Intel သည် ၂၀၁၉ ခုနှစ် နွေဦးရာသီတွင် volatile DRAM နှင့် high-performance SSD များကြား ကွာဟချက်ကို ပေါင်းကူးရန် နည်းလမ်းတစ်ခုအဖြစ် Optane DC Persistent Memory Module ကို မိတ်ဆက်ခဲ့သည်။ တစ်နှစ်ကျော်ကျော်အကြာတွင် Intel သည် Intel Optane Persistent Memory 200 Series သို့မဟုတ် အတိုကောက် Optane PMem 200 ဖြင့် platform ကို တည်ဆောက်ခဲ့သည်။ module အသစ်များကို 3rd Gen Intel Xeon Scalable Processors အသစ်များအတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားပြီး Intel SSD များနှင့် ပေါင်းစပ်ခြင်းသည် platform တစ်ခုဖြစ်သည်။ PMem 200 သည် Gen1 ထက် memory bandwidth ၃၂% ပိုမိုပေးစွမ်းနိုင်သည်ဟု ဆိုထားပြီး ၎င်းသည် ကောင်းမွန်သော မြှင့်တင်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး ဤသုံးသပ်ချက်တွင် ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်မည့်အရာတစ်ခုဖြစ်သည်။
နောက်ခံအကြောင်းအရာအရ၊ PMem အကြောင်း ကျွန်ုပ်တို့တွင် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့် ယခင်လွှမ်းခြုံမှုရှိပါသည်။ ယခုဗားရှင်းသည် ပထမဗားရှင်းနှင့် သိပ်မကွာခြားသောကြောင့်၊ ယခင်ဗားရှင်းအများစုသည် ဗိသုကာ၊ အကျိုးကျေးဇူးများ စသည်တို့အရ ယနေ့ခေတ်တွင် အတော်လေးသက်ဆိုင်နေဆဲဖြစ်သည်။ PMem အကြောင်း အရှိန်အဟုန်မြှင့်တင်ရန် လိုအပ်ပါက အသုံးဝင်သော အစိတ်အပိုင်းအချို့ကို ဖော်ပြလိုက်ပါသည်။
- ပေါ့ဒ်ကတ်စ် #၆၀: ခရစ္စတီ မန်း၊ Intel Persistent Memory
- Intel Optane DC အမြဲတမ်း မှတ်ဉာဏ် NoSQL စွမ်းဆောင်ရည် ပြန်လည်သုံးသပ်ခြင်း
- Supermicro SuperServer နှင့်အတူ Intel Optane DC Persistent Memory ကို ပထမဆုံးအကြိမ် ကြည့်ရှုသုံးသပ်ချက်
- Intel က ရှင်းပြပါတယ် DAOS ဖြင့် PMem 200 ၏ အကျိုးကျေးဇူးများ
ဤသုံးသပ်ချက်တွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် နည်းပညာပေါင်းစပ်မှုကောင်းတစ်ခုကို ပေါင်းစပ်ထားပါသည်။ ဟာ့ဒ်ဝဲဘက်တွင်၊ PMem 200 မော်ဂျူးများနှင့် နောက်ဆုံးပေါ် Xeon Scalable CPU များဖြင့် ကောင်းစွာတပ်ဆင်ထားသော Intel OEM box တစ်ခုရှိသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် memory module များကို အကောင်းဆုံးအသုံးချနိုင်ရန် ရည်ရွယ်ချက်ဖြင့်တည်ဆောက်ထားသော software ဖြစ်သည့် MemVerge memory Machine v1.2 ကို အပေါ်မှ အလွှာလိုက်ထပ်ထည့်ထားပါသည်။
Intel Optane Persistent Memory 200 Series မှာ ဘာတွေအသစ်အဆန်းရှိလဲ။
200 စီးရီးရဲ့ အကျိုးကျေးဇူးအများစုဟာ တတိယမျိုးဆက် Intel Xeon Scalable Processors တွေကနေ မြှင့်တင်မှုနဲ့ ဆက်စပ်နေပါတယ်။ PMem 200 က 3,200 MT/s support ရရှိတာကြောင့် memory bandwidth throughput မှာ အကြီးမားဆုံး ကွာခြားချက်ပါပဲ။ ဒါပေမယ့် absolute performance နဲ့ ဆက်စပ်တဲ့ တခြားအကျိုးကျေးဇူးတွေလည်း ရှိပါသေးတယ်။
ယခင်ဗားရှင်းတွင် Core အရေအတွက်မှာ ၈ မှ ၂၈ cores အထိရှိပြီး 200 စီးရီးတွင် ၁၆ cores မှစတင်၍ ၄၀ အထိရှိသည်။ ပထမဆုံး PMem ဖြင့် အသုံးပြုသူများသည် PMem 3TB ထည့်သွင်းနိုင်ပြီး socket တစ်ခုလျှင် စုစုပေါင်း 4.5TB မှတ်ဉာဏ်ရှိခဲ့ပြီး ယခုအခါ socket တစ်ခုလျှင် စုစုပေါင်း 6TB ရှိပြီဖြစ်ပြီး PMem 200 4TB ထည့်သွင်းထားသည်။ အမြင့်ဆုံး thermal design power သည် 18W မှ 15W သို့ ကျဆင်းသွားသည်။ ထို့အပြင် အသစ်ထွက် persistent memory တွင် eADR၊ တိုးချဲ့ထားသော Asynchronous DRAM Refresh ပါရှိသည်။
PMem 100 နှင့် 200 စွမ်းဆောင်ရည်ကွာခြားချက်များ (512GB)
| PMem | Intel Optane | Intel Optane 200 |
| ခံနိုင်ရည် ၁၀၀% ရေးသားမှု ၁၅ ဝပ် ၂၅၆ ဘီ | 300 PBW | 410 PBW |
| ခံနိုင်ရည် ၁၀၀% ရေးသားမှု ၁၅ ဝပ် ၆၄ ဘီ | 75 PBW | 103 PBW |
| လှိုင်းအလျား ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု ၁၅ ဝပ် ၆၄ ဘိုက် | 5.3GB / s နဲ့ | 7.45GB / s နဲ့ |
| လှိုင်းအကျယ် ၁၀၀% ရေးသားမှု ၁၅ ဝပ် ၆၄ ဘီ | 1.89GB / s နဲ့ | 2.60GB / s နဲ့ |
| လှိုင်းအလျား ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု ၁၅ ဝပ် ၆၄ ဘိုက် | 1.4GB / s နဲ့ | 1.86GB / s နဲ့ |
| လှိုင်းအကျယ် ၁၀၀% ရေးသားမှု ၁၅ ဝပ် ၆၄ ဘီ | 0.47GB / s နဲ့ | 0.65GB / s နဲ့ |
Intel Optane Persistent Memory 200 Series သတ်မှတ်ချက်များ
| လိုက်ဖက်သော ပရိုဆက်ဆာ | 4-socket ပလက်ဖောင်းများပေါ်တွင် 3rd Gen Intel Xeon Scalable ပရိုဆက်ဆာများ | |||||
| form ကို Factor | အမြဲတမ်း မှတ်ဉာဏ် မော်ဂျူး | |||||
| SKU | 128 GB ကို | 256 GB ကို | 512 GB ကို | |||
| အသုံးပြုသူစွမ်းရည် | 126.7 GB ကို | 253.7 GB ကို | 507.7 GB ကို | |||
| MOQ | 4 | 50 | 4 | 50 | 4 | 50 |
| နည်းပညာ | Intel Optane နည်းပညာ | |||||
| ကန့်သတ်အာမခံ | 5 အနှစ် | |||||
| AFR | ≤ 0.44 | |||||
| ခံနိုင်ရည် ၁၀၀% ရေးသားမှု ၁၅ ဝပ် ၂၅၆ ဘီ | 292 PBW | 497 PBW | 410 PBW | |||
| ခံနိုင်ရည် ၆၇% ဖတ်ရှုခြင်း၊ ၃၃% ရေးသားခြင်း 15W 256B |
224 PBW | 297 PBW | 242 PBW | |||
| ခံနိုင်ရည် ၁၀၀% ရေးသားခြင်း 15W 64B |
73 PBW | 125 PBW | 103 PBW | |||
| ခံနိုင်ရည် ၆၇% ဖတ်ရှုခြင်း၊ ၃၃% ရေးသားခြင်း 15W 64B |
56 PBW | 74 PBW | 60 PBW | |||
| bandwidth ၁၀၀% ဖတ်ရှုခြင်း 15W 256B |
7.45 GB ကို / s နဲ့ | 8.10 GB ကို / s နဲ့ | 7.45 GB ကို / s နဲ့ | |||
| Bandwidth ၆၇% ဖတ်ရှုခြင်း၊ ၃၃% ရေးသားခြင်း 15W 256B |
4.25 GB ကို / s နဲ့ | 5.65 GB ကို / s နဲ့ | 4.60 GB ကို / s နဲ့ | |||
| bandwidth 100% ရေးသားခြင်း 15W 256B |
2.25 GB ကို / s နဲ့ | 3.15 GB ကို / s နဲ့ | 2.60 GB ကို / s နဲ့ | |||
| bandwidth ၁၀၀% ဖတ်ရှုခြင်း 15W 64B |
1.86 GB ကို / s နဲ့ | 2.03 GB ကို / s နဲ့ | 1.86 GB ကို / s နဲ့ | |||
| Bandwidth ၆၇% ဖတ်ရှုခြင်း၊ ၃၃% ရေးသားခြင်း 15W 64B |
1.06 GB ကို / s နဲ့ | 1.41 GB ကို / s နဲ့ | 1.15 GB ကို / s နဲ့ | |||
| bandwidth 100% ရေးသားခြင်း 15W 64B |
0.56 GB ကို / s နဲ့ | 0.79 GB ကို / s နဲ့ | 0.65 GB ကို / s နဲ့ | |||
| DDR ကြိမ်နှုန်း | 3200 MT / s နဲ့ | |||||
| အများဆုံး TDP | 15W | 18W | ||||
| အပူချိန် (အမြင့်ဆုံး) | ≤ ၈၃°C (၈၅°C ပိတ်သိမ်းခြင်း၊ ပုံသေ ၈၃°C) မီဒီယာအပူချိန် | |||||
| အပူချိန် (ပတ်ဝန်းကျင်) | ၁၅ ဝပ်အတွက် ၄၃°C @ ၂.၇ မီတာ/စက္ကန့် | |||||
| အပူချိန် (ပတ်ဝန်းကျင်) | ၁၅ ဝပ်အတွက် ၄၃°C @ ၂.၇ မီတာ/စက္ကန့် | |||||
MemVerge စီမံခန့်ခွဲမှု
MemVerge Memory Machine v1.2 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ မူလသုံးသပ်ချက်တွင် မြင်တွေ့ခဲ့ရသည့် GUI အတိုင်းပင် အသုံးပြုထားဆဲဖြစ်သည် ။ Global Dashboard သည် CPU၊ Memory၊ Storage နှင့် Networking ကဲ့သို့သော GUI အများစုကို ကြည့်ရှုသည့် DRAM နှင့် PMem ကို အာရုံစိုက်ခြင်းဖြင့် ၎င်းကိုယ်တိုင် ထူးခြားစေသည်။ IO-intensive application များအတွက်၊ စနစ်များစွာတွင် storage အသုံးပြုမှုကို ပြသသည့် dashboard များသည် အဖိုးတန်နိုင်ပါသည်။ memory-centric application များအတွက်၊ Memory Machine Global Dashboard သည် server များစွာတွင် memory အသုံးပြုမှု၊ node အခြေအနေ၊ events များနှင့် alerts များကို မြင်ယောင်နိုင်သည့် ထူးခြားသောစွမ်းရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။
အဓိကအချက်အနေနဲ့ DRAM နဲ့ PMem bandwidth ကို စမ်းသပ်နေချိန်မှာရော၊ အသုံးပြုသူအများစုက နည်းပညာကို အသုံးချနေချိန်မှာပါ စောင့်ကြည့်နိုင်ပါတယ်။ DRAM နဲ့ PMEM အသုံးပြုမှုဒေတာဟာ စနစ်စီမံခန့်ခွဲသူတွေရဲ့ အရွယ်အစားဆုံးဖြတ်ချက်တွေကို လမ်းညွှန်ပေးပြီး စွမ်းဆောင်ရည်ချိန်ညှိခြင်းနဲ့ debugging အတွက် လိုအပ်တဲ့ workload ရဲ့ အပြုအမူကို နားလည်အောင် ကူညီပေးပါတယ်။ ဥပမာအားဖြင့်၊ workload တစ်ခုဟာ မှတ်ဉာဏ်အသုံးပြုမှုအမြင့်ဆုံးကို ရောက်ရှိတဲ့အခါ ဒါမှမဟုတ် မှတ်ဉာဏ်ကို အခါအားလျော်စွာ ခွဲဝေချထားပေးနေတဲ့အခါ မှတ်ဉာဏ်အသုံးပြုမှုကို အဆက်မပြတ်မြင်နိုင်ပါတယ်။ OOM ကြောင့် application တစ်ခု crash ဖြစ်တဲ့အခါ ဒါက အထူးအရေးကြီးပါတယ်။ စီမံခန့်ခွဲသူတွေဟာ မှတ်ဉာဏ်အသုံးပြုမှုဒေတာကို မြင်နိုင်ပြီး ဘယ်အချိန်မှာ ဖြစ်ပျက်ခဲ့တယ်ဆိုတာကို အတိအကျ မြန်မြန်ဆန်ဆန် သိရှိနိုင်ပါတယ်။
instances tab အောက်မှာ Redis instances တွေနဲ့ သူတို့ရဲ့ summaries တွေကို မြင်နိုင်ပါတယ်။
MemVerge Memory Machine စီမံခန့်ခွဲမှု အင်တာဖေ့စ်သည် အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များစွာတွင် စီမံခန့်ခွဲသူများအား ကူညီပေးနိုင်ပါသည်-
Crash ပြန်လည်ရယူခြင်း – snapshot GUI ကို database ကို လျင်မြန်စွာ ပြန်လည်ယူဆောင်လာရန်နှင့်/သို့မဟုတ် အကြောင်းရင်းကို ရှာဖွေဖြေရှင်းရန်အတွက် အသုံးပြုသည်။ database log နှင့် Memory Machine Dashboard data သည် crash ၏အချိန်ကို ဆုံးဖြတ်ပေးပြီး admin အား crash အချိန်နှင့် အနီးစပ်ဆုံး snapshot ကို ရွေးချယ်ပြီး ပြန်လည်ရယူခွင့်ပြုသည်။ ထို့နောက် developer များသည် ပြန်လည်ရယူထားသော instance ကို debugging အတွက် အသုံးပြုနိုင်သည်။
Memory DVR ဖြင့် Animation နှင့် VFX များကို အရှိန်မြှင့်ခြင်း – အနုပညာရှင်များသည် base Maya scene တွင် မတူညီသော option များကို စူးစမ်းလေ့လာလိုကြသည်။ ၎င်းတို့သည် base scene ကို load လုပ်ကာ ပြောင်းလဲမှုများကို apply လုပ်ကာ မတူညီသော project အဖြစ် save လုပ်ကြသည်။ ၎င်းတို့သည် သီးခြား scene များစွာကို save လုပ်နိုင်သော်လည်း ဤ option များကို ပြသရန်အတွက် ၎င်းတို့ကို အထပ်ထပ်အခါခါ reload လုပ်ရမည်ဖြစ်ပြီး အချိန်အတော်ကြာပါသည်။ Memory DVR လုပ်ဆောင်ချက်ဖြင့် base scene တစ်ခုကို တစ်ကြိမ် load လုပ်နိုင်ပြီး basic snapshot အဖြစ် snapshot တစ်ခုကို ရိုက်ပြီးနောက် သင်၏ ပြောင်းလဲမှုများကို apply လုပ်ကာ နောက်ထပ် snapshot တစ်ခုကို ရိုက်နိုင်သည်။ မတူညီသော effect တစ်ခုကို apply လုပ်ရန် snapshot ကို restore လုပ်ကာ edit လုပ်ပြီး နောက်ထပ် snapshot တစ်ခုကို ရိုက်ရုံသာဖြစ်သည်။ in-memory snapshot များ၏ restore speed သည် storage မှ scene များကို reload လုပ်သည့် မိနစ်ပိုင်းနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက စက္ကန့်အနည်းငယ်သာ ရှိသည်။
Memory DVR ဖြင့် Genomic Analytics ကို အရှိန်မြှင့်ခြင်း – သိပ္ပံပညာရှင်များသည် မတူညီသော parameter setting များကို အသုံးပြု၍ machine learning algorithm တစ်ခုကို စမ်းသပ်လိုကြသည်။ ၎င်းတို့သည် data ကို load လုပ်သည်၊ parameter ကို သတ်မှတ်သည်၊ algorithm ကို run ပြီး ရလဒ်များကို စစ်ဆေးသည်။ ရလဒ်များ မကောင်းပါက data ကို reload လုပ်သည်၊ မတူညီသော parameter set ကို အသုံးပြုပြီး algorithm ကို ထပ်မံ run သည်။ Memory DVR လုပ်ဆောင်ချက်ဖြင့် သင်သည် data ကို တစ်ကြိမ် load လုပ်ပြီး snapshot ရိုက်နိုင်သည်။ ထိုအချိန်မှစ၍ ရလဒ်များ မကောင်းပါက base data ကို restore လုပ်ကာ parameter အသစ်များဖြင့် နောက်ထပ် run ခြင်းကို စက္ကန့်ပိုင်းအတွင်း ပြီးမြောက်သည်။
Intel Optane Persistent Memory ၂၀၀ စီးရီး performance
PMem ကို block storage အနေနဲ့ စမ်းသပ်နိုင်ပေမယ့်၊ သင့်တော်တဲ့ software နဲ့ byte level မှာ အသုံးချနိုင်ပါတယ်။ SAP လို application developer အများစုဟာ သူတို့ရဲ့ application ကို PMem အသုံးချနိုင်အောင် ချိန်ညှိကြပါတယ်။ အဲဒါက application အချို့အတွက် အလုပ်ဖြစ်ပေမယ့်၊ နောက်ထပ်ရွေးချယ်စရာတစ်ခုရှိပါသေးတယ်။ PMem 200 က ပေးစွမ်းတဲ့ performance နဲ့ persistence အကျိုးကျေးဇူးအားလုံးကို အသုံးချနိုင်အောင် ground up တည်ဆောက်ထားတဲ့ software-defined solution ကို အသုံးပြုပါ။ ဒီ PMem ရဲ့ နောက်ဆုံးမျိုးဆက်ကို စမ်းသပ်ဖို့အတွက်၊ ကျွန်တော်တို့ လုပ်ခဲ့တာက အဲဒါပါပဲ။
MemVerge သည် persistent memory ကို အသုံးချရာတွင် အပြည့်စုံဆုံး ကမ်းလှမ်းချက်များထဲမှ တစ်ခုကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ယခုနှစ်အစောပိုင်းတွင် MemVerge Memory Machine ကို ကျွန်ုပ်တို့ လေ့လာကြည့်ခဲ့ပါသည် ။ MemVerge သည် Xeon CPU အသစ်များ၊ PMem 200 နှင့် Intel မှ ထုတ်လုပ်ထားသော storage အသစ်အားလုံးကို အသုံးချရန် ၎င်းတို့၏ software အတွက် update တစ်ခုကို ထုတ်ပြန်ခဲ့သည်။ MemVerge Memory Machine သည် ယခုအခါ v1.2 တွင် အကျိုးကျေးဇူးအသစ်များစွာဖြင့် ရှိနေပြီး ပထမနှစ်ခုမှာ တတိယမျိုးဆက် Intel Xeon Scalable processors များအတွက် ပံ့ပိုးမှုနှင့် Intel Optane Persistent Memory 200 Series များအတွက် ပံ့ပိုးမှုတို့ဖြစ်သည်။
Memory Machine v1.2 သည် Linux ရှိ Microsoft SQL Server အတွက် ပံ့ပိုးမှုပေးထားပြီး ၎င်းတို့သည် မှတ်ဉာဏ်ကုန်ကျစရိတ်တူညီသော်လည်း OLTP စွမ်းဆောင်ရည်ကို နှစ်ဆတိုးနိုင်သည်ဟု ၎င်းတို့က ပြောကြားခဲ့သည်။ ၎င်းသည် VM တစ်ခုလျှင် DRAM:PMEM အချိုး၏ dynamic tuning ဖြင့် KVM hypervisors များကိုလည်း ယခုအခါ ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ Redis နှင့် Hazlecast ကဲ့သို့သော In-memory database cluster များတွင် ယခုအခါ ညှိနှိုင်းထားသော in-memory snapshots ပါရှိသော HA ရှိသည်။ နောက်ဆုံးအနေဖြင့် v1.2 တွင် data center တစ်လျှောက် DRAM နှင့် PMem အတွက် centralized memory management ပါရှိသည်။
Ice Lake ပလက်ဖောင်း – Intel OEM ဆာဗာ
- ၂ x Intel Xeon Platinum 8380 @ 2.3GHz 40-cores
- ၃၂ x ၃၂GB DDR4 3200MHz
- 16 x 128GB Intel Persistent Memory 200 Series
- Boot SSD: Intel 1TB SATA
- ဒေတာဘေ့စ် SSD: Intel P5510 7.68TB
- OS: CentOS 8.3.2011
Cascade Lake ပလက်ဖောင်း – Supermicro SYS-2029U-TN24R4T
- ၂ x Intel Xeon Platinum 8270 @ 2.70GHz 26-cores
- ၁၂ x ၁၆GB DDR4 192GB
- 12 x 128GB Intel Persistent Memory 100 Series
- Boot SSD: 1TB SATA SSD
- OS CentOS 8.2.2004
Optane နှင့် MemVerge Memory Machine နှစ်မျိုးစလုံးကို in-memory application များအတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ အသုံးချနိုင်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmark များကို IT လုပ်ငန်းလည်ပတ်မှုများအတွင်း လက်တွေ့ဘဝတွင် မြင်တွေ့ရမည့် ပုံမှန်မှ မြင့်မားသော stress workloads များအဖြစ် ယေဘုယျအားဖြင့် ရှုမြင်ကြသည်။ ယင်းအစား၊ ဤနေရာတွင် ကျွန်ုပ်တို့သည် စမ်းသပ်မှုအနည်းငယ်ကို ကြည့်ရှုသွားမည်ဖြစ်ပြီး DRAM နှင့် PMem နှင့် DRAM + PMem ကဲ့သို့သော အရာများနှင့် တစ်ခုချင်းစီ မည်သို့ ပြောင်းလဲသွားသည်ကို အထူးလေ့လာသွားပါမည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် KDB Performance ကို bulk insert နှင့် read test အပြင် Redis Quick Recovery with ZeroIO Snapshot နှင့် Redis Clone with ZeroIO Snapshot နှစ်မျိုးလုံးကို အသုံးပြုသွားပါမည်။
KDB စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်ခြင်း
Kx ရဲ့ kdb+ ဟာ time-series in-memory database တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ အမြန်နှုန်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် လူသိများပြီး အဲဒါကြောင့် ငွေကြေးဝန်ဆောင်မှုလုပ်ငန်းမှာ အလွန်ရေပန်းစားပါတယ်။ kdb အတွက် အကြီးမားဆုံး ကန့်သတ်ချက်တစ်ခုကတော့ DRAM စွမ်းရည် ကန့်သတ်ချက်ပါပဲ။ MemVerge Memory Machine ဟာ ဒီနေရာမှာ ကွက်တိဖြစ်တာမို့ kdb ဟာ DRAM နဲ့ ဆင်တူတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ချဲ့ထွင်ထားတဲ့ Memory space အတွက် PMem ကို အပြည့်အဝ အသုံးချနိုင်ပါတယ်။ bulk insert စမ်းသပ်မှုအတွက်၊ single insert တစ်ခု၊ 10, 100 နဲ့ 1000 insert တွေကို ကြည့်ရှုခဲ့ပြီး တစ်စက္ကန့်ကို bulk insert သန်းပေါင်းများစွာနဲ့ တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ DRAM နဲ့ DRAM tiering ပါတဲ့ Memory Machine ကိုပဲ ကြည့်ရှုပါတယ်။
KX kdb+ bulk နဲ့ဆိုရင် Cascade Lake နဲ့ Ice Lake နှစ်ခုလုံးကို ကြည့်နေပါတယ်။ ရလဒ်တွေကို Million Record/second (MR/s) နဲ့ မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။ Cascade Lake ကနေစပြီး batch တစ်ခုမှာ သုံးခုစလုံးက အတူတူပါပဲ။ ကျွန်တော်တို့ မြင့်တက်လာတာနဲ့ DRAM ဟာ 142 MR/s လောက် အမြင့်ဆုံးရောက်တဲ့အထိ ဆက်လက်လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ်။ MM w/DRAM tiering ဟာ 1000 batch mark မှာ မှီသွားခဲ့ပါတယ်။
Ice Lake မှာ စမ်းသပ်မှုက အတူတူလောက် စတင်ပါတယ်။ တစ်သုတ်မှာ နှစ်ခုစလုံးကို တူညီစွာ မြင်တွေ့ရပြီး အသုတ် ၁၀ မှာ DRAM နဲ့ MM w/DRAM tiering က အတူတူပါပဲ၊ ဒါပေမယ့် 100 MM w/DRAM tiering မှာတော့ ဒီတစ်ခါ 333 MR/s နဲ့ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ နှစ်ခုစလုံးဟာ အသုတ် ၁၀၀၀ မှာ 500 MR/s နဲ့ ပြန်လည် လိုက်မီနိုင်ပြီး Cascade Lake ရဲ့ အမြင့်ဆုံး အမြင့်ဆုံးထက် ၃.၅ ဆ ကျော် ပိုများပါတယ်။
နောက်တစ်ခုအနေနဲ့ kdb+ ကို Read test နဲ့ ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီမှာ test set-up က နည်းနည်းကွာခြားပါတယ်။ read test က တစ်လျှောက်လုံး အတူတူပါပဲ၊ ဒါပေမယ့် ဒီတစ်ခါတော့ DRAM တစ်ခုတည်းကို ကြည့်ပြီး 40GB DRAM tiering ပါတဲ့ Memory Machine ကို ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ Xeon Gen 2 မှာ DRAM တစ်ခုတည်းက 4.22GB/s အထိ ရောက်ခဲ့ပြီး 40G DRAM tiering ပါတဲ့ MM က 4.83GB/s အထိ ရောက်ခဲ့ပါတယ်။
ပရိုဆက်ဆာအသစ်တွေမှာ တူညီတဲ့စမ်းသပ်မှုက DRAM နဲ့ဆိုရင် 5.13GB/s နဲ့ MM နဲ့ဆိုရင် 40G DRAM tiering နဲ့ဆိုရင် 9.77GB/s အထိ ရရှိခဲ့ပါတယ်။
ကောက်ချက်
ပရိုဆက်ဆာအသစ်များနှင့်အတူ PMem အသစ်၊ Intel Optane Persistent Memory 200 Series ထွက်ပေါ်လာပြီး ကုမ္ပဏီသည် ရှိပြီးသားထုတ်ကုန်ကိုယူပြီး အထိရောက်ဆုံးဖြစ်အောင် တိုးတက်မှုများ ပြုလုပ်ခဲ့သည်။ ကုမ္ပဏီက core ၄၀ အထိရှိပြီး 3200MT/s ကို ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့် မူရင်းထက် စွမ်းဆောင်ရည် ၃၂% တိုးတက်လာကြောင်း ပြောကြားခဲ့သည်။ ၎င်းတို့သည် ယခင်ဗားရှင်း 128GB၊ 256GB နှင့် 512GB ကဲ့သို့ မော်ဂျူးများအတွက် စွမ်းရည်တူညီသော်လည်း Intel သည် socket တစ်ခုလျှင် မော်ဂျူးများ ထပ်မံထည့်သွင်းနိုင်စေရန် ပြုလုပ်ထားပြီး RAM စုစုပေါင်း 6TB အထိ ရောက်ရှိစေခဲ့သည်။ PMem အသစ်ကို စမ်းသပ်ရန်အတွက် MemVerge နှင့် ၎င်းတို့၏ မကြာသေးမီက ထွက်ရှိထားသော Memory Machine v1.2 တို့ဖြင့် ကျွန်ုပ်တို့ လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည်။
MemVerge Memory Machine v1.2 ကို အသုံးပြုထားတဲ့ Intel Xeon Gen3 platform အသစ်ရဲ့ application testing မှာ ယခင်မျိုးဆက် Intel Xeon platform ထက် ကြီးမားတဲ့ တိုးတက်မှုတွေကို မြင်တွေ့ခဲ့ရပါတယ်။ single, 10, 100 သို့မဟုတ် 1000 batches တွေရဲ့ bulk inserts တွေရဲ့ အမြန်နှုန်းကို တိုင်းတာတဲ့ Kdb+ write test မှာ Gen3 Xeon platform တစ်ခုလုံးရဲ့ top-spec Gen2 platform ထက် ကြီးမားတဲ့ တိုးတက်မှုတွေကို တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။ 1000 batch insers အမြင့်ဆုံးမှာ Xeon Gen2 မှာ 142 Million Records/second (MR/s) နဲ့ Xeon Gen3 မှာ 500 MR/s ကွာခြားချက်ရှိပြီး ကြီးမားတဲ့ 3.5x ကွာခြားချက်ဖြစ်ပါတယ်။ Kdb+ read test မှာ Memory Machine + Pmem + 40GB DRAM tiering ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်တဲ့အခါ Xeon Gen2 မှာ 4.83GB/s တိုင်းတာခဲ့ပြီး Xeon Gen3 မှာတော့ 9.77GB/s အထိ မြင့်တက်လာခဲ့ပါတယ်။
အလုံးစုံပြောရရင် Intel Xeon Gen3 ဖြန့်ချိမှုအသစ်မှာ Intel Optane Persistent Memory 200 Series နဲ့အတူ နှစ်သက်စရာတွေအများကြီးရှိပါတယ်၊ MemVerge နဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ မြင်တွေ့ခဲ့ရပါတယ်။ Intel platform ရဲ့ အကြီးမားဆုံးပြောင်းလဲမှုတွေမှာ ပိုမိုမြန်ဆန်တဲ့ processor တွေ၊ ပိုမိုမြန်ဆန်တဲ့ DRAM နဲ့ Gen4 PCIe support တွေ ပါဝင်ပေမယ့်၊ Intel ရဲ့ PMem 200 ဟာ သင့်တော်တဲ့ application တွေနဲ့ mission-critical use case အများအပြားအတွက် ညီမျှခြင်းကို အမှန်တကယ်ပြောင်းလဲပေးနိုင်ပါတယ်။ PMem နဲ့ natively interact လုပ်နိုင်တဲ့ SAP HANA လိုမျိုး application တွေဟာ ဒီ Intel နည်းပညာအားလုံးကို အသုံးပြုခွင့်ရတာကို ဝမ်းသာကြပါလိမ့်မယ်။ PMem 200 ရဲ့ အားသာချက်ကို ရယူလိုသူအားလုံးအတွက် MemVerge က လွယ်ကူတဲ့ လက်ခံအသုံးပြုခွင့်လမ်းကြောင်းကို ပေးဆောင်ပါတယ်။





အမေဇုံ