StorageReview.com

Synology DiskStation DS214se ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်

end User  ◇  NAS

DiskStation DS214se သည် Synology ၏ စီးပွားရေးအရ အသုံးဝင်သော two-bay NAS ဖြစ်ပြီး ဒေတာများကို host လုပ်ခြင်း၊ share လုပ်ခြင်းနှင့် ကာကွယ်ခြင်းတို့ကို ပြုလုပ်နိုင်ပြီး ယှဉ်နိုင်စရာမရှိသော DiskStation Manager (DSM) ကို အသုံးပြုသည့် ကိုယ်ပိုင် NAS server တစ်ခုဖြစ်လာစေရန် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားသည်။ DS214se သည် Windows ပတ်ဝန်းကျင်တွင် RAID 1 configuration အောက်တွင် ပျမ်းမျှ write speed 102MB/s read နှင့် 58MB/s write ကို ပေးစွမ်းနိုင်သည်ဟု ဆိုသည်။ Synology က “se” သည် “single-role edition” ကို ကိုယ်စားပြုပြီး ယေဘုယျအားဖြင့် single-user ပတ်ဝန်းကျင်များကို ပစ်မှတ်ထားသည်ဟု ဆိုလိုသည်။ Synology က ၎င်းသည် ဈေးနှုန်းသက်သာသော်လည်း Synology ၏ အဓိကအင်္ဂါရပ်များ ချို့တဲ့နေသည်ဟု မဆိုလိုကြောင်း အမြန်ဖော်ပြပါသည်။

DiskStation ရဲ့ hardware ရဲ့ အကောင်းဆုံးအချက်ကတော့ DSM စနစ်ရဲ့ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုပါပဲ- အသုံးပြုသူများသည် ၎င်း၏ installable software module များဖြင့် ဝန်ဆောင်မှုလုပ်ဆောင်ချက်ကို လိုအပ်သလို အလွယ်တကူ ထည့်သွင်းနိုင်ပါသည်။ ဤစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်မှုများသည် ဈေးနှုန်းမြင့်မားခြင်းနှင့်အတူ ပါလာသောကြောင့် ဝင်ရောက်ခွင့်ပုံစံ အကန့်အသတ်ရှိသော အိမ်သုံးအသုံးပြုသူအများစုအတွက် အနည်းငယ်စျေးကြီးလွန်းပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် Synology သည် အခြား DiskStation စက်ပစ္စည်းများ၏ အင်္ဂါရပ်အများစုပါရှိသော်လည်း အခြေခံမော်ဒယ်နှင့် plus ဒီဇိုင်းများမှ အနည်းငယ်လျော့ပါးသွားသော specification လျှော့ချထားသော 'j' မော်ဒယ်များကို ဖန်တီးခဲ့သည်။ DS214se သည် ဤရိုးရှင်းသော အတွေးအခေါ်ကို specification ကို လျှော့ချခြင်းဖြင့် အလွန်တတ်နိုင်သောအဆင့်သို့ ရောက်ရှိစေပြီး 800MHz single-core CPU နှင့် 256MB RAM ပါရှိသည်။ သို့သော် ပါဝါမရှိခြင်းကြောင့် ရည်ရွယ်ထားသည့်အတိုင်း အတိအကျ ပေးအပ်နိုင်စွမ်းရှိပြီး ဘတ်ဂျက်အတွင်း အဆင်ပြေပြီး ထိရောက်သော network storage ကို ပေးစွမ်းနိုင်သောကြောင့် စိတ်ပျက်မသွားပါနှင့်။

Synology DiskStation DSDS214se ရဲ့ ကြမ်းခင်းဈေးက ဒေါ်လာ ၁၅၉ ဖြစ်ပြီး နှစ်နှစ်ကန့်သတ်အာမခံလည်း ပါဝင်ပါတယ်။

အသေးစိတ်ဖော်ပြချက်

  • စီပီယူ
    • CPU ကြိမ်နှုန်း: Single Core 800 MHz
    • Floating Point ပါ
    • ဟာ့ဒ်ဝဲ ကုဒ်ဝှက်ခြင်း အင်ဂျင်
  • မှတ်ဉာဏ်: 256MB DDR3
  • သိုလှောင်ခြင်း
    • Drive Bay(များ): ၅
    • Drive ကိုအမျိုးအစား
      • 3.5" SATA(III) / SATA(II) HDD
      • ၂.၅ လက်မ SATA(III) / SATA(II) HDD (ရွေးချယ်နိုင်သော ၂.၅ လက်မ ဒစ်ခ်ထည့်ကိရိယာ ပါရှိသည်)
      • ၂.၅ လက်မ SATA(III) / SATA(II) SSD (ရွေးချယ်နိုင်သော ၂.၅ လက်မ ဒစ်ခ်ထည့်ကိရိယာ ပါရှိသည်)
  • အများဆုံး အတွင်းပိုင်း စွမ်းရည်: 8 TB (4 TB HDD X 2) (စွမ်းရည်သည် RAID အမျိုးအစားများပေါ် မူတည်၍ ကွဲပြားနိုင်သည်)
  • USB 2.0 ပေါက်: 2
  • ဖိုင်ထားသိုစနစ်
    • အတွင်းပိုင်းဒရိုက်များ- EXT4
    • ပြင်ပဒရိုက်များ
      • EXT4
      • EXT3
      • FAT
      • NTFS
      • HFS+ (ဖတ်ရန်သာ၊ အများဆုံး volume အရွယ်အစား 2TB ဖြင့်)
  • အရွယ်အစား: ၁၆၅ မီလီမီတာ X ၁၀၀ မီလီမီတာ X ၂၂၅.၅ မီလီမီတာ
  • အလေးချိန်: 0.87 ကီလိုဂရမ်
  • LAN နံပါတ် (RJ45): Gigabit X 1
  • စနစ်ပန်ကာ: ၉၂ မီလီမီတာ X ၉၂ မီလီမီတာ X ၁ ခု
  • ကြိုးမဲ့ပံ့ပိုးမှု (dongle)
  • ဆူညံသံအဆင့်- 18.4 dB(A)
  • ပါဝါသတ်မှတ်ချက်များ
    • ပါဝါပြန်လည်ရယူခြင်း။
    • ပါဝါထောက်ပံ့မှုယူနစ် / အဒက်တာ: 60W
    • AC အဝင်ပါဝါဗို့အား: 100V မှ 240V AC
    • ပါဝါကြိမ်နှုန်း 50/60 HZ၊ တစ်ဆင့်
    • Power Consumption
      • ၁၁.၁၁ ဝပ် (ဝင်ရောက်ခွင့်)
      • ၁၇.၃ ဝပ် (HDD ခေတ္တရပ်နားခြင်း)
  • အပူချိန်:
    • လည်ပတ်မှုအပူချိန်: ၁၅ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်မှ ၃၅ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် (၅၉ ° F မှ ၉၅ ° F)
    • သိုလှောင်မှုအပူချိန်: -၁၀°C မှ ၇၀°C (၁၅°F မှ ၁၅၅°F)
    • ဆွေမျိုးစိုထိုင်းဆ: 5% မှ 95% RH
    • အများဆုံးလည်ပတ်မှုအမြင့်: ပေ ၆၅၀၀
  • အေတြ႕အၾကံဳျပည့္အလင္းျပသူမ်ား
    • FCC အမျိုးအစား B
    • CE အမျိုးအစား B
    • BSMI အမျိုးအစား B
  • အာမခံ: 2 နှစ်များ

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

အပြင်ဘက်တွင် DS214Se သည် DS213j နှင့် အတူတူပင်ဖြစ်ပြီး တစ်ခုတည်းသော ကွာခြားချက်မှာ ရှေ့ဘက် panel ၏ အောက်ဘယ်ဘက်ထောင့်တွင် ရိုက်နှိပ်ထားသော မော်ဒယ်နံပါတ်ဖြစ်သည်။ ထို့အပြင် ယူနစ်နှစ်ခုသည် ချောမွေ့သော အဖြူရောင် အတွင်းပိုင်းဖြင့် အသွင်အပြင်တူညီပြီး ဘေးတွင် Synology လိုဂိုပါရှိသည်။

NAS ၏ မျက်နှာပြင်တွင် LED မီးလေးလုံး ပါရှိပြီး စနစ်၏ အလုံးစုံအခြေအနေ၊ LAN လုပ်ဆောင်ချက်နှင့် ထည့်သွင်းထားသော hard drive တစ်ခုစီ၏ လုပ်ဆောင်ချက်များကို ပေးပါသည်။

  • အခြေအနေ LED:
    • အစိမ်းရောင် (တည်ငြိမ်) – အသံအတိုးအကျယ် ပုံမှန်ဖြစ်သည်။
    • လိမ္မော်ရောင် (static) – ရရှိနိုင်သော volume space သည် 1GB သို့မဟုတ် 1% အောက်ဖြစ်သည်
    • လိမ္မော်ရောင် (လင်းလက်နေသည်) – ဒစ်ခ် ပျက်သွားခြင်း သို့မဟုတ် volume ယိုယွင်းပျက်စီးသွားခြင်း။ ၎င်းသည် volume မရှိကြောင်းလည်း ညွှန်ပြနိုင်သည်။
    • ပိတ်ထားသည် – HDD hibernation
  • ရှေ့ LAN:
    • အစိမ်းရောင် (static) - ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်ပြီးပါပြီ
    • အစိမ်းရောင် (လင်းလက်နေသည်) - ကွန်ရက် အသက်ဝင်နေသည်
    • ပိတ်ထားသည် – ကွန်ရက်မရှိပါ
  • ဒစ်ခ် ၁-၂:
    • အစိမ်းရောင် (တည်ငြိမ်) - ဒစ်ခ် အဆင်သင့်ဖြစ်ပါပြီ
    • အစိမ်းရောင် (လင်းလက်နေသည်) - ဒစ်ခ်ကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုခြင်း
    • လိမ္မော်ရောင် (static) - disk error ရှိနေပါတယ်။
    • ပိတ် - internal disk မရှိပါ သို့မဟုတ် HDD သည် hibernation mode တွင် ရှိနေသည်

ပါဝါခလုတ်ကိုလည်း ရှေ့ဘက် panel မှာ တပ်ဆင်ထားပါတယ်။ DS214se ရဲ့ နောက်ဘက်မှာ ယူနစ်ကို အေးမြနေစေဖို့အတွက် 92mm ပန်ကာကြီးတစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ ထို့အပြင် USB2.0 port နှစ်ခု၊ Gigabit LAN၊ Kensington lock point နဲ့ DC power jack တို့ကို ပန်ကာအောက်မှာ တပ်ဆင်ထားပါတယ်။

DS213j လိုပဲ DS214se မှာလည်း hard drive တွေတပ်ဆင်တဲ့အခါ အနည်းငယ်ကွဲပြားတဲ့နည်းလမ်းကို အသုံးပြုပါတယ်။ NAS device အများစုဟာ unit ရဲ့ရှေ့မှာရှိတဲ့ drive tray တွေကိုအသုံးပြုပေမယ့် DS214se ကတော့ ဘယ်ဘက်ခြမ်းမှာ လော့ခ်ဖွင့်ပြီး အနည်းငယ်ရှေ့ကို လျှောချပြီး ဖြုတ်ချနိုင်ပါတယ်။ ဒီလုပ်ဆောင်ချက်က အလွန်ကောင်းမွန်စွာအလုပ်လုပ်ပြီး unit ရဲ့အတွင်းပိုင်းကို အပြည့်အဝဝင်ရောက်ခွင့်ပေးပါတယ်။ အသုံးပြုသူတွေဟာ သူတို့ရဲ့ hard drive တွေကို DS214se မှာတပ်ဆင်ပြီးတာနဲ့ သူတို့ကြိုက်နှစ်သက်တဲ့ အထူး feature တွေကို ထည့်သွင်းနိုင်တာကြောင့် system ကို အလွန်လျင်မြန်စွာလည်ပတ်နိုင်မှာဖြစ်ပါတယ်။

နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း

NAS ပတ်ဝန်းကျင်တွင် လည်ပတ်ရန် အလွန်သင့်လျော်သော လူကြိုက်များသော 3.5″ 5,400RPM hard drive WD Red ၏ RAID1 configuration များကို အသုံးပြု၍ CIFS နှင့် iSCSI နှစ်ခုလုံး၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့ပါသည်။

ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် မောင်းနှင်စမ်းသပ်ခြင်း-

  • WD အနီရောင် 4TB (၅,၄၀၀RPM)
    • RAID1 အသေးစားနှင့် အလတ်စား စက်ပစ္စည်းများ
    • RAID1 iSCSI

StorageReview Enterprise Test Lab သည် IT administrator များအား အစစ်အမှန်ဒေတာစင်တာနှင့် လယ်ကွင်းဖြန့်ကျက်မှုများတွင် ကြုံတွေ့ရသည့်အရာများနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော စမ်းသပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တစ်ခုကို တည်ထောင်ခြင်းဖြင့် enterprise storage device များ၏ သက်ဆိုင်ရာနှင့် ဘက်မလိုက်သော benchmark များကို ပေးစွမ်းနိုင်စေပါသည်။ Enterprise Test Lab သည် ပြန်လည်သုံးသပ်မှုများအတွင်း storage device များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိကျစွာထင်ဟပ်စေသည့် လက်တွေ့ကမ္ဘာ configuration များကို ဒီဇိုင်းဆွဲရန်အတွက် server အမျိုးမျိုး၊ ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု၊ ပါဝါထိန်းညှိမှုနှင့် အခြားအခြေခံအဆောက်အအုံများကို ပေါင်းစပ်ထားသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ ဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်နှင့် စမ်းသပ်မှုပရိုတိုကောများအကြောင်း အသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်တွင် ထည့်သွင်းထားသောကြောင့် စီမံခန့်ခွဲသူများနှင့် စက်ပစ္စည်းရယူခြင်းအတွက် တာဝန်ရှိသူများသည် ဤထုတ်ဝေထားသောရလဒ်များကို ကျွန်ုပ်တို့ရရှိခဲ့သည့် အခြေအနေများကို တရားမျှတစွာ တိုင်းတာနိုင်မည်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်များထဲမှ မည်သည့်အရာကိုမျှ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေသော စက်ပစ္စည်းထုတ်လုပ်သူမှ ငွေပေးချေခြင်း သို့မဟုတ် ထိန်းချုပ်ခြင်း မရှိပါ။ StorageReview Enterprise Test Lab အကြောင်း နောက်ထပ်အသေးစိတ်အချက်အလက်များနှင့် ၎င်း၏ကွန်ရက်စွမ်းရည်များအကြောင်း အပြည့်အစုံကို ထိုစာမျက်နှာများတွင် ရရှိနိုင်ပါသည်။

Synology DiskStation DS214se ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တရားမျှတစွာ အကဲဖြတ်နိုင်ဖို့အတွက် DS214se ဟာ network မဟုတ်ဘဲ I/O bottleneck ဖြစ်ကြောင်း သေချာစေမယ့် environment တစ်ခု လိုအပ်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် ဒီ review မှာ Netgear ProSafe GS752TXS switch မှတစ်ဆင့် quad-port Intel i350-T4 NIC မှတစ်ဆင့် ချိတ်ဆက်ထားတဲ့ ESXi 5.1 environment မှာ Windows Server 2012 VM အများအပြားကို run နေတဲ့ Lenovo ThinkServer RD240 ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။

Lenovo ThinkServer RD240

  • ၂ x Intel Xeon X5650 (2.66GHz, 12MB Cache)
  • VMware ESXi 5.1 မှာ လည်ပတ်နေတဲ့ Windows Server 2008 Standard Edition R2 SP1 64-Bit
  • Intel 5500+ ICH10R ချစ်ပ်ဆက်
  • မှတ်ဉာဏ် - 32GB (4 x 8GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ

Netgear ProSafe GS752TXS စမတ် ၅၂-ပေါက် ခလုတ်

  • 1GbE port ၄၈ ခု၊ 10GbE SFP+ Uplink port ၄ ခု
  • စုစုပေါင်း bandwidth 176Gbps

Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise hard drive benchmark လုပ်ငန်းစဉ်သည် drive တစ်ခုစီကို steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီး device ကို thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခု queue ဖြင့် မြင့်မားသော ဝန်အောက်တွင် စမ်းသပ်မည့် workload တူညီစွာဖြင့် တူညီသော steady-state သို့ ရောက်ရှိစေပြီးနောက် thread/queeze depth profile များစွာတွင် သတ်မှတ်ထားသော အကွာအဝေးများတွင် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှု အနည်းငယ်နှင့် များပြားသော အခြေအနေများတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသပါသည်။ hard drive များသည် ၎င်းတို့၏ အဆင့်သတ်မှတ်ထားသော စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်သို့ အလွန်လျင်မြန်စွာ ရောက်ရှိသောကြောင့်၊ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီ၏ အဓိကအပိုင်းများကိုသာ ဂရပ်ဖြင့် ဖော်ပြပါသည်။

ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-

  • ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
  • ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
  • အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
  • နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)

ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise Synthetic Workload Analysis တွင် လက်တွေ့လုပ်ငန်းဆောင်တာများအပေါ် အခြေခံသည့် ပရိုဖိုင်လေးခု ပါဝင်သည်။ ဤပရိုဖိုင်များကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင်စံနှုန်းများအပြင် enterprise drive များအတွက် အသုံးများသော အမြင့်ဆုံး 4k read/write speed နှင့် 8k 70/30 ကဲ့သို့သော ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်ထုတ်ဝေထားသော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရလွယ်ကူစေရန် တီထွင်ထားပါသည်။

  • 4k
    • ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
    • ၁၀၀% ၁၂၈k
  • ၈၀၀၀၇၀/၃၀
    • ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
    • ၁၀၀% ၁၂၈k
  • ၁၂၈k (အစီအစဉ်အတိုင်း)
    • ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
    • ၁၀၀% ၁၂၈k

ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise workloads များ၏ ပထမဆုံးတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ အဓိကရလဒ်များရရှိရန် 100% write နှင့် 100% read activity ဖြင့် random 4k စွမ်းဆောင်ရည်၏ ရှည်လျားသောနမူနာကို တိုင်းတာခဲ့ပါသည်။ WD Red iSCSI သည် 307 IOPS ဖြင့် read activity တွင် အမြင့်ဆုံး throughput ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး write activity အတွက် အကောင်းဆုံးမှာ 273 IOPS ဖြင့် SMB မှ ရရှိခဲ့သည်။

16T/16Q load ရှိတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဓိက ပျမ်းမျှ latency segment ကို ကြည့်လိုက်ရင် WD Red iSCSI ကနေ ပျမ်းမျှ read latency 832.50ms နဲ့ write latency 1,186.88ms ကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ Red SMB မှာ read latency ပိုများပြီး 2,941.08ms ဖြစ်ပေမယ့် ပျမ်းမျှ write latency 940.32 ပဲ ရှိပါတယ်။

ဖတ်ရှုပြီးသော လုပ်ဆောင်ချက်ကို တိုင်းတာရာတွင် WD Red iSCSI သည် အများဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန် 2,623ms ရှိပြီး ရေးသားလုပ်ဆောင်ချက် အများဆုံးနှောင့်နှေးမှုမှာ 4,985.9ms အထိ မြင့်တက်ခဲ့သည်။ Red SMB သည် ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်း လုပ်ဆောင်ချက် နှစ်မျိုးလုံးတွင် အသီးသီး 4,309.0ms နှင့် 6,979.0ms ဖြင့် ပိုမိုမြင့်မားသော ရမှတ်များ ရရှိခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ standard deviation အပိုင်းရှိ 4K latency consistency ကို ပြန်လည်သုံးသပ်ရာတွင် WD Red SMB သည် read standard deviation အတွက် 486.57ms တွင် စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး write standard deviation အတွက် 1,032.42ms တွင် ရရှိခဲ့သည်။ WD Red iSCSI သည် read activity အတွက် 187.42ms သာ သွေဖည်မှုအမှတ်အသားကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ 100% 4k write test တွင် လုပ်ဆောင်ခဲ့သော fixed 16 thread၊ 16 queue max workload နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ ရောနှောထားသော workload profile များသည် thread/queue ပေါင်းစပ်မှုအမျိုးမျိုးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ချိန်ညှိပေးသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် workload intensity ကို 2 thread နှင့် 2 queue မှ 16 thread နှင့် 16 queue အထိ တိုးချဲ့ထားသည်။ ချဲ့ထွင်ထားသော 8k 70/30 စမ်းသပ်မှုတွင် WD Red iSCSI သည် စမ်းသပ်မှုအများစုတစ်လျှောက်လုံးတွင် တိုးတက်မှုများကို ပေးစွမ်းခဲ့သော်လည်း WD Red SMB သည် benchmark တစ်လျှောက်လုံးတွင် ရွေ့လျားမှုမရှိဘဲ ရှိနေခဲ့သည်။

8k 70/30 ပျမ်းမျှတုံ့ပြန်မှုအချိန်များကိုကြည့်လျှင် WD Red iSCSI သည် အနိမ့်ဆုံးပျမ်းမျှ latency ကို 845.19ms နီးပါးဖြင့် ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပြီး 16Q16T အရ 2532.51ms ရှိသည့် SMB ထက် များစွာသာလွန်ခဲ့သည်။

thread နှင့် queue depth အဆင့်အမျိုးမျိုးတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ မူလစမ်းသပ်မှုများကာလအတွင်း WD Red SMB သည် iSCSI ထက် အများဆုံး latency နိမ့်ကျနေခဲ့သည်။ သို့သော် iSCSI သည် အများဆုံး latency 5473.92ms ဖြင့် SMB ထက် 16Q16T ဖြင့် ကျဉ်းမြောင်းစွာသာလွန်ခဲ့သည်။

thread/queue spectrum ရဲ့ တစ်ခုလုံးနီးပါးအတွက် WD Red iSCSI မှာ ms ပိုနည်းပေမယ့် အဆုံးမှာ SMB က ඊටත්ට දැමීම කිරියට අත ...

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ် benchmark သည် 100% read နှင့် 100% write လုပ်ဆောင်ချက်များတွင် 16T/16Q load ဖြင့် 100% 8K sequential throughput ကို တိုင်းတာသည်။ WD SMB သည် 5,460 IOPS နှင့် 3,950 IOPS အသီးသီးဖြင့် အမြင့်ဆုံး throughput read နှင့် write activity နှစ်ခုလုံးရှိသည်။ iSCSI စွမ်းဆောင်ရည်သည် သိသိသာသာ နိမ့်ကျပြီး 1,305 IOPS read နှင့် 2,390 IOPS write သာရှိသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Enterprise Synthetic Workload စမ်းသပ်မှုမှာ နောက်ဆုံး benchmark ကတော့ 128k စမ်းသပ်မှုဖြစ်ပြီး platter drive အတွက် အမြင့်ဆုံး sequential transfer speed ကိုပြသတဲ့ large block sequential test တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ 100% write နဲ့ 100% read activity ရဲ့ 128k စွမ်းဆောင်ရည်ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် WD Red SMB ဟာ read နဲ့ write activity နှစ်မျိုးလုံးအတွက် အမြင့်ဆုံး throughput ကို 114,033KB/s နဲ့ 83,294KB/s ဖြင့် ပေးပို့ခဲ့ပြီး iSCSI စွမ်းဆောင်ရည်ကတော့ 71,345KB/s နဲ့ 76,247 အသီးသီး ပေးပို့ခဲ့ပါတယ်။

ကောက်ချက်

DS214se ဟာ ဘတ်ဂျက်နဲ့ ကိုက်ညီတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး DS213j ထက် ဒေါ်လာ ၅၀ လောက် သက်သာပါတယ်။ DS213j မှာ 512MB နဲ့ 1.2GHz CPU ထက် RAM 256MB နဲ့ 800MHz single core processor ပါဝင်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် ကျဆင်းမှုနဲ့အတူ ဈေးနှုန်းလည်း ကျဆင်းသွားပါတယ်။ စွမ်းဆောင်ရည်နိမ့် CPU တပ်ဆင်ထားခြင်းက SATA သတ်မှတ်ချက်ကိုလည်း ပြောင်းလဲစေပါတယ်။ ဒါကြောင့် ပိုအားကောင်းတဲ့ device က SATA 6Gbps drive တွေကို လက်ခံနိုင်ပေမယ့် DS214se က 3Gbp/s မြန်နှုန်းနဲ့သာ လည်ပတ်ပါလိမ့်မယ်။ ဒါပေမယ့် DS214Se မှာ Gigabit Ethernet port တစ်ခုတည်းသာ ပါဝင်တဲ့အတွက် ကြီးကြီးမားမား ဆုံးရှုံးမှုတော့ မဟုတ်ပါဘူး။ drive တွေက မြန်နှုန်းနိမ့်နဲ့ ချိတ်ဆက်တဲ့အခါ စွမ်းဆောင်ရည် ကျဆင်းမှုကိုလည်း အသုံးပြုသူတွေ မတွေ့ရပါဘူး။ အလုံးစုံပြောရရင် စွမ်းဆောင်ရည် ဆုံးရှုံးမှုက တန်ပါတယ်။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ ဈေးနှုန်းက ပိုပြီး ကျဆင်းသွားလို့ပါ။

ဒါတွေအားလုံးပြောပြီးသွားပေမယ့် DiskStation DS214se ဟာ entry-model 2-bay NAS အတွက် ကောင်းမွန်တဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနေဆဲပါ။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့စမ်းသပ်မှုတွေမှာ Synology ရဲ့ 100MB/s read နဲ့ 70MB/s write ရှိတယ်လို့ ပြောဆိုထားတာကို အတည်ပြုခဲ့ပြီး SMB စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုတွေမှာ မြင်တွေ့ခဲ့ရတာက အဲဒီကိန်းဂဏန်းတွေထက်တောင် ကျော်လွန်နေပါတယ်။ 2TB WD Red 2.0 NAS hard drive တွေနဲ့ SMB မှာ sequential speed 114MB/s read နဲ့ 83MB/s write တွေကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး iSCSI စွမ်းဆောင်ရည်ကတော့ 71MB/s read နဲ့ 76MB/s write အထိ ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။ peak I/O မှာ 8K sequential transfer တွေက SMB မှာ 5,460 IOPS read နဲ့ 3,950 IOPS write တွေကို ကျော်ဖြတ်ခဲ့ပြီး random 4K transfer တွေကတော့ 307 IOPS read နဲ့ 215 IOPS write တွေကို အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ features တွေ အများကြီးပါဝင်တဲ့ base model NAS အတွက် အလုံးစုံပြောရရင် ဈေးနှုန်းနဲ့ DS214Se ကို အတော်လေး အထင်ကြီးမိပါတယ်။

Pros

  • အနှိုင်းမဲ့စျေးနှုန်း
  • set up လုပ်ဖို့လွယ်ကူပါတယ်
  • လွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းများသည် Synology ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကိန်းဂဏန်းများကို ကျော်လွန်သွားသည်

အားနည်းချက်များ

  • Entry CPU နှင့် RAM သည် DS214se ကို ပေါ့ပါးသောအသုံးပြုမှုပရိုဖိုင်များအထိ ကန့်သတ်ထားသည်

အောက်ဆုံးလိုင်း

လုပ်ဆောင်ချက်အချို့ပါဝင်တဲ့ ဈေးသက်သာတဲ့ ဖိုင်ဆာဗာတစ်ခုကို ရှာနေတယ်ဆိုရင် DS214se က သင့်တော်တဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခုပါပဲ။ ဒါပေမယ့် DS214 ဒါမှမဟုတ် DS214+ တို့လို စွမ်းဆောင်ရည်တူညီမယ်လို့ မမျှော်လင့်သင့်ပါဘူး။

Amazon မှာ Synology DiskStation DS214se ကို ဝယ်ယူနိုင်ပါတယ်

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။