Seagate FireCuda 120 သည် ဂိမ်းကစားသူများအတွက် ရည်ရွယ်ချက်ရှိရှိ တည်ဆောက်ထားသော SSD ဖြစ်ပြီး ခံနိုင်ရည်နှင့် စွမ်းရည်ကို အဓိကထားသည်။ FireCuda မိသားစုတွင် NVMe M.2 မော်ဒယ်နှစ်မျိုးဖြစ်သည့် FireCuda 510 နှင့် 520 တို့ဖြင့်လည်း ရရှိနိုင်ပြီး FireCuda 510 သည် PCIe 4.0 interface အသစ်ကို အသုံးပြုထားသည်။
FireCuda 120 SSD သည် ၂.၅ လက်မ SATA မော်ဒယ်ဖြစ်ပြီး 6Gb/s SSD များတွင် ပုံမှန်တွေ့ရလေ့ရှိသော စွမ်းဆောင်ရည်သတ်မှတ်ချက်များ ပါရှိသည်။ ထို့ကြောင့် ၎င်းသည် 560MB/s read နှင့် 540MB/s write အထိ sequential speed များကို ပေးစွမ်းနိုင်သည်ဟု ဆိုထားပြီး random speed များသည် capacities အားလုံးအတွက် 100,000 IOPS read နှင့် 90,000 IOPS write များကို ပေးစွမ်းနိုင်မည်ဟု ခန့်မှန်းထားသည်။
ယုံကြည်စိတ်ချရမှုအတွက် FireCuda 120 ကို ပုံမှန် 1.8M နာရီ MTBF ဖြင့် ဖော်ပြထားသော်လည်း ၎င်း၏ Total Bytes Written ကို အများဆုံး 5600TB အထိ သတ်မှတ်ထားပြီး ၎င်းသည် ဤကဲ့သို့သော စားသုံးသူအဆင့် drive များအတွက် ပုံမှန်ထက် သိသိသာသာ မြင့်မားပါသည် (အဓိကအားဖြင့် 4TB စွမ်းရည်ကြောင့်)။ Seagate FireCuda 120 လိုင်းသည် ကုမ္ပဏီ၏ SeaTools SSD ကိုလည်း ပံ့ပိုးပေးပါသည်။ ၎င်းသည် ကုမ္ပဏီ၏ အသုံးဝင်သော drive-management software ဖြစ်ပြီး drive health monitoring၊ drive performance monitoring နှင့် firmware နှင့် software updates များကဲ့သို့သော အသုံးဝင်သော tool အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်ပါသည်။
Seagate FireCuda 120 SSD ကို ၅ နှစ်အာမခံပေးထားပြီး 500GB၊ 1TB၊ 2TB နှင့် 4TB စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည် (အသေးဆုံးမော်ဒယ်ကို ဒေါ်လာ ၁၀၀ ခန့်ဖြင့် ဝယ်ယူနိုင်ပါသည်)။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် 4TB ကို လေ့လာသွားပါမည်။
Seagate FireCuda 120 သတ်မှတ်ချက်များ
| 4TB | 2TB | 1TB | 500 GB ကို | |
| မော်ဒယ်နံပါတ် | ZA4000GM10001 | ZA2000GM10001 | ZA1000GM10001 | ZA500GM10001 |
| interface | SATA 6Gb/s | SATA 6Gb/s | SATA 6Gb/s | SATA 6Gb/s |
| NAND ဖလက်ရှ် မှတ်ဉာဏ် | 3D TLC | 3D TLC | 3D TLC | 3D TLC |
| form ကို Factor | ၂.၅ လက်မ × ၁၅ မီလီမီတာ | ၂.၅ လက်မ × ၁၅ မီလီမီတာ | ၂.၅ လက်မ × ၁၅ မီလီမီတာ | ၂.၅ လက်မ × ၁၅ မီလီမီတာ |
| performance | ||||
| ၁ ဆင့်ကဲဖတ်ရှုမှု (အများဆုံး၊ MB/s)၊ 128KB | 560 | 560 | 560 | 560 |
| ၁ ဆင့်ကဲရေးသားမှု (အများဆုံး၊ MB/s)၊ 128KB | 540 | 540 | 540 | 540 |
| ၁ ကျပန်းဖတ်ရှုမှု (အမြင့်ဆုံး၊ IOPS)၊ 4KB QD32 | 100,000 | 100,000 | 100,000 | 100,000 |
| ၁ ကျပန်းရေးသားမှု (အမြင့်ဆုံး၊ IOPS)၊ 4KB QD32 | 90,000 | 90,000 | 90,000 | 90,000 |
| ခံနိုင်ရည်/ယုံကြည်စိတ်ချရမှု | ||||
| ရေးသားထားသော စုစုပေါင်း ဘိုက် (TB) | 5600 | 2800 | 1400 | 700 |
| ပျက်ကွက်မှုအကြား ပျမ်းမျှအချိန် (MTBF၊ နာရီ) | 1,800,000 | 1,800,000 | 1,800,000 | 1,800,000 |
| အာမခံ၊ အကန့်အသတ် (နှစ်) | 5 | 5 | 5 | 5 |
| ပါဝါကိုစီမံခန့်ခွဲမှု | ||||
| တက်ကြွသော ပါဝါ၊ ပျမ်းမျှ (W) | 5.5 | 5.5 | 5.5 | 5.5 |
| အားလပ်ချိန် ပါဝါ၊ ပျမ်းမျှ (mW) | ||||
| DevSleep (mW) | <5 | <5 | <5 | <5 |
| ပတ်ဝန်းကျင်ထိန်းသိမ်းရေး | ||||
| အပူချိန်၊ လည်ပတ်မှု အတွင်းပိုင်း (°C) | 0-70 | 0-70 | 0-70 | 0-70 |
| အပူချိန်၊ လည်ပတ်မှုမရှိ (°C) | -40 - 85 | -40 - 85 | -40 - 85 | -40 - 85 |
| ရှော့ခ်၊ လည်ပတ်မှုမရှိခြင်း- 0.5ms (Gs) | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 |
| ရုပ်ပိုင်းဆိုင်ရာ | ||||
| အမြင့် (မီလီမီတာ/လက်မ၊ အများဆုံး) | 7.10mm / 0.249in | 7.10mm / 0.249in | 7.10mm / 0.249in | 7.10mm / 0.249in |
| အနံ (မီလီမီတာ/လက်မ၊ အများဆုံး) | 70.10mm / 2.759in | 70.10mm / 2.759in | 70.10mm / 2.759in | 70.10mm / 2.759in |
| အနက် (မီလီမီတာ/လက်မ၊ အများဆုံး) | 100.35mm / 3.950in | 100.35mm / 3.950in | 100.35mm / 3.950in | 100.35mm / 3.950in |
| အလေးချိန် (ဂရမ်/ပေါင်) | 50g / 0.110lb | 50g / 0.110lb | 50g / 0.110lb | 50g / 0.110lb |
| အထူးအင်္ဂါရပ်များ | ||||
| ချုံ့ | Yes | Yes | Yes | Yes |
| SMART | Yes | Yes | Yes | Yes |
| Halogen အခမဲ့ | Yes | Yes | Yes | Yes |
| RoHS လိုက်နာမှု | Yes | Yes | Yes | Yes |
Seagate FireCuda 120 စွမ်းဆောင်ရည်
VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
သိုလှောင်မှုစက်ပစ္စည်းများကို benchmarking လုပ်ရာတွင် application testing သည် အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing သည် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိသည်။ တကယ့် workload များကို ပြီးပြည့်စုံစွာ ကိုယ်စားပြုခြင်းမဟုတ်သော်လည်း synthetic test များသည် repeatability factor ရှိသော baseline storage စက်ပစ္စည်းများကို အထောက်အကူပြုပြီး ယှဉ်ပြိုင်နေသော solution များအကြား apples-to-apples နှိုင်းယှဉ်မှုကို လွယ်ကူစွာ ပြုလုပ်နိုင်စေပါသည်။ ဤ workload များသည် “four corners” စမ်းသပ်မှုများ၊ common database transfer size tests များမှ VDI environment အမျိုးမျိုးမှ capture များကို ခြေရာခံခြင်းအထိ အမျိုးမျိုးသော testing profile များကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုအားလုံးသည် scripting engine ပါရှိသော common vdBench workload generator ကို အသုံးပြုထားပြီး compute testing cluster ကြီးတစ်ခုပေါ်တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်ပြီး ဖမ်းယူပါသည်။ ၎င်းသည် flash arrays များနှင့် individual storage devices များအပါအဝင် storage device အမျိုးမျိုးတွင် တူညီသော workload များကို ထပ်ခါတလဲလဲ လုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ ဤ benchmark များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် drive မျက်နှာပြင်တစ်ခုလုံးကို data များဖြင့် ဖြည့်ပြီးနောက် drive သည် application workload များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive စွမ်းရည်၏ 5% နှင့်ညီမျှသော drive အပိုင်းကို partition လုပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100% ကိုအသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို steady state သို့ယူဆောင်သွားသည့် full entropy tests များနှင့် ကွာခြားပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော stable write speeds ကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။
ကိုယ်ရေးအချက်အလက်
- 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
- 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
- ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
- ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
ကျပန်း 4K ဖတ်ရှုမှုအတွက် Seagate FireCuda 120 SSD သည် အမြင့်ဆုံးရမှတ် 80,233 IOPS ဖြင့် latency 1,592.3µs ခန့်ဖြင့် အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော drive ဖြစ်သည်။
ကျပန်း 4K ရေးသားမှုဖြင့် FireCuda သည် အမြင့်ဆုံးရမှတ် 64,013 IOPS နှင့် latency 2007µs ဖြင့် OWC drive ထက် အနည်းငယ်ပိုကောင်းသော နေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
sequential workloads များသို့ ပြောင်းလဲလိုက်သောအခါ FireCuda သည် 64K read (OWC drive ထက် အနည်းငယ်ပိုကောင်းသည်) တွင် ပထမနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့ပြီး latency 2,101µs ဖြင့် 7,602 IOPS သို့မဟုတ် 473MB/s ဖြင့် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည် ရရှိခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 64K write test မှာ FireCuda ဟာ OWC နဲ့ တူညီတဲ့ speed တွေကို recoding လုပ်တာကို တွေ့ရပေမယ့် test ရဲ့အဆုံးမှာ transfer speed မှာ အနည်းငယ်သာ သာလွန်နေပါတယ်။ FireCuda ဟာ 6,644 IOPS (သို့မဟုတ် 416MB/s) မှာ latency 2,382ms ရှိပြီး OWC drive မှာတော့ 417MB/s နဲ့ 2,385ms ရှိပါတယ်။
ထို့နောက် drive များကို ပိုမိုအလေးပေးလုပ်ဆောင်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော ကျွန်ုပ်တို့၏ VDI benchmark များကို ကြည့်ရှုခဲ့ပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများတွင် Boot၊ Initial Login နှင့် Monday Login တို့ ပါဝင်သည်။ Boot စမ်းသပ်မှုကိုကြည့်လျှင် Seagate FireCuda 120 SSD သည် IOPS မြင့်တက်လာသည်နှင့်အမျှ စမ်းသပ်မှု၏နောက်ဆုံးအပိုင်းအနီးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်သိသိသာသာ မြင့်တက်လာသည်ကို ပြသခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 1,182µs ဖြင့် 28,781 IOPS သို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။
VDI ကနဦးဝင်ရောက်မှုတွင် FireCuda သည် latency နှင့် IOPS တို့တွင် ကြီးမားသော တိုးတက်မှုများကို ပြသခဲ့ပြီး 10,333 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး latency 2,453µs ဖြင့် နောက်ဆုံးအကြိမ် ထိခိုက်ခဲ့သည်။
နောက်ဆုံးအနေနဲ့ VDI Monday Login မှာ FireCuda ဟာ မညီမျှတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ (တည်ငြိမ်တဲ့ drive နှစ်ခုကတော့ OWC နဲ့ Samsung ပဲရှိပါတယ်) ရှိပြီး latency 1,380µs မှာ 9,294 IOPS အမြင့်ဆုံးရမှတ်နဲ့ ထပ်မံကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။
ကောက်ချက်
Seagate FireCuda 120 သည် ၎င်းတို့၏ HDD-based system ကို အဆင့်မြှင့်တင်လိုသော gamers များအတွက် သင့်တော်သော 2.5-inch SATA consumer-grade SSD တစ်ခုဖြစ်သည်။ Seagate drive တွင် 4TB မော်ဒယ်အပါအဝင် စွမ်းရည်အမျိုးမျိုးဖြင့် ရရှိနိုင်ပြီး 560MB/s read နှင့် 540MB/s write speeds အထိ sequential speeds ပေးစွမ်းနိုင်သည်ဟု ဖော်ပြထားပါသည်။ ၎င်းတွင် standard 1.8M hours MTBF နှင့် အမြင့်ဆုံး capacity မော်ဒယ်အတွက် အထင်ကြီးလောက်စရာ အမြင့်ဆုံး TBW 5,600TB ပါဝင်သည်။

ဒါပေမယ့် FireCuda 120 ဟာ Seagate ရဲ့ ခိုင်မာတဲ့ ထုတ်ကုန်တစ်ခုဖြစ်ပြီး သူ့အတန်းအစားထဲက တခြား SSD တွေနဲ့ ဈေးနှုန်းက အတူတူလောက်ပါပဲ။ ဥပမာအားဖြင့် 2TB က $340 ဖြစ်ပြီး 4TB က လက်ရှိမှာ $620 ဖြစ်ပြီး နှစ်ခုစလုံးက Samsung 860 EVO ရဲ့ ဈေးနှုန်းနဲ့ ညီမျှပါတယ်။ TBW မြင့်မားခြင်း၊ အလုံးစုံစွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ခြင်း နဲ့ ချောမွေ့တဲ့ branding (ဒါက prosumers တွေအတွက် အရေးကြီးနိုင်ပါတယ်) တို့နဲ့ Seagate FireCuda 120 ဟာ gamers တွေ ဒါမှမဟုတ် မြင့်မားတဲ့ capacity SATA SSD ကို ရှာဖွေနေသူတွေအတွက် အကောင်းဆုံးရွေးချယ်မှုတစ်ခုပါပဲ။







အမေဇုံ