StorageReview.com

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 သုံးသပ်ချက်

end User  ◇  Workstation နှင့်

ThinkPad P1 Gen 7 သည် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော ၁၆ လက်မ workstation တစ်လုံးဖြစ်ပြီး စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ပြီး ဘက်ထရီလည်း လုံလောက်ပါသည်။ ၎င်းတွင် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် NVIDIA RTX နှင့် စားသုံးသူ GeForce ဂရပ်ဖစ်ရွေးချယ်စရာများကို ပေးဆောင်ပါသည်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 သတ်မှတ်ချက်များ

ThinkPad P1 Gen 7 ကို Intel “Meteor Lake” Core Ultra processor line ကို အခြေခံပြီး တည်ဆောက်ထားပြီး built-in AI စွမ်းရည်များနှင့် processing core အမျိုးအစားများစွာ ပါဝင်သည်။ Core Ultra 9 185H သည် 5.1GHz turbo အထိရောက်ရှိသော 16 cores/22 threads ဖြင့် အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုဖြစ်သည်။

ဒီ ThinkPad ကို workstation အဖြစ် သတ်မှတ်ဖို့အတွက် သီးသန့် GPU တစ်ခု လိုအပ်ပါလိမ့်မယ်။ ThinkPad P1 မှာ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် RTX 1000 Ada Generation ကို ပေးစွမ်းပြီး RTX 3000 Ada အထိ တိုးချဲ့နိုင်ပါတယ်။ Lenovo မှာ GeForce RTX 4060 နဲ့ RTX 4070 consumer card တွေကိုလည်း ပေးစွမ်းတာကြောင့် အထူး driver support မလိုအပ်ရင် ငွေကုန်သက်သာစေပါတယ်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - ရှေ့

ဒီ ThinkPad က storage drive နှစ်ခုနဲ့ 64GB memory အထိ ထောက်ပံ့ပေးပါတယ်။ memory က ultra-fast LPDDR5X-7467 ဖြစ်ပေမယ့် နောက်မှ ဆွေးနွေးမယ့် ဖြုတ်တပ်လို့ရတဲ့ CAMM2 module ပေါ်မှာ တပ်ဆင်ထားတဲ့အတွက် ဂဟေဆက်ထားတာ မဟုတ်ပါဘူး။

processor ​​ကို
  • Intel® Core™ Ultra 5 135H ပရိုဆက်ဆာ (Turbo Boost ပါရှိသော E-Core အမြင့်ဆုံး 3.60 GHz၊ P-Core အမြင့်ဆုံး 4.60 GHz၊ 14 Cores၊ 18 Threads၊ 18 MB Cache)
  • Intel® Core™ Ultra 7 155H ပရိုဆက်ဆာ (Turbo Boost ပါရှိသော E-Core အမြင့်ဆုံး 3.80 GHz၊ P-Core အမြင့်ဆုံး 4.80 GHz၊ 16 Cores၊ 22 Threads၊ 24 MB Cache)
  • vPro® ပါဝင်သော Intel® Core™ Ultra 7 165H ပရိုဆက်ဆာ (E-Core Max 3.80 GHz၊ P-Core Max 5.00 GHz ပါဝင်သော Turbo Boost၊ 16 Cores၊ 22 Threads၊ 24 MB Cache)
  • vPro® ပါဝင်သော Intel® Core™ Ultra 9 185H ပရိုဆက်ဆာ (E-Core Max 3.80 GHz၊ P-Core Max 5.10 GHz ပါဝင်သော Turbo Boost၊ 16 Cores၊ 22 Threads၊ 24 MB Cache)
ဂရပ်ဖစ် သီးခြား:

  • NVIDIA® RTX® 1000 Ada Generation Laptop GPU 6GB GDDR6
  • NVIDIA® RTX® 2000 Ada Generation Laptop GPU 8GB GDDR6
  • NVIDIA® RTX® 3000 Ada Generation Laptop GPU 8GB GDDR6
  • NVIDIA® GeForce RTX® 4060 လက်ပ်တော့ ဂရပ်ဖစ် 8GB GDDR6
  • NVIDIA® GeForce RTX® 4070 လက်ပ်တော့ ဂရပ်ဖစ် 8GB GDDR6

ပေါင်းစပ်ထားသော ပရိုဆက်ဆာ-

  • Intel® Arc™ ဂရပ်ဖစ်များ
မှတ်ဉာဏ် 64GB LPDDR5x 7467MT/s (CAMM2) အထိ
သိုလှောင်ခြင်း 8 TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Performance SSD ဒရိုက်များအထိ
ဘက်ထရီ
  • ၂၈.၈ နာရီ
  • အမြန်အားသွင်းစနစ် ပံ့ပိုးပေးသည် (မိနစ် ၆၀ = ၈၀% စွမ်းရည်)
audio
  • Dolby Atmos®ဖြစ်သည်
  • Dolby အသံ®
  • ၂ x ဝေးလံသော မိုက်ခရိုဖုန်းနှစ်လုံး
  • 2 x စပီကာ
ကင်မရာ ဝက်ဘ်ကင်မရာ ကိုယ်ရေးကိုယ်တာ ရှပ်တာပါရှိသော 5MP RGB နှင့် အနီအောက်ရောင်ခြည် (IR) ကင်မရာ
ပေါက်များ/အပေါက်များ
  • USB-A (USB 5Gbps၊ အမြဲဖွင့်ထားသည်)
  • USB-C® (USB 10Gbps)
  • ပါဝါပေးပို့မှုနှင့် DisplayPort 2.1 ပါရှိသော USB-C® (Thunderbolt™ 4, USB 40Gbps) ၂ ခု
  • SD Express 7.0 ကတ်ဖတ်စက်
  • HDMI® 2.1 (4K@60Hz အထိ ရုပ်ထွက်အရည်အသွေးကို ပံ့ပိုးပေးသည်)
  • နားကြပ်/မိုက်ခရိုဖုန်း ပေါင်းစပ်မှု
ကြိုးမဲ့
  • Intel® WiFi® 7* BE200 802.11BE (၂ x ၂)
  • WiFi® နှင့် Bluetooth® 5.4
  • ရွေးချယ်နိုင်သည်- အနီးကွင်းဆက်သွယ်ရေး (NFC)
  • vPro® : vPro® ပရိုဆက်ဆာများဖြင့်သာ
မျက်နှာပြင်
  • ၁၆ʺ WQUXGA (3840 x 2400) OLED၊ ၁၆:၁၀ အချိုး၊ ၄၀၀nit၊ ရောင်ပြန်ဟပ်မှုကာကွယ်ခြင်း / အစွန်းအထင်းကာကွယ်ခြင်း၊ ၁၀၀% DCIP3၊ DisplayHDR400၊ Dolby Vision®၊ X-Rite Factory Color Calibration (FCC)၊ အပြာရောင်အလင်းနည်းစေရန် TÜV Eyesafe® အသိအမှတ်ပြု၊ touchscreen
  • ၁၆ʺ WQXGA (၂၅၆၀ x ၁၆၀၀) IPS၊ ၁၆:၁၀ အချိုး၊ ၅၀၀nit၊ အလင်းပြန်မှုကာကွယ်ခြင်း၊ ၁၀၀% sRGB၊ ၁၆၅Hz၊ X-Rite FCC၊ အပြာရောင်အလင်းနည်းခြင်း
  • ၁၆ʺ WUXGA (၁၉၂၀ x ၁၂၀၀) IPS၊ ၁၆:၁၀ အချိုး၊ ၄၀၀nit၊ အလင်းပြန်မှုကာကွယ်ခြင်း၊ ၁၀၀% sRGB၊ X-Rite FCC၊ အပြာရောင်အလင်းနည်းခြင်း
အတိုင်းအတာ (HWD) ၁၇၉ မီလီမီတာ x ၈၈ မီလီမီတာ x ၂၂ မီလီမီတာ / ၇.၀၅ လက်မ x ၃.၄၆ လက်မ x ၀.၈၇ လက်မ
အလေးချိန် ၁.၃၃ ကီလိုဂရမ် / ၂.၉၄ ပေါင်မှစတင်၍
သဘာဝပတ်ဝန်းကျင်အားမပျက်စီး
  • ၉၀% ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော မဂ္ဂနီဆီယမ် ကီးဘုတ်ဘောင် (C)
  • ၇၅% ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော အလူမီနီယမ် အပေါ်အဖုံး (A)
  • ၅၅% ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော အလူမီနီယမ် အောက်ခြေအဖုံး (D)
  • ၅၀% သုံးစွဲပြီးသောပါဝင်မှု (PCC) ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော ပလတ်စတစ်အောက်ခြေအဖုံး (D)
  • AC အဒက်တာတွင် PCC ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော ပလတ်စတစ် ၃၀%
  • SSD နှင့် လက်ဗွေဖတ်စက် မော်ဂျူးအတွက် အပူချိန်နိမ့် ဂဟေဆက်ခြင်း
  • ပလတ်စတစ်ကင်းစင်သောထုပ်ပိုးမှု၊ သစ်တောစီမံခန့်ခွဲရေးကောင်စီ® (FSC) အသိအမှတ်ပြုထားသောပါဝင်မှု*
အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များ / မှတ်ပုံတင်များ
  • ENERGY STAR® (ရွေးချယ်ထားသော မော်ဒယ်များသာ)
  • EPEAT® ရွှေ*
  • သစ်တော စီမံခန့်ခွဲရေးကောင်စီ® (FSC) ထုပ်ပိုးမှု
  • Intel® Evo™ ထုတ်ဝေမှု
  • MIL-STD 810H
  • RoHS ကိုက်ညီ
  • TCO ၆
  • TÜV Eyesafe® (ရွေးချယ်ထားသော မော်ဒယ်များသာ)
ThinkShield လုံခြုံရေး
  • သီးခြားယုံကြည်စိတ်ချရသော ပလက်ဖောင်းမော်ဂျူး (dTPM) 2.0
  • ပါဝါခလုတ်နှင့် ပေါင်းစပ်ထားသော လက်ဗွေဖတ်စက် (match-on-chip)
  • Kensington Nano လုံခြုံရေး Slot™
  • Windows Hello မှတစ်ဆင့် မျက်နှာမှတ်မိခြင်း ဝင်ရောက်ခြင်း
  • ရွေးချယ်နိုင်သည်- Intel vPro® ပလက်ဖောင်း လုံခြုံရေး
  • အလိုအလျောက် ပြန်လည်ကောင်းမွန်လာသည့် BIOS
  • လူရှိနေခြင်းကို အာထရာဆောင်းဖြင့် ရှာဖွေခြင်း
  • ဝဘ်ကင်မရာ ကိုယ်ရေးကိုယ်တာ ရှပ်တာ
ISV အသိအမှတ်ပြုလက်မှတ်များ
  • Adobe®
  • Altair®
  • AVID®
  • အော်တိုဒက်စက®
  • ANSYS®
  • Barco®
  • ဘန်တလီ®
  • Dassault®
  • Esri®
  • နီမက်ချက်®
  • PTC®
  • Siemens®

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 တည်ဆောက်ပုံနှင့် ဒီဇိုင်း

Lenovo နှင့် Coca-Cola တို့သည် တူညီသော အတွေးအခေါ်ကို မျှဝေကြသည်- ကောင်းမွန်သော ထုတ်ကုန်တစ်ခုကို ထုတ်လုပ်ပြီး ၎င်း၏ အသွင်အပြင်ကို မပြောင်းလဲပါ။ အဓိက ThinkPad ဒီဇိုင်းသည် ဆယ်စုနှစ်များစွာကြာအောင် အတူတူပင်ဖြစ်ပြီး ထိုအတိုင်း ဆက်လက်တည်ရှိနေမည်ဟု မျှော်လင့်ပါသည်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - အဖုံး

ဒီလက်တော့ပ်ရဲ့ တည်ဆောက်မှုအရည်အသွေးက အပြစ်အနာအဆာကင်းပြီး မဂ္ဂနီဆီယမ်နဲ့ အလူမီနီယမ်တို့ကို ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုထားပါတယ်။ ခိုင်ခံ့ပြီး ကွေးညွှတ်ခြင်း သို့မဟုတ် ကွေးညွှတ်ခြင်းမရှိပါဘူး။ Lenovo က ကီးဘုတ်ဘောင်နဲ့ အပေါ်နဲ့အောက် အဖုံးတွေမှာ ပြန်လည်အသုံးပြုထားတဲ့ ပစ္စည်းတွေကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ ပါဝါအဒက်တာမှာလည်း ပြန်လည်အသုံးပြုထားတဲ့ ပလတ်စတစ်ကို အသုံးပြုထားပြီး ပလတ်စတစ်မပါဝင်တဲ့ ထုပ်ပိုးမှုကိုလည်း အသုံးပြုထားပါတယ်။

အရွယ်အစား 0.67 x 13.95 x 9.49 လက်မရှိပြီး ပေါင် ၄.၀၃ မှစတင်၍ရှိသော ThinkPad P1 Gen 7 သည် Dell Precision 5690 (0.87 x 13.92 x 9.46 လက်မရှိပြီး ပေါင် ၄.၄၆ မှစတင်၍) ထက် ပိုမိုပါးလွှာပြီး ပေါ့ပါးသည်။ ၎င်းသည် ကြီးမားသော လက်တော့ပ်တစ်လုံးဖြစ်သော်လည်း သယ်ယူပို့ဆောင်ခြင်းသည် ပင်ပန်းသောအလုပ်မဟုတ်ပါ။

၁၆ လက်မ မျက်နှာပြင်မှာ ခေတ်မီ 16:10 aspect ratio ပါဝင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ review unit မှာရှိတဲ့ 1920 x 1200 IPS panel ကနေ စတင်ပါတယ်။ 400 nits brightness နဲ့ 100% sRGB color gamut coverage ရှိပါတယ်။ display option အားလုံးကို စက်ရုံမှာ X-Rite color calibrate လုပ်ထားတဲ့အတွက် ပုံမှန် standard panel ထက် ပိုပြီးတိကျပါတယ်။

ဒီ display ဟာ ထုတ်လုပ်မှုအတွက် အလွန်အသုံးဝင်ပြီး ရုံးလုပ်ငန်းတွေအတွက် တောက်ပမှုနဲ့ အရောင်အသွေးစုံလင်မှုကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ပိုမိုတောက်ပတဲ့ 500-nit display နဲ့ 2560 x 1600 resolution နဲ့ 165Hz refresh rate နဲ့ 100% DCI-P3 coverage ရှိတဲ့ 3840 x 2400 OLED panel တို့လည်း ရရှိနိုင်ပါတယ်။ display ရဲ့အပေါ်မှာ infrared ကို ပံ့ပိုးပေးတဲ့ high-resolution 5MP webcam တစ်လုံး ပါရှိပါတယ်။ power button မှာ fingerprint reader ပါရှိတာကြောင့် biometric option အသစ်တွေ ထပ်မံရရှိဦးမှာပါ။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - ဝက်ဘ်ကမ်

ကျွန်တော်တို့ဟာ လက်တော့ပ်စပီကာတွေကို ပုံမှန်အားဖြင့် စမ်းသပ်လေ့မရှိပေမယ့်၊ Breaking Bad ရဲ့ အပိုင်းတစ်ပိုင်း ဟာ ThinkPad ရဲ့ built-in စပီကာတွေမှာ ကြွယ်ဝပြီး ယုံကြည်စရာကောင်းတဲ့ အသံကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ လက်တော့ပ်တွေနဲ့ ဆက်စပ်နေတဲ့ တိုးတိုးညင်းညင်းအသံတွေကို ရှောင်ရှားဖို့အတွက် အနိမ့်ဆုံးကြိမ်နှုန်း လုံလောက်ပါတယ်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - စပီကာများ

ThinkPad ကီးဘုတ်တွေက ဒီလုပ်ငန်းမှာ အကောင်းဆုံးအဖြစ် ရှိနေဆဲဖြစ်ပြီး အလွန်တိကျတဲ့ အထိအတွေ့နဲ့ အနက်ရောင်ခလုတ်တွေနဲ့ ကောင်းကောင်း ဆန့်ကျင်ဘက်ဖြစ်တဲ့ အဖြူရောင်နောက်ခံအလင်းတွေ ပါဝင်ပါတယ်။ Lenovo က နံပါတ်ပြားကို မထည့်ဖို့ ကြိုးစားခဲ့တာ ဝမ်းသာပါတယ်။ အပြင်အဆင်က အလွန်ကောင်းမွန်ပြီး မြားခလုတ်တွေနဲ့ Home၊ End၊ Page Up နဲ့ Page Down ခလုတ်တွေကို သီးသန့်ခွဲထားပေးပါတယ်။ အနာဂတ် ThinkPad တွေမှာ ကီးဘုတ်အလယ်မှာ အမှတ်အသားပြုထားတဲ့ အနီရောင်ခဲဖျက်ခေါင်း ညွှန်ပြတံကိုလည်း မြင်တွေ့ရဖို့ မျှော်လင့်ပါတယ်။ ဒါတွေက နောက်ဆုံးထွက် လက်တော့ပ်တွေပါ။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - ကီးဘုတ်

အောက်မှာ ကြီးမားတဲ့ touchpad က တောက်ပမှုမဖြစ်အောင် ကာကွယ်ပေးတဲ့ မျက်နှာပြင်နဲ့ ကလစ်နှိပ်တဲ့အခါ တိတ်ဆိတ်ငြိမ်သက်မှုကြောင့် အသုံးပြုရတာ ပျော်စရာကောင်းပါတယ်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - Touchpad

ချိတ်ဆက်မှုအနေနဲ့ ဒီလောက်ပါးလွှာတဲ့ လက်တော့ပ်အတွက် သင့်တော်ပြီး Thunderbolt 4 USB Type-C port နှစ်ခု၊ 10Gbps USB Type-C port တစ်ခု၊ 5Gbps USB Type-A port (အမြဲတမ်းဖွင့်ထား) တစ်ခု၊ HDMI 2.1 video output တစ်ခု၊ 3.5mm headphone/microphone jack တစ်ခုနဲ့ full-size SD 7.0 card reader တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ Kensington Nano security lock slot တစ်ခုလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ ကိုယ်ပိုင် power connector က ညာဘက်အစွန်းမှာ ရှိပါတယ်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - ဘယ်ဘက်ပေါက်များ Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - ညာဘက် ပေါက်များ

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်မှု

ဘက်ထရီ၊ M.2 Gen4 သိုလှောင်မှုဒရိုက်နှစ်ခုနှင့် မှတ်ဉာဏ်တို့သည် ဤ ThinkPad တွင် အသုံးပြုသူမှ ပြုပြင်နိုင်သော အစိတ်အပိုင်းများဖြစ်သည်။ အောက်ခြေဘောင်ကို ဖယ်ရှားခြင်းဖြင့် အရာအားလုံးကို အသုံးပြုနိုင်သည်။ ဤနေရာတွင် အအေးပေးပန်ကာနှစ်ခုအတွက် ကြီးမားသော အဝင်ပေါက်များကို သင်တွေ့မြင်နိုင်သည်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - အောက်ခြေ Panel

Lenovo က Torx အစား စံ Philips-Head ဝက်အူတွေကို အသုံးပြုပါတယ်။ လက်တော့ပ်တွေမှာ ပုံမှန် CPU နဲ့ GPU အကြား မျှဝေထားတဲ့ အပူပိုက်တွေနဲ့ အစိတ်အပိုင်းအများစုကို ဖုံးအုပ်ထားတဲ့ အပူဒိုင်းတွေကို သတိပြုပါ။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - အတွင်းပိုင်း

OEM SSD ကို အောက်တွင်ပြထားသည့်အတိုင်း ဘယ်ဘက် M.2 2280 Gen4 slot တွင် တပ်ဆင်ထားသည်။ ဤ ThinkPad သည် storage drive နှစ်ခုကို ထောက်ပံ့ပေးသည်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - M.2 SSD

CAMM2 မော်ဂျူးသည် ဤရှိုး၏ အဓိကအချက်ဖြစ်သည်။ ၎င်းကို အပူစုပ်စက်ဖြင့် ဖုံးအုပ်ထားပြီး ဝက်အူသုံးခုဖြင့် ခိုင်ခံ့အောင် ပြုလုပ်ထားသည်။ စတစ်ကာတွင် ဝက်အူများကို လက်ဖြင့် တင်းကျပ်ရန် အကြံပြုထားသည်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - CAMM2 မော်ဂျူး

CAMM2 ကို မြင်တွေ့ရတာ စိတ်လှုပ်ရှားမိပါတယ်၊ ဘာလို့လဲဆိုတော့ SODIMM ထက် bandwidth အများကြီးပိုမြင့်ပြီး latency လည်း ပိုနည်းလို့ပါ။ DDR5-5600 က SODIMM ကိုင်တွယ်နိုင်တဲ့ ကန့်သတ်ချက်တွေကို ကျော်လွန်သွားပါတယ်။ CAMM2 ကို အသုံးပြုခြင်းအားဖြင့် ThinkPad P1 Gen 7 ဟာ LPDDR5X-7467 ကို ဖြုတ်တပ်လို့ရတဲ့ format နဲ့ ပံ့ပိုးပေးနိုင်ပါတယ်။ လက်တော့ပ်အများစုဟာ ဒီအလွန်မြန်တဲ့ memory standard ကို motherboard နဲ့ ချိတ်ဆက်အသုံးပြုကြတာကြောင့် Lenovo ကို ဖြုတ်တပ်လို့ရတဲ့အတွက် ချီးကျူးဂုဏ်ပြုပါတယ်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - CAMM2 မော်ဂျူး

ကြိုးမဲ့ကတ်ကို အဆင့်မြှင့်တင်လို့ရမယ့်ပုံ မပေါ်ပေမယ့် Intel BE200 Wi-Fi 7 နဲ့ Bluetooth 5.4 combo ကတ်ကတော့ ဒီလက်တော့ပ်ရဲ့ အသုံးဝင်တဲ့သက်တမ်းအတွက် သတ်မှတ်ချက်ထဲမှာပဲ ရှိနေသင့်ပါတယ်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 စွမ်းဆောင်ရည်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ Intel Core Ultra 7 165H ပရိုဆက်ဆာ၊ Nvidia RTX 1000 Ada Generation ဂရပ်ဖစ်၊ Windows 11 Pro၊ RAM 32GB နဲ့ SSD 512GB ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီ အလယ်အလတ်အဆင့် မော်ဂျူးမှာ ဈေးနှုန်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို မျှတစေပါတယ်။ အဆင့်မြှင့်တင်မှု ရွေးချယ်စရာတွေမှာ RAM 64GB၊ SSD နှစ်ခုနဲ့ RTX 3000 တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ယူနစ်က ဒေါ်လာ ၂၅၀၀ လောက် ကျသင့်ပေမယ့် အဲဒါက Lenovo ကနေ တိုက်ရိုက်ရတဲ့ တစ်ခုတည်းသော ယူနစ်ဈေးနှုန်းပါ။ ဈေးနှုန်းက channel partner အလိုက် ကွဲပြားနိုင်ပါတယ်၊ အထူးသဖြင့် အမြောက်အမြားဝယ်ယူမယ်ဆိုရင်ပေါ့။

ဒီ ThinkPad ကို Core Ultra 9 185H နဲ့ RTX 3000 Ada ပါတဲ့ ပိုသေးတဲ့ မော်ဒယ် Dell Precision 5490 နဲ့ နှိုင်းယှဉ် နေပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ThinkPad ထက် GPU မြင့်မားပေမယ့် wattage နည်းပြီး ထိရောက်မှု နည်းပါးနိုင်ပါတယ်။

SPEC workstation ၄

SPECworkstation3 သည် workstation စွမ်းဆောင်ရည်၏ အဓိကရှုထောင့်အားလုံးကို စမ်းသပ်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော benchmark များတွင် အထူးပြုပါသည်။ ၎င်းသည် CPU၊ ဂရပ်ဖစ်၊ I/O နှင့် မှတ်ဉာဏ် bandwidth တို့ကို စမ်းသပ်ရန် workload ၃၀ ကျော်ကို အသုံးပြုပါသည်။ workload များကို မီဒီယာနှင့် ဖျော်ဖြေရေး၊ ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုများ၊ ထုတ်ကုန်ဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်ရေး၊ စွမ်းအင်၊ ဇီဝသိပ္ပံနှင့် အထွေထွေလည်ပတ်မှုကဲ့သို့သော ပိုမိုကျယ်ပြန့်သော အမျိုးအစားများအဖြစ် ခွဲခြားထားသည်။ တစ်ဦးချင်း workload များအစား တစ်ခုချင်းစီအတွက် ကျယ်ပြန့်သော အမျိုးအစားရလဒ်များကို ကျွန်ုပ်တို့ စာရင်းပြုစုပါမည်။ ရလဒ်များသည် အမျိုးအစားတစ်ခုစီရှိ တစ်ဦးချင်း workload အားလုံး၏ ပျမ်းမျှဖြစ်သည်။

ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ ThinkPad အတွက် နံပါတ်တွေပဲ ရှိပါတယ်။

SPECworkstation 3 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (Nvidia RTX 1000 Ada)
မီဒီယာနှင့်ဖျော်ဖြေမှု 3.12
ကုန်ပစ္စည်းဖွံ့ဖြိုးရေးကောင်စီ 4.11
ဘဝကသိပ္ပံ 3.68
ဘဏ္ဍာရေးဝန်ဆောင်မှု 3.07
စွမ်းအင်ဝန်ကြီးဌာန 3.95
အထွေထွေစစ်ဆင်ရေး 2.53
GPU တွက်ချက်မှု 4.41

SPECviewperf ၁၅

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုကတော့ OpenGL နဲ့ Direct X application programming interface တွေအောက်မှာ professional application တွေရဲ့ graphics performance ကို တိုင်းတာတဲ့ ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာစံနှုန်းဖြစ်တဲ့ SPECviewperf 2020 ပါ။ viewset တွေ (ဒါမှမဟုတ် benchmark) တွေဟာ application တွေကို install လုပ်စရာမလိုဘဲ တကယ့် application တွေကနေ graphics content နဲ့ behavior တွေကို ကိုယ်စားပြုပါတယ်။ ဒီ benchmark ရဲ့ အသစ်ဆုံး version ဟာ ပြီးခဲ့တဲ့နှစ်ကုန်ပိုင်းမှာ သိသာထင်ရှားတဲ့ update တွေကို ပြုလုပ်ခဲ့ပြီး 3ds Max, Catia, Maya နဲ့ Solidworks application တွေရဲ့ နောက်ဆုံး version တွေကနေ ရယူထားတဲ့ viewet အသစ်တွေလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ ထို့အပြင် 2K နဲ့ 4K resolution display နှစ်မျိုးလုံးအတွက် viewet အားလုံးမှာ support ကို ထည့်သွင်းထားပါတယ်။

Dell နဲ့ ThinkPad တို့ရဲ့ ရမှတ်တွေက မကြာခဏ နီးစပ်လေ့ရှိပေမယ့် ThinkPad က အလုံးစုံအားဖြင့် ပိုမြန်တာကို သက်သေပြခဲ့ပြီး၊ wattage GPU ပိုများတာကြောင့် ဖြစ်နိုင်ပါတယ်။

SPECviewperf2020 မြင်ကွင်းအစုံများ (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (Nvidia RTX 1000 Ada)
Dell Precision 5490 (NVIDIA RTX 3000 Ada)
3dsmax-07 79.37 84.24
ကာတီယာ-၀၆ 77.61 75.98
Creo-03 133.51 125.14
စွမ်းအင် - ၁၃၄ 48.58 56.16
မာယာ-၀၆ 327.09 304.33
ဆေးဘက်ဆိုင်ရာ-၀၃ 98.93 94.47
Snx-04 563.9 311.71
Solidworks-05 221.73 190.36

လပ်စ်မာ့ခ်

နောက်ထပ် 3D benchmark တစ်ခုကတော့ OpenCL GPU benchmarking utility တစ်ခုဖြစ်တဲ့ LuxMark ပါ။ ThinkPad က Dell ကို အနိုင်ယူသွားခဲ့ပါတယ်။

Luxmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (Nvidia RTX 1000 Ada)
Dell Precision 5490 (NVIDIA RTX 3000 Ada)
ဟောလ်ဘန်ချ် 11,805 10,535
အစာ 4,767 3.961

OctaneBench

OctaneBench သည် V-Ray နှင့်ဆင်တူသော RTX အထောက်အပံ့ပါသည့် နောက်ထပ် 3D renderer တစ်ခုဖြစ်သည့် OctaneRender အတွက် benchmarking utility တစ်ခုဖြစ်သည်။ ထို့အပြင် Dell သည် စမ်းသပ်မှုအားလုံးတွင် အနည်းငယ်သာ အားသာချက်ရှိသော်လည်း ရမှတ်များ နီးကပ်စွာ တွေ့ရှိရပြန်သည်။

OctaneBench (ရမှတ်၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) kernel Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (Nvidia RTX 1000 Ada)
Dell Precision 5490 (NVIDIA RTX 3000 Ada)
အတွင်းဖြစ်သော သတင်းအချက်အလက် ချန်နယ်များ 10.96 10.99
အတွင်းဖြစ်သော တိုက်ရိုက်အလင်းရောင် 31.35 35.48
အတွင်းဖြစ်သော လမ်းကြောင်း ခြေရာခံခြင်း 39.48 44.33
စိတ်ကူး သတင်းအချက်အလက် ချန်နယ်များ 6.33 6.72
စိတ်ကူး တိုက်ရိုက်အလင်းရောင် 24.59 28.08
စိတ်ကူး လမ်းကြောင်း ခြေရာခံခြင်း 30.01 33.97
ATV သတင်းအချက်အလက် ချန်နယ်များ 15.88 16.68
ATV တိုက်ရိုက်အလင်းရောင် 33.27 37.13
ATV လမ်းကြောင်း ခြေရာခံခြင်း 41.66 46.84
သေတ္တာ သတင်းအချက်အလက် ချန်နယ်များ 8.91 9.17
သေတ္တာ တိုက်ရိုက်အလင်းရောင် 29.96 34.28
သေတ္တာ လမ်းကြောင်း ခြေရာခံခြင်း 33.31 37.71

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

ဗီဒီယိုဖွင့်ခြင်းကို စမ်းသပ်သည့် Blackmagic ၏ RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှုကိုလည်း ကျွန်ုပ်တို့ စတင်လုပ်ဆောင်နေပါပြီ။ ThinkStation သည် CPU စမ်းသပ်မှုတွင် အနည်းငယ်သာလွန်ကြောင်း ပြသခဲ့သော်လည်း Dell သည် ဤစမ်းသပ်မှုတွင် ထင်ရှားစွာ အနိုင်ရခဲ့သည်။

Blackmagic RAW မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (Nvidia RTX 1000 Ada)
Dell Precision 5490 (NVIDIA RTX 3000 Ada)
8K CPU 49 63
8K CUDA 76 85

7-Zip ချုံ့ခြင်း

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုကတော့ လူကြိုက်များတဲ့ 7-Zip utility မှာ built-in memory benchmark ကို စမ်းသပ်ကြည့်တာပါ။ ရမှတ်တွေက သရေကျတယ်လို့ ပြောလို့ရလောက်အောင် ဆင်တူနေပြီး ဒီ tower နှစ်ခုကြားက CPU စွမ်းဆောင်ရည်က အတူတူပဲလို့ ညွှန်ပြနေပါတယ်။ Dell နဲ့ သူ့ရဲ့ Core Ultra 9 တို့က ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ အထူးသဖြင့် decompression မှာ အားသာချက်ရှိပါတယ်။

7-Zip ဖိသိပ်မှု စံနှုန်း (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (Intel Core Ultra 7 165H)
Dell Precision 5490 (Intel Core Ultra 9 185H)
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 995% 784%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 1,024% 866%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ဖိသိပ်ခြင်း
လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု 1,787% 1,875%
လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
လက်ရှိခဲ့သည် Rating ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု 1,733% 1,827%
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်
စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု 1,378% 1,346%
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်
စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ်

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

ကျွန်ုပ်တို့သည် စနစ်၏ အဓိကသိုလှောင်မှု drive နှင့် လူကြိုက်များသော Blackmagic Disk Speed ​​Test ကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည်။ ဤ ThinkPad ၏ drive သည် OEM Gen4 SSD အတွက် လေးစားဖွယ်ကောင်းသော ရမှတ်များကို ထုတ်လုပ်ပေးခဲ့ပါသည်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - DiskSpeedTest

UL Procyon AI ကောက်ချက်ချခြင်း

UL ရဲ့ Procyon က ပရော်ဖက်ရှင်နယ် အက်ပ်တွေအတွက် workstation တစ်ခုရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခန့်မှန်းပေးပါတယ်။ Lenovo ရဲ့ CPU နံပါတ်တွေက ဘာကြောင့် အများကြီး ပိုကောင်းတယ်ဆိုတာ မသေချာပေမယ့် GPU စမ်းသပ်မှုမှာတော့ ကွာခြားချက်တွေကို မထင်ရှားပါဘူး။

UL Procyon ပျမ်းမျှ ကောက်ချက်ချချိန်များ (ms၊ နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (CPU) Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (Tensor RT) Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (Windows ML) Dell Precision 5490 (စီပီယူ) Dell Precision 5490 (Tensor RT) Dell Precision 5490 (Windows ML)
မိုဘိုင်းကွန်ရက် V3 1.38 0.70 0.82 3.23 0.76 0.97
ResNet 50 13.54 1.81 2.99 39.01 2.66 2.97
စတင်ခြင်း V4 42.31 5.00 7.06 105.21 7.57 8.19
DeepLab V3 45.58 6.32 23.86 102.50 8.12 20.84
ယိုလို V3 109.52 6.93 13.27 281.13 9.04 14.48
Real-ESRGAN 4,275.60 336.71 327.34 8,364.54 335.71 324.26
ယေဘုယျအားရမှတ် 98 742 453 N / A N / A N / A

y-cruncher

y-cruncher သည် multi-threaded နှင့် scalable program တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ Pi နှင့် အခြားသင်္ချာ constant များကို trillion digits အထိ တွက်ချက်နိုင်သည်။ ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ချိန်မှစ၍ ၎င်းသည် overclocker များနှင့် hardware ဝါသနာရှင်များအတွက် ရေပန်းစားသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခု ဖြစ်လာခဲ့သည်။ Lenovo ၏ Core Ultra 7 chip သည် Core Ultra 9 Dell လောက် မမြန်ပါ။

y-cruncher (စုစုပေါင်း တွက်ချက်ချိန်) Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (Intel Core Ultra 7 165H)
Dell Precision 5490 (Intel Core Ultra 9 185H)
ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ 41.239 စက္ကန့် 36.386 စက္ကန့်
ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ 123.467 စက္ကန့် 110.022 စက္ကန့်
ဂဏန်း ၁ ဘီလီယံ 269.581 စက္ကန့် 244.325 စက္ကန့်

Geekbench 6

Geekbench 6 ဟာ cross-platform benchmark တစ်ခုဖြစ်ပြီး overall system performance ကို တိုင်းတာပေးပါတယ်။ Geekbench Browser က ဘယ် system နဲ့မဆို နှိုင်းယှဉ်နိုင်ပါတယ်။ GPU နံပါတ်တွေက ကွာခြားချက်ကြီးကြီးမားမားကို ပြသနေပြီး ThinkPad မှာ straight-line power ပိုရှိတယ်လို့ ညွှန်ပြနေပါတယ်။

Geekbench 6 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (Intel Core Ultra 7 165H)
Dell Precision 5490 (Intel Core Ultra 9 185H)
CPU Single-Core 2,312 2,140
CPU Multi-Core 12,636 13,755
GPU ကို 79,593 36,822

Cinebench R23

ဒီ benchmark က overall score ထုတ်ပေးဖို့ CPU cores နဲ့ thread အားလုံးကို အသုံးပြုပါတယ်။

Cinebench R23 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (Intel Core Ultra 7 165H)
Dell Precision 5490 (Intel Core Ultra 9 185H)
Multi-Core ပါ 14,987 16,439
Single-Core ဖြစ်သည် 1,739 1,834

Cinebench R24

ကျွန်ုပ်တို့သည် နောက်ဆုံးပေါ် Cinebench စမ်းသပ်မှုကိုလည်း စတင်လုပ်ဆောင်နေပါပြီ။

Cinebench R23 (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 (Intel Core Ultra 7 165H)
Dell Precision 5490 (Intel Core Ultra 9 185H)
Multi-Core ပါ 873 935
Single-Core ဖြစ်သည် 102 104
GPU ကို 7,735 7,568

PCMark 10 ဘက်ထရီသက်တမ်း

Modern Office မုဒ်မှာ PCMark Battery Life benchmark ကို ကျွန်တော်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ်။ ဘက်ထရီသက်တမ်း ဆယ်နာရီရှိတာကြောင့် ThinkPad ကို benchmark လုပ်ဖို့ အချိန်ပဲ ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဘက်ထရီသက်တမ်းအရ ဒီလက်တော့ပ်ကို အလုပ်ချိန်အများစုမှာ ပလပ်မဖြုတ်ဘဲ အသုံးပြုနိုင်မယ်လို့ ညွှန်ပြနေပါတယ်။ ဒီ ThinkPad မှာ မိနစ် ၆၀ ပလပ်ထိုးထားရင် ၈၀% အထိ ရောက်ရှိနိုင်တဲ့ အမြန်အားသွင်းဘက်ထရီ ပါဝင်ပါတယ်။

PCMark 10 ဘက်ထရီသက်တမ်းစမ်းသပ်မှု (ခေတ်မီရုံး) [မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ] Lenovo ThinkPad P1 မျိုးဆက် ၂
ဘက်ထရီ ၁၈ နာရီ ၅၀ မိနစ်

3DMark

Futuremark ရဲ့ လူကြိုက်များတဲ့ 3DMark စမ်းသပ်ဆော့ဖ်ဝဲကိုလည်း ကျွန်တော်တို့ စတင်အသုံးပြုနေပါပြီ။ ဒီစမ်းသပ်မှုတွေမှာ ThinkPad အတွက် နံပါတ်တွေပဲ ရှိပါတယ်။

3DMark ရမှတ် (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) Lenovo ThinkPad P1 မျိုးဆက် ၂
မီးလျှံတိုက်ခိုက်မှု အစွန်းရောက် 9,653
မီးလျှံတိုက်ခိုက်ရေး Ultra 4,561
အချိန်သူလျှို 8,355
အချိန်စပိုင် အစွန်းရောက် 3,916
ဆိပ်ကမ်းတော်ဝင် 4,633
မြန်နှုန်းမြင့်လမ်း 1,967

ကောက်ချက်

ThinkPad P1 Gen 7 ဟာ ၁၆ လက်မ ကိုယ်ထည်ထဲမှာ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူမှုနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို စမတ်ကျကျ ပေါင်းစပ်ထားပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ရိုးရှင်းတဲ့ ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်ပုံစံမှာတောင် ဘက်ထရီသက်တမ်း ကြာရှည်ခံမှုကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ အရည်အသွေးမြင့် မျက်နှာပြင် ရွေးချယ်စရာတွေနဲ့ အထင်ကရ input device တွေကိုလည်း ကျွန်ုပ်တို့ နှစ်သက်ခဲ့ပါတယ်။ ၎င်းမှာ ကောင်းမွန်တဲ့ စပီကာတွေတောင် ပါဝင်ပါတယ်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 - CAMM2 Heatsink ဖယ်ရှားလိုက်ပါပြီ

Lenovo သည် LPDDR5X မှတ်ဉာဏ်ကို motherboard နှင့် ဂဟေဆက်မည့်အစား အသုံးပြုသူအစားထိုးနိုင်သော CAMM2 မော်ဂျူးဖြင့် ဝန်ဆောင်မှုပေးနိုင်မှုအတွက်လည်း အပိုကြိုးစားလုပ်ဆောင်ခဲ့သည်။ ထို့အပြင် ဤလက်တော့ပ်ကို ပရော်ဖက်ရှင်နယ် သို့မဟုတ် စားသုံးသူဂရပ်ဖစ်ရွေးချယ်မှုများဖြင့် မှာယူနိုင်သောကြောင့် ကျေးဇူးတင်ပါသည်။

သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူစေရန် ရည်ရွယ်ထားသော ၁၆ လက်မ workstation အတွက် ThinkPad P1 Gen 7 ကို ကျွန်ုပ်တို့ အကြံပြုအပ်ပါသည်။

Lenovo ThinkPad P1 Gen 7 ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

ချားလ်စ် ပီ ဂျက်ဖရီစ်

ကျွန်တော်က တစ်သက်လုံး နည်းပညာကို ဝါသနာပါသူတစ်ယောက်ဖြစ်ပြီး ၂၀၀၅ ခုနှစ်ကတည်းက စားသုံးသူနဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး နည်းပညာတွေကို ပြန်လည်သုံးသပ်နေခဲ့တာပါ။ လက်တော့ပ်တွေ၊ တက်ဘလက်တွေနဲ့ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး ဟာ့ဒ်ဝဲတွေကို အထူးပြုပါတယ်။ Rochester Institute of Technology ကနေ ဘွဲ့ရထားပါတယ်။ အလုပ်ချိန်ပြင်ပမှာ အားကစားခန်းမ၊ စာဖတ်ခြင်းနဲ့ ဓာတ်ပုံရိုက်ကူးခြင်းတွေကို နှစ်သက်ပါတယ်။