Samsung SSD SM825 သည် write-intensive data center workloads များအတွက် အထူးဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော enterprise-grade SSD တစ်ခုဖြစ်သည်။ Samsung SSD အားလုံးကဲ့သို့ပင် SM825 သည် Samsung ၏ ကိုယ်ပိုင် eMLC NAND၊ 3-core controller နှင့် standard MLC NAND တွင် မကြာခဏတွေ့ရသည့် 7,000 TBW ကို ပေးပို့ရန် ကူညီပေးသည့် အထူးပြု firmware အပါအဝင် Samsung ၏ အိမ်တွင်းကျွမ်းကျင်မှုအားလုံးကို အသုံးပြုထားပြီး ကုန်ကျစရိတ်ပိုမိုသက်သာပြီး SLC NAND ဖြင့် near-parity စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်သည်။ အသားတင်ရလဒ်မှာ ကျွန်ုပ်တို့တိုင်းတာခဲ့သော 9,800 IOPS ကျော်ဖြင့် တိုင်းတာခဲ့သော 4K random write steady state speeds နှင့် sequential 2MB write speeds 200MB/s အထက်ဖြစ်သည်။
Enterprise ဈေးကွက်တွင် Samsung သည် မတူညီသော workload များအတွက် ထုတ်ကုန်များ လိုအပ်သော datacenters များအတွက် ရည်ရွယ်သည့် လုံးဝကိုယ်ပိုင် flash solution နှစ်ခုကို အသုံးပြုသည်။ read-intensive segment အတွက် Samsung သည် client-branded SSD 830 နှင့် အလွန်ဆင်တူသော်လည်း ပိုမိုလေးလံသော continuous workload များအတွက် ရည်ရွယ်သည့် custom firmware ပါရှိသော PM830 ကို ပေးဆောင်သည်။ MLC NAND ဖြင့်ထုပ်ပိုးထားသော PM830 သည် SATA 60Gb/s interface ကိုအသုံးပြု၍ 500MB/s အထက်မြန်နှုန်းဖြင့် 6.0TBW အထိ သိမ်းဆည်းနိုင်သည်။
ပိုမိုရေးသားရန် အလွန်အမင်းလိုအပ်သော SSD လိုအပ်သော စီးပွားရေးကဏ္ဍများအတွက် Samsung တွင် 7,000 TBW အထိ ပေးစွမ်းနိုင်သော SM825 ရှိသည်။ ဤအခြေအနေတွင် ဝယ်ယူသူများသည် ရက်သတ္တပတ်များ၊ လများ သို့မဟုတ် နှစ်များအတွင်း ရေရှည်တည်တံ့သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို အများဆုံးစိတ်ဝင်စားကြပြီး၊ steady-state စွမ်းဆောင်ရည်သည် အကောင်းဆုံးဖြစ်သည်။ PM830 ရှိ burst ကိန်းဂဏန်းများထက် နိမ့်သော်လည်း Samsung SM825 သည် ဝန်ဆောင်မှုရပ်ဆိုင်းသည်အထိ 200MB/s write နှင့် 10,000 random write IOPS ကို တွန်းပို့နိုင်သည်။ ပထမတစ်ချက်ကြည့်လိုက်လျှင် ၎င်းတွင် SATA 3.0Gb/s interface သာရှိသောကြောင့် သင်မေးကောင်းမေးလိမ့်မည်၊ သို့သော် steady-state စွမ်းဆောင်ရည်ကိန်းဂဏန်းများကိုကြည့်လျှင် အလုပ်ပြီးမြောက်ရန် bandwidth အပိုမလိုအပ်ပါ။
ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးခြင်းစွမ်းဆောင်ရည်ထက်ကျော်လွန်၍ SM825 သည် ပိုမိုမြင့်မားသောယုံကြည်စိတ်ချရမှုအဆင့်ကိုကိုယ်စားပြုပြီး PM830 တွင် ၁.၅ နာရီနှင့် MTBF ၂ သန်းနာရီရှိသည်။ နောက်ထပ်ကြီးမားသောကွာခြားချက်တစ်ခုမှာ SM825 တွင် ၁၀ ၁၇ တွင် ၁ ခုနှင့် PM830 တွင် ၁၀ ၁၅ တွင် ၁ ခုရှိသည် ။ SM825 သည် ပါဝါပြတ်တောက်မှုဖြစ်ပွားပါက DRAM ရှိအချက်အလက်များကို NAND သို့ဖယ်ရှားရန် capacitors များကိုအသုံးပြုခြင်းဖြင့် internal cache power protection ကိုလည်းအသုံးချသည်။ SSD ၏သက်တမ်းတစ်လျှောက်တွင် ဒေတာပမာဏများစွာကို လွှဲပြောင်းပေးသောအခါ အမှားအယွင်းနည်းပါးပြီး ပျက်ကွက်မှုနှုန်းနည်းပါးခြင်းသည် datacenter တွင် အချိန်နှင့်ငွေကုန်သက်သာစေသည်။
SM825 သည် SATA 3.0Gb/s interface နှင့်အတူ စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်း 2.5″ form factor နှင့် 15mm drive-height ကိုအသုံးပြုသည်။ ၎င်းကို 100GB၊ 200GB နှင့် 400GB ဟူ၍ စွမ်းရည်သုံးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏သုံးသပ်ချက်မော်ဒယ်သည် 200GB စွမ်းရည်ဖြစ်သည်။ အခြားအဓိကအချက်များတွင် AES 256-bit encryption၊ 30nm E-MLC Toggle NAND၊ 256MB SDRAM cache၊ cache power protection နှင့် brushed metal ဒီဇိုင်းတို့ပါဝင်သည်။
Samsung SSD SM825 နည်းပညာဆိုင်ရာ သတ်မှတ်ချက်များ-
- ပေးဆောင်သော စွမ်းရည်များ
- 100GB – MZ5EA100HMDR-00003 (128Gb NAND သိပ်သည်းဆ)
- 200GB – MZ5EA200HMDR-00003 (128Gb NAND သိပ်သည်းဆ)
- ၄၀၀GB – MZ5EA400HMFP-00003 (၂၅၆Gb NAND သိပ်သည်းဆ)
- ပုံစံအချင်း - ၂.၅ လက်မ
- SATA 3.0Gb/s (Native Command Queuing 32 Depth ကို ပံ့ပိုးပေးသည်)
- Samsung S3C29MAX01-Y330 ၃-core ARM ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
- Samsung K9HDGD8U5M-HCE0 E-MLC 30nm-အတန်းအစား Toggle DDR NAND Flash မှတ်ဉာဏ်
- Samsung K4T2G314QF-MCF7 256MB DDR2-800 SDRAM ကက်ရှ် မှတ်ဉာဏ်
- AES-256 စာဝှက်စနစ်
- MTBF – ၂ သန်း နာရီ
- မပြင်နိုင်သော Bit Error Rate (UBER) – ၁၀ တွင် ၁ ခု17
- စဉ်ဆက်မပြတ်စွမ်းဆောင်ရည် – 400GB
- စဉ်ဆက်မပြတ်ဒေတာဖတ်ရှုမှု : 250MB/s
- စဉ်ဆက်မပြတ်ဒေတာရေးသားမှု : 220MB/s (100GB အတွက် 110MB/s)
- ကျပန်းဖတ်ရှုမှု IOPS: 43K IOPS
- ကျပန်းရေးသားမှု IOPS : 11K IOPS (100GB အတွက် 5.5K IOPS)
- ပါဝါသုံးစွဲမှု (100% ကျပန်း 4K ဖတ်ရှု/ရေးသားမှု workload ဖြင့် တိုင်းတာသည်)
- ဖတ်ရန် : 1.8 ဝပ်
- ရေးသားမှု : 3.4 ဝပ်
- အားလပ်ချိန်: 1.3 ဝပ်
- ခံနိုငျရညျရေးရန်
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် : ၇၀၀၀ တီဘီဝမ်း
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် : ၇၀၀၀ တီဘီဝမ်း
- ၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် : ၇၀၀၀ တီဘီဝမ်း
- ကက်ရှ်ပါဝါကာကွယ်မှု
- ပါဝါမဲ့ဒေတာသိမ်းဆည်းခြင်း – ၃ လ
- အတိုင်းအတာ - ၁၀၀ x ၆၉.၈၅ x ၁၅ မီလီမီတာ
- အလေးချိန် – ၁၄၀-၁၄၆ ဂရမ်
ဒီဇိုင်းနှင့် ဖြုတ်တပ်ခြင်း
Samsung ဟာ သူတို့ရဲ့ ထုတ်ကုန်တိုင်းကို ဆွဲဆောင်မှုရှိပြီး စတိုင်ကျတဲ့ ဒီဇိုင်းတစ်ခု ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ အသုံးပြုနိုင်တဲ့ သက်တမ်းရဲ့ ၉၉.၉% အထိ ဝှက်ထားရမယ်ဆိုရင်တောင်မှပေါ့။ Samsung ရဲ့ နောက်ဆုံးထွက် SSD နှစ်ခုဖြစ်တဲ့ SSD 470 နဲ့ SSD 830 တို့မှာ ဒီခေတ်စားမှုကို ကျွန်တော်တို့ မြင်တွေ့ခဲ့ရပါတယ်။ နှစ်ခုစလုံးဟာ ဈေးကွက်ထဲက တခြား SSD တွေနဲ့ ကွဲပြားတဲ့ ရောင်စုံဒီဇိုင်းတွေနဲ့ပါ။
ဒီဇိုင်းကောင်းတာက SSD တစ်မျိုးဝယ်ဖို့ အကြောင်းပြချက်တစ်ခုလို့ ကျွန်တော်တို့ မပြောပေမယ့် သူတို့က case ရဲ့ အပြင်ဘက်ကို အဲဒီလောက် အာရုံစိုက်ရင် မမြင်ရတဲ့ အစိတ်အပိုင်းတွေအတွက် ဘယ်လို အံ့အားသင့်စရာတွေ ရှိမလဲဆိုတာ စဉ်းစားရင်း ခဏလောက် ငြိမ်သွားနိုင်ပါတယ်။
Samsung SSD SM825 Enterprise SSD မှာ နည်းပညာလက်စွဲစာအုပ်ထဲမှာတောင် ထင်ရှားစွာဖော်ပြထားတဲ့ brushed metal ဒီဇိုင်းပါရှိပါတယ်။ ကိုယ်ထည်က metal alloy ဖြစ်ပြီး ခိုင်ခံ့တဲ့ cast design နဲ့ 1.75mm ထူတဲ့ နံရံတွေပါဝင်တာကြောင့် case ကို ကွေးစရာမလိုဘဲ လမ်းလျှောက်ရင်တောင် ခံနိုင်ရည်ရှိပါတယ်။ ပထမတစ်ချက်ကြည့်လိုက်ရင် case က ပလတ်စတစ်နဲ့လုပ်ထားရင်တောင် ဒီလောက်ခိုင်ခံ့နေနိုင်တာကြောင့် ဘာလို့ ဒီလိုဒီဇိုင်းမျိုးဖြစ်ရတာလဲလို့ သင်တွေးမိပါလိမ့်မယ်။ ကိုယ်ထည်က SSD ထဲက အစိတ်အပိုင်းတွေအတွက် heatsink လည်းဖြစ်လို့ပါ။
အပေါ်နှင့်အောက်အဖုံးတွင် NAND၊ controller၊ SDRAM နှင့် capacitor များမှ အပူကိုစုပ်ယူပြီး case ထဲသို့ အပူပေးရန်အတွက် အပူပြားကြီးများပါရှိပြီး ၎င်းတပ်ဆင်ထားသော server ၏ chassis ထဲသို့ ၎င်း၏အပူစွမ်းအင်ကို ထုတ်လွှတ်ပါသည်။ အမြင့်ဆုံးလုပ်ဆောင်ချက်အောက်တွင် ပါဝါအသုံးပြုမှု 5 watts အထက်ရှိသောကြောင့် ထုတ်ကုန်တပ်ဆင်မှုသည် စဉ်ဆက်မပြတ်ဝန်ဆောင်မှု 5 နှစ်အထက်ရှိနိုင်သည့်အခါ အတွင်းပိုင်းအီလက်ထရွန်းနစ်ပစ္စည်းများမှ အပူကိုထုတ်လွှတ်နိုင်ခြင်းသည် အရေးကြီးသောထည့်သွင်းစဉ်းစားမှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ ဝယ်ယူသူများသည် SSD များနှင့်ဆက်စပ်သော အအေးပေးစရိတ်များစွာမြင့်မားသော မြန်နှုန်းမြင့် hard drive များကို ရွေးချယ်ကြသောကြောင့် အပူချိန်ထိရောက်မှုသည် အရောင်းရဆုံးအချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။
SSD ထဲမှာ ဘယ်အစိတ်အပိုင်းတွေပါဝင်လဲဆိုတာ သိတာက ဝန်ဆောင်မှုပေးနေချိန်မှာ ပေးစွမ်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်လောက်ကို အရေးကြီးပါတယ်။ MLC နဲ့ Enterprise MLC (eMLC) NAND ကွာခြားချက်က 6,940 TBW အသုံးပြုနိုင်တဲ့ သက်တမ်းရှိပါတယ်။ Samsung SSD SM825 ကို ချိန်ညှိထားတဲ့ write-heavy environment ကြောင့် Samsung ဟာ drive ကို Samsung DDR2-800 SDRAM 256MB နဲ့ buffered လုပ်ထားတဲ့ Samsung ရဲ့ ကိုယ်ပိုင် eMLC 30nm-class Toggle DDR NAND ပါဝင်ပြီး Samsung ရဲ့ three-core S3C29MAX01-Y330 ARM controller က စီမံခန့်ခွဲပေးပါတယ်။ Samsung ကိုယ်တိုင် အစိတ်အပိုင်းအားလုံးကို ကိုယ်တိုင်ထုတ်လုပ်ခြင်းအားဖြင့် အရည်အသွေးအမြင့်ဆုံး အစိတ်အပိုင်းတွေကို ရွေးချယ်နိုင်ပြီး core အစိတ်အပိုင်းတွေအတွက် ပြင်ပကုမ္ပဏီတွေကို အားကိုးရင် လွတ်သွားနိုင်တဲ့ hardware နဲ့ software ပေါင်းစပ်မှု အပြည့်အစုံကို ရရှိနိုင်ပါတယ်။
ဓာတ်အားပြတ်တောက်မှုဖြစ်ပွားပါက ဒေတာကာကွယ်မှုကို ultra-capacitor ကြီးလေးခုဖြင့် ကိုင်တွယ်ဆောင်ရွက်ပေးပြီး ဝင်ရောက်လာသော ဓာတ်အားပြတ်တောက်သည့်အခါ SDRAM မှ ဒေတာများကို ဖယ်ရှားပေးပါသည်။ စနစ်တစ်ခုတွင် တပ်ဆင်သည့်အခါ ဤ capacitor များကို အားသွင်းရန် အများဆုံး ၅၅ စက္ကန့် လိုအပ်ပြီး ထိုအချိန်အတွင်း cache buffer ကို ပိတ်လိုက်သည် (write-through mode)။ capacitor များ စတင်လည်ပတ်ပြီးသည်နှင့် SSD သည် ၎င်း၏ပုံမှန်လည်ပတ်မှုမုဒ်သို့ ဝင်ရောက်ပြီး cache သည် အပြည့်အဝအလုပ်လုပ်ပြီး ဓာတ်အားပြတ်တောက်မှုဖြစ်ပွားပါက NAND သို့ flush ပြုလုပ်ရန် အချိန်လုံလောက်စွာရှိနိုင်ပါသည်။ ဤအပြုအမူကို ရှင်းပြရန်အတွက် Samsung သည် ဤလုပ်ငန်းစဉ်ကို ဖော်ပြထားသော ၎င်းတို့၏ နည်းပညာလက်စွဲတွင် ပုံတစ်ပုံကို ပေးထားပါသည်။
စီးပွားရေးလုပ်ငန်းစံနှုန်းများ
Flash media ကို standard platter drive များနှင့် client-based SSD များနှင့်ပင် ကွဲပြားသောနည်းလမ်းဖြင့် စမ်းသပ်ရန် လိုအပ်ပါသည်။ Flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် drive တစ်ခုသို့ သင်ရေးသားချိန်ကြာလာသည်နှင့်အမျှ ပြောင်းလဲသွားပြီး drive သည် ၎င်း၏ steady state speed သို့ရောက်ရှိသည်အထိ speed များ လျော့ကျသွားသည်။ enterprise setting တွင်၊ တစ်နာရီကြာအသုံးပြုပြီးနောက် drive သည် ထို speed ကို မရတော့ပါက initial burst သည် သက်ဆိုင်မှုမရှိပေ။ ဤနေရာတွင် steady state benchmarking ပါဝင်လာပြီး 24/7 load အောက်တွင် drive သည် မည်သို့စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်ကို ပြသသည်။ ဤအကြောင်းကြောင့်၊ အောက်ပါ benchmarks အားလုံးကို ကြိုတင်ပြင်ဆင်ထားပြီး steady-state mode တွင် မှတ်တမ်းတင်ထားသည်။
ကျွန်ုပ်တို့သည် 200GB Samsung SSD SM825 (SATA, eMLC NAND) ကို 100GB Micron P300 (SATA, SLC NAND) နှင့် 400GB Toshiba MKx001GRZB (SAS, SLC NAND) တို့နှင့် benchmark လုပ်ကာ ဝယ်ယူသူများ မြင်တွေ့ရမည့် SSD များကို မျှတစွာ နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေခဲ့ပါသည်။ SM825 ၏ စွမ်းဆောင်ရည်များကို တိကျစွာ ဖော်ပြနိုင်ရန် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်းနှင့် နည်းလမ်းအသစ်ကိုလည်း အသုံးပြုခဲ့ပါသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်တွင် အသုံးပြုထားသော enterprise စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်းမှာ dual Intel Xeon X5650 processor များတပ်ဆင်ထားပြီး Windows Server 2008 R2 ကို အသုံးပြုသည့် Lenovo ThinkServer RD240 ဖြစ်သည်။ single-drive benchmark များအတွက် cache ၏ လွှမ်းမိုးမှုမရှိဘဲ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် SSD တစ်ခုစီကို LSI SAS 9211-8i HBA မှတစ်ဆင့် ချိတ်ဆက်ထားပါသည်။ IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် binary ကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုက block transfer ကြီးတွေနဲ့ sequential write environment မှာ speed ကို လေ့လာပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ IOMeter နဲ့ 2MB transfer size ကို 4k sector alignment နဲ့ အသုံးပြုပြီး queue depth ၄ နဲ့ performance ကို တိုင်းတာပါတယ်။ ဒီအခြေအနေမှာ Samsung က သူတို့ရဲ့ 400GB SM825 အတွက် read speed 250MB/s နဲ့ steady-state write speed 200MB/s ရှိတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ 200GB review model ကတော့ ဖော်ပြထားတဲ့ ကိန်းဂဏန်းတွေအောက်မှာပဲ ရှိမယ်လို့ မျှော်လင့်ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့သည် steady-state read speed 193MB/s နှင့် write speed 206MB/s ရှိကြောင်း တိုင်းတာခဲ့ပါသည်။ ၎င်းတို့သည် SATA/SAS 6.0Gb/s Micron နှင့် Toshiba SLC counterparts များထက် နိမ့်သော်လည်း မျှော်လင့်ထားသည့်အတိုင်း ဖြစ်ခဲ့ပါသည်။
random access profile သို့ ရွေ့လျားနေသော်လည်း 2MB ၏ ကြီးမားသော block transfer အရွယ်အစားကို ထိန်းသိမ်းထားခြင်းဖြင့် multi-user environment တွင် စွမ်းဆောင်ရည် မည်သို့ကွဲပြားသည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ စတင်မြင်တွေ့လာရပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် ယခင် sequential transfer benchmark တွင် အသုံးပြုခဲ့သည့် queue depth level 4 ကို ထိန်းသိမ်းထားပါသည်။
2MB ကျပန်းလွှဲပြောင်းစမ်းသပ်မှုတွင် steady-state speeds များသည် 174MB/s read နှင့် 86MB/s write ကိုတိုင်းတာခဲ့သည်။ read speeds များသည် pure sequential test ထက် အနည်းငယ်လျော့နည်းသွားသော်လည်း အံ့သြစရာကောင်းသည်မှာ Toshiba SSD ထက်နှင့် Micron P300 အောက်ရှိ 86MB/s write speed ဖြစ်သည်။ ဤ drive သည် SLC-based SSD များနှင့် အလားတူအဆင့်တွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သည်ဟု Samsung ပြောခဲ့သောအခါ နောက်ပြောင်ခြင်းမဟုတ်ပါ။
4K ရဲ့ ပိုသေးငယ်တဲ့ random access transfer size ကို ရွှေ့လိုက်တဲ့အခါ၊ array တစ်ခုတည်းကို access လုပ်တဲ့ VM အများအပြားပါဝင်တဲ့ server setting လိုမျိုး လေးလံတဲ့ random access environment တစ်ခုမှာ တွေ့ရှိရနိုင်တဲ့ packet size နဲ့ ပိုနီးစပ်လာပါတယ်။ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုမှာ expanded 4K read performance နဲ့ queue depth ၁ ကနေ အများဆုံး ၆၄ အထိ ဘယ်လို scale လုပ်လဲဆိုတာကို လေ့လာကြည့်ပါတယ်။
Samsung က 400GB မော်ဒယ်မှာ အမြင့်ဆုံး random 4K read speed 35,000 IOPS ရှိပြီး စွမ်းရည်ငယ်တွေမှာ speed နိမ့်မယ်လို့ မျှော်လင့်ရပါတယ်။ အမြင့်ဆုံးအချိန်မှာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ 200GB SM825 ဟာ queue depth ၁၆ မှာ 30,510 ရှိပြီး queue depth ၆၄ အထိ အဲဒီအဆင့်မှာပဲ ထိန်းထားနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုသည် static queue depth 32 တွင် 4K random write performance ကို ကြည့်ရှုပြီး drive များသည် steady-state သို့ရောက်ရှိသည်နှင့် ရလဒ်များကို မှတ်တမ်းတင်ပြီး ပျမ်းမျှထားသည်။ IOPS စွမ်းဆောင်ရည်သည် steady-state စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် ကောင်းမွန်သော metric တစ်ခုဖြစ်သော်လည်း၊ နောက်ထပ်စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော အခြားနယ်ပယ်တစ်ခုမှာ ပျမ်းမျှနှင့် peak latency ဖြစ်သည်။ peak latency ကိန်းဂဏန်းများ မြင့်မားခြင်းသည် အချို့သော request များကို heavy continuous access အောက်တွင် backup လုပ်နိုင်ကြောင်း ဆိုလိုသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 200GB SM825 တွင် steady-state 4K random write speed 9,847 IOPS ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး၊ ၎င်းသည် 400GB မော်ဒယ်တွင် Samsung ဖော်ပြထားသော 10,000 IOPS ကိန်းဂဏန်းနှင့် အလွန်နီးစပ်ပါသည်။ ဤအမြန်နှုန်းဖြင့် ၎င်းသည် ပျမ်းမျှ latency 3.25ms ဖြင့် ပျမ်းမျှဒေတာ 38MB/s ကို ကျော်ဖြတ်နိုင်ခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုအတွင်း အမြင့်ဆုံး response time 61.43ms ရှိသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ဆုံး synthetic benchmark စီးရီးသည် static queue depth 32 ရှိသော server mixed-workloads စီးရီးတွင် enterprise drive နှစ်ခုလုံးကို နှိုင်းယှဉ်ထားသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်၏အစတွင်ရှိသော synthetic benchmark များကဲ့သို့ပင်၊ ဤစမ်းသပ်မှုများကို steady state တွင်လည်း တိုင်းတာသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ server profile စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ database profile ဖြင့် 67% read မှ ကျွန်ုပ်တို့၏ web server profile တွင် 100% read အထိ read activity ကို ဦးစားပေးမှုပြင်းထန်သည်။
ပထမတစ်ခုကတော့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ database profile ပါ၊ 8K transfer size တွေကို အဓိကထားပြီး 67% read နဲ့ 33% write workload mix ရှိပါတယ်။
Samsung SSD SM825 ရဲ့ ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်းက 15,589 IOPS ရှိပြီး SLC-based SSD တွေထက် သိပ်မကွာပါဘူး။ ဒီအခြေအနေမှာ Toshiba SSD ထက် ၂၅% လောက် နောက်ကျနေပါတယ်။
နောက်ပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော transfer size များတွင် ပျံ့နှံ့နေသော 80% read နှင့် 20% write workload ရှိသော file server တစ်ခုကို ကြည့်သည်။
eMLC-based Samsung SM825 သည် file server profile တွင် SLC-based Toshiba ထက် ၂၂.၉% နောက်ကျနေဆဲဖြစ်သော်လည်း Micron P300 ထက် ၇.၃% သာ နှေးကွေးပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 512KB အထိ လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစား ပျံ့နှံ့မှုရှိပြီး read-only ဖြစ်သည်။
SATA/SAS 6.0Gb/s Toshiba MKx001GRZB နှင့် Micron P300 တို့၏ ပိုမိုအားကောင်းသော ဖတ်ရှုမြန်နှုန်းများဖြင့် Samsung SM825 သည် ဖတ်ရှုရုံသာရှိသော Webserver profile တွင် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ ၎င်း၏ ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်းမှာ P300 ၏ IOPS ၁၆,၅၈၄ နှင့် Toshiba ၏ IOPS ၂၄,၁၉၃ တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၁၂,၁၉၉ IOPS ရှိသည်။
နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်က 8K transfers တွေကို အသုံးပြုပြီး 20% write နဲ့ 80% read ရောနှောထားတဲ့ workstation တစ်ခုကို ကြည့်ပါတယ်။
eMLC-based SM825 မှာ workstation profile က အခက်ခဲဆုံးဖြစ်ပြီး SLC SSD တွေက ဒီအခြေအနေမှာ အများကြီးပိုကောင်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ SM825 ဟာ P300 မှာ IOPS ၂၂,၉၂၆ နဲ့ Toshiba မှာ IOPS ၂၆,၃၃၇ ရှိပြီး 6,443 IOPS နဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ခဲ့ပါတယ်။
စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး ပါဝါသုံးစွဲမှု
ဒေတာစင်တာ သို့မဟုတ် အခြားသိပ်သည်းစွာထုပ်ပိုးထားသော သိုလှောင်မှုပတ်ဝန်းကျင်အတွက် drive များကို ရွေးချယ်ရာတွင် စွမ်းဆောင်ရည်သည် SSD များ သို့မဟုတ် hard drive များကိုကြည့်သည့်အခါ ကုမ္ပဏီများစိတ်ဝင်စားသည့် တစ်ခုတည်းသော တိုင်းတာမှုမဟုတ်ပါ။ အချို့ကိစ္စများတွင် ပါဝါသုံးစွဲမှုသည် အလွန်အရေးကြီးသောကြောင့် စဉ်ဆက်မပြတ် workload အောက်တွင် drive တစ်ခု မည်သို့လုပ်ဆောင်မည်ကို သင်သိချင်သည်မှာ ကျိုးကြောင်းဆီလျော်ပါသည်။ Samsung မှ SM825 နောက်ကွယ်မှ တွန်းအားပေးနေသော အဓိကသတင်းစကားများထဲမှ တစ်ခုမှာ ပါဝါသုံးစွဲမှုနည်းပါးခြင်းပင်ဖြစ်သည်။ ရိုးရာ 15K SAS hard drive များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက SM825 သည် 15K RPM hard drive ၏ 8.5 watts နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 1.8 watts တွင် idle လုပ်ထားပြီး ပါဝါကို သိသိသာသာ လျော့ကျစေသည်။ 4K random 70% read / 30% write mixture ဖြင့် active usage တွင် hard drive ဖြင့် ပါဝါသုံးစွဲမှုသည် 12.6 watts နှင့် SM825 ဖြင့် 3.2 watts အထိ ခုန်တက်သွားသည်။ ဤကိန်းဂဏန်းများသည် TCO တွက်ချက်သည့်အခါ အလွန်များပြားသည်။ hard drive အတွက် active လုပ်သည့်အခါ 22 IOPS/watt ရှိပြီး SM825 သည် 7,200 IOPS/watt ဖြင့် လည်ပတ်သည်။
ဤသုံးသပ်ချက်၏ Enterprise Power အပိုင်းတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ယခင်က read နှင့် write speed များကို စမ်းသပ်ရန်အသုံးပြုခဲ့သော အခြေအနေများအောက်တွင် drive တစ်ခုချင်းစီကို ကြည့်ရှုပါသည်။ ၎င်းတွင် queue depth ၄ ခုဖြင့် sequential နှင့် random 2MB transfers များနှင့် queue depth ၃၂ ခုတွင် small random 4K read and write transfers များ ပါဝင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင်စမ်းသပ်မှုများကဲ့သို့ပင် drive ကို ပါဝါအများဆုံးသုံးစွဲသည့်အခြေအနေတွင်ထားရှိရန် ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို steady-state တွင်တိုင်းတာနေပါသည်။
စတင်အသုံးပြုချိန်မှလွဲ၍ အခြေအနေအားလုံးတွင် Samsung SSD SM825 သည် 5.11 ဝပ် သို့မဟုတ် ထို့ထက်နည်းသော ပါဝါကို အသုံးပြုခဲ့သည်။ SM825 အတွက် ပါဝါအများဆုံးသုံးစွဲသည့်လုပ်ဆောင်ချက်မှာ စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း ပျမ်းမျှ 5.11 ဝပ်ကို အသုံးပြု၍ အစဉ်လိုက် QD4 2MB ရေးသားခြင်းဖြစ်သည်။ ဒုတိယမှာ ကျပန်း 4K QD32 ရေးသားခြင်းဖြစ်ပြီး တတိယမှာ အစဉ်လိုက် QD4 ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် 4K QD32 တည်ငြိမ်သော ဖတ်ရှုခြင်းသည် စတုတ္ထနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ အလွန်အကျွံရေးသားခြင်းလုပ်ဆောင်ချက်အတွင်း Samsung SSD SM825 သည် SAS 6.0Gb/s Toshiba MKx001GRZB လိုအပ်သော ပါဝါပမာဏအောက်တွင်သာ အသုံးပြုခဲ့သော်လည်း ဖတ်ရှုမှုများပြားသော ဝန်များအောက်တွင် ပါဝါသည် Micron P300 နှင့် တန်းတူနီးပါး နိမ့်ကျသောအဆင့်များသို့ လျင်မြန်စွာ လျော့ကျသွားခဲ့သည်။
datacenter ပတ်ဝန်းကျင်မှာ eMLC SSD အတွက် ကြီးမားတဲ့တွန်းအားကတော့ cost per GB နဲ့ IOPS/Watt ဝန်းကျင်မှာပါ။ queue depth 32 မှာ pure random 4K read မှာ 14,980 IOPS/watt ရရှိမယ်လို့ ကျွန်တော်တို့ တွက်ချက်ခဲ့ပြီး တည်ငြိမ်တဲ့ 4K random write ကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် 2,042 IOPS/watt အထိ ကျဆင်းသွားပါတယ်။ Micron P300 မှာ 38,481 IOPS/watt read ဒါမှမဟုတ် 10,119 IOPS/watt write ဒါမှမဟုတ် Toshiba မှာ 16,385 IOPS/watt read ဒါမှမဟုတ် 3,082 IOPS/watt write နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ဒီပမာဏဟာ ကွာခြားပါတယ်။ SSD ဒါမှမဟုတ် hard drive ဝယ်ယူတဲ့အခါ ထည့်သွင်းစဉ်းစားတဲ့ ပါဝါနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် အကောင်းဆုံး ရောစပ်မှု (ဒါမှမဟုတ် တိုက်ရိုက်စွမ်းဆောင်ရည်) ကို ရှာဖွေတဲ့ လုပ်ငန်းရဲ့ လိုအပ်ချက်တွေပေါ်မှာ မူတည်ပါတယ်။
ကောက်ချက်
ကျွန်ုပ်တို့သိကြတဲ့အတိုင်း Enterprise Environment တွေမှာ SSD တွေဟာ Raw Burst Speed ထက် Drive ရဲ့ သက်တမ်းတစ်လျှောက်လုံး ရေရှည်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုအလေးထားပါတယ်။ Enterprise User တွေက သူတို့ရဲ့ Performance/TCO Curve မှာ အကောင်းဆုံးနေရာကို ရှာဖွေနေတာကြောင့် ဈေးကြီးတဲ့ SLC SSD တွေကနေ ဈေးသက်သာတဲ့ eMLC SSD တွေဆီကို ပြောင်းလဲလာတာကိုလည်း မြင်တွေ့နေရပါတယ်။ လုပ်ငန်းနယ်ပယ်က eMLC NAND ဟာ Data Center တွေမှာ ကြာရှည်ခံနိုင်စွမ်းရှိတယ်ဆိုတာ ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ဖော်ပြထားပြီး Samsung ကလည်း 400GB Capacity မှာ 7,000 TBW ရှိတဲ့ SM825 နဲ့ ဒီသတင်းစကားကို ထောက်ခံပါတယ်။
eMLC ကိုပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ SLC NAND သုံးတဲ့ SSD တွေနဲ့ယှဉ်ရင် စွမ်းဆောင်ရည်ကျဆင်းလာမယ်လို့ မျှော်လင့်ရပါတယ်။ Samsung ရဲ့ ချီးကျူးစရာကတော့ သူတို့ရဲ့ fabs တွေထဲက အကောင်းဆုံး NAND ကို ရွေးချယ်ခြင်းအားဖြင့် ဒါကို တတ်နိုင်သမျှ လျှော့ချပေးခဲ့ပါတယ်။ သူတို့ဟာ သူတို့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် processor ကိုလည်း အသုံးပြုပြီး custom firmware တည်ဆောက်ဖို့ အင်ဂျင်နီယာတွေ ထားရှိတာကြောင့် package တစ်ခုလုံးက ပေါင်းစပ်အလုပ်လုပ်တာကြောင့် စွမ်းဆောင်ရည်၊ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှု ပိုကောင်းလာပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ SM825 ဟာ SLC SSD ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အများစုကို အခြေအနေအတော်များများမှာ ပေးစွမ်းနိုင်တာကို တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။ Database နဲ့ File Server profile တွေမှာ SM825 ဟာ SLC Toshiba MKx001GRZB ထက် ၂၅% နဲ့ ၂၂.၉% အသီးသီး နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ read-intensive Webserver profile နဲ့ workstation scenario မှာတော့ SM825 ဟာ ၄၉.၆% နဲ့ ၇၅.၅% အထိ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပေမယ့် တရားမျှတစွာပြောရရင် ဒီ SSD ဟာ အဲဒီ workload အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတာ မဟုတ်ပါဘူး။
ဒီသုံးသပ်ချက်ရဲ့အစမှာ ဒီ drive ရဲ့ အဓိကပစ်မှတ်ဈေးကွက်က enterprise ဖြစ်တယ်လို့ ကျွန်တော်တို့ဖော်ပြခဲ့ပါတယ်။ SSD တွေမှာ နာရီနဲ့ TB တွေ ပိုမိုထည့်သွင်းလာတာနဲ့အမျှ ဝယ်ယူသူတွေဟာ သူတို့ရဲ့အသုံးပြုမှုအခြေအနေနဲ့ အကိုက်ညီဆုံး drive ကို MLC၊ eMLC ဒါမှမဟုတ် SLC ပဲဖြစ်ဖြစ် သိရှိနိုင်ပါတယ်။ တစ်ခုချင်းစီရဲ့ ဈေးနှုန်းကွာဟချက်ကြီးမားတာကြောင့် သင့်ရဲ့ TCO မော်ဒယ်နဲ့ အကိုက်ညီဆုံးတစ်ခုကို ရွေးချယ်ဖို့က အတော်လေး ဆင်ခြင်တုံတရားရှိပါတယ်။ eMLC NAND တပ်ဆင်ထားတဲ့ Samsung SSD SM825 ဟာ write-intensive enterprise-grade SSD နဲ့ ကိုက်ညီနိုင်ပေမယ့် SLC ပြိုင်ဘက်တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ဈေးနှုန်းသက်သာပါတယ်။ မြန်နှုန်း/အသုံးပြုမှုပုံစံနဲ့ ကိုက်ညီတဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းတွေအတွက် ဒီ drive တွေကို ဝယ်ယူတာက ဆင်ခြင်တုံတရားရှိပါတယ်၊ တခြားအခြေအနေတွေမှာတော့ ဆင်ခြင်တုံတရားမရှိပါဘူး။
Pros
- ပြီးပြည့်စုံသော အိမ်တွင်းဖြေရှင်းချက်
- အားကောင်းသော 10K IOPS တည်ငြိမ်သောအခြေအနေကျပန်း 4K
- 400GB မော်ဒယ်မှ 7,000TBW
အားနည်းချက်များ
- SAS နှင့် SATA 6.0Gb/s SLC SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက SATA 3.0Gb/s ဖတ်ရှုမှုအမြန်နှုန်း နှေးကွေးခြင်းသည် ဖတ်ရှုမှုများပြားသော အခြေအနေများတွင် အမြန်နှုန်းကို လျော့ကျစေပါသည်။
အောက်ဆုံးလိုင်း
Samsung SM825 SSD ကို ဖန်တီးခဲ့တဲ့ ဒေတာစင်တာအသုံးပြုမှုအခြေအနေအရ ဒီ drive ဟာ ကောင်းကောင်းခံနိုင်ရည်ရှိပြီး steady state random 4K စမ်းသပ်မှုမှာ IOPS 10,000 နီးပါး ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ကုန်ကျစရိတ်နည်းတဲ့ eMLC နဲ့ SATA interface က တန်ဖိုးအဆိုပြုချက်ကို မီးမောင်းထိုးပြနေပြီး Samsung ရဲ့ကိုယ်ပိုင် NAND၊ controller၊ cache DRAM နဲ့ custom firmware တွေက ဒီ SSD အတွက် မျှော်လင့်ထားတဲ့ ကြာရှည်ခံသက်တမ်းကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် ကောင်းမွန်တဲ့စွမ်းဆောင်ရည်၊ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနဲ့ လိုက်ဖက်ညီမှုတို့ကို မောင်းနှင်ပေးပါတယ်။ SM825 ဟာ လုပ်ဆောင်ချက်များစွာကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး enterprise ဝယ်ယူသူတွေက သီးခြားအသုံးပြုမှုအခြေအနေတွေမှာ ပိုမိုပစ်မှတ်ထားတဲ့ SSD တွေကို တပ်ဆင်ခြင်းအားဖြင့် ငွေပိုမိုချွေတာလိုတာကြောင့် ရွေးချယ်စရာစာရင်းထဲမှာ ပါဝင်မှာ သေချာပါတယ်။




အမေဇုံ