Huawei ES3000 v3 သည် Huawei ၏ enterprise-level SSD များ၏ ဆဋ္ဌမမျိုးဆက်ဖြစ်သော NVMe SSD (Non-Volatile Memory Express Solid State Drives) စီးရီးတစ်ခုဖြစ်သည်။ ES3000 v3 စီးရီးသည် Huawei ၏ ပထမဆုံး NVMe drive ဖြစ်သည်။ စီးရီးတွင် ပုံစံနှစ်မျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်သည်- 2.5” (15mm z-height) နှင့် Half-Height, Half-Length add-in card (HHHL AIC)။ drive သည် 1.2TB မှ 3.2TB အထိ စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်သည်။
NVMe drive အများစုကဲ့သို့ပင် ES3000 v3 စီးရီးကို application များစွာသို့ မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ယူဆောင်လာရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ Huawei သည် ဤ drive ဖြင့် ပစ်မှတ်ထားသော application များသည် Oracle/MySQL/SQL Server Databases၊ VMware/FusionSphere VM systems၊ High Performance Computing (HPC) နှင့် Big Data analytics တို့၏ သံသယဖြစ်ဖွယ်အချက်များဖြစ်သည်။ ES3000 v3 drive များကို hot data caching နှင့် ServerSAN distributed storage systems များအတွက်လည်း အသုံးပြုနိုင်သည်။ Huawei သည် drive ကို write-intensive သို့မဟုတ် read-intensive အဖြစ် ဈေးကွက်တင်ခြင်းမပြုသော်လည်း ဗားရှင်းနှစ်မျိုးဖြင့် ထွက်ရှိပါသည်- ခံနိုင်ရည်နည်းသော ES3500P v3 နှင့် ခံနိုင်ရည်မြင့်သော ES3600P v3 နှင့် ES3600C v3 တို့ဖြစ်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်အတွက် 3.2TB ES3600P v3, 2.5” drive ကို ကြည့်ရှုပါမည်။
Huawei ES3600 v3 NVMe SSD သတ်မှတ်ချက်များ-
- ပုံစံအချက်- ၂.၅ လက်မ | HHHL AIC
- အင်တာဖေ့စ်: PCIe 3.0 x 4
- NAND အမျိုးအစား: MLC
- စွမ်းရည်များ- 1.2TB၊ 1.6TB၊ 3.2TB | 1.6TB၊ 3.2TB
- စွမ်းဆောင်ရည်:
- ၄,၀၉၆ ဘီလီယံ LBA ဖော်မတ်
- အများဆုံးဖတ်ရှုနိုင်သော Bandwidth: 3,100MB/s
- တည်ငြိမ်သော 4K ဖတ်ရှုမှု: 770K IOPS
- ပျမ်းမျှဖတ်ရှုချိန်: 76µs
- အများဆုံးရေးသားမှု Bandwidth: 1,850MB/s (1.2TB)၊ 2,050MB/s
- တည်ငြိမ်သော 4K ရေးသားမှု-
- 2.5 "
- 1.2TB: 160K IOPS
- 1.6TB: 175K IOPS
- 3.2TB: 170K IOPS
- HHHL
- 1.6TB: 175K IOPS
- 3.2TB: 170K IOPS
- 2.5 "
- ပျမ်းမျှရေးသားချိန်: 12µs
- ဖတ်/ရေး 7/3 4K:
- 2.5 "
- 1.2TB: 390K IOPS
- 1.6TB: 455K IOPS
- 3.2TB: 440K IOPS
- HHHL
- 1.6TB: 455K IOPS
- 3.2TB: 440K IOPS
- ၄,၀၉၆ ဘီလီယံ LBA ဖော်မတ်
- အများဆုံးဖတ်ရှုနိုင်သော bandwidth:
- 2.5 "
- ၃.၂ တီဘီ: တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၀၅၀ မဂ္ဂါဘိုက်
- ၃.၂ တီဘီ: တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၀၅၀ မဂ္ဂါဘိုက်
- ၃.၂ တီဘီ: တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၀၅၀ မဂ္ဂါဘိုက်
- HHHL
- ၃.၂ တီဘီ: တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၀၅၀ မဂ္ဂါဘိုက်
- ၃.၂ တီဘီ: တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၀၅၀ မဂ္ဂါဘိုက်
- တည်ငြိမ်သော 4K ဖတ်ရှုမှု-
- 2.5 "
- 1.2TB: 810K IOPS
- 1.6TB: 815K IOPS
- 3.2TB: 800K IOPS
- HHHL
- 1.6TB: 815K IOPS
- 3.2TB: 800K IOPS
- 2.5 "
- ပျမ်းမျှဖတ်ရှုချိန်: 76µs
- အများဆုံးရေးသားနိုင်သော bandwidth:
- 2.5 "
- ၃.၂ တီဘီ: တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၀၅၀ မဂ္ဂါဘိုက်
- ၃.၂ တီဘီ: တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၀၅၀ မဂ္ဂါဘိုက်
- ၃.၂ တီဘီ: တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၀၅၀ မဂ္ဂါဘိုက်
- HHHL
- ၃.၂ တီဘီ: တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၀၅၀ မဂ္ဂါဘိုက်
- ၃.၂ တီဘီ: တစ်စက္ကန့်လျှင် ၂၀၅၀ မဂ္ဂါဘိုက်
- 2.5 "
- တည်ငြိမ်သော 4K ရေးသားမှု-
- 2.5 "
- 1.2TB: 160K IOPS
- 1.6TB: 175K IOPS
- 3.2TB: 170K IOPS
- HHHL
- 1.6TB: 175K IOPS
- 3.2TB: 170K IOPS
- 2.5 "
- ပျမ်းမျှရေးသားချိန်: 12µs
- ဖတ်/ရေး 7/3 4K:
- 2.5 "
- 1.2TB: 410K IOPS
- 1.6TB: 480K IOPS
- 3.2TB: 470K IOPS
- HHHL
- 1.6TB: 480K IOPS
- 3.2TB: 470K IOPS
- 2.5 "
- အများဆုံးဖတ်ရှုနိုင်သော bandwidth:
- ၄,၀၉၆ ဘီလီယံ LBA ဖော်မတ်
- မက်စ်။ Power Consumption
- 2.5 "
- 1.2TB: 17.5W
- 1.6TB: 18.5W
- 3.2TB: 22W
- HHHL
- 1.6TB: 18.5W
- 3.2TB: 22W
- 2.5 "
- ယုံကြည်စိတ်ချရသော
- DWPD: ၃
- အာမခံ: ၅ နှစ်
- MTBF: ၂ သန်း နာရီ
- လည်ပတ်မှုအပူချိန်: 0 ~ 70 ° C
- ဖြတ်တောက်မှုကို ပံ့ပိုးပေးသည်
- ထောကျပံ့ OS ကို
- မိုက်ခရိုဆော့ဖ် ဝင်းဒိုးစ်- ဝင်းဒိုးဆာဗာ ၂၀၁၂R၂
- Linux: RHEL 6/7၊ SLES 11/12၊ CentOS 6/7၊ Ubuntu 13/14
- ဟိုက်ပါဗာဆာများ- VMware vSphere 5.5/6၊ Microsoft Hyper-V၊ Huawei FusionSphere
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်
Huawei ES3600 v3 သည် ၂.၅ လက်မ၊ ၁၅ မီလီမီတာ z-height NVMe SSD တစ်ခုဖြစ်သည်။ drive သည် အများအားဖြင့် flat black ဖြစ်ပြီး မော်ဒယ်အမျိုးအစား၊ စွမ်းရည်နှင့် interface ကဲ့သို့သော အချက်အလက်များပါရှိသော စတစ်ကာတစ်ခု ထိပ်တွင် ကပ်ထားသည်။
Drive ရဲ့ အောက်ခြေကို အပူစုပ်စက်နဲ့ ဖုံးအုပ်ထားတာကြောင့် Drive ဟာ ချွန်ထက်တဲ့ပုံ ပေါက်နေပါတယ်။
နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း
StorageReview Enterprise Test Lab သည် စီမံခန့်ခွဲသူများ အမှန်တကယ် ဖြန့်ကျက်မှုများတွင် ကြုံတွေ့ရသည့်အရာများနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ပတ်ဝန်းကျင်တွင် enterprise storage devices များ၏ benchmarks များကို လုပ်ဆောင်ရန်အတွက် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော ဗိသုကာတစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ Enterprise Test Lab တွင် အမျိုးမျိုးသော server များ၊ ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု၊ ပါဝါထိန်းညှိမှုနှင့် အခြားကွန်ရက်အခြေခံအဆောက်အအုံများ ပါဝင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝန်ထမ်းများအား ကျွန်ုပ်တို့၏ ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များအတွင်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိကျစွာတိုင်းတာနိုင်ရန် လက်တွေ့အခြေအနေများကို ချမှတ်နိုင်စေပါသည်။
IT ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များနှင့် သိုလှောင်မှုရယူခြင်းအတွက် တာဝန်ရှိသူများသည် အောက်ပါရလဒ်များ ရရှိခဲ့သည့် အခြေအနေများကို နားလည်နိုင်စေရန်အတွက် ဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်နှင့် ပရိုတိုကောများအကြောင်း ဤအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များထဲသို့ ကျွန်ုပ်တို့ ထည့်သွင်းထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေသော စက်ပစ္စည်းထုတ်လုပ်သူမှ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်များထဲမှ မည်သည့်အရာကိုမျှ ငွေပေးချေခြင်း သို့မဟုတ် ကြီးကြပ်ခြင်း မရှိပါ။ StorageReview Enterprise Test Lab အကြောင်း နောက်ထပ်အသေးစိတ်အချက်အလက်များ နှင့် ၎င်း၏ကွန်ရက်စွမ်းရည်များအကြောင်း အပြည့်အစုံကို ထိုစာမျက်နှာများတွင် ရရှိနိုင်ပါသည်။
ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drives များ-
အပလီကေးရှင်း အလုပ်ပမာဏ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
Enterprise storage devices များ၏ စွမ်းဆောင်ရည် ဝိသေသလက္ခဏာများကို နားလည်ရန်အတွက်၊ live production environments များတွင် တွေ့ရှိရသော infrastructure နှင့် application workloads များကို model လုပ်ရန် အရေးကြီးပါသည်။ ထို့ကြောင့် Huawei ES3600v3 2.5” အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံး benchmarks များမှာ SysBench မှတစ်ဆင့် MySQL OLTP စွမ်းဆောင်ရည် နှင့် simulated TCP-C workload ပါရှိသော Microsoft SQL Server OLTP စွမ်းဆောင်ရည် တို့ဖြစ်သည် ။ ကျွန်ုပ်တို့၏ application workloads များအတွက်၊ drive တစ်ခုစီသည် တူညီစွာ configure လုပ်ထားသော VM ၂-၄ ခုကို လည်ပတ်နေမည်ဖြစ်သည်။
StorageReview ရဲ့ Microsoft SQL Server OLTP စမ်းသပ်ခြင်း protocol ဟာ ရှုပ်ထွေးတဲ့ application environment တွေမှာတွေ့ရတဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို တုပတဲ့ online transaction processing benchmark တစ်ခုဖြစ်တဲ့ Transaction Processing Performance Council ရဲ့ Benchmark C (TPC-C) ရဲ့ လက်ရှိမူကြမ်းကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ TPC-C benchmark ဟာ database environment တွေမှာ storage infrastructure ရဲ့ performance strengths နဲ့ bottlenecks တွေကို တိုင်းတာတာနဲ့ ဆင်တူပါတယ်။ ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ SQL Server VM ရဲ့ instance တစ်ခုချင်းစီဟာ 333GB (1,500 scale) SQL Server database ကိုအသုံးပြုပြီး virtual user 15,000 ရဲ့ load အောက်မှာ transactional performance နဲ့ latency ကိုတိုင်းတာပါတယ်။
SQL Server Output ကိုကြည့်တဲ့အခါ စမ်းသပ်ထားတဲ့ drive အားလုံးရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်က အလားတူပဲ ဖြစ်ပေမယ့် Huawei က Toshiba PX04P ထက်သာ သာလွန်နေပါတယ်။ Huawei drive ရဲ့ တစ်ဦးချင်း VM တွေက 3,154.22 TPS မှ 3,154.83 TPS အထိရှိပြီး စုစုပေါင်းရမှတ် 12,618.22 TPS ရရှိထားပါတယ်။
15k user SQL Server benchmark မှာ ပျမ်းမျှ latency ရလဒ်တွေအရ Huawei drive ဟာ Toshiba ထက်သာလွန်နေတာကို ထပ်မံပြသခဲ့ပါတယ်။ Huawei drive မှာ individual VM latency 11 မှ 12ms အထိရှိပြီး ပျမ်းမျှ 11.25ms သာရှိတာကြောင့် Toshiba drive ထက် သိသိသာသာ နည်းပါးပါတယ်။
နောက်ထပ် application benchmark မှာ SysBench မှတစ်ဆင့် တိုင်းတာထားတဲ့ Percona MySQL OLTP database ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ ပျမ်းမျှ TPS (Transactions Per Second)၊ ပျမ်းမျှ latency နဲ့ ပျမ်းမျှ 99th percentile latency တို့ကို တိုင်းတာပါတယ်။ Percona နဲ့ MariaDB တို့ဟာ သူတို့ရဲ့ database တွေရဲ့ နောက်ဆုံးထွက် version တွေမှာ Fusion-io flash-aware application API တွေကို အသုံးပြုနေကြပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ဒီနှိုင်းယှဉ်မှုအတွက် device တစ်ခုချင်းစီကို သူတို့ရဲ့ "legacy" block-storage mode တွေနဲ့ စမ်းသပ်ပါတယ်။
ပျမ်းမျှတစ်စက္ကန့်လျှင် ငွေပေးငွေယူနှုန်း benchmark တွင် Huawei drive သည် script ကို ပြောင်းပြန်လှန်ပြီး ဒုတိယနေရာတွင် မနေဘဲ အလုံးစုံ ဒုတိယနေရာတွင် ရှိနေသည်။ တစ်ဦးချင်း VM များသည် 1,648.04 TPS မှ 1,724.87 TPS အထိ ရှိပြီး စုစုပေါင်းရမှတ် 6,671.29 TPS ရှိသည်။
ပျမ်းမျှ latency မှာ Huawei ဟာ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသူဖြစ်ပြီး တစ်ဦးချင်း VM တွေမှာ latency 18.55ms မှ 19.41ms အထိရှိပြီး ပျမ်းမျှရမှတ် 19.19ms ရရှိထားပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆိုးဆုံး MySQL latency အခြေအနေ (99th percentile latency) အရ Huawei ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းတွေ ထပ်မံပေးစွမ်းနိုင်ပြီး အလုံးစုံဒုတိယနေရာမှာ ရပ်တည်နေပါတယ်။ Huawei မှာ latency 40.3ms မှ 41.4ms အကြားနဲ့ ပျမ်းမျှရမှတ် 40.92ms ရှိတဲ့ individual VM တွေ ရှိပါတယ်။
Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
Flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် drive သည် ၎င်း၏ workload နှင့် လိုက်လျောညီထွေဖြစ်လာသည်နှင့်အမျှ ကွဲပြားသည်၊ ဆိုလိုသည်မှာ benchmark များ တိကျမှန်ကန်ကြောင်း သေချာစေရန်အတွက် fio synthetic benchmark တစ်ခုစီမတိုင်မီ flash storage ကို ကြိုတင်ပြင်ဆင်ရမည်ဖြစ်သည် ။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive တစ်ခုစီကို thread ၁၆ ခု၏ လေးလံသော load နှင့် thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခု၏ exceptional queue ဖြင့် steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ထားသည်။
ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-
- ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
- ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
- အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
- နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)
ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းပြီးဆုံးသည်နှင့်၊ ကိရိယာတစ်ခုစီကို thread/queue depth profile များစွာတွင် အကွာအဝေးအလိုက် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် အသုံးပြုမှုများပြားသည့်အခြေအနေများတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသပါသည်။ Huawei ES3600v3 အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ synthetic workload analysis သည် ထုတ်လုပ်သူသတ်မှတ်ချက်များနှင့် benchmarks များတွင် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသည့် profile နှစ်ခုကို အသုံးပြုပါသည်။ synthetic workloads များသည် production workloads များတွင်တွေ့ရသော လုပ်ဆောင်ချက်ကို 100% ကိုယ်စားမပြုနိုင်ကြောင်းနှင့် တစ်နည်းနည်းဖြင့် လက်တွေ့ကမ္ဘာတွင် မဖြစ်ပွားသည့် အခြေအနေများတွင် drive ကို မှားယွင်းစွာပုံဖော်နိုင်ကြောင်း ထည့်သွင်းစဉ်းစားရန် အရေးကြီးပါသည်။
- 4k
- ၁၀၀% ဖတ်ပြီး ၁၀၀% ရေး
- 8k
- ၇၀% ဖတ်/၃၀% ရေးသား
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ throughput 4k write preconditioning စမ်းသပ်မှုမှာ Huawei drive ဟာ ခိုင်မာစွာစတင်ခဲ့ပြီး 175K IOPS ဝန်းကျင်မှာ steady state မှာ ဒုတိယနေရာအတွက် Intel drive နဲ့ ယှဉ်ပြိုင်ခဲ့ပါတယ်။
ပျမ်းမျှ latency 4k ပြန်လည်ပြုပြင်မှုတွင် Huawei သည် Intel drive ဖြင့် တစ်ဖန်ပြန်လည်ယှဉ်ပြိုင်နိုင်ခဲ့သည်။ Huawei သည် 1ms အောက်တွင် စတင်ခဲ့ပြီး တည်ငြိမ်သောအခြေအနေတွင် ပြီးဆုံးချိန်တွင် 1.44ms ဝန်းကျင်တွင် ရှိနေခဲ့ပြီး Intel ထက် အနည်းငယ်သာလွန်ခဲ့သည်။
ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်း၏ အများဆုံး latency သည် အထက်ဖော်ပြပါနေရာချထားမှုနှင့် အလားတူပင်ဖြစ်သည်။ Intel နှင့် Huawei တို့သည် ဒုတိယနေရာအတွက် ထပ်မံယှဉ်ပြိုင်ကြသော်လည်း Huawei သည် benchmark တစ်လျှောက်လုံးတွင် တည်ငြိမ်မှုနည်းပါးခဲ့သည်။ Huawei drive သည် 22ms အောက်တွင် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
စံသွေဖည်မှုကြောင့် Intel နှင့် Huawei drive များသည် ဒုတိယနေရာအတွက် ယှဉ်ပြိုင်နေရာမှ ပထမနေရာအတွက် ယှဉ်ပြိုင်မှုသို့ ရောက်ရှိသွားခဲ့သည်။
drive များကို တည်ငြိမ်သောအခြေအနေသို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးသည်နှင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ အဓိက 4k synthetic benchmarks သို့ ပြောင်းပါ။ 4k throughput တွင် Huawei drive သည် 741,266 IOPS ဖြင့် အကောင်းဆုံး read performance ရှိသည်။ write performance တွင် Huawei drive သည် 171,186 IOPS ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
ပျမ်းမျှ latency ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် Huawei ဟာ Memblaze ကိုကျော်ဖြတ်ပြီး read 0.344ms နဲ့ ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရယူနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ write မှာတော့ Intel ဟာ Huawei ကို ထိပ်ဆုံးကနေ ဖယ်ထုတ်နိုင်ခဲ့ပြီး 1.492ms နဲ့ ဒုတိယနေရာ ရရှိခဲ့ပါတယ်။
အမြင့်ဆုံး latency က Huawei drive မှာ အနည်းငယ် ယိုင်နဲ့နေတာကို ပြသနေပါတယ်။ read latency အရ Huawei ဟာ 19.46ms နဲ့ အမြင့်ဆုံးဖြစ်ပြီး ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပြီး အနီးဆုံး drive ထက် နှစ်ဆပိုများပါတယ်။ write latency အရ Huawei ဟာ 32.81ms latency နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပါတယ်။
စံသွေဖည်မှုက အထက်ဖော်ပြပါရလဒ်များနှင့် အလားတူရလဒ်များကို ပေးခဲ့သည်။ Huawei သည် အမြင့်ဆုံး read latency 0.264ms ဖြင့် ထပ်မံရရှိခဲ့သော်လည်း အကောင်းဆုံး write latency 1.32ms ရှိသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ် workload မှာ 8k transfers တွေကို 70% read operations နဲ့ 30% write operations အချိုးနဲ့ အသုံးပြုပါတယ်။ အဓိကစမ်းသပ်မှုတွေဆီ မပြောင်းခင် preconditioning ရလဒ်တွေနဲ့ စတင်ပါမယ်။ throughput ပိုင်းမှာ Huawei drive ဟာ ခိုင်မာစွာ စတင်ခဲ့ပြီး 220K IOPS ဝန်းကျင်နဲ့ ပြီးဆုံးသွားတဲ့ တခြား drive အားလုံးကို ကျော်လွန်သွားခဲ့ပါတယ်။
ပျမ်းမျှ latency သည် Huawei မှ အလားတူစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။ drive သည် စတင်ချိန်တွင် အားကောင်းပြီး အခြား drive များနှင့် အလွယ်တကူ ခွာယူနိုင်ကာ 1.15ms ဝန်းကျင်တွင် တည်ငြိမ်သောအခြေအနေသို့ ရောက်ရှိကာ တသမတ်တည်းရှိသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။
အမြင့်ဆုံး latency နဲ့အတူ Huawei ဟာ သူ့ရဲ့အောင်ပွဲဆက်ကို ဆုံးရှုံးခဲ့ရပြီး benchmark အစပိုင်းမှာ latency မြင့်မားတဲ့အဆင့်ကို ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ Huawei drive ဟာ Memblaze drive နဲ့အတူ မတည်မငြိမ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး 40ms ဝန်းကျင်မှာ ဒုတိယနေရာ ရရှိခဲ့ပါတယ်။
စံသွေဖည်မှုက နောက်ထပ် မတည်မငြိမ်ဖြစ်နေတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပေမယ့် နေရာချထားမှု ပိုကောင်းခဲ့ပါတယ်။ အမှန်တော့ Huawei drive က 1ms အောက်မှာပဲ ပထမနေရာ ရခဲ့ပါတယ်။
drive တွေကို အပြည့်အဝ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးတဲ့နောက်မှာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ အဓိက 8k 70/30 စမ်းသပ်မှုကို ပြုလုပ်ခဲ့ပါတယ်။ throughput ပိုင်းမှာ Huawei drive ဟာ အစကနေ အဆုံးအထိ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပါတယ်။ drive ဟာ 219,039 IOPS နဲ့ ပထမနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။
ပျမ်းမျှ latency က Huawei နဲ့ အလားတူ အနေအထားကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး စွမ်းဆောင်ရည် အပြည့်အဝ ကောင်းမွန်ခဲ့ပါတယ်။ drive က latency 1.16ms နဲ့ ပထမနေရာမှာ ထပ်မံရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။
အမြင့်ဆုံး latency ဖြင့် Huawei drive သည် အုပ်စုအားလုံးတွင် အနိမ့်ဆုံး latency များထဲမှ တစ်ခုဖြင့် စတင်ခဲ့သည်။ စမ်းသပ်မှု၏ အဆုံးပိုင်းအထိ ဒုတိယနေရာတွင် ရှိနေခဲ့ပြီး latency 70.9ms ဖြင့် နောက်ဆုံးနေရာတွင် ဒုတိယနေရာသို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။
စံသွေဖည်မှုဖြင့် Huawei drive သည် အစမှအဆုံးအထိ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိခဲ့ပါသည်။
ကောက်ချက်
ES3000 v3 စီးရီးသည် Huawei ၏ NVMe နယ်ပယ်သို့ ပထမဆုံးဝင်ရောက်လာခြင်း ဖြစ်သည်။ ၎င်းတို့သည် 2.5” hot-swappable form factor နှင့် HHHL AIC နှစ်မျိုးလုံးဖြင့် drive ကို ပေးဆောင်သည်။ ၎င်း drive ကို 1.2TB မှ 3.2TB အထိ စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးဖြင့်လည်း ရရှိနိုင်ပြီး 1DWPD နှင့် 3DWPD ဗားရှင်းနှစ်မျိုးဖြင့်လည်း ရရှိနိုင်ပါသည်။ ဤ drive ကို application များစွာ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ရန် အသုံးပြုနိုင်သော်လည်း hot data များကို caching လုပ်ရန်အတွက်လည်း အသုံးပြုနိုင်ပါသည်။
စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် Huawei drive ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ SQL Server benchmark ရဲ့ အနိမ့်ဆုံးအဆင့်မှာ 11.3ms ပျမ်းမျှ latency ရှိပြီး လည်ပတ်မှုအဆင့်မှာ အနည်းငယ်သာ ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် SQL Server ရဲ့ ပိုကြီးတဲ့ အခြေအနေကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် 11.3ms စုစုပေါင်း ပျမ်းမျှ latency ဟာ Toshiba ရဲ့ 20ms ထက် အများကြီး ပိုကောင်းပြီး ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ထက် 4.3ms သာ နှေးကွေးတဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ ကိန်းဂဏန်းတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ Sysbench နဲ့ဆိုရင် drive ဟာ ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ လည်ပတ်နိုင်ပြီး Toshiba အတွက် မျှော်လင့်ထားတဲ့ တခြား drive အားလုံးကို ကျော်လွန်သွားခဲ့ပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုတိုင်းမှာ ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ထက် နောက်ကျပြီး စုစုပေါင်း ပျမ်းမျှ TPS 6,671.3၊ ပျမ်းမျှ latency 19.19ms နဲ့ အဆိုးဆုံးအခြေအနေ latency 40.92ms ရရှိခဲ့ကြပါတယ် (ထိပ်တန်း အဆိုးဆုံးအခြေအနေ 36.46ms နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင်ပေါ့)။ Huawei drive ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ synthetic စမ်းသပ်မှုမှာ 4k read မှာ IOPS 741,266 အထိ မြင့်မားတဲ့ရမှတ်တွေ၊ ပျမ်းမျှ 4k read latency 0.34ms အထိ နိမ့်ကျတဲ့ရမှတ်တွေနဲ့ ပိုမိုအားကောင်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး၊ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 8k 70R/30W benchmarks တွေမှာ အမြင့်ဆုံး latency အတွက် မျှော်လင့်ထားတဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။
အလုံးစုံပြောရရင် ES3000 v3 SSD ဟာ Huawei အတွက် ဒီအတန်းအစားမှာ ပထမဆုံးပြသခဲ့တဲ့ အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ NVMe တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ပိုမိုများပြားတဲ့ စွမ်းရည်နဲ့ SQL Server စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြုပြင်မွမ်းမံနေတဲ့ drive တစ်ခုကို မြင်တွေ့ရရင် ကောင်းမှာပဲ၊ ဒါပေမယ့် စုစုပေါင်းအားဖြင့် drive ဟာ ကောင်းမွန်တဲ့အလုပ်တွေကို လုပ်ဆောင်ပေးပြီး စွမ်းဆောင်ရည်ကို တသမတ်တည်းထားရှိပေးပါတယ်။ သူတို့ရဲ့ ပထမနဲ့ ဒုတိယမျိုးဆက် ES3000 ကနေ တတိယမျိုးဆက်ကို ကူးပြောင်းခြင်းဟာ ပိုမိုမြင့်မားတဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှုအဆင့်တွေဆီကို တိုးတက်မှုကို ညွှန်ပြနေပြီး 2.5" form-factor ကိုလည်း ရွေးချယ်စရာတစ်ခုအဖြစ် ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ ပထမမျိုးဆက်နှစ်ခုမှာ မတူညီတဲ့ OS ပတ်ဝန်းကျင်တွေအတွက် ထောက်ပံ့ပေးထားတဲ့ driver တွေ လိုအပ်ပေမယ့် NVMe-based မော်ဒယ်အသစ်ဟာ native NVMe support ရှိတဲ့ မည်သည့်စနစ်မှာမဆို အလုပ်လုပ်ပါတယ်။ အဲဒါက server တွေ ပိုမိုများပြားလာစေဖို့ တံခါးဖွင့်ပေးလိုက်သလိုပါပဲ၊ နောက်ဆုံးမျိုးဆက် server တွေအတွက် 2.5" slot-support ကိုလည်း ထည့်မတွက်တော့ပါဘူး။
Pros
- ပုံစံအမျိုးမျိုး၊ စွမ်းရည်များနှင့် ခံနိုင်ရည်ရှိမှု
- Sysbench ရမှတ်ကောင်းများ
- ခိုင်မာသော ဓာတုဗေဒဆိုင်ရာ စွမ်းဆောင်ရည်
အားနည်းချက်များ
- SQL Server နှောင့်နှေးမှုရမှတ်များ နိမ့်ကျခြင်း
- သိုလှောင်မှုပမာဏ အမြင့်ဆုံး 3.2TB အထိ ရောက်ရှိ
The Bottom Line
Huawei ရဲ့ ပထမဆုံး Enterprise NVMe SSD ဖြစ်တဲ့ ES3000 v3 Series ဟာ latency sensitive application လိုအပ်ချက်တွေနဲ့ ကိုက်ညီအောင် ကျယ်ပြန့်တဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှုနဲ့ ခိုင်မာတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။





အမေဇုံ