StorageReview.com

Intel Optane SSD DC P4800X သုံးသပ်ချက်

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  SSD ကို

Intel ရဲ့ Optane SSD DC P4800X စီးရီးကို ၂၀၁၇ ခုနှစ် မတ်လမှာ 3D XPoint (Intel ကို Optane အဖြစ် အမှတ်တံဆိပ်တပ်ထားပါတယ်) လို့ခေါ်တဲ့ storage class memory (SCM) media အသစ်ကို ဈေးကွက်ထဲ ယူဆောင်လာမယ်ဆိုတဲ့ ကတိနဲ့ စတင်ခဲ့ပါတယ်။ P4800X ကို ရိုးရာ 2.5″ NVMe drive (U.2) နဲ့ PCIe add-in card နှစ်မျိုးလုံးနဲ့ စတင်ခဲ့ပါတယ်။ ကနဦးစွမ်းရည်တွေက 375GB ကနေ စတင်ခဲ့ပြီး ၂၀၁၇ ခုနှစ်ကုန်မှာ 1.5TB အထိ ရောက်ရှိဖို့ စီစဉ်ထားပါတယ်။ အဲဒီစွမ်းရည်ရည်မှန်းချက်က အကောင်အထည်မပေါ်ခဲ့ပေမယ့် Intel က နိုဝင်ဘာလမှာ 750GB Optane မော်ဒယ်တွေကို စတင်ထုတ်လုပ်ခဲ့ပါတယ် ။ စွမ်းရည် မည်သို့ပင်ရှိစေကာမူ P4800X မှာ တစ်ခုတည်းသောတာဝန်ရှိပြီး အဲဒါကတော့ data center မှာရှိတဲ့ latency-sensitive application တွေအတွက် အမြင့်ဆုံးမြန်နှုန်းရှိတဲ့ storage ကို ပေးအပ်ဖို့ပါပဲ။

drive တွေရဲ့ စွမ်းရည်နည်းတာကြောင့်၊ primary storage အတွက်သုံးဖို့ enterprise က JBOD တွေကို P4800X SSD တွေနဲ့ ဖြည့်ဖို့ အလားအလာနည်းပါတယ်။ ဒါပေမယ့် analytics data set အသေးစားတွေနဲ့ BI use cases တွေလိုမျိုး ပိုမြန်တဲ့ storage ကနေ အကျိုးကျေးဇူးရနိုင်တဲ့ application တွေအတွက် point solution အနေနဲ့တော့ ဖြစ်နိုင်ချေရှိပါတယ်။ enterprise array vendors တွေကလည်း သူတို့ရဲ့ system design တွေမှာ Optane ကို ပမာဏအားဖြင့် လက်ခံကျင့်သုံးဖို့ အလျင်စလို မလုပ်ခဲ့ကြပါဘူး၊ အဓိကအားဖြင့် capacity ကန့်သတ်ချက်တွေကြောင့်ပါ။ ဒါပေမယ့် HPE က Optane ကို 3PAR system တွေအတွက် cache အနေနဲ့ အသုံးပြုဖို့ လေ့လာခဲ့ပြီး တခြားကုမ္ပဏီတွေကလည်း နည်းပညာရင့်ကျက်လာတာနဲ့အမျှ ဒီ storage class ကို သူတို့ရဲ့ system တွေထဲမှာ ပေါင်းစပ်ဖို့ ရှာဖွေနေကြပါတယ်။ ဒါပေမယ့် software-defined storage လောကမှာ Optane-based SSD တွေအတွက် အသုံးဝင်တဲ့ use cases တွေ အများကြီးရှိပါတယ်။ ဒီဇိုင်းတွေက ဒီ storage class အသစ်အတွက် ပိုပြီး flexibility ရှိပါတယ်။

VMware vSAN ဟာ P4800X အတွက် day 0 support ပေးထားပြီး HCI space မှာလည်း ဦးဆောင်နိုင်တဲ့အတွက် ဒီနယ်ပယ်မှာ အထင်ရှားဆုံးဖြစ်နိုင်ပါတယ် ။ vSAN ဟာ two-tier architecture မှာ လည်ပတ်တာကြောင့် ဒီ drive ငယ်လေးတွေရဲ့ အားသာချက်ကို ရယူဖို့လည်း ထူးခြားစွာ ကောင်းမွန်တဲ့ အနေအထားမှာ ရှိပါတယ်။ vSAN storage ကို disk group တွေအဖြစ် ညှိနှိုင်းထားပြီး incoming write activity အားလုံးအတွက် tier တစ်ခုအပြင် capacity-oriented read tier တစ်ခုလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ လက်ရှိမှာ vSAN ဟာ write tier မှာ drive တစ်ခုလျှင် 600GB အထိသာ leverage လုပ်တာကြောင့် P4800X ရဲ့ capacities သေးငယ်တာက ကန့်သတ်ချက်တစ်ခု မဟုတ်ပါဘူး။ vSAN အသုံးပြုသူတွေအတွက် P4800X ကို cache drive အဖြစ် လုပ်ဆောင်တဲ့ deployments တွေအတွက် write တွေက vSAN cluster တွေဆီကို အမြန်ဆုံးနှုန်းနဲ့ သွားနေတယ်လို့ ဆိုလိုပါတယ်။

ဤသုံးသပ်ချက်သည် 375GB U.2 form factor ရှိ P4800X အတွက်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ လာမည့် vSAN သုံးသပ်ချက် အတွက် disk group ၏ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုအဖြစ် အများအားဖြင့် လုပ်ဆောင်နေစဉ်တွင် ၊ P4800X ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ပရိုဖိုင်နှင့်ပတ်သက်၍ ပိုမိုပြည့်စုံသောပုံရိပ်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ရန် ကျွန်ုပ်တို့၏ ပုံမှန် enterprise SSD စမ်းသပ်မှုများ၏ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုကို လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။

Intel Optane SSD DC P4800X အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်များ

Form ကိုအချက် AIC HHHL၊ U.2
စွမ်းဆောင်ရည်မြှင့် 375GB, 750GB
interface PCIe 3×4၊ NVMe
latency <10μs
QoS
4KB ကျပန်း၊ တန်းစီအနက် ၁၊ ဖတ်/ရေး <၁၅၀/၂၀၀ မိုက်ခရိုစက္ကန့်
4KB ကျပန်း၊ တန်းစီအနက် ၁၆၊ R/W <၁၅၀/၂၀၀ မိုက်ခရိုစက္ကန့်
throughput
4KB ကျပန်း၊ တန်းစီအနက် ၁၆၊ R/W IOPS 550/500K အထိ
4KB ကျပန်း၊ တန်းစီအနက် ၁၆၊ ရောနှောထားသော 70/30 R/W IOPS ၅၀၀,၀၀၀ အထိ
တည်မြဲခြင်း
DWPD  30
ရေးသားထားသော ပီတာဘိုက်များ
375GB ၄၁ ပီဘီဒဗလျူ
750GB ၄၁ ပီဘီဒဗလျူ

performance

စမ်းသပ်ခန်း

ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise SSD သုံးသပ်ချက်များသည် application စမ်းသပ်မှုများအတွက် Lenovo ThinkSystem SR850 နှင့် synthetic benchmarks အတွက် Dell PowerEdge R740xd ကို အသုံးပြုပါသည် ။ ThinkSystem SR850 သည် ကောင်းမွန်စွာတပ်ဆင်ထားသော quad-CPU platform တစ်ခုဖြစ်ပြီး high-performance local storage ကို ဖိအားပေးရန် လိုအပ်သည်ထက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော CPU ပါဝါကို ပေးဆောင်ပါသည်။ CPU resources များစွာမလိုအပ်သော Synthetic စမ်းသပ်မှုများသည် ရိုးရာ dual-processor server ကို အသုံးပြုပါသည်။ နှစ်ခုစလုံးတွင်၊ ရည်ရွယ်ချက်မှာ storage vendor maximum drive specs များနှင့် ကိုက်ညီသော local storage ကို အကောင်းဆုံးအလင်းဖြင့် ပြသရန်ဖြစ်သည်။

Lenovo ThinkSystem SR850

  • Intel Platinum 8160 CPU ၄ လုံး (2.1GHz x 24 Cores)
  • 16 x 32GB DDR4-2666Mhz ECC DRAM
  • RAID 930-8i 12Gb/s RAID ကတ် ၂ ခု
  • NVMe Bay ၈ ခု
  • VMware ESXI 6.5

Dell PowerEdge R740xd

  • Intel Gold 6130 CPU ၂ ခု (2.1GHz x 16 Cores)
  • 16 x 16GB DDR4-2666MHz ECC DRAM
  • ၁ x PERC 730 2GB 12Gb/s RAID ကတ်
  • ထပ်ထည့် NVMe အဒက်တာ
  • Ubuntu-16.04.3-desktop-amd64

နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း

StorageReview Enterprise Test Lab သည် စီမံခန့်ခွဲသူများ အမှန်တကယ် ဖြန့်ကျက်မှုများတွင် ကြုံတွေ့ရသည့်အရာများနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ပတ်ဝန်းကျင်တွင် enterprise storage devices များ၏ benchmarks များကို လုပ်ဆောင်ရန်အတွက် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော ဗိသုကာတစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ Enterprise Test Lab တွင် အမျိုးမျိုးသော server များ၊ ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု၊ ပါဝါထိန်းညှိမှုနှင့် အခြားကွန်ရက်အခြေခံအဆောက်အအုံများ ပါဝင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝန်ထမ်းများအား ကျွန်ုပ်တို့၏ ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များအတွင်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိကျစွာတိုင်းတာနိုင်ရန် လက်တွေ့အခြေအနေများကို ချမှတ်နိုင်စေပါသည်။

IT ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များနှင့် သိုလှောင်မှုရယူခြင်းအတွက် တာဝန်ရှိသူများသည် အောက်ပါရလဒ်များ ရရှိခဲ့သည့် အခြေအနေများကို နားလည်နိုင်စေရန်အတွက် ဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်နှင့် ပရိုတိုကောများအကြောင်း ဤအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များထဲသို့ ကျွန်ုပ်တို့ ထည့်သွင်းထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေသော စက်ပစ္စည်းထုတ်လုပ်သူမှ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်များထဲမှ မည်သည့်အရာကိုမျှ ငွေပေးချေခြင်း သို့မဟုတ် ကြီးကြပ်ခြင်း မရှိပါ။ StorageReview Enterprise Test Lab အကြောင်း နောက်ထပ်အသေးစိတ်အချက်အလက်များ နှင့် ၎င်း၏ကွန်ရက်စွမ်းရည်များအကြောင်း အပြည့်အစုံကို ထိုစာမျက်နှာများတွင် ရရှိနိုင်ပါသည်။

ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-

SideFX မှ Houdini

Houdini စမ်းသပ်မှုကို CGI rendering နှင့် ဆက်စပ်၍ သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် အထူးဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ဤအပလီကေးရှင်းအတွက် စမ်းသပ်အိပ်ယာသည် ကျွန်ုပ်တို့ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် dual Intel 6130 CPU များနှင့် 64GB DRAM ဖြင့်အသုံးပြုသည့် core Dell PowerEdge R740xd server အမျိုးအစား၏ မျိုးကွဲတစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤကိစ္စတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် bare metal ကို အသုံးပြု၍ Ubuntu Desktop (ubuntu-16.04.3-desktop-amd64) ကို ထည့်သွင်းခဲ့သည်။ benchmark ၏ output ကို ပြီးမြောက်ရန် စက္ကန့်ပိုင်းအတွင်း တိုင်းတာပြီး အရေအတွက်နည်းလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Maelstrom demo သည် rendering pipeline ၏ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုကို ကိုယ်စားပြုပြီး swap file ကို extended memory ပုံစံတစ်ခုအဖြစ် ထိရောက်စွာအသုံးပြုနိုင်မှုကို ပြသခြင်းဖြင့် storage ၏ စွမ်းဆောင်ရည်စွမ်းရည်များကို မီးမောင်းထိုးပြသည်။ latency သက်ရောက်မှု၏ underlying storage component သို့ wall-time effect ကို ခွဲထုတ်ရန် စမ်းသပ်မှုသည် ရလဒ်ဒေတာကို ရေးသားခြင်း သို့မဟုတ် point များကို မလုပ်ဆောင်ပါ။ စမ်းသပ်မှုကိုယ်တိုင်တွင် အဆင့်ငါးဆင့်ပါဝင်ပြီး ၎င်းတို့အနက် သုံးဆင့်ကို benchmark ၏ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းအဖြစ် ကျွန်ုပ်တို့ လုပ်ဆောင်ပြီး အောက်ပါအတိုင်းဖြစ်သည်-

  1. disk မှ packed point များကို load လုပ်သည်။ ၎င်းသည် disk မှဖတ်ရန်အချိန်ဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် single threaded ဖြစ်ပြီး၊ overall threadput ကို ကန့်သတ်နိုင်သည်။
  2. ပွိုင့်များကို စီမံဆောင်ရွက်နိုင်စေရန်အတွက် တစ်ခုတည်းသော flat array တစ်ခုအဖြစ် ဖြည်ချသည်။ ပွိုင့်များသည် အခြားပွိုင့်များအပေါ် မှီခိုမှုမရှိပါက၊ အလုပ်လုပ်သည့် set ကို core တွင်ရှိနေစေရန် ချိန်ညှိနိုင်သည်။ ဤအဆင့်သည် multi-threaded ဖြစ်သည်။
  3. (မလုပ်ဆောင်ပါ) ရမှတ်များကို လုပ်ဆောင်သည်။
  4. ၎င်းတို့ကို ဒစ်ခ်သို့ ပြန်သိမ်းဆည်းရန် သင့်လျော်သော bucketed blocks များထဲသို့ ပြန်လည်ထုပ်ပိုးသည်။ ဤအဆင့်သည် multi-threaded ဖြစ်သည်။
  5. (မလုပ်ဆောင်ပါ) bucket လုပ်ထားသော block များကို disk သို့ ပြန်ရေးသည်။

Intel Optane SSD DC P4800X သည် Houdini စမ်းသပ်မှုတွင် ၁၅၂၀.၄ စက္ကန့်ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာရရှိခဲ့သည်။ P4800X သည် မည်သည့် Optane drive များထက်မဆို အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည့်အပြင် အလုံးစုံအကောင်းဆုံးလည်းဖြစ်သည်။

VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

သိုလှောင်မှုစက်ပစ္စည်းများကို benchmarking လုပ်ရာတွင် application testing သည် အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing သည် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိသည်။ တကယ့် workload များကို ပြီးပြည့်စုံစွာ ကိုယ်စားပြုခြင်းမဟုတ်သော်လည်း synthetic test များသည် repeatability factor ရှိသော baseline storage စက်ပစ္စည်းများကို ပြိုင်ဘက်ဖြေရှင်းချက်များအကြား "apples-to-apples" နှိုင်းယှဉ်မှုကို ပြုလုပ်ရန် လွယ်ကူစေသည်။ ဤ workload များသည် "four corners" စမ်းသပ်မှုများ၊ common database transfer size စမ်းသပ်မှုများမှသည် မတူညီသော VDI ပတ်ဝန်းကျင်များမှ capture များကို ခြေရာခံခြင်းအထိ မတူညီသော testing profile အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုအားလုံးသည် scripting engine ပါရှိသော common vdBench workload generator ကို အသုံးပြုပြီး compute testing cluster ကြီးတစ်ခုပေါ်တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်ဖမ်းယူသည်။ ၎င်းသည် flash arrays များနှင့် individual storage devices များအပါအဝင် storage devices အမျိုးမျိုးတွင် တူညီသော workload များကို ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ ဤ benchmark များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် drive မျက်နှာပြင်တစ်ခုလုံးကို data များဖြင့် ဖြည့်ပြီးနောက် drive သည် application workload များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive စွမ်းရည်၏ 25% နှင့်ညီမျှသော drive အပိုင်းကို partition လုပ်သည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100% ကိုအသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို steady state သို့ယူဆောင်သွားသည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော write speed များကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။

ကိုယ်ရေးအချက်အလက်

  • 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
  • ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ပေါင်းစပ်ဒေတာဘေ့စ်- SQL နှင့် Oracle
  • VDI အပြည့်အဝ Clone နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Clone Traces များ

4K အမြင့်ဆုံးကျပန်းစွမ်းဆောင်ရည်အတွက် Intel Optane SSD DC P4800X (ဤနေရာမှစ၍ P4800X ဟုရည်ညွှန်းသည်) သည် အခြား drive များထက် latency များစွာနိမ့်သော ဖြင့်စတင်ခဲ့ပြီး 500K IOPS ပြီးနောက်တွင် မြင့်တက်လာကာ latency 213μs ရှိသော 585,754 IOPS ဖြင့် နောက်ဆုံးတွင် အဆုံးသတ်ခဲ့သည်။

4K အမြင့်ဆုံးရေးသားမှုစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် P4800X သည် ပိုမိုကောင်းမွန်သောပြသမှုရှိပြီး 554K IOPS ခန့်၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် 155μs သာရှိသော latency ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

အစီအစဉ်တကျ workloads များသို့ ပြောင်းလိုက်သောအခါ၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ 64K read တွင် 4K read နှင့် အလားတူပုံစံကို ကျွန်ုပ်တို့ တွေ့ရှိခဲ့သည်။ P4800X သည် အခြား drive များထက် latency များစွာနိမ့်ပြီး 35K IOPS တွင် မြင့်တက်လာကာ 394μs latency တွင် 40,558 IOPS သို့မဟုတ် 2.53GB/s ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် drive ကို အလုံးစုံ စတုတ္ထနေရာတွင် ရပ်တည်စေခဲ့သည်။

64K ရေးသားမှုအတွက် P4800X သည် အနည်းငယ်ကျဆင်းသွားပြီးနောက် latency 380μs တွင် 34,700 IOPS သို့မဟုတ် 2.17GB/s ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL workload ဖြင့် P4800X သည် 111μs သာ latency ရှိပြီး အမြင့်ဆုံးရမှတ် 286,548 IOPS ဖြင့် ရှေ့သို့ ခုန်တက်သွားသည်ကို မြင်တွေ့ရပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL90-10 တွင် P4800X သည် အမြင့်ဆုံးရမှတ် 276,530 IOPS ဖြင့် 114μs latency ဖြင့် ၎င်း၏အုပ်ချုပ်မှုကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားသည်။

SQL 80-20 မှာ ပထမနေရာမှာ ရှိနေခဲ့တဲ့ P4800X ဟာ အနည်းငယ် ကျဆင်းသွားခင်မှာ latency 111μs ခန့်နဲ့ 266K IOPS မှာ အမြင့်ဆုံး ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Oracle workloads များဆီသို့ လှန်လှောကြည့်လျှင် P4800X သည် 248K IOPS နီးပါးနှင့် latency 127μs ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

Oracle 90-10 မှာ P4800X ဟာ တခြား drive တွေထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး 276,703 IOPS အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ 79μs သာ latency ရှိခဲ့ပါတယ်။

Oracle 80-20 မှာ P4800X ဟာ IOPS 265,769 နဲ့ latency 82μs သာရှိတာကြောင့် ထိပ်တန်းမှာ ရှိနေတာကို မြင်တွေ့ခဲ့ရပါတယ်။

ထို့နောက် ကျွန်ုပ်တို့သည် VDI clone စမ်းသပ်မှုဖြစ်သည့် Full Clone (FC) နှင့် Linked Clone (LC) သို့ ပြောင်းလဲခဲ့သည်။ VDI FC Boot အတွက် P4800X သည် အလွန်အားကောင်းသော အစပိုင်းတွင် ခုန်တက်သွားပြီးနောက် 167,856 IOPS ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် 199μs latency ဖြင့် တတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

VDI FC Initial Login ဖြင့် P4800X သည် 108,159 IOPS နှင့် latency 274μs ဖြင့် တတိယနေရာ ရရှိခဲ့သည်။

VDI FC Monday Login အတွက် P4800X သည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 97,198 IOPS နှင့် latency 163μs ဖြင့် ဒုတိယနေရာသို့ ခုန်တက်သွားခဲ့သည်။

VDI LC Boot အကြောင်း ဆက်ပြောရရင် P4800X ဟာ IOPS ရမှတ် 93,095 နဲ့ latency 171μs ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရယူနိုင်ခဲ့ပါတယ်။

VDI LC Initial Login သည် P4800X အတွက် IOPS ရမှတ် 66,463 နှင့် latency 118μs ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာတွင် ထပ်မံရပ်တည်ခဲ့သည်။

နောက်ဆုံးအနေနဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ VDI LC Monday Login စမ်းသပ်မှုမှာ P4800X ဟာ latency 235μs နဲ့ 67,085 IOPS နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။

ကောက်ချက်

Intel Optane SSD DC P4800X သည် Intel ၏ 3D XPoint နည်းပညာဖြင့် ထုတ်လုပ်ထားသော နောက်ထပ် drive တစ်ခုဖြစ်သည်။ အမည်တွင် ညွှန်ပြသည့်အတိုင်း၊ drive ကို data center အတွက် သီးသန့်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး U.2 နှင့် AIC HHHL form factor များဖြင့် ထုတ်လုပ်ထားသည်။ ချက်ချင်းသိသာထင်ရှားသော အားနည်းချက်တစ်ခုမှာ drive ကို 375GB နှင့် 750GB capacities များဖြင့်သာ ရရှိနိုင်ခြင်းပင်ဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် တစ်ဖက်တွင် ၎င်း၏အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များကို ကန့်သတ်ထားသော်လည်း အခြားတစ်ဖက်တွင် ၎င်း၏အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များသည် capacity နှင့်နှိုင်းယှဉ်ပါက latency နည်းပါးခြင်းသည် အဓိကကျသည့် workloads နှင့် applications များကို အဓိကထားလုပ်ဆောင်သည်။ ဤကိစ္စနှင့်စပ်လျဉ်း၍ Optane နည်းပညာသည် enterprise နှင့် end-user workloads နှစ်မျိုးလုံးတွင် industry leader ဖြစ်ကြောင်း သက်သေပြခဲ့သည်။

P4800X ရဲ့ သေးငယ်တဲ့ စွမ်းရည်ကြောင့် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ပုံမှန် benchmark တွေမှာ အားနည်းချက်လေးတစ်ခု ရှိနေတာပါ။ drive စွမ်းရည်က SQL ဒါမှမဟုတ် Sysbench ကို run ဖို့ လုံလောက်အောင် မကြီးမားတာကြောင့် ဒီ single-drive review မှာ မပါဝင်ပါဘူး။ ကျွန်တော်တို့ ပထမဆုံး run နိုင်တဲ့ application analysis workload ဖြစ်တဲ့ SideFX ရဲ့ Houdini မှာ P4800X ဟာ 1,520.4 စက္ကန့်နဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ VDBench မှာ P4800X ဟာ queue depth နိမ့်တဲ့နေရာမှာ လွှမ်းမိုးထားခဲ့ပါတယ်။ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ဟာ P4800X နဲ့ ပိုပြီးရောနှောနေပြီး ရိုးရာ NVMe ထုတ်ကုန်တချို့က စွမ်းဆောင်ရည်မှာ သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် SQL နဲ့ Oracle 90-10 နဲ့ 80-20 လို နယ်ပယ်တွေမှာ တခြားသူတွေကို အနိုင်ယူနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ P4800X ရဲ့ အဓိကအချက်တွေကတော့ 4K စမ်းသပ်မှုနှစ်ခုလုံးမှာ IOPS တစ်ဝက်ကျော်၊ 64K read မှာ 2.53GB/s နဲ့ 64K write မှာ 2.17GB/s ရရှိခဲ့ပါတယ်။ SQL စမ်းသပ်မှု သုံးခုစလုံးတွင် P4800X သည် IOPS ပေါင်း နှစ်သိန်းခွဲကျော်ရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ Oracle စမ်းသပ်မှုများတွင် IOPS 250K သို့မဟုတ် ထို့ထက်ပိုသည်။ သို့သော် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ချန်လှပ်ထားလျှင် Intel Optane P4800X တွင် latency အလွန်နိမ့်သည်။ စမ်းသပ်မှုတိုင်းတွင် latency သည် အလွန်နိမ့်ကျပြီး အခြား drive အားလုံးထက် များစွာနိမ့်သည်။ အချို့ကိစ္စများတွင် P4800X သည် Oracle 90-10 တွင် 79μs နှင့် Oracle 80-20 တွင် 82μs အထိ latency နိမ့်သော အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိခဲ့သည်။

latency နည်းတဲ့ workloads တွေအတွက် Intel Optane SSD DC P4800X လောက် ယှဉ်နိုင်တဲ့ နည်းပညာ မရှိသေးပါဘူး။ bandwidth နဲ့ IOPS မှာ ရိုးရာ NVMe ထုတ်ကုန်တွေက သာလွန်နိုင်တဲ့ နေရာတွေ ရှိပေမယ့် ယေဘုယျအားဖြင့် P4800X ဟာ ဈေးနှုန်း/စွမ်းရည် တိုင်းတာချက်တွေအရ အဲဒီ use cases တွေနဲ့ ကိုက်ညီမှာ မဟုတ်ပါဘူး။ Enterprise drives တွေက စွမ်းရည်မြင့်တဲ့ point တွေ ရောက်သွားရင် Intel Optane နည်းပညာရဲ့ ဖြစ်နိုင်ခြေတွေအကြောင်း စဉ်းစားရတာ စိတ်လှုပ်ရှားစရာပါပဲ။ အထူးသဖြင့် 30TB SAS SSD တွေ ယေဘုယျအားဖြင့် ရရှိနေပေမယ့် array vendors တွေအတွက် ရေပန်းစားနေဆဲဖြစ်တဲ့ 2TB class လိုမျိုးပေါ့။ vSAN နဲ့ ပတ်သက်တဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ သီးခြား use case မှာ P4800X ဟာ write cache layer အတွက် အမြန်ဆုံး စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ vSAN ကနေ အကောင်းဆုံး အသုံးချချင်သူတိုင်းအတွက် P4800X ဟာ defacto standard ပါ။

Intel P4800X ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview သတင်းလွှာအတွက် စာရင်းသွင်းပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Brian Beeler

Brian သည် အိုဟိုင်းယိုးပြည်နယ်၊ ဆင်စင်နာတီတွင် အခြေစိုက်ပြီး StorageReview.com ၏ အဓိက ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူနှင့် ဥက္ကဋ္ဌဖြစ်သည်။