Sandisk WD_BLACK SN8100 သည် ကုမ္ပဏီ၏ အသစ်ထွက်ရှိလာသော flagship Gen5 SSD ဖြစ်ပြီး ခေတ်မီ desktop များနှင့် workstation များတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ရန် တည်ဆောက်ထားသည်။ ၎င်းသည် 8K တည်းဖြတ်ခြင်း၊ ဂိမ်းကြီးများကို ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ရှုပ်ထွေးသော project workload များကဲ့သို့သော လိုအပ်ချက်များသော အလုပ်များအတွက် မြန်ဆန်ပြီး ယုံကြည်စိတ်ချရသော သိုလှောင်မှု လိုအပ်သော power user များအတွက် ရည်ရွယ်ပါသည်။ 4TB အထိ စွမ်းရည်များ ယခုရရှိနိုင်ပြီး ယခုနှစ်နှောင်းပိုင်းတွင် 8TB မော်ဒယ်ကို မျှော်လင့်ထားသောကြောင့် SN8100 သည် ၎င်းတို့၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော consumer drive ဖြစ်သည်။
အယ်ဒီတာရဲ့မှတ်စု:
ကျွန်ုပ်တို့ အလွန်ဝေးဝေးမသွားခင်မှာ ဒီသုံးသပ်ချက်ရဲ့ ခေါင်းစဉ်နဲ့ ထုတ်ကုန်ရဲ့ အမှတ်တံဆိပ်က ရှုပ်ထွေးနေနိုင်တယ်ဆိုတာ ကျွန်ုပ်တို့ သိရှိပါတယ်။ WD ဟာ မကြာသေးမီက flash လုပ်ငန်းကို တည်ထောင်ခဲ့ပြီး အခု Sandisk (ထပ်ခေါ်ပြန်ပြီလား?) လို့ခေါ်ပါတယ်။ SN8100 ကို WD ထုတ်ကုန်အဖြစ် စတင်ခဲ့ပြီး ခွဲထွက်သွားတဲ့အခါ Sandisk ကို ပြောင်းလဲခဲ့ပါတယ်။ WD_Black အမှတ်တံဆိပ်ဟာ သမိုင်းကြောင်းအရ ဂိမ်းကစားသူတွေနဲ့ ဝါသနာရှင်တွေကို ရည်ရွယ်တဲ့ WD ရဲ့ ပရီမီယံကမ်းလှမ်းမှုတစ်ခု ဖြစ်ခဲ့ပါတယ်။ Sandisk ဟာ သူ့ရဲ့ကိုယ်ပိုင်အလံအောက်မှာ ထုတ်ကုန်အသစ်တွေကို မထုတ်လုပ်မချင်း ဖုန်တွေငြိမ်သွားတဲ့အခါ အမှတ်တံဆိပ်ရှုပ်ထွေးမှုတွေ ရှိလာနိုင်ပါတယ်။ အကောင်းဆုံးကတော့ Sandisk ဟာ WD ရည်ညွှန်းချက်တွေကို စွန့်လွှတ်ပြီး “Extreme” နဲ့ “Extreme Pro” လိုမျိုး ပိုမိုနားလည်လွယ်တဲ့ မိသားစုနဲ့ ထုတ်ကုန်အမည်တွေကို ပြန်လည်အသုံးပြုမှာပါ။ – Brian Beeler
Sandisk WD_BLACK SN8100 အင်္ဂါရပ်များနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ပရိုဖိုင်
BiCS8 TLC 3D CBA NAND သည် drive အသစ်ကို စွမ်းအားပေးထားပြီး metadata caching နှင့် session ရှည်များတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းရန် onboard DRAM ပါရှိသည်။ Sandisk တွင် ရေတို write speeds များကို မြှင့်တင်ရန်အတွက် nCache 4.0 SLC caching layer လည်း ပါဝင်သည်။ Sandisk-tuned Silicon Motion SM2508 controller သည် အဓိက ခြားနားချက်ဖြစ်သည်။ 6nm လုပ်ငန်းစဉ်ပေါ်တွင် တည်ဆောက်ထားသော ဤ quad-core ARM Cortex R8 ချစ်ပ်သည် NAND channel ရှစ်ခုကို 3,600 MT/s အထိ ပံ့ပိုးပေးသောကြောင့် throughput အလားအလာ မြင့်မားစေသည်။
ဒီ controller မှာ smart clock-gating ပါဝင်ပြီး အသုံးမပြုတဲ့ ချစ်ပ်ရဲ့ အစိတ်အပိုင်းတွေကို အချိန်နဲ့တပြေးညီ dynamically ပိတ်ခြင်းဖြင့် ပါဝါအသုံးပြုမှုကို လျှော့ချပေးပါတယ်။ Silicon Motion ရဲ့ NANDXtend နည်းပညာကတစ်ဆင့် အဆင့်မြင့် ECC ကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးတာကြောင့် ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုးတွေအောက်မှာတောင် data တွေရဲ့ တည်တံ့မှုနဲ့ ခံနိုင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းပေးပါတယ်။ interface ပိုင်းမှာတော့ SN8100 ဟာ NVMe 2.0 support ပါတဲ့ PCIe Gen5 x4 ပေါ်မှာ လည်ပတ်ပြီး backward compatible အနေနဲ့လည်း အသုံးပြုနိုင်ပါတယ်။
စွမ်းဆောင်ရည်ပရိုဖိုင်ရဲ့ အသေးစိတ်အချက်အလက်တွေနဲ့ ပတ်သက်ပြီး Sandisk က SN8100 ဟာ စွမ်းရည်အားလုံးမှာ 14.9GB/s အထိ sequential read speeds ရှိတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။ write speeds အတွက် 2TB နဲ့ 4TB မော်ဒယ်တွေကို 14GB/s အထိ အမြင့်ဆုံးအဆင့်သတ်မှတ်ထားပြီး 1TB ဗားရှင်းကတော့ 11GB/s အထိ အမြင့်ဆုံးဖြစ်ပါတယ်။
ကျပန်းအားဖြင့် 2TB နှင့် 4TB drives များကို read အတွက် IOPS ၂.၃ သန်းနှင့် write အတွက် IOPS ၂.၄ သန်းအထိ စာရင်းသွင်းထားသည်။ 1TB ဗားရှင်းသည် ထို read ကိန်းဂဏန်းကို ၁.၆ သန်း IOPS အထိ လျှော့ချပေးသော်လည်း write စွမ်းဆောင်ရည်မှာ အတူတူပင်ဖြစ်သည်။
ဤသတ်မှတ်ချက်များကြောင့် SN8100 ကို PCIe Gen5 SSD များ၏ ထိပ်တန်းအဆင့်တွင် ခိုင်မာစွာရပ်တည်စေပြီး ကြေငြာထားသော အမြန်ဆုံး စားသုံးသူ drive များထဲမှ တစ်ခုဖြစ်သည်။ သို့သော်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ၎င်းကို benchmarking အများအပြားဖြင့် စမ်းသပ်ပြီး ၎င်းသည် spec sheet ထက် မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ပေးစွမ်းနိုင်သည်ကို ကြည့်ရှုရန် စမ်းသပ်သွားပါမည်။
မော်ဒယ်အားလုံးသည် ဟာ့ဒ်ဝဲအခြေခံ ကုဒ်ဝှက်ခြင်းနှင့် မူဝါဒစီမံခန့်ခွဲမှုကို ဖွင့်ပေးသည့် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့် လက်ခံကျင့်သုံးသည့် သိုလှောင်မှုလုံခြုံရေး သတ်မှတ်ချက်တစ်ခုဖြစ်သည့် TCG Opal 2.02 နှင့် ကိုက်ညီပါသည်။ TCG Opal သည် လုံခြုံသော boot၊ drive locking နှင့် data erasure လုပ်ရိုးလုပ်စဉ်များကို စီမံခန့်ခွဲသည့် software ecosystem များထဲသို့ ပေါင်းစပ်နိုင်စေပါသည်။
2TB နှင့် 4TB drives များကို active reads များအတွက် 6.5W နှင့် writes အတွက် 7.0W အဆင့်သတ်မှတ်ထားသည်။ 1TB ဗားရှင်းသည် အနည်းငယ်လျော့နည်းစွာအသုံးပြုပြီး လုပ်ဆောင်ချက်နှစ်ခုလုံးအတွက် 6.2W ရှိသည်။ Idle power consumption ကို 5mW အဆင့်သတ်မှတ်ထားသည်။ Sanfisk က ဤထိရောက်မှုသည် ယခင် Gen4 drives များထက် အထူးသဖြင့် load အောက်တွင် သိသိသာသာတိုးတက်မှုရှိကြောင်း ညွှန်ပြပြီး system cooling တွင် ဝန်အားနည်းပါးစေသင့်သည်။
Sandisk WD_BLACK SN8100 ယုံကြည်စိတ်ချရမှု
SN8100 မှာ ကြိုတင်တပ်ဆင်ထားတဲ့ heatsink ပါတဲ့ ဗားရှင်းနဲ့လည်း ထွက်ရှိထားပြီး anodized အလူမီနီယမ်နဲ့ dual thermal interface pad တွေကို အသုံးပြုပြီး အပူကို passively စီမံခန့်ခွဲပေးပါတယ်။ ၎င်းရဲ့ low-profile ဒီဇိုင်းက ပိုကျဉ်းတဲ့ build တွေမှာ အလွယ်တကူ တပ်ဆင်နိုင်ပြီး အပို power cable တွေ ဒါမှမဟုတ် active cooling တွေ မလိုအပ်ပါဘူး။ WD မှာ customizable RGB lighting လည်း ပါဝင်တာကြောင့် အသုံးပြုသူတွေဟာ drive ရဲ့ အသွင်အပြင်ကို သူတို့ရဲ့ build တစ်ခုလုံးနဲ့ ကိုက်ညီအောင် လုပ်ဆောင်နိုင်ပါတယ်။
ခံနိုင်ရည်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များသည် အခြား high-end TLC-based drives များ၏ အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များနှင့် ကိုက်ညီပါသည်။ 4TB မော်ဒယ်ကို 2,400TBW အထိ၊ 2TB ကို 1,200TBW နှင့် 1TB ကို 600TBW အထိ အဆင့်သတ်မှတ်ထားသည်။ စွမ်းရည်အားလုံးတွင် ငါးနှစ်ကန့်သတ်အာမခံနှင့် MTTF ၁.၇၅ သန်းနာရီ ပါရှိသည်။
Drive စီမံခန့်ခွဲမှု
SSD စီမံခန့်ခွဲမှုကို SanDisk Dashboard မှတစ်ဆင့် လုပ်ဆောင်ပြီး ၎င်းသည် အသုံးပြုသူများအား အဓိက ရောဂါရှာဖွေရေးနှင့် စောင့်ကြည့်ရေး အင်္ဂါရပ်များကို အသုံးပြုခွင့်ပေးသည့် သန့်ရှင်းသော အပြင်အဆင်ပါရှိသော ချောမွေ့သော utility တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် drive ကျန်းမာရေးကို စစ်ဆေးနိုင်ခြင်း၊ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခြေရာခံနိုင်ခြင်း၊ အပူချိန်ကို စောင့်ကြည့်နိုင်ခြင်းနှင့် interface အခြေအနေကို တစ်ချက်ကြည့်လိုက်ရုံဖြင့် အတည်ပြုနိုင်စေပါသည်။ ဤ tool သည် firmware update များကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးပြီး SN8100 ကဲ့သို့သော drive များအတွက် သင့်မော်ဒယ်က ၎င်းကို ပံ့ပိုးပေးပါက RGB lighting ကို စိတ်ကြိုက်ပြင်ဆင်နိုင်သည့် ရွေးချယ်စရာများ ပါဝင်သည်။
အဓိက ခြုံငုံသုံးသပ်ချက် မျက်နှာပြင်ကို ရှင်းလင်းသော panel များအဖြစ် စီစဉ်ထားသည်။ အပေါ်ဆုံးတွင် drive ၏အမည်၊ စွမ်းရည် (ဤကိစ္စတွင် WD_BLACK SN8100 2TB) နှင့် လက်ရှိ firmware ဗားရှင်းကို သင်တွေ့လိမ့်မည်။ ၎င်းသည် drive ၏ အလုံးစုံကျန်းမာရေးကို ရာခိုင်နှုန်း၊ တိုက်ရိုက်အပူချိန်ဖတ်ရှုမှုများနှင့် အသေးစိတ်စွမ်းရည်ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာမှု (ရရှိနိုင်သော၊ အသုံးပြုပြီးသော နှင့် မခွဲဝေရသေးသော) အဖြစ် ပြသထားသည်။ interface speed ဆိုင်ရာ အချိန်နှင့်တပြေးညီ အစီရင်ခံစာကိုလည်း သင်တွေ့လိမ့်မည်။ အောက်ခြေတွင်၊ စွမ်းဆောင်ရည်ဇယားသည် read/write speeds နှင့် queue data များဖြင့် စက္ကန့်အနည်းငယ်တိုင်း အပ်ဒိတ်လုပ်သော်လည်း ဤ screenshot တွင် အလုပ်မလုပ်ပါ။
အထူးအသုံးဝင်တဲ့ အပိုင်းတစ်ခုကတော့ Interface Speed panel ပါ။ ဒီမှာ software က SSD ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် (ဒီကိစ္စမှာ "Gen5, 4 lanes") နဲ့ သူ့ရဲ့ တကယ့်ချိတ်ဆက်မှု ("Gen5, 4 lanes" လို့လည်း ခေါ်ပါတယ်) နှစ်ခုလုံးကို ပြသပေးပါတယ်။ motherboard ပေါ်က M.2 slot အားလုံးက Gen5 ကို support လုပ်ရင်တောင် x4 speed အပြည့်နဲ့ မလည်ပတ်နိုင်တာကြောင့် ဒါက အထူးအသုံးဝင်ပါတယ်။ တန်ဖိုးနှစ်ခုလုံးကို ဘေးချင်းယှဉ်ပြထားခြင်းအားဖြင့် သင့်ရဲ့ drive ဟာ အပြည့်အဝ လည်ပတ်နေသလား ဒါမှမဟုတ် slot ကြောင့် ပိတ်ဆို့နေသလားဆိုတာကို အတည်ပြုဖို့ မြန်ဆန်တဲ့နည်းလမ်းတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။
Sandisk WD_BLACK SN8100 သတ်မှတ်ချက်များ
SanDisk WD_BLACK SN8100 NVMe SSD ကို SanDisk.com နှင့် ရွေးချယ်ထားသော ကမ္ဘာလုံးဆိုင်ရာ လက်လီရောင်းချသူများတွင် 1TB ($179.99), 2TB ($279.99) နှင့် 4TB ($549.99) စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ Heatsink ဗားရှင်းများကို ယခုနှစ် ဆောင်းဦးရာသီတွင် 1TB အတွက် $199.99 မှစတင်၍ ရရှိနိုင်မည်ဖြစ်သည်။ ယခုနှစ်နှောင်းပိုင်းတွင် heatsink ပါရှိ/မပါရှိသော 8TB မော်ဒယ်ကို မျှော်လင့်ရသည်။
| ကုန်ပစ္စည်းအသေးစိတ်ဖော်ပြချက် | 4TB WDS400T1XHM-00CMT0 |
2TB WDS200T1XHM-00CMT0 |
1TB WDS100T1XHM-00CMT0 |
| form ကို Factor | M.2 2280 | ||
| interface | PCIe Gen5 x4 NVMe 2.0 | ||
| Nande | TLC 3D CBA NAND | ||
| DRAM | Yes | ||
| အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်း (အထိ) | 14,900 MB / s | 14,900 MB / s | 14,900 MB / s |
| အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း (အထိ) | 14,000 MB / s | 14,000 MB / s | 11,000 MB / s |
| ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်း (အထိ) | ၂.၄ သန်း IOPS | ၂.၄ သန်း IOPS | ၂.၄ သန်း IOPS |
| ကျပန်းရေးသားခြင်း (အထိ) | ၂.၄ သန်း IOPS | ၂.၄ သန်း IOPS | ၂.၄ သန်း IOPS |
| ပျမ်းမျှတက်ကြွသောပါဝါဖတ်ရှုမှု | 6.5W | 6.5W | 6.2W |
| ပျမ်းမျှတက်ကြွသောရေးသားမှုပါဝါ | 7.0W | 7.0W | 6.2W |
| အိပ်စက်ခြင်း (PS4) | 5 MW | ||
| ခံနိုင်ရည် (TBW) | 2,400 | 1,200 | 600 |
| MTTF (အထိ) | 1.75 သန်းနာရီ | ||
| ကန့်သတ်အာမခံ | 5 အနှစ် | ||
| လိုက်ဖက်တဲ့ | PCIe Gen4/Gen3 x4၊ x2၊ x1; Windows 10+ နှင့် ယခင်ဗားရှင်းများနှင့် တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်သည် | ||
| RoHS လိုက်နာမှု | Yes | ||
| လုံခွုံရေး | TCG Opal ၂ | ||
| Operating အပူချိန် | ၃၂ ဒီဂရီဖာရင်ဟိုက်မှ ၁၄၀ ဒီဂရီဖာရင်ဟိုက် (32 ° C မှ 185 ° C) | ||
| အလုပ်မလုပ်သော အပူချိန် | -40 ° F မှ 185 ° F သို့ (-40 ° C မှ 85 ° C) သို့ | ||
| ရှုထောင့် | အလျား: ၇၅၀ မီလီမီတာ၊ အနံ: ၈၀၀ မီလီမီတာ၊ အမြင့်: ၁၄၉၅ မီလီမီတာ | ||
| အလေးချိန် | 31.2g | ||
SN8100 စွမ်းဆောင်ရည်
တုနှိုင်း
စံနှုန်းများထဲသို့ မ၀င်မီ၊ SN8100 နှင့် ၎င်းတို့၏ သက်ဆိုင်ရာ PCIe မျိုးဆက်နှင့်အတူ စမ်းသပ်ထားသော နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive များစာရင်းကို ဤနေရာတွင် ဖော်ပြထားပါသည်။
- အရေးကြီးသော P310 (PCIe Gen4)
- အရေးကြီးသော T705 (PCIe Gen5)
- အရေးကြီးသော P510 (PCIe Gen5)
- Samsung 9100 Pro 4TB (PCIe Gen5)
- Samsung က 990 Pro ကို (PCIe Gen4)
- WD SN850X (PCIe Gen4)
ဒီသုံးသပ်ချက်အတွက် WD_BLACK SN8100 ရဲ့ 2TB မော်ဒယ် ကို အာရုံစိုက်ပါမယ် ။
လက်တွေ့နှင့် ပေါင်းစပ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် ဤ drive များကို စမ်းသပ်မှုအမျိုးမျိုးဖြင့် စစ်ဆေးပါမည်။ ၎င်းတွင် AI မော်ဒယ်ကြီးများကို မည်မျှမြန်မြန်ကိုင်တွယ်သည်ကို တိုင်းတာရန် LLM load time များ၊ ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုများကို မည်မျှမြန်မြန် load လုပ်ပြီး ဂိမ်းအတွင်းဒေတာကို မည်မျှမြန်မြန် process လုပ်သည်ကို ကြည့်ရှုရန် DirectStorage စမ်းသပ်မှုများနှင့် မြင့်မားသော resolution ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းအတွက် read နှင့် write speed များကို အကဲဖြတ်ရန် Blackmagic Design တို့ ပါဝင်သည်။ စနစ်တစ်ခုလုံး၏ တုံ့ပြန်မှုကို တိုင်းတာရန် PCMark 10၊ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ရန် 3DMark Storage နှင့် လေးလံသော workload များအောက်တွင် အမြင့်ဆုံး sequential နှင့် random read/write speed များကို တိုင်းတာရန် FIO စမ်းသပ်မှုများကိုလည်း ကျွန်ုပ်တို့ လုပ်ဆောင်ပါမည်။
benchmarking အတွက် ကျွန်တော်တို့အသုံးပြုခဲ့တဲ့ high-performance test rig က ဒီလိုပါ။
- CPU ကို: AMD Ryzen 7 9800X3D
- မားသားဘုတ်: Asus ROG Crosshair X870E Hero
- RAM: G.SKILL Trident Z5 Royal Series DDR5-6000 (2x16GB)
- GPU ကို: Nvidia GeForce RTX 4090
- OS: Windows 11 Pro၊ Ubuntu 24.10 Desktop
အမြင့်ဆုံး ဓာတုဗေဒဆိုင်ရာ စွမ်းဆောင်ရည်
FIO စမ်းသပ်မှုသည် SSD နှင့် HDD များအပါအဝင် သိုလှောင်မှုကိရိယာများ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန်အသုံးပြုသည့် ပြောင်းလွယ်ပြင်လွယ်ရှိပြီး အစွမ်းထက်သော benchmarking tool တစ်ခုဖြစ်သည်။ ၎င်းသည် bandwidth၊ IOPS (Input/Output Operations Per Second) နှင့် sequential နှင့် random read/write လုပ်ဆောင်ချက်များကဲ့သို့သော မတူညီသော workloads များအောက်တွင် latency ကဲ့သို့သော metrics များကို အကဲဖြတ်သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် သိုလှောင်မှုစနစ်များ၏ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်ရန် ကူညီပေးပြီး မတူညီသော devices များ သို့မဟုတ် configurations များကို နှိုင်းယှဉ်ရာတွင် အသုံးဝင်စေသည်။ SSD နှစ်ခုလုံးတွင် workload ကို 10GB footprint အထိ ကန့်သတ်ထားပြီး ဤစမ်းသပ်မှုအတွက် အမြင့်ဆုံး burst စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့သည်။
FIO burst စမ်းသပ်မှုတွင် SN8100 သည် workload အားလုံးတွင် ထူးကဲသော အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။ ၎င်းသည် sequential throughput တွင် ထိပ်ဆုံးမှ ရပ်တည်နေပြီး ဖတ်ရှုမှုအတွက် 15GB/s နှင့် ရေးသားမှုအတွက် 14.1GB/s ရရှိကာ Crucial T705 နှင့် Samsung 9100 Pro တို့ကိုပင် ကျော်လွန်သွားခဲ့သည်။ Latency သည်လည်း အလားတူ အထင်ကြီးစရာကောင်းပြီး ဖတ်ရှုမှုအတွက် ပျမ်းမျှ 0.56ms နှင့် ရေးသားမှုအတွက် 0.59ms သာရှိသည်။
4K ကျပန်းလုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် SN8100 သည် ဖတ်ရှုမှုအတွက် 2.312M IOPS နှင့် ရေးသားမှုအတွက် 2.144M IOPS ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပြီး ပျမ်းမျှ latency 0.22 ms နှင့် 0.24 ms အသီးသီးရှိသည်။ ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ၎င်းကို စမ်းသပ်ထားသော အမြန်ဆုံး drive များထဲတွင် ထည့်သွင်းထားပြီး ဖတ်ရှု IOPS တွင် 9100 Pro ၏နောက်တွင်သာ ရှိပြီး ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သော write နှင့် latency profile ကို ပေးဆောင်သည်။
| FIO စမ်းသပ်မှု (MB/s/IOPS မြင့်မားလေ ပိုကောင်းလေ) | ဆန်ဒစ် SN8100 |
အရေးကြီးသော P310 2TB | အရေးကြီးသော P510 1TB | Crucial T705 2TB | Samsung 990 Pro 2TB | Samsung 9100 Pro 4TB | WD SN850X 2TB |
| အစဉ်လိုက် 128K ဖတ်ရှုမှု (2T/64Q) | 15,000 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.56ms) | 7,197 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.16ms) | ၉,၉၆၁ MiB/s (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၈၀ ms) | 14,400 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.58ms) | 7,483 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.12ms) | 14,600 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.57ms) | 6,632 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.76ms) |
| အစဉ်လိုက် 128K ရေးသားမှု (2T/64Q) | 14,100 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.59ms) | 6,376 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.31ms) | ၉,၉၆၁ MiB/s (ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု ၀.၈၀ ms) | 12,300 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.68ms) | 7,197 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 1.16ms) | 13,300 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.63ms) | 7,235 MB/s (ပျမ်းမျှ latency 0.92ms) |
| ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမှု (16T/32Q) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) |
| ကျပန်း 4K ရေးသားမှု (16T/32Q) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | ၁.၃၆M IOPS (ပျမ်းမျှ latency ၀.၃၈ ms) | 825K IOPS (ပျမ်းမျှ latency 0.62ms) |
ပျမ်းမျှ LLM တင်ချိန်
ပျမ်းမျှ LLM Load Time စမ်းသပ်မှုသည် မတူညီသော LLM သုံးမျိုး၏ load time များကို အကဲဖြတ်ခဲ့သည်- DeepSeek R1 7B၊ Meta Llama 3.2 11B နှင့် DeepSeek R1 32B။ မော်ဒယ်တစ်ခုစီကို ၁၀ ကြိမ် စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး ပျမ်းမျှ load time ကို တွက်ချက်ခဲ့သည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် drive သည် large language models (LLMs) များကို memory ထဲသို့ မည်မျှမြန်မြန် load လုပ်နိုင်သည်ကို တိုင်းတာသည်။ LLM load time များသည် AI နှင့်ဆက်စပ်သော လုပ်ငန်းများအတွက်၊ အထူးသဖြင့် real-time inference နှင့် large dataset processing အတွက် အရေးကြီးပါသည်။ loading ပိုမြန်ခြင်းဆိုသည်မှာ မော်ဒယ်သည် data ကို လျင်မြန်စွာ process လုပ်နိုင်ပြီး AI responsiveness ကို တိုးတက်စေပြီး စောင့်ဆိုင်းချိန်ကို လျှော့ချပေးသည်ဟု ဆိုလိုသည်။
ပျမ်းမျှ LLM Load Time စမ်းသပ်မှုတွင် SN8100 သည် မော်ဒယ် load အားလုံးတွင် ထိပ်ဆုံးအနီးတွင် ရပ်တည်လျက်ရှိသည်။ ၎င်းသည် DeepSeek R1 7B load ကို ၂.၅၇၀၂ စက္ကန့်အတွင်း ပြီးမြောက်စေပြီး ယခင်အမြန်ဆုံး Samsung 9100 Pro (၂.၆၁၇၃ စက္ကန့်) အပါအဝင် အခြား drive အားလုံးထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ ပိုမိုတောင်းဆိုမှုများသော Meta Llama 3.2 11B Vision မော်ဒယ်အတွက် ၃.၅၈၅၆ စက္ကန့် မှတ်တမ်းတင်ထားပြီး 9100 Pro (၃.၆၀၁၇ စက္ကန့်) ထက် အနည်းငယ်နောက်ကျပြီး T705 (၃.၆၃၁၂ စက္ကန့်) နှင့် 990 Pro (၃.၆၃၁၂ စက္ကန့်) ထက် အနည်းငယ်ပိုမြန်ပါသည်။
၎င်း၏ အားသာချက်ကို DeepSeek R1 32B မော်ဒယ်တွင် အထင်ရှားဆုံးဖြစ်ပြီး ၄.၂၈၇၀ စက္ကန့် load time ရှိသည်။ ဒုတိယနေရာမှ 9100 Pro သည် ၄.၃၇၃၅ စက္ကန့် ကြာမြင့်ခဲ့ပြီး P510 (5.0594s) နှင့် T705 (5.1080s) အပါအဝင် အခြားစားသုံးသူ drive များထက် များစွာသာလွန်ခဲ့သည်။
| ပျမ်းမျှ LLM ဝန်ချိန် (နည်းလေ ပိုကောင်းလေ) | ဆန်ဒစ် SN8100 | အရေးကြီးသော P310 2TB | အရေးကြီးသော P510 1TB | Crucial T705 2TB | Samsung 990 Pro 2TB | Samsung 9100 Pro 4TB | WD SN850X 2TB |
| DeepSeek R1 7B | 2.5702 | 3.1889 | 2.8817 | 2.8758 | 2.8758 | 2.6173 | 3.0082 |
| မက်တာ လာမာ ၃.၂ ၁၁ဘီ မြင်ကွင်း | 3.5856 | 3.7083 | 3.6631 | 3.6312 | 3.6312 | 3.6017 | 3.6543 |
| DeepSeek R1 32B | 4.2870 | 5.4844 | 5.0594 | 5.1080 | 5.1080 | 4.3735 | 5.4844 |
3DMark တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု
3DMark DirectStorage Feature Test သည် Microsoft ၏ DirectStorage သည် PCIe SSD များတွင် ဂိမ်းပိုင်ဆိုင်မှုတင်ခြင်းကို မည်သို့အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်သည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ CPU overhead ကို လျှော့ချခြင်းနှင့် ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုအမြန်နှုန်းကို တိုးတက်စေခြင်းဖြင့် DirectStorage သည် အထူးသဖြင့် GDeflate compression နှင့် Windows 11 ၏ BypassIO တို့နှင့်တွဲဖက်အသုံးပြုသောအခါ loading အချိန်များကို မြှင့်တင်ပေးသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် DirectStorage ကိုဖွင့်ထားသောအခါ bandwidth တိုးတက်မှုအလားအလာကို မီးမောင်းထိုးပြရန် သိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို ခွဲထုတ်ထားသည်။
ဒီစမ်းသပ်မှုရလဒ်တွေကိုကြည့်ရင် SN8100 ဟာ DirectStorage metric အားလုံးနီးပါးမှာ ဦးဆောင်နေပါတယ်။ Storage to VRAM (GDeflate Compression) ကနေစပြီး bandwidth 26.11 GB/s ရှိတာကြောင့် high-end Crucial T705 (25.75 GB/s) နဲ့ Samsung 9100 Pro (23.77 GB/s) အပါအဝင် စမ်းသပ်ထားတဲ့ drive အားလုံးထက် သာလွန်ပါတယ်။
uncompressed Storage to VRAM အတွက် SN8100 ဟာ DirectStorage ကိုဖွင့်ထားရင် (အကောင်းဆုံးစမ်းသပ်ထားတဲ့ SSD တွေ) 12.94 GB/s နဲ့ DirectStorage ကိုပိတ်ထားရင် 7.63 GB/s တို့ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ သူ့ရဲ့ Storage to RAM မြန်နှုန်းတွေကလည်း 12.94 GB/s (DS ဖွင့်ထားရင်) နဲ့ 9.78 GB/s (DS ပိတ်ထားရင်) တူညီစွာကောင်းမွန်ပြီး အားလုံးထဲမှာ အမြင့်ဆုံးဖြစ်ပါတယ်။
SN8100 မှာ 64.51 GB/s ရှိတဲ့ အားကောင်းတဲ့ GDeflate decompression bandwidth ကိုလည်း တပ်ဆင်ထားပါတယ်။ ဒါက စမ်းသပ်ပြီးသား တခြား consumer SSD တွေထက် နည်းပေမယ့် ခိုင်မာတဲ့ ရလဒ်တစ်ခုပါပဲ။
| 3DMark Direct Storage၊ (GB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ဆန်ဒစ် SN8100 | အရေးကြီးသော P310 2TB | အရေးကြီးသော P510 1TB | Crucial T705 2TB | Samsung 990 Pro 2TB | Samsung 9100 Pro 4TB | WD SN850X 2TB |
| VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (GDeflate Compression) | 26.11 | 14.81 | 19.63 | 25.75 | 14.18 | 23.77 | 15.28 |
| VRAM သို့ သိုလှောင်မှု (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | 12.94 | 10.75 | 8.33 | 10.71 | 11.28 | 11.26 | 11.11 |
| သိုလှောင်မှုကို VRAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | 7.63 | 8.5 | 6.92 | 8.79 | 8.84 | 8.92 | 8.93 |
| RAM မှ သိုလှောင်မှုသို့ ပြောင်းခြင်း (DirectStorage ဖွင့်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | 12.94 | 6.46 | 9.06 | 12.03 | 6.57 | 11.62 | 6.78 |
| သိုလှောင်မှုမှ RAM သို့ ကူးပြောင်းခြင်း (DirectStorage ပိတ်ထားသည်၊ မချုံ့ရသေးပါ) | 9.78 | 5.87 | 7.49 | 8.83 | 6.20 | 9.48 | 6.27 |
| GDeflate ဖိသိပ်မှုလျှော့ချခြင်း Bandwidth | 64.51 | 65.43 | 66.22 | 66.36 | 65.71 | 66.61 | 64.96 |
Blackmagic ဒစ်ခ် မြန်နှုန်းစမ်းသပ်ခြင်း
Blackmagic Disk Speed Test သည် drive တစ်ခု၏ read နှင့် write speed များကို benchmark လုပ်ပြီး၊ အထူးသဖြင့် ဗီဒီယိုတည်းဖြတ်ခြင်းလုပ်ငန်းများအတွက် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်ကို ခန့်မှန်းသည်။ ၎င်းသည် 4K သို့မဟုတ် 8K ဗီဒီယိုကဲ့သို့သော resolution မြင့်မားသော content များအတွက် ၎င်းတို့၏ storage သည် လုံလောက်သော မြန်နှုန်းရှိကြောင်း အသုံးပြုသူများအား သေချာစေရန် ကူညီပေးသည်။
ဤနေရာတွင် WD SN8100 သည် 10,005.2MB/s read နှင့် 10,581MB/s write ဖြင့် အမြန်ဆုံးရလဒ်များကို ရရှိထားသည်။ ၎င်းသည် Crucial T705 (8,464.2MB/s read, 10,256.4MB/s write)၊ Samsung 9100 Pro (9,542.3MB/s read, 9,907.9MB/s write) နှင့် Crucial P510 (7,853.9MB/s read, 7,939.6MB/s write) ကဲ့သို့သော အခြား Gen5 ပြိုင်ဘက်များထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။
Gen4 drives တွေထဲမှာ Samsung 990 Pro၊ WD SN850X နဲ့ Crucial P310 တို့က read speeds 5,200–5,800MB/s အတွင်းမှာရှိပြီး write speeds ကတော့ 6,000 MB/s အောက်မှာပဲ ရှိနေပါတယ်။ ဒီရလဒ်တွေဟာ PCIe Gen5 နည်းပညာက ပေးစွမ်းတဲ့ မျိုးဆက်စွမ်းဆောင်ရည် ခုန်ပျံကျော်လွှားမှုရဲ့ အကောင်းဆုံး ဥပမာတစ်ခုပါပဲ။
| Blackmagicdesign (MB/s၊ မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ဆန်ဒစ် SN8100 | အရေးကြီးသော P310 2TB | အရေးကြီးသော P510 1TB | Crucial T705 2TB | Samsung 990 Pro 2TB | Samsung 9100 Pro 4TB | WD SN850X 2TB |
| MB/s ဖတ်ရှုခြင်း | 10,005.2 | 5,282.4 | 7,853.9 | 8,464.2 | 5,769.5 | 9,542.3 | 5,862.6 |
| MB/s ရေးသားရန် | 10,581 | 5,458.9 | 7,939.6 | 10,256.4 | 5,842.9 | 9,907.9 | 5,894.8 |
PCMark10 သိုလှောင်မှု
PCMark 10 Storage Benchmarks များသည် application-based traces များကို အသုံးပြု၍ လက်တွေ့ကမ္ဘာသိုလှောင်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အကဲဖြတ်သည်။ ၎င်းတို့သည် system နှင့် data drives များကို စမ်းသပ်ပြီး bandwidth၊ access time များနှင့် load အောက်ရှိ consistency တို့ကို တိုင်းတာသည်။ ဤ benchmarks များသည် synthetic tests များထက် ကျော်လွန်၍ လက်တွေ့ကျသော အသိအမြင်များကို ပေးစွမ်းပြီး အသုံးပြုသူများအား ခေတ်မီသိုလှောင်မှုဖြေရှင်းချက်များကို ထိရောက်စွာနှိုင်းယှဉ်ရန် ကူညီပေးသည်။
ရလဒ်များအရ SN8100 သည် ၈,၆၄၄ မှတ်ရရှိခဲ့ပြီး ဤစမ်းသပ်မှုတွင် ဦးဆောင်သူများထဲတွင် ပါဝင်ကြောင်း ပြသထားသည် ။ ၎င်းသည် Crucial T705 (8,783) ၏နောက်တွင် အနည်းငယ်နောက်ကျနေသော်လည်း Samsung 9100 Pro (7,552) နှင့် Samsung 990 Pro (7,173) ထက် သာလွန်သည်။ ၎င်းသည် အခြား Gen4 drives များဖြစ်သည့် Crucial P510 (6,450), P310 (6,436) နှင့် WD SN850X (4,988) ထက်လည်း သိသိသာသာ သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။
| PCMark 10 Data Drive (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ဆန်ဒစ် SN8100 | အရေးကြီးသော P310 2TB | အရေးကြီးသော P510 1TB | Crucial T705 2TB | Samsung 990 Pro 2TB | Samsung 9100 Pro 4TB | WD SN850X 2TB |
| ယေဘုယျအားရမှတ် | 8,644 | 6,436 | 6,450 | 8,783 | 7,173 | 7,552 | 4,988 |
3DMark သိုလှောင်မှု
3DMark Storage Benchmark သည် ဂိမ်းများတင်ခြင်း၊ တိုးတက်မှုကို သိမ်းဆည်းခြင်း၊ ဂိမ်းဖိုင်များ ထည့်သွင်းခြင်းနှင့် ဂိမ်းကစားခြင်းကို မှတ်တမ်းတင်ခြင်းကဲ့သို့သော အလုပ်များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့် သင့် SSD ၏ ဂိမ်းစွမ်းဆောင်ရည်ကို စမ်းသပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် သင့်သိုလှောင်မှုသည် လက်တွေ့ကမ္ဘာဂိမ်းလှုပ်ရှားမှုများကို မည်မျှကောင်းမွန်စွာ ကိုင်တွယ်နိုင်သည်ကို အကဲဖြတ်ပြီး တိကျသော စွမ်းဆောင်ရည်ထိုးထွင်းသိမြင်မှုများအတွက် နောက်ဆုံးပေါ် သိုလှောင်မှုနည်းပညာများကို ပံ့ပိုးပေးသည်။
ဤနေရာတွင် SN8100 သည် 6,047 မှတ်ရရှိပြီး ကောင်းမွန်သော ဦးဆောင်မှုဖြင့် ဦးဆောင်မှုဇယားထိပ်တွင် ရပ်တည်လျက်ရှိသည်။ ၎င်းသည် Crucial T705 (5,100), Samsung 9100 Pro (4,779) နှင့် Crucial P510 (4,148) အပါအဝင် အခြားစမ်းသပ်ထားသော Gen5 drive အားလုံးအပြင် Gen4 မော်ဒယ်တိုင်းထက် သာလွန်သည်။ ထို့ကြောင့် WD SN8100 သည် ဂိမ်းကစားခြင်းတုံ့ပြန်မှုနှင့် အခြားလက်တွေ့လုပ်ငန်းဆောင်တာများအတွက် အထင်ကြီးလောက်စရာစွမ်းဆောင်ရည်ရှိနိုင်ဖွယ်ရှိသည်။
| 3DMark Storage benchmark (မြင့်လေ ပိုကောင်းလေ) | ဆန်ဒစ် SN8100 | အရေးကြီးသော P310 2TB | အရေးကြီးသော P510 1TB | Crucial T705 2TB | Samsung 990 Pro 2TB | Samsung 9100 Pro 4TB | WD SN850X 2TB |
| ယေဘုယျအားရမှတ် | 6,047 | 3,848 | 4,148 | 5,100 | 4,128 | 4,779 | 3,962 |
GPU တိုက်ရိုက်သိုလှောင်မှု
ဤ testbench တွင် ကျွန်ုပ်တို့ပြုလုပ်ခဲ့သော စမ်းသပ်မှုများထဲမှတစ်ခုမှာ Magnum IO GPU Direct Storage (GDS) စမ်းသပ်မှုဖြစ်သည်။ GDS သည် NVIDIA မှ တီထွင်ထားသော အင်္ဂါရပ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး NVMe drives များ သို့မဟုတ် အခြားမြန်နှုန်းမြင့် storage devices များတွင် သိမ်းဆည်းထားသော အချက်အလက်များကို ဝင်ရောက်ကြည့်ရှုသည့်အခါ GPU များသည် CPU ကိုကျော်ဖြတ်နိုင်စေပါသည်။ CPU နှင့် system memory မှတစ်ဆင့် data များကို routing လုပ်မည့်အစား GDS သည် GPU နှင့် storage device အကြား တိုက်ရိုက်ဆက်သွယ်မှုကို ဖွင့်ပေးပြီး latency ကို သိသိသာသာလျှော့ချပေးပြီး data throughput ကို တိုးတက်ကောင်းမွန်စေပါသည်။
GPU Direct Storage ဘယ်လိုအလုပ်လုပ်လဲ
ရိုးရာအစဉ်အလာအရ GPU တစ်ခုက NVMe drive မှာသိမ်းဆည်းထားတဲ့ဒေတာတွေကို စီမံဆောင်ရွက်တဲ့အခါ ဒေတာဟာ GPU ဆီကိုမရောက်ခင် CPU နဲ့ system memory ကနေတစ်ဆင့် ဦးစွာဖြတ်သန်းသွားရပါမယ်။ ဒီလုပ်ငန်းစဉ်က CPU ဟာ ကြားခံတစ်ခုဖြစ်လာတာကြောင့် နှောင့်နှေးမှုကို တိုးစေပြီး အဖိုးတန် system resource တွေကို သုံးစွဲတာကြောင့် ပိတ်ဆို့မှုတွေကို ဖြစ်ပေါ်စေပါလိမ့်မယ်။ GPU Direct Storage က GPU ကို PCIe bus မှတစ်ဆင့် storage device ကနေ တိုက်ရိုက်ဒေတာတွေကို ရယူနိုင်အောင် လုပ်ပေးခြင်းအားဖြင့် ဒီထိရောက်မှုမရှိခြင်းကို ဖယ်ရှားပေးပါတယ်။ ဒီတိုက်ရိုက်လမ်းကြောင်းက ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုနဲ့ဆက်စပ်တဲ့ overhead ကို လျော့ကျစေပြီး ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုတွေကို ပိုမိုမြန်ဆန်ထိရောက်စေပါတယ်။
AI workloads များ၊ အထူးသဖြင့် deep learning ပါဝင်သည့် workloads များသည် data များစွာအသုံးပြုရပါသည်။ ကြီးမားသော neural network များကို လေ့ကျင့်ပေးရန်အတွက် data terabytes များကို processing လုပ်ရန် လိုအပ်ပြီး data transfer နှောင့်နှေးမှုတစ်စုံတစ်ရာသည် GPU များကို အသုံးမချနိုင်ခြင်းနှင့် လေ့ကျင့်ချိန်ပိုကြာခြင်းတို့ ဖြစ်စေနိုင်ပါသည်။ GPU Direct Storage သည် data ကို GPU သို့ အမြန်ဆုံးပေးပို့ခြင်း၊ အားလပ်ချိန်ကို အနည်းဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းနှင့် တွက်ချက်မှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို အမြင့်ဆုံးဖြစ်အောင်ပြုလုပ်ခြင်းဖြင့် ဤစိန်ခေါ်မှုကို ဖြေရှင်းပေးပါသည်။
ထို့အပြင်၊ GDS သည် ဗီဒီယိုလုပ်ဆောင်ခြင်း၊ သဘာဝဘာသာစကားလုပ်ဆောင်ခြင်း သို့မဟုတ် အချိန်နှင့်တပြေးညီ ကောက်ချက်ချခြင်းကဲ့သို့သော ဒေတာအစုအဝေးကြီးများကို streaming လုပ်ခြင်းပါဝင်သည့် workloads များအတွက် အထူးအကျိုးရှိပါသည်။ CPU အပေါ် မှီခိုမှုကို လျှော့ချခြင်းဖြင့် GDS သည် ဒေတာရွှေ့ပြောင်းမှုကို အရှိန်မြှင့်ပေးပြီး အခြားအလုပ်များအတွက် CPU အရင်းအမြစ်များကို လွတ်လပ်စေပြီး စနစ်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပိုမိုမြှင့်တင်ပေးပါသည်။
စမ်းသပ်ထားသော SSD များထဲတွင် SN8100 သည် အထူးသဖြင့် block အရွယ်အစားကြီးများတွင် ကောင်းမွန်သောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။ 16K block အရွယ်အစားနှင့် 128 queue depth တွင် 3.4 GiB/s read (0.564ms, 225.9K IOPS) နှင့် 2.1 GiB/s write (0.907ms, 140.6K IOPS) ရရှိသည်။ ၎င်းသည် ဤ block အရွယ်အစားတွင် read throughput အတွက် အမြင့်ဆုံးနှင့် Gen5 ပြိုင်ဘက်များစွာထက် သာလွန်သော်လည်း ၎င်း၏ write စွမ်းဆောင်ရည်မှာ အနည်းငယ်နောက်ကျနေပါသည်။
block size တွေ များလာတာနဲ့အမျှ SN8100 ဟာ အထင်ကြီးစရာကောင်းလောက်အောင် ဆက်လက်တည်ရှိနေပါတယ်။ 128K မှာဆိုရင် 5.9 GiB/s reads (2.626ms, 48.7K IOPS) နဲ့ 5.8 GiB/s writes (2.668ms, 47.9K IOPS) အထိ ရောက်ရှိပြီး Samsung 9100 Pro နဲ့ Crucial T705 အပါအဝင် throughput နဲ့ latency နှစ်မျိုးလုံးမှာ တခြား drive အားလုံးနီးပါးထက် သာလွန်ပါတယ်။
1M block size မှာ SN8100 ဟာ 6.5 GiB/s read (19.264ms, 6.6K IOPS) နဲ့ 5.9 GiB/s write (21.063ms, 6.1K IOPS) တွေကို အားကောင်းစွာ ပံ့ပိုးပေးထားပြီး write performance မှာ 9100 Pro နဲ့ T705 တို့ထက် အနည်းငယ်သာလွန်ပြီး read efficiency နဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။
အလုံးစုံသော် SN8100 သည် စမ်းသပ်ထားသော drive များထဲတွင် GDS လုပ်ငန်းများအတွက် အပြည့်စုံဆုံး Gen5 drive များထဲမှ တစ်ခုဖြစ်ပြီး စမ်းသပ်ထားသော block size အားလုံးတွင် ထိပ်ဆုံးအနီးတွင် အဆက်မပြတ် ရပ်တည်နေပါသည်။
အပြည့်အစုံအကျဉ်းချုပ်ကတော့ ဒီလိုပါ။
| GDSIO ဇယား (၁၆K၊ ၁၂၈K၊ ၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ပျမ်းမျှ) | ဆန်ဒစ် SN8100 | အရေးကြီးသော P310 2TB | အရေးကြီးသော P510 1TB | Crucial T705 2TB | Samsung 990 Pro 2TB | Samsung 9100 Pro 4TB | WD SN850X 2TB |
| (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | ၂.၁ GiB/s (၂၁.၀၆၃ မီလီစက္ကန့်) IOPS: ၆.၁K |
၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| (16K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု | ၂.၁ GiB/s (၂၁.၀၆၃ မီလီစက္ကန့်) IOPS: ၆.၁K |
၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | ၅.၉ ဂစ်ဂါဘိုက်/စက္ကန့် (၂၁.၀၆၃ မီလီစက္ကန့်) IOPS: ၆.၁K |
၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| (128K Block Size 128 IO Depth) ပျမ်းမျှရေးသားမှု | ၅.၉ ဂစ်ဂါဘိုက်/စက္ကန့် (2.668ms) IOPS: ၆.၆K |
၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှဖတ်ရှုမှု | ၅.၉ ဂစ်ဂါဘိုက်/စက္ကန့် (19.264ms) IOPS: ၆.၆K |
၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
| (၁M ဘလောက်အရွယ်အစား ၁၂၈ IO အနက်) ပျမ်းမျှရေးသားမှု | ၅.၉ ဂစ်ဂါဘိုက်/စက္ကန့် (၂၁.၀၆၃ မီလီစက္ကန့်) IOPS: ၆.၁K |
၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K | ၄.၁ GiB/s (၃၀.၇၈၂ms) IOPS: ၄.၂K |
ကောက်ချက်
Sandisk WD_BLACK SN8100 သည် flagship Gen5 SSD မှ သင်မျှော်လင့်ထားသည့်အတိုင်း တိကျစွာပေးစွမ်းနိုင်ပါသည်။ ၎င်းသည် အလွန်မြန်ဆန်ပြီး တသမတ်တည်းရှိပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ benchmarking အများစုတွင် ၎င်း၏ပြိုင်ဘက်များထက် သာလွန်ကောင်းမွန်ပါသည်။ ဤအရာအားလုံးကို ခိုင်မာသော ခံနိုင်ရည်အဆင့်သတ်မှတ်ချက်များ၊ hardware encryption support နှင့် ငါးနှစ်အာမခံတို့ဖြင့် ပေါင်းစပ်ထားသောကြောင့် power user အများစု high-end SSD မှ မျှော်လင့်ထားသည့်အရာအားလုံးနီးပါးကို လွှမ်းခြုံထားပါသည်။
စွမ်းဆောင်ရည်အရ SN8100 သည် စမ်းသပ်မှုတိုင်းလိုလိုတွင် အထင်ကြီးလောက်သော ရလဒ်များကို ပြသခဲ့သည်။ ၎င်းသည် sequential read နှင့် write speed များတွင် ဦးဆောင်နေပြီး အကောင်းဆုံး 4K random IOPS နံပါတ်အချို့ကို တင်ထားကာ language model loading များပြားခြင်း၊ DirectStorage game asset transfers နှင့် GPU Direct Storage workloads များကဲ့သို့သော လက်တွေ့ကမ္ဘာအခြေအနေများတွင် အလွန်ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့သည်။ synthetic နှင့် application-based benchmarks များတွင် ထိပ်ဆုံး သို့မဟုတ် အနီးတွင် အမြဲတမ်း ရပ်တည်နိုင်ခဲ့သည်။
Gen5-supported system ကို အသုံးပြုသူတိုင်းအတွက် SN8100 ဟာ သင့်ရဲ့ rig အတွက် အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ ထပ်လောင်းပစ္စည်းတစ်ခုပါပဲ။ Gen4 drives တွေထက် သိသိသာသာ စွမ်းဆောင်ရည်တိုးတက်မှုတွေကို ယူဆောင်လာပေးပြီး ဂိမ်းကစားခြင်း၊ high-resolution media တည်းဖြတ်ခြင်း သို့မဟုတ် AI models များကို လည်ပတ်ခြင်းကဲ့သို့သော အမြန်နှုန်းနှင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှု လိုအပ်သော အလုပ်များအတွက် အလွန်သင့်တော်ပါတယ်။ ဈေးကွက်ထဲမှာ အမြန်ဆုံး consumer SSD တွေထဲက တစ်ခုအနေနဲ့၊ အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ software tool နဲ့ ဈေးနှုန်းသင့်တင့်မှုကြောင့် ၂၀၂၅ ခုနှစ်ရဲ့ အကောင်းဆုံးဆုအတွက် လွယ်ကူတဲ့ရွေးချယ်မှုတစ်ခုပါပဲ။
ဦးဆောင်သူစာရင်း- SanDisk WD_BLACK SN8100 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ အကောင်းဆုံး SSD များနှင့် Hard Drive များ ဦးဆောင်သူစာရင်းတွင် အကောင်းဆုံး ಒಟ್ಟಾರೆစားသုံးသူ SSD ကို ရရှိထားသည်။




အမေဇုံ