AMD ဟာ Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition နဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် desktop ဈေးကွက်ရဲ့ နယ်နိမိတ်တွေကို ထပ်မံ တွန်းအားပေးနေပါတယ်။ MSRP $899 နဲ့ စတင်ရောင်းချပါတယ်။ ၂၀၂၅ ခုနှစ် မတ်လမှာ Ryzen 9 9950X3D ကို ပြန်လည်သုံးသပ်ခဲ့တဲ့အခါ ၊ အပူချိန်နဲ့ TDP ကန့်သတ်ချက်တွေက ဂိမ်းကစားခြင်းနဲ့ ထုတ်လုပ်မှုအကြား အဓိပ္ပာယ်ရှိတဲ့ အပေးအယူလုပ်ခြင်း မရှိတော့တဲ့ ပထမဆုံး 16-core X3D processor အနေနဲ့ ဆွဲဆောင်မှုရှိတဲ့ အထောက်အထားတစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့ပါတယ်။ overclocking အပြည့်အဝ ပံ့ပိုးမှုပါဝင်တဲ့ 3D V-Cache ကို 16-core ဒီဇိုင်းအဖြစ် ယူဆောင်လာခဲ့ပြီး ယခင် X3D ချစ်ပ်တွေ မယှဉ်နိုင်တဲ့ ရေရှည်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ဖို့ TDP အမြင့်ဆုံးကို မြှင့်တင်ခဲ့ပါတယ်။ 9950X3D2 ဟာ အဲဒီအခြေခံပေါ်မှာ တည်ဆောက်ထားပြီး CCD နှစ်ခုလုံးမှာ 3D V-Cache ကို ပထမဆုံးအကြိမ် တိုးချဲ့ပေးခဲ့ပြီး စုစုပေါင်း L3 cache ကို 128MB ကနေ 192MB အထိ တိုးမြှင့်ပေးခဲ့ပါတယ်။ AMD ဟာ 9000-series X3D stack အပြည့်အစုံနဲ့ နှိုင်းယှဉ်အကဲဖြတ်ဖို့အတွက် နမူနာတစ်ခုကို ပေးအပ်ခဲ့ပါတယ်။
AMD Ryzen 9 9950X3D2: မညီမျှမှုပြဿနာကို ဖြေရှင်းခြင်း
9950X3D2 က ဖြေရှင်းပေးတဲ့ အဓိကပြဿနာကတော့ 9950X3D က လုံးဝလွတ်မြောက်မသွားခဲ့တဲ့ ပြဿနာတစ်ခုပါ။ 9950X3D က သူ့ရဲ့ CCD နှစ်ခုထဲက တစ်ခုမှာပဲ 3D V-Cache ကို အသုံးပြုထားတဲ့အတွက် Windows load balancing ပုံမှန်လုပ်နေချိန်မှာ die တွေကြားက thread တွေဟာ cache-rich CCD ကို ဝင်ရောက်ခွင့် ဆုံးရှုံးသွားတတ်ပြီး မခန့်မှန်းနိုင်တဲ့ latency spikes တွေကို ဖြစ်ပေါ်စေပါတယ်။ AMD ရဲ့ chipset drivers တွေက ဒါကို စီမံခန့်ခွဲဖို့ ကူညီပေးခဲ့ပေမယ့် asymmetry က ကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ 9950X3D2 က ဒါကို ဖယ်ရှားပေးပါတယ်။ CCD တစ်ခုစီမှာ ရိုးရာ 2D L3 cache 32MB ကို 64MB 3D V-Cache stack နဲ့ ပေါင်းစပ်ထားတာကြောင့် CCD နှစ်ခုစလုံးကို တူညီတဲ့ 96MB L3 pool နဲ့ 16 cores အားလုံးက ပေါင်းစပ် 192MB စုစုပေါင်းကို symmetrical, low-latency access ကို ပေးပါတယ်။ memory latency ကို အာရုံခံနိုင်တဲ့ workloads တွေ၊ အထူးသဖြင့် high-FPS gaming တွေအတွက် ဒါက ရိုးရှင်းတဲ့ spec bump တစ်ခုထက် အဓိပ္ပာယ်ရှိတဲ့ architectural improvement တစ်ခုပါပဲ။
အခြေခံ 2nd Gen 3D V-Cache ဒီဇိုင်းသည် 9800X3D တွင် မိတ်ဆက်ခဲ့ပြီး 9950X3D သို့ သယ်ဆောင်သွားသော under-die architecture နှင့် အတူတူပင်ဖြစ်ပြီး၊ အဓိကအပူအရင်းအမြစ်ကို အအေးပေးသည့်ဖြေရှင်းချက်နှင့် နီးကပ်စွာထားရှိရန် cache ကို compute core များအောက်တွင် ထားရှိထားသည်။ 9950X3D2 တွင် ပြောင်းလဲသွားသည်မှာ scope ဖြစ်သည်။ ထိုဒီဇိုင်းသည် ယခုအခါ CCD နှစ်ခုလုံးကို လွှမ်းခြုံထားပြီး၊ နောက်ထပ်စဉ်ဆက်မပြတ် throughput ကို ပံ့ပိုးပေးရန် TDP သည် 170W မှ 200W အထိ မြင့်တက်လာသည်။ 9950X3D တွင် 144 MB မှ မြင့်တက်လာသော L2 နှင့် L3 တစ်လျှောက်တွင် on-chip cache စုစုပေါင်းသည် 208 MB အထိ ရောက်ရှိခဲ့သည်။
AMD Ryzen 9 9950X3D2 သတ်မှတ်ချက်များ
| အသေးစိတ်ဖော်ပြချက် | AMD Ryzen 9 9950X3D2 | AMD Ryzen 9 9950X3D | AMD Ryzen 9 9900X3D | AMD Ryzen 7 9850X3D | AMD Ryzen 7 9800X3D |
|---|---|---|---|---|---|
| cores / Threads | 16/32 | 16/32 | 12/24 | 8/16 | 8/16 |
| ပလက်ဖောင်း | AM5 | AM5 | AM5 | AM5 | AM5 |
| အမြင့်ဆုံး မြှင့်တင်မှု / အခြေခံ နာရီ | ၅.၂ / ၄.၇ GHz | ၅.၂ / ၄.၇ GHz | ၅.၂ / ၄.၇ GHz | ၅.၂ / ၄.၇ GHz | ၅.၂ / ၄.၇ GHz |
| L2 ကက်ရှ် | 16MB | 16MB | 12MB | 8MB | 8MB |
| L3 ကက်ရှ် | 192MB | 128MB | 128MB | 96MB | 96MB |
| စုစုပေါင်း ကက်ရှ် | 208MB | 144MB | 140MB | 104MB | 104MB |
| ဗိသုကာအတတ်ပညာ | ဇင် 5 | ဇင် 5 | ဇင် 5 | ဇင် 5 | ဇင် 5 |
| PCIe | ကျား | ကျား | ကျား | ကျား | ကျား |
| DRAM | DDR5 | DDR5 | DDR5 | DDR5 | DDR5 |
| TDP / ပုံသေ ပလပ်ပေါက် ပါဝါ (PPT) | 200W / 270W | 170W / 230W | 120W / 230W | 120W / 162W | ၁၂၀ ဝပ် / ၁၆၂ ဝပ် |
| ဂရပ်ဖစ် | Radeon | Radeon | Radeon | Radeon | Radeon |
| AMD အကြံပြုထားသော အအေးပေးစက် | အရည်အေးစက် | အရည်အေးစက် | အရည်အေးစက် | အရည်အေးစက် | အရည်အေးစက် |
ပလက်ဖောင်းနှင့် လိုက်ဖက်ညီမှု
9950X3D2 သည် platform ပြောင်းလဲရန်မလိုဘဲ AM5 ecosystem တွင် slot လုပ်နိုင်သည်။ 9950X3D ကဲ့သို့ပင်၊ ၎င်းသည် BIOS update ပါရှိသော ရှိပြီးသား A620၊ B650/B650E၊ X670/X670E၊ X870/X870E၊ B840 နှင့် B850-class motherboard များကို support လုပ်သောကြောင့် platform တွင် ရင်းနှီးမြှုပ်နှံထားပြီးသား user များအတွက် ရိုးရှင်းသော upgrade တစ်ခုဖြစ်စေသည်။ သို့သော် 200W TDP မြင့်မားခြင်းသည် cooling ဘက်မှ ပိုမိုတောင်းဆိုသည်။ 9950X3D ကို စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် 240mm AIO ဖြင့် စီမံခန့်ခွဲနိုင်သော်လည်း၊ AMD သည် 9950X3D2 အတွက် 360mm liquid cooler ကို လေးလံသော workload များအောက်တွင် boost performance ကို ထိန်းသိမ်းရန် အကြံပြုထားသည်။
AMD Ryzen 9 9950X3D2 စွမ်းဆောင်ရည်
အလုံးစုံစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန်အတွက် AMD Ryzen 9 9950X3D2 ကို AMD Ryzen 9 9950X3D ၊ Ryzen 7 9850X3D နှင့် Ryzen 7 9800X3D တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်ခဲ့ပါသည် ။ ပရိုဆက်ဆာလေးခုစလုံးတွင် AMD ၏ 3D V-Cache ဒီဇိုင်းပါရှိသော်လည်း Ryzen 9 မော်ဒယ်နှစ်ခုသည် 16-core၊ 32-thread ဖွဲ့စည်းပုံကို မျှဝေထားသော စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်အဆင့်တွင် ရှိနေသည်။ 8 cores နှင့် 16 threads ပါရှိသော Ryzen 7 ချစ်ပ်များသည် တစ်ဆင့်နိမ့်ကျနေပြီး စွမ်းဆောင်ရည်ကွာခြားချက်များသည် thread အများအပြားပါဝင်သော workloads များတွင် ပိုမိုထင်ရှားလာပြီး ပေါ့ပါးသောအလုပ်များတွင် အတော်လေးနီးကပ်နေပါသည်။ stack တစ်လျှောက်တွင် စဉ်ဆက်မပြတ်အခြေခံကိုသေချာစေရန် စမ်းသပ်မှုအားလုံးကို stock settings (overclocking မပါ) တွင် ပြုလုပ်ခဲ့သည်။
AMD စားသုံးသူစမ်းသပ်ပလက်ဖောင်း
စမ်းသပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်ကို တတ်နိုင်သမျှ တသမတ်တည်းထားရှိရန်အတွက် CPU အားလုံးကို X870E-based motherboard များတွင် stock setting များဖြင့် စမ်းသပ်ထားပါသည်။ အထက်ပါ stock setting များတွင်သာ ပြောင်းလဲမှုများမှာ DDR5 memory နှင့် EXPO configuration တူညီပါသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်တွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်ကိရိယာအကြောင်း အပြည့်အစုံဖော်ပြထားပါသည်။
- motherboard: ASRock X870E Taichi (AMD မှ ပံ့ပိုးပေးသည်)
- မှတ်ဉာဏ်: G.SKILL Trident Z5 Royal Series DDR5-6000 (2x16GB)၊ EXPO 1 တွင် အသုံးပြုထားသည်။
- အအေး: NZXT Kraken Elite 360
- ကွန်ပျူတာစက်လည်ပတ်ရေးစနစ်ပရိုဂရမ်: Windows ကို 11 Pro ကို
3DMark CPU ပရိုဖိုင်
3DMark CPU Profile သည် 1, 2, 4, 8, 16 နှင့် max threads များကို စမ်းသပ်ခြင်းဖြင့် မတူညီသော workloads များတစ်လျှောက် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။ ၎င်းသည် CPU သည် single-threaded task များ၊ gaming workloads များနှင့် 3D rendering ကဲ့သို့သော multithreaded applications များကို မည်သို့ကိုင်တွယ်သည်ကို မီးမောင်းထိုးပြသည်။ benchmark သည် GPU သက်ရောက်မှုကို လျှော့ချပေးပြီး မတူညီသော scenarios များတွင် CPU ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှင်းလင်းစွာ မြင်တွေ့နိုင်စေပါသည်။
3DMark CPU Profile benchmark မှာ Ryzen 9 ချစ်ပ်တွေဟာ thread အရေအတွက် များလာတာနဲ့အမျှ သိသိသာသာ ကွဲပြားသွားပါတယ်။ 9950X3D2 ဟာ Max Threads စမ်းသပ်မှုမှာ 17,672 မှတ်နဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရှိနေပြီး 9950X3D ထက် 6% လောက် သာလွန်နေပြီး 9950X3D ကတော့ Ryzen 7 9850X3D နဲ့ 9800X3D တွေထက် 63% နဲ့ 67% အသီးသီး သိသိသာသာ ဦးဆောင်နေဆဲပါ။ ချစ်ပ်လေးခုစလုံး နီးကပ်နေတဲ့အခါ workload ပေါ့ပါးတဲ့အခါ အဲဒီကွာဟချက်က မြန်မြန်ကျဉ်းမြောင်းသွားပေမယ့် အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ကတော့ Ryzen 9 ပရိုဆက်ဆာနှစ်ခုကို အလုံးစုံ ဦးစားပေးနေဆဲပါ။
| 3DMark CPU ပရိုဖိုင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | AMD Ryzen 9 9950X3D2 | AMD Ryzen 9 9950X3D | AMD Ryzen 7 9850X3D | AMD Ryzen 7 9800X3D |
|---|---|---|---|---|
| မက်စ်ချည်များ | 17,672 | 16,690 | 10,261 | 10,018 |
| 16 တွင် Threads | 16,956 | 15,983 | 10,285 | 10,034 |
| 8 တွင် Threads | 9,141 | 9,070 | 8,611 | 8,269 |
| 4 တွင် Threads | 4,980 | 4,846 | 4,867 | 4,646 |
| 2 တွင် Threads | 2,508 | 2,521 | 2,487 | 2,394 |
| 1 တွင် Threads | 1,274 | 1,264 | 1,267 | 1,213 |
y-cruncher
y-cruncher သည် ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ခဲ့သော လူကြိုက်များသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် multithreaded နှင့် scalable ဖြစ်ပြီး Pi နှင့် အခြား constant များကို digit ထရီလီယံပေါင်းများစွာအထိ တွက်ချက်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် မြန်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
y-cruncher မှာ Ryzen 9 ချစ်ပ်နှစ်ခုစလုံးဟာ ဒီရှည်လျားတဲ့ တွက်ချက်မှု workload မှာ အားသာချက်ကို ပြသနေပါတယ်။ 9950X3D2 ဟာ 1-billion-digit စမ်းသပ်မှုကို 12.605 စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်စေပြီး 9950X3D ထက် 31% ခန့်ပိုမြန်ပါတယ်။ 9850X3D ထက် 12% ခန့်ပိုမြန်ပြီး 9800X3D ထက် 31% ပိုမြန်ပါတယ်။ workload တိုးလာတာနဲ့အမျှ lead က ပိုကျယ်လာပြီး 9950X3D2 ဟာ 9950X3D ထက် 41% ခန့်ပိုမြန်ပြီး 5 billion run ကို ပြီးမြောက်စေပြီး ၎င်းရဲ့ ပိုမိုခိုင်မာတဲ့ စဉ်ဆက်မပြတ် compute စွမ်းဆောင်ရည်ကို အားဖြည့်ပေးပါတယ်။
| y-cruncher (အချိန်နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | AMD Ryzen 9 9950X3D2 | AMD Ryzen 9 9950X3D | AMD Ryzen 7 9850X3D | AMD Ryzen 7 9800X3D |
|---|---|---|---|---|
| 1 ဘီလီယံ | 12.605 ့ | 16.450 ့ | 18.503 ့ | 21.487 ့ |
| 2 ဘီလီယံ | 34.925 ့ | 48.047 ့ | 52.589 ့ | 64.273 ့ |
| 5 ဘီလီယံ | 77.370 ့ | 109.343 ့ | 115.581 ့ | 143.891 ့ |
y-cruncher BBP
ဤ y-cruncher benchmark သည် Bailey-Borwein-Plouffe (BBP) ဖော်မြူလာများကို အသုံးပြု၍ Pi ၏ hexadecimal digits အများအပြားကို တွက်ချက်ပြီး CPU ၏ စုစုပေါင်းတွက်ချက်မှုအချိန်၊ အသုံးပြုမှုနှင့် multi-core စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည်။
y-cruncher BBP စမ်းသပ်မှုကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် Ryzen 9 9950X3D2 က 100 BBP ကို ၄၇.၀၇ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်အောင် လုပ်ဆောင်ပေးနိုင်ခဲ့ပြီး 9950X3D ထက် ၇% ခန့် ပိုမြန်ပါတယ်။ D2 မဟုတ်တဲ့ 9950X3D ဟာ Ryzen 7 ချစ်ပ်နှစ်ခုလုံးထက် အဓိက ဦးဆောင်နေဆဲဖြစ်ပြီး 9850X3D ထက် ၆၆% ခန့် ပိုမြန်ပြီး 9800X3D ထက် ၆၆% ပိုမြန်ပါတယ်။ စမ်းသပ်မှုတစ်လျှောက်လုံးမှာ Ryzen 9 ပရိုဆက်ဆာနှစ်ခုက အဆင်ပြေပြေ ဦးဆောင်နေခဲ့တာကြောင့် အစီအစဉ်က တသမတ်တည်း ရှိနေခဲ့ပါတယ်။
| y-cruncher BBP (အချိန်နည်းနည်းပိုကြာလေ ပိုကောင်းလေ) | AMD Ryzen 9 9950X3D2 | AMD Ryzen 9 9950X3D | AMD Ryzen 7 9850X3D | AMD Ryzen 7 9800X3D |
|---|---|---|---|---|
| ၁၀၀ ဘီဘီပီ | 0.384 ့ | 0.426 ့ | 0.669 ့ | 0.671 ့ |
| ၁၀၀ ဘီဘီပီ | 4.173 ့ | 4.538 ့ | 7.501 ့ | 7.497 ့ |
| ၁၀၀ ဘီဘီပီ | 47.070 ့ | 50.291 ့ | 83.719 ့ | 83.345 ့ |
မက်စ်ဆွန် စင်နီဘန်ချ်
Cinebench သည် Maxon Cinema 4D ဖြင့် rendering လုပ်ခြင်းဖြင့် CPU များနှင့် GPU များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသည့် benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် မတူညီသော system များနှင့် components များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို နှိုင်းယှဉ်နိုင်စေမည့် ရမှတ်တစ်ခုကို ပေးပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် လူကြိုက်များသော Cinebench ဗားရှင်းနှစ်ခုလုံးဖြစ်သည့် R23 နှင့် R24 ကို အသုံးပြုခဲ့သောကြောင့် လူကြိုက်များသော အွန်လိုင်း leaderboard များရှိ ရလဒ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်ပါသည်။
Cinebench မှာ Ryzen 9 နဲ့ Ryzen 7 အစိတ်အပိုင်းတွေကြားက ခြားနားချက်ကို multi-core စွမ်းဆောင်ရည်မှာ ချက်ချင်းသိသာထင်ရှားစေပြီး single-core ရလဒ်တွေကတော့ stack တစ်လျှောက်မှာ အများကြီးပိုကျဉ်းမြောင်းနေပါတယ်။ Cinebench R23 မှာ Ryzen 9 9950X3D2 က 42,555 ရမှတ်နဲ့ ဦးဆောင်နေပြီး 9950X3D ထက် 6% လောက်ပိုများပါတယ်။ Ryzen 9 ချစ်ပ်နှစ်ခုစလုံးက Ryzen 7 မော်ဒယ်တွေရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို နှစ်ဆနီးပါးပိုများစေပြီး multi-core workloads မှာ 87–99% လောက်အားသာချက်ရှိပါတယ်။ Cinebench R24 ကလည်း အလားတူလမ်းကြောင်းကိုပြသပြီး 9950X3D2 က 2,508 ရမှတ်ရောက်ရှိပြီး 9950X3D ထက် 12% လောက်ပိုများပြီး Ryzen 7 အစိတ်အပိုင်းတွေထက် 80%+ သိသိသာသာဦးဆောင်မှုကိုထိန်းသိမ်းထားပါတယ်။
Single-core ရလဒ်တွေက ကွဲပြားတဲ့ဇာတ်လမ်းကို ပြောပြနေပါတယ်။ R23 မှာ အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ ချစ်ပ်သုံးမျိုးစလုံးဟာ နီးကပ်စွာ စုစည်းထားပြီး 9950X3D2 ဟာ 9950X3D ထက် ၂% လောက်ပဲ ဦးဆောင်နေပြီး 9850X3D နဲ့ ထိရောက်စွာ တူညီနေပါတယ်။ R24 ကတော့ ပိုပြီး တင်းကျပ်လာပြီး 9950X3D2 နဲ့ 9850X3D တွေက အတော်လေး တူညီပြီး 9950X3D ကတော့ အနည်းငယ် နောက်ကျနေပါတယ်။ ဒီ ညီညွတ်မှုက lightly threaded စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ ထုတ်ကုန်အားလုံးမှာ ယေဘုယျအားဖြင့် အလားတူဖြစ်ကြောင်း ပေါ်လွင်စေပြီး ထိပ်တန်းအဆင့်မှာ အနည်းငယ်သာ တိုးတက်မှုရှိပါတယ်။
Cinebench R23
| Cinebench R23 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | AMD Ryzen 9 9950X3D2 | AMD Ryzen 9 9950X3D | AMD Ryzen 7 9850X3D | AMD Ryzen 7 9800X3D |
|---|---|---|---|---|
| Multi-Core ပါ | 42,555 | 39,993 | 21,382 | 22,718 |
| Single-Core ဖြစ်သည် | 2,248 | 2,200 | 2,216 | 2,089 |
Cinebench R24
| Cinebench R24 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | AMD Ryzen 9 9950X3D2 | AMD Ryzen 9 9950X3D | AMD Ryzen 7 9850X3D | AMD Ryzen 7 9800X3D |
|---|---|---|---|---|
| Multi-Core ပါ | 2,508 | 2,246 | 1,366 | 1,338 |
| Single-Core ဖြစ်သည် | 143 | 134 | 142 | 130 |
7-Zip ချုံ့ခြင်း
7-Zip Compression Benchmark သည် ဖိသိပ်ခြင်းနှင့် ဖိသိပ်ခြင်းပြုလုပ်နေစဉ်အတွင်း CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး GIPS (Giga Instructions Per Second) နှင့် CPU အသုံးပြုမှုကို တိုင်းတာသည်။ GIPS မြင့်မားခြင်းနှင့် ထိရောက်သော CPU အသုံးပြုမှုသည် သာလွန်ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြသည်။
7-Zip မှာ 9950X3D2 ဟာ စုစုပေါင်းရမှတ် 233.09 GIPS ရရှိပြီး 9950X3D ထက် ၉% ခန့် သာလွန်ပါတယ်။ D2 မဟုတ်တဲ့ 9950X3D ဟာ Ryzen 7 ချစ်ပ်တွေထက် သိသိသာသာ အားသာချက်ရှိနေဆဲဖြစ်ပြီး 9850X3D ထက် ၆၄% ခန့်နဲ့ 9800X3D ထက် ၆၉% ခန့် သာလွန်ပါတယ်။ Compression နဲ့ decompression တွေဟာ Ryzen 9 ပရိုဆက်ဆာနှစ်ခုက အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး ယေဘုယျပုံစံအတိုင်း လုပ်ဆောင်ပါတယ်။
| 7-Zip ချုံ့ခြင်း | AMD Ryzen 9 9950X3D2 | AMD Ryzen 9 9950X3D | AMD Ryzen 7 9850X3D | AMD Ryzen 7 9800X3D |
|---|---|---|---|---|
| ချုံ့ | ||||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 2,736% | 2,737% | 1,394% | 1,387% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 2,717% | 2,727% | 1,390% | 1,393% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ဖိသိပ်ခြင်း | ||||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 3,148% | 3,034% | 1,564% | 1,570% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 3,134% | 3,036% | 1,567% | 1,564% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ||||
| စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု | 2,926% | 2,882% | 1,479% | 1,478% |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
UL ပရိုဆိုင်ယွန်
UL Procyon AI Inference ကို ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အပလီကေးရှင်းများတွင် workstation တစ်ခု၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် CPU စွမ်းရည်များစွာကို အသုံးမပြုကြောင်း သတိပြုသင့်သည်။ အထူးသဖြင့် ဤကိရိယာသည် workstation ၏ AI-driven အလုပ်များနှင့် workflow များကို ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို benchmark လုပ်ထားပြီး ရှုပ်ထွေးသော AI algorithms များနှင့် အပလီကေးရှင်းများကို လုပ်ဆောင်ရာတွင် ၎င်း၏ ထိရောက်မှုနှင့် အမြန်နှုန်းကို အသေးစိတ်အကဲဖြတ်ပေးသည်။
UL Procyon သည် ပိုမိုကျဉ်းမြောင်းသော ပျံ့နှံ့မှုကို ပြသသော်လည်း အလုံးစုံအဆင့်သတ်မှတ်ချက်သည် Ryzen 9 ချစ်ပ်များကို ဦးစားပေးနေဆဲဖြစ်သည်။ 9950X3D2 သည် အလုံးစုံ AI Computer Vision ရမှတ် ၂၇၁ မှတ်ဖြင့် အမြင့်ဆုံးဖြစ်ပြီး 9950X3D ထက် ၂၃% ခန့် သာလွန်နေပြီး 9950X3D ကိုယ်တိုင်က 9850X3D ထက် ၅% နှင့် 9800X3D ထက် ၁၇% သာလွန်နေဆဲဖြစ်သည်။ မော်ဒယ်အဆင့်ရလဒ်များသည် အထူးသဖြင့် MobileNet V3 ကဲ့သို့သော ပေါ့ပါးသောအလုပ်များတွင် ပိုမိုရောထွေးနေသည်။ သို့တိုင် Ryzen 9 အစိတ်အပိုင်းနှစ်ခုသည် YOLO V3 နှင့် REAL-ESRGAN ကဲ့သို့သော လေးလံသော inference workloads များတွင် ပိုမိုကွဲပြားသည်။
| UL Procyon (ရမှတ်မြင့်လေ၊ ms နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | AMD Ryzen 9 9950X3D2 | AMD Ryzen 9 9950X3D | AMD Ryzen 7 9850X3D | AMD Ryzen 7 9800X3D |
|---|---|---|---|---|
| အလုံးစုံ AI ကွန်ပျူတာအမြင်ရမှတ် | 271 | 220 | 209 | 188 |
| မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 | 0.97 ms | 0.94 ms | 0.70 ms | 0.61 ms |
| ResNet 50 | 3.76 ms | 5.33 ms | 5.95 ms | 7.01 ms |
| စတင်ခြင်း V4 | 13.90 ms | 17.12 ms | 19.34 ms | 22.28 ms |
| DeepLab V3 | 19.26 ms | 21.70 ms | 20.40 ms | 23.98 ms |
| ယိုလို V3 | 24.93 ms | 35.27 ms | 48.17 ms | 56.07 ms |
| REAL-ESRGAN | 1,593.81 ms | 2,037.51 ms | 2,348.97 ms | 2,728.62 ms |
PCMark10
PCMark 10 သည် စာစီစာရိုက်ခြင်း၊ ဝဘ်ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဗီဒီယိုကွန်ဖရင့်နှင့် spreadsheet တွက်ချက်မှုများကဲ့သို့သော လက်တွေ့ရုံးတွင်းထုတ်လုပ်မှုဆိုင်ရာ လုပ်ငန်းဆောင်တာများကို တုပခြင်းဖြင့် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ benchmark သည် ခေတ်မီအလုပ်ခွင်များ၏ လိုအပ်ချက်များကို ထင်ဟပ်စေသော workloads များကို ပေါင်းစပ်ထားပြီး CPU သည် နေ့စဉ်အသုံးချမှုများကို မည်သို့ကိုင်တွယ်သည်ကို ပြည့်စုံသော အကဲဖြတ်ချက်တစ်ခု ပေးပါသည်။
PCMark 10 သည် အခြားပိုမိုလေးလံသော compute-focused စမ်းသပ်မှုများထက် ကွာဟချက်ကို ပိုမိုချုံ့ပေးပါသည်။ စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းသည်မှာ D2 မဟုတ်သော Ryzen 9 9950X3D သည် အမှန်တကယ်တွင် အမြင့်ဆုံးရမှတ် 10,849 ဖြင့် 9950X3D2 ထက် 1.8% ခန့် သာလွန်နေပါသည်။ ထိုသို့ဖြစ်လင့်ကစား Ryzen 9 ချစ်ပ်နှစ်ခုစလုံးသည် Ryzen 7 9850X3D နှင့် 9800X3D ထက် သာလွန်နေဆဲဖြစ်ပြီး နေ့စဉ်ထုတ်လုပ်မှုစွမ်းဆောင်ရည်သည် အပေါ်ဆုံးတွင် အနည်းငယ်သာကွာခြားပြီး stack တစ်လျှောက်တွင် ယေဘုယျအားဖြင့် အားကောင်းကြောင်း ပြသနေပါသည်။
| PCMark10 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | AMD Ryzen 9 9950X3D2 | AMD Ryzen 9 9950X3D | AMD Ryzen 7 9850X3D | AMD Ryzen 7 9800X3D |
|---|---|---|---|---|
| ယေဘုယျအားရမှတ် | 10,650 | 10,849 | 10,461 | 10,250 |
SPEC workstation ၄
SPECworkstation 4 သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို စမ်းသပ်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော benchmark များတွင် အထူးပြုပါသည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ I/O နှင့် မှတ်ဉာဏ် bandwidth တို့ကို စမ်းသပ်ရန် workload ၃၀ ကျော်ကို အသုံးပြုသည်။ workload များကို မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေး၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုများ၊ ထုတ်ကုန်ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်ရေး၊ စွမ်းအင်၊ ဇီဝသိပ္ပံနှင့် အထွေထွေလည်ပတ်မှု အပါအဝင် ပိုမိုကျယ်ပြန့်သော အမျိုးအစားများအဖြစ် ခွဲခြားထားသည်။ တစ်ဦးချင်း workload များအစား ကျယ်ပြန့်သော အမျိုးအစားရလဒ်တစ်ခုစီကို ကျွန်ုပ်တို့ စာရင်းပြုစုပါမည်။ ရလဒ်များသည် အမျိုးအစားတစ်ခုစီရှိ တစ်ဦးချင်း workload အားလုံး၏ ပျမ်းမျှများဖြစ်သည်။
SPECworkstation 4.4.0 မှာ 9950X3D2 က အမျိုးအစားအများစုကို ဦးဆောင်နေပေမယ့် D2 မဟုတ်တဲ့ 9950X3D က Ryzen 7 အစိတ်အပိုင်းတွေထက် ဒုတိယနေရာမှာ ခိုင်မာစွာ ရပ်တည်နေပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads အများစုမှာ အတော်လေး ဦးဆောင်နေပါတယ်။ AI & Machine Learning မှာတော့ 9950X3D2 က 3.96 မှတ် ရရှိထားပြီး 9950X3D ထက် ၂၀% ခန့် သာလွန်နေပြီး 9950X3D က 9850X3D ထက် ၁၂% ခန့် ဦးဆောင်နေဆဲပါ။ Media & Entertainment နဲ့ Life Sciences လိုမျိုး အမျိုးအစားတချို့က သိသိသာသာ ကျဉ်းမြောင်းပေမယ့် အလုံးစုံပုံစံကတော့ Ryzen 9 ချစ်ပ်နှစ်ခုကို ဦးဆောင်နေဆဲပါ။
| SPECworkstation 4.4.0 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | AMD Ryzen 9 9950X3D2 | AMD Ryzen 9 9950X3D | AMD Ryzen 7 9850X3D | AMD Ryzen 7 9800X3D |
|---|---|---|---|---|
| AI & စက်သင်ယူမှု | 3.96 | 3.30 | 2.95 | 2.92 |
| စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန | 3.22 | 2.66 | 2.20 | 2.13 |
| ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု | 2.63 | 2.48 | 1.42 | 1.42 |
| ဘဝကသိပ္ပံ | 2.62 | 2.71 | 2.11 | 2.15 |
| မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေရေး | 3.39 | 3.34 | 2.56 | 2.57 |
| ကုန်ပစ္စည်းဒီဇိုင်း | 2.75 | 2.43 | 2.14 | 2.08 |
| ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု | 1.39 | 1.28 | 1.14 | 1.12 |
ကောက်ချက်
AMD Ryzen 9 9950X3D2 သည် ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်ခြင်းမျှသာ မဟုတ်ပါ။ AMD သည် အစောပိုင်း X3D ဒီဇိုင်းများကို သတ်မှတ်ပေးခဲ့သော အပေးအယူများကို အပြည့်အဝ ဖြေရှင်းပေးသည့်အချက်ဖြစ်သည်။ asymmetric cache layout ကို ဖယ်ရှားပြီး CCD နှစ်ခုလုံးတွင် 3D V-Cache ကို တိုးချဲ့ခြင်းဖြင့် AMD သည် တစ်ချိန်က အခြေအနေအရ အားသာချက်တစ်ခုဖြစ်ခဲ့သည့်အရာကို စနစ်တစ်ခုလုံးအတွက် တသမတ်တည်း အကျိုးကျေးဇူးအဖြစ် ပြောင်းလဲပေးခဲ့သည်။ ယခုအခါ core တိုင်းသည် ကြီးမားသော 192MB L3 pool ကို တူညီစွာ အသုံးပြုနိုင်ပြီး အချိန်ဇယားဆွဲခြင်း ပြစ်ဒဏ်များကို ဖယ်ရှားပေးပြီး ခန့်မှန်းနိုင်သော high-end workloads demand ကို ပေးစွမ်းနိုင်မည်ဖြစ်သည်။
9950X3D2 သည် benchmark အားလုံးနီးပါးတွင် ဦးဆောင်နေပါသည်။ y-cruncher ကဲ့သို့သော heavy threaded compute တွင်ဖြစ်စေ၊ Cinebench တွင် rendering တွင်ဖြစ်စေ၊ 7-Zip တွင် compression တွင်ဖြစ်စေ၊ 9950X3D2 သည် 9950X3D ထက် အကြိမ်ကြိမ် အသာစီးရနေပါသည်။ အားသာချက်များသည် အမျိုးအစားတိုင်းနီးပါးတွင် ပါဝင်ပြီး ဤပြုပြင်မှုသည် အမြင့်ဆုံးနံပါတ်များကို လိုက်မီခြင်းထက် ရေရှည်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အဓိပ္ပာယ်ရှိရှိ တိုးတက်ကောင်းမွန်စေကြောင်း ခိုင်မာစေပါသည်။
ပလက်ဖောင်းအဆင့်မှာတော့ AM5 လက်ရှိပေးနိုင်တဲ့ အမြင့်ဆုံးပမာဏကိုလည်း ကိုယ်စားပြုပါတယ်။ drop-in compatibility ပါဝင်တာကြောင့် AMD က ယနေ့အထိ ထုတ်လုပ်ခဲ့တဲ့ အမျှတဆုံး high-end desktop CPU အတွက် လက်ရှိအသုံးပြုသူတွေကို အဆင့်မြှင့်တင်နိုင်မယ့် လမ်းကြောင်းကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ပေးစွမ်းပါတယ်။ 200W TDP မြင့်မားခြင်းနဲ့ အအေးပေးစနစ် လိုအပ်ချက်တွေကသာ တကယ့်အပေးအယူတွေ ဖြစ်ပေမယ့် ၎င်းတို့က ၎င်းပေးစွမ်းနိုင်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အဆင့်နဲ့ အချိုးကျပါတယ်။
အဆုံးစွန်အားဖြင့် 9950X3D2 သည် အမျိုးအစားကို ပြန်လည်သတ်မှတ်ခြင်းဖြင့်မဟုတ်ဘဲ ၎င်းကို ပြီးပြည့်စုံအောင်ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် ၎င်း၏နေရာကို ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် X3D ပရိုဆက်ဆာများ၏ hybrid identity၊ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်း gaming chip နှင့် တစ်စိတ်တစ်ပိုင်း workstation CPU တို့ကိုယူပြီး ထိုအခန်းကဏ္ဍများကြားရှိ ပွတ်တိုက်မှုများကို ဖယ်ရှားပေးသည်။ multithreaded စွမ်းရည်ကို မထိခိုက်စေဘဲ သို့မဟုတ် ပြောင်းပြန်အားဖြင့် ထိပ်တန်းဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို လိုချင်သော အသုံးပြုသူများအတွက်၊ ၎င်းသည် နှစ်ဖက်စလုံးတွင် အမှန်တကယ်ပေးအပ်သည့် ပထမဆုံး X3D ပရိုဆက်ဆာဖြစ်သည်။




အမေဇုံ