StorageReview.com

LaCie Rugged SSD4 သုံးသပ်ချက်- ခိုင်ခံ့ပြီး ခရီးသွားရန်အသင့်ဖြစ်စေသော အခွံတွင် USB4 စွမ်းဆောင်ရည်

end User  ◇  အိတ်ဆောင်သိုလှောင်

LaCie ရဲ့ Rugged လိုင်းဟာ မခန့်မှန်းနိုင်တဲ့ ဒါမှမဟုတ် ကြမ်းတမ်းတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်တွေမှာ ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့ သိုလှောင်မှုလိုအပ်တဲ့ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေကို အဆက်မပြတ်ပစ်မှတ်ထားပါတယ်။ Rugged SSD4 ဟာ အဲဒီလမ်းကြောင်းအတိုင်း ဆက်လက်လုပ်ဆောင်နေပေမယ့် အဓိပ္ပာယ်ရှိတဲ့ အဆင့်မြှင့်တင်မှုတွေနဲ့အတူ။ USB 40Gbps အပြည့်အဝ ပံ့ပိုးမှုနဲ့ တည်ဆောက်ထားတဲ့ ဒီမျိုးဆက်ဟာ သိသိသာသာ ပိုမြန်တဲ့ လွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းနဲ့ ပိုမိုစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ အတွင်းပိုင်းဗိသုကာကို ယူဆောင်လာပါတယ်။ အပြင်ပိုင်းကတော့ အခြေခံအားဖြင့် မပြောင်းလဲဘဲ၊ ဒါဟာ စမတ်ကျတဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်တစ်ခုပါပဲ (LaCie ရဲ့ ဒီဇိုင်းဟာ ဒီနယ်ပယ်မှာ သက်သေပြခဲ့ပါတယ်)။ ဒါပေမယ့် မြင့်မားတဲ့ resolution ဗီဒီယို၊ ကြီးမားတဲ့ RAW ဓာတ်ပုံစာကြည့်တိုက်တွေနဲ့ အခြားသိုလှောင်မှု အများအပြားသုံးတဲ့ မီဒီယာတွေနဲ့ အလုပ်လုပ်တဲ့ အသုံးပြုသူတွေဟာ ယခင်မျိုးဆက်တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် သိသာထင်ရှားတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တိုးတက်မှုတွေကို မြင်တွေ့ရမှာပါ။ Thunderbolt 5 ပံ့ပိုးမှုနဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပစ်မှတ်ထားပြီး IP68 အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ရှိတဲ့ ကာကွယ်မှုကို ထည့်သွင်းထားတဲ့ Rugged Pro5 နဲ့မတူဘဲ SSD4 ဟာ ပိုမိုစွယ်စုံရချဉ်းကပ်မှုကို အသုံးပြုပါတယ်။ ၎င်းသည် ကျယ်ပြန့်သော USB4 တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်မှုကို အာရုံစိုက်ပြီး ပိုမိုကျယ်ပြန့်သော စနစ်အမျိုးမျိုးမှ ပံ့ပိုးပေးသော မြန်ဆန်ပြီး တသမတ်တည်းရှိသော အမြန်နှုန်းများကို ပေးဆောင်ပါတယ်။

LaCie Rugged SSD4 ဘောက်စ်

LaCie Rugged SSD4 စွမ်းဆောင်ရည်ပရိုဖိုင်

အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ Rugged external drive ဟာ 40Gbps မှာအလုပ်လုပ်ပြီး Thunderbolt 3, 4, နဲ့ 5 host system တွေနဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။ LaCie က bandwidth အပြည့်အဝကို ပံ့ပိုးပေးတဲ့ port နဲ့ ချိတ်ဆက်လိုက်တဲ့အခါ drive ဟာ အမြင့်ဆုံး sequential read speed 4,000MB/s အထိနဲ့ write speed 3,800MB/s အထိ ရရှိနိုင်တယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ အဲဒီကိန်းဂဏန်းတွေဟာ Gen4 NVMe SSD နဲ့ ညီမျှပါတယ်။ ဒါပေမယ့် တကယ့်စွမ်းဆောင်ရည်ကတော့ host system, cable quality, thermal throttling နဲ့ ရွှေ့ပြောင်းနေတဲ့ file type တွေပေါ် မူတည်ပြီး ကွဲပြားနိုင်ပါတယ်။ ဒီအကြောင်းနဲ့ပတ်သက်ပြီး ကျွန်တော်တို့ရဲ့ benchmarking section မှာ အသေးစိတ်ဖော်ပြထားပါတယ်။

USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) ကဲ့သို့သော USB port အဟောင်းများကိုသာ ပံ့ပိုးပေးသော ကွန်ပျူတာကို အသုံးပြုနေပါက Rugged SSD4 သည် အလုပ်လုပ်နေဦးမည်ဖြစ်သော်လည်း ၎င်း၏ အပြည့်အဝစွမ်းဆောင်ရည်ကို ရရှိမည်မဟုတ်ပါ။ ထိုကိစ္စများတွင် လွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းသည် တစ်စက္ကန့်လျှင် 1 မှ 1.2GB အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိလေ့ရှိပြီး ၎င်းသည် USB4 ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ထက် များစွာနိမ့်ကျနေပါသည်။ ဓာတ်ပုံများ၊ စာရွက်စာတမ်းများ သို့မဟုတ် ပရောဂျက်ပိုင်ဆိုင်မှုများကဲ့သို့သော ဖိုင်ငယ်များစွာပါဝင်သည့် အလုပ်များသည် drive ကို 40Gbps USB4 သို့မဟုတ် Thunderbolt 4 သို့မဟုတ် 5 port နှင့် ချိတ်ဆက်မထားပါက နှေးကွေးခြင်း သို့မဟုတ် တုံ့ပြန်မှုနည်းပါးခြင်းတို့ကို ခံစားရနိုင်ပါသည်။ သို့သော် သင့်လျော်သော host system နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုသောအခါ SSD4 သည် RAW ဗီဒီယို၊ resolution မြင့်မားသောပုံရိပ်များနှင့် ကြီးမားသောဒေတာလွှဲပြောင်းမှုများကဲ့သို့သော လိုအပ်ချက်များသော workloads များကို အလွယ်တကူကိုင်တွယ်နိုင်သည်။

LaCie Rugged SSD4 ဒီဇိုင်းနှင့် တည်ဆောက်မှု

Rugged SSD4 သည် စီးရီး၏ ရင်းနှီးပြီးသား ကျစ်လစ်သောပုံစံနှင့် တောက်ပသောလိမ္မော်ရောင်ရော်ဘာဘမ်ပါကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားပြီး LaCie ၏ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော drive များအတွက် အမြင်အာရုံဆိုင်ရာ အမှတ်အသားတစ်ခု ဖြစ်လာသည့် ဒီဇိုင်းဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် လက်ထဲတွင် ကောင်းမွန်စွာတည်ဆောက်ထားဆဲဖြစ်ပြီး ဂီယာအိတ်ထဲတွင် ချော်လဲခြင်းမှ ရှောင်ရှားရန် လုံလောက်သော ဆုပ်ကိုင်မှုနှင့် အလေးချိန်ရှိသော်လည်း မလိုအပ်သောနေရာယူသည်အထိ ကြီးမားခြင်းမရှိပါ။

ဒီဇိုင်းက အများအားဖြင့် အတူတူပဲဖြစ်ပေမယ့် ဒါက အနုတ်လက္ခဏာတော့ မဟုတ်ပါဘူး။ LaCie က ကောင်းမွန်စွာ အလုပ်လုပ်နေတဲ့အရာကို ထိန်းသိမ်းထားရင်း အတွင်းပိုင်းကို ပြန်လည်ပြုပြင်ဖို့ အာရုံစိုက်ထားတာ ထင်ရှားပါတယ်။ အခုဆိုရင် ဒီအိမ်မှာ ဖုန်နဲ့ ရေဒဏ်ခံနိုင်ရည်အတွက် IP54 အဆင့်သတ်မှတ်ချက် ရှိပြီး မီတာ ၃ အထိ ပြုတ်ကျမှုစမ်းသပ်မှုလည်း ပြုလုပ်ထားပါတယ်။ ခရီးသွားတဲ့အခါ၊ စက်ပေါ်မှာ အသုံးပြုတဲ့အခါနဲ့ အိတ်တွေ၊ ခုံတွေနဲ့ အလုပ်ရုံတွေကြားမှာ drive တွေကို မကြာခဏ ရွှေ့လျားအသုံးပြုရတဲ့ မိုဘိုင်းပတ်ဝန်းကျင်တွေမှာ အထောက်အကူဖြစ်စေပါတယ်။ အလုံးစုံပြောရရင် တည်ဆောက်မှုအရည်အသွေးက ခိုင်မာနေဆဲဖြစ်ပြီး ချုပ်ရိုးတင်းကျပ်ပြီး ချောမွေ့တဲ့ အပြီးသတ်ဒီဇိုင်းနဲ့ ပျော့ပျောင်းမှုမရှိတဲ့ ဒီဇိုင်းကို ပြသထားပါတယ်။

LaCie ကြမ်းတမ်းသော SSD4

အတွင်းပိုင်းအနေနဲ့ Rugged SSD4 ရဲ့ စုစုပေါင်းအလေးချိန်ရဲ့ အနည်းဆုံး ၃၅% ဟာ အသုံးပြုပြီးသား ပြန်လည်အသုံးပြုထားတဲ့ အစိတ်အပိုင်းတွေကနေ လာတာပါ။ တည်ဆောက်မှု အရည်အသွေးကို မထိခိုက်စေတဲ့ ကြိုဆိုစရာ ပြောင်းလဲမှုတစ်ခုပါ။ ကိုယ်ထည်က ခိုင်ခံ့ပြီး ကွေးညွှတ်ခြင်း၊ တုန်ခါခြင်း ဒါမှမဟုတ် မြင်သာတဲ့ အားနည်းချက်တွေ မရှိပါဘူး။ passive cooling ဒီဇိုင်းကြောင့် အရာအားလုံးကို ရိုးရှင်းစေပါတယ်။ ရေးသားတဲ့ အလုပ်တွေ ကြာရှည်တဲ့အခါ drive က သိသိသာသာ ပူလာပြီး အသုံးပြုမှု များတဲ့ အခြေအနေတွေမှာ ထည့်သွင်းစဉ်းစားရမယ့် အချက်ပါ။ စဉ်ဆက်မပြတ် ရွေ့လျားမှုနဲ့ အသုံးပြုမှုအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပုံရပြီး ဂရုတစိုက် ကိုင်တွယ်စရာမလိုဘဲ မိုဘိုင်း workflow တွေအတွက် လုံလောက်တဲ့ ခိုင်ခံ့မှုရှိပါတယ်။

LaCie Rugged SSD4 port

LaCie Rugged SSD4 သည် macOS၊ Windows၊ iPadOS နှင့် USB-C တပ်ဆင်ထားသော Android စက်ပစ္စည်းများနှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ပါသည်။ စတင်အသုံးပြုရန်အတွက် အထူးစနစ်ထည့်သွင်းမှုအဆင့်များ သို့မဟုတ် အပိုဆော့ဖ်ဝဲများ မလိုအပ်ပါ။ ၎င်းတွင် ချိတ်ဆက်မှုနှင့် ပါဝါနှစ်မျိုးလုံးအတွက် USB-C port တစ်ခုတည်းပါရှိပြီး စက်ပစ္စည်းများစွာတွင် အသုံးပြုရလွယ်ကူစေပါသည်။

LaCie Rugged SSD4 မှာ ဘူးထဲမှာတင် Adobe Creative Cloud Pro အသင်းဝင်အဖြစ် နှစ်လ (Adobe Firefly လိုမျိုး tool တွေကို အသုံးပြုခွင့်ပေး) ပါဝင်ပါတယ်။ Rescue Data Recovery Services အပါအဝင် သုံးနှစ်တာ အကန့်အသတ်ရှိတဲ့ အာမခံချက်လည်း ပါဝင်ပါတယ်။

LaCie Rugged SSD4 ကို 1TB၊ 2TB နှင့် 4TB စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ ဈေးနှုန်းများကို 1TB အတွက် $134.99၊ 2TB အတွက် $249.99 နှင့် 4TB အတွက် $479.99 သတ်မှတ်ထားပါသည်။

LaCie Rugged SSD4 သတ်မှတ်ချက်များ

specification အသေးစိတ်
interface USB 40Gbps (USB4)၊ USB 3.2 Gen 2×2 (20Gbps)၊ Gen 2 (10Gbps)၊ Gen 1 (5Gbps) နှင့် Thunderbolt 3/4/5 တို့နှင့် ယခင်ချိတ်ဆက်မှုများနှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သည်
အမြင့်ဆုံးဖတ်ရှုနှုန်း 4,000MB/s အထိ
အမြင့်ဆုံးရေးသားမြန်နှုန်း 3,800MB/s အထိ
Drive ကိုအမျိုးအစား PCIe Gen 4 NVMe SSD (အတွင်းပိုင်း)
ရရှိနိုင်သော စွမ်းရည်များ 1TB၊ 2TB၊ 4TB
ဝင်းပစ္စည်း ရော်ဘာဘမ်ပါသည့် တုန်ခါမှုဒဏ်ခံနိုင်သော အခွံ၊ အနည်းဆုံး ၃၅% စားသုံးပြီး ပြန်လည်အသုံးပြုထားသော ပစ္စည်းများဖြင့် ပြုလုပ်ထားသည်
ကြာရှည်ခံမှု ဖုန်မှုန့်နှင့် ရေစိုခံနိုင်မှု IP54 အဆင့်သတ်မှတ်ချက်ရှိပြီး မီတာ ၃ အထိ ပြုတ်ကျမှုဒဏ်ခံနိုင်သည်။
လိုက်ဖက်တဲ့ macOS၊ Windows၊ iPadOS၊ Android (USB-C)၊ Thunderbolt 3/4/5 စနစ်များ
ရှုထောင့် မသတ်မှတ်ထားပါ
အလေးချိန် မသတ်မှတ်ထားပါ
ဆော့ဖ်ဝဲပါဝင်သည် ၂ လ Adobe Creative Cloud Pro အသင်းဝင်ကြေး (Adobe Firefly ပါဝင်သည်)
အာမခံချက် Rescue Data Recovery ဝန်ဆောင်မှုများနှင့်အတူ ၃ နှစ်ကန့်သတ်အာမခံ
MSRP 1TB – ဒေါ်လာ ၅၆၉.၉၉
2TB – ဒေါ်လာ ၅၆၉.၉၉
4TB – ဒေါ်လာ ၅၆၉.၉၉

LaCie ကြံ့ခိုင်သော SSD4 USB4 စွမ်းဆောင်ရည်

ပထမဦးစွာ၊ single-queue နှင့် four-queue configurations များတွင် Blackmagic Disk Speed ​​Test နှင့် IOMeter benchmarks များကို အသုံးပြု၍ LaCie Rugged SSD4 သည် transfer speed များတွင် မည်သို့စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ စစ်ဆေးပါမည်။

တိုက်ရိုက်နှိုင်းယှဉ်ရန်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့ တွင် အခြား USB4 drive တစ်ခုသာရှိသည်၊ ၎င်းမှာ SanDisk Extreme PRO USB4 ၊ ထို့ကြောင့် မျိုးဆက်သစ်သည် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော drive များနှင့် အဟောင်းများ မည်သို့နှိုင်းယှဉ်သည်ကို သရုပ်ပြရန် မကြာသေးမီက USB 3.2 Gen 2×2 drive များကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပါသည် ။

USB4 drives တွေကို benchmarking လုပ်ဖို့အတွက် ကျွန်တော်တို့အသုံးပြုခဲ့တဲ့ high-performance test rig က ဒီမှာပါ။ တခြား drives အားလုံးကို Lenovo ThinkStation P520 မှာ စမ်းသပ်ထားပါတယ်။

  • CPU ကို: AMD Ryzen 7 9800X3D
  • motherboard: Asus ROG Crosshair X870E Hero
  • ရမ်: G.SKILL Trident Z5 Royal Series DDR5-6000 (2x16GB)
  • GPU ကို: Nvidia GeForce RTX 4090
  • OS ကို: Windows 11 Pro၊ Ubuntu 22.04 ဆာဗာ

Blackmagic ဒစ်ခ်အမြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း

Blackmagic Disk Speed ​​Test ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ USB4-capable test platform တွင် လုပ်ဆောင်ခြင်းဖြင့် Rugged SSD4 သည် 3,185.4MB/s write speeds နှင့် 3,183.1MB/s read speeds ရရှိခဲ့ပါသည် ။ ဤရလဒ်များက ၎င်းကို ကျွန်ုပ်တို့၏ portable SSD benchmarks များတွင် ထိပ်ဆုံးမှ ရပ်တည်စေခဲ့ပြီး တူညီသော စမ်းသပ်မှုအခြေအနေများ တွင် 2,863.6MB/s write speeds နှင့် 3,172.3MB/s read speeds ရရှိခဲ့သော SanDisk Extreme PRO USB4 ထက် အနည်းငယ်သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည် ။ နှစ်ခုကြားရှိ read speeds များသည် ထိရောက်စွာ တန်းတူဖြစ်သော်လည်း LaCie သည် write စွမ်းဆောင်ရည်တွင် ထင်ရှားသော အားသာချက်ရှိပြီး ၎င်းသည် drive သို့ data အမြောက်အမြားကို မှန်မှန်ထည့်သွင်းသည့် ဖန်တီးသူများအတွက် အရေးကြီးသောအချက်တစ်ခုဖြစ်သည်။

Lexar SL500၊ Crucial X10 Pro နှင့် Samsung T9 (အားလုံးသည် 1,600MB/s ဝန်းကျင်တွင် တည်ငြိမ်သည်) ကဲ့သို့သော USB 3.2 Gen 2×2 drives များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက USB4 drives များသည် သိသာထင်ရှားသော တိုးတက်မှုတစ်ခုကို ပြသနေပါသည်။ အထူးသဖြင့် Rugged SSD4 သည် ၎င်းကို အပြည့်အဝ ပံ့ပိုးပေးနိုင်သော host system ဖြင့် PCIe Gen4-class external storage သို့ ကူးပြောင်းခြင်း၏ အကျိုးကျေးဇူးများကို ပြသထားသည်။

Disk Speed ​​Test LaCie ကြမ်းတမ်းသော SSD4 4TB SanDisk Extreme PRO USB4 2TB Lexar SL500 4TB TEAMGROUP PD20 2TB Crucial X10 Pro 2TB Samsung T9 4TB
ရေးသား 3,185.4MB / s နဲ့ 2,863.6MB / s နဲ့ 1,633.9MB / s နဲ့ 1,633.5MB / s နဲ့ 1,564.0MB / s နဲ့ 1,581.6MB / s နဲ့
ဖတ် 3,183.1MB / s နဲ့ 3,172.3MB / s နဲ့ 1,780.1MB / s နဲ့ 1,800.7MB / s နဲ့ 1,723.1MB / s နဲ့ 1,566.0MB / s နဲ့

IOMeter 1 တန်းစီခြင်း

နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုကတော့ single-queue IOMeter စမ်းသပ်မှုဖြစ်ပြီး ပိုပေါ့ပါးတဲ့ ဝန်အောက်မှာ sequential နဲ့ random read/write စွမ်းဆောင်ရည်ကို စစ်ဆေးပါတယ်။ ဒီမှာပြထားတဲ့ မြန်နှုန်းတွေက sequential 2MB read and write အပိုင်းတွေမှာ BlackMagic စမ်းသပ်မှုရဲ့ မြန်နှုန်းတွေနဲ့ နီးစပ်ပေမယ့် 4-queue အပိုင်းမှာတော့ ကွာခြားချက်တချို့ကို မြင်တွေ့ရပါလိမ့်မယ်။

single-threaded IOMeter စမ်းသပ်မှုတွင် LaCie Rugged SSD4 သည် sequential 2MB transfers များတွင် write speeds 3,052MB/s နှင့် read speeds 2,611MB/s ဖြင့် အလွန်ကောင်းမွန်သော ရလဒ်များကို ရရှိခဲ့သည် ။ ၎င်းသည် SanDisk Extreme PRO USB4 ၏ writes (2,309MB/s) ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေပြီး reads (2,993MB/s) တွင် အနည်းငယ်နောက်ကျနေသည်။ ကျပန်း 2MB transfers များတွင် LaCie သည် write throughput 3,049MB/s နှင့် read 1,823MB/s ပေးပို့ခဲ့ပြီး SanDisk ၏ 2,864MB/s နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက write throughput တွင် ဦးဆောင်နေသော်လည်း read bandwidth တွင် အနည်းငယ်နောက်ကျနေသည်။

4K ကျပန်းလုပ်ဆောင်ချက်များတွင် Rugged SSD4 သည် SanDisk ထက် ပိုမိုဟန်ချက်ညီသောပရိုဖိုင်ကို ပြသခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 9,983 IOPS ဖတ်ရှုမှု နှင့် 33,217 IOPS ရေးသားမှု အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး SanDisk ၏ 4,959 IOPS ထက် ရေးသားမှုတုံ့ပြန်မှုတွင် သိသိသာသာ ဦးဆောင်နေသည်။ ၎င်းသည် raw IOPS တွင် Lexar SL500 ကဲ့သို့သော ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော Gen 2×2 drives များနှင့် မတူညီသော်လည်း LaCie ၏ portable SSD အသစ်သည် စမ်းသပ်ထားသော USB4 drives များထဲတွင် အကောင်းဆုံး small-block write ရမှတ်များထဲမှ တစ်ခုကို ပေးဆောင်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် thread အရေအတွက်နည်းပါးသော latency-sensitive workflows များတွင် ပိုမိုတုံ့ပြန်မှုကောင်းသော device အဖြစ် ရပ်တည်စေသည်။

Crucial X10 Pro နှင့် TEAMGROUP PD20 ကဲ့သို့သော USB 3.2 Gen 2×2 drives များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက LaCie Rugged SSD4 သည် အထူးသဖြင့် sequential နှင့် large-block random write operations များတွင် workload အားလုံးတွင် အဆက်မပြတ် သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ ၎င်း၏ 4K write score သည် Gen 2×2 devices များမှ အမြင့်ဆုံး IOPS နံပါတ်များနှင့်လည်း ကောင်းစွာ ကိုက်ညီနေပြီး USB4 သည် low-queue responsiveness ကို bandwidth အတွက် လဲလှယ်ခြင်း မပြုတော့ကြောင်း ပြသနေပါသည်။

IOMeter (၁ Thread) LaCie ကြမ်းတမ်းသော SSD4 4TB SanDisk Extreme PRO USB4 2TB Lexar SL500 4TB TEAMGROUP PD20 2TB Crucial X10 Pro 2TB Samsung T9 4TB
2MB ရေးသားမှု စဉ် 3,052.32MB / s နဲ့ 2,309.62MB / s နဲ့ 1427.0MB / s နဲ့ 1,497.28MB / s နဲ့ 1,273.3MB / s နဲ့ 1,284MB / s နဲ့
စီးရီး 2MB ဖတ်ရှုခြင်း 2,611.05MB / s နဲ့ 2,993.11MB / s နဲ့ 1705.97MB / s နဲ့ 1,799.88MB / s နဲ့ 1,591.5MB / s နဲ့ 1,355MB / s နဲ့
ကျပန်း 2MB ရေးသားခြင်း 3,049.84MB / s နဲ့ 2,290.75MB / s နဲ့ 1320.19MB / s နဲ့ 1,359.07MB / s နဲ့ 1,104.1MB / s နဲ့ 1,355MB / s နဲ့
ကျပန်း 2MB ဖတ်ရှုခြင်း 1,823.05MB / s နဲ့ 2,864.66MB / s နဲ့ 1336.21MB / s နဲ့ 1,439.38MB / s နဲ့ 1,242.8MB / s နဲ့ 1,117MB / s နဲ့
ကျပန်း 4K ရေးသားခြင်း ၅၃,၅၅၇ IOPS ၅၃,၅၅၇ IOPS 23,181 IOPS 21,381 IOPS 19,988 IOPS 16,643 IOPS
ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုခြင်း ၅၃,၅၅၇ IOPS ၅၃,၅၅၇ IOPS 4,901 IOPS 5,198 IOPS 4,609 IOPS 4,441 IOPS

IOMeter 4 တန်းစီခြင်း

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်စမ်းသပ်မှုကတော့ 4-Thread IOMeter စမ်းသပ်မှုဖြစ်ပြီး၊ multitasking ဒါမှမဟုတ် ပိုလေးတဲ့ workloads တွေကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာတုပပေးပါတယ်။

ဤနေရာတွင် LaCie Rugged SSD4 သည် sequential transfer များတွင် write 3,532MB/s နှင့် read 3,732MB/s ရောက်ရှိပြီး SanDisk Extreme PRO USB4 ၏ write 3,497MB/s နှင့် read 3,546MB/s ထက် အနည်းငယ်သာလွန်သည်။ drive နှစ်ခုစလုံးသည် Gen 2×2 ပြိုင်ဘက်များမှ မြင်တွေ့ရသည့် မည်သည့်အရာထက်မဆို များစွာသာလွန်ပြီး saturating USB4 bandwidth နှင့် နီးစပ်သည်။ ကျပန်း 2MB workloads များသည်လည်း အလားတူပုံစံကို လိုက်နာခဲ့ပြီး LaCie drive သည် write 3,533MB/s နှင့် read speed 2,897MB/s ရရှိခဲ့ပြီး read တွင် SanDisk ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျနေသော်လည်း write တွင် တူညီသည်။ ဤအဆင့်မြင့်ရလဒ်များက drive နှစ်ခုစလုံးသည် USB4 နှင့် Thunderbolt 4 မှတစ်ဆင့် ပရော်ဖက်ရှင်နယ် workloads များနှင့် မြန်နှုန်းမြင့် transfers များကို အလွယ်တကူ ကိုင်တွယ်နိုင်ကြောင်း ပြသနေသည်။

အထင်ရှားဆုံးကွာခြားချက်ကတော့ 4K workloads မှာပါ။ Rugged SSD4 ဟာ 4K reads မှာ IOPS 82,941 နဲ့ 4K writes မှာ IOPS 35,988 အသီးသီးရရှိခဲ့ပြီး SanDisk ရဲ့ IOPS 49,067 နဲ့ 17,315 တွေထက် သိသိသာသာသာလွန်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် LaCie ဟာ ပိုလေးတဲ့ multitasking နဲ့ သေးငယ်တဲ့ operation တွေပေါ် မူတည်တဲ့ workloads တွေအတွက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော all-around performance ဖြစ်စေပါတယ်။

IOMeter 4 Queue (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) LaCie ကြမ်းတမ်းသော SSD4 4TB SanDisk Extreme PRO USB4 2TB Lexar SL500 4TB TEAMGROUP PD20 2TB Crucial X10 Pro 2TB Samsung T9 4TB
2MB ရေးသားမှု စဉ် 3,532.25MB / s နဲ့ 3,497.36MB / s နဲ့ 1,806.0MB / s နဲ့ 1,759.06MB / s နဲ့ 1,736.2MB / s နဲ့ 1,766MB / s နဲ့
စီးရီး 2MB ဖတ်ရှုခြင်း 3,731.76MB / s နဲ့ 3,545.86MB / s နဲ့ 1,997.36MB / s နဲ့ 1,505.85MB / s နဲ့ 1,966.9MB / s နဲ့ 1,944MB / s နဲ့
ကျပန်း 2MB ရေးသားခြင်း 3,532.63MB / s နဲ့ 3,482.21MB / s နဲ့ 1,643.2MB / s နဲ့ 807.55MB / s နဲ့ 1,447.9MB / s နဲ့ 1,493MB / s နဲ့
ကျပန်း 2MB ဖတ်ရှုခြင်း 2,896.56MB / s နဲ့ 3,546.11MB / s နဲ့ 1,693.18MB / s နဲ့ 913.25MB / s နဲ့ 1,863.8MB / s နဲ့ 1,468MB / s နဲ့
ကျပန်း 4K ရေးသားခြင်း 35,988 IOPS 17,315 IOPS ၅၃,၅၅၇ IOPS 63,640 IOPS 67,206 IOPS 32,358 IOPS
ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုခြင်း 82,941 IOPS 49,067 IOPS ၅၃,၅၅၇ IOPS 15,396 IOPS 15,333 IOPS 18,925 IOPS

PCMark 10 သိုလှောင်မှု (ဒေတာဒရိုက်)

PCMark 10 သည် နေ့စဉ်အသုံးပြုမှုတွင် သိုလှောင်မှုဒရိုက်၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အတွက် ဖိုင်လွှဲပြောင်းခြင်း၊ အက်ပ်ဖွင့်ခြင်းနှင့် မီဒီယာဝင်ရောက်ခြင်းကဲ့သို့သော လက်တွေ့ကမ္ဘာလုပ်ငန်းဆောင်တာများကို တုပသည်။ Data Drive Benchmark သည် ဤဘုံဒက်စ်တော့လုပ်ဆောင်ချက်များအတွင်း ဒရိုက်တစ်ခု မည်မျှတုံ့ပြန်မှုနှင့် ထိရောက်မှုရှိမရှိကို အာရုံစိုက်သည်။

ဤစမ်းသပ်မှုတွင် LaCie Rugged SSD4 သည် 1,943 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး SanDisk Extreme PRO USB4 သည် 2,585 မှတ်ဖြင့် နောက်ကျကျန်နေခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 382.62MB/s နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 295.29MB/s တွင် အနည်းငယ်နိမ့်သော bandwidth နှင့် 60µs နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 82µs တွင် access time နှေးကွေးကြောင်းလည်း ပြသခဲ့သည်။ ဆိုလိုသည်မှာ Rugged SSD4 သည် ဖိုင်များစွာလွှဲပြောင်းခြင်းနှင့် မီဒီယာအလုပ်ပမာဏများကို လုပ်ဆောင်နိုင်သော်လည်း ယေဘုယျ desktop အသုံးပြုမှုတွင် ပိုမိုအဖြစ်များသော မကြာခဏသေးငယ်သော လုပ်ဆောင်ချက်များတွင် မြန်ဆန်ခြင်းမရှိပါ။ ထိုသို့ဖြစ်သော်လည်း ၎င်း၏ရလဒ်များသည် အဓိကအားဖြင့် မီဒီယာကို ကိုင်တွယ်ရန် တည်ဆောက်ထားသော အခြားစွမ်းရည်မြင့် external SSD များ၏ ရလဒ်များနှင့် ကိုက်ညီပါသည်။

PCMark 10 ရလဒ်အပြည့်အစုံကို ဖော်ပြပေးလိုက်ပါတယ်။

မက်ထရစ် LaCie ကြမ်းတမ်းသော SSD4 4TB SanDisk Extreme PRO USB4 2TB
နိုင်ပြီ 1,943 2,585
bandwidth 295.29MB / s နဲ့ 382.62MB / s နဲ့
ပျမ်းမျှဝင်ရောက်ချိန် 82μs 60μs
ပိုင်းခြားမှု ဖော်မတ် exFAT exFAT
Drive Capacity 3726GB (4TB အမျိုးအစား) 1862GB (2TB အမျိုးအစား)

3DMark သိုလှောင်မှု စံနှုန်း

အခု 3DMark ရဲ့ Storage Benchmark ကို ဆက်သွားကြရအောင်၊ အဲဒါက ဂိမ်းခေါင်းစဉ်တွေ တင်တာ၊ ထည့်သွင်းတာ၊ သိမ်းဆည်းတာနဲ့ ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်တာလိုမျိုး ဂိမ်းနဲ့ သက်ဆိုင်တဲ့ အလုပ်တွေကို အာရုံစိုက်ပါတယ်။

LaCie Rugged SSD4 သည် 1,880 မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး ဤစမ်းသပ်မှုတွင် SanDisk Extreme PRO USB4 ၏ 1,370 မှတ်ထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး access latency မှလွဲ၍ အလုပ်အားလုံးနီးပါးတွင် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။ အထင်ရှားဆုံး အားသာချက်မှာ “Move Game” workload အတွင်းဖြစ်ပြီး Rugged SSD4 သည် SanDisk ၏ 1,376MB /s နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက 1,765MB/s ရရှိခဲ့ပါသည်။ ၎င်းသည် ပိုမိုမြန်ဆန်သော installation များကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပြီး bandwidth ကို ချွေတာနိုင်ခဲ့ပြီး write-heavy scenarios များတွင် စွမ်းဆောင်ရည် တိုးတက်လာကြောင်း ညွှန်ပြသည် (၎င်းသည် IOMeter စမ်းသပ်မှုများတွင် ကျွန်ုပ်တို့ တွေ့ရှိခဲ့သည့်အရာနှင့် ကိုက်ညီပါသည်)။

ဒရိုက်နှစ်ခုစလုံးသည် လုပ်ငန်းတစ်ခုစီတွင် မည်သို့လုပ်ဆောင်ခဲ့သည်ကို ဤတွင်ဖော်ပြထားသည်-

လုပ်ငန်း LaCie ကြမ်းတမ်းသော SSD4 4TB SanDisk Extreme PRO USB4 2TB
ပျမ်းမျှ (အလုံးစုံ) ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs
Battlefield V ကို တင်ပါ ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs
Call of Duty BO4 ကို တင်ပါ ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs
Overwatch ကို တင်ပါ ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs
မှတ်တမ်းတင်ဂိမ်း ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs
ဂိမ်းထည့်သွင်းပါ ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs
ဂိမ်းသိမ်းပါ ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs
ရွှေ့ဂိမ်း ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs ၁၀၀၀.၁၂MB/s၊ ၂၈၃µs

ကောက်ချက်

LaCie Rugged SSD4 သည် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားပြီး လူသိများသော စီးရီးကဲ့သို့ သက်သေပြထားပြီး ခရီးသွားရန်အသင့်ဖြစ်စေသော ဒီဇိုင်းနှင့် ပေါင်းစပ်ထားသည်။ အပြင်ပိုင်းသည် အများအားဖြင့် မပြောင်းလဲဘဲ USB 40Gbps နှင့် ပိုမိုမြန်ဆန်သော NVMe ဗိသုကာပုံစံသို့ ပြောင်းလဲသွားခြင်းသည် ကောင်းမွန်သော အဆင့်မြှင့်တင်မှုတစ်ခုဖြစ်သည်။ မြန်နှုန်းမြင့်ပြီး တာရှည်ခံသော သိုလှောင်မှုကို အားကိုးသော ဖန်တီးသူများနှင့် ပရော်ဖက်ရှင်နယ်များအတွက်၊ ၎င်းသည် တည်နေရာတွင် တည်းဖြတ်ခြင်းမှသည် မြန်ဆန်သော မီဒီယာ အရန်ကူးယူခြင်းအထိ အရာအားလုံးအတွက် လိုအပ်သော ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနှင့် throughput ကို ပေးစွမ်းသည်။

စမ်းသပ်မှုတွင် Rugged SSD4 သည် အလွန်ကောင်းမွန်သော အစဉ်လိုက်နှင့် ကျပန်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး ရေးသားမှုများပြားသော အလုပ်များတွင် ခိုင်မာသောရလဒ်များ ရရှိခဲ့သည်။ ၎င်းသည် SanDisk Extreme PRO USB4 ထက် အဓိကနယ်ပယ်များစွာတွင် 4K ရေးသား IOPS နှင့် ရေရှည်တည်တံ့သော 2MB လွှဲပြောင်းမှုများ (မီဒီယာဖိုင်ကြီးများကို ရွှေ့ပြောင်းခြင်း သို့မဟုတ် တည်းဖြတ်ခြင်းတွင် အရေးကြီးသော မက်ထရစ်နှစ်ခု) အပါအဝင် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားခဲ့သည်။ PCMark နှင့် 3DMark နှစ်ခုလုံးရှိ Latency ရမှတ်များသည်လည်း ဤအချက်ကို ထောက်ခံပြီး drive သည် SSD မှ ဗီဒီယိုကို တိုက်ရိုက်တည်းဖြတ်ခြင်း၊ မီဒီယာကို လျင်မြန်စွာ ဖြုတ်ချခြင်း သို့မဟုတ် မတူညီသောစနစ်များတွင် ပရောဂျက်ဖိုဒါများကို စီမံခန့်ခွဲခြင်းကဲ့သို့သော လက်တွေ့ကမ္ဘာအလုပ်များကို ကိုင်တွယ်နိုင်စွမ်းထက် ပိုမိုမြင့်မားကြောင်း ညွှန်ပြသည်။

အလုံးစုံပြောရရင် Rugged SSD4 ဟာ လက်ရှိရရှိနိုင်တဲ့ အားအကောင်းဆုံး သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူတဲ့ USB4 drive တွေထဲက တစ်ခုအဖြစ် ထင်ရှားပါတယ်။ မြန်နှုန်း၊ တည်ဆောက်မှု အရည်အသွေးနဲ့ ကျယ်ပြန့်တဲ့ platform support တွေကြားမှာ ခိုင်မာတဲ့ ဟန်ချက်ညီမှုကို ပေးစွမ်းနိုင်တာကြောင့် တသမတ်တည်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို လိုအပ်တဲ့ ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ workflow တွေအတွက် အလွန်သင့်တော်ပါတယ်။ မြန်ဆန်တဲ့ transfer rate တွေ၊ ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့ တာရှည်ခံမှုနဲ့ data recovery support လိုမျိုး ထပ်ဆောင်းအကျိုးကျေးဇူးတွေကြားမှာ LaCie ဟာ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေအတွက် ရည်ရွယ်ချက်ရှိရှိ တည်ဆောက်ထားတဲ့ drive တစ်လုံးကို ပေးအပ်ခဲ့ပါတယ်။ ဈေးကြီးပေမယ့် မြန်နှုန်းနဲ့ ယုံကြည်စိတ်ချရမှုက အရေးကြီးပြီး ခက်ခဲတဲ့ပတ်ဝန်းကျင်တွေမှာ အလုပ်လုပ်နေတဲ့ အသုံးပြုသူတွေအတွက်တော့ တန်ဖိုးက ရှိနေပါတယ်။

StorageReview အကောင်းဆုံး ၂၀၂၆: အကောင်းဆုံး ಒಟ್ಟಾರೆသယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD

ဦးဆောင်သူစာရင်း- LaCie Rugged SSD4 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး ယေဘုယျ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD ကို ရရှိထားသည်။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

Lyle Smith

Lyle သည် StorageReview အတွက် စာရေးဆရာတစ်ဦးဖြစ်ပြီး အသုံးပြုသူနှင့် စီးပွားရေးလုပ်ငန်း IT အကြောင်းအရာများစွာကို လွှမ်းခြုံထားသည်။