StorageReview.com

GIGABYTE Aorus 12000 Gen5 SSD သုံးသပ်ချက်

Client ပေးရပါတယ်။  ◇  end User

AORUS Gen5 12000 SSD ဟာ PCIe Gen5 နယ်ပယ်ထဲကို နောက်ထပ်ဝင်ရောက်လာတဲ့ SSD တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ဒီ drive ဟာ ဒီနှစ်အစောပိုင်းက ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်ခဲ့တဲ့ AORUS 10000 SSD ကို အဆင့်မြှင့်တင်ထား တာဖြစ်ပြီး မော်ဒယ်နှစ်ခုကြား အဓိကပြောင်းလဲမှုအနေနဲ့ Micron 232-layer NAND အသစ်ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ GIGABYTE SSD အသစ်ကို Phison PS5026-E26 controller နဲ့ ပါဝါပေးထားပြီး PC ဝါသနာရှင်တွေ၊ ဂိမ်းကစားသူတွေနဲ့ rendering နယ်ပယ်က ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေကို ရည်ရွယ်ထုတ်လုပ်ထားပါတယ်။

GIGABYTE Aorus 12000 အပူစုပ်စက်

အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုနှုန်းနှင့် ရေးသားနှုန်းများသည် 11,700 MB/s နှင့် 9,500 MB/s အထိ ရောက်ရှိနိုင်သည်ဟု ဆိုထားပြီး ၎င်းသည် သီအိုရီအရ PCIe Gen4 SSD အများစုထက် သာလွန်ပါသည်။ သို့သော် ဤအထင်ကြီးလောက်သော သတ်မှတ်ချက်များရှိနေသော်လည်း ကျွန်ုပ်တို့၏ စွမ်းဆောင်ရည် benchmarking သည် အထူးကောင်းမွန်သော ရလဒ်များ မရရှိခဲ့ကြောင်း သင်တွေ့မြင်ရပါလိမ့်မည်။ Phison E26 ကိုအသုံးပြုသော drive များသည် ယေဘုယျအားဖြင့် ခိုင်မာသော straight-line နံပါတ်များကို ပြသခဲ့သော်လည်း စမ်းသပ်မှုအများအပြားတွင် high-end Gen4 SSD များထက် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ခြင်း မရှိပါ။

GIGABYTE Aorus 12000 ကို motherboard မှာ install လုပ်ထားပါတယ်။

သို့သော်လည်း၊ ဤ SSD သည် ဤစာရေးချိန်တွင် NewEgg တွင် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သော ဈေးနှုန်းဖြင့် $154 ရှိကြောင်း ဖော်ပြသင့်ပါသည်။ ထို့ကြောင့် Firecuda 540 ထက် ပိုမိုစျေးသက်သာပြီး ၎င်းသည် NAND နည်းပညာဟောင်းကို အသုံးပြုထားပြီး $180 ဖြင့် ရောင်းချပါသည်။ ဤစျေးနှုန်းနိမ့်ကျမှုသည် အစပိုင်းတွင် ဆွဲဆောင်မှုရှိပုံရသော်လည်း၊ SSD များနှင့်ပတ်သက်လာလျှင် ကုန်ကျစရိတ်လျှော့ချခြင်းသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော အလုံးစုံတန်ဖိုးသို့ မပြောင်းလဲနိုင်ကြောင်း သတိပြုရန် အရေးကြီးပါသည်။ အရည်အသွေး၊ စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုတို့သည်လည်း ၎င်းတို့၏ အမှန်တကယ်တန်ဖိုးကို တိကျစွာ အကဲဖြတ်ရန် ထည့်သွင်းစဉ်းစားသင့်သော အဓိကအချက်များဖြစ်သည်။

GIGABYTE Aorus 12000 ဒီဇိုင်းနှင့် တည်ဆောက်မှု

ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာအရ AORUS 12000 SSD သည် ခိုင်မာသောတည်ဆောက်မှုအရည်အသွေးကို ပေးစွမ်းသည်။ ၎င်းတွင် အဆင့်မြင့် Nanocarbon thermal နည်းပညာဖြင့် ဖုံးအုပ်ထားသော dual heat pipes နှင့် stacked fins များပါရှိသော optional M.2 Thermal Guard XTREME ပါရှိသည်။

အလူမီနီယမ် M2 အောက်ခံပြားနှင့် နှစ်ဘက်သုံး အပူစီးကူးမှုမြင့်မားသော ပြားသည် ဤအလွှာလိုက် တောင်ပံများဆီသို့ အပူကို ထိရောက်စွာ လွှဲပြောင်းပေးပြီး အပူအများဆုံး ပျံ့နှံ့စေရန် ရည်ရွယ်ပါသည်။ အလုပ်လုပ်သည့် အပူချိန်မြင့်မားခြင်းသည် တစ်ခါတစ်ရံတွင် ဒေတာဆုံးရှုံးမှုနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျဆင်းစေနိုင်သောကြောင့် ၎င်းသည် အထူးအရေးကြီးသောကြောင့် passive airflow ပါသော စနစ်များကို လည်ပတ်နေသူများ သို့မဟုတ် CPU AIO ရေအအေးပေးစက်များကို အသုံးပြုသူများအတွက်လည်း စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော ရွေးချယ်မှုတစ်ခု ဖြစ်နိုင်ပါသည်။

၅ နှစ်အာမခံ အကန့်အသတ်နဲ့ ကျောထောက်နောက်ခံပေးထားတဲ့ AORUS 12000 Gen5 SSD ဟာ 1TB နဲ့ 2TB မော်ဒယ်တွေအတွက် အသီးသီး ဒေါ်လာ ၁၅၄ နဲ့ ၂၆၅ အသီးသီး ကျသင့်ပါတယ်။ ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် 1TB မော်ဒယ်ကို ကြည့်ပါမယ်။

GIGABYTE Aorus 12000 သတ်မှတ်ချက်များ

interface: PCI-Express 5.0×4၊ NVMe 2.0
ပုံစံအချက်: M.2 2280
စွမ်းဆောင်ရည်: 1TB၊ 2TB
NAND: 3D TLC NAND ဖလက်ရှ်
ပြင်ပ DDR ကက်ရှ်- LPDDR4 2GB
အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုနှုန်း: 11,700 ကို MB / s up
အဆင့်ဆင့်ရေးသားမှုအမြန်နှုန်း: 9,500MB/s အထိ
ရှုထောင့်: Heatsink မပါဝင်သော SSD: 80 x 22 x 3.5mm
Heatsink ပါသော SSD: 92 x 23.5 x 44.7 mm
ပျက်ကွက်မှုအကြား ပျမ်းမျှအချိန် (MTBF): 1.6 သန်းနာရီ
အများဆုံးလည်ပတ်မှုစွမ်းအား: 11W
ပါဝါသုံးစွဲမှု (အားလပ်ချိန်၊ PS3): <144mW
ပါဝါသုံးစွဲမှု (PS4၊ L1.2): <85mW
အပူချိန် (လည်ပတ်မှု): ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 0 ဖို့ကို C ° 70
အပူချိန် (သိုလှောင်မှု): ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 40 ဖို့ကို C ° -85
အာမခံ: ၅ နှစ် သို့မဟုတ် 700TBW ကန့်သတ်ထားသည်။
၅ နှစ် သို့မဟုတ် 700TBW ပေါ်တွင် အခြေခံသည့် အကန့်အသတ်ရှိသော အာမခံ၊ မည်သည့်အရာက ဦးစွာရောက်လာသည်ဖြစ်စေ။

GIGABYTE Aorus 12000 စွမ်းဆောင်ရည်

ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် 1TB မော်ဒယ်ကို ကြည့်ပါမယ်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ SSD တွေကတော့ လူကြိုက်များတဲ့ Gen4 SSD တွေနဲ့ Gen5 SSD တွေရဲ့ ပထမဆုံး wave ရောနှောထားတာပါ။ စမ်းသပ်ပြီးသား တခြား Gen5 SSD တွေကတော့ Phison E26 platform တပ်ဆင်ထားပါတယ်။

စမ်းသပ်မှုအတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ပလက်ဖောင်းနှစ်ခုကို အသုံးပြုပါသည်။ စားသုံးသူစမ်းသပ်မှုပလက်ဖောင်းသည် PCIe Gen4/Gen5 SSD များကို ပံ့ပိုးပေးပြီး BlackMagic DiskSpeed ​​Test နှင့် CrystalDiskMark ကဲ့သို့သော ပေါ့ပါးသော စားသုံးသူအခြေပြု စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကျွန်ုပ်တို့၏ အဓိကပလက်ဖောင်းဖြစ်သော Dell PowerEdge R760 တို့အတွက် တစ်ခါတစ်ရံ အသုံးပြုပါသည် ။ ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise စမ်းသပ်မှုများနှင့် ထပ်တူကျပါသည်။ အမြင့်ဆုံးပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိစေရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် Serial Cables နှင့် လုပ်ဆောင်ခဲ့ပြီး U.2/U.3၊ M.2 နှင့် E1.S/E3.S drive စမ်းသပ်မှုအတွက် 8-bay PCIe Gen5 JBOF ကို ပံ့ပိုးပေးခဲ့ပါသည်။ ၎င်းသည် လက်ရှိနှင့် ပေါ်ထွက်လာသော drive အမျိုးအစားအားလုံးကို တူညီသော စမ်းသပ်မှု hardware တွင် စမ်းသပ်နိုင်စေပါသည်။

Dell PowerEdge R760 ဖွဲ့စည်းပုံ

  • Intel Xeon Gold 6430 နှစ်လုံး (32 cores/64 threads, 1.9GHz base)
  • 1TB DDR5 RAM
  • Ubuntu ကို 22.04

VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

သိုလှောင်မှုကိရိယာများကို benchmarking လုပ်သည့်အခါ application testing သည် အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing သည် ဒုတိယဖြစ်သည်။ တကယ့် workloads များ၏ ပြီးပြည့်စုံသောကိုယ်စားပြုမှုမဟုတ်သော်လည်း၊ synthetic testing များသည် baseline storage devices များအား repeatability factor ဖြင့် ယှဉ်ပြိုင်သော solution များကို နှိုင်းယှဉ်ရန်လွယ်ကူစေသည်။ ဤ workloads များသည် “four corners” tests များနှင့် common database transfer size tests များမှ VDI environments အမျိုးမျိုးမှ trace captures များအထိ testing profiles အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်သည်။

ဤစမ်းသပ်မှုများသည် scripting engine ပါရှိသော ဘုံ vdBench workload generator ကို အသုံးပြုထားပြီး၊ scripting engine သည် ကြီးမားသော compute testing cluster ပေါ်တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်ပြီး ဖမ်းယူပေးပါသည်။ ၎င်းသည် flash array များနှင့် တစ်ဦးချင်း storage device များအပါအဝင် မတူညီသော storage device များတွင် တူညီသော workload များကို ထပ်ခါတလဲလဲ လုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ ဤ benchmark များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် drive မျက်နှာပြင်တစ်ခုလုံးကို data များဖြင့် ဖြည့်ပြီးနောက် drive သည် application workload များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive စွမ်းရည်၏ တစ်ရာခိုင်နှုန်းနှင့်ညီမျှသော drive အပိုင်းကို ပိုင်းခြားပေးပါသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ ၁၀၀ ရာခိုင်နှုန်းကို အသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို တည်ငြိမ်သောအခြေအနေသို့ ယူဆောင်သွားသည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့်၊ ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော write speed များကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။

ကိုယ်ရေးအချက်အလက်

  • 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
  • ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • VDI ပရိုဖိုင်များ

4K random read ကနေစပြီး GIGABYTE Aorus 12000 Gen5 drive ဟာ ဦးဆောင်နေတဲ့ drive တွေထက် အများကြီးနောက်ကျပြီး စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်းမှာတော့ ယခင် drive နဲ့ နီးစပ်နေပြီး 165.5ms မှာ 770K IOPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Gen4 Solidigm P44 Pro SSD ဟာ ဒီမှာ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ drive တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။

Gigabyte Aorus 12000 ကျပန်းဖတ် 4k

Aorus 12000 Gen5 SSD ကလည်း ရေးသားမှုအပိုင်းမှာ အတူတူပဲ စွမ်းဆောင်နိုင်ခဲ့ပြီး Solidigm drive ထက်သာလွန်ပြီး ဒုတိယနေရာမှာ ရပ်တည်နေပါတယ်။ ဒီမှာတော့ 264k IOPS အမြန်နှုန်းနဲ့ 198.8µs latency ရှိပြီး Aorus ရဲ့ အဟောင်းထက် နှေးကွေးပါတယ်။

Gigabyte Aorus 12000 ကျပန်း 4k ရေးသည်။

sequential read 64k workload ကိုပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ Aorus 12000 က အသင့်အတင့်ပိုကောင်းတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး အလုံးစုံ 3 နေရာမှာရပ်တည်ခဲ့ပါတယ် ။ စမ်းသပ်မှုကို 5.77GB/s အမြန်နှုန်းနဲ့ 346.1µs latency မှာအဆုံးသတ်ခဲ့ပါတယ်။

Gigabyte Aorus 12000 စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု 64k

ကံမကောင်းစွာပဲ၊ Aorus 12000 ဟာ sequential writes မှာ နောက်ဆုံးနေရာကို ပြန်ရောက်သွားခဲ့တယ်။ စမ်းသပ်မှုအဆုံးမှာ drive ဟာ 1GB/s ကျော်နဲ့ latency 1,000µs ကျော်အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့တယ်။ သူ့ရဲ့ရှေ့က drive ဟာ 1.4GB/s နဲ့ဆိုရင် အများကြီးပိုကောင်းပါတယ်။

Gigabyte Aorus 12000 အဆက်မပြတ်ရေးသားမှု 64k

နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ drive တွေကို ပိုပြီးအခွန်ကောက်ခံဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ VDI benchmark တွေကို ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုတွေမှာ Boot၊ Initial Login နဲ့ Monday Login တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ boot ကနေစပြီး Aorus 12000 ဟာ အတော်လေး အားနည်းတဲ့ ရလဒ်တွေ ရှိခဲ့ပြီး 236.1ms မှာ 140K IOPS ဝန်းကျင်နဲ့ အမြင့်ဆုံး ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

Gigabyte Aorus 12000 VDI boot လုပ်ခြင်း နောက်တစ်ခုကတော့ VDI Initial Login ပါ။ Aorus 12000 ဟာ Solidigm P44 Pro လောက် မဆိုးပေမယ့် latency မှာ 603.3ms မှာ 50K IOPS ပဲရှိတဲ့ သူ့ရဲ့ အရင်ထက် သိသိသာသာ အားနည်းတဲ့ ရလဒ်တွေ ရှိနေဆဲပါ။

နောက်ဆုံးအနေနဲ့ VDI Monday Login benchmark ရှိပြီး ရလဒ်ကောင်းတွေ ပြသခဲ့ပါတယ်။ တတိယနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့တဲ့ Aorus 12000 ဟာ latency 388.7ms နဲ့ 41K IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

ဘွတ်ဘုတ်

BOOT-BENCH-1 သည် OCP မှ server boot duty အတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော SSD များကို profile လုပ်ရန် လက်ခံကျင့်သုံးသော workload profile တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် enterprise SSD များအတွက် အလိုလိုသိနိုင်သော အလုပ်တစ်ခုဖြစ်သော်လည်း၊ client SSD များကို ၎င်းတို့၏ စွမ်းဆောင်ရည်၊ စွမ်းရည်နှင့် ကုန်ကျစရိတ်ပေါင်းစပ်မှုကြောင့် မကြာခဏ ရွေးချယ်လေ့ရှိသည်။ boot drive ပြဿနာသည် hyperscaler များနှင့်သာမက server နှင့် storage system provider များနှင့်ပါ သက်ဆိုင်သည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် ၎င်းတို့သည် အလားတူစိန်ခေါ်မှုများနှင့် ရင်ဆိုင်နေရသောကြောင့်ဖြစ်သည်။

ဤ boot workload သည် read-heavy workload sequence ကို မစမ်းသပ်မီ drive တစ်ခုလုံးကို write များဖြင့် ဖြည့်ပေးသည့် အတော်လေး ပြင်းထန်သော test plan ကို လုပ်ဆောင်သည်။ စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီအတွက်၊ ၎င်းသည် 15MiB/s synchronous 128k random write နှင့် 5MiB/s synchronous 128k random write/trim background workload တို့နှင့်အတူ 32K random read async operation ကို လုပ်ဆောင်သည်။ script သည် 4-job level တွင် random-read activity ဖြင့် စတင်ပြီး ၎င်း၏ အမြင့်ဆုံးအချိန်တွင် 256-jobs အထိ တိုးချဲ့သည်။ နောက်ဆုံးရလဒ်မှာ ၎င်း၏ အမြင့်ဆုံးလည်ပတ်မှုအတွင်း လုပ်ဆောင်သော read-operations ဖြစ်သည်။

ဒီ benchmark အတွက် OCP ရည်မှန်းချက်က 60K read IOPS မှာ pass/fail ဖြစ်ဖို့ပါ။ ကျွန်တော်တို့စမ်းသပ်တဲ့ drive အများစုကတော့ အနည်းဆုံးထက် အများကြီးကျော်လွန်နေပေမယ့် ရလဒ်တွေကတော့ ဘယ်လိုပဲဖြစ်ဖြစ် သင်ခန်းစာယူစရာပါပဲ။

ကံမကောင်းစွာပဲ၊ ၎င်း၏ရှေ့ပြေး SSD ကဲ့သို့ပင် Arorus 12000 သည် ၎င်း၏ latency ညံ့ဖျင်းမှုနှင့် IOPS ကြောင့် “DNF” ရရှိရန် နောက်ထပ် SSD တစ်ခုဖြစ်ပြီး ကန့်သတ်ချက်မပြုလုပ်ခဲ့ပါ။ ယနေ့အထိ Phison E26 Gen5 စားသုံးသူ SSD အများစုသည် ဤစမ်းသပ်မှုကို မအောင်မြင်ခဲ့ဘဲ အနည်းငယ်သာ အောင်မြင်ခဲ့သည်။

လက်ရှိ boot leaderboard က ဒီလိုပါ။

SSD ကို IOPS ကိုဖတ်ပါ
Sk hynix ပလက်တီနမ် P41 220,884 IOPS
WD SN850X 219,883 IOPS
Solidigm P44 Pro 211,999 IOPS
ဖန်တမ် VENOM8 190,573 IOPS
Samsung က 990 Pro ကို 176,677 IOPS
Sabrent Rocket 4 Plus အား 162,230 IOPS
ADATA Legend 970 65,632 IOPS
Predator Storage GM7 35,302 IOPS
အော်ရပ်စ် ၁၀၀၀၀ DNF

CrystalDiskMark မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု

GIGABYTE Aorus 12000 ရဲ့ Gen5 အမြန်နှုန်းကို ပြသဖို့အတွက် ပေါ့ပါးတဲ့ စမ်းသပ်မှုကို ကျွန်တော်တို့ ပြုလုပ်ခဲ့ပါတယ်။ CrystalDiskMark ကို အသုံးပြုပြီး drive ဟာ read နဲ့ write နှစ်ခုလုံးအတွက် 10GB/s ထက်ကျော်လွန်တဲ့ sequential transfer speeds ကို မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပြီး read အတွက် 11.7GB/s နဲ့ write အတွက် 9.5GB/s ရှိခဲ့ပါတယ်။ စိတ်ဝင်စားစရာကောင်းတာက CrystalDiskMark ရလဒ်တွေဟာ specification sheet မှာ ဖော်ပြထားတဲ့အတိုင်း တိကျစွာ ကိုက်ညီမှုရှိပါတယ် ။ ဒီ ရှားရှားပါးပါး တိုက်ဆိုင်မှုတစ်ခုဟာ အဓိပ္ပာယ်မရှိပေမယ့် ကျွန်တော်တို့ ရှားရှားပါးပါးပဲ မြင်တွေ့ရတဲ့ အရာတစ်ခုပါပဲ။

CrystalDiskMark GIGABYTE Aorus 12000

CrystalDiskMark ရဲ့ queue depth မြင့်မားခြင်းက (BlackMagic နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင်) drive အတွက် အကောင်းဆုံးအခြေအနေကို ပြသနိုင်စေပါတယ်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ drive တွေကြားက ဒီစမ်းသပ်မှုရလဒ်တွေဟာ အလွန်နီးကပ်စွာ ကိုက်ညီနေတာကြောင့် လက်တွေ့ကမ္ဘာရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကွာခြားချက်တွေဟာ မပြောပလောက်ပါဘူး။

CDM မြန်နှုန်းစမ်းသပ်မှု GIGABYTE Aorus 12000 ADATA Legend 970 GIGABYTE Aorus 10000 Seagate Firecuda 540
ရေးသား 9.5GB / s နဲ့ 10.08GB / s နဲ့ 10.08GB / s နဲ့ 10.09GB / s နဲ့
ဖတ် 11.7GB / s နဲ့ 10.16GB / s နဲ့ 10.18GB / s နဲ့ 10.17GB / s နဲ့

Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးစွဲသူစမ်းသပ်ပလက်ဖောင်းပေါ်ရှိ Windows 11 ပတ်ဝန်းကျင်အတွင်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို လူကြိုက်များသော Blackmagic စမ်းသပ်မှုမှတစ်ဆင့် တိုင်းတာခဲ့ပါသည်။ ဤတွင် Aorus 12000 သည် 7.5GB/s read (ပျမ်းမျှထက်မြင့်သည်) နှင့် 9.1GB/s write (ပျမ်းမျှထက်နိမ့်သည်) ရရှိခဲ့သည်။

BlackMagic Disk မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း GIGABYTE Aorus 12000
Disk Speed ​​Test GIGABYTE Aorus 10000 ADATA Legend 970 Gigabyte
အော်ရပ်စ် ၁၀၀၀၀
Seagate Firecuda 540
ရေးသား  9,113.3MB / s နဲ့ 9,634.7MB / s နဲ့ 9,661.0MB / s နဲ့ 9,575.6MB / s နဲ့
ဖတ်  7,491.3MB / s နဲ့ 6,755.6MB / s နဲ့ 6,737.5MB / s နဲ့ 6,746.5MB / s နဲ့

ကောက်ချက်

AORUS 12000 Gen5 SSD သည် ၎င်း၏ရှေ့ပြေး AORUS 10000 ထက် အဆင့်မြှင့်တင်မှုအဖြစ် ရောက်ရှိလာပြီး Micron ၏ အထင်ရှားဆုံးပြောင်းလဲမှုအဖြစ် 232-layer NAND အသစ်ကို ပါရှိသည်။ ၎င်းတွင် MBTF အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ၁.၆ သန်းနာရီရှိပြီး ပုံမှန် M.2 2280 ပုံစံဖြင့် ထွက်ပေါ်လာသည်။ အဆုံးစွန်အားဖြင့် ဤ drive သည် ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သောစျေးနှုန်းဖြင့် ထွက်ပေါ်လာသော်လည်း ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်သည် ၎င်း၏ PCIe Gen5 interface မှ သတ်မှတ်ထားသော မျှော်လင့်ချက်များနှင့် အပြည့်အဝ မကိုက်ညီပါ။ AORUS 12000 Gen5 SSD သည် ဘတ်ဂျက်နှင့် လိုက်လျောညီထွေရှိသော Gen5 drive ကို ရှာဖွေနေသူများအတွက် ဆွဲဆောင်မှုရှိသော အဆိုပြုချက်တစ်ခု ဖြစ်နိုင်သော်လည်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဦးစားပေးသူများအတွက် အခြားနေရာတွင် ပိုမိုကောင်းမွန်သောတန်ဖိုးကို ရှာတွေ့နိုင်ပါသည်။

တကယ့်စွမ်းဆောင်ရည်စံနှုန်းတွေအရ AORUS 12000 ဟာ 4K random read and write test တွေအပြင် VDI benchmark တွေအပါအဝင် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ benchmark အများစုမှာ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ ဒီနယ်ပယ်တွေမှာ ရလဒ်တွေက ပြိုင်ဘက်တွေထက် နိမ့်ကျနေရုံသာမက သူ့ရဲ့ရှေ့က drive တွေထက်လည်း နိမ့်ကျနေတတ်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ဒါက အံ့သြစရာတော့ မဟုတ်ပါဘူး။ ဒီလိုယှဉ်ပြိုင်နိုင်စွမ်းမရှိတာက တူညီတဲ့ controller ကိုသုံးတဲ့ တခြား Gen5 drive တွေနဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။ သူတို့ဟာ top-end Gen4 SSD တွေထက်တောင် သာလွန်အောင် မစွမ်းဆောင်နိုင်သေးပါဘူး။

ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် AORUS 12000 ရဲ့ 1TB မော်ဒယ်ကို ကျွန်တော်တို့ ရရှိခဲ့တာ သတိပြုဖို့ အရေးကြီးပါတယ်။ ဆန့်ကျင်ဘက်အနေနဲ့ AORUS 10000 ရဲ့ 2TB မော်ဒယ်ကို benchmark လုပ်ခဲ့ပြီး ကျွန်တော်တို့ နှိုင်းယှဉ်ခဲ့တဲ့ တခြား drive တွေကလည်း 2TB မော်ဒယ်တွေပါပဲ။ ဒီ capacity ကွာခြားချက်က performance metrics တွေကို လွှမ်းမိုးနိုင်ပါတယ်။ ဘာလို့လဲဆိုတော့ SSD တွေဟာ NAND configuration နဲ့ တခြားအချက်တွေမှာ ကွာခြားချက်တွေကြောင့် သူတို့ရဲ့ capacity ပေါ်မူတည်ပြီး performance characteristics အမျိုးမျိုးကို ပြသလေ့ရှိလို့ပါ။ ဒါကြောင့် GIGABYTE က benchmarking အတွက် 2TB ဗားရှင်းကို ပို့ပေးခဲ့ရင် ရလဒ်အနည်းငယ် ကွဲပြားနိုင်ပါတယ်။

သို့သော်လည်း၊ ၎င်း၏ ရွေးချယ်နိုင်သော အပူကာ အပူစုပ်ကန်နှင့် ခိုင်မာသော တည်ဆောက်မှု အရည်အသွေးဖြင့် ဆွဲဆောင်မှုအချို့ ရှိနိုင်သော်လည်း၊ ဤ drive သည် AORUS 10000 ထက် များစွာ စိတ်ပျက်စရာကောင်းသော အဆင့်မြှင့်တင်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး ရှေ့သို့ ခုန်ပျံကျော်လွှားခြင်းထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ ၎င်း၏ လက်ရှိဈေးနှုန်းအရ၊ ၎င်းသည် အဟောင်း NAND ကို အသုံးပြုသည့် FireCuda 540 ($180) ထက် နိမ့်ကျသော်လည်း၊ သက်သာမှုသည် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော စွမ်းဆောင်ရည် အားနည်းချက်များကို ဖြည့်ဆည်းရန် အမှန်တကယ် မလုံလောက်ပါ။ ထို့ကြောင့် ၎င်း၏ ပိုမိုအစွမ်းထက်သော ပြိုင်ဘက်များ သို့မဟုတ် ၎င်း၏ ရှေ့ပြေးဖြစ်သော AORUS 10000 ကိုပင် ယေဘုယျစားသုံးသူများနှင့် စွမ်းဆောင်ရည် ဝါသနာရှင်များ နှစ်ဦးစလုံးအတွက် အကြံပြုရန် ခက်ခဲစေသည်။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။