OWC Envoy Pro SX သည် OWC ၏ ရှည်လျားသော သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော NVMe M.2 SSD စီးရီးထဲမှ နောက်ထပ်တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်း၏ မြန်ဆန်သော interface (Thunderbolt 3 နှင့် USB4 နှစ်မျိုးလုံးကို ပံ့ပိုးပေးသည်) ကြောင့် ဤ bus-powered mobile drive သည် မီဒီယာသိုလှောင်မှု၊ အထွေထွေ backup များနှင့် on-set editing အပါအဝင် အသုံးပြုမှုအမျိုးမျိုးအတွက် အသင့်တော်ဆုံးဖြစ်သည်။ Envoy Pro SX ကို Mac အတွက် secondary boot drive အဖြစ်လည်းကောင်း၊ portable Steam games library device အဖြစ်လည်းကောင်း အသုံးပြုနိုင်သည်။ ၎င်းတွင် 240GB မှ 2TB အထိ စွမ်းရည်များရှိပြီး 2016 ခုနှစ်တွင် မိတ်ဆက်ခဲ့သော Intel JHL6340 Thunderbolt 3 Controller ပါရှိသည်။
Envoy Pro SX သည် လက်တွေ့ကမ္ဘာစွမ်းဆောင်ရည်အမြန်နှုန်းကို 2,800MB/s read နှင့် 2000MB/s write ပေးစွမ်းနိုင်သည်ဟု ကိုးကားဖော်ပြထားသည်။ အရာအားလုံးကို ချောမွေ့စွာလည်ပတ်နိုင်စေရန်အတွက် OWC သည် ၎င်းတို့၏ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော drive ကို အပူစုပ်ကန်အဖြစ် လုပ်ဆောင်ရန် grooved fins များပါရှိပြီး အနက်ရောင်အလူမီနီယမ်ကိုယ်ထည်တစ်လျှောက်တွင် လည်ပတ်သည်။ OWC သည် အလွန်အထင်ကြီးစရာကောင်းသော enclosure ဒီဇိုင်းများဖြင့် storage solution များကို အမြဲတမ်းထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး ဤအလွန်ခိုင်ခံ့သောသတ္တုအပိုင်းအစသည် အပူကို အလွန်ထိရောက်စွာ ရွေ့လျားစေပြီး ခြွင်းချက်မဟုတ်ပါ။
Envoy Pro SX သည် macOS နှင့် Windows built-in encryption နှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်ပြီး အသုံးပြုသူများအား Time Machine၊ File History သို့မဟုတ် OWC Acronis True Image OEM မှတစ်ဆင့် backup များကို ပံ့ပိုးပေးနေစဉ် စကားဝှက်လုံခြုံရေးကို ထည့်သွင်းနိုင်စေပါသည်။
၃ နှစ်အာမခံဖြင့် ပံ့ပိုးပေးထားသော OWC Envoy Pro SX သည် ခန့်မှန်းခြေအားဖြင့် $180 (240GB), $230 (480GB), $300 (1TB), $480 (2TB) ဖြင့် ရရှိနိုင်မည်ဖြစ်သည်။
OWC Envoy Pro SX သတ်မှတ်ချက်များ
| interface | NVMe M.2 ဒရိုက် |
| chipset | Intel က JHL6340 |
| စွမ်းရည် | 240GB၊ 480GB၊ 1TB၊ 2TB |
| ဒေတာလွှဲပြောင်းနှုန်း (အမြင့်ဆုံး) | Thunderbolt 3: 40 Gb/s (သို့မဟုတ် 5000MB/s) |
| စက်ပစ္စည်းပေါက်များ | (1) Thunderbolt 3 (USB-C) ပေါက် |
| Mac OS နှင့် လိုက်ဖက်ညီမှု |
|
| PC OS လိုက်ဖက်ညီမှု |
|
| Power ကထောက်ပံ့ရေး | ဘတ်စ်ကားမောင်းနှင်သော |
| အိမ်ရာအရောင် / ပစ္စည်း | အနက်ရောင် / အလူမီနီယမ် |
| ရှုထောင့် |
|
| အလေးချိန် | 231.0 ဂရမ် (0.51 ပေါင်) |
| လက်မှတ် |
|
| အာမခံချက် | ၃ နှစ် OWC အကန့်အသတ်ရှိသော အာမခံ |
OWC Envoy Pro SX ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်မှု
အထက်ဖော်ပြပါအတိုင်း OWC သည် ၎င်း၏ အကာအရံတည်ဆောက်ပုံများကြောင့် လူသိများသည်။ ထို့ကြောင့် Envoy Pro SX တွင် အပူစုပ်စက်အဖြစ် လုပ်ဆောင်သည့် drive ၏ ပတ်လည်တွင် ချိုင့်ခွက်များပါရှိသော လှပသော matte အနက်ရောင် အလူမီနီယမ် ကိုယ်ထည်ပါရှိသည်။ အလေးချိန်မှာ ပေါင်ဝက်ခန့်ရှိပြီး အမြင့်၊ အလျားနှင့် အနံ အသီးသီးတွင် ၀.၆ လက်မ၊ ၄.၅ လက်မနှင့် ၂.၈ လက်မသာရှိသည်။ ၎င်းသည် ၎င်း၏ ယခင် Envoy Pro EX ထက် သုံးပုံတစ်ပုံခန့် သေးငယ်စေသည် ။
သေးငယ်ပေမယ့် ကြမ်းတမ်းတဲ့ ခံစားချက်ကို ပေးစွမ်းနိုင်တဲ့ ကိရိယာတစ်ခုပါ။ ဖုန်မှုန့်၊ ပြုတ်ကျမှုနဲ့ ရေစိုခံမှုတွေကိုလည်း အသိအမှတ်ပြုထားပါတယ်။ ဒါပေမယ့် နည်းနည်းကြမ်းကြမ်းတမ်းတမ်း ကိုင်တွယ်မယ်ဆိုရင် ခြစ်ရာတွေ ပေါ်လာနိုင်ပါတယ်။
စက်ပစ္စည်းရဲ့ အောက်ခြေမှာရှိတဲ့ ချော်မကျတဲ့ ရော်ဘာခြေထောက်တွေကိုလည်း ကျွန်တော်တို့ သဘောကျမိပါတယ်၊ အဲဒါက drive ကို နေရာမှာ ထိန်းထားပေးတာကြောင့် မတော်တဆ ဆွဲမိတဲ့အခါ ဒါမှမဟုတ် တွန်းမိတဲ့အခါ စားပွဲဧရိယာမှာ အလွယ်တကူ လျှောမကျအောင် ကူညီပေးပါတယ်။
သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော drive ၏ ရှေ့ဘက်တွင် OWC အမှတ်တံဆိပ်နှင့် ထုတ်ကုန်အမည်ရှိပြီး USB-C/Thunderbolt port သည် စက်ပစ္စည်း၏ အပေါ်ဘက်တွင် တည်ရှိသည်။ ပါဝါနှင့် လုပ်ဆောင်ချက်အခြေအနေကို ညွှန်ပြသည့် LED မီးလုံးနှစ်လုံးကို အောက်ခြေ panel တွင် တပ်ဆင်ထားသည်။
OWC Envoy Pro FX စွမ်းဆောင်ရည်
OWC Envoy Pro SX ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာဖို့အတွက် Lenovo P520 မှာ Blackmagic software နဲ့ IOMeter တို့ကို အသုံးပြုပြီး စမ်းသပ်ခဲ့ပါတယ် ။ မကြာသေးခင်က ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်ခဲ့တဲ့ တခြား OWC portable တွေနဲ့ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။
- OWC Envoy Pro FX
- OWC Envoy Pro Elektron (ဘလက်မှော်ပညာသာ)
Envoy Pro SX ဟာ အများအားဖြင့် ဖန်တီးမှုဆိုင်ရာ ပရော်ဖက်ရှင်နယ်တွေကို ရည်ရွယ်ထားတာကြောင့် သတိပြုပါ။ Envoy မော်ဒယ်တွေထဲက ဘယ်ဟာက သင့်လိုအပ်ချက်နဲ့ အကိုက်ညီဆုံးလဲဆိုတာ သိရှိနိုင်ဖို့ ဒီ drive တွေကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်ရုံပါပဲ။
Blackmagic အတွက် Envoy Pro SX မှာ 2,217MB/s read နဲ့ 984.6MB/s write တို့ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ နှိုင်းယှဉ်ကြည့်မယ်ဆိုရင် Envoy Pro FX မှာ 948.5MB/s read နဲ့ 956MB/s write တွေကို ရရှိခဲ့ပြီး Envoy Pro Elektron မှာတော့ အလားတူရလဒ်တွေကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ read 905.2MB/s နဲ့ 946.1MB/s တို့ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။
IOMeter အကြောင်းဆက်ပြောရရင် 1 နဲ့ 4 thread နှစ်ခုလုံးကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး၊ နောက်ဆုံးတစ်ခုက SSD တွေကို ပိုခက်အောင် တွန်းအားပေးတဲ့ load ပိုများပါတယ်။ 1-thread စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် Envoy Pro SX ဟာ 2MB sequential မှာ 1.74GB/s read နဲ့ 848MB/s write ကို တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။ 2MB random မှာ OWC portable drive အသစ်ဟာ 1.77GB/s read နဲ့ 917.8MB/s write ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ 4K random မှာ Pro SX ဟာ 9,625 IOPS read နဲ့ 973 IOPS write ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။
Envoy Pro FX အတွက် 2MB sequential မှာ 923.1MB/s read နဲ့ 874.9MB/s write ကို တွေ့ရပါတယ်။ 2MB random မှာ OWC portable drive က 804.4MB/s read နဲ့ 881.2MB/s write ကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ 4K random မှာ 8,687 IOPS read နဲ့ 18,414 IOPS write ကို မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။
Envoy drive နှစ်ခုစလုံးရဲ့ 1-thread စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဇယားမှာ ဖော်ပြထားပါတယ်။
| IOMeter 1 Thread | ||||||
| USB 3.2 စွမ်းဆောင်ရည် | 2MB အစဉ်လိုက် | 2MB ကျပန်း | 4K ကျပန်း | |||
| ဖတ် | ရေးသား | ဖတ် | ရေးသား | ဖတ် | ရေးသား | |
| OWC Envoy Pro SX | ၁.၇၄GMB/s | 848MB / s နဲ့ | 1.77GB / s နဲ့ | 917.8MB / s နဲ့ | 9,625 IOPS | 973 IOPS |
| OWC Envoy Pro FX | 923.1MB / s နဲ့ | 874.9MB / s နဲ့ | 804.4MB / s နဲ့ | 881.2MB / s နဲ့ | 8,687 IOPS | 18,414 IOPS |
4-thread စွမ်းဆောင်ရည်မှာ Pro SX ဟာ 2MB sequential မှာ read 1.68.3GB/s နဲ့ write 1.18GB/s ရရှိခဲ့ပါတယ်။ 2MB random မှာ OWC portable drive ဟာ read 1.93GB/s နဲ့ write 1.17GB/s ရရှိခဲ့ပြီး 4K random စွမ်းဆောင်ရည်မှာတော့ read 35,830 IOPS နဲ့ write 1,125 IOPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။
Envoy Pro FX အတွက် 2MB sequential မှာ read 1.03GB/s နဲ့ write 1.04GB/s မှတ်တမ်းတင်ခဲ့ပါတယ်။ 2MB random မှာ OWC portable drive က read 975.4MB/s နဲ့ write 1.04GB/s ရရှိခဲ့ပြီး၊ 4K random performance မှာတော့ read 36,127 IOPS နဲ့ write 72,037 IOPS ရှိပါတယ်။
Envoy drive နှစ်ခုစလုံးရဲ့ 4-thread စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဇယားမှာ ဖော်ပြထားပါတယ်။
| IOMeter 4 Thread | ||||||
| USB 3.2 စွမ်းဆောင်ရည် | 2MB အစဉ်လိုက် | 2MB ကျပန်း | 4K ကျပန်း | |||
| ဖတ် | ရေးသား | ဖတ် | ရေးသား | ဖတ် | ရေးသား | |
| OWC Envoy Pro SX | 1.68.3GB / s နဲ့ | 1.18GB / s နဲ့ | 1.93GB / s နဲ့ | 1.17GB / s နဲ့ | 35,830 IOPS | 1,125 IOPS |
| OWC Envoy Pro FX | 1.03GB / s နဲ့ | 1.04GB / s နဲ့ | 975.4MB / s နဲ့ | 1.04GB / s နဲ့ | 36,127 IOPS | 72,037 IOPS |
ကောက်ချက်
Envoy Pro SX သည် OWC ၏ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူသော SSD စီးရီးတွင် နောက်ဆုံးထွက်ရှိလာသော ထုတ်ကုန်ဖြစ်သည်။ ၎င်း၏ dual interface (USB 4 နှင့် Thunderbolt 3) နှင့် ကြံ့ခိုင်သောဒီဇိုင်းတို့ဖြင့် အလေးပေးဖော်ပြထားပြီး နောက်ဆုံးတွင် အပူကို ပျံ့နှံ့စေရန် ကူညီပေးသည့် အနက်ရောင်အလူမီနီယမ်ကိုယ်ထည်ကို ဝန်းရံထားသော grooved fins များပါရှိသည်။ Pro SX သည် macOS နှင့် Windows နှစ်မျိုးလုံးတွင် built-in encryption နှင့်လည်း အပြည့်အဝ တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သောကြောင့် အရေးကြီးသောဒေတာများကို password လုံခြုံရေးမှတစ်ဆင့် အလွယ်တကူ လုံခြုံစေနိုင်သည်။
ဤအရာအားလုံးပေါင်းစပ်လိုက်သောအခါ Pro SX သည် မတူညီသောပလက်ဖောင်းများတွင် အလွန်ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိသော ပြင်ပသိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်တစ်ခုဖြစ်လာသည်။ ထို့ကြောင့် အသုံးပြုမှုကိစ္စများစွာရှိပြီး drive မှတိုက်ရိုက်ရိုက်ကူးမှုမှသည် သင်၏ Steam library မှဂိမ်းအမျိုးအစားအားလုံးကို (အရင်းအမြစ်များစွာအသုံးပြုသောဂိမ်းများပင်) သိမ်းဆည်းခြင်းအထိ ပါဝင်သည်။
စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် Blackmagic နဲ့ IOMeter ကို အသုံးပြုခဲ့ပြီး အထူးသဖြင့် ဖတ်ရှုမှုလုပ်ဆောင်ချက်မှာ အလုံးစုံရလဒ်ကောင်းတွေ ပြသခဲ့ပါတယ်။ Blackmagic မှာ 2,217MB/s ဖတ်ရှုမှုနဲ့ 984.6MB/s ရေးသားမှုကို တွေ့ရှိခဲ့ရပါတယ်။ IOMeter အတွက် 2MB sequential မှာ 74GB/s ဖတ်ရှုမှုနဲ့ 848MB/s ရေးသားမှုကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ 2MB random မှာ OWC portable drive အသစ်ဟာ 1.77GB/s ဖတ်ရှုမှုနဲ့ 917.8MB/s ရေးသားမှုကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ 4K random နဲ့ Pro SX ဟာ 9,625 IOPS ဖတ်ရှုမှုနဲ့ 973 IOPS ရေးသားမှုကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။
4-thread စွမ်းဆောင်ရည်မှာ Pro SX ဟာ 2MB sequential မှာ read 1.68.3GB/s နဲ့ write 1.18GB/s ရရှိခဲ့ပါတယ်။ 2MB random မှာ OWC portable drive ဟာ read 1.93GB/s နဲ့ write 1.17GB/s ရရှိခဲ့ပြီး 4K random စွမ်းဆောင်ရည်မှာတော့ read 35,830 IOPS နဲ့ write 1,125 IOPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။
အလုံးစုံပြောရရင် Envoy Pro SX ဟာ OWC ရဲ့ နောက်ထပ်ကောင်းမွန်တဲ့ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူတဲ့ စက်ပစ္စည်းတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ထူးခြားတဲ့ဒီဇိုင်းနဲ့ အရည်အသွေးမြင့် အံဝင်ခွင်ကျဖြစ်မှုက စက်ပစ္စည်းကို ခက်ခဲတဲ့ workloads တွေ ( Envoy FX လိုပဲ ) အောက်မှာ အခြားစက်ပစ္စည်းတွေထက် အေးမြနေစေပြီး မြန်ဆန်တဲ့ NVMe interface ကနေတစ်ဆင့် စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားမှုကို ရရှိစေပါတယ်။ ဒါကို ၎င်းရဲ့ cross-platform compatibility နဲ့ ပေါင်းစပ်လိုက်တဲ့အခါ high-end applications အမျိုးမျိုးအတွက် ကောင်းမွန်တဲ့ သယ်ဆောင်ရလွယ်ကူတဲ့ SSD solution တစ်ခု ဖြစ်စေပါတယ်။




အမေဇုံ