Dell EMC SC9000 to najwydajniejsze rozwiązanie Della oparte na technologii all-flash i hybrydowej pamięci masowej z serii SC, oparte na rozwiązaniach z rodziny PowerEdge i wykorzystujące najnowszy system operacyjny Storage Center 7. W ciągu ostatnich kilku miesięcy laboratorium testowe StorageReview Enterprise Test Lab poddało SC9000 naszym testom porównawczym, aby zrozumieć jego wydajność w rzeczywistych obciążeniach. Nasza recenzja analizuje również, w jaki sposób SC9000 i SCOS 7 wpisują się w ewoluujący ekosystem pamięci masowej Dell EMC klasy średniej, który obejmuje produkty z serii SC i Unity.
Z perspektywy czasu, nasza ocena Compellent SC8000 sprzed dwóch lat dostarczyła nam kilku wskazówek co do kierunku, w jakim Dell Enterprise Storage Group będzie zmierzać, aby stworzyć SC9000. Na początku 2014 roku Dell podejmował intensywne działania mające na celu promowanie pamięci masowej opartej na technologii flash w centrach danych. Oferta Della nie opierała się wyłącznie na spadających cenach pamięci flash; opierała się ona na technologiach „Data Progression” firmy i innych nowych funkcjonalnościach.
Kiedy w 2015 roku zaprezentowano macierz SC9000, ogłoszono ją flagową macierzą Dell z serii SC, która miała połączyć technologie Dell PowerEdge 13G z nowymi obudowami dysków SAS 12 Gb/s. Następnie, w połowie 2016 roku, Dell wydał SCOS 7, znaczącą aktualizację systemu operacyjnego Storage Center. Dell nie tylko wprowadził nowe funkcje, takie jak najlepsza w swojej klasie deduplikacja i kompresja, ale także zaimplementował ścisłą integrację zarządzania między serwerami Storage Center a serią EqualLogic PS.
Gdy rozpoczynaliśmy ocenę SC9000, firma Dell ogłosiła przejęcie EMC , dzięki czemu Dell Technologies stała się największą prywatną firmą technologiczną na świecie. SC9000 i system operacyjny Storage Center 7 mogą dać wskazówki co do kierunku, w jakim Dell Infrastructure Solutions Group będzie rozwijać swoje portfolio technologiczne, a także co do segmentów rynku, które Dell EMC może traktować priorytetowo w latach 2017 i 2018.
Niezależnie od tego, w jakim kierunku firma będzie zmierzać ze swoją ofertą pamięci masowych dla średnich i dużych przedsiębiorstw, jest wiele powodów do optymizmu, jeśli chodzi o sam model Dell EMC SC9000, o czym przekonaliśmy się w trakcie naszej oceny.
Specyfikacja Dell EMC SC9000
- Procesory: Dwa 8-rdzeniowe procesory Intel Xeon 3.2 GHz na kontroler
- Kontrolery na macierz: 2 (aktywne/aktywne)
- System operacyjny: Dell Storage Center OS (SCOS) 6.7 lub nowszy
- Pamięć systemowa: 256 GB na kontroler (łącznie 512 GB na macierz)
- Możliwości rozbudowy
- Min./maks. liczba dysków: 6/1024 na macierz, więcej w systemach federacyjnych
- Maksymalna pojemność surowa (SAN): 3 PB na macierz (SSD lub HDD), więcej w systemach federacyjnych
- Maksymalna pojemność surowa (NAS):
- 3PB na macierz z opcjonalnym FS8600
- 6PB w pojedynczej przestrzeni nazw (z macierzami FS8600 i wieloma macierzami SC9000)
- Nośniki
- Architektura: napędy SAS i NL-SAS; w jednym systemie można mieszać różne typy napędów, prędkości transferu i prędkości obrotowe
- Dyski SSD: intensywne zapisywanie, intensywne odczytywanie
- Dyski twarde: 15 tys. obr./min, 10 tys. obr./min, 7.2 tys. obr./min
- Obudowy rozszerzające
- SC420 (24 gniazd na dyski 2.5”, 12 Gb SAS)
- SC400 (12 gniazd na dyski 3.5”, 12 Gb SAS)
- SC280 (84 gniazd na dyski 3.5”, 6 Gb SAS)
- SC220 (24 gniazd na dyski 2.5”, 6 Gb SAS)
- SC200 (12 gniazd na dyski 3.5”, 6 Gb SAS)
- Sieć i wejścia/wyjścia rozszerzeń
- Gniazda PCIe3: 7 na kontroler, 4 pełnej wysokości (karta pamięci podręcznej zajmuje jedno) i 3 niskoprofilowe
- Każdy slot może być używany do połączeń sieciowych typu front-end lub połączeń rozszerzających pojemność zaplecza
- Protokoły sieciowe front-end: FC, iSCSI, FCoE (obsługuje jednoczesną obsługę wielu protokołów)
- Maks. 16 portów FC: 32 na macierz (SFP+)5
- Maks. 8 Gb/4 Gb portów FC: 24 na macierz (SFP+)5
- Maks. 10 Gb/s portów iSCSI: 20 na macierz (karta optyczna lub miedziana SFP+, BASE-T, iSCSI DCB, IPv6)
- Maks. 1 Gb portów iSCSI: 20 na macierz (BASE-T)
- Maks. 10 Gb/s portów FCoE: 12 na macierz (karta optyczna lub miedziana SFP+, BASE-T)
- Protokoły rozbudowy zaplecza: SAS 12 Gb (automatyczna negocjacja do 6 Gb)
- Maksymalna liczba portów rozszerzeń zaplecza: 32 na macierz
- Konfiguracje macierzy: macierze all-flash, hybrydowe lub dyskowe
- Format pamięci masowej: blokowy (SAN) i/lub plikowy (NAS) z tego samego puli
- Optymalizacja danych
- Metoda automatycznego poziomowania: migracja oparta na zasadach i wykorzystaniu danych w czasie rzeczywistym, konfigurowalny rozmiar strony 512 KB–4 MB
- Struktura automatycznego poziomowania: maksymalnie 3 podstawowe poziomy (oparte na nośnikach), maksymalnie 2 poziomy dysków SSD (dyski SSD intensywnie zapisujące i odczytujące)
- Dostosowywanie poziomów: profile domyślne i zdefiniowane przez użytkownika, opcja „przypinania” woluminów do dowolnego poziomu
- Obsługa RAID: RAID 0, 1, 5, 6, RAID 10 i RAID 10 DM (podwójne lustro); na jednej macierzy może znajdować się dowolna kombinacja poziomów RAID
- Poziomowanie RAID: automatyczne tworzenie i dynamiczne ponowne rozmieszczanie wielu poziomów RAID na tym samym poziomie; nie ma potrzeby wstępnego przydzielania grup RAID
- Cienkie provisionowanie: domyślnie aktywne na wszystkich woluminach, działa z pełną wydajnością we wszystkich funkcjach
- Deduplikacja i kompresja: Możliwość wyboru opcji dla każdego woluminu na poziomie dysków SSD i/lub HDD; dostępna jest również opcja obejmująca wyłącznie kompresję
- Optymalizacja dysku twardego: FastTrack przenosi często używane dane na zewnętrzne ścieżki, co zapewnia krótszy czas reakcji
- Fizyczny
- Zasilacze: Podwójne, redundantne zasilacze o mocy 1100 W z certyfikatem 80 PLUS Platinum
- Moc maksymalna: 425W
- Typ wlotu: NEMA 5-15/CS22.2, nr 42
- Wysokość: 2U/87.3 mm (3.44 cala)
- Szerokość: 482.4 mm (18.98 cala) z zatrzaskami stojaka; 444 mm (17.08 cala) bez zatrzasków stojaka
- Głębokość: 755.8 mm (29.75 cala) z ramką
- Waga: 19.73 kg (43.5 funta)
- Statyczne szyny ReadyRails II do montażu bez użycia narzędzi w szafach 4-słupkowych z otworami kwadratowymi lub okrągłymi bez gwintu albo do montażu z użyciem narzędzi w szafach 4-słupkowych z otworami gwintowanymi
- Środowiskowy
- Temperatura pracy: Podczas pracy: od 41°F do 104°F (od 5°C do 40°C)
- Temperatura podczas przechowywania: od -40°F do 149°F (od -40°C do 65°C)
- Wilgotność robocza: 10% do 80% (bez kondensacji)
- Wilgotność w stanie spoczynku: od 5% do 95% (bez kondensacji)
- Usługi: wsparcie Dell Copilot w zakresie wdrażania i usług konsultingowych; Dell Copilot Optimize dostępny w celu zapewnienia dodatkowego, stałego doradztwa strategicznego i wskazówek od wysoko wykwalifikowanego analityka systemów
- Silnik diagnostyczny: Zintegrowany kontroler dostępu zdalnego Dell (iDRAC)
- Określanie rozmiaru systemu: narzędzie Dell Performance Analysis Collection Kit (DPACK)
- Gwarancja na dyski: Wszystkie dyski SSD i HDD objęte są dożywotnią gwarancją na wymianę w przypadku zużycia, z ważną umową serwisową
Budowa i projektowanie
Dell EMC SC9000 to urządzenie o wysokości 6U, zawierające dwa kontrolery 2U i co najmniej jedną półkę pamięci masowej 2U. Zaskakujące są tutaj dwie oddzielne jednostki 2U dla kontrolerów, ponieważ wiele nowoczesnych serwerów może pomieścić dwa kontrolery w jednej jednostce 2U lub znaleźć inny sposób ich umieszczenia. Z przodu urządzenia, pod ramką, prawa strona do środka urządzenia jest pokryta zaślepkami, które zakrywają puste wnęki. Po lewej stronie znajdują się wszystkie elementy sterujące, w tym przycisk/wskaźnik zasilania, przycisk NMI, przycisk identyfikatora systemu, złącze wideo, znacznik informacyjny, gniazdo karty pamięci vFlash, port USB iDRAC, port USB do zarządzania oraz ekran LCD i przyciski identyfikatora systemu, stanu i błędów.
Przechodząc do tyłu urządzenia, widzimy, że górna część jest głównie wypełniona gniazdami kart IO, a podstawowe złącza biegną wzdłuż dolnej krawędzi. W prawym dolnym rogu znajdują się dwa zasilacze z wentylatorami, a nad nimi karta pamięci podręcznej. Po lewej stronie znajdują się 4 złącza Ethernet, 2 porty USB, złącza wideo i szeregowe, port iDRAC8, złącze identyfikatora systemu oraz przycisk identyfikatora systemu. W naszym projekcie gniazda IO zostały wyposażone w dwie dwuportowe karty 10 GbE i dwie dwuportowe karty 16 GbE.
Dell EMC SC9000 obsługuje również różnorodne półki pamięci masowej i rozszerzeń. W naszym przypadku używamy SC420. SC420 ma 24 zatoki 2.5” i obsługuje zarówno dyski HDD, jak i SSD SAS. 24 zatoki zajmują większość przedniej części urządzenia, a przyciski zasilania, statusu i ID znajdują się po lewej stronie. Z tyłu urządzenia znajdują się zasilacze po obu stronach, wentylatory i przełączniki zasilania. W środkowej części znajdują się dwa moduły zarządzania obudową, jeden na drugim.
Przegląd SCOS 7
System operacyjny Dell Storage Center Operating System (SCOS) 7 to system operacyjny i stos oprogramowania, który działa bezpośrednio na kontrolerach Storage Center. Jednak od wersji SCOS 7 nie pełni już funkcji interfejsu administracyjnego. Rozróżnienie między systemem operacyjnym a narzędziem do zarządzania jest znaczące ze względu na pojawienie się oprogramowania Dell Storage Manager (DSM), które ujednolica zarządzanie systemami serii SC i rodziną systemów Dell EqualLogic PS. Innymi słowy, SCOS 7 zapewnia podstawowe funkcje zarządzania i funkcjonalnością systemu SC9000, którego DSM używa do zapewnienia interfejsu administracyjnego.
Jednym z naszych kluczowych odkryć dotyczących SCOS 7 jest przewaga najnowszej technologii deduplikacji i kompresji firmy Dell pod względem wydajności. Chociaż deduplikacja staje się coraz bardziej powszechna w systemach pamięci masowej wielu dostawców, sposób jej wdrożenia ma znaczenie. Firma Dell zastosowała proces deduplikacji oparty na harmonogramie, co pozwala uniknąć spadku wydajności, który zazwyczaj obserwujemy w rozwiązaniach wykorzystujących deduplikację inline. Dzięki przetwarzaniu opartemu na harmonogramie w systemie SC9000 strumień danych jest zapisywany bezpośrednio do najszybszej dostępnej pamięci masowej.
Domyślnie, gdy dane są po raz pierwszy zapisywane na serwerze SC9000, są one umieszczane w najszybszej warstwie pamięci flash w macierzy RAID 10, oczekując na deduplikację, kompresję i automatyczne warstwowanie. Po deduplikacji i kompresji, funkcja Data Progression firmy Dell przechowuje dane o wysokiej aktywności w tej najszybszej warstwie, aż do ich schłodzenia i migracji do macierzy RAID 5/6 w celu zapewnienia długoterminowego dostępu. Wadą tego podejścia w porównaniu z deduplikacją i kompresją inline jest to, że wszystkie dane trafiają do pamięci masowej w pełnej, niezoptymalizowanej objętości. Oznacza to, że najszybsza warstwa pamięci masowej musi mieć wystarczającą pojemność, aby obsłużyć dane przychodzące do kolejnej zaplanowanej rundy deduplikacji, kompresji i warstwowania.
Dzięki Dell EMC SC9000 i SCOS 7 deduplikację i kompresję można teraz konfigurować na poziomie podjednostki LUN. Na przykład administratorzy mogą wyznaczyć określone woluminy, które będą przetwarzane wyłącznie przez algorytm kompresji. SCOS 7 można również skonfigurować tak, aby deduplikacja i kompresja były wyłączane dla wszystkich danych z wyjątkiem nieaktywnych danych zapisanych w migawkach.
Deduplikacja i kompresja mogą być głównymi tematami aktualizacji SCOS 7, ale wydajność danych leży u podstaw całej architektury. Oznacza to, że SC9000 może korzystać z funkcji cienkich klonów i zapisów, cienkiego aprowizowania oraz narzędzi takich jak „Remote Instant Replay”, które wykorzystują koncepcję cienkiego aprowizowania do odzyskiwania danych po awarii, aby zapewnić cienką replikację.
Jednym z owoców decyzji firmy Dell o konsolidacji rodziny SC z rodziną EqualLogic PS jest dostępność VMware Virtual Volumes (VVol) dla SC9000, funkcji przeniesionej z serii PS. VVols to schemat, który umożliwia kontrolerom SCOS 7 integrację z maszynami wirtualnymi w celu optymalizacji wydajności maszyn wirtualnych. Oznacza to, że administratorzy mogą konfigurować usługi SCOS 7 zarówno dla poszczególnych maszyn wirtualnych, jak i dla poszczególnych woluminów.
Rozwiązanie SCOS 7 firmy Dell zawiera również nowe funkcje QoS oparte na woluminach, które umożliwiają administratorom ograniczanie przepustowości „głośnych sąsiednich woluminów” o dużych wymaganiach wejścia/wyjścia, dzięki czemu woluminy te mogą lepiej współistnieć w środowiskach współdzielonej pamięci masowej.
Ponadto SCOS 7 wprowadza technologię Live Migrate firmy Dell, co oznacza, że federacja wielu macierzy jest częścią systemu operacyjnego działającego bezpośrednio na serwerze SC9000. Live Migration umożliwia administratorom systemów SC9000, SC8000 i SC4020 przenoszenie woluminów między macierzami za pośrednictwem oprogramowania Dell Storage Manager, bez konieczności wyłączania woluminów z sieci lub instalowania dodatkowego sprzętu i oprogramowania. Podobnie technologia Live Volume firmy Dell zapewnia transparentne automatyczne przełączanie awaryjne na woluminy rezerwowe w innej macierzy w przypadku scenariuszy odzyskiwania po awarii. Dzięki temu rozwiązaniu aplikacje mogą kontynuować działanie podczas przerw w działaniu systemu bez konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu lub oprogramowania do wirtualizacji.
Zarząd
Zarządzanie systemem Dell EMC SC9000 odbywa się za pomocą samodzielnego oprogramowania Dell EMC Storage Manager Client. Testowana wersja to 2016 R2. Po pierwszym uruchomieniu oprogramowania Storage Manager Client pojawia się ekran logowania z prośbą o podanie nazwy użytkownika i hasła, adresu IP i nazwy hosta oraz portu, z którym ma zostać nawiązane połączenie. Kliknięcie przycisku „Zaloguj” powoduje połączenie z oprogramowaniem Dell EMC Storage Manager i umożliwia zarządzanie systemami.
Pierwsza strona to ekran podsumowujący wszystkie systemy Storage Center połączone z systemem Storage Manager. Zawiera on krótkie podsumowanie systemów pamięci masowej, adresów IP, wersji i statusu, a także pojemności zarządzanych systemów.
Po wejściu do systemu dostępne są liczne zakładki ze szczegółowym podsumowaniem systemu, pamięcią masową, sprzętem, wykorzystaniem wejścia/wyjścia, wykresami, alertami i dziennikami. Pierwsza zakładka to ogólne podsumowanie zawierające informacje o skonfigurowanej przestrzeni, wolnej przestrzeni i wielu różnych alertach, które mogą zostać uruchomione przez system.
Po wybraniu zakładki „Magazyn” przechodzimy do wnętrza systemu, gdzie wyświetlana jest konfiguracja woluminów, serwerów, zdalnych centrów pamięci masowej, zdalnych grup PS, domen błędów, dysków, typów pamięci masowej, profili migawek i profili pamięci masowej. Każda z tych opcji zostanie szczegółowo opisana w kolejnych sekcjach.
Sekcja „Woluminy” wyświetla woluminy skonfigurowane w systemie. Pokazuje pojemność tych woluminów, ich wykorzystanie, aktywną (użytą) przestrzeń, narzut migawek, rzeczywistą przestrzeń i wiele innych statystyk dotyczących woluminów. To również obszar, w którym można tworzyć woluminy i zarządzać ich hierarchią.
Kliknięcie linku „Utwórz wolumin” uruchamia kreatora tworzenia woluminu, który umożliwia nadanie nazwy woluminowi, wybranie jego rozmiaru, wybranie profilu migawki, przypisanie go do serwera oraz skonfigurowanie różnych profili dla woluminu. Funkcje redukcji danych (kompresja lub kompresja i deduplikacja) wykorzystują programową redukcję danych w celu zwiększenia pojemności systemu. Profile i typy pamięci masowej pozwalają wybrać typ dysku i parzystość używane w zapleczu systemu.
Po wybraniu opcji „Serwery” wyświetlone zostaną serwery, klastry serwerów oraz przypisania dysków dla tych systemów. Ten obszar jest uważany za część systemu odpowiedzialną za „mapowanie i maskowanie”.
Wybranie klastra serwerów wyświetla serwery wchodzące w jego skład, informacje o przestrzeni dyskowej oraz, co najważniejsze, identyfikatory LUN i informacje o kontrolerach HBA. Wybranie LUN z listy i kliknięcie prawym przyciskiem myszy powoduje wyświetlenie opcji edycji LUN i umożliwia modyfikację przypisania identyfikatora LUN.
Powrót do głównego obszaru Serwery i kliknięcie przycisku „Utwórz serwer” umożliwia utworzenie nowego serwera i przypisanie kart HBA znajdujących się na tym serwerze. Lista ta zostanie uzupełniona o nieużywane serwery zarejestrowane w systemie, które nie zostały jeszcze przypisane.
Kliknięcie przycisku „Utwórz klaster serwerów” umożliwia utworzenie klastra systemów, które będą współdzielić te same jednostki LUN. Dostępne są opcje: Dodaj serwer do klastra, Usuń zaznaczone i Utwórz nowy serwer, co pozwala na utworzenie klastra systemów, które będą miały dostęp do jednej lub wielu jednostek LUN.
Menu Zdalnych Centrów Pamięci Masowej pozwala użytkownikom zobaczyć wiele różnych Centrów Pamięci Masowej podłączonych do systemu w celu replikacji. Wszystko to jest konfigurowane za pośrednictwem protokołu iSCSI. Ponieważ replikacja nie jest przeprowadzana na żadnych zdalnych systemach, ten ekran jest obecnie pusty.
Menu Zdalne Grupy PS wyświetla zdalne macierze serii PS skonfigurowane do replikacji, również skonfigurowane przez iSCSI. Podobnie jak w menu Zdalne Centra Pamięci Masowej, ponieważ żadne z nich nie jest skonfigurowane, nie ma ich tutaj do wyświetlenia.
Menu Domeny błędów wyświetla porty front-end i przypisane do nich mechanizmy przełączania awaryjnego. Liczba skonfigurowanych domen błędów będzie bezpośrednio odzwierciedlać liczbę struktur skonfigurowanych w środowisku. W przypadku pojedynczej struktury pamięci masowej będzie istniała jedna domena błędów. Jeśli karta HBA, port, SFP lub przełącznik ulegnie awarii, a nazwa WWN (lub IQN w konfiguracjach iSCSI) może zostać przeniesiona na inny interfejs fizyczny, połączenia te zostaną przeniesione na inny dostępny interfejs. Więcej informacji na temat działania domen błędów i sposobu ich konfiguracji można znaleźć w przewodnikach konfiguracyjnych firmy Dell.
Menu Dyski wyświetla dyski w systemie i wszystkie powiązane z nimi informacje. Tutaj konfiguruje się również zarządzanie odpornością dysków. Po skonfigurowaniu dyski znajdują się w stanie „redundantnym”, co oznacza, że skonfigurowany jest jeden bit parzystości (RAID5) lub jeden bit lustrzany (RAID10). Można skonfigurować podwójną redundancję, co odpowiadałoby konfiguracji RAID6.
Na karcie „Typy pamięci masowej” można skonfigurować różne typy ochrony danych. W testowanym systemie skonfigurowano RAID10 i RAID5-9, a także wskazano miejsce przydzielenia pojemności. Kliknięcie linku „Utwórz typ pamięci masowej” umożliwia utworzenie innej klasy pamięci masowej z włączoną podwójną parzystością, chroniącą przed awarią dwóch dysków.
Profile migawek to miejsce, w którym zarządza się konfiguracją wszystkich reguł migawek. Pozwala to na ustawienie różnych zasad, które można zastosować do dowolnego LUN-a w systemie, tworząc schemat migawek umożliwiający szybkie odzyskiwanie po awarii.
Ostatnie menu w sekcji „Magazyn” to zakładka „Profile magazynu”. Umożliwia ona konfigurację sposobu przydzielania warstw w systemie. Domyślne warstwy to: Zalecany, Wysoki priorytet, Średni priorytet i Niski priorytet. W testowanym systemie utworzono kolejny profil, który określa, że wszystkie dane są przechowywane na macierzy RAID 10, zamiast przekierowywać migawki na niższy poziom RAID (RAID 5).
Przechodząc do zakładki „Sprzęt”, znajduje się pełne zestawienie wszystkich kontrolerów i powiązanego z nimi sprzętu. Pokazuje ona stan portów FC, iSCSI, SAS, pamięci podręcznej, wentylatorów, zasilaczy, dysków oraz napięcia systemu. Tutaj również konfiguruje się alarmy/alerty, aby powiadomić o problemie ze sprzętem.
Karta Wykorzystanie wejścia/wyjścia przedstawia wydajność systemu w postaci agregatu lub umożliwia przejście do szczegółów każdego woluminu (lub serwera albo innego komponentu) indywidualnie w celu wygenerowania raportu dotyczącego wydajności dla każdego komponentu.
Karta Wykresy oferuje podobne informacje jak karta Wykorzystanie IO, ale umożliwia bardziej szczegółowy wybór metryk. Umożliwia również zbieranie danych w czasie rzeczywistym (wyświetlanie danych z ostatnich 5 minut w 10-sekundowych odstępach) w porównaniu z kartą Wykorzystanie IO, która ma najmniejszy zakres wyświetlania wynoszący jeden dzień.
Karta Alerty wyświetla wszystkie alerty w systemie, które mogą powodować niedostępność. Dotyczy to inicjatorów offline, awarii dysków, awarii sprzętu i ostrzeżeń bezpieczeństwa. To cenne miejsce do wyszukiwania informacji w przypadku wystąpienia problemów z systemem.
Karta „Logi” to po prostu dziennik wszystkich zdarzeń w systemie. Obejmuje on logowania użytkowników, zmiany konfiguracji i tym podobne.
Podmenu Serwery wyświetla serwery zarejestrowane w programie Dell EMC Storage Manager. Umożliwia to monitorowanie i zarządzanie systemami (Windows, vCenter, ESXi) powiązanymi z programem Storage Manager.
Podmenu Replikacje i Woluminy Aktywne wyświetla aktywne replikacje danych uruchomione w systemie. To właśnie tutaj odbywa się monitorowanie i zarządzanie replikacjami.
Podmenu Monitorowanie wyświetla wszystko, od zdarzeń po alerty. Wszystko, co dzieje się w systemie, pojawi się na jednej z kart w tej sekcji i stanowi doskonałe miejsce do wyszukiwania nietypowych zdarzeń, jeśli system ma jakiekolwiek problemy.
W podmenu „Alert progowy” można skonfigurować progi dla alertów i alarmów. Umożliwia to konfigurację wartości definiujących momenty wyzwalania alarmów i alertów. Dostępne są opcje ustawiania pory dnia, typów obiektów oraz definicji typu obiektu, który ma wyzwalać alarm.
Wybranie zakładki „Zapytania” umożliwia interaktywne sprawdzanie systemu pod kątem wartości progowych podczas normalnego użytkowania. Ułatwia to ustawianie wartości alertów i alarmów dla wartości wykraczających poza normalne parametry operacyjne.
Ostatnie podmenu to Raporty. Domyślnie nie ma skonfigurowanych raportów automatycznych, ale ich włączenie jest proste – wystarczy wybrać opcję „Edytuj ustawienia raportów automatycznych”. Po włączeniu raporty powinny być generowane na podstawie skonfigurowanych ustawień i umożliwiać długoterminowe gromadzenie danych do prognozowania.
Ogólnie rzecz biorąc, interfejs jest funkcjonalny, ale przestarzały. Zaskakujące jest, że główny interfejs zarządzania do konfiguracji systemu nadal stanowi klient typu fat. Wielu konkurentów korzysta z pełnych interfejsów HTML5 do zarządzania swoimi macierzami. Dell EMC Enterprise Storage Manager opiera się na maszynie wirtualnej, która podczas naszych testów miała pewne problemy ze stabilnością. Administratorzy systemów pamięci masowej Enterprise mogą uznać wykonywanie zadań, które zostały usprawnione przez takie produkty, jak urządzenia EMC VNX i NetApp FAS, za uciążliwe i nieintuicyjne.
Dell EMC Storage Manager oferuje również nowy interfejs WWW. Choć nie jest on tematem niniejszej recenzji, stanowi on znaczną poprawę w zakresie użyteczności wizualnej w porównaniu z klientem FAST. Nadal występują pewne problemy z nazewnictwem, które występują w kliencie FAST (mapowanie i maskowanie nie jest wyraźnie wymienione, lecz oznaczone jako „Serwery”), a zarządzanie mapowanymi woluminami nie jest tak proste, jak w systemach innych dostawców. Nie obsługuje on również zarządzania sprzętem, replikacji i woluminów aktywnych ani klastrów FluidFS, przez co nie może być traktowany jako jedyny punkt zarządzania dla SC9000 lub Dell Enterprise Storage Manager. Mimo to, wizualne ulepszenia interfejsu wskazują, że Dell EMC pracuje nad poprawą użyteczności systemu. Gdyby te dodatkowe zadania można było zaimplementować w interfejsie WWW, byłaby to mile widziana zmiana w porównaniu z klientem FAST.
Analiza obciążenia aplikacji
Pierwsze testy porównawcze obejmują wydajność MySQL OLTP za pomocą SysBench i wydajność Microsoft SQL Server OLTP przy symulowanym obciążeniu TPC-C.
Wydajność serwera SQL
Każda maszyna wirtualna SQL Server jest skonfigurowana z dwoma dyskami wirtualnymi: woluminem 100 GB na rozruch i woluminem 500 GB na bazę danych i pliki dziennika. Z perspektywy zasobów systemowych, skonfigurowaliśmy każdą maszynę wirtualną z 16 procesorami wirtualnymi, 64 GB pamięci DRAM i wykorzystaliśmy kontroler LSI Logic SAS SCSI. Podczas gdy nasze obciążenia Sysbench testowane wcześniej obciążały platformę zarówno pod względem operacji wejścia/wyjścia, jak i pojemności pamięci masowej, test SQL sprawdza wydajność pod kątem opóźnień.
W tym teście wykorzystano SQL Server 2014 działający na gościnnych maszynach wirtualnych z systemem Windows Server 2012 R2, testowany przez program Dell Benchmark Factory for Databases. Podczas gdy tradycyjnie testowaliśmy ten test w dużych bazach danych o skali 3,000 w pamięci lokalnej lub współdzielonej, w tej iteracji skupiamy się na równomiernym rozłożeniu czterech baz danych o skali 1,500 na kontrolerze SC9000 (dwie maszyny wirtualne na kontroler).
Konfiguracja testowania serwera SQL Server (na maszynę wirtualną)
- Windows Server 2012 R2
- Zajętość pamięci masowej: 600 GB przydzielonych, 500 GB wykorzystanych
- SQL Server 2014
- Rozmiar bazy danych: skala 1,500
- Obciążenie wirtualnego klienta: 15 000
- Bufor RAM: 48 GB
- Długość testu: 3 godziny
- 2.5 godziny przygotowania wstępnego
- 30-minutowy okres próbny
Sprzęt do generowania obciążenia fabrycznego SQL Server OLTP Benchmark
- Klaster SQL zwirtualizowany Dell PowerEdge R730 z 4 węzłami
- Osiem procesorów Intel E5-2690 v3 o taktowaniu 249 GHz w klastrze (dwa na węzeł, 2.6 GHz, 12 rdzeni, pamięć podręczna 30 MB)
- 1 TB pamięci RAM (256 GB na węzeł, 16 GB x 16 DDR4, 128 GB na procesor)
- Rozruch z karty SD (Lexar 16 GB)
- 4 x adapter Mellanox ConnectX-3 InfiniBand (vSwitch dla vMotion i sieci VM)
- 4 x Karta HBA FC Emulex 16 GB z dwoma portami
- 4 x Karta sieciowa dwuportowa Emulex 10GbE
- VMware ESXi vSphere 6.0 / Enterprise Plus 8-CPU
Analizując wydajność transakcyjną urządzenia Dell EMC SC9000 w naszym teście SQL Server, nie zauważyliśmy znaczącego wpływu włączenia pełnej redukcji danych w macierzy.
Chociaż nasze wskaźniki wydajności transakcyjnej nie wykazały znaczącej różnicy między wynikami dla pamięci Raw i DR SC9000, dostrzegamy pewne subtelne różnice w pomiarach opóźnień. Łączna wydajność dla pamięci Raw wyniosła średnio 14 ms, podczas gdy wydajność z włączonym DR wyniosła 14 ms. Jest to zdecydowanie najmniejsza różnica wynikająca z redukcji danych, jaką zaobserwowaliśmy dotychczas w macierzy pamięci masowej.
Wydajność Sysbench
Każda maszyna wirtualna Sysbench jest skonfigurowana z trzema dyskami wirtualnymi: jednym do rozruchu (~92 GB), jednym z predefiniowaną bazą danych (~447 GB) i trzecim dla testowanej bazy danych (270 GB). Z perspektywy zasobów systemowych, każdą maszynę wirtualną skonfigurowaliśmy z 16 procesorami wirtualnymi, 60 GB pamięci DRAM i wykorzystaliśmy kontroler LSI Logic SAS SCSI. Systemy generacji obciążenia to serwery Dell R730 ; w tym przeglądzie skalujemy serwery od czterech do ośmiu, skalując je na grupę 4 maszyn wirtualnych.
Klaster MySQL zwirtualizowany Dell PowerEdge R730 z 4–8 węzłami
- Osiem–szesnaście procesorów Intel E5-2690 v3 o taktowaniu 249 GHz w klastrze (dwa na węzeł, 2.6 GHz, 12 rdzeni, pamięć podręczna 30 MB)
- 1-2TB pamięci RAM (256 GB na węzeł, 16 GB x 16 DDR4, 128 GB na procesor)
- Rozruch z karty SD (Lexar 16 GB)
- 4-8 x adapter Mellanox ConnectX-3 InfiniBand (vSwitch dla vMotion i sieci VM)
- 4-8 x Karta HBA FC Emulex 16 GB z dwoma portami
- 4-8 x Karta sieciowa dwuportowa Emulex 10GbE
- VMware ESXi vSphere 6.0 / Enterprise Plus 8-CPU
Konfiguracja testów Sysbench (na maszynę wirtualną)
- CentOS 6.3 64-bit
- Zajęta przestrzeń dyskowa: 1 TB, wykorzystane 800 GB
- Percona XtraDB 5.5.30-rel30.1
- Tabele bazy danych: 100
- Rozmiar bazy danych: 10 000 000
- Wątki bazy danych: 32
- Bufor RAM: 24 GB
- Długość testu: 3 godziny
- 2 godziny wstępnego kondycjonowania 32 wątków
- 1 godzina 32 wątki
Poniżej znajduje się zrzut ekranu z naszego testu Sysbench przy obciążeniu 32 maszyn wirtualnych działających na SC9000, widziany przez Dell Storage Manager. Łącznie na obu woluminach (po jednym na kontroler) zmierzyliśmy łączną przepustowość na poziomie około 4 GB/s odczytu/zapisu i nieco ponad 200 tys. operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOP) przy odczycie/zapisie.
Gdy spojrzymy na same kontrolery (które mają dwukrotnie więcej pracy ze względu na obciążenie parzystością RAID), obciążenie wzrosło do łącznie około 10 GB/s, dając łącznie około 500 tys. IOPS w przypadku operacji odczytu i zapisu.
Analizując szczegółowo pojedynczy kontroler i monitorując jego wykorzystanie procesora/pamięci RAM na poziomie 32 maszyn wirtualnych, widzimy, że kontroler utrzymuje obciążenie na poziomie około 30%. Oznacza to, że kontroler ma jeszcze dużo wolnego miejsca na dodatkowe obciążenie, które można by obsłużyć za pomocą wydajnych dysków SSD lub dodatkowych półek dodanych do macierzy. Nawet przy 5 GB i ponad 200 tys. IOPS, kontroler wciąż miał ogromny zapas!
Patrząc na wzrost wydajności transakcyjnej Sysbench z 4 do 32 maszyn wirtualnych, najbardziej imponujące jest to, że aż do najwyższego obciążenia, różnica między działaniem pamięci masowej z włączoną redukcją danych a jej wyłączeniem jest znikoma. Dopiero na najwyższym poziomie widzimy spadek łącznej wydajności, w tym przypadku z 21 158 TPS do 19 043 TPS.
Koncentrując się na średnim łącznym opóźnieniu w naszym teście Sysbench, zauważamy minimalną różnicę między włączonym a wyłączonym DR aż do przyrostu 32 maszyn wirtualnych. Na tym etapie opóźnienie wzrasta z 48.6 ms (bez DR) do 54 ms (DR).
Nasz kolejny test koncentruje się na 99. percentylu opóźnień, pokazując więcej atrybutów pomiarów szczytowych zarejestrowanych w okresie testowym. To kolejny obszar, który zaskoczył nas podczas recenzji Dell EMC SC9000, ponieważ włączona redukcja danych nie spowodowała żadnego wzrostu opóźnień szczytowych.
Analiza wydajności VMmark
Każdy z testów wydajnościowych w ramach analizy aplikacji (Application Performance Analysis) ma na celu pokazanie, jak produkty działają w rzeczywistym środowisku produkcyjnym w porównaniu z deklaracjami firmy. Uważamy, że ocena urządzeń pamięci masowej w kontekście większych systemów jest kluczowa dla zrozumienia, jak responsywna jest pamięć masowa w interakcji z kluczowymi aplikacjami średniej klasy. Jednym z ważnych narzędzi do oceny wydajności aplikacji jest test wirtualizacji VMmark firmy VMware.
VMmark z założenia jest testem porównawczym o dużym zapotrzebowaniu na zasoby, obejmującym szeroki zakres obciążeń aplikacji opartych na maszynach wirtualnych, które obciążają pamięć masową, sieć i zasoby obliczeniowe. Oznacza to, że odpowiednio skonfigurowane testy porównawcze VMmark mogą dostarczyć informacji na temat zakresu wydajności, obejmującego operacje wejścia/wyjścia pamięci masowej, procesora, a nawet wydajność sieci.
W przypadku wielu klonów maszyn wirtualnych, nasz test VMmark działał całkiem dobrze z funkcjami kompresji i deduplikacji po procesie SC9000. Po załadowaniu kafelków do testu, wykorzystaliśmy około 6 TB pamięci masowej, z czego 12 TB w puli pamięci masowej opartej na naszym typie RAID1. Po pozostawieniu macierzy do ustabilizowania się na noc i umożliwieniu przeprowadzenia procesu odzyskiwania po awarii opartego na migawkach, zaobserwowaliśmy niewielki wzrost całkowitej powierzchni pamięci masowej do 15 TB, a następnie łagodne zmniejszenie jej do nieco ponad 1 TB, ponieważ dane zostały zredukowane i przeniesione do RAID5-9.
Analizując alokację pamięci masowej po zakończeniu procesu redukcji danych, ilość wolnego miejsca w RAID 10 spadła do 82 GB, podczas gdy RAID 5-9 zużywał 1.14 TB. Pozwoliło nam to na redukcję zużycia pamięci masowej o 88%, oszczędzając nieco ponad 6.4 TB (12.8 TB na dysku).
Specyfikacje klastra VMware VMmark 4-węzłowego Dell PowerEdge R730
- Serwery Dell PowerEdge R730 (x4)
- Procesory: osiem Intel Xeon E5-2690 v3 2.6 GHz (12 rdzeni/24 wątki)
- Pamięć: 64 x 16 GB DDR4 RDIMM
- Emulex LightPulse LPe16002B 16 Gb FC Dual-Port HBA
- Karta sieciowa Emulex OneConnect OCe14102-NX 10 Gb Ethernet Dual-Port
- VMware ESXi 6.0
W naszym końcowym teście aplikacji, analizującym wyniki testu VMmark na komputerze Dell EMC SC9000, ponownie zauważyliśmy minimalny wpływ redukcji danych w postprocesie na nasze testy porównawcze. W przedziale od 1 do 26 kafelków, z włączoną redukcją danych, zaobserwowaliśmy jedynie niewielkie spadki wyników ogólnych i aplikacji w VMmark. Przy 26 kafelkach obie konfiguracje były ze sobą zgodne, gdzie nasz klaster obliczeniowy o stałym obciążeniu całkowicie wyczerpał zasoby procesora.
Wniosek
Dell EMC SC9000 to jeden z najszybszych, najbardziej wydajnych i skalowalnych systemów pamięci masowej klasy średniej, które testowaliśmy w laboratorium testowym StorageReview Enterprise. SC9000, działający w systemie SCOS 7 i zarządzany przez Dell Storage Manager (DSM), to imponująca kombinacja, którą trudno przebić lub przecenić. Systemy SC9000 mogą zarządzać do 960 dyskami o pojemności 3 PB i pojemności adresowalnej 2 PB. Ta skalowalność jest możliwa częściowo dzięki różnorodności dostępnych obudów, w tym obudów 5U z 84 zatokami na dyski i łącznością SAS 12 Gb/s. Co więcej, Dell EMC zadbał o to, aby dodawanie nowej obudowy było proste, zapewniając nową pojemność dla istniejących i nowych pul pamięci masowej. Dzięki nowemu, zintegrowanemu zarządzaniu EqualLogic PS za pośrednictwem DSM, Dell EMC ma wiele do zaoferowania swoim obecnym klientom, a także administratorom oceniającym rodzinę Storage Center pod kątem nowych wdrożeń.
Kolejną zaletą współpracy z dużym i uznanym dostawcą, takim jak Dell Technologies, jest obszerna biblioteka obsługiwanych integracji z rozwiązaniami firm trzecich. Kontrolery SC9000 działające w systemie SCOS7 mogą korzystać z integracji z systemami Microsoft, Oracle, OpenStack, IBM, CommVault, Symantec, Foglight i innymi. Chociaż funkcja VMware VVol została szczegółowo opisana wcześniej, należy wspomnieć, że administratorzy SC9000 mogą również korzystać z wtyczki VMware vSphere, adaptera vCenter SRM oraz obsługi VAAI.
Biorąc pod uwagę połączone portfolio Dell i EMC, ważne jest, aby zrozumieć, gdzie wpisuje się rodzina SC. Dell EMC postrzega rodziny SC Series i Unity jako zdecydowanie pamięci masowe średniej wielkości, podczas gdy XtremIO, ScaleIO i VMAX jako rozwiązania zorientowane na przedsiębiorstwa i skalowalność internetową. Nie należy jednak mylić celu SC z brakiem możliwości. Jak pokazują dane z recenzji, system działa wyjątkowo dobrze zarówno z nowymi danymi, jak i z danymi, które przeszły przez proces redukcji danych postprocessingowych SC (lub migracji w konfiguracjach hybrydowych). SC jest również w pełni funkcjonalny pod względem usług danych, oferując opcje takie jak replikacja międzyplatformowa między SC a starszymi pamięciami masowymi Compellent i EqualLogic w ramach infrastruktury DSM. Jeśli można na coś narzekać, to na to, że DSM jest przestarzały (Java). A w porównaniu na przykład z Unity (HTML5) to noc i dzień. Mimo to, Dell inwestuje w webowy interfejs graficzny dla pamięci masowej SC, który jest bardzo obiecujący i będzie regularnie aktualizowany, wprowadzając nowoczesny wygląd i funkcjonalność zainstalowanych funkcji aplikacji DSM. Wreszcie, pamięć masowa SC będzie kontynuowana, ponieważ Dell ma dużą bazę klientów korzystających z SC, których nie zamierza porzucić. W dłuższej perspektywie można jednak oczekiwać, że pamięci masowe SC i Unity zostaną połączone, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Compellent i EqualLogic, które zostały połączone w pamięć masową SC.
Przechodząc do wydajności, Dell EMC SC9000 wyróżniał się pod każdym względem, uzyskując najwyższe noty w niektórych testach porównawczych, mimo że wykorzystywał dyski SSD SAS o dużej intensywności odczytu zamiast dysków o wyższej wydajności (i wyższych kosztach w przeliczeniu na TB) o dużej intensywności zapisu. Po raz pierwszy w historii, analizując platformę pamięci masowej z funkcjami redukcji danych, zauważyliśmy niemal zerowy wpływ na obciążenie systemu po przejściu z pamięci masowej w trybie surowym na pełną kompresję i włączoną deduplikację po przetworzeniu. Zarówno VMmark, jak i SQL Server wykazały minimalne zmiany, a wydajność spadła nieznacznie. W naszych skalowanych testach Sysbench zaobserwowaliśmy spadek na samym szczycie, ale do tego momentu wyniki DR i surowe były łeb w łeb. Dotyczyło to nawet naszych pomiarów opóźnień w 99. percentylu, które wykazały, że szczytowe opóźnienia pozostały mniej więcej na tym samym poziomie, nawet podczas redukcji danych. Istnieje jedna zasadnicza różnica między SC9000 a innymi systemami obsługującymi redukcję danych, a w tym przypadku jest to postproces, a nie deduplikacja liniowa. Wybierając tę opcję w przypadku pamięci masowej SC, uciążliwe zadania deduplikacji są wykonywane, gdy system jest stosunkowo mało obciążony (w ciągu nocy), co zapewnia bardzo dobry profil wydajności zarówno dla nowych, jak i starych danych. Ta architektura nie jest jednak pozbawiona słabości: macierz musi mieć wystarczająco duży rozmiar, aby nowe zapisy mogły rosnąć w ciągu dnia i kurczyć się w nocy, gdy uruchamiany jest proces tworzenia migawek i migracji danych. Różni się to od redukcji danych w trybie inline, która nie wymaga przestrzeni roboczej, ale generalnie powoduje spadek wydajności, gdy macierz jest obciążona.
Macierz SC9000 okazała się niezwykle imponującą macierzą pamięci masowej, przewyższając wszelkie nasze oczekiwania. Biorąc pod uwagę dojrzałość platformy SC, być może jest to oczywistością. A może w obliczu lawiny entuzjastycznych start-upów działających w branży pamięci flash, straciliśmy z oczu możliwości SC. Tak czy inaczej, Dell EMC oferuje kompletną linię pamięci masowej SC, która może sprostać potrzebom każdej organizacji z sektora MŚP, ułatwiając rozpoczęcie od małej platformy i jej rozbudowę w miarę potrzeb. Testowana przez nas macierz all-flash SC9000 znajduje się na szczycie oferty SC, oferując bogaty zestaw usług transmisji danych i wiodące w swojej klasie wsparcie techniczne. W połączeniu z profilem wydajności, który jest po prostu zdumiewający jak na tę klasę pamięci masowej, z dumą przyznajemy Dell EMC SC9000 pierwszą nagrodę Editor's Choice w 2017 roku.
ZALETY
- Najlepsza w swojej klasie technologia deduplikacji i kompresji danych
- Zintegrowane zarządzanie macierzami Dell EqualLogic PS za pośrednictwem programu Dell Storage Manager
- Zintegrowana platforma wsparcia Dell Copilot
Wady
- Zainstalowany interfejs Dell Storage Manager wydaje się przestarzały
Bottom Line
Dell EMC SC9000 wyznacza standardy wydajności i funkcjonalności pamięci masowej klasy średniej, oferując przystępną cenę i kompleksowy pakiet wsparcia.




Amazon