Seagate 1200 သည် အဆင့်မြင့် enterprise SSD လုပ်ငန်းအတွက် အခိုင်အမာရပ်တည်နေပြီး Seagate သည် 12Gb/s SAS enterprise SSD များကို တင်ပို့ရောင်းချသည့် ပထမဆုံး storage ရောင်းချသူများထဲမှ တစ်ခုဖြစ်သည်။ Seagate 1200 သည် 1.8-inch နှင့် 2.5-inch form factor များ၊ 7mm z-height နှင့် 800GB အထိ သိုလှောင်နိုင်သော စွမ်းရည်များဖြင့် ထွက်ပေါ်လာသည်။ 1200 စီးရီးသည် စွမ်းဆောင်ရည်ကို အခြေခံသည့် SSD တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ ၎င်း၏ 12Gb/s interface ၏ အားသာချက်ကို ရယူနိုင်သည့် host platform များနှင့် application အရေအတွက် တိုးပွားလာနေသည်။ Seagate ၏ အဆိုအရ 800GB နှင့် 400GB မော်ဒယ်များသည် read လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် 750MB/s နှင့် write လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် 500MB/s ၏ အမြင့်ဆုံး sequential 128k throughput များကို ရရှိနိုင်သည်။
Seagate က client application တွေကနေ high-end enterprise storage အထိ flash ထုတ်ကုန်တွေကို လုံးဝပြန်လည်ပြင်ဆင်ထားတဲ့ ထုတ်ကုန်တွေနဲ့ ယှဉ်ပြိုင်လာတဲ့အချိန်မှာ 1200 series ကို ကြေညာခဲ့ပါတယ် ။ Pulsar.2 enterprise SSD ကို စတင်ထုတ်လုပ်ပြီး သုံးနှစ်နီးပါးအကြာမှာနဲ့ in-house NAND engineering division ကို တည်ထောင်ပြီး ငါးနှစ်အကြာမှာ Seagate ဟာ flash storage ဈေးကွက်မှာ သူတို့ရဲ့ကစားပုံကို ပြန်လည်အားဖြည့်ဖို့ တွန်းအားပေးခဲ့ပါတယ်။ Seagate ရဲ့ NAND engineering resources တွေဟာ အလွန်အပြုသဘောဆောင်တဲ့ ရလဒ်တွေကို ပြသလာနေပြီး Enterprise Turbo SSHD ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ မကြာသေးမီက သုံးသပ်ချက်မှာ အလွန်အောင်မြင်ခဲ့ ပြီး Seagate 600 Pro ကလည်း ၎င်းရဲ့ အမျိုးအစားအတွက် အထင်ကြီးလောက်စရာ write performance နဲ့ latency control ကို ပြသခဲ့ပါတယ်။ 1200 ဟာ Seagate ရဲ့ ထုတ်ကုန်အမျိုးအစားကို အပြင်းထန်ဆုံး enterprise workloads တွေအထိ တိုးချဲ့ဖို့ ကြိုးစားနေပါတယ်။
1200 ကို Self-Encrypting Drive (SED) နှင့် FIPS SED မော်ဒယ်များနှင့် ခံနိုင်ရည်မြင့်မားသော မော်ဒယ်များတွင် ရရှိနိုင်ပါသည် (တစ်နေ့လျှင် drive ၁၀ ခုအစား ၂၅ ခု ရေးသားနိုင်သည်)။ ၎င်းကို ထည့်သွင်းထားသော မော်ဒယ်များတွင် Seagate ၏ Lifetime Endurance Management နည်းပညာသည် ရေးသားမှု workloads များကို စောင့်ကြည့်နိုင်ပြီး ရေးသားမှု command များသို့ နှောင့်နှေးမှုများကို ပြောင်းလဲခြင်းဖြင့် မြင့်မားသော wear အဆင့်များကို တုံ့ပြန်နိုင်ပြီး စွမ်းဆောင်ရည်ကို လျှော့ချပေးသော်လည်း ၎င်း၏ စီစဉ်ထားသော ဝန်ဆောင်မှုမကုန်ဆုံးမီ ရေးသားမှု wear ကြောင့် drive ကို အစားထိုးရန် မလိုအပ်ကြောင်း သေချာစေပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ Seagate 1200 သုံးသပ်ချက်သည် 400GB drives လေးခုဖြစ်သည်။
Seagate 1200 သတ်မှတ်ချက်များ
- စွမ်းရည်များ- 800GB၊ 400GB၊ 200GB
- အင်တာဖေ့စ် ရွေးချယ်စရာများ: 12Gb/s SAS
- NAND ဖလက်ရှ် အမျိုးအစား: 21nm MLC
- performance
- စဉ်ဆက်မပြတ်ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုနှုန်း၊ အများဆုံး (MB/s): 750
- I/O ဒေတာလွှဲပြောင်းမှုနှုန်း၊ အများဆုံး (MB/s): 1200
- တစ်စက္ကန့်လျှင် ဝပ်လျှင် I/O (IOPS/W) : ၂၇,၁၆၀ (၈၀၀GB)၊ ၂၉,၆၅၀ (၄၀၀GB)၊ ၂၇,၉၉၀ (၂၀၀GB)
- အစဉ်လိုက် ဖတ်/ရေး အမိန့်ပေးနှုန်း (MB/s) အမြင့်ဆုံး၊ 128KB: 750/500 (800GB နှင့် 400GB)၊ 750/400 (200GB)
- ကျပန်းဖတ်/ရေး အမိန့်ပေးနှုန်း (IOPS) အမြင့်ဆုံး၊ 4KB : 110,000/40,000 (800GB နှင့် 400GB) , 110,000/25,000 (200GB)
- ဖွဲ့စည်းမှု/ယုံကြည်စိတ်ချရမှု
- ဖတ်ရှုထားသော ဘစ်တစ်ခုလျှင် ပြန်လည်ရယူ၍မရသော ဖတ်ရှုမှုအမှားများ၊ အများဆုံး- 10E16 လျှင် 1 ခု
- နှစ်စဉ်ပျက်ကွက်မှုနှုန်း (AFR): 0.44%
- အာမခံကာလအတွင်း ရေးသားထားသော စုစုပေါင်း တီရာဘိုက်များ- 14,600 TBW (800GB)၊ 7300 TBW (400GB)၊ 3650 TBW (200GB)
- မီဒီယာအသုံးပြုမှုအတွက် ကန့်သတ်အာမခံ- ၅ နှစ်
- ပါဝါကိုစီမံခန့်ခွဲမှု
- +၅/+၁၂ဗို့ အမြင့်ဆုံးစတင်လျှပ်စီးကြောင်း (A): ၀.၇/၀.၄
- ပျမ်းမျှ အိပ်စက်ခြင်း စွမ်းအင် (W): 2.5
- ပျမ်းမျှ အားလပ်ချိန် (W): 3.0 (800GB)၊ 2.72 (400GB)၊ 2.89 (200GB)
- ပျမ်းမျှလည်ပတ်မှုပါဝါ (W): 4.05 (800GB)၊ 3.71 (400GB)၊ 3.93 (200GB)
- ပတ်ဝန်းကျင်ထိန်းသိမ်းရေး
- အတွင်းပိုင်းလည်ပတ်မှုအပူချိန် (°C): 0 မှ 60
- လည်ပတ်မှုမရှိသော အပူချိန် (°C): -၄၀ မှ ၇၀
- အပူချိန်ပြောင်းလဲမှုနှုန်း/နာရီ၊ အမြင့်ဆုံး (°C): 20
- ဆွေမျိုးစိုထိုင်းဆ၊ ငွေ့မတက်ခြင်း (%): ၅ မှ ၉၅
- ရှော့ခ်၊ ၀.၅ မီလီစက္ကန့် (Gs): ၁၀၀၀
- တုန်ခါမှု၊ ၂၀Hz မှ ၂၀၀၀Hz (Grms): ၁၁.၀၈
- အမြင့် (မီလီမီတာ/လက်မ): 7.0/0.276
- အနံ (မီလီမီတာ/လက်မ): 70.10/2.76
- အနက် (မီလီမီတာ/လက်မ): 100.45/3.955
- အလေးချိန် (ဂရမ်/ပေါင်): 100/0.220
- ကိုယ်တိုင်ကုဒ်ဝှက်ခြင်း အင်္ဂါရပ်များ
- အလိုအလျောက်ဒေတာကုဒ်ဝှက်ခြင်း/ကုဒ်ဖြည်ခြင်း
- ဝင်ရောက်ထိန်းချုပ်ထားသည်။
- ကျပန်းနံပါတ်မီးစက်
- ဒရိုက်လော့ခ်ချခြင်း
- လွတ်လပ်သောဒေတာလှိုင်း ၁၆ ခုအထိ
- ကုဒ်ဝှက်စနစ်ဖြင့် ဖျက်ခြင်း
- အထောက်အထားစိစစ်ထားသော firmware ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ခြင်း
- SANITIZE command support
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
Seagate 1200 တွင် 12Gb/s SAS interface အပြင် service port နှင့် drive status နှင့် activity ကိုညွှန်ပြသည့် LED ပါရှိသော သတ္တုကိုယ်ထည်ပါရှိသည်။ 1200 သည် မတူညီသောပတ်ဝန်းကျင်များတွင် အများဆုံးလိုက်ဖက်ညီစေရန်အတွက် ပါးလွှာသော 7mm z-height ပတ်လည်တွင် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော enterprise SSD ဈေးကွက်၏ အဆက်မပြတ်ကြီးထွားလာနေသော အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုနှင့်လည်း ကိုက်ညီပါသည်။ ၎င်းသည် 15mm HDD များကိုအသုံးပြုရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော legacy platform များအပြင် နေရာအကန့်အသတ်ရှိသော blade server အသစ်များတွင်လည်း အလွယ်တကူတပ်ဆင်နိုင်စေပါသည်။
Seagate 1200 Enterprise SSD ကိုဖွင့်လိုက်တဲ့အခါ 21nm Samsung eMLC NAND နဲ့တွဲထားတဲ့ Marvell controller ကိုတွေ့လိုက်ရပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ 400GB နမူနာမှာရှိတဲ့ NAND layout မှာ circuit board ရဲ့အပေါ်ဘက်မှာ NAND package လေးခုနဲ့ အောက်ခြေမှာ လေးခုပါဝင်ပါတယ်။
ဆားကစ်ဘုတ်၏အောက်ခြေတွင် ကျန်ရှိသော NAND package လေးခုအပြင် ပါဝါပြတ်တောက်မှုဖြစ်ပွားပါက လေယာဉ်ပေါ်တွင်ဒေတာများကိုကာကွယ်ရန် အပို capacitor များကို မြင်နိုင်သည်။
နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း
Seagate 1200 SSD သည် Marvell controller နှင့် SAS 12Gb/s ကို ပံ့ပိုးပေးသည့် interface ပါရှိသော Samsung 21nm eMLC NAND ကိုအသုံးပြုသည်။ StorageReview Enterprise Test Lab သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ SAS3 testbed အဖြစ် Supermicro SuperStorage Server 2027R-AR24NV ကို အသုံးပြုပြီး အောက်ပါတို့ပါဝင်သည်-
- Intel Xeon E5-2687 v2 (3.4GHz, 25MB Cache, 2-cores) ၂ လုံး
- Intel C602 ချစ်ပ်ဆက်
- မှတ်ဉာဏ် – 256GB (16 x 16GB) 1333Mhz Micron DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
- Windows Server 2012 Standard – 100GB မိုက်ခရွန် RealSSD P400e SSD ကို စတင်ပါ
- Supermicro SAS3 HBA ၃ ခု (LSI SAS 3008 ထိန်းချုပ်ကိရိယာများ)
- 100GB Micron P400e Linux CentOS 6.3 boot လုပ်ခြင်း
- 200GB Micron P400m Windows Server 2012 boot လုပ်ခြင်း
- 100GB Micron P400e Linux CentOS 6.3 boot (Sysbench) w/ Database storage အတွက် Micron M500 960GB
- Mellanox ConnectX-3 နှစ်ထပ်ပေါက် VPI PCIe 3.0 အဒက်တာ
Seagate 1200 ကို လက်ရှိရရှိနိုင်သော 12Gb/s SAS interface ဖြင့် အခြား eMLC SSD များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါမည်။
- ဟီတာချီ SSD ၈၀၀ မီလီမီတာ (400GB၊ Intel ပူးတွဲအမှတ်တံဆိပ် DB29AA11B0 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm MLC NAND၊ 12.0Gb/s SAS)
- တိုရှီဘာ PX02SM (400GB၊ Marvell ပူးတွဲအမှတ်တံဆိပ် TC58NC9036GTC ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Toshiba 24nm eMLC NAND၊ 12Gb/s SAS)
- တိုရှီဘာ PX02SM (800GB၊ Marvell ပူးတွဲအမှတ်တံဆိပ် TC58NC9036GTC ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Toshiba 24nm eMLC NAND၊ 12Gb/s SAS)
- တိုရှီဘာ PX02SS (400GB၊ Marvell ပူးတွဲအမှတ်တံဆိပ် TC58NC9036GTC ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Toshiba 24nm eMLC NAND၊ 12Gb/s SAS)
အပလီကေးရှင်း စွမ်းဆောင်ရည် ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
Enterprise storage devices များ၏ စွမ်းဆောင်ရည် ဝိသေသလက္ခဏာများကို နားလည်ရန်အတွက် live production environments များတွင် တွေ့ရှိရသော infrastructure နှင့် application workloads များကို model လုပ်ရန် အရေးကြီးပါသည်။ ထို့ကြောင့် Seagate 1200 SSD ၏ ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံး benchmarks သုံးခုမှာ MarkLogic NoSQL Database Storage Benchmark ၊ SysBench မှတစ်ဆင့် MySQL OLTP စွမ်းဆောင်ရည် နှင့် simulated TCP-C workload ပါရှိသော Microsoft SQL Server OLTP စွမ်းဆောင်ရည်တို့ ဖြစ်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ MarkLogic NoSQL Database ပတ်ဝန်းကျင်တွင် အနည်းဆုံး 200GB အသုံးပြုနိုင်သော စွမ်းရည်ရှိသော SSD လေးခုအုပ်စုများ လိုအပ်ပါသည်၊ အဘယ်ကြောင့်ဆိုသော် NoSQL database သည် ၎င်း၏ database node လေးခုအတွက် နေရာ 650GB ခန့် လိုအပ်သောကြောင့်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ protocol သည် SCST host ကို အသုံးပြုပြီး SSD တစ်ခုစီကို JBOD တွင် တင်ပြပြီး database node တစ်ခုလျှင် တစ်ခုစီ ခွဲဝေပေးထားသည်။ စမ်းသပ်မှုသည် ၂၄ ကြိမ်ကြာအောင် ထပ်ခါတလဲလဲ လုပ်ဆောင်ပြီး ဤအတန်းအစားရှိ SSD များအတွက် စုစုပေါင်း ၃၀ မှ ၃၆ နာရီကြား ကြာမြင့်သည်။ MarkLogic သည် SSD တစ်ခုစီအတွက် စုစုပေါင်းပျမ်းမျှ latency နှင့် interval latency ကို မှတ်တမ်းတင်သည်။
HGST SSD800MM သည် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ထုတ်ကုန်များထက် ပြတ်ပြတ်သားသား ဦးဆောင်နေခဲ့ပြီး merge read နှင့် merge write လုပ်ဆောင်ချက်များအတွင်း ရံဖန်ရံခါသာ မြင့်တက်ခဲ့သည်။
PX02SS သည် ကျွန်ုပ်တို့ယခင်က PX02SM SAS3 SSD တွင် မှတ်တမ်းတင်ထားသည်ထက် သိသိသာသာ တိုးတက်လာပါသည်။ စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း ၎င်း၏ latency အများစုမှာ 10ms အောက်တွင် ရှိနေခဲ့သည်။
PX02SM ဗိသုကာကို ကျွန်ုပ်တို့၏ NoSQL workload ၏ access pattern များအတွက် အကောင်းဆုံးဖြစ်အောင် မလုပ်ထားသောကြောင့် protocol တစ်လျှောက်တွင် normalized အများဆုံးတန်ဖိုး 9ms သို့မဟုတ် ၎င်းထက်ကျော်လွန်သော latency များကို ဖြစ်ပေါ်စေပါသည်။
ပထမဆုံး application benchmark မှာ SysBench မှတစ်ဆင့် တိုင်းတာထားတဲ့ Percona MySQL OLTP database ပါဝင်ပါတယ်။ ဒီ configuration မှာ Lenovo ThinkServer RD630s အုပ်စုတစ်စုကို database client အနေနဲ့ အသုံးပြုပြီး single drive တစ်ခုမှာ သိမ်းဆည်းထားတဲ့ database environment ကို အသုံးပြုပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုမှာ thread ၂ ခုကနေ ၃၂ ခုအတွင်း ပျမ်းမျှ TPS (Transactions Per Second)၊ ပျမ်းမျှ latency နဲ့ ပျမ်းမျှ 99th percentile latency တို့ကို တိုင်းတာပါတယ်။ Percona နဲ့ MariaDB တို့ဟာ သူတို့ရဲ့ database တွေရဲ့ နောက်ဆုံးထွက် version တွေမှာ Fusion-io flash-aware application API တွေကို အသုံးပြုနေကြပေမယ့် ဒီနှိုင်းယှဉ်မှုအတွက် device တစ်ခုချင်းစီကို သူတို့ရဲ့ “legacy” block-storage mode တွေနဲ့ စမ်းသပ်ပါတယ်။
MySQL စွမ်းဆောင်ရည်အရ Seagate 1200 သည် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive များတွင် အောက်ဆုံးအဆင့်တွင် ရှိသည်၊ သို့သော် ကျွန်ုပ်တို့၏ workload ၏ အမြင့်ဆုံးအဆင့်တွင် ၎င်း၏စွမ်းဆောင်ရည်သည် Toshiba PX02SM နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive များနှင့် မတူပါ။
Seagate 1200 အတွက် ပျမ်းမျှ latency ရလဒ်များသည် throughput ရလဒ်များနှင့် ထင်ဟပ်နေပါသည်။ Seagate 1200 တွင် အမြင့်ဆုံးပျမ်းမျှ latency များရှိသော်လည်း Seagate 1200 နှင့် Toshiba PX02SM 400GB နှစ်ခုစလုံးသည် MySQL workload ၏ထိပ်ဆုံးတွင် 20ms နီးပါး latency များကို ကြုံတွေ့ခဲ့ရသည်။
MySQL benchmark အတွင်း အဆိုးဆုံးအခြေအနေ latency တိုင်းတာမှုများတွင် Seagate 1200 သည် Toshiba နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ထုတ်ကုန်အားလုံးထက် သာလွန်ခဲ့သည်။
StorageReview ရဲ့ Microsoft SQL Server OLTP စမ်းသပ်ခြင်း protocol ဟာ ရှုပ်ထွေးတဲ့ application environment တွေမှာတွေ့ရတဲ့ လုပ်ဆောင်ချက်တွေကို တုပတဲ့ online transaction processing benchmark တစ်ခုဖြစ်တဲ့ Transaction Processing Performance Council ရဲ့ Benchmark C (TPC-C) ရဲ့ လက်ရှိမူကြမ်းကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ TPC-C benchmark ဟာ synthetic performance benchmark တွေထက် database environment တွေမှာ storage infrastructure ရဲ့ performance strengths နဲ့ bottlenecks တွေကို တိုင်းတာရာမှာ ပိုမိုနီးစပ်ပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ SQL Server protocol ဟာ 685GB (3,000 scale) SQL Server database ကိုအသုံးပြုပြီး virtual user 30,000 ရဲ့ load အောက်မှာ transactional performance နဲ့ latency ကိုတိုင်းတာပါတယ်။
ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် Windows Server မှ mirrored storage space အဖြစ် configure လုပ်ထားသော drive များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါမည်။ Seagate 1200 သည် HGST SSD800MM ထက် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိပြီး 6,303.3 TPS ရှိသည်။
Seagate 1200 သည် ယနေ့အထိ ကျွန်ုပ်တို့ benchmark လုပ်ထားသော 12Gb/s SAS eMLC SSD အားလုံးတွင် ဒုတိယပျမ်းမျှ latency ရလဒ်များကိုလည်း ရရှိခဲ့သည်။
Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
Flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် drive သည် ၎င်း၏ workload နှင့် ကိုက်ညီလာသည်နှင့်အမျှ ကွဲပြားသည်၊ ဆိုလိုသည်မှာ benchmark များ တိကျမှန်ကန်ကြောင်း သေချာစေရန်အတွက် fio synthetic benchmark တစ်ခုချင်းစီမတိုင်မီ flash storage ကို ကြိုတင်ပြင်ဆင်ထားရမည် ။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive တစ်ခုစီကို vendor ၏ tools များကို အသုံးပြု၍ လုံခြုံစွာ ဖျက်ပစ်ပြီး thread ၁၆ ခု၏ heavy load နှင့် thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခု၏ exceptional queue ဖြင့် steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ထားသည်။
ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-
- ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
- ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
- အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
- နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)
ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းပြီးဆုံးသည်နှင့် ကိရိယာတစ်ခုစီကို thread/queue depth profile များစွာတွင် အကွာအဝေးအလိုက် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် အသုံးပြုမှုများစွာအောက်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသပါသည်။ Toshiba PX02SS အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ synthetic workload analysis တွင် ထုတ်လုပ်သူသတ်မှတ်ချက်များနှင့် benchmarks များတွင် ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်အသုံးပြုသည့် profile နှစ်ခုကို အသုံးပြုပါသည်။
- 4k
- ၁၀၀% ဖတ်ပြီး ၁၀၀% ရေး
- 8k
- ၇၀% ဖတ်/၃၀% ရေးသား
4k synthetic benchmark အတွက် ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှုအတွင်း Seagate 1200 ၏ throughput စွမ်းဆောင်ရည်သည် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော မည်သည့်အရာထက်မဆို ပိုမိုမြင့်မားသော burst ဖြင့် စတင်ခဲ့ပြီး Toshiba PX02SS နှင့် အလွန်ဆင်တူသော curve သို့ ရောက်ရှိခဲ့ပြီး HGST SSD800MM ၏နောက်တွင် ဒုတိယနေရာအတွက် လည်ပင်းနှင့်လည်ပင်းတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
မိနစ် ၂၀ နီးပါးကြာမြင့်သော အကောင်းဆုံး latency များ ဆက်တိုက်ဖြစ်ပေါ်ပြီးနောက်၊ Seagate 1200 သည် PX02SS ထက် အနည်းငယ်သာ ကျော်လွန်သော ပျမ်းမျှ latency ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပြီး နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ထုတ်ကုန်များထဲတွင် တတိယအနိမ့်ဆုံးဖြစ်သည်။
အမြင့်ဆုံး latency များအရ Seagate 1200 သည် 4k preconditioning လုပ်ငန်းစဉ်အတွင်း Toshiba နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ထုတ်ကုန်များထက် သာလွန်ကောင်းမွန်သော်လည်း HGST SSD800MM ၏ တသမတ်တည်းဖြစ်မှုကို ရရှိနိုင်ခြင်းမရှိပါ။
4k ကြိုတင်အခြေအနေပြုလုပ်နေစဉ်အတွင်း စံသွေဖည်မှုတွက်ချက်မှုများသည် Seagate 1200 အတွက် အံ့အားသင့်စရာများကို မဖော်ပြဘဲ burst ပြီးနောက် ၎င်း၏ ဒုတိယနေရာရှိ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားပါသည်။

Seagate 1200 မှာ 4k read လုပ်ဆောင်ချက်များအတွက် ပျမ်းမျှ latency 2.43ms သာရှိသော်လည်း၊ write latency 6.20ms ဖြင့် တတိယနေရာတွင် ထပ်မံရပ်တည်ခဲ့သည်။
Seagate 1200 ရဲ့ 4k synthetic benchmark မှာ တိုင်းတာခဲ့တဲ့ အမြင့်ဆုံး latency ဟာ HGST SSD800MM ကို စမ်းသပ်စဉ်က တိုင်းတာခဲ့တဲ့ 18.5ms အမြင့်ဆုံးထက် ဒုတိယအမြင့်ဆုံးဖြစ်ပါတယ်။ write operations တွေမှာ ရလဒ်တွေက ပြောင်းပြန်ဖြစ်သွားပြီး Seagate 1200 က HGST နဲ့ ယှဉ်ရင် ဒုတိယအနိမ့်ဆုံးဖြစ်ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 4k benchmark တွင် တိုင်းတာထားသော latency များ၏ standard deviation ကို တွက်ချက်ခြင်းဖြင့် Seagate 1200 သည် ၎င်း၏အတန်းအစားတွင် read latency များတွင် 1.26ms တွင် အကြီးမားဆုံးကွဲပြားမှုကို ခံစားခဲ့ရသော်လည်း၊ write operations များတွင် 3.47ms standard deviation ဖြင့် ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပြီး HGST SSD800MM ပြီးနောက် ဒုတိယနေရာတွင်သာ ရှိသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ် workload သည် 70% read operations နှင့် 30% write operations အချိုးဖြင့် 8k transfers များကို အသုံးပြုသည်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော စွမ်းဆောင်ရည်များထဲတွင် အဆိုးရွားဆုံးဖြင့် စတင်ပြီးနောက်၊ Seagate 1200 သည် preconditioning curve ၏ ပထမနာရီအတွင်း burst တစ်ခုအဖြစ် တည်ဆောက်သည်။ preconditioning ၏ အဆုံးတွင်၊ Seagate 1200 သည် 37,500 IOPS အောက်သာရှိသော stead state သို့ ရောက်ရှိသည်။
Seagate 1200 သည် burst period ပြီးနောက် အမြင့်ဆုံး latency များဖြင့်လည်း စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသည်။
Toshiba PX02SM 800GB နှင့်အတူ Seagate 1200 သည် 8k 70/30 ကြိုတင်အခြေအနေပြုလုပ်နေစဉ်အတွင်း အထင်ရှားဆုံး အမြင့်ဆုံး latency များကို ကြုံတွေ့ရပါသည်။
8k 70/30 ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်မှုအတွင်း စံသွေဖည်မှုဖြင့် တိုင်းတာသည့် latency ရလဒ်များ၏ တသမတ်တည်းရှိမှုကြောင့် Seagate 1200 သည် ယနေ့အထိ ကျွန်ုပ်တို့ benchmark လုပ်ထားသော 12Gb/s SAS drives များထဲတွင် နောက်ဆုံးနေရာတွင် ရှိနေသည်။
drives များကို ကြိုတင် conditioned လုပ်ပြီးသည်နှင့် 8k 70/30 throughput benchmark သည် workload intensity ကို 2 threads နှင့် 2 queue မှ 16 threads နှင့် 16 queue အထိ ပြောင်းလဲပေးသည်။ Seagate 1200 သည် workload ပြောင်းလဲမှုများတွင် အနိမ့်ဆုံး 8k throughput ရလဒ်များကို ထိန်းသိမ်းထားပေးသည်။
ပျမ်းမျှ latency အရ Seagate 1200 သည် နောက်ဆုံးနေရာတွင် အဆက်မပြတ်ရှိနေသော်လည်း ၎င်း၏ရလဒ်များသည် Toshiba PX02SM နှင့် သိသိသာသာကွာခြားခြင်းမရှိပါ။
Seagate 1200 သည် thread အရေအတွက်နှင့် queue depth ပေါင်းစပ်မှုအမျိုးမျိုးနှင့်အတူ ပုံမှန်မဟုတ်သော latency အမြင့်ဆုံးများကို ကြုံတွေ့ခဲ့ရသည်။
စံသွေဖည်မှုအရ Seagate 1200 သည် 8k 70/30 protocol တစ်လျှောက်တွင် အနည်းဆုံး တသမတ်တည်း latency များကို ကြုံတွေ့ခဲ့ရသည်။
ကောက်ချက်
12Gb/s အသုံးပြုမှုရဲ့ အစောပိုင်းအချိန်မှာ Seagate 1200 က ကုမ္ပဏီဟာ အလိုအပ်ဆုံး enterprise SSD အသုံးပြုမှုကိစ္စရပ်တွေအတွက် ဈေးကွက်ဝေစုအတွက် အလေးအနက်ထား ကြိုးပမ်းနေကြောင်း ကြေငြာခဲ့ပါတယ်။ Seagate ဟာ SSD အတွေ့အကြုံ နှစ်ပေါင်းများစွာကို အခြေခံပြီး 600 နဲ့ 1200 series drives အသစ်တွေနဲ့ တည်ဆောက်ထားပါတယ်။ ဒါပေမယ့် flash မှာ Seagate ရဲ့ သမိုင်းကြောင်းကို မကြာခဏ မေ့လျော့နေတတ်တဲ့ အရာတစ်ခုပါ။ Seagate ဟာ enterprise SSD နယ်ပယ်မှာ အစောပိုင်းကစားသမားတွေထဲက တစ်ယောက်ဖြစ်ပေမယ့် လွန်ခဲ့တဲ့နှစ်အနည်းငယ်အတွင်း သူတို့ဟာ အဲဒီနေရာမှာ သိပ်အာရုံမစိုက်ခဲ့ကြဘဲ ဈေးကွက်က Seagate ဆီကနေ ဘာမြင်ချင်လဲဆိုတာကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း သတင်းစကားရဖို့ အချိန်ယူခဲ့ကြပါတယ်။ မြန်နှုန်းမြင့် 15K နဲ့ 10K drives တွေရဲ့ ဈေးကွက်ဝေစုကို flash က တဖြည်းဖြည်း လျော့ကျလာတာနဲ့အမျှ Seagate အနေနဲ့ ပိုပြီး တက်ကြွစွာ လုပ်ဆောင်ဖို့ အချိန်ကောင်းဖြစ်ပြီး client နဲ့ enterprise ဈေးကွက်တွေအတွက် သူတို့ရဲ့ flash ကမ်းလှမ်းချက်အသစ်တွေက မီးမောင်းထိုးပြနေပါတယ်။
Seagate 1200 ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ SQL Server TPC-C benchmark မှာ အလားအလာကောင်းတဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်တွေကို ပြသခဲ့ပြီး HGST SSD800MM အောက် အနည်းငယ်သာ နိမ့်ပေမယ့် တခြားနေရာတွေမှာ အားနည်းချက်တွေ ရှိခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ MySQL TPC-C benchmark နဲ့ MarkLogic NoSQL စမ်းသပ်မှုတွေမှာ Seagate 1200 ဟာ HGST SSD800MM နဲ့ Toshiba PX02SS တွေနဲ့ ယှဉ်ရင် ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ synthetic စမ်းသပ်မှုတွေမှာ Seagate 1200 ဟာ စမ်းသပ်မှုအဆင့်ပေါ်မူတည်ပြီး pack ရဲ့ အလယ် ဒါမှမဟုတ် အောက်ပိုင်းမှာ ရှိနေပါတယ်။ SSD800MM ထက် အမြင့်ဆုံး 4K write burst speed ကို ပေးစွမ်းနိုင်ပေမယ့် steady-state မှာတော့ PX02SS အောက်မှာပဲ ရှိနေပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ 8k 70/30 workload မှာတော့ SAS3 pack ရဲ့ အောက်ဆုံးမှာ steady-state speed 37,500 IOPS လောက်နဲ့ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။
၎င်း၏ ပမာဏအလိုက် ဈေးနှုန်းပေါ်မူတည်၍ Seagate သည် ကြီးထွားလာနေသော enterprise flash ဈေးကွက်ရှိ 1200 သည် ရည်ရွယ်ချက်တစ်ခုနှင့် ကိုက်ညီသည့် ကဏ္ဍများကို ရှာဖွေပေးမည်ဖြစ်သည်။ Seagate သည် ယုံကြည်စိတ်ချရသော အမှတ်တံဆိပ်တစ်ခုဖြစ်ပြီး ထုတ်ကုန်ကို ပံ့ပိုးပေးရန် အခြေခံအဆောက်အအုံများ ရှိနေသည်မှာ ထင်ရှားပါသည်။ အင်ဂျင်နီယာနှင့် စွမ်းဆောင်ရည်ရှုထောင့်မှကြည့်လျှင် 1200 SSD သည် Seagate ၏ SSD ဌာနခွဲသည် တက်ကြွပြီး စွမ်းဆောင်ရည်စကေး၏ ထိပ်တန်းအဆင့်တွင် အခြားသူများနှင့် တန်းတူအဆင့်သို့ မရောက်ရှိသေးသော်လည်း enterprise SSD ၏ စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် နီးစပ်သော drive တစ်ခုကို အင်ဂျင်နီယာလုပ်နိုင်ကြောင်း ထင်ရှားစေပါသည်။
Pros
- ကျွန်ုပ်တို့၏ Microsoft SQL Server အပလီကေးရှင်း စံနှုန်းတွင် ခိုင်မာသော ရလဒ်များ
- အလွန်ကောင်းမွန်သော 4K ကျပန်းရေးသားမှုအမြန်နှုန်း
အားနည်းချက်များ
- synthetic benchmark တွေမှာ အထူးသဖြင့် 8k 70/30 protocol မှာ စွမ်းဆောင်ရည် အားနည်းပါတယ်။
- MySQL နှင့် NoSQL စမ်းသပ်မှုများတွင် အပလီကေးရှင်း စွမ်းဆောင်ရည် အားနည်းခြင်း
အောက်ဆုံးလိုင်း
Seagate 1200 enterprise SSD သည် database application benchmarks များတွင် ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး Seagate ၏ အရည်အချင်းပြည့်မီသော enterprise SSD ကို ထုတ်လုပ်ဖြန့်ဖြူးနိုင်စွမ်းကို ပြသခဲ့သည်။




အမေဇုံ