StorageReview.com

Synology RackStation RS10613xs+ သုံးသပ်ချက်

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  NAS အလယ်အလတ်

RackStation RS10613xs+ သည် Synology ၏ network storage portfolio တွင် အမြင့်ဆုံး စွမ်းရည်နှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပြီး SSD caching နှင့် optional dual aggregated 10GbE interfaces နှစ်ခုလုံးကို enable လုပ်သည့်အခါ စုစုပေါင်း raw capacity ကို 424TB အထိ စီမံခန့်ခွဲနိုင်ပြီး အမြင့်ဆုံး throughput ကို 2,000MB/s ဖြင့် 400,000 IOPS ဖြင့် သတ်မှတ်ထားသည်။ ၎င်း၏ DiskStation Manager (DSM) operating system ကို အသုံးပြုနေသော Synology သည် NAS နှင့် SAN စွမ်းရည်များ ပေါင်းစည်းမှုတစ်ခုအဖြစ် device ကို ဈေးကွက်တင်နေသည်။ ယခုနှစ်အစတွင် ကျွန်ုပ်တို့ benchmark လုပ်ခဲ့သော RackStation RS3412xs ကဲ့သို့ပင် ၊ Synology ၏ RS10613xs+ နှင့်ပတ်သက်သည့် ချဉ်းကပ်မှုမှာ file-level NAS storage ကို block-level SAN functions များနှင့် ပေါင်းစည်းပေးနေစဉ်တွင် ကျယ်ပြန့်သော enterprise နှင့် SMB applications များအတွက် hooks နှင့် integrations များကို ပေးစွမ်းရန်ဖြစ်သည်။

Synology စီမံခန့်ခွဲသူများအတွက် ရင်းနှီးပြီးသား DSM လည်ပတ်မှုစနစ်သည် သက်သေပြနိုင်ပြီး တက်ကြွစွာ အပ်ဒိတ်လုပ်ထားသော လုပ်ဆောင်ချက်အစုံကို ပေးစွမ်းပြီး ကြီးထွားလာနေသော အဖွဲ့အစည်းများတွင် နည်းပညာဆိုင်ရာ လိုအပ်ချက်များ ကွဲပြားလာမှုနှင့်အညီ ယူနစ်ကို လိုက်လျောညီထွေဖြစ်အောင် ပြုလုပ်နိုင်စေမည်ဖြစ်သည်။ Synology သည် အတွင်းပိုင်း 40TB စွမ်းရည် အများဆုံး (4TB x 10 bays) ထက် ကျော်လွန်သော အများဆုံးသိုလှောင်မှုကို တွန်းအားပေးရန်အတွက် RX1213sas တိုးချဲ့စင်ကိုလည်း ပေးဆောင်သည်။ အဖွဲ့အစည်းများသည် စုစုပေါင်း drives 106 ခုအတွက် RX1213sas တိုးချဲ့စင် ရှစ်ခုအထိ - စုစုပေါင်း raw storage 424TB အထိ တပ်ဆင်နိုင်သည်။ Synology units များသည် HDDs နှင့် SSDs အတွက် SATA နှင့် SAS ချိတ်ဆက်မှုကို ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့် အဖွဲ့အစည်းများသည် သီးခြား workload လိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းရန် စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် စွမ်းရည်ကို ဟန်ချက်ညီအောင် ပြုလုပ်နိုင်သည်။

RS10613xs+ ကို redundant data paths၊ power supplies၊ fans နှင့် network interfaces များဖြင့် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး hot-swappable drives များနှင့်အတူ proactive hot-sparing ပါရှိသည်။ Synology ၏ High Availability solution သည် administrator များအား RackStation နှင့် DiskStation server များစွာကို active နှင့် passive servers အတွဲများဖြင့် ဖြန့်ကျက်နိုင်စေပါသည်။ စနစ်ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုအတွက် administrator များမှ ချောမွေ့သော Switchover mode ကို စတင်နိုင်သည်၊ သို့မဟုတ် active server ချို့ယွင်းမှုဖြစ်ပွားပါက RS10613xs+ Failover mode ကို passive server သို့ အလိုအလျောက်ပြောင်းရန် configure လုပ်နိုင်သည်။

RS10613xs+ သည် Synology ၏ မူပိုင်ခွင့်ရှိသော read-only SSD cache နည်းပညာကို ပေးဆောင်ထားပြီး SSD နှစ်ခုအထိ အသုံးပြုနိုင်ပြီး SSD တစ်ခုစီကို single storage volume သို့မဟုတ် block-level iSCSI LUN သို့ ချိတ်ဆက်ထားသည်။ RS10613xs+ chassis ဒီဇိုင်းကို အခြားဒီဇိုင်းများနှင့် ခွဲခြားသိမြင်စေသည့် အသုံးဝင်သော အင်္ဂါရပ်တစ်ခုမှာ unit ၏ ရှေ့ဘက်ရှိ administration panel နောက်ကွယ်တွင် ဝှက်ထားသော dual SSD bay ဖြစ်သည်။ ဤအင်ဂျင်နီယာဆိုင်ရာ လုပ်ဆောင်ချက်သည် SSD cache drive များသည် primary drive bay ဆယ်ခုကို ချိတ်ဆက်မထားဟု ဆိုလိုသည်။

RS10613xs+ ကို ဒေတာစီမံခန့်ခွဲမှုလုပ်ငန်းစဉ်ကို လွယ်ကူချောမွေ့စေရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး virtualized ပတ်ဝန်းကျင်များအတွက် အထူးသင့်လျော်ပါသည်။ ယူနစ်ကို VMware၊ Citrix နှင့် Hyper-V တို့နှင့် အလုပ်လုပ်ရန်အပြင် VMware vSphere 5 နှင့် VAAI တို့နှင့် ပေါင်းစပ်အသုံးပြုနိုင်ရန် အသိအမှတ်ပြုထားပါသည်။

Synology RackStation RS10613xs+ ကို ယခုရရှိနိုင်ပြီး Synology ၏ သုံးနှစ်အာမခံ (ငါးနှစ်အထိ တိုးချဲ့နိုင်သည်) ပါရှိပြီး အစားထိုးအစိတ်အပိုင်းများနှင့် အပြည့်အစုံယူနစ်များအတွက် နောက်လုပ်ငန်းရက်တွင် ပို့ဆောင်ပေးပါသည်။ အခြား Synology ယူနစ်များကဲ့သို့ပင် Synology RackStation RS10613xs+ ကို ဒစ်ခ်များမပါဘဲ ရောင်းချသောကြောင့် အဖွဲ့အစည်းများသည် Synology ၏ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှုစာရင်းမှ မည်သည့် drive များကိုမဆို bay များတွင် ထည့်သွင်းနိုင်စေပါသည်။

Synology RackStation RS10613xs+ သတ်မှတ်ချက်များ

  • စွမ်းဆောင်ရည်နှင့်သိုလှောင်မှု
    • CPU ကြိမ်နှုန်း: Intel Xeon E3-1230 Quad-Core (8M Cache, 3.20 GHz)
    • မှတ်ဉာဏ်: DDR3 4GB x 2 ECC RAM (32GB အထိ တိုးချဲ့နိုင်သည်)
    • အတွင်းပိုင်း HDD/SSD: ၃.၅ လက်မ သို့မဟုတ် ၂.၅ လက်မ SATAII/SATAIII/SAS x ၁၀; ၂.၅ လက်မ SSD Cache x ၂ (Hard drive များ မပါဝင်ပါ)
    • အများဆုံး အတွင်းပိုင်း စွမ်းရည်: 40TB (10 x 4TB HDD) (စွမ်းရည်သည် RAID အလိုက် ကွဲပြားသည်။ ပံ့ပိုးပေးသော HDD စာရင်းကို ကြည့်ပါ)
    • ပူပြင်းစွာလဲလှယ်နိုင်သော HDD
    • ပြင်ပ HDD အင်တာဖေ့စ်- USB 2.0 ပေါက် X 4၊ ချဲ့ထွင်ပေါက် X 2
  • LAN: Gigabit x 4 (ရွေးချယ်နိုင်သော 10GbE x 2 add-on ကတ်ကို ပံ့ပိုးပေးသည်)
  • Link ကို Aggregation
  • LAN/WAN မှာ နှိုးပါ
  • စနစ်ပန်ကာ: 80x80mm x 4
  • အလွယ်တကူ အစားထိုးနိုင်သော စနစ်ပန်ကာ
  • ကြိုးမဲ့ပံ့ပိုးမှု (dongle)
  • စွမ်းအား
    • ပါဝါထောက်ပံ့မှု: 400W x 2 (အပိုပါဝါထောက်ပံ့မှု)
    • AC အဝင်ပါဝါဗို့အား: 100V မှ 240V AC
    • ပါဝါကြိမ်နှုန်း: 50/60 Hz, Single Phase
    • ပါဝါသုံးစွဲမှု: 142W (ဝင်ရောက်ခွင့်); 110W (HDD hibernation)
  • ပတ်ဝန်းကျင်ထိန်းသိမ်းရေး
    • လည်ပတ်မှုအပူချိန်: ၁၅ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်မှ ၃၅ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် (၅၉ ° F မှ ၉၅ ° F)
    • သိုလှောင်မှုအပူချိန်: -၁၀°C မှ ၇၀°C (၁၅°F မှ ၁၅၅°F)
    • ဆူညံသံအဆင့်- 54.6 dB(A)
    • ဆွေမျိုးစိုထိုင်းဆ: 5% မှ 95% RH
    • အများဆုံးလည်ပတ်မှုအမြင့်: ပေ ၆၅၀၀
  • အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်: FCC Class A၊ CE Class A၊ BSMI Class A
  • ရထားလမ်းကိရိယာအစုံ- Synology 2U ရထားလမ်းကိရိယာအစုံ လျှောကျခြင်း (ရွေးချယ်နိုင်သည်)
  • အရွယ်အစား (HxWxD): 88 x 445 x 570 mm
  • အလေးချိန်: 15.7Kg
  • အာမခံ: ၃ နှစ် (၅ နှစ်အထိ တိုးမြှင့်နိုင်သည်)

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

Synology RackStation RS10613xs+ သည် virtualized environments များကို အလေးပေး၍ အလတ်စားမှ အကြီးစားစီးပွားရေးလုပ်ငန်းများ၏ လိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းပေးရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော 2U rack-mounted SAN/NAS တစ်ခုဖြစ်သည်။ RS10613xs+ တွင် Synology ၏ compatibility list တွင် ပါဝင်သော drives များ (၃.၅ လက်မနှင့် ၂.၅ လက်မ HDD နှင့် SSD နှစ်မျိုးလုံးပါဝင်သည်) ဖြင့် ထည့်သွင်းနိုင်သော front-mounted hot-swappable 3.5-inch bays ၁၀ ခု ပါရှိသည်။

ရှေ့ panel တွင် ဖြုတ်တပ်နိုင်သော caddy များပါရှိသော primary storage drive bay ဆယ်ခုအပြင် ညာဘက်တွင် two-line text display နှင့် menu system ကို လမ်းညွှန်ရန် control များပါရှိသော administrative interface တစ်ခုပါရှိသည်။ panel သည် user များအား ရိုးရှင်းသော management များလုပ်ဆောင်နိုင်စေပြီး RS10613xs+ ၏ အလုံးစုံကျန်းမာရေးနှင့် အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုချင်းစီ၏ ကျန်းမာရေးတို့ကို ပြသပေးသည်။ Synology တွင် drive တစ်ခုစီနှင့် network connection အတွက် LED indicator များလည်း ပါဝင်သောကြောင့် IT administrator များအနေဖြင့် system operation တစ်ခုလုံးကို အကဲဖြတ်ရန်နှင့် ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းမှုကို လိုက်လျောညီထွေဖြစ်အောင် လုပ်ဆောင်ရန် လွယ်ကူစေသည်။

အုပ်ချုပ်ရေးမျက်နှာပြင်၏ ညာဘက်ခြမ်းရှိ လက်ချောင်းဖြင့် ဆွဲလိုက်သောအခါ SSD Cache လုပ်ဆောင်ချက်နှင့်အတူ အသုံးပြုရန် သတ်မှတ်ထားသော ၂.၅ လက်မ SSD caddy နှစ်ခုကို ဖော်ပြသည်။

နောက်ဘက် panel မှာ power supply နှစ်ခုလုံး၊ serial နဲ့ VGA port တွေ၊ USB port လေးခု၊ 1GbE port လေးခု၊ RX1213sas expansion port နှစ်ခုနဲ့ reset ခလုတ်တစ်ခုတို့ကို အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ RS10613xs+ မှာ ညာဘက်ခြမ်းမှာ dual-10GbE interface card တစ်ခု ထပ်မံထည့်သွင်းထားပြီး ဒါက ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit မှာ ဖော်ပြထားတဲ့ configuration ပါ။

စီမံခန့်ခွဲမှုနှင့် လည်ပတ်မှုစနစ်

RS10613xs+ သည် Synology ၏ DiskStation Manager (DSM) လည်ပတ်မှုစနစ်ကို အသုံးပြုထားပြီး လက်ရှိတွင် DSM 4.3 ဖြင့် တင်ပို့လျက်ရှိသည်။ DSM ၏ Storage Manager သည် ထုတ်ကုန်လိုင်းတွင် အစွမ်းထက်ဆုံး သတ်မှတ်ချက်များရှိသည့် RS10613xs+ ဟာ့ဒ်ဝဲဖွဲ့စည်းမှုမှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိသင့်သည့် အင်္ဂါရပ်အများအပြားဖြင့် LUN နှင့် iSCSI Target ဖွဲ့စည်းမှုကို ကိုင်တွယ်သည်။ LUN Clone သည် ဖန်တီးချိန်တွင် သိုလှောင်မှုနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်လိုအပ်ချက်များကို လျှော့ချပေးသည့် LUN ၏ virtual မိတ္တူများကို ဖန်တီးပေးပြီး LUN Snapshot သည် LUN တစ်ခုလျှင် snapshot ၂၅၆ ခုအထိ စီမံခန့်ခွဲသည်။

DSM သည် ဖိုင်အဆင့် iSCSI LUN အတွက် thin provisioning ကို ပေးဆောင်ပြီး ၎င်းသည် administrator များအား ကနဦး provisioning အတွင်း oversubscribe လုပ်နိုင်စေပြီး လိုအပ်မှသာ storage space ကို တိုးချဲ့နိုင်စေခြင်းဖြင့် storage utilization ကို တိုးမြှင့်ပေးသည်။ iSCSI LUN Backup သည် application-driven backup လုပ်ငန်းစဉ်များ၏ ပိုမိုပြင်းထန်သော compute လိုအပ်ချက်များကို ရှောင်ရှားရန် storage-based backup tasks များကို စွမ်းအားပေးသည်။

cloud နှင့် မိုဘိုင်းထပ်တူပြုခြင်းသည် ကော်ပိုရိတ်သိုလှောင်မှုအခြေအနေများတွင်လည်း မျှော်လင့်ထားသည့် အင်္ဂါရပ်များ ဖြစ်လာပါသည်။ Synology ၏ Cloud Station သည် iOS နှင့် Android client များအပါအဝင် PC များနှင့် မိုဘိုင်းစက်ပစ္စည်းများထံ ဖိုင်များကို ပေးပို့ပြီး အော့ဖ်လိုင်းကြည့်ရှုခြင်းကို ပံ့ပိုးပေးရန်အတွက် ထိုကဲ့သို့သော remote client များထံ ဖိုင်များကို ကြိုတင်ပေးပို့နိုင်ပါသည်။

စမ်းသပ်ခြင်းနောက်ခံ

StorageReview Enterprise Test Lab သည် IT administrator များအား အစစ်အမှန်ဒေတာစင်တာနှင့် လယ်ကွင်းဖြန့်ကျက်မှုများတွင် ကြုံတွေ့ရသည့်အရာများနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော စမ်းသပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တစ်ခုကို တည်ထောင်ခြင်းဖြင့် enterprise storage device များ၏ သက်ဆိုင်ရာနှင့် ဘက်မလိုက်သော benchmark များကို ပေးစွမ်းနိုင်စေပါသည်။ Enterprise Test Lab သည် ပြန်လည်သုံးသပ်မှုများအတွင်း storage device များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိကျစွာထင်ဟပ်စေသည့် လက်တွေ့ကမ္ဘာ configuration များကို ဒီဇိုင်းဆွဲရန်အတွက် server အမျိုးမျိုး၊ ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု၊ ပါဝါထိန်းညှိမှုနှင့် အခြားအခြေခံအဆောက်အအုံများကို ပေါင်းစပ်ထားသည်။

သိုလှောင်မှုစီမံခန့်ခွဲသူများနှင့် စက်ပစ္စည်းရယူခြင်းအတွက် တာဝန်ရှိသူများသည် ကျွန်ုပ်တို့ထုတ်ဝေထားသောရလဒ်များရရှိထားသည့်အခြေအနေများကို တရားမျှတစွာတိုင်းတာနိုင်စေရန်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်နှင့် စမ်းသပ်မှုပရိုတိုကောများအကြောင်း အသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များထဲသို့ ထည့်သွင်းထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေသော စက်ပစ္စည်းထုတ်လုပ်သူမှ ကျွန်ုပ်တို့၏သုံးသပ်ချက်များကို ငွေပေးချေခြင်း သို့မဟုတ် ကြီးကြပ်ခြင်းမပြုပါ။ StorageReview Enterprise Test Lab အကြောင်း နောက်ထပ်အသေးစိတ်အချက်အလက်များ နှင့် ၎င်း၏ကွန်ရက်စွမ်းရည်များအကြောင်း အပြည့်အစုံကို ထိုစာမျက်နှာများတွင် ရရှိနိုင်ပါသည်။

Synology RackStation RS10613xs+ ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တရားမျှတစွာ အကဲဖြတ်နိုင်ဖို့အတွက် RS10613xs+ ဟာ network မဟုတ်ဘဲ I/O bottleneck ဖြစ်ကြောင်း သေချာစေမယ့် environment တစ်ခုကို ကျွန်တော်တို့ တည်ဆောက်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ Mellanox SX1036 10/40Gb Ethernet Switch နဲ့ တွဲဖက်ထားတဲ့ dual Lenovo ThinkServer RD630s တွေကို အသုံးပြုထားပြီး Mellanox ConnectX-3 PCIe adapters တွေကနေတစ်ဆင့် ချိတ်ဆက်နိုင်ပါတယ်။

Lenovo ThinkServer RD630

  • ၂ x Intel Xeon E5-2620 (2.0GHz, 15MB Cache, 6-cores)
  • Intel C602 ချစ်ပ်ဆက်
  • မှတ်ဉာဏ် - 16GB (2 x 8GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
  • Windows Server 2008 R2 SP1 64-bit၊ Windows Server 2012 Standard၊ CentOS 6.3 64-bit
  • LSI 9211-4i SAS/SATA 6.0Gb/s HBA (boot SSDs အတွက်)
  • LSI 9207-8i SAS/SATA 6.0Gb/s HBA (SSD သို့မဟုတ် HDD များကို benchmarking လုပ်ရန်အတွက်)
  • Intel X540-T2 10GbE PCIe 2.1 အဒက်တာ
  • Mellanox ConnectX-3 10GbE PCIe 3.0 အဒက်တာ
  • Mellanox ConnectX-3 InfiniBand PCIe 3.0 အဒက်တာ

Mellanox SX1036 10/40Gb Ethernet Switch နှင့် Hardware

  • 40GbE port ၃၆ ခု (10GbE port ၆၄ ခုအထိ)
  • QSFP splitter ကြိုးများ 40GbE မှ 4x10GbE အထိ
  • Mellanox ConnectX-3 EN PCIe 3.0 Twin 10G Ethernet အဒက်တာ

RS10613xs+ သည် လက်တွေ့ဘဝတွင် မည်သို့စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်ကို နားလည်ရန်အတွက် ဤသုံးသပ်ချက်သည် ယူနစ်နှင့် သီးခြားစီ benchmark လုပ်ထားပြီးဖြစ်သော storage media အမျိုးမျိုးဖြင့် ယူနစ်ကို ပေါင်းစပ်ထားသော workload analysis များကို အသုံးပြုထားသည်။ SMB နှင့် enterprise deployments များတွင် အဖြစ်များသော drive အမျိုးအစားများဖြင့် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် 7,200RPM ဖြင့်လည်ပတ်သော HGST Ultrastar 7K4000 HDD၊ 15K Toshiba MK01GRRB/R နှင့် Intel ၏ SSD 520 တို့ကို အသုံးပြုပါမည် ။

Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

StorageReview Enterprise Synthetic Workload Analysis တွင် လက်တွေ့ကမ္ဘာလှုပ်ရှားမှုကို ထင်ဟပ်စေရန် ရည်ရွယ်သည့် ဘုံအစီအစဉ်နှင့် ကျပန်းပရိုဖိုင်များ ပါဝင်သည်။ ဤပရိုဖိုင်များသည် သမိုင်းဝင် benchmark protocol များနှင့် ဆင်တူမှုအပေါ် အခြေခံထားသည့်အပြင် 4K read and write speed နှင့် enterprise storage ကို အကဲဖြတ်ရန် မကြာခဏအသုံးပြုသည့် 8K 70/30 benchmark ကဲ့သို့သော ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်ထုတ်ဝေထားသော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရန် အထောက်အကူဖြစ်စေရန် ရည်ရွယ်ပါသည်။

  • 4K (ကျပန်း)
    • ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
  • ၁၂၈K (အစီအစဉ်အတိုင်း)
    • ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
  • 8K 70/30 (ကျပန်း၊ ကက်ရှ်မထည့်ထားသော)
    • ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
  • 8K 70/30 (ကျပန်း၊ ကက်ရှ်လုပ်ထားသည်)
    • ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
  • ၁၂၈K (အစီအစဉ်အတိုင်း)
    • ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်

RS10613xs+ အတွက် လက်တွေ့ကမ္ဘာအသုံးပြုမှုအခြေအနေများကို အကောင်းဆုံးတုပနိုင်ရန်အတွက် compute server နှစ်ခုသည် I/O workloads များကို unit သို့ သီးခြားမောင်းနှင်ပေးမည်ဖြစ်သည်။ server တစ်ခုစီအတွက် ရလဒ်များကို တစ်ခုချင်းစီဇယားဆွဲပြီးနောက် နှစ်ခုလုံးအတွက် စုစုပေါင်းနံပါတ်အဖြစ် ဖော်ပြထားသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် RS10613xs+ ကို 7K enterprise HDD များ၊ 15K HDD များနှင့် SSD များဖြင့် benchmark လုပ်ပါမည်။ RS10613xs+ ၏ SSD Cache လုပ်ဆောင်ချက်ကြောင့်၊ 8k 70/30 စမ်းသပ်မှုနှစ်ခုရှိကြောင်း သတိပြုပါ- တစ်ခုမှာ uncached ဖြစ်ပြီး နောက်တစ်ခုမှာ 15K enterprise HDD များ၏ array ဖြင့် cached စွမ်းဆောင်ရည်ကို အထူးစစ်ဆေးသည့် protocol subset ဖြင့်ဖြစ်သည်။

queue depth ၁၆ ခုဖြင့် thread ၁၆ ခုတွင် ၁၀၀% ကျပန်း 4K read activity ဖြင့်၊ storage medium ကို စွမ်းဆောင်ရည် bottleneck အဖြစ် အသုံးပြု၍ မျှော်လင့်ထားသည့်အတိုင်း 7K HDD များမှ 15K HDD သို့ ရွေ့လျားသည့် linear performance gains များကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့ပါသည်။ SSD များ တပ်ဆင်ထားသော RS10613xs+ သည် server နှစ်ခုလုံးအတွက် 29,000 IOPS အလယ်အလတ်တွင် read performance နှင့် 13,000 IOPS အနိမ့်ဆုံးတွင် write performance ရရှိခဲ့ပါသည်။

4k benchmark တွင် ပျမ်းမျှ latency ကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် RS10613xs+ သည် HDD array နှစ်ခုလုံးကို စမ်းသပ်စဉ်အတွင်း server နှစ်ခုလုံးတွင် read latency တွင် near-parity ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။ 7K HDD များအတွက် ပျမ်းမျှ 257.86ms နှင့် 15K HDD array အတွက် 141.53ms ဖြစ်သည်။ HDD write latency အတွက် ಒಟ್ಟಾರೆရလဒ်များသည် မျှော်မှန်းထားသည့်ပုံစံအတွင်း ကျရောက်ပြီး 7K array အတွက် 375.21ms နှင့် 15K HDD array အတွက် 177.69ms ဖြစ်သည်။ SSD array ကို စမ်းသပ်စဉ်တစ်လျှောက်လုံး 4k read နှင့် write latency များသည် တသမတ်တည်းရှိပြီး dual server များတစ်လျှောက် read လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် ပျမ်းမျှ 8.68ms နှင့် read လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် 19.14ms ရလဒ်များ ရရှိခဲ့သည်။

4k အမြင့်ဆုံး latency benchmark သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmark protocol တစ်လျှောက်ရှိ storage media အမျိုးမျိုး၏ မွေးရာပါ ကန့်သတ်ချက်များကို ထင်ဟပ်စေသည်။ server နှစ်ခုလုံးတွင် ပျမ်းမျှအားဖြင့် 7K HDD array သည် အမြင့်ဆုံး read latency 775.5ms နှင့် အမြင့်ဆုံး write latency 1791.5ms ရရှိခဲ့သည်။ 15K HDD write benchmark အတွင်း server နှစ်ခုကြား အမြင့်ဆုံး latency တွင် 400ms နီးပါး အနည်းငယ် ကွဲလွဲမှုကို ကျွန်ုပ်တို့ သတိပြုမိခဲ့သော်လည်း၊ ၎င်းသည် အလုံးစုံရလဒ်များကို မထိခိုက်စေခဲ့ပါ။ 15K HDD array သည် read လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် ပျမ်းမျှအမြင့်ဆုံး latency ကို 378.0ms နှင့် write လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် 893.0ms အထိ လျှော့ချနိုင်ခဲ့သည်။ SSD array တစ်ခုဖြင့် RS10613xs+ သည် server နှစ်ခုလုံးတွင် 4k read လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် ပျမ်းမျှစွမ်းဆောင်ရည် 54.7ms နှင့် write လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် 114.9ms ရရှိခဲ့သည်။

စံသွေဖည်မှုရလဒ်များသည် 4k စမ်းသပ်မှုပရိုတိုကောအတွင်း latency benchmarks များတွင် မည်မျှအတက်အကျရှိသည်ကို ညွှန်ပြနေပြီး၊ ပျမ်းမျှနှင့် အမြင့်ဆုံး latency ရလဒ်များသည် မျှော်လင့်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီသော်လည်း သီးခြားအခြေအနေများကြောင့် အခြား visualization များတွင် မပေါ်သော မညီမညာရလဒ်များကို ဖြစ်ပေါ်စေသည့် ပြဿနာနေရာများကို ဖော်ထုတ်ရာတွင် အသုံးဝင်နိုင်ပါသည်။ စံသွေဖည်မှုကို ပုံဖော်ခြင်းသည် HDD array နှစ်ခုလုံးအတွက် အံ့အားသင့်စရာများကို မဖော်ပြပါ၊ 7K HDD array တွင် read လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် 23.88ms နှင့် write အတွက် 114.48ms နှင့် 15K HDD array တွင် read အတွက် 10.80ms နှင့် write အတွက် 46.58ms ပျမ်းမျှ standard deviation ရှိသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ SSD array ၏ 4k စမ်းသပ်မှုအတွက် standard deviation ကို စစ်ဆေးသောအခါ RS10613xs+ သည် Sever 2 အတွက် အနည်းငယ်ဦးစားပေးမှုကို ပြသခဲ့ပြီး၊ Server 1 အတွက် read လုပ်ဆောင်ချက်များတွင် 0.39ms နှင့် write အတွက် 0.77ms standard deviations ရရှိခဲ့ပြီး read လုပ်ဆောင်ချက်များတွင် 1.21ms နှင့် write အတွက် 2.10ms ရရှိခဲ့ပါသည်။

နောက် benchmark သည် 100% read နှင့် 100% write လုပ်ဆောင်ချက်များတွင် 16T/16Q load ဖြင့် 100% 8K sequential throughput ကို တိုင်းတာသည်။ 7K enterprise HDD များ array တပ်ဆင်ထားသော RS10613xs+ သည် ပေါင်းစပ် read throughput 37,062 IOPS နှင့် write throughput 13,009 IOPS ကို ရရှိနိုင်ခဲ့ပြီး read performance တွင် Server 1 အတွက် အနည်းငယ်သာ ကွာဟချက်ရှိသည်။ 15K HDD များဖြင့် RackStation unit သည် server နှစ်ခုလုံးအတွက် တူညီသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး စုစုပေါင်း read performance 26,488 IOPS နှင့် write performance 868 IOPS ကို ရရှိခဲ့သည်။ SSD များသို့ ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ RS10613xs+ သည် ပေါင်းစပ် read throughput 66,718 IOPS နှင့် write performance 13,034 IOPS ကို ရရှိခဲ့သည်။

8k benchmark မှာ 70% read operations နဲ့ 30% write operations တွေပါဝင်တဲ့ thread ၂ ခုနဲ့ thread ၂ ခုကနေ ၁၆ ခုအထိရှိတဲ့ queue နဲ့ queue depth ၁၆ ခုအထိရှိတဲ့ thread နဲ့ queue depth ပေါင်းစပ်မှုအမျိုးမျိုးမှာ array configuration သုံးခုကို စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ server နှစ်ခုလုံးအတွက် 8T/8Q မှာ စွမ်းဆောင်ရည် အနည်းငယ် အားနည်းတာကလွဲရင် 7K enterprise HDD array နဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က benchmark တစ်လျှောက်လုံး တသမတ်တည်း ရှိနေခဲ့ပါတယ်။ 15K HDD array ဟာ benchmark 4T/4Q ရောက်တဲ့အခါ workload တွေမှာ နှိုင်းယှဉ်ရင် ဒီလို ကျဆင်းမှုကို မကြုံတွေ့ခဲ့ရပါဘူး။ queue depth အလွန်နည်းပြီး thread count ၈ ခုထက်နည်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် နှေးကွေးတာကလွဲရင် SSD array ဟာ ဒီစမ်းသပ်မှုတစ်လျှောက်လုံးမှာ သူ့ရဲ့ aggregate IOPS ကို ၄၀,၀၀၀ အထက်မှာ ထိန်းထားနိုင်ခဲ့ပါတယ်။

နောက် benchmark မှာ 15K HDD array နဲ့ တူညီတဲ့ workload အတွက် RS10613xs+ ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို စစ်ဆေးပြီး SSD Cache function ကို enable လုပ်ထားတာနဲ့ မဖွင့်ထားတာကို array ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို နှိုင်းယှဉ်ပါတယ်။ cache ဘယ်လိုပဲဖြစ်ဖြစ် array ရဲ့ အားအနည်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ဟာ မျှော်လင့်ထားတဲ့အတိုင်း thread နည်းပြီး queue နည်းတဲ့ ပေါင်းစပ်မှုတွေမှာ ဖြစ်ပေါ်ပါတယ်။ SSD Cache ကို အသုံးပြုထားတဲ့အခါ server နှစ်ခုလုံးရဲ့ ပေါင်းစပ်စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ 2,900 IOPS အကွာအဝေးမှာ ပျမ်းမျှတန်ဖိုးတွေကနေ 4,600 IOPS အနီးမှာ ပျမ်းမျှတန်ဖိုးတွေအထိ ခုန်တက်သွားပါတယ်။

8k benchmark မှာ ပျမ်းမျှ latency က array configuration သုံးခုစလုံးမှာ အံ့သြစရာတစ်စုံတစ်ရာ မတွေ့ရှိခဲ့ပါဘူး။ မီဒီယာအမျိုးအစားသုံးမျိုးစလုံးဖြစ်တဲ့ 7K HDD၊ 15K HDD နဲ့ SSD တို့ဟာ thread counts နဲ့ queue depths နိမ့်တဲ့အခါမှာ အကောင်းဆုံး latency တွေကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ 7K RPM HDD တွေဟာ 4T စမ်းသပ်မှုတွေမှာ 15K HDD တွေနဲ့ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့ပြီး 15K HDD တွေရဲ့ လည်ပတ်မှုအမြန်နှုန်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားမှုဟာ နှေးကွေးတဲ့ 7K drives တွေထက် သိသိသာသာ သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။

15K HDD များပါသည့် array နှင့် SSD Cache ကိုဖွင့်ခြင်းဖြင့် ပျမ်းမျှ latency benchmark ကို တူညီစွာလုပ်ဆောင်ခြင်းသည် array ၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို သိသိသာသာတိုးတက်စေခဲ့ပြီး၊ အထူးသဖြင့် အမြင့်ဆုံး load 16T/16Q တွင် cache ကိုဖွင့်ခြင်းဖြင့် ပျမ်းမျှ latency ကို 175.49ms မှ 56.44ms အထိ လျော့ကျစေခဲ့သည်။

မတူညီသော workloads နှင့် array configuration များတွင် အဆိုးဆုံးအခြေအနေတွင် latency ကိုညွှန်ပြသည့် အမြင့်ဆုံး latency ဇယားတွင်၊ 7K HDD array သည် server နှစ်ခုကြားတွင် ပိုမိုများပြားသော variability နှင့် 15K HDD array တွင် ကြုံတွေ့ရသော variability ထက် အလုံးစုံပိုမိုများပြားကြောင်း ပြသထားသည်။

15K HDD အမြင့်ဆုံး latency benchmark အတွင်း SSD Cache ကိုဖွင့်ထားခြင်းဖြင့် SSD များမှရရှိနိုင်သော latency ရလဒ်များသည် ပိုမိုတသမတ်တည်းရှိကြောင်း ပြသခဲ့သော်လည်း၊ thread အရေအတွက်နှင့် queue depths အမြင့်ဆုံး benchmark ၏အပိုင်းများအထိ SSD Cache ကိုဖွင့်ထားသည့်အခါ raw နံပါတ်များသည် သိသိသာသာကွာခြားခြင်းမရှိပါ။

8k 70/30 benchmark ရလဒ်များအတွက် ဇယားစံသွေဖည်မှုသည် array တည်ဆောက်ရန်အသုံးပြုသော drive media မည်သို့ပင်ရှိစေကာမူ စမ်းသပ်ခြင်း protocol တွင်အသုံးပြုသော server နှစ်ခုတွင် ကြုံတွေ့ရသော တသမတ်တည်း latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထင်ဟပ်စေသည်။

15K HDD များ၏ array အတွက် SSD Cache ကို enable လုပ်ထားခြင်းဖြင့်၊ standard deviation ရလဒ်များက cache function အတွက် အကောင်းဆုံးအသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များသည် thread များစွာသည် storage system ပေါ်တွင် I/O တောင်းဆိုမှုများကို တစ်ပြိုင်နက်တည်းပြုလုပ်နေသည့် အခြေအနေများတွင်ဖြစ်ကြောင်း အကြံပြုထားသည်။

RackStation RS10613xs+ ရဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး benchmark မှာ 100% read နဲ့ 100% write operations တွေမှာ 16T/16Q workload နဲ့ sequential 128K transfer speed ကို စစ်ဆေးခဲ့ပါတယ်။ ဒီအခြေအနေမှာ Ultrastar 7K4000 ဟာ 15K Toshiba drive ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး၊ 128k benchmark လို transfer ကြီးတွေမှာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးနိုင်တဲ့ density မြင့်မားမှုကြောင့်လို့ ယူဆရပါတယ်။ SSD array ဟာ 128k read test မှာ 7K HDD ထက် သိသိသာသာ သာလွန်ကောင်းမွန်ပေမယ့်၊ write ရလဒ်တွေကတော့ အတော်လေး နီးစပ်ပြီး SSD ဟာ Ultrastar HDD ထက် အနည်းငယ်သာ သာလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။

ကောက်ချက်

RackStation RS10613xs+ သည် Synology ၏ အခိုင်မာဆုံး ကမ်းလှမ်းချက်ဖြစ်ပြီး 424TB အထိ သိုလှောင်နိုင်စွမ်းရှိပြီး SSD caching နှင့် aggregated 10GbE interfaces များမှတစ်ဆင့် အမြင့်ဆုံးအဆင့်တွင် 2,000MB/s throughput နှင့် 400,000 IOPS ပေးစွမ်းနိုင်သည်။ သို့သော် RS10613xs+ ၏ အဓိကအားသာချက်မှာ file-level NAS storage ကို block-level SAN functions များနှင့် ပေါင်းစည်းခြင်းဖြင့် NAS နှင့် SAN စွမ်းရည်များ ပေါင်းစည်းမှုကို မောင်းနှင်ရန်ဖြစ်သည်။ Synology သည် VMware ESXi ပတ်ဝန်းကျင်များဖြင့် အလွန်ကောင်းမွန်သော ပံ့ပိုးမှုကို ပေးဆောင်ပြီး file-system request များကို host system level တွင်မဟုတ်ဘဲ RackStation သို့ offload လုပ်ရန် VAAI ပံ့ပိုးမှုကို ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့် ပေးဆောင်သည်။ အခြား Synology ကမ်းလှမ်းချက်များကဲ့သို့ပင် RS10613xs+ သည် စီမံခန့်ခွဲမှုကို ရိုးရှင်းစေရန် DiskStation Manager ကို လုပ်ဆောင်ပြီး ကျယ်ပြန့်သော app ပံ့ပိုးမှုဖြင့် စားသုံးသူနှင့် enterprise ဈေးကွက်နှစ်ခုလုံးတွင် ထိပ်တန်းအဆင့်တွင် ရပ်တည်နေသော အသုံးပြုရလွယ်ကူသော interface ကို ပေးဆောင်သည်။

စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ပတ်သက်လာရင် Synology RackStation RS10613xs+ မှာ အစွမ်းကုန် အသုံးချနိုင်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေမှာ 7,200RPM HDD တွေနဲ့ bulk storage စွမ်းဆောင်ရည်၊ 15K SAS HDD တွေနဲ့ ပိုမြန်တဲ့ platter storage နဲ့ SSD အားလုံးကို အသုံးပြုပြီး စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် flash storage တွေကို အဓိကထား စမ်းသပ်ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ platform-inclusive configuration တွေက setup တစ်ခုချင်းစီအတွက် 10-bays အားလုံးကို အသုံးပြုထားပေမယ့် ဝယ်သူတွေကို SAS expansion shelves တွေမှတစ်ဆင့် multiple storage tiers တွေကို အသုံးပြုခြင်းမှ ဘာမှ မတားဆီးနိုင်ပါဘူး။ multi-threaded large-block sequential transfer test ကို အသုံးပြုခြင်းအားဖြင့် read speed 500-976MB/s အထိ ရှိပြီး write speed ကတော့ 95-105MB/s ကြားမှာ ရှိပါတယ်။ small-block sequential load ကို ပြောင်းလဲလိုက်တဲ့အခါ SSD တွေနဲ့ 66k IOPS read နဲ့ HDD တွေနဲ့ 37k IOPS အထိ အမြင့်ဆုံး ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုတွင်လည်း ရောနှောထားသော workload စွမ်းဆောင်ရည်သည် အားကောင်းခဲ့ပြီး 7K HDD များဖြင့် IOPS 1,773 မှ 15K SAS HDD များဖြင့် IOPS 2,915 အထိ၊ all-flash configuration မှ 15K SAS+Cache ဖြင့် IOPS 4,534 အထိ အမြင့်ဆုံး throughput scaling ပြုလုပ်ခဲ့သည်။

Synology ရဲ့ RackStation စီးရီးမှာ block နဲ့ file မှာ နှစ်ထပ်ကျွမ်းကျင်မှုတွေကို အသုံးပြုနိုင်တဲ့ corporate storage environment တွေအတွက် ရွေးချယ်စရာတွေ အများကြီးရှိပါတယ်။ RackStation စီးရီးမှာ အစွမ်းထက်ဆုံး unit အနေနဲ့ RS10613xs+ ဟာ DiskStation Manager operating system ကို အပြည့်အဝအသုံးချနိုင်ပြီး သင်ယူမှုပုံစံကို ကောင်းမွန်စေရုံသာမက ရှုပ်ထွေးတဲ့ deployment တွေအတွက်လည်း အစွမ်းထက်တဲ့ functionality တွေကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ SSD Cache နဲ့ dedicated SSD drive bay နှစ်ခုအပြင် optional dual-10GbE interface card နဲ့အတူ RackStation RS10613xs+ ဟာ throughput မှာ စိတ်ပျက်စရာမရှိပါဘူး။ Synology ရဲ့ SSD Cache နည်းပညာကနေ အကျိုးကျေးဇူးရရှိတဲ့ read operations တွေက server က application အမျိုးမျိုးကို support လုပ်တဲ့ environment တွေမှာတောင် converged NAS/SAN unit တစ်ခုရဲ့ high performance storage ကို မောင်းနှင်နိုင်တဲ့ အလားအလာကို ပြသနေပါတယ်။

Pros

  • ကနဦး 2U footprint မှ ကြီးမားသော သိုလှောင်မှု တိုးချဲ့နိုင်မှု
  • စွယ်စုံသုံး DiskStation Manager (DSM) လည်ပတ်မှုစနစ်ဖြင့် လည်ပတ်သည်
  • သီးသန့်၊ ရှေ့တွင်အသုံးပြုနိုင်သော SSD bay များပါရှိသော SSD Cache နည်းပညာ

အားနည်းချက်များ

  • cache လုပ်ထားတဲ့ volume တစ်ခုချင်းစီမှာ ၎င်းအတွက် သီးသန့် SSD နှစ်ခု လိုအပ်ပါတယ်

အောက်ဆုံးလိုင်း

Synology ရဲ့ RS10613xs+ ဟာ NAS ဈေးကွက်မှာ လုပ်ဆောင်ချက်တွေ၊ အသုံးပြုရလွယ်ကူမှု၊ ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုနဲ့ ဈေးနှုန်းတွေကို ပေါင်းစပ်ထားတဲ့အတွက် ဘတ်ဂျက်များများမသုံးဘဲ အကောင်းဆုံး NAS storage system ကို လိုချင်တဲ့ SMB/branch office/remote office အသုံးပြုသူတိုင်းအတွက် လွယ်ကူတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။

Amazon မှာ Synology RackStation RS10613xs+ ကို ဝယ်ယူနိုင်ပါတယ်

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

မာ့ခ် ကစ်ဒ်