StorageReview.com

ASUS NUC 14 Pro သုံးသပ်ချက်

end User  ◇  Workstation နှင့်

ASUS NUC 14 Pro သည် Intel မှ လုပ်ငန်းကို ဝယ်ယူပြီးနောက်ပိုင်း ASUS မှ ပထမဆုံးထုတ်လုပ်ခဲ့သော NUC စက်ပစ္စည်းဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် ၎င်းတို့၏ မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်၊ ကျစ်လစ်သော ကွန်ပျူတာကျွမ်းကျင်မှုကို တည်ရှိပြီး လူကြိုက်များသော NUC ပလက်ဖောင်းတွင် အသုံးချနိုင်စေပါသည်။ Intel ၏ နောက်ဆုံးပေါ် Ultra processor လိုင်းပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားသော ဤ mini-PC သည် ၎င်း၏ရှေ့ပြေးပုံစံထက် ဟာ့ဒ်ဝဲနှင့် စီမံခန့်ခွဲမှုစွမ်းရည်တို့တွင် မြှင့်တင်မှုများကို မိတ်ဆက်ပေးပြီး တစ်လီတာထက်နည်းသော နေရာယူထားသည့် ပုံစံတစ်ခုအတွင်း မတူညီသောပတ်ဝန်းကျင်များတွင် လုံခြုံပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရသော ဖြန့်ကျက်မှုများအတွက် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်စေသည်။

ASUS NUC 14 Pro ဘေး

ASUS NUC 14 Pro ကို Intel Ultra Processor များဖြင့် စွမ်းအားပေးထားသည်။

ASUS NUC 14 Pro ကို 'Slim' နှင့် 'Tall' မော်ဒယ်နှစ်မျိုးလုံးဖြင့် ရရှိနိုင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့သည် ရှည်လျားသောဗားရှင်းကို ရွေးချယ်ခဲ့ပါသည်။ Meteor Lake မိသားစု၏ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းဖြစ်သော Ultra processors များသည် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးပါသည်။ ဤ processors များကို ultrabook များနှင့် compact PC များအတွက် သီးသန့်ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး AI tasks နှင့် multimedia processing ကဲ့သို့သော လိုအပ်ချက်များသော workloads များတွင် အထူးကောင်းမွန်ပါသည်။ ၎င်းတို့ကို compact form factor အတွင်း ပါဝါနှင့် ထိရောက်မှုကို ဟန်ချက်ညီစေသော devices များတွင် အသုံးများပါသည်။

Ultra 7 နှင့် Ultra 5 မော်ဒယ်များတွင် Intel Arc integrated graphics တပ်ဆင်ထားပြီး 3D rendering၊ ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းနှင့် သာမန်ဂိမ်းကစားခြင်းကဲ့သို့သော လိုအပ်ချက်များသော ဂရပ်ဖစ်အလုပ်များကို ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းကို မြှင့်တင်ပေးပါသည်။ သို့သော် NUC များ၏ ကျစ်လစ်သောအရွယ်အစားသည် ၎င်းတို့၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကန့်သတ်နိုင်ပြီး အအေးပေးစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် လေးလံသောဝန်များအောက်တွင် ရေရှည်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကန့်သတ်နိုင်သည်။

ဤပရိုဆက်ဆာများကို Intel AI Boost မှ ပံ့ပိုးပေးထားပြီး၊ ၎င်းသည် AI workloads များကို အရှိန်မြှင့်တင်ရန် သီးသန့် Neural Processing Unit (NPU) ကို အသုံးပြုသည့် အင်္ဂါရပ်တစ်ခုဖြစ်သည်။ ထို့ကြောင့် NUC 14 Pro သည် စက်သင်ယူမှု၊ ဒေတာခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာမှု သို့မဟုတ် အချိန်နှင့်တပြေးညီ AI လုပ်ဆောင်မှုတို့ပါဝင်သည့် အလုပ်များကို ကိုင်တွယ်ရာတွင် အထူးကောင်းမွန်စေသည်။

Intel Core Ultra 7 165H ပရိုဆက်ဆာသည် မြင့်မားသော workloads များအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော ဗားရှင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်း၏ သာလွန်ကောင်းမွန်သော processing power နှင့် multi-core စွမ်းရည်များကြောင့် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် application များအတွက် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်သည်။ အနည်းငယ်ပိုမိုစီးပွားရေးအရ ပိုမိုကောင်းမွန်သော်လည်း အစွမ်းထက်နေဆဲဖြစ်သော Core Ultra 7 155H ပရိုဆက်ဆာသည် multitasking ပတ်ဝန်းကျင်တွင် မြင့်မားသောထိရောက်မှုလိုအပ်သော အသုံးပြုသူများအတွက် ခိုင်မာသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။

အလယ်အလတ်အဆင့် စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် Core Ultra 5 135H နှင့် 125H ပရိုဆက်ဆာများသည် နေ့စဉ်ကွန်ပျူတာလုပ်ငန်းများနှင့် အသင့်အတင့် ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးများအတွက် သင့်လျော်သော အမြန်နှုန်းနှင့် ပါဝါထိရောက်မှုတို့၏ ဟန်ချက်ညီသော ပေါင်းစပ်မှုကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ပိုမိုစီးပွားရေးအရ အဆုံးတွင် Core 3 100U ပရိုဆက်ဆာသည် ပါဝါသုံးစွဲမှုနည်းပါးစွာဖြင့် မရှိမဖြစ်လိုအပ်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်သောကြောင့် အခြေခံကွန်ပျူတာလိုအပ်ချက်များအတွက် အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေပါသည်။

ASUS NUC 14 Pro သတ်မှတ်ချက်များ
ပုံစံ NUC14RVK (ပါးလွှာသော ကိုယ်ထည်)၊ NUC14RVH (မြင့်သော ကိုယ်ထည်)
OS ကိုပံ့ပိုးမှု Microsoft Windows နဲ့ 11
စီပီယူ Intel Core Ultra 7 165H၊ Ultra 7 155H၊ Ultra 5 135H၊ Ultra 5 125H၊ Core 3 100U
chipset ဘက်ပေါင်းစုံ
ဂရပ်ဖစ် Intel Arc GPU (U7/U5)၊ Intel ဂရပ်ဖစ် (i3)
မှတ်ဉာဏ် SO-DIMM ၂ ခု၊ DDR5 5600 8GB~96GB အထိ
သိုလှောင်ခြင်း M.2 2280 PCIe Gen4x4 NVMe SSD Slot ၁ ခု၊ M.2 2242 PCIe x4 NVMe SSD Slot ၁ ခု (Tall မော်ဒယ်တွင် ၂.၅ လက်မ SATA အထောက်အပံ့ ၁ ခု ပါဝင်သည်)
ကြိုးမဲ့ကွန်ယက် Intel Wi-Fi 6E AX211 2×2 နှင့် Bluetooth 5.3
LAN ၂.၅ ဂျီ အီသာနက် ၁၀/၁၀၀/၁၀၀၀/၂၅၀၀ Mbps
ရှေ့ I/O USB 3.2 Gen2x2 Type C ၁ ခု၊ USB 3.2 Gen2 Type A ၂ ခု
ဘေးဘက် အဝင်/အထွက် ၁ x Kensington သော့
နောက်ဘက် အဝင်/အထွက် Thunderbolt 4 Type-C ပေါက် ၂ ခု၊ USB 3.2 Gen 2 Type-A ပေါက် ၁ ပေါက်၊ 2.0 Type-A ပေါက် ၁ ပေါက်၊ HDMI 2.1 (TMDS) ပေါက် ၂ ပေါက်၊ RJ45 LAN ပေါက် ၁ ပေါက်၊ DC-in ပေါက် ၁ ပေါက်
Power ကထောက်ပံ့ရေး 120W ပါဝါအဒက်တာ (U5/U7)၊ 90W ပါဝါအဒက်တာ (C3)
အတိုင်းအတာ ၁၁၇ မီလီမီတာ x ၁၁၂ မီလီမီတာ x ၃၇ မီလီမီတာ (ပါးလွှာသည်)၊ ၁၁၇ မီလီမီတာ x ၁၁၂ မီလီမီတာ x ၅၄ မီလီမီတာ (မြင့်သည်)
အလေးချိန် ၆၀၀ ဂရမ် (ပါးလွှာသည်)၊ ၇၅၀ ဂရမ် (ရှည်သည်)
ပစ္စည်းများ AC အဒက်တာ + ပါဝါကြိုး၊ အာမခံကတ်၊ အမြန်စတင်လမ်းညွှန်၊ VESA တပ်ဆင်ပြား

NUC 14 Pro ကို DDR5 မှတ်ဉာဏ် 96GB အထိ ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့် အဆင့်မြင့် build များတွင် configure လုပ်သည့်အခါ multitasking အတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားသည်။ ၎င်းသည် application များစွာကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း လည်ပတ်သည့်အခါ သို့မဟုတ် dataset ကြီးများဖြင့် အလုပ်လုပ်သည့်အခါ အထူးသဖြင့် အသုံးဝင်ပါသည် - အောက်ပါ performance အပိုင်းတွင် အသေးစိတ်လေ့လာနိုင်ပါသည်။

သိုလှောင်မှုပုံစံတွင် M.2 PCIe Gen4x4 NVMe SSD onboard slot ပါဝင်ပြီး 'Tall' chassis မော်ဒယ်တွင် သိုလှောင်မှုစွမ်းရည်များ တိုးချဲ့နိုင်ရန်အတွက် နောက်ထပ် 2.5 လက်မ SATA bay ပါဝင်သည်။

ASUS NUC 14 Pro အင်္ဂါရပ်များနှင့် အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များ

ASUS NUC 14 Pro ကိုကြည့်လိုက်ရုံနဲ့တင် နေရာအများကြီးမယူတဲ့ အသုံးပြုမှုအမျိုးမျိုးမှာ တပ်ဆင်အသုံးပြုနိုင်တဲ့ အလွန်လိုက်လျောညီထွေဖြစ်အောင် ပြုလုပ်နိုင်တဲ့ ကိရိယာတစ်ခုလို့ ထင်ရပါတယ်။ ဥပမာအားဖြင့်၊ 4K မျက်နှာပြင်လေးခုအထိ တစ်ပြိုင်နက်တည်း ထောက်ပံ့ပေးနိုင်ပြီး သပ်ရပ်စွာ သိမ်းဆည်းထားနိုင်ပါတယ်။ ဒစ်ဂျစ်တယ်ဆိုင်းဘုတ်၊ ငွေကြေးရောင်းဝယ်ရေးစားပွဲတွေ ဒါမှမဟုတ် ဗီဒီယိုထုတ်လုပ်ရေးစတူဒီယိုတွေလိုမျိုး ကျယ်ပြန့်တဲ့ အမြင်အာရုံနေရာလိုအပ်တဲ့ ပတ်ဝန်းကျင်တွေအတွက် အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတစ်ခုပါပဲ။ ဒီစွမ်းရည်ကို Thunderbolt 4 / USB4 Type-C port တွေနဲ့ HDMI 2.1 port တွေပါဝင်တဲ့ I/O-heavy build နဲ့ အလေးပေးဖော်ပြထားပြီး အသုံးပြုသူတွေဟာ စွမ်းဆောင်ရည် ဒါမှမဟုတ် အရည်အသွေးကို မထိခိုက်စေဘဲ မြင့်မားတဲ့ resolution ရှိတဲ့ မော်နီတာများစွာကို ချိတ်ဆက်နိုင်ပါတယ်။

NUC 14 Pro ကို ရုံးခန်းငယ်များ၊ အိမ်သုံးအလုပ်စခန်းများနှင့် စက်မှုလုပ်ငန်းပတ်ဝန်းကျင်များကဲ့သို့သော နေရာကျဉ်းကျပ်သောနေရာများတွင် စွယ်စုံရပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရသော ကွန်ပျူတာဖြေရှင်းချက်လိုအပ်သော enterprise အသုံးပြုသူများနှင့် နည်းပညာဝါသနာရှင်များအတွက် ဖန်တီးထုတ်လုပ်ထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ အိမ်ခြံမြေကို မထိခိုက်စေဘဲ ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်း သို့မဟုတ် ရုံးခန်းတွင် မည်သည့်နေရာတွင်မဆို ထားရှိနိုင်ပါသည်။

စီးပွားရေးလုပ်ငန်းများအတွက် Intel vPro Enterprise သည် ကျိုးကြောင်းဆီလျော်စွာ သိသာထင်ရှားသော အားသာချက်ကို ပေးစွမ်းသည်။ ဤနည်းပညာသည် လုံခြုံရေးကို မြှင့်တင်ပေးပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရသော IT အခြေခံအဆောက်အအုံကို ထိန်းသိမ်းရန်အတွက် အရေးကြီးသော အဝေးထိန်းပြန်လည်ရယူခြင်းနှင့် စနစ်ကျန်းမာရေးစောင့်ကြည့်ခြင်းကဲ့သို့သော ပြည့်စုံသော စီမံခန့်ခွဲမှုစွမ်းရည်အင်္ဂါရပ်များကို ပေးစွမ်းသည်။ ဥပမာအားဖြင့် Intel One-Click Recovery သည် IT administrator များအား OS ပြန်လည်တည်ဆောက်ခြင်းကို အဝေးမှစတင်နိုင်စေပြီး downtime ကို လျှော့ချပေးပြီး on-site နည်းပညာပံ့ပိုးမှုလိုအပ်ချက်ကို လျှော့ချပေးသည်။ NUC 14 Pro တွင် ၎င်း၏သက်တမ်းတစ်လျှောက်လုံး စက်ပစ္စည်း၏ကျန်းမာရေးနှင့်အသုံးပြုမှုကို ခြေရာခံပေးသည့် Intel Platform Service Record လည်းပါဝင်ပြီး အချိန်မီ အဆင့်မြှင့်တင်ခြင်းနှင့် ပြန်လည်အသုံးပြုခြင်းတွင် အထောက်အကူပြုသည်။

၎င်း၏ enterprise လုပ်ဆောင်ချက်များအပြင်၊ NUC 14 Pro တွင် user proximity အပေါ်အခြေခံ၍ device ကို အလိုအလျောက် lock လုပ်ခြင်း သို့မဟုတ် wake လုပ်ခြင်းဖြင့် ပါဝါထိရောက်မှုကို အကောင်းဆုံးဖြစ်စေသည့် intelligent Wi-Fi sensing ပါရှိသည်။ အသိအမှတ်ပြု Bluetooth ချိတ်ဆက်မှုနှင့်အတူ ဤလုပ်ဆောင်ချက်သည် NUC 14 Pro ကို လုံခြုံရေးနှင့် စီမံခန့်ခွဲမှုစွမ်းရည် အရေးကြီးသော corporate environment များမှသည် စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် display ဘက်စုံအသုံးပြုနိုင်မှု အရေးကြီးသော creative studio များအထိ application အမျိုးမျိုးအတွက် သင့်တော်စေသည်။ ကျစ်လစ်သော်လည်း (သင့်တင့်လျောက်ပတ်သော) computing solution လိုအပ်သော အိမ်ရုံး environment များသည်လည်း ဤနေရာတွင် နှစ်သက်စရာများစွာကို တွေ့ရှိလိမ့်မည်။

ASUS NUC 14 Pro ဒီဇိုင်းနှင့် တည်ဆောက်မှု

ASUS NUC 14 Pro ရဲ့ ဒီဇိုင်းဟာ ကျစ်လစ်တဲ့ပုံစံနဲ့ ခိုင်မာတဲ့တည်ဆောက်မှုအရည်အသွေးကို ပေါင်းစပ်ထားပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ ကိုယ်ထည်ကို တာရှည်ခံပစ္စည်းတွေနဲ့ ပြုလုပ်ထားတာကြောင့် နေ့စဉ်အသုံးပြုမှုရဲ့ ကြမ်းတမ်းမှုတွေကို ခံနိုင်ရည်ရှိပြီး ချောမွေ့ပြီး ပရော်ဖက်ရှင်နယ်ဆန်တဲ့ အသွင်အပြင်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပါတယ်။ အထက်မှာ ဖော်ပြခဲ့သလိုပဲ NUC ကို အရွယ်အစားနှစ်မျိုးနဲ့ ရရှိနိုင်ပါတယ်။ ဒီနေ့မှာတော့ နေရာကျဉ်းတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်အတွက် ပိုသင့်တော်တဲ့ Slim မော်ဒယ်နဲ့ သိုလှောင်မှုပိုများစေဖို့အတွက် ၂.၅ လက်မ HDD အပိုရွေးချယ်စရာပါတဲ့ ရှည်လျားတဲ့ မော်ဒယ်တို့ကို ရွေးချယ်နိုင်ပါတယ်။

ရှေ့ဘက် panel မှာ ပါဝါခလုတ်နဲ့အတူ USB 3.2 Gen2x2 Type-C port နဲ့ USB 3.2 Gen2 Type-A port နှစ်ခု ပါရှိပြီး အလွန်လှပပြီး ရိုးရှင်းတဲ့ပုံစံပါပဲ။

ASUS NUC 14 Pro ရှေ့မျက်နှာပြင်

နောက်ဘက် panel မှာ 4K display နှစ်ခု ဒါမှမဟုတ် 8K display တစ်ခုတည်းကို ပံ့ပိုးပေးနိုင်တဲ့ Thunderbolt 4 / USB4 Type-C port နှစ်ခု တပ်ဆင်ထားပြီး resolution မြင့်မားတဲ့ output အတွက် ဘက်စုံသုံး hub တစ်ခု ဖြစ်စေပါတယ်။ နောက်ဘက် panel မှာ wired network ချိတ်ဆက်မှုအတွက် RJ45 LAN port တစ်ခု၊ display option တွေအတွက် HDMI 2.1 port နှစ်ခုနဲ့ အခြား external device တွေကို ထားရှိဖို့အတွက် USB port နှစ်ခု ထပ်မံပါဝင်ပါတယ်။

ASUS NUC 14 Pro နောက်ဘက်အကန့်

ကိုယ်ထည်ကိုဖွင့်ရန်အတွက် အောက်ခြေရှိ ဝက်အူများကို ဖြုတ်ပြီး အဖုံးကို လျှောချကာ အတွင်းပိုင်း အစိတ်အပိုင်းများကို ပေါ်လွင်စေပါသည်။ NUC 14 Pro ၏ အတွင်းပိုင်းဒီဇိုင်းသည် အလွန်သေးငယ်သော်လည်း ပြုပြင်ထိန်းသိမ်းရလွယ်ကူစေရန်အတွက် မော်ဂျူလာအဖြစ် အသုံးပြုနိုင်ပါသည်။ ၎င်း၏ အပြင်အဆင်သည် RAM slot များ၊ M.2 SSD slot နှင့် SATA slot များကို လျင်မြန်စွာ အဆင့်မြှင့်တင်ခြင်း သို့မဟုတ် အစားထိုးခြင်းအတွက် အလွယ်တကူ ဝင်ရောက်အသုံးပြုနိုင်စေပါသည်။

ASUS NUC 14 Pro အတွင်းပိုင်း

ASUS NUC 14 Pro မှာ Standard နဲ့ Quiet mode နှစ်မျိုးလုံးပါဝင်တဲ့ fan profile feature လည်း ပါဝင်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် လေးလံတဲ့အလုပ်တွေကို လုပ်ဆောင်တဲ့အခါ အမြင့်ဆုံးအမြန်နှုန်းနဲ့ လုပ်ဆောင်နိုင်ပြီး တိတ်ဆိတ်တဲ့ပတ်ဝန်းကျင်လိုအပ်တဲ့အခါ အနိမ့်ဆုံးအမြန်နှုန်း (31 dB အောက်) ကို ပြောင်းလဲနိုင်ပါတယ်။

ASUS NUC 14 Pro စွမ်းဆောင်ရည်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ASUS NUC 14 Pro သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ အောက်ပါသတ်မှတ်ချက်များ ပါဝင်ပါတယ်။

  • Intel Core Ultra 7 165H
  • 16GB DDR5 5600
  • 500GB Samsung PM9A1a SSD
  • Intel Arc ဂရပ်ဖစ်
  • ဝင်းဒိုး ၁၁ ၆၄-ဘစ် (၁၀.၀.၂၂၆၃၁)

Intel Core Ultra 7 165H ပရိုဆက်ဆာပါဝင်တဲ့ (RAM ဒါမှမဟုတ် hard drive တွေ မပါဝင်တဲ့) barebones မော်ဒယ်ရဲ့ ဈေးနှုန်းက ဒေါ်လာ ၁၀၀၀ လောက် ရှိပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmarking နှိုင်းယှဉ်မှုတွင် ASUS NUC 14 Pro ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ယခင်မျိုးဆက် NUC 13 Pro နှင့် နှိုင်းယှဉ် အကဲဖြတ်ခဲ့ပါသည်။ NUC 13 Pro တွင် Intel Core i7-1360P processor၊ 32GB DDR4 3200 memory နှင့် 500GB Samsung PM9A1a SSD တို့ ပါဝင်သည်။ RAM အနည်းငယ်သာပါဝင်ခြင်းက NUC 14 သည် မည်သည့် benchmark များကို လုပ်ဆောင်နိုင်သည်ကို သက်ရောက်မှုရှိသော်လည်း၊ ဤနှိုင်းယှဉ်မှုသည် ASUS သည် NUC 14 Pro တွင် ပေါင်းစပ်ထားသော processing power နှင့် memory speed စွမ်းရည်များတွင် တိုးတက်မှုများနှင့် ဤတိုးတက်မှုများသည် application အမျိုးမျိုးတွင် လက်တွေ့ကမ္ဘာစွမ်းဆောင်ရည်သို့ မည်သို့ပြောင်းလဲသည်ကို မီးမောင်းထိုးပြပါလိမ့်မည်။

SPEC workstation ၄

SPECworkstation3 သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို စမ်းသပ်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော benchmark များတွင် အထူးပြုပါသည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ I/O နှင့် မှတ်ဉာဏ် bandwidth တို့ကို စမ်းသပ်ရန် workload ၃၀ ကျော်ကို အသုံးပြုသည်။ workload များသည် မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေး၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုများ၊ ထုတ်ကုန်ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်ရေး၊ စွမ်းအင်၊ ဇီဝသိပ္ပံနှင့် အထွေထွေလည်ပတ်မှုကဲ့သို့သော ပိုမိုကျယ်ပြန့်သော အမျိုးအစားများအဖြစ် ခွဲခြားထားသည်။ တစ်ဦးချင်း workload များအစား တစ်ခုချင်းစီအတွက် ကျယ်ပြန့်သော အမျိုးအစားရလဒ်များကို ကျွန်ုပ်တို့ စာရင်းပြုစုပါမည်။ ရလဒ်များသည် အမျိုးအစားတစ်ခုစီရှိ တစ်ဦးချင်း workload အားလုံး၏ ပျမ်းမျှဖြစ်သည်။

ASUS NUC 14 Pro သည် SPECworkstation 3 အမျိုးအစားအများစုတွင် NUC 13 Pro ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေး၊ ထုတ်ကုန်ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်ရေး၊ ဇီဝသိပ္ပံ၊ ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှုများနှင့် စွမ်းအင်အလုပ်များတွင် သိသာထင်ရှားသော တိုးတက်မှုများဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားခဲ့သည်။ NUC 14 Pro ၏ တိုးတက်မှုများ၊ အဓိကအားဖြင့် ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှုများတွင် တိုးတက်မှုများသည် အဆင့်မြှင့်တင်ထားသော Intel Ultra 7 165H ပရိုဆက်ဆာနှင့် DDR5 မှတ်ဉာဏ်၏ အကျိုးကျေးဇူးများကို မီးမောင်းထိုးပြသည်။ သို့သော် NUC 13 Pro သည် အထွေထွေလည်ပတ်မှုတွင် အနည်းငယ်သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး မော်ဒယ်ဟောင်းသည် နေ့စဉ်ရုံးလုပ်ငန်းဆောင်တာများတွင် အားသာချက်အချို့ရှိနေသေးကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။

SPEC workstation ၄
(မြင့်ရင် ပိုကောင်းတယ်)
ASUS NUC 14 Pro (Intel Ultra 7 165H, 16GB DDR5 5600) ASUS NUC 13 Pro (Intel i7-1360P၊ 32GB DDR4 3200)
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေမှု 2.26 2.09
ကုန်ပစ္စည်းဖွံ့ဖြိုးရေးကောင်စီ 2.51 2.16
ဘဝကသိပ္ပံ 2.36 2.13
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 3.66 2.78
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 2.8 2.34
အထွေထွေစစ်ဆင်ရေး 2.58 2.85
GPU တွက်ချက်မှု N / A N / A

လပ်စ်မာ့ခ်

ကျွန်ုပ်တို့လုပ်ဆောင်သော နောက်ထပ် 3D benchmark တစ်ခုမှာ OpenCL GPU benchmarking utility တစ်ခုဖြစ်သည့် LuxMark ဖြစ်သည်။

ဤတွင် ASUS NUC 14 Pro သည် Hallbench စမ်းသပ်မှုတွင် 2,033 မှတ်နှင့် Food စမ်းသပ်မှုတွင် 789 မှတ်ရရှိခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များသည် integrated GPU ပါသည့် mini PC အတွက် ကောင်းမွန်ပြီး GPU များသော အလုပ်များတွင် လုံလောက်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်မည်ဖြစ်သည်။ သို့သော် ဤရလဒ်များသည် NUC ကဲ့သို့သော compact form factor အတွက် ကောင်းမွန်သော်လည်း dedicated GPU များ သို့မဟုတ် high-end integrated graphics solution များပါသည့် ပိုမိုအားကောင်းသော စနစ်များထက် နောက်ကျကျန်နေမည်ဖြစ်သည်။

Luxmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 14 Pro (Intel Ultra 7 165H, 16GB DDR5 5600) ASUS NUC 13 Pro (Intel i7-1360P၊ 32GB DDR4 3200)
ဟောလ်ဘန်ချ် 2,033 N / A
အစာ 789 N / A

UL Procyon AI ကောက်ချက်ချခြင်း

UL ရဲ့ Procyon က ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အက်ပ်တွေအတွက် workstation တစ်ခုရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခန့်မှန်းပေးပါတယ်။ TensorRT နဲ့အတူ စနစ်တစ်ခုချင်းစီမှာ CPU မှာတစ်ကြိမ်၊ GPU မှာတစ်ကြိမ် စမ်းသပ်မှုကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။

ဤနေရာတွင်၊ စမ်းသပ်မှုများအရ ASUS NUC 14 Pro အတွက် ရောထွေးနေသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို တွေ့ရှိရသည်။ MobileNet V3 နှင့် DeepLab V3 တို့တွင် NUC 14 Pro သည် သိသိသာသာ ပိုမိုမြန်ဆန်သော inference time များ (1.33ms နှင့် 41.74ms အသီးသီး) ဖြင့် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး၊ NUC 13 Pro နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ဤမော်ဒယ်များတွင် ပိုမိုကောင်းမွန်သော optimization ကို ညွှန်ပြနေသည်။ သို့သော် YOLO V3 နှင့် Real-ESRGAN ကဲ့သို့သော စမ်းသပ်မှုအချို့တွင် NUC 13 Pro သည် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး သီးခြား AI workloads များသည် ပိုမိုအရေးပါသော memory (32GB DDR4) နှင့် NUC 13 Pro ၏ အနည်းငယ်ကွဲပြားသော architecture မှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိနိုင်ကြောင်း အကြံပြုထားသည်။

UL Procyon ပျမ်းမျှ ကောက်ချက်ချချိန်များ (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 14 Pro (Intel Ultra 7 165H, 16GB DDR5 5600) ASUS NUC 13 Pro (Intel i7-1360P၊ 32GB DDR4 3200)
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.33ms 6.73ms
ResNet 50 12.41ms 11.74ms
စတင်ခြင်း V4 38.15ms 33.46ms
DeepLab V3 41.74ms 72.88ms
ယိုလို V3 102.86ms 61.66ms
Real-ESRGAN 4,205.32ms 2,587.07ms

y-cruncher

y-cruncher သည် Pi နှင့် အခြားသင်္ချာကိန်းသေများကို ထရီလီယံဂဏန်းအထိ တွက်ချက်ပေးသည့် multi-threaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်တည်ထောင်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing tool တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။ ရရှိနိုင်သော CPU thread အားလုံးကို အသုံးပြုနိုင်ခြင်းသည် processing power နှင့် system stability ၏ အကောင်းဆုံးစမ်းသပ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ASUS NUC 14 Pro စမ်းသပ်မှုများတွင် system ၏ 16GB RAM ကြောင့် ကန့်သတ်ချက်များနှင့် ရင်ဆိုင်ခဲ့ရပြီး memory ပိုမိုလိုအပ်သော ပိုကြီးသောတွက်ချက်မှုများကို ပြီးမြောက်ရန် မလုံလောက်ပါ။

y-cruncher benchmark မှာ ASUS NUC 14 Pro ဟာ NUC 13 Pro ရဲ့ ၅၁.၂၈၁ စက္ကန့်နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ တွက်ချက်မှုကို ၃၈.၃၇၅ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ဂဏန်း ၂.၅ ဘီလီယံနဲ့ ဂဏန်း ၅ ဘီလီယံ စမ်းသပ်မှုတွေနဲ့ ပတ်သက်ပြီး NUC 14 Pro ဟာ RAM မလုံလောက်တာကြောင့် ဒီတွက်ချက်မှုတွေကို ပြီးမြောက်အောင် မလုပ်နိုင်ခဲ့ပါဘူး။ တစ်ချိန်တည်းမှာပဲ NUC 13 Pro ဟာ ဒီစမ်းသပ်မှုတွေကို ၁၅၀.၅၈၀ စက္ကန့်နဲ့ ၃၄၁.၂၁၅ စက္ကန့် အသီးသီးနဲ့ ပြီးမြောက်ခဲ့ပါတယ်။ y-cruncher ရဲ့ ဗားရှင်း 0.8.9.5 ကို အသုံးပြုတဲ့ သီးခြားစမ်းသပ်မှုတစ်ခုမှာ NUC 14 Pro ဟာ ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ တွက်ချက်မှုကို ၃၈.၆၈၆ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်ခဲ့ပြီး ယခင်ရလဒ်ထက် အနည်းငယ်နှေးကွေးခဲ့ပြီး NUC 13 Pro ဟာ ၄၈.၈၃၆ စက္ကန့် ကြာမြင့်ခဲ့ပါတယ်။ RAM ကန့်သတ်ချက်များကြောင့် NUC 14 Pro သည် ၂.၅ ဘီလီယံနှင့် ၅ ဘီလီယံဂဏန်းစမ်းသပ်မှုများကို ပြီးမြောက်အောင် မလုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ဘဲ NUC 13 Pro သည် ၁၄၈.၄၅၆ စက္ကန့်နှင့် ၃၄၀.၈၅၇ စက္ကန့် အသီးသီး မှတ်တမ်းတင်နိုင်ခဲ့ပြီး မတူညီသော benchmark ဗားရှင်းများတွင် တသမတ်တည်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။

ဤရလဒ်များက ASUS NUC 14 Pro သည် သေးငယ်သောဒေတာစုများတွင် အလွန်ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်သော်လည်း ၎င်း၏ 16GB RAM သည် မှတ်ဉာဏ်ပိုမိုများပြားသော တွက်ချက်မှုများအတွက် အကန့်အသတ်ဖြစ်စေကြောင်း ညွှန်ပြနေသည်။ ကျယ်ပြန့်သော တွက်ချက်မှုစွမ်းအား လိုအပ်သော အသုံးပြုသူများအတွက် y-cruncher ၏ စွမ်းရည်များကို အပြည့်အဝအသုံးချရန် RAM ပိုမိုပါဝင်သော configuration သို့ အဆင့်မြှင့်တင်ရန် လိုအပ်ပါသည်။

y-cruncher
(စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်)
ASUS NUC 14 Pro (Intel Ultra 7 165H, 16GB DDR5 5600) ASUS NUC 13 Pro (Intel i7-1360P၊ 32GB DDR4 3200)
ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ 38.375 စက္ကန့် 51.281 စက္ကန့်
2.5 ဘီလီယံအထိ N / A 150.580 စက္ကန့်
5 ဘီလီယံအထိ N / A 341.215 စက္ကန့်
y-cruncher
(စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) (၀.၈.၉.၅)
ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ 38.686 စက္ကန့် 48.836 စက္ကန့်
2.5 ဘီလီယံအထိ N / A 148.456 စက္ကန့်
5 ဘီလီယံအထိ N / A 340.857 စက္ကန့်

Blender OptiX

Blender OptiX သည် open-source 3D modeling application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ benchmark ကို Blender Benchmark CLI utility ကို အသုံးပြု၍ လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ရမှတ်သည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာများဖြစ်ပြီး များလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။

ASUS NUC 14 Pro သည် စမ်းသပ်ထားသော မြင်ကွင်းအားလုံးတွင် NUC 13 Pro ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ 'Monster' မြင်ကွင်းအတွက် NUC 14 Pro သည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၁၀၅.၀၆၁ ခု ရရှိခဲ့ပြီး NUC 13 Pro ၏ ၈၁.၉၄၀ ခုနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ 'Junkshop' မြင်ကွင်းတွင် NUC 14 Pro သည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၆၉.၃၅၀ ခု ရရှိခဲ့ပြီး NUC 13 Pro ၏ ၄၉.၉၁၁ ခုထက် များစွာသာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ 'Classroom' မြင်ကွင်းတွင် NUC 14 Pro သည် တစ်မိနစ်လျှင် နမူနာ ၄၉.၈၉၃ ခု ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး NUC 13 Pro ၏ ၃၃.၉၆၆ ခုထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ ဤရလဒ်များသည် NUC 14 Pro ၏ သာလွန်ကောင်းမွန်သော rendering စွမ်းရည်များ (၎င်း၏ Intel Ultra 7 165H processor နှင့် ပိုမိုမြန်ဆန်သော DDR5 memory ဖြင့် မောင်းနှင်ဖွယ်ရှိသည်) ကို မီးမောင်းထိုးပြနေပြီး 3D modeling နှင့် rendering လုပ်ငန်းများအတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေပါသည်။

Blender 42 CPU နမူနာ တစ်မိနစ်လျှင် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 14 Pro (Intel Ultra 7 165H, 16GB DDR5 5600) ASUS NUC 13 Pro (Intel i7-1360P၊ 32GB DDR4 3200)
ဧရာမသတ္တဝါကြီး 105.061 81.940
အမှိုက်ဆိုင် 69.350 49.911
စာသင်ခန်း 49.893 33.966

Geekbench 6

Geekbench 6 သည် အလုံးစုံစနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်သည်။ Geekbench Browser တွင် သင်လိုချင်သော မည်သည့်စနစ်နှင့်မဆို နှိုင်းယှဉ်မှုများကို သင်ရှာဖွေနိုင်ပါသည် ။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် Precision 5690 အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော နံပါတ်များကိုသာ ကျွန်ုပ်တို့တွင် ရှိပါသည်။

NUC 14 Pro သည် CPU Single-Core စမ်းသပ်မှုတွင် NUC 13 Pro ၏ 2,617 ရမှတ်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက အနည်းငယ်နိမ့်ကျပြီး 2,480 ရမှတ်သာ ရရှိထားသည်။ သို့သော် NUC 14 Pro သည် CPU Multi-Core စမ်းသပ်မှုတွင် NUC 13 Pro ၏ 11,269 ရမှတ်ထက် 11,959 ရမှတ်ဖြင့် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ပြသခဲ့ပြီး multi-threaded task များတွင် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ညွှန်ပြနေသည်။ အထူးသဖြင့် NUC 14 Pro သည် NUC 13 Pro ထက် 33,758 ရမှတ်ဖြင့် 16,389 ရမှတ်ဖြင့် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး Arc GPU ကို အသုံးပြုသည့် workload များအတွက် ၎င်း၏ သာလွန်ကောင်းမွန်သော ဂရပ်ဖစ်စွမ်းရည်များကို ပြသခဲ့သည်။

Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 14 Pro (Intel Ultra 7 165H, 16GB DDR5 5600) ASUS NUC 13 Pro (Intel i7-1360P၊ 32GB DDR4 3200)
CPU Single-Core 2,480 2,617
CPU Multi-Core 11,959 11,269
GPU (Arc ပေါင်းစပ် GPU) 33,758 16,389

7-Zip ချုံ့ခြင်း

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုကတော့ လူကြိုက်များတဲ့ 7-Zip utility မှာ built-in memory benchmark ပါ။ ဒီ benchmark က system ရဲ့ file တွေကို compress နဲ့ decompress လုပ်နိုင်စွမ်းကို တိုင်းတာပေးပြီး ပုံမှန် compression workload တွေအောက်မှာ CPU performance နဲ့ memory bandwidth ကို ထိုးထွင်းသိမြင်စေပါတယ်။

ကံမကောင်းစွာပဲ၊ RAM အကန့်အသတ်ရှိတာကြောင့် NUC 14 Pro ဟာ 7-Zip ချုံ့စမ်းသပ်မှုကို ပြီးမြောက်အောင် မလုပ်နိုင်ခဲ့တာကြောင့် NUC 13 Pro အတွက် ရလဒ်တွေပဲ ရှိပါတယ်။ y-cruncher benchmark မှာ ဖော်ပြထားတဲ့အတိုင်း၊ ဒါက ချုံ့မှုလိုမျိုး မှတ်ဉာဏ်အများကြီးသုံးတဲ့ အလုပ်တွေအတွက်၊ အထူးသဖြင့် dataset ကြီးတွေကို ကိုင်တွယ်တဲ့အခါ လုံလောက်တဲ့ RAM ရဲ့ အရေးပါမှုကို အလေးပေးဖော်ပြပါတယ်။

7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 14 Pro (Intel Ultra 7 165H, 16GB DDR5 5600) ASUS NUC 13 Pro (Intel i7-1360P၊ 32GB DDR4 3200)
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု DNF 679%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု DNF ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating DNF ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု DNF 690%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု DNF ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် DNF ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ဖိသိပ်ခြင်း
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု DNF 1542%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု DNF ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating DNF ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု DNF 1534%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု DNF ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် DNF ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်
စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု DNF 1112%
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု DNF ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် DNF ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

Blackmagic RAW Speed ​​Test performance benchmarking tool သည် Blackmagic RAW codec ကို အသုံးပြု၍ ဗီဒီယိုပြန်ဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းတို့ကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းခြင်းဆိုင်ရာ စနစ်၏စွမ်းရည်များကို တိုင်းတာပေးသည်။ ၎င်းသည် စနစ်တစ်ခုသည် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုဖိုင်များကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ decode လုပ်၍ ပြန်ဖွင့်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး CPU နှင့် GPU-based processing နှစ်မျိုးလုံးအတွက် frame rate များကို ပေးပါသည်။

NUC 14 Pro သည် 8K CPU စမ်းသပ်မှုတွင် 56 FPS ဖြင့် ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး NUC 13 Pro ၏ 46 FPS ထက် သာလွန်ခဲ့သည်။ 8K OpenCL စမ်းသပ်မှု (GPU လုပ်ငန်းစဉ်ကို အသုံးပြုသည်) တွင် NUC 14 Pro သည် NUC 13 Pro ၏ 29 FPS နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 45 FPS ဖြင့် ဦးဆောင်ခဲ့သည်။ ဤရလဒ်များသည် အထူးသဖြင့် 8K ဗီဒီယိုကို ချောမွေ့စွာဖွင့်ခြင်းနှင့် တည်းဖြတ်ခြင်းအတွက် လုံလောက်သောနေရာရှိသော မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုဖိုင်များအတွက် တောင်းဆိုမှုများသော ဗီဒီယိုအလုပ်များကို ကိုင်တွယ်နိုင်ကြောင်း ပြသနေသည်။

Blackmagic RAW (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 14 Pro (Intel Ultra 7 165H, 16GB DDR5 5600) ASUS NUC 13 Pro (Intel i7-1360P၊ 32GB DDR4 3200)
8K CPU ၄၅ ဖရိမ်စက္ကန့် 46 FPS
8K OPENCL ၄၅ ဖရိမ်စက္ကန့် 29 FPS

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

ကျွန်ုပ်တို့သည် စနစ်၏ အဓိကသိုလှောင်မှုဒရိုက်နှင့် ယှဉ်ပြိုင်၍ လူကြိုက်များသော Blackmagic Disk Speed ​​Test ကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည်။ NUC နှစ်ခုစလုံးသည် 500GB Samsung PM9A1a SSD ကို အသုံးပြုထားသည်။ စနစ်နှစ်ခုလုံး၏ ဖတ်ရှုနှုန်းနှင့် ရေးသားနှုန်းများသည် အလားတူဖြစ်ပြီး mini-PC ပုံစံအတွက် ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်ပေးပါသည်။ သို့သော် ၎င်းတို့သည် Gen4 နည်းပညာ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းရည်များကို အပြည့်အဝ အသုံးမချနိုင်ပါ။

Blackmagic DiskSpeed ​​စမ်းသပ်မှု (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 14 Pro (Intel Ultra 7 165H, 16GB DDR5 5600) ASUS NUC 13 Pro (Intel i7-1360P၊ 32GB DDR4 3200)
ဖတ် 4,521.9MB / s နဲ့ 4,819.9MB / s နဲ့
ရေးသား 3,649.8MB / s နဲ့ 3,669.8MB / s နဲ့

Cinebench R23

Cinebench R23 သည် Cinema 4D engine ကို အသုံးပြု၍ ရှုပ်ထွေးသော 3D မြင်ကွင်းတစ်ခုကို render လုပ်ခြင်းဖြင့် စနစ်၏ CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည့် benchmark tool တစ်ခုဖြစ်သည်။

ဒီ benchmark မှာ NUC 14 Pro ဟာ multi-core စမ်းသပ်မှုမှာ 16,655 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး 12,034 မှတ်ရရှိခဲ့တဲ့ NUC 13 Pro ထက် သိသိသာသာသာလွန်ကောင်းမွန်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် NUC 14 Pro ဟာ 3D rendering၊ video encoding နဲ့ အခြား computationally intensive workloads တွေလိုမျိုး လိုအပ်ချက်များတဲ့ အလုပ်တွေအတွက် သင့်တော်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် single-core စွမ်းဆောင်ရည်မှာတော့ NUC 13 Pro ဟာ NUC 14 Pro ထက် အနည်းငယ်သာလွန်ပြီး NUC 13 Pro ဟာ gaming ရဲ့ အချို့သော ရှုထောင့်တွေ ဒါမှမဟုတ် software အဟောင်းတွေလိုမျိုး single-core speed ကို အားကိုးရတဲ့ application တွေမှာ ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်တယ်ဆိုတာကို ညွှန်ပြနေပါတယ်။

Cinebench R23 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 14 Pro (Intel Ultra 7 165H, 16GB DDR5 5600) ASUS NUC 13 Pro (Intel i7-1360P၊ 32GB DDR4 3200)
Multi-Core ပါ 16,655 မှတ် 12,034 မှတ်
Single-Core ဖြစ်သည် 1,800 မှတ် 1,926 မှတ်
လွှတ်တော်အမတ်အချိုး 9.25 က x 6.25 က x

Cinebench ၂

Cinebench 2024 သည် GPU စွမ်းဆောင်ရည် အကဲဖြတ်ခြင်းကို ထည့်သွင်းခြင်းဖြင့် R23 ၏ benchmark စွမ်းရည်များကို တိုးချဲ့ထားသည်။

ဤဗားရှင်းတွင် NUC 14 Pro သည် multi-core အလုပ်များတွင် ၎င်း၏အားသာချက်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့ပြီး NUC 13 Pro ၏ ၆၇၁ မှတ်နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ၉၀၁ မှတ် ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် multi-threaded အလုပ်များကို ထိရောက်စွာ ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းရာတွင် NUC 14 Pro ၏ စွမ်းရည်ကို ပိုမိုအလေးပေးဖော်ပြသည်။ NUC 13 Pro သည် single-core အလုပ်များတွင် အနည်းငယ် ဦးဆောင်နေသော်လည်း၊ အလုံးစုံရလဒ်များအရ NUC 14 Pro သည် rendering၊ content ဖန်တီးမှုနှင့် အခြား heavy-duty application များအတွက် ခိုင်မာသောစွမ်းဆောင်ရည် လိုအပ်သော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော ရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်ကြောင်း အကြံပြုထားသည်။

Cinebench R24 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) ASUS NUC 14 Pro (Intel Ultra 7 165H, 16GB DDR5 5600) ASUS NUC 13 Pro (Intel i7-1360P၊ 32GB DDR4 3200)
Multi-Core ပါ 901 မှတ် 671 မှတ်
Single-Core ဖြစ်သည် 105 မှတ် 113 မှတ်
MP အချိုး 8.59 က x 5.95 မှတ်

ကောက်ချက်

NUC 14 Pro သည် Intel မှ NUC ထုတ်ကုန်လိုင်းကို ဝယ်ယူပြီးနောက် ASUS ၏ ဦးဆောင်မှုအောက်တွင် ပထမဆုံးထုတ်လုပ်ခဲ့သော မော်ဒယ်ဖြစ်ပြီး အောင်မြင်ပုံရသည်။ ဤဝယ်ယူမှုသည် ၎င်းတို့၏ ကျစ်လစ်ပြီး မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော ကွန်ပျူတာကျွမ်းကျင်မှုကို အသုံးချနိုင်စေမည်ဖြစ်သည်။ NUC 14 Pro သည် ညွှန်ပြချက်တစ်ခုဖြစ်ပါက ASUS သည် AI နှင့် IoT ကဲ့သို့သော နယ်ပယ်များတွင် အထူးသဖြင့် ဆန်းသစ်တီထွင်မှုများဖြင့် NUC စီးရီးကို မြှင့်တင်ရန် အသင့်အနေအထားတွင်ရှိနေပြီး လက်ရှိစနစ်များကို ဆက်လက်ပံ့ပိုးပေးနေပါသည်။

NUC 14 Pro အမြင့်ကြီးဟာ နာမည်ကြီး mini-PC လိုင်းရဲ့ တိုးတက်လာတဲ့ ဗားရှင်းတစ်ခုဖြစ်ပြီး ယခင်ဗားရှင်းထက် အနည်းငယ်ပိုကြီးတဲ့ ကိုယ်ထည်ပါဝင်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် M.2 Gen4 slot အပြင် 2.5″ HDD ကိုပါ ထောက်ပံ့ပေးနိုင်တာကြောင့် အသုံးပြုသူတွေအတွက် သိုလှောင်မှုရွေးချယ်စရာတွေ ပိုမိုရရှိစေပါတယ်။ အရွယ်အစားတိုးလာပေမယ့်လည်း အလွန်ကျစ်လျစ်တဲ့ ပုံစံကို ထိန်းသိမ်းထားပြီး သေးငယ်တဲ့ အရွယ်အစားနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ သိုလှောင်မှု နှစ်မျိုးလုံးကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုတွေမှာ NUC 14 Pro ဟာ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး အထူးသဖြင့် multi-core tasks တွေမှာ ထူးချွန်ပြီး ယခင်ဗားရှင်း NUC 13 Pro ထက် စမ်းသပ်မှုအများစုမှာ သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပါတယ်။ ဥပမာအားဖြင့် Cinebench R23 နဲ့ R24 တို့ဟာ 3D rendering နဲ့ video editing လိုမျိုး လိုအပ်ချက်များတဲ့ workloads တွေကို အလွန်ကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနိုင်ခဲ့ပြီး ၎င်းကိုယ်တိုင်ကို စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားတဲ့ ဆက်ခံသူအဖြစ် ခိုင်မာစေခဲ့ပါတယ်။

ရိုးရာ desktop စနစ်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ကန့်သတ်ချက်များ ရှိသော်လည်း NUC 14 Pro ၏ နောက်ဆုံးပေါ် Intel ပရိုဆက်ဆာများ၊ DDR5 မှတ်ဉာဏ်နှင့် အလွန်သေးငယ်သော ဒီဇိုင်းတို့ ပေါင်းစပ်မှုသည် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်နှင့် အိမ်သုံး နှစ်မျိုးလုံးအတွက် စွယ်စုံရပြီး အစွမ်းထက်သော ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်စေသည်။ NUC 14 Pro သည် ASUS မှ အနာဂတ်ထုတ်လွှတ်မှုများကို မောင်းနှင်နေသောကြောင့် အထင်ကြီးလောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို သေးငယ်သော နေရာတွင် ပေးအပ်သည့် အစဉ်အလာကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားသည်။

ဦးဆောင်သူစာရင်း- ASUS NUC 14 Pro သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး Mini PC ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် စမ်းသပ်ထားသော နယ်ပယ်၏ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုဖြစ်သည် ။

ASUS NUC 14 Pro

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။