WD Blue SN580 သည် SN570 SSD ၏ ဆက်ခံသူဖြစ်သည်။ SN580 သည် WD blue line ၏ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုဖြစ်ပြီး သိုလှောင်မှုပါဝါများစွာ မလိုအပ်သော ဘတ်ဂျက်ရှိသူများအတွက် အဓိကတန်ဖိုးရှိ SSD များပါရှိသည်။ SN580 တွင် PCIe Gen 4 interface ပါဝင်ပြီး 250GB မှ 2TB အထိ စွမ်းရည်များကို ပေးဆောင်သည်။
ဈေးကွက်ထဲ ရောက်လာမယ့် SSD အသစ် အများစုဟာ Gen5 interface ဖြစ်ပေမယ့် ကမ္ဘာပေါ်က စနစ်အများစုကတော့ Gen4 interface ကို အသုံးပြုနေကြဆဲပါ။ ဒါကြောင့် interface update ဟာ SN570 ရဲ့ PCIe Gen 3 interface ထက် တိုးတက်မှုတစ်ခု ဖြစ်လာပြီး အထူးသဖြင့် flash-based system တွေကို ဈေးနှုန်းသက်သာစွာနဲ့ ရောင်းချဖို့ ကြိုးစားနေတဲ့ OEM တွေအတွက်ပါ။
WD က 4,150 MB/s အထိ sequential read and write speed ရှိတယ်လို့ ဆိုပါတယ် (1TB နဲ့ 2TB မော်ဒယ်တွေအတွက်)။ ဒါက drive ရဲ့ အရွယ်အစားပေါ်မူတည်ပြီး sequential read မှာ ၁၄ ရာခိုင်နှုန်းကနေ ၂၁ ရာခိုင်နှုန်းအထိနဲ့ sequential write မှာ ၁၈ ရာခိုင်နှုန်းကနေ ၆၆ ရာခိုင်နှုန်းအထိ SN570 စွမ်းဆောင်ရည်ထက် သာလွန်ပါတယ်။ random read and write အတွက်တော့ WD က read မှာ 600k IOPS အထိနဲ့ write မှာ 750k IOPS အထိ ရှိပါတယ်။
စီမံခန့်ခွဲမှုတွင် အထောက်အကူဖြစ်စေရန်အတွက် SN580 တွင် Western Digital SSD dashboard ပါရှိပြီး drive ၏ ကျန်းမာရေး၊ စွမ်းရည်နှင့် အပူချိန်ကို စောင့်ကြည့်ပေးပါသည်။ ရရှိနိုင်သည့်အခါတွင် ၎င်းသည် သင့် firmware ကိုလည်း အဆင့်မြှင့်တင်ပေးပါသည်။ ချို့ယွင်းမှုမှ ပျမ်းမျှအချိန် (MTTF) အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ကို ၁.၅၀ သန်းနာရီဟု သတ်မှတ်ထားသည်။ SSD တွင် ၅ နှစ်ကန့်သတ်အာမခံပါရှိသည်။
WD SN580 ကို Amazon မှာ $28 (250GB), $32 (500GB), $50 (1TB) နဲ့ $110 (2TB) ဝန်းကျင်နဲ့ ဝယ်ယူနိုင်ပါတယ် ။ ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် 1TB မော်ဒယ်ကို ကြည့်ပါမယ်။
WD Blue SN580 သတ်မှတ်ချက်များ
| ရရှိနိုင်သော စွမ်းရည်များ | 250GB၊ 500GB၊ 1TB၊ 2TB |
|---|---|
| interface | PCIe® Gen 4.0 16Gb/s၊ လမ်းကြောင်း ၄ ခုအထိ |
| Nande | Western Digital TLC NAND |
| အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းအမြန်နှုန်း | 4,150 ကို MB / s up |
| ကျပန်းဖတ်ရှုမှု 4KB IOPS အထိ (Queues=၃၂၊ Threads=၁၆) |
၄၇၀,၀၀၀ (၂၅၀GB)၊ ၇၅၀,၀၀၀ (၅၀၀GB)၊ ၇၅၀,၀၀၀ (၁TB)၊ ၇၅၀,၀၀၀ (၂TB) |
| ကျပန်းရေးသားမှု 4KB IOPS အထိ (Queues=၃၂၊ Threads=၁၆) |
၄၇၀,၀၀၀ (၂၅၀GB)၊ ၇၅၀,၀၀၀ (၅၀၀GB)၊ ၇၅၀,၀၀၀ (၁TB)၊ ၇၅၀,၀၀၀ (၂TB) |
| form ကို Factor | M.2 2280 |
| တည်မြဲခြင်း | 250GB: 150 TBW 500GB: 300 TBW 1TB- 600 TBW 2TB- 900 TBW |
| အာမခံချက် | ၁ နှစ်လီမိတက် |
| MTTF | 1,500,000 နာရီ |
| Operating အပူချိန် | ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 0 ဖို့ကို C ° 85 |
| သိုလှောင်ခြင်းအပူချိန် | ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 40 ဖို့ကို C ° -85 |
| အိပ်စက်ခြင်း (PS5) | 3.3mW |
| ပျမ်းမျှတက်ကြွသောပါဝါ | 65mW |
| အင်္ဂါရပ်များ | ✓ PCIe® Gen 4.0 ✓ nCache™ ၄.၀ ✓ M.2 2280 ပုံစံအချက် ✓ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အတွက် Western Digital® ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော controller နှင့် firmware ✓ Western Digital® SSD Dashboard သည် သင့် SSD ၏ ကျန်းမာရေးကို အဆက်မပြတ် စောင့်ကြည့်ပေးပါသည်။ |
WD Blue SN580 စွမ်းဆောင်ရည်
ဒေတာဘေ့စ်နှင့် synthetic စမ်းသပ်မှုအတွက်၊ AMD 7742 CPU နှင့် 512GB 3200Mhz DDR4 မှတ်ဉာဏ်တို့ တပ်ဆင်ထားသော Lenovo ThinkSystem SR635 server ကို အသုံးပြုပါသည်။ NVMe ကို edge-card slot ရှိ M.2 မှ PCIe adapter ကတ်မှတစ်ဆင့် natively စမ်းသပ်ပါသည်။ အသေးငယ်ဆုံး QD1 (Queue-Depth 1) အဆင့်များတွင်သာမက drive ၏ load range တစ်ခုလုံးတွင် drive latency ကို အဓိကထားစစ်ဆေးပါသည်။ အသုံးများသော consumer benchmarks အများစုသည် end-user workload profiles များကို လုံလောက်စွာ မဖမ်းယူနိုင်သောကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့ ဤသို့ပြုလုပ်ပါသည်။ Windows တွင် ပြုလုပ်သော ကျွန်ုပ်တို့၏ ထပ်ဆောင်း BlackMagic Disk Speed Test အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ self-built StorageReview desktop ကို အသုံးပြုပါသည် ။
SN580 ရဲ့ 1TB ဗားရှင်းကို ကျွန်တော်တို့ ပြန်လည်သုံးသပ်နေပါတယ်။ ရလဒ်တွေကို မိသားစုအတွင်းမှာပဲ ထားရှိဖို့နဲ့ စကေးကို ပြသဖို့အတွက် WD SN770 နဲ့ WD SN850X တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်သွားမှာပါ။
VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
storage devices တွေကို benchmarking လုပ်တဲ့အခါ application testing က အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing က ဒုတိယနေရာမှာ ရှိပါတယ်။ တကယ့် workloads တွေရဲ့ ပြီးပြည့်စုံတဲ့ ကိုယ်စားပြုမှု မဟုတ်ပေမယ့် synthetic tests တွေက repeatability factor ရှိတဲ့ baseline storage devices တွေကို အထောက်အကူပြုပြီး ယှဉ်ပြိုင်တဲ့ solution တွေကြား apples-to-apples နှိုင်းယှဉ်မှုကို လွယ်ကူစေပါတယ်။ ဒီ workloads တွေက “four corners” tests၊ common database transfer size tests ကနေ VDI environments အမျိုးမျိုးကနေ trace captures အထိ testing profiles အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။
ဤစမ်းသပ်မှုအားလုံးသည် အသုံးများသော vdBench workload generator ကို အသုံးချပြီး scripting engine သည် ကြီးမားသော compute testing cluster ပေါ်တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်ပြီး ဖမ်းယူပေးသည်။ ၎င်းသည် flash arrays နှင့် individual storage devices များအပါအဝင် storage devices အမျိုးမျိုးတွင် တူညီသော workloads များကို ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ ဤ benchmarks များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် drive မျက်နှာပြင်တစ်ခုလုံးကို data များဖြင့် ဖြည့်ပြီးနောက် drive သည် application workloads များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive စွမ်းရည်၏ 1% နှင့်ညီမျှသော drive အပိုင်းကို ပိုင်းခြားပေးသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100% ကိုအသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို တည်ငြိမ်သောအခြေအနေသို့ ယူဆောင်သွားသည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော write speeds ကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။
ကိုယ်ရေးအချက်အလက်
- 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
- 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
- ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
4k ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်းနဲ့ စတင်တဲ့အခါ SN580 ဟာ အလွန်အားနည်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး 928µs latency မှာ 138K IOPS သာ အမြင့်ဆုံးပြသခဲ့ပါတယ်။
4k random writes အတွက် ရလဒ်များသည် အလားတူဖြစ်သည်။ SN580 သည် 27.5K IOPS နှင့် 4,600µs ခန့်ဖြင့် အဆုံးသတ်ခဲ့သည်။
SN580 သည် sequential 64K workloads သို့ပြောင်းသောအခါတွင် တစ်ဖန်ပျက်ကွက်ခဲ့သည်။ SN580 သည် 3.44GB/s ဖတ်ရှုမှုအမြင့်ဆုံးနှင့် 580µs latency ရှိသည်။
အစဉ်လိုက်ရေးသားမှုမှာတော့ SN580 ဟာ တစ်ဖန်ပြန်လည်ကျဆင်းသွားပြီး 425MB/s မှာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး latency 2345µs သာရှိပါတယ်။
ထို့နောက် drive များကို ပိုမိုအလေးပေးလုပ်ဆောင်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော ကျွန်ုပ်တို့၏ VDI benchmark များကို ကြည့်ရှုခဲ့ပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများတွင် Boot၊ Initial Login နှင့် Monday Login တို့ ပါဝင်သည်။ SN580 သည် ဤ workloads များနှင့် ကောင်းစွာမလုပ်ဆောင်နိုင်ဘဲ latency မြင့်မားစွာ အမြဲပြသနေပါသည်။ Boot မှစတင်၍ SN580 သည် စမ်းသပ်မှုကို 37.4 IOPS (959.5µs တွင်) တွင် အဆုံးသတ်ခဲ့သည်။
VDI Initial Login အတွက် SN580 သည် 6.2K IOPS (1,224µs တွင်) အမြင့်ဆုံးဖြင့် အဆုံးသတ်ခဲ့သည်။
နောက်ဆုံးအနေနဲ့ VDI Monday Login benchmark ဖြစ်ပြီး SN580 ဟာ Corsair နဲ့ WD drives တွေနဲ့အတူ leaderboard ရဲ့ အောက်ဆုံးမှာ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။ ဒီမှာ 10.1K IOPS သာရှိပြီး latency 1,500µs ကျော်သာ ရှိပါတယ်။
Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
လူကြိုက်များတဲ့ Blackmagic စမ်းသပ်မှုကနေတစ်ဆင့် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ consumer test platform မှာရှိတဲ့ Windows 11 environment အတွင်းမှာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ ဒီမှာတော့ SN580 ဟာ 3,167MB/s read နဲ့ 3,196GB/s write မြန်နှုန်းတွေကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။
ဘွတ်ဘုတ်
BOOT-BENCH-1 သည် server boot duty အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော SSD များကို profile လုပ်ရန် OCP မှ လက်ခံကျင့်သုံးသော workload profile တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် enterprise SSD များအတွက် အလိုလိုသိနိုင်သော အလုပ်တစ်ခုဖြစ်သော်လည်း client SSD များကို ၎င်းတို့၏ စွမ်းဆောင်ရည်၊ စွမ်းရည်နှင့် ကုန်ကျစရိတ်ပေါင်းစပ်မှုကြောင့် မကြာခဏ ရွေးချယ်လေ့ရှိသည်။ boot drive ပြဿနာသည် hyperscaler များနှင့်သာမက server နှင့် storage system provider များနှင့်ပါ သက်ဆိုင်ပြီး ၎င်းတို့သည် အလားတူစိန်ခေါ်မှုများနှင့် ရင်ဆိုင်နေရသည်။
ဤ boot workload သည် read-heavy workload sequence ကို မစမ်းသပ်မီ drive ကို write များဖြင့် အပြည့်အဝဖြည့်ပေးသည့် အတော်လေးပြင်းထန်သော test plan ကို လုပ်ဆောင်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီအတွက်၊ ၎င်းသည် 15MiB/s synchronous 128k random write အပြင် 5MiB/s synchronous 128k random write/trim background workload နှင့်အတူ 32K random read async operation ကို လုပ်ဆောင်သည်။ script သည် 4-job level တွင် random-read activity ဖြင့်စတင်ပြီး ၎င်း၏အမြင့်ဆုံးအချိန်တွင် 256-jobs အထိ တိုးချဲ့သည်။ နောက်ဆုံးရလဒ်မှာ ၎င်း၏အမြင့်ဆုံးလည်ပတ်မှုအတွင်း လုပ်ဆောင်သော read-operations ဖြစ်သည်။
ဒီ benchmark အတွက် OCP ရည်မှန်းချက်က 60K read IOPS မှာ pass/fail ဖြစ်ဖို့ပါ။ ကျွန်တော်တို့စမ်းသပ်တဲ့ drive အများစုကတော့ အနည်းဆုံးထက် အများကြီးကျော်လွန်နေပေမယ့် ရလဒ်တွေကတော့ ဘယ်လိုပဲဖြစ်ဖြစ် သင်ခန်းစာယူစရာပါပဲ။
| SSD ကို | IOPS ကိုဖတ်ပါ |
| SK hynix Platinum P41 | 220,884 IOPS |
| WD SN850X | 219,883 IOPS |
| Solidigm P44 Pro | 211,999 IOPS |
| ဖန်တမ် VENOM8 | 190,573 IOPS |
| Samsung က 990 Pro ကို | 176,677 IOPS |
| Sabrent Rocket 4 Plus အား | 162,230 IOPS |
| SN580 | DNF |
အောက်ဖော်ပြပါဇယားတွင် သင်တွေ့မြင်နိုင်သည့်အတိုင်း SN580 သည် မပြီးမြောက်ခဲ့ဘဲ စမ်းသပ်မှု၏ လိုအပ်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီရန် စွမ်းဆောင်ရည်လိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းပေးနိုင်ခြင်းမရှိဟု ဆိုလိုသည်။
ကောက်ချက်
WD Blue SN580 Gen4 SSD ကို ဈေးသက်သာတဲ့ client drive အဖြစ် ထားနိုင်ပေမယ့် cost/TB scope ကနေ ကြည့်တဲ့အခါ benchmarking လုပ်တဲ့အခါ စိတ်ပျက်စရာ ရလဒ်တွေ ရှိခဲ့ပါတယ်။ အပြာရောင်မျဉ်းကြောင်းက မြင့်မားတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် ရည်ရွယ်တာမဟုတ်ဘဲ system builder တွေအတွက် ကုန်ကျစရိတ်သက်သာတဲ့ drive တွေအဖြစ် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတာကြောင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကိုယ်တိုင်က အံ့သြစရာတော့ မဟုတ်ပါဘူး။ SN580 ရဲ့ အကြီးမားဆုံး အားနည်းချက်က စတင်ရောင်းချချိန်မှာ ဈေးနှုန်းပါ။
SN580 ရဲ့ 1TB ဗားရှင်းက $50 ဆိုတော့ တခြားရွေးချယ်စရာတွေကို မကြည့်မချင်း အရမ်းကောင်းတယ်လို့ ထင်ရတယ်။ WD မိသားစုထဲမှာတောင် WD SN850X လိုမျိုး ပိုကောင်းတဲ့ ရွေးချယ်စရာတွေ အများကြီးရှိပါတယ်။ ဟုတ်ပါတယ်၊ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် ဂိမ်းကစားဖို့ drive တစ်ခုပါ၊ ဒါပေမယ့် အခု Amazon မှာ $60 နဲ့ ဆိုရင် ဒီ 1TB drive က SN580 ထက် အများကြီးသာပြီး $10 ပဲ ပိုပေးရပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်မှာ Blue drive ဖြစ်သင့်တယ်လို့ ပြောခဲ့တဲ့ SN770 တောင်မှ SN580 နဲ့ ဈေးနှုန်းတူပေမယ့် နည်းနည်းလေး ပိုကောင်းပါတယ်။
SN850X ဒါမှမဟုတ် တခြား mainstream drive အများအပြားကို ဝယ်ယူနိုင်တဲ့အခါ SN580 ကို ဝယ်ယူဖို့ အကြောင်းပြချက်မရှိပါဘူး။ တရားမျှတစွာပြောရရင် ဒီ drive ကို OEM တွေနဲ့ system integrators တွေအတွက် ဖန်တီးထားပြီး သူတို့ရဲ့ ဘတ်ဂျက် laptop တွေနဲ့ tablet တွေမှာ SSD အမြောက်အမြား ထည့်သွင်းဖို့ လိုအပ်ပါတယ်၊ သူတို့အတွက် volume pricing ကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားတဲ့အခါ SN580 က အဓိပ္ပာယ်ရှိနိုင်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် တခြားသူတွေအတွက် WD က ဒီဈေးနှုန်းနဲ့/အနီးမှာ ပိုကောင်းတဲ့ option တွေကို ပေးပါတယ်။




အမေဇုံ