StorageReview.com

Memblaze PBlaze7 7940 Gen5 Enterprise SSD သုံးသပ်ချက်

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  SSD ကို

Memblaze PBlaze7 7940 သည် Memblaze ၏ အထင်ကြီးလောက်သော ထုတ်လုပ်မှုများနှင့်အတူ ဈေးကွက်သို့ ဝင်ရောက်လာမည့် PCIe Gen5 enterprise SSD စာရင်းတိုလေးတွင် ပါဝင်လာပါသည်။ ဤ SSD သည် Multi-Stream Unified Flash Platform (MUFP) တွင် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှုဖြင့် အားဖြည့်ထားသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို အာရုံစိုက်ထားပြီး အဆင့်မြင့်အင်္ဂါရပ်များစွာ ပါရှိသည်။ ဤ Memblaze drive သည် အရေးကြီးသော စီးပွားရေးအက်ပ်များနှင့် အချက်အလက်သိုလှောင်မှု လိုအပ်ချက်များအတွက် ယုံကြည်စိတ်ချရသော ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤသုံးသပ်ချက်သည် သတ်မှတ်ချက်များ၊ ယုံကြည်စိတ်ချရမှု၊ အဆင့်မြင့် enterprise အင်္ဂါရပ်အစုံနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်တို့ကို ပိုမိုနက်ရှိုင်းစွာ လေ့လာသွားမည်ဖြစ်သည်။

Memblaze PBlaze7 7940 ရှေ့

Memblaze PBlaze7 7940 စီးရီး စွမ်းဆောင်ရည်

စွမ်းဆောင်ရည်မှစတင်၍ 7946 အတွက် 4K ကျပန်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအတွက် အထင်ကြီးလောက်စရာ IOPS ၂.၈ သန်းနှင့် ရေးသားခြင်းအတွက် ၇၀၀K IOPS အထိ အသီးသီး ကိုးကားဖော်ပြထားသည် (7940 မော်ဒယ်အတွက် ၄၀၀K IOPS)။ အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းစွမ်းဆောင်ရည်သည် ယခင် Gen4 drives များထက် သိသာထင်ရှားသော တိုးတက်မှုများကိုလည်း ပြသထားပြီး 14GB/s ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်း 10GB/s ရောက်ရှိနိုင်ခြေရှိသည်။ ၎င်းသည် အစဉ်လိုက်စွမ်းဆောင်ရည်တွင် ကြီးမားသောတိုးတက်မှုနှင့် အထင်ကြီးလောက်စရာ 55μs ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်း latency တွင် သိသိသာသာလျော့ကျမှုကို ညွှန်ပြသည်။ ဤစွမ်းဆောင်ရည်ပရိုဖိုင်သည် မြင့်မားသော Quality of Service (QoS) ကို သေချာစေပြီး latency-sensitive applications များအတွက် အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်စေသည်။

Memblaze PBlaze7 7940 အဆုံး

ဖြောင့်တန်းသောစွမ်းဆောင်ရည်အပြင်၊ PBlaze7 7940 စီးရီးသည် ပါဝါထိရောက်မှုနှင့်ပတ်သက်၍ ထင်ရှားသည်။ ဝပ်တစ်ခုလျှင် 970MB/s အထိ အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုနိုင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ဖြင့် Memblaze ၏ စွမ်းအင်ထိရောက်မှုအပေါ် အာရုံစိုက်မှုကို ပြသသည်။ ၎င်းကို ဟာ့ဒ်ဝဲဒီဇိုင်းနှင့် firmware အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် အောင်မြင်ပြီး ဆာဗာအပူပျံ့နှံ့မှုအပေါ် သက်ရောက်မှုကို အနည်းဆုံးဖြစ်အောင်လုပ်ဆောင်နေစဉ် ဟာ့ဒ်ဝဲအသုံးပြုမှုကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်အောင်လုပ်ဆောင်သည်။ ထို့အပြင်၊ 7940 စီးရီးသည် အသုံးပြုမှုအခြေအနေအမျိုးမျိုးတွင် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်နှင့် လိုက်လျောညီထွေဖြစ်အောင်ပြုလုပ်နိုင်မှုကို ပေးစွမ်းရန် dynamic power control (12W မှ 25W အထိ ပါဝါမုဒ်ဆက်တင်များဖြင့်) ကို ပေးဆောင်သည်။

Memblaze PBlaze7 7940 စွမ်းရည်များနှင့် ပုံစံအချက်များ

PBlaze7 7940 စီးရီး၏ ထူးခြားသော ရှုထောင့်များထဲမှ တစ်ခုမှာ ပုံစံနှင့် စွမ်းရည်များအရ ၎င်း၏ ဘက်စုံအသုံးပြုနိုင်မှု ဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် 3.2TB မှ 15.36TB အထိ စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးကို လွှမ်းခြုံထားပြီး ဖြန့်ကျက်မှုပတ်ဝန်းကျင်အမျိုးမျိုးတွင် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှုကို ထိန်းသိမ်းထားသည်။

၂.၅ လက်မ U.2၊ E3.S 1T၊ E3.S 2T၊ E1.S နှင့် HHHL AIC အပါအဝင် ပုံစံအမျိုးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်မှုသည် အခြေခံအဆောက်အအုံ တည်ဆောက်မှုအမျိုးမျိုးအတွက် ၎င်း၏သင့်လျော်မှုကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးပါသည်။ E3.S 2T သည် ဤပုံစံကို အသုံးပြုထားသော ကျွန်ုပ်တို့ ပထမဆုံးမြင်တွေ့ခဲ့ရသည့် drive အဖြစ် ထင်ရှားပါသည်။ အထူးသဖြင့် ၎င်းသည် EDSFF မိသားစုအတွင်း အရွယ်အစားနှင့် ပတ်သက်၍ အလယ်အလတ်အဆင့်တွင် ရှိပြီး ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ အတိုင်းအတာများနှင့် သိုလှောင်မှုစွမ်းရည်အကြား သင့်တင့်လျောက်ပတ်သော ညှိနှိုင်းမှုကို ပေးဆောင်ပါသည်။

ရွေးချယ်စရာများစွာဖြင့် သင်သည် စံဆာဗာများ၊ hyperscale စနစ်များ သို့မဟုတ် သေးငယ်ပြီး နေရာကန့်သတ်ထားသော စနစ်များဖြင့် အလုပ်လုပ်နေသည်ဖြစ်စေ ဤ enterprise SSD မိသားစုအသစ်သည် သင်ပိုင်ဆိုင်သော မည်သည့်ဖွဲ့စည်းပုံတွင်မဆို အလုပ်လုပ်ပါလိမ့်မည်။

Memblaze PBlaze7 7940 အဖုံး

Memblaze PBlaze7 7940 လုပ်ငန်းအင်္ဂါရပ်များ

PBlaze7 7940 စီးရီးသည် Single Root I/O Virtualization (SR-IOV) ပံ့ပိုးမှုအပါအဝင် အထင်ကြီးလောက်သော enterprise feature အစုံကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ဤနည်းပညာသည် data center များနှင့် cloud computing ကဲ့သို့သော virtualized environment များရှိ virtual machine များအတွက် စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် resource allocation ကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေပြီး ထိရောက်မှုကို မြှင့်တင်ပေးပြီး resource ပြိုင်ဆိုင်မှုကို လျှော့ချပေးပါသည်။

PBlaze7 7940 Series NVMe enterprise SSD အတွက် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် လုံခြုံရေးသည် အဓိကဦးစားပေးဖြစ်သည်။ TCG Opal2.0 နှင့် AES 256 Data Encryption တို့သည် လုံခြုံရေးကို မြှင့်တင်ပေးပြီး 128K Atomic Write သည် ဒေတာများကို တသမတ်တည်းဖြစ်စေရန် သေချာစေသည်။ Sanitize သည် အရေးကြီးသော အချက်အလက်များကို လုံခြုံစွာ ဖျက်ပစ်ပြီး Power Failure Protection ပါရှိသော Full Data Path Protection သည် ဒေတာများ၏ တည်တံ့မှုကို အာမခံသည်။ Secure Download နှင့် Secure Boot တို့သည် ခွင့်ပြုချက်မရှိဘဲ ဝင်ရောက်ခြင်းမှ ကာကွယ်ပေးသောကြောင့် enterprise data storage အတွက် ခိုင်မာသော ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေသည်။

Memblaze သည် 7940 စီးရီးတွင် အသုံးပြုရလွယ်ကူသော အဆင့်မြင့်အင်္ဂါရပ်များစွာပါဝင်ပါသည်။ ရိုးရှင်းမှုနှင့် စွမ်းဆောင်ရည် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော ဤ SSD သည် စီမံခန့်ခွဲမှုကို ရိုးရှင်းစေရန် NVMe-MI 1.2b (ARP) ကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ ၎င်းသည် စွမ်းဆောင်ရည်ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများအတွက် Telemetry ကို ပေးစွမ်းပြီး စနစ်ပြန်လည်သတ်မှတ်ခြင်းမရှိဘဲ firmware အဆင့်မြှင့်တင်မှုများကို ခွင့်ပြုသည်။ Persistent Event Log သည် ပြဿနာရှာဖွေဖြေရှင်းခြင်းနှင့် ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းတွင် အထောက်အကူပြုပြီး Latency Statistics နှင့် High Latency Logging တို့သည် စွမ်းဆောင်ရည်စောင့်ကြည့်ခြင်းကို အထောက်အကူပြုသည်။ Timestamp ကဲ့သို့သော အဆင့်မြင့်အင်္ဂါရပ်များသည် event ခြေရာခံခြင်းကို အထောက်အကူပြုပြီး Weighted Round Robin 8TB/s Enterprise TRIM သည် ခေတ်မီလုပ်ငန်းပတ်ဝန်းကျင်များ၏ ကွဲပြားသောလိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းပေးသည့် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အတွက် အချက်အလက်များကို ဉာဏ်ရည်ထက်မြက်စွာ စီမံခန့်ခွဲသည်။

Memblaze PBlaze7 7940 သတ်မှတ်ချက်များ

PBlaze7 7940  PBlaze7 7946
အသုံးပြုသူ စွမ်းရည် (TB) 3.84 7.68 15.36 3.2 6.4 12.8
form ကို Factor ၂.၅ လက်မ U.2၊ E3.S 1T၊ E3.S 2T၊ E1.S နှင့် HHHL AIC
interface PCIe 5.0 x 4
128KB အစီအစဉ်အတိုင်း ဖတ်ရှုခြင်း ၂၈၈ GB/s အထိ
128KB အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း ၂၈၈ GB/s အထိ
စဉ်ဆက်မပြတ် ကျပန်းဖတ်ရှုမှု (4KB) IOPS 2800K အထိ
စဉ်ဆက်မပြတ် ကျပန်းရေးသားခြင်း
(၄KB) IOPS (တည်ငြိမ်သောအခြေအနေ)
  • 400K အထိ (PBlaze7 7940)
  • ၇၀၀K အထိ (PBlaze7 7946)
တစ်သက်တာခံနိုင်ရည် DWPD
  • ၀.၆ DWPD (PBlaze7 7940)
  • ၃ DWPD (PBlaze7 7946)
ကျပန်း R/W နှောင့်နှေးမှု 55 / 9μs
အဆက်မပြတ် ရိုက်/ရိုက် နှောင့်နှေးမှု 8 / 9μs
Operating အပူချိန် ပတ်ဝန်းကျင်: အကြံပြုထားသော လေစီးဆင်းမှုဖြင့် ၀ ℃ မှ ၃၅ ℃၊ အခြေအနေ: ၀ ℃ မှ ၇၇ ℃
ပြင်ဆင်၍မရသော Bit Error Rate < ၁၀-၁၇
ပျက်ကွက်မှုအကြားဆိုလိုတာကအချိန် 2 သန်းနာရီ
ပရိုတိုကော NVMe 2.0၊ OCP 2.0
NAND ဖလက်ရှ် မှတ်ဉာဏ် 3D TLC Nande
စစ်ဆင်ရေးစနစ် RHEL၊ SLES၊ CentOS၊ Ubuntu၊ Windows Server၊ VMware ESXi
Power Consumption <25 W
အခြေခံအင်္ဂါရပ်ပံ့ပိုးမှု ပါဝါပြတ်တောက်မှုကာကွယ်မှု၊ ဒေတာလမ်းကြောင်းအပြည့်အဝကာကွယ်မှု၊ SMART၊ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ပါဝါစီမံခန့်ခွဲမှု၊ Hot Pluggable
 

 

အဆင့်မြင့်အင်္ဂါရပ်ပံ့ပိုးမှု

TRIM၊ Multi-namespace၊ AES 256 Data Encryption နှင့် Crypto Erase၊ EUI64/NGUID၊ Variable Sector Size Management နှင့် NVMe End-to-End Data Protection (DIF/DIX)၊ Reset မလုပ်ဘဲ Firmware Upgrade၊ Timestamp၊ Weighted Round Robin၊ Persistent Event Log၊ Telemetry၊ Secure Download၊ Secure Boot၊ TCG OPAL2.0၊ 128K Atomic Write၊ NVMe-MI၊ SR-IOV
Software ကိုပံ့ပိုးမှု Open-source စီမံခန့်ခွဲမှုကိရိယာ၊ CLI debug tool၊ OS in-box driver (စနစ်ပေါင်းစပ်မှုလွယ်ကူခြင်း)

Memblaze PBlaze7 7940 Gen5 SSD performance

စမ်းသပ်ခန်း

Memblaze PBlaze7 7940 Gen5 SSD ကို စမ်းသပ်ဖို့အတွက်၊ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်ဓာတ်ခွဲခန်းမှာ Dell PowerEdge R760 ကို အသုံးပြုခဲ့ပါတယ် ။ R760 ဟာ 4th generation Intel Xeon processor နှစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးတဲ့ ဘက်စုံသုံး 2U rackmount server တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ဒီ general-use server ကို workload တွေ၊ database တွေနဲ့ VDI တွေ ရောနှောအသုံးပြုဖို့အတွက် ရည်ရွယ်ပါတယ်။

Dell PowerEdge R760 ဖွဲ့စည်းပုံ

  • Intel Xeon Gold 6430 နှစ်လုံး (32 cores/64 threads, 1.9GHz base)
  • 1TB DDR5 RAM
  • Ubuntu ကို 22.04

အမြင့်ဆုံးပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် U.2/U.3၊ M.2 နှင့် EDSFF SSD စမ်းသပ်မှုအတွက် 8-bay PCIe Gen5 JBOF ကို ပံ့ပိုးပေးသည့် Serial Cables နှင့်လည်း လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည်။ ၎င်းသည် လက်ရှိနှင့် အသစ်ပေါ်ထွက်လာသော drive အမျိုးအစားအားလုံးကို တူညီသော စမ်းသပ်မှု hardware တွင် စမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။

Memblaze PBlaze7 7940 သည် KIOXIA CM7 (အောက်ပါဇယားများတွင် ရလဒ်များကို ထည့်သွင်းပါမည်) ကို ကနဦးအသုံးပြုပြီးနောက် ဤစမ်းသပ်မှုပလက်ဖောင်းဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒုတိယမြောက် Gen5 SSD ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ စွမ်းဆောင်ရည်နှိုင်းယှဉ်ချက်တွင် Samsung PM1743 Gen5 SSD လည်း ပါဝင်သည် ။ မှတ်သားစရာကောင်းသည်မှာ 7940 နှင့် PM1743 နှစ်ခုစလုံးတွင် 1 DWPD ခံနိုင်ရည်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ရှိပြီး CM7-V ၏ 3 DWPD အဆင့်သတ်မှတ်ချက်နှင့် ဆန့်ကျင်ဘက်ဖြစ်သည်။

VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

သိုလှောင်မှုကိရိယာများကို benchmarking လုပ်သည့်အခါ application testing သည် အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing သည် ဒုတိယဖြစ်သည်။ တကယ့် workloads များ၏ ပြီးပြည့်စုံသောကိုယ်စားပြုမှုမဟုတ်သော်လည်း synthetic tests များသည် baseline storage devices များအား repeatability factor ဖြင့် ကူညီပေးပြီး ယှဉ်ပြိုင်သော solution များအကြား apple-to-apples ကို နှိုင်းယှဉ်ရန်လွယ်ကူစေသည်။ ဤ workloads များသည် “four corners” tests များနှင့် common database transfer size tests များမှ VDI environments အမျိုးမျိုးမှ trace captures များအထိ testing profiles အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်သည်။

ဤစမ်းသပ်မှုများသည် scripting engine ပါရှိသော ဘုံ vdBench workload generator ကို အသုံးပြုထားပြီး၊ scripting engine သည် ကြီးမားသော compute testing cluster ပေါ်တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်ပြီး ဖမ်းယူပေးပါသည်။ ၎င်းသည် flash array များနှင့် တစ်ဦးချင်း storage device များအပါအဝင် မတူညီသော storage device များတွင် တူညီသော workload များကို ထပ်ခါတလဲလဲ လုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ ဤ benchmark များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် drive မျက်နှာပြင်တစ်ခုလုံးကို data များဖြင့် ဖြည့်ပြီးနောက် drive သည် application workload များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive စွမ်းရည်၏ 25% နှင့်ညီမျှသော drive အပိုင်းကို partition လုပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100 ရာခိုင်နှုန်းကို အသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို တည်ငြိမ်သောအခြေအနေသို့ ယူဆောင်သွားသည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့်၊ ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော write speed များကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။

ကိုယ်ရေးအချက်အလက်

  • 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 64K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 64K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • 4K၊ 8K နှင့် 16K 70R/30W ကျပန်းရောနှောမှု၊ ချည် ၆၄ ခု၊ iorate ၀-၁၂၀%
  • ပေါင်းစပ်ဒေတာဘေ့စ်- SQL နှင့် Oracle
  • VDI အပြည့်အဝ Clone နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Clone Traces များ

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး VDBench Workload Analysis၊ random 4K read မှာ PBlaze7 7940 ဟာ 1.1 million IOPS (183.2 µs မှာ) အမြင့်ဆုံးစံချိန်တင်ခဲ့ပြီး KIOXIA CM7 ကတော့ 188.6µs latency မှာ 2.7 million IOPS နဲ့ ဒီအရေအတွက်ရဲ့ နှစ်ဆကျော်တိုးလာပါတယ်။

Memblaze PBlaze7 7940 Random 4k read စွမ်းဆောင်ရည် 4K ကျပန်းရေးသားမှုအတွက် PBlaze7 7940 သည် 611.7µs တွင် 831K IOPS ဖြင့် ပိုမိုကောင်းမွန်သောရလဒ်များကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး KIOXIA CM7 သည် 537.4µs latency ဖြင့် 948K IOPS ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။

Memblaze PBlaze7 7940 ကျပန်း 4k ရေးသားမှုစွမ်းဆောင်ရည်

64k sequential workloads သို့ပြောင်းလဲခြင်းဖြင့် PBlaze7 7940 သည် အထင်ကြီးလောက်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။ reads တွင် 216K IOPS (13.5GB/s) ဖြင့် latency 295.4µs အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် read activity တွင် 11.4GB/s (182K IOPS) ဖြင့် latency 349.5µs အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သော KIOXIA drive ထက် သိသိသာသာသာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့သည်။

Memblaze PBlaze7 7940 စဉ်ဆက်မပြတ် 64k ဖတ်ရှုမှုစွမ်းဆောင်ရည်

အစဉ်လိုက်ရေးသားမှုတွင် PBlaze7 7940 သည် KIOXIA drive ထက် သာလွန်ခဲ့ပြီး 4.28GB/s (69K IOPS) latency 928.8µs ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။ CM7 drive သည် latency 951.7µs ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။

Memblaze PBlaze7 7940 စဉ်ဆက်မပြတ် 64k ရေးသားမှုစွမ်းဆောင်ရည်

နောက်တစ်ခုကတော့ 16K စမ်းသပ်မှုတွေပါ။ အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုမှုမှာ PBlaze7 7940 ဟာ 191.3µs မှာ 161K IOPS (2.5GB/s) သာ အမြင့်ဆုံးရရှိခဲ့ပြီး KIOXIA CM7 ကတော့ 90.7µs မှာ အထင်ကြီးလောက်စရာ 352K IOPS (5.5GB/s) ရရှိခဲ့ပါတယ်။

16K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှုတွင်၊ PBlaze7 7940 သည် 80.9µs တွင် 193K IOPS (3.01GB/s) အမြင့်ဆုံးကို ပြသခဲ့ပြီး KIOXIA SSD သည် 63.9µs တွင် 242K IOPS (3.79GB/s) သို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။

အခု ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ရောနှောထားတဲ့ read/write profile တွေအတွက်၊ 70/30 4K ကနေစပါတယ်။ PBlaze7 7940 ရဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်က 110µs မှာ 562K IOPS အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ KIOXIA CM7 drive က 71.6µs မှာ 881K IOPS မှာ ပိုကောင်းတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိမယ်လို့ မျှော်လင့်ရပါတယ်။

8k 70/30 စမ်းသပ်မှုရလဒ်များတွင် PBlaze7 7940 သည် 443K IOPS တွင် 143.3µs ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး KIOXIA CM7 ၏ 597K IOPS သည် 106.1µs ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။

70/30 16K ပရိုဖိုင်တွင်၊ PBlaze7 7940 သည် 195.6µs တွင် 327K IOPS သို့ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး KIOXIA CM7 သည် 181.4µs တွင် 350K IOPS ဖြင့် စမ်းသပ်မှုကို အပြီးသတ်ခဲ့သည်။

အောက်ပါစမ်းသပ်မှုနှစ်ခုသည် 64k ကျပန်း benchmarks များဖြစ်သည်။ reads တွင် PBlaze7 7940 သည် 170.1µs တွင် အလွန်အထင်ကြီးစရာကောင်းပြီး တည်ငြိမ်သော 188K IOPS ကို တင်ခဲ့ပြီး ၎င်းသည် KIOXIA drive ၏ 81K IOPS 219.2µs ထက် နှစ်ဆကျော်ပိုများသည် (စမ်းသပ်မှုအဆုံးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်လည်း အတော်လေး မြင့်တက်ခဲ့သည်)။

Memblaze PBlaze7 7940 Random 64k read စွမ်းဆောင်ရည်

64k random writes မှာ Memblaze နဲ့ KIOXIA drives တွေက အတော်လေး သာလွန်ပေမယ့် 7940 ကတော့ latency 245.1µs မှာ 64K IOPS နဲ့ အမြင့်ဆုံးရောက်ခဲ့ပါတယ်။ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ်ဆိုရင် KIOXIA CM7 drive က latency 247.6µs နဲ့ 63K IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ခဲ့ပါတယ်။

Memblaze PBlaze7 7940 ကျပန်း 64k ရေးသားမှုစွမ်းဆောင်ရည်

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုအစုံမှာ ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL workloads များဖြစ်သည့် SQL၊ SQL 90-10 နှင့် SQL 80-20 တို့ဖြစ်သည်။ စံ SQL workload မှစတင်၍ PBlaze7 7940 သည် 429K IOPS အမြင့်ဆုံးသို့ရောက်ရှိပြီးနောက် နောက်ဆုံးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်တက်လာခဲ့ပြီး KIOXIA CM7 သည် 83.5µs latency ဖြင့် 382K IOPS အမြင့်ဆုံးသို့ရောက်ရှိခဲ့သည်။

SQL 90-10 မှာ Gen5 drive နှစ်ခုစလုံးရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က အတူတူပါပဲ။ ဒီမှာတော့ PBlaze7 7940 ဟာ စမ်းသပ်မှုအဆုံးမှာ latency 81.2µs နဲ့ 392K IOPS အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး KIOXIA ကတော့ latency 80.2µs နဲ့ 397K အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

SL 80-20 ဖြင့် PBlaze7 သည် 366K IOPS ဖြင့် latency 87µs ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် KIOXIA CM7 သည် 73.5µs ဖြင့် 298K IOPS ဖြင့် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။

နောက်တစ်ခုကတော့ Oracle workloads (Oracle၊ Oracle 90-10 နှင့် Oracle 80-20) တို့ဖြစ်ပါတယ်။ ယေဘုယျ Oracle workload ကနေစပြီး PBlaze7 7940 ဟာ 361K IOPS (98µs) ရဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိခဲ့ပြီး KIOXIA CM7 ကတော့ 85.1µs မှာ 416K IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

Oracle 90-10 ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် PBlaze7 7940 နဲ့ KIOXIA CM7 တို့ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က အတူတူနီးပါးဖြစ်ပြီး၊ Oracle 7940 က 293K IOPS (74.9µs) အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ Oracle 90-10 က 298K IOPS (73.5µs) အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။

နောက်တစ်ခုကတော့ Oracle 80-20 ဖြစ်ပြီး PBlaze7 7940 ဟာ 280K IOPS နဲ့ latency 78.2µs အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ်ဆိုရင် CM7 ဟာ 310K IOPS နဲ့ latency 70.6µs အထိ တည်ငြိမ်စွာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ VDI clone စမ်းသပ်မှုဖြစ်တဲ့ Full နဲ့ Linked ကို ပြောင်းလိုက်ပါတယ်။ VDI Full Clone (FC) Boot 7940 ဟာ 360K IOPS မှာ latency 97.3µs ရှိပြီး အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ် (ဒါပေမယ့် နောက်ဆုံးမှာတော့ စွမ်းဆောင်ရည်မှာ အနည်းငယ် အားနည်းခဲ့ပါတယ်)။ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ်ဆိုရင် KIOXIA CM7 ဟာ latency 103µs ရှိတဲ့ 335K IOPS မှာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

Memblaze PBlaze7 7940 VDI FC boot စွမ်းဆောင်ရည်

VDI FC Initial Login အတွင်း PBlaze7 7940 သည် 209K IOPS (141.7µs) ရရှိခဲ့ပြီး KIOXIA CM7 drive သည် အနည်းငယ်ကျဆင်းသွားပြီး စမ်းသပ်မှု၏အဆုံးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်သိသိသာသာမြင့်တက်လာမီ 73.2µs latency ဖြင့် 168K IOPS သို့ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။

VDI FC Monday Login ဖြင့် PBlaze7 7940 ၏ စွမ်းဆောင်ရည်သည် latency 121.3µs တွင် 130K IOPS အထိ ရောက်ရှိခဲ့သည်။ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် KIOXIA CM7 သည် latency 98.1µs တွင် အထင်ကြီးလောက်စရာ 161K IOPS ကို တင်ခဲ့သည်။

VDI Linked Clone (LC) Boot အတွက်၊ PBlaze7 7940 သည် latency တွင် 96µs တွင် အလွန်တည်ငြိမ်သော 166K IOPS ဖြင့် စမ်းသပ်မှုကို အဆုံးသတ်ခဲ့ပြီး CM7 KIOXIA drive သည် 166K IOPS နှင့် 96.3µs ဖြင့် တူညီသောရလဒ်များကို ရရှိခဲ့သည်။

Memblaze PBlaze7 7940 VDI LC boot စွမ်းဆောင်ရည် VDI LC Initial Login မှာ PBlaze7 7940 ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ latency မှာ 104.3µs မှာ 75K IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ်ဆိုရင် KIOXIA CM7 မှာ 81.1µs မှာ 96K IOPS အထိ တည်ငြိမ်တဲ့ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

VDI LC Monday Login အတွက် PBlaze7 7940 ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ latency 146.5µs မှာ 108K IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ်ဆိုရင် CM7 ကတော့ latency 119µs နဲ့ 106K IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ် (ဒါပေမယ့် နောက်ဆုံးမှာ စွမ်းဆောင်ရည် မြင့်တက်လာတာကြောင့် 100K IOPS အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်)။

ကောက်ချက်

Memblaze PBlaze7 7940 သည် ရှေ့ဆောင် Gen5 drives များထဲမှ တစ်ခုအဖြစ် enterprise storage နယ်ပယ်သို့ ဝင်ရောက်လာခဲ့ပြီး KIOXIA CM7 နှင့်အတူ storage နည်းပညာတွင် သိသာထင်ရှားသော ခြေလှမ်းတစ်ရပ်ကို အမှတ်အသားပြုခဲ့သည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် Memblaze SSD အသစ်သည် database management မှ virtualized environments အထိ စွမ်းဆောင်ရည်၊ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် data လုံခြုံရေးတို့သည် အဓိကကျသည့် တောင်းဆိုမှုများသော enterprise environment များအတွက် ခိုင်မာသော ဖြေရှင်းချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။ ထို့အပြင်၊ 2.5-inch U.2၊ E3.S 1T၊ E3.S 2T၊ E1.S နှင့် HHHL AIC အပါအဝင် form factor အမျိုးမျိုး ရရှိနိုင်မှုသည် enterprise များအား PBlaze7 7940 ကို ၎င်းတို့၏ သီးခြား infrastructure setup များနှင့် လိုက်လျောညီထွေဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ရာတွင် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေပါသည်။

Memblaze PBlaze7 7940 edsff ချိတ်ဆက်ကိရိယာ

၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည် ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာမှုတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် PBlaze7 7940 ကို KIOXIA CM7 enterprise Gen5 SSD (ခံနိုင်ရည်အဆင့်မြင့်မားသော ရောနှောအသုံးပြုမှုကိစ္စများအတွက် ရည်ရွယ်သည်) နှင့် ၎င်းတို့၏ သက်ဆိုင်ရာစွမ်းရည်များကို အဖိုးတန်ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများ ပေးစွမ်းနိုင်ရန် နှိုင်းယှဉ်ခဲ့ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် Samsung PM1743 Gen5 SSD single DWPD SSD နှင့်လည်း နှိုင်းယှဉ်ခဲ့ပါသည်။ အားသာချက်များနှင့် ပတ်သက်၍ PBlaze7 7940 သည် 64K random read နှင့် random write tasks များတွင် ထူးချွန်ခဲ့ပြီး CM7 ထက် သိသိသာသာ ပိုမိုကောင်းမွန်သော ရလဒ်များကို ပြသခဲ့သည်။ ထို့အပြင်၊ ၎င်းသည် 64K sequential performance (CM7 ထက် ထပ်မံ၍ ပိုမိုကောင်းမွန်သည်) တွင် အထင်ကြီးလောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး၊ ကြီးမားသော sequential read လုပ်ဆောင်ချက်များကို ကိုင်တွယ်ရာတွင် ၎င်း၏ကျွမ်းကျင်မှုကို မီးမောင်းထိုးပြခဲ့သည်။ သို့သော်၊ KIOXIA drive သည် random 4K reads/writes၊ 16K sequential နှင့် mixed read/write profiles ကဲ့သို့သော နယ်ပယ်များတွင် PBlaze7 7940 ထက် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး၊ read-heavy နှင့် mixed-use scenarios အချို့တွင် ၎င်း၏သာလွန်မှုကို ညွှန်ပြနေပါသည်။ အဆုံးစွန်အားဖြင့်၊ ဤ drive နှစ်ခုကြား ရွေးချယ်မှုသည် သီးခြား workload လိုအပ်ချက်များဖြင့် လမ်းညွှန်သင့်ပြီး၊ နှစ်ခုစလုံးသည် ကွဲပြားသော စွမ်းဆောင်ရည်အမျိုးအစားများတွင် ၎င်းတို့၏ အားသာချက်များကို ပြသသောကြောင့်ဖြစ်သည်။ တရားမျှတစွာပြောရရင် KIOXIA မှာ DWPD drive တစ်ခုတည်းလည်း ရှိပါတယ်၊ ကျွန်တော်တို့က တစ်ခုမှ မစမ်းသပ်ရသေးပါဘူး။

Memblaze PBlaze7 7940 ကိုလည်း အဆင့်မြင့်အင်္ဂါရပ်များစွာဖြင့် တည်ဆောက်ထားပါသည်။ ဥပမာအားဖြင့်၊ ၎င်းသည် NVMe 2.0 နှင့် OCP 2.0 သတ်မှတ်ချက်များကို လိုက်နာပြီး ထိရောက်သော out-of-band စီမံခန့်ခွဲမှု၊ end-to-end data protection၊ TCG Opal 2.0 encryption နှင့် 128K atomic writes အတွက် ပံ့ပိုးမှုအတွက် NVMe-MI 1.2b ကဲ့သို့သော အဆင့်မြင့်စွမ်းရည်များကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ဤအင်္ဂါရပ်များသည် ဒေတာလုံခြုံရေး၊ သမာဓိနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် လုပ်ဆောင်မှုကို ပေါင်းစပ်ပေးသောကြောင့် PBlaze7 7940 ကို သိုလှောင်မှုလိုအပ်ချက်များသော စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအတွက် ဆွဲဆောင်မှုရှိသော ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်စေပါသည်။

Memblaze မှာလိုပဲ PBlaze7 7940 Series NVMe SSD ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်ကဏ္ဍများစွာ၊ ပါဝါထိရောက်မှုနဲ့ စွယ်စုံရမှုတို့မှာ ထူးချွန်တဲ့ ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ သိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် latency-sensitive လုပ်ဆောင်ချက်တွေကနေ enterprise-level ဖြန့်ကျက်မှုတွေအထိ ကျယ်ပြန့်တဲ့ application တွေအတွက် သင့်တော်ပါတယ်။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။