StorageReview.com

Crucial X9 Pro သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD သုံးသပ်ချက်

end User  ◇  အိတ်ဆောင်သိုလှောင်

Crucial X9 Pro ကို ဓာတ်ပုံများနှင့် ဗီဒီယိုများကို သိမ်းဆည်းရန်အတွက် မြန်ဆန်ပြီး ပေါ့ပါးသော သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသည့် SSD လိုအပ်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှာဖွေနေသော ဖန်တီးသူများအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ X9 Pro သည် ပိုမိုအစွမ်းထက်သော X10 Pro နှင့်အတူ Crucial ၏ အသစ်ထွက်ရှိလာသော သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသည့် SSD ဖြစ်သည်။

Crucial X9 Pro ရှေ့ ကျွန်တော်တို့ အရမ်းပျော်ခဲ့ကြတယ် အရေးကြီး X6 နှင့် အရေးကြီး X8 လွန်ခဲ့တဲ့နှစ်အနည်းငယ်က ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်ခဲ့တာဆိုတော့ ဒီအမွေအနှစ်ကို X9 Pro နဲ့ X10 Pro တို့မှာ ဆက်လက်အသုံးပြုမလားဆိုတာ ကျွန်တော်တို့ စိတ်ဝင်စားပါတယ်။ အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ X9 Pro က ပိုကောင်းတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပေမယ့် X6 နဲ့ X8 ကတော့ ဒီနေ့အထိ အသုံးခံနေဆဲဖြစ်ပြီး X9 Pro က ဈေးကြီးလွန်းရင် အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတွေပါပဲ။

Cruz X9 Pro သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD

Crucial X9 Pro နဲ့ X10 Pro ရဲ့ အဓိကကွာခြားချက်ကတော့ interface ပါ။ X9 Pro က USB 3.2 Gen 2 interface ကို support လုပ်ပေမယ့် X10 Pro ကတော့ USB 3.2 Gen 2×2 interface ကို support လုပ်ပါတယ်။ 3.2 Gen 2 interface ကို လျှော့မတွက်ပါဘူး၊ ရည်ရွယ်ချက်အများစုအတွက်ကတော့ အရမ်းကောင်းပါတယ်၊ ဒါပေမယ့် Gen2x2 interface က အမြန်နှုန်းနှစ်ဆပိုပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။

Crucial က ရရှိနိုင်တဲ့ 1TB၊ 2TB ဒါမှမဟုတ် 4TB drive အတွက် read နဲ့ write speed က 1050MB/s အထိရှိတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ အတွင်းပိုင်းမှာ Micron TLC NAND ကို SM 2320 ASIC နဲ့ တွဲဖက်ထားပါတယ်။

Cruz X9 Pro Portအဓိကအားသာချက်ကတော့ drive ရဲ့ အရွယ်အစားသေးငယ်ပြီး အလေးချိန်နည်းတာပါပဲ။ အရွယ်အစားက ၆၅ x ၅၀ မီလီမီတာနဲ့ ၁.၃၄ အောင်စပဲရှိပါတယ်။ ဒါက ဈေးကွက်ထဲက ပြိုင်ဘက်အများစုထက် ပိုသေးပြီး ပေါ့ပါးပါတယ်။ အရွယ်အစားသေးငယ်တာက အဓိကအားသာချက်လို့ ငြင်းခုံတာက နည်းနည်းရယ်စရာကောင်းပေမယ့် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တချို့ကတော့ သူတို့ရဲ့အိတ်ထဲမှာ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူတဲ့ drive တွေ ဒါဇင်နဲ့ချီပြီး သယ်ဆောင်ကြပါတယ်။ အဲဒီလိုအခြေအနေမျိုးမှာ မီလီမီတာနဲ့ အောင်စတိုင်း ပေါင်းထည့်လိုက်ရုံပါပဲ။ အသုံးပြုသူတွေက စိတ်အားထက်သန်ရင် Crucial X9 Pro ကို သူတို့ရဲ့ key တွေနဲ့ ချိတ်ဆက်ပြီး အရမ်းရယ်စရာကောင်းတာမျိုး မရှိပါဘူး။

Keychain မှာ Crucial X9 Pro ကို ထည့်သွင်းထားပါတယ်။

Crucial က drive ရဲ့ ကြံ့ခိုင်မှုကိုလည်း အလေးပေးပြောကြားခဲ့ပါတယ်။ Crucial က ၆.၅ ပေအမြင့်ကနေ ပြုတ်ကျရင်တောင် ခံနိုင်ရည်ရှိတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ ဒီ drive ဟာ IP55 အထိ ရေစိုခံပြီး ဖုန်ဒဏ်ခံနိုင်ပါတယ်။ အပူချိန်လွန်ကဲမှုကိုလည်း ခံနိုင်ရည်ရှိတာကြောင့် ဒီ drive ကို ဘယ်နေရာမဆို ယူသွားနိုင်ပါတယ်။

Crucial X9 Pro Portable SSD ရဲ့ဈေးနှုန်းက Amazon မှာ ဒေါ်လာ ၈၀ ကနေ ၂၄၀ အထိရှိပြီး ၅ နှစ်အာမခံပါဝင်ပါတယ်။

အရေးကြီး X9 Pro သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD Specifications

  • 4TB/2TB/1TB စွမ်းရည်
  • အထိ ဖတ်ရှုနိုင်သော မြန်နှုန်းများ 1,050MB/s
  • ရေးသားမြန်နှုန်းအထိ 1,050MB / s နဲ့
  • မိုက်ခရွန် TLC NAND
  • ဆီလီကွန် မိုရှင်း SM2320 ASIC
  • USB 3.2 မျိုးဆက် 2 အင်တာဖေ့စ်
  • IP55 ရေ/ဖုန်ဒဏ်ခံနိုင်သည်
  • 6.5 အထိ-ပေ/၂-မီတာပြုတ်ကျမှုဒဏ်ခံနိုင်သော
  • ထိတ်လန့်မှု/လှိုင်းနှင့် အစွန်းရောက်မှု-အပူချိန်ခံနိုင်ရည်
  • 5-တစ်နှစ်ကန့်သတ်အာမခံ

အရေးကြီး X9 Pro 2TB သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD စွမ်းဆောင်ရည် 

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်အတွက် Lenovo ThinkStation P520 Workstation နဲ့ စမ်းသပ်ထားပါတယ် ။ ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ 2TB drive ကို စမ်းသပ်နေပါတယ်။ နှိုင်းယှဉ်ချက်တွေအတွက် Samsung T7 Shield 2TB portable SSD နဲ့ SanDisk Extreme Portable SSD V2 1TB drive တို့ကို ထည့်သွင်းထားပါတယ်။ နှစ်ခုစလုံးဟာ Crucial X9 Pro နဲ့ အတန်းအစားတူပါပဲ။

ထုံးစံအတိုင်း Blackmagic စမ်းသပ်မှုက အရင်ပြီးပါပြီ။ Crucial X9 Pro Portable SSD (2TB) က 957.9MB/s read နဲ့ 901.7MB/s write မှတ်တမ်းဝင်ခဲ့ပြီး Crucial ပြောထားတာထက် နည်းနည်းနည်းပေမယ့် ဒါက single-threaded စမ်းသပ်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး drive ကို အပြည့်အဝလုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းမရှိစေပါဘူး။

Disk Speed ​​Test Crucial X9 Pro 2TB Samsung T7 Shield 2TB SanDisk Extreme သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD V2 1TB
ရေးသား 901.7MB / s နဲ့ 936.5MB / s နဲ့ 950.4MB / s နဲ့
ဖတ် 957.9MB / s နဲ့ 893.8MB / s နဲ့ 920.6MB / s နဲ့

နောက်စမ်းသပ်မှုကတော့ IOMeter 1 thread ပါ။ 2MB sequential speeds အတွက် Crucial X9 Pro က 873.5MB/s read နဲ့ 803.3MB/s write speeds ပြသခဲ့ပါတယ်။ 2MB random read နဲ့ write speeds ကတော့ 876.38MB/s နဲ့ 729.1MB/s အသီးသီးဖြစ်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 4K စမ်းသပ်မှုတွေမှာ Crucial X9 Pro ဟာ 4,507 IOPS read နဲ့ 18,102 IOPS write ဆိုတဲ့ အထင်ကြီးလောက်စရာ အဆင့်တွေကို ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

IOMeter (၄ ချည်) Crucial X9 Pro 2TB Samsung T7 Shield 2TB SanDisk Extreme သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD V2 1TB
2MB ရေးသားမှု စဉ် 803.3MB / s နဲ့ 804.9MB / s နဲ့ 921.5MB / s နဲ့
စီးရီး 2MB ဖတ်ရှုခြင်း 873.5MB / s နဲ့ 804.63MB / s နဲ့ 861.4MB / s နဲ့
ကျပန်း 2MB ရေးသားခြင်း 729.1MB / s နဲ့ 804.72MB / s နဲ့ 836.2MB / s နဲ့
ကျပန်း 2MB ဖတ်ရှုခြင်း 876.38MB / s နဲ့ 766.30MB / s နဲ့ 853.7MB / s နဲ့
ကျပန်း 4K ရေးသားခြင်း 18,102 IOPS 14,383 IOPS 17,053 IOPS
ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုခြင်း 4,507 IOPS 4,046 IOPS 5,034 IOPS

4-threads အထိ တိုးမြှင့်လိုက်တဲ့အခါ (SSD တွေမှာ workload များစေပါတယ်)၊ ရလဒ်တွေက Crucial ပြောခဲ့တာတွေနဲ့ အများကြီးနီးစပ်ပါတယ်။ Sequential 2MB read နဲ့ write နှုန်းက 1,039.2MB/s နဲ့ 975.5MB/s အသီးသီးရှိပါတယ်။ Random 2MB read နှုန်းကလည်း 1,039.2MB/s ဖြစ်ပေမယ့် Random write နှုန်းက 871.2MB/s မှာ ပိုပေါ့ပါးပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ 4K စမ်းသပ်မှုတွေက ထပ်မံပြီး အလွန်အထင်ကြီးစရာကောင်းခဲ့ပြီး Random 4KB read/write နှုန်းက 15,278 IOPS နဲ့ 65,700 IOPS အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

IOMeter (၄ ချည်) Crucial X9 Pro 2TB Samsung T7 Shield 2TB SanDisk Extreme သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD V2 1TB
2MB ရေးသားမှု စဉ် 975.5MB / s နဲ့ 1,019.62MB / s နဲ့ 1,020MB / s နဲ့
စီးရီး 2MB ဖတ်ရှုခြင်း 1,039.2MB / s နဲ့ 1,041.57MB / s နဲ့ 1,040MB / s နဲ့
ကျပန်း 2MB ရေးသားခြင်း 871.2MB / s နဲ့ 1,019.38MB / s နဲ့ 870MB / s နဲ့
ကျပန်း 2MB ဖတ်ရှုခြင်း 1,039.2MB / s နဲ့ 1,020.00MB / s နဲ့ 1,030MB / s နဲ့
ကျပန်း 4K ရေးသားခြင်း 65,700 IOPS 39,356 IOPS 66,585 IOPS
ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုခြင်း 15,278 IOPS 17,342 IOPS 18,787 IOPS

ကောက်ချက် 

Crucial X9 Pro Portable SSD သည် ၎င်း၏ဈေးနှုန်း $80 မှ $240 အတွင်း အထင်ကြီးလောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ယူဆောင်လာပါသည်။ ဤသိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်ကို ဓာတ်ပုံများနှင့် ဗီဒီယိုများအတွက် အပိုနေရာလိုအပ်သော ပရော်ဖက်ရှင်နယ်အသုံးပြုသူများအတွက် သင့်လျော်သော ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုဖြင့် ဖန်တီးထားပါသည်။ အောင်စ ၁.၃၄ သာရှိသော အလေးချိန်နှင့် ၎င်း၏အရွယ်အစားသေးငယ်သောကြောင့် လူအများစုအတွက် အဆင်ပြေသင့်သည်။

Crucial X9 Pro နောက်ကျောဘက်

ဈေးနှုန်းကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် Crucial၊ Samsung နဲ့ SanDisk drive တွေရဲ့ဈေးနှုန်းက အားလုံးဆင်တူပါတယ်။ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ဈေးနှုန်းအရဆိုရင် အသုံးပြုသူတွေ ဘာကိုပဲရွေးချယ်ရွေးချယ် အရေးမကြီးပါဘူး၊ ဝယ်သူတွေက တခြားအချက်တွေကို အခြေခံပြီး ဆုံးဖြတ်ချင်ကြပါလိမ့်မယ်။ ဒါပေမယ့် ကွာခြားတဲ့အချက်ကတော့ drive တစ်ခုချင်းစီရဲ့ အရွယ်အစားပါပဲ။ Crucial X9 Pro က အသေးဆုံးနဲ့ အပေါ့ပါးဆုံး drive ပါ။ ပရော်ဖက်ရှင်နယ် ဓာတ်ပုံဆရာတစ်ယောက်လို သိုလှောင်မှုအတွက် SSD တွေ အများကြီးရှိရင် အရွယ်အစားနဲ့ အလေးချိန်က တိုးလာနိုင်ပါတယ်။ ဒီအမျိုးအစားမှာ Crucial SSD က အနိုင်ရတဲ့ ရွေးချယ်မှုပါပဲ။

Crucial X9 Pro အရွယ်အစားနှိုင်းယှဉ်ချက်။ ဒီသယ်ဆောင်ရလွယ်ကူတဲ့ SSD စီးရီးမှာ လုပ်ဆောင်ချက်အားလုံး အတော်လေးဆင်တူပြီး ဈေးနှုန်းကွာခြားမှုလည်း အနည်းငယ်သာရှိပါတယ်။ ဝယ်ယူသူအများစုဟာ သူတို့အကြိုက်ဆုံးအမှတ်တံဆိပ် ဒါမှမဟုတ် သူတို့ရဲ့ အလှအပကို နှစ်သက်တဲ့ drive ကို ရွေးချယ်ကြပါလိမ့်မယ်။ ဒီဆုံးဖြတ်ချက်ချတဲ့ လုပ်ငန်းစဉ်ကို ကျွန်တော်တို့ ငြင်းလို့မရပါဘူး။ Crucial X9 Pro နဲ့ ပတ်သက်လာရင်၊ ခိုင်မာတဲ့ပြိုင်ဘက်တစ်ယောက်ဖြစ်ပြီး အရွယ်အစားသေးငယ်ပြီး အလေးချိန်ပေါ့ပါးတဲ့ပရိုဖိုင်ကို နှစ်သက်သူတွေအတွက် ရေပန်းစားတဲ့ အဖော်တစ်ယောက်ဖြစ်သင့်ပါတယ်။

ကုန်ပစ္စည်းစာမျက်နှာ

အမေဇုံ link ကို

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

အီသန် ဘီလာ

အီသန် ဘီလာသည် မိုင်ယာမီတက္ကသိုလ်မှ စီးပွားရေးစီးပွားရေးကျောင်းသူဖြစ်ပြီး နည်းပညာအပေါ် စွဲမြဲစွာချစ်မြတ်နိုးသူတစ်ဦးဖြစ်သည်။ cloud computing ၏ အတွင်းပိုင်းလုပ်ဆောင်ချက်များနှင့် ကျွန်ုပ်တို့နေ့စဉ်အသုံးပြုနေသော အပလီကေးရှင်းများကို အထူးစိတ်ဝင်စားသောကြောင့် အီသန်သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ ဒစ်ဂျစ်တယ်ကမ္ဘာကို စွမ်းအားပေးသည့် IT အခြေခံအဆောက်အအုံကို နားလည်ရန် နက်ရှိုင်းသော စူးစမ်းလိုစိတ်ဖြင့် လှုံ့ဆော်ခံရသည်။ သူသည် နည်းပညာအပေါ် သူ၏စိတ်အားထက်သန်မှုနှင့် ခိုင်မာသော ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာမှုအတွေးအခေါ်နှင့် နည်းပညာနှင့် စီးပွားရေး၏ အပြန်အလှန်ဆက်စပ်မှုကို စူးစမ်းလေ့လာလိုသော ဆန္ဒတို့ကို ပေါင်းစပ်ထားသည်။ ခေတ်ရေစီးကြောင်းတွင် ဦးဆောင်နေလိုသော အီသန်သည် နောက်ဆုံးပေါ်နည်းပညာတိုးတက်မှုများနှင့် တက်ကြွစွာပါဝင်ဆောင်ရွက်ပြီး သူ၏အသိပညာကို လက်တွေ့ကမ္ဘာပတ်ဝန်းကျင်တွင် အသုံးချရန် အခွင့်အလမ်းများကို ရှာဖွေသည်။