StorageReview.com

AMD Ryzen 7 8700G Desktop APU သုံးသပ်ချက်

end User  ◇  Workstation နှင့်

CES 2024 မှာ ကြေညာခဲ့တဲ့ 8000G series AMD APU တွေရဲ့ သတင်းတွေကို မကြာသေးခင်က ကျွန်တော်တို့ ဖော်ပြခဲ့ပြီး မကြာခင်မှာပဲ Edge Lab မှာ လျှို့ဝှက်ဆန်းကြယ်တဲ့ အညိုရောင်သေတ္တာတစ်လုံး ပေါ်လာခဲ့ပါတယ်။ AMD APU တစ်စုံ၊ ASUS ROG Strix motherboard နဲ့ GSKILL RGB DDR5 အချို့နဲ့အတူ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စံ workstation testing plan နဲ့ နောက်ဆုံးပေါ်နဲ့ အကောင်းဆုံး entry-level consumer platform ကို စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။

AMD ၏ Ryzen 7 8700G

AMD ၏ Ryzen 7 8700G

8000G စီးရီး AMD APU

SKU ရဲ့ 'G' အမှတ်အသားက integrated CPU graphics ကို ညွှန်ပြပါတယ်။ 8000G နဲ့အတူ AMD ဟာ dedicated AI neural processing unit (NPU) ပါဝင်တဲ့ ပထမဆုံး desktop PC processor ကို ပေးပို့ပါတယ်။

SKU stack ကိုကြည့်ရင် စမ်းသပ်ဖို့အတွက် ရရှိခဲ့တဲ့ AMD Ryzen 7 8700G နဲ့ 8600G တို့ဟာ ထိပ်ဆုံးသုံးနေရာမှာ ရှိနေပြီး ကိုယ်ပိုင်စနစ်ကို လည်ပတ်လိုသူတွေအတွက် ကောင်းမွန်တဲ့တန်ဖိုးကို ကိုယ်စားပြုပါတယ်။ သင်ဟာ ဘတ်ဂျက်နည်းနည်းနဲ့ ကွန်ပျူတာတစ်လုံး တည်ဆောက်နေတယ်ဆိုရင် သင့်တော်တဲ့ motherboard ကို ရွေးချယ်ခြင်းက dedicated graphics card တစ်ခု ထည့်သွင်းဖို့ အဆင်သင့်ဖြစ်တဲ့အခါ အဆင့်မြှင့်တင်မှုလမ်းကြောင်းကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ဒါက အထူးသဖြင့် ပိုမိုဖန်တီးမှုရှိတဲ့အသုံးပြုမှုတွေအတွက် အသုံးဝင်ပြီး နောက်ပိုင်းမှာ အသေးစိတ်လေ့လာသွားပါမယ်။ အထူးသဖြင့် 8700G နဲ့ 8600G APU တွေဟာ ဒီတည်ဆောက်မှုအမျိုးအစားအတွက် ကောင်းမွန်တဲ့ရွေးချယ်မှုတွေ ဖြစ်ပါတယ်။

AMD Ryzen 7 8700G သတ်မှတ်ချက်များ

ကျွန်ုပ်တို့သည် အဓိကအားဖြင့် enterprise နှင့် workstation hardware များတွင် အလုပ်လုပ်သောကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ နှိုင်းယှဉ်ရွေးချယ်မှုများသည် အကန့်အသတ်ရှိပါသည်။ ကံကောင်းထောက်မစွာ၊ Edge Lab တွင် ပထမမျိုးဆက် Ryzen 1700X platform ကို လည်ပတ်နေခဲ့သည်။ ၎င်းသည် AMD Zen Desktop platform မည်မျှတိုးတက်လာပြီကို မြင်တွေ့ရန် ထူးခြားသောအခွင့်အရေးတစ်ခုကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။

Ryze 7 8700G Ryze 5 8600G Ryzen 7 1700X
ဗိသုကာအတတ်ပညာ ဇင် 4 ဇင် 4 ဇင်
မျက်လုံးအိမ် AM5 AM5 AM4
CPU ကို core 8 6 8
CPU ကို Threads 16 12 16
base နာရီ 4.2GHz 4.2GHz 3.4GHz
Max Boost Clock နာရီ 5.1GHz အထိ 5.0GHz အထိ 3.8GHz အထိ
L1 ကက်ရှ် စာရင်းမ စာရင်းမ 768KB
L2 ကက်ရှ် 8MB 6MB 4MB
L3 ကက်ရှ် 16MB 16MB 16MB
မူရင်း TDP 65W 65W 95W
AMD ပြင်ဆင်သတ်မှတ်နိုင်သော TDP (cTDP) 45-65W 45-65W N / A
memory အမျိုးအစား DDR5 DDR5 DDR4
မှတ်ဉာဏ်ချောင်းများ 2 2 2
အများဆုံး မှတ်ဉာဏ် 256GB 256GB 64GB
PCIe ဗားရှင်း PCIe 4.0 PCIe 4.0 PCIe 3.0
PCIe လမ်းကြောင်းများ (စုစုပေါင်း / အသုံးပြုနိုင်သည်) 20/16 20/16 20/16
ဂရပ်ဖစ်မော်ဒယ် Radeon 780M Radeon 760M N / A
ဂရပ်ဖစ် Core အရေအတွက် 12 8 N / A
ဂရပ်ဖစ်ကြိမ်နှုန်း 2900MHz 2800MHz N / A
DirectX ဗားရှင်း 12 12 N / A
AI အင်ဂျင် အမှတ်တံဆိပ်အမည် AMD Ryzen AI AMD Ryzen AI N / A
AI အင်ဂျင်စွမ်းဆောင်ရည် TOP ၅၀ အထိ TOP ၅၀ အထိ N / A
launch နေ့စွဲ Q1 2024 Q1 2024 Q1 2017
ပြီးပြည့်စုံသော Spec Sheet များ R7 8700G R5 8600G R7 1700X

1700X စနစ်တွင် ထိုအချိန်က ထိပ်တန်း GPU NVIDIA P6000 တပ်ဆင်ထားကြောင်း ဤနေရာတွင် မှတ်သားထားရန် အရေးကြီးပါသည်။ အထူးသဖြင့် အိမ်တွင်းဓာတ်ခွဲခန်းတွင် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားသော GPU တစ်ခုဖြစ်သော်လည်း ၂၀၂၄ ခုနှစ်တွင် အနည်းငယ်ကြာအောင် လုပ်ဆောင်ခဲ့ရသည်။ 1700X တွင် integrated graphics မပါဝင်သောကြောင့် ၎င်းကို စမ်းသပ်ရန်အတွက် စနစ်တွင် သိမ်းဆည်းထားခဲ့သည်။

စတင်ရောင်းချချိန်တွင် ဈေးနှုန်း

  • ၈၅၀၀ ဂျီ: အမေရိကန်ဒေါ်လာ ၁၇၉ ဒေါ်လာ
  • ၈၅၀၀ ဂျီ: အမေရိကန်ဒေါ်လာ ၁၇၉ ဒေါ်လာ
  • ၈၅၀၀ ဂျီ: အမေရိကန်ဒေါ်လာ ၁၇၉ ဒေါ်လာ

စမ်းသပ်ကုတင်

8700G နှင့် 8600G APU များအပြင် AMD သည် စမ်းသပ်ရန်အတွက် ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI motherboard နှင့် အလွယ်တကူ overclock လုပ်နိုင်ရန် AMD EXPO နည်းပညာ ပါဝင်သော GSKILL 6400MHz DDR5 အချို့ကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးခဲ့သည် ။ လွယ်ကူမှုကို အလေးပေးဖော်ပြခြင်း- DRAM ကို ပိုမိုမြင့်မားသော အမြန်နှုန်းဖြင့် လည်ပတ်စေရန် အလွန်ရိုးရှင်းသော point-and-click တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ ဤစွမ်းရည်ရှိသော DRAM ရှိပြီး တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သော CPU/APU ရှိသူတိုင်း ၎င်းကို အသုံးပြုသင့်သည်။

DRAM ပါရှိသော AMD Ryzen 7 8700G
specification အသေးစိတ်
chipset AMD ၏ B650
မှတ်ဉာဏ် DIMM ၄ ခု၊ အများဆုံး 192GB၊ DDR5 7600+(OC)
ဂရပ်ဖစ် အထွက်များ DisplayPort ၁ ခု၊ HDMI® port ၁ ခု
expansion slot PCIe 4.0 x16 ၁ ခု၊ PCIe 4.0 x16 (x4 မုဒ်) ၁ ခု၊ PCIe 4.0/3.0 x1 ၂ ခု
သိုလှောင်ခြင်း M.2 Gen5 slot ၁ ခု၊ M.2 Gen4 slot ၂ ခု၊ SATA 6Gb/s port ၄ ခု
Ethernet Intel® 2.5Gb Ethernet ၁ ခု
ကြိုးမဲ့နှင့် ဘလူးတုသ် Wi-Fi 6E၊ ဘလူးတုသ် v5.2
ယူအက်​​စ်ဘီ အနောက်ဘက် USB ပေါက် ၉ ခု၊ Type-C 10G အပါအဝင် ရှေ့ဘက် USB ပေါက် ၇ ခု
audio ROG SupremeFX 7.1 Surround Sound မြင့်မားသော အဓိပ္ပါယ်ဖွင့်ဆိုချက် အသံ CODEC ALC4080
form ကို Factor ATX Form Factor

APU စမ်းသပ်မှုအားလုံးအတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ပြင်ပစမ်းသပ်ခုံ၊ Corsair RM850x PSU နှင့် APU box တွင်ပါဝင်သော stock AMD Wraith Stealth(8600G) နှင့် Wraith Spire(8700G) coolers များကို အသုံးပြုခဲ့သည်။

ဒရိုက်ဗ် သတ်မှတ်ချက်များ

နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ KIOXIA မှာရှိတဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ အံ့သြဖွယ်ကောင်းတဲ့ မိတ်ဆွေတွေက ကျွန်တော်တို့ရဲ့ တည်ဆောက်မှုအတွက် သူတို့ရဲ့ XG8 2TB Client SSD ၅ လုံး အစုံကို ပံ့ပိုးပေးခဲ့ပါတယ် ။ ဒါက CPU စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် အရေးမကြီးပေမယ့် ဒါဘယ်ကိုဦးတည်နေလဲဆိုတာ သင်မြင်နိုင်ပါတယ်။

Kioxia XG8 ရှေ့ ၂
KIOXIA XG8 2TB
အဆက်မပြတ်ဖတ်ခြင်း (MB / s) 7,000
အဆက်မပြတ်ရေးသားမှု (MB / s) 5,800
ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်း (KIOPS) 900
ကျပန်းရေးသားခြင်း (KIOPS) 620

Kioxia XG8 Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic Disk Speed ​​Test သည် drive တစ်ခု၏ လက်တွေ့ read နှင့် write speed များကို ပြသပြီး ဤရလဒ်များကို 2TB မော်ဒယ်ရှိ KIOXIA XG8 ၏ မူရင်းသုံးသပ်ချက်မှ ရယူထားပါသည်။

AMD Ryzen 7 8700G စွမ်းဆောင်ရည်

G Series AMD ချစ်ပ်တွေရဲ့ ပါတီလှည့်ကွက်က integrated graphics ဖြစ်ပြီး APU အသစ်ကို entry-level gaming platform အဖြစ် ဈေးကွက်တင်နေတာကြောင့် 3DMark စမ်းသပ်မှုတွေကို အရင်ကြည့်ကြရအောင်။

AMD Ryzen 7 8700G အထူးဓာတ်ပုံ

3DMark CPU ပရိုဖိုင်

3DMark CPU Profile သည် စိတ်ကြိုက် simulation စီးရီးများမှတစ်ဆင့် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် ပြုလုပ်ထားသော benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark တွင် တူညီသော workload ကို အသုံးပြုသော်လည်း threading စွမ်းရည် မတူညီသော စမ်းသပ်မှုခြောက်ခု ပါဝင်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများကို threading အဆင့်အမျိုးမျိုး — ၁၊ ၂၊ ၄၊ ၈၊ ၁၆ နှင့် ပေးထားသောစနစ်၏ အများဆုံးရရှိနိုင်သော thread များအထိ — တွင် CPU ကို စိန်ခေါ်ရန် ဂရုတစိုက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။

3DMARK CPU ပရိုဖိုင် Ryze 7 8700G
Radeon 780M ဖြင့်
Ryze 5 8600G
Radeon 760M ဖြင့်
Ryzen 7 1700X
(NVIDIA P6000 ဂရပ်ဖစ်)
မက်စ်ချည်များ 8,256 6,333 4,298
16 တွင် Threads 8,244 6,268 4,299
8 တွင် Threads 7,002 5,518 3,556
4 တွင် Threads 3,878 3,641 1,877
2 တွင် Threads 2,066 1,855 958
1 Thread 1,044 903 485

3DMark GPU စမ်းသပ်မှုများ

3DMark Night Raid သည် internal graphics ပါရှိသော စက်ပစ္စည်းများအတွက် ရေးဆွဲထားသော DirectX 12 benchmark တစ်ခုဖြစ်ပြီး Fire Strike သည် gaming PC များအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော DirectX 11 benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ Fire Strike တွင် ဂရပ်ဖစ်စမ်းသပ်မှုနှစ်ခု၊ ရူပဗေဒစမ်းသပ်မှုတစ်ခုနှင့် CPU နှင့် GPU အတွက် တစ်ပြိုင်နက်တည်း ပေါင်းစပ်စမ်းသပ်မှုတစ်ခု ပါဝင်သည်။

3DMark စမ်းသပ်မှု Ryze 7 8700G
Radeon 780M ဖြင့်
Ryze 5 8600G
Radeon 760M ဖြင့်
Ryzen 7 1700X
(NVIDIA P6000 ဂရပ်ဖစ်)
မီးဘေးသင့် 7,856 6,954 20,886
ညစီးနင်း 30,779 26,095 34,662

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် စနစ်တစ်ခု၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပြီး နှိုင်းယှဉ်ရန်အတွက် ရမှတ်ပေးသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းကို ပလက်ဖောင်းများစွာတွင် အလုပ်လုပ်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး စမတ်ဖုန်းများနှင့် တက်ဘလက်များမှသည် ဒက်စ်တော့များနှင့် ဆာဗာများအထိ စက်ပစ္စည်းများစွာတွင် တသမတ်တည်း စွမ်းဆောင်ရည်တိုင်းတာမှုကို ပေးစွမ်းသည်။

Geekbench 6 Ryze 7 8700G
Radeon 780M ဖြင့်
Ryze 5 8600G
Radeon 760M ဖြင့်
Ryzen 7 1700X
(NVIDIA P6000 ဂရပ်ဖစ်)
လူပျို Core 2,663 2,552 1,104
Multi-Core ပါ 14,168 11,887 5,783
GPU ရမှတ် 26,049 ၂၉,၉၅၇ (ဗော်လ်ကန်) 61,871

8600G မှာ OpenCL ကို စမ်းသပ်တဲ့အခါ ပြဿနာတချို့ရှိခဲ့ပြီး driver update တွေနဲ့ ပြင်ဆင်ပြီးပါပြီ။ သင့် system ရဲ့ နောက်ဆုံးထွက် driver တွေနဲ့ firmware တွေကို update လုပ်ဖို့ သေချာအောင်လုပ်ပါ။ platform အသစ်တစ်ခုခုနဲ့ ပုံမှန်အတိုင်း ဒီ software တွေထဲက တစ်ခုကို တည်ဆောက်မယ်ဆိုရင် Windows Update ကို အားမကိုးဘဲ AMD နဲ့ motherboard ထုတ်လုပ်သူဆီကနေ BIOS နဲ့ driver update တွေကို တိုက်ရိုက်ရယူဖို့ စီစဉ်ပါ။

မက်စ်ဆွန် စင်နီဘန်ချ်

Cinebench သည် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသော benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ rendering အတွက် Maxon Cinema 4D ကို အသုံးပြု၍ CPU များနှင့် GPU များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာပေးသည်။ ၎င်းသည် မတူညီသော စနစ်များနှင့် အစိတ်အပိုင်းများ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို နှိုင်းယှဉ်နိုင်သည့် ရမှတ်တစ်ခုကို ပေးစွမ်းသည်။ အွန်လိုင်းတွင် လူကြိုက်များသော leaderboard များတွင် ရလဒ်များကို နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေရန်အတွက် Cinebench ၏ လူကြိုက်များသော ဗားရှင်းလေးခုကို ကျွန်ုပ်တို့ လည်ပတ်ခဲ့ပါသည်။

စမ်းသပ် Ryze 7 8700G Ryze 5 8600G Ryzen 7 1700X
(NVIDIA P6000 ဂရပ်ဖစ်)
Cinebench R15
CPU (မာလ်တီ ကော်ပိုရိတ်) 2,836 2,135 1,517
CPU (တစ်လုံးတည်းသော core) 292 283 143
MP အချိုး 9.70x 7.54x 10.61x
Cinebench R20
စီပီယူ 6,882 5,016 3,431
Cinebench R23
CPU (မာလ်တီ ကော်ပိုရိတ်) 17,535 13,305 8,761
CPU (တစ်လုံးတည်းသော core) 1,829 1,767 918
MP အချိုး 9.59x 7.53x 9.55x
Cinebench ၂
CPU (မာလ်တီ ကော်ပိုရိတ်) 987 770 510
CPU (တစ်လုံးတည်းသော core) 109 107 56
MP အချိုး 9.05x 7.18x 9.09x

y-cruncher

ပြီးတော့ ကျွန်တော်တို့ အကြိုက်ဆုံးဖြစ်တဲ့ y-cruncher 0.8.3.9522 လည်း ရှိပါသေးတယ်။ Pi နဲ့ တခြား သင်္ချာကိန်းသေတွေကို ထရီလီယံဂဏန်းတွေအထိ တွက်ချက်ပေးနိုင်တဲ့ multi-threaded နဲ့ scalable program တစ်ခုပါ။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်မှာ စတင်မိတ်ဆက်ချိန်ကတည်းက overclocker တွေနဲ့ hardware ဝါသနာရှင်တွေအတွက် ရေပန်းစားတဲ့ benchmarking နဲ့ stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့ပါတယ်။

y-cruncher စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်
(နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ)
Ryze 7 8700G Ryze 5 8600G Ryzen 7 1700X
(NVIDIA P6000 ဂရပ်ဖစ်)
1 ဘီလီယံ 26.376 အတွင်းရေးမှူး 32.303 အတွင်းရေးမှူး 88.851 အတွင်းရေးမှူး
2.5 ဘီလီယံ 79.157 အတွင်းရေးမှူး 90.525 အတွင်းရေးမှူး 252.187 အတွင်းရေးမှူး
5 ဘီလီယံ 172.172 အတွင်းရေးမှူး 199.562 အတွင်းရေးမှူး 560.745 အတွင်းရေးမှူး

7Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း

လူကြိုက်များသော 7-Zip utility တွင် CPU ၏စွမ်းဆောင်ရည်ကိုပြသသည့် built-in memory benchmark ပါရှိသည်။ ဖြစ်နိုင်သည့်အခါတိုင်း 128MB dictionary size ဖြင့် ဤစမ်းသပ်မှုကို လုပ်ဆောင်ပါသည်။

7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Ryze 7 8700G Ryze 5 8600G Ryzen 7 1700X
(NVIDIA P6000 ဂရပ်ဖစ်)
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 548% 337% 1,495%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 536% 331% 1,496%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ဖိသိပ်ခြင်း
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 1,576% 1,178% 1,574%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 1,581% 1,173% 1,574%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်
စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု 1,059% 752% 1,535%
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် / အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်

Blender OptiX

Blender OptiX သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark CLI utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်သည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြစ်ပြီး များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

Blender 4.0 CPU နမူနာ တစ်မိနစ်လျှင်
(မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)
Ryze 7 8700G Ryze 5 8600G Ryzen 7 1700X
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 111.940 79.492 59.600
အမှိုက်ဆိုင် 47.413 57.776 38.152
စာသင်ခန်း 57.928 41.863 30.614

UL ပရိုဆိုင်ယွန်

UL ရဲ့ Procyon AI Inference benchmark suite က အဆင့်မြင့် neural network တွေကို အသုံးပြုပြီး AI inference engine အမျိုးမျိုးရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုတွေကို CPU မှာပဲ လုပ်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီမှာ ဂဏန်းတစ်ခုစီက ပျမ်းမျှ inference အချိန်ဖြစ်ပြီး အနိမ့်ဆုံးက ပိုကောင်းပြီး နောက်ဆုံးတန်းက မြင့်ဆုံးက ပိုကောင်းတဲ့ အလုံးစုံရမှတ်ဖြစ်ပါတယ်။

UL Procyon ပျမ်းမျှ
ကောက်ချက်ချချိန်များ
(နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ)
Ryze 7 8700G
စီပီယူ
Ryze 7 8700G
၇၆၀ မီလီယံ ဂရပ်ဖစ်
Ryze 5 8600G
စီပီယူ
Ryze 5 8600G
၇၆၀ မီလီယံ ဂရပ်ဖစ်
Ryzen 7 1700X
စီပီယူ
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.20 1.28 1.71 1.40 3.47
ResNet 50 9.78 6.90 12.45 7.27 21.83
စတင်ခြင်း V4 32.46 18.64 41.22 22.41 73.19
DeepLab V3 35.66 29.19 46.11 31.01 81.11
ယိုလို V3 74.32 28.55 100.17 23.92 176.07
REAL-ESRGAN 3602.77 601.78 4360.14 663.15 8251.35
ယေဘုယျအားရမှတ်
(မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)
127 239 98 227 53

လပ်စ်မာ့ခ်

နောက်တစ်ခုကတော့ OpenCL GPU benchmark utility တစ်ခုဖြစ်တဲ့ LuxMark ပါ။ APU ရဲ့ integrated graphics က အထင်ကြီးလောက်စရာ ကိန်းဂဏန်းတွေကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ ကံမကောင်းစွာပဲ 8600G မှာ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို မရရှိနိုင်ခဲ့ပါဘူး။

လပ်စ်မာ့ခ်
(မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)
Ryze 7 8700G
Radeon 780M ဖြင့်
Ryze 5 8600G
Radeon 760M ဖြင့်
Ryzen 7 1700X
NVIDIA P6000
အစားအသောက်များ 749 N / A 2,035
ခန်းမထိုင်ခုံ 1,824 N / A 5,096

SPECviewperf ၁၅

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုမှာ OpenGL နှင့် Direct X application programming interfaces များအောက်တွင် professional application များ၏ ဂရပ်ဖစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာစံနှုန်းဖြစ်သည့် SPECviewperf 2020 ဖြစ်သည်။ viewsets (သို့မဟုတ် benchmarks) များသည် application များကို ကိုယ်တိုင် install လုပ်စရာမလိုဘဲ တကယ့် application များမှ ဂရပ်ဖစ်အကြောင်းအရာနှင့် အပြုအမူကို ကိုယ်စားပြုသည်။

SPECviewperf
(မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)
Ryze 7 8700G
Radeon 780M ဖြင့်
Ryze 5 8600G
Radeon 760M ဖြင့်
Ryzen 7 1700X
NVIDIA P6000
3dsmax-07 19.22 18.09 70.79
ကာတီယာ-၀၆ 21.27 21.76 53.06
Creo-03 24.71 25.82 77.2
စွမ်းအင် - ၁၃၄ 9.47 7.1 25.94
မာယာ-၀၆ 40.93 35.37 N / A
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၃ 10.34 7.05 42.32
Snx-04 55.76 47.18 N / A
Solidworks-05 22 18.57 94.69

Blackmagic RAW

နောက်ဆုံးစမ်းသပ်မှုဖြစ်တဲ့ Blackmagic RAW speed test မှာ Blackmagic RAW frame တွေရဲ့ decoding speed ကို စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။

Blackmagic RAW
(မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ)
Ryze 7 8700G
Radeon 780M ဖြင့်
Ryze 5 8600G
Radeon 760M ဖြင့်
Ryzen 7 1700X
NVIDIA P6000
8K CPU 57 FPS 45 FPS 21 FPS
8K OPENCL 35 FPS N / A N / A

ပုံပြင်ထဲက ဂိမ်းကစားခြင်း စွမ်းဆောင်ရည်

AMD Ryzen 7 8700G ဟာ entry-level gaming build တွေအတွက် ရည်ရွယ်ထားတဲ့ consumer chip တစ်ခုဖြစ်တဲ့အတွက် လူကြိုက်များတဲ့ title အချို့ကို မိတ်ဆက်ပေးဖို့ ဆုံးဖြတ်ခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ enterprise test lab နဲ့ edge lab တွေဟာ synthetic gaming benchmark တွေပြင်ပမှာ မှတ်တမ်းတင်ခြင်းနဲ့ benchmarking ပြုလုပ်ခြင်းအတွက် ရိုးရာအစဉ်အလာအရ မတပ်ဆင်ထားတဲ့အတွက် ဒီအပိုင်းဟာ subjective analysis တစ်ခုလို့ပဲ ထင်ပါတယ်။

အရင်ဆုံး Counter Strike: Global Offensive 2 ကို ကစားကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါက ရေပန်းစားတဲ့ e-sports FPS ဂိမ်းတစ်ခုဖြစ်ပြီး ဂိမ်းကစားသူတိုင်းရဲ့ အုတ်မြစ်တစ်ခုလည်း ဖြစ်ပါတယ်။ FSR မပါဘဲ 1080p setting မြင့်မြင့်နဲ့ မြေပုံအနည်းငယ်ကို ကစားတဲ့အခါ ပွဲစဉ်တစ်လျှောက်လုံးမှာ frame rate ၆၀ ကနေ ၈၀ FPS အကြား ကောင်းမွန်တဲ့ ရလဒ်ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ သာမန်ဂိမ်းကစားသူတိုင်းအတွက် လုံလောက်ပါတယ်။

နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ Rocket League ကိုကြည့်ရင် ဇာတ်လမ်းက အတူတူပါပဲ—လေးစားစရာကောင်းတဲ့ သာမန်ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး စုတ်ပြဲတာ ဒါမှမဟုတ် ထစ်ငေါ့တာလိုမျိုး ခွဲခြားသိမြင်နိုင်တဲ့ ပြဿနာမရှိပါဘူး။

နောက်ဆုံးအနေနဲ့ Grand Theft Auto 5 (GTA V) ဂိမ်းက အဟောင်းကြီးဖြစ်နေပေမယ့် အခုထိ ရေပန်းစားနေဆဲဖြစ်ပြီး setting တွေက ဘယ်လို setup မဆို လိုက်လျောညီထွေဖြစ်အောင် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေပါတယ်။ in-game benchmarking tool ကို ကျွန်တော်တို့သုံးကြည့်တော့ 1080p ကို setting အားလုံးမှာ "High" ထားထားပြီး အမြင့်ဆုံးလူဦးရေသိပ်သည်းဆနဲ့ ပြန်သုံးတဲ့အခါ 50-70 FPS ကောင်းကောင်းရနေတာကို တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။ setting မှာ အနည်းငယ်ပြင်ဆင်မှုလေးတွေလုပ်ထားရင် visual fidelity ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပြီး 60 ရပါတယ်။

AMD Ryzen AI

AMD ရဲ့ Ryzen 8000G Series ရဲ့ အဓိကအင်္ဂါရပ်တွေထဲက တစ်ခုဖြစ်တဲ့ CPU ဗိသုကာပုံစံထဲကို AI ကို ပေါင်းစပ်ထည့်သွင်းခြင်းမှာ ပရိုဆက်ဆာထဲမှာ သီးသန့် AI အာရုံကြောဆိုင်ရာ ပရိုဆက်ဆာယူနစ် (NPU) တစ်ခုကို ထည့်သွင်းခြင်း ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီ NPU ဟာ AI-specific တွက်ချက်မှုတွေကို ထိရောက်စွာ ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ အထူးပြု ဟာ့ဒ်ဝဲတစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ၎င်းပါဝင်မှုကြောင့် CPU ဟာ AI-driven application တွေအတွက် အရေးကြီးတဲ့ ပုံစံမှတ်မိခြင်းနဲ့ အချက်အလက်ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းလိုမျိုး AI နဲ့ ဆက်စပ်တဲ့ အလုပ်တွေကို ပိုမိုထိရောက်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်စေပါတယ်။

Microsoft Copilot ၏ မကြာမီထွက်ရှိတော့မည်နှင့်အတူ၊ ဤ AI ပေါင်းစပ်မှုသည် CPU ပေါ်တွင် တိုက်ရိုက် AI အလုပ်များကို ပိုမိုမြန်ဆန်ထိရောက်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်စေခြင်းဖြင့် အသုံးပြုသူအတွေ့အကြုံများကို မြှင့်တင်ပေးသင့်ပြီး၊ ထို့ကြောင့် အချိန်နှင့်တပြေးညီ AI အပလီကေးရှင်းများတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုးတက်စေပြီး ပြင်ပ သို့မဟုတ် cloud AI accelerators များနှင့် APIs များအပေါ် မှီခိုမှုကို လျှော့ချပေးသင့်သည်။

Desktop များတွင် AI accelerator များ ပါဝင်လာခြင်းသည် လူပုဂ္ဂိုလ်များနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအား AI Inference မော်ဒယ်များကို ဒေသတွင်းတွင် ဖြန့်ကျက်လည်ပတ်နိုင်ရန်လည်း ကူညီပေးပါလိမ့်မည်။ ဤအရှိန်မြှင့်မှုသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော အသုံးပြုသူအတွေ့အကြုံကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး public သို့မဟုတ် cloud API များကို အသုံးမပြုနိုင်သည့်အခါ privacy နှင့် data security စိုးရိမ်မှုများကို ဖြေရှင်းပေးနိုင်ပါသည်။

ဤသုံးသပ်ချက်အထိ၊ point-and-click ဖြင့် လုပ်ဆောင်နိုင်သော လက်တွေ့ကျသော ကောက်ချက်ချမှု စံနှုန်းများ မရှိသေးသော်လည်း၊ နောက်ဆက်တွဲအနေဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့သည် ဤအရာကို လုပ်ဆောင်နေပါသည်။ AMD သည် Ryzen ချစ်ပ်များတွင် ပါဝင်သော NPU ကို အခွင့်ကောင်းယူရန်အတွက် သိသာထင်ရှားသော စာရွက်စာတမ်းများနှင့် သရုပ်ပြအရင်းအမြစ်များကို ပံ့ပိုးပေးပါသည် ။ ၎င်းတွင် TensorFlow၊ PyTorch နှင့် Onnx တို့၏ ပံ့ပိုးမှု ပါဝင်သည်။

အိမ်တွင်းဓာတ်ခွဲခန်းတွင် ဘက်စုံသုံးပလက်ဖောင်း၊ HL15 နှင့် 8700G

ကျွန်တော်တို့ ၁၁ ခုအထိ မဖွင့်ထားဘူးဆိုရင် ဒါက StorageReview Review တစ်ခု ဖြစ်မှာ မဟုတ်ပါဘူး။ ဒါကို လွယ်ကူချောမွေ့စေဖို့အတွက် motherboard ရဲ့ M.2 slot ၃ ခုကို KIOXIA မှ ပံ့ပိုးပေးတဲ့ XG8 SSD တွေ၊ 14TB WD Red NAS drive အချို့၊ Samsung SATA 2.5″ SSD အချို့နဲ့ edge lab မှာ ရှိနေတဲ့ 1TB Toshiba SATA SSD အဟောင်းတွေနဲ့ ဖြည့်ထားပါတယ်။

ကျွန်တော်တို့ 45Homelab HL15 case ( 45 Drives ပါတဲ့ Podcast ) ကို အရမ်း သဘောကျလို့ နောက်တစ်ခုဝယ်ဖို့ ဆုံးဖြတ်လိုက်တယ်။ Noctua က ကျွန်တော်တို့ရဲ့ သူငယ်ချင်းတွေက သူတို့ရဲ့ NH-U12A cooler ကို ပို့ပေးလိုက်တယ်၊ အဲဒါက HL15 ရဲ့ အမြင့်အတွင်းမှာ အလုပ်လုပ်တယ်ဆိုတာ အတည်ပြုထားပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ eBay ကို သွားပြီး အားလုံးကို ချိတ်ဆက်ဖို့ ကျပန်း PCIe RAID ကတ်တစ်ခုကို ရှာတွေ့ခဲ့တယ်။

Noctua NH-U12A ကို တပ်ဆင်ခြင်းသည် ရိုးရှင်းပြီး AMD နှင့် Intel ပလက်ဖောင်းများအတွက် တပ်ဆင်သည့်ပစ္စည်းများ ပါဝင်သည်။ ညွှန်ကြားချက်များသည် ရိုးရှင်းပြီး အစိတ်အပိုင်းများကို ကောင်းစွာ တံဆိပ်ကပ်ထားပြီး toolless fan clips အားလုံးကို ရိုးရှင်းသော အဆင့်မြှင့်တင်မှုအတွက် ပြုလုပ်ထားသည်။ HL15 chassis ၏ လေစီးဆင်းမှုနှင့် ပေါင်းစပ်လိုက်သောအခါ၊ အအေးပေးစက်တွင် overclock မလုပ်သည့်အခါ AMD Ryzen 7 8700G ကို rack mount case တွင် passively အအေးခံရန် လုံလောက်သောနေရာရှိသည်။

ကျွန်တော်တို့ Windows မလုပ်ခဲ့ပါဘူး (တစ်ခါတော့)

ဒါအားလုံးကို ပေါင်းစပ်ဖို့အတွက် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Discord အသိုင်းအဝိုင်းရဲ့ တုံ့ပြန်ချက် အပေါ် အခြေခံပြီး Unraid ကို ကြည့်ဖို့ ဆုံးဖြတ်ခဲ့ပါတယ်။

မသိသေးသူများအတွက် Unraid သည် Linux-based operating system တစ်ခုဖြစ်ပြီး storage management ကို ထူးခြားစွာကိုင်တွယ်နိုင်ခြင်းနှင့် အခြားလုပ်ဆောင်ချက်အမျိုးမျိုးကို ကိုင်တွယ်ရာတွင် စွယ်စုံရနိုင်ခြင်းတို့ကြောင့် အိမ်တွင်းဓာတ်ခွဲခန်းဝါသနာရှင်များကြားတွင် ရေပန်းစားလာခဲ့သည်။ အဓိကအားဖြင့် Unraid သည် hard drive များကို လွတ်လပ်စွာလည်ပတ်နိုင်စေခြင်းဖြင့် ရိုးရာ RAID setup များနှင့် ကွဲပြားစေသည်။ ဤပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုသည် scalability နှင့် data security အရေးကြီးသော်လည်း အသုံးပြုသူများသည် drive အမျိုးအစားများနှင့် capacity များကို ရောနှောအသုံးပြုနိုင်သည့် အိမ်တွင်းဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်တွင် အထူးအသုံးဝင်ပါသည်။

စံမမီသော RAID လုပ်ဆောင်ချက်

ရိုးရာ RAID configuration များနှင့်မတူဘဲ Unraid သည် drive အားလုံးတွင် data stripe မလုပ်ပါ။ ယင်းအစား ဖိုင်များကို သီးခြား disk များတွင် သိမ်းဆည်းပြီး parity အတွက် drive တစ်ခုတည်းကို အသုံးပြုသည်။ ဤ setup သည် သိသာထင်ရှားသော အကျိုးကျေးဇူးနှစ်ခုကို ပေးစွမ်းသည်- ပထမအချက်မှာ အသုံးမပြုသော နေရာလွတ်၏ ထိရောက်မှုမရှိခြင်းမရှိဘဲ ရောနှောထားသော drive အရွယ်အစားများကို ခွင့်ပြုသည်။ ဒုတိယအချက်မှာ drive ချို့ယွင်းမှုတစ်ခုတွင်၊ array တစ်ခုလုံးမဟုတ်ဘဲ ထိခိုက်ခံရသော drive ရှိ data သာ အန္တရာယ်ရှိသည်။ ဤနေရာတွင် အဓိကအချက်မှာ parity protection အတွက် parity drive အတွက် လက်တွေ့ကျသော အကြီးဆုံး drive ကို ရွေးချယ်ရမည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် parity protection ၏ ကန့်သတ်ချက်မှာ ဤ drive ၏ အရွယ်အစားဖြစ်လိမ့်မည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ကိစ္စတွင်၊ ရေတို bottleneck များကို ကာကွယ်ရန် Solidigm 61.44TB D5-P5336 QLC SSD ကို ရွေးချယ်ခဲ့သည်။

AMD Ryzen 7 8700G မှာ Noctua cooler ပါဝင်ပါတယ်။
မြှင့်တင်ထားသော ဒေတာလုံခြုံရေးနှင့် ပြန်လည်ရယူခြင်း

Unraid ရဲ့ dedicated parity drive က drive ချို့ယွင်းမှုတစ်ခုခုဖြစ်ခဲ့ရင် ရိုးရှင်းတဲ့ recovery process ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ parity drive က မပျက်မစီးရှိနေသရွေ့၊ ချို့ယွင်းနေတဲ့ drive က data တွေကို ပြန်လည်တည်ဆောက်နိုင်ပါတယ်။ ဒီ feature က data integrity ကို ဦးစားပေးပေမယ့် ရိုးရာ RAID setup တွေမှာတွေ့ရတဲ့ redundancy အဆင့်ကို မလိုအပ်တဲ့ home lab user တွေအတွက် အထူးဆွဲဆောင်မှုရှိပါတယ်။

Virtualization နှင့် Docker များ

သိုလှောင်မှုအပြင် Unraid မှာ virtualization စွမ်းရည်များစွာလည်း ရှိပါတယ်။ အသုံးပြုသူတွေကို virtual machine အများအပြားနဲ့ Docker containers တွေကို လည်ပတ်နိုင်စေပါတယ်။ ဒီပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုဟာ စမ်းသပ်ခြင်း၊ ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်ရေး ဒါမှမဟုတ် ဖျော်ဖြေရေး ရည်ရွယ်ချက်တွေအတွက် operating system အမျိုးမျိုး ဒါမှမဟုတ် သီးခြားပတ်ဝန်းကျင်တွေကို လည်ပတ်ဖို့ လိုအပ်တဲ့ labber တွေအတွက် အလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။

လွယ်ကူစွာ တိုးချဲ့အသုံးပြုနိုင်မှုနှင့် အသုံးပြုရလွယ်ကူသော မျက်နှာပြင်

Unraid ရဲ့ user interface ကလည်း သူ့ရဲ့ အားသာချက်တွေထဲက တစ်ခုပါပဲ။ ရိုးရှင်းပြီး အလိုလိုသိနိုင်တဲ့ ဒီဇိုင်းကြောင့် အတွေ့အကြုံနည်းတဲ့ အသုံးပြုသူတွေအတွက် လွယ်ကူစေပါတယ်။ သိုလှောင်မှု ပမာဏ တိုးချဲ့ဖို့ drive အသစ်တွေ ထပ်ထည့်တာက ရိုးရှင်းပြီး အသေးစိတ် စာရွက်စာတမ်းတွေ ပါဝင်တာကြောင့် system ကို scalable ဖြစ်စေပါတယ်။ ဒီလို တိုးချဲ့ရလွယ်ကူမှုနဲ့ သူ့ရဲ့ ခိုင်မာတဲ့ feature set ပေါင်းစပ်လိုက်တဲ့အခါ Unraid ဟာ home lab application တွေအတွက် ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်လာပါတယ်။

အသိုင်းအဝိုင်းနှင့် ပလပ်အင်ပံ့ပိုးမှု

သက်ဝင်လှုပ်ရှားသော အသိုင်းအဝိုင်းနှင့် ကျယ်ပြန့်သော plugin များသည် Unraid ၏ ဆွဲဆောင်မှုကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးပါသည်။ အသုံးပြုသူများသည် အဆင့်မြင့် network management tools များမှ media server များနှင့် အခြားအရာများအထိ ၎င်းတို့၏ setup ၏ လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းကို စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်ပြီး တိုးချဲ့နိုင်ပါသည်။

Unraid ဟာ သန့်ရှင်းပြီး အသုံးပြုရလွယ်ကူတဲ့ package ထဲမှာ အပိုလုပ်ဆောင်ချက်တွေ အများကြီးပါဝင်တဲ့ steroid အခြေပြု NAS တစ်ခုဖြစ်ပြီး RAID backup solution မဟုတ်ကြောင်း မှတ်သားထားဖို့ အရေးကြီးပါတယ်။ Unraid နဲ့ ဆက်စပ်နေတဲ့ လိုင်စင်ကုန်ကျစရိတ် ရှိပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ setup အတွက် အကန့်အသတ်မရှိ attached storage devices တွေကို ခွင့်ပြုတဲ့ $129 Pro version လိုအပ်ပါတယ်။ စမ်းသုံးကြည့်ချင်ရင် ၃၀ ရက် trial ရှိပါတယ်၊ attached storage devices အရေအတွက်ကို ကန့်သတ်ထားတဲ့ ဈေးသက်သာတဲ့ လိုင်စင်တွေလည်း ရှိပါတယ်။ မှတ်သားစရာက Unraid ဟာ Synology NAS လိုမျိုး turn-key နည်းပါးပေမယ့် power users တွေနဲ့ tinkerers တွေရဲ့ ဈေးကွက်ထဲမှာ ကွက်တိပါပဲ။

GPU အရှိန်မြှင့်ထားသော Transcoding

Radeon Graphic onboard ပါဝင်တဲ့ AMD Ryzen 7 8700G APU ဟာ ဆွဲဆောင်မှုရှိပြီး ပါဝါနည်းတဲ့ GPU-accelerating media library transcoding solution ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ disk bandwidth ကို အများဆုံးရရှိစေဖို့အတွက် LSI RAID Card ကို entry-level board မှာရှိတဲ့ တစ်ခုတည်းသော x16 PCIe slot မှာ ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ ဆိုလိုတာက မြန်နှုန်းမြင့် networking ကို ကိုင်တွယ်ဖို့ x16 PCIe slot (လျှပ်စစ်အားဖြင့် x8 ဖြစ်ပြီး switch မှာပါ) တစ်ခုပဲ ကျန်တော့တာပါ။

ဂျယ်လီဖင်း မီဒီယာစာကြည့်တိုက်

Jellyfin သည် ပိုင်ဆိုင်မှုဆိုင်ရာ မီဒီယာဆာဗာများအတွက် အစွမ်းထက်သော အခြားရွေးချယ်စရာတစ်ခုဖြစ်သည့် open-source မီဒီယာဖြေရှင်းချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် အသုံးပြုသူများအား ရုပ်ရှင်များ၊ ရုပ်မြင်သံကြားအစီအစဉ်များ၊ တေးဂီတနှင့် ဓာတ်ပုံများကဲ့သို့သော ၎င်းတို့၏ မီဒီယာအကြောင်းအရာများကို ဗဟိုဆာဗာမှ မည်သည့်လိုက်ဖက်သော စက်ပစ္စည်းသို့မဆို စီစဉ်၊ စီမံခန့်ခွဲပြီး တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုနိုင်စေပါသည်။ Jellyfin သည် လျှို့ဝှက်ရေးဆိုင်ရာ ၎င်း၏ကတိကဝတ်နှင့် လိုင်စင်ကြေး သို့မဟုတ် ဖုံးကွယ်ထားသောကုန်ကျစရိတ်များ မရှိခြင်းအတွက် ထင်ရှားသည်။

တိုက်ရိုက်တီဗီပံ့ပိုးမှု၊ DVR စွမ်းရည်များနှင့် ကျယ်ပြန့်သော စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်မှုရွေးချယ်စရာများကဲ့သို့သော အင်္ဂါရပ်များဖြင့် Jellyfin သည် အသုံးပြုသူများကို စီးပွားဖြစ်ဆော့ဖ်ဝဲလ်၏ ကန့်သတ်ချက်များမပါဘဲ အလွန်စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်ထားသော မီဒီယာအတွေ့အကြုံကို ဖန်တီးနိုင်စေပါသည်။ ၎င်း၏အသုံးပြုရလွယ်ကူသော interface နှင့် ခိုင်မာသော community support ကြောင့် ၎င်းတို့၏ digital media libraries များကို ထိန်းချုပ်လိုသော မီဒီယာဝါသနာရှင်များကြားတွင် ပိုမိုရေပန်းစားသော ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်လာစေသည်။

APU ကို အသုံးချဖို့အတွက် Unraid မှာ Jellyfin အတွက် Docker container တစ်ခု တည်ဆောက်တာက ခက်ခဲပါတယ်။ ဒါပေမယ့် သတ်မှတ်ထားတဲ့ APU တွေနဲ့ GPU တွေအတွက် resource တွေ အများကြီး အွန်လိုင်းမှာ ရရှိနိုင်ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ လေ့လာခဲ့တဲ့ နောက်ထပ်နည်းလမ်းတစ်ခုကတော့ Jellyfin ကို host လုပ်ဖို့ dedicated Virtual Machine တစ်ခု ဖန်တီးဖို့ပါပဲ။ VM configuration မှာ APU ရဲ့ Phoenix GPU ကို VM ဆီ ပေးပို့ပြီး အဲဒီကနေ hardware transcoding ကို configure လုပ်နိုင်ပါတယ်။

AMD Ryzen 7 8700G မြန်နှုန်းမြင့် မြန်နှုန်းမြှင့်တင်နိုင်မှု

အထက်ဖော်ပြပါ စမ်းသပ်မှုအားလုံးကို ပေးထားသော EXPO1 ပရိုဖိုင်ကို အသုံးပြု၍ ပြုလုပ်ခဲ့ပြီး APU တစ်ခုခုရှိသူတိုင်း အသုံးပြုသင့်သည်။ သို့သော် စွမ်းဆောင်ရည်တိုင်းကို ညှစ်ထုတ်လိုသူများအတွက် ပိုကောင်းသော cooler ဖြင့် လွယ်ကူသော ချိန်ညှိမှုအချို့ကို ပြုလုပ်နိုင်သည်။

  • FCLK 2000Mhz->2427MHz
  • CPU မြှင့်တင်မှု အော့ဖ်ဆက် +၂၀၀
  • GPU နာရီ 2900Mhz မှ 3200Mhz အထိ
  • မှတ်ဉာဏ် ၆၄၀၀->၆၆၀၀

ဤဆက်တင်များနှင့် ဗို့အားများအတွက် အနည်းငယ်ပြင်ဆင်မှုအနည်းငယ်ဖြင့် AMD Ryzen 8700G တွင် point-and-click stable overclock ကို ရရှိခဲ့ပြီး သိသိသာသာ ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိစေခဲ့သည်။ ခိုင်မာသော Noctua NH-U12A ကြောင့် APU သည် 125 watts အပြည့်ဆွဲယူသည့် သို့မဟုတ် AMD မှ 65-watt ထက် နှစ်ဆနီးပါးရှိသော 90C အောက်တွင် ကျန်ရှိနေသည့် ပြဿနာမရှိပါ။

ဒီရိုးရှင်းတဲ့ overclock ရဲ့ရလဒ်တွေကို ဒီမှာဖော်ပြထားပါတယ်။

benchmark Ryze 7 8700G
Radeon 780M ဖြင့်
EXPO I ဆက်တင်များ
Ryze 7 8700G
Radeon 780M ဖြင့်
မြန်နှုန်းမြင့်အောင်လုပ်ခြင်း
ညစီးနင်း 30,779 33,763
မီးဘေးသင့် 7,856 8,729
y-cruncher 26.376 25.227
Cinebench ၂ 17,535 18,109
Geekbench 6 Multi/Single 14,168/2,663 14,329/2,730

ကောက်ချက်

ဒီ build နဲ့ ကျွန်တော်တို့ဟာ အတော်လေး ဝေးကွာသွားခဲ့ပြီး ဒီ motherboard ကို NAS platform အဖြစ် ပြောင်းလဲခြင်းအားဖြင့် အကန့်အသတ်ရှိတဲ့ ရူးသွပ်မှုနယ်ပယ်ထဲကို စူးစမ်းလေ့လာခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် switched PCIe lanes တွေရဲ့ ကန့်သတ်ချက်တွေကို ဘေးဖယ်ထားခြင်းအားဖြင့် အစောပိုင်းစမ်းသပ်မှုတွေက Edge Lab မှာ လာမယ့်လတွေအတွင်း ဒီ build ကို မြင်တွေ့ရမယ့် အသုံးပြုသူအရေအတွက် အလွန်နည်းပါးတဲ့ အသုံးပြုသူတွေအတွက် မျှော်လင့်ချက်ကောင်းတဲ့ ရလဒ်တွေကို ပြသနေပါတယ်။ စနစ်တကျ configure လုပ်ထားတဲ့အခါ 60 watts ဝန်းကျင်ရှိတဲ့ idle power နည်းပါးပြီး noise footprint အလွန်နည်းပါးတာကြောင့် motherboard ရွေးချယ်မှု ကွဲပြားတာကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားဖို့ ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ အကြံဥာဏ်တစ်ခုပါပဲ။ ဒီနေရာမှာ board ကို ကျွန်တော်တို့ မကြိုက်ဘူးဆိုတာကို အလေးထားဖို့ အရေးကြီးပါတယ်၊ ဒါပေမယ့် ဒီ side quest အတွက် ပိုကောင်းတဲ့ ရွေးချယ်စရာတွေ ရှိပါတယ်။

AMD မှ ၂၀၁၇ ခုနှစ်တွင် စတင်ထုတ်လုပ်ခဲ့သော Ryzen CPU ပထမမျိုးဆက်သည် CPU ဈေးကွက်တွင် ပုံစံပြောင်းလဲမှုတစ်ခုကို အမှတ်အသားပြုခဲ့ပြီး Intel ၏ ရေရှည်လွှမ်းမိုးမှုကို စိန်ခေါ်ခဲ့သည်။ ဆန်းသစ်သော Zen ဗိသုကာပုံစံဖြင့် ဤချစ်ပ်များသည် AMD ၏ ယခင်ကမ်းလှမ်းမှုများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက IPC နှင့် core အရေအတွက်တွင် သိသိသာသာတိုးတက်မှုကို ပေးစွမ်းခဲ့သည်။ ၎င်း၏ 8 cores နှင့် 16 threads ပါရှိသော Ryzen 7 1700X သည် multi-threaded စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် တတ်နိုင်သောစျေးနှုန်းတို့၏ ဆွဲဆောင်မှုရှိသော ရောနှောမှုကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး စားသုံးသူ CPU များအတွက် မျှော်လင့်ချက်များကို ပြန်လည်သတ်မှတ်ပေးခဲ့သည်။ ယနေ့တွင် နောက်ဆုံးပေါ် Ryzen မျိုးဆက်သို့ အလျင်အမြန်ရောက်ရှိလာသောအခါ AMD သည် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သော ဈေးနှုန်းကို ထိန်းသိမ်းထားစဉ်တွင် Zen ၏ အစွမ်းထက်သော အမွေအနှစ်ကို ဆက်လက်တည်ဆောက်လျက်ရှိသည်။

AMD Ryzen 7 8700G အသစ်ဟာ အလယ်အလတ်အဆင့် APU အနေနဲ့ ပေါ်ထွက်လာပြီး ဈေးနှုန်းသင့်တင့်တဲ့အပြင် ရရှိနိုင်တဲ့ APU တစ်ခုလည်း ဖြစ်ပါတယ်။ စံချိန်တွေ အများကြီး မချိုးဖျက်နိုင်ပေမယ့် ဘတ်ဂျက်နည်းနည်းနဲ့ ကစားနိုင်အောင် ကူညီပေးပါလိမ့်မယ်။ ဒါက သင့်ကလေးတွေအတွက် ကြီးပြင်းလာဖို့နဲ့ နောက်ပိုင်းမှာ GPU ထည့်သွင်းဖို့ နေရာရှိတဲ့ ပထမဆုံးတည်ဆောက်မှုအတွက် အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ platform တစ်ခု ဖြစ်လာနိုင်သလို၊ ပေါ့ပါးတဲ့ ဆိုဖာဂိမ်းကစားဖို့အတွက် နောက်ခံမှာ reserve compute လုံလောက်တဲ့ ပါဝါနည်း home theater PC တစ်လုံးအတွက် ဒါမှမဟုတ် ကျွန်တော်တို့ လေ့လာခဲ့သလိုပဲ ပျော်စရာ NAS/media server solution တစ်ခု (သင့်တော်တဲ့ motherboard ကို အသုံးပြုမယ်ဆိုရင်) အတွက် အလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။ CPU ရဲ့ ဈေးနှုန်းသက်သာမှု၊ motherboard ရရှိနိုင်မှုနဲ့ DRAM ကုန်ကျစရိတ်တွေကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားရင် media server မှာ CPU ရဲ့ AV1 encoders တွေကို အသုံးချနိုင်မယ်ဆိုရင် သင်ကျေနပ်မှာပါ။

8700G အတွက် အမေရိကန်ဒေါ်လာ ၃၂၉ နှင့် 8600G အတွက် အမေရိကန်ဒေါ်လာ ၂၇၉ ဖြင့် ဈေးနှုန်းသတ်မှတ်ထားသော AMD သည် ပေါ့ပေါ့ပါးပါးအသုံးပြုရန်အတွက် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ပြီး ထိရောက်မှုရှိသော ဆွဲဆောင်မှုရှိသော အခြေခံအဆင့် APU အချို့ကို ပံ့ပိုးပေးထားပါသည်။ integrated graphics ပါရှိသော အလားတူစျေးနှုန်းရှိသော CPU များ၏ အများပြည်သူရရှိနိုင်သောဒေတာနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက AMD 8000G စီးရီး၏ အထင်ကြီးလောက်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို မြင်တွေ့ရခြင်းက 8000G စီးရီးသည် ပထမဆုံးရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်မှာ ထင်ရှားပါသည်။

တည်ဆောက်မှုစာရွက်

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

ဂျော်ဒန် ရာနပ်စ်

AI ကျွမ်းကျင်သူ၊ Enterprise AI ကမ္ဘာတစ်လျှောက် သင့်အား လမ်းညွှန်ပေးနေသူ။ Financial Big Data Analytics၊ Datacenter Ops/DevOps နှင့် CX Analytics တို့တွင် အတွေ့အကြုံရှိသူ၊ Storage Review အတွက် စာရေးသူနှင့် Analyst။ လေယာဉ်မှူး၊ နက္ခတ္တဗေဒဓာတ်ပုံဆရာ၊ LTO Tape Guru နှင့် Battery/Solar Enthusiast။