StorageReview.com

StorageReview စားသုံးသူစမ်းသပ်ပလက်ဖောင်းများ

နောက်ဆုံးပေါ်မျိုးဆက် StorageReview Intel Test Rigs များသည် လက်ရှိနှင့် လက်တွေ့ကျသော စားသုံးသူ PC ပလက်ဖောင်းများကို ကိုယ်စားပြုရန် ရည်ရွယ်ပါသည်။ ဤစမ်းသပ်ကိရိယာများသည် ကျွန်ုပ်တို့အား စားသုံးသူသိုလှောင်မှုပစ္စည်းများကို ယုံကြည်စိတ်ချစွာ benchmark လုပ်နိုင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏စာဖတ်သူများနှင့်ဆင်တူသော စွမ်းဆောင်ရည်ရလဒ်များကို ရရှိစေပါသည်။ ၎င်းကိုပြီးမြောက်စေရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ကျွန်ုပ်တို့၏စမ်းသပ်မှုများအတွက် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်သော အလယ်အလတ်နှင့် အဆင့်မြင့် rigs များကို တည်ဆောက်ထားပါသည်။ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ၎င်းတို့သည် အရည်အသွေးကောင်းမွန်ပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရသော အစိတ်အပိုင်းများကို အသုံးပြုထားသောကြောင့်ဖြစ်ပြီး အင်္ဂါရပ်များစွာနှင့် လိုက်ဖက်ညီမှုများစွာရှိသောကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့ထံ ပစ်ပေါက်သည့် မည်သည့်သိုလှောင်မှုကိရိယာကိုမဆို ကောင်းမွန်စွာနှင့် ထိရောက်စွာ benchmark လုပ်နိုင်ပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အလယ်အလတ်တန်းစား rig ဟာ Intel i5-3470 processor တပ်ဆင်ထားတဲ့ ASUS P8Z77-V Premium motherboard ကို အခြေခံထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆင့်မြင့် testing rig အတွက်၊ Intel Core i7 3960X processor ပါဝင်တဲ့ ASUS motherboard P9X79 WS ကိုလည်း အသုံးပြုထားပါတယ်။ rig နှစ်ခုစလုံးကို ဈေးကွက်မှာ အလျင်အမြန် လူကြိုက်များလာတဲ့ SATA 6.0GB/s hard drive အသစ်တွေ နဲ့ SSD တွေနဲ့ အလုပ်လုပ်ဖို့ အထူးဖန်တီးထားပါတယ်။ ထို့အပြင်၊ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ setup တွေဟာ PCIe 3.0 ရဲ့ card/slot တစ်ခုစီရဲ့ bandwidth ကို ထိရောက်စွာ အသုံးပြုမှုကို အခွင့်ကောင်းယူပါတယ်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ၎င်းမှာ PCIe 2.0 ထက် bandwidth capacity နှစ်ဆပိုများလို့ပါ။ အဲဒီ bandwidth ပမာဏကို အချိန်အတော်ကြာ အပြည့်အဝ အသုံးချနိုင်တဲ့ GPU တွေကို သင်မတွေ့ရပေမယ့်၊ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ StorageReview lab မှာတော့ ကွာခြားချက်တစ်ခု ဖြစ်စေပါလိမ့်မယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Intel Test Rigs အတွက် အပြည့်အစုံ spec sheet ကို ဤနေရာတွင် ကြည့်ရှုနိုင်ပါသည်။

Intel Mid-Range Test Rig ၏ သိုလှောင်မှုသုံးသပ်ချက် သတ်မှတ်ချက်များ-

  • Windows 7 Professional SP1 64-Bit
  • ASUS P8Z77-V ပရီမီယံ မားသားဘုတ်
  • Intel i5-3470 (6M Cache, 2.8 GHz)
  • Corsair Hydro Series H50 CPU အအေးပေးစက်
  • Corsair Vengeance 16GB (4x4GB)
  • ASUS NVIDIA GTX 460 1GB ဂရပ်ဖစ်ကတ်
  • Corsair Force GT 90GB SSD (Boot Drive)
  • Corsair Professional Series Gold AX750 ပါဝါထောက်ပံ့မှု
  • Corsair Obsidian Series 800D Full-Tower Case

Intel High-End Test Rig ၏ သတ်မှတ်ချက်များ သိုလှောင်မှု ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်-

  • Windows 7 Professional SP1 64-Bit
  • Intel Core i7 3960X
  • Corsair Hydro Series H50 CPU အအေးပေးစက်
  • 64GB Corsair Vengeance 8x8GB
  • ASUS P9X79 WS မားသားဘုတ်
  • Corsair Force GT 90GB SSD
  • ASUS GTX560 Ti ဂရပ်ဖစ်
  • Corsair Professional Series Gold AX750 ပါဝါထောက်ပံ့မှု
  • Corsair Obsidian Series 800D Full-Tower Case

motherboard

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အလယ်အလတ်တန်းစား motherboard ကတော့ Intel Z77-based motherboard ဖြစ်တဲ့ ASUS P8Z77-V Premium ပါ။ ဒီ ASUS motherboard ဟာ Intel integrated Thunderbolt ကို ပထမဆုံး တပ်ဆင်ပေးထားတဲ့ motherboard ဖြစ်သလို ASUS Wifi module၊ Thunderbolt port၊ Bluetooth၊ USB 3.0 နဲ့ dual gigabit LAN တွေကိုလည်း support လုပ်နိုင်တဲ့ အသုံးဝင်တဲ့ feature တွေလည်း ပါဝင်ပါတယ်။

ASUS P8Z77-V ပရီမီယံ သတ်မှတ်ချက်များ-

  • CPU: တတိယ/ဒုတိယမျိုးဆက် Core i7/Core i5/Core i3/Pentium/Celeron ပရိုဆက်ဆာများအတွက် Intel Socket 1155
  • ချစ်ပ်ဆက်: Intel Z77
  • မှတ်ဉာဏ်: DIMM ၄ ခု၊ အများဆုံး 32GB၊ DDR3 1600/1333/1066 MHz
  • Thunderbolt: VGA output support၊ 10 GB/s data transfer၊ Thunderbolt device ၆ ခုအထိ Daisy-chain ဖြင့် အသုံးပြုနိုင်ခြင်း။
  • ဂရပ်ဖစ်: ပေါင်းစပ်ဂရပ်ဖစ်ပရိုဆက်ဆာ
    • Multi-VGA output support: HDMI/DisplayPort/Thunderbolt port များ
    • အမြင့်ဆုံး ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး 1920 x 1200 @ 60 Hz ဖြင့် HDMI ကို ပံ့ပိုးပေးသည်
    • အမြင့်ဆုံး ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး 2560 x 1600 @ 60 Hz ရှိသော DisplayPort ကို ပံ့ပိုးပေးသည်
    • အမြင့်ဆုံး ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး 2560 x 1600 @ 60 Hz ဖြင့် Thunderbolt ကို ပံ့ပိုးပေးသည်
  • ချဲ့ရန်နေရာများ
    • ၄ x PCIe 3.0/2.0 x16 (dual x16 သို့မဟုတ် x16၊ x8၊ x8 သို့မဟုတ် quad x8)
    • 2 x PCIe 2.0 x1
  • သိုလှောင်မှု: Intel Z77 ချစ်ပ်ဆက်
    • ၂ x SATA 6Gb/s port(s)၊ မီးခိုးရောင်
    • SATA 3Gb/s port ၃ ခု၊ အပြာရောင်
    • 32GB SSD ပါဝင်သော mini-SATA 3Gb/s port တစ်ခု၊ အနက်ရောင်
    • ပံ့ပိုးမှု Raid ၀၊ ၁၊ ၅၊ ၁၀
    • Intel Smart Response နည်းပညာ၊ Intel Rapid Start နည်းပညာ၊ Intel Smart Connect နည်းပညာတို့ကို ပံ့ပိုးပေးသည်
  • LAN: Intel 82579V၊ ၁ Gigabit LAN Controller(s)၊ Intel 82583၊ ၁ Gigabit LAN Controller(s)
  • ကြိုးမဲ့ဒေတာကွန်ရက်: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
  • ဘလူးတုသ်: ဘလူးတုသ် V4.0၊ ဘလူးတုသ် V3.0+HS

မြင်တွေ့ရသည့်အတိုင်း ဤမော်ဒယ်သည် အလွန်အင်္ဂါရပ်များစွာပါဝင်သော Intel Z77 chipset motherboard ဖြစ်ပြီး 4 x PCIe 3.0/2.0 x16 (dual x16 or x16, x8, x8 or quad x8) နှင့် 2 x PCIe 2.0 x1 expansion slot များပါရှိသော multi PCIe device အသုံးပြုသူတစ်ဦးအတွက် အထူးအသုံးဝင်ပါသည်။
ဒီ motherboard မှာ နောက်ထပ်အသုံးဝင်တဲ့ feature တစ်ခုကတော့ SATA 6Gb/s connector နှစ်ခု (3GB/s connector သုံးခုအပြင်) နဲ့ အဆင့်မြင့် SSD Caching II ပါဝင်လာတာပါပဲ။ အရင် feature က user တွေကို SSD အများအပြားကို အသုံးပြုပြီး အသုံးများတဲ့ program တွေနဲ့ file တွေကို cache လုပ်နိုင်အောင် system performance ကို ချက်ချင်း upgrade လုပ်နိုင်အောင် ခွင့်ပြုပေးပါတယ်။ ဒါ့အပြင် 32GB mSATA-based SSD လည်း ပါရှိတာကြောင့် boot up နဲ့ resume တွေကို မြန်ဆန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။ ASUS P8Z77-V Premium က all-in-one solution အမြင့်ဆုံးဖြစ်ပြီး StorageReview က device အမျိုးမျိုးကို review လုပ်ထားပြီး ဈေးကွက်ထဲက တခြား Z77 motherboard တွေမှာ ဒီလို package မျိုး မပေးနိုင်တဲ့အတွက် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ testing rig အတွက် အသင့်တော်ဆုံးပါပဲ။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆင့်မြင့်ပလက်ဖောင်းမှာ Intel X79-based motherboard ဖြစ်တဲ့ ASUS P9X79 WS ပါဝင်ပြီး RAID နဲ့ LAN card အများအပြားနဲ့ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနဲ့ server-level တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှုအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။ ASUS P9X79 WS မှာ PCI-Express 3.0/2.0 expansion slot လေးခုအထိ (x4 mode နှစ်ခု၊ dual CPU နှစ်ခု) ပါဝင်ပါတယ်။ ထို့အပြင် P9X79 WS မှာ network CPU အသုံးပြုမှုကို 71% အထိ လျှော့ချပေးနိုင်တဲ့ Intel server-class Gigabit LAN port နှစ်ခု တပ်ဆင်ထားပါတယ်။ ထို့အပြင် SSD Caching၊ USB boost နဲ့ BIOS flashback၊ P9X79 နဲ့ Quad-SLI နဲ့ Quad Channel Memory စွမ်းရည်လိုမျိုး feature တွေနဲ့ ဒီ high-performance motherboard ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ review လုပ်နေတဲ့ drive အသစ်တွေမှာ benchmarking တွေကို အဆက်မပြတ် ရရှိနေပါတယ်။

ASUS P9X79 WS သတ်မှတ်ချက်များ-

  • CPU: ဒုတိယမျိုးဆက် Core i7 ပရိုဆက်ဆာများအတွက် Intel Socket 2011၊ Intel Xeon စီးရီးပရိုဆက်ဆာများ
  • Intel Turbo Boost နည်းပညာ 2 ကို ပံ့ပိုးပေးသည်
  • ချစ်ပ်ဆက်: Intel X79
  • မှတ်ဉာဏ်: 8 x DIMM၊ အများဆုံး 64GB၊ DDR3 1866/1600/1333/1066 MHz ECC၊ Non-ECC၊ Unbuffered
  • Quad Channel မှတ်ဉာဏ်ဗိသုကာ
  • Intel Extreme Memory Profile (XMP) ကို ထောက်ပံ့ပေးသည်
  • Multi-GPU ပံ့ပိုးမှု-
    • NVIDIA 4-Way SLI နည်းပညာကို ပံ့ပိုးပေးသည်
    • AMD Quad-GPU CrossFireX နည်းပညာကို ထောက်ပံ့ပေးသည်
  • ချဲ့ရန်နေရာများ
    • PCIe 3.0/2.0 x16 ၂ ခု (dual x16, triple x16/8/8, quad x8, black+blue)
    • ၂ x PCIe 3.0/2.0 x16 (x4 မုဒ်၊ အဖြူရောင်)
  • သိုလှောင်မှု:
    • Intel X79 ချစ်ပ်ဆက်
      • SATA 2Gb/s port ၆ ခု
      • SATA 4Gb/s port ၆ ခု
      • ပံ့ပိုးမှု Raid ၀၊ ၁၊ ၅၊ ၁၀:
    • Marvell PCIe 9128 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
      • SATA 2Gb/s port ၆ ခု
  • Network
    • Intel 82579V၊ Gigabit LAN ထိန်းချုပ်ကိရိယာ ၁ ခု
    • Intel 82574L၊ ၁ x Gigabit LAN Controller(s)

အထက်ဖော်ပြပါ သတ်မှတ်ချက်များတွင် ပြထားသည့်အတိုင်း၊ board တွင် legacy PCI slot များ မရှိဘဲ 3.0/2.0 PCI-E 16x ကိုသာ အသုံးပြုထားပြီး ၎င်းသည် higher end rig အတွက် ပုံမှန်ဖြစ်သည်။ ထို့အပြင်၊ ASUS P8Z77-V PREMIUM ကဲ့သို့ပင်၊ P9X79 motherboard တွင် SATA 6GB/s connector နှစ်ခု (3GB/s connector လေးခုအပြင်) နှင့် advanced SSD Caching II တို့ ပါရှိသည်။

P8Z77-V နှင့် P9X79 တွင် Dual Channel Memory Architecture နှင့် Architecture အသီးသီးရှိပြီး နှစ်ခုစလုံးသည် Intel ၏ Extreme Memory Profile (XMP) ကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။

ဟာ့ဒ်ဝဲအစိတ်အပိုင်းများ

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Mid-Range setup ရဲ့ processor အတွက်၊ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စာဖတ်သူအများစုရဲ့ ကိုယ်ပိုင်အိမ်မှာ ရှိမယ့် processor ထက် အများကြီး မသာလွန်အောင် Intel i5-3470 ကို ရွေးချယ်ခဲ့ပါတယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ i5-3470 ဟာ ပျက်မသွားဘဲ ကောင်းမွန်တဲ့ system တစ်ခု တည်ဆောက်လိုသူတွေအတွက် ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ upper mid-range processor တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။

Intel i5-3470 သတ်မှတ်ချက်များ-

  • Core အရေအတွက်: ၆
  • Thread အရေအတွက်: ၁၂
  • နာရီအမြန်နှုန်း- 3.2 GHz
  • အများဆုံး တာဘိုကြိမ်နှုန်း: 3.6 GHz
  • Intel® Smart Cache: 6 MB
  • ဘတ်စ်ကား/အဓိက အချိုး: ၃၃
  • DMI: ၅ GT/s
  • ညွှန်ကြားချက်အစုံ- 64-ဘစ်
  • ညွှန်ကြားချက်အစုံ တိုးချဲ့မှုများ- SSE4.1/4.2၊ AVX
  • ရရှိနိုင်သော ထည့်သွင်းထားသော ရွေးချယ်စရာများ- မရှိပါ
  • ပုံသဏ္ဍာန် - 22 nm
  • အများဆုံး TDP: 77 W
  • အများဆုံး မှတ်ဉာဏ်အရွယ်အစား (မှတ်ဉာဏ်အမျိုးအစားပေါ် မူတည်သည်): 32 GB
  • မှတ်ဉာဏ်အမျိုးအစားများ: DDR3-1333/1600
  • မှတ်ဉာဏ်ချန်နယ်အရေအတွက်: ၄
  • အများဆုံး မှတ်ဉာဏ် bandwidth: 25.6 GB/s
  • ECC မှတ်ဉာဏ်ထောက်ပံ့မှု- မရှိပါ

Intel Core i5-3470 သည် Intel Turbo Boost 2.0 နှင့် Intel Hyper-Threading နည်းပညာတို့ပါဝင်သည့် ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည့် mainstream Ivy Bridge CPU တစ်ခုဖြစ်ပြီး processor ၏ frequency ကို တက်ကြွစွာတိုးမြှင့်ပေးပြီး physical core တစ်ခုလျှင် processing thread နှစ်ခု (အလုပ်များကို ပိုမိုမြန်ဆန်စွာပြီးမြောက်စေခြင်း) ကို အသီးသီး ပေးစွမ်းပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့သည် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားသော desktop များပါရှိသော ကျွန်ုပ်တို့၏စာဖတ်သူများအတွက် High-End Platform ကို ဒီဇိုင်းထုတ်ခဲ့ပြီး ဤကဲ့သို့သော platform setup များအတွက် benchmarking ရလဒ်များရရှိရန် Intel Core i7 3960X processor ကို ရွေးချယ်ခဲ့ပါသည်။ ဤ 3.3GHz (Up To 3.9GHz w/ Turbo) processor တွင်လည်း Turbo Boost နှင့် Hyper threading နည်းပညာပါဝင်ပြီး channel တစ်ခုလျှင် DIMM တစ်ခုပါရှိသော DDR3-1600 memory channel ၄ ခုကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။

Intel Core i7 3960X အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်များ-

  • Core အရေအတွက်: ၆
  • Thread အရေအတွက်: ၁၂
  • နာရီအမြန်နှုန်း- 3.3 GHz
  • အများဆုံး တာဘိုကြိမ်နှုန်း: 3.9 GHz
  • Intel® Smart Cache: 15 MB
  • ဘတ်စ်ကား/အဓိက အချိုး: ၃၃
  • DMI: ၅ GT/s
  • ညွှန်ကြားချက်အစုံ- 64-ဘစ်
  • အများဆုံး မှတ်ဉာဏ်အရွယ်အစား (မှတ်ဉာဏ်အမျိုးအစားပေါ် မူတည်သည်): 64 GB
  • မှတ်ဉာဏ်အမျိုးအစားများ: DDR3-1066/1333/1600
  • မှတ်ဉာဏ်ချန်နယ်အရေအတွက်: ၄
  • အများဆုံး မှတ်ဉာဏ် bandwidth: 51.2 GB/s
  • ECC မှတ်ဉာဏ်ထောက်ပံ့မှု- မရှိပါ

သတ်မှတ်ချက်များအရ ၎င်းသည် ငွေဖြင့်ဝယ်ယူနိုင်သော အမြန်ဆုံးပရိုဆက်ဆာများထဲမှ တစ်ခုဖြစ်ပြီး ၎င်း၏ယခင်ပရိုဆက်ဆာများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက overclocking စွမ်းရည်တွင် တိုးတက်ကောင်းမွန်လာပါသည်။ PCI Express လမ်းကြောင်းများ တိုးလာခြင်းနှင့် ပိုမိုမြန်ဆန်သော SATA interface ကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ အဆင့်မြင့်စနစ်အတွက် အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေပါသည်။
အအေးပေးစနစ်ဟာ ခေတ်မီကွန်ပျူတာတိုင်းအတွက် အလွန်အရေးကြီးပါတယ်၊ အထူးသဖြင့် စမ်းသပ်ပတ်ဝန်းကျင်မှာ ၂၄/၇ လည်ပတ်နေတဲ့ စနစ်တွေအတွက်ပါ။ Corsair H50 ဟာ အကြောင်းပြချက်များစွာကြောင့် စမတ်ကျတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခုပါ။ အစပိုင်းမှာတော့ ကြေးနီအခြေခံနဲ့ ကြေးနီဟာ အပူစီးကူးဖို့အတွက် အကောင်းဆုံးပစ္စည်းတွေထဲက တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ H50 ဟာ နောက်ပိုင်းမှာ ပြဿနာဖြစ်စေနိုင်တဲ့ ချို့ယွင်းချက်တွေကို ဖယ်ရှားပေးတဲ့ ပေါင်းစပ်ပန့်တစ်ခုပါတဲ့ ပိတ်ထားတဲ့ ရေအအေးပေးစနစ်တစ်ခုပါ။ အပူကို 120mm ပန်ကာနဲ့ ရေတိုင်ကီကို အသုံးပြုပြီး ရေကနေ ထုတ်ယူပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Corsair 800D အိတ်ရဲ့ အပေါ်ကနေ ထုတ်လွှတ်ပါတယ်။

Corsair Vengeance စီးရီး မန်မိုရီသည် အရည်အသွေးမြင့် ချစ်ပ်များကို ဂရုတစိုက်ရွေးချယ်ထားသော RAM များဖြင့် အသုံးပြုထားပြီး overclocking မှ အပိုအပူကို ခံနိုင်ရည်ရှိစေရန် အလူမီနီယမ် အပူဖြန့်စက်များ ပါရှိသည်။ ၎င်းသည် ဤမန်မိုရီကိရိယာကို လုပ်ဆောင်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားခြင်းဖြစ်သည်။ မူလ Vengeance မန်မိုရီမော်ဂျူးအားလုံးတွင် အမြင့်ဆုံး တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှုနှင့် စွမ်းအင်ချွေတာမှုအတွက် 1.5V ထောက်ပံ့မှုဗို့အား နည်းပါးသည်။

  • စွမ်းဆောင်ရည်ပရိုဖိုင်- XMP
  • အပူဖြန့်စက်- လက်စားချေခြင်း
  • မှတ်ဉာဏ်ဖွဲ့စည်းပုံ- Dual Channel
  • မှတ်ဉာဏ်အမျိုးအစား: DDR3
  • ပက်ကေ့ချ် – မှတ်ဉာဏ်ပင်နံပါတ်: ၂၄၀
  • ပက်ကေ့ချ် – မှတ်ဉာဏ်ဖော်မတ်- DIMM
  • စမ်းသပ်ထားသော ဗို့အား: 1.65
  • SPD ဗို့အား: 1.5
  • မြန်နှုန်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက်: PC3-19200 (2400MHz)
  • SPD မြန်နှုန်း: 1333MHz
  • စမ်းသပ်ထားသောအမြန်နှုန်း: 2400Mhz
  • စမ်းသပ်ပြီးသော နှောင့်နှေးမှု- ၉-၁၁-၁၁-၃၁
  • SPD နှောင့်နှေးမှု: ၉-၉-၉-၂၄

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ အလယ်အလတ်အဆင့် ပလက်ဖောင်းအတွက်၊ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ အဆင့်မြင့်စက်အတွက် 16GB Corsair Vengeance (4×4 16GB) နဲ့ 64GB corsair vengeance (8x8GB) တို့ကို ရွေးချယ်ခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်ကတ်တွေအတွက် Asus GTX ဂရပ်ဖစ်ကတ်လိုင်းဖြစ်တဲ့ GTX 460 နဲ့ GTX560 Ti တို့ကို ရွေးချယ်ခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အလယ်အလတ်တန်းစား ပလက်ဖောင်းမှာ ASUS GTX 460 ကို အသုံးပြုထားပြီး၊ 336 stream processors နဲ့ 1GB dedicated video RAM ကြောင့် ခေတ်သစ်ဂိမ်းအားလုံးနီးပါးကို မြင့်မားတဲ့ setting တွေမှာ ကိုင်တွယ်နိုင်ပါတယ်။ ဂိမ်းတွေကို စမ်းသပ်ဖို့အတွက် ကျွန်ုပ်တို့ အသုံးမပြုပါဘူး၊ ဒါပေမယ့် အဓိကအချက်ကတော့ အစွမ်းထက်တဲ့ ဂရပ်ဖစ်ကတ်တစ်ခု ရှိခြင်းက စွမ်းဆောင်ရည် ကန့်သတ်ချက်တွေ ဖြစ်လာနိုင်ခြေကို ဖယ်ရှားပေးပါတယ်။

  • ဘတ်စ်ကားစံနှုန်း: PCI Express 2.0
  • ဗီဒီယိုမှတ်ဉာဏ်: GDDR5 1GB
  • အင်ဂျင်နာရီ: 675 MHz
  • Shader Clock: 1350 MHz
  • မှတ်ဉာဏ်နာရီ: 3600 MHz ( 900 MHz GDDR5 )
  • RAMDAC: 400 MHz
  • Memory Interface- 256-bit
  • ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး: D-Sub အများဆုံး ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး: 2048 × 1536
  • DVI အမြင့်ဆုံး ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး : 2560 × 1600
  • အင်တာဖေ့စ်: D-Sub Output: ဟုတ်ကဲ့ x 1 (DVI မှ D-Sub အဒက်တာ x 1 မှတစ်ဆင့်)
  • DVI အထွက် : ဟုတ်ကဲ့ x 2 (DVI-I)
  • HDMI အထွက် : ဟုတ်ကဲ့ x ၁ (DVI မှ HDMI အဒက်တာ x ၁ မှတစ်ဆင့်)
  • HDCP ပံ့ပိုးမှု: ဟုတ်ကဲ့

ကျွန်ုပ်တို့၏ အဆင့်မြင့် စက်ပစ္စည်းပေါ်ရှိ ASUS GTX560 Ti သည် ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး ၎င်း၏ 320 bit GDDR5 နှင့် 1280MB dedicated video RAM ကြောင့် နောက်ဆုံးပေါ် ဂိမ်းအားလုံးကို အလွန်ကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်ပါသည်။

  • ဘတ်စ်ကားစံနှုန်း: PCI Express 2.0
  • ဗီဒီယိုမှတ်ဉာဏ်: GDDR5 1GB
  • အင်ဂျင်နာရီ: 900 MHz
  • CUDA Core: ၃၈၄
  • Shader Clock: 1800 MHz
  • မှတ်ဉာဏ်နာရီ: 4200 MHz ( 1050 MHz GDDR5 )
  • RAMDAC: 400 MHz
  • Memory Interface- 256-bit
  • ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး: D-Sub အများဆုံး ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး: 2048 × 1536
  • DVI အမြင့်ဆုံး ရုပ်ထွက်အရည်အသွေး : 2560 × 1600
  • အင်တာဖေ့စ်: D-Sub Output: ဟုတ်ကဲ့ x 1 (DVI မှ D-Sub အဒက်တာ x 1 မှတစ်ဆင့်)
  • DVI အထွက်: ဟုတ်ကဲ့ x 2 (DVI-I)
  • HDMI အထွက်: ဟုတ်ကဲ့ x ၁ (Mini HDMI မှ HDMI အဒက်တာ x ၁ မှတစ်ဆင့်)
  • HDCP ပံ့ပိုးမှု: ဟုတ်ကဲ့

Corsair Force GT 90GB SSD သည် ပြီးခဲ့သည့်နှစ်က စမ်းသပ်မှုများအရ ယုံကြည်စိတ်ချရပြီး မြန်ဆန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော SSD တစ်ခုဖြစ်ကြောင်း သက်သေပြခဲ့သည်။ ထိုအကြောင်းရင်းနှစ်ချက်ကြောင့် ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Intel Test Rigs နှစ်ခုလုံးတွင် နေရာတစ်နေရာရရှိခဲ့သည်။ အလွန်မြန်ဆန်သော Corsair SSD သည် Asynchronous NAND ပါရှိသော SATA 3 6GB/s interface ကို အသုံးပြုထားပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ testing rig setups များနှင့် လုံးဝကိုက်ညီပါသည်။

Spec အပြည့်အစုံကို ဒီမှာဖော်ပြထားပါတယ်။

  • SSD ဖော်မတ်မချရသေးသော စွမ်းရည်: 90 GB
  • အများဆုံး အစဉ်လိုက် R/W (ATTO): 555 MB/s အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်း — 505 MB/s အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း
  • အများဆုံး ကျပန်း 4k ရေးသားမှု (IOMeter 08): 85k IOPS (4k ချိန်ညှိထားသည်)
  • အင်တာဖေ့စ်: SATA 6Gb/s
  • ပုံစံအချက်အချာ: ၂.၅ လက်မ
  • DRAM ကက်ရှ် မှတ်ဉာဏ်: မရှိပါ
  • အလေးချိန်: 80g
  • ဗို့အား: 5V ±5%
  • ပါဝါသုံးစွဲမှု (တက်ကြွ): အများဆုံး 2.5W
  • ပါဝါသုံးစွဲမှု (အားလပ်ချိန်/အသင့်အနေအထား/အိပ်ချိန်): အများဆုံး 0.6W
  • SMART ပံ့ပိုးမှု: ဟုတ်ကဲ့
  • ရှော့ခ်: ၁၅၀၀ ဂရမ်
  • MTBF: 2,000,000 နာရီ

မားသားဘုတ်အောက်က ကွန်ပျူတာတိုင်းမှာ ပါဝါထောက်ပံ့မှုဟာ ဒုတိယအရေးကြီးဆုံး အစိတ်အပိုင်းဖြစ်ပါတယ်။ ပါဝါကို ထိန်းညှိပေးရပြီး အဆက်မပြတ်ပြောင်းလဲနေတဲ့ ပါဝါလိုအပ်ချက်တွေကို ဖြည့်ဆည်းပေးရပါတယ်။ ဒီအတွက် Corsair နဲ့ သူ့ရဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ ပါဝါထောက်ပံ့မှုလိုင်းကို ကျွန်တော်တို့ ထပ်မံအသုံးပြုခဲ့ပါတယ်။ AX750 မှာ မော်ဂျူလာဒီဇိုင်းပါရှိတာကြောင့် နောက်ကျောမှာ ကြိုးတွေ ရှုပ်ပွနေတာမျိုး မရှိပါဘူး။ AX750 ဟာ ဈေးကွက်ထဲမှာ အထိရောက်ဆုံး ပါဝါထောက်ပံ့မှုတွေထဲက တစ်ခုဖြစ်ပြီး ပါဝါ ၅၀% သုံးစွဲတဲ့အခါ ၉၀%+ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။

  • အတိုင်းအတာ: ၁၅၀ မီလီမီတာ (အနံ) x ၈၆ မီလီမီတာ (အမြင့်) x ၁၆၀ မီလီမီတာ (အလျား)
  • မော်ဂျူလာ: အပြည့်အဝ
  • ပါဝါ: 750 Watts
  • ၈၀ ပလပ်စ်: ရွှေရောင်
  • ATX ချိတ်ဆက်ကိရိယာ: ၁
  • EPS ချိတ်ဆက်ကိရိယာ: ၂
  • PCI-E ချိတ်ဆက်ကိရိယာ: ၄
  • ၄ ပင် အပြင်ဘက် ချိတ်ဆက်ကိရိယာ: ၈
  • SATA ချိတ်ဆက်ကိရိယာ: 12
  • MTBF: 100,000 နာရီ

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ တည်ဆောက်မှုနှစ်ခုလုံးအတွက်၊ ကျွန်တော်တို့ ရနိုင်တဲ့ အကြီးဆုံး desktop tower တွေထဲက တစ်ခုကို ပလက်ဖောင်းတွေနဲ့ တည်ဆောက်ထားပါတယ်။ Corsair 800D မှာ သံမဏိဖွဲ့စည်းပုံရှိပြီး အရွယ်အစားက 24″ x 24″ x 9″ ဖြစ်ပါတယ်။ 140mm ပန်ကာကြီး သုံးခုနဲ့ သီးခြားအအေးပေးဇုန် သုံးခု ပါဝင်ပြီး 120mm ပန်ကာ သုံးခုအထိ ထောက်ပံ့ပေးပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့အတွက် အရေးကြီးဆုံး အင်္ဂါရပ်တွေထဲက တစ်ခုကတော့ 3.5-inch hot-swappable storage bay လေးခုပါ။ case မှာ စုစုပေါင်း 5.25-inch expansion bay ငါးခု၊ hidden 3.5-inch hard drive bay နှစ်ခုနဲ့ နေ့စဉ် storage components တွေကို လဲလှယ်ဖို့ နေရာအလုံအလောက် ပါဝင်ပါတယ်။

သိုလှောင်မှု အရန်အဖြစ် Icy ​​Dock MB994SP-4S ကို အသုံးပြုသွားမှာဖြစ်ပြီး၊ ၎င်းမှာ 2.5″ hard drive လေးခု သို့မဟုတ် SSD လေးခုအထိ သိမ်းဆည်းနိုင်ပြီး desktop မှာ 5.25″ slot တစ်ခု နေရာယူထားပါတယ်။ ၎င်းမှာ slide-out drive များပါဝင်တဲ့ all-metal တည်ဆောက်ပုံရှိပါတယ်။ SSD RAID array တွေနဲ့ အလုပ်လုပ်တဲ့အခါ ဒီ storage bay တွေကို အသုံးပြုပါတယ်။

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ RAID စမ်းသပ်မှုအားလုံးအတွက် LSI MegaRAID 9260-8i ကို ရွေးချယ်ထားပါတယ်။ ၎င်းတွင် မြန်ဆန်သော onboard PowerPC processor နှင့် hardware RAID support ပါရှိသော cache များစွာအပြင် SAS/SATA III 6.0Gb/s ချိတ်ဆက်မှု ရှစ်ခု ပါရှိသည်။

  • LSI 800MHz SAS2108 RAID-on-Chip (ROC)
  • x4 internal SFF8087 Mini-SAS connector နှစ်ခု
  • port တစ်ခုလျှင် 6Gb/s throughput
  • 512MB DDR2 ကက်ရှ် (800MHz)
  • RAID အဆင့် ၀၊ ၁၊ ၅ နှင့် ၆
  • RAID သည် ၁၀၊ ၅၀ နှင့် ၆၀ အထိ ကျယ်ပြန့်သည်
  • performance
    • အများဆုံးဖတ်ရှုမှုပမာဏ: 2,875MB/s
    • အများဆုံးရေးသားမှု: 1,850MB/s

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ desktop မှာ internal battery မပါတာ ထင်ရှားပါတယ်။ အဲဒီအစား backup power supply unit ဖြစ်တဲ့ APC Back-UPS Pro 700 နဲ့ ချိတ်ဆက်ထားပါတယ်။ ဓာတ်အားပြတ်တောက်သွားရင်တောင် desktop ကို အလုပ်လုပ်နေစေဖို့ internal 12V SLA battery ကနေ လုံလောက်တဲ့ ပါဝါရှိပါတယ်။ ဓာတ်အားပြတ်တောက်သွားရင် ချက်ချင်းအလုပ်လုပ်ပြီး project files တွေကို လုံခြုံစွာ သိမ်းဆည်းနိုင်အောင်နဲ့ system ကို ပိတ်ပစ်နိုင်အောင် ကူညီပေးပါတယ်။

မော်နီတာက စွမ်းဆောင်ရည်ကို မထိခိုက်ပေမယ့် ကွန်ပျူတာတိုင်းရဲ့ မရှိမဖြစ် အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုပါ။ L220X က လုပ်ဆောင်ချက်ကို ပုံစံထက် ဦးစားပေးပါတယ်။ အလင်းပြန်မှု ဆန့်ကျင်တဲ့ မျက်နှာပြင်နဲ့ 1920×1200 pixels ရဲ့ မြင့်မားတဲ့ ရုပ်ထွက်အရည်အသွေးရှိပြီး ဒီနေ့ခေတ်မှာ ရောင်းချနေတဲ့ 1080p မော်နီတာတွေ (1920×1080 pixels သာ) ထက်တောင် မြင့်မားပါတယ်။

ကောက်ချက်

အလုံးစုံသော်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ Intel Test Rigs များကို ရည်မှန်းချက်နှစ်ခုဖြင့် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်- ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်။ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုသည် ဦးစားပေးဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ဤပလက်ဖောင်းတွင် ထုတ်ကုန်စမ်းသပ်မှုများကို လုပ်ဆောင်နေသောကြောင့်၊ ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုလုပ်ဆောင်တိုင်း ခန့်မှန်းနိုင်ပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရသော စွမ်းဆောင်ရည်ရှိရန် လိုအပ်ပါသည်။ ပြင်ဆင်ထားသည့်အတိုင်း၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်ကွန်ပျူတာသည် ကျွန်ုပ်တို့အား ထိုအတိုင်းလုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ ၎င်းတို့သည် စားသုံးသူများကိုယ်တိုင်ပြုလုပ်သော သို့မဟုတ် ကြီးမားသောအမှတ်တံဆိပ်များရောင်းချသည့်အရာများအတွက် ကိုယ်စားလှယ်အဖြစ် ဆောင်ရွက်သည့် လက်ရှိ PC ပလက်ဖောင်းများကိုလည်း အတုယူပါသည်။ မည်သည့်အခြေအနေတွင်မဆို ဤစက်များသည် နောက်ဆုံးပေါ်မျိုးဆက် စားသုံးသူ SSD များ၊ hard drive များနှင့် external storage solution များကို စမ်းသပ်ရန် ခေတ်မီပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရသောနည်းလမ်းကို ပံ့ပိုးပေးရန် ရည်မှန်းချက်ကို ပြီးမြောက်အောင်မြင်စေပါသည်။