Synology DS1512+ သည် အသေးစားစီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအတွက် အသုံးပြုရန်အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော 5-bay NAS တစ်လုံးဖြစ်ပြီး dual core 2.13GHz processor၊ 1GB RAM နှင့် Synology ၏ DiskStation Manager (DSM) software ပါရှိသည်။ Synology သည် ၎င်းတို့၏ NAS unit များကို disk များမပါဘဲ ရောင်းချသောကြောင့် အသုံးပြုသူများသည် enclosure ကိုဝယ်ယူပြီး 2.5″ သို့မဟုတ် 3.5″ drive များကို ၎င်းတို့လိုချင်သော မည်သည့်ပေါင်းစပ်မှုကိုမဆို ထည့်သွင်းနိုင်သည်။ SMB နေရာအတွက် entry-NAS ဈေးကွက်တွင်ပင် 4-bays ရှိလေ့ရှိသော်လည်း Synology မှ 5-bay option သည် RAID6 ဖြင့် drive failure နှစ်ခုကို ကိုင်တွယ်ရန် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ရည်ရွယ်ထားခြင်းကြောင့် ကောင်းမွန်ပြီး RAID ပြန်လည်တည်ဆောက်စဉ် drive ပျက်စီးသွားပါက data protection အနည်းငယ်ကို ပေးဆောင်သည်။ DS1512+ ကို eSATA နှင့် Synology ၏ DX510 expansion unit များမှတစ်ဆင့် bay ၅ ခု သို့မဟုတ် ၁၀ ခု ထပ်မံတိုးချဲ့နိုင်သည့်အပြင် စုစုပေါင်းစွမ်းရည် 60TB အထိ ရှိသည်။
အခြား Synology ထုတ်ကုန်များကဲ့သို့ပင် DS1512+ တွင် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှု အလွန်များပြားပါသည်။ အဖွဲ့အစည်းများစွာသည် အသုံးပြုသူများအတွက် တစ်ဦးချင်းဖိုင်တွဲများနှင့် အုပ်စုအရင်းအမြစ်များအတွက် မျှဝေဖိုင်တွဲများကို ဖန်တီးပေးသော်လည်း DS1512+ သည် အခြေခံအဆင့်ဖြစ်သည်။ ယူနစ်သည် iSCSI၊ CIFS နှင့် NFS အပါအဝင် အခြားအရာများကို ပံ့ပိုးပေးပြီး VMware၊ Hyper-V နှင့် Citrix မှ အလယ်အလတ် virtualization လိုအပ်ချက်များကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနိုင်သည်။ DSM 4.1 သည် အခြားအရာများစွာကို ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့် အဖွဲ့အစည်းများအနေဖြင့် ဗီဒီယိုစောင့်ကြည့်ခြင်း၊ ဝဘ်ဝန်ဆောင်မှုကိရိယာများနှင့် ဖိုင်ဆာဗာကဲ့သို့သော အင်္ဂါရပ်များကို အသုံးပြုနိုင်စေပါသည်။
expansion drive enclosure နှစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းအပြင် DS1512+ သည် RAM တိုးချဲ့မှုကို 3GB အထိ ပံ့ပိုးပေးပြီး USB 3.0 port နှစ်ခု သို့မဟုတ် USB 2.0 port လေးခုမှတစ်ဆင့် တွဲဖက် storage ကို ကိုင်တွယ်နိုင်သည်။ ယူနစ်တွင် failover နှင့် စွမ်းဆောင်ရည် အကျိုးကျေးဇူးများအတွက် aggregation mode တွင် setup လုပ်နိုင်သော dual Ethernet port များ ပါရှိသည်။ Synology သည် enclosure အတွက် သုံးနှစ်အာမခံ ပေးထားပြီး ၎င်း၏ ပြင်ပဈေးနှုန်းမှာ ဒေါ်လာ ၇၉၉ ခန့် ဖြစ်သည်။
Synology DS1512+ သတ်မှတ်ချက်များ
- CPU: Dual Core 2.13GHz
- မှတ်ဉာဏ်: DDR3 1 GB (3GB အထိ တိုးချဲ့နိုင်သည်)
- အတွင်းပိုင်း HDD/SSD : 3.5″ သို့မဟုတ် 2.5″ SATA X5
- အများဆုံး အတွင်းပိုင်း စွမ်းရည် : 20TB (5x 4TB HDD)
- ပူပြင်းစွာလဲလှယ်နိုင်သော HDD
- ပြင်ပ HDD အင်တာဖေ့စ်- USB 3.0 ပေါက် X 2၊ USB 2.0 ပေါက် X 4၊ eSATA ပေါက် X 2
- အရွယ်အစား (HxWxD): 157 X 248 X 233 မီလီမီတာ
- အလေးချိန်: 4.25Kg
- LAN: Gigabit X 2
- Link ကို Aggregation
- LAN/WAN မှာ နှိုးပါ
- စနစ်ပန်ကာ: 80x80mm X2
- ဆူညံသံအဆင့်- 25.1 dB(A)
- ပါဝါကြိမ်နှုန်း: 50/60 Hz, Single Phase
- ပါဝါသုံးစွဲမှု: 50.6W (ဝင်ရောက်ခွင့်); 22W (HDD hibernation)
- လည်ပတ်မှုအပူချိန်: ၁၅ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်မှ ၃၅ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် (၅၉ ° F မှ ၉၅ ° F)
- သိုလှောင်မှုအပူချိန်: -၁၀°C မှ ၇၀°C (၁၅°F မှ ၁၅၅°F)
- ဆွေမျိုးစိုထိုင်းဆ: 5% မှ 95% RH
- အများဆုံးလည်ပတ်မှုအမြင့်: ပေ ၆၅၀၀
- အာမခံ: 3 နှစ်များ
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
အလှအပကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် DS1512+ ဟာ ဒီနှစ်အစောပိုင်းက စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး SAN တွေအတွက် စတင်ခဲ့တဲ့ ပိုမိုစတိုင်ကျပြီး သပ်ရပ်တဲ့ ဒီဇိုင်းကို အခြေခံထားပါတယ်။ ကိုယ်ထည်ကို အနက်ရောင်ဆေးသုတ်ထားတဲ့ သတ္တုနဲ့ ပြုလုပ်ထားပြီး တောက်ပြောင်တဲ့ ပလတ်စတစ်မျက်နှာပြင်နဲ့ မက်တယ်အနက်ရောင် drive trays တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ ယူနစ်ရဲ့ အပေါ်ဘက် ရှေ့မျက်နှာပြင်မှာ ပါဝါခလုတ်နဲ့အတူ activity light တွေ ပါရှိတာကြောင့် အလုံးစုံအားဖြင့် minimalist ပုံစံကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ရလဒ်အနေနဲ့ ယူနစ်ဟာ စားပွဲပေါ်မှာ ဒါမှမဟုတ် တယ်လီကွန်အခန်းတစ်ခုမှာ ထားဖို့ လုံလောက်တဲ့ပုံပေါက်ပါတယ်။ ဘယ်လိုပဲဖြစ်ဖြစ် နေရာမကျပါဘူး။
DS1512+ သည် စံ 3.5″ drive trays များကို အသုံးပြုထားပြီး bay ငါးခုစလုံးကို hot swappable ဖြင့် လဲလှယ်နိုင်ပါသည်။ 2.5″ နှင့် 3.5″ drives နှစ်မျိုးလုံးအတွက် mounting screw hole များ ပါရှိပြီး bay ငါးခုကို ဖြည့်ရန် drives များကို ရောနှောပြီး ကိုက်ညီအောင် ပြုလုပ်နိုင်ပါသည်။ Synology သည် ယခင်က အသုံးပြုခဲ့သော ဒီဇိုင်းများနှင့်မတူဘဲ၊ drives အားလုံးကို chassis မှ covers များကို မဖယ်ရှားဘဲ အသုံးပြုနိုင်ပါသည်။
ယူနစ်ရဲ့နောက်ဘက်မှာ 80mm ပန်ကာနှစ်လုံးနဲ့အတူ access port အားလုံးဖြစ်တဲ့ Ethernet LAN ၂ ခု၊ eSATA ၂ ခု၊ USB 3.0 ၂ ခု နဲ့ USB 2.0 ၄ ခု ပါဝင်ပါတယ်။ နောက်ဘက်မှာ Kensington lock slot နဲ့ power connection လည်း ပါဝင်ပါတယ်။
နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း
Enterprise hardware ကို စမ်းသပ်တဲ့အခါ၊ ပတ်ဝန်းကျင်ဟာ အကဲဖြတ်ဖို့အသုံးပြုတဲ့ စမ်းသပ်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်တွေလိုပဲ အရေးကြီးပါတယ်။ StorageReview မှာ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်တဲ့ device တွေဟာ နောက်ဆုံးမှာ ဦးတည်သွားမယ့် datacenter အများစုမှာတွေ့ရတဲ့ hardware နဲ့ infrastructure တွေကို ကျွန်ုပ်တို့ ပေးဆောင်ပါတယ် ။ ၎င်းမှာ enterprise server တွေအပြင် networking၊ rack space၊ power conditioning/monitoring နဲ့ device တစ်ခုရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ဖို့အတွက် အတန်းအစားတူ comparable hardware လိုမျိုး သင့်လျော်တဲ့ infrastructure equipment တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေတဲ့ equipment ရဲ့ ထုတ်လုပ်သူက ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review တွေကို ငွေပေးချေတာ ဒါမှမဟုတ် ထိန်းချုပ်တာ မရှိပါဘူး။
StorageReview 1GbE Enterprise စမ်းသပ်ခြင်းပလက်ဖောင်း- Lenovo ThinkServer RD240
- ၂ x Intel Xeon X5650 (2.66GHz, 12MB Cache)
- Windows Server 2008 Standard Edition R2 SP1 64-Bit နှင့် CentOS 6.2 64-Bit
- Intel 5500+ ICH10R ချစ်ပ်ဆက်
- မှတ်ဉာဏ် - 8GB (2 x 4GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
NETGEAR ProSafe Plus JGS524E နှင့် Intel Ethernet Server Adapter
- 1GbE port ၄၈ ခု
- Intel Ethernet Server Adapter I350-T4
ကျွန်ုပ်တို့၏ လက်ရှိ 1GbE Ethernet NAS စမ်းသပ်ခြင်း အခြေခံအဆောက်အအုံတွင် Netgears ၏ 24-port 1GbE switch မှတစ်ဆင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Intel ၏ quad-port 1GbE PCIe adapters များ တပ်ဆင်ထားသော ကျွန်ုပ်တို့၏ Lenovo ThinkServer RD240 စမ်းသပ်ခြင်းပလက်ဖောင်း ပါဝင်သည်။ ဤပတ်ဝန်းကျင်သည် ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေသော storage device ကို networking gear ကိုယ်တိုင်အစား I/O bottleneck ဖြစ်စေသည်။
Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
ကျွန်ုပ်တို့၏ Synology DiskStation DS1512+ ၏ hardware configuration တွင် အောက်ပါ drive configuration များ ပါဝင်သည်-
- 4TB 7,200RPM HDD များ- RAID5 တွင် 4TB Hitachi Ultrastar 7K4000 SATA 5 လုံး
- 3TB 5,400RPM HDD များ- RAID5 တွင် 5 x 3TB Western Digital RED SATA
Synology DiskStation DS1512+ ရဲ့ enterprise စမ်းသပ်မှုမှာ 1GbE LAN port နှစ်ခုလုံးကို အသုံးပြုပြီး multipathing enable လုပ်ထားတဲ့ iSCSI mode မှာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ workload တစ်ခုချင်းစီမှာ Synology ဟာ 50GB LBA target device နဲ့ interactive လုပ်ပါတယ်။ 100% read activity ရှိတဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေအတွက် preconditioning က workload အတူတူပါပဲ၊ ဒါပေမယ့် onboard cache ရဲ့ သက်ရောက်မှုကို လျှော့ချဖို့ 100% write ကို ပြောင်းထားပါတယ်။
ဤအချိန်တွင် Enterprise Synthetic Workload Analysis တွင် profile ခြောက်ခုပါဝင်ပြီး ၎င်းတို့အနက် သုံးခုမှာ ရောနှောထားပြီး လက်တွေ့ကမ္ဘာလှုပ်ရှားမှုကို ထင်ဟပ်စေရန် ကြိုးစားသည်။ ၎င်းတို့ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင် benchmark များနှင့် ဆင်တူမှုအချို့ရှိစေရန်အပြင် enterprise testing အတွက် အသုံးများသော 8K 70/30 ကဲ့သို့သော ကျယ်ပြန့်စွာထုတ်ဝေထားသော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရန်အတွက် ဘုံအခြေခံတစ်ခုအတွက် ရွေးချယ်ခဲ့ခြင်းဖြစ်သည်။ transfer size အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်သည့် ရိုးရာ File Server နှင့် Webserver အပါအဝင် legacy ရောနှောထားသော workloads နှစ်ခုကိုလည်း ကျွန်ုပ်တို့ ထည့်သွင်းထားသည်။
- ၁၂၈K အစီအစဉ်အတိုင်း
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- ၁၀၀% ၁၂၈K
- ၁၂၈K အစီအစဉ်အတိုင်း
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- ၁၀၀% ၁၂၈K
- 4K ကျပန်း
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- ၁၀၀% ၁၂၈K
- ၈K ၇၀/၃၀
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- ၁၀၀% ၁၂၈K
- ဖိုင်ဆာဗာ
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- 10% 512b၊ 5% 1k၊ 5% 2k၊ 60% 4k၊ 2% 8k၊ 4% 16k၊ 4% 32k၊ 10% 64k
- ဝက်ဘ်ဆိုက်
- 100% ဖတ်ပါ။
- ၂၂% ၅၁၂ခ၊ ၁၅% ၁ထောင်၊ ၈% ၂ထောင်၊ ၂၃% ၄ထောင်၊ ၁၅% ၈ထောင်၊ ၂% ၁၆ထောင်၊ ၆% ၃၂ထောင်၊ ၇% ၆၄ထောင်၊ ၁% ၁၂၈ထောင်၊ ၁% ၅၁၂ထောင်
iSCSI မှတစ်ဆင့် 128K sequential transfer performance ကို တိုင်းတာသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုတွင်၊ WD RED RAID5 array မှ 114MB/s read နှင့် 100MB/s write နှင့် Hitachi 7K4000 RAID5 array မှ 111MB/s read နှင့် 95MB/s write ကို တိုင်းတာခဲ့ပါသည်။
ပိုမိုသေးငယ်သော sequential transfer size သို့ပြောင်းလဲခြင်းဖြင့် 8K sequential performance ကိုလည်း ကျွန်ုပ်တို့တိုင်းတာခဲ့ပါသည်။ ဤ setting တွင် WD RED များသည် 83MB/s read နှင့် 73MB/s write တိုင်းတာခဲ့ပြီး Hitachi 7K4000 များသည် 79MB/s read နှင့် 76MB/s write တိုင်းတာခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး ကျပန်း workload ကို အစဉ်လိုက်လုပ်ဆောင်တဲ့အဆင့်ကနေ ကျပန်း workload ကို ပြောင်းလဲတဲ့အခါ၊ thread ၄ ခုနဲ့ queue ၄ ခုရဲ့ ထူးချွန်တဲ့ load နဲ့ 4K transfer speeds ကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ fully-random workload နဲ့ဆိုရင် 7,200RPM Hitachi 7K4000 ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် အားသာချက်က သူတို့ရဲ့ အားသာချက်ကို ပြသလာပြီး 856 IOPS read နဲ့ 295 IOPS write တို့ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး 5,400RPM WD Reds ရဲ့ 589 IOPS read နဲ့ 256 IOPS write တို့ကို တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
RAID5 ရှိ 7K4000s များ၏ ပျမ်းမျှ latency သည် 18.66ms read နှင့် 54.18ms write တိုင်းတာခဲ့ပြီး WD Reds များသည် 27.12ms read နှင့် 62.14ms တိုင်းတာခဲ့သည်။
အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များကိုကြည့်လျှင် RAID5 array နှစ်ခုစလုံးသည် အမြင့်ဆုံးဖတ်ရှုတုံ့ပြန်မှုအချိန်များ တူညီကြပြီး 7,200RPM drive များသည် ရေးသားတုံ့ပြန်မှုတွင် ဦးဆောင်နေခဲ့သည်။
latency တသမတ်တည်းရှိမှုကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် WD Reds များသည် read latency တွင် အနည်းငယ်သာ ဦးဆောင်နိုင်ခဲ့ပြီး Hitachi Ultrastar 7K4000s များသည် read latency တွင် ဦးဆောင်နေခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်အပိုင်းကတော့ 70% read နဲ့ 30% write အချိုးရှိတဲ့ 8K transfer size တွေပါဝင်တဲ့ ရောနှော workload တစ်ခုဆီ ပြောင်းလဲသွားခဲ့ပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် 7,200RPM Hitachi Ultra Stars ဟာ ပါဝါသုံးစွဲမှုနည်းတဲ့ WD Red hard drive တွေထက် စွမ်းဆောင်ရည်မှာ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ လည်ပတ်မှုအမြန်နှုန်းကွာခြားချက်က 25% လောက် မြင့်မားတဲ့ throughput ရှိတယ်လို့ ဆိုလိုပါတယ်။
ပျမ်းမျှ latency နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင်၊ latency သိသိသာသာမြင့်တက်လာခြင်းမပြုမီ hard drive array နှစ်ခုစလုံးသည် 2T/2Q နှင့် 4T/2Q load နိမ့်သောနေရာများတွင် sweet spot ကိုပေးဆောင်ခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုတွင် အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များကိုကြည့်လျှင် 2T/2Q နှင့် 4T/2Q sweet spot များသည်လည်း အနိမ့်ဆုံးအမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များကို ပေးဆောင်ခဲ့သည်။
latency standard deviation ကို လေ့လာကြည့်တဲ့အခါ WD Reds တွေက latency consistency မှာ အားသာချက်အနည်းငယ်သာ ပေးစွမ်းနိုင်ပေမယ့် load တွေ များလာတာနဲ့အမျှ 7K4000s တွေက အားသာချက်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
နောက်ထပ် workload ကတော့ 512b ကနေ 512K အထိ ကျယ်ပြန့်တဲ့ transfer size အမျိုးမျိုးကို လွှမ်းခြုံထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ File Server profile ပါ။ transfer size ကျယ်ပြန့်ပြီး write activity မြင့်မားတာကြောင့် 7,200RPM Hitachi Ultrastars တွေဟာ power-friendly WD Reds တွေထက် 30% လောက် စွမ်းဆောင်ရည် ပိုကောင်းပါတယ်။
RAID5 drive array နှစ်ခုလုံးအတွက် queue depth speed spot သည် latency မစတင်မီ 16 ခန့်အထိ ရောက်ရှိပါသည်။
အများဆုံး latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင်၊ ပျမ်းမျှ latency သည် ထိရောက်သော queue depth ၄ ခုထက် ကျော်လွန်သွားသောအခါတွင် သိပ်မတက်သော်လည်း၊ အများဆုံး latency မှာ သိသိသာသာ တက်လာသည်။
8K 70/30 workload နှင့်မတူဘဲ၊ ပိုမိုမြန်ဆန်သော 7,200RPM hard drive များသည် File Server workload တွင် board တစ်ခုလုံးတွင် အတည်ငြိမ်ဆုံး latency ကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ဖတ်ရှုမှုများပြားသော ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်တွင်၊ Hitachi Ultrastar 7K4000s များသည် အမြင့်ဆုံး workloads များတွင် ပါဝါနည်းသော WD Reds များထက် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ၄၀% ခန့် မြှင့်တင်ပေးခဲ့ပြီး နိမ့်ပြီး ပိုမိုလက်တွေ့ကျသော ထိရောက်သော queue depths တွင် ၃၀% ခန့်အထိ ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။
ပျမ်းမျှ latency ကိုကြည့်လျှင် 7200RPM သို့မဟုတ် 5400RPM hard drive များထည့်သွင်းထားသော Synology DS1512+ သည် latency နှစ်ဆကျော်မတက်မီ ၎င်း၏ sweet spot သည် 32 အထိ တိုးချဲ့နိုင်ခဲ့သည်။
ဖတ်ရှုမှုများပြားသော Web Server workload တွင်၊ RAID5 array နှစ်ခုစလုံးသည် effective queue depth 128 သို့မဟုတ် ထို့ထက်ပို၍မတက်မချင်း 1,000ms ကို မချိုးဖျက်နိုင်ပါ။ 7200RPM hard drive array ဖြင့် latency 400ms အောက်ရှိသော effective queue depths နည်းသည့် အကောင်းဆုံးဇုန်တစ်ခု ရှိနေသေးသည်။
drive array နှစ်ခုလုံးကြား latency consistency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင်၊ queue depth နည်းသော drive များတွင် အားသာချက်နည်းသော်လည်း queue depth ၈ သို့မဟုတ် ၁၆ ရှိသော thread stages များတွင် အကျိုးကျေးဇူး ပိုမိုထင်ရှားလာခဲ့သည်။
ကောက်ချက်
အိမ်တွင်းနှင့် အသေးစားစီးပွားရေးလုပ်ငန်းများကို လုပ်ဆောင်ရန် လုံလောက်သော မြင်းကောင်ရေရှိသော အံဆွဲတစ်ခုပေါ်တွင် ခိုင်မာသော စီမံခန့်ခွဲမှုအလွှာနှင့် ကိရိယာများကို ပေးအပ်သည့်အတွက် Synology ကို ယခင်က ချီးကျူးဂုဏ်ပြုခဲ့ပါသည်။ DS1512+ သည်လည်း မတူညီပါ၊ ၎င်းသည် တပ်ဆင်ရန်၊ အသုံးပြုရန် လွယ်ကူပြီး အလှအပက အရေးကြီးပါက Synology ၏ အစောပိုင်းကြိုးပမ်းမှုအချို့ထက် သိသိသာသာ ပိုကောင်းပါသည်။ ဒစ်ခ်မဲ့စနစ်မှ ဆော့ဖ်ဝဲလ်ထည့်သွင်းခြင်းသို့ ပြောင်းလဲရန်နှင့် ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ထားသော drive array နှစ်ခုလုံးတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ RAID5 array ကို တည်ဆောက်ရန် စနစ်ထည့်သွင်းခြင်းသည် မိနစ် ၁၀ အောက်သာ ကြာပါသည်။ တပ်ဆင်မှုလုပ်ငန်းစဉ်အတွင်း ဆော့ဖ်ဝဲလ်ထည့်သွင်းထားခြင်းဖြင့် စနစ်ကို ချက်ချင်းအပ်ဒိတ်လုပ်ရန် စိတ်ပူစရာမလိုပါ။ အရှေ့ဘက်တွင်ဝင်ရောက်နိုင်သော hot-swap hard drive trays များမှတစ်ဆင့် hardware ပံ့ပိုးမှုကိုလည်း အလွယ်တကူကိုင်တွယ်နိုင်သောကြောင့် အသုံးပြုပြီးနောက် drive တစ်ခုချို့ယွင်းပါက အသုံးပြုသူများသည် drive တစ်ခုကို အလွယ်တကူလဲလှယ်နိုင်စေပါသည်။
DS1512+ ကို bay ရှစ်ခု သို့မဟုတ် ထို့ထက်နည်းသော NAS အသုံးပြုမှုအတွက် သီးသန့်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော WD Red drives နှစ်ခုလုံးနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားသော Hitachi Ultrastar 7K4000 enterprise hard drives များဖြင့် စမ်းသပ်ခဲ့ပါသည်။ sequential access မြင့်မားသော single-threaded transfers များကို လုပ်ဆောင်သော အသုံးပြုသူများသည် WD Red drives ကဲ့သို့သော ပါဝါနည်းမော်ဒယ်များထက် 7200RPM hard drives များကို ဝယ်ယူခြင်း၏ အကျိုးကျေးဇူးကို မတွေ့ရပါ။ ထိုညီမျှခြင်းသည် workstation များစွာကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုသည့် hard drives များကို စတင်ထည့်သွင်းစဉ်းစားသောအခါ ပိုမိုမြန်ဆန်သော hard drives များအတွက် အထောက်အကူဖြစ်စေပါသည်။ 4TB Hitachi Ultrastar 7K4000s ငါးခုသည် workload ပေါ်မူတည်၍ 25-40% တိုးတက်မှုကို ပေးစွမ်းပါသည်။ နှစ်ခုစလုံးသည် ၎င်းတို့၏ အနာဂတ်ပတ်ဝန်းကျင်အတွက် အလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသော်လည်း workload နှင့် ဘတ်ဂျက်ကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားလျှင် ကျိုးကြောင်းဆီလျော်ပါသည်။
Pros
- တပ်ဆင်ရန်နှင့် ထုတ်လုပ်ရန် အလွန်လွယ်ကူသည်
- 5400RPM နှင့် 7200RPM hard drive နှစ်မျိုးလုံးမှ ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်
- မည်သည့် IT ဌာန သို့မဟုတ် အိမ်သုံးအသုံးပြုသူမဆို ဝန်ဆောင်မှုပေးရန် လွယ်ကူသော အလိုလိုသိနိုင်သော ဒီဇိုင်း
အားနည်းချက်များ
- ချဲ့ထွင်စင်များသည် ၎င်းတို့၏ကိုယ်ပိုင် ပမာဏများဖြစ်ပြီး ထပ်ထည့်ခြင်းမဟုတ်ပါ
အောက်ဆုံးလိုင်း
Synology DS1512+ သည် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းအသုံးပြုသူများအား ကောင်းမွန်စွာစွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး လည်ပတ်ရလွယ်ကူသော 5-bay NAS ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ လူအများစုအသုံးပြုဖူးသမျှထက် ပိုမိုများပြားသော အင်္ဂါရပ်များဖြင့် DS1512+ သည် စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် စီမံခန့်ခွဲရလွယ်ကူမှုပေါင်းစပ်မှု လိုအပ်သော သေးငယ်/ဝေးလံခေါင်သီသောရုံးများအတွက် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။
Amazon.com မှာ Synology DS1512+ ကို ဝယ်ယူနိုင်ပါတယ်။ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ




အမေဇုံ