HP ရဲ့ အဆင့်မြင့် EliteBook X G1a ၁၄ လက်မ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး လက်တော့ပ်ကို AMD Ryzen AI ပရိုဆက်ဆာတွေကို အခြေခံထားပါတယ်။ ဒေါ်လာ ၂၀၉၉ တန် အခြေခံမော်ဒယ်မှာ 1920 x 1200 IPS မျက်နှာပြင်၊ Ryzen 7 AI PRO 360 ပရိုဆက်ဆာ (8 cores, 5.0GHz boost)၊ 16GB RAM နဲ့ 512GB SSD တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် Ryzen AI 9 HX 375 ပရိုဆက်ဆာ (12 cores, 5.1GHz boost) လည်း ရရှိနိုင်ပါတယ်၊ ဒါပေမယ့် AMD PRO စီမံခန့်ခွဲမှု လုပ်ဆောင်ချက်တွေတော့ မပါဝင်ပါဘူး။ တစ်ချိန်တည်းမှာပဲ 2880 x 1800 OLED မော်ဒယ်တွေကတော့ ဒေါ်လာ ၂၅၉၉ ကနေ စတင်ပါတယ်။
စံသတ်မှတ်ထားသောအင်္ဂါရပ်များတွင် Windows 11 Pro၊ AMD Radeon integrated graphics၊ backlit keyboard၊ 5MP IR ကင်မရာ၊ fingerprint sensor နှင့် MediTek Wi-Fi 7 နှင့် Bluetooth 5.4 တို့ပါဝင်သည်။ မန်မိုရီကို LPDDR5X ဖြင့်ပြုလုပ်ထားပြီး အဆင့်မြှင့်တင်၍မရသော်လည်း M.2 SSD ကို လဲလှယ်နိုင်သည်။ မော်ဒယ်အများစုတွင် HP ၏ hardware နှင့် software-based Wolf Pro security suite ပါဝင်သည်။
အဆင့်မြင့် AI စွမ်းရည်များ
AMD Ryzen AI 9 HX 375 ပရိုဆက်ဆာသည် ၎င်း၏ သီးသန့် neural processing unit မှတစ်ဆင့် ပါးလွှာပေါ့ပါးသော လက်ပ်တော့များသို့ အဆင့်မြင့် AI စွမ်းရည်များကို ယူဆောင်လာပေးပြီး အထင်ကြီးလောက်သော AI စွမ်းဆောင်ရည် 55 TOPS ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ၎င်း၏ hybrid ဗိသုကာ—စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် Zen 5 cores ၄ ခု (5.1 GHz အထိ) နှင့် ထိရောက်သော Zen 5c cores ၈ ခု (3.3 GHz အထိ)—နှင့် ပေါင်းစပ်ထားသော Radeon 890M ဂရပ်ဖစ်များနှင့် ပေါင်းစပ်ထားသော ပရိုဆက်ဆာသည် စုစုပေါင်း AI compute power 85 TOPS ခန့် ရရှိသည်။ ၎င်းကို ခေတ်မီ 4nm လုပ်ငန်းစဉ်ပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားပြီး 15W မှ 54W အထိ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော TDP အပိုင်းအခြားကို ပေးဆောင်သောကြောင့် ultraportable ဒီဇိုင်းများအတွက် သင့်တော်သော အစွမ်းထက်သော်လည်း စွမ်းအင်သက်သာသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။
ဤအားကောင်းသော AI စွမ်းဆောင်ရည်သည် ပါးလွှာပေါ့ပါးသော လက်ပ်တော့များတွင် လက်တွေ့အသုံးချမှုများကို လော့ခ်ဖွင့်ပေးပြီး အချိန်နှင့်တပြေးညီ ဗီဒီယိုမြှင့်တင်မှုများ၊ နောက်ခံမှုန်ဝါးမှု၊ မျက်လုံးချင်းဆုံတွေ့မှုပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် အရှိန်မြှင့်ပုံရိပ်လုပ်ဆောင်ခြင်းတို့ကို လုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ ၎င်းသည် Microsoft ၏ Copilot+ PC အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်၊ Windows Studio Effects၊ ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာအလုပ်များအတွက် Cocreate နှင့် ဉာဏ်ရည်ထက်မြက်သော လုပ်ဆောင်ချက်စီစဉ်မှုအတွက် လာမည့် Windows Recall အင်္ဂါရပ်ကဲ့သို့သော အဆင့်မြင့်ထုတ်လုပ်မှုကိရိယာများကိုလည်း လွယ်ကူချောမွေ့စေပါသည်။ NVIDIA ၏ Jetson Orin Nano ပါသည့် 67 TOPS ကဲ့သို့သော ပါဝါနည်းသော စက်ပစ္စည်းများပင် ကြီးမားသော ဘာသာစကားမော်ဒယ်များကို ထိရောက်စွာလည်ပတ်နိုင်ကြောင်း မကြာသေးမီက ကျွန်ုပ်တို့ ပြသခဲ့ပါသည်။ Ryzen AI 9 HX 375 ၏ မြင့်မားသော AI throughput သည် cloud အရင်းအမြစ်များကို များစွာမှီခိုခြင်းမရှိဘဲ ရှုပ်ထွေးသော on-device AI workloads များကို အဆင်ပြေစွာ ပံ့ပိုးပေးပါသည်။
လက်တွေ့ကျကျပြောရရင် Elitebook ဟာ အရင်က ပိုအားကောင်းတဲ့ desktop system တွေ လိုအပ်ခဲ့တဲ့ နေ့စဉ် AI-driven tasks တွေကို ချောမွေ့စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်ပါတယ်။ dedicated NPU acceleration တပ်ဆင်ထားတဲ့ processor ဟာ ပုံမှန် workloads တွေမှာ power သုံးစွဲမှု နည်းပါးပြီး GPU acceleration ကို အသုံးပြုပြီး ပိုမိုတောင်းဆိုတဲ့ tasks တွေအတွက် 85 TOPs performance အပြည့်အဝ ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် Elitebook ဟာ AI-driven computing experiences ရဲ့ အလားအလာကို အပြည့်အဝ အသုံးချဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ နောက်မျိုးဆက် ပါးလွှာပေါ့ပါးတဲ့ laptop တွေအတွက် ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေပါတယ်။
HP EliteBook X G1a သတ်မှတ်ချက်များ
| အမျိုးအစား | အသေးစိတ် |
|---|---|
| ထုတ်ကုန်အမည် | HP EliteBook X G1a ၁၄ လက်မ နုတ်ဘုတ် နောက်မျိုးဆက် AI PC |
| ရရှိနိုင်သော လည်ပတ်မှုစနစ်များ | Windows 11 Pro၊ Windows 11 Home၊ Windows 11 Home ဘာသာစကားတစ်ခုတည်း၊ Windows 11 Pro (Windows 11 Enterprise ကို Volume Licensing Agreement ဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်)၊ FreeDOS |
| ပရိုဆက်ဆာ မိသားစု | AMD Ryzen™ AI 9 PRO ပရိုဆက်ဆာ၊ AMD Ryzen™ AI 7 PRO ပရိုဆက်ဆာ |
| ရရှိနိုင်သော ပရိုဆက်ဆာများ | AMD Radeon™ Graphics နှင့် AMD XDNA™ 2 ဗိသုကာ (55 NPU TOPS) ပါဝင်သော AMD Ryzen™ AI 9 HX PRO 375 (2.0 GHz base clock၊ အများဆုံး 5.1 GHz အထိ boost clock၊ 24 MB L3 cache၊ 12 cores၊ 24 threads)၊ AMD Radeon™ Graphics နှင့် AMD XDNA™ 2 ဗိသုကာ (5.0 NPU TOPS) ပါဝင်သော AMD Ryzen™ AI 7 PRO 360 (2.0 GHz base clock၊ အများဆုံး 50 GHz အထိ boost clock၊ 16 MB L3 cache၊ 8 cores၊ 16 threads) |
| Neural Processing Unit | AMD XDNA™ 2 ဗိသုကာ (55 NPU TOPS); AMD XDNA™ 2 ဗိသုကာ (50 NPU TOPS) |
| ကုန်ပစ္စည်းအရောင် | ရေခဲမြစ်ငွေရောင် |
| အများဆုံး မှတ်ဉာဏ် | 64 GB LPDDR5X-8533 MT/s; (လွှဲပြောင်းမှုနှုန်း 8000 MT/s အထိ)။ မှတ်ဉာဏ်ကို ဂဟေဆက်ထားသည်။ dual-channel မှတ်ဉာဏ်ကို ပံ့ပိုးပေးသည်။ |
| ပြည်တွင်းသိုလှောင်မှု | 512 GB အထိ 2 TB PCIe® Gen4x4 NVMe™ M.2 SSD TLC၊ 512 GB PCIe® Gen4x4 NVMe™ M.2 SED SSD TLC၊ 256 GB PCIe® NVMe™ Value M.2 SSD |
| မျက်နှာပြင်အရွယ်အစား (ထောင့်ဖြတ်၊ မက်ထရစ်) | ၂၅ စင်တီမီတာ (၁၀″) |
| မျက်နှာပြင် | ၁၄ လက်မ ထောင့်ဖြတ်၊ WUXGA (1920 x 1200)၊ IPS၊ အလင်းပြန်မှု ဆန့်ကျင်ခြင်း၊ 400 nits၊ ပါဝါနည်း၊ 100% sRGB; ၁၄ လက်မ ထောင့်ဖြတ်၊ 3K (2880 x 1800)၊ OLED၊ ထိတွေ့မှု၊ 48-120 Hz၊ BrightView၊ အပြာရောင်အလင်းနည်း၊ 400 nits၊ ပါဝါနည်း၊ 100% DCI-P3 |
| ရရှိနိုင်သော ဂရပ်ဖစ်များ | ပေါင်းစပ်ထားသည်- AMD Radeon™ ဂရပ်ဖစ်များ |
| audio | Poly Studio မှ အသံ၊ သီးခြား အသံချဲ့စက်များပါရှိသော လေးလုံးပါ စတီရီယိုစပီကာများ၊ ပေါင်းစပ်ထားသော dual array မိုက်ခရိုဖုန်းများ |
| ပေါက်များနှင့် ချိတ်ဆက်ကိရိယာများ | USB Type-C® 10Gbps အချက်ပြမှုနှုန်း (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1) ၁ ခု၊ HDMI 2.1 ၁ ခု၊ စတီရီယိုနားကြပ်/မိုက်ခရိုဖုန်း ပေါင်းစပ်ဂျက် ၁ ခု၊ USB Type-C® 40Gbps အချက်ပြမှုနှုန်း (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1) ပါ Thunderbolt™ 4 ၂ ခု၊ USB Type-A 10Gbps အချက်ပြမှုနှုန်း (ပါဝါပေးထားသည်) ၁ ခု |
| input ဖုန်းများအတွက် | HP Premium Keyboard – ဖိတ်ကျမှုဒဏ်ခံနိုင်သော၊ backlit keyboard၊ multi-touch gesture support ပါရှိသော Clickpad၊ default အနေဖြင့် taps များကို enable လုပ်ထားသည်။ Microsoft Precision Touchpad၊ Accelerometer၊ HP Sure Platform၊ Thermal sensor၊ HP Tamper Lock၊ Hall effect sensor |
| ဆက်သွယ်ရေးဝန်ကြီး | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925 (2×2) နှင့် ပြင်ပအင်တင်နာပါရှိသော Bluetooth® 5.4 ကြိုးမဲ့ကတ်၊ NFC Mirage WNC XRAV-1 |
| ကင်မရာ | 5 MP ကင်မရာ; အနီအောက်ရောင်ခြည် ကင်မရာ |
| Software များ | Microsoft Office (သီးခြားစီရောင်းချသည်) ဝယ်ယူပါ; HP Connection Optimizer; myHP; Hotkey support; HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Privacy Settings; HP Services Scan; HP Support Assistant; HP AI Companion; HSA Fusion for Commercial; HSA Telemetry for Commercial; Poly Camera Pro; Poly Lens; HP MAC Address Manager; Battery Health Manager |
| လုံခြုံရေးစီမံခန့်ခွဲမှု | HP Sure Admin; HP Sure Click; HP Sure Recover; HP Sure Run; HP Sure Sense; HP Sure Start; HP Tamper Lock; Absolute Persistence Module; HP BIOS Recovery; Secured-Core PC Enable; TPM 2.0 embedded security chip (Common Criteria EAL4+ နှင့် FIPS 140-2 Level 2 Certified); လုံခြုံရေးသော့ slot; Windows Hello Enhanced Sign-in Security (ESS) Enable; BIOS Update via Network; HP BIOSphere Gen6; HP DriveLock နှင့် Automatic DriveLock; HP Secure Erase; HP Wake on WLAN |
| လုံခြုံရေးဆော့ဖ်ဝဲလိုင်စင်များ | HP Wolf Pro လုံခြုံရေး ထုတ်ဝေမှု |
| လက်ဗွေ Reader ကို | လက်ဗွေရာ အာရုံခံကိရိယာ (ရွေးချယ်ထားသော မော်ဒယ်များ) |
| စီမံခန့်ခွဲမှုအင်္ဂါရပ်များ | HP Client Management Script Library (ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ရန်)၊ HP Image Assistant (ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ရန်)၊ HP Driver Packs (ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ရန်)၊ HP Cloud Recovery၊ HP Manageability Integration Kit (ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ရန်)၊ HP Client Catalog (ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ရန်)၊ HP Connect for Microsoft Endpoint Manager၊ HP Power Manager |
| စွမ်းအား | HP 100 W USB Type-C® ပါးလွှာသော အဒက်တာ၊ HP 140 W USB Type-C® ပါးလွှာသော အဒက်တာ |
| ဓာတ်ခဲအမျိုးအစား | HP XL-Long Life 4-cell, 74.5 Wh Li-ion polymer; ဘက်ထရီသည် အတွင်းပိုင်းတွင်ရှိပြီး ဖောက်သည်မှ အစားထိုး၍မရပါ။ အာမခံဖြင့် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းနိုင်ပါသည်။ မိနစ် ၃၀ အတွင်း ၅၀% အမြန်အားသွင်းနိုင်ပါသည်။ |
| ရှုထောင့် | ၁၂.၂၉ x ၈.၄၅ x ၀.၃၆ လက်မ (ရှေ့)၊ ၁၂.၂၉ x ၈.၄၅ x ၀.၅၂ လက်မ (နောက်)၊ ၃၁.၂၂ x ၂၁.၄၆ x ၀.၉၂ စင်တီမီတာ (ရှေ့)၊ ၃၁.၂၂ x ၂၁.၄၆ x ၁.၃၁ စင်တီမီတာ (နောက်) |
| အလေးချိန် | ၄.၁၆ ပေါင်မှစတင်၍ ၁.၈၉ ကီလိုဂရမ်မှစတင်သည် |
| ဂေဟစနစ်ဆိုင်ရာ တံဆိပ်များ | EPEAT® မှတ်ပုံတင်ထားသော ပုံစံများ ရရှိနိုင်ပါသည်။ TCO အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်၊ အမေရိကန်တွင် မှတ်ပုံတင်ထားသော EPEAT® Gold |
| Energy Star လက်မှတ်ရ | ENERGY STAR® အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်ရရှိထားသည် |
| အသိအမှတ်ပြုခြင်းနှင့်လိုက်နာခြင်း | CECP; GS အမှတ်အသား; CSA/UL 62368-1; FCC/ICES/CISPR/VCCI; CE အမှတ်အသား; တရုတ် CCC/SRRC; ထိုင်ဝမ် BSMI/NCC; ကိုရီးယား KCC/KC/KES; ယူကရိန်း NSoC/TEC; EAEU လိုက်နာမှု; ဆော်ဒီအာရေဗျ လိုက်နာမှု; အပြာရောင်အလင်းနည်း; WW RoHS |
| အာမခံချက် | နိုင်ငံအလိုက် ၁ နှစ်အာမခံနှင့် ၉၀ ရက်ကြာ ဆော့ဖ်ဝဲလ် အကန့်အသတ်ရှိသော အာမခံရွေးချယ်မှုများ။ ဘက်ထရီများတွင် မူရင်းတစ်နှစ် အကန့်အသတ်ရှိသော အာမခံပါရှိသည်။ နေရာတွင် ဝန်ဆောင်မှုနှင့် တိုးချဲ့လွှမ်းခြုံမှုလည်း ရရှိနိုင်ပါသည်။ HP Care Pack ဝန်ဆောင်မှုများသည် စံကန့်သတ်ထားသော အာမခံချက်များထက် ကျော်လွန်သော ရွေးချယ်နိုင်သော တိုးချဲ့ဝန်ဆောင်မှုစာချုပ်များဖြစ်သည်။ သင့် HP ထုတ်ကုန်အတွက် မှန်ကန်သော ဝန်ဆောင်မှုအဆင့်ကို ရွေးချယ်ရန်အတွက်၊ http://www.hp.com/go/cpc တွင် HP Care Pack ဝန်ဆောင်မှုရှာဖွေကိရိယာကို အသုံးပြုပါ။ |
HP EliteBook X G1a ဒီဇိုင်းနှင့် အင်္ဂါရပ်များ
EliteBook X G1a မှာ ဒီထုတ်ကုန်လိုင်းကနေ ကျွန်တော်တို့ မျှော်လင့်ထားတဲ့ ရင်းနှီးပြီးသား ငွေရောင်အသွင်အပြင် ရှိပါတယ်။ ရုပ်ထွက်ပိုင်း ဆွဲဆောင်မှု မရှိပေမယ့် ဒီလက်တော့ပ်တွေကို အာရုံစိုက်မှုကို ဆွဲဆောင်ဖို့ ရည်ရွယ်ချက် မထားရှိတဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ပရိသတ်အတွက် ရည်ရွယ်ပါတယ်။
ကိုယ်ထည်အတွက် အသုံးပြုထားတဲ့ အလူမီနီယမ်က ချောမွေ့ပြီး ခိုင်ခံ့ကာ တာရှည်ခံတယ်လို့ ခံစားရပြီး ကွေးညွှတ်မှု အရိပ်အယောင် မရှိပါဘူး။ အရွယ်အစားက 12.29 x 8.45 x 0.36~0.52 လက်မနဲ့ အလေးချိန်က 3.3 ပေါင်ရှိတာကြောင့် EliteBook ဟာ ၁၄ လက်မ မျက်နှာပြင်ကြောင့် ပါးလွှာပေမယ့် အနည်းငယ်လေးပါတယ်။ မျက်နှာပြင်အားလုံးမှာ လုံးဝိုင်းတဲ့ အနားသတ်တွေကြောင့် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူစေပါတယ်။ စာရိုက်နေချိန်မှာ လက်ကောက်ဝတ်နေရာမှာ လက်တင်ခုံကို အသုံးပြုတဲ့အခါ အရည်အသွေးကို ခံစားနိုင်ပါတယ်။
Port ရွေးချယ်မှုက အကျိုးရှိပြီး adapter တွေ သယ်ယူစရာမလိုအောင် တားဆီးပေးနိုင်ပါတယ်။ ဘယ်ဘက် port တွေမှာ HDMI 2.1 monitor output တစ်ခု၊ Thunderbolt 4 တစ်ခု၊ 10Gbps USB Type-C 3.2 တစ်ခုနဲ့ 3.5mm universal audio jack တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပဲ ညာဘက်မှာတော့ Thunderbolt 4 port တစ်ခု၊ 10Gbps USB Type-A 3.2 port တစ်ခုနဲ့ cable lock slot တစ်ခုကို တွေ့ရပါလိမ့်မယ်။
HP ရဲ့ ကီးဘုတ်မှာ ရင်းနှီးပြီးသား အပြင်အဆင်နဲ့ သက်တောင့်သက်သာရှိတဲ့ island-style ကီးတွေ ပါရှိပါတယ်။ အဖြူရောင် backlight က အလင်းရောင်နည်းတဲ့အချိန်မှာ ထိရောက်မှုရှိပါတယ်။ မြားခလုတ်အရွယ်အစားက သေးငယ်ပေမယ့် အရွယ်အစားကတော့ အတူတူပါပဲ။ ကီးပတ်ပေါ်က ဖောင့်က ဖတ်ရလွယ်ကူပါတယ်။ ညာဘက်အပေါ်ထောင့်က ပါဝါခလုတ်ကလည်း လက်ဗွေဖတ်စက်ပါ။ ကီးဘုတ်က နူးညံ့ပြီး ပေါ့ပါးတဲ့ အထိအတွေ့နဲ့ ကီးဘုတ်နှိပ်သံ အနည်းဆုံးဖြစ်စေပြီး နှစ်သက်ဖွယ်ကောင်းတဲ့ အထိအတွေ့ရှိပါတယ်။ ကီးဘုတ်မှာ ကွေးညွှတ်မှု မရှိသလောက်ပါပဲ။ touchpad က အရွယ်အစား အလွန်ကောင်းမွန်ပြီး လက်ချောင်းနဲ့ အလွယ်တကူ ပွတ်ဆွဲနိုင်ပါတယ်။
မျက်နှာပြင်အထက်ရှိ IR ဝက်ဘ်ကင်မရာသည် နောက်ထပ်ဇီဝမက်ထရစ်ရွေးချယ်မှုတစ်ခုကို ပေးစွမ်းသည်။ HP တွင် လျှောကျသော privacy shutter ပါဝင်သည်။
HP EliteBook X G1a မျက်နှာပြင်
EliteBook ကို ထိပ်မျက်နှာပြင်ရွေးချယ်မှုဖြစ်တဲ့ 2880 x 1800 OLED panel နဲ့ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ အံ့သြဖွယ်ကောင်းတဲ့ တက်ကြွတဲ့အရောင်က ရုံးလုပ်ငန်းအတွက် အလွန်အကျွံဖြစ်နေပေမယ့် ဒီလက်တော့ပ်မှာ content ဖန်တီးတဲ့စက်ကောင်းတစ်လုံးဖြစ်ဖို့ လုံလောက်တဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပါတယ် (မကြာခင်မှာ မြင်ရပါလိမ့်မယ်)။ ၎င်းမှာ touch support လည်းပါရှိပါတယ်။ OLED panel မှာ တခြားစနစ်တွေမှာ မြင်တွေ့ဖူးတဲ့ grid ပုံစံမရှိဘဲ ကြည်လင်ပြတ်သားတဲ့ပုံပေါက်ပါတယ်။
အခြေခံ panel က touch support မပါဝင်တဲ့ ၁၄ လက်မ 1920 x 1200 IPS ဖြစ်ပါတယ်။
HP EliteBook X G1a အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှု
Torx screw လေးခုကို ဖြုတ်ပြီးနောက် အောက်ခြေ panel သည် ဖြုတ်လိုက်ပါသည်။
ပြောင်းလဲနိုင်သော အစိတ်အပိုင်းများမှာ ဘက်ထရီနှင့် M.2 2280 SSD တို့သာဖြစ်သည်။ HP တွင် SSD ကို အေးမြစေရန် heatsink ပါဝင်သည်။ အပူချိန်နှင့်ပတ်သက်၍ ပုံမှန်လည်ပတ်နေစဉ်အတွင်း စနစ်သည် တိတ်ဆိတ်နေသည်။ CPU ကို ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးများအောက်တွင်ထားသည့်အခါ ပန်ကာဆူညံသံကို ကြားရသော်လည်း တိုးတိုးလေးသာဖြစ်ပြီး ဆူညံသံ သို့မဟုတ် အလွန်အကျွံဖြစ်သည်ဟု မဆိုနိုင်ပါ။
HP EliteBook X G1a စွမ်းဆောင်ရည်
Ryzen AI 9 HX 375၊ 64GB RAM၊ 1TB SSD နှင့် 2880 x 1800 OLED မျက်နှာပြင်တို့ပါဝင်သည့် သုံးသပ်ချက်မော်ဒယ်တစ်ခုကို ကျွန်ုပ်တို့လက်ခံရရှိခဲ့ပါသည်။ ဤမော်ဒယ်ကို HP မှတိုက်ရိုက်ရောင်းချသည့်ဈေးနှုန်းမှာ $2,749 ဖြစ်သည်။ ချန်နယ်မိတ်ဖက်မှတစ်ဆင့် စီးပွားရေးဝယ်ယူမှုများသည် ကွဲပြားနိုင်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နှိုင်းယှဉ်ဇယားများတွင် Core Ultra 7 165H CPU၊ 16GB RAM နှင့် 512GB SSD တို့ဖြင့် ပြင်ဆင်ထားသော HP EliteBook 1040 G11 ကို အသုံးပြုထားသည်။
လပ်စ်မာ့ခ်
OpenCL GPU benchmark utility တစ်ခုဖြစ်တဲ့ LuxMark နဲ့ စပါမယ်။ EliteBooks တွေက Hallbench မှာ တူညီစွာ တူညီနေပေမယ့် EliteBook 1040 G11 ရဲ့ Arc graphics ကတော့ Food မှာ သာလွန်ကောင်းမွန်ကြောင်း သက်သေပြခဲ့ပါတယ်။
| Luxmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ||
| HP EliteBook X G1a (Ryzen AI 9 HX 375) | HP EliteBook 1040 G11 (Core Ultra 7 165H) | |
| ဟောလ်ဘန်ချ် | 2056 | 2095 |
| အစာ | 1027 | 1443 |
Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုကတော့ Blackmagic RAW Speed စမ်းသပ်မှုအသစ်ပါ။ ဒီမှာလည်း EliteBook X G1a က CPU စမ်းသပ်မှုမှာ အသာစီးရနေပေမယ့် EliteBook 1040 G11 ရဲ့ Arc ဂရပ်ဖစ်က Open CL မှာ အများကြီးပိုမြန်တာကို တွေ့ရလို့ ယှဉ်ပြိုင်မှုတစ်ခုကို မြင်တွေ့ရပါတယ်။
| Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု | ||
| အမျိုးအစား | HP EliteBook X G1a (Ryzen AI 9 HX 375) | HP EliteBook 1040 G11 (Core Ultra 7 165H) |
| 8K CPU | 67 | 53 |
| 8K OPENCL | 30 | 56 |
Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်မော်ဒယ်မှာ Gen4 drive က OEM drive တစ်ခုအတွက် လေးစားဖွယ်ကောင်းတဲ့ data transfer performance ကို ပြသထားပါတယ်။
y-cruncher
y-cruncher သည် multi-threaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ထားသော EliteBook 1040 G11 တွင် RAM 16GB သာပါရှိသောကြောင့် EliteBook X G1a အတွက် ဂဏန်းများကိုသာ ကျွန်ုပ်တို့တွင် ရှိပါသည်။ ၎င်းသည် ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံအထိသာ ရှိပါသည်။
| y-cruncher (စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) | HP EliteBook X G1a (Ryzen AI 9 HX 375) | HP EliteBook 1040 G11 (Core Ultra 7 165H) |
| ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ | 22.510 | 43.128 စက္ကန့် |
| 2.5 ဘီလီယံအထိ | 73.800 | N / A |
| 5 ဘီလီယံအထိ | 151.689 | N / A |
| 10 ဘီလီယံအထိ | 309.279 | N / A |
Geekbench 6
Geekbench 6 သည် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ စနစ်တစ်ခုလုံး၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပေးပါသည်။ Geekbench Browser တွင် သင်လိုချင်သော မည်သည့်စနစ်နှင့်မဆို နှိုင်းယှဉ်မှုများကို သင်ရှာဖွေနိုင်ပါသည် ။ ဤတွင် EliteBook X G1a သည် စမ်းသပ်မှုအားလုံးတွင် ပထမနေရာရရှိခဲ့သည်။
| Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | HP EliteBook X G1a (Ryzen AI 9 HX 375) | HP EliteBook 1040 G11 (Core Ultra 7 165H) |
| CPU Single-Core | 2,829 | 2,365 |
| CPU Multi-Core | 14,705 | 12,432 |
| GPU ကို | 40,836 | 35,684 |
Cinebench R23
ဒီ benchmark က CPU core နဲ့ thread အားလုံးကို အသုံးပြုပြီး overall score ထုတ်ပေးပါတယ်။ EliteBook X G1a က ပိုကောင်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိပါတယ်။
| Cinebench R23 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | HP EliteBook X G1a (Ryzen AI 9 HX 375) | HP EliteBook 1040 G11 (Core Ultra 7 165H) |
| Multi-Core ပါ | 21,013 | 14,146 |
| Single-Core ဖြစ်သည် | 1,961 | 1,798 |
Cinebench ၂
ကျွန်ုပ်တို့သည် နောက်ဆုံးပေါ် Cinebench စမ်းသပ်မှုကိုလည်း စတင်လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည်။ ရလဒ်များသည် Cinebench R23 နှင့် ဆင်တူပြီး EliteBook X G1a သည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။
| Cinebench 2024 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | HP EliteBook X G1a (Ryzen AI 9 HX 375) | HP EliteBook 1040 G11 (Core Ultra 7 165H) |
| Multi-Core ပါ | 1,126 | 799 |
| Single-Core ဖြစ်သည် | 111 | 105 |
UL Procyon AI ကောက်ချက်ချခြင်း
UL ရဲ့ Procyon က ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အက်ပ်တွေအတွက် workstation ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခန့်မှန်းပေးပါတယ်။ ဒါကို CPU နဲ့ပဲ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ EliteBook X G1a က စမ်းသပ်မှုအားလုံးမှာ နောက်ကျနေပေမယ့် CPU ကို AI inference task တွေအတွက် အသုံးမပြုလေ့ရှိတာကြောင့် ဒီစမ်းသပ်မှုကနေ အများကြီး အကျိုးကျေးဇူး မရရှိပါဘူး။
| UL Procyon ပျမ်းမျှ ကောက်ချက်ချချိန်များ (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | HP EliteBook X G1a (Ryzen AI 9 HX 375) | HP EliteBook 1040 G11 (Core Ultra 7 165H) |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 1.82 | 1.35 |
| ResNet 50 | 14.31 | 14.00 |
| စတင်ခြင်း V4 | 43.55 | 42.64 |
| DeepLab V3 | 47.64 | 45.67 |
| ယိုလို V3 | 105.04 | 111.18 |
| Real-ESRGAN | 4,565.56 | 4,421.93 |
| ယေဘုယျအားရမှတ် | 91 | 97 |
PCMark 10 ဘက်ထရီသက်တမ်း
မိုဘိုင်းစနစ်များ၏ ဘက်ထရီသက်တမ်းကို တိုင်းတာရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် PCMark 10 ကို အသုံးပြုပါသည်။ ၎င်းတွင် Modern Office benchmark ပါဝင်ပြီး ပုံမှန်အလုပ်ချိန်များတွင် ဘက်ထရီသက်တမ်းကို လက်တွေ့ကျကျ အကဲဖြတ်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် စာရွက်စာတမ်းများရေးသားခြင်း၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်များတွင် ပါဝင်ခြင်းကဲ့သို့သော နေ့စဉ်ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို တုပပြီး လူများသည် ၎င်းတို့၏လက်တော့ပ်များကို မည်သို့အသုံးပြုသည်ကို ထင်ဟပ်စေရန် built-in လှုပ်ရှားမှုမရှိသောကာလများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပေးသည်။ ၎င်းသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အကြောင်းသာမက အလယ်အလတ်အလုပ်ပမာဏအောက်တွင် ရေရှည်အသုံးပြုမှုကို အာရုံစိုက်သည်။ ရုံးအလုပ်တစ်နေ့လုံး လက်တော့ပ်တစ်လုံး မည်မျှကြာအောင် ခံနိုင်ရည်ရှိမည်ကို နားလည်ရန်အတွက် ၎င်းသည် အသုံးဝင်ပါသည်။
စမ်းသပ်မှုသည် ၁၀ မိနစ်ကြာ စက်ဝန်းများဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီး တက်ကြွသော အလုပ်များနှင့် အားလပ်ချိန်များကို ဟန်ချက်ညီအောင် လုပ်ဆောင်ပါသည်။ အထူးသဖြင့် ရေးသားခြင်းနှင့် ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း အလုပ်ပမာဏတစ်ခုစီတွင် လှုပ်ရှားမှု ၄.၅ မိနစ်ခန့်နှင့် မလှုပ်ရှားဘဲ ၅.၅ မိနစ်ခန့် ပါဝင်ပြီး ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်သည် အလုပ်များသော ၂ မိနစ်နှင့် အားလပ်ချိန် ၈ မိနစ်တွင် ပိုမိုပေါ့ပါးပါသည်။ ဤချဉ်းကပ်မှုသည် တောင်းဆိုမှုများသော အလုပ်များကို အဆက်မပြတ်လုပ်ဆောင်ခြင်းထက် လက်တွေ့ကမ္ဘာဘက်ထရီကုန်ခန်းမှုကို ပိုမိုတိကျစွာ ကိုယ်စားပြုရန် ရည်ရွယ်ပြီး နေ့စဉ်ထုတ်လုပ်မှုအတွက် သက်တမ်းကြာရှည်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ သိရှိနိုင်စေပါသည်။
စာရွက်စာတမ်းရေးသားခြင်း၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်းနှင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်ကဲ့သို့သော လက်တွေ့ရုံးတွင်း ထုတ်လုပ်မှုလုပ်ငန်းများကို တုပသည့် PCMark 10 Modern Office ဘက်ထရီစံနှုန်းတွင် ၁၄ လက်မ HP EliteBook X G1a သည် ၁၀ နာရီ ၄၈ မိနစ် ကောင်းမွန်သော ဘက်ထရီသက်တမ်းကို ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် HP ZBook Ultra G1a ၏ ၁၀ နာရီ ၃၅ မိနစ်ထက် အနည်းငယ်သာလွန်သော်လည်း Lenovo ThinkPad X9 14 Aura Edition ၏ ၁၅ နာရီ ၁၀ မိနစ်ထက် သိသိသာသာ နောက်ကျနေပြီး ပုံမှန်အလုပ်ချိန်တစ်လျှောက်လုံး ရေရှည်ထုတ်လုပ်မှုအတွက် သင့်လျော်စေသည်။
| မှတ်ချက်စာအုပ် | PCMark 10 Modern Office ရလဒ် |
|---|---|
| ၁၄ လက်မ HP EliteBook X G1a | ၁၅ နာရီ ၁၀ မိနစ် |
| ၁၄ လက်မ HP ZBook Ultra G1a | ၁၅ နာရီ ၁၀ မိနစ် |
| ၁၄ လက်မ Lenovo ThinkPad X9 14 Aura ထုတ်ဝေမှု | ၁၅ နာရီ ၁၀ မိနစ် |
ကောက်ချက်
HP ရဲ့ EliteBook စီးရီးဟာ ပရီမီယံစီးပွားရေးလက်တော့ပ်တွေအတွက် စံနှုန်းကို ဆက်လက်သတ်မှတ်ပေးနေပြီး EliteBook X G1a ကလည်း ခြွင်းချက်မဟုတ်ပါဘူး။ စွမ်းဆောင်ရည်၊ လုံခြုံရေးနဲ့ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုကို ဟန်ချက်ညီအောင်ထိန်းညှိပေးတာက ပါဝါကို မထိခိုက်စေဘဲ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုလိုအပ်တဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေအတွက် ပြီးပြည့်စုံတဲ့အတွေ့အကြုံကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ခိုင်မာတဲ့တည်ဆောက်မှုအရည်အသွေး၊ ကောင်းမွန်တဲ့ကီးဘုတ်နဲ့ ပြည့်စုံတဲ့ချိတ်ဆက်မှုရွေးချယ်စရာတွေက ထိပ်တန်းထုတ်လုပ်မှုစက်တစ်ခုအဖြစ် ၎င်းရဲ့အဆင့်အတန်းကို ခိုင်မာစေပါတယ်။ တစ်ချိန်တည်းမှာပဲ OLED touchscreen နဲ့ Ryzen AI processors တွေက ရိုးရာစီးပွားရေးလက်တော့ပ်တွေထက် မြှင့်တင်ပေးတာကြောင့် အကြောင်းအရာဖန်တီးမှုနဲ့ AI-driven workflows တွေအတွက် အသုံးဝင်တဲ့ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်စေပါတယ်။
ဂဟေဆက်ထားတဲ့ မှတ်ဉာဏ်က အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်စွမ်းကို ကန့်သတ်ထားပေမယ့် ခိုင်မာတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်၊ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းအဆင့် လုံခြုံရေးနဲ့ သပ်ရပ်တဲ့ ဒီဇိုင်းက ဆန်းသစ်တီထွင်မှုနဲ့ လက်တွေ့ကျမှု နှစ်မျိုးလုံးကို တောင်းဆိုတဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံးသူတွေအတွက် ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေပါတယ်။ ချောမွေ့ပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ဒီဇိုင်းကို ထိန်းသိမ်းထားရင်း AI-enhanced workloads တွေကို ကိုင်တွယ်နိုင်တဲ့ အစွမ်းထက် ၁၄ လက်မ လက်တော့ပ်တစ်လုံးကို ရှာနေတယ်ဆိုရင် EliteBook X G1a က လွယ်ကူတဲ့ အကြံပြုချက်တစ်ခုပါပဲ။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- HP EliteBook X G1a သည် အကောင်းဆုံး စီးပွားရေးလက်တော့ပ်များ စာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး AMD စီးပွားရေးလက်တော့ပ်နေရာကို ရယူထားသည်။





အမေဇုံ