USB4 ပါ SanDisk Extreme PRO သည် ကျစ်လစ်ပြီး ကြံ့ခိုင်သော ဒီဇိုင်းဖြင့် မြန်ဆန်သော ဒေတာလွှဲပြောင်းမှု အမြန်နှုန်းကို လိုအပ်သူများအတွက် တည်ဆောက်ထားသော မြင့်မားသော စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသည့် SSD တစ်ခုဖြစ်သည်။ ပြင်ပ drive အများစုသည် USB 3.2 Gen 2 သို့မဟုတ် Gen 2×2 interfaces များတွင် လည်ပတ်နေဆဲဖြစ်သော်လည်း ဤမော်ဒယ်သည် USB4 Gen 3×2 သို့ ကူးပြောင်းသွားပြီး သီအိုရီအရ အမြင့်ဆုံး 40Gbps အထိ မြှင့်တင်ပေးပါသည်။ ၎င်းကို 2TB နှင့် 4TB စွမ်းရည်နှစ်မျိုးလုံးဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ SanDisk Extreme PRO SSD ကို 4K/8K ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်း၊ အချိန်နှင့်တပြေးညီ မီဒီယာဝင်ရောက်ခွင့် သို့မဟုတ် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော ဂိမ်းသိုလှောင်မှုကဲ့သို့သော ဖိုင်ကြီးများနှင့် bandwidth မြင့်မားသော workflow များဖြင့် အလုပ်လုပ်သော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များနှင့် power user များအတွက် ရည်ရွယ်ပါသည်။
USB4 လုပ်ဆောင်ချက်များပါရှိသော SanDisk Extreme PRO
SanDisk ရဲ့ external drive စီးရီးရဲ့ ထိပ်တန်းနေရာမှာ ရှိနေတဲ့ Extreme PRO USB4 ဟာ အသုံးများတဲ့ Extreme နဲ့ Extreme PRO Gen 2 မော်ဒယ်တွေထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပြီး hardware ကောင်းကောင်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားပါတယ်။ လက်ရှိရရှိနိုင်တဲ့ USB4-native SSD အနည်းငယ်ထဲက တစ်ခုဖြစ်ပြီး ဈေးကြီးပေမယ့် specs တွေနဲ့ တည်ဆောက်မှုအရည်အသွေးက အဲဒီဈေးနှုန်းနဲ့ ထိုက်တန်အောင် ရည်ရွယ်ထားတာကို ပြသနေပါတယ်။
၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ပရိုဖိုင်အသေးစိတ်အချက်အလက်များအတွက် SanDisk က အကောင်းဆုံးအခြေအနေများတွင် 3,800MB/s read နှင့် 3,700MB/s write speeds အထိရောက်ရှိနိုင်သည်ဟု ဆိုထားသည်။ ၎င်းသည် Thunderbolt 3 နှင့် 4 SSD အချို့နှင့် စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်တူညီသော်လည်း host compatibility ပိုမိုကျယ်ပြန့်သည်။ ထိုအမြင့်ဆုံးနံပါတ်များကိုရရှိရန် သင်သည် အပြည့်အဝလိုက်နာသော USB4 သို့မဟုတ် Thunderbolt 4 port တစ်ခု လိုအပ်မည်ဖြစ်သည်။ မဟုတ်ပါက ၎င်းသည် ချိတ်ဆက်ထားသောစနစ်ပေါ် မူတည်၍ USB 3.2 Gen 2×2 သို့မဟုတ် ၎င်းထက်နိမ့်သော မြန်နှုန်းသို့ default ဖြစ်သွားလိမ့်မည်။
Extreme PRO ဟာ macOS, Windows, Xbox Series X|S နဲ့ PS5 တို့နဲ့လည်း တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်တာကြောင့် console gaming storage ဒါမှမဟုတ် cross-platform media အသုံးပြုမှုအတွက် ကောင်းမွန်တဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ ဒါက ဖန်တီးမှုပညာရှင်တွေအတွက်သာမက ပိုမိုကျယ်ပြန့်တဲ့ အသုံးပြုသူတွေကိုပါ ဆွဲဆောင်နိုင်မှာပါ။
USB4 ပါဝင်တဲ့ SanDisk Extreme PRO မှာ ၅ နှစ်အာမခံပါရှိပါတယ်။ Amazon မှာ ဒီသုံးသပ်ချက်ရေးနေချိန်မှာ 2TB မော်ဒယ်က ဒေါ်လာ ၂၇၉ ကျသင့်ပြီး 4TB မော်ဒယ်က ဒေါ်လာ ၄၂၉ ကျသင့်ပါတယ် (affiliate link)။ ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် 2TB မော်ဒယ်ကို ကြည့်ပါမယ်။ သတ်မှတ်ချက်တွေ အတူတူပဲဖြစ်ပေမယ့် စွမ်းရည်ပိုကြီးတဲ့ မော်ဒယ်တွေက parallelism တိုးလာတာနဲ့ cache အရွယ်အစားပိုကြီးတာတွေကြောင့် အကျိုးကျေးဇူးရလေ့ရှိပြီး လေးလံတဲ့အလုပ်တွေအောက်မှာ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ခံနိုင်ရည်ကို အနည်းငယ်ပိုကောင်းစေပါတယ်။ ဒါပေမယ့် စွမ်းရည်တွေကြားက တကယ့်အမြန်နှုန်းကွာခြားချက်က နေ့စဉ်လုပ်ငန်းဆောင်တာတွေမှာ အသုံးပြုသူအများစုအတွက် အနည်းဆုံးပါပဲ။
SanDisk Extreme PRO ပါ၀င်သည့် USB4 သတ်မှတ်ချက်များ
| specification | အသေးစိတ် |
| form ကို Factor | အိတ်ဆောင် SSD ကို |
| စွမ်းဆောင်ရည်ရွေးချယ်မှုများ | 2TB၊ 4TB |
| interface | USB4 Gen 3×2 (40Gbps) |
| အများဆုံးဖတ်နှုန်း | 3,800MB/s အထိ |
| အများဆုံးရေးသားမြန်နှုန်း | 3,700MB/s အထိ |
| ရှုထောင့် | ၂၃.၄ x x ၇.၆ x x ၃.၆ လက်မ (၅၉၅ x ၁၉၅ x ၉၃.၆ မီလီမီတာ) |
| အလေးချိန် | 0.38 ပေါင် (172g) |
| Drop ကာကွယ်စောင့်ရှောက်ရေး | 2 မီတာအထိ |
| ရေ/ဖုန်မှုန့် ခုခံမှု | IP65 |
| operating Temp | ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 5 ဖို့ကို C ° 45 |
| သိုလှောင်ခြင်း Temp | ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 20 ဖို့ကို C ° -85 |
| လိုက်ဖက်တဲ့ | Windows 10+၊ macOS 14+၊ Xbox Series X |
| သေတ္တာထဲမှာ | SSD၊ USB-C မှ USB-C ကြိုး၊ အမြန်စတင်လမ်းညွှန် |
| အာမခံချက် | 5 နှစ်ကန့်သတ်အာမခံ |
USB4 ဒီဇိုင်းနှင့် တည်ဆောက်မှုပါရှိသော SanDisk Extreme PRO
Extreme PRO USB4 SSD သည် အောက်ပါပုံတွင်တွေ့ရသည့်အတိုင်း SanDisk ၏ ယခင်သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော မော်ဒယ်များထက် သိသိသာသာ ပိုကြီးပါသည်။ အတိုင်းအတာ ၅.၅၁ x ၂.၇၀ x ၀.၄၇ လက်မနှင့် အလေးချိန် ၁၇၂ ဂရမ်ရှိသောကြောင့် ခေတ်မီသယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော drive တစ်ခုအတွက် အလွန်ထူထဲပြီး အလွန်သေးငယ်သော ဂီယာများကို ဦးစားပေးသူများအတွက် အဆင်မပြေဖြစ်နိုင်သည်။ သို့သော် အရွယ်အစားတိုးလာခြင်းကြောင့် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် အစိတ်အပိုင်းများ၊ အပူချိန်ပျံ့နှံ့မှု တိုးတက်ကောင်းမွန်လာခြင်းနှင့် IP65 အဆင့်သတ်မှတ်ချက်နှင့် အလုံးစုံကြံ့ခိုင်မှုအတွက် အထောက်အကူပြုသည့် အားဖြည့်အကာအရံတို့ ပါဝင်သည်။ မြန်နှုန်းနှင့် ကြံ့ခိုင်မှုကို အာရုံစိုက်သော အသုံးပြုသူများအတွက် အရွယ်အစား၏ အပေးအယူသည် ထိုက်တန်ပေမည်။
အတွင်းပိုင်းတွင် ပုံသွင်းထားသော အလူမီနီယမ် အူတိုင်ကို ဆီလီကွန်အခွံဖြင့် ပတ်ထားပြီး ထိခိုက်မှုဒဏ်ခံနိုင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးသည့်အပြင် ဆုပ်ကိုင်မှုနှင့် အပူပျံ့နှံ့မှုကိုလည်း အထောက်အကူပြုပါသည်။ SanDisk သည် drive ကို IP65 ရေနှင့်ဖုန်ဒဏ်ခံနိုင်ရည်နှင့် ၂ မီတာအထိ ပြုတ်ကျမှုဒဏ်ခံနိုင်မှုအတွက် အဆင့်သတ်မှတ်ထားသောကြောင့် ခေါက်ခြင်း၊ ရေပက်ခြင်းနှင့် ယေဘုယျအားဖြင့် အပြင်ဘက်အသုံးပြုမှုကို ခံနိုင်ရည်ရှိစေရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ USB-C port ကို သယ်ဆောင်သွားသည့်အခါ သို့မဟုတ် ထုပ်ပိုးသည့်အခါတွင် ပိုမိုကြာရှည်ခံစေရန် အနည်းငယ်ထည့်သွင်းထားသည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် တည်ဆောက်မှုအရည်အသွေးသည် SanDisk ၏ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အဆင့်၊ မြန်နှုန်းမြင့် external SSD မှ မျှော်လင့်ထားသည့်အရာနှင့် ကိုက်ညီပါသည်။
ဒီ drive မှာ USB-C ကနေ USB-C ကြိုးနဲ့ ပါလာပေမယ့် USB-A adapter မပါဝင်ပါဘူး။ ဒီ model အတွက် target audience ကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် အံ့သြစရာတော့ မဟုတ်ပေမယ့် legacy port တွေနဲ့ အလုပ်လုပ်နေသေးရင် သတိပြုရမယ့်အချက်ပါ။ ဒီ drive က fully bus-powered ဖြစ်တာကြောင့် external power supply မလိုအပ်တာကြောင့် mobile workflow တွေအတွက် အသင့်တော်ဆုံးပါပဲ။
USB4 စွမ်းဆောင်ရည်ပါဝင်သော SanDisk Extreme PRO
single-queue နဲ့ four-queue configuration တွေမှာ Blackmagic Disk Speed Test နဲ့ IOMeter benchmarks တွေကို အသုံးပြုပြီး SanDisk Extreme PRO အသစ်က transfer speed တွေကို ဘယ်လိုကိုင်တွယ်လဲဆိုတာ ကြည့်ကြရအောင်။
တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်ဖို့အတွက် နောက်ထပ် USB4 drive မရှိသေးပေမယ့်၊ မျိုးဆက်သစ်ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တိုးတက်မှုတွေကို မီးမောင်းထိုးပြဖို့ USB 3.2 Gen 2×2 external drive တွေနဲ့ ဘယ်လိုနှိုင်းယှဉ်လဲဆိုတာကို ပြသပေးပါမယ်။
benchmarking အတွက် ကျွန်တော်တို့အသုံးပြုခဲ့တဲ့ high-performance test rig က ဒီမှာပါ။ အရင် drive တွေကို Lenovo ThinkStation P520 မှာ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။
- CPU ကို: AMD Ryzen 7 9800X3D
- motherboard: Asus ROG Crosshair X870E Hero
- ရမ်: G.SKILL Trident Z5 Royal Series DDR5-6000 (2x16GB)
- GPU ကို: Nvidia GeForce RTX 4090
- OS ကို: Windows 11 Pro၊ Ubuntu 22.04 ဆာဗာ
ပထမဦးစွာ external SSD များ၏ လက်တွေ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် ပုံမှန် Blackmagic Disk Speed စမ်းသပ်မှုဖြစ်သည်။
ဖတ်ရှုမှု 3,800MB/s နှင့် ရေးသားမှု 3,700MB/s အထိ အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော်လည်း SanDisk Extreme PRO USB4 သည် Blackmagic စမ်းသပ်မှုတွင် ဖတ်ရှုမှု 3,172.3MB/s နှင့် ရေးသားမှု 2,863.6MB/s အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည် ။ သီအိုရီအရ အမြင့်ဆုံးအဆင့်သို့ မရောက်ရှိသေးသော်လည်း (ဒရိုက်များကို bench လုပ်သည့်အခါတွင် မကြာခဏဖြစ်လေ့ရှိသည်)၊ ၎င်းတို့သည် စမ်းသပ်ထားသော USB 3.2 Gen 2×2 ဒရိုက်များထက် များစွာသာလွန်ကြောင်း လက်တွေ့ကမ္ဘာရလဒ်များက ခိုင်မာနေဆဲဖြစ်သည်။ Lexar SL500၊ TEAMGROUP PD20 နှင့် Crucial X10 Pro ကဲ့သို့သော ပြိုင်ဘက်မော်ဒယ်များသည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်း နှစ်မျိုးလုံးအတွက် 1,600MB/s မှ 1,800MB/s ဝန်းကျင်တွင် ရှိနေပြီး USB4 စနစ်များရှိသော အသုံးပြုသူများအတွက် မျိုးဆက်တစ်ခု၏ တိုးတက်မှုကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ပြသနေသည်။
| ဒစ်ခ် မြန်နှုန်း စမ်းသပ်ခြင်း | USB4 ပါဝင်သော SanDisk Extreme PRO | လက်ဇာ SL500 | TEAMGROUP PD20 | Crucial X10 Pro | Samsung က T9 |
| ရေးသား | 2,863.6MB / s နဲ့ | 1,633.9MB / s နဲ့ | 1,633.5MB / s နဲ့ | 1,564.0MB / s နဲ့ | 1,581.6MB / s နဲ့ |
| ဖတ် | 3,172.3MB / s နဲ့ | 1,780.1MB / s နဲ့ | 1,800.7MB / s နဲ့ | 1,723.1MB / s နဲ့ | 1,566.0MB / s နဲ့ |
IOMeter 1 တန်းစီခြင်း
နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုကတော့ single-queue IOMeter စမ်းသပ်မှုဖြစ်ပြီး ပိုပေါ့ပါးတဲ့ ဝန်အောက်မှာ sequential နဲ့ random read/write စွမ်းဆောင်ရည်ကို စစ်ဆေးပါတယ်။ ဒီမှာပြထားတဲ့ မြန်နှုန်းတွေက Sequential 2MB read and write အပိုင်းတွေမှာ BlackMagic စမ်းသပ်မှုရဲ့ မြန်နှုန်းတွေနဲ့ နီးစပ်ပေမယ့် 4-queue အပိုင်းမှာတော့ ကွာခြားချက်တချို့ကို မြင်တွေ့ရပါလိမ့်မယ်။
single-threaded IOMeter စမ်းသပ်မှုတွင် SanDisk Extreme PRO USB4 သည် 2,993MB/s sequential read နှင့် 2,309MB/s write speeds သို့ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး ယေဘုယျအားဖြင့် 1,300MB/s မှ 1,800MB/s ဝန်းကျင်တွင် ရှိနေသော USB 3.2 Gen 2×2 ပြိုင်ဘက်အားလုံးထက် များစွာသာလွန်ခဲ့သည်။ Random 2MB workloads များအရ SanDisk drive သည် 2,864MB/s read နှင့် 2,291MB/s write ဖြင့် အားကောင်းသော အားသာချက်ကို ထိန်းသိမ်းထားကြောင်း ပြသခဲ့ပြီး အချို့ကိစ္စများတွင် အနီးစပ်ဆုံးပြိုင်ဘက်၏ စွမ်းဆောင်ရည်ထက် နှစ်ဆနီးပါး မြင့်မားသည်။
စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတာက 4K random performance က အနည်းငယ်ကွဲပြားတဲ့ ဇာတ်လမ်းတစ်ပုဒ်ကို ပြောပြနေပါတယ်။ Extreme PRO USB4 က read IOPS 14,828 (တခြား drive တွေထက် သုံးဆလောက်ပိုများပါတယ်) မှာ ဦးဆောင်နေပေမယ့် 4K write performance မှာတော့ 4,959 IOPS သာ ရှိခဲ့ပါတယ်။ Lexar SL500 နဲ့ TEAMGROUP PD20 လိုမျိုး drive တွေက ဒီအမျိုးအစားမှာ write IOPS ပိုများတာကြောင့် SanDisk ဟာ light load အောက်မှာ small-block random write ထက် large-block sequential ဒါမှမဟုတ် random throughput အတွက် ပိုပြီး optimize လုပ်နိုင်တယ်လို့ ညွှန်ပြနေပါတယ်။
အလုံးစုံသော် ဤရလဒ်များ ရောနှောမှုသည် SanDisk drive ၏ bandwidth မြင့်မားသော အလုပ်များတွင် အစွမ်းသတ္တိကို ပြသနေသော်လည်း၊ single-threaded အခြေအနေများအောက်တွင် ကျပန်းရေးသားမှုတုံ့ပြန်မှု အနည်းငယ်တွင် အပေးအယူလုပ်ရန် အခွင့်အလမ်းရှိကြောင်းလည်း ညွှန်ပြနေသည်။
| အိုင်အိုမီတာ (၄ ချည်) |
USB4 ပါဝင်သော SanDisk Extreme PRO | လက်ဇာ SL500 | TEAMGROUP PD20 | Crucial X10 Pro | Samsung က T9 |
| 2MB ရေးသားမှု စဉ် | 2,309.62MB / s နဲ့ | 1427.0MB / s နဲ့ | 1,497.28MB / s နဲ့ | 1,273.3MB / s နဲ့ | 1,284MB / s နဲ့ |
| စီးရီး 2MB ဖတ်ရှုခြင်း | 2,993.11MB / s နဲ့ | 1705.97MB / s နဲ့ | 1,799.88MB / s နဲ့ | 1,591.5MB / s နဲ့ | 1,355MB / s နဲ့ |
| ကျပန်း 2MB ရေးသားခြင်း | 2,290.75MB / s နဲ့ | 1320.19MB / s နဲ့ | 1,359.07MB / s နဲ့ | 1,104.1MB / s နဲ့ | 1,355MB / s နဲ့ |
| ကျပန်း 2MB ဖတ်ရှုခြင်း | 2,864.66MB / s နဲ့ | 1336.21MB / s နဲ့ | 1,439.38MB / s နဲ့ | 1,242.8MB / s နဲ့ | 1,117MB / s နဲ့ |
| ကျပန်း 4K ရေးသားခြင်း | ၅၃,၅၅၇ IOPS | 23,181 IOPS | 21,381 IOPS | 19,988 IOPS | 16,643 IOPS |
| ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုခြင်း | ၅၃,၅၅၇ IOPS | 4,901 IOPS | 5,198 IOPS | 4,609 IOPS | 4,441 IOPS |
IOMeter 4 တန်းစီခြင်း
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကတော့ 4-Thread IOMeter စမ်းသပ်မှုဖြစ်ပြီး၊ multitasking ဒါမှမဟုတ် ပိုလေးတဲ့ workloads တွေကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာတုပပေးပါတယ်။
SanDisk Extreme PRO USB4 သည် အထူးသဖြင့် sequential နှင့် large-block random operations များတွင် ၎င်း၏ မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော USB4 ဒီဇိုင်းကို ပြသထားသည်။ sequential writes တွင် 3,497MB/s နှင့် sequential reads တွင် 3,546MB/s ရောက်ရှိခဲ့ပြီး ၎င်း၏ rated specs များကို အမြင့်ဆုံးနီးပါးဖြစ်စေခဲ့သည်။ Random 2MB စွမ်းဆောင်ရည်သည်လည်း အလားတူအားကောင်းပြီး read နှင့် write speeds မှာ 3,480MB/s အထက်တွင်ရှိသည် ။ ဤရလဒ်များသည် စမ်းသပ်ထားသော USB 3.2 Gen 2×2 drives အားလုံးထက် များစွာသာလွန်နေပြီး USB4 သည် multi-threaded workloads များကို ယူဆောင်လာသည့် bandwidth အားသာချက်ကို ပြသနေသည်။
သို့သော်လည်း 4K random writes အတွင်းမှာ စွမ်းဆောင်ရည်ကျဆင်းသွားတာကို ထပ်မံတွေ့ရပါတယ်။ 4K reads မှာ 49,067 IOPS ရရှိခဲ့ပေမယ့် (1-thread IOMeter မှာလိုပဲ single-threaded score ရဲ့ သုံးဆနီးပါး)၊ 4K write performance ကတော့ 17,315 IOPS သာရှိပါတယ်။ အဲဒါက 1-thread စမ်းသပ်မှုမှာ ကျွန်တော်တို့တွေ့ရှိခဲ့တဲ့ 4K write ရလဒ်နဲ့ ဆင်တူပြီး Lexar SL500 နဲ့ Crucial X10 Pro လို တခြား drives တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် 4K write IOPS မြင့်မားတာကို တွေ့ရပါတယ်။
| အိုင်အိုမီတာ (၄ ချည်) |
USB4 ပါဝင်သော SanDisk Extreme PRO | လက်ဇာ SL500 | TEAMGROUP PD20 | Crucial X10 Pro | Samsung က T9 |
| 2MB ရေးသားမှု စဉ် | 3,497.36MB / s နဲ့ | 1,806.0MB / s နဲ့ | 1,759.06MB / s နဲ့ | 1,736.2MB / s နဲ့ | 1,766MB / s နဲ့ |
| စီးရီး 2MB ဖတ်ရှုခြင်း | 3,545.86MB / s နဲ့ | 1,997.36MB / s နဲ့ | 1,505.85MB / s နဲ့ | 1,966.9MB / s နဲ့ | 1,944MB / s နဲ့ |
| ကျပန်း 2MB ရေးသားခြင်း | 3,482.21MB / s နဲ့ | 1,643.2MB / s နဲ့ | 807.55MB / s နဲ့ | 1,447.9MB / s နဲ့ | 1,493MB / s နဲ့ |
| ကျပန်း 2MB ဖတ်ရှုခြင်း | 3,546.11MB / s နဲ့ | 1,693.18MB / s နဲ့ | 913.25MB / s နဲ့ | 1,863.8MB / s နဲ့ | 1,468MB / s နဲ့ |
| ကျပန်း 4K ရေးသားခြင်း | 17,315 IOPS | ၅၃,၅၅၇ IOPS | 63,640 IOPS | 67,206 IOPS | 32,358 IOPS |
| ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုခြင်း | 49,067 IOPS | ၅၃,၅၅၇ IOPS | 15,396 IOPS | 15,333 IOPS | 18,925 IOPS |
PCMark 10 သိုလှောင်မှု (ဒေတာဒရိုက်)
PCMark 10 သည် ဖိုင်လွှဲပြောင်းခြင်း၊ အက်ပ်ဖွင့်ခြင်းနှင့် မီဒီယာဝင်ရောက်ခြင်းကဲ့သို့သော လက်တွေ့ကမ္ဘာလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို နေ့စဉ်အသုံးပြုမှုတွင် သိုလှောင်မှုဒရိုက်၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် တုပသည်။ Data Drive Benchmark သည် ဤဘုံဒက်စ်တော့လုပ်ဆောင်ချက်များအတွင်း ဒရိုက်တစ်ခု မည်မျှတုံ့ပြန်မှုနှင့် ထိရောက်မှုရှိမရှိကို အာရုံစိုက်သည်။
ဒီမှာတော့ SanDisk Extreme PRO USB4 က ၂၅၈၅ မှတ်ရထားပါတယ် ။ internal NVMe SSD မှာတော့ မဟုတ်ပေမယ့် portable drive တစ်ခုအတွက်တော့ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ပါပဲ။ အထူးသဖြင့် ဖိုင်လွှဲပြောင်းခြင်း၊ မီဒီယာဝင်ရောက်ခွင့်နဲ့ application ဖွင့်ခြင်းလိုမျိုး လက်တွေ့အသုံးပြုမှုတွေကို စမ်းသပ်ထားတာကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင်ပေါ့။
PCMark 10 ရလဒ်အပြည့်အစုံကို ဖော်ပြပေးလိုက်ပါတယ်။
| မက်ထရစ် | ရလဒ် |
| နိုင်ပြီ | 2,585 |
| bandwidth | 382.62MB / s နဲ့ |
| ပျမ်းမျှဝင်ရောက်ချိန် | 60μs |
| ပိုင်းခြားမှု ဖော်မတ် | exFAT |
| Drive Capacity | 1862GB (2TB အမျိုးအစား) |
3DMark သိုလှောင်မှု စံနှုန်း
အခု 3DMark ရဲ့ Storage Benchmark ကို ဆက်သွားကြရအောင်၊ အဲဒါက ဂိမ်းခေါင်းစဉ်တွေ တင်တာ၊ ထည့်သွင်းတာ၊ သိမ်းဆည်းတာနဲ့ ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်တာလိုမျိုး ဂိမ်းနဲ့ သက်ဆိုင်တဲ့ အလုပ်တွေကို အာရုံစိုက်ပါတယ်။
SanDisk Extreme PRO USB4 က ရမှတ် ၁၃၇၀ ရရှိခဲ့ပြီး စမ်းသပ်ထားတဲ့ စက်ပစ္စည်းအများစုနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ပျမ်းမျှထက် အများကြီး နိမ့်ကျနေပါတယ် (ပျမ်းမျှအမှတ်က ၂၂၄၆ ပါ)။ ဒီပျမ်းမျှအမှတ်မှာ အဆင့်မြင့် internal NVMe SSD အများအပြား ပါဝင်တာကြောင့် ဒီတစ်ခုလိုမျိုး external drive တွေက တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်ရင် အားနည်းချက်ရှိတယ်ဆိုတာ သတိပြုသင့်ပါတယ်။
သို့သော်လည်း၊ ဤရလဒ်များသည် IOMeter တွင် ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ခဲ့ရသည်များနှင့် ကိုက်ညီပါသည်- ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ဖိုင်ကူးယူခြင်းအခြေအနေများတွင် ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော်လည်း၊ ဖိုင်ရေးသားခြင်းလုပ်ငန်းငယ်များ (ဥပမာ၊ ဂိမ်းထည့်သွင်းခြင်း သို့မဟုတ် သိမ်းဆည်းခြင်း) သည် ၎င်း၏အားသာချက်မဟုတ်ပါ။
| လုပ်ငန်း | bandwidth | ဝင်ရောက်ချိန် |
| ပျမ်းမျှ (အလုံးစုံ) | 229.23MB / s နဲ့ | 128μs |
| Battlefield V ကို တင်ပါ | 792.30MB / s နဲ့ | 91μs |
| Call of Duty BO4 ကို တင်ပါ | 360.10MB / s နဲ့ | 68μs |
| Overwatch ကို တင်ပါ | 335.71MB / s နဲ့ | 71μs |
| မှတ်တမ်းတင်ဂိမ်း | 106.87MB / s နဲ့ | 170μs |
| ဂိမ်းထည့်သွင်းပါ | 63.11MB / s နဲ့ | 197μs |
| ဂိမ်းသိမ်းပါ | 37.41MB / s နဲ့ | 205μs |
| ရွှေ့ဂိမ်း | 1,376.16MB / s နဲ့ | 192μs |
ကောက်ချက်
SanDisk Extreme PRO USB4 သည် USB4 Gen 3×2 interface ကို အပြည့်အဝအသုံးချလိုသော အစောပိုင်းအသုံးပြုသူများအတွက် ခိုင်မာသောအခြေအနေတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် sequential နှင့် large-block transfer များတွင် USB 3.2 Gen 2×2 drives များထက် အဆက်မပြတ်စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားပြီး ကြော်ငြာထားသော specs များနှင့်နီးစပ်သော real-world speeds များကိုပေးစွမ်းသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏စမ်းသပ်မှုများတွင် drive သည် media playback၊ backups နှင့် file transfer ကဲ့သို့သော high-bandwidth tasks များကို အလွယ်တကူကိုင်တွယ်နိုင်သောကြောင့် creative professionals များနှင့် power users များအတွက် အလွန်သင့်လျော်ပါသည်။
ဒါပေမယ့် IOMeter workloads နှစ်ခုလုံးမှာ 4K random write speeds အားနည်းတာကို ကျွန်တော်တို့တွေ့ခဲ့ရပြီး 3DMark စမ်းသပ်မှုအတွင်းမှာ install လုပ်တာနဲ့ save လုပ်တာလိုမျိုး game နဲ့သက်ဆိုင်တဲ့ task တွေမှာ စွမ်းဆောင်ရည် အသင့်အတင့်ရှိတာကို တွေ့ရပါတယ်။ ဒီရလဒ်တွေက drive ဟာ small-file operations တွေမှာ responsiveness ထက် throughput အတွက် ပို optimize လုပ်ထားတယ်လို့ ညွှန်ပြနေပါတယ်။ ဒါက file transfer ကြီးကြီးမားမားလုပ်တာ၊ media editing လုပ်တာ၊ game loading လုပ်တာလိုမျိုး usage case တွေအတွက် လက်တွေ့မှာ သိပ်သက်ရောက်မှုမရှိပါဘူး။ ဒါပေမယ့် file write တွေ မကြာခဏလုပ်ရတဲ့ task တွေ (software install လုပ်တာ၊ small files အများကြီး sync လုပ်တာ၊ portable app တွေ run လုပ်တာလိုမျိုး) IOPS မြင့်တဲ့ တခြား task တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် responsive မဖြစ်ဘူးလို့ ခံစားရနိုင်ပါတယ်။
သို့သော် ၎င်း၏ ကြံ့ခိုင်သောတည်ဆောက်ပုံ၊ USB4 တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှုနှင့် 4TB အထိ သိုလှောင်နိုင်မှုတို့ဖြင့် Extreme PRO USB4 သည် အမြန်နှုန်းနှင့် တာရှည်ခံမှုကို ဦးစားပေးသူများအတွက် ဆွဲဆောင်မှုရှိသော သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော ဖြေရှင်းချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် အခြားသယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD များထက် များစွာပိုကြီးသော အရွယ်အစားရှိသည်။ အလွန်သေးငယ်သော ဂီယာများကို တန်ဖိုးထားသူများအတွက် အပိုအလေးချိန်သည် အားနည်းချက်တစ်ခု ဖြစ်နိုင်သော်လည်း၊ ဖိုင်များစွာရွှေ့ပြောင်းသူများ၊ ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်သူများနှင့် ကြီးမားသော libraries ရှိသော ဂိမ်းကစားသူများအတွက် အပေးအယူလုပ်ခြင်းသည် တရားမျှတနိုင်ပါသည်။ သင့်စနစ်သည် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အပြည့်အဝအသုံးချရန် USB4 သို့မဟုတ် Thunderbolt 4 ကို ပံ့ပိုးပေးကြောင်း သေချာပါစေ။
Amazon ရှိ SanDisk Drives (တွဲဖက်လင့်ခ်)
ဦးဆောင်သူစာရင်း- USB4 ပါ SanDisk Extreme PRO သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး USB4 သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD အစားထိုးအဖြစ် ရပ်တည်နေပါသည်။




အမေဇုံ