StorageReview.com

Dell Precision 7560 သုံးသပ်ချက်

end User  ◇  Workstation နှင့်

Dell ရဲ့ Precision 7560 ဟာ ၎င်းရဲ့ အစွမ်းထက်ဆုံး ၁၅.၆ လက်မ မိုဘိုင်း workstation တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ဒီမော်ဒယ်ရဲ့ component loadout မှာ Intel ရဲ့ ၁၁ မျိုးဆက် Xeon နဲ့ Core processors တွေ၊ 16GB RTX A5000 အထိရှိတဲ့ NVIDIA workstation-grade GPU တွေ၊ 128GB အထိရှိတဲ့ ECC memory နဲ့ NVMe drive သုံးခုအတွက် နေရာလွတ်တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ အပေါ်ဆုံး screen option မှာ UHD (3840×2160) resolution နဲ့ 100% Adobe RGB color rating ပါဝင်ပါတယ်။

Dell Precision 7560 အဖုံး အသေးစိတ်

7560 မှာ ထိပ်တန်းလုံခြုံရေးရွေးချယ်မှုတွေဖြစ်တဲ့ Windows, Ubuntu နဲ့ Red Hat operating system ရွေးချယ်စရာတွေအပြင် သုံးနှစ်အာမခံလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် Precision 7560 ဟာ သူ့ရဲ့ အဓိကပြိုင်ဘက်တွေဖြစ်တဲ့ Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 နဲ့ HP ZBook Fury 15 G8 တို့အတွက် ထိုက်တန်တဲ့ အစားထိုးတစ်ခုပါပဲ။ ကော်ပိုရိတ် ဒါမှမဟုတ် fleet discount တွေရရင်တောင် ဈေးမถูกပေမယ့် ၁၅.၆ လက်မ form factor မှာ ရနိုင်တဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှာနေတယ်ဆိုရင် Precision 7560 က သင့်ကို မှားယွင်းစေမှာ မဟုတ်ပါဘူး။

Dell Precision 7560 သတ်မှတ်ချက်များ

Precision 7560 ရဲ့ စာရင်းဇယားတွေကို ကြည့်ကြရအောင်။ (အကျဉ်းချုပ်ဗားရှင်းအတွက် ဒီအပိုင်းရဲ့ အဆုံးကို ကျော်သွားပါ။)

processor ​​ကို Intel က 11th ၄၅ ဝပ် ပရိုဆက်ဆာများ ထုတ်လုပ်ခြင်း-

  • Xeon W-11955M (8 cores၊ 24MB cache၊ 2.6 မှ 5.0GHz၊ vPro)
  • Xeon W-11855M (6 cores၊ 18MB cache၊ 3.2 မှ 4.9GHz၊ vPro)
  • Core i9-11950H (8 cores, 24MB cache, 2.6 မှ 5.0GHz, vPro)
  • Core i7-11850H (8 cores, 24MB cache, 2.5 မှ 4.8GHz, vPro)
  • Core i7-11800H (8 cores, 24MB cache, 2.3 မှ 4.6GHz)
  • Core i7-11600H (6 cores, 18MB cache, 2.9 မှ 4.6GHz)
  • Core i5-11500H (6 cores, 12MB cache, 2.9 မှ 4.6GHz, vPro)
ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ်
  • Windows 10 Home၊ Pro၊ Workstations အတွက် Pro၊ Pro Education၊ Professional China၊ Enterprise
  • Ubuntu ကို 20.04 LTS
  • RedHat ၇
chipset Intel မိုဘိုင်း WM590
မှတ်ဉာဏ် SODIMM slot လေးခုသည် အောက်ပါတို့အထိ ပံ့ပိုးပေးသည်-

  • 128GB DDR4-3200 ECC မဟုတ်သော (4x 32GB)
  • 128GB DDR4-3200 ECC (4x 32GB)
  • 64GB DDR4-3466 ECC မဟုတ်သော (4x 16GB)
ဂရပ်ဖစ်
  • Intel UHD ဂရပ်ဖစ် (ပေါင်းစပ်ထားသည်)
  • Nvidia T1200 (4GB GDDR6)
  • Nvidia RTX A2000 (4GB GDDR6)
  • Nvidia RTX A3000 (6GB GDDR6)
  • Nvidia RTX A4000 (8GB GDDR6)
  • Nvidia RTX A5000 (16GB GDDR6)
displays ၁၅.၆ လက်မ 60Hz မျက်နှာပြင် ရွေးချယ်စရာများ-

  • 1920×1080၊ တောက်ပမှုကာကွယ်ပေးသော၊ ထိတွေ့မှုမရှိသော၊ 45% NTSC၊ 220 nits
  • 1920×1080၊ တောက်ပမှုကာကွယ်ပေးသော၊ ထိတွေ့မှုမရှိသော၊ 100% DCIP3၊ 500 nits
  • 1920×1080၊ ထိတွေ့မှု၊ 100% DCIP3၊ 500 nits
  • ၃၈၄၀×၂၁၆၀၊ အလင်းပြန်မှုကာကွယ်ပေးသော၊ ထိတွေ့မှုမရှိသော၊ 100% Adobe RGB၊ HDR600၊ 600 nits
သိုလှောင်ခြင်း Gen 4 NVMe အပါအဝင် M.2 Type-2280 PCI Express solid-state drive သုံးခုကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ RAID 0/1/5 ကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ 256GB မှ 4TB အထိ ရရှိနိုင်သော drive များ။
ကြိုးမဲ့
  • Bluetooth 5.2 ပါဝင်တဲ့ Intel Wi-Fi 6E AX210
  • ရွေးချယ်နိုင်သော Qualcomm Snapdragon X55 5G မိုဒမ် (DW5930E)
I/O ပေါက်များနှင့် ချိတ်ဆက်ကိရိယာများ
  • (၁) RJ-45 ဂစ်ဂါဘစ် အီသာနက်
  • (၂) USB 3.2 Gen 1 Type-A၊ PowerShare ပါသည့် တစ်လုံး
  • (၂) Thunderbolt 4 (USB Type-C)
  • (၁) HDMI ၂.၁
  • (၁) မီနီ-ဒီဇိုင်ပို့တ် ၁.၄
  • (1) ယူနီဗာဆယ် အသံဂျက်
  • (၁) SD ကတ်ပေါက်
  • (1) စမတ်ကတ်ဖတ်စက်
  • (၁) မိုက်ခရို ဆင်းမ်ကတ်
လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များ
  • ရွေးချယ်နိုင်သော Intel vPro (iAMT 12)
  • သပ်သော့ခတ်ပေါက်
  • FIPS 140-2 အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်၊ TCG အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်ပါရှိသော Hardware TPM 2.0
  • ရွေးချယ်နိုင်သော Dell Client Command Suite
  • ရွေးချယ်နိုင်သော ဆက်သွယ်ထားသော သို့မဟုတ် ထိတွေ့မှုမရှိသော SmartCard ဖတ်စက်
မာလ်တီမီဒီယာအင်္ဂါရပ်များ
  • Waves မှ MaxxAudio Pro ပါ၀င်သော စပီကာနှစ်လုံးပါ ပေါင်းစပ်ထားသည်
  • ရွေးချယ်နိုင်သော ပေါင်းစပ်ဆူညံသံပယ်ဖျက်သည့် မိုက်ခရိုဖုန်းနှစ်လုံး
  • ရွေးချယ်နိုင်သော HD ကင်မရာ
  • ရွေးချယ်နိုင်သော IR ကင်မရာ
အတိုင်းအတာ (HWD) ၀.၉၈ (ရှေ့) ~ ၁.၀၈ (နောက်)၊ ၁၄.၁ နှင့် ၉.၅ လက်မ
အလေးချိန် ၅.၄ ပေါင်မှစတင်သည်
ဘက်ထရီ Options ကို ၆-ဆဲလ် လစ်သီယမ်-အိုင်းယွန်း ရွေးချယ်စရာများ-

  • ExpressChargeBoost ပါ၀င်တဲ့ 68WHr
  • ExpressChargeBoost ပါ၀င်တဲ့ 95WHr
  • 95WHr ရှည်လျားသောသက်တမ်းစက်ဝန်း
ပါဝါစ Adapter ကို ၁၈၀ ဝပ်၊ ၇.၄ မီလီမီတာ ပြောင်း
အာမခံချက်
  • အဝေးထိန်းစနစ်ဖြင့် ရောဂါရှာဖွေပြီးနောက် နေရာတွင် ဝန်ဆောင်မှုပေးသည့် စံသုံးနှစ်
  • မတော်တဆပျက်စီးမှုအာမခံနှင့်အတူ ငါးနှစ်အထိရရှိနိုင်သော အကာအကွယ်
  • နောက်တစ်နေ့ လုပ်ငန်းတွင်း ဝန်ဆောင်မှုဖြင့် ရွေးချယ်နိုင်သော ProSupport
  • နောက်တစ်နေ့ လုပ်ငန်းတွင်း ဝန်ဆောင်မှုဖြင့် ရွေးချယ်နိုင်သော ProSupport Plus
အခွားသောအင်္ဂါရပ်များ
  • အလူမီနီယမ် Titan Gray LCD အဖုံး
  • မာလ်တီမီဒီယာခလုတ်များပါရှိသော အဖြူရောင် QWERTY နောက်ခံမီးပါ ကီးဘုတ်
  • လူကြိုက်များသော အက်ပ်များအတွက် ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များ

Precision 7560 မှာ HP ZBook Fury 15 G8 နဲ့ Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 တို့လိုပဲ processor၊ graphics card၊ memory နဲ့ storage option တွေ တူညီစွာ ပါဝင်ပါတယ် ။ HP မှာ M.2 slot တစ်ခု (စုစုပေါင်း လေးခု) ထပ်ပါဝင်ပြီး AMD Radeon Pro card တွေနဲ့ privacy screen ပါဝင်တဲ့ တစ်ခုတည်းသော laptop ဖြစ်ပါတယ်။

တစ်ချိန်တည်းမှာပင်၊ Lenovo သည် active pen input ပါသည့် display ကို ပေးဆောင်သည့် တစ်ခုတည်းသော ကုမ္ပဏီဖြစ်သည်။ Precision 7560 ၏ အထူးအားသာချက်မှာ ပုံမှန် DDR4-3200 ထက် DDR4-3466 non-ECC memory အနည်းငယ်ပိုမြန်ခြင်းဖြစ်သည်။ သို့သော် အလုံးစုံပြောရလျှင် သုံးခုကြား စာရွက်ပေါ်ရှိ ကွာခြားချက်များမှာ အနည်းငယ်သာရှိသည်။ ၎င်းသည် အလွန်ယှဉ်ပြိုင်မှုပြင်းထန်သော နယ်ပယ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး ဤသုံးခုသည် နှစ်ပေါင်းများစွာ ယှဉ်ပြိုင်နေခဲ့ကြသည်။

Dell Precision 7560 ဒီဇိုင်းနှင့် တည်ဆောက်မှု

ထိပ်တန်းစီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံးလက်တော့ပ်တစ်လုံးအဖြစ် စစ်မှန်သော Precision 7560 သည် သတ္တုတည်ဆောက်ပုံနှင့် တင့်ကားကဲ့သို့ အထိအတွေ့ရှိသည်။ အကြမ်းခံလက်တော့ပ်မဟုတ်သော်လည်း ခရီးသွားရန်အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး မင်းမျိုးမင်းနွယ်များကဲ့သို့ ဆက်ဆံခံရခြင်းကို ခံနိုင်ရည်ရှိသည်။

Dell Precision 7560 ထောင့်

ဒီဇိုင်းက အလွန်အကျွံ ပိုးသတ်ထားတာမျိုးမရှိဘဲ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဆန်ပါတယ်။ ငွေရောင်အနားသတ်တွေနဲ့ အဖုံးက အနက်ရောင်လက်တင်ခုံနဲ့ လိုက်ဖက်ညီပါတယ်။

Dell Precision 7560 အဖုံး

Precision 7560 ဟာ အကျယ် ၁၄.၁၇ လက်မ၊ အနက် ၉.၅၃ လက်မ ရှိပြီး အမြင့်ကတော့ ရှေ့ဘက် ၀.၉၈ လက်မကနေ နောက်ဘက် ၁.၀၈ လက်မအထိ ရှိပါတယ်။ ပုံမှန် ၁၅.၆ လက်မ လက်တော့ပ်တစ်လုံးနဲ့ ယှဉ်ရင် ထူပေမယ့် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် workstation တစ်လုံးဖြစ်ပြီး အတိုင်းအတာနဲ့ ၅.၄၂ ပေါင် အလေးချိန်က လက်ခံနိုင်ပါတယ်။

ယှဉ်ပြိုင်မှုတွေကလည်း အတူတူပါပဲ။ ZBook Fury 15 G8 က 14.21 x 9.55 x 1.02 လက်မ ရှိပြီး အလေးချိန်က 5.18 ပေါင်ကနေ စတင်ပြီး ThinkPad P15 Gen 2 က 14.7 x 9.9 x 0.9~1.2 လက်မ ရှိပြီး အလေးချိန်က 6.32 ပေါင်ကနေ စတင်ပါတယ်။

Dell Precision 7560 မျက်နှာပြင်နှင့် ထည့်သွင်းကိရိယာများ

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက် မော်ဒယ်ရဲ့ မျက်နှာပြင်မှာ UHD (3840×2160) ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး ရှိပါတယ်။ ဒီဇိုင်နာတွေက ၎င်းရဲ့ အဆင့်သတ်မှတ်ထားတဲ့ 600-nit တောက်ပမှုနဲ့ 100% Adobe RGB အရောင်လွှမ်းခြုံမှုကို အထူးသဘောကျကြပါလိမ့်မယ်။

Dell Precision 7560 ရှေ့

စက်ရုံက ချိန်ညှိထားပေမယ့်လည်း ပညာရှင်တွေက ချိန်ညှိကိရိယာတစ်ခု ဝယ်ယူချင်ကြပါတယ်။ ဒီ display မှာ Windows Hello မျက်နှာမှတ်မိဖို့အတွက် IR ကင်မရာလည်း ပါရှိပါတယ်။ ၎င်းမှာ လျှောကျတဲ့ privacy shutter ပါရှိပါတယ်။

Dell Precision 7560 ဝက်ဘ်ကင်မရာ

Dell က FHD (1920×1080) မျက်နှာပြင် ရွေးချယ်စရာ သုံးမျိုးလည်း ပေးထားပါတယ်။ အခြေခံ non-touchscreen က 220 nits နဲ့ 45% NTSC coverage ပဲ ရှိပါတယ်။ 100% DCI-P3 coverage ပါတဲ့ 500-nit panel ကို upgrade လုပ်ရင် ဈေးမကြီးပါဘူး (Dell ရဲ့ online configurator တစ်ခုကို $39)။ touch capability နဲ့ဆိုရင် နည်းနည်းပိုပေးရပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review unit မှာရှိတဲ့ UHD screen က anti-glare surface ပါတဲ့ non-touch အနေနဲ့ပဲ ရနိုင်ပါတယ်။

ကီးဘုတ်ခလုတ်များသည် ကောင်းမွန်သော ထိတွေ့မှုတုံ့ပြန်ချက်အတွက် သက်တောင့်သက်သာရှိသော 1.65mm ခလုတ်ခရီးသွားအကွာအဝေးရှိသည်။ နံပါတ်ပြားသည် အရွယ်အစားအပြည့်ဖြစ်သော်လည်း တစ်ဝက်အမြင့်ရှိသော အပေါ်အောက်မြှားခလုတ်များကို အနည်းငယ်ချိန်ညှိရန်လိုအပ်သည်။ အကောင်းဆုံးကတော့ ၎င်းတို့အားလုံးသည် တသမတ်တည်းရှိစေရန် အရွယ်အစားတူညီသင့်သည်။

Dell Precision 7560 ကီးဘုတ်

ထူးဆန်းတာက ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မော်ဒယ်မှာ အဖြူရောင်နောက်ခံအလင်းက စံသတ်မှတ်ချက်တစ်ခု မဟုတ်ပါဘူး။

Dell Precision 7560 ကီးဘုတ်နောက်ခံအလင်းရောင်

Dell Precision 7560 ချိတ်ဆက်မှုနှင့် အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှု

Precision 7560 ၏ ချိတ်ဆက်မှုသည် ၎င်း၏ ဘယ်ဘက်အစွန်းမှ Thunderbolt 4 (USB Type-C) port နှစ်ခုနှင့် optional SmartCard reader ဖြင့် စတင်သည်။

Dell Precision 7560 ဘယ်ဘက်အစွန်း

ညာဘက်အစွန်းချိတ်ဆက်မှုတွင် full-size SD ကတ်ပေါက်၊ universal audio jack၊ USB 3.2 Gen 1 Type-A port နှစ်ခု (5Gbps) နှင့် cable lock slot တစ်ခုပါဝင်သည်။ Type-A port တစ်ခုတွင် notebook ပိတ်ထားစဉ် device ကို အားသွင်းနိုင်စေရန် PowerShare ပါရှိသည်။

Dell Precision 7560 ညာဘက်အစွန်း

ကျန်ရှိနေသော port များကို နောက်ကျောတွင် ထားရှိပြီး mini-DisplayPort 1.4 နှင့် HDMI 2.1 ဗီဒီယို output များနှင့် Gigabit Ethernet jack တစ်ခု ပါဝင်သည်။ power adapter ကိုလည်း ဤနေရာတွင် ချိတ်ဆက်ထားပြီး notebook ၏ ဘေးတစ်ဖက်မှ ကြိုးထွက်မသွားစေရန် စမတ်ကျကျ ထားရှိထားသည်။ အတွင်းပိုင်းတွင် Precision 7560 တွင် Bluetooth 5.2 ပါရှိသော Intel Wi-Fi 6E AX210 ကတ် ပါဝင်သည်။ 5G မိုဘိုင်း broadband ကို ရွေးချယ်အသုံးပြုနိုင်သော်လည်း ကျွန်ုပ်တို့၏ review unit တွင် ဤမျှလောက် မတပ်ဆင်ထားပါ။

Dell Precision 7560 နောက်ကျော

လက်တော့ပ်ရဲ့ အအေးခံပန်ကာနှစ်လုံးက နောက်ကျောအစွန်းကနေ လေကို ထုတ်လွှတ်ပေးပြီး လက်ကနေ အပူကို ဝေးဝေးထားပေးတာကြောင့် ကောင်းမွန်တဲ့ ဒီဇိုင်းတစ်ခုပါ။ အောက်မှာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ အပူကင်မရာက ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးအောက်မှာ Precision 7560 က အပူအများစုကို ကီးဘုတ်ရဲ့ အလယ်ညာဘက်ကို စုစည်းပေးတယ်ဆိုတာ ပြသထားပါတယ်။

Dell Precision 7560 FLIR

Precision 7560 ရဲ့ အားသာချက်ကတော့ အသုံးပြုသူ အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှုပါပဲ။ မော်ဒယ်တချို့မှာ M.2 Type-2280 slot တစ်ခုဟာ အောက်ခြေအဖုံးပေါ်က သီးသန့် access panel မှာ တည်ရှိတာကြောင့် SSD တပ်ဆင်ဖို့အတွက်ပဲ အဖုံးကို ဖယ်ရှားဖို့ မလိုအပ်ပါဘူး။ အောက်ခြေအဖုံးကို ဖယ်ရှားခြင်းအားဖြင့် M.2 Type-2280 slot သုံးခုလုံးနဲ့ မှတ်ဉာဏ် အဆင့်မြှင့်တင်ဖို့အတွက် SODIMM slot နှစ်ခုကို အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ ကျန်တဲ့ SODIMM slot နှစ်ခုကို အသုံးပြုဖို့အတွက် keyboard ကို ဖယ်ရှားဖို့ လိုအပ်ပါတယ်။

dell precision 7560 ssd bay

ဘက်ထရီကိုလည်း အောက်ခြေဘောင်အောက်မှာ တပ်ဆင်ထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ ပါဝင်တဲ့ 95WHr သက်တမ်းရှည်ဗားရှင်းမှာ notebook ရဲ့ ကျန်တဲ့အစိတ်အပိုင်းတွေလိုပဲ သုံးနှစ်အာမခံ ပါဝင်ပါတယ်။ (ယေဘုယျအားဖြင့် ဘက်ထရီတွေကို တစ်နှစ်သာ အာမခံပေးထားပါတယ်။) အမြန်အားသွင်းချိန်ကို ဦးစားပေးမယ်ဆိုရင် 95WHr ExpressCharge ဘက်ထရီလည်း ရရှိနိုင်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်ရဲ့ အစွမ်းထက်တဲ့ RTX A4000 ဂရပ်ဖစ်ကတ်နဲ့ဆိုရင် အခြေခံ 68WHr ဘက်ထရီထက် 95WHr ဘက်ထရီကို အဆင့်မြှင့်တင်ဖို့ လိုအပ်ပါတယ်။

Dell Precision 7560 စွမ်းဆောင်ရည်

ကျွန်ုပ်တို့၏ Precision 7560 ပြန်လည်သုံးသပ်ယူနစ်ကို ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ အရင်းအမြစ်များစွာပါဝင်သော စံနှုန်းသတ်မှတ်ချက်စနစ်ဖြင့် စစ်ဆေးထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ပြန်လည်သုံးသပ်ယူနစ်ကို အောက်ပါအတိုင်း တပ်ဆင်ထားပါသည်။

  • Windows ကို 10 Pro ကို
  • ၁၅.၆ လက်မ UHD (3840×2160) မျက်နှာပြင်
  • Intel Core i7-11850H ပရိုဆက်ဆာ (8 cores, 24MB cache, 2.5 မှ 4.8GHz)
  • Nvidia RTX A4000 ဂရပ်ဖစ်ကတ် (8GB GDDR6 သီးသန့်မှတ်ဉာဏ်)
  • 32GB DDR4-3200 non-ECC မှတ်ဉာဏ် (4x 8GB SODIMM များ)
  • 2TB M.2 Gen 4 PCIe NVMe solid-state drive
  • 6-cell 95WHr ဘက်ထရီသက်တမ်းရှည်
Dell Precision 7560 Core i7

ဒါက ထိပ်တန်းအဆင့်တော့ မဟုတ်ပေမယ့် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းတဲ့ configuration တစ်ခုပါ။ ဥပမာအားဖြင့် အနည်းငယ်ပိုမြန်တဲ့ CPU (Core i9-11950H ဒါမှမဟုတ် Xeon W-11955M၊ နှစ်ခုစလုံးက 5.0GHz အထိ ရောက်နိုင်ပါတယ်)၊ ကြောက်စရာကောင်းတဲ့ RTX A5000 16GB ဂရပ်ဖစ်ကတ်နဲ့ DDR4 မှတ်ဉာဏ် (128GB) လေးဆအထိ ရှိပါတယ်။

ဒါပေမယ့် အပေါ်ဆုံးကနေ hardware အနည်းငယ်နိမ့်ကျနေတဲ့အခါ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ review unit က မြင့်မားတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ကျိုးကြောင်းဆီလျော်တဲ့ဈေးနှုန်းကို ဟန်ချက်ညီစေပါတယ်။ ဒီစာရေးနေချိန်မှာ Dell ရဲ့ site မှာ ဒေါ်လာ ၅၀၃၉ နဲ့ ရောင်းချနေပေမယ့် corporate ဒါမှမဟုတ် fleet discount တွေပေါ်မူတည်ပြီး အဲဒီဈေးနှုန်းက ပြောင်းလဲနိုင်ပါတယ်။

စမ်းသပ်မှုပေါ်မူတည်ပြီး Precision 7560 ကို ThinkPad P15 Gen 2 အပါအဝင် အခြား workstation notebook များနှင့် နှိုင်းယှဉ်သွားပါမည်။ စမ်းသပ်မှုကို ဆက်သွားကြရအောင်။

SPECviewperf ၁၅

SPECviewperf 2020 benchmark သည် OpenGL နှင့် Direct X application programming interfaces များအောက်တွင် လည်ပတ်နေသော professional application များ၏ ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာစံနှုန်းဖြစ်သည်။ viewsets (သို့မဟုတ် benchmarks) များသည် application များကို ကိုယ်တိုင် install လုပ်စရာမလိုဘဲ တကယ့် application များမှ ဂရပ်ဖစ်အကြောင်းအရာနှင့် အပြုအမူကို ကိုယ်စားပြုသည်။ ဤ viewets များတွင် 3D Max၊ CATIA၊ Creo၊ Energy၊ Maya၊ Medical၊ Siemens NX နှင့် Solidworks တို့ ပါဝင်သည်။

မြင်ကွင်းအစုံများ Dell က Precision 7560 (UHD၊ Nvidia RTX A4000) Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 (FHD၊ Nvidia RTX A5000)
3dsmax-07 51.98 125.99
ကာတီယာ-၀၆ 50.12 106.36
Creo-03 67.58 161.61
စွမ်းအင် - ၁၃၄ 18.01 64.23
မာယာ-၀၆ 106.38 398.74
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၃ 16.89 58.94
Snx-04 139.91 726.7
Sw-05 75.45 285.1

Dell ရဲ့ ကိန်းဂဏန်းတွေက ThinkPad နဲ့ ယှဉ်ရင် နည်းတယ်လို့ ထင်ရပေမယ့် အဲဒါကတော့ ThinkPad ရဲ့ FHD (1920×1080) panel ထက် pixel လေးဆပိုများတဲ့ UHD မျက်နှာပြင်ကြောင့်ပါ။ Dell မှာ GPU ကိုလည်း တစ်ထစ်နိမ့်အောင်သုံးထားပါတယ်။ ဒါပေမယ့် သူ့ရဲ့ ကိန်းဂဏန်းတွေက ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ application တွေကို ကိုင်တွယ်နိုင်တယ်လို့ ညွှန်ပြနေပါတယ်။

SPEC workstation ၄

ထို့နောက် ကျွန်ုပ်တို့သည် SPECworkstation3 ကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး၊ ၎င်းသည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို စမ်းသပ်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော benchmark များကို အထူးပြုသည့် စမ်းသပ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ I/O နှင့် မှတ်ဉာဏ် bandwidth ကို စမ်းသပ်ရန် workload ၃၀ ကျော်ကို အသုံးပြုသည်။ workload များကို မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေး၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုများ၊ ထုတ်ကုန်ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်ရေး၊ စွမ်းအင်၊ အသက်သိပ္ပံနှင့် အထွေထွေလည်ပတ်မှုကဲ့သို့သော ပိုမိုကျယ်ပြန့်သော အမျိုးအစားများအဖြစ် ခွဲခြားထားသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် တစ်ဦးချင်း workload များနှင့်မတူဘဲ တစ်ခုချင်းစီအတွက် ကျယ်ပြန့်သော အမျိုးအစားရလဒ်များကို စာရင်းပြုစုသွားပါမည်။

ရလဒ်တွေက အမျိုးအစားတစ်ခုချင်းစီရဲ့ workload အားလုံးကို ပျမ်းမျှထားတာပါ။ Precision 7560 ဟာ processor နဲ့ graphics card အနည်းငယ်နည်းတာကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် ThinkPad P15 Gen 2 ထက် အတော်လေး သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပါတယ်။

Dell က Precision 7560 (UHD၊ Nvidia RTX A4000) Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 (FHD၊ Nvidia RTX A5000)
ME 2.75 3.16
ProdDev 3.07 3.34
ဘဝသိပ္ပံ 2.86 2.94
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 1.76 1.77
ISP 2.14 2.29
အထွေထွေအော်ပရေတာများ 2.65 2.56
GPU တွက်ချက်မှု 5 5.17

ESRI

နောက်တစ်ခုကတော့ Environmental Systems Research Institute (Esri) ရဲ့ benchmark ပါ။ Esri ဟာ Geographic Information System (GIS) software ရဲ့ ပေးသွင်းသူပါ။ Esri ရဲ့ Performance Team က သူတို့ရဲ့ PerfTool add-in script တွေကို ArcGIS Pro ကို အလိုအလျောက်စတင်ဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီ application က “ZoomToBookmarks” function ကို အသုံးပြုပြီး ကြိုတင်သတ်မှတ်ထားတဲ့ bookmark အမျိုးမျိုးကို ကြည့်ရှုပြီး user experience ကို ခန့်မှန်းဖို့ လိုအပ်တဲ့ key data point အားလုံးပါတဲ့ log file တစ်ခု ဖန်တီးပါတယ်။ script က caching (memory နဲ့ disk cache) အတွက် ထည့်သွင်းစဉ်းစားဖို့ bookmark တွေကို သုံးကြိမ် အလိုအလျောက် loop လုပ်ပါတယ်။ တစ်နည်းအားဖြင့် ဒီ benchmark က Esri ရဲ့ ArcGIS Pro software ကနေတစ်ဆင့် မြင်တွေ့နိုင်တဲ့ လေးလံတဲ့ graphical အသုံးပြုမှုမျိုးကို simulate လုပ်ပါတယ်။

မွန်ထရီရယ် မော်ဒယ်ကနေ စတင်ပြီး Precision 7560 ဟာ ပျမ်းမျှ 111.1 နဲ့ အနိမ့်ဆုံး FPS 44.2 ရရှိခဲ့ပါတယ်။ မျက်နှာပြင် ရုပ်ထွက် ပိုကောင်းတာကြောင့် ThinkPad ထက် ကိန်းဂဏန်းတွေ နည်းပါးပါတယ်။

ESRI ArcGIS Pro 2.3 မွန်ထရီရယ်
ပျမ်းမျှ FPS ပျမ်းမျှ
Dell က Precision 7560 (UHD၊ Nvidia RTX A4000) 111.13
Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 (FHD၊ Nvidia RTX A5000) 738.1
အနည်းဆုံး FPS ပျမ်းမျှ
Dell က Precision 7560 (UHD၊ Nvidia RTX A4000) 44.15
Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 (FHD၊ Nvidia RTX A5000) 279.56

Philly မော်ဒယ်က နောက်ဆုံးပါ။ Precision 7560 ရဲ့ နံပါတ်တွေက Montreal မော်ဒယ်မှာ ထုတ်လုပ်ခဲ့တာနဲ့ ဆင်တူပေမယ့် အနိမ့်ဆုံး FPS အနည်းငယ် ပိုများပါတယ်။

ESRI ArcGIS Pro 2.3 ဖီလီ
ပျမ်းမျှ FPS ပျမ်းမျှ
Dell က Precision 7560 (UHD၊ Nvidia RTX A4000) 108.63
Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 (FHD၊ Nvidia RTX A5000) 561.22
အနည်းဆုံး FPS ပျမ်းမျှ
Dell က Precision 7560 (UHD၊ Nvidia RTX A4000) 45.33
Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 (FHD၊ Nvidia RTX A5000) 244.66

Blender

နောက်တစ်ခုကတော့ open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်တဲ့ Blender ပါ။ ဒီ benchmark ကို Blender Benchmark utility (OptiX enabled) ကို အသုံးပြုပြီး စက္ကန့်ပိုင်းနဲ့ တိုင်းတာပါတယ် (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ)။ Precision 7560 ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က အောက်ပါအတိုင်း ဖြစ်ပါတယ်။

benchmark အချိန်ကို စက္ကန့်အလိုက်
bmw27 21.75
စာသင်ခန်း 74.38
ငါးကြောင် 48.14
koro 149.84
pavailion_barcelona 101.53

LuxMark

LuxMark သည် open-source 3D rendering engine ဖြစ်သော LuxRender ကို ထိန်းသိမ်းသူများထံမှ OpenCL cross-platform benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ tool သည် 3D modeling၊ lighting နှင့် video work နယ်ပယ်များတွင် GPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်ရှုသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် နောက်ဆုံးထွက်ဗားရှင်း v4alpha0 ကို အသုံးပြုခဲ့သည်။ LuxMark တွင်၊ ရမှတ်နှင့်ပတ်သက်လာလျှင် မြင့်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Precision 7560 က ကောင်းကောင်းအလုပ်လုပ်ခဲ့ပြီး ပိုအားကောင်းတဲ့ GPU ပါဝင်တဲ့ ThinkPad P15 Gen 2 ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေတယ်လို့ ခန့်မှန်းရပါတယ်။

Dell Precision 7560 Luxmark ရလဒ်များ

Octane ပါ

နောက်ဆုံးအနေနဲ့ V-Ray နဲ့ဆင်တူတဲ့ RTX support ပါတဲ့ နောက်ထပ် 3D renderer တစ်ခုဖြစ်တဲ့ OctaneRender အတွက် benchmarking utility တစ်ခုဖြစ်တဲ့ OctaneBench ကို ကြည့်ကြရအောင်။

Precision 7560 က ရမှတ် ၃၄၁.၆၅ နဲ့ ဒါကို ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး ThinkPad P15 Gen 2 ရဲ့ ရမှတ် ၃၇၂.၆၄ နဲ့ သိပ်မကွာပါဘူး။

Dell Precision 7560 Octane Bench

ကောက်ချက်

Precision 7560 သည် သွားရင်းလာရင်း အံ့မခန်း workstation စွမ်းရည်များနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး ၎င်း၏ ၁၁ မျိုးဆက် Core i7 ပရိုဆက်ဆာနှင့် Nvidia RTX-class ဂရပ်ဖစ်များကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတစ်လျှောက်လုံးတွင် ရမှတ်ကောင်းများ ရရှိထားသည်။ ရှစ်ခုမြောက် Core သို့မဟုတ် Xeon ပရိုဆက်ဆာ၊ 128GB ECC မှတ်ဉာဏ်နှင့် သိုလှောင်မှု drive သုံးခုဖြင့် Precision 7560 သည် အလုံးစုံစွမ်းဆောင်ရည်တွင် desktop workstation နှင့် အလွယ်တကူ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သည်။ Adobe RGB အပြည့်အဝ လွှမ်းခြုံမှုပါရှိသော ၎င်း၏ ရရှိနိုင်သော UHD (3840×2160) မျက်နှာပြင်သည် အရောင်အာရုံခံနိုင်သော အလုပ်အတွက် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ပြင်ပမော်နီတာတစ်ခု ဝယ်ယူရန် မလိုအပ်တော့ပါ။

precision 7560 extra ssd bays များ

တည်ဆောက်မှုအရည်အသွေးကောင်းမွန်ခြင်း၊ ပြီးပြည့်စုံသောလုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များ၊ ရရှိနိုင်သော 5G မိုဘိုင်းဘရော့ဘန်းနှင့် သုံးနှစ်အာမခံတို့ကြောင့် Precision 7560 ၏ဆွဲဆောင်မှုကို ပြီးပြည့်စုံစေပါသည်။ ဈေးမကြီးသော်လည်း HP ZBook Fury 15 G8 နှင့် Lenovo ThinkPad P15 Gen 2 တို့နှင့် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သောဈေးနှုန်းရှိပါသည်။ ထိပ်တန်း 7560 သည် မည်သို့အောင်မြင်မည်ကို သိလိုပါက A5000 နှင့် i9 တွင် ဤ config ပိုမိုကောင်းမွန်လာသည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ အမှန်တကယ်မြင်တွေ့လိုပါသည်။ သို့သော် အလုံးစုံပြောရလျှင် Precision 7560 သည် ထိပ်တန်းမိုဘိုင်း workstation များထဲတွင် နေရာတစ်နေရာရရှိခဲ့သည်။

ကုန်ပစ္စည်းစာမျက်နှာ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

ချားလ်စ် ပီ ဂျက်ဖရီစ်

ကျွန်တော်က တစ်သက်လုံး နည်းပညာကို ဝါသနာပါသူတစ်ယောက်ဖြစ်ပြီး ၂၀၀၅ ခုနှစ်ကတည်းက စားသုံးသူနဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး နည်းပညာတွေကို ပြန်လည်သုံးသပ်နေခဲ့တာပါ။ လက်တော့ပ်တွေ၊ တက်ဘလက်တွေနဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး ဟာ့ဒ်ဝဲတွေကို အထူးပြုပါတယ်။ Rochester Institute of Technology ကနေ ဘွဲ့ရထားပါတယ်။ အလုပ်ချိန်ပြင်ပမှာ အားကစားခန်းမ၊ စာဖတ်ခြင်းနဲ့ ဓာတ်ပုံရိုက်ကူးခြင်းတွေကို နှစ်သက်ပါတယ်။