ယခုနှစ်အစောပိုင်းတွင် QSAN သည် ၎င်း၏ပထမဆုံး All-Flash SAN ကို QSAN XCubeFAS XF2026D ဖြင့် စတင်ခဲ့သည်။ QSAN ၏ XCubeSAN လိုင်းကို အဆင့်မြှင့်တင်ခြင်းမဟုတ်ဘဲ XCubeFAS XF2026D သည် လုံးဝအသစ်စက်စက် SAN ထုတ်ကုန်တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤထုတ်ကုန်ကို အသုံးပြုရလွယ်ကူခြင်း၊ မည်သည့်ပတ်ဝန်းကျင်တွင်မဆို ဖြန့်ကျက်အသုံးပြုနိုင်ခြင်းနှင့် ပေါင်းစပ်နိုင်ခြင်းစသည့် အခြေခံအုတ်မြစ်ပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားပြီး ကုမ္ပဏီအရွယ်အစား မည်သို့ပင်ရှိစေကာမူ ဈေးနှုန်းသက်သာပါသည်။
အထက်ဖော်ပြပါ အခြေခံအုတ်မြစ်များသည် QSAN XCubeFAS XF2026D ၏ အဓိက ရည်ရွယ်ချက်များ ဖြစ်သည်။ ကုမ္ပဏီက SAN အသစ်ကို အားလုံးက လည်ပတ်နိုင်ပြီး ကလစ်အနည်းငယ်နှိပ်ရုံဖြင့် စီမံခန့်ခွဲနိုင်ကြောင်း ဖော်ပြထားသည်။ QSAN က multiple volume creation၊ automatic remote replication၊ SSD monitoring နှင့် performance analytics ကဲ့သို့သော feature များသည် အသုံးပြုရလွယ်ကူကြောင်း ဖော်ပြထားသည်။ QSAN က XF2026D ကို မြင့်မားသော စွမ်းဆောင်ရည် သို့မဟုတ် virtualization environments၊ big data analytics နှင့် demanding applications များကို စီမံခန့်ခွဲခြင်းကဲ့သို့သော use case များအတွက် သင့်တော်သော အချို့သော feature များ လိုအပ်သည်ဖြစ်စေ မည်သည့် data environment တွင်မဆို ဖြန့်ကျက်ပြီး ပေါင်းစပ်နိုင်ကြောင်းလည်း ဖော်ပြထားသည်။ အထက်ဖော်ပြပါ အားလုံးသည် ဈေးနှုန်းသင့်တင့်မှု ရှိသည်ဟူသော အခိုင်အမာပြောဆိုချက်များနှင့်အတူ ပါရှိသည်။
QSAN XCubeFAS XF2026D သည် dual-active controller architecture ပါရှိသော 2U SAN တစ်ခုဖြစ်သည်။ SAN သည် အရာအားလုံးကို full redundancy ဖြင့် ဒီဇိုင်းထုတ်ခြင်းဖြင့် မြင့်မားသော availability ကို ပေးစွမ်းသည်။ ၎င်းတွင် automatic failover/failback mechanism နှင့် Active-Active လုပ်ဆောင်ချက်ကို ရရှိစေရန်အတွက် NTB (Non-Transparent Bridge) bus မှတစ်ဆင့် cache mirroring လည်း ပါရှိသည်။ ဤအင်္ဂါရပ်များဖြင့် XF2026D သည် 99.9999% availability ရှိသည်ဟု အခိုင်အမာဆိုသည်။
ဒေတာယုံကြည်စိတ်ချရမှုကိုလည်း မြှင့်တင်ပေးသည့် နောက်ထပ်အင်္ဂါရပ်အသစ်တစ်ခုမှာ Cache-to-Flash မှတ်ဉာဏ်ကာကွယ်မှုဖြစ်သည်။ ဤနည်းပညာသည် ပါဝါပြတ်တောက်သွားပါက cache ဒေတာကို ထိန်းသိမ်းပေးသည်။ XF2026D သည် ဘက်ထရီအရန်ကူးယူသည့် မော်ဂျူးကို အသုံးပြုပြီး cache မှ ဒေတာများကို M.2 flash မော်ဂျူးသို့ လွှဲပြောင်းပေးသောကြောင့် ဒေတာပျောက်ဆုံးမှုမရှိကြောင်းနှင့် မကိုက်ညီမှုများ မဖြစ်ပွားကြောင်း သေချာစေသည်။
QSAN XCubeFAS XF2026D သတ်မှတ်ချက်များ
| form ကို Factor | 2U |
| စီပီယူ | Intel Xeon 4-core ပရိုဆက်ဆာ (8-core ပရိုဆက်ဆာ မော်ဒယ်ကိုလည်း ရရှိနိုင်ပါသည်) |
| မှတ်ဉာဏ် (ထိန်းချုပ်ကိရိယာတစ်ခုလျှင်) | 128GB DDR4 ECC အထိ |
| RAID ထိန်းချုပ်ကိရိယာ | တက်ကြွ-တက်ကြွ dual controller |
| မှတ်ဉာဏ်ကာကွယ်ရေး | Cache-to-Flash မော်ဂျူး ဘက်ထရီ အရန် မော်ဂျူး + ဖလက်ရှ် မော်ဂျူး |
| Host ချိတ်ဆက်မှု | |
| ဟို့စ်ကတ် အပေါက် ၂ | (ချန်လှပ်): 16Gb FC (SFP+) port ၂ ခု 16Gb FC (SFP+) port ၂ ခု 10GbE iSCSI (SFP+) port ၄ ခု 10GbE iSCSI (RJ45) port ၂ ခု |
| ဟို့စ်ကတ် အပေါက် ၂ | (ချန်လှပ်): 16Gb FC (SFP+) port ၂ ခု 16Gb FC (SFP+) port ၂ ခု 10GbE iSCSI (SFP+) port ၄ ခု 10GbE iSCSI (RJ45) port ၂ ခု |
| 10GBASE-T iSCSI (RJ45) port ၂ ခု တပ်ဆင်ထားသည် 1 x 1GbE စီမံခန့်ခွဲမှုပေါက်တစ်ခု တပ်ဆင်ထားသည် |
|
| သိုလှောင်ခြင်း | |
| Bays | 26 |
| Drive ကိုအမျိုးအစား | ၂.၅ လက်မ SAS၊ SED SSD |
| အများဆုံး drive များကို ထောက်ပံ့ပေးထားသည် | 130 |
| ချဲ့ထွင်မှု | |
| connectivity | 12Gb/s SAS wide port ၂ ခု (SFF-8644) တပ်ဆင်ထားသည်။ |
| စွမ်းရည်များ | XD5326 (SFF 26-bay) 12Gb SAS တိုးချဲ့မှုအဖုံးကို အသုံးပြု၍ တိုးချဲ့ယူနစ် ၄ ခုအထိ |
| စွမ်းအား | |
| ပေးသွင်း | 80 PLUS Platinum၊ အပို 770W (1+1) နှစ်ခု |
| AC input ကို | ၂၀၀ – ၂၄၀ဗို့ ၅အေ၊ ၅၀-၆၀Hz ၂၀၀ – ၂၄၀ ဗို့ ၅ အေ၊ ၅၀-၆၀ Hz |
| DC က output ကို | +12V 63.4A +5VSB 2.0A |
| ဝါသနာရှင် သင်ခန်းစာ | ၂ x hot pluggable/redundant ပန်ကာမော်ဂျူးများ |
| အပူအအေး | |
| operating | 0 ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်မှ 40 |
| ပို့ဆောင်ခြင်း | ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် 10 ဖို့ကို C ° -50 |
| ဆွေမျိုးစို | 20% -80% |
| အာမခံချက် | ၃ နှစ်စနစ်၊ ၁ နှစ်ဘက်ထရီ အရန် |
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
ဖော်ပြထားသည့်အတိုင်း QSAN XCubeFAS XF2026D သည် 2U SAN ဖြစ်ပြီး ဒီဇိုင်းသည် QSAN ထုတ်ကုန်များနှင့် တစ်သားတည်းကျသည်။ ရှေ့ဘက်တွင် အစိမ်းရောင် ခလုတ်ပါရှိသော 2.5” drive bay ၂၆ ခု ရှိသည်။ ရှေ့ panel ၏ ညာဘက်တွင် system power ခလုတ်၊ UID (Unique Identifier) ခလုတ်၊ system access နှင့် system status LED များနှင့် USB LCM module အတွက် USB port တစ်ခု ရှိသည်။
စက်ပစ္စည်း၏နောက်ဘက်တွင် dual redundant power supplies များအပြင် dual controllers များပါရှိသည်။ controller တစ်ခုစီတွင် onboard twin 10Gbase-T network connectivity ပါရှိပြီး out-of-band management interface လည်းပါရှိသည်။ ချိတ်ဆက်မှုအပိုဆောင်းအတွက် controller တစ်ခုစီတွင် dual သို့မဟုတ် quad port 8/16Gb cards များ သို့မဟုတ် dual သို့မဟုတ် quad port 10Gb Ethernet cards များဖြင့် load လုပ်နိုင်သော host card slot နှစ်ခုပါရှိသည်။ ၎င်းသည် user များအား datacenter environment အမျိုးမျိုးတွင် storage ချိတ်ဆက်ရန် ရွေးချယ်စရာများစွာကို ပေးစွမ်းသည်။ controller တစ်ခုလျှင် 12Gb/s SAS ports နှစ်ခုမှတစ်ဆင့် expansion capabilities များကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးထားပြီး SAS 3.0 expansion shelves များကို ဖွင့်ပေးပါသည်။ ဘယ်ဘက်အပေါ်ထောင့်တွင် Flash-to-Cache memory နှင့် battery module ရှိသည်။
စီမံခန့်ခွဲမှု
ဒီ SAN နဲ့အတူ QSAN မှ XEVO စီမံခန့်ခွဲမှု OS အသစ်တစ်ခု ပါလာပါတယ်။ ဒီ HTML5 GUI ဟာ ယခင် QSAN မော်ဒယ်တွေနဲ့ အလားတူ အခြေခံမူတွေကို လိုက်နာပါတယ်၊ အထူးသဖြင့် အသုံးပြုရလွယ်ကူမှုပါ။ အဓိက စာမျက်နှာ ဒါမှမဟုတ် dashboard မှာ admin တစ်ယောက် ချက်ချင်းသိဖို့လိုအပ်တဲ့ မည်သည့်အရာကိုမဆို အမြန်ကြည့်ရှုနိုင်ပါတယ်။ ဒါမှာ hardware alerts၊ capacity used၊ system alerts၊ storage overview နဲ့ real-time performance တို့ ပါဝင်ပါတယ်။ အပေါ်ဆုံးမှာ Dashboard၊ Storage၊ Hosts၊ Protection၊ Analysis၊ System နဲ့ Messages တို့ ပါဝင်တဲ့ tabs အများအပြား ရှိပါတယ်။
Storage tab အောက်မှာ အသုံးပြုသူတွေဟာ storage pool တွေကို မြင်နိုင်သလို storage pool အသစ်တွေကိုလည်း ဖန်တီးနိုင်ပါတယ်။ pool အတွင်းမှာ storage ဘယ်လောက်သုံးထားလဲ၊ storage ရဲ့ ကျန်းမာရေးနဲ့ အခြေအနေအပြင် disk group တွေနဲ့ volume တွေကိုလည်း မြင်နိုင်ပါတယ်။
Analysis tab မှာ အသုံးပြုသူတွေဟာ volume ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် (latency၊ IOPS နဲ့ throughput အဖြစ် ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာထားပါတယ်) နဲ့ volume ရဲ့ capacity usage လိုမျိုး အရေးကြီးတဲ့ အချက်အလက်တွေကို မြင်တွေ့နိုင်ပါတယ်။
System tab မှာ hardware နဲ့ လက်ရှိလုပ်ဆောင်နေတဲ့အရာတွေကို ပြသထားပါတယ်။ အသုံးပြုသူတွေဟာ Arrays, Settings, Data Ports နဲ့ Maintenance ဆိုတဲ့ sub-tab တွေကြားမှာ ရွေးချယ်နိုင်ပါတယ်။ Arrays sub-tab အောက်မှာ အသုံးပြုသူတွေဟာ ရွေးချယ်ထားတဲ့ host ရဲ့ အပူချိန်ကို ကြည့်ဖို့ temperature icon လိုမျိုး အရာတွေကို mouse ထောက်ပြီး ကြည့်နိုင်ပါတယ်။
အသုံးပြုသူများသည် အမျိုးအစား၊ အပူချိန်၊ အခြေအနေနှင့် ခန့်မှန်းကျန်ရှိသောသက်တမ်းကိုကြည့်ရှုရန် သတ်မှတ်ထားသော ဒစ်ခ်တစ်ခုပေါ်တွင်လည်း မောက်စ်တင်နိုင်သည်။
အလုံးစုံပြောရရင် UI နဲ့ စီမံခန့်ခွဲမှုက QSAN အတွက် ကြီးမားတဲ့ ခြေလှမ်းတစ်ခုပါပဲ။ အရင်စနစ်တွေက စီမံခန့်ခွဲရတာ မခက်ခဲပေမယ့် ဒီပုံစံနဲ့ ခံစားချက်က အများကြီး ပိုကောင်းပါတယ်။ အသုံးပြုနိုင်တဲ့ HTML5 interface က စားပွဲပေါ်မှာ အရေးပါနေတဲ့ ခေတ်မှာ QSAN က အဲဒီအကွက်ကို အမှန်ခြစ်ပေးပါတယ်။
performance
အပလီကေးရှင်း အလုပ်ပမာဏ ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
QSAN XCubeSAN XF2026D အတွက် application workload benchmarks များတွင် SysBench မှတစ်ဆင့် MySQL OLTP စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် TPC-C workload ဖြင့် Microsoft SQL Server OLTP စွမ်းဆောင်ရည်တို့ ပါဝင်သည်။ scenario တစ်ခုချင်းစီတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် Toshiba PX04SV SAS 3.0 SSD ၂၆ လုံးဖြင့် array ကို configure လုပ်ထားပြီး၊ 12-drive RAID10 disk group နှစ်ခုတွင် controller တစ်ခုစီတွင် pin လုပ်ထားခဲ့သည်။ ၎င်းက SSD ၂ ခုကို အပိုအဖြစ်ထားခဲ့သည်။ ထို့နောက် disk group တစ်ခုလျှင် တစ်ခုစီ 5TB volume နှစ်ခုကို ဖန်တီးခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ testing environment တွင်၊ ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ SQL နှင့် Sysbench workloads အတွက် balanced load တစ်ခုကို ဖန်တီးပေးခဲ့သည်။
SQL Server စွမ်းဆောင်ရည်
SQL Server VM တစ်ခုစီကို vDisk နှစ်ခုဖြင့် configure လုပ်ထားသည်- boot အတွက် 100GB volume နှင့် database နှင့် log files အတွက် 500GB volume တို့ဖြစ်သည်။ system resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၈ ခု၊ DRAM 64GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချခဲ့သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench workloads များကို စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ယခင်က storage I/O နှင့် capacity နှစ်မျိုးလုံးတွင် platform ကို ပြည့်နှက်စေခဲ့သော်လည်း SQL စမ်းသပ်မှုသည် latency စွမ်းဆောင်ရည်ကို ရှာဖွေနေပါသည်။
ဤစမ်းသပ်မှုသည် Windows Server 2012 R2 guest VM များတွင် လည်ပတ်နေသော SQL Server 2014 ကိုအသုံးပြုပြီး Quest ၏ Benchmark Factory for Databases မှ အလေးပေးဖော်ပြထားသည်။ ဤ benchmark ကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ရိုးရာအသုံးပြုမှုမှာ local သို့မဟုတ် shared storage တွင် ကြီးမားသော 3,000-scale database များကို စမ်းသပ်ရန်ဖြစ်သော်လည်း၊ ဤ iteration တွင် QSAN XF2026D (controller တစ်ခုလျှင် VM နှစ်ခု) တွင် 1,500-scale database လေးခုကို ညီတူညီမျှ ဖြန့်ကျက်ရန် အာရုံစိုက်ပါသည်။
SQL Server စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီ)
- Windows Server 2012 R2
- သိုလှောင်မှုပမာဏ- 600GB ခွဲဝေထားပြီး 500GB အသုံးပြုပြီး
- SQL Server 2014
- ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၅၀၀ စကေး
- Virtual Client ဝန်: ၁၅၀၀၀
- RAM ဘာဖာ: 48GB
- စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
- ၂.၅ နာရီ ကြိုတင်ပြုပြင်ခြင်း
- နမူနာကာလ ၃၀ မိနစ်
SQL Server OLTP Benchmark Factory LoadGen ပစ္စည်းကိရိယာများ
- Dell EMC PowerEdge R740xd Virtualized SQL 4-node Cluster
- cluster မှာ 269GHz အတွက် Intel Xeon Gold 6130 CPU ၈ ခု (node တစ်ခုလျှင် နှစ်ခု၊ 2.1GHz၊ 16-cores၊ 22MB Cache)
- 1TB RAM (node တစ်ခုလျှင် 256GB၊ 16GB x 16 DDR4၊ CPU တစ်ခုလျှင် 128GB)
- ၈ x Emulex 16GB dual-port FC HBA
- Mellanox ConnectX-4 rNDC 25GbE dual-port NIC ၈ ခု
- VMware ESXi vSphere 6.5 / Enterprise Plus 8-CPU
SQL Server transactional score ဖြင့် XF2026D သည် စုစုပေါင်းရမှတ် 12,635.5 TPS ရှိပြီး တစ်ဦးချင်း VM များသည် 3,158.7 မှ 3,159 TPS အထိ လည်ပတ်နေပါသည်။
SQL Server ပျမ်းမျှ latency အတွက် XF2026D သည် စုစုပေါင်းရမှတ် 5.0ms ရှိသည်။
Sysbench စွမ်းဆောင်ရည်
Sysbench VM တစ်ခုစီ ကို vDisk သုံးခုဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး တစ်ခုမှာ boot အတွက် (~92GB)၊ တစ်ခုမှာ pre-built database (~447GB) နှင့် တတိယတစ်ခုမှာ စမ်းသပ်ဆဲ database အတွက် (270GB) တို့ဖြစ်သည်။ system-resource ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် VM တစ်ခုစီကို vCPU ၁၆ ခု၊ DRAM 60GB ဖြင့် configure လုပ်ထားပြီး LSI Logic SAS SCSI controller ကို အသုံးချထားသည်။ Load gen စနစ်များသည် Dell R740xd server များဖြစ်သည်။
Dell PowerEdge R740xd Virtualized MySQL 4 node Cluster
- cluster မှာ 269GHz အတွက် 8 Intel Xeon Gold 6130 CPU (node တစ်ခုလျှင် နှစ်ခု၊ 2.1GHz၊ 16-cores၊ 22MB Cache)
- 1TB RAM (node တစ်ခုလျှင် 256GB၊ 16GB x 16 DDR4၊ CPU တစ်ခုလျှင် 128GB)
- ၈ x Emulex 16GB dual-port FC HBA
- Mellanox ConnectX-4 rNDC 25GbE dual-port NIC ၈ ခု
- VMware ESXi vSphere 6.5 / Enterprise Plus 8-CPU
Sysbench စမ်းသပ်ခြင်း ပုံစံ (VM တစ်ခုချင်းစီအတွက်)
- CentOS 6.3 64-bit
- သိုလှောင်မှုပမာဏ: 1TB၊ 800GB အသုံးပြုပြီး
- Percona XtraDB 5.5.30-rel30.1
- ဒေတာဘေ့စ်ဇယားများ: ၁၀၀
- ဒေတာဘေ့စ်အရွယ်အစား: ၁၀,၀၀၀,၀၀၀
- ဒေတာဘေ့စ် ချည်နှောင်မှုများ: ၃၂
- RAM ဘာဖာ: 24GB
- စမ်းသပ်ချိန်: ၃ နာရီ
- ၂ နာရီကြာ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှု ၃၂ ခု
- ၁ နာရီ ၃၂ ကြိမ် ချည်နှောင်ထားသည်
ကျွန်ုပ်တို့၏ Sysbench benchmark တွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် 8VMs၊ 16VMs နှင့် 32VMs အစုံများစွာကို စမ်းသပ်ခဲ့ပါသည်။ transactional performance တွင် XF2026D သည် 8VM အတွက် 12,983.8 TPS၊ 16VM အတွက် 22,484.4 TPS နှင့် 32VM အတွက် 29,893.9 TPS ရရှိခဲ့ပါသည်။
ပျမ်းမျှ latency ဖြင့် XF2026D တွင် 8VMs အတွက် 19.7ms၊ 16VM အတွက် 23ms နှင့် 32VM အတွက် 36ms ရှိသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အဆိုးဆုံးအခြေအနေ latency benchmark မှာ XF2026D ဟာ 8VM အတွက် 34.8ms၊ 16VM အတွက် 41.7ms နဲ့ 32VM အတွက် 65.6ms အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
storage arrays တွေကို benchmarking လုပ်တဲ့အခါ application testing က အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing က ဒုတိယနေရာမှာ ရှိပါတယ်။ တကယ့် workloads တွေရဲ့ ပြီးပြည့်စုံတဲ့ ကိုယ်စားပြုမှု မဟုတ်ပေမယ့် synthetic testing တွေက repeatability factor ရှိတဲ့ baseline storage devices တွေကို အထောက်အကူပြုပြီး ယှဉ်ပြိုင်တဲ့ solution တွေကြား apples-to-apples နှိုင်းယှဉ်မှုကို လွယ်ကူစေပါတယ်။ ဒီ workloads တွေက “four corners” tests၊ common database transfer size tests တွေအပြင် VDI environments အမျိုးမျိုးကနေ trace captures တွေအထိ testing profiles အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဒီ tests အားလုံးက scripting engine တစ်ခုပါဝင်တဲ့ common vdBench workload generator ကို အသုံးပြုပြီး compute testing cluster ကြီးတစ်ခုပေါ်မှာ ရလဒ်တွေကို automate လုပ်ပြီး capture လုပ်ပါတယ်။ ဒါကြောင့် flash arrays နဲ့ individual storage devices တွေ အပါအဝင် storage devices အမျိုးမျိုးမှာ တူညီတဲ့ workloads တွေကို ထပ်ခါတလဲလဲ လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။ array ဘက်မှာ Dell PowerEdge R740xd servers cluster ကို အသုံးပြုပါတယ်။
ကိုယ်ရေးအချက်အလက်
- 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
- 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
- ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- ပေါင်းစပ်ဒေတာဘေ့စ်- SQL နှင့် Oracle
- VDI အပြည့်အဝ Clone နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Clone Traces များ
4K အမြင့်ဆုံးဖတ်ရှုစွမ်းဆောင်ရည်တွင် XF2026D သည် sub-millisecond latency ဖြင့်စတင်ခဲ့ပြီး 1ms လိုင်းကိုအနည်းငယ်မောင်းနှင်ခဲ့ပြီး 15K IOPS ဝန်းကျင်တွင် 1ms ကျော်သွားခဲ့သည်။ SAN သည် latency 6.03ms ဖြင့် 403,790 IOPS တွင်အမြင့်ဆုံးသို့ရောက်ရှိခဲ့သည်။
4K ကျပန်းရေးသားမှုဖြင့် XF2026D သည် 250K IOPS ခန့်အထိ မီလီစက္ကန့်အောက် latency ကို ထိန်းသိမ်းထားပြီး အချို့ကျဆင်းမှုမတိုင်မီ 4.4ms latency ဖြင့် 270K IOPS ခန့်တွင် အမြင့်ဆုံးသို့ရောက်ရှိခြင်းဖြင့် latency တိုးတက်မှုကို တွေ့ရပါသည်။
64K sequential ကိုပြောင်းလိုက်တဲ့အခါ XF2026D ဟာ read မှာ 1ms နီးပါးနဲ့စတင်ခဲ့ပြီး နောက်ပိုင်းမှာ latency 4.1ms လောက်နဲ့ 125K IOPS ဒါမှမဟုတ် 7.8GB/s အထိရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။ နောက်ပိုင်းမှာတော့ အနည်းငယ်ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။
64K ရေးသားမှုဖြင့် XF2026D သည် 64K IOPS သို့မဟုတ် 4GB/s အထိ မီလီစက္ကန့်အောက် latency ကို ထိန်းသိမ်းထားပြီး 3.6ms latency ဖြင့် 70,731 IOPS သို့မဟုတ် 4.4GB/s အထိ အမြင့်ဆုံးသို့ ရောက်ရှိသွားသဖြင့် latency ပိုမိုကောင်းမွန်လာသည်ကို ထပ်မံတွေ့ရှိရပါသည်။
နောက်တစ်ခုကတော့ XF2026D ဟာ 210K IOPS ခန့်အထိ 1ms အောက်မှာရှိနေပြီး latency 2.62ms နဲ့ 362,807 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့တဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ SQL workload ပါ။
SQL 90-10 မှာ XF2026D မှာ 200K IOPS အထိ sub-millisecond latency ရှိခဲ့ပြီး 2.82ms latency နဲ့ 328,209 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
SQL 80-20 အတွက် XF2026D သည် 120K IOPS အထိ 1ms အောက်တွင် ရှိနေခဲ့ပြီး 3.1ms latency ဖြင့် 296,772 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံး ရောက်ရှိခဲ့သည်။
နောက်ထပ် benchmark အသုတ်ကတော့ XF2026D ဟာ 125K IOPS အထိ 1ms အောက်မှာရှိနေပြီး အမြင့်ဆုံး 293,975 IOPS နဲ့ latency 3.91ms ရှိတဲ့ Oracle workloads တွေပါ။
Oracle 90-10 အတွက် XF2026D သည် sub-millisecond latency ဖြင့် 230K IOPS အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး latency 1.91ms တွင် အမြင့်ဆုံး 327,269 IOPS ရှိခဲ့သည်။
Oracle 80-20 benchmark မှာ XF2026D ဟာ sub-millisecond latency performance ကို 130K IOPS အထိ ရရှိခဲ့ပြီး latency 2.1ms နဲ့ 296,549 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
ထို့နောက် ကျွန်ုပ်တို့သည် VDI clone စမ်းသပ်မှုများဖြစ်သည့် Full Clone (FC) နှင့် Linked Clone (LC) သို့ ပြောင်းလဲခဲ့သည်။ VDI FC Boot အတွက် XF2026D သည် 10oK IOPS အောက်အထိ sub-millisecond latency စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပြီး အမြင့်ဆုံး 247,710 IOPS နှင့် latency 3.84ms ရှိသည်။
VDI FC Initial Login မှာ XF2026D ဟာ 1ms လိုင်းမှာ 65K IOPS အမြင့်ဆုံးနဲ့ 7.2ms latency မှာ အနည်းငယ်ကျဆင်းသွားခဲ့ပြီး နောက်ပိုင်းမှာတော့ အနည်းငယ်နှေးကွေးသွားခဲ့ပါတယ်။
VDI FC Monday Login နဲ့ XF2026D ဟာ latency ပိုင်းမှာ ပိုကောင်းလာပြီး 48K IOS အထိ 1ms အောက်မှာပဲ ရှိနေပြီး latency 4.73ms မှာ 72,224 IOPS အမြင့်ဆုံးကို ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
Linked Clone (LC) ကိုပြောင်းပြီး boot test ကိုအရင်ကြည့်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီအခြေအနေမှာ XF2026D ဟာ sub-millisecond latency performance ကို 65K IOPS အထိရခဲ့ပြီး latency 3.22ms နဲ့ 152,191 IOPS အထိအမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
VCI LC Initial Login မှာ အရင်က latency ပိုမြင့်တာကို တွေ့ခဲ့ရပါတယ်၊ XF2026D ဟာ 3.76ms latency မှာ 44,461 IOPS အမြင့်ဆုံးနဲ့ 35K IOPS အထိ 1ms အောက်မှာပဲ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။
နောက်ဆုံးတော့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ VDI LC Monday Login မှာ XF2026D ဟာ 1ms အောက်မှာ စတင်ခဲ့ပြီး 35K IOPS အထိ 1ms လိုင်းကို စီးနင်းခဲ့ပြီးနောက် 5.4ms latency နဲ့ 46K IOPS လောက်အထိ အမြင့်ဆုံးကို ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
ကောက်ချက်
QSAN XCubeFAS XF2026D သည် ကုမ္ပဏီ၏ နောက်ဆုံးပေါ် SAN နှင့် ပထမဆုံး all-flash SAN ဖြစ်သည်။ 2U SAN ကို redundancy built-in ပါရှိသော high availability ကို အခြေခံ၍ တည်ဆောက်ထားပြီး 9's ခြောက်ခု၏ availability ကို ပေးဆောင်သည်။ XF2026D တွင် လျှပ်စစ်ဓာတ်အားပြတ်တောက်မှုဖြစ်ပွားပါက cache လုပ်ထားသောဒေတာများကို M.2 မော်ဂျူးသို့ ရွှေ့ပြောင်းပေးသည့် Cache-to-Flash နည်းပညာပါရှိသည်။ အလုံးစုံပြောရလျှင် ဤကိရိယာကို အသုံးပြုရလွယ်ကူပြီး ဖြန့်ကျက်ရလွယ်ကူစေရန်၊ မည်သည့်ပတ်ဝန်းကျင်နှင့်မဆို အလွယ်တကူပေါင်းစပ်အသုံးပြုနိုင်စေရန်နှင့် ကုမ္ပဏီ၏အရွယ်အစား မည်သို့ပင်ရှိစေကာမူ ဈေးနှုန်းသင့်တင့်စေရန် တည်ဆောက်ထားသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ Application Workload Analysis တွင် XCubeFAS XF2026D သည် SQL Server တွင် ပျမ်းမျှ latency 5ms ဖြင့် စုစုပေါင်းရမှတ် 12,635.5 TPS ကို ရရှိခဲ့ပါသည်။ ၎င်းသည် ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ခဲ့သော ယခင်ဗားရှင်းနှစ်ခုနှင့် တစ်ထပ်တည်းကျပါသည်။ Sysbench တွင် XF2026D သည် ယခင်ဗားရှင်းထက် transactional performance 8VM အတွက် 12,983.8 TPS၊ 16VM အတွက် 22,484.4 TPS နှင့် 32VM အတွက် 29,893.9 TPS ဖြင့် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပါသည်။ ပျမ်းမျှ Sysbench latency တွင် XF2026D သည် 8VMs အတွက် 19.7ms၊ 16VM အတွက် 23ms နှင့် 32VM အတွက် 36ms ရရှိခဲ့သည်။ ထို့အပြင် Sysbench အဆိုးဆုံးအခြေအနေ latency အရ 8VM အတွက် 34.8ms၊ 16VM အတွက် 41.7ms နှင့် 32VM အတွက် 65.6ms ဖြင့် SAN အသစ်သည် အနည်းငယ်ပိုမိုကောင်းမွန်ကြောင်းပြသခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ VDBench workloads တွေက SAN ရဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ SAS drives တွေတပ်ဆင်ထားတဲ့ SAN ဟာ 4K read မှာ 403K IOPS၊ 4K write မှာ 270K IOPS၊ 64K sequential read မှာ 7.8GB/s နဲ့ 64K sequential write မှာ 4.4GB/s စတဲ့ အဓိကအချက်တွေကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ SQL စမ်းသပ်မှုအတွက် SAN ဟာ 90-10 မှာ 363K IOPS၊ 80-20 မှာ 328K IOPS နဲ့ 297K IOPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Oracle စမ်းသပ်မှုတွေမှာလည်း 294K IOPS၊ 90-10 မှာ 327K IOPS နဲ့ 80-20 မှာ 297K IOPS တွေနဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ SAN မှာ Full မှာ 248K IOPS နဲ့ Linked မှာ 152K IOPS ရှိတဲ့ ခိုင်မာတဲ့ VDI clone boots တွေ ရှိခဲ့ပါတယ်။ နှောင့်နှေးမှုသည် အမြဲတမ်း 1ms အောက်တွင် စတင်ပြီး 1.91ms မှ 7.2ms အထိ အမြင့်ဆုံးသို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်




အမေဇုံ