင်ကို သိသိသာသာ သက်သာစေပါတယ်။
StorageReview lab ရဲ့ အဓိက ကျောရိုးအဖြစ် Dell PowerEdge R730s တွေကို နေ့စဉ်နီးပါး အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ သူတို့ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ high-performance array review အားလုံးအတွက် load generator တွေလည်း ဖြစ်ပါတယ်။ ဥပမာ all-flash X-IO Technologies ISE 860 G3 ရဲ့ မကြာသေးမီက review မှာ MySQL၊ SQL Server နဲ့ VMmark benchmark တွေကို မြှင့်တင်ဖို့ VMware environment မှာ R730s cluster ကို အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ PowerEdge R730s တွေဟာ သူတို့ရဲ့ တည်ငြိမ်မှုကို အလွယ်တကူ ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့ပြီး application performance ခိုင်မာပြီး latency ရလဒ်တွေလည်း အလွန်နည်းပါးခဲ့ပါတယ်။ R730xd ဟာ disk flexibility ပိုမိုရရှိစေပါတယ်။ VSAN နဲ့ အသုံးပြုဖို့ configure လုပ်ထားတဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ 4-node cluster ဟာ standard array နဲ့ server အများစုပေါင်းစပ်ထားတာထက် virtualization စွမ်းရည်နဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် ပိုမိုမြင့်မားတာကို တွေ့ရပါတယ်။
Dell ရဲ့ PowerEdge R730 ဟာ သူတို့ရဲ့ အောင်မြင်တဲ့ PowerEdge portfolio အတွက် ထိုက်တန်တဲ့ ထပ်လောင်းထုတ်ကုန်တစ်ခုဖြစ်ပြီး စံ 2U form factor မှာ အထင်ကြီးလောက်စရာ compute, memory နဲ့ storage option တွေကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ storage လိုအပ်ချက်များတဲ့ အသုံးပြုသူတွေအတွက် ကုမ္ပဏီက R730xd model ကို ပေးစွမ်းပြီး storage option အများအပြားကို တပ်ဆင်နိုင်ပါတယ်။ အဆုံးစွန်အားဖြင့် ဒါက ဉာဏ်ရည်ထက်မြက်တဲ့ ဒီဇိုင်းနဲ့ ဖွဲ့စည်းထားပြီး server consolidation နဲ့ management နှစ်ခုလုံးမှာ ထူးချွန်တဲ့ server platform တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။
mainstream server တစ်ခုအတွက် ရရှိနိုင်တဲ့အချက်တွေအရ R730 ဟာ ရိုးရာအသုံးပြုမှုကိစ္စအများစုအတွက် နှစ်သက်စရာတွေအများကြီးရှိပြီး application တစ်ခုဟာ flash ဒါမှမဟုတ် memory ပိုလိုအပ်ရင် ပိုမိုလုပ်ဆောင်နိုင်တဲ့ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပါတယ်။ caching use case လည်းရှိပါတယ်၊ အဲဒီမှာ user က SAN ဒါမှမဟုတ် DAS Cache အတွက် Dell Fluid Cache ကို အသုံးပြုပြီး ကောင်းမွန်တဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး software-defined အခွင့်အလမ်းတွေ တိုးပွားလာစေပါတယ်။ Dell က သီးခြားအသုံးပြုမှုတွေအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ တခြား server တွေကို ပေးစွမ်းနေချိန်မှာ R730 က Dell portfolio မှာ utility tool အဖြစ် သူ့ရဲ့နေရာကို ထိန်းသိမ်းထားဆဲပါ။ deployment model အများအပြားနဲ့ flexibility များလွန်းတာကြောင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကွာဟချက်တွေ ဖြစ်ပေါ်လာမှာကို စိုးရိမ်ဖို့ လွယ်ကူပါတယ်။ အဲဒါက ကျွန်တော်တို့ရဲ့ lab မှာ ပြဿနာမဟုတ်ပါဘူး။ R730/R730xd server ၁၆ ခုက ကျွန်တော်တို့ရဲ့ lab အတွက် နေ့စဉ် backbone ကို ပံ့ပိုးပေးနေတဲ့အတွက် PowerEdge rack က အမြင့်ဆုံး application စွမ်းဆောင်ရည်ကို သေချာစေပါတယ်။
Pros
- ထိန်းသိမ်းရန်နှင့် စီမံခန့်ခွဲရန် လွယ်ကူသည်
- ၎င်း၏ ကျစ်လစ်သော 2U ပုံစံသည် သိသာထင်ရှားသော စွယ်စုံသုံးနိုင်စွမ်းကို ပေးစွမ်းသည်
- DDR4 မှတ်ဉာဏ်သည် ပါဝါကြီးမားသော server ကို ဖန်တီးပေးသည်
အားနည်းချက်များ
- R730xd မှာသာ 2.5" NVMe ကို အထောက်အပံ့ပေးပါတယ်။
အောက်ဆုံးလိုင်း
Dell PowerEdge R730 သည် mainstream server platform တစ်ခုမှ မျှော်လင့်ထားသည့်အရာအားလုံးကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး configuration ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှု၊ စီမံခန့်ခွဲမှုနှင့် တည်ဆောက်မှုအရည်အသွေးတို့ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ R730 သည် ROBO သို့မဟုတ် သေးငယ်သောရုံးခန်းဖွဲ့စည်းပုံ၏ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းအဖြစ်ကဲ့သို့ပင် data center ရှိ မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော စီးပွားရေးလုပ်ငန်းအရေးကြီးသော workloads များကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ အဆုံးစွန်အားဖြင့် R730 သည် အသုံးပြုမှုကိစ္စအမျိုးမျိုးအတွက် လွယ်ကူပြီး ခေတ်မီဆန်းပြားမှုဖြင့် ပေးဆောင်ပါသည်။







အမေဇုံ