StorageReview.com

STEC s840 Enterprise SSD သုံးသပ်ချက်

စီးပွားရေးလုပ်ငန်း  ◇  SSD ကို

STEC s840 သည် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော enterprise ဈေးကွက်အပိုင်းကို ရည်ရွယ်၍ 6Gb/s SAS SSD တစ်ခုဖြစ်သည်။ s840 တွင် 15mm, 2.5" form factor ရှိ MLC NAND နှင့် တွဲဖက်၍ လုံးဝဒီဇိုင်းထုတ်ပြီး တီထွင်ထားသော in-house controller နှင့် firmware stack ပါရှိသည်။ ၎င်းသည် 200GB, 400GB နှင့် 800GB စွမ်းရည်များဖြင့် ထွက်ရှိပြီး 529MB/s အထိ စဉ်ဆက်မပြတ် read throughput၊ 453MB/s write throughput နှင့် အမြင့်ဆုံး read IOPS 118,000 ကို ပေးစွမ်းသည်။ enterprise SSD အများစုကဲ့သို့ပင် STEC သည် raw performance ထက်ပိုပါသည်။ STEC တွင် 1994 ခုနှစ်မှစတင်ခဲ့သော အမွေအနှစ်နှင့်အတူ SSD ဒီဇိုင်းတွင် အားသာချက်အချို့ကို ပေးစွမ်းသည့် ဉာဏပစ္စည်းဆိုင်ရာပိုင်ဆိုင်မှု၏ ခိုင်မာသော portfolio တစ်ခုရှိသည်။

Flash နည်းပညာတွေကို ကျွန်တော်တို့ အကဲဖြတ်တဲ့အခါ မျိုးရိုးနဲ့ IP portfolio ကို လျှော့တွက်လို့မရပါဘူး။ ဆူညံသံတွေ၊ တုပပစ္စည်းတွေနဲ့ ကုန်စည်အခြေခံထုတ်ကုန်တွေနဲ့ ပြည့်နှက်နေတဲ့ ဈေးကွက်မှာ သူတို့ဟာ အဓိက ခြားနားချက်ပါပဲ။ ၁၉၉၄ ခုနှစ်ကတည်းက စစ်ဘက်နဲ့ အထူးပြုဈေးကွက်တွေကို ဝန်ဆောင်မှုပေးနေရုံနဲ့ မလုံလောက်ပေမယ့် ဒီထက်ပိုကောင်းတာတွေ ရှိရပါမယ်။ STEC မှာ ဒီထက်ပိုကောင်းတာတွေ ရှိပါတယ်၊ ဒါက ကုမ္ပဏီရဲ့ တန်ဖိုးအဆိုပြုချက်ရဲ့ အဓိက မောင်းနှင်အားဖြစ်ပြီး သူတို့ရဲ့ကိုယ်ပိုင် controller ကို ဒီဇိုင်းထုတ်ပြီး ထုတ်လုပ်တာကြောင့် ဒါဟာ နည်းပညာပိုင်းဆိုင်ရာ အားသာချက်ကြီးတစ်ခု ဖြစ်ပါတယ်။ ထုတ်လုပ်သူတွေဟာ geometry NAND အရွယ်အစားငယ်တွေကို အသုံးပြုလာတာနဲ့အမျှ ဒီအားသာချက်က ပိုမိုအားကောင်းလာပါတယ်။ die ပြောင်းလဲမှုတိုင်းမှာ ပိုဆိုးလာတဲ့ NAND ချို့ယွင်းချက်တွေကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနိုင်တဲ့ controller hardware နဲ့ firmware ရှိဖို့က အရမ်းအရေးကြီးပါတယ်။

စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် Enterprise SSD မှာ MLC NAND ကို အသုံးပြုတာဟာ ထူးခြားတဲ့ အယူအဆတစ်ခု မဟုတ်ပေမယ့် ဒီလိုလုပ်ခြင်းအားဖြင့် ရောင်းချသူဟာ drive ကနေ လိုအပ်တဲ့ ခံနိုင်ရည်ကို မောင်းနှင်ဖို့အတွက် NAND ကို နားလည်ပြီး စီမံခန့်ခွဲနိုင်ရပါမယ်။ STEC က သူတို့ရဲ့ ခံနိုင်ရည်နည်းပညာ Cell Care လို့ခေါ်ပြီး Advanced Flash Management နဲ့ တွဲဖက်အသုံးပြုထားတာကြောင့် SSD ရဲ့ သက်တမ်းတစ်လျှောက် ခံနိုင်ရည်နဲ့ တသမတ်တည်း ခန့်မှန်းနိုင်တဲ့ steady state စွမ်းဆောင်ရည် နှစ်မျိုးလုံးကို ပေးစွမ်းနိုင်ပါတယ်။ STEC က in-flight data ရဲ့ လုံခြုံရေးကို သေချာစေဖို့ data path protection အပြည့်အဝ ပေးစွမ်းသလို power failure ဖြစ်တဲ့အခါ data ဆုံးရှုံးမှုကို ကာကွယ်ပေးတဲ့ on-board capacitor တစ်ခုဖြစ်တဲ့ PowerSafe လည်း ပါဝင်ပါတယ်။ capacitor တွေရဲ့ STEC အကောင်အထည်ဖော်မှုကလည်း ထူးခြားပါတယ်။ capacitor တွေကို case မဖွင့်ဘဲ အစားထိုးဖို့ လိုအပ်ရင် field service လုပ်နိုင်တဲ့ module တစ်ခုမှာ ပါဝင်ပါတယ်။ နောက်ဆုံးအနေနဲ့ tech-suite overview မှာ STEC က SAFE Technology ကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ die failure ဖြစ်တဲ့အခါ data ကို ကာကွယ်ဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ နောက်ထပ် security feature တစ်ခုလည်း ဖြစ်ပါတယ်။

ဤနည်းပညာအားလုံးနှင့် MLC NAND သို့ ရွှေ့ပြောင်းခြင်းတို့သည် ဖောက်သည်သည် drive ၏ ခန့်မှန်းထားသော အသုံးဝင်သည့်သက်တမ်းအပေါ် ဆွဲဆောင်မှုရှိသော TCO ပုံရိပ်ကို ရရှိစေသည်။ STEC သည် တစ်နေ့လျှင် full random drive ရေးသားမှု ၁၀ ​​ကြိမ်၏ ခံနိုင်ရည်ကို ကိုးကားထားပြီး ထိုကိန်းဂဏန်းများကို ပြည့်မီရန် ယေဘုယျအားဖြင့် လိုအပ်သော SLC-NAND ၏ ထပ်ဆောင်းကုန်ကျစရိတ်မပါဘဲ ဖြစ်သည်။

STEC flash lineup ကို မကြာသေးမီက ချိန်ညှိထားတာကြောင့် drive တွေ ဘယ်နေရာမှာ အံဝင်ခွင်ကျဖြစ်လဲဆိုတာ ပိုမိုနားလည်နိုင်ဖို့ လက်ရှိရောင်းချနေတဲ့ drive တွေရဲ့ အကျဉ်းချုပ်ကို ဖော်ပြပေးချင်ပါတယ်။ ဖော်ပြခဲ့သလိုပဲ STEC s840 ဟာ dual-port SAS interface ကို အသုံးပြုထားပြီး မြင့်မားတဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ application တွေနဲ့ များပြားတဲ့ workload အသုံးပြုမှု profile တွေပါဝင်တဲ့ database လိုအပ်ချက်တွေအတွက် ရည်ရွယ်ထားပါတယ်။ STEC မှာ read intensive အသုံးပြုမှုတွေအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ entry-enterprise SATA SSD ဖြစ်တဲ့ s620 ကိုလည်း ရောင်းချပေးပါတယ်။ စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားဖို့အတွက် STEC ဟာ မြင့်မားတဲ့ IO application တွေ၊ database တွေ၊ caching နဲ့ အခြားတာဝန်တွေအတွက် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတဲ့ PCIe application accelerator ဖြစ်တဲ့ s1100 ကို ရောင်းချပါတယ်။ နောက်ဆုံးအနေနဲ့ STEC မှာ flash independent caching software ဖြစ်တဲ့ EnhanceIO SSD Cache Software ပါရှိပါတယ်။

STEC s840 SSD သတ်မှတ်ချက်များ

  • စွမ်းရည်
    • ၈၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – S၈၄၂E၈၀၀M၂အက်စ်
    • ၈၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – S၈၄၂E၈၀၀M၂အက်စ်
    • ၈၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက် – S၈၄၂E၈၀၀M၂အက်စ်
  • နှစ်ထပ်-port SAS အင်တာဖေ့စ်
  • ကဏ္ဍအရွယ်အစား: ၅၁၂ ဘီလီယက်
  • Toshiba MLC NAND
  • STEC ၂၄၉၅၀-၁၅၅၅၅-XC၁ ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
  • performance
    • စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှုပမာဏ- 529MB/s အထိ
    • စဉ်ဆက်မပြတ်ရေးသားမှုပမာဏ- ၄၅၃MB/s အထိ
    • 
အများဆုံး 100% ဖတ်ရှုမှု IOPS: 118,000 အထိ
    • 
အများဆုံး 100% ရေးသား IOPS: 62,500 အထိ
    • 
အများဆုံး ၁၀၀% ကျပန်းဖတ်ရှုမှု IOPS: ၉၃,၀၀၀ (၈K)

    • အများဆုံး ၁၀၀% ကျပန်းရေးသားမှု IOPS: ၁၉,၅၀၀ (၈K)
    • 
ကျပန်း ၇၀% ဖတ်ရှုခြင်း/၃၀% ရေးသားခြင်း IOPS: ၃၇,၈၀၀ (၈K)
  • ပုံစံအချက်အချာ: ၂.၅ လက်မ

  • ပါဝါသုံးစွဲမှု: 6.87W 100% ဖတ်ရှုပြီး
  • ခံနိုင်ရည်- တစ်နေ့လျှင် ကျပန်း drive ရေးသားမှု ၁၀ ​​ကြိမ်
  • ဒေတာယုံကြည်စိတ်ချရမှု- ပြန်လည်ပြုပြင်၍မရသော အမှား ၁၀ ခုတွင် ၁ ခု17 ဖတ်ပြီးသော bit များ
  • အတိုင်းအတာ: ၁၀၀.၂ မီလီမီတာ (အလျား) x ၆၉.၈ မီလီမီတာ (အနံ) x ၁၅.၀ မီလီမီတာ (အမြင့်)
  • 
အလေးချိန်: <၉၅ ကီလိုဂရမ်
  • လည်ပတ်မှုအပူချိန်: 0° မှ 60°C (စီးပွားဖြစ်)
  • အာမခံ: 5 နှစ်များ

ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ

STEC s840 သည် SAS interface နှင့် 2.5" form factor ပါရှိသော 15mm SSD တစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ z-height ပိုမြင့်သော ဤအမျိုးအစားကို 9.5mm အရွယ်အစားရှိသော အနည်းငယ်မှလွဲ၍ မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် စွမ်းရည်မြင့် enterprise SSD များတွင် မကြာခဏတွေ့ရလေ့ရှိသည်။ 

STEC s840 ရှိ interface သည် high-end enterprise SSD များတွင် အများအားဖြင့်တွေ့ရလေ့ရှိသော dual-port SAS connection တစ်ခုဖြစ်သည်။ SAS ၏ အားသာချက်မှာ high-availability installation များကို ခွင့်ပြုသည့် built-in fail-over capabilities များအပြင် အချို့သောအခြေအနေများတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်ပေးသည့် wide-port mode ပါရှိသည်။ SAS သည် I/O request queue ကို ပိုမိုမြင့်မားစွာ ပေးစွမ်းနိုင်သောကြောင့် intensive workloads များအတွင်း latency ကို လျှော့ချရာတွင် အထောက်အကူဖြစ်စေပါသည်။

STEC s840 ရဲ့ case ဟာ metal alloy နဲ့ ပြုလုပ်ထားပြီး တခြား SSD တွေမှာ မတွေ့ဖူးတဲ့ ထူးခြားတဲ့ feature တစ်ခုပါ။ s840 ကို field မှာ တပ်ဆင်တဲ့အခါ အတတ်နိုင်ဆုံး အသုံးပြုနိုင်အောင် ရည်ရွယ်ပြီး STEC က ပါဝါ backup ကို SSD ရဲ့ အပေါ်အဖုံးကို မဖယ်ရှားဘဲ အလွယ်တကူ အစားထိုးနိုင်အောင် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပါတယ်။ အသုံးပြုသူတွေက case ရဲ့ အောက်ခြေကနေ screw တစ်ခုကို ဖြုတ်ပြီး power pack ကို ဖြုတ်ပြီး အစားထိုးနိုင်ပါတယ်။ STEC က module ကို အသုံးပြုပြီးတာနဲ့ ပြင်ရတာလွယ်ကူပေမယ့် power module ရဲ့ ချို့ယွင်းမှုတွေကို ကန့်သတ်တဲ့ နည်းလမ်းနဲ့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတာကြောင့် customer တွေ ဒီလိုလုပ်တာ ရှားတယ်လို့ ပြောပါတယ်။

STEC s840 ရဲ့ အပေါ်အဖုံးကို ဖြုတ်လိုက်တဲ့အခါ ဆားကစ်ဘုတ်ရဲ့ အောက်ခြေကို တွေ့ရပြီး DRAM cache နဲ့ PowerSafe capacitor unit ကိုလည်း ပြသထားပါတယ်။ SSD ရဲ့ ဒီဘက်ခြမ်းမှာ thermal pad မပါဝင်ဘဲ ဆားကစ်ဘုတ်နဲ့ case ရဲ့ အောက်ခြေကြားမှာ ညှပ်ထားပါတယ်။

STEC s840 ရဲ့ သိသာထင်ရှားတဲ့ အားသာချက်တစ်ခုကတော့ controller ပါ။ STEC ဟာ controller ကို ပြင်ပကုမ္ပဏီတစ်ခုကနေ ရယူမယ့်အစား ကိုယ်တိုင် ဒီဇိုင်းထုတ်ပြီး ကုဒ်ရေးခဲ့ပါတယ်။ ဒါက အစိတ်အပိုင်းတွေကြားမှာ ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ပေါင်းစပ်နိုင်စေပြီး controller နဲ့ software stack knowledge နဲ့ IP အားလုံးက ကုမ္ပဏီအတွင်းမှာပဲ ရှိနေတာကြောင့် ယုံကြည်စိတ်ချရမှုနဲ့ ပံ့ပိုးမှုပိုင်းမှာ STEC ရဲ့ အားသာချက်တွေကို ပေးပါတယ်။

STEC s840 ဆားကစ်ဘုတ်ရဲ့ အပေါ်ဘက်ခြမ်းမှာ Toshiba MLC NAND အပိုင်းအစ ဆယ်ခု၊ STEC controller နဲ့ Micron DRAM အပိုင်းအစ တစ်ခု ပါဝင်ပါတယ်။ 800GB မော်ဒယ်မှာ 64GB NAND အပိုင်းအစတွေကို အသုံးပြုထားတာကြောင့် စုစုပေါင်း RAW စွမ်းရည် 1TB နဲ့ over-provisioning အဆင့် 28% ရှိပါတယ်။

ဆားကစ်ဘုတ်၏အောက်ခြေတွင် Toshiba MLC NAND အပိုင်းခြောက်ပိုင်း၊ Micron DRAM အပိုင်းနှစ်ပိုင်းနှင့် PowerSafe connector ပါဝင်သည်။

နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း

ကျွန်ုပ်တို့၏ 800GB STEC s840 သုံးသပ်ချက် drive များသည် STEC 24950-15555-XC1 controller နှင့် SAS 6.0Gb/s interface ပါရှိသော Toshiba MLC NAND ကိုအသုံးပြုသည်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive များကို အောက်တွင်ဖော်ပြထားပြီး ရိုးရာ SLC-based SAS performance drive များအပြင် SLC နှင့်ဆင်တူသော စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ခံနိုင်ရည်ရှိသော MLC SAS ဖြစ်သည့် SMART Optimus တို့ပါဝင်သည်။

ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-

Lenovo ThinkServer RD240 ကိုအခြေခံ၍ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise testing platform တွင် benchmarked ပြုလုပ်ထားပါသည် ။ ThinkServer RD240 ကို အောက်ပါအတိုင်း configure လုပ်ထားပါသည်။

  • ၂ x Intel Xeon X5650 (2.66GHz, 12MB Cache)
  • Windows Server 2008 Standard Edition R2 SP1 64-Bit နှင့် CentOS 6.2 64-Bit
  • Intel 5500+ ICH10R ချစ်ပ်ဆက်
  • မှတ်ဉာဏ် - 8GB (2 x 4GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
  • LSI 9211 SAS/SATA 6.0Gb/s HBA

Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

Flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် သိုလှောင်မှုကိရိယာတစ်ခုစီ၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းအဆင့်တစ်လျှောက်တွင် ကွဲပြားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise storage benchmark လုပ်ငန်းစဉ်သည် drive ၏ preconditioning အဆင့်တွင် မည်သို့လုပ်ဆောင်သည်ကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းဖြင့် စတင်ပါသည်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive တစ်ခုစီကို ရောင်းချသူ၏ကိရိယာများကို အသုံးပြု၍ လုံခြုံစွာဖျက်ပစ်ပြီး၊ device ကို thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခုပါသော queue ဖြင့် thread ၁၆ ခု၏ လေးလံသောဝန်အောက်တွင် စမ်းသပ်မည့် workload တူညီသော steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးနောက်၊ thread/queue depth profile များစွာတွင် သတ်မှတ်ထားသော အကွာအဝေးများတွင် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် များများအသုံးပြုမှုအောက်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသပါသည်။

ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-

  • ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
  • ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
  • အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
  • နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)

ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise Synthetic Workload Analysis တွင် လက်တွေ့လုပ်ငန်းဆောင်တာများအပေါ် အခြေခံသည့် ပရိုဖိုင်လေးခု ပါဝင်သည်။ ဤပရိုဖိုင်များကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင် benchmark များအပြင် enterprise drive များအတွက် အသုံးများသော max 4K read/write speed နှင့် 8K 70/30 ကဲ့သို့သော ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်ထုတ်ဝေထားသော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရလွယ်ကူစေရန် တီထွင်ထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ရိုးရာ File Server နှင့် Webserver ဟူ၍ legacy mixed workloads နှစ်ခုကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပြီး တစ်ခုချင်းစီတွင် transfer size အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်ပါသည်။

  • 4K
    • ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
    • ၁၀၀% ၁၂၈K
  • ၈K ၇၀/၃၀
    • ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
    • ၁၀၀% ၁၂၈K
  • ဖိုင်ဆာဗာ
    • ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
    • 10% 512b၊ 5% 1k၊ 5% 2k၊ 60% 4k၊ 2% 8k၊ 4% 16k၊ 4% 32k၊ 10% 64k
  • ဝက်ဘ်ဆိုက်
    • 100% ဖတ်ပါ။
    • ၂၂% ၅၁၂ခ၊ ၁၅% ၁ထောင်၊ ၈% ၂ထောင်၊ ၂၃% ၄ထောင်၊ ၁၅% ၈ထောင်၊ ၂% ၁၆ထောင်၊ ၆% ၃၂ထောင်၊ ၇% ၆၄ထောင်၊ ၁% ၁၂၈ထောင်၊ ၁% ၅၁၂ထောင်

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုမှာ thread ၁၆ ခုနဲ့ queue ၁၆ ခုပါဝင်တဲ့ 100% 4K random write pattern ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ စုစုပေါင်း throughput ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် STEC s840 ဟာ ပျမ်းမျှ steady-state speed 16,000 IOPS write ရှိပြီး စမ်းသပ်မှု မိနစ် ၆၀ လောက်မှာ ရရှိခဲ့ပါတယ်။

STEC s840 သည် steady-state သို့ရောက်ရှိသည်နှင့် ပျမ်းမျှ latency 14-16ms ဖြင့် ချိန်ညှိခဲ့ပြီး ကျွန်ုပ်တို့စမ်းသပ်ခဲ့သော drive များထဲမှ အစိတ်ဝင်စားဖွယ်အကောင်းဆုံးပုံစံတစ်ခုဖြစ်သည်။

MLC-based ဒီဇိုင်းနဲ့တောင် STEC s840 ဟာ ဒီအမျိုးအစားထဲက drive အများစုထက် response time အများဆုံးနိမ့်ပြီး steady-state ရောက်တဲ့အခါ 100ms အောက်မှာပဲ ရှိနေခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 4K ကျပန်းရေးသားစမ်းသပ်မှုအတွင်း latency metrics တွေကို ထပ်မံလေ့လာကြည့်တဲ့အခါ s840 ရဲ့ latency standard deviation ဟာ ထိပ်ဆုံးမှာ ရှိနေပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှု၏ ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်း အပိုင်းကို ပြီးမြောက်ပြီးနောက် STEC s840 ၏ 100% 4K ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးသားခြင်းစွမ်းဆောင်ရည် နှစ်မျိုးလုံး၏ ရှည်လျားသော နမူနာများကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့ပါသည်။ single-port mode တွင် 86,171 IOPS ဖတ်ရှုခြင်းနှင့် 16,572 IOPS ရေးသားခြင်း၏ အမြင့်ဆုံး 4K throughput ကို ကျွန်ုပ်တို့ တိုင်းတာခဲ့ပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ 4K ဖတ်ရှုမှုစမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း ပျမ်းမျှ latency သည် 2.97ms တိုင်းတာခဲ့ပြီး ရေးသား latency သည် 15.44ms တိုင်းတာခဲ့ပြီး queue အနက် 256 ရှိသည်။

STEC s840 သည် အနိမ့်ဆုံး 4K read peak response time 15ms ရှိပြီး အမြင့်ဆုံး write latency 97.7ms ရှိသည်။

Enterprise SSD များတွင် တသမတ်တည်း latency သည် အဓိကကျသောကြောင့် STEC s840 သည် read နှင့် write latency standard deviation နှစ်ခုလုံးတွင် SLC-SSD pack ၏ အလယ်အလတ်သို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။

8K profile 70/30% read/write spread ကို အသုံးပြုထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး ရောနှောထားတဲ့ workload မှာ STEC s840 ဟာ SMART Optimus ရဲ့ နောက်မှာ ဒုတိယနေရာ ရရှိခဲ့ပါတယ်။ မိနစ် ၈၀ လောက်မှာ steady-state ကို ရောက်ရှိပြီးနောက် စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ 37,000-42,000 IOPS အကြား တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပါတယ်။

ထိရောက်သော queue အနက် ၂၅၆ ရှိသော STEC s840 သည် ပျမ်းမျှ latency ကို ထိန်းချုပ်ထားပြီး response time မှာ 7ms အောက်သာ ရှိသည်။

အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်သို့ပြောင်းသောအခါ၊ MLC-based STEC s840 သည် တည်ငြိမ်သောအခြေအနေသို့ရောက်ရှိသည်နှင့် ၎င်း၏အမြင့်ဆုံးအချိန်များကို 50ms အောက်တွင်ထားခဲ့သည်။

latency standard deviation ကို အသေးစိတ်လေ့လာကြည့်လျှင် STEC s840 သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ 8K 70/30 preconditioning segment တွင် အကောင်းဆုံး latency ဖြင့် အတည်ငြိမ်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ 100% 4K write test တွင် လုပ်ဆောင်ခဲ့သော fixed 16 thread၊ 16 queue max workload နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ ရောနှောထားသော workload profile များသည် thread/queue ပေါင်းစပ်မှုအမျိုးမျိုးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ချိန်ညှိပေးသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများတွင် ကျွန်ုပ်တို့သည် workload intensity ကို 2 threads နှင့် 2 queue မှ 16 threads နှင့် 16 queue အထိ တိုးချဲ့ထားသည်။ ချဲ့ထွင်ထားသော 8K 70/30 test တွင်၊ STEC s840 သည် load range အများစုတွင် အလွန်အားကောင်းသော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံးထိရောက်သော queue depths တွင်သာ သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့သည်။ enterprise conditions များတွင် activity အများစုသည် full saturation အောက်တွင် ဖြစ်ပေါ်နေသောကြောင့်၊ STEC s840 သည် 8K workloads ပါသည့် ပုံမှန်ထုတ်လုပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွင် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသဖွယ်ရှိသည်။

STEC s840 သည် 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုအများစုတွင် အမြန်ဆုံးပျမ်းမျှ latency ကို ပေးဆောင်ရာတွင် အခက်အခဲမရှိသော်လည်း အမြင့်ဆုံးထိရောက်သော queue depth အဆင့်များတွင်သာ SMART Optimus ထက် သာလွန်ပါသည်။

ထိရောက်သော queue အနက် ၄ မှ ၂၅၆ အထိ ဝန်အမျိုးမျိုးတွင် အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် STEC s840 သည် အနိမ့်ဆုံးအချိန်များဖြင့် ထိပ်ဆုံးတွင် ရှိနေသည်။ s840 သည် စမ်းသပ်မှုတစ်ခုလုံးအတွက် 50ms အောက်တွင် ရှိနေပြီး အများစုမှာ 40ms အောက်သာ ရှိသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုတွင် latency standard deviation သည် queue depths တစ်ခုလုံးတွင် တသမတ်တည်းရှိနေခဲ့ပြီး Hitachi SSD400S.B ထက် အနည်းငယ်သာ သာလွန်ခဲ့သည်။

နောက်ထပ် workload ကတော့ 512b ကနေ 512K အထိ ကျယ်ပြန့်တဲ့ transfer size အမျိုးမျိုးကို လွှမ်းခြုံထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ File Server profile ပါ။ ဒီအပိုင်းမှာတော့ STEC s840 ဟာ SMART Optimus နဲ့ SanDisk Lightning တို့နဲ့အတူ ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်နေဆဲပါ။

ကြိုတင်အခြေအနေအဆင့်သို့ မိနစ် ၁၀၀ မှ ၁၂၀ အထိ တည်ငြိမ်သောအခြေအနေသို့ ရောက်ရှိပြီးနောက်၊ STEC s840 သည် စမ်းသပ်မှု၏ ကျန်အပိုင်းတွင် ပျမ်းမျှ 11-13ms တုံ့ပြန်မှုအချိန် ရရှိခဲ့သည်။

File Server preconditioning စမ်းသပ်မှုမှာ အများဆုံး latency ကို နှိုင်းယှဉ်တာက အနည်းငယ်ရှုပ်ထွေးစေပါတယ်၊ SSD တစ်ခုစီဟာ တစ်ခုနဲ့တစ်ခု 50ms ပဲ တိုင်းတာတာကြောင့်ပါ။ STEC s840 ရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် interval တိုင်းမှာ peak response time အနိမ့်ဆုံးတစ်ခုနဲ့ 75ms ကျော်သာ တိုင်းတာနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ဒီအမျိုးအစားမှာ အကောင်းဆုံးက 60ms ဝန်းကျင်မှာ တိုင်းတာခဲ့ပြီး အဆိုးဆုံးက 150ms ဒါမှမဟုတ် ඊටအထက်မှာ တိုင်းတာခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှု၏ ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းအဆင့်တွင် latency standard deviation ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင်၊ STEC s840 သည် SanDisk Lightning နှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါက ဒုတိယနေရာတွင်ရှိသော SMART Optimus နှင့် နီးပါးတူညီပါသည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှု၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှုအဆင့်ကို ပြီးမြောက်ပြီးနောက်၊ 2T/2Q နှင့် 16T/16Q အကြား load တွင် SSD တစ်ခုစီ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာခဲ့သည်။ 8K 70/30 စမ်းသပ်မှုတွင် ကျွန်ုပ်တို့ သတိပြုမိသည့် မြန်နှုန်းနှင့် ဆင်တူစွာ၊ STEC s840 သည် အနိမ့်ဆုံး queue depths တွင် ဤအတန်းအစားတွင် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ခဲ့သည်။ queue depth သည် segment တစ်ခုစီတွင် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိသွားသည်နှင့်အမျှ SanDisk Lightning သည် ၎င်းကို ကျော်လွန်သွားသော်လည်း အလုံးစုံစွမ်းဆောင်ရည်တွင် အတန်းအစား၏ ထိပ်ဆုံးတွင် ရှိနေဆဲဖြစ်သည်။

ပျမ်းမျှ latency ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် STEC s840 ဟာ SMART Optimus နဲ့ SanDisk Lightning နှစ်မျိုးလုံးနဲ့ ကောင်းကောင်းအလုပ်လုပ်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှုတွင် load တစ်ခုစီတွင် STEC s840 သည် ထိရောက်သော queue အနက်အပိုင်းအခြားတွင် pack ၏အလယ်အလတ်တွင်ရောက်ရှိခဲ့ပြီး load အများစုအတွက် max response time များသည် 50ms အောက်တွင်ရှိနေပြီး အမြင့်ဆုံး queue အနက်တွင် 100ms အောက်သို့ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။

လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစား ကျယ်ပြန့်လာခြင်းနှင့်အတူ SSD တစ်ခုစီသည် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ထိန်းသိမ်းရန် ပိုမိုကြိုးစားလုပ်ဆောင်လျက်ရှိသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် STEC s840 သည် အမြန်ဆုံး SLC-based SSD များဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး ၎င်း၏ မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်ဖွဲ့စည်းပုံတွင် MLC NAND ကိုလည်း အသုံးပြုသည့် SMART Optimus ထက် latency ကို ပိုမိုတသမတ်တည်းထားရှိခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှု အလုပ်ပမာဏဟာ ရိုးရာ 100% read activity Web Server စမ်းသပ်မှုကိုယူပြီး SSD တစ်ခုစီကို ကြိုတင်ပြင်ဆင်ဖို့ 100% write ကို ပြောင်းပြန်လှန်ပါတယ်။ ဒီအပိုင်းမှာ SanDisk Lightning LB 406S ဟာ အခြားနှိုင်းယှဉ်နိုင်တဲ့ s840 အပါအဝင် စွမ်းဆောင်ရည်နိမ့်တဲ့ တခြား throughput မြင့်မားပါတယ်။

ထိရောက်သော queue အနက် 256 တွင် 100% ရေးသားမှုကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်မှု workload ဖြင့် STEC s840 သည် steady-state သို့ရောက်ရှိသည်နှင့် ပျမ်းမျှ latency 40ms ခန့်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server workload တွင် preconditioning လုပ်ငန်းစဉ်တစ်လျှောက်လုံးတွင် STEC s840 သည် ၎င်း၏ အမြင့်ဆုံး response time များကို 150-200ms အကြား ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပြီး ၎င်းသည် ထိပ်တန်းစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော SLC-based SSD အများစုနှင့် အတူတူပင်ဖြစ်သည်။

အမြင့်ဆုံး latency မှ အလုံးစုံ latency တသမတ်တည်းရှိမှုသို့ ကျွန်ုပ်တို့၏ အာရုံစိုက်မှုကို ပြောင်းလဲခြင်းဖြင့် STEC s840 သည် Web Server ကြိုတင်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုတွင် အနိမ့်ဆုံး စံသွေဖည်မှုကို ပေးဆောင်ခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server စမ်းသပ်မှု ကျန်ရှိချိန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် 100% read activity သို့ ပြန်ပြောင်းပါသည် (ကြိုတင်အခြေအနေမှာ 100% write ဖြစ်ပါသည်)။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင်၊ STEC s840 သည် နိမ့်သော effective queue depth ranges များတွင် အုပ်စုတွင် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ထပ်မံပေးဆောင်ခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံးအဆင့်များတွင်သာ သာလွန်ခဲ့ပါသည်။

STEC s840 မှာ run ထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ Web Server profile ရဲ့ ပျမ်းမျှ latency က အမြင့်ဆုံးထိရောက်တဲ့ queue depth level တွေကလွဲရင် အားလုံးမှာ နှိုင်းယှဉ်လို့ရတဲ့ SLC-class enterprise SSD တွေထက် အနည်းငယ်သာလွန်ကြောင်း ပြသခဲ့ပါတယ်။

STEC s840 မှ Web Server စမ်းသပ်မှု၏ 100% read အပိုင်းတွင် အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များကို အမြင့်ဆုံး workload အားလုံးတွင် 50ms အောက်ဖြင့် တိုင်းတာခဲ့သည်။ ၎င်းသည် ၎င်း၏အတန်းအစားတွင် ထိပ်ဆုံးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး Hitachi SSD400S.B ဖြင့် အပြတ်အသတ် ရပ်တည်နိုင်ခဲ့သည်။

Web Server စမ်းသပ်မှု၏ ကျွန်ုပ်တို့၏ standard deviation အပိုင်းရှိ latency ကို အနီးကပ်ကြည့်လျှင် STEC s840 သည် အမြင့်ဆုံးထိရောက်သော queue depth မှလွဲ၍ နေရာအများစုတွင် ဦးဆောင်နေကြောင်း ပြသခဲ့သည်။

ကောက်ချက်

STEC s840 SSD သည် mainstream နှင့် performance enterprise ဈေးကွက်များကို တိကျစွာပစ်မှတ်ထားသော်လည်း ဦးဆောင် SLC NAND အစားထိုးများထက် ပိုမိုကောင်းမွန်သောတန်ဖိုးအဆိုပြုချက်ကို ပေးစွမ်းသည်။ MLC NAND ကို အသုံးပြုခြင်းနှင့် ၎င်းတို့၏ကိုယ်ပိုင် controller ပိုင်ဆိုင်ခြင်းဖြင့် STEC သည် drive စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ခံနိုင်ရည် နှစ်မျိုးလုံးကို မောင်းနှင်နိုင်ပြီး အထင်ကြီးလောက်သောတန်ဖိုးအဆိုပြုချက်ကို ပေးဆောင်နိုင်သည်။ STEC သည် in-house controller ကို အသုံးပြုခြင်းဖြင့် ပံ့ပိုးမှုနှင့် အင်ဂျင်နီယာအားသာချက်ရှိပြီး flash storage လုပ်ငန်းတွင် နှစ် ၂၀ နီးပါး အတွေ့အကြုံရှိသော IP portfolio ကြောင့် အလုံးစုံ package ကို ပိုမိုအားကောင်းစေသည်။ 

ကျွန်ုပ်တို့၏ စွမ်းဆောင်ရည်ရလဒ်များတွင် ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ခဲ့ရသည့်အတိုင်း s840 သည် SLC-based drive အများစုနှင့် နှိုင်းယှဉ်လျှင်ပင် board တစ်ခုလုံးတွင် အလွန်ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။ အခြား drive များသည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရရှိရန် ပိုမိုထူးချွန်သော request များလိုအပ်သည့် queue depth နိမ့်သော workload များတွင် အထူးသဖြင့် drive သည် သိသာထင်ရှားသော အားသာချက်ကို ပေးစွမ်းနိုင်သည့် ရောနှောထားသော workload များတွင် ကောင်းစွာလုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့သည်။ MLC NAND ကို အသုံးပြုခြင်းဖြင့်ပင် STEC သည် အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များတွင် လွှမ်းမိုးနိုင်ခဲ့ပြီး ၎င်း၏ SLC-based ပြိုင်ဘက်များနှင့် အကြိမ်ပေါင်းများစွာ ယှဉ်ပြိုင်နိုင်သည့် အလွန်ကောင်းမွန်သော latency standard deviation ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။ ဤအားသာချက်များကို ကျွန်ုပ်တို့၏ Web Server နှင့် File Server profile များကဲ့သို့ transfer size အများအပြားရှိသော workload များတွင် အထင်ရှားဆုံးဖြစ်သည်။

STEC သည် SLC-based ထုတ်ကုန်များဖြင့် ပြည့်နှက်နေသော နေရာတွင် မြင့်မားသောစွမ်းဆောင်ရည်နှင့် မြင့်မားသောခံနိုင်ရည်ကို ပေးဆောင်သည့် MLC-based drive ကို မကြာသေးမီလများအတွင်း ကမ်းလှမ်းခဲ့သည့် ဒုတိယမြောက်ထုတ်လုပ်သူဖြစ်သည်။ Enterprise ဝယ်ယူသူများသည် ကုန်ကျစရိတ်လျှော့ချရန် နည်းလမ်းများကို ဆက်လက်ရှာဖွေနေသောကြောင့် SSD နယ်ပယ်တွင် ကျယ်ပြန့်သော IP ကို ​​အသုံးချနိုင်ပြီး ကုန်ကျစရိတ်များကို လျှော့ချခြင်းဖြင့် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ဆက်လက်မြှင့်တင်ပေးသည့် ထုတ်ကုန်များကို ကမ်းလှမ်းနိုင်သည့် ထုတ်လုပ်သူများသည် ဤဈေးကွက်တွင် အထောက်အကူဖြစ်စေမည်ဖြစ်သည်။

Pros

  • ကျွန်ုပ်တို့၏ ရောနှောထားသော workloads အများအပြားတွင် thread/queue level အမျိုးမျိုးတွင် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်
  • workload အားလုံးတွင် အမြင့်ဆုံး latency နိမ့်ပြီး latency standard deviation မြင့်မားခြင်း
  • MLC NAND မှ SLC ကဲ့သို့သော စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် ခံနိုင်ရည်ကို မောင်းနှင်ရန် in-house controller ကို အသုံးပြုသည်

အားနည်းချက်များ

  • သိပ်သည်းဆအများဆုံး ၉.၅ မီလီမီတာပုံစံဖြင့် မရရှိနိုင်ပါ။

အောက်ဆုံးလိုင်း

STEC s840 6Gb/s SAS enterprise SSD သည် thread နှင့် queue level များ full saturation အောက်ရှိ လက်တွေ့ကမ္ဘာအခြေအနေများတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ workloads အများအပြားတွင် လုပ်ငန်းဦးဆောင်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ ၎င်း၏ I/O စွမ်းဆောင်ရည်မြင့်မားသော်လည်း၊ မြင့်မားသောထိရောက်သော queue depths များတွင် standard deviation အလွန်နိမ့်သော peak latency ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ပြီး commodity NAND ဖြင့်ပင် SLC-based SSD ၏အစွမ်းသတ္တိကို ပြသနေပါသည်။

ကုန်ပစ္စည်းစာမျက်နှာ

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

ကီဗင် အိုဘရိုင်ယန်

StorageReview Lab အတွင်းမှာ ထုတ်ကုန်တွေကို အကဲဖြတ်ပြီး စမ်းသပ်ပတ်ဝန်းကျင်အသစ်တွေကို တီထွင်ဖို့ လုပ်ငန်းနယ်ပယ်က ခေါင်းဆောင်တွေနဲ့ ပူးပေါင်းလုပ်ဆောင်နေပါတယ်။ အိမ်မှာ ကျွန်မ မိသားစုကို ပြုစုပျိုးထောင်နေပါတယ်။