Samsung SSD T7 သည် ကုမ္ပဏီ၏ flagship portable SSD လိုင်း၏ နောက်ဆုံးထွက် မော်ဒယ်ဖြစ်သည်။ ချောမွေ့ပြီး ပါးလွှာသော ဒီဇိုင်းဖြင့် T7 သည် USB 3.2 Gen 2 interface ကို အသုံးပြုထားပြီး digital project များကို သိမ်းဆည်းရန် မြန်ဆန်သော ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ ရွေးချယ်မှုတစ်ခုနှင့် Cloud နှင့် တွဲဖက်၍ backup များအတွက် redundancy ကို ပေးဆောင်သည်။ ၎င်းသည် ချိတ်ဆက်မှုပြဿနာရှိနိုင်သည့် အပိုသိုလှောင်မှုအတွက် အခြားရွေးချယ်စရာတစ်ခုကိုလည်း ပေးဆောင်သည်။ 500GB မှ 2TB အထိ စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်သော T7 သည် ဓာတ်ပုံများစွာရိုက်ကူးသော သို့မဟုတ် 4K/8K ဗီဒီယိုများကို တည်းဖြတ်သော digital professionals များအတွက်အပြင် ၎င်းတို့၏ဂိမ်းများကို သိမ်းဆည်းရန် အပိုနေရာလိုအပ်သော gamers များအတွက် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်သည်။
ဒီနှစ်အစောပိုင်းမှာ Samsung ရဲ့ T7 Touch ဗားရှင်းကို ကျွန်တော်တို့ ပြန်လည်သုံးသပ်ခဲ့ပါတယ်။ Touch ရဲ့ built-in fingerprint sensor ကလွဲရင် မော်ဒယ်နှစ်ခုကြားက သတ်မှတ်ချက်တွေက အတူတူပါပဲ။ T7 မှာ ဒီလို ထပ်ထည့်ထားတဲ့ လုံခြုံရေး feature မပါဝင်ပေမယ့် password protection နဲ့ AES 256-bit hardware encryption ပါဝင်ပြီး အသုံးပြုမှုအများစုအတွက် လုံလောက်ပါတယ်။ Samsung က read speeds 1.05GB/s အထိ ရှိပြီး write speeds 1GB/s အထိ ရှိပါတယ်။ USB 3.2 Gen2 interface က NVMe ကို အသုံးပြုထားတာကြောင့် အရင် T5 မော်ဒယ်ထက် သိသိသာသာ တိုးတက်မှုရှိပါတယ်။
၃ နှစ် အကန့်အသတ်ရှိသော အာမခံချက်ဖြင့် Samsung T7 ကို 500GG၊ 1TB နှင့် 2TB စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်ပြီး လက်ရှိတွင် Amazon တွင် အသီးသီး ဒေါ်လာ ၉၀၊ ဒေါ်လာ ၁၆၀ နှင့် ဒေါ်လာ ၃၀၀ ဖြင့် ရောင်းချလျက်ရှိသည်။ drive တွင် USB Type-C-to-C ကြိုးနှင့် USB Type-C-to-A ကြိုး နှစ်မျိုးလုံး ပါရှိသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် 2TB မော်ဒယ်ကို ကျွန်ုပ်တို့ ကြည့်ရှုပါမည်။
Samsung သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD T7 Touch သတ်မှတ်ချက်များ
| interface | USB 3.2 Gen2 | ||
| Nande | ၃-ဘစ် MLC V-NAND | ||
| လိုက်ဖက်တဲ့ | Windows 7 +၊ Mac OS 10.10 +၊ Android 5.1 + | ||
| စွမ်းဆောင်ရည်မြှင့် | 500GB | 1TB | 2TB |
| performance | |||
| စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုခြင်း (128KB) | 1,050MB/s အထိ | 1,050MB/s အထိ | 1,050MB/s အထိ |
| အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း (128KB) | 1,000MB/s အထိ | 1,000MB/s အထိ | 1,000MB/s အထိ |
| လုံခွုံရေး | |||
| encryption | AES ၂၅၆-ဘစ် ကုဒ်ဝှက်စနစ် အင်ဂျင် | ||
| လုံခွုံရေး | စကားဝှက်ကာကွယ်မှု (ရွေးချယ်နိုင်သည်) လက်ဗွေရာမှတ်မိခြင်း (ရွေးချယ်နိုင်သည်) | ||
| အာမခံချက် | ၃ နှစ်ကန့်သတ်ချက်ရှိသည် | ||
| ယုံကြည်စိတ်ချရသော | |||
| Operating အပူချိန် | 0-60 ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် | ||
| စိုစွတ်ခြင်း | ၆၅°C၊ ၉၅% | ||
| သှေးလနျ့ခွငျး | ၁.၅၀၀ ဂရမ်၊ ကြာချိန်- ၀.၅ မီလီစက္ကန့်၊ ဝင်ရိုး ၃ ခု | ||
| တုန်ခါမှု | ၂၀-၂၀၀၀Hz၊ ၂၀ ဂရမ် | ||
| ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ | |||
| ရှုထောင့် (WxDxH) | 85 x 57 x 8.0 မီလီမီတာ (3.3 x 2.2 x 0.3 လက်မ) | ||
| အလေးချိန် | ၅၈ ဂရမ် (၂.၀ အောင်စ) | ||
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်
Samsung SSD T7 သည် အလွန်ချောမွေ့သောပုံပေါက်သည့် စက်ပစ္စည်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ အနီ၊ အပြာနှင့် မီးခိုးရောင်တို့ဖြင့် အလူမီနီယမ် unibody တည်ဆောက်ပုံဖြင့် ရရှိနိုင်သော T7 သည် အလေးချိန် ၅၀ ဂရမ်သာရှိပြီး အိတ်ကပ်ကျဉ်းကျဉ်းနှင့် လက်ဖဝါးထဲတွင် အလွယ်တကူ ထည့်နိုင်သည်။ ဤအလူမီနီယမ်သတ္တုအဖုံးသည် အတွင်းပိုင်းအစိတ်အပိုင်းများ၏ ကြံ့ခိုင်မှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေပြီး မီတာနှစ်မီတာ (သို့မဟုတ် ပေ ၆.၆ အမြင့်) အထိ ပြုတ်ကျမှုကို ခံနိုင်ရည်ရှိသည်။ drive သည် ယခင်မော်ဒယ်များနှင့် အတော်လေးဆင်တူပြီး ရှေ့ဘက်တွင် Samsung အမှတ်တံဆိပ်နှင့် ဘေးဘက်တွင် USB connector ပါရှိသည်။
T7 သည် နောက်ဆုံးပေါ် အပူချိန်စီမံခန့်ခွဲမှုနည်းပညာများကိုလည်း အသုံးပြုထားသည်။ Dynamic Thermal Guard နည်းပညာသည် ಒಟ್ಟಾರೆအပူထုတ်လုပ်မှုကို လျှော့ချပေးပြီး အကောင်းဆုံးလည်ပတ်မှုအပူချိန်ကို အလိုအလျောက် ထိန်းသိမ်းပေးသည်။
မြင့်မားသောလွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းသည် အပူပမာဏအသင့်အတင့်ရှိခြင်းကို ဆိုလိုသောကြောင့် T7 ၏ အဆင့်မြင့်အပူဒီဇိုင်းသည် အလွန်အရေးကြီးပါသည်။ ဥပမာအားဖြင့်၊ Dynamic Thermal Guard သည် ဒရိုက်၏ အပူထုတ်လုပ်မှုကို လျှော့ချပေးပြီး အကောင်းဆုံးလည်ပတ်မှုအပူချိန်ကို သေချာစေရန်နှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကျဆင်းမှုကို အနည်းဆုံးဖြစ်အောင် အလိုအလျောက်ချိန်ညှိပေးပါသည်။ ၎င်းနှင့်အတူ ePMC (Encapsulated Phase Change Materials) သည် အပူလွန်ကဲခြင်းမှ ကာကွယ်ရန် အပူစွမ်းအင်ကို စုပ်ယူသည် (၎င်းကို ဘုတ်ပေါ်တွင် တဖြည်းဖြည်းထုတ်လွှတ်သည်)။
Samsung SSD T7 စွမ်းဆောင်ရည်
Samsung T7 ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ဖို့အတွက် လက်ရှိမျိုးဆက် MacBook Air မှာ BlackMagic စမ်းသပ်မှုနဲ့ Lenovo ThinkCentre M90n မှာ IOMeter စမ်းသပ်မှု နှစ်ခုလုံးကို ကြည့်ပါမယ် ။ Samsung T7 ကို အောက်ပါ drive တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ပါမယ်။
BlackMagic အတွက် Samsung T7 က 894MB/s read နဲ့ 840MB/s write မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပါတယ်။ Touch မော်ဒယ်မှာလိုပဲ ဒါက သူ့ရဲ့ အမြင့်ဆုံး transfer speed 1GB/s အောက်မှာ ရှိနေပါတယ်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ မော်ဒယ်တွေအတွက် သတ်မှတ်ချက်တူညီတဲ့ Samsung T7 Touch က 861.1MB/s read နဲ့ 817.2MB/s write ရရှိခဲ့ပြီး Crucial X8 က 904.7 MB/s read နဲ့ 802.0 MB/s write မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပါတယ်။
IOMeter အတွက်၊ ကျွန်တော်တို့က thread ၁ နဲ့ ၄ နှစ်ခုလုံးပါတဲ့ 2MB sequential ကို အရင်ဆုံးကြည့်ခဲ့ပါတယ်၊ နောက်တစ်ခုက drive ကို နည်းနည်းပိုတွန်းပေးတဲ့ load ပိုများပါတယ်။ ဒီမှာ T7 က 692.1MB/s read နဲ့ 713.4MB/s write (1 Thread) နဲ့ 1GB/s read နဲ့ 919.8MB/s write (4 thread) ကို တွေ့ရပါတယ်။ Touch က 800.6MB/s read နဲ့ 643.4MB/s write (1 thread) နဲ့ 980.5MB/s read နဲ့ 841.5MB/s write (4 thread) ကို ရရှိခဲ့ပြီး Crucial x8 က 784.24 MB/s read နဲ့ 760.02 MB/s write (1 thread) နဲ့ 1GB/s read နဲ့ 942.7MB/s write (4 thread) ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။
2MB ကျပန်းအမြန်နှုန်းတွေကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် T7 က 667.6MB/s read နဲ့ 712.8MB/s write (1 thread)၊ 978.7MB/s read နဲ့ 920.0MB/s write (4 thread) တို့ကို မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။ T7 Touch က 681.6MB/s read နဲ့ 740MB/s write (1 thread)၊ 963.6MB/s read နဲ့ 840.5MB/s write (4 thread) တို့ကို မှတ်တမ်းတင်ထားပြီး Crucial X8 က 727.33 MB/s read နဲ့ 752.36 MB/s write (1 thread)၊ 999.9MB/s read နဲ့ 939.0MB/s write (4 thread) တို့ ရရှိခဲ့ပါတယ်။
Random 4K အတွက် Samsung T7 သည် 4,204 IOPS read နှင့် 12,306 IOPS write (1 thread) နှင့် 17,805 IOPS read နှင့် 37,202 IOPS write (4 thread) ရရှိခဲ့သည်။ Samsung T7 Touch သည် 4,235 IOPS read နှင့် 9,578 IOPS write (1 thread) နှင့် 17,206 IOPS read နှင့် 37,973 IOPS write (4 thread) ရရှိခဲ့သည်။ Crucial X8 သည် 5,978 IOPS read နှင့် 8,435 IOPS write (1 thread) နှင့် 30,635 IOPS read နှင့် 39,536 IOPS write (4 thread) ရရှိခဲ့သည်။
ကောက်ချက်
Samsung SSD T7 သည် ခရက်ဒစ်ကတ်ထက် အနည်းငယ်ပိုကြီးသော အရွယ်အစားအတွက် အလွန်ကောင်းမွန်သော ပရီမီယံသိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။ 2TB အထိ သိုလှောင်နိုင်သော စွမ်းရည်များပါရှိသော Samsung ၏ အထင်ကြီးလောက်သော သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD လိုင်းတွင် အသစ်ထွက်ရှိလာသော ထုတ်ကုန်တွင် စက်ပစ္စည်းများစွာနှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှု၊ မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်၊ တာရှည်ခံမှုနှင့် အလွန်သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုတို့ ပါဝင်သည်။ Samsung T7 Touch ၏ လုံခြုံရေးထိတွေ့မှုအင်္ဂါရပ် မပါဝင်သော်လည်း စကားဝှက်ကာကွယ်မှုနှင့် AES 256-bit ဟာ့ဒ်ဝဲကုဒ်ဝှက်ခြင်းတို့ကို ပါရှိနေဆဲဖြစ်ပြီး ၎င်းသည် အသုံးပြုမှုအများစုအတွက် လုံလောက်ပါသည်။ ၎င်းတွင် ချောမွေ့ပြီး ခေတ်မီသော အလူမီနီယမ်ဒီဇိုင်းလည်း ပါဝင်ပြီး PC၊ Mac၊ Android စက်ပစ္စည်းများနှင့် ဂိမ်းစက်များ အပါအဝင် မတူညီသောပလက်ဖောင်းအမျိုးမျိုးကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။
စွမ်းဆောင်ရည်အတွက်၊ drive မှာ ၎င်းအတန်းအစားအတွက် အတော်လေးကောင်းမွန်တဲ့ နံပါတ်တွေရှိပါတယ်- 2MB sequential စမ်းသပ်မှုအတွင်းမှာ 692.1MB/s read နဲ့ 713.4MB/s write (1 Thread) နဲ့ 1GB/s read နဲ့ 919.8MB/s write (4 thread) ရရှိခဲ့ပြီး random performance ကတော့ 667.6MB/s read နဲ့ 712.8MB/s write (1 thread)၊ 978.7MB/s read နဲ့ 920.0MB/s write (4 thread) ရရှိခဲ့ပါတယ်။
အလုံးစုံပြောရရင် ဒါက Samsung ရဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူတဲ့ SSD စီးရီးအတွက် နောက်ထပ် ခိုင်မာတဲ့ ထပ်လောင်းတစ်ခုပါပဲ။ အကောင်းဆုံးလုံခြုံရေးကို ရှာနေတယ်ဆိုရင် T7 Touch ဗားရှင်းကို ကြည့်ဖို့ အကြံပြုလိုပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အဲဒီအပိုလုံခြုံရေး မလိုအပ်ဘဲ စွမ်းရည်ပေါ်မူတည်ပြီး ဒေါ်လာ ၃၀ မှ ၅၀ အထိ နည်းနည်းလျှော့ပြီး ပေးချင်တယ်ဆိုရင်တော့ (သိုလှောင်မှုပမာဏပေါ်မူတည်ပြီး) Samsung SSD T7 ဟာ အချိန်မရွေး၊ နေရာမရွေး ဖိုင်တွေကို မြန်မြန်ဆန်ဆန် ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုလိုသူတွေအတွက် အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတစ်ခုပါပဲ။




အမေဇုံ