StorageReview.com

Lenovo ThinkSystem SR850 ဆာဗာ သုံးသပ်ချက်

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  ဆာဗာ

Lenovo ThinkSystem SR850 သည် 2U server တစ်လုံးဖြစ်ပြီး လိုအပ်ချက်များသော application များအတွက် ကြီးမားသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်သောကြောင့် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုများစွာကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါသည်။ ယခုနှစ်အစောပိုင်းတွင် ကြေငြာခဲ့သော S850 သည် Intel Xeon Scalable CPU လေးလုံးအထိ ထည့်သွင်းထားပြီး core ၂၃၃% ပိုများကာ memory ၄၀၀% ပိုများကာ စွမ်းဆောင်ရည် ၇၆% ပိုမြန်သော Lenovo server များထက် ခုန်ပျံကျော်လွှားနိုင်မည်ဖြစ်သည်။ SR850 ကို အထွေထွေစီးပွားရေးအသုံးပြုမှုကိစ္စများအတွက် တည်ဆောက်ထားသော်လည်း ထိုစွမ်းဆောင်ရည်အားလုံးဖြင့် အလိုအပ်ဆုံး database၊ virtualization နှင့် artificial intelligence workloads များကိုလည်း ကိုင်တွယ်နိုင်သည်။

ဟာ့ဒ်ဝဲအသစ်ဝယ်ယူမှုကို အကဲဖြတ်ရာတွင် အနာဂတ်အတွက် စိတ်ချရမှုသည် လူအများအတွက် စိုးရိမ်စရာကြီးတစ်ခုဖြစ်သည်။ ThinkSystem SR850 ဖြင့် Lenovo တွင် အနာဂတ်အတွက် စိတ်ချရသော စနစ်တစ်ခု ပါရှိသည်။ mezzanine ဒီဇိုင်းကို အသုံးပြုခြင်းဖြင့် အသုံးပြုသူများသည် မူရင်းနှစ်ခုတွင် CPU နှစ်ခု ထပ်မံထည့်သွင်းနိုင်ပြီး စုစုပေါင်း လေးခုအထိ ရှိလာသည်။ SR850 တွင် RAM 6TB အထိ တပ်ဆင်နိုင်သည်။ ထို့အပြင် Lenovo AnyBay drive bay များသည် SAS၊ SATA နှင့် NVMe drive များကို တူညီသော bay တွင် ထည့်သွင်းနိုင်ပြီး ၎င်းသည် ဤ server အမျိုးအစားတွင် အနည်းငယ် ထူးခြားသည်။ အသုံးပြုသူများသည် စွမ်းဆောင်ရည်ကို အဆင့်မြှင့်တင်ရန် သို့မဟုတ် အခြား storage media သို့ ပြောင်းလဲရန် လိုအပ်သည့်အခါတွင် SR850 သည် အသင့်ဖြစ်နေမည်ဖြစ်သည်။

AnyBay ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံသည် နည်းပညာဆန်းသစ်တီထွင်မှု၏ မှန်ကန်သောလမ်းကြောင်းသို့ ဦးတည်သော ကြီးမားသောခြေလှမ်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ မည်သည့်မီဒီယာအမျိုးအစားနှင့်မဆို လိုက်လျောညီထွေဖြစ်အောင် ပြုလုပ်နိုင်သော backplane ရှိခြင်းသည် ယခုအခါ server များဝယ်ယူရန် လိုအပ်သော်လည်း NVMe SSD များသို့ ခဏတာပြောင်းလဲရန် မလိုအပ်သူများအတွက် ပိုမိုအရေးကြီးလာမည်ဖြစ်သည်။ Lenovo AnyBay drive bay များကို SR850 အတွက် ဖွဲ့စည်းမှုပုံစံ ငါးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ ၎င်းတို့တွင် SAS/SATA အားလုံးပါဝင်သော drive bay ၈ ခု၊ AnyBay ၄ ခု၊ SAS/SATA အားလုံးပါဝင်သော drive bay ၁၆ ခု၊ AnyBay ၄ ခုနှင့် AnyBay ၈ ခုတို့ ပါဝင်သည်။

ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ SR850 ကို Intel 8160 CPU လေးလုံးဖြင့် ပြင်ဆင်ထားပြီး ၎င်းတို့သည် 2.1GHz clock speed နှင့် 24 cores တစ်ခုစီနှင့် 512GB DDR4 memory ပေးဆောင်သည်။

Lenovo ThinkSystem SR850 ဆာဗာ အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်များ

form ကို Factor 2U
ပရိုဆက်ဆာ (အများဆုံး) Intel Xeon ပရိုဆက်ဆာ ၂ ခု သို့မဟုတ် ၄ ခု၊ တိုးချဲ့နိုင်သော မိသားစု CPU များ၊ 165W အထိ
မှတ်ဉာဏ် (အများဆုံး) 128GB DIMM များကို အသုံးပြု၍ 48x slot များတွင် 6TB အထိ၊ 2666MHz TruDDR4
expansion slot PCIe 9x အထိနှင့် LOM 1x အထိ၊ ရွေးချယ်နိုင်သော ML2 slot 1x
ပြည်တွင်းသိုလှောင်မှု SAS/SATA HDD နှင့် SSD များကို ပံ့ပိုးပေးသည့် သိုလှောင်ခန်း ၁၆ ခုအထိ ၂.၅ လက်မ
သို့မဟုတ် ၂.၅ လက်မ NVMe SSD ၈ ခုအထိ၊ ထို့အပြင် mirrored M.2 boot ၂ ခုအထိ
ကွန်ယက်မျက်နှာပြင် 1GbE၊ 10GbE၊ 25GbE၊ 32GbE၊ 40GbE အပါအဝင် ရွေးချယ်စရာများစွာ
သို့မဟုတ် InfiniBand PCIe အဒက်တာများ၊ တစ်ခု (2-/4-port) 1GbE
သို့မဟုတ် 10GbE LOM ကတ်
ပါဝါထောက်ပံ့မှု (စံ/အမြင့်ဆုံး) ၂x hot-swap/redundant: 750W/1100W/1600W AC 80 PLUS Platinum
RAID ပံ့ပိုးမှု Hardware RAID (port ၁၆ ခုအထိ)၊ flash cache ပါ၀င်ပြီး၊ port HBA ၁၆ ခုအထိ
စနစ်များ စီမံခန့်ခွဲမှု XClarity Controller ပါဝင်သော စီမံခန့်ခွဲမှု
XClarity Administrator ဗဟိုချုပ်ကိုင်ထားသော အခြေခံအဆောက်အအုံ ပေးပို့ခြင်း
XClarity Integrator ပလပ်အင်များ
XClarity Energy Manager ဗဟိုချုပ်ကိုင်ထားသော server ပါဝါစီမံခန့်ခွဲမှု
OS ကို ထောက်ပံ့ပေးထားသည် Microsoft Windows ဆာဗာ
RHEL
SLES
VMware vSphere
ကန့်သတ်အာမခံ ၁ နှစ်နှင့် ၃ နှစ်သက်တမ်းရှိ ဖောက်သည်အစားထိုးယူနစ်နှင့် ကွင်းဆင်းဝန်ဆောင်မှု၊ နောက်တစ်နေ့တွင် ၉x၅ နာရီ

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

Lenovo ThinkSystem SR850 သည် အခြား 2U Lenovo server များနှင့် အလုံးစုံဒီဇိုင်းတူညီသည်။ စက်ပစ္စည်း၏ ရှေ့ဘက်တွင် ဘယ်ဘက်ရှိ အိမ်ခြံမြေအများစုကို နေရာယူထားသော 2.5” drive bay ဆယ့်ခြောက်ခုပါရှိပြီး ညာဘက်တွင် USB port များနှင့် status light များပါရှိသည်။ ရှေ့ drive bay များကို အသုံးပြုသူကိုယ်တိုင် လဲလှယ်နိုင်သည် သို့မဟုတ် အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်သည်၊ StorageReview သည် NVMe SSD များအတွက် စနစ်ကိုဖွင့်သောအခါတွင် လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် SAS/SATA backplane ကို slot ရှစ်ခုအနက် လေးခုတွင် NVMe SSD များကို ပံ့ပိုးပေးသည့် backplane တစ်ခုနှင့် လဲလှယ်ခဲ့ပြီး အပေါ်နှင့်အောက် motherboard များတွင် သင့်လျော်သော CPI cable များကို ထည့်သွင်းခဲ့သည်။

စက်ရဲ့နောက်ဘက်ကို ရွှေ့ကြည့်လိုက်တော့ ညာဘက်မှာ hot-swap PSU နှစ်ခုကို တွေ့ရပါတယ်။ CPU ဘယ်နှစ်ခု leverage လုပ်ထားလဲပေါ်မူတည်ပြီး server မှာ PCIe slot ကိုးခုအထိ ပါဝင်နိုင်ပါတယ်။ NMI၊ XCC အတွက် Ethernet port၊ Serial port၊ USB 3.0 port နှစ်ခု၊ ID ခလုတ်တစ်ခုနဲ့ အောက်ခြေတစ်လျှောက်မှာ LED မီးတွေ ပါရှိပါတယ်။

ဆာဗာကို ဖွင့်လိုက်တဲ့အခါ CPU တွေနဲ့ DIMM socket တွေပါတဲ့ expansion tray ကို မြင်နိုင်ပါတယ်။

ဗန်းကိုဖယ်ရှားလိုက်တဲ့အခါ အဓိက CPU တွေကို မြင်နိုင်ပါတယ်။

စီမံခန့်ခွဲမှု

ဟာ့ဒ်ဝဲစီမံခန့်ခွဲမှုအတွက် Lenovo သည် ဟာ့ဒ်ဝဲအရင်းအမြစ်စီမံခန့်ခွဲမှုကို ဗဟိုချုပ်ကိုင်ပြီး ပိုမိုကောင်းမွန်အောင်ပြုလုပ်ပေးခြင်း၊ cloud နှင့် ရိုးရာအခြေခံအဆောက်အအုံဖြန့်ကျက်မှုကို အရှိန်မြှင့်တင်ပေးခြင်းနှင့် ပြင်ပ၊ အဆင့်မြင့်စီမံခန့်ခွဲမှုဆော့ဖ်ဝဲကိရိယာများမှ ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာအရင်းအမြစ်များကို မြင်နိုင်ခြင်းနှင့် ထိန်းချုပ်နိုင်စေသည့် XClarity ကိုအသုံးပြုသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်တွင် ကျွန်ုပ်တို့သည် embedded system management solution ဖြစ်သော XClarity Controller ဖြင့် လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည်။

XClarity ၏ အဓိက မျက်နှာပြင်တွင် အသုံးပြုသူများ မြန်ဆန်လွယ်ကူစွာ မြင်တွေ့နိုင်စေရန် အရာအားလုံးကို ခင်းကျင်းပြသထားသည်။ Health Summary (ဟာ့ဒ်ဝဲ အစိတ်အပိုင်းအမျိုးမျိုးကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာပေးသည်)၊ Quick access (စနစ်ကို ဖွင့်ခြင်း သို့မဟုတ် ပိတ်ခြင်းကဲ့သို့သော လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက်)၊ Remote Console Preview၊ System Information and Setting နှင့် Power Utilization တို့ကို ပြသသည့် အဓိက ဝင်းဒိုး ငါးခု ရှိသည်။ မျက်နှာပြင်၏ ညာဘက်ခြမ်းတွင် Home၊ Events၊ Inventory၊ Utilization၊ Remote Console၊ Firmware Update၊ Server Configuration နှင့် BMC Configuration အပါအဝင် အဓိက tab များ ရှိသည်။

Inventory tab သည် server ၏ hardware အစိတ်အပိုင်းအမျိုးမျိုးကို စာရင်းပြုစုပြီး အခြေခံဖော်ပြချက်ကို ပေးသည်၊ ဆိုလိုသည်မှာ CPU တစ်ခုလျှင် cores မည်မျှရှိသည် သို့မဟုတ် RAM ၏စွမ်းရည်။

Utilization tab သည် server မှ မည်သည့် resource များနှင့် ထို resource များထဲမှ မည်မျှအသုံးပြုနေသည်ကို ပြသပြီး ဂရပ်ဖစ် သို့မဟုတ် ဇယားပုံစံဖြင့် ပြသပေးသည်။

Remote Console tab သည် remote console တစ်ခု မည်သို့မည်ပုံရှိသည်ကို ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်ပြသသည့်အပြင် အသုံးပြုသူများအား ၎င်းတို့၏ remote console များကို configure လုပ်ခွင့်ပြုသည်။

Firmware Update tab ဖြင့်၊ အက်ဒမင်များသည် ရရှိနိုင်သော စနစ်နှင့်/သို့မဟုတ် adaptor firmware အပ်ဒိတ်များကို မြင်တွေ့နိုင်ပြီး ကိုယ်တိုင် အပ်ဒိတ်လုပ်နိုင်ပါသည်။

နောက် Main Tab ကတော့ Server Configuration ဖြစ်ပြီး Adapters, Boot Options, Power Policy, RAID Setup နဲ့ Sever Properties အပါအဝင် Sub Tab အများအပြား ပါဝင်ပါတယ်။ Boot Options နဲ့ ပတ်သက်ရင် Admin တွေက UEFI boot ဒါမှမဟုတ် Legacy boot ကို Setup လုပ်နိုင်သလို၊ boot order နဲ့ Device ကို ရွေးချယ်နိုင်သလို One Time Boot Device ကိုလည်း Setup လုပ်နိုင်ပါတယ်။

ပါဝါမူဝါဒသည် အက်ဒမင်များအား redundant သို့မဟုတ် non-redundant ကို သတ်မှတ်နိုင်သည့်အပြင် power restore မူဝါဒကိုလည်း သတ်မှတ်နိုင်သည်- ပါဝါပြန်လည်ရယူပြီးနောက် ၎င်းကို ပိတ်ထားရန်၊ ဖွင့်ထားရန် သို့မဟုတ် ယခင်ဆက်တင်များသို့ ပြန်ပြောင်းရန် သတ်မှတ်နိုင်သည်။

RAID စနစ်ထည့်သွင်းခြင်းဖြင့် admin များသည် controller တစ်ခုချင်းစီ၏ array level သို့မဟုတ် storage level တွင် RAID ကို သတ်မှတ်နိုင်သည်။

Baseboard Management Controller (BMC) Configuration ဖြင့် admin များသည် ၎င်းတို့၏ BMC Configuration ကို သတ်မှတ်နိုင်သည်၊ အရန်ကူးယူနိုင်သည်၊ backup မှ ပြန်လည်ရယူနိုင်သည် သို့မဟုတ် factory default များသို့ reset လုပ်နိုင်သည်။

အလုံးစုံပြောရရင် XClarity Controller က ကောင်းမွန်ပြီး အသုံးပြုရလွယ်ကူပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အားနည်းချက်အနည်းငယ်ရှိပြီး အစီရင်ခံစာအချို့က အခြားထိပ်တန်း server brand တွေလောက် မကောင်းပါဘူး။ တရားမျှတစွာပြောရရင် ကျွန်တော်တို့ကြုံတွေ့ခဲ့ရတဲ့ ပြဿနာအချို့ကို အဲဒီမှာဖြေရှင်းနိုင်တဲ့ XClarity Administrator ကို ကျွန်တော်တို့ မလေ့လာခဲ့ပါဘူး။

performance

Lenovo ThinkSystem SR850 ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ သိုလှောင်မှုအလားအလာကို တိုင်းတာဖို့အတွက် CentOS 7.4 platform မှာ လည်ပတ်နေတဲ့ bare-metal scenario ကို အသုံးပြုခဲ့သလို VMware ထည့်သွင်းထားတဲ့ VM ၈ ခုနဲ့ ၁၆ ခုမှာ virtualized Sysbench MySQL စွမ်းဆောင်ရည်ကိုလည်း အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ bare-metal configuration မှာ VDbench နဲ့ တိုင်းတာထားတဲ့ synthetic performance ကို အာရုံစိုက်ခဲ့ပြီး virtualized environment မှာတော့ ESXi 6.5 အတွင်းမှာ MySQL VM ရှစ်ခုနဲ့ ၁၆ ခုကို လည်ပတ်ခဲ့ပါတယ်။

အခြေအနေနှစ်ခုလုံးမှာ Memblaze PBlaze5 4TB SSD တွေကို အသုံးပြုပြီး NVMe storage backend အပြည့်အဝကို အသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ ဒီ drivers တွေက အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်း ပြီး storage potential မကုန်ခင် compute performance ကို အပြည့်အဝ ဖြည့်ဆည်းပေးနိုင်ပါတယ်။ compute power အနေနဲ့ system ကို Intel 8160 CPU လေးလုံးနဲ့ 2.1GHz clock speed နဲ့ 24 cores စီ ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး DDR4 memory 512GB ပါဝင်ပါတယ်။ စုစုပေါင်း 96 cores နဲ့ 201.6GHz compute power ရရှိစေပါတယ်။

Sysbench MySQL စွမ်းဆောင်ရည်

ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံး local-storage application benchmark တွင် SysBench မှတစ်ဆင့် တိုင်းတာထားသော Percona MySQL OLTP database ပါဝင်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် ပျမ်းမျှ TPS (Transactions Per Second)၊ ပျမ်းမျှ latency နှင့် ပျမ်းမျှ 99th percentile latency တို့ကိုပါ တိုင်းတာသည်။

Sysbench VM တစ်ခုစီကို vDisk သုံးခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- တစ်ခုမှာ boot အတွက် (~92GB)၊ တစ်ခုမှာ pre-built database (~447GB) နှင့် တတိယတစ်ခုမှာ test under database (270GB) ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၁၆ ခု၊ DRAM 60GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချထားသည်။

Sysbench စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီအတွက်)

  • CentOS 6.3 64-bit
  • Percona XtraDB 5.5.30-rel30.1
    • ဒေတာဘေ့စ်ဇယားများ: ၁၀၀
    • ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၀,၀၀၀,၀၀၀
    • ဒေတာဘေ့စ် ချည်နှောင်မှုများ: ၃၂
    • RAM ဘာဖာ: 24GB
  • စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
    • ၂ နာရီကြာ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှု ၃၂ ခု
    • ၁ နာရီ ၃၂ ကြိမ် ချည်နှောင်ထားသည်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Sysbench benchmark မှာ SR850 ကို 8VM နဲ့ 16VM နဲ့ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ raw performance ကိုပဲ ကြည့်မယ်ဆိုရင် transactional workloads တွေက 8VM အတွက် 21,632 TPS နဲ့ 16VM အတွက် 25,427 TPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။

ပျမ်းမျှ latency အတွက် SR850 မှာ 8VM အတွက် 11.96ms သာရှိပြီး 16VM အဖြစ် နှစ်ဆတိုးလာတဲ့အခါ 20.26ms ရှိခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆိုးဆုံးအခြေအနေ latency benchmark မှာ SR850 ဟာ 8VM နဲ့ဆိုရင် 23.05ms နဲ့ 16VM နဲ့ဆိုရင် 45.27ms ပဲရှိပါတယ်။

VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဒေသတွင်းစွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုရဲ့ နောက်ဆုံးအပိုင်းကတော့ synthetic-workload စွမ်းဆောင်ရည်ကို အဓိကထားပါတယ်။ ဒီနယ်ပယ်မှာ၊ ကျွန်ုပ်တို့ဟာ CentOS 7.4 မှာ NVMe SSD ရှစ်လုံးကို အသုံးပြုပြီး 25% utilization နဲ့ partition လုပ်ထားတဲ့ NVMe SSD ရှစ်ခုရဲ့ ပေါင်းစပ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ ဒီလိုစမ်းသပ်မှုအမျိုးအစားဟာ မတူညီတဲ့ workload တွေမှာ လက်တွေ့ကမ္ဘာသိုလှောင်မှုမက်ထရစ်တွေ ဘယ်လိုပုံစံရှိလဲဆိုတာကို ပြသဖို့အတွက် အသုံးဝင်ပါတယ်။

storage arrays တွေကို benchmarking လုပ်တဲ့အခါ application testing က အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing က ဒုတိယနေရာမှာ ရှိပါတယ်။ တကယ့် workloads တွေရဲ့ ပြီးပြည့်စုံတဲ့ ကိုယ်စားပြုမှု မဟုတ်ပေမယ့် synthetic tests တွေက repeatability factor ရှိတဲ့ baseline storage devices တွေကို အထောက်အကူပြုပြီး ယှဉ်ပြိုင်တဲ့ solution တွေကြား apples-to-apples နှိုင်းယှဉ်မှုကို လွယ်ကူစေပါတယ်။ ဒီ workloads တွေက “four corners” tests၊ common database transfer size tests တွေအပြင် VDI environments အမျိုးမျိုးကနေ trace captures တွေအထိ testing profiles အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဒီ tests အားလုံးက scripting engine တစ်ခုပါဝင်တဲ့ common vdBench workload generator ကို အသုံးပြုပြီး compute testing cluster ကြီးတစ်ခုပေါ်မှာ ရလဒ်တွေကို automate လုပ်ပြီး capture လုပ်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် flash arrays နဲ့ individual storage devices တွေ အပါအဝင် storage devices အမျိုးမျိုးမှာ တူညီတဲ့ workloads တွေကို repeat လုပ်နိုင်ပါတယ်။

ကိုယ်ရေးအချက်အလက်

  • 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
  • ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ချည် ၃၂ ခု၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ပေါင်းစပ်ဒေတာဘေ့စ်- SQL နှင့် Oracle
  • VDI အပြည့်အဝ Clone နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Clone Traces များ

အမြင့်ဆုံးဖတ်ရှုစွမ်းဆောင်ရည်ကိုကြည့်လျှင် SR850 သည် 195μs latency ဖြင့် 4,094,070 IOPS ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် sub-millisecond latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်သည်။

4K ကျပန်းရေးသားမှုဖြင့် server သည် 1,590,935 IOPS ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် 319μs latency ရှိခဲ့သည်။

sequential 64K read သို့ပြောင်းလိုက်သောအခါ SR850 သည် 548μs တွင် 382,461 IOPS သို့မဟုတ် 23.9GB/s ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်။

64K sequential write အတွက် 582μs latency ဖြင့် 115,257 IOPS သို့မဟုတ် 7.2GB/s အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ခဲ့ရသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL workloads များဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတစ်လျှောက်လုံးတွင် sub-millisecond latency ကို ထပ်မံတွေ့ရှိခဲ့ရပါသည်။ SQL တွင် 1,793,443 IOPS ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ မြင်တွေ့ခဲ့ရပြီး latency မှာ 139μs သာရှိသည်။

SQL 90-10 မှာ SR850 ရဲ့ အမြင့်ဆုံးအဆင့်ကို 1,629,167 IOPS နဲ့ latency 150μs အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

SQL 80-20 အတွက် Lenovo သည် latency 160μs ဖြင့် 1,486,502 IOPS အမြင့်ဆုံးရမှတ်ကို ရရှိခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Oracle workloads များအရ Lenovo SR850 သည် 1,370,497 IOPS ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် 175μs latency ဖြင့် ကောင်းမွန်စွာ ဆက်လက်လုပ်ဆောင်နေကြောင်း ပြသခဲ့သည်။

Oracle 90-10 သည် 1,247,226 IOPS ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး latency 135μs သာရှိသည်။

Oracle 80-20 အတွက် Lenovo သည် 1,162,074 IOPS ဖြင့် latency 141μs ရှိသည်။

နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ VDI clone စမ်းသပ်မှုဖြစ်တဲ့ Full နဲ့ Linked ကို ပြောင်းလိုက်ပါတယ်။ VDI Full Clone (FC) Boot အတွက် Lenovo SR850 ဟာ 1,296,201 IOPS နဲ့ latency 191μs အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

VDI FC Initial Login အတွက်၊ server သည် latency 358μs ဖြင့် 468,901 IOPS တွင် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။

VCI FC Monday Login သည် latency 266μs ဖြင့် 401,389 IOPS ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်။

VDI Linked Clone (LC) စမ်းသပ်မှုများသို့ ပြောင်းလိုက်သောအခါ Lenovo SR850 သည် Boot အတွက် 192μs latency ဖြင့် 651,695 IOPS တွင် အမြင့်ဆုံးသို့ ရောက်ရှိနိုင်ခဲ့သည်။

VDI LC Initial Login အတွက် server သည် latency 246μs ဖြင့် 216,567 IOPS တွင် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိနိုင်ခဲ့သည်။

နောက်ဆုံးအနေနဲ့ VDI LC Monday Login မှာ SR850 ဟာ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 278,174 IOPS နဲ့ latency 358μs ရှိကြောင်း ပြသခဲ့ပါတယ်။

ကောက်ချက်

Lenovo SR850 ဟာ ယခင်ဗားရှင်းတွေထက် တွက်ချက်မှုစွမ်းရည်ကို မြှင့်တင်ပေးမယ့် mainstream 2U server တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ SR850 မှာ Intel Xeon Scalable CPU ၄ လုံးအထိနဲ့ RAM 6TB အထိ သိမ်းဆည်းထားနိုင်ပြီး 2U footprint အတွင်းမှာပဲ သိမ်းဆည်းထားနိုင်ပါတယ်။ ဒါ့အပြင် ဒီ server မှာ Lenovo AnyBay drive တွေ ပါရှိတာကြောင့် အသုံးပြုသူတွေဟာ SAS, SATA ဒါမှမဟုတ် NVMe (တခြား interface နှစ်ခုထက် NVMe drive နည်းပါးစွာ သိမ်းဆည်းထားနိုင်ပါတယ်) ကို အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ အထွေထွေစီးပွားရေး application တွေအတွက် တည်ဆောက်ထားပေမယ့် CPU နဲ့/သို့မဟုတ် RAM တွေ ပိုမိုထည့်သွင်းခြင်းဖြင့် ပိုမိုအားကောင်းတဲ့ workload တွေကို လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။ ဒါ့အပြင် server တစ်ခုလုံးကို အစားထိုးမယ့်အစား processor နဲ့ RAM တွေ ပိုမိုထည့်သွင်းနိုင်တာကြောင့် အနာဂတ်အတွက် သင့်တော်အောင် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။

စွမ်းဆောင်ရည်အတွက်၊ SR850 ကို Intel 8160 CPU ၄ လုံး၊ RAM 512GB နှင့် Memblaze PBlaze5 4TB NVMe drive ၈ လုံးဖြင့် configure လုပ်ထားပါသည်။ ၎င်းသည် စွမ်းဆောင်ရည်အတော်အသင့်ကောင်းမွန်သော်လည်း server လုပ်ဆောင်နိုင်သည့် အမြင့်ဆုံးအဆင့်နှင့် မနီးစပ်ပါ။ ဤအချက်ကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားခြင်းဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench workloads များတွင် server သည် 8VM ဖြင့် TPS 21,632 နှင့် 16VM ဖြင့် TPS 25,427 ရရှိခဲ့ပါသည်။ latency အတွက်၊ ပျမ်းမျှအားဖြင့် 8VM အတွက် 11.96ms နှင့် 16VM အတွက် 20.26ms ရှိပြီး 99th Percentile တွင် 8VM အတွက် 23.05ms နှင့် 16VM အတွက် 45.27 သာရှိခဲ့ပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ VDBench စမ်းသပ်မှုက အလွန်အထင်ကြီးစရာကောင်းတဲ့ ကိန်းဂဏန်းတွေကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ IOPS တစ်သန်းဆိုတာ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားတဲ့ စက်ပစ္စည်းအများစုအတွက် မြင့်မားတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုင်ဆိုင်ချင်တယ်ဆိုရင် ရရှိသင့်တဲ့ စံနှုန်းတစ်ခုပါ။ Lenovo ThinkSystem SR850 ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှု ရှစ်ခုမှာ IOPS တစ်သန်းကို ချိုးဖျက်နိုင်ခဲ့ပြီး 4K read မှာ IOPS ၄ သန်း၊ 4K write မှာ ၁.၆ သန်း၊ SQL မှာ ၁.၈ သန်း၊ SQL 90-10 မှာ ၁.၆ သန်း၊ SQL 80-20 မှာ ၁.၅ သန်း၊ Oracle မှာ ၁.၃၇ သန်း၊ Oracle 90-10 မှာ ၁.၂၄ သန်း၊ Oracle 80-20 မှာ ၁.၁၆ သန်း နဲ့ VDI FC Boot မှာ ၁.၃ သန်း ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီ benchmark တွေနဲ့ benchmark အားလုံးကနေတစ်ဆင့် SR850 ဟာ latency မှာ ၁ မီလီစက္ကန့်ထက် မပိုဘဲ အမြင့်ဆုံးက 582μs ဖြစ်ပါတယ်။ အစဉ်လိုက်အားဖြင့် ဖတ်ရှုမှု ၂၃.၉GB/s နဲ့ ရေးသားမှု ၇.၂GB/s ရရှိခဲ့ပါတယ်။

အလုံးစုံပြောရရင် Lenovo ThinkSystem SR850 ဟာ mainstream application တွေကို ပိုပြီးရိုးရှင်းတဲ့ configuration နဲ့ ကိုင်တွယ်နိုင်သလို၊ quad-CPU နဲ့ RAM မြင့်မားတဲ့ big data နဲ့ AI လိုမျိုး workload တွေကိုပါ ကိုင်တွယ်နိုင်ပါတယ်။ SR850 ဟာ storage ပိုင်းမှာလည်း ချိန်ညှိနိုင်ပါတယ်။ AnyBay နည်းပညာကြောင့် drive backplanes တွေကို လဲလှယ်နိုင်ပြီး customer တွေအနေနဲ့ ဒီနေ့မှာ configure လုပ်ပြီးသား system တစ်ခုကို ဝယ်ယူနိုင်ပြီး နောက်ပိုင်းမှာ NVMe လေးတဲ့ system တစ်ခုကို လဲလှယ်နိုင်ပါတယ်။

Lenovo ThinkSystem SR850

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview သတင်းလွှာအတွက် စာရင်းသွင်းပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

အဒမ်အမ်းစထရောင်း

အာဒမ်သည် StorageReview.com ၏ အကြီးတန်းသတင်းအယ်ဒီတာဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ အတွင်းပိုင်းနှင့် freelance အကြောင်းအရာအဖွဲ့များကို စီမံခန့်ခွဲပါသည်။

ယခင်ပို့စ်-

နောက်ပို့စ်-