Memblaze သည် PBlaze5 ဖြင့် နောက်ထပ် NVMe SSD စီးရီးတစ်ခုကို ထုတ်လုပ်လိုက်ပါပြီ။ ၎င်းသည် PBlaze4 ပြီးနောက် ကုမ္ပဏီ၏ ဒုတိယမျိုးဆက် NVMe SSD ထုတ်ကုန်များဖြစ်သည်။ drive အသစ်သည် U.2 နှင့် HHHL AIC ပုံစံနှစ်မျိုးဖြင့် ထွက်ပေါ်လာပြီး စီးရီးနှစ်ခုဖြစ်သည့် 700 နှင့် 900 စီးရီးများဖြင့် ထွက်ပေါ်လာသည်။ 700 စီးရီးသည် 11TB အထိ သိုလှောင်နိုင်စွမ်းရှိပြီး ဒေတာစင်တာအသုံးပြုရန် ရည်ရွယ်ထားသည်။ 900 စီးရီးသည် ပိုမိုခံနိုင်ရည်ရှိပြီး စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး အပလီကေးရှင်းများအတွက် ရည်ရွယ်သည်။
စီးရီးနှစ်ခုစလုံးကို စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံးအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး 90μs အထိ ဖတ်ရှုချိန်နှေးကွေးမှုနည်းပါးသော 6GB/s sequential speeds ဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားကြောင်း တောင်းဆိုထားသည်။ စီးရီးနှစ်ခု ကွဲပြားသည့်အချက်မှာ 700 စီးရီးတွင် ကုန်ကျစရိတ်နည်းပါးခြင်း၊ ခံနိုင်ရည်နည်းပါးခြင်းနှင့် စွမ်းရည်မြင့်မားခြင်းတို့ဖြစ်သည်။ အခြားတစ်ဖက်တွင် 900 စီးရီးတွင် ခံနိုင်ရည်မြင့်မားခြင်း၊ ရရှိနိုင်မှုမြင့်မားခြင်းအတွက် dual ports နှင့် data encryption တို့ ပါဝင်သည်။ ဤအဓိကကွာခြားချက်များသည် အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်များ ကွဲပြားစေရန် အထောက်အကူပြုသည်- databases၊ cloud၊ hyperscale၊ SDS၊ Big Data၊ 700 စီးရီးအတွက် 3D rendering နှင့် mission critical database၊ ERP၊ SAP HANNA၊ BOSS၊ ဘဏ်လုပ်ငန်း၊ အခွန်ကောက်ခံသည့် high frequency trading နှင့် 900 စီးရီးအတွက် အွန်လိုင်းငွေပေးချေမှု။
ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့သည် 3.2TB, U.2, 900 series PBlaze5 ကို ကြည့်ရှုပါမည်။
Memblaze PBlaze5 NVMe SSD 900 စီးရီး သတ်မှတ်ချက်များ-
| form ကို Factor | ၂.၅ လက်မ U.၂ | HHHL AIC | ||
| interface | PCIe 3.0 x4 | PCIe 3.0 x 8 | ||
| ပရိုတိုကော | NVMe 1.2a | |||
| Nande | 3D eTLC NAND | |||
| စွမ်းဆောင်ရည်မြှင့် | 2TB | 3.2TB | 4TB | 8TB |
| performance | ||||
| စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုခြင်း (128KB) | 3.2GB/s အထိ | 6GB/s အထိ | ||
| အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း (128KB) | 2.4GB/s အထိ | |||
| စဉ်ဆက်မပြတ် ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်း (4KB/8KB) | IOPS ၂,၁၀၀,၀၀၀ အထိ | IOPS ၁.၀၄၂ သန်းအထိ | ||
| စဉ်ဆက်မပြတ် ကျပန်းရေးသားခြင်း (4KB) | IOPS ၂,၁၀၀,၀၀၀ အထိ | |||
| နှောင့်နှေးမှု R/W | 90 / 15μs | |||
| တည်မြဲခြင်း | ||||
| DWPD | 3 | |||
| MTBF | ၁.၅ သန်း နာရီ | |||
| တိတ်ဆိတ်သော Bit အမှား | ဖတ်ရှုမှု 10^23 bit တိုင်းတွင် < sector error 1 ခု | |||
| ပြင်ဆင်၍မရသော Bit Error Rate | ဖတ်ရှုမှု 10^17 bit တိုင်းတွင် < sector error 1 ခု | |||
| Power Consumption | 7 ~ 23W | |||
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်နေတဲ့ Memblaze PBlaze5 က 2.5” U.2 form factor ဒီဇိုင်းပါ။ drive က ခိုင်ခံ့ပြီး matt black case ပါရှိပါတယ်။ drive ရဲ့ အပေါ်ဘက်မှာ ညာဘက်ခြမ်းမှာ brand ပါရှိပါတယ်။
Drive ရဲ့အောက်ခြေကို heat sink က အပြည့်အဝယူထားပါတယ်။
drive ရဲ့ တစ်ဖက်တစ်ချက်စီမှာ အအေးပေးဖို့အတွက် အပေါက်တွေရှိပါတယ်။ NVMe interface ကနေ ဝေးတဲ့နေရာမှာ ဒုတိယ port ကို မြင်နိုင်ပါတယ်။
performance
စမ်းသပ်ခန်း
ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise SSD သုံးသပ်ချက်များသည် application စမ်းသပ်မှုများအတွက် Lenovo ThinkSystem SR850 နှင့် synthetic benchmarks အတွက် Dell PowerEdge R740xd ကို အသုံးပြုပါသည် ။ ThinkSystem SR850 သည် ကောင်းမွန်စွာတပ်ဆင်ထားသော quad-CPU platform တစ်ခုဖြစ်ပြီး high-performance local storage ကို ဖိအားပေးရန် လိုအပ်သည်ထက် ပိုမိုကောင်းမွန်သော CPU ပါဝါကို ပေးဆောင်ပါသည်။ CPU resources များစွာမလိုအပ်သော Synthetic စမ်းသပ်မှုများသည် ရိုးရာ dual-processor server ကို အသုံးပြုပါသည်။ နှစ်ခုစလုံးတွင်၊ ရည်ရွယ်ချက်မှာ storage vendor maximum drive specs များနှင့် ကိုက်ညီသော local storage ကို အကောင်းဆုံးအလင်းဖြင့် ပြသရန်ဖြစ်သည်။
Lenovo ThinkSystem SR850
- Intel Platinum 8160 CPU ၄ လုံး (2.1GHz x 24 Cores)
- 16 x 32GB DDR4-2666Mhz ECC DRAM
- RAID 930-8i 12Gb/s RAID ကတ် ၂ ခု
- NVMe Bay ၈ ခု
- VMware ESXI 6.5
Dell PowerEdge R740xd
- Intel Gold 6130 CPU ၂ ခု (2.1GHz x 16 Cores)
- 16 x 16GB DDR4-2666MHz ECC DRAM
- ၁ x PERC 730 2GB 12Gb/s RAID ကတ်
- ထပ်ထည့် NVMe အဒက်တာ
- Ubuntu-16.04.3-desktop-amd64
နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း
StorageReview Enterprise Test Lab သည် စီမံခန့်ခွဲသူများ အမှန်တကယ် ဖြန့်ကျက်မှုများတွင် ကြုံတွေ့ရသည့်အရာများနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ပတ်ဝန်းကျင်တွင် enterprise storage devices များ၏ benchmarks များကို လုပ်ဆောင်ရန်အတွက် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော ဗိသုကာတစ်ခုကို ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ Enterprise Test Lab တွင် အမျိုးမျိုးသော server များ၊ ကွန်ရက်ချိတ်ဆက်မှု၊ ပါဝါထိန်းညှိမှုနှင့် အခြားကွန်ရက်အခြေခံအဆောက်အအုံများ ပါဝင်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝန်ထမ်းများအား ကျွန်ုပ်တို့၏ ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များအတွင်း စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိကျစွာတိုင်းတာနိုင်ရန် လက်တွေ့အခြေအနေများကို ချမှတ်နိုင်စေပါသည်။
IT ကျွမ်းကျင်ပညာရှင်များနှင့် သိုလှောင်မှုရယူခြင်းအတွက် တာဝန်ရှိသူများသည် အောက်ပါရလဒ်များ ရရှိခဲ့သည့် အခြေအနေများကို နားလည်နိုင်စေရန်အတွက် ဓာတ်ခွဲခန်းပတ်ဝန်းကျင်နှင့် ပရိုတိုကောများအကြောင်း ဤအသေးစိတ်အချက်အလက်များကို ပြန်လည်သုံးသပ်ချက်များထဲသို့ ကျွန်ုပ်တို့ ထည့်သွင်းထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်နေသော စက်ပစ္စည်းထုတ်လုပ်သူမှ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်များထဲမှ မည်သည့်အရာကိုမျှ ငွေပေးချေခြင်း သို့မဟုတ် ကြီးကြပ်ခြင်း မရှိပါ။ StorageReview Enterprise Test Lab အကြောင်း နောက်ထပ်အသေးစိတ်အချက်အလက်များ နှင့် ၎င်း၏ကွန်ရက်စွမ်းရည်များအကြောင်း အပြည့်အစုံကို ထိုစာမျက်နှာများတွင် ရရှိနိုင်ပါသည်။
ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-
အပလီကေးရှင်း အလုပ်ပမာဏ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
Enterprise storage devices များ၏ စွမ်းဆောင်ရည် ဝိသေသလက္ခဏာများကို နားလည်ရန်အတွက် live production environments များတွင် တွေ့ရှိရသော infrastructure နှင့် application workloads များကို model လုပ်ရန် အရေးကြီးပါသည်။ ထို့ကြောင့် Memblaze PBlaze5 အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmarks များမှာ SysBench မှတစ်ဆင့် MySQL OLTP စွမ်းဆောင်ရည် နှင့် simulated TCP-C workload ပါရှိသော Microsoft SQL Server OLTP စွမ်းဆောင်ရည် တို့ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ application workloads များအတွက် drive တစ်ခုစီသည် တူညီသော configure လုပ်ထားသော VM ၂-၄ ခုကို လည်ပတ်နေမည်ဖြစ်သည်။
SQL Server စွမ်းဆောင်ရည်
SQL Server VM တစ်ခုစီကို vDisk နှစ်ခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- boot အတွက် 100GB volume နှင့် database နှင့် log files အတွက် 500GB volume တို့ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၁၆ ခု၊ DRAM 64GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench workloads များကို ယခင်က စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး storage I/O နှင့် capacity နှစ်မျိုးလုံးတွင် platform ကို ပြည့်နှက်စေခဲ့သော်လည်း SQL စမ်းသပ်မှုသည် latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှာဖွေနေပါသည်။
ဤစမ်းသပ်မှုသည် Windows Server 2012 R2 guest VM များတွင် လည်ပတ်နေသော SQL Server 2014 ကိုအသုံးပြုပြီး Quest ၏ Databases အတွက် Benchmark Factory မှ အလေးထားပါသည်။ StorageReview ၏ Microsoft SQL Server OLTP စမ်းသပ်မှု protocol သည် ရှုပ်ထွေးသော application ပတ်ဝန်းကျင်များတွင်တွေ့ရှိရသော လုပ်ဆောင်ချက်များကို တုပသည့် အွန်လိုင်း transaction-processing benchmark တစ်ခုဖြစ်သည့် Transaction Processing Performance Council ၏ Benchmark C (TPC-C) ၏ လက်ရှိမူကြမ်းကို အသုံးပြုသည်။ TPC-C benchmark သည် database ပတ်ဝန်းကျင်များတွင် storage infrastructure ၏ စွမ်းဆောင်ရည်အစွမ်းသတ္တိများနှင့် bottlenecks များကို တိုင်းတာခြင်းနှင့် synthetic performance benchmarks များထက် ပိုမိုနီးကပ်သည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL Server VM ၏ instance တစ်ခုစီသည် 333GB (1,500 scale) SQL Server database ကိုအသုံးပြုပြီး virtual user 15,000 ၏ load အောက်တွင် transactional performance နှင့် latency ကို တိုင်းတာသည်။
SQL Server စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီ)
- Windows Server 2012 R2
- သိုလှောင်မှုပမာဏ- 600GB ခွဲဝေထားပြီး 500GB အသုံးပြုပြီး
- SQL Server 2014
- ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၅၀၀ စကေး
- Virtual Client ဝန်: ၁၅၀၀၀
- RAM ဘာဖာ: 48GB
- စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
- ၂.၅ နာရီ ကြိုတင်ပြုပြင်ခြင်း
- နမူနာကာလ ၃၀ မိနစ်
ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL Server transactional benchmark အတွက် Memblaze PBlaze5 သည် 12,6239.9 TPS ဖြင့် PBlaze4 ၏နောက်တွင် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ အနိမ့်ဆုံး HGST SN100 မှ အမြင့်ဆုံး Memblaze PBlaze4 အထိ ရလဒ်ကွာခြားချက်မှာ 41.4 TPS သာရှိသည်ကိုလည်း သတိပြုသင့်သည်။ memblaze ကို မူရင်း firmware ဖြင့် လုပ်ဆောင်ပြီးနောက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတစ်လျှောက်လုံး firmware ကို အပ်ဒိတ်လုပ်ခဲ့ပြီး ရလဒ်များတွင် မြင်တွေ့နိုင်သည်ကိုလည်း သတိပြုသင့်သည်။
SQL ပျမ်းမျှ latency အတွက် PBlaze5 သည် 7.5ms latency ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိနေပြီး PBlaze4 သည် 5ms သာ ရှိသည်။
Sysbench စွမ်းဆောင်ရည်
နောက်ထပ် application benchmark တွင် SysBench မှတစ်ဆင့် တိုင်းတာထားသော Percona MySQL OLTP database ပါဝင်သည် ။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် ပျမ်းမျှ TPS (Transactions Per Second)၊ ပျမ်းမျှ latency နှင့် ပျမ်းမျှ 99th percentile latency တို့ကိုပါ တိုင်းတာသည်။
Sysbench VM တစ်ခုစီကို vDisk သုံးခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- တစ်ခုမှာ boot အတွက် (~92GB)၊ တစ်ခုမှာ pre-built database (~447GB) နှင့် တတိယတစ်ခုမှာ test under database (270GB) ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၁၆ ခု၊ DRAM 60GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချထားသည်။
Sysbench စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီအတွက်)
- CentOS 6.3 64-bit
- Percona XtraDB 5.5.30-rel30.1
- ဒေတာဘေ့စ်ဇယားများ: ၁၀၀
- ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၀,၀၀၀,၀၀၀
- ဒေတာဘေ့စ် ချည်နှောင်မှုများ: ၃၂
- RAM ဘာဖာ: 24GB
- စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
- ၂ နာရီကြာ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှု ၃၂ ခု
- ၁ နာရီ ၃၂ ကြိမ် ချည်နှောင်ထားသည်
Sysbench transactional benchmark ဖြင့် Memblaze PBlaze5 သည် 8,260.5 TPS ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာယူထားသည်ကို ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ခဲ့ရသည်။
Sysbench ပျမ်းမျှ latency ကိုကြည့်လျှင် PBlaze5 သည် 15.5ms ဖြင့်အကောင်းဆုံးရမှတ်ရခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆိုးဆုံး MySQL latency အခြေအနေ (99th percentile latency) အရ PBlaze5 ဟာ 29.4ms နဲ့ ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရယူခဲ့ပါတယ်။
SideFX မှ Houdini
Houdini စမ်းသပ်မှုကို CGI rendering နှင့် ဆက်စပ်၍ သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် အထူးဒီဇိုင်းထုတ်ထားသည်။ ဤအပလီကေးရှင်းအတွက် စမ်းသပ်အိပ်ယာသည် ကျွန်ုပ်တို့ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် dual Intel 6130 CPU များနှင့် 64GB DRAM ဖြင့်အသုံးပြုသည့် core Dell PowerEdge R740xd server အမျိုးအစား၏ မျိုးကွဲတစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤကိစ္စတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် bare metal ကို အသုံးပြု၍ Ubuntu Desktop (ubuntu-16.04.3-desktop-amd64) ကို ထည့်သွင်းခဲ့သည်။ benchmark ၏ output ကို ပြီးမြောက်ရန် စက္ကန့်ပိုင်းအတွင်း တိုင်းတာပြီး အရေအတွက်နည်းလေ ပိုကောင်းလေဖြစ်သည်။
Maelstrom demo သည် rendering pipeline ၏ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုကို ကိုယ်စားပြုပြီး swap file ကို extended memory ပုံစံတစ်ခုအဖြစ် ထိရောက်စွာအသုံးပြုနိုင်မှုကို ပြသခြင်းဖြင့် storage ၏ စွမ်းဆောင်ရည်စွမ်းရည်များကို မီးမောင်းထိုးပြသည်။ latency သက်ရောက်မှု၏ underlying storage component သို့ wall-time effect ကို ခွဲထုတ်ရန် စမ်းသပ်မှုသည် ရလဒ်ဒေတာကို ရေးသားခြင်း သို့မဟုတ် point များကို မလုပ်ဆောင်ပါ။ စမ်းသပ်မှုကိုယ်တိုင်တွင် အဆင့်ငါးဆင့်ပါဝင်ပြီး ၎င်းတို့အနက် သုံးဆင့်ကို benchmark ၏ တစ်စိတ်တစ်ပိုင်းအဖြစ် ကျွန်ုပ်တို့ လုပ်ဆောင်ပြီး အောက်ပါအတိုင်းဖြစ်သည်-
- disk မှ packed point များကို load လုပ်သည်။ ၎င်းသည် disk မှဖတ်ရန်အချိန်ဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် single threaded ဖြစ်ပြီး၊ overall threadput ကို ကန့်သတ်နိုင်သည်။
- ပွိုင့်များကို စီမံဆောင်ရွက်နိုင်စေရန်အတွက် တစ်ခုတည်းသော flat array တစ်ခုအဖြစ် ဖြည်ချသည်။ ပွိုင့်များသည် အခြားပွိုင့်များအပေါ် မှီခိုမှုမရှိပါက၊ အလုပ်လုပ်သည့် set ကို core တွင်ရှိနေစေရန် ချိန်ညှိနိုင်သည်။ ဤအဆင့်သည် multi-threaded ဖြစ်သည်။
- (မလုပ်ဆောင်ပါ) အမှတ်များကို လုပ်ဆောင်ပါ။
- ၎င်းတို့ကို ဒစ်ခ်သို့ ပြန်သိမ်းဆည်းရန် သင့်လျော်သော bucketed blocks များထဲသို့ ပြန်လည်ထုပ်ပိုးသည်။ ဤအဆင့်သည် multi-threaded ဖြစ်သည်။
- (မလုပ်ဆောင်ပါ) bucketed blocks များကို disk ထဲသို့ ပြန်ရေးပါ။
ကျွန်ုပ်တို့၏ Houdini workload တွင် Memblaze PBlaze5 သည် PBlaze4 နှင့် NVMe အုပ်စုရှိ အခြားသူများထက် နောက်ကျကျန်ခဲ့ပြီး 8-frame rendering time 3,259 စက္ကန့်သာ ရှိပါသည်။
VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
သိုလှောင်မှုကိရိယာများကို benchmarking လုပ်ရာတွင် application testing သည် အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing သည် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိသည်။ တကယ့် workload များကို ပြီးပြည့်စုံစွာ ကိုယ်စားပြုခြင်းမဟုတ်သော်လည်း synthetic test များသည် repeatability factor ရှိသော baseline storage device များကို အထောက်အကူပြုပြီး ယှဉ်ပြိုင်နေသော solution များအကြား apples-to-apples နှိုင်းယှဉ်မှုကို လွယ်ကူစွာ ပြုလုပ်နိုင်စေပါသည်။ ဤ workload များသည် “four corners” စမ်းသပ်မှုများ၊ common database transfer size tests များမှ VDI environment အမျိုးမျိုးမှ capture များကို ခြေရာခံခြင်းအထိ အမျိုးမျိုးသော testing profile များကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုအားလုံးသည် scripting engine ပါရှိသော common vdBench workload generator ကို အသုံးပြုထားပြီး compute testing cluster ကြီးတစ်ခုပေါ်တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်ပြီး ဖမ်းယူပါသည်။ ၎င်းသည် flash arrays များနှင့် individual storage device များအပါအဝင် storage device အမျိုးမျိုးတွင် တူညီသော workload များကို ထပ်ခါတလဲလဲ လုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ ဤ benchmark များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် drive မျက်နှာပြင်တစ်ခုလုံးကို data များဖြင့် ဖြည့်ပြီးနောက် drive သည် application workload များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive စွမ်းရည်၏ 25% နှင့်ညီမျှသော drive အပိုင်းကို partition လုပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100% ကိုအသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို steady state သို့ယူဆောင်သွားသည့် full entropy tests များနှင့် ကွာခြားပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော write speeds ကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။
ကိုယ်ရေးအချက်အလက်
- 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
- 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
- ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- ပေါင်းစပ်ဒေတာဘေ့စ်- SQL နှင့် Oracle
- VDI အပြည့်အဝ Clone နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Clone Traces များ
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး VDBench Workload Analysis မှာ ကျပန်း 4K read performance ကို ကြည့်ရှုခဲ့ပါတယ်။ စမ်းသပ်ထားတဲ့ drive အားလုံးမှာ benchmark တစ်လျှောက်လုံး sub-millisecond latency ရှိပါတယ်။ Memblaze PBlaze5 ဟာ 748,510 IOPS နဲ့ latency 170μs အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
နောက်တစ်ခုကတော့ 4K write performance ကို ကြည့်ခဲ့ပြီး PBlaze5 ဟာ 597,647 IOPS နဲ့ 211μs latency အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်လည်း ဖြစ်ပါတယ်။
sequential performance အကြောင်း ဆက်ပြောရရင် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ 64K benchmarks တွေကို ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ 64K sequential read နဲ့ဆိုရင် PBlaze5 ဟာ 43,653 IOPS (2.72GB/s) နဲ့ latency 366μs အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရယူနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
64K sequential write အတွက် PBlaze5 က ဦးဆောင်နေပြီး 43,352 IOPS သို့မဟုတ် 2.71GB/s ဖြင့် latency 363μs ဖြင့် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။
နောက်တစ်ခုကတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ SQL workloads တွေကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် ဘယ် drive မှ 1ms latency ထက် မပိုပါဘူး။ Memblaze PBlaze5 ဟာ 243,899 IOPS နဲ့ latency 131μs အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL 90-10 တွင် PBlaze5 သည် အမြင့်ဆုံးရမှတ် 235,428 IOPS နှင့် latency 135μs ဖြင့် ဆက်လက်လွှမ်းမိုးထားဆဲဖြစ်သည်။
SQL 80-20 မှာ PBlaze5 ဟာ အမြင့်ဆုံးရမှတ် 229,029 IOPS နဲ့ latency 139μs နဲ့အတူ အကျယ်ဆုံး အနားသတ်နဲ့ ဦးဆောင်နေတာကို ပြသခဲ့ပါတယ်။
Oracle workloads များသည် sub-millisecond စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော drives အားလုံးကို ထပ်မံပြသခဲ့သည်။ Oracle workload တွင် PBlaze5 သည် 157μs latency ဖြင့် 277,100 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။
Oracle 90-10 ဖြင့် PBlaze5 သည် 178,747 IOPS နှင့် latency 123μs ဖြင့် ထိပ်ဆုံးနေရာသို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး Oracle benchmark ဖြစ်တဲ့ 80-20 မှာ PBlaze5 ဟာ အကောင်းဆုံး peak score 177,851 IOPS နဲ့ latency 123μs ရှိတယ်လို့ ပြသခဲ့ပါတယ်။
နောက်တစ်ခုကတော့ VDI clone test ဖြစ်တဲ့ Full နဲ့ Linked ကို ပြောင်းသုံးကြည့်တာပါ။ VDI Full Clone Boot အတွက် PBlaze5 က 184,936 IOPS နဲ့ latency 189μs ရှိတဲ့ အမြင့်ဆုံးနေရာကို ရယူနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
VDI FC Initial Login အတွက် PBlaze5 သည် အခြား drives များထက် အမြင့်ဆုံး 118,389 IOPS နှင့် latency 251μs ဖြင့် ဦးဆောင်ခဲ့သည်။
VDI FC Monday Login ဖြင့် PBlaze5 သည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် 75,691 IOPS နှင့် latency 209μs ရှိသည်။
VDI LC Boot စမ်းသပ်မှုမှာ Toshiba PX04 ဟာ တခြား drive တွေထက် PBlaze5 နဲ့ ပိုနီးစပ်တာကို ကျွန်တော်တို့ တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။ PBlaze5 ဟာ အမြင့်ဆုံးရမှတ် 88,179 IOPS နဲ့ latency 180μs တွေနဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရှိနေပါတယ်။
VDI LC Initial Login မှာ PBlaze5 ဟာ အမြင့်ဆုံးရမှတ် 41,657 IOPS နဲ့ 189μs latency တွေနဲ့ ထပ်မံ ချိုးဖျက်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံးစမ်းသပ်မှုဖြစ်တဲ့ VDI LC Monday Login မှာ PBlaze5 ဟာ 59,449 IOPS နဲ့ 267μs latency မှာ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
ကောက်ချက်
Memblaze PBlaze5 NVMe SSD သည် ကုမ္ပဏီ၏ ဒုတိယမျိုးဆက် NVMe enterprise drive ဖြစ်သည်။ drive တွင် အများဆုံး 11TB (700 series အတွက်) ပါဝင်ပြီး 6GB/s မြန်နှုန်း၊ IOPS ၁ သန်းကျော်နှင့် latency 15μs အထိ နည်းပါးသည်။ drive တွင် form factor နှစ်မျိုးဖြင့် လာပါသည်- hot-swappable 2.5” U.2 နှင့် HHHL AIC။ drive ကို စီးရီးနှစ်ခုဖြင့်လည်း ရရှိနိုင်သည်- ခံနိုင်ရည်နည်းခြင်း၊ ကုန်ကျစရိတ်နည်းခြင်း၊ စွမ်းရည်မြင့်ခြင်း 700 series နှင့် ခံနိုင်ရည်မြင့်ခြင်း၊ ရရှိနိုင်မှုမြင့်ခြင်းနှင့် encrypted 900 series တို့ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ သုံးသပ်ချက်အတွက် 900 series ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာခဲ့ပါသည်။
စွမ်းဆောင်ရည်ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင်၊ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ application workload analysis မှာ Memblze PBlaze5 ဟာ SQL Server မှာ 12,629.9 TPS နဲ့ ပျမ်းမျှ latency 7.5ms ရရှိခဲ့တဲ့အတွက် ကောင်းမွန်တဲ့ ကိန်းဂဏန်းတွေကို ပြသနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် PBlaze4 ကတော့ 2.5ms သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ Sysbench မှာတော့ PBlaze5 ဟာ transactional test မှာ အမြင့်ဆုံးရမှတ် 8,260.5 TPS နဲ့ ပျမ်းမျှ latency 15.5ms နဲ့ အဆိုးဆုံးအခြေအနေ 29.4ms ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Houdini workload မှာတော့ PBlaze5 ဟာ ယခင်မျိုးဆက် drive နဲ့ အခြား NVMe enterprise SSD တွေထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ VDbench စမ်းသပ်မှုမှာ PBlaze5 ဟာ စမ်းသပ်မှုတိုင်းကို လွှမ်းမိုးထားနိုင်ပြီး တစ်ခါတစ်ရံမှာ ကွာခြားချက်များစွာနဲ့ အနိုင်ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 4K စမ်းသပ်မှုတွေမှာ PBlaze5 ဟာ read အတွက် 170μs latency နဲ့ 750K IOPS နီးပါးနဲ့ 211μs latency နဲ့ 597K IOPS ကျော်ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ 64K sequential အတွက် drive ဟာ write မှာ 2.71GB/s နဲ့ 363μs latency နဲ့ 2.73GB/s နဲ့ 365μs latency ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ PBlaze5 ဟာ SQL စမ်းသပ်မှုတွေကို ဆက်လက်လုပ်ဆောင်ရာမှာ အမြင့်ဆုံးရမှတ် 244K IOPS၊ 90-10 အတွက် 235K IOPS နဲ့ 80-20 အတွက် 229K IOPS တွေနဲ့ အထင်ကြီးလောက်စရာ ဆက်လက်ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Oracle က drive ကို 227K IOPS၊ 90-10 အတွက် 178K IOPS နဲ့ 80-20 အတွက် 178K IOPS ရမှတ်တွေနဲ့ ပြသခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ VDI Clone စမ်းသပ်မှုတွေမှာ PBlaze5 က ဦးဆောင်ခဲ့ပေမယ့် Linked Clone စမ်းသပ်မှုတစ်ခုမှာ တခြား drive တွေက ဈေးနဲ့ ယှဉ်ပြီး ယှဉ်ပြိုင်ခဲ့ကြပါတယ်။
The Bottom Line
Memblaze PBlaze5 NVMe SSD သည် ယခင်မျိုးဆက်ထက် ကောင်းမွန်သော တိုးတက်ကောင်းမွန်သော update ကို ပေးစွမ်းပြီး 11TB capacity mark ကို သတ်မှတ်ပေးထားပြီး NVMe interface SSD များအတွက် အလွန်မြင့်မားပါသည်။








အမေဇုံ