StorageReview.com

Western Digital SN861 Gen5 SSD: ခေတ်မီ Hyperscale နှင့် Enterprise လိုအပ်ချက်များအတွက် ဘက်စုံသုံး ဖြေရှင်းချက်များ

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  SSD ကို

Western Digital မှ ပံ့ပိုးကူညီသည်

Western Digital Ultrastar® DC SN861 SSD ကို hyperscale data center များနှင့် enterprise environment နှစ်ခုလုံး၏ မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်လိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ SN861 သည် PCIe® Gen5 interface ကို ပံ့ပိုးပေးပြီး U.2 နှင့် E1.S အပါအဝင် ပုံစံအမျိုးမျိုးဖြင့် ထွက်ပေါ်လာသောကြောင့် ဖြန့်ကျက်မှုအခြေအနေများစွာနှင့် ကိုက်ညီစေပါသည်။ သို့သော် SN861 ကို ပုံစံအမျိုးမျိုးဖြင့် ပြုလုပ်ခြင်းကဲ့သို့ ရိုးရှင်းမည်မဟုတ်ပါ။ Western Digital သည် ၎င်း၏ပစ်မှတ်ဈေးကွက်များနှင့် ကိုက်ညီစေရန် SN861 feature set ကို ပညာရှိရှိ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။

Gen5 interface က SN861 ကို ယခင်မျိုးဆက် SN655 ထက် ချက်ချင်းစွမ်းဆောင်ရည်မြှင့်တင်ပေးပါတယ် ။ E1.S form factor မှာ Flexible Data Placement (FDP) လိုမျိုး စွမ်းဆောင်ရည်တွေကြောင့် drive အသစ်ရဲ့ အကျိုးကျေးဇူးတွေက အများကြီးပိုနက်ရှိုင်းပါတယ်။ FDP က write amplification ကို လျှော့ချပေးပြီး data placement ကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် လုပ်ဆောင်ပေးပါတယ်။ SN861 မှာ end-to-end data protection၊ AES-XTS encryption နဲ့ TCG OPAL 2.01 လိုမျိုး အဆင့်မြင့်လုံခြုံရေး feature တွေ ပါဝင်ပါတယ်။ controller က SSD power consumption ကို လျှော့ချပေးပြီး idle မှာ ပျမ်းမျှ 5 watts အောက်ပဲ အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ ထို့အပြင် drive က NVMe® 2.0 နဲ့ OCP Cloud Spec 2.0 လိုမျိုး standard အများအပြားကိုလည်း support လုပ်ပါတယ်။

လုံခြုံရေးနှင့် ထိရောက်မှုအင်္ဂါရပ်များသည် အရေးကြီးသော်လည်း၊ မျိုးဆက်သစ် ဆန်းသစ်မှုတိုင်းတွင် သိသာထင်ရှားသော စွမ်းဆောင်ရည် ခုန်တက်မှု ပါဝင်ပြီး၊ SN861 သည်လည်း ထူးထူးခြားခြား မရှိပါ။ drive သည် AI/ML နှင့် big data analytics ကဲ့သို့သော application များအတွက် မရှိမဖြစ် လိုအပ်သော sequential read speeds 13,700 MB/s နှင့် random read IOPS 3.3 million အထိ ပေးစွမ်းပါသည်။ SN861 ၏ ဗားရှင်းနှစ်မျိုးလုံးသည် လည်ပတ်နေစဉ်အတွင်း ပျမ်းမျှ 20 watts သုံးစွဲပြီး idle တွင် 5 watts အောက်သာ သုံးစွဲပါသည်။ ပါဝါကို ချိန်ညှိနိုင်သောကြောင့် drive ၏ power profile ကို မျှော်မှန်းထားသော workload နှင့် ကိုက်ညီစေရန် ချိန်ညှိခြင်းသည် လွယ်ကူပါသည်။ ဥပမာအားဖြင့် Hyperscaler များသည် ၎င်းတို့၏ E1.S drive များကို ပါဝါအဆင့်နိမ့်များတွင် မကြာခဏ လည်ပတ်လေ့ရှိသည်။

စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတာက SN861 ရဲ့ ပုံစံနှစ်ခုဟာ ဒီဇိုင်းပိုင်းမှာ နည်းပညာပိုင်းအရ အလွန်ဆင်တူပေမယ့် Western Digital က သီးခြား workload တွေအတွက် drive တစ်ခုချင်းစီကို ချိန်ညှိပေးထားပါတယ်။ ဥပမာ E1.S ဗားရှင်းမှာဆိုရင် FDP နဲ့ cloud workload တွေအတွက် performance-tuned လိုမျိုး feature တွေကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ တစ်ဖက်မှာတော့ U.2 drive ဟာ high-performance enterprise workload တွေနဲ့ drive စွမ်းဆောင်ရည် သိသိသာသာ မြင့်တက်လာမှုကနေ အကျိုးကျေးဇူးရရှိနိုင်တဲ့ AI လိုမျိုး ပေါ်ထွက်လာတဲ့ workload တွေထဲကို ဝင်ရောက်လာမှာ သေချာပါတယ်။

EDSFF နှင့် FDP

FDP သည် CacheLib ကဲ့သို့သော workloads များတွင် ၎င်းတို့၏ SSD များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် Meta ကဲ့သို့သော hyperscaler များအတွက် သိသာထင်ရှားသော အကျိုးကျေးဇူးများကို ပေးစွမ်းသည်။ FDP သည် Write Amplification Factor (WAF) ကို လျှော့ချပေးပြီး write speeds ပိုမိုကောင်းမွန်လာစေပြီး ကြီးမားသော data processing tasks များကို ကိုင်တွယ်ရာတွင် အရေးကြီးသော SSD သက်တမ်းကို တိုးချဲ့ပေးသည်။

ဤနည်းပညာသည် အလားတူဒေတာများကို ဉာဏ်ရည်ထက်မြက်စွာအုပ်စုဖွဲ့ခြင်း၊ အလွန်အကျွံပံ့ပိုးပေးခြင်းကို လျှော့ချခြင်းနှင့် ပြင်းထန်သော အမှိုက်သရိုက်စုဆောင်းခြင်းလိုအပ်ချက်ကို လျှော့ချခြင်းဖြင့် ဒေတာစီစဉ်မှုကို မြှင့်တင်ပေးပါသည်။ FDP သည် namespace များစွာကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့် မတူညီသော workloads များတွင် တသမတ်တည်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို သေချာစေသည်။ ဤ optimization သည် application စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ခံနိုင်ရည်ကို တိုးတက်စေပြီး ကြီးမားသော storage infrastructure များအတွက် စုစုပေါင်းပိုင်ဆိုင်မှုကုန်ကျစရိတ် (TCO) ကို သိသိသာသာ လျှော့ချပေးသည်။

Ultrastar SN861 ရဲ့ E1.S ဗားရှင်းမှာ FDP ကို ​​ပံ့ပိုးပေးတာက drive ဟာ hyperscaler တွေရဲ့ လိုအပ်ချက်တွေအတွက် အသင့်ဖြစ်နေပြီလို့ အတည်ပြုပေးပေမယ့် FDP ဟာ ညီမျှခြင်းရဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုသာ ဖြစ်ပါတယ်။ drive ရဲ့ E1.S ဗားရှင်းဟာ hyperscale စွမ်းဆောင်ရည် လိုအပ်ချက်တွေ၊ အထူးသဖြင့် read performance နဲ့ ပတ်သက်တဲ့ QoS ကို ဖြည့်ဆည်းပေးဖို့ လိုအပ်ပါတယ်။

Enterprise အတွက် U.2

E1.S drive သည် hyperscale အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များအတွက် စိတ်လှုပ်ရှားဖွယ်ကောင်းသလောက် U.2 SN861 သည် enterprise အများစု လက်ခံအသုံးပြုမည့် drive တစ်ခုဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ standard test suite တွင် ಒಟ್ಟಾರೆစွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် drive ကို စမ်းသပ်မှုများစွာ ပြုလုပ်ခဲ့ပါသည်။

Western Digital Ultrastar DC SN861 SSD ဒေတာစာရွက်

1.60TB 1.92TB 3.20TB 3.84TB 6.40TB 7.68TB
တည်မြဲခြင်း ၀.၆ DWPD ၀.၆ DWPD ၀.၆ DWPD ၀.၆ DWPD ၀.၆ DWPD ၀.၆ DWPD
လုံခွုံရေး
SE၊ ISE၊ TCG OPAL ၂.၀၁
form ကို Factor
U.2
interface
PCIe Gen5x4
NVMe သတ်မှတ်ချက်
NVMe v2.0
စွမ်းဆောင်ရည် (ခန့်မှန်း) 1.60TB 1.92TB 3.20TB 3.84TB 6.40TB 7.68TB
ဖတ်ရှုမှုပမာဏ (အများဆုံး MB/s၊ စဉ်ဆက်မပြတ် 128KiB) 13,700 13,700 13,700 13,700 13,700 13,700
ရေးသားမှုပမာဏ (အများဆုံး GB/s၊ စဉ်ဆက်မပြတ် 256KiB) 3,600 3,600 7,200 7,200 7,500 7,500
IOPS ကိုဖတ်ပါ (အမြင့်ဆုံး၊ Rnd 4KiB) 2,100K 2,100K 3,300K 3,300K 3,300K 3,300K
IOPS ရေးသားရန် (အများဆုံး၊ Rnd 4KiB) 350K 165K 665K 330K 800K 430K
ဖတ်ရှုရန် နှောင့်နှေးမှု (µS) 65 65 65 65 65 65
ရေးသားရန် နှောင့်နှေးမှု (µS) 8 8 8 8 8 8
ယုံကြည်စိတ်ချရသော
MTTF (နာရီများ၊ ခန့်မှန်းခြေ)
2.5M
ပြင်ဆင်၍မရသော Bit Error Rate (UBER)
1 အတွက် 1017
နှစ်စဉ်ပျက်ကွက်မှုနှုန်း (AFR၊ ခန့်မှန်းထားသည်)
0.35%
ကန့်သတ်အာမခံ (နှစ်များ)
5 အနှစ်
ပါဝါစီမံခန့်ခွဲမှု (ခန့်မှန်းထားသည်)
လိုအပ်ချက် (DC၊ +/- ၁၀%)
+12v
လည်ပတ်မှုမုဒ်များ (ပျမ်းမျှ၊ အများဆုံး)
<20W
အားလပ်ချိန် (ပျမ်းမျှ)
<5W
ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာအရွယ်အစား
z-အမြင့် (မီလီမီတာ)
15mm
အတိုင်းအတာ (အနံ x အလျား၊ မီလီမီတာ)
69.85mm x ကို 100.45mm
ပတ်ဝန်းကျင်ထိန်းသိမ်းရေး
လည်ပတ်မှုအပူချိန် (ပတ်ဝန်းကျင်)
ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 0 ဖို့ကို C ° 70
အလုပ်မလုပ်သော အပူချိန်
ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 40 ဖို့ကို C ° -85

ဤနှိုင်းယှဉ်ချက်တွင်အသုံးပြုထားသော enterprise NVMe® Gen5 SSD များ၏စွမ်းဆောင်ရည်ကိုတိုင်းတာရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် လေးထောင့် workloads အတွက် fio test suite နှင့် ရောနှော workloads အတွက် Vdbench ကို အသုံးပြုခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့အသုံးပြုခဲ့သော fio script package သည် drives များကို ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ရန်နှင့် တသမတ်တည်းစမ်းသပ်ရန် setup လုပ်ထားသော automated script တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ github တွင် ဤနေရာတွင် တွေ့ရှိနိုင်သည် ။ peak bandwidth အတွက် 256K sequential read and write စမ်းသပ်မှုများနှင့် peak throughput အတွက် 4K random read and write စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်ရန် ၎င်းကို အသုံးပြုခဲ့သည်။

အမြင့်ဆုံး Throughput နှင့် Bandwidth
Western Digital SN861 7.68TB KIOXIA CM7-R 7.68TB Samsung PM1743 7.68TB Samsung PM9A3 7.68TB
၂၅၆K အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုမှု (1T/64Q) 13,283MB / s နဲ့ 12,092MB / s နဲ့ 14,495MB / s နဲ့ 6,751MB / s နဲ့
၂၅၆K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု (1T/64Q) 7,696MB / s နဲ့ 5,796MB / s နဲ့ 6,052MB / s နဲ့ 4,055MB / s နဲ့
4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု (8T/32Q) 2,108,065 IOPS 1,963,066 IOPS 1,900,838 IOPS 1,068,508 IOPS
4K ကျပန်းရေးသားမှု (8T/32Q) 473,658 IOPS 301,061 IOPS 319,758 IOPS 206,660 IOPS

Western Digital SN861 ရဲ့ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ကိန်းဂဏန်းတွေကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် Gen5 interface ကို ကောင်းကောင်းအသုံးချထားပါတယ်။ sequential read မှာ 13.3GB/s ရှိပြီး Samsung PM1743 က 14.5GB/s ရှိပြီး ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပါတယ်။ sequential write မှာတော့ SN861 က ပထမနေရာမှာ ရှိနေပြီး တခြား Gen5 မော်ဒယ်နှစ်ခုထက် အမြန်နှုန်း 7.7GB/s ရှိပြီး Samsung PM1743 က 6.1GB/s သာရှိပါတယ်။

ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမှုစွမ်းဆောင်ရည်သည် သိသိသာသာအားကောင်းပြီး 2.11M IOPS ရှိပြီး KIOXIA CM7-R မှ 1.96M IOPS သည် ဒုတိယအနီးစပ်ဆုံးဖြစ်သည်။ ကျပန်း 4K ရေးသားမှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ကြည့်သောအခါ Western Digital SN861 သည်လည်း 474K IOPS အမြန်နှုန်းဖြင့် ပထမနေရာတွင်ရှိနေပြီး ဒုတိယအနီးစပ်ဆုံးမော်ဒယ်မှာ 320K IOPS ရှိသော Samsung PM1743 ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ လေးထောင့်အလုပ်များတွင် Western Digital SN861 သည် စမ်းသပ်မှုလေးခုအနက် သုံးခုတွင် ထိပ်ဆုံးနေရာရရှိခဲ့သည်။

SN861 Gen5 SSD ကို စမ်းသပ်ဖို့အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်ဓာတ်ခွဲခန်းမှာ Dell® PowerEdge® R760 ကို အသုံးပြုခဲ့ပါတယ် ။ ဒါဟာ စတုတ္ထမျိုးဆက် Intel Xeon ပရိုဆက်ဆာနှစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးပြီး NVMe drive ၂၄ ခုအထိ ပံ့ပိုးပေးတဲ့ configuration တွေပါဝင်တဲ့ အလွန်စွယ်စုံရ 2U rackmount server တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ဒီ server ကို workload တွေ၊ database တွေနဲ့ VDI ရောနှောထားတဲ့အတွက် ရည်ရွယ်ပါတယ်။ ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်နေတဲ့ CM7-R ရဲ့ version ဟာ Dell ရဲ့ firmware build ပါတဲ့ Dell server ကနေ လာတာဖြစ်ကြောင်း သတိပြုသင့်ပါတယ်။ ဒီ drive ဟာ KIOXIA ရဲ့ stock firmware နဲ့ ကွဲပြားစွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။

Dell PowerEdge R760 ဖွဲ့စည်းပုံ-

  • Intel® Xeon® Gold 6430 နှစ်ထပ် (32 cores/64 threads, 1.9GHz base)
  • 1TB DDR5 RAM
  • Ubuntu ကို 22.04

အမြင့်ဆုံးပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် Serial Cables နှင့်လည်း လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး U.2/U.3၊ M.2 နှင့် EDSFF SSD စမ်းသပ်ခြင်းအတွက် 8-bay PCIe Gen5 JBOF ကို ပံ့ပိုးပေးခဲ့သည်။ ၎င်းသည် လက်ရှိနှင့် အသစ်ပေါ်ထွက်လာသော drive အမျိုးအစားအားလုံးကို တူညီသော စမ်းသပ် hardware တွင် စမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။ VDbench ကို မတူညီသော workload အမျိုးအစားများတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ SSD ရွေးချယ်မှုတစ်လျှောက် scaled performance ကို နှိုင်းယှဉ်ရန်လည်း အသုံးချခဲ့သည်။ ဤ benchmarks အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်ခြင်းလုပ်ငန်းစဉ်သည် drive မျက်နှာပြင်တစ်ခုလုံးကို data များဖြင့် ဖြည့်ပြီးနောက် drive သည် application workloads များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive စွမ်းရည်၏ 25% နှင့်ညီမျှသော drive အပိုင်းကို partition လုပ်သည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100 ရာခိုင်နှုန်းကို အသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို steady state သို့ ယူဆောင်သွားသည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော write speeds ကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။

ကိုယ်ရေးအချက်အလက်

  • ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • 4K၊ 8K နှင့် 16K 70R/30W ကျပန်းရောနှောမှု၊ ချည် ၆၄ ခု၊ iorate ၀-၁၂၀%
  • ပေါင်းစပ်ဒေတာဘေ့စ်- SQL နှင့် Oracle
  • VDI အပြည့်အဝ Clone နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Clone Traces များ

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး Vdbench စမ်းသပ်မှုက 32-thread load နဲ့ sequential 16K read performance ကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ ဒီမှာ Western Digital SN861 ကနေ 98 μs မှာ 325K IOPS နဲ့ 5.1GB/s peak throughput ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး KIOXIA CM7-R နဲ့ ယှဉ်ရင် neck and neck တူညီပြီး 329K IOPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။ PCIe Gen5 Samsung PM1743 က 289K IOPS ရရှိခဲ့ပြီး reference Gen4 SSD အနေနဲ့ ယူဆောင်လာတဲ့ Samsung PM9A3 က 227K IOPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။တူညီတဲ့ 16K sequential workload နဲ့ write performance ကို အာရုံစိုက်လိုက်တဲ့အခါ Western Digital SN861 ဟာ ကျွန်တော်တို့ နှိုင်းယှဉ်ခဲ့တဲ့ တခြား U.2 PCIe Gen5 SSD တွေထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။ SN861 ဟာ 78 μs မှာ အမြင့်ဆုံး 200K IOPS နဲ့ 3.1GB/s ရရှိခဲ့ပြီး KIOXIA CM7-R နဲ့ Samsung PM1743 နှစ်ခုလုံးထက် ကောင်းမွန်တဲ့ ဦးဆောင်မှု ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Gen4 landscape နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် အားလုံးက 131K IOPS ရရှိခဲ့တဲ့ Samsung PM9A3 ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်စွာ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုသုံးခုသည် 70/30 R/W ရောနှောမှုဖြင့် ကျပန်းလွှဲပြောင်းစမ်းသပ်မှုတွင် scaling block အရွယ်အစားများကို လေ့လာသည်။ ပထမစမ်းသပ်မှုသည် 4K block အရွယ်အစားကို တိုင်းတာခဲ့သည်။ ဤတွင် Western Digital SN861 နှင့် KIOXIA CM7-R တို့သည် အလွန်ဆင်တူသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး SN861 သည် 70 μs တွင် 903K IOPS တိုင်းတာခဲ့ပြီး CM7-R မှ 881K IOPS တိုင်းတာခဲ့သည်။ Samsung PM1743 သည် အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်း 521K IOPS ဖြင့် နောက်ကောက်ကျန်ခဲ့ပြီး Gen4 PM9A3 သည် 396K IOPS တိုင်းတာခဲ့သည်။ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 70/30 R/W ကျပန်းစမ်းသပ်မှုနဲ့ 8K block size အထိ တက်လာတဲ့အခါမှာ Western Digital SN861 ဟာ KIOXA CM7-R ထက် သာလွန်သွားပြီး 93 μs မှာ အမြင့်ဆုံး 682K IOPS ကို တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပြီး CM7-R ကတော့ 599K IOPS နဲ့ ယှဉ်နိုင်ပါတယ်။ Samsung PM1743 ဟာ 414K IOPS နဲ့ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပြီး Gen4 PM9A3 ကတော့ 301K IOPS နဲ့ပဲ တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး ကျပန်း 70/30 R/W စမ်းသပ်မှုကို 16K block size နဲ့ စမ်းသပ်ပါတယ်။ Western Digital SN861 က 143 μs မှာ အမြင့်ဆုံး 434K IOPS နဲ့ တိုင်းတာပြီး ဒီနေရာမှာ အားကောင်းနေဆဲပါ။ Samsung PM1743 က 231K IOPS နဲ့ တိုင်းတာပြီး Gen4 PM9A3 က 183K IOPS နဲ့ တိုင်းတာပြီး နောက်ကနေ ဆက်လက်လိုက်နေပါတယ်။ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုအုပ်စုဟာ synthetic SQL workload ကို အာရုံစိုက်ထားပါတယ်။ ဒီပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုမှာ Western Digital SN861 ဟာ KIOXIA CM7-R ထက် 78 μs မှာ အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်း 407K IOPS နဲ့ အသာရနေတာကို တွေ့ရပါတယ်။ Samsung PM1743 ဟာ အမြင့်ဆုံး 340K IOPS နဲ့ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပြီး Gen4 PM9A3 ကတော့ 310K IOPS ရှိခဲ့ပါတယ်။SQL workload ကို 80/20 R/W ရောနှောထားတာကြောင့် Western Digital SN861 ဟာ KIOXIA CM7-R ထက် ဆက်လက်ဦးဆောင်နေပြီး 75 μs မှာ အမြင့်ဆုံး 424K IOPS ရရှိကာ CM7-R မှာတော့ 407K ပဲ ရှိပါတယ်။ Samsung PM1743 ဟာ အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်း 322K IOPS နဲ့ အဲဒီနှစ်ခုထက် နောက်ကျကျန်နေပြီး Gen4 PM9A3 ကတော့ 281K IOPS ရရှိပါတယ်။ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL workload တွင် ဖတ်ရှုမှုပျံ့နှံ့မှုကို 90/10 R/W ခွဲထုတ်မှုအထိ တိုးမြှင့်လိုက်သောအခါ၊ Western Digital SN861 သည် KIOXIA CM7-R ထက် ဆက်လက်ဦးဆောင်နေပြီး 77 μs တွင် 411K IOPS တိုင်းတာခဲ့ပြီး CM7-R ၏ 398K IOPS တိုင်းတာခဲ့သည်။ Samsung သည် အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်း 328K IOPS ဖြင့် ထိုနှစ်ခုထက် နောက်ကျနေဆဲဖြစ်ပြီး Gen4 PM9A3 သည် 297K IOPS တိုင်းတာခဲ့သည်။ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL စမ်းသပ်မှုပြီးနောက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် synthetic Oracle workload သို့ အာရုံစိုက်မှုကို ပြောင်းလဲလိုက်ပါသည်။ ဤတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ Gen5 SSD သုံးလုံးသည် Gen4 Samsung PM9A3 ထက် သိသိသာသာ တိုးတက်မှုများကို ပြသထားသည်။ Western Digital SN861 သည် 80 μs တွင် အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်း 445K IOPS ဖြင့် ၎င်း၏ဦးဆောင်မှုကို ထိန်းသိမ်းထားခဲ့ပြီး 417K IOPS ရှိသော KIOXIA CM7-R ထက်သာလွန်ခဲ့သည်။ Samsung PM1743 သည် 317K IOPS ဖြင့် ၎င်းတို့နောက်တွင် ရှိနေပြီး 267K IOPS ရှိသော PM9A3 ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။ကျွန်ုပ်တို့၏ synthetic Oracle workload ၏ R/W spread ကို 80/20 သို့ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ Western Digital SN861 နှင့် KIOXIA CM7-R အကြား spread ကျဉ်းမြောင်းလာပြီး SN861 သည် 71 μs တွင် 309K IOPS အမြင့်ဆုံးတိုင်းတာခဲ့ပြီး CM7-R သည် 304K IOPS တိုင်းတာခဲ့သည်။ Samsung PM1743 သည် 252K IOPS အမြင့်ဆုံးတိုင်းတာခဲ့ပြီး Gen4 PM9A3 သည် 228K IOPS ဖြင့် ထွက်ပေါ်လာခဲ့သည်။90/10 R/W ရောနှောထားသော ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ဆုံး synthetic Oracle workload တွင် Western Digital SN861 နှင့် KIOXIA CM7-R အကြား အလားတူ နီးကပ်သော ကွာဟချက်ကို တွေ့ရှိခဲ့သည်။ SN861 သည် 74 μs တွင် အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်း 296K IOPS ရှိပြီး CM7-R သည် 292K IOPS ရှိသည်။ Samsung PM1743 သည် အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်း 250K IOPS ဖြင့် ပိုမိုနောက်ကျနေပြီး Gen4 PM9A3 သည် 231K IOPS ရှိသည်။ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး workloads ခြောက်ခုဟာ Full-Clone နဲ့ Linked-Clone VM တွေရဲ့ VDI traces တွေကို အာရုံစိုက်ထားပါတယ်။ ဒါတွေက Boot၊ Initial Login နဲ့ Monday Login ဆိုတဲ့ scenario သုံးခုစီကို လွှမ်းခြုံထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ Full-Clone Boot scenario တစ်ခုကို လွှမ်းခြုံထားပြီး Western Digital SN861 က 94 μs မှာ 370K IOPS ကို တိုင်းတာခဲ့တဲ့ KIOXIA CM7-R နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ Samsung PM1743 က 263K IOPS နဲ့ Gen4 PM9A3 က 227K IOPS သာ ရှိခဲ့ပါတယ်။ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Initial Login scenario မှာ KIOXIA CM7-R ဟာ Western Digital SN861 ထက် 163 μs မှာ 196K IOPS တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပြီး 181K IOPS တိုင်းတာနိုင်တဲ့ SN861 ထက် အသာရခဲ့ပါတယ်။ Samsung PM1743 ဟာ 157K IOPS အမြင့်ဆုံးတိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပြီး Gen4 PM9A3 ကတော့ 117K IOPS တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပါတယ်။Monday Login profile မှာ Western Digital SN861 နဲ့ KIOXIA CM7-R တို့ဟာ neck and neck မှာ ပါဝင်လာပါတယ်။ SN861 ဟာ 99 μs မှာ 158K IOPS အမြင့်ဆုံးကို တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပြီး CM7-R ကတော့ 160K IOPS တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ Samsung PM1743 ကတော့ 126K IOPS တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပြီး Gen4 PM9A3 ကတော့ 83K IOPS တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံးစမ်းသပ်မှုသုံးခုမှာ VDI Linked Clone setup မှာ အဲဒီပရိုဖိုင်တွေကို boot ကနေစပြီး ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ KIOXIA CM7-R က 161K IOPS နဲ့ ပထမနေရာမှာ ရှိနေပြီး Western Digital SN861 က 102 μs မှာ 156K IOPS နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပါတယ်။ Samsung PM1743 က 138K IOPS နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ Gen4 PM9A3 က 110K IOPS နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပါတယ်။ကျွန်ုပ်တို့၏ ကနဦးဝင်ရောက်မှုပရိုဖိုင်ကို တိုင်းတာသည့်စမ်းသပ်မှုတွင် KIOXIA CM7-R သည် အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်း 89K IOPS ရှိပြီး Western Digital SN861 သည် 102 μs တွင် 85K IOPS ဖြင့် အနီးကပ်ဆုံးဖြစ်သည်။ Samsung PM1743 သည် 70K IOPS ဖြင့် နောက်ကျကျန်ခဲ့ပြီး ၎င်း၏ Gen4 ညီအစ်မသည် 53K IOPS ဖြင့် အသာရခဲ့သည်။Monday Login profile ကို လွှမ်းခြုံထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး VDI workload မှာ Western Digital SN861 ဟာ 129 μs မှာ အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်း 122K IOPS နဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး KIOXIA CM7-R က 115K IOPS နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပါတယ်။ Samsung PM1743 က 95K IOPS နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပြီး Gen4 PM9A3 က 64K IOPS နဲ့ နောက်ကျနေပါတယ်။

Western Digital SN861 နှင့် AI

ဤအစီရင်ခံစာတွင် SN861 နှင့်အလုပ်လုပ်ခြင်းနှင့် ဆက်စပ်နေသောလမ်းကြောင်းတစ်ခုတွင်၊ Western Digital systems group မှ ပံ့ပိုးပေးသော OpenFlex™ Data24 ပလက်ဖောင်းအတွင်းရှိ ယခင်မျိုးဆက် Western Digital Ultrastar DC SN655 နှင့်လည်း ကျွန်ုပ်တို့ လုပ်ဆောင်နေပါသည် ။ FMS '24 အတွက် သရုပ်ပြမှုတစ်ခုတွင်၊ GPU server၊ Data24 NVMe-oF™ ပလက်ဖောင်းနှင့် Gen4 SN655 SSD များပါရှိသော AI သရုပ်ပြမှုကို ကျွန်ုပ်တို့ ပြသခဲ့ပါသည်။

NVIDIA® IndeX® နှင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုများသည် ၎င်း၏ အဆင့်မြင့် volumetric visualization စွမ်းရည်များကို အသုံးချရန် အာရုံစိုက်ခဲ့ပြီး ကြီးမားသော dataset များကို တိကျမှုမြင့်မားစွာ ကိုင်တွယ်ခဲ့သည်။ IndeX သည် GPU အရှိန်မြှင့်မှုကို အသုံးပြု၍ 3D volumetric data ၏ အချိန်နှင့်တပြေးညီ အပြန်အလှန်အကျိုးသက်ရောက်သော visualization ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး ၎င်းသည် ရေနံနှင့် သဘာဝဓာတ်ငွေ့ ရှာဖွေရေး၊ ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ ရုပ်ပုံဖော်ခြင်းနှင့် သိပ္ပံနည်းကျ သုတေသနကဲ့သို့သော စက်မှုလုပ်ငန်းများအတွက် အရေးကြီးပါသည်။

အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရရှိရန်၊ အထူးသဖြင့် GPU များသောပတ်ဝန်းကျင်များတွင် GPU များနှင့် သိုလှောင်မှုအကြား မြန်နှုန်းမြင့်ဒေတာဖလှယ်မှုကို သေချာစေရန် လိုအပ်ပါသည်။ ဥပမာအားဖြင့် NVIDIA H100 GPU ၏ bandwidth ကို အပြည့်အဝဖြည့်ဆည်းရန်အတွက်၊ NVIDIA GPUDirect™ ကဲ့သို့သော မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော NVMe သိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်များနှင့် နည်းပညာများကို အသုံးပြုခြင်းအပါအဝင် 64GB/s throughput ကို ရရှိရန် လိုအပ်ပါသည်။ ဤပေါင်းစပ်မှုသည် latency ကို လျှော့ချပေးပြီး data throughput ကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်စေပြီး ကြီးမားသောဒေတာစုများကို ပိုမိုမြန်ဆန်ထိရောက်စွာ လုပ်ဆောင်ရန်အတွက် GPU အသုံးပြုမှုကို ထိရောက်စွာသေချာစေသည်။

Gen4 SN655 က 6.8GB/s အမြင့်ဆုံးမှာ လုပ်ဆောင်နိုင်တာနဲ့ SN861 က 13.7GB/s မှာ လုပ်ဆောင်နိုင်ပုံရဲ့ bandwidth ကွာခြားချက်ကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် Gen5 SSD ကို အသုံးပြုခြင်းရဲ့ အားသာချက်တွေကို မြင်တွေ့ရမှာ ထင်ရှားပါတယ်။ ယခင်မျိုးဆက် မော်ဒယ်နဲ့ 64GB/s မှာ လုပ်ဆောင်နိုင်ဖို့ SSD ဆယ်လုံး လိုအပ်ပြီး SN861 ကတော့ ငါးလုံးနဲ့ အဲဒီပစ်မှတ်ကို ရောက်ရှိနိုင်ပါတယ်။ ဒီကွာခြားချက်က bandwidth ဒါမှမဟုတ် capacity အပိုတွေအတွက် drive အရေအတွက်ကို တိုးမြှင့်နိုင်စေမှာပါ။

AI နှင့် အခြားအဆင့်မြင့်အပလီကေးရှင်းများ၏ လိုအပ်ချက်များနှင့်အတူ သိုလှောင်မှုကို တိုးချဲ့ရန်အတွက် စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် စွမ်းရည်သည် အရေးကြီးပါသည်။ Gen5 interface နှင့် SN861 ၏ Gen4 drives များထက် ပေးစွမ်းသော အလုံးစုံစွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးခြင်းသည် ဤကိစ္စနှင့်ပတ်သက်၍ အလွန်ဆွဲဆောင်မှုရှိပြီး ဤ drives များသည် တစ်ခုတည်းသော storage system တွင် GPU များကို ပိုမိုပံ့ပိုးပေးနိုင်ပြီး ထို GPU များကို အပြည့်အဝအသုံးချနိုင်စေရန် လုံလောက်သောနှုန်းဖြင့် မြန်ဆန်စွာ ထောက်ပံ့ပေးနိုင်ကြောင်း ဆိုလိုပါသည်။

ကောက်ချက်

SN861 သည် Western Digital အတွက် သိသာထင်ရှားသော ခုန်ပျံကျော်လွှားမှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ drive သည် hyperscale နှင့် enterprise customer များကို ပံ့ပိုးပေးရန်အတွက် form factor များဖြင့် ထွက်ပေါ်လာပြီး E1.S drive ရှိ FDP ကဲ့သို့သော drive feature များကို ၎င်းတို့၏ အနာဂတ်အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များအတွက် ချိန်ညှိထားသည်။ Gen5 interface သည် drive များအတွက် အထင်ရှားဆုံး အကျိုးကျေးဇူးဖြစ်ပြီး အထင်ကြီးလောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ပရိုဖိုင်ကို ပေးဆောင်သည်။

Western Digital SN861 သည် အစောပိုင်းတွင် ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံး sequential bandwidth နှင့် random throughput ကို တိုင်းတာသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ ကနဦး four-corner workloads များတွင် ထိပ်ဆုံးနေရာသုံးခုကို ရယူခဲ့သည်။ အဓိကအချက်များတွင် random 4K read performance 2.11M IOPS နှင့် random 4K write performance 474K IOPS တို့ ပါဝင်သည်။ Sequential read performance သည် 13.3GB/s ရှိသော Samsung PM1743 နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ဒုတိယနေရာတွင် ရှိနေပြီး sequential write bandwidth 7.7GB/s ဖြင့် ဦးဆောင်နိုင်ခဲ့သော်လည်း အားကောင်းခဲ့သည်။

ရောနှောထားသော workloads သို့မဟုတ် block-size transfers များကို အဓိကထားသည့် ကျွန်ုပ်တို့၏ VDbench workloads များတွင် SN861 သည် အလွန်ကောင်းမွန်စွာ ဆက်လက်လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် 4K၊ 8K နှင့် 16K transfer sizes များကို လွှမ်းခြုံထားသော 70/30 R/W mix test များတွင် 200K IOPS ၏ အားကောင်းသော 16K sequential write speed နှင့် strong leads များကို တိုင်းတာနိုင်ခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ VDI workloads များတွင် SN861 သည် KIOXIA CM7-R နှင့် ထိပ်ဆုံးနေရာကို လဲလှယ်ခဲ့ပြီး အချို့နေရာများတွင် အပြတ်အသတ် ဦးဆောင်ခဲ့သည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် Western Digital SN861 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှု lineup တွင် အားကောင်းသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။

Western Digital SN861 ကဲ့သို့သော နောက်ဆုံးပေါ် Gen5 SSD များသည် စီးပွားရေးရလဒ်များကို လွှမ်းမိုးနေကြောင်း ထင်ရှားပါသည်။ သက်သေအထောက်အထား လိုအပ်ပါက AI တော်လှန်ရေးအပေါ် ၎င်းတို့၏ သက်ရောက်မှုထက် ပိုမိုရှာဖွေရန်မလိုအပ်ပါ။ ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတွင် ၎င်းကို မြင်တွေ့ခဲ့ရပါသည်။ အထက်ဖော်ပြပါ NVIDIA IndeX ဥပမာကဲ့သို့ cache တွင်ဖြစ်စေ၊ shared storage array များ သို့မဟုတ် GPU server များအတွင်းတွင်ဖြစ်စေ GPU များ အလုပ်လုပ်နေစေရန် AI စနစ်များသည် မြန်ဆန်သော သိုလှောင်မှု လိုအပ်ပါသည်။ Western Digital သည် hyperscaler များအတွက် FDP-enabled SKU များကို ပေးဆောင်ခြင်းနှင့်အတူ ဤအဆင့်မြင့် workloads များအတွက် SN861 ကို နေရာချထားရာတွင် အလွန်ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပါသည်။

Western Digital ဒေတာစင်တာ သိုလှောင်မှု

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Brian Beeler

Brian သည် အိုဟိုင်းယိုးပြည်နယ်၊ ဆင်စင်နာတီတွင် အခြေစိုက်ပြီး StorageReview.com ၏ အဓိက ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာသူနှင့် ဥက္ကဋ္ဌဖြစ်သည်။