Dell မှာ အသုံးချမှုအမျိုးမျိုးနဲ့ ကိုက်ညီတဲ့ workstation အမျိုးအစားကောင်းတွေ ရှိပြီး အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ Precision 7960 ဟာ AI workloads နဲ့ professional graphics တွေအတွက် ရည်ရွယ်ထားတဲ့ powerpower တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ယခင်မျိုးဆက် Precision 7920 ကို အစားထိုးလိုက်တဲ့ 7960 ဟာ Intel-based Precision workstation မိသားစုရဲ့ အကောင်းဆုံး ထုတ်ကုန်အသစ် ဖြစ်ပါတယ်။
ယခုနှစ်အစောပိုင်းတွင် ပြန်လည်သုံးသပ်ခဲ့သော လက်ရှိ 7865 မော်ဒယ်မှ တစ်ဆင့်တက်လှမ်းလာခြင်းဖြစ်သောကြောင့် 7960 သည် Lenovo Thinkstation P7 နှင့် ယခုနှစ်အစောပိုင်းတွင် ထွက်ရှိခဲ့သော HP Z8 G5 Fury ကဲ့သို့သော စက်များနှင့် တိုက်ရိုက်ယှဉ်ပြိုင်သူဖြစ်ပြီး အလားတူ ဟာ့ဒ်ဝဲဖွဲ့စည်းပုံများကို ပေးဆောင်ပါသည်။
ျခံဳငံုသံုးသပ္မႈ
Precision 7960 ကို အထွေထွေပရော်ဖက်ရှင်နယ် workstation အဖြစ် ထုတ်လုပ်ခဲ့သော်လည်း တစ်ချိန်တည်းမှာပင် Generative AI နယ်ပယ်တွင် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့် ကြီးထွားလာစေရန် ရည်ရွယ်ထုတ်လုပ်ခဲ့သည်။ ဤ Precision workstation သည် Ada GPU လေးခုအထိဖြင့် AI အလုပ်အမျိုးမျိုးကို ကိုင်တွယ်နိုင်ပြီး ယခင်မျိုးဆက်ထက် ၈၀ ရာခိုင်နှုန်း တိုးတက်လာပါသည်။
ကျစ်လစ်သိပ်သည်းသော ဒီဇိုင်းသည် AI developer များနှင့် data scientists များအား ၎င်းတို့၏ စားပွဲများတွင်ပင် AI စွမ်းရည်များစွာကို ဝင်ရောက်အသုံးပြုနိုင်စေပါသည်။ ယခင်မျိုးဆက်များကဲ့သို့ပင် Dell သည် ပိုမိုပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေရန်အတွက် Precision 7960 ၏ desktop နှင့် rackmount ဗားရှင်းကို ပေးဆောင်ပါသည်။ NVIDIA နှင့် ပူးပေါင်းတည်ဆောက်ထားသော Dell သည် enterprise level တွင် Generative AI ၏ ဖြန့်ကျက်မှုနှင့် တိုးချဲ့နိုင်မှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ပေးသည့် Dell Validated Design for Generative AI ကို မိတ်ဆက်ပေးထားပြီး Precision workstation များနှင့် PowerEdge system များတွင် ပံ့ပိုးပေးထားပါသည်။
အရင်က ဖော်ပြခဲ့သလိုပဲ၊ ဒီ Precision စနစ်ဟာ NVIDIA RTX 6000 Ada GPU ၄ ခုအထိ ထောက်ပံ့ပေးနိုင်ပြီး၊ လက်ရှိမှာ NVIDIA ရဲ့ အကောင်းဆုံး workstation GPU အဖြစ် ရပ်တည်နေပြီး ယှဉ်နိုင်စရာမရှိတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တွေကို ယူဆောင်လာပါတယ်။ RTX 6000 မှာ DDR6 48GB၊ next-generation CUDA cores ၁၈,၁၇၆ ခု၊ third-generation RT cores ၁၄၂ ခု နဲ့ fourth-generation Tensor cores ၅၆၈ ခု ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီကတ်ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က AI ဂရပ်ဖစ်၊ rendering နဲ့ လေးလံတဲ့ compute workloads တွေအတွက် မယုံနိုင်လောက်အောင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။
Dell Precision 7960 သတ်မှတ်ချက်များ
hardware configuration နဲ့ ပတ်သက်ပြီး Precision 7960 မှာ ပုံမှန်အတိုင်း option အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ CPU အတွက် option ကိုးခု၊ GPU အတွက် option ၄၂ ခု၊ Memory အတွက် option ၃၅ ခု နဲ့ boot drives၊ storage drives တွေနဲ့ သူတို့ရဲ့ placement နဲ့ storage controllers အတွက် option အများအပြားက 7960 ကို workloads အမျိုးမျိုးအတွက် ပြီးပြည့်စုံစေပါတယ်။
အဆင့်မြင့်ဗားရှင်းမှာ Precision 7960 ကို Xeon w9-3495x 56 core၊ base clock 1.9GHz ရှိတဲ့ 112 thread CPU၊ 16x256GB configuration မှာ DDR5 4800MHz 4TB နဲ့ NVIDIA RTX 6000 Ada generation card လေးလုံးနဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ Dell က storage option အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းပေမယ့် ရှေ့ panel မှာ hot-swap flexbay လေးခုအထိနဲ့ နောက်ဘက်မှာ SATA, SAS, ဒါမှမဟုတ် NVME အတွက် နောက်ထပ်လေးခုအထိ option တွေ ပါဝင်ပါတယ်။
processor ကို |
|
ဂရပ်ဖစ် |
|
မှတ်ဉာဏ် |
|
သိုလှောင်ခြင်း |
|
သိုလှောင်မှု ထိန်းချုပ်ကိရိယာများ |
|
ပေါက်များ/အပေါက်များ |
တပ်ဦး:
နောက်ဘက်:
Optical Drive-
အထိုင်များ:
|
Network |
အွန်ဘုတ် အီသာနက်-
ရွေးချယ်နိုင်သော အီသာနက်:
ကြိုးမဲ့အင်တာနက် access ကို:
|
ထပ်ဆောင်းကတ်များ |
|
ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ် |
|
ရှုထောင့် |
|
အလေးချိန် |
|
Hardware လုံခြုံရေး |
|
Power ကထောက်ပံ့ရေး |
(1500W/2200W PSU များတွင် C19 AC ကြိုးပါရှိပြီး 115V တွင် 20A ဆားကစ် သို့မဟုတ် 220V ဆားကစ် လိုအပ်ပါသည်။ ပြင်ပမှ ဝင်ရောက်/ဖြုတ်တပ်/သော့ခတ်နိုင်သည်) |
ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များ |
ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များကို အောက်ပါတွင် ရှာဖွေနိုင်ပါသည်- https://www.dell.com/precision/ISVCertification/ |
Precision 7960 အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်စာရွက်
Dell Precision 7960 တည်ဆောက်မှုနှင့် ဒီဇိုင်း
Precision 7960 သည် ၎င်း၏ရှေ့ထွက် 7920 နှင့်ဆင်တူသောဒီဇိုင်းကို လိုက်နာထားပြီး ရှေ့ bezel ရှိ grating နောက်ကွယ်တွင် ပျားအုံပုံစံဖြင့် ဝှက်ထားသည်။ တည်ဆောက်ပုံသည် ချောမွေ့သော်လည်း ကျစ်လျစ်သောနေရာတွင် ကြံ့ခိုင်သည်။ အထက်တွင်ဖော်ပြခဲ့သည့်အတိုင်း Dell သည် rackmount မော်ဒယ်ကိုလည်း ပေးဆောင်သည်။
Dell က boot storage အပါအဝင် အရာအားလုံးကို ရှေ့ကနေ မြန်မြန်ဆန်ဆန် ရယူနိုင်အောင် Precision 7960 ကို ဒီဇိုင်းထုတ်ခဲ့ပါတယ်။ M.2 NVMe SSD တွေကို quick-release sled တွေနဲ့ ရှေ့ bay တွေဆီ ရွှေ့ပြောင်းထားပြီး case ကို မဖွင့်ဘဲ အပြည့်အဝ ဝင်ရောက်အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ Dell က SAS နဲ့ SATA ရွေးချယ်စရာတွေနဲ့အတူ ရှေ့ bay လေးခုလုံးကို flexbay configuration တစ်ခုတည်းမှာ ထားရှိနိုင်တဲ့ ရွေးချယ်စရာတွေကို ပေးထားပါတယ်။
7960 ရဲ့ power supply အောက်မှာ flex bay လေးခု ထပ်ထည့်ထားလို့ သင့်တော်တဲ့ storage controller တွေ onboard မှာ NVMe, M.2, SAS, ဒါမှမဟုတ် SATA storage တွေ ပိုထည့်နိုင်ပါတယ်။
FlexBay SSD carrier များသည် အလွယ်တကူ အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်သော NVMe storage ကို ရရှိစေသည်။ carrier များတွင် M Key 2280 M.2 NVMe SSD ပါရှိပြီး သိုလှောင်မှုအတွက် ရွေးချယ်စရာအမျိုးမျိုးရှိသည်။
ဘေးဘက် panel ကို chassis ကနေ ဖယ်ရှားလိုက်တဲ့အခါ CPU နဲ့ DRAM တစ်လျှောက်မှာ လေပြွန်ကြီးတစ်ခုကို အရင်ဆုံးမြင်ရပါတယ်။ ဒါက CPU ပတ်လည်က channel တစ်ခုမှာ ပူတဲ့လေကို ထိန်းသိမ်းပေးပြီး တခြားအစိတ်အပိုင်းတွေနဲ့ ဝေးရာကို case ကနေ ထွက်ခွာစေပါတယ်။ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အတွက် DRAM slot တွေတစ်လျှောက် လေကို ရွှေ့ပေးဖို့လည်း configure လုပ်ထားပါတယ်။
အလုံးစုံပြောရရင် case ရဲ့အတွင်းပိုင်းကို သေသပ်စွာခင်းကျင်းထားပြီး လေဝင်လေထွက်မဖြစ်အောင် ဝါယာကြိုးအပိုတွေကို ပိတ်ထားပေးပါတယ်။ DIMM slot ၁၆ ခုနဲ့အတူ CPU ရဲ့ကြီးမားတဲ့အစိတ်အပိုင်းကို ဖုံးအုပ်ထားတဲ့ heatsink ကို မြင်နိုင်ပါတယ်။ ဒီမြင်ကွင်းက RTX 6000 Ada ကို မျက်နှာပြင်အပြည့်နဲ့ ပြသပေးပါတယ်။
Dell က Precision 7960 ရဲ့ နောက်ဘက်မှာ ချိတ်ဆက်မှု အများအပြား ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး PS2 ကီးဘုတ်နဲ့ မောက်စ် ချိတ်ဆက်မှုတွေလိုမျိုး ရိုးရာချိတ်ဆက်မှုတွေကိုပါ ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပါတယ်။ Thunderbolt 4 ချိတ်ဆက်မှုကို ဘူးရဲ့ အောက်ပိုင်းမှာ မြင်တွေ့ရတဲ့ add-on ကတ်ကနေတစ်ဆင့် ပံ့ပိုးပေးထားပါတယ်။
ဝန်ဆောင်မှုရလွယ်ကူသော မက်ဆေ့ချ်ပေးပို့ခြင်းနှင့်အတူ၊ ပါဝါထောက်ပံ့မှုကို ကိုယ်ထည်၏နောက်ဘက်မှတစ်ဆင့် လဲလှယ်နိုင်သည်။ Dell ဆာဗာမှ PSU ကိုဖယ်ရှားသကဲ့သို့၊ သင်သည် လွှတ်လီဗာကိုနှိပ်ပြီး ပါဝါထောက်ပံ့မှုကို ဆွဲထုတ်သည်။
အစောပိုင်းက ဖော်ပြခဲ့သည့်အတိုင်း 7960 သည် နောက်ဘက်တွင် နောက်ထပ် drive လေးခုကို တပ်ဆင်နိုင်စေပြီး သိုလှောင်မှုများစွာအတွက် အလွယ်တကူ အသုံးပြုနိုင်သော drive ၈ ခု ပါဝင်သည်။ နောက်ဘက် bay များကို NVME၊ M.2၊ SAS နှင့် SATA drive များကို ပံ့ပိုးပေးရန် configure လုပ်နိုင်သည်။ သို့သော် သင့် configuration ရှိ storage controller သည် အပို drive များကို ပံ့ပိုးပေးကြောင်း သေချာစေရန် လိုအပ်ကြောင်း သတိရပါ။
Dell Precision 7960 စွမ်းဆောင်ရည်
သုံးသပ်ပြီးသော သတ်မှတ်ချက်များ
ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်အသုံးပြုခဲ့သော ယူနစ်ကို အောက်ပါသတ်မှတ်ချက်များဖြင့် ပြင်ဆင်သတ်မှတ်ထားသည်-
- 4.8GHz အထိ လည်ပတ်နိုင်သော 105MB cache ပါရှိသော 56 Core/ 112 Thread CPU ပါရှိသော Intel Xeon w9-3495X Precision desktop
- DDR5 ECC မှတ်ဉာဏ် 128GB (4x32GB)
- 48GB GDDR6 မှတ်ဉာဏ်ပါရှိသော NVIDIA Ada Lovelace RTX A6000
- RAID 0 တွင် 2x 1GB M.2 2280 Class 40 SSD ပါရှိသည်
- Qualcomm WCN6856-DBS။ ၂×၂၊ 802.11ax + ဘလူးတုသ် ကြိုးမဲ့ကတ်
- 16X DVD+/-RW Slimline Optical Disk
- Thunderbolt 4 PCIe ကတ်
- စမ်းသပ်ပြီး ယူနစ်ဈေးနှုန်း: $19,765
- အခြေခံယူနစ်ဈေးနှုန်း: $4,879
7960 အတွက် ရရှိနိုင်တဲ့ ရွေးချယ်စရာအားလုံးနဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ယူနစ်ဟာ အလယ်အလတ်တန်းစား အမျိုးအစားမှာ ကိုက်ညီပါတယ်။ ထိပ်တန်း spec ယူနစ်လို လုံးဝကြီးမားတဲ့ ယူနစ်တစ်ခု မဟုတ်ပေမယ့် အတော်လေး စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားပါတယ်။ Dell ထုတ်ကုန်တွေနဲ့ အမြဲလိုပဲ Dell ရဲ့ ဝက်ဘ်ဆိုက်မှာ ဈေးနှုန်းက မြင့်မားနေပုံရပေမယ့် ယူနစ်အများစုကို အမြောက်အမြားမှာယူမှုများအတွက် စီးပွားရေးဈေးနှုန်းသတ်မှတ်ရာမှာ ကူညီပေးနိုင်တဲ့ channel partner တွေကနေတစ်ဆင့် ရောင်းချပါတယ်။
Benchmark ပြိုင်ဘက်သတ်မှတ်ချက်များ
benchmark တွေမှာ Precision 7865 နဲ့ ယှဉ်ပြီး 7960 ကို setup လုပ်ထားပါတယ် ။ Precision 7865 ကတော့ top-spec စွမ်းဆောင်ရည်မှာ အနည်းငယ်ကွာခြားပြီး Xeon အစား AMD Threadripper CPU ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ 7865 ဟာ အမြင့်ဆုံး configuration တွေနဲ့ ပတ်သက်ပြီး 7960 ထက် ပိုပေါ့ပါးတဲ့ workstation အဖြစ်လည်း ရှိနေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ယခင်ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်မှ 7865 အတွက်ဖွဲ့စည်းပုံတွင်ပါဝင်သည်-
- AMD Threadripper Pro 5995WX (64 cores, 128 threads, 280W)
- NVIDIA RTX A6000 (48GB)
- 64GB DDR4-3200 ECC (8x 8GB)
- ၂ x 1TB Gen4 SSD RAID0 (Dell Class 40)
ဒါက CPU နဲ့ ပတ်သက်လာရင် စက်နှစ်ခုကြားမှာ အတော်လေး တရားမျှတတဲ့ ယှဉ်ပြိုင်မှုတစ်ခု ဖြစ်လာမှာပါ။ Threadripper မှာ base clock 2.7GHz နဲ့ boost clock 4.5GHz အထိ ရှိတာကြောင့် Xeon w9-3495x မှာ base clock 1.9GHz ရှိပေမယ့် max boost clock 4.8GHz ရှိပေမယ့် 7865 မှာ RAM နည်းပါတယ်။ ဒီစက်တွေဟာ 7960 မှာရှိတဲ့ RTX 6000 Ada နဲ့ 7865 မှာရှိတဲ့ RTX A6000 တို့ကိုလည်း ယှဉ်ပြိုင်နေကြပါတယ်။ အမည်ပေးစနစ်က နီးစပ်ပြီး ကတ်နှစ်ခုစလုံးမှာ 48GB VRAM တူညီပေမယ့် ဒီကတ်တွေရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က အတော်လေး ကွာခြားပါတယ်။
Specview Perf ၂၀၂၀
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုကတော့ OpenGL နဲ့ Direct X application programming interfaces တွေအောက်မှာ professional application တွေရဲ့ graphics performance ကို တိုင်းတာတဲ့ ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာစံနှုန်းဖြစ်တဲ့ SPECviewperf 2020 ပါ။ viewset တွေ (ဒါမှမဟုတ် benchmarks) တွေဟာ application တွေကို install လုပ်စရာမလိုဘဲ တကယ့် application တွေကနေ graphics content နဲ့ behavior တွေကို ကိုယ်စားပြုပါတယ်။ ဒီ benchmark ရဲ့ အသစ်ဆုံး version ဟာ ပြီးခဲ့တဲ့နှစ်ကုန်ပိုင်းမှာ အဓိက update တွေ ပြုလုပ်ခဲ့ပြီး 3ds Max, Catia, Maya နဲ့ Solidworks application တွေရဲ့ နောက်ဆုံး version တွေကနေ ရယူထားတဲ့ viewet အသစ်တွေလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ ထို့အပြင် 2K နဲ့ 4K resolution display နှစ်မျိုးလုံးအတွက် viewet အားလုံးမှာ support ကို ထည့်သွင်းထားပါတယ်။
စက်နှစ်ခုစလုံးကို 3800×2120 windowed resolution ဖြင့် လည်ပတ်သည်။
GPU အရမ်းများတဲ့ benchmark တစ်ခုဖြစ်တာကြောင့် ဒီစမ်းသပ်မှုက A6000 နဲ့ A6000 Ada တို့ရဲ့ တကယ့်ကွာခြားချက်နဲ့ 48GB VRAM တူညီပေမယ့် CUDA cores တွေရဲ့ ကွာခြားချက်က စွမ်းဆောင်ရည်မှာ ဘယ်လိုပေါ်လွင်စေလဲဆိုတာကို ပြသနေပါတယ်။
| SPECviewperf2020 မြင်ကွင်းအစုံများ (မြင့်ရင် ပိုကောင်းတယ်) | Dell Precision 7960 (Xeon W9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) | Dell Precision 7865 (AMD 5995WX၊ 64GB DDR4၊ RTX A6000) |
| 3dsmax-07 | 218.62 | 140.79 |
| ကာတီယာ-၀၆ | 114.68 | 100.57 |
| Creo-03 | 128.74 | 137.39 |
| စွမ်းအင် - ၁၃၄ | 84.46 | 42.95 |
| မာယာ-၀၆ | 424.08 | 334.18 |
| ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၃ | 74.16 | 35.98 |
| Snx-04 | 932.85 | 453.83 |
| Solidworks-05 | 299.69 | 170.08 |
Blender OptiX
Blender သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်သည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြစ်ပြီး များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Precision 7960 ရဲ့ RTX A6000 Ada ဟာ နောက်ထပ် GPU အသုံးပြုများတဲ့ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုအနေနဲ့ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ ခိုင်မာစွာ သက်သေပြနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
| Blender OptiX (တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများ၊ များလေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Precision 7960 (Xeon w9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) | Dell Precision 7865 (AMD 5995WX၊ 64GB DDR4၊ RTX A6000) |
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 6,709.22 | 2,839 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 3,165.46 | 1,595 |
| စာသင်ခန်း | 3176.04 | 1,384 |
လပ်စ်မာ့ခ်
ကျွန်ုပ်တို့ကြည့်ရှုမည့် နောက်ထပ် 3D benchmark တစ်ခုမှာ OpenCL GPU benchmarking utility တစ်ခုဖြစ်သည့် LuxMark ဖြစ်သည်။ Precision 7960 ၏ RTX A6000 Ada သည် 7865 ယူဆောင်လာသော RTX A6000 ထက် ၎င်း၏အစွမ်းသတ္တိကို ပြသခဲ့သည်။
| Luxmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Precision 7960 (Xeon w9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) | Dell Precision 7865 (AMD 5995WX၊ 64GB DDR4၊ RTX A6000) |
| ဟောလ်ဘန်ချ် | 31,731 | 20,991 |
| အစားအသောက်များ | 13,471 | 7,866 |
ESRI
နောက်တစ်ခုကတော့ Environmental Systems Research Institute (Esri) ရဲ့ benchmark ပါ။ Esri ဟာ Geographic Information System (GIS) software ရဲ့ ပေးသွင်းသူပါ။ Esri ရဲ့ Performance Team က သူတို့ရဲ့ PerfTool add-in script တွေကို ArcGIS Pro ကို အလိုအလျောက်စတင်ဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီ application က “ZoomToBookmarks” function ကို အသုံးပြုပြီး ကြိုတင်သတ်မှတ်ထားတဲ့ bookmark အမျိုးမျိုးကို ကြည့်ရှုပြီး user experience ကို ခန့်မှန်းဖို့ လိုအပ်တဲ့ key data point အားလုံးပါတဲ့ log file တစ်ခု ဖန်တီးပါတယ်။ script က caching (memory နဲ့ disk cache) အတွက် ထည့်သွင်းစဉ်းစားဖို့ bookmark တွေကို သုံးကြိမ် အလိုအလျောက် loop လုပ်ပါတယ်။ တစ်နည်းအားဖြင့် ဒီ benchmark က Esri ရဲ့ ArcGIS Pro software ကနေတစ်ဆင့် မြင်တွေ့နိုင်တဲ့ လေးလံတဲ့ graphical အသုံးပြုမှုမျိုးကို simulate လုပ်ပါတယ်။
စမ်းသပ်မှုများတွင် အဓိကဒေတာစု သုံးခုပါဝင်သည်။ နှစ်ခုမှာ ဖီလာဒဲလ်ဖီးယား၊ ပန်ဆယ်လ်ဗေးနီးယားနှင့် မွန်ထရီရယ်လ်၊ ကွီတာတို့၏ 3-D မြို့မြင်ကွင်းများဖြစ်သည်။ ဤမြို့မြင်ကွင်းများတွင် မြေပြင်ပုံစံပေါ်တွင် ဖုံးအုပ်ထားသော အသွင်အပြင်ရှိသော 3-D ဘက်စုံအဆောက်အအုံများနှင့် ဖုံးအုပ်ထားသော လေကြောင်းပုံများ ပါဝင်သည်။ တတိယဒေတာစုမှာ ပို့တ်လန်း၊ OR ဒေသ၏ 2-D မြေပုံမြင်ကွင်းဖြစ်သည်။ ဤဒေတာတွင် လမ်းများ၊ မြေအသုံးချမှုမြေကွက်များ၊ ပန်းခြံများနှင့် ကျောင်းများ၊ မြစ်များ၊ ရေကန်များနှင့် တောင်ကုန်းအရိပ်ရမြေပြင်အတွက် အသေးစိတ်အချက်အလက်များ ပါဝင်သည်။
Precision 7960 ဟာ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ 7865 ရဲ့ RTX A6000 ထက် A6000 Ada နဲ့ ကြိုတင်ခန့်မှန်းထားသလို ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပေမယ့် တခြားစမ်းသပ်မှုတွေထက် ကွာဟချက်က သေးငယ်ပါတယ်။
ပထမဦးစွာ မွန်ထရီရယ် မော်ဒယ်လ်ပါ။
ESRI ArcGIS Pro 2.3 မွန်ထရီရယ် |
|
| ပျမ်းမျှ FPS | ပျမ်းမျှ |
| Dell Precision 7960 (Xeon W9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) | 809.92 |
| Dell Precision 7865 (AMD 5995WX၊ 64GB DDR4၊ RTX A6000) | 574.46 |
| အနည်းဆုံး FPS | ပျမ်းမျှ |
| Dell Precision 7960 (Xeon W9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) | 345.45 |
| Dell Precision 7865 (AMD 5995WX၊ 64GB DDR4၊ RTX A6000) | 272.18 |
နောက်တစ်ခုကတော့ Philly မော်ဒယ်ပါ။
ESRI ArcGIS Pro 2.3 ဖီလီ |
|
| ပျမ်းမျှ FPS | ပျမ်းမျှ |
| Dell Precision 7960 (Xeon w9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) | 603.84 |
| Dell Precision 7865 (AMD 5995WX၊ 64GB DDR4၊ RTX A6000) | 451.09 |
| အနည်းဆုံး FPS | ပျမ်းမျှ |
| Dell Precision 7960 (Xeon w9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) | 321.11 |
| Dell Precision 7865 (AMD 5995WX၊ 64GB DDR4၊ RTX A6000) | 254.78 |
နောက်ဆုံးတစ်ခုကတော့ Portland မော်ဒယ်ပါ။
ESRI ArcGIS Pro 2.3 ပို့တ်လန်း |
|
| ပျမ်းမျှ FPS | ပျမ်းမျှ |
| Dell Precision 7960 (Xeon w9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) | 2172.16 |
| Dell Precision 7865 (AMD 5995WX၊ 64GB DDR4၊ RTX A6000) | 1986.56 |
| အနည်းဆုံး FPS | ပျမ်းမျှ |
| Dell Precision 7960 (Xeon w9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) | 1270.35 |
| Dell Precision 7865 (AMD 5995WX၊ 64GB DDR4၊ RTX A6000) | 1280.95 |
OctaneBench
နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ V-Ray နဲ့ဆင်တူတဲ့ RTX support ရှိတဲ့ နောက်ထပ် 3D renderer တစ်ခုဖြစ်တဲ့ OctaneRender အတွက် benchmarking utility တစ်ခုဖြစ်တဲ့ OctaneBench ကို ကြည့်ကြရအောင်။ ဒါက RTX A6000 Ada အတွက် လုံလောက်တဲ့နေရာပေးပြီး RTX A6000 နဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကွာခြားချက်တွေကို ပြသပေးပါတယ်။ A6000 ရဲ့ 10,752 CUDA cores တွေနဲ့ A6000 Ada မှာ 18,176 Cuda cores ပါဝင်တဲ့ ကွာခြားချက်တွေကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ပြသပေးပါတယ်။
| OctaneBench (ရမှတ်၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | kernel | Dell Precision 7960 (Xeon w9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) | Dell Precision 7865 (AMD 5995WX၊ 64GB DDR4၊ RTX A6000) |
| အတွင်းဖြစ်သော | သတင်းအချက်အလက် ချန်နယ်များ | 42.64 | 18.39 |
| အတွင်းဖြစ်သော | တိုက်ရိုက်အလင်းရောင် | 125.49 | 66.64 |
| အတွင်းဖြစ်သော | လမ်းကြောင်း ခြေရာခံခြင်း | 156.94 | 86.40 |
| စိတ်ကူး | သတင်းအချက်အလက် ချန်နယ်များ | 24.40 | 11.33 |
| စိတ်ကူး | တိုက်ရိုက်အလင်းရောင် | 99.20 | 52.14 |
| စိတ်ကူး | လမ်းကြောင်း ခြေရာခံခြင်း | 118.34 | 64.19 |
| ATV | သတင်းအချက်အလက် ချန်နယ်များ | 67.51 | 28.75 |
| ATV | တိုက်ရိုက်အလင်းရောင် | 127.96 | 74.09 |
| ATV | လမ်းကြောင်း ခြေရာခံခြင်း | 161.16 | 93.20 |
| သေတ္တာ | သတင်းအချက်အလက် ချန်နယ်များ | 34.24 | 15.60 |
| သေတ္တာ | တိုက်ရိုက်အလင်းရောင် | 119.04 | 66.25 |
| သေတ္တာ | လမ်းကြောင်း ခြေရာခံခြင်း | 130.36 | 75.01 |
Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု
ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်သည့် Blackmagic ၏ RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှုကိုလည်း ကျွန်ုပ်တို့ စတင်လုပ်ဆောင်နေပါပြီ။ ထို့အပြင်၊ ဤစမ်းသပ်မှုသည် RAW decoding အတွက် Real-World scenario တွင် CPU နှင့် GPU နှစ်မျိုးလုံးကို ပေါင်းစပ်ထားသော hybrid စမ်းသပ်မှုတစ်ခုနှင့် ပိုမိုတူပါသည်။ တစ်ဖန်၊ ဤတစ်ခုနှင့် ရမှတ်များသည် အတော်လေးနီးစပ်သော်လည်း 7960 သည် ဆက်လက်ဦးဆောင်နေဆဲဖြစ်သည်။
| Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Precision 7960 (Xeon w9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) | Dell Precision 7865 (AMD 5995WX၊ 64GB DDR4၊ RTX A6000) |
| 8K CPU | 124 FPS | 122 FPS |
| 8K CUDA | 194 FPS | 153 FPS |
7-Zip ချုံ့ခြင်း
လူကြိုက်များသော 7-Zip utility ရှိ built-in memory benchmark သည် စက်တစ်ခုစီ၏ CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကောင်းစွာပြသသည်။ 7865 ရှိ Threadripper သည် 7960 ရှိ Xeon W9-3495X နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၎င်း၏အစွမ်းသတ္တိကို ဤနေရာတွင် ပြသလာခဲ့သည်။ ဖြစ်နိုင်သည့်အခါတိုင်း 128MB dictionary အရွယ်အစားဖြင့် ဤစမ်းသပ်မှုကို လုပ်ဆောင်ပါသည်။
| 7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Dell Precision 7960 (Xeon w9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) | Dell Precision 7865 (AMD 5995WX၊ 64GB DDR4၊ RTX A6000) |
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 3279% | 3302% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 3316% | 3293% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | 229.630 |
| ဖိသိပ်ခြင်း | ||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 6106% | 6181% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 5860% | 6188% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ||
| စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု | 4588% | 4740% |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
Geekbench 6
Geekbench 6 ဟာ overall system performance ကိုတိုင်းတာတဲ့ cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ စက်နှစ်လုံးကြားက Single core vs. Multi-Core performance ကိုကြည့်ဖို့စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းပေမယ့် ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ Precision 7960 အတွက် ကိန်းဂဏန်းတွေပဲရှိပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Geekbench Browser မှာ သင်လိုချင်တဲ့ system နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ချက်တွေကို ရှာတွေ့နိုင်ပါတယ် ။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေပါပဲ။
| Geekbench 6 | Dell Precision 7960 (Xeon w9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) |
| CPU Benchmark – Single-Core | 2302 |
| CPU Benchmark – Multi-Core | 18157 |
| GPU Benchmark – OpenCL | 303158 |
Cinebench R23
Maxon ရဲ့ Cinebench R23 ဟာ CPU core နဲ့ thread အားလုံးကို အသုံးပြုတဲ့ CPU rendering benchmark တစ်ခုပါ။ multi-core နဲ့ single-core စမ်းသပ်မှု နှစ်မျိုးလုံးအတွက် ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါက Precision 7960 အတွက် ကိန်းဂဏန်းတွေပဲရှိတဲ့ နောက်ထပ် benchmark တစ်ခုဖြစ်ပေမယ့် အဓိကဆိုက်တွေက CPU သုံးသပ်ချက်တွေမှာ ဒီစမ်းသပ်မှုကနေ ရလဒ်တွေ ပါလာပါလိမ့်မယ်။ ရမှတ်မြင့်လေ ပိုကောင်းလေပါပဲ။
| Cinebench R23 | Dell Precision 7960 (Xeon w9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB) |
| CPU (မာလ်တီ-ကော်ပါး) | 58,774 အမှတ် |
| CPU (Single-Core) | 1,689 အမှတ် |
| MP အချိုး | 34.79x |
UL Procyon AI ကောက်ချက်ချခြင်း
UL ရဲ့ Procyon က ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အက်ပ်တွေအတွက် workstation ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခန့်မှန်းပေးပါတယ်။ CPU နဲ့ GPU မှာ Windows Machine Learning နဲ့ NVIDIA Tensor RT နှစ်ခုလုံးအတွက် AI Inference စမ်းသပ်မှုကို ကျွန်တော်တို့ လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါက 7865 အတွက် ရမှတ်တွေ မရှိတဲ့ နောက်ထပ် စမ်းသပ်မှုတစ်ခုပါ။ အချိန်နည်းလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး အလုံးစုံရမှတ်များလေ ပိုကောင်းလေပါပဲ။
| UL Procyon ပျမ်းမျှ ကောက်ချက်ချချိန်များ | Xeon w9-3495X Windows ML | RTX A6000 Ada – GPU Windows ML | RTX A6000 Ada – ဂရပ်ဖစ် NVIDIA Tensor RT |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 2.22 | 0.54 | 0.59 |
| ResNet 50 | 6.27 | 0.95 | 0.99 |
| စတင်ခြင်း V4 | 29.41 | 2.32 | 3.42 |
| DeepLab V3 | 24.27 | 26.87 | 2.95 |
| ယိုလို V3 | 37.83 | 5.34 | 2.68 |
| REAL-ESRGAN | 1527.68 | 86.18 | 84.15 |
| ယေဘုယျအားရမှတ် | 173 | 1009 | 1506 |
y-cruncher
y-cruncher သည် multi-threaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ y-cruncher သည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် မြန်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်ပြီး 7960 အတွက် ရလဒ်များကိုသာ ဤနေရာတွင် ရရှိနိုင်ပါသည်။
| y-cruncher (စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) | Dell Precision 7960 – Xeon w9-3495X၊ 128GB DDR5၊ RTX A6000 Ada 48GB |
| ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ | 12.788 စက္ကန့် |
| ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ | 34.459 စက္ကန့် |
| ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ | 157.770 စက္ကန့် |
ကောက်ချက်
အလုံးစုံသော်၊ 7960 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတွင် 7865 နှင့် ကောင်းစွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်။ ၎င်းတို့သည် အတန်းအစားတူ မဟုတ်သော်လည်း၊ ကျွန်ုပ်တို့ ရရှိခဲ့သော ဖွဲ့စည်းပုံများသည် အတော်လေး ကောင်းမွန်သော ကိန်းဂဏန်းများကို ပြသခဲ့ပြီး တစ်ခုချင်းစီတွင် အားသာချက်များနှင့် အားနည်းချက်များရှိကြောင်း ပြသခဲ့သည်။ ထို့အပြင်၊ ပန်ကာများ မလိုအပ်ပါက 7960 သည် စမ်းသပ်မှုအားလုံးတွင် တိတ်ဆိတ်ကြောင်း ကျွန်ုပ်တို့ သတိပြုမိခဲ့သည်။ ဝန်အား လေးလံစွာ မရောက်မချင်း ပန်ကာဆူညံသံ အနည်းငယ်သာ ရှိသည်။ ထို့နောက် သင့်လျော်သော RPM သို့ မြှင့်တင်သွားမည်ဖြစ်သည်။
အလုံးစုံပြောရရင် Precision 7960 ဟာ workload အမျိုးမျိုးအတွက် setup လုပ်လို့ရတဲ့ desktop စက်တစ်လုံးရဲ့ workhorse တစ်လုံးဖြစ်ပြီး ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာလည်း ထင်ရှားပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ unit ဟာ ကျွန်တော်တို့မှာရှိတဲ့ configuration နဲ့ဆိုရင် အပြည့်အဝ အလားအလာမရှိခဲ့ပါဘူး။ top-spec model ရဲ့ performance က ကိန်းဂဏန်းတွေအရဆိုရင် ပိုပြီးတောင် အထင်ကြီးစရာကောင်းပါလိမ့်မယ်။ rack ဒါမှမဟုတ် tower configs လိုမျိုး configuration option အမျိုးမျိုးက လိုအပ်ချက်နဲ့ workload အမျိုးမျိုးကို ဖြည့်ဆည်းပေးနိုင်ပြီး 7960 ကို professional user အများအပြားရဲ့ အတိုင်းအတာထဲ ထည့်သွင်းပေးနိုင်ပါတယ်။




အမေဇုံ