Intel Xeon 6 server CPU မိသားစုကို လွန်ခဲ့တဲ့ ရက်သတ္တပတ်အနည်းငယ်ကမှ မိတ်ဆက်ခဲ့ပြီး အရင် “Scalable” branding ကို အစားထိုးခဲ့ပါတယ်။ ချစ်ပ်လိုင်းနှစ်ခုရှိပါတယ်- Sierra Forest မှာ E cores တွေပါဝင်ပြီး Granite Rapids မှာတော့ P cores တွေပါဝင်ပါတယ်။ ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ ဈေးကွက်ထဲကို 144 core ပါဝင်တဲ့ ထိပ်တန်း 6780E အပါအဝင် Sierra Forest CPU အစောပိုင်းအစုံအချို့ကို နမူနာယူထားပါတယ်။
Xeon 6 CPU များကို သိသာထင်ရှားသော AI အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များမှသည် edge တွင် လိုအပ်ချက်နည်းသော ဖြန့်ကျက်မှုများအထိ အခြေခံအားဖြင့် မည်သည့် workload ကိုမဆို ပံ့ပိုးပေးရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ swim lane နှစ်ခုကို ဖောက်သည်များ နားလည်စေရန်အတွက် Intel သည် Sierra Forest ကို “မြင့်မားသော density compute နှင့် scale-out workloads များတွင် performance-per-watt အတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားသည်” ဟု ညွှန်ပြထားသည်။ P-core Granite Rapids CPUS ကို “compute-intensive workloads များတွင် per-core-performance အတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် ပြုလုပ်ထားသည်” ဟု ဖော်ပြထားသည်။ သို့သော် Xeon 6 CPU အားလုံးသည် ဘုံ platform နှင့် firmware stack ကို အသုံးပြုကြသည်။
CPU တွေရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ပတ်သက်ပြီး အနည်းငယ် ပိုမိုနားလည်စေဖို့အတွက် Intel က Sierra Forest ကို ၅ နှစ်တစ်ကြိမ် refresh cycle ရှိတဲ့ စနစ်တွေအတွက် အကောင်းဆုံး အစားထိုးမှုအဖြစ် ထားရှိနေပါတယ်။ အဲဒီလိုဆိုရင် performance-per-watt ကိန်းဂဏန်းတွေက သိသိသာသာ ပိုကောင်းလာမှာပါ။
Xeon 6 ထုတ်လုပ်မှုအစီအစဉ်ကို ယနေ့တွင် 6700E မိသားစုဖြင့် စတင်ထုတ်လုပ်သွားမည်ဖြစ်သည်။ သို့သော် ඉදිරියටත්තරියටත්තරියටත්තරියටත්තරියටත්තරියටත් ක ...
ဗိသုကာ ဆန်းသစ်တီထွင်မှုများ
Xeon 6 သည် microarchitecture ဒီဇိုင်းနှစ်ခုကို မိတ်ဆက်ပေးထားပြီး Performance-optimized cores (P-cores) နှင့် Efficiency-optimized cores (E-cores) platform တို့ဖြစ်သည်။ ဤ hybrid ချဉ်းကပ်မှုသည် data center များအား AI နှင့် HPC ကဲ့သို့သော compute-intensive workloads များသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်မှ အကျိုးကျေးဇူးရရှိပြီး microservices နှင့် networking ကဲ့သို့သော throughput-oriented tasks များသည် စွမ်းအင်ထိရောက်မှုအဆင့်အသစ်ကို ရရှိသည့် rack တစ်ခုကို ဒီဇိုင်းထုတ်နိုင်စေပါသည်။
Core အရေအတွက် တိုးလာခြင်း
Xeon 6 Sierra Forest ပရိုဆက်ဆာများ၏ အဓိကအင်္ဂါရပ်မှာ core အရေအတွက် သိသိသာသာတိုးလာခြင်းဖြစ်သည်။ ပရိုဆက်ဆာတစ်ခုလျှင် core များ ပိုမိုပေါင်းစပ်ခြင်းဖြင့် Intel သည် ဒေတာစင်တာများအား ပိုမိုကျယ်ပြန့်သော workloads များကို တစ်ပြိုင်နက်တည်း ကိုင်တွယ်နိုင်စေပါသည်။ core density တိုးလာခြင်းသည် parallel processing အဆင့်မြင့်မားစွာ လိုအပ်သော အပလီကေးရှင်းများအတွက် အထူးအကျိုးရှိပြီး throughput ကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်စေရန်နှင့် latency ကို လျှော့ချရန်အတွက် resource များကို အကောင်းဆုံးအသုံးပြုကြောင်း သေချာစေသည်။
မြှင့်တင်ထားသော မှတ်ဉာဏ် Bandwidth
မျိုးဆက်အနည်းငယ်ကြာအောင်၊ စားသုံးသူဈေးကွက်သည် 7000MT/s ကျော်အထိ တုန်လှုပ်လာသည်နှင့်အမျှ ကျွန်ုပ်တို့သည် နှေးကွေးသော server DRAM မြန်နှုန်းများတွင် ပိတ်မိနေသကဲ့သို့ ခံစားရပါသည်။ Xeon 6 Sierra Forest processors များတွင် DDR5 မှတ်ဉာဏ်နှင့် Ultra Path Interconnect (UPI) 2.0 ပေါင်းစပ်မှုသည် မှတ်ဉာဏ် bandwidth ကို သိသိသာသာ မြှင့်တင်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် ဒေတာဝင်ရောက်မှုကို ပိုမိုမြန်ဆန်စေပြီး ပိတ်ဆို့မှုများကို လျှော့ချပေးသောကြောင့် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော application များသည် ချောမွေ့စွာလည်ပတ်နိုင်စေရန် သေချာစေသည်။ မှတ်ဉာဏ် bandwidth တိုးတက်ကောင်းမွန်လာခြင်းသည် dataset ကြီးများကို ကိုင်တွယ်ပြီး AI လေ့ကျင့်မှုနှင့် big data analytics ကဲ့သို့သော ဒေတာများကို လျင်မြန်စွာ ပြန်လည်ရယူခြင်းနှင့် လုပ်ဆောင်ခြင်း လိုအပ်သော application များအတွက် အရေးကြီးပါသည်။
Intel Xeon 6 အဆင့်မြင့် I/O စွမ်းရည်များ
PCIe 5.0 နှင့် Compute Express Link (CXL) 2.0 အတွက် ပံ့ပိုးမှုသည် Xeon 6 Sierra Forest ပရိုဆက်ဆာများအား အဆင့်မြင့် I/O စွမ်းရည်များ ပေးစွမ်းသည်။ PCIe 5.0 သည် ၎င်း၏ရှေ့ပြေးပုံစံထက် bandwidth နှစ်ဆပိုမိုပေးစွမ်းပြီး ပရိုဆက်ဆာနှင့် peripheral devices များအကြား ပိုမိုမြန်ဆန်သော ဆက်သွယ်မှုကို ပေးစွမ်းသည်။ CXL 2.0 သည် ပရိုဆက်ဆာများ၊ accelerators များ၊ memory နှင့် storage အတွက် high-bandwidth၊ low-latency interconnect ကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် ချိတ်ဆက်မှုကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးသည်။ ၎င်းသည် data center များသည် ခေတ်မီမြန်နှုန်းမြင့် application များ၏ လိုအပ်ချက်များကို ဖြည့်ဆည်းပေးနိုင်ပြီး အနာဂတ်နည်းပညာများနှင့် ချောမွေ့စွာ ပေါင်းစပ်နိုင်ကြောင်း သေချာစေသည်။
မော်ဂျူလာ မျိုးစုံပုံစံ ဗိသုကာ
Xeon 6 Sierra Forest ပရိုဆက်ဆာများသည် Embedded Multi-die Interconnect Bridge (EMIB) နည်းပညာဖြင့် ဖွင့်ထားသော modular multi-die ဗိသုကာပုံစံကို အသုံးပြုထားသည်။ ဤဒီဇိုင်းသည် die များစွာကို တစ်ခုတည်းသော package တွင် ပေါင်းစပ်နိုင်စေပြီး bandwidth မြင့်မားခြင်းနှင့် latency နည်းပါးခြင်းတို့ကို ပေးစွမ်းသည့်အပြင် ထိရောက်သော ပါဝါသုံးစွဲမှုကိုလည်း ထိန်းသိမ်းထားနိုင်သည်။ modular ချဉ်းကပ်မှုသည် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိမှုနှင့် တိုးချဲ့နိုင်မှုကို ပေးစွမ်းပြီး ဒေတာစင်တာများအနေဖြင့် သီးခြား workload လိုအပ်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီစေရန် ၎င်းတို့၏ အခြေခံအဆောက်အအုံကို စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်စေပါသည်။ ဤဗိသုကာပုံစံသည် ပိုမိုကောင်းမွန်သော thermal management နှင့် power efficiency ကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးပြီး ၎င်းတို့သည် မြင့်မားသော density ပတ်ဝန်းကျင်များတွင် စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို ထိန်းသိမ်းရန်အတွက် အရေးကြီးပါသည်။
Intel Xeon 6 Die ဗိသုကာ
Xeon 6 Sierra Forest ပရိုဆက်ဆာများ၏ die ဗိသုကာပုံစံသည် Intel ၏ စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ထိရောက်မှုကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်စေရန် ဆန်းသစ်သောချဉ်းကပ်မှုအပေါ် စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော ထိုးထွင်းသိမြင်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ ရိုးရာကြီးမားသော ဆီလီကွန်ကြားခံနှင့်မတူဘဲ၊ EMIB သည် routing layer များစွာပါသည့် bridge die ငယ်တစ်ခုကို အကောင်အထည်ဖော်သည်။ EMIB နည်းပညာကို အသုံးပြုခြင်းဖြင့် Intel သည် package တစ်ခုတည်းတွင် dies များစွာကို ချိတ်ဆက်နိုင်ပြီး package အရွယ်အစားကို လျှော့ချပေးပြီး signal သမာဓိကို မြှင့်တင်ပေးသည်။ ဤဖွဲ့စည်းပုံသည် dies များအကြား data transfer rate များကို ပိုမိုမြန်ဆန်စေပြီး application အမျိုးမျိုးတွင် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းရန်အတွက် မရှိမဖြစ်လိုအပ်သည်။
ဒေတာစင်တာများအတွက် အရေးပါမှု
စွမ်းဆောင်ရည်နှင့်ထိရောက်မှု
ယခင်မျိုးဆက်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက Xeon 6 ပရိုဆက်ဆာများသည် ဝပ်တစ်ခုလျှင် 2.7 ဆ ပိုမိုမြင့်မားသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်သောကြောင့် AI inference၊ media transcoding နှင့် အထွေထွေ compute အလုပ်များအတွက် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်သည်။ ဤဟန်ချက်ညီမှုသည် ဒေတာစင်တာများအနေဖြင့် စွမ်းအင်သုံးစွဲမှုနည်းပါးစွာဖြင့် အလုပ်ဝန်များကို ပိုမိုကိုင်တွယ်နိုင်စေပြီး လုပ်ငန်းလည်ပတ်မှုကုန်ကျစရိတ်များ လျော့ကျစေပြီး ရေရှည်တည်တံ့ခိုင်မြဲမှုကို ပိုမိုကောင်းမွန်စေသည်။
Scalability နှင့် Flexibility
မော်ဂျူလာဗိသုကာလက်ရာက ဒေတာစင်တာများအား သီးခြား workload လိုအပ်ချက်များအပေါ် အခြေခံ၍ ၎င်းတို့၏ အခြေခံအဆောက်အအုံကို စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်စေပါသည်။ P-cores နှင့် E-cores များကို ပလက်ဖောင်းများတစ်လျှောက် ရောနှောဖြန့်ကျက်နိုင်စွမ်းသည် မတူညီသော ကွန်ပျူတာလိုအပ်ချက်များကို စီမံခန့်ခွဲရန် စိတ်ကြိုက်ချဉ်းကပ်မှုကို ပေးစွမ်းပြီး စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ထိရောက်မှု နှစ်မျိုးလုံးကို မြှင့်တင်ပေးပါသည်။ ၎င်းသည် စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော အယူအဆတစ်ခုကို တင်ပြထားပြီး၊ အချို့တွင် core services များကို ထိရောက်စွာလည်ပတ်ရန်နှင့် တောင်းဆိုမှုနည်းပါးသောအချိန်များတွင် လုပ်ငန်းလည်ပတ်မှုများကို ကိုင်တွယ်ရန် E-core CPUs များ ရရှိနိုင်ပြီး အချို့တွင် အမြင့်ဆုံးဝယ်လိုအားနှင့် တောင်းဆိုမှုများပြားသော workloads များကို ကိုင်တွယ်ရန် P-core CPUs များဖြင့် တပ်ဆင်ထားပါသည်။
လုံခြုံရေးနှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုကို မြှင့်တင်ထားသည်။
ဟာ့ဒ်ဝဲမြှင့်တင်ထားသော လုံခြုံရေးအင်္ဂါရပ်များဖြင့် တည်ဆောက်ထားသော Xeon 6 ပရိုဆက်ဆာများသည် ဒေတာသမာဓိနှင့် စနစ်ယုံကြည်စိတ်ချရမှုအတွက် ခိုင်မာသောကာကွယ်မှုကို ပေးစွမ်းသည်။ ၎င်းသည် ဒေတာထိခိုက်လွယ်သောပတ်ဝန်းကျင်များတွင် ယုံကြည်မှုနှင့် လိုက်နာမှုကို ထိန်းသိမ်းရန်အတွက် အလွန်အရေးကြီးပါသည်။
အဆင့်မြင့်နည်းပညာများဖြင့် အနာဂတ်ကို ပိုမိုကောင်းမွန်အောင်လုပ်ဆောင်ခြင်း
DDR5၊ PCIe 5.0 နှင့် CXL 2.0 ကဲ့သို့သော နောက်ဆုံးပေါ်နည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးခြင်းဖြင့် Xeon 6 ပရိုဆက်ဆာများသည် ဒေတာစင်တာများကို အနာဂတ်တိုးတက်မှုများအတွက် အသင့်ဖြစ်စေပြီး ပေါ်ထွက်လာသော ဟာ့ဒ်ဝဲနှင့် ဆော့ဖ်ဝဲဖြေရှင်းချက်များနှင့် ချောမွေ့စွာပေါင်းစပ်နိုင်ကြောင်း သေချာစေသည်။
ခေတ်သစ်ပြဿနာများအတွက် ခေတ်သစ်ဖြေရှင်းချက်များ
Intel Xeon 6 Sierra Forest ပရိုဆက်ဆာများသည် ဒေတာစင်တာဗိသုကာပညာတွင် အဓိကတိုးတက်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်၊ စွမ်းအင်ထိရောက်မှုနှင့် တိုးချဲ့နိုင်မှုတို့ကို ပေါင်းစပ်ခြင်းဖြင့် ၎င်းတို့သည် ခေတ်မီဒေတာစင်တာများ၏ ဘက်စုံလိုအပ်ချက်များကို ဖြေရှင်းပေးပြီး လုပ်ငန်းလည်ပတ်မှုထိရောက်မှု မြှင့်တင်ခြင်း၊ ကုန်ကျစရိတ်လျှော့ချခြင်းနှင့် AI နှင့် အခြားကွန်ပျူတာအသုံးပြုမှုများသော အပလီကေးရှင်းများ၏ တိုးပွားလာသော လိုအပ်ချက်များကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနိုင်စွမ်းတို့အတွက် လမ်းခင်းပေးပါသည်။
Intel Xeon 6 E-core SKU မြေပုံ
Sierra Forest SKU အားလုံးတွင် PCIe Gen5/CXL ၏ 88 lanes ပါရှိသော E-Cores များ ပါရှိသည်။
| SKU | အရောင်များ | အခြေခံ GHz | တာဘို GHz | အများဆုံး တာဘို GHz | L3 ကက်ရှ် MB | TDP ဝပ်များ | မက်စ် စကာလာ။ | DDR5 မန်မိုရီအမြန်နှုန်း 1DPC |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6780E | 144 | 2.2 | 3.0 | 3.0 | 108 | 330 | 2S | 6400 |
| 6766E | 144 | 1.9 | 2.7 | 2.7 | 108 | 250 | 2S | 6400 |
| 6756E | 128 | 1.8 | 2.6 | 2.6 | 96 | 225 | 2S | 6400 |
| 6746E | 112 | 2.0 | 2.7 | 2.7 | 96 | 250 | 2S | 5600 |
| 6740E | 96 | 2.4 | 3.2 | 3.2 | 96 | 250 | 2S | 6400 |
| 6731E | 96 | 2.2 | 3.1 | 3.1 | 96 | 250 | 1S | 5600 |
| 6710E | 64 | 2.4 | 3.2 | 3.2 | 96 | 205 | 2S | 5600 |
Intel Xeon 6 စွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်ခြင်း
ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် CPU အစုံနှစ်စုံဖြစ်သည့် 6780E နှင့် 6766E တို့ကို နမူနာယူခဲ့ပါသည်။ Intel သည် စမ်းသပ်ရန်အတွက် QCT server platform တစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးခဲ့ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ဒေတာတွင် အဓိကသတိပေးချက်အချို့ကို မှတ်သားလိုပါသည်။ server platform ကိုယ်တိုင်က ကျွန်ုပ်တို့၏စမ်းသပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်အများစုတွင် မတည်မငြိမ်ဖြစ်ခဲ့သည်။ ဥပမာအားဖြင့် Windows Server 2022 ကို ကောင်းမွန်စွာမလည်ပတ်နိုင်သောကြောင့် 2025 ကို အသုံးပြုခဲ့ပါသည်။
CPU များသည် အစောပိုင်း နမူနာများဖြစ်ပြီး လက်လီရောင်းချသည့် CPU အသစ်များ မဟုတ်ပါ။ ထို့ကြောင့်၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုများကို အပြည့်အဝ မလုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ဘဲ၊ ပိတ်ဆို့မှု ရုပ်သိမ်းခြင်း မတိုင်မီတွင် ကျွန်ုပ်တို့ တွေ့မြင်နေရသော ပြဿနာအချို့၊ စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် တည်ငြိမ်မှုကို သေချာစွာ ဖြေရှင်းရန် အချိန်မရခဲ့ပါ။ ထို့ကြောင့်၊ အောက်ပါဒေတာများကို သင်ကြားရေးဆိုင်ရာအဖြစ်သာ မှတ်ယူသင့်ပြီး အပြီးသတ် မဟုတ်ပါ။ Sierra Forest CPU များ၏ စွမ်းဆောင်ရည်များအပေါ် ပိုမိုတိကျသော ဆုံးဖြတ်ချက် မချမီ Intel ၏ OEM များထံမှ ပို့ဆောင်သည့် ပလက်ဖောင်းများကို ကျွန်ုပ်တို့ စောင့်ဆိုင်းပါမည်။
Intel က CPU အသစ်တွေကို ပြသဖို့အတွက် စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်းတစ်ခုအနေနဲ့ Quanta QuantaGrid D55Q-2U စနစ်တစ်ခုကို ကျွန်တော်တို့ဆီ ပို့ပေးခဲ့ပါတယ်။ ဒီဆာဗာက U.2 Gen4/Gen5 SSD တွေကို ပံ့ပိုးပေးတဲ့ 24-bay NVMe direct-attached backplane ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်ဖွဲ့စည်းပုံတွင် 16 x 16GB DDR5-6400 RAM နှင့် Micron MTC10F1084S1RC64BDY မော်ဂျူးများ ပါဝင်သည်
Xeon 6780E နှင့် Xeon 6766E
- Quanta QuantaGrid D55Q-2U
- 256GB DDR5 6400MHz
Xeon Platinum 8592+
- ဒဲလ် ပါဝါအက်ဂျ် R760
- 1TB DDR5 4800MHz
Xeon Gold 6430
- ဒဲလ် ပါဝါအက်ဂျ် R760
- 1TB DDR5 4800MHz
Xeon Platinum 8480+
- HP ML350 မျိုးဆက် ၁၁
- 256GB DDR5 4800MHz
အလွန်အစောပိုင်း စမ်းသပ်ပလက်ဖောင်း gremlins များနှင့်အတူ၊ အသစ်ထွက် Xeon 6780E နှင့် 6766E CPU များကို Windows Server 2025 ပတ်ဝန်းကျင်အတွင်း စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး၊ ယခင် CPU များကို Windows Server 2022 အတွင်း စမ်းသပ်ခဲ့သည်။
Blender OptiX ၄.၁
Blender OptiX မှာ စမ်းသပ်မှု ၃ မျိုးရှိပါတယ်- Monster၊ Junkshop နဲ့ Classroom။ Monster အတွက် 6780E နဲ့ 6766E တို့ဟာ 8592+ ထက် ၂၁% နဲ့ ၁၄% ကွာခြားပြီး ၁၈% ကွာခြားတာကို တွေ့ရပါတယ်။ Junkshop မှာ 6780E ဟာ 8592+ ထက် ၁၀.၅% သာလွန်ပြီး 6766E ဟာ 8592+ ထက် ၀.၃၅% သာ နောက်ကျနေပါတယ်။ Junkshop မှာ 6780E နဲ့ 6766E ကြားမှာ ၁၀.၈% ကွာခြားပါတယ်။ Classroom အပိုင်းအတွက် 6780E နဲ့ 6766E တို့ဟာ 8592+ ထက် ၂၀% နဲ့ ၂၂% ကွာခြားပြီး 6780E နဲ့ 6766E ကြားမှာ ၁၀% ကွာခြားပါတယ်။
| Blender 4.0 CPU | ၂x Xeon 6780E (256GB DDR5) | ၂x Xeon 6766E (256GB DDR5) | ၂x Xeon Platinum 8592+(ER) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) | ၂x Xeon Platinum 8480+(SR) (ML350 G11 – 256GB DDR5 4400MHz) | ၂x Xeon Gold 6430(SR) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) |
|---|---|---|---|---|---|
| ဧရာမသတ္တဝါကြီး | 1410.463 | 1297.715 | 1115.057 | 943.300 | 540.039 |
| အမှိုက်ဆိုင် | 862.418 | 777.716 | 780.408 | 627.662 | 361.066 |
| စာသင်ခန်း | 696.543 | 628.960 | 556.550 | 475.144 | 278.228 |
Cinebench R23
Cinebench R23 အတွက် Multi-Core စွမ်းဆောင်ရည်တွင် 6780E နှင့် 6766E တို့သည် 8592+ ထက် 38% နှင့် 42% အသီးသီး နောက်ကျကျန်နေကြောင်း ပြသခဲ့သည်။ single-core စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် 6780E သည် 8592+ ထက် 24% နောက်ကျကျန်ခဲ့ပြီး 6766E သည် 31% နောက်ကျကျန်ခဲ့သည်။ 6780E နှင့် 6766E အကြား ကွာခြားချက်သည် multi-core ရမှတ်အတွက် 5% ခန့်နှင့် single-core အတွက် 18% ခန့် ကျဆင်းသွားခဲ့သည်။
| Cinebench R23 | ၂x Xeon 6780E (256GB DDR5) | ၂x Xeon 6766E (256GB DDR5) | ၂x Xeon Platinum 8592+(ER) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) | ၂x Xeon Platinum 8480+(SR) (ML350 G11 – 256GB DDR5 4400MHz) | ၂x Xeon Gold 6430(SR) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) |
|---|---|---|---|---|---|
| CPU မျိုးစုံ Core | 67,984 | 64,326 | 110,498 | 79,164 | 69,663 |
| CPU တစ်လုံးတည်းသော Core | 873 | 793 | 1,144 | 1,461 | 1,022 |
| MP အချိုး | 77.91x | 81.10x | 96.63x | 54.20x | 68.17x |
Cinebench ၂
Cinebench 2024 အတွက် multi-core ရမှတ်ဟာ 8592+ မှ 6780E သို့ 55% ခန့် ကျဆင်းသွားပြီး 8592+ မှ 6766E သို့ 61% ခန့် ကျဆင်းသွားပါတယ်။ Multi-Core မှာ 6780E နဲ့ 6766E အကြား 13% ကွာခြားချက်လည်း ရှိပါတယ်။ single-core ရမှတ်တွေအတွက် 6780E နဲ့ 6766E မှာ 5% သာ ကွာခြားပြီး 6780E နဲ့ 6766E ကတော့ 8592+ ထက် 37% နဲ့ 34% အသီးသီး ကျဆင်းသွားပါတယ်။
| Cinebench R23 | ၂x Xeon 6780E (256GB DDR5) | ၂x Xeon 6766E (256GB DDR5) | ၂x Xeon Platinum 8592+(ER) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) | ၂x Xeon Gold 6430(SR) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) | ၂x Xeon Platinum 8480+(SR) (ML350 G11 – 256GB DDR5 4400MHz) |
|---|---|---|---|---|---|
| CPU မျိုးစုံ Core | 2,687 | 2,347 | 6,001 | 3,746 | 4,699 |
| CPU တစ်လုံးတည်းသော Core | 43 | 45 | 68 | 59 | 76 |
| MP အချိုး | 62.85x | 52.65x | 88.48x | 63.22x | 61.44x |
Y-Cruncher
Y-cruncher သည် ၂၀၀၉ ခုနှစ်တွင် စတင်မိတ်ဆက်ခဲ့သော လူကြိုက်များသော benchmarking နှင့် stress-testing application တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် multi-threaded ဖြစ်ပြီး scalable ဖြစ်ပြီး Pi နှင့် အခြား constant များကို trillions of digits အထိ တွက်ချက်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် မြန်လေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ 6780E နဲ့ 6766E တို့ဟာ Emerald Rapids 8592+ ထက် အနည်းငယ်နှေးကွေးစွာ လည်ပတ်ပေမယ့် တိုက်ရိုက်ပြိုင်ဘက်တွေတော့ မဟုတ်ပါဘူး။ 6780E ဟာ 1 Billion စမ်းသပ်မှုအတွက် Xeon Gold 6430 ထက် ၁၃% ခန့် ပိုမိုမြန်ဆန်စွာ လည်ပတ်ခဲ့ပေမယ့် Xeon Platinum 8592+ ထက် ၃၉% ခန့် ပိုမိုနှေးကွေးစွာ လည်ပတ်ခဲ့ပါတယ်။ 6766E ဟာ Gold 6439 ထက် ၁၉% ပိုမိုနှေးကွေးပြီး Platinum 8592+ ထက် ၄၂% ပိုမိုနှေးကွေးစွာ လည်ပတ်ခဲ့ပါတယ်။
| Y-Cruncher (နိမ့်လေ ပိုကောင်းလေ) | Xeon 6780E (256GB DDR5) | Xeon 6766E (256GB DDR5) | ၂x Xeon Platinum 8592+(ER) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) | ၂x Xeon Gold 6430(SR) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) | ၂x Xeon Platinum 8480+(SR) (ML350 G11 – 256GB DDR5 4400MHz) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 ဘီလီယံ | 6.927 စက္ကန့် | 7.254 စက္ကန့် | 4.239 စက္ကန့် | 6.060 စက္ကန့် | 5.136 စက္ကန့် |
| 2.5 ဘီလီယံ | 17.898 စက္ကန့် | 19.507 စက္ကန့် | 11.466 စက္ကန့် | 16.896 စက္ကန့် | 13.768 စက္ကန့် |
| 5 ဘီလီယံ | 38.454 စက္ကန့် | 41.116 စက္ကန့် | 25.325 စက္ကန့် | 36.843 စက္ကန့် | 29.889 စက္ကန့် |
| 10 ဘီလီယံ | 81.146 စက္ကန့် | 87.403 စက္ကန့် | 54.921 စက္ကန့် | 80.574 စက္ကန့် | 65.194 စက္ကန့် |
| 25 ဘီလီယံ | 217.530 စက္ကန့် | 238.813 စက္ကန့် | 156.923 စက္ကန့် | 229.017 စက္ကန့် | 186.841 စက္ကန့် |
| 50 ဘီလီယံ | 565.913 စက္ကန့် | 502.245 စက္ကန့် | N / A | N / A | N / A |
7-Zip
လူကြိုက်များသော 7-Zip utility တွင် CPU စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကောင်းစွာပြသသည့် built-in memory benchmark ပါရှိသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင်၊ ဖြစ်နိုင်သည့်အခါတိုင်း 128MB dictionary size ဖြင့် လုပ်ဆောင်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင်၊ 6780E သည် စုစုပေါင်းအဆင့်သတ်မှတ်ချက်တွင် Platinum 8592+ ထက် အနည်းငယ်သာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာသာရှိခဲ့သည်။ decompression အတွက်၊ 6766E သည် 8592+ ထက်လည်း သာလွန်ခဲ့သည်။
| 7-Zip ချုံ့ခြင်း | Xeon 6780E (256GB DDR5) | Xeon 6766E (256GB DDR5) | ၂x Xeon Platinum 8592+(ER) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) | ၂x Xeon Gold 6430(SR) (R760 – 1TB DDR5 4800MHz) | ၂x Xeon Platinum 8480+(SR) (ML350 G11 – 256GB DDR5 4400MHz) |
|---|---|---|---|---|---|
| ချုံ့ | |||||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | 5,891% | 4,768% | 5,609% | 5,732% | 5,482% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 5,603% | 5,103% | 5,605% | 5,669% | 5,475% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ဖိသိပ်ခြင်း | |||||
| လက်ရှိ CPU အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | 5,798% | 6,243% | 5,852% | 6,219% |
| လက်ရှိ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| လက်ရှိခဲ့သည် Rating | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အနေဖြင့် CPU အသုံးပြုမှု | 5,832% | 6,029% | 6,232% | 5,894% | 6,129% |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| ရလဒ်အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | |||||
| စုစုပေါင်း CPU အသုံးပြုမှု | 5,717% | 5,566% | 5,919% | 5,781% | 5,802% |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက်/အသုံးပြုမှု | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
| စုစုပေါင်း အဆင့်သတ်မှတ်ချက် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် | ၁၀၇.၂၂၉ ဂျီပီအက်စ် |
ကောက်ချက်
Sierra Forest မိသားစုရဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုဖြစ်တဲ့ E-core Intel Xeon 6 စီးရီးအသစ်ဟာ review cadence နဲ့ ပတ်သက်လာရင် အပြောင်းအလဲတစ်ခုပါပဲ။ Intel ရဲ့ ယခင်ထွက်ရှိမှုတွေမှာ ထိပ်တန်း CPU တွေကို အရင်ဆုံးမြင်တွေ့ခဲ့ရပြီး ဒီတစ်ခါမှာတော့ Intel ဟာ အလယ်အလတ်တန်းစား၊ ထိရောက်တဲ့ SKU တွေနဲ့ ဦးဆောင်နေပါတယ်။
ဒါပေမယ့် Sierra Forest CPU တွေဟာ ယခင် 5th Gen Scalable မော်ဒယ်တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် ကောင်းကောင်းအလုပ်လုပ်ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Intel ရဲ့တွက်ချက်မှုအရ hardware အသစ်ဝယ်ယူဖို့ ရှာဖွေနေတဲ့ ဖောက်သည်တွေဟာ Intel Xeon 8280 CPU လိုမျိုး တစ်ခုခုကို အသုံးပြုထားတဲ့ အနားယူတော့မယ့် ၅ နှစ်သက်တမ်းရှိတဲ့ စနစ်တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ကြပါလိမ့်မယ်။ အဲဒီစနစ်တွေကို အဓိကအားဖြင့် E-Core Xeon 6 CPU တွေက သိပ်သည်းဆနဲ့ ပါဝါချွေတာမှု မြင့်မားတယ်လို့ ယူဆရပါတယ်။
ဒီသုံးသပ်ချက်မှာ၊ Sierra Forest ကို လည်ပတ်ဖို့အတွက် လုံလောက်တဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ အစောပိုင်း CPU တွေနဲ့ server တစ်ခုကို ကျွန်တော်တို့ ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနေပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အပြည့်အစုံသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်တော်တို့ လိုချင်တဲ့ အနေအထားမျိုးတော့ မရောက်သေးပါဘူး။ Windows OS မှာ ရှိတဲ့ bug တွေ (ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Ubuntu စမ်းသပ်မှုမှာ မပါဝင်ပါဘူး) နဲ့ BIOS ပြင်ဆင်မှုတွေကို စောင့်ဆိုင်းနေရတာတွေကြားမှာ၊ ဒီ CPU တွေရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပြီး အမြင့်ဆုံးဖြစ်အောင် လုပ်ဆောင်ဖို့ နေရာတွေ ရှိနေတယ်ဆိုတာ ရှင်းနေပါတယ်။ ဒါပေမယ့် ဒီလို အရသာလေးနဲ့ Sierra Forest က ဒီနေ့ ဘာတွေ ပေးစွမ်းနိုင်မလဲ၊ Granite Rapids CPU တွေက ဒီနှစ်နှောင်းပိုင်းမှာ စွမ်းဆောင်ရည် workload တွေအတွက် ဘာတွေ ပေးစွမ်းနိုင်မလဲဆိုတာကို ကျွန်တော်တို့ အကောင်းမြင်ပါတယ်။ ဒါ့အပြင်၊ လာမယ့် သုံးလပတ်တွေမှာ 288 E-Core 6900 Series ကို အိပ်ပျော်မနေပါနဲ့။ Intel ဟာ သူတို့ရဲ့ application တွေအတွက် infrastructure တွေကို ချိန်ညှိတဲ့နေရာမှာ သူတို့ရဲ့ customer တွေကို ယခင်ကထက် ရွေးချယ်စရာတွေ ပိုမိုပေးစွမ်းသွားမှာပါ။
Sierra Forest CPU တွေပါဝင်တဲ့ နောက်ဆုံး hardware ကို မကြာခင်မှာ lab မှာ ပို့ဆောင်ပေးမယ်လို့ မျှော်လင့်ရပါတယ်။ ပါဝါသုံးစွဲမှု၊ storage performance နဲ့ တခြားအရာတွေကို နောက်လာမယ့် review တွေမှာ အသေးစိတ်ရှင်းပြပေးပါမယ်။




အမေဇုံ