Lenovo ThinkCentre Neo 50q Tiny (Qualcomm) သည် “Snapdragon X Series မှ စွမ်းအားပေးသည့် ကမ္ဘာ့ပထမဆုံး စီးပွားဖြစ် AI-driven desktop PC” အဖြစ် desktop computing ၏ ခေတ်သစ်သို့ ရဲရင့်သော ခြေလှမ်းတစ်ခုကို ကိုယ်စားပြုသည်။ “အလွန်သေးငယ်သော စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော desktop” အဖြစ် ဈေးကွက်တင်ထားသော ဤအလွန်သေးငယ်သော စနစ်သည် AI အရှိန်မြှင့်တင်မှု၊ ပါဝါသုံးစွဲမှုနည်းပါးခြင်းနှင့် enterprise-grade လုံခြုံရေးတို့ကို paperback စာအုပ်ထက် အနည်းငယ်သာ ပိုကြီးသော ကိုယ်ထည်ထဲသို့ ပေါင်းစပ်ထားသည်။ ၎င်းကို ရိုးရာ tower ၏ ကြီးမားသော အစိတ်အပိုင်းမပါဘဲ ပိုမိုစမတ်ကျပြီး တိတ်ဆိတ်ငြိမ်သက်ကာ ပိုမိုရေရှည်တည်တံ့သော computing ကို ရှာဖွေနေသော ခေတ်မီစီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။
ThinkCentre Neo 50q QC ကို ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာ၊ အုပ်ချုပ်ရေးဆိုင်ရာ လုပ်ငန်းဆောင်တာ၊ ဒစ်ဂျစ်တယ်ပူးပေါင်းဆောင်ရွက်မှုနဲ့ AI အကူအညီနဲ့ multitasking အပါအဝင် ပေါ့ပါးတဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အလုပ်ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးတွေအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။ Snapdragon ပလက်ဖောင်းက Windows Studio Effects၊ Live Captions နဲ့ Lenovo AI Now အပါအဝင် Copilot+ PC လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို desktop မှာ ယူဆောင်လာပေးပြီး ဆက်သွယ်ရေးကို မြှင့်တင်ပေးပြီး workflow တွေကို ချောမွေ့စေကာ နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ x86 စနစ်တွေရဲ့ စွမ်းအင်အနည်းငယ်ကိုသာ အသုံးပြုပါတယ်။
Windows 11 Home သို့မဟုတ် Pro (Copilot+ enabled) ကို အသုံးပြုထားသော Neo 50q QC သည် အထူးသဖြင့် ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်နှင့် စာစီစာကုံးရေးသားခြင်းအတွက် hybrid အလုပ်ကို မြှင့်တင်ပေးသည့် AI-driven အင်္ဂါရပ်များမှ အကျိုးကျေးဇူးများ ရရှိသည်။ သို့သော် Hexagon NPU သည် နောက်ခံတိုးတက်မှုများကို ထိရောက်စွာ ကိုင်တွယ်သော်လည်း “AI PC” တံဆိပ်သည် အသုံးပြုသူအများစုအတွက် သိသာထင်ရှားသော ထုတ်လုပ်မှုတိုးတက်မှုများအဖြစ် မပြောင်းလဲပါ။ စွမ်းဆောင်ရည်သည် အဆင့်မြင့်တက်ဘလက်တစ်ခုနှင့် ဆင်တူသည်ဟု ခံစားရသည်- နေ့စဉ်အလုပ်များအတွက် ချောမွေ့သော်လည်း ပြင်းထန်သော အလုပ်ပမာဏများအတွက် အကန့်အသတ်ရှိသည်။
Neo 50q QC ရဲ့ ဈေးနှုန်းက ဒေါ်လာ ၆၀၄ လောက်ကနေ စတင်ပြီး ကျွန်တော်တို့ရဲ့ configuration ဈေးနှုန်းက ဒေါ်လာ ၇၇၉ ပါ။
ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံနှင့် သတ်မှတ်ချက်များ
| ပုံစံ | ThinkCentre Neo 50q QC |
| form ကို Factor |
|
| ပရိုဆက်ဆာ မိသားစု | Snapdragon X |
| ပရိုဆက်ဆာ ဥပမာ | Snapdragon X X1-26-100 (8 cores, up to 3.0 GHz, 30 MB cache) |
| AI နှင့် NPU | ပေါင်းစပ်ထားသော Qualcomm Hexagon™ NPU (TOPS ၄၅ ခုအထိ)၊ Copilot+ PC အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်ရ |
| လည်ပတ်မှုစနစ်များ |
|
| ဂရပ်ဖစ် |
|
| မှတ်ဉာဏ် | 16 GB သို့မဟုတ် 32 GB LPDDR5x-8448 (ဂဟေဆက်ထားသည်၊ dual-channel၊ အဆင့်မြှင့်တင်၍မရပါ) |
| သိုလှောင်ခြင်း |
|
| ပေါက်များနှင့် ချိတ်ဆက်ကိရိယာများ | တပ်ဦး:
နောက်ဘက်:
|
| connectivity |
|
| audio |
|
| စွမ်းအား |
|
| လုံခြုံရေးနှင့်လုံခြုံရေး |
|
| အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များနှင့် ပတ်ဝန်းကျင်ဆိုင်ရာ |
|
| အာမခံရွေးချယ်မှုများ |
|
ThinkCentre Neo 50q QC မှာ 2.97GHz မြန်နှုန်းရှိတဲ့ Snapdragon X1-26-100 processor ကို အသုံးပြုထားပြီး AI workloads တွေကို ကိုင်တွယ်ဖို့အတွက် integrated graphics နဲ့ dedicated Hexagon NPU (Neural Processing Unit) တို့နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုထားပါတယ်။ ဒီ review unit မှာ 16 GB LPDDR5X-8448MT/s memory နဲ့ 1 TB PCIe Gen4 SSD တို့ ပါဝင်ပါတယ်။
spreadsheet များ၊ ဝဘ်အက်ပ်များ၊ ဗီဒီယိုခေါ်ဆိုမှုများနှင့် စာရွက်စာတမ်းများအပါအဝင် ယေဘုယျထုတ်လုပ်မှုအတွက် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်မှာ ကောင်းမွန်ပါသည်။ စနစ်သည် လျင်မြန်စွာ boot လုပ်နိုင်ပြီး တိတ်ဆိတ်စွာလည်ပတ်ပြီး ပေါ့ပါးသောမှ အသင့်အတင့်ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးအောက်တွင် တုံ့ပြန်မှုကောင်းမွန်ပါသည်။ သို့သော် ပိုမိုလေးလံသော multitasking သို့မဟုတ် x86 emulation သည် ARM platform ၏ ကန့်သတ်ချက်များကို ဖော်ပြသည်။ browser workloads ကြီးမားခြင်း သို့မဟုတ် legacy desktop software များသည် မကြာခဏ နှောင့်နှေးမှုကို ဖြစ်ပေါ်စေပြီး ၎င်းသည် တုံ့ပြန်မှုကို လျော့ကျစေပါသည်။
သို့တိုင် Microsoft 365၊ Teams နှင့် cloud-based tools များကို အဓိကအားကိုးသော စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများသည် Neo 50q QC သည် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားပြီး ထိရောက်မှုရှိသည်ကို တွေ့ရှိလိမ့်မည်။ ပေါင်းစပ်ထားသော NPU သည် CPU စွမ်းဆောင်ရည် သို့မဟုတ် အပူချိန်ထွက်ရှိမှုကို သိသိသာသာ မထိခိုက်စေဘဲ ဆူညံသံနှိမ်နင်းခြင်းနှင့် စာရေးခြင်းကဲ့သို့သော AI-driven အင်္ဂါရပ်များကို မြှင့်တင်ပေးသည်။
တည်ဆောက်ခြင်းနှင့်ဒီဇိုင်းဆွဲခြင်း
Lenovo သည် လက်တွေ့ကျပြီး တာရှည်ခံသော ဒီဇိုင်းအတွက် ၎င်း၏ဂုဏ်သတင်းကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားသည်။ Neo 50q QC ၏ 1L ကိုယ်ထည်တွင် သန့်ရှင်းသော “eclipse” အနက်ရောင်အပြီးသတ်၊ သေးငယ်သော ThinkCentre တံဆိပ်နှင့် Lenovo ၏ စီးပွားရေးလိုင်း၏ ပုံမှန်ခိုင်မာသော တည်ဆောက်မှုအရည်အသွေးတို့ ပါရှိသည်။ ၂.၄၉ ပေါင် (၁.၁၃ ကီလိုဂရမ်) သာရှိသော ကျစ်လစ်ပြီး ပေါ့ပါးသော စနစ်သည် စက္ကူဖုံးဝတ္ထုထက် အနည်းငယ်ပိုကြီးပြီး စားပွဲခုံကို သပ်ရပ်စွာထားရှိနိုင်ရန် ဒေါင်လိုက်စင်တစ်ခု ပါရှိသည်။ ၎င်းသည် ပိုမိုပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေရန်အတွက် 100mm VESA mounting ကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးသည်။
အပူချိန်အရ စနစ်က သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး ပန်ကာဆူညံသံ အနည်းငယ်သာရှိကာ အပူထွက်ရှိမှု အနည်းငယ်သာရှိပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အားသာချက်ကတော့ ချဲ့ထွင်နိုင်စွမ်း မရှိတာပါပဲ။ မန်မိုရီမော်ဂျူးတွေကို ဂဟေဆက်ထားတဲ့အခါ သိုလှောင်မှုမှလွဲ၍ အဆင့်မြှင့်တင်မှုတွေက မရှိမဖြစ်လိုအပ်ပါတယ်။ ၎င်းကို ဘူးထဲကအတိုင်း စဉ်ဆက်မပြတ် လုပ်ဆောင်နိုင်အောင် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး အဲဒီအတိုင်း ဆက်ရှိနေအောင်လည်း ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။
Lenovo သည် ထင်ရှားသော ရေရှည်တည်တံ့ခိုင်မြဲရေး ကြိုးပမ်းအားထုတ်မှုများကို ပြုလုပ်ထားပြီး အပူအကာအတွက် ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော စက်မှုလုပ်ငန်းနောက်ပိုင်းပါဝင်မှု (PIC) ပလတ်စတစ် ၆၀%၊ စက်ပစ္စည်းအိတ်နှင့်ထုပ်ပိုးမှုကူရှင်နှစ်ခုလုံးတွင် သမုဒ္ဒရာဘောင်ပလတ်စတစ် (OBP) ၃၀% နှင့် FSC အသိအမှတ်ပြု ကတ်ထူပုံးများကို အသုံးပြုထားသည်။
ချိတ်ဆက်မှုနှင့် ဆိပ်ကမ်းများ
သေးငယ်သော အရွယ်အစားရှိသော်လည်း Lenovo တွင် ရုံးသုံးစနစ်အများစုအတွက် သင့်လျော်သော port အစုံအလင် ပါဝင်သည်-
တပ်ဦး:
- ပါဝါခလုတ်
- အမြဲတမ်းဖွင့်ထားသော USB-A
- USB-C (10Gbps)
- နားကြပ်/မိုက်ခရိုဖုန်း ပေါင်းစပ်ဂျက်
နောက်ဘက်:
- Power က input ကို
- DisplayPort 1.4a (4K@60Hz)
- HDMI 2.1 (4K@60Hz)
- USB-A ပေါက်လေးပေါက်
- အီသာနက် (RJ45)
- ပြင်ဆင်သတ်မှတ်နိုင်သော punch-out port (DisplayPort သို့မဟုတ် VGA)
အတွင်းပိုင်း ချဲ့ထွင်မှု-
- M.2 PCIe SSD Gen4 နှစ်ခု
- M.2 WiFi
အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များနှင့် လုံခြုံရေး
Lenovo ရဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းလိုင်းကနေ မျှော်လင့်ထားတဲ့အတိုင်း Neo 50q QC မှာ ThinkShield ပေါင်းစပ်မှု၊ discrete TPM 2.0 ချစ်ပ် (TCG အသိအမှတ်ပြု) နဲ့ ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာကာကွယ်မှုအတွက် Kensington Security Slot™ (3 x 7 mm) အပါအဝင် enterprise-grade လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များစွာကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ chassis intrusion switch မပါဝင်ပေမယ့် ရွေးချယ်ထားတဲ့ configuration တွေမှာ အဆင်ပြေတဲ့ biometric authentication အတွက် touch-style fingerprint reader ကို mouse ထဲမှာ ပေါင်းစပ်ထားပါတယ်။
BIOS အဆင့်မှာ Neo 50q QC မှာ hard disk နဲ့ supervisor password တွေ၊ Absolute Persistence module၊ boot sequence control၊ keyboard ဒါမှမဟုတ် mouse မပါဘဲ boot လုပ်ခြင်း၊ configuration change detection၊ secure wipe နဲ့ secure boot အပါအဝင် ကျယ်ပြန့်တဲ့ ကာကွယ်မှု option တွေကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဒီ layered measure တွေက system integrity ကို အားဖြည့်ပေးပြီး sensitive data တွေကို ကာကွယ်ပေးတာကြောင့် hardware နဲ့ firmware အဆင့်တွေမှာ ခိုင်မာတဲ့ security ကို သေချာစေပါတယ်။
ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် စိတ်ငြိမ်းချမ်းမှုအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသောကြောင့် Lenovo ၏ ယုံကြည်စိတ်ချရသော စီးပွားရေးစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ခိုင်မာသောဒေတာကာကွယ်မှုအတွက် ဂုဏ်သတင်းကို ထိန်းသိမ်းထားသည်။ Neo 50q QC သည် ၎င်း၏ ခိုင်မာသော ရေရှည်တည်တံ့ခိုင်မြဲမှု အထောက်အထားများအတွက်လည်း ထင်ရှားသည်။ ၎င်းသည် ရွေးချယ်ထားသော အစိတ်အပိုင်းများတွင် 85% အထိ စားသုံးသူပြီးနောက် ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော (PCR) ပါဝင်မှု ပါဝင်သော EPEAT Gold နှင့် EPEAT Climate+ Gold အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များကို ရရှိထားသည်။ ထို့အပြင်၊ ၎င်းသည် ENERGY STAR 9.0၊ ERP LOT 3၊ Forest Stewardship Council (FSC)၊ GREENGUARD၊ Low Halogen၊ RoHS၊ TCO 10.0 နှင့် TÜV Ultra Low Noise အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များ အပါအဝင် ပတ်ဝန်းကျင်နှင့် စွမ်းအင်စံနှုန်းအမျိုးမျိုးနှင့် ကိုက်ညီပါသည်။
အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မှု
Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC သည် အထင်ကြီးစရာကောင်းလောက်အောင် သေးငယ်သော်လည်း hardware တိုးချဲ့မှုအတွက် နေရာအကန့်အသတ်ရှိပြီး ၎င်းသည် ultra-small-form-factor ဒီဇိုင်းများ၏ ပုံမှန်အပေးအယူတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်း၏ LPDDR5X မှတ်ဉာဏ်ကို motherboard ပေါ်တွင် တိုက်ရိုက်ဂဟေဆက်ထားသောကြောင့် RAM စွမ်းရည်သည် ဝယ်ယူချိန်တွင် ပုံသေဖြစ်သည်။ ရေရှည်ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုကို ရှာဖွေနေသော ဝယ်ယူသူများသည် 32 GB configuration ကို ရွေးချယ်သင့်သည်။
သို့သော်လည်း သိုလှောင်မှုမှာ အသုံးပြုရလွယ်ကူပြီး အဆင့်မြှင့်တင်ရန်လည်း အဆင်ပြေပါသည်။ စနစ်တွင် M.2 PCIe Gen4 slot နှစ်ခုပါရှိသောကြောင့် အသုံးပြုသူများသည် စွမ်းရည်တိုးမြှင့်ရန် သို့မဟုတ် စွမ်းဆောင်ရည်မြှင့်တင်ရန်အတွက် လိုအပ်သလို SSD များကို တိုးချဲ့ သို့မဟုတ် အစားထိုးနိုင်မည်ဖြစ်သည်။ slot တစ်ခုကို သင်ရွေးချယ်ထားသော စွမ်းရည်ဖြင့် စက်ရုံတွင် ထည့်သွင်းထားပြီး ဒုတိယ slot ကို အပိုသိုလှောင်မှုအတွက် အသုံးပြုနိုင်ပါသည်။
ကွန်ရက်အစိတ်အပိုင်းများသည်လည်း မော်ဂျူလာဖြစ်ပြီး Wi-Fi ချိတ်ဆက်မှုအတွက် သီးသန့် M.2 slot တစ်ခုပါရှိသောကြောင့် ရရှိနိုင်ပါက ကြိုးမဲ့စံနှုန်းအသစ်များသို့ အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မည်ဖြစ်သည်။ ၎င်းတို့အပြင် 1L ကိုယ်ထည်၏ ကန့်သတ်ချက်များကြောင့် အပို internal bay များ သို့မဟုတ် PCIe expansion slot များ မရရှိနိုင်ပါ။
အလုံးစုံသော် Neo 50q QC သည် ချဲ့ထွင်နိုင်မှုထက် ထိရောက်မှု၊ ရိုးရှင်းမှုနှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို ဦးစားပေးသည်။ ၎င်း၏ အဆင့်မြှင့်တင်မှုလမ်းကြောင်းများသည် သိုလှောင်မှုနှင့် ကြိုးမဲ့မော်ဂျူးများအတွက်သာ ကန့်သတ်ထားသော်လည်း စနစ်၏ဒီဇိုင်းသည် ၎င်း၏ဝန်ဆောင်မှုသက်တမ်းတစ်လျှောက်လုံး အနည်းဆုံးပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုနှင့် တသမတ်တည်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို သေချာစေသည်။
စောငျ့ရှောကျ
| အထွေထွေ မျက်နှာပြင် သတ်မှတ်ချက်များ |
|
| အရောင်နှင့် အမြင်အာရုံ တိကျမှု |
|
| ချိတ်ဆက်မှုနှင့် ပေါက်များ |
|
| စက်ပိုင်းဆိုင်ရာနှင့် အတိုင်းအတာများ |
|
| ပါဝါ၊ လိုက်နာမှုနှင့် အာမခံ |
|
| ပါဝင်သော ဆက်စပ်ပစ္စည်းများနှင့် ဆော့ဖ်ဝဲ |
|
ThinkVision P27Q-40 ၂၇ လက်မ မော်နီတာကို ခေတ်မီပရော်ဖက်ရှင်နယ်များ၏ လိုအပ်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီစေရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး စွမ်းအင်ချွေတာမှုနှင့်အတူ အမြင်အာရုံကြည်လင်ပြတ်သားမှုနှင့် သက်တောင့်သက်သာရှိမှုကို မြှင့်တင်ပေးပါသည်။ ၎င်း၏ ၂၇ လက်မ QHD (2560 x 1440) IPS panel သည် ကြည်လင်ပြတ်သားသော ရုပ်ပုံများနှင့် တက်ကြွသောအရောင်များကို ပေးစွမ်းပြီး 98% DCI-P3 နှင့် 99% sRGB ၏ စက်ရုံမှ ချိန်ညှိထားသော လွှမ်းခြုံမှုဖြင့် ပြုလုပ်ထားသည်။ ၎င်းသည် ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာနှင့် ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာမှုဆိုင်ရာ အလုပ်နှစ်ခုလုံးအတွက် အလွန်သင့်လျော်စေသည်။
၎င်း၏ထင်ရှားသောအင်္ဂါရပ်များထဲမှတစ်ခုမှာ 24 မှ 120 Hz အထိပြောင်းလဲနိုင်သော refresh rate ဖြစ်သည်။ မော်နီတာသည် အကြောင်းအရာအလိုက် အလိုအလျောက်ချိန်ညှိပေးပြီး ပါဝါသုံးစွဲမှုကို လျှော့ချပေးသည့်အပြင် မြန်ဆန်သောရွေ့လျားနေသော ရုပ်ပုံများအတွက် ချောမွေ့သောရုပ်ပုံများကို ပေးစွမ်းနိုင်သောကြောင့် ဘတ်ဂျက်နှင့် ပတ်ဝန်းကျင် နှစ်မျိုးလုံးကို အကျိုးပြုပါသည်။
မျက်လုံးသက်တောင့်သက်သာရှိမှုကလည်း နောက်ထပ်အာရုံစိုက်မှုတစ်ခုပါ။ Natural Low Blue Light နည်းပညာကို TÜV Rheinland Eye Comfort 5-star နှင့် Eyesafe 2.0 အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များနှင့် ပေါင်းစပ်ထားခြင်းကြောင့် အလုပ်ချိန်ကြာမြင့်စွာလုပ်ဆောင်နေစဉ်အတွင်း မျက်လုံးများကို ညောင်းညာမှုမှ ကာကွယ်ပေးပါသည်။
မော်နီတာသည် စွယ်စုံသုံး ချိတ်ဆက်မှုကိုလည်း ပေးစွမ်းနိုင်ပါသည်။ Daisy chaining သည် မော်နီတာနှစ်ခုကို ချိတ်ဆက်နိုင်စေပြီး အလွန်ပါးလွှာသော bezels များသည် တစ်ခုထက်ပို၍ရှိပါက မျက်နှာပြင်ကြီးတစ်ခုတည်း၏ အထင်အမြင်ကို ဖန်တီးပေးနိုင်ပါသည်။ USB-C နှင့် 15W power delivery ပါရှိသော integrated USB hub သည် peripherals သို့မဟုတ် USB drives များကို ချိတ်ဆက်ရန် ရိုးရှင်းစေသည်။ IT မန်နေဂျာများအတွက် Lenovo Display Fleet Manager သည် firmware updates များနှင့် asset control အတွက် remote management ကို ပေးစွမ်းသည်။
နောက်ဆုံးအနေနဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်အပြည့်အစုံပါဝင်တဲ့ LTPS စင်က အမြင့်ချိန်ညှိနိုင်၊ စောင်းနိုင်၊ လှည့်နိုင်၊ လှည့်ပတ်နိုင်တာကြောင့် မည်သည့်အလုပ်ခွင်အတွက်မဆို ergonomic သက်တောင့်သက်သာရှိစေမှာပါ။ အလုံးစုံပြောရရင် P27Q-40 ဟာ ကောင်းမွန်တဲ့စွမ်းဆောင်ရည်၊ ဘက်စုံအသုံးပြုနိုင်မှုနဲ့ ရေရှည်တည်တံ့နိုင်မှုကို ပေးစွမ်းနိုင်တာကြောင့် ThinkCentre Neo 50q QC အတွက် ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့ အဖော်တစ်ယောက်ဖြစ်စေပါတယ်။
Geekbench
Geekbench 6 သည် စနစ်တစ်ခုလုံး၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ Geekbench Browser သည် မည်သည့်စနစ်ကိုမဆို နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေပါသည်။
Geekbench 6.3.0 မှာ Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC ဟာ single-core ရမှတ် ၂,၁၄၈၊ multi-core ရမှတ် ၈,၅၆၅ နဲ့ OpenCL GPU ရမှတ် ၉,၆၃၄ ရရှိခဲ့ပြီး compute နဲ့ graphics workload အမျိုးမျိုးမှာ ဟန်ချက်ညီတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ HP EliteBook 6 G1q ဟာ CPU throughput 2,428/11,408 မှာ ပိုမိုမြင့်မားတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့ပေမယ့် ThinkCentre ဟာ GPU output မှာ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့ပြီး မိုဘိုင်းဖုန်းတွေနဲ့ အတော်လေး ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Dell Latitude 7455 နဲ့ Latitude 7450 Ultralight တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် Lenovo ရဲ့ desktop-class system ဟာ 7455 ထက် multi-core scaling ပိုကောင်းပေမယ့် 7450 Ultralight ရဲ့ top-end throughput ကို မမီခဲ့ပါဘူး။ အလုံးစုံပြောရရင် ThinkCentre Neo 50q QC ဟာ ထုတ်လုပ်မှုစွမ်းအားနဲ့ GPU အရှိန်မြှင့်ထားတဲ့ ပေါ့ပါးတဲ့ task တွေအတွက် သင့်တော်တဲ့ ယေဘုယျရည်ရွယ်ချက် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။
| Geekbench 6.3.0 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC | HP EliteBook 6 G1q | Dell ကလတ္တီတွဒ် 7455 | Dell Latitude 7450 အလွန်ပေါ့ပါးသော |
| Single-Core ရမှတ် | 2,148 | 2,428 | ၂၀,၄၆၃ (Dell အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားသည်) ၂၀,၅၄၅ (အလွန်စွမ်းဆောင်ရည်) |
2,407 |
| Multi-Core ရမှတ် | 8,565 | 11,408 | ၂၀,၄၆၃ (Dell အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားသည်) ၂၀,၅၄၅ (အလွန်စွမ်းဆောင်ရည်) |
9,922 |
| GPU (OpenCL) | 9,634 | 9,604 | ၂၀,၄၆၃ (Dell အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားသည်) ၂၀,၅၄၅ (အလွန်စွမ်းဆောင်ရည်) |
17,052 |
y-cruncher
y-cruncher 0.8.3.9522 သည် Pi နှင့် အခြားသင်္ချာကိန်းသေများကို ထရီလီယံဂဏန်းအထိ တွက်ချက်နိုင်သော multithreaded၊ scalable program တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။ y-cruncher သည် ARM-native မဟုတ်သောကြောင့် ဤစမ်းသပ်မှုအတွက် emulation mode ဖြင့် လုပ်ဆောင်နေပါသည်။
Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC သည် ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ တွက်ချက်မှုကို ၁၈၆.၉ စက္ကန့်အတွင်း နှင့် ဂဏန်း ၂.၅ ဘီလီယံ စမ်းသပ်မှုကို ၄၉၇.၇ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး HP EliteBook 6 G1q နှင့် Dell Latitude 7455 နှစ်မျိုးလုံးထက် များစွာသာလွန်ခဲ့သည်။ Latitude 7450 Ultralight သည် အလုံးစုံအားဖြင့် အမြန်ဆုံးအဖြစ် ဆက်လက်တည်ရှိနေသော်လည်း ThinkCentre သည် စဉ်ဆက်မပြတ် တွက်ချက်မှုဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးအောက်တွင် ကျစ်လစ်သော desktop စနစ်အတွက် ခိုင်မာသော throughput နှင့် ထိရောက်သော thermal scaling ကို ပြသခဲ့သည်။
| y-cruncher စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန် (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC | HP EliteBook 6 G1q | Dell ကလတ္တီတွဒ် 7455 | Dell Latitude 7450 အလွန်ပေါ့ပါးသော |
| 1 ဘီလီယံ | 186.905 စက္ကန့် | 255.128 စက္ကန့် | 245.544 စက္ကန့် | 65.402 စက္ကန့် |
| 2.5 ဘီလီယံ | 497.704 စက္ကန့် | 690.283 စက္ကန့် | 714.190 စက္ကန့် | 208.399 စက္ကန့် |
3DMark
3DMark သည် ဂိမ်းကစားခြင်းနှင့် နေ့စဉ်ကွန်ပျူတာလုပ်ငန်းများကို ထင်ဟပ်စေသော သရုပ်ဖော်မှုများမှတစ်ဆင့် ကွန်ပျူတာ၏ GPU နှင့် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် လူကြိုက်များသော benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် မတူညီသော system အမျိုးအစားများနှင့် workloads များအတွက် စိတ်ကြိုက်ပြုလုပ်ထားသော စမ်းသပ်မှုအမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်ပြီး hardware သည် graphics-intensive နှင့် computational tasks များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို ပြည့်စုံသော ခြုံငုံသုံးသပ်ချက်ကို ပေးစွမ်းသည်။
3DMark စမ်းသပ်မှုတွင် ThinkCentre Neo 50q QC သည် Solar Bay (22.71 FPS) တွင် 5,971 မှတ်နှင့် Steel Nomad (2.36 FPS) တွင် 235 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး ယေဘုယျဂရပ်ဖစ်စွမ်းရည်တွင် HP EliteBook 6 G1q နှင့် ထိရောက်စွာ ကိုက်ညီပါသည်။ ၎င်း၏ထူးချွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်သည် Wild Life တွင် ပေါ်ထွက်ခဲ့ပြီး 67.2 FPS တွင် 11,224 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး EliteBook ၏ 3,290 မှတ်ရလဒ်ထက် များစွာသာလွန်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် CPU အပြုအမူဆင်တူသော်လည်း မြင့်မားသော throughput ဂရပ်ဖစ်တာဝန်များတွင် GPU အားသာချက်များစွာရှိကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။
| 3DMark Benchmark စမ်းသပ်မှု (ရမှတ် / FPS – မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC | HP EliteBook 6 G1q |
| ဆိုလာပင်လယ်အော် | 5,971 / 22.71 | 6,050 / 23.01 |
| သံမဏိ Nomad | 235 / 2.36 | 229 / 2.29 |
| တောရိုင်းဘဝ | 11,224 / 67.21 | 3,290 / 19.70 |
UL Procyon AI ကောက်ချက်ချခြင်း
UL ရဲ့ Procyon က ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အက်ပ်တွေအတွက် workstation တစ်ခုရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခန့်မှန်းပေးပါတယ်။
ThinkCentre Neo 50q QC သည် မော်ဒယ်အများစုတွင် HP EliteBook 6 G1q နှင့် အနီးစပ်ဆုံးတူညီပြီး MobileNet နှင့် Inception workloads များတွင် latency အနည်းငယ်မြင့်မားသော်လည်း ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သော အလုံးစုံစွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်သည်။ ၎င်း၏ စုစုပေါင်းရမှတ် ၁၉၀၅ မှတ်သည် EliteBook (1,945) ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျပြီး Dell Latitude 7455 (1,799) ထက်သာလွန်ပြီး အထွေထွေရည်ရွယ်ချက် မော်ဒယ်လုပ်ဆောင်ခြင်းအတွက် ထိရောက်သော AI inference စွမ်းရည်ကို အတည်ပြုပေးသည်။
| UL Procyon ပျမ်းမျှ ကောက်ချက်ချချိန်များ (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC | HP EliteBook 6 G1q | Dell ကလတ္တီတွဒ် 7455 | Dell Latitude 7450 အလွန်ပေါ့ပါးသော |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.30ms | 0.29ms | 0.30ms | 1.72ms |
| ResNet 50 | 0.73ms | 0.70ms | 0.70ms | 21.94ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 1.53ms | 1.45ms | 1.42ms | 63.74ms |
| DeepLab V3 | 3.31ms | 3.34ms | 4.85ms | 68.92ms |
| ယိုလို V3 | 3.75ms | 3.76ms | 3.47ms | 175.95ms |
| Real-ESRGAN | 77.93ms | 77.40ms | 91.41 ms | 6,518.99ms |
| ယေဘုယျအားရမှတ် | 1,905 | 1,945 | 1,799 | 65 |
7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း
7-Zip utility ရှိ built-in memory benchmark သည် compression နှင့် decompression လုပ်နေစဉ်အတွင်း system ၏ CPU နှင့် memory ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပေးပြီး system သည် data-intensive operations များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်သည်ကို ညွှန်ပြသည်။ ဖြစ်နိုင်သည့်အခါတိုင်း ဤစမ်းသပ်မှုကို 128MB dictionary size ဖြင့် လုပ်ဆောင်ပါသည်။
Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC သည် စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက် 50.0 GIPS ရရှိခဲ့ပြီး HP EliteBook 6 G1q ထက် 48.0 GIPS သာလွန်ခဲ့ပြီး Latitude 7450 Ultralight ထက် သိသိသာသာ သာလွန်ခဲ့သည်။ Latitude 7455 ၏ ထူးချွန်သော 93.7 GIPS ထက် နောက်ကျနေသော်လည်း ThinkCentre ၏ တည်ငြိမ်သော throughput နှင့် CPU utilization (765%) သည် ထိရောက်သော parallel execution နှင့် ရေရှည် load အောက်တွင် balanced memory interaction ကို အလေးပေးဖော်ပြသည်။
| 7-Zip ချုံ့ခြင်း | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC | HP EliteBook 6 G1q | Dell ကလတ္တီတွဒ် 7455 | Dell Latitude 7450 အလွန်ပေါ့ပါးသော |
| ချုံ့ | ||||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 744% | 717% | 1127% | 589% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၈.၁၁၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 741% | 711% | 1127% | 579% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၈.၁၁၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ဖိသိပ်ခြင်း | ||||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 785 | 793% | 1176% | 1073% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၈.၁၁၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 789% | 790% | 1184% | 1122% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ||||
| စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု | 765% | 751% | 1156% | 851% |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၈.၁၁၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
3DMark CPU
3DMark CPU Profile သည် processor စွမ်းဆောင်ရည်ကို threading အဆင့်ခြောက်ဆင့်ဖြစ်သည့် 1, 2, 4, 8, 16 နှင့် max threads များတွင် အကဲဖြတ်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် CPU သည် thread အရေအတွက်အမျိုးမျိုးအောက်တွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ချိန်ညှိနိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ရန် boid-based simulation workload တစ်ခုတည်းကို လုပ်ဆောင်ပြီး GPU ပါဝင်မှု အနည်းဆုံးဖြစ်သည်။ benchmark သည် ဂိမ်းကစားခြင်း၊ အကြောင်းအရာဖန်တီးခြင်းနှင့် rendering ကဲ့သို့သော အလုပ်များအတွက် single-thread စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် multithreaded အလားအလာကို ဖော်ထုတ်ရန် ကူညီပေးသည်။ thread ၈ ခု၏ ရမှတ်များသည် ခေတ်မီ DirectX 12 ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် မကြာခဏ ကိုက်ညီလေ့ရှိပြီး thread ၁-၄ ခု၏ ရလဒ်များသည် အဟောင်းများ သို့မဟုတ် esports ဂိမ်းအခြေအနေများကို ထင်ဟပ်စေသည်။
ဤစမ်းသပ်မှုတွင် ThinkCentre Neo 50q QC သည် အမြင့်ဆုံးရမှတ် ၃,၃၇၀ ရရှိခဲ့ပြီး EliteBook 6 G1q ၏ ၆,၂၂၄ ၏ ထက်ဝက်ခန့်ရှိပြီး တည်ငြိမ်မှုမဖြစ်ပေါ်မီ thread ၈ ခု (၃,၄၉၇) မှတစ်ဆင့် ခိုင်မာသော linear scaling ဖြင့် ရရှိခဲ့ပါသည်။ ဤရလဒ်များသည် thread များစွာပါဝင်သော workload များအတွက် ချိန်ညှိထားခြင်းမဟုတ်သော်လည်း ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ပေါ့ပါးသော ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ အလုပ်များအတွက် သင့်လျော်သော multitasking စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြနေပါသည်။
| 3DMark CPU ပရိုဖိုင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC | HP EliteBook 6 G1q |
| မက်စ်ချည်များ | 3,370 | 6,224 |
| 16 တွင် Threads | 3,360 | 6,017 |
| 8 တွင် Threads | 3,497 | 6,132 |
| 4 တွင် Threads | 2,152 | 3,109 |
| 2 တွင် Threads | 1,422 | 1,558 |
| 1 Thread | 712 | 820 |
3DMark သိုလှောင်မှု
3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှု၏ လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းကစားခြင်းတွင် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ဆိုင်ရာ ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများကို ပေးစွမ်းနိုင်ရန် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။
ဤတွင် ThinkCentre Neo 50q QC သည် 2,871 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး HP EliteBook 6 G1q ၏ 2,487 မှတ်ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ ၎င်းသည် read/write responsive နှင့် file transfer speed များ အနည်းငယ်ပိုမိုမြန်ဆန်ကြောင်း ညွှန်ပြနေပြီး နေ့စဉ်နှင့် ဂိမ်းကစားခြင်း နှစ်မျိုးလုံးတွင် load ကို လျှော့ချပေးပြီး အချိန်ကုန်သက်သာစေပါသည်။
| 3DMark သိုလှောင်မှု (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC | HP EliteBook 6 G1q |
| နိုင်ပြီ | 2,871 | 2,487 |
LM Studio
ဤစမ်းသပ်မှုအတွက်၊ Gemma 3 (1B နှင့် 4B)၊ Llama 3.1 (1B နှင့် 3B) အပါအဝင် လူကြိုက်များသော ဘာသာစကားကြီး မော်ဒယ်အမျိုးမျိုးတွင် HP EliteBook 6 G1q ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် LM Studio ကို အသုံးပြုခဲ့ပါသည်။ မော်ဒယ်တစ်ခုစီကို တူညီသော ညွှန်ကြားချက်ဖြင့် မေးမြန်းခဲ့ပါသည်။
"AI အကြောင်း စကားလုံး ၅၀၀ ပါ မိတ်ဆက်စကား ရေးပါ"
ဤစမ်းသပ်မှု၏ အဓိကအာရုံစိုက်မှုမှာ တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင်များ (throughput) နှင့် စုစုပေါင်းအချိန် (ပြီးစီးချိန်) တို့ဖြစ်ပြီး၊ ၎င်းတို့သည် HP EliteBook 6 G1q သည် တူညီသော မျိုးဆက်အခြေအနေများအောက်တွင် မတူညီသော မော်ဒယ်အရွယ်အစားများနှင့် ရှုပ်ထွေးမှုများကို မည်မျှထိရောက်စွာ ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းသည်ကို အတူတကွ မီးမောင်းထိုးပြသည်။
EliteBook 6 G1q သည် မော်ဒယ်အားလုံးတွင် ချောမွေ့သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့ပြီး Gemma 3 1B နှင့် Llama 3.2 1B မော်ဒယ်များဖြင့် တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၄၈ ခုခန့်ဖြင့် အကောင်းဆုံး throughput ကို ပြသခဲ့ပြီး မျိုးဆက်များကို ၁၄ စက္ကန့် သို့မဟုတ် ထို့ထက်နည်းသောအချိန်အတွင်း ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။ ပိုကြီးသော 3B နှင့် 4B မော်ဒယ်များအထိ တိုးချဲ့ခြင်းသည် သဘာဝအတိုင်း စုစုပေါင်းပြီးစီးချိန်ကို တိုးမြင့်စေပြီး Llama 3.2 3B သည် တစ်စက္ကန့်လျှင် ပျမ်းမျှ တိုကင် ၂၁.၈၆ ခုနှင့် Gemma 3 4B သည် တစ်စက္ကန့်လျှင် တိုကင် ၁၉.၄ ခု ရရှိခဲ့သည်။ တွက်ချက်မှုဝန်ထုပ်ဝန်ပိုး ပိုမိုများပြားသော်လည်း၊ ကောက်ချက်ချမှုသည် တည်ငြိမ်နေဆဲဖြစ်ပြီး စွမ်းဆောင်ရည်ကျဆင်းမှု သို့မဟုတ် ထိန်းချုပ်မှုလျော့နည်းသွားခြင်းကို မတွေ့ရှိရပါ။
| LM Studio (မော်ဒယ် ကောက်ချက်ချမှု ရလဒ်များ) | Gemma 3 1B | Gemma 3 4B | လာမာ ၃.၂ ၃ဘီ | လာမာ ၃.၂ ၃ဘီ |
| တိုကင်များ / စက္ကန့် | 48.43 | 19.40 | 46.70 | 21.86 |
| ပထမဆုံး တိုကင်(များ) ရရှိရန် အချိန် | 0.096 | 0.405 | 0.1 | 0.651 |
| စုစုပေါင်းအချိန် (များ) | 14.02 | 37.51 | 12.824 | 31.8 |
| လှုံ့ဆော်မှုတိုကင်များ | 17 | 19 | 17 | 44 |
| ခန့်မှန်းထားသော တိုကင်များ | 679 | 728 | 5799 | 695 |
| စုစုပေါင်းတိုကင်များ | 696 | 747 | 616 | 739 |
ကောက်ချက်
Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC သည် ကျစ်လစ်ပြီး ထိရောက်သော စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး ဒက်စ်တော့တစ်ခုဖြစ်ကြောင်း သက်သေပြခဲ့သည်။ ၎င်းသည် တိတ်ဆိတ်ငြိမ်သက်ပြီး ပါဝါအနည်းငယ်သာ အသုံးပြုပြီး နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာများအတွက် တည်ငြိမ်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို မည်သည့်နေရာတွင်မဆို ကိုက်ညီသောပုံစံဖြင့် ပေးဆောင်သည်။ Snapdragon ပလက်ဖောင်းသည် ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ပူးပေါင်းဆောင်ရွက်မှုလုပ်ငန်းများအတွက် လုံလောက်သော မြန်နှုန်းရှိပြီး စနစ်သည် အလုပ်ချိန်တစ်လျှောက်လုံး အေးမြပြီး အနှောင့်အယှက်ကင်းသည်။
ထည့်သွင်းစဉ်းစားရမယ့် ကန့်သတ်ချက်တွေ ရှိပါတယ်။ ဆော့ဖ်ဝဲလ် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှု ကွဲပြားနိုင်ပါတယ်။ ဂဟေဆက်ထားတဲ့ မှတ်ဉာဏ်ကြောင့် မှန်ကန်သော ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံကို ရွေးချယ်ဖို့က အရေးကြီးပါတယ်။ နောက်ဆုံးအနေနဲ့ GPU ကို နေ့စဉ်ဂရပ်ဖစ်တွေနဲ့ ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ အလုပ်ပမာဏ နည်းပါးစေဖို့ အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားပါတယ်။
ထိုသို့ပင်ဖြစ်စေ Neo 50q QC သည် သေးငယ်ပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရသော နှင့် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုနည်းသော desktop ကို လိုချင်သော အဖွဲ့အစည်းများအတွက် ခိုင်မာသော အကြောင်းပြချက်တစ်ခု ဖြစ်စေပါသည်။ Lenovo ၏ စီးပွားရေးပံ့ပိုးမှု ရွေးချယ်စရာများ၊ ရေရှည်တည်တံ့ခိုင်မြဲမှုကို အာရုံစိုက်ခြင်းနှင့် သန့်ရှင်းသော စက်မှုလုပ်ငန်းဒီဇိုင်းတို့နှင့် ပေါင်းစပ်လိုက်သောအခါ ၎င်းသည် ကုန်ကြမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ထက် ရိုးရှင်းမှုနှင့် ထိရောက်မှုကို တန်ဖိုးထားသော အလုပ်ခွင်များအတွက် လက်တွေ့ကျသော လမ်းကြောင်းတစ်ခုကို ပေးဆောင်ပါသည်။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- Lenovo ThinkCentre Neo 50q QC သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး Mini PC ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် စမ်းသပ်ထားသော နယ်ပယ်၏ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုဖြစ်သည် ။




အမေဇုံ