StorageReview.com

Intel P5510 NVMe Enterprise SSD သုံးသပ်ချက်

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  SSD ကို

Intel SSD D7-P5510 ကို ကမ္ဘာ့ပထမဆုံး 144-Layer TLC drive (ဈေးကွက်သို့ ပထမဆုံးရောက်ရှိလာခြင်း) ဟု ခေါ်ဆိုကြပြီး ကုမ္ပဏီ၏ data center drives မိသားစုတွင် နောက်ဆုံးပေါ် ထုတ်ကုန်ဖြစ်ပြီး ကုန်ကျစရိတ်နည်းပါးစွာဖြင့် ကျယ်ပြန့်သော cloud workloads များကို အာရုံစိုက်ထားသည်။ U.2 form factor ဖြင့် မော်ဒယ်နှစ်မျိုး (3.84TB နှင့် 7.68TB) ဖြင့် ရရှိနိုင်သော P5510 သည် TLC NAND ကို အသုံးပြုထားသောကြောင့် ၎င်းသည် တစ်ဒေါ်လာလျှင် စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် အကောင်းဆုံးနေရာနှင့် ကိုက်ညီပါသည်။

NAND နည်းပညာသည် Optane drives ကဲ့သို့သော အခြား SSD အမျိုးအစားများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက စွမ်းရည်အမှတ်များ ပိုမိုမြင့်မားစွာ ရရှိစေပါသည်။ ထို့အပြင်၊ P5510 တွင် PCIe 4.0 interface ပါရှိသောကြောင့် Intel ၏ တတိယမျိုးဆက် Xeon CPU များကို အသုံးပြုသော server များသည် ၎င်း၏ စွမ်းဆောင်ရည်အလားအလာကို အသုံးချနိုင်မည်ဖြစ်သည်။ Intel data center drive တွင် dynamic namespace management၊ security နှင့် data integrity/protection ကဲ့သို့သော enterprise features နှင့် upgrades အများအပြားလည်း ပါဝင်ပြီး တစ်နေ့လျှင် drive-write ၁ ခုဖြင့် ခံနိုင်ရည်ရှိကြောင်း အဆင့်သတ်မှတ်ထားသည်။

Intel P5510

စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ပတ်သက်ရင် P5510 ဟာ 7GB/s read နဲ့ 4.19GB/s write စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကိုးကားထားပြီး random performance အနေနဲ့ 930K IOPS read နဲ့ 190K IOPS write အထိ ရှိပါတယ်။ ဒါက P5500 (၂၀၂၀ ခုနှစ် ဒုတိယသုံးလပတ်အစောပိုင်းမှာ စတင်မိတ်ဆက်ခဲ့တဲ့) ထက် အများကြီး တိုးတက်မှုတစ်ခုဖြစ်ပြီး sequential read မှာ နှစ်ဆတိုးလာပြီး၊ latency ၅၀% လျော့နည်းလာကာ mixed workload IOP (70% read, 30% write) မှာ ၅၀% တိုးတက်မှုကို ညွှန်ပြနေပါတယ်။

Intel SSD D7-P5510 လုပ်ငန်းအင်္ဂါရပ်များ

အထက်တွင် ကျွန်ုပ်တို့ဖော်ပြခဲ့သည့်အတိုင်း Intel SSD D7-P5510 တွင် firmware မြှင့်တင်မှုအမျိုးမျိုးပါဝင်ပြီး ၎င်းတို့အားလုံးသည် workflow စွမ်းဆောင်ရည် (အထူးသဖြင့် IT နှင့်ပတ်သက်၍) နှင့် data လုံခြုံရေးကို မြှင့်တင်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ဥပမာအားဖြင့်၊ Dynamic namespace management သည် user များ ပိုမိုအသုံးပြုနိုင်စေပြီး scale deployment ကို ခွင့်ပြုပေးသည့်အပြင် TCG Opal 2.0 နှင့် built-in AES-XTS 256-bit encryption engine ကဲ့သို့သော security feature များသည် sensitive server data များကို ပိုမိုကာကွယ်မှုပေးရန် ကူညီပေးသည်။ drive တွင် in-band mechanism နှင့် out-of-band access ကိုအသုံးပြုသည့် မြှင့်တင်ထားသော SMART monitoring လည်းပါရှိသောကြောင့် I/O data flow ကို မထိခိုက်စေဘဲ drive health status ကို report လုပ်နိုင်သည်။

Intel SSD D7-P5510 pin

P5510 မှာပါဝင်တဲ့ နောက်ထပ်အရေးကြီးတဲ့ feature တစ်ခုကတော့ Telemetry 2.0 ပါ။ ဒီနည်းပညာက သိမ်းဆည်းထားတဲ့ data အမျိုးမျိုးကို intelligent error tracking နဲ့ logging တွေကနေတစ်ဆင့် ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုနိုင်စေပြီး IT အနေနဲ့ data ပြဿနာတွေကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ရှာဖွေဖော်ထုတ်ပြီး လျှော့ချပေးနိုင်ဖို့ ကူညီပေးပါတယ်။ ဒါ့အပြင် optimized TRIM architecture က background process အနေနဲ့ လည်ပတ်တာကြောင့် workload တွေကို မနှောင့်ယှက်ပါဘူး။

နောက်ဆုံးအနေနဲ့၊ drive ရဲ့ Power-Loss imminent (PLI) protection scheme မှာ built-in self-testing ပါဝင်တာကြောင့် ရုတ်တရက် power ပြတ်တောက်သွားတဲ့အခါ drive/data ရဲ့ integrity ကို ကာကွယ်ပေးပါတယ်။ ဒီ end-to-end data path protection scheme နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုခြင်းအားဖြင့် အဖွဲ့အစည်းတွေအနေနဲ့ သူတို့ရဲ့ data center တွေရဲ့ integrity နဲ့ ပတ်သက်လာရင် စိတ်အေးချမ်းသာစွာ အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။

Intel SSD D7-P5510 ဆာဗာ

၅ နှစ်အာမခံဖြင့် ကျောထောက်နောက်ခံပြုထားသော Intel SSD D7-P5510 Series ကို 1.92 TB၊ 3.84 TB၊ 7.68 TB စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် 7.86TB မော်ဒယ်ကို ကြည့်ရှုပါမည်။

Intel SSD D7-P5510 သတ်မှတ်ချက်များ

ပုံစံ Intel SSD D7-P5510 စီးရီး
စွမ်းရည်နှင့် ပုံစံ U.2 15mm: 3.84TB၊ 7.68TB
interface PCIe 4.0 x4၊ NVMe 1.3c
မီဒီယာ Intel 3D NAND နည်းပညာ၊ ၉၆-အလွှာ၊ TLC
performance
  • အဆင့်ဆင့် Bandwidth – ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု (၇၀၀၀ MB/s အထိ)
  • အဆင့်ဆင့် Bandwidth – 100% ရေးသားနိုင်မှု (4,194 MB/s အထိ)
  • ကျပန်းဖတ်ရှုမှု (100% Span) 930,000 IOPS
  • ကျပန်းရေးသားမှု (100% Span) 190,000 IOPS
တည်မြဲခြင်း DWPD ၁ ခု (PBW ၁၄ ခုအထိ)
ယုံကြည်စိတ်ချရသော
  • တုန်ခါမှု – လည်ပတ်မှု 2.17 GRMS (5 – 700 Hz) အများဆုံး
  • တုန်ခါမှု – လည်ပတ်မှုမရှိ 3.13 GRMS (5 – 800 Hz) အများဆုံး
  • တုန်ခါမှု (လည်ပတ်နေချိန်နှင့် လည်ပတ်မနေချိန်) 1,000 G (အများဆုံး) 0.5 msec တွင်
  • ခံနိုင်ရည်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် (တစ်သက်တာရေးသားမှု) 14.0PBW အထိ (JESD219 workload)
  • ပျက်ကွက်မှုအကြား ပျမ်းမျှအချိန် (MTBF) ၂ သန်း နာရီ
  • ပြင်မရသော Bit Error Rate (UBER) 10^17 bits ဖတ်ရှုလျှင် sector 1 ခု <
စွမ်းအား အများဆုံး ပျမ်းမျှတက်ကြွသော ရေးသားမှု: 18W

အားလပ်ချိန်: 5W

အာမခံချက် 5 နှစ်ကန့်သတ်အာမခံ
အပူအအေး
  • လည်ပတ်အပူချိန်အတိုင်းအတာ- 0°C မှ 70°C
  • လည်ပတ်မှုအပူချိန် (အများဆုံး): 70 °C
  • လည်ပတ်မှုအပူချိန် (အနည်းဆုံး): 0 °C
အလေးချိန် 156g

Intel SSD D7-P5510 စွမ်းဆောင်ရည်

Intel SSD D7-P5510 အောက်ခြေ

နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း

StorageReview Enterprise Test Lab သည် စီမံခန့်ခွဲသူများ အမှန်တကယ် ဖြန့်ကျက်မှုများတွင် ကြုံတွေ့ရသည့်အရာများနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ပတ်ဝန်းကျင်တွင် enterprise storage devices များ၏ benchmarks များကို လုပ်ဆောင်ရန်အတွက် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော ဗိသုကာတစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ Enterprise Test Lab တွင် အမျိုးမျိုးသော server များ၊ ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု၊ ပါဝါထိန်းညှိမှုနှင့် အခြားကွန်ရက်အခြေခံအဆောက်အအုံများ ပါဝင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝန်ထမ်းများအား ကျွန်ုပ်တို့၏ ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များအတွင်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိကျစွာတိုင်းတာနိုင်ရန် လက်တွေ့အခြေအနေများကို ချမှတ်နိုင်စေပါသည်။

IT ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များနှင့် သိုလှောင်မှုရယူခြင်းအတွက် တာဝန်ရှိသူများသည် အောက်ပါရလဒ်များ ရရှိခဲ့သည့် အခြေအနေများကို နားလည်နိုင်စေရန်အတွက် ဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်နှင့် ပရိုတိုကောများအကြောင်း ဤအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များထဲသို့ ကျွန်ုပ်တို့ ထည့်သွင်းထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေသော စက်ပစ္စည်းထုတ်လုပ်သူမှ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်များထဲမှ မည်သည့်အရာကိုမျှ ငွေပေးချေခြင်း သို့မဟုတ် ကြီးကြပ်ခြင်း မရှိပါ။ StorageReview Enterprise Test Lab အကြောင်း နောက်ထပ်အသေးစိတ်အချက်အလက်များ နှင့် ၎င်း၏ကွန်ရက်စွမ်းရည်များအကြောင်း အပြည့်အစုံကို ထိုစာမျက်နှာများတွင် ရရှိနိုင်ပါသည်။

SQL Server စွမ်းဆောင်ရည်

SQL Server VM တစ်ခုစီကို vDisk နှစ်ခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- boot အတွက် 100GB volume နှင့် database နှင့် log files အတွက် 500GB volume တို့ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၈ ခု၊ DRAM 64GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench workloads များကို စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ယခင်က storage I/O နှင့် capacity နှစ်မျိုးလုံးတွင် platform ကို ပြည့်နှက်စေခဲ့သော်လည်း SQL စမ်းသပ်မှုသည် latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှာဖွေနေပါသည်။

ဤစမ်းသပ်မှုသည် Windows Server 2012 R2 guest VM များတွင် လည်ပတ်နေသော SQL Server 2014 ကိုအသုံးပြုပြီး Quest ၏ Databases အတွက် Benchmark Factory မှ အလေးထားပါသည်။ StorageReview ၏ Microsoft SQL Server OLTP စမ်းသပ်မှု protocol သည် ရှုပ်ထွေးသော application ပတ်ဝန်းကျင်များတွင်တွေ့ရှိရသော လုပ်ဆောင်ချက်များကို တုပသည့် အွန်လိုင်း transaction-processing benchmark တစ်ခုဖြစ်သည့် Transaction Processing Performance Council ၏ Benchmark C (TPC-C) ၏ လက်ရှိမူကြမ်းကို အသုံးပြုသည်။ TPC-C benchmark သည် database ပတ်ဝန်းကျင်များတွင် storage infrastructure ၏ စွမ်းဆောင်ရည်အစွမ်းသတ္တိများနှင့် bottlenecks များကို တိုင်းတာခြင်းနှင့် synthetic performance benchmarks များထက် ပိုမိုနီးကပ်သည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL Server VM ၏ instance တစ်ခုစီသည် 333GB (1,500 scale) SQL Server database ကိုအသုံးပြုပြီး virtual user 15,000 ၏ load အောက်တွင် transactional performance နှင့် latency ကို တိုင်းတာသည်။

SQL Server စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီ)

  • Windows Server 2012 R2
  • သိုလှောင်မှုပမာဏ- 600GB ခွဲဝေထားပြီး 500GB အသုံးပြုပြီး
  • SQL Server 2014
    • ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၅၀၀ စကေး
    • Virtual Client ဝန်: ၁၅၀၀၀
    • RAM ဘာဖာ: 48GB
  • စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
    • ၂.၅ နာရီ ကြိုတင်ပြုပြင်ခြင်း
    • နမူနာကာလ ၃၀ မိနစ်

ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL Server transactional benchmark အတွက် Intel P5510 သည် Memblaze 6920 နှင့် Samsung PM1735 drives များနောက်တွင် 12,645.61 TPS ရှိသည်။

Intel SSD D7-P5510 sql

SQL Server ပျမ်းမျှ latency ဖြင့် Intel P5510 သည် 4ms သာ ကောင်းမွန်သော ပျမ်းမျှ latency ရှိပြီး ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

Intel SSD D7-P5510 sql latency

Sysbench စွမ်းဆောင်ရည်

နောက်ထပ် application benchmark တွင် SysBench မှတစ်ဆင့် တိုင်းတာထားသော Percona MySQL OLTP database ပါဝင်သည် ။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် ပျမ်းမျှ TPS (Transactions Per Second)၊ ပျမ်းမျှ latency နှင့် ပျမ်းမျှ 99th percentile latency တို့ကိုပါ တိုင်းတာသည်။

Sysbench VM တစ်ခုစီကို vDisk သုံးခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- တစ်ခုမှာ boot အတွက် (~92GB)၊ တစ်ခုမှာ pre-built database (~447GB) နှင့် တတိယတစ်ခုမှာ test under database (270GB) ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၈ ခု၊ DRAM 60GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချထားသည်။

Sysbench စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီအတွက်)

  • CentOS 6.3 64-bit
  • Percona XtraDB 5.5.30-rel30.1
    • ဒေတာဘေ့စ်ဇယားများ: ၁၀၀
    • ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၀,၀၀၀,၀၀၀
    • ဒေတာဘေ့စ် ချည်နှောင်မှုများ: ၃၂
    • RAM ဘာဖာ: 24GB
  • စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
    • ၂ နာရီကြာ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှု ၃၂ ခု
    • ၁ နာရီ ၃၂ ကြိမ် ချည်နှောင်ထားသည်

ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench transactional benchmark ကိုကြည့်လျှင် Intel P5510 တွင် 8,561.02 TPS ရှိခဲ့ပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော စွမ်းဆောင်ရည်များတွင် တတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

Intel SSD D7-P5510 sysbench ပျမ်းမျှ TPS စွမ်းဆောင်ရည်

Sysbench ပျမ်းမျှ latency ဖြင့် P5510 သည် 14.95ms ရှိပြီး leaderboard ၏ အလယ်တွင် ထပ်မံရပ်တည်ခဲ့သည်။

Intel SSD D7-P5510 စနစ်စံနှုန်း ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှုစွမ်းဆောင်ရည်

ကျွန်ုပ်တို့၏ အဆိုးဆုံးအခြေအနေ latency (99th percentile) အတွက် P5510 သည် 28.76ms ပြသခဲ့ပြီး တတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

Intel SSD D7-P5510 sysbench ပျမ်းမျှ အဆိုးဆုံးအခြေအနေစွမ်းဆောင်ရည်

VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

storage devices တွေကို benchmarking လုပ်တဲ့အခါ application testing က အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing က ဒုတိယနေရာမှာ ရှိပါတယ်။ တကယ့် workloads တွေရဲ့ ပြီးပြည့်စုံတဲ့ ကိုယ်စားပြုမှု မဟုတ်ပေမယ့် synthetic tests တွေက repeatability factor ရှိတဲ့ baseline storage devices တွေကို အထောက်အကူပြုပြီး ယှဉ်ပြိုင်တဲ့ solution တွေကြား apples-to-apples နှိုင်းယှဉ်မှုတွေ လုပ်ဖို့ လွယ်ကူစေပါတယ်။ ဒီ workloads တွေက “four corners” tests၊ common database transfer size tests ကနေ VDI environments အမျိုးမျိုးကနေ trace captures အထိ testing profiles အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။

ဤစမ်းသပ်မှုအားလုံးသည် အသုံးများသော vdBench workload generator ကို အသုံးချပြီး scripting engine သည် compute testing cluster ကြီးတစ်ခုပေါ်တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်ပြီး ဖမ်းယူပေးသည်။ ၎င်းသည် flash array များနှင့် တစ်ဦးချင်း storage device များအပါအဝင် storage device အမျိုးမျိုးတွင် တူညီသော workload များကို ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ ဤ benchmark များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် drive မျက်နှာပြင်တစ်ခုလုံးကို data များဖြင့် ဖြည့်ပြီးနောက် drive သည် application workload များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive စွမ်းရည်၏ 25% နှင့်ညီမျှသော drive အပိုင်းကို ပိုင်းခြားပေးသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100% ကိုအသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို တည်ငြိမ်သောအခြေအနေသို့ ယူဆောင်သွားသည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော write speed များကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။

ကိုယ်ရေးအချက်အလက်

  • 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု (မြင့်မားသောဝန်): 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 512 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းရေးသားမှု (မြင့်မားသောဝန်): 100% ရေးသားမှု၊ 512 threads၊ 0-120% iorate
  • ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • 64K အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုမှု (မြင့်မားသောဝန်): 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
  • 64K အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း (မြင့်မားသောဝန်): 100% ရေးသားခြင်း၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
  • ပေါင်းစပ်ဒေတာဘေ့စ်- SQL နှင့် Oracle
  • VDI အပြည့်အဝ Clone နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Clone Traces များ

နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး VDBench Workload Analysis, Random 4K Read မှာ P5510 ဟာ latency 542µs မှာ 940k IOPS (high load) ရဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ပုံမှန် load မှာ Intel drive ဟာ latency 165.6µs နဲ့ 774,422 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

4K random write က ကျွန်တော်တို့ကို အမြင့်ဆုံးအဆင့်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး P5510 က မြင့်မားတဲ့ load အတွင်းမှာ latency 1,106µs မှာ 459k IOPS အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ဒုတိယနေရာကို ရယူခဲ့ပါတယ်။ ပုံမှန် workload မှာ Intel drive က latency 271.8µs မှာ 461,024 IOPS အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။

64k sequential workloads သို့ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ P5510 သည် pack ၏ထိပ်ဆုံးသို့တိုင်းတာခဲ့ပြီး 980k IOPS သို့မဟုတ် 6.13GB/s ဖြင့် latency 650µs ဖြင့်အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။ ပုံမှန် load တွင် Intel သည်ကောင်းမွန်စွာစွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး 77,109 IOPS (သို့မဟုတ် 4.82GB/s) ဖြင့် latency 413.1µs ဖြင့်အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။

64K write မှာ P5510 ဟာ 36,518 IOPS ဒါမှမဟုတ် 2.23GB/s လောက်နဲ့ မြင့်မားတဲ့ load အတွင်းမှာ latency 1,742µs ရှိပြီး စွမ်းဆောင်ရည် မြင့်မားခဲ့ပါတယ်။ ပုံမှန် load မှာ Intel drive ဟာ 36,378 IOPS (သို့မဟုတ် 2.27GB/s) အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး latency 431.8µs ရှိပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုများမှာ ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL workloads များဖြစ်သည်- SQL၊ SQL 90-10 နှင့် SQL 80-20၊ ၎င်းတို့အားလုံးသည် P5510 ကို အကောင်းဆုံးရလဒ်များဖြင့် ပြသခဲ့သည်။ SQL မှစတင်၍ Intel drive အသစ်သည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 256,571 IOPS ဖြင့် 123.6µs latency ဖြင့် ပထမနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

SQL 90-10 မှာ P5510 ဟာ Memblaze ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျပြီး ဒုတိယနေရာမှာ latency 123µs မှာ 257,298 IOPS နဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ရပ်တည်နေပါတယ်။

SQL 80-20 နဲ့အတူ Intel drive အသစ်ဟာ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 245,957 IOPS ၊ latency 128.3µs ဖြင့် ဒုတိယနေရာမှာ ထပ်မံရပ်တည်ခဲ့ပြီး Kioxia နဲ့ တူညီပြီး Memblaze ရဲ့ နောက်မှာ အနည်းငယ်သာ ရှိနေပါတယ်။

နောက်တစ်ခုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Oracle workloads တွေဖြစ်တဲ့ Oracle, Oracle 90-10 နဲ့ Oracle 80-20 တို့ပါ။ SQL benchmarks တွေလိုပဲ Intel P5510 ဟာ workloads တစ်လျှောက်လုံးမှာ ကောင်းမွန်တဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ Oracle ကနေစတင်ပြီး P5510 ဟာ 134.2µs မှာ 259,799 IOPS အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ဒုတိယနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။

Oracle 90-10 အတွက် P5510 သည် latency 106.3µs တွင် အမြင့်ဆုံးရမှတ် 204,521 IOPS ရရှိခဲ့ပြီး Memblaze နှင့် Samsung drives များထက် သာလွန်ခဲ့သည်။

Oracle 80-20 ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် P5510 က ဒီတစ်ခါ ဒုတိယနေရာရခဲ့ပါတယ် (ဒါပေမယ့် မြန်ဆန်တဲ့ Memblaze ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျပါတယ်)။ 107.5µs မှာ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 201,493 IOPS နဲ့ပါ။

ထို့နောက် ကျွန်ုပ်တို့၏ VDI clone စမ်းသပ်မှုဖြစ်သော Full နှင့် Linked သို့ ပြောင်းသွားခဲ့သည်။ VDI Full Clone (FC) Boot အတွက် Intel P5510 သည် Memblaze drive ပြီးနောက် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံး 204,466 IOPS နှင့် latency 168.1µs ရှိသည်။

VDI FC Initial Login မှာတော့ P5510 ဟာ 125,104 IOPS နဲ့ latency အတွက် 235.5µs အမြင့်ဆုံးနဲ့ တတိယနေရာကို ကျဆင်းသွားခဲ့ပြီး အဆုံးမှာ စွမ်းဆောင်ရည် အနည်းငယ် မြင့်တက်လာတာကို ပြသခဲ့ပါတယ်။

VDI FC Monday Login ဖြင့် P5510 သည် 92,234 IOPS အမြင့်ဆုံးဖြင့် 169.8µs latency ဖြင့် တတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

VDI Linked Clone (LC) Boot အတွက် P5510 သည် latency 201.2µs တွင် အမြင့်ဆုံး 79,028 IOPS ဖြင့် ဦးဆောင်သူများမှ ပြန်လည်ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။

VDI LC Initial Login မှာ Intel က 49,041 IOPS နဲ့ latency 159.4µs ဖြင့် ဒုတိယနေရာမှာ ရှိနေပါတယ်။

နောက်ဆုံးအနေနဲ့ VDI LC Monday Login နဲ့ P5510 ဟာ latency 222.3µs မှာ 70,739 IOPS ရဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။

ကောက်ချက်

Intel D7-P5510 သည် ကုမ္ပဏီ၏ enterprise TLC SSD လိုင်းအတွက် ခိုင်မာသော ထပ်လောင်းတစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ U.2 SSD သည် 144-Layer TLC NAND ကို အသုံးပြုထားပြီး (၎င်းသည် တစ်ဒေါ်လာလျှင် ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး အဖွဲ့အစည်းများစွာအတွက် သင့်လျော်ပါသည်) IT နှင့် ဒေတာလုံခြုံရေးအတွက် workflow ထိရောက်မှုကို မြှင့်တင်ရန် အာရုံစိုက်သည့် enterprise features များ ပါဝင်ပါသည်။

Intel က 7GB/s အထိ ဖတ်ရှုနှုန်းနှင့် 4.2GB/s အထိ ရေးသားနှုန်း စွမ်းဆောင်ရည်ရှိကြောင်း ကိုးကားဖော်ပြထားပြီး IOPS ၁ သန်းအထိ ဖတ်ရှုနှုန်းနှင့် IOPS ၁.၃ သန်းအထိ ရေးသားနှုန်း ကျပန်းစွမ်းဆောင်ရည်ရှိကြောင်း သိရသည်။ Drive တွင် Intel PCIe 4.0 controller နှင့် firmware တပ်ဆင်ထားပြီး ၎င်းသည် latency ကို လျှော့ချပေးပြီး စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးသည်။ ၎င်းကို 7.86TB အထိ သိုလှောင်မှုပမာဏဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည် (ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်မော်ဒယ်) နှင့် enterprise data center အသုံးပြုမှုကိစ္စအမျိုးမျိုးတွင် အသုံးဝင်သော်လည်း cloud data center workload ပတ်ဝန်းကျင်များတွင် အဓိကအားဖြင့် အကောင်းဆုံးဖြစ်သည်။

စွမ်းဆောင်ရည်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် Intel D7-P5510 SSD ကို အခြား PCIe Gen4 enterprise SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး application workload analysis နှင့် VDBench နှစ်ခုလုံးကို ကြည့်ရှုခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုစီးရီးတွင် P5510 သည် SQL Server transactional တွင် စုစုပေါင်း 12,645.61 TPS နှင့် ပျမ်းမျှ latency စုစုပေါင်း 4ms ဖြင့် ကောင်းစွာလုပ်ဆောင်နိုင်ကြောင်း ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ခဲ့ရသည်။ drive သည် Sysbench တွင် စုစုပေါင်းရမှတ် 8,561.02 TPS၊ ပျမ်းမျှ latency 14.95ms နှင့် အဆိုးဆုံးအခြေအနေ 28.76ms ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

VDBench ကိုပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ P5510 ဟာ အကြိမ်အနည်းငယ်မှာ ပထမနေရာရခဲ့ပြီး တခြားစမ်းသပ်မှုအများစုမှာလည်း ဦးဆောင်နေခဲ့ပါတယ်။ အဓိကအချက်တွေကတော့ 4K read high-load မှာ 940k IOPS၊ 4K read မှာ 774K IOPS၊ 4K write high-load မှာ 459K IOPS နဲ့ 4K write မှာ 461K IOPS တို့ပဲဖြစ်ပါတယ်။ အဆက်မပြတ်လုပ်ဆောင်ခဲ့တဲ့အလုပ်မှာ 64K read high-load မှာ 6.13GB/s၊ 64K read မှာ 4.82GB/s၊ 64K write high-load မှာ 2.23GB/s နဲ့ 64K write မှာ 2.27GB/s တွေကို တွေ့ရှိခဲ့ရပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ SQL စမ်းသပ်မှုမှာ P5510 ဟာ SQL 90-10 မှာ 257K IOPS၊ SQL 80-20 မှာ 246K IOPS အမြင့်ဆုံးရလဒ်တွေကို မြင်တွေ့ခဲ့ရပါတယ်။ Oracle မှာဆိုရင် Oracle 90-10 မှာ 260K IOPS၊ Oracle 80-20 မှာ 204K IOPS နဲ့ 201K IOPS တွေကို တွေ့ရှိခဲ့ရပါတယ်။ နောက်တစ်ခုကတော့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ VDI Clone စမ်းသပ်မှုတွေဖြစ်တဲ့ Full နဲ့ Linked တို့ပဲ ဖြစ်ပါတယ်။ Full Clone မှာ boot မှာ 204K IOPS၊ Initial Login မှာ 125K IOPS နဲ့ Monday Login မှာ 92K IOPS တွေကို တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။ Linked Clone မှာ boot မှာ 79K IOPS၊ Initial Login မှာ 49K IOPS နဲ့ Monday Login မှာ 71K IOPS တွေကို တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။

Intel P5510 သည် Intel ၏ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှုအမွေအနှစ်ကို ပေးစွမ်းနေစဉ်တွင် သင့်တင့်သောစျေးနှုန်းဖြင့် ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။ P5510 သည် အထူးအကြံပြုထားသော data center SSD တစ်ခုဖြစ်ပြီး primary workloads အတွက် သို့မဟုတ် Optane နှင့်/သို့မဟုတ် QLC SSD များကို အသုံးပြုနိုင်သည့် tiered data structure ၏ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းအဖြစ် ဤကဲ့သို့သော drive တစ်ခု လိုအပ်သည့် enterprise နှင့် cloud environment အမျိုးမျိုးအတွက် အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။

Intel P5510 ထုတ်ကုန်စာမျက်နှာ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။