StorageReview.com

Recension av Microsoft Surface Laptop Ultra för företag: RTX Spark N1X kör en kodningsagent med 35B-parametrar med 89 tokens per sekund, med ett stort förbehåll

Slutanvändare  ◇  Arbetsstation

Microsoft Surface Laptop Ultra för företag är den första Surface-bärbara datorn byggd på NVIDIA-kisel, och det första RTX Spark-systemet som fått en recension från oss. Vår enhet har hela chippet: en 20-kärnig Grace Arm-processor, en 6 144-kärnig Blackwell RTX-grafikprocessor och 128 GB LPDDR5X-minne, där användaren kan allokera upp till 96 GB till grafikkortet. Microsofts konsumentbutik listar konfigurationer från 2 599,99 dollar för modellen med 18 kärnor, 24 GB och 512 GB SSD upp till 5 899,99 dollar för modellen med 20 kärnor, 128 GB och 1 TB. Prissättningen för vår företagskonfiguration var inte tillgänglig vid tidpunkten för denna recension.

Microsoft Surface Laptop Ultra för företag öppen på StorageReview-labbet med skärmen påslagen

Den här recensionen täcker vad N1X gör i en testbänk: lokal AI, CPU, minne, spel, temperatur och lagring, jämfört med fyra nuvarande x64-bärbara datorer som omfattar Intel Panther Lake och Arrow Lake H, AMD Strix Point och NVIDIAs RTX 5090 och RTX PRO 2000-grafikkort för bärbara datorer. Design, skärm, tangentbord, batteritid och resten av hårdvaruintrycken sparas för en uppföljning när labben är klar med chassit, så det som följer är plattformen och siffrorna.

20-kärniga N1X vann nästan alla flertrådade CPU-tester i gruppen, vanligtvis med 30 procent eller mer, och den låter användaren ge NVIDIA GPU:n 64 GB minne, mer än någon annan NVIDIA-bärbar GPU före den, vilket är det som kör en modell med 35B-parametrar med en användbar hastighet. Med det sagt, en ihållande helkärnig dubbelprecisionslösning skar av den här bärbara datorns strömförsörjning tre gånger på en kväll, efter att en tidigare testenhet misslyckades på samma sätt och behövde bytas ut, så temperatursektionen är mer kritisk än vanligt.

Key Takeaways

  • 64 GB GPU-minne, justerbart upp till 96 GB, ändrar vad som körs: gpt-oss:20b och Qwen3.6-35B-A3B laddar och genererar båda med 58 till 89 tokens per sekund; Blade 16:s RTX 5090 är 2.3 gånger snabbare på allt som får plats med 24 GB och klarar de större modellerna.
  • Den snabbaste flerkärniga processorn i gruppen: 6 963 i Cinebench 2026 multi-core, 34 procent före Razer Blade 16 och 47 procent före Dell Pro Precision 5 16S, med LLVM-kompilering på 206 sekunder mot 327 för det näst snabbaste systemet.
  • 122 GB/s minnesbandbredd, till en latenskostnad: STREAM Triad nådde 122 114 MB/s, 48 ​​procent mer än Precision 5 16S, medan minneslatens på 251 ns och kärna-till-kärna-latens på 172 ns var sämst i gruppen och syns i enkeltrådat arbete.
  • En arbetsbelastning bryter strömmen: Den heltäckande OpenBLAS LU-lösningen vid N=20000 stängde av enheten tre gånger den 14 oktober, vid 95 °C, efter att chipet hade hållit 98 °C i 31 minuter i andra tester. Två Surface Laptop Ultra-enheter har nu misslyckats identiskt; loggbevisen pekar på strömförsörjning eller firmware-skydd, inte värme.
  • Windows på Arm-gränser för slumpmässig I/O: Hynix-disken Gen5 SK läser 14.1 GB/s sekventiellt och 1.67 miljoner IOPS från den råa enheten, men via NTFS och BitLocker stannar 4K slumpmässiga I/O nära 300 000 IOPS, vilket är mindre än hälften av x64-system.

RTX Spark N1X-plattformen

RTX Spark är NVIDIAs namn för Windows PC-familjen som bygger på N1X-superchippet, den bärbara och kompakta stationära datorn till GB10 i DGX Spark . Vi behandlade familjen på Computex i juni och lanseringsdetaljerna vid förbeställningen förra veckan, så det här avsnittet täcker det som är viktigt för att förstå resultaten.

Surface Laptop Ultra stängd, framkantvy framför labbställena

NVIDIA erbjuder två varianter av N1X för bärbara datorer; den översta varianten kombinerar en 20-kärnig Grace-processor med ett 6 144-kärnigt Blackwell RTX-grafikkort och upp till 128 GB LPDDR5X; den andra varianten kombinerar en 18-kärnig processor med ett 5 120-kärnigt grafikkort och når upp till 64 GB. Båda har en TDP på ​​45 till 80 W som täcker både processor och grafikkort tillsammans, jämfört med 140 W för stationära N1X och GB10. Vår Surface har 20-kärnig processor, som Windows rapporterar som 10 snabbare kärnor och 10 effektivitetskärnor utan SMT.

Minnet är det som skiljer plattformen från alla andra x64-bärbara datorer i den här recensionen, eftersom en pool på 128 GB LPDDR5-9400 betjänar båda halvorna av chipet via NVLink-C2C, och på ett 256-bitarsgränssnitt motsvarar 9 400 MT/s cirka 300 GB/s teoretisk bandbredd. Windows presenterar det som ett separat kort, med en fast dedikerad allokering och en delad pool.

På vår enhet ställde vi in ​​fördelningen till 64/64: sviten mätte 62.5 GB GPU-användbart minne, vilket kvalificerar den bärbara datorn för båda våra lokala AI-modellnivåer. LPDDR5X-mängden kan justeras av användaren via NVIDIA-appen, men den är uppenbarligen begränsad av den totala mängden som valts när du köper systemet. Så en Surface på 32 GB eller 48 GB kommer inte att se samma resultat i AI-benchmarking om du inte kan få plats med samma större modell i minnet.

Grafikkortet är ett Blackwell-processor med femte generationens Tensor-kärnor och fjärde generationens RT-kärnor, en nionde generationens NVENC och en sjätte generationens NVDEC, och NVIDIAs vanliga "upp till 1 petaflop" av FP4-beräkning, vilket Microsofts fotnoter beskriver som teoretisk FP4 TOPS med sparsity. Varje NVIDIA-test i den här recensionen kördes på CUDA genom nativa Arm64-versioner av llama.cpp och Ollama, med drivrutinen som levererad, version 32.0.16.1742.

Windows är den andra viktiga halvan av plattformen. Surface kör Windows 11 Pro 26H1 på Arm64, så x64-applikationer körs via Prism-emulering, och vi byggde hela vår klientsvit med inbyggda Arm64-binärfiler så att CPU-resultaten jämför kisel, inte översättningslager. Där en inbyggd Arm64-port är omogen, eller en x64-version är det enda alternativet, anger vi det i resultaten, eftersom dessa fall avgör flera av raderna nedan.

Specifikationer för Microsoft Surface Laptop Ultra för företag

Surface Laptop Ultra-styrplatta och tangentbordsdäck i vinkel
Specifikation Microsoft Surface Laptop Ultra för företag
Plattformöversikt
Processorn NVIDIA RTX Spark N1X, 20-kärnig Grace-processor med 6 144-kärnig Blackwell RTX-grafikkort (testad)
NVIDIA RTX Spark N1X, 18-kärnig Grace-processor med 5 120-kärnig Blackwell RTX-grafikkort
NPU NVIDIA NPU
Minne 24 GB, 32 GB, 48 GB, 64 GB eller 128 GB LPDDR5X enhetligt minne
128 GB LPDDR5-9400, 64/64 GB firmware-delning (enligt tester)
lagring Uttagbar SSD: 512 GB (PCIe Gen4), 1 TB eller 2 TB (PCIe Gen5)
1 TB SK hynix HFS001TFM9X189N, Gen5 x4 (testad)
Operativ system Windows 11 Pro (Arm64); Windows 11 Home på 24 GB-konfigurationen
Skärm och I/O
Skärmar 15-tums PixelSense Ultra-pekskärm, 3270 x 2180, upp till 120 Hz, 100 % DCI-P3, Dolby Vision IQ
1 000 nits SDR (typiskt), 2 000 nits HDR-topp (Microsoft-siffror)
Hamnar 2x USB-C / USB4
1x USB-C / USB4 med magnetisk anslutning
1x HDMI 2.1b
1x USB-A 3.1
SD-kortläsare
3.5mm hörlursuttag
trådlös Wi-Fi 7 (MediaTek MT7925), Bluetooth
Kamera 1080p full HD
Kraft och fysisk
Batteritid (påståenden från Microsoft) Upp till 15 timmars lokal videouppspelning
Upp till 12 timmars aktiv webbanvändning
(förproduktionsenhet med 20 kärnor, 64 GB och 1 TB vid 150 nits)
Laddning USB-C; snabbladdning med en Surface- eller USB-C PD-strömförsörjning på 115 W eller högre
Vikt 4.41 Ib (2.0 kg)
Färg Platina, Skymningsfall
Säkerhet och prissättning
Säkerhet Säkerställd dator, Windows Hello, enhetskryptering (BitLocker XTS-AES-128 på vår enhet)
Pris (Microsofts konsumentbutik) 2 599,99 USD (18-kärnig, 24 GB, 512 GB) till 5 899,99 USD (20-kärnig, 128 GB, 1 TB, som testat)

 

Surface Laptop Ultra vänster sida med HDMI, USB-C-portar och hörlursuttag Surface Laptop Ultra höger sida med USB-A, USB-C och SD-kortläsaren

Testuppsättning och metodik

Vår testenhet kör RTX Spark N1X med dess 6 144-kärniga Blackwell GPU, 128 GB LPDDR5-9400 uppdelat 64/64 mellan system och GPU, och en 1 TB SK hynix Gen5 SSD på Windows 11 Pro 26H1 (Arm64), med riktmärken testade i bästa prestandaläge och inkopplade. Batteritidstester kommer att läggas till senare med resten av hårdvaruintrycken.

Microsoft Surface Laptop Ultra-tangentbord med Copilot-tangenten

Varje system i den här jämförelsen gick igenom sr-client 1.2, vår skriptbaserade benchmarksvit för Windows-klienter, under sin fullständiga körning och Peak-profil. Varje system testades på sin fabriksinstallerade Windows-avbildning med OEM:ns drivrutiner och verktyg, inställda på leverantörens högsta prestandaläge och inkopplades. Sviten använder samma labinställningar: Windows energiläge med bästa prestanda, skärm med 50 procents ljusstyrka, alla timers för viloläge och skärmavstängning inaktiverade och Windows-brandväggen och användarkontrollpanelen avstängda. Körningen är oövervakad från början till slut; varje resultat är medianen av upprepade körningar, och sviten kör ett test igen vars spridning överstiger 2 procent innan den accepterar det.

Programsviten skrevs med inbyggda Arm64- och x64-binärfiler för varje arbetsbelastning med öppen källkod så att Surface konkurrerar på kisel.

Systemkrav CPU Minne GPU som används för GPU- och AI-tester SSD OS och prestandaläge
Microsoft Surface Laptop Ultra NVIDIA RTX Spark N1X, 20C / 20T 128 GB LPDDR5-9400 (64/64 split) 6 144-kärnig Blackwell RTX (integrerad, 62.5 GB användbar) SK hynix HFS001TFM9X 1TB, Gen5 x4 Windows 11 Pro 26H1 (Arm64), Bästa prestanda
Dell Pro Precision 5 16S Intel Core Ultra X9 388H, 16C / 16T 64GB LPDDR5-8533 Intel Arc Pro B390 (integrerad) SK hynix PCB01 1TB, Gen5 x4 Windows 11 Pro 25H2 (x64), Dell Optimizer Ultra Performance
Dell Pro 7 14 AMD Ryzen AI 9 HX PRO 470, 12C / 24T 64GB LPDDR5-8000 AMD Radeon 890M (integrerat, 32 GB VGM) Samsung BM9C1a 1TB, Gen4 x4 Windows 11 Pro 25H2 (x64), Dells termiska profilprestanda
Razer Blade 16 AMD Ryzen AI 9 HX 370, 12C / 24T 32GB LPDDR5-8000 NVIDIA GeForce RTX 5090 bärbar grafikkort, 24 GB Samsung MZVL22T0 2TB, Gen4 x4 Windows 11 Home 25H2 (x64), Razer Synapse-prestanda
Dell Pro Max 14 Premium Intel Core Ultra 9 285H, 16C / 16T 64GB LPDDR5-8400 NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell-grafikkort för bärbar dator, 8 GB SK hynix PC811 2TB Windows 11 Pro 25H2 (x64), Dell Optimizer Ultra Performance

 

Tre etiketter återkommer i tabellerna, och skillnaden mellan de två första är viktig för läsningen av AI-avsnittet. DNF betyder att testet startade på det systemet och inte slutfördes, eller hoppades över efter ett fel, vilket i den här recensionen gäller Surfaces OpenBLAS-körning och Dell Pro 7 14:s agentiska MLPerf-scenarier.

Körs inte innebär att programsviten vägrade starta ett test eftersom hårdvaran inte kvalificerar sig, oftast för att en modell överskrider GPU-minnet som systemet kan erbjuda; Dell Pro Max 14 Premiums 7.7 GB användbart GPU-minne håller den borta från alla modellbelastnings- och agenttester, och Blade 16s 24 GB håller den under våra nivå M-modeller. N/A innebär att testet inte gäller, till exempel SMT single-core på ett chip utan SMT.

Lokal AI-prestanda

Lokal AI på dessa bärbara datorer handlar om två frågor: hur snabbt grafikkortet kan köra en modell, och om modellen överhuvudtaget passar. Blade 16:s RTX 5090 besvarar den första frågan bättre än något annat här, och genererar tokens med ungefär 2.3 gånger Surfaces hastighet på varje modell som får plats i dess 24 GB-minne. Surface besvarar den andra frågan, eftersom det med 64 GB av sitt enhetliga minne överfört till grafikkortet är det det enda systemet som kör våra M-modeller med en användbar hastighet.

Pro Max 14:s 8GB RTX PRO 2000 håller jämna steg med Surface på mindre modeller och är för liten för de större, och de två integrerade GPU x64-systemen kör allt, om än långsamt.

MLPerf-klient v2.0

MLPerf Client kör Llama 3.1 8B och Phi-4-mini genom fem promptkategorier (innehållsgenerering, kreativt skrivande, sammanfattning, strukturerad text och kodanalys) och rapporterar tid till första token och tokenhastigheten efter den första token som ett geometriskt medelvärde över dem. Varje system använder sin leverantörs GPU-sökväg: Intel OpenVINO på Precision 5 16S, AMD:s Windows ML med DirectML på Pro 7 14 och llama.cpp med CUDA på de tre NVIDIA-systemen, så motorerna skiljer sig åt och raderna jämför plattformar som levererade.

Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: MLPerf Client v2.0 Llama 3.1 8B och Phi-4-mini-tokenhastighetsgeomean för RTX Spark N1X på llama.cpp CUDA mot fyra x64-bärbara datorer, med Surface på 56.4 och 97.5 tokens per sekund och Razer Blade 16 på 128.8 och 222.7
MLPerf-klient v2.0 Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
Llama 3.1 8B, tid till första token, geomean (s, lägre desto bättre) 0.284 0.214 3.140 0.149 0.439
Phi-4-mini, tid till första token, geomean (s, lägre desto bättre) 0.127 0.181 1.954 0.074 0.212
Dataanalytiker, heltäckande (s, lägre desto bättre) 52.6 84.7 DNF 27.8 61.8
Dataanalytikeragent, tokenhastighet (tok/s) 48.9 25.6 DNF 108.3 45.4
SWE-agent, heltäckande (s, lägre desto bättre) 46.0 65.6 DNF 24.6 52.6
SWE-agent, tokenhastighet (tok/s) 46.4 25.0 DNF 102.5 42.8

 

Blade 16 genererade Llama 3.1 8B vid 128.8 tok/s och Phi-4-mini vid 222.7 tok/s, 2.3 gånger Surfaces 56.4 och 97.5. Pro Max 14:s RTX PRO 2000, med en bråkdel av 5090:s bandbredd, låg fortfarande inom 5 procent av Surface på Llama 3.1 och under 12 procent på Phi-4-mini, vilket tyder på att N1X:s integrerade GPU har samma hastighet som ett litet separat kort på modeller av denna storlek.

Av de integrerade x64-GPU:erna producerade Precision 5 16S:s Arc Pro B390 en snabb första token på Llama 3.1 men med hälften av Surface:s tokenhastighet, och Pro 7 14:s DirectML-sökväg var långsammast och tillbringade 3.1 sekunder på den första token.

MLPerfs agentscenarier kör Llama 3.1 8B som en mjukvaruutvecklingsagent och en dataanalysagent, där var och en anropar verktyg över flera omgångar. Blade 16 slutförde båda på under 28 sekunder, halva tiden jämfört med Surface och under en tredjedel av Precision 5 16S. Pro 7 14 slutförde inte något av scenarierna: DirectML fick slut på minne på agentprompterna även med 32 GB reserverat för GPU:n, vilket är ett fel i körningen och markeras som DNF av den anledningen.

Modellladdning

Det här testet beräknar tidpunkten för en lokal modell från SSD till dess första genererade token i Ollama, kall (filcachen rensad) och varm (filen finns redan i minnet), och rapporterar hur snabbt SSD:n lästes medan det lästes. Nivå S använder gpt-oss:20b (12.8 GB) på system med minst 16 GB GPU-användbart minne; nivå M lägger till Qwen3.6-35B-A3B (21.1 GB) på system med cirka 40 GB eller mer. Växlingstestet laddar Qwen3.6, växlar till gpt-oss och beräknar tidpunkten för återgången till Qwen3.6.

Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: Ollama kall och varm modellladdning till första token för gpt-oss:20b och Qwen3.6-35B-A3B på Surface Laptop Ultra jämfört med de x64-bärbara datorer som kvalificerar sig, med Surface på 6.57, 3.57, 8.77 och 4.47 sekunder.
Modellinläsning (minnesmappning på) Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
gpt-oss:20b, läsdataflöde under kall laddning (MB/s) 3,080 3,251 1,246 3,874 Körs inte (7.7 GB GPU-minne)
Qwen3.6-35B-A3B, ladda om efter modellbyte (s, lägre desto bättre) 5.01 13.38 22.38 Körs inte (24 GB VRAM, under nivå M) Körs inte (7.7 GB GPU-minne)

 

Kalla laddningar är ett lagringstest, och de två Gen5-systemen ledde dem: Precision 5 16S tog gpt-oss:20b till sin första token på 5.98 sekunder och Surface på 6.57. Surface vann varje varm och nivå M-rad, och dess 5.0-sekunders återgång till Qwen3.6 efter ett byte, jämfört med 13.4 sekunder på Precision, är fördelen med att hålla båda modellerna i 64 GB GPU-minne. Blade 16 läste modellfilen snabbast med 3.9 GB/s men nådde den första token senare, eftersom vikterna måste korsa PCIe till VRAM, medan Unified Memory-system har dem på plats så snart de läses.

Raderna som Blade 16 och Pro Max 14 saknar är en minnesfråga. Blade 16 kvalificerar inte för nivå M med 24 GB VRAM, och Pro Max 14:s 7.7 GB användbart GPU-minne kvalificerar inte för någon nivå alls, så sviten startade aldrig dessa tester på dem. Pro 7 14:s SSD, vars skrivproblem lagringsavsnittet täcker, läste med endast 1.2 GB/s här och tog 13.7 sekunder kall.

Kodningsagent

Codex CLI driver en lokal modell som hanteras av Ollama genom en fast kodningsuppgift i ett fäst arkiv; en körning lyckas när arkivets 11 tester klaras. Vi rapporterar medianväggtiden för tre körningar, hur många som lyckades och genereringshastigheten. Agent-bredvid-användaren-testet kör agenten och Speedometer tillsammans och rapporterar hur mycket var och en saktar ner jämfört med att göra det ensamt, vilket är den fråga som är viktig om agenten arbetar medan du gör det.

Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: Genereringshastighet för Codex CLI-kodningsagent för gpt-oss:20b vid 64K och 128K kontext och Qwen3.6-35B-A3B vid 64K på Surface Laptop Ultra jämfört med de x64-bärbara datorer som kvalificerar sig, med Surface på 58.0, 59.2 och 89.2 tokens per sekund.
Codex CLI-kodningsagent Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
Nivå S, gpt-oss:20b 64K: väggtid (s, lägre desto bättre) 191.8 584.2 376.0 64.4 Körs inte (7.7 GB GPU-minne)
Nivå S: framgångar (av 3) 3 3 2 2 Inte kört
Nivå M, gpt-oss:20b 128K: väggtid (s, lägre desto bättre) 87.5 276.1 585.4 Inte körd (under nivå M) Inte kört
Nivå M, gpt-oss:20b 128K: framgångar (av 3) 2 2 3 Inte kört Inte kört
Nivå M, Qwen3.6-35B-A3B 64K: väggtid (s, lägre desto bättre) 88.6 351.7 678.2 Inte körd (under nivå M) Inte kört
Nivå M, Qwen3.6-35B-A3B 64K: framgångar (av 3) 3 3 3 Inte kört Inte kört
Hastighetsmätare bredvid agenten (poäng) 18.1 26.6 19.2 36.3 Inte kört
Hastighetsmätarens inbromsning bredvid agenten (x, lägre desto bättre) 1.92 1.61 1.92 1.06 Inte kört
Agentens avmattning bredvid hastighetsmätaren (x, lägre desto bättre) 1.10 1.00 1.11 1.05 Inte kört

 

Blade 16 slutförde nivå S-uppgiften på 64 sekunder med 137.9 tok/s, tre gånger snabbare än Surface och nio gånger snabbare än Precision 5 16S, även om den klarade två av tre körningar av Surface och Precision tre. I nivå M slutförde Surface båda uppgifterna på under 90 sekunder, tre till fyra gånger snabbare än Precision 5 16S och sju till åtta gånger snabbare än Pro 7 14, som behövde 10 till 11 minuter per uppgift. Väggtiden beror också på hur många verktygsanrop modellen gör, så genereringshastigheten är det renare hårdvarutalet.

Samtidighetstestet är där en diskret GPU glänser. Med agenten igång sjönk Blade 16:s webbläsarpoäng med 6 procent eftersom modellen använder RTX 5090 och lämnar processorn ifred. På Surface, där agenten delar den integrerade GPU:n och minnesbussen med allt annat, halverades hastighetsmätaren nästan, från 34.7 till 18.1, och Pro 7 14 förlorade samma andel. Agenten själv märkte knappt webbläsaren på något system.

Retrieval-Augmented Generation

Vårt RAG-test bäddar in 20 963 SQuAD v1.1-avsnitt med nomic-embed-text, hämtar de fem bästa avsnitten för var och en av 2 000 frågor och besvarar dem med Phi-4-mini, med exakt matchning och F1 mot referenssvaren. Samma små modeller körs på alla system, så detta är en ren hastighetsjämförelse.

Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: RAG-inmatningshastighet per sekund och Phi-4-mini-svarsgenereringshastighet för RTX Spark N1X mot fyra x64-bärbara datorer, med Surface på 117.9 passager per sekund och 102.7 tokens per sekund
RAG Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
Ingestionsväggstid, 20 963 passager (s, lägre desto bättre) 189.8 271.7 425.9 131.0 153.9
Hämtningstid för frågesökning, p50 (ms, lägre desto bättre) 23.4 22.2 31.3 20.9 21.6
Svar, Phi-4-mini tid till första token, p50 (s, lägre desto bättre) 0.161 0.855 1.527 0.109 0.260
Svar, snabb bearbetning (tok/s) 6,955 2,151 863 11,560 4,031
Fråga att besvara, p50 (s, lägre desto bättre) 0.235 0.997 1.688 0.159 0.341
Svar F1 (%) 73.97 74.24 74.36 74.47 74.40

 

Blade 16 intog datakorpusen på 131 sekunder och besvarade en typisk fråga på 0.16 sekunder, sex gånger snabbare än Precision 5 16S. Pro Max 14 kom tvåa i intag med 154 sekunder, före Surfaces 190, eftersom 8 GB är gott om tid för en inbäddningsmodell och Phi-4-mini. Noggrannheten var identisk inom en halv punkt från F1 på alla system, vilket den borde vara med samma modeller vid temperatur 0, så det enda som skiljer dessa bärbara datorer åt i RAG är hur länge man väntar.

CPU-prestanda

Två plattformar definierar CPU-resultaten, eftersom Surfaces 20-kärniga N1X vinner nästan varje flertrådat test, ofta med 30 procent eller mer, medan Core Ultra X9 388H i Dell Pro Precision 5 16S är den snabbaste x64-processorn på en enda tråd och leder arbetet med Python, webbläsare och OpenBLAS. Tillsammans tar Razer Blade 16:s Ryzen AI 9 HX 370 Stockfish och GROMACS och innehar andraplatsen i de flesta rendering- och byggtester, och Dell Pro 7 14 och Dell Pro Max 14 Premium ligger efter i all-core-arbete.

Cinebench 2026 och ihållande belastning

Cinebench 2026 renderar en scen med Maxons Redshift-motor på processorn och poängsätter genomströmning för enkärnig, SMT-enkärnig (två trådar på en fysisk kärna) och flerkärnig. Vi följer upp det med en ihållande loop som upprepar flerkärnig körning i cirka 30 minuter och jämför steady-state-poängen med det första passet, vilket visar hur mycket en bärbar dator ger tillbaka när den värmeblötläggs.

Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: Cinebench 2026 med en kärna, flera kärnor och ihållande loop-test för Microsoft Surface Laptop Ultra RTX Spark N1X jämfört med Dell Pro Precision 5 16S, Dell Pro 7 14, Razer Blade 16 och Dell Pro Max 14 Premium, med Surface på 558.5, 6 963 och 7 016.

Surface fick 6 963 flerkärniga processorer, 34 procent före Blade 16 och 47 procent före Precision 5 16S, och överträffade Precision i ledningen för enkärniga processorer med 558.5 mot 534.8. De två AMD-chipen låg efter på en enda tråd, med Blade 16 på 480.0 och Pro 7 14 på 464.4, 16 och 20 procent efter Surface. SMT enkärnig processor gäller endast för dessa två, där den andra tråden bidrar med 33 procent på Pro 7 14 och 38 procent på Blade 16.

Den ihållande loopen separerar fältet mer än de råa poängen gör. Surface avslutade sina tio pass på 7 016, 1 procent över där den startade, med processorn fastlåst på 98 °C och 3.28 GHz hela tiden; Blade 16 höll sig också stabil. Pro 7 14 och Pro Max 14 gav upp cirka 2 procent, och Precision 5 16S tappade 6.2 procent efter ungefär 10 minuter och stannade där.

Cinebench 2026 (poäng, högre desto bättre) Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
Enstaka kärna 558.5 534.8 464.4 480.0 482.6
SMT enkelkärnig - - 617.1 661.3 -
Flerkärnig 6,963 4,739 4,028 5,179 4,160
Ihållande loop, första pass 6,938 4,765 4,040 5,162 4,314
Ihållande loop, stationärt tillstånd 7,016 4,468 3,976 5,206 4,228
Steady state / första genomgång 1.011 0.938 0.984 1.009 0.980

7-Zip

7-Zips inbyggda benchmark rapporterar LZMA-komprimerings- och dekomprimeringsdata i giga-instruktioner per sekund, en gång på varje tråd och en gång fäst vid en enda kärna.

Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: 7-Zip all-thread komprimering, dekomprimering och totala betyg i GIPS för RTX Spark N1X jämfört med fyra x64-bärbara datorer, med Surface på 156.9, 145.0 och 151.0

Surface ledde all-thread-testet med 151.0 GIPS, 20 procent före Blade 16, med sin kompressionsgrad på 156.9 GIPS, 35 procent före nästa system. Precision 5 16S ledde på en tråd med 9.8 GIPS.
Surfaces siffra för 7.16 GIPS för enkeltrådskörningar behöver en varning. På den här enheten faller en kärna som hålls belastad i flera minuter in i ett långsammare tillstånd, cirka 20 procent under sin ursprungliga hastighet, och stannar där tills belastningen är slut. 7-Zips enkeltrådskörningar körs tillräckligt länge för att utlösa den, vid 47 till 67 C, så värme är inte orsaken. Samma tillstånd återfinns i PyPerformance- och Stockfish-enkeltrådskörningarna som följer i svitens ordning.

7-Zip, en tråd (GIPS, högre desto bättre) Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
Totalt 7.16 9.80 9.01 9.24 8.84
Komprimera 4.62 8.71 6.72 7.28 7.02
packa 9.70 10.88 11.31 11.20 10.73

Blandare

Blender 4.5 renderar de tre standardscenerna för benchmarks (Monster, Junkshop och Classroom) med cykler på processorn och rapporterar samplingar per minut.

Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: Blender 4.5 CPU-renderingssamplingar per minut i Monster-, Junkshop- och Classroom-scenerna för RTX Spark N1X mot fyra x64-bärbara datorer, med Surface på 207.6, 127.5 och 93.2

Ordningen hölls i alla tre scenerna: Surface, sedan Blade 16 och sedan Precision 5 16S. Surfaces marginal gentemot Blade 16 var 47 procent i Monster med 207.6 samplingar per minut och minskade till 18 procent i Classroom, den tyngsta scenen, där den nådde 93.2. Pro 7 14 och Pro Max 14 bytte de två sista platserna.

Handbrake

HandBrake kodar 60 sekunder av 4K60 Big Buck Bunny-klippet i programvara med x265 (HEVC, medelhög förinställning, kvalitet 22) och SVT-AV1 (förinställning 8, kvalitet 30), och rapporterar bildrutor per sekund.

Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: HandBrake 4K60-programvaran kodas i x265 och SVT-AV1 för RTX Spark N1X mot fyra x64-bärbara datorer, med Surface på 41.7 fps i x265 och 15.4 fps i SVT-AV1

De två kodarna berättar motsatta historier om Surface. Dess x265-resultat på 41.7 fps ledde gruppen med 25 procent, men dess inbyggda Arm64 SVT-AV1-bygge klarade 15.4 fps, ungefär en femtedel av vad x64-systemen producerade. Kärnorna som ledde x265 kan inte vara fem gånger långsammare i kisel, så gapet ligger i SVT-AV1:s Arm64-kodväg, och det är det tydligaste exemplet i vår mjukvarusvit som avgör ett resultat. Bland x64-systemen ledde Precision 5 16S SV-AV1 med 80.8 fps, med Pro Max 14 och Blade 16 inom 5 procent.

LLVM-bygge

Det här testet kompilerar hela LLVM 21.1.4-trädet med Clang och Ninja vid standardantalet jobb. Det är den längsta all-core-arbetsbelastningen i sviten och förbrukar minne och lagring samt processorn.

Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: LLVM 21.1.4 full byggtid i sekunder för RTX Spark N1X jämfört med fyra x64-bärbara datorer, med Surface på 206.4 sekunder och Razer Blade 16 på 327.0

Surface kompilerade LLVM på 206.4 sekunder, 37 procent snabbare än Blade 16:s 327.0. Precision 5 16S-siffran på 340.1 sekunder kommer från ett omtest med Smart App Control avstängt, eftersom den funktionen blockerade verktyget vid första försöket. Pro 7 14 var långsammast med 410.5 sekunder.

Stockfish, primesieve, Python och webbläsaren

Stockfishs inbyggda bänk rapporterar schacksökningshastighet i miljoner noder per sekund. primesieve räknar primtalen under 10^12 på alla trådar och under 10^11 på en tråd, tidsbestämt i sekunder. PyPerformance kör tre CPython-benchmarks (go, nbody och regex_compile) fästa på en kärna och rapporterar medeltiden per iteration, och Speedometer 3.1 mäter webbapplikationers responsivitet i Microsoft Edge.

Testa Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
Stockfish-bänk, alla trådar (Mnps, högre desto bättre) 15.51 14.81 14.71 17.96 12.01
Stockfiskbänk, en tråd (Mnps, högre desto bättre) 1.33 1.86 1.94 2.04 1.70
primesieve 1e12, alla trådar (s, lägre desto bättre) 9.82 11.31 14.80 10.60 14.30
primesieve 1e11, en tråd (s, lägre desto bättre) 12.03 9.56 6.66 6.67 9.82
PyPerformance go (ms, lägre desto bättre) 123.9 69.2 75.9 75.2 74.1
PyPerformance nbody (ms, lägre desto bättre) 89.8 53.2 62.3 60.8 61.3
PyPerformance regex_compile (ms, lägre desto bättre) 94.1 65.1 71.1 69.7 69.8
Hastighetsmätare 3.1, Edge (poäng, högre desto bättre) 34.7 42.7 36.8 38.4 42.0

 

Stockfish är ett av få all-core-tester som Surface inte vann; Blade 16 ledde båda körningarna och slutade 16 procent före på alla trådar, och Surfaces siffra för en tråd bär på den långsamma kärnan-förbehållet från 7-Zip. primesieve delas åt andra hållet, med Surface snabbast på alla trådar med 9.82 sekunder och de två AMD-processorerna cirka 30 procent snabbare än Intel-systemen på en tråd.

Precision 5 16S sopade över Python- och webbläsarraderna, och Pro Max 14 låg inom 2 procent av dem i Speedometer. Surface slutade sist i alla fyra. Dess PyPerformance-körningar följer 7-Zip på samma fästa kärna och ärver det långsamma tillståndet, och Speedometer kör Edges Arm64-bygge mot x64-byggen på de andra, så dessa rader mäter Surfaces firmware och programvara lika mycket som dess kärnor. Enkeltrådade resultat på denna plattform, sammantaget, ligger 15 till 30 procent efter x64-fältet även där det långsamma kärntillståndet inte gäller, och minneslatenssiffrorna nedan förklarar en del av det.

GROMACS och OpenBLAS

GROMACS kör benchMEM-fallet med molekylär dynamik på alla kärnor i fyra rank-and-thread-layouter och rapporterar nanosekunder simulerad tid per dag; rubriken är den bästa layouten. Vårt OpenBLAS-test kör en HPL-liknande dubbelprecisions-LU-lösning vid tre problemstorlekar och en DGEMM-matrismultiplikation, var och en på alla kärnor och igen på den översta kärnklassen ensam, och det är den tyngsta ihållande flyttalbelastningen i sviten.

Testa Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
GROMACS benchMEM, bästa layout (ns/dag, högre desto bättre) 17.29 24.87 21.58 26.41 22.74
GROMACS, 1 tråd per rang (ns/dag) 17.21 25.01 21.58 26.59 0.84
GROMACS, 2 trådar per rang (ns/dag) 16.80 24.02 21.22 24.83 22.88
OpenBLAS DGEMM M=8000, alla kärnor (GFLOPS, högre desto bättre) DNF 527.4 358.6 455.4 367.5
OpenBLAS DGEMM M=8000, högsta kärnklass (GFLOPS) DNF 262.1 228.0 252.4 266.0
OpenBLAS LU N=10000, alla kärnor (GFLOPS) DNF 435.3 384.3 400.9 194.2
OpenBLAS LU N=20000, alla kärnor (GFLOPS) DNF 503.8 375.6 454.4 327.5
OpenBLAS LU N=40000, alla kärnor (GFLOPS) DNF 459.6 397.6 498.5 394.1
OpenBLAS LU N=40000, högsta kärnklass (GFLOPS) DNF 255.2 221.9 250.9 271.6

 

Blade 16 ledde alla GROMACS-layouter med 26.4 ns/dag, medan Precision 5 16S låg 6 procent bakom. Surface, som dominerar på andra håll, var långsammast med 17.3 ns/dag eftersom GROMACS Arm64-version saknar de AVX2-kärnor som x64-systemen använder. Pro Max 14:s 0.84 ns/dag i layouten med en tråd per rang är ett patologiskt fall som tillbringade nästan all sin tid i kommunikation mellan ranger; dess bästa layout, 22.7 ns/dag, är siffran att jämföra.

Surface har inga OpenBLAS-resultat. Lösningen med helkärnig N=20000 LU bryter systemets strömförsörjning tre gånger, och i två bärbara datorprover, så vi hoppade över steget i den sista körningen för att låta de andra 29 slutföras; avsnittet om temperaturer täcker problemet. Bland x64-systemen ledde Precision 5 16S helkärnig DGEMM med 527 GFLOPS och de två mindre LU-lösningarna; Blade 16 tog den största lösningen, och Pro Max 14 var snabbast enbart på sin toppkärnklass, medan dess effektivitetskärnor drog dess N=10000-resultat till 194 GFLOPS.

Minnesbandbredd och latens

STREAM mäter ihållande minnesbandbredd. Minneslatens använder en buffert på 1 GB på 4 KiB-sidor, och kärna-till-kärna-latens mäter tur- och returresan mellan varje par kärnor.

Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: STREAM Copy och Triad-minnesbandbredd i MB/s för RTX Spark N1X med LPDDR5-9400 jämfört med fyra x64-bärbara datorer, med Surface på 130 516 och 122 114
Latens (ns, lägre desto bättre) Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
Minnesfördröjning, 4KiB sidor 251.1 115.5 146.7 129.6 170.7
Kärna-till-kärna, medelvärde 171.6 88.2 49.7 57.0 58.3
Kärna-till-kärna, max 362.6 129.4 74.6 95.9 153.1

 

Surfaces LPDDR5-9400 levererade 122 114 MB/s i STREAM Triad och 130 516 MB/s i Copy, 48 procent mer än Precision 5 16S och cirka 2.6 gånger de två AMD-systemen, och den bandbredden är en stor del av anledningen till att N1X vinner renderings- och kompileringstesterna. Kostnaden är latens: 251 ns till minne och 172 ns i genomsnitt mellan kärnor, båda sämst i gruppen med god marginal, vilket är därifrån dess enkeltrådade och latenskänsliga resultat kommer. Precision 5 16S hade den lägsta minneslatensen på 116 ns, och Pro 7 14 hade den tätaste kärn-till-kärna-meshen på 50 ns.

Spel och GPU-kodning

SuperTuxKart är det enda spelet i den här utgåvan av spelsviten, och vid 1080p är det tillräckligt lätt för att resultatet säger lika mycket om processorn och drivrutinen som om grafikkortet. Den kör sitt inbyggda benchmark i 1920×1080 helskärm på Ultra-inställningar med vsync av, fäst vid den separata grafikkortet där det finns en, och rapporterar en genomsnittlig bildfrekvens plus spelets egna typiska, mestadels stabila och stadiga siffror, som beskriver progressivt lägre punkter på bildtidsfördelningen. På Surface körde vi x64-bygget under Prism-emulering.

Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: SuperTuxKart 1080p Ultra genomsnittliga och stabila bildfrekvenser för RTX Spark N1X mot fyra x64-bärbara datorer, med Surface på 235.9 och 146 fps

Surface hade i genomsnitt 235.9 fps nativt och 264.6 fps med x64-versionen under emulering, vilket är bättre än Blade 16:s 200 fps. Vid dessa bildfrekvenser är RTX 5090 inte i närheten av sin gräns; Blade 16 begränsas av sin CPU och OpenGL-drivrutin, och den körs i hybridläge med skärmen ansluten till Radeon 890M, vilket lägger till en kopia per bildruta.

Det mer talande resultatet är bland Dell-modellerna, där Precision 5 16S:s integrerade Arc Pro B390 snittade 166.8 fps mot 150.8 för Pro Max 14:s separata RTX PRO 2000, och Pro Max 14 hade den lägsta stabila siffran i gruppen på 53 fps. En tyngre titel skulle skilja 5090 från allt annat här.

FFmpeg kodar samma 4K60-klipp till HEVC med 8 Mb/s med varje leverantörs hårdvarukodare (Intel QSV, AMD AMF eller NVIDIA NVENC), och separat via Windows Media Foundation.

Hårdvaru-HEVC-kodning (fps, högre desto bättre) Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
GPU-leverantörskodare, HEVC 8Mb/s 135 (NVENC) 128 (QSV) 137 (AMF) 132 (NVENC) Ej tillämpligt (drivrutin äldre än vad FFmpeg-versionen kräver)
Media Foundation-kodare, HEVC 8 Mb/s 55 N/A (ingen HEVC MF-kodare hittades) 110 Ej tillämpligt (hybridgrafik) Ej tillämpligt (hybridgrafik)

 

Kodarna med fast funktion är näst intill utbytbara vid denna bitrate, 128 till 137 fps över QSV, AMF och NVENC, med Surfaces enda nionde generationens NVENC på 135. Pro Max 14 har inget resultat eftersom NVENC vägrade att öppna på sin drivrutin, 597.16, som är äldre än 617.42 på de andra två NVIDIA-systemen. Media Foundation producerade endast siffror på Pro 7 14 och Surface; de ​​hittade ingen HEVC-kodare på Precision 5 16S, och vi hoppade över de två hybridgrafiksystemen eftersom de väljer sin egen adapter och inte kan hållas till den separata GPU:n.

Termik och OpenBLAS-avstängning

Surface höll i genomsnitt 92 till 97 C under sina längsta arbetsbelastningar och avslutade den 30 minuter långa ihållande loopen 1 procent snabbare än den startade; Blade 16 nådde en topp på 98 till 99 C med samma resultat. Det enda systemet som trappar ner, Precision 5 16S, gör det på en timer. Surfaces OpenBLAS DNF, trots temperaturerna runt den, var inte en elegant termisk nedgång: systemet förlorade ström direkt under den tyngsta flyttalbelastningen i sviten.

Surface Laptop Ultras interna delar med bottenkåpan borttagen: två fläktar, kylflänsenheten över RTX Spark N1X och batteriet

Vad vi kunde övervaka

sr-klienten samplar sensorer med några sekunders mellanrum genom LibreHardwareMonitor och Windows prestandamätare och sammanfattar varje testfönster, och täckningen varierar mer än vi skulle vilja mellan nuvarande plattformar. De två Intel-systemen rapporterar ingen CPU-temperatur alls till LibreHardwareMonitor, vilket gör att sviten pausar med ett fast intervall mellan testerna.

CPU-temperatur och klockor efter arbetsbelastning

Arbetsbelastning (CPU max/medelvärde, C) Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
Cinebench 2026 98 / 88 Ingen sensor 83 / 74 96 / 78 Ingen sensor
7-Zip 98 / 65 Ingen sensor 75 / 70 99 / 84 Ingen sensor
Lutfisk 98 / 96 Ingen sensor 69 / 68 92 / 90 Ingen sensor
Blandare 98 / 93 Ingen sensor 76 / 70 95 / 87 Ingen sensor
Handbrake 98 / 84 Ingen sensor 82 / 72 92 / 86 Ingen sensor
LLVM-bygge 98 / 92 Ingen sensor 74 / 68 98 / 93 Ingen sensor
gromacs 98 / 96 Ingen sensor 71 / 70 97 / 94 Ingen sensor
OpenBLAS DNF Ingen sensor 83 / 78 91 / 87 Ingen sensor
STRÖMMA 98 / 92 Ingen sensor 69 / 66 75 / 71 Ingen sensor
Super Tux Kart 90 / 80 Ingen sensor 69 / 64 89 / 83 Ingen sensor
MLPerf-klient 93 / 77 Ingen sensor 71 / 67 97 / 76 Ingen sensor
Kodningsagent 86 / 78 Ingen sensor 78 / 68 91 / 84 Ingen sensor

 

Surface nådde 97 till 98 C i varje tungt all-core-test, och dess medelvärden i Stockfish, GROMACS och Blender höll sig över 93 C, vilket tyder på att den tillbringar de flesta av dessa tester på sin gräns. Även STREAM, ett minnestest, tog den till 98 C. Blade 16 var nästan lika varm, med en topp på 98 till 99 C i 7-Zip och LLVM-versionen, men dess medelvärden var 5 till 10 C lägre i de flesta tester. Pro 7 14 var den svalaste, med en topp på 89 C under hela körningen, vilket passar både dess lägre klockfrekvenser och dess lägre all-core-resultat.

Arbetsbelastning (genomsnittlig CPU-klocka, MHz) Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
Cinebench 2026 2,952 3,792 3,879 4,158 3,734
7-Zip 2,405 3,936 3,767 4,014 3,710
Blandare 3,174 3,665 3,086 3,729 3,469
LLVM-bygge 3,160 3,631 3,043 3,697 3,379
gromacs 3,325 3,525 3,023 3,874 3,458
STRÖMMA 3,255 4,014 3,590 3,684 4,057
MLPerf-klient 2,165 2,632 3,036 3,593 3,861
Ihållande loop, stationärt tillstånd 3,276 3,294 2,914 3,742 3,393

 

Klockor betyder olika saker på olika arkitekturer, så läs vidare i en kolumn för hur ett chip's klockfrekvenser går från lätt till tungt arbete. Surface låg på 3.2 till 3.3 GHz för all-core-arbete, den hastighet den kan hålla vid 98°C, och dess 20 kärnor vid den klockfrekvensen överträffar fortfarande 12 eller 16 x64-kärnor vid högre. Blade 16 höll de högsta klockfrekvenserna i nästan varje test och höll sig över 3.6 GHz i sina hetaste, vilket är anledningen till att den leder Stockfish och GROMACS på samma kiselfamilj som Pro 7 14, som sjönk till 2.8 till 3.1 GHz under ihållande all-core-belastning.

Den ihållande loopen är den tydligaste bilden av varje firmwares strategi. Surface höll 98 C under alla tio omgångar och slutade 1 procent över sin första; Blade 16 gjorde detsamma vid 94 C. Inget av chassin har någon värmereserv kvar vid den tidpunkten, men ingen behöver det, eftersom deras firmware håller klockorna stabila vid gränsen.

Precision 5 16S är det enda systemet som sänker prestandan, och det gör det på samma sätt varje gång: efter 10 till 14 minuter faller poängen med cirka 6 procent och stannar där, och dess andra fullständiga körning upprepade fallet med tre decimaler (0.938 mot 0.939). Ett fall som landar på samma minut i två körningar ser ut som en långvarig strömbegränsning i Dells firmware, inte ett kylsystem som tappar mark.

Surface är inte den enda RTX Spark-bärbara datorn vi har som går överhettad. Andra N1X-bärbara datorer i labbet ligger också runt 90-talet under belastning från alla kärnor och hittills har ingen av dem haft fel. Vår arbetsteori, som vi inte kan bevisa, är att NVIDIA satte N1X:s bärbara dators effekt- och temperaturmål tillräckligt nära kanten för att det är upp till varje OEM:s kylning och firmware att hålla gränsen, och det är här Surface skiljer sig från de andra. Temperaturerna är något att hålla koll på när vi arbetar oss igenom dessa recensioner, eftersom kylningsdesignen kommer att separera dessa plattformar.

Undersidan av Microsoft Surface Laptop Ultra för företag

Körs hett och OpenBLAS-avstängning

Vår Surface Laptop Ultra tappade strömmen tre gånger, varje gång när den all-core OpenBLAS LU-lösningen gick till N=20000-problemet på 20 trådar. Vi hoppade över OpenBLAS i dess sista körning så att de andra 29 testerna kunde slutföras, vilket är anledningen till att den läser DNF i CPU-sektionen. Detta är den andra enheten som misslyckas på detta sätt: den första granskningsenheten hängde sig i samma arbetsbelastning, kom tillbaka med ett OLED-skärmfel vid avgaskanten och ett CPU-fel som vi kunde reproducera på kommando, och ersattes.

Event Vad som sprang Sista läsningen före förlusten efteråt
Cirka 20:06 Fullständig körning, 26 openblas: båda N=10000 LU-uppsättningarna klara (319.7 och 368.1 GFLOPS), sedan N=20000 på 20 trådar CPU 95.7 C, 3.2 GHz (53 C vid stegstart) Avstängd tills den slås på kl. 21:11
Cirka 21:30 Reproduktion, pass 1: 12 N=10000 lösta problem godkända, N=20000 på 20 trådar startade 21:30:13 Varmaste zon 95.2 C, 3.1 GHz Startade om av sig själv kl. 21:31
Cirka 21:35 Reproduktion, pass 1: samma sekvens, N=20000 på 20 trådar startade 21:35:10 Varmaste zon 95.5 C, 3.2 GHz Tillbaka kl. 22:05

 

Vår första tanke var att en bärbar dator som körde på 98°C bröt sig själv; det verkar inte vara det verkliga problemet. Surface-enheten sjönk från 95.2 till 95.7°C efter att ha hållit 98°C i 31 minuter i den ihållande loopen och 12 minuter i Cinebench utan fel. Windows såg ett hårt strömavbrott, inte en avstängning: varje omstart loggade Kernel-Power 41 med buggkontrollkod 0 och ingen strömbrytarknappstryckning, och det fanns ingen kraschdump, ingen dödlig hårdvarufelregistrering och ingen termisk avstängningshändelse, vilket ett termiskt utbrott normalt skulle leda till.

Tidpunkten är repeterbar till sekunden: båda reproduktionerna förlorade ström vid första passet, 42 till 46 sekunder efter att belastningen började och 14 till 16 sekunder in i N=20000-lösningen, och varje lösning före förlusten klarade HPL-residualkontrollen, så hårdvaran beräknade korrekt ända fram till skärningen.

En plattformsräknare nådde också samma värde båda gångerna: PSYS-temperaturzonen är inte en temperatur, men den klättrar stadigt under belastning från ungefär 1 000 till 1 200 vid tomgång och visar 4 419 och 4 406 vid de två reproduktionsförlusterna. Den första Surface-räknaren sjönk vid en mycket lägre PSYS-avläsning på 2 808, så detta är en ledtråd för plattformens firmware-ägare, inte en tröskel.

Felet är inte heller deterministiskt, eftersom efter den första omstarten klarade hela körningens omförsök av steget alla åtta konfigurationer upp till N=40000, vid 336 och 370 GFLOPS för N=20000 och N=40000 löser på 20 trådar, så tre av fyra försök på den här enheten förlorade ström. Båda enheterna var på nätanslutning; den här hade sitt batteri på 100 procent före och efter.

Att två Surface Laptop Ultra-enheter har identiska fel, med olika minnesfördelningar (96/32 på den första, 64/64 på den här), tyder på modellens strömförsörjning, kyldesign eller firmware-skydd under ihållande all-core FP64-belastning, inte en enda dålig enhet. Vi har rapporterat beteendet och kommer att uppdatera den här recensionen om en lösning levereras.

Återskapa avstängningen

Vår reproduktion körde sex N=10000 LU-lösningar på 20 trådar, sex till på 10 trådar och sedan N=20000 på 20 trådar. OpenBLAS levererar ett LINPACK-benchmark (benchmark/linpack.c) som gör samma sak: det fyller en slumpmässig N x N-matris, faktoriserar den med dgetrf, löser den med dgetrs och rapporterar MFlops per storlek, så vem som helst kan upprepa sekvensen utan vår svit.

Två detaljer är viktiga i Windows on Arm, först och främst trådantalet: den officiella Windows on Arm OpenBLAS-utgåvan begränsar sig till 12 trådar, så den kan inte ladda alla 20 kärnor; biblioteket måste byggas från källkoden 0.3.34 med en högre gräns. Och benchmarkens Windows-timer kompilerar endast under en verktygskedja i MinGW-stil, så bygg den i MSYS2:s CLANGARM64-skal. Från den uppackade OpenBLAS 0.3.34-källkoden:

pacman -S --behövs mingw-w64-clang-aarch64-clang mingw-w64-clang-aarch64-cmake mingw-w64-clang-aarch64-ninja cmake -S . -B build -G Ninja -DCMAKE_BUILD_TYPE=Version -DTARGET=NEOVERSEN1 -DNUM_THREADS=256 -DNOFORTRAN=1 -DC_LAPACK=1 -DBUILD_BENCHMARKS=PÅ -DBUILD_TESTING=AV cmake --build build --target benchmark_linpack_DOUBLE

Sedan, när den är inkopplad med Windows inställt på Bästa prestanda, upprepar denna sekvens körningen som föregick varje strömavbrott. På vår Surface bröt den strömmen under den slutliga N=20000-lösningen.

cd-bygge OPENBLAS_LOOPS=6 OPENBLAS_NUM_THREADS=20 ./benchmark_linpack_DOUBLE.exe 10000 10000 1 OPENBLAS_LOOPS=6 OPENBLAS_NUM_THREADS=10 ./benchmark_linpack_DOUBLE.exe 10000 10000 1 OPENBLAS_NUM_THREADS=20 ./benchmark_linpack_DOUBLE.exe 20000 20000 1

De två OPENBLAS_LOOPS=6-körningarna värmer systemet med tolv N=10000 lösningar, vilket matchar vår reproduktion, och det sista kommandot startar N=20000-lösningen på alla 20 kärnor, där vår Surface förlorade ström efter 14 till 16 sekunder.

Lagringsprestanda

Lagringsresultaten sorterar de fem SSD-diskarna i tre grupper. Surfaces Gen5 SK hynix-disk satte sekventiella rekord på 14.1 GB/s läsning och 11.5 GB/s skrivning; Precision 5 16S, Pro Max 14 och Blade 16 levererade 650K till 780K IOPS av 4K slumpmässig I/O genom filsystemet; och Pro 7 14:s Samsung BM9C1a läste som en vanlig Gen4-disk men skrev med cirka 120 MB/s, ett resultat kopplat till att disken är QLC.

fio Fyra hörn

Vårt klientlagringstest kör fio mot en fil på startvolymen, via NTFS och BitLocker exakt som systemet levererades, så resultaten inkluderar oavsett OS- och krypteringskostnad. Den mäter 128K sekventiella läsningar och skrivningar vid QD32, och 4K slumpmässiga läsningar och skrivningar vid QD32 över 4, 8 och 16 jobb, och rapporterar det bästa av de tre. Varje hörn körs på ett 5 GB-fotavtryck och igen på 25 GB för att kontrollera om resultatet överlever när arbetsuppsättningen växer ur hårddiskens snabbaste cache; 25 GB-raderna är de som ska jämföras.

Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: fio 128K sekventiell läsning och skrivning vid QD32 på ett 25 GB format för Surface Laptop Ultra Gen5 SSD jämfört med fyra x64-bärbara datorer, med Surface på 14 134 och 11 461 MB/s Recensionstabell för Surface Laptop Ultra: slumpmässig läsning och skrivning i 4K genom filsystemet och slumpmässig läsning från den råa enheten för Surface Laptop Ultra mot fyra x64-bärbara datorer, med Surface vid 300 225 och 279 848 IOPS via NTFS och 1 670 736 IOPS i råformat.
fio, 5 GB fotavtryck Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
Sekventiell läsning 128K QD32 (MB/s) 14,175 10,275 3,747 7,099 7,025
Sekventiell skrivning 128K QD32 (MB/s) 11,475 8,909 123 5,248 6,645
Slumpmässig avläsning 4K QD32, topp (IOPS) 307,738 778,080 363,988 700,883 756,704
Slumpmässig skrivning 4K QD32, topp (IOPS) 284,680 676,963 25,465 651,651 697,110

 

De två Gen5-hårddiskar äger de sekventiella raderna. Surface nådde 14 134 MB/s läsning och 11 461 MB/s skrivning på 25 GB-modellen, och Precision 5 16S följde med 9 216 MB/s och 9 009 MB/s, medan de tre Gen4-systemen klustrade med 7.0 till 7.1 GB/s läsning. Slumpmässig I/O omorganiserar gruppen: Precision 5 16S, Pro Max 14 och Blade 16 landade alla mellan 648K och 780K IOPS i båda riktningarna, medan Surface stannade av nära 300K IOPS läsning och skrivning, under hälften av x64-systemen trots den snabbare hårddisken.

Raderna för råa enheter visar var taket kommer ifrån: genom att upprepa den slumpmässiga 4K-läsningen direkt mot den fysiska disken, kringgå NTFS och BitLocker, levererade Surfaces SSD 1 670 736 IOPS, 5.6 gånger dess filsystemresultat, så taket på 300K sätts av Windows on Arm-lagringssökvägen och inte av disken. Den mest sannolika kostnaden är BitLockers programvara XTS-AES-128 med Memory Integrity aktiverad, vilket höll processorn på 57 procent under uppsättningen av 4 jobb.

x64-systemen förlorar mindre men lämnar fortfarande IOPS kvar: Pro Max 14 med 1.94x, Precision 5 16S med 1.57x och Blade 16 med 1.43x. Endast Pro 7 14 såg ingen skillnad.

Lagringslatens och modellbelastningstak

fios slutförandelatenser på 25 GB-utrymmet, i mikrosekunder, och det enhetstak som AI-modellbelastningstestet använder som sin övre gräns: en DiskSpd 1 MB sekventiell läsning av en modellfil.

Testa Surface Laptop Ultra Dell Pro Precision 5 16S Dell Pro 7 14 Razer Blade 16 Dell Pro Max 14 Premium
Sekventiell avläsning 128K, p99 (µs, lägre desto bättre) 391 971 2,179 1,384 873
Sekventiell skrivning 128K, p99 (µs, lägre desto bättre) 766 3,490 120,062 889 1,036
Slumpmässig avläsning 4K, 16 jobb, medelvärde (µs, lägre desto bättre) 1,839 368 1,410 472 635
Slumpmässig skrivning 4K, 16 jobb, medelvärde (µs, lägre desto bättre) 1,984 444 23,703 470 636
Rå slumpmässig läsning 4K QD32, topp, 25 GB (IOPS) 1,670,736 1,224,270 361,344 993,050 1,472,021
Modellbelastningsgräns för enhet, DiskSpd 1M sekventiell läsning (MB/s) 10,588 11,402 1,689 6,246 Inte körd (modellbelastningstestet kvalificerade sig inte)

 

Surface hade de snävaste sekventiella svansarna, och Precision 5 16S hade den lägsta genomsnittliga 4K-latensen i båda riktningarna. Surfaces slumpmässiga uppsättningar med 16 jobb hade också en svans som vi inte har sett på x64-systemen: p99.99-latens på 4.8 sekunder vid läsning och 5.6 sekunder vid skrivning mot medelvärden på 1.8 och 2.3 ms, så ungefär en I/O på 10 000 väntesekunder genom Windows på Arm-vägen. Vi har utelämnat Surfaces 4K p99-värden ur tabellen eftersom de låg under sina egna medelvärden, vilket inte kan stämma, och vi vill bekräfta hur fio rapporterar percentiler på Arm64 innan vi skriver ut dem.

Slutsats

RTX Spark N1X i Surface Laptop Ultra for Business är den starkaste flertrådade processorn vi någonsin sett i en bärbar dator, och den kombinerar det med 122 GB/s minnesbandbredd och en GPU-allokering på 64 GB, justerbar till 96 GB, vilket ger mer minne bakom en NVIDIA GPU än någon annan bärbar dator före den. Den ledde Cinebench, 7-Zip, Blender, x265 och LLVM-versionen med goda marginaler, satte rekord för sekventiell lagring på 14.1 GB/s läsning och 11.5 GB/s skrivning, och var det enda systemet som körde våra 35B-parameternivå M-modeller med en användbar hastighet, och slutförde kodningsagentens nivå M-uppgifter på under 90 sekunder, medan de integrerade x64-systemen behövde fem till elva minuter.

Locket till Surface Laptop Ultra med Microsoft-logotypen

Förbehållen är specifika för plattformen som den levereras idag. Windows on Arm-lagringsvägen begränsar slumpmässig I/O till en femtedel av vad hårddisken kan göra, och minneslatensen är dubbelt så hög som för x64-systemen. Resultat med en enda tråd släpar efter x64-fältet, och en handfull Arm64-portar (SVT-AV1, GROMACS) släpar efter sina x64-byggen rejält. Den integrerade GPU:n delar också minnesbussen med resten av systemet, så skrivbordet saktar ner med hälften medan en agent arbetar.

För en modell som får plats med 24 GB genererar Razer Blade 16:s RTX 5090 tokens 2.3 gånger snabbare och förblir responsiv medan den gör det; Surfaces bästa användningsområde är en modell som inte passar på mindre plattformar.

Bortsett från dessa förbehåll har två Surface Laptop Ultra-enheter nu brutit sin egen ström under samma helkärniga dubbelprecisionsbelastning, utan temperaturkoppling, med loggar som läses som ett hårt strömavbrott och inte som ett termiskt fel. De flesta köpare kommer aldrig att köra en HPL-liknande lösning på 20 trådar, och den bärbara datorn höll 98 C genom vartannat ihållande test utan att förlora en poäng. Men en bärbar dator i arbetsstationsklass borde klara sin tyngsta legitima arbetsbelastning, och tills Microsoft eller NVIDIA förklarar vad som felade är det den öppna frågan för den här maskinen.

För en utvecklare eller analytiker som vill köra 20B till 35B-modeller lokalt, kompilera stora träd eller rendera på processorn i en bärbar dator, gör N1X i denna Surface saker som ingen x64-bärbar dator i denna jämförelse kan, och 128GB-konfigurationen levererar detta löfte oerhört bra.

För alla vars arbete är enkeltrådat, webbläsarbundet eller byggt på en separat GPU-modell som får plats med 24 GB, är x64-fältet troligtvis det bättre köpet, och Precision 5 16S och Blade 16 delar på det valet. Vi kommer att följa upp med hårdvaruintryck och batteritid när labbet är klart med chassit, och med leverantörernas svar på avstängningen så snart vi har det.

Topplista: Surface Laptop Ultra för företag visas testad i RTX Spark-sektionen på vår topplista över de bästa bärbara datorerna för lokal AI , tillsammans med de andra N1X-systemen vi har testat på vår nya klientsvit, och som testad i Även testad på vår topplista över de bästa bärbara datorerna för företag.

Produktsida för Microsoft Surface Laptop Ultra

Engagera dig med StorageReview

Nyhetsbrev | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS-flöde

Kevin OBrien

Inne i StorageReview Lab utvärderar produkter och arbetar med branschledare för att utveckla nya testmiljöer. Hemma skaffar jag familj.