Toshiba ရဲ့ PX02SM ဟာ 1.6TB အထိ သိုလှောင်နိုင်တဲ့ eMLC NAND နဲ့ dual port SAS 12Gb/s interface အသစ်တို့ ပါဝင်တဲ့ high performance enterprise-class SSD တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ PX02SM ဟာ ကျွန်တော်တို့ သုံးသပ်ခဲ့တဲ့ Toshiba MKx001GRZB Enterprise SSD ကို အဆင့်မြှင့်တင်ထားပါတယ် ။ အရင်က Toshiba ရဲ့ 2.5" 15mm form factor မှာ 32nm SLC NAND နဲ့ SAS 6Gb/s ပါဝင်တဲ့ ထိပ်တန်း enterprise SSD တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ဒီတစ်ခါမှာတော့ Toshiba PX02SM ကို 15mm ကနေ 7mm အထိ လျှော့ချထားတဲ့ 2.5" form factor နဲ့ ဈေးကွက်ထဲ ရောက်လာပါတယ် (1.6TB မော်ဒယ်အတွက် 15mm ပဲ ရှိပါသေးတယ်)။ ထို့အပြင် Toshiba ဟာ eMLC NAND ကို အသုံးပြုဖို့ ရွေးချယ်ခဲ့ပြီး ခံနိုင်ရည်နဲ့ ကုန်ကျစရိတ် သက်သာမှု ပိုမိုမြင့်မားလာတာကြောင့် အဖွဲ့အစည်းတွေရဲ့ IT ဘတ်ဂျက်တွေအတွက် ဈေးနှုန်းသက်သာစွာ ရရှိစေပါတယ်။
Toshiba ရဲ့ PX02SM ဟာ PX02SM၊ PX02AM နဲ့ PX03AN drives တွေပါဝင်တဲ့ PX-series အသစ်ရဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုဖြစ်ပြီး ဈေးနှုန်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် ကွဲပြားပေမယ့် အားလုံးက ပါဝါဆုံးရှုံးမှုကာကွယ်မှုကို ပေးစွမ်းပါတယ်။ PX02SM ဟာ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်သတ်မှတ်ချက်တွေနဲ့ ပိုမိုကောင်းမွန်လာတဲ့ error correction အတွက် layered ECC တွေအပြင် လုံခြုံရေးပိုမိုကောင်းမွန်စေဖို့ cryptographic erase ပါဝင်တဲ့ လုံခြုံရေးမော်ဒယ်တွေ ပါဝင်တဲ့ အမြင့်ဆုံး drive တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ PX02AM ကို အများစုတူညီတဲ့ features တွေ ပေးစွမ်းနိုင်ပေမယ့် SAS 6Gb/s interface ပါရှိပါတယ်။ PX03AN ကို entry enterprise ဈေးကွက်အတွက် ရည်ရွယ်ထုတ်လုပ်ထားပြီး ကုန်ကျစရိတ်သက်သာမှုအတွက် 19nm MLC NAND ပါရှိပါတယ်။
လုပ်ငန်းနယ်ပယ်မှာ ပထမဆုံးအကြိမ်အဖြစ် PX02SM နဲ့အတူ ထူးခြားတဲ့ SAS 12Gb/s interface ကိုလည်း တခြားသူတွေ ကြေညာခဲ့ပေမယ့် အခုအချိန်အထိ Toshiba တစ်ခုတည်းကသာ ရောင်းချနေပါတယ်။ ဒီလိုလုပ်ဆောင်ခြင်းအားဖြင့် Toshiba ဟာ SAS 12Gb/s HBA တွေကို ဈေးကွက်ထဲ မရောက်ရှိသေးတဲ့အတွက် ထိပ်တန်းနေရာကို ရောက်နေပါတယ်။ ရှေ့ဆက်ပြီး interface အသစ်ကို ပံ့ပိုးပေးတဲ့ server တွေဟာ သူတို့ရဲ့ sequential workload read and write activity မှာ စွမ်းဆောင်ရည် သိသိသာသာ တိုးတက်လာမှာပါ။ တစ်ချိန်တည်းမှာပဲ၊ SAS 12Gb/s အတွက် server support က အကန့်အသတ်ရှိနေဆဲဖြစ်ပေမယ့် Toshiba PX02SM ဟာ SAS 6Gb/s နဲ့ backwards compatible ဖြစ်ပြီး interface ကနေတစ်ဆင့် throughput အများကြီး ပေးစွမ်းနိုင်မှာပါ။ drive တွေကို အသုံးပြုပြီး SAS 12Gb/s ကို ပံ့ပိုးပေးတဲ့ server တွေ မပိုင်ဆိုင်သေးတဲ့ အဖွဲ့အစည်းတွေဟာ နောက်ပိုင်းမှာ သူတို့ရဲ့ server တွေကို upgrade လုပ်ရင် စွမ်းဆောင်ရည် တိုးတက်လာမှာ ဖြစ်ပါတယ်။
Toshiba PX02SM ကို ငါးနှစ်ကန့်သတ်အာမခံဖြင့် 200GB၊ 400GB၊ 800GB နှင့် 1.6TB စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏သုံးသပ်ချက်မော်ဒယ်မှာ 400GB စွမ်းရည်ဖြစ်သည်။
Toshiba PX02SM သတ်မှတ်ချက်များ
- စွမ်းရည်
- 200GB (PX02SMF020, PX02SMU020)
- 400GB (PX02SMF040, PX02SMU040)
- 800GB (PX02SMF080, PX02SMU080)
- 1.6TB (PX02SMB160, PX02SMQ160)
- NAND: 24nm eMLC
- အင်တာဖေ့စ်: SAS 6Gb/s နှင့် 12Gb/s
- ပုံစံအညွှန်း: ၂.၅” SFF x ၇ မီလီမီတာ အမြင့် (၁.၆TB မော်ဒယ်အတွက် ၁၅ မီလီမီတာ)
- performance
- စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု (စဉ်ဆက်မပြတ်): 900MB/s
- စဉ်ဆက်မပြတ်ရေးသားမှု (စဉ်ဆက်မပြတ်): 400MB/s
- ကျပန်းဖတ်ရှုမှု 4k (IOPS): 120,000
- ကျပန်းရေးသားမှု 4k (IOPS): 30,000
- ပတ်ဝန်းကျင်ထိန်းသိမ်းရေး
- အပူချိန် – လည်ပတ်မှု ၀° မှ ၅၅°C အထိ
- အပူချိန် – လည်ပတ်မှုမရှိ -၄၀° မှ ၇၀°C (-၄၀° မှ ၁၅၈°F)
- တုန်ခါမှု – လည်ပတ်မှု ၉.၈ m/s² (1G)
- တုန်ခါမှု – လည်ပတ်မှုမရှိသော ၄၉ မီတာ/စက္ကန့်² (၅ ဂရမ်)
- ရှော့ခ် – လည်ပတ်မှု ၉,၈၀၀ m/s² (၁,၀၀၀G ၀.၅ မီလီစက္ကန့်၊ ½ ဆိုင်း)
- ရှော့ခ် – လည်ပတ်မှုမရှိသော ၉,၈၀၀ m/s² (၁,၀၀၀G ၀.၅ မီလီစက္ကန့်၊ ½ ဆိုင်း)
- ပါဝါဆုံးရှုံးမှုကာကွယ်ရေး
- ခံနိုင်ရည် TBW: 3.7PB (200GB)၊ 7.3PB (400GB)၊ 14.6PB (800GB)၊ 29.2PB (1.6TB)
- MTTF: ၂ သန်း နာရီ
- အတိုင်းအတာ (WxDxH): 69.85 mm x 100 mm x 7.0 mm
- အလေးချိန် ၈၂ ဂရမ်
- ၅ နှစ် အကန့်အသတ်ရှိသော အာမခံ
ဗီဒီယို ခြုံငုံသုံးသပ်ချက်
ဒီဇိုင်းနှင့်တည်ဆောက်ပါ
စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် Enterprise SSD နယ်ပယ်ရှိ အခြား drive အများစုသည် 15mm form factor ကို အသုံးပြုကြသော်လည်း Toshiba PX02SM သည် ပါးလွှာသော 7mm (1.6TB မော်ဒယ်အတွက် 15mm ဖြစ်သော်လည်း) နှင့် 2.5" form factor ဖြင့် ထွက်ရှိသည်။ drive ၏ အပြင်ပိုင်းသည် လုပ်ဆောင်နိုင်စွမ်းရှိပြီး တောက်ပြောင်မှုမရှိဘဲ မည်သည့်အသုံးချမှုအတွက်မဆို ခိုင်ခံ့သည်ဟု ခံစားရသည်။ Toshiba သည် ၎င်းတို့၏ ယခင်မော်ဒယ်တွင် ပုံသွင်းထားသော အလူမီနီယမ်ကိုယ်ထည်ကို အသုံးပြုထားပြီး ၎င်းသည် ထုထည်ကို လျှော့ချပေးပြီး Toshiba အား 7mm z-height ကို ပိုမိုလွယ်ကူစွာ ရောက်ရှိနိုင်စေပါသည်။
PX02SM SSD ၏ ရှေ့ဘက်တွင် ပါဝါနှင့်ဒေတာအတွက် စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်း SAS ချိတ်ဆက်မှုရှိပြီး SAS 6Gb/s နှင့် နောက်ပြန်သဟဇာတဖြစ်ပြီး SAS 12Gb/s နှင့် ရှေ့သို့သဟဇာတဖြစ်သည်။
အထဲမှာ Marvell ပူးတွဲအမှတ်တံဆိပ်နဲ့ TC58NC9036GTC SAS 12Gb/s တွဲဖက်အသုံးပြုနိုင်တဲ့ controller ပါရှိပါတယ်။ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 400GB review model မှာ 16 24nm eMLC Toshiba NAND die package တွေပါဝင်ပြီး တစ်ခုစီမှာ 32 GB စွမ်းရည်ရှိပါတယ်။ ဒါကြောင့် drive ကို raw capacity 512GB နဲ့ unformatted capacity 400GB ရရှိစေပါတယ်။
နောက်ခံနှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော အရာများကို စမ်းသပ်ခြင်း
Toshiba PX02SM သည် Marvell ပူးတွဲအမှတ်တံဆိပ် TC58NC9036GTC controller နှင့် SAS 12Gb/s ကို ပံ့ပိုးပေးသော interface ပါရှိသော 24nm eMLC NAND ကိုအသုံးပြုသည်။ သို့သော် SAS 12Gb/s HBA များကို ယေဘုယျအားဖြင့် ဈေးကွက်တွင် မရရှိနိုင်သေး သို့မဟုတ် ရင့်ကျက်မှုမရှိသေးပါ။ ထို့ကြောင့်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် မူလ benchmark များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ stabilized SAS 6Gb/s ဖြင့် PX02SM ကို စမ်းသပ်နေပြီး အစောပိုင်း SAS 12Gb/s စွမ်းဆောင်ရည်ကို လွှမ်းခြုံထားသည့် လာမည့်ဆောင်းပါးတစ်ပုဒ်ကို ရေးပါမည်။
ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-
- Toshiba MKx001GRZB eSSD (၄၀၀GB၊ Marvell 88SS9032-BLN2၊ Toshiba 32nm SLC NAND၊ 6.0Gb/s SAS)
- OCZ Talos 2 C (၄၀၀GB၊ SandForce SF-၂၅၀၀ ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm MLC NAND၊ 6.0Gb/s SAS)
- OCZ Talos 2 R (၄၀၀GB၊ SandForce SF-၂၅၀၀ ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm MLC NAND၊ 6.0Gb/s SAS)
- ဟီတာချီ SSD400M (၄၀၀GB၊ Intel EW29AA31AA1 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Intel 25nm eMLC NAND၊ 6.0Gb/s SAS)
- စမတ် အော့ပတီမတ်စ် (၄၀၀GB၊ ပြင်ပထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Toshiba 34nm MLC NAND၊ 6.0Gb/s SAS)
- STEC s842 (s840 စီးရီး) (၈၀၀GB၊ STEC ၂၄၉၅၀-၁၅၅၅၅-XC၁ ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ Toshiba MLC NAND၊ 6.0Gb/s SAS)
SAS/SATA enterprise SSD အားလုံးကို Lenovo ThinkServer RD630 ကိုအခြေခံထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ဒုတိယမျိုးဆက် enterprise testing platform မှာ benchmark လုပ်ထားပါတယ် ။ ဒီ Linux-based testing platform အသစ်မှာ LSI 9207-8i HBA လိုမျိုး နောက်ဆုံးပေါ် interconnect hardware အပြင် အကောင်းဆုံး flash performance အတွက် ရည်ရွယ်ထားတဲ့ I/O scheduling optimization တွေလည်း ပါဝင်ပါတယ်။ synthetic benchmark တွေအတွက် Linux အတွက် FIO version 2.0.10 နဲ့ Windows အတွက် version 2.0.12.2 တို့ကို အသုံးပြုပါတယ်။
- ၂ x Intel Xeon E5-2620 (2.0GHz, 15MB Cache, 6-cores)
- Intel C602 ချစ်ပ်ဆက်
- မှတ်ဉာဏ် - 16GB (2 x 8GB) 1333Mhz DDR3 မှတ်ပုံတင်ထားသော RDIMM များ
- Windows Server 2008 R2 SP1 64-bit၊ Windows Server 2012 Standard၊ CentOS 6.3 64-bit
- 100GB မိုက်ခရွန် RealSSD P400e SSD ကို စတင်ပါ
- LSI 9211-4i SAS/SATA 6.0Gb/s HBA (boot SSDs အတွက်)
- LSI 9207-8i SAS/SATA 6.0Gb/s HBA (SSD သို့မဟုတ် HDD များကို benchmarking လုပ်ရန်အတွက်)
- Mellanox ConnectX-3 10GbE PCIe 3.0 အဒက်တာ
- Mellanox ConnectX-3 InfiniBand PCIe 3.0 အဒက်တာ
အပလီကေးရှင်း စွမ်းဆောင်ရည် ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
Enterprise ဈေးကွက်မှာ ထုတ်ကုန်တွေက စာရွက်ပေါ်မှာ ဘယ်လိုစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတယ်လို့ ပြောဆိုထားသလဲ နဲ့ production environment မှာ ဘယ်လိုစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသလဲဆိုတာကြားမှာ ကြီးမားတဲ့ ကွာခြားချက်ရှိပါတယ်။ ပိုကြီးတဲ့စနစ်တွေရဲ့ အစိတ်အပိုင်းတစ်ခုအနေနဲ့ storage ကို အကဲဖြတ်ဖို့ရဲ့ အရေးပါမှုကို ကျွန်တော်တို့ နားလည်ပါတယ်၊ အရေးကြီးဆုံးကတော့ အဓိက enterprise application တွေနဲ့ အပြန်အလှန်ဆက်သွယ်တဲ့အခါ storage က ဘယ်လောက် responsive ဖြစ်လဲဆိုတာပါပဲ။ ဒီအတွက်ကြောင့် SysBench မှတစ်ဆင့် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ မူပိုင် MarkLogic NoSQL Database Storage Benchmark နဲ့ MySQL စွမ်းဆောင်ရည် အပါအဝင် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ပထမဆုံး application စမ်းသပ်မှုတွေကို စတင်လိုက်ပါပြီ ။
ကျွန်ုပ်တို့၏ MarkLogic NoSQL Database ပတ်ဝန်းကျင်တွင်၊ 200GB ထက်ပိုသော သို့မဟုတ် ညီမျှသော အသုံးပြုနိုင်သော စွမ်းရည်ရှိသော SATA သို့မဟုတ် SAS SSD လေးခု၏ အုပ်စုများကို ကျွန်ုပ်တို့ စမ်းသပ်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ NoSQL database သည် database node လေးခုအကြား ညီတူညီမျှ ခွဲဝေအလုပ်လုပ်ရန် နေရာလွတ် 650GB ခန့် လိုအပ်ပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်ပတ်ဝန်းကျင်တွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် SCST host တစ်ခုကို အသုံးပြုပြီး JBOD တွင် SSD တစ်ခုစီကို တင်ပြပြီး database node တစ်ခုလျှင် တစ်ခုစီ ခွဲဝေပေးပါသည်။ စမ်းသပ်မှုသည် ၂၄ ကြိမ်ကြာအောင် ထပ်ခါတလဲလဲ လုပ်ဆောင်ပြီး ဤအမျိုးအစားရှိ SSD များအတွက် စုစုပေါင်း ၃၀ မှ ၃၆ နာရီကြား လိုအပ်သည်။ MarkLogic software မှ မြင်တွေ့ရသော internal latency များကို တိုင်းတာခြင်းဖြင့်၊ SSD တစ်ခုစီအတွက် စုစုပေါင်းပျမ်းမျှ latency နှင့် interval latency နှစ်မျိုးလုံးကို မှတ်တမ်းတင်ပါသည်။
MarkLogic NoSQL database benchmark ရဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ overall average latency ranking မှာ Toshiba PX02SM ဟာ 3.538ms response time နဲ့ Hitachi SSD400M နဲ့ OCZ Talos 2 R တို့က 2.5-2.6ms နဲ့ Smart Optimus တို့က 1.692ms response time နဲ့ ယှဉ်ရင် သာလွန်နေပါတယ်။
Smart Optimus သည် MLC SAS အုပ်စုတွင် အနိမ့်ဆုံး latency ကို ပေးစွမ်းခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံးအချိန်များမှာ 6-11ms အတိုင်းအတာအတွင်း ရှိသည်။
400GB Hitachi SSD400M သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ MarkLogic latency တိုင်းတာမှုများတွင် ဒုတိယနေရာတွင် ရှိနေပြီး latency အမြင့်ဆုံးမှာ 10-25ms အကြားရှိပြီး အများစုမှာ journal write latency မှ လာပါသည်။
OCZ Talos 2 R သည် SSD400M ထက် အနီးကပ်နောက်ကျကျန်ခဲ့ပြီး ၎င်း၏ အမြင့်ဆုံး latency သည် 9-32ms အကြားရှိပြီး ၎င်း၏ အမြင့်ဆုံးထိပ်များသည် merge write လုပ်ဆောင်ချက်များမှ လာပါသည်။
Toshiba PX02SM SSD သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ MLC SAS MarkLogic စွမ်းဆောင်ရည်အုပ်စုတွင် နောက်ဆုံးမှ ရပ်တည်ခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံး latency မှာ 10-30ms အတွင်း ရှိပြီး အများစုမှာ journal write latency မြင့်မားခြင်းမှ လာပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ် application test တွင် OLTP activity ၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာသည့် SysBench မှတစ်ဆင့် Percona MySQL database test ပါဝင်သည်။ ဤ testing configuration တွင် Lenovo ThinkServer RD630s အုပ်စုတစ်ခုကို အသုံးပြုပြီး database environment တစ်ခုကို single SATA, SAS သို့မဟုတ် PCIe drive ပေါ်တွင် load လုပ်သည်။ ဤ test သည် thread ၂ ခုမှ ၃၂ ခုအတွင်း ပျမ်းမျှ TPS (Transactions Per Second)၊ ပျမ်းမျှ latency နှင့် ပျမ်းမျှ 99th percentile latency တို့ကို တိုင်းတာသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ SysBench စမ်းသပ်မှုများတွင် Toshiba PX02SM သည် thread ၂ ခုတွင် 215 TPS မှ thread ၃၂ ခုတွင် 1487 TPS အထိ ပျမ်းမျှ TPS ဖြင့် ထိပ်ဆုံးတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
SysBench ရှိ Toshiba PX02SM မှ ပျမ်းမျှ latency သည် thread ၂ ခုတွင် 9.2ms မှ thread ၃၂ ခုတွင် 21.52ms အထိ တိုးလာသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ SysBench စမ်းသပ်မှုတွင် ၉၉ ရာခိုင်နှုန်း latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Toshiba PX02SM သည် thread ၃၂ ခုတွင် STEC s842 နှင့် Hitachi SSD400M ထက် အနည်းငယ်သာလွန်သော်လည်း အမြင့်ဆုံး midrange latency ဖြင့် pack ၏အောက်ခြေတွင် ရှိနေသည်။
Enterprise Synthetic Workload ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း
Flash စွမ်းဆောင်ရည်သည် သိုလှောင်မှုကိရိယာတစ်ခုစီ၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ခြင်းအဆင့်တစ်လျှောက်တွင် ကွဲပြားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise storage benchmark လုပ်ငန်းစဉ်သည် drive ၏ preconditioning အဆင့်တွင် မည်သို့လုပ်ဆောင်သည်ကို ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်းဖြင့် စတင်ပါသည်။ နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive တစ်ခုစီကို ရောင်းချသူ၏ကိရိယာများကို အသုံးပြု၍ လုံခြုံစွာဖျက်ပစ်ပြီး၊ device ကို thread တစ်ခုလျှင် ၁၆ ခုပါသော queue ဖြင့် thread ၁၆ ခု၏ လေးလံသောဝန်အောက်တွင် စမ်းသပ်မည့် workload တူညီသော steady-state သို့ ကြိုတင်ပြင်ဆင်ပြီးနောက်၊ thread/queue depth profile များစွာတွင် သတ်မှတ်ထားသော အကွာအဝေးများတွင် စမ်းသပ်ပြီး အသုံးပြုမှုအနည်းငယ်နှင့် များများအသုံးပြုမှုအောက်တွင် စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသပါသည်။
ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်ခြင်းနှင့် မူလတည်ငြိမ်အခြေအနေစမ်းသပ်မှုများ-
- ပမာဏ (ဖတ်+ရေး IOPS စုစည်းမှု)
- ပျမ်းမျှ နှောင့်နှေးမှု (ဖတ်+ရေး နှောင့်နှေးမှု အတူတကွ ပျမ်းမျှ)
- အများဆုံး နှောင့်နှေးမှု (အမြင့်ဆုံး ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ရေးရန် နှောင့်နှေးမှု)
- နှောင့်နှေးမှု စံသွေဖည်မှု (ဖတ်+ရေး စံသွေဖည်မှုကို ပျမ်းမျှပေါင်းစပ်ထားသည်)
ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise Synthetic Workload Analysis တွင် လက်တွေ့လုပ်ငန်းဆောင်တာများအပေါ် အခြေခံသည့် ပရိုဖိုင်လေးခု ပါဝင်သည်။ ဤပရိုဖိုင်များကို ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင် benchmark များအပြင် enterprise drive များအတွက် အသုံးများသော max 4k read and write speed နှင့် 8k 70/30 ကဲ့သို့သော ကျယ်ကျယ်ပြန့်ပြန့်ထုတ်ဝေထားသော တန်ဖိုးများနှင့် နှိုင်းယှဉ်ရလွယ်ကူစေရန် တီထွင်ထားပါသည်။ ကျွန်ုပ်တို့သည် ရိုးရာ File Server နှင့် Webserver ဟူ၍ legacy mixed workloads နှစ်ခုကိုလည်း ထည့်သွင်းထားပြီး တစ်ခုချင်းစီတွင် transfer size အမျိုးမျိုးကို ပေးဆောင်ပါသည်။
- 4k
- ၁၀၀% ဖတ်ရန် သို့မဟုတ် ၁၀၀% ရေးသားရန်
- ၁၀၀% ၁၂၈k
- ၈၀၀၀၇၀/၃၀
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- ၁၀၀% ၁၂၈k
- ဖိုင်ဆာဗာ
- ၇၀% ဖတ်၊ ၃၀% ရေးသား
- 10% 512b၊ 5% 1k၊ 5% 2k၊ 60% 4k၊ 2% 8k၊ 4% 16k၊ 4% 32k၊ 10% 64k
- ဝက်ဘ်ဆိုက်
- 100% ဖတ်ပါ။
- ၂၂% ၅၁၂ခ၊ ၁၅% ၁ထောင်၊ ၈% ၂ထောင်၊ ၂၃% ၄ထောင်၊ ၁၅% ၈ထောင်၊ ၂% ၁၆ထောင်၊ ၆% ၃၂ထောင်၊ ၇% ၆၄ထောင်၊ ၁% ၁၂၈ထောင်၊ ၁% ၅၁၂ထောင်
ကျွန်ုပ်တို့၏ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုသည် 16T/16Q load ဖြင့် 100% 4k random write performance ကို တိုင်းတာသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် Toshiba PX02SM သည် burst performance တွင် 50,500 IOPS ဖြင့် စမ်းသပ်ခဲ့ပြီး drive သည် steady-state အနီးသို့ နီးကပ်လာသည်နှင့်အမျှ 28,500 IOPS ဝန်းကျင်တွင် တည်ငြိမ်သွားခဲ့သည်။ ကိန်းဂဏန်းနှစ်ခုစလုံးသည် အုပ်စုတွင် ဒုတိယအကောင်းဆုံးဖြစ်သည်။
16T/16Q ဝန်အား မြင့်မားစွာဖြင့် Toshiba PX02SM သည် burst တွင် 5.05ms တိုင်းတာခဲ့ပြီး steady-state အနီးသို့ ရောက်သည်နှင့် 9ms ဝန်းကျင်အထိ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။ PX02SM သည် ခဏတာ ဦးဆောင်မှုဖြင့် စတင်ခဲ့သော်လည်း နောက်ပိုင်းတွင် Smart Optimus မှ အသာစီးရခဲ့သည်။
SSD များအကြား အများဆုံး latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Toshiba PX02SM တွင် steady-state တွင် အများဆုံး response time 60-90ms အထိ ရှိသည် - ယင်းအကွာအဝေးသည် အုပ်စုရှိ drive များ၏ ပိုမိုကောင်းမွန်သော ကိန်းဂဏန်းများနှင့် နီးကပ်စွာ တည်ရှိသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 4k ကျပန်းရေးသားမှုအလုပ်ပမာဏရှိ latency တသမတ်တည်းရှိမှုကို အနီးကပ်ကြည့်လျှင် Toshiba PX02SM သည် 6ms ဝန်းကျင်တွင်သာ ပထမနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။
၆ နာရီကြာ ကြိုတင်အခြေအနေပြုလုပ်ပြီးနောက် Toshiba PX02SM သည် 4k ကျပန်းဖတ်ရှုမှုစွမ်းဆောင်ရည်ကို 112,479 IOPS နှင့် ရေးသားမှုအမြန်နှုန်းကို 28,438 IOPS ဖြင့် ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့သည်။
16T/16Q workload ဖြင့် Toshiba PX02SM သည် ပျမ်းမျှ 4k random read latency 2.27ms နှင့် write latency 9ms ကိုပင် ပေးစွမ်းနိုင်သည်။
Toshiba PX02SM ရဲ့ အမြင့်ဆုံး latency ဟာ OCZ Talos 2 C ပြီးရင် 11.3ms နဲ့ read activity အတွက် ဒုတိယအကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး write activity နံပါတ်က 89ms ဖြစ်တာကြောင့် အုပ်စုမှာ တတိယနေရာအတွက် လုံလောက်ပါတယ်။
နှောင့်နှေးမှု တသမတ်တည်းရှိမှုကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Toshiba PX02SM သည် 4k ကျပန်းဖတ်ရှုခြင်းနှင့် ရေးခြင်း တသမတ်တည်းရှိမှုတွင် အားအကောင်းဆုံး ကိန်းဂဏန်းများကို တင်ခဲ့သည်။
ကျွန်တော်တို့ရဲ့ နောက်ထပ် workload မှာ 70/30 read/write mixed ratio ရှိတဲ့ 8k profile ကို ကြည့်ပါမယ်။ ဒီ setting မှာ Toshiba PX02SM ဟာ 73,400 IOPS burst နဲ့ စတင်ခဲ့ပြီး steady-state အနီးမှာ 41,100 IOPS ဝန်းကျင်အထိ နှေးကွေးသွားခဲ့ပါတယ်။ burst စွမ်းဆောင်ရည်က ပြိုင်ဘက်တွေထက် အများကြီးသာလွန်နေပြီး steady-state speed ကတော့ drive အများစုရဲ့ burst speed တွေလောက် မြင့်မားနေဆဲပါ။
Toshiba PX02SM ရဲ့ ပျမ်းမျှ latency ဟာ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 8K 70/30 preconditioning စမ်းသပ်မှုအစမှာ 3.48ms တိုင်းတာခဲ့ပြီး steady-state အနီးရောက်တာနဲ့ 6.25ms လောက်အထိ မြင့်တက်လာခဲ့ပါတယ်။ အဲဒါက ဦးဆောင်နေတဲ့ STEC s842 နဲ့ Smart Optimus drives တွေနဲ့ ကိုက်ညီပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ 8k 70/30 စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း Toshiba PX02SM သည် အကောင်းဆုံး အမြင့်ဆုံးတုံ့ပြန်မှုအချိန်များကို ပေးဆောင်ခဲ့ပြီး စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း အမြင့်ဆုံး latency သည် 40ms အောက်သို့ တိုင်းတာခဲ့သည်။
Toshiba PX02SM ရဲ့ နှောင့်နှေးမှု တသမတ်တည်းရှိမှုဟာ STEC s842 နဲ့ ရောထွေးသွားပေမယ့် နောက်ဆုံးအဆင့်တွေမှာ အနိမ့်ဆုံးအမှတ်ကို ရရှိနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
100% 4k write test မှာ ကျွန်တော်တို့ လုပ်ဆောင်ခဲ့တဲ့ fixed 16 thread, 16 queue max workload နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင်၊ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ရောနှောထားတဲ့ workload profile တွေက thread/queue ပေါင်းစပ်မှု အမျိုးမျိုးမှာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ချိန်ညှိပေးပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုတွေမှာ 2 threads နဲ့ 2 queue ကနေ 16 threads နဲ့ 16 queue အထိ workload intensity ကို တိုင်းတာပါတယ်။ ချဲ့ထွင်ထားတဲ့ 8k 70/30 test မှာ Toshiba PX02SM ဟာ 41,122 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့ပြီး STEC s842 နဲ့ Smart Optimus တို့နဲ့အတူ အုပ်စုရဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရှိနေပါတယ်။
Toshiba PX02SM ရဲ့ ပျမ်းမျှ latency က အတော်လေး ကောင်းမွန်ပြီး တခြား ဦးဆောင် drive တွေဖြစ်တဲ့ STEC s842 နဲ့ Smart Optimus တို့နဲ့ တစ်ပြေးညီ ရှိနေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ကွဲပြားသော 8k 70/30 load စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း၊ Toshiba PX02SM နှင့်အတူ အများဆုံး latency သည် အလွန်နိမ့်ကျနေခဲ့ပြီး 16T8Q အထိ စမ်းသပ်မှုအများစုအတွက် အမြင့်ဆုံး 20ms အောက်တွင် ရှိနေခဲ့သည်။ အမြင့်ဆုံး 16T/16Q load ဖြင့် ၎င်းသည် 40ms ဝန်းကျင်သို့ အနည်းငယ် ခုန်တက်သွားပြီး ၎င်းသည် SSD များထဲတွင် အနိမ့်ဆုံး အမြင့်ဆုံး ဖြစ်နေဆဲဖြစ်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်ပတ်ဝန်းကျင်တွင် Toshiba PX02SM မှ စံသတ်မှတ်ထားသော သွေဖည်မှုသည် STEC s842 နှင့် Smart Optimus ထက် အနည်းငယ်နိမ့်သော အမြင့်ဆုံးအဆင့်တွင် ရှိပြီး အကောင်းဆုံးဖြစ်သည်။
နောက်ထပ် workload ကတော့ 512b ကနေ 512K အထိ ကျယ်ပြန့်တဲ့ transfer size အမျိုးမျိုးကို လွှမ်းခြုံထားတဲ့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ File Server profile ပါ။ 16T/16Q saturation load မြင့်မားတဲ့အတွက် Toshiba PX02SM ဟာ အမြင့်ဆုံး peak ကို 10,000 IOPS ကျော်နဲ့ အကောင်းဆုံး steady-state performance ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပေမယ့် STEC s842 နဲ့ Smart Optimus တို့က အမီလိုက်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။
Toshiba PX02SM အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှု၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှုအပိုင်းတွင် ပျမ်းမျှ latency သည် burst speeds အတွင်း 5-7ms ခန့်ကို တိုင်းတာခဲ့ပြီး စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း 8-9ms အထိ တဖြည်းဖြည်း မြင့်တက်လာခဲ့သည်။
Toshiba PX02SM သည် burst အခြေအနေများတွင် ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server ကြိုတင်အခြေအနေပြင်ဆင်မှုအပိုင်းတွင် အမြင့်ဆုံး latency ကို 40-50ms ခန့်ပေးစွမ်းနိုင်ပြီး steady-state အနီးသို့နီးကပ်လာသည်နှင့်အမျှ 120ms အောက်တွင် အဓိကအားဖြင့်ရှိနေခဲ့သည်။ burst နှင့် steady-state ကိန်းဂဏန်းများက ၎င်းကို အုပ်စု၏အလယ်တွင်ထားရှိခဲ့သည်။
latency တည်ငြိမ်မှုအရ Toshiba PX02SM သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှုတွင် ခိုင်မာသောစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်ခဲ့ပြီး အုပ်စု၏ထိပ်ဆုံးအနီးတွင် ရှိနေသည်။
drive တစ်ခုစီသည် preconditioning အဆင့်ပြီးဆုံးပြီးနောက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် thread နှင့် queue အရေအတွက်ကို 2T/2Q မှ 16T/16Q အထိ ချိန်ညှိသည့် workload အမျိုးမျိုးထဲသို့ ဆင်းသွားခဲ့သည်။ Toshiba PX02SM သည် စမ်းသပ်မှုတစ်လျှောက်လုံး အုပ်စု၏ထိပ်ဆုံးတွင် စွမ်းဆောင်ရည်ပြသခဲ့ပြီး 16T/16Q load တွင် တူညီသောအနေအထားဖြင့် အဆုံးသတ်ခဲ့သည်။
OCZ Talos 2 R သည် ပျမ်းမျှ latency ကို ပေးဆောင်ပြီး အုပ်စု၏ ရှေ့ဆုံးတွင် 9ms ကျော်ဖြင့် အမြင့်ဆုံးသို့ ရောက်ရှိခဲ့သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ File Server စမ်းသပ်မှုတွင် Toshiba PX02SM ၏ အများဆုံး latency သည် 16T/16Q အောက်ရှိ ဝန်အားလုံးအတွက် 25ms အောက်တွင် ရှိနေခဲ့ပြီး ထို့နောက် အုပ်စု၏အလယ်တွင် အဆုံးသတ်ရန် 128ms အထိ သိသိသာသာ မြင့်တက်လာခဲ့သည်။
Toshiba PX02SM ရဲ့ စံသွေဖည်မှုဟာ အလွန်တသမတ်တည်းရှိပြီး SSD အစုအဝေးနဲ့ နီးစပ်နေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ဆုံး preconditioning workload ဟာ ရိုးရာ 100% read activity Web Server စမ်းသပ်မှုကိုယူပြီး SSD တစ်ခုစီကို precondition လုပ်ဖို့အတွက် 100% write ကိုပြောင်းလိုက်ပါတယ်။ ဒါက ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ အပြင်းထန်ဆုံး workload ဖြစ်ပေမယ့် 100% write နဲ့ လက်တွေ့အခြေအနေတွေနဲ့ တကယ်ကိုက်ညီမှုမရှိပါဘူး။ ဒီအပိုင်းမှာ Toshiba PX02SM ဟာ ဒုတိယအမြင့်ဆုံး burst 17,127 IOPS နဲ့စတင်ခဲ့ပြီး နောက်ပိုင်းမှာ 6,299 IOPS အထိ လျော့ကျသွားခဲ့ပါတယ်။ ဒါဟာ STEC s842 နဲ့ ယှဉ်နိုင်ပေမယ့် Smart Optimus ထက်နိမ့်ပါတယ်။
Toshiba PX02SM သည် တုံ့ပြန်မှုအချိန်နည်းပါးစွာဖြင့် စတင်ခဲ့ပြီး အဆုံးသတ်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် STEC s842 နှင့် နီးကပ်စွာ တူညီခဲ့ပြီး Smart Optimus သည် အမြင့်ဆုံးဂုဏ်ထူးများကို ထပ်မံရရှိခဲ့သည်။
Toshiba PX02SM ဟာ အစပိုင်းမှာ ကောင်းမွန်စွာ စတင်နိုင်ခဲ့ပြီး အမြင့်ဆုံး latency မှာ STEC s842 နဲ့ Smart Optimus တို့နဲ့ အလွန်နီးစပ်တဲ့ အနေအထားနဲ့ အဆုံးသတ်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။
ယခုအချိန်အထိ အခြား Web Server စမ်းသပ်မှုများတွင် ကျွန်ုပ်တို့တွေ့မြင်ခဲ့ရသည်များနှင့် ကောင်းစွာညှိနှိုင်းဆောင်ရွက်ထားသည့် Toshiba PX02SM သည် steady-state တွင် STEC s842 နှင့် Smart Optimus နှင့် အနီးစပ်ဆုံးတူညီသော ခိုင်မာသောကိန်းဂဏန်းများကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။
Web Server စမ်းသပ်မှုတွင် SSD တစ်ခုစီသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ ကြိုတင်ပြင်ဆင်မှုအဆင့်ကို ပြီးဆုံးပြီးနောက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် workload ကို 100% read သို့ ပြန်ပြောင်းခဲ့သည်။ read-only အခြေအနေများတွင် Toshiba PX02SM သည် thread/queue load အားလုံးတွင် အမြင့်ဆုံး throughput ကို အဆက်မပြတ်ပေးဆောင်ခဲ့သည်။ အမြင့်ဆုံးထိရောက်သော queue depth တွင် 29,700 IOPS ဝန်းကျင်တွင် အမြင့်ဆုံးရောက်ရှိခဲ့သည်။
Toshiba PX02SM မှ ပျမ်းမျှတုံ့ပြန်မှုအချိန်များသည် queue depths တစ်လျှောက်လုံးတွင် နိမ့်ကျခဲ့ပြီး 8.5ms တွင် ၎င်းတို့သည် ပြိုင်ဘက်များထက် အနည်းငယ်သာလွန်ရန် လုံလောက်ပါသည်။
အများဆုံး latency ကို နှိုင်းယှဉ်ကြည့်လျှင် Toshiba PX02SM သည် စမ်းသပ်မှု၏ အများစုတွင် 10-20ms ဖြင့် တိုင်းတာသော response time များကို မှတ်တမ်းတင်ခဲ့သည်။ သို့သော် PX02SM သည် 16T/16Q load တွင် 154ms ဖြင့် အုပ်စု၏ အလယ်အောက် ရောက်သွားပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ read-only Web Server workload တွင် latency consistency အရ Toshiba PX02SM သည် စွမ်းဆောင်ရည်တွင် အုပ်စု၏ထိပ်ဆုံးမှ အနည်းငယ်သာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး စမ်းသပ်မှုတိုးတက်လာသည်နှင့်အမျှ PX02SM သည် အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ဆက်လက်ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။
ကောက်ချက်
Toshiba ရဲ့ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ Enterprise SSD ဟာ PX02SM ဖြစ်ပြီး SAS 12GB/s interface ပါဝင်တဲ့ ပထမဆုံး SSD ဖြစ်ပါတယ်။ PX02SM မှာ 1.6TB အထိ သိုလှောင်နိုင်တဲ့ စွမ်းရည်တွေအပြင် eMLC NAND လည်း ပါဝင်ပြီး ကုန်ကျစရိတ်တွေကို လျှော့ချပေးနိုင်သလို high-end Enterprise စွမ်းဆောင်ရည်ကိုလည်း ထိန်းသိမ်းပေးပါတယ်။ PX02SM ရဲ့ နောက်ထပ် standard feature တစ်ခုကတော့ မမျှော်လင့်ဘဲ ပါဝါဆုံးရှုံးမှုတွေ ကြုံတွေ့ရတဲ့အခါ in-flight data တွေကို ကာကွယ်ပေးတဲ့ power-loss protection ပါ။ Toshiba ဟာ သူတို့ရဲ့ ယခင်မျိုးဆက်ဖြစ်တဲ့ 15mm ကနေ အရွယ်အစားကို လျှော့ချဖို့ PX02SM မှာ အင်ဂျင်နီယာပိုင်းဆိုင်ရာ စွမ်းဆောင်ရည်တွေကို ထည့်သွင်းထားပါတယ် (15mm မှာ ရှိနေတဲ့ 1.6TB drive ကလွဲလို့ပေါ့)။
Toshiba ရဲ့ PX02SM နဲ့ ပတ်သက်ပြီး ပထမဆုံး အဓိက ပြောဆိုချက်ကတော့ တခြားသူတွေက SAS 12Gb/s ထုတ်ကုန်တွေကို ကြေညာခဲ့ပေမယ့် Toshiba က သူတို့ရဲ့ SSD ကို ဈေးကွက်ထဲ ပထမဆုံး ရောင်းချတဲ့ ကုမ္ပဏီ ဖြစ်လာမှာပါ။ 12Gb/s SAS HBA တွေဟာ enterprise ဈေးကွက်မှာ ရင့်ကျက်ဖို့ အခွင့်အရေး မရှိခဲ့ဘူး (ပြီးတော့ channel မှာ တင်ပို့တာ မစသေးဘူး)၊ ပြီးတော့ ဒီနှစ် ဒါမှမဟုတ် နောက်နှစ်မှာမှ production environment တွေမှာ အစောပိုင်း နမူနာတွေကို မြင်တွေ့ရမှာ မဟုတ်တဲ့အတွက် Toshiba PX02SM ကို SAS 6Gb/s နဲ့ စမ်းသပ်ခဲ့တယ်ဆိုတာ မှတ်သားထားဖို့ အရမ်းအရေးကြီးပါတယ်။ ဆိုလိုတာက SAS 12Gb/s ကို support လုပ်တဲ့ အနာဂတ် server တွေအတွက် sequential workload figures တွေက အထင်ကြီးစရာ ဖြစ်သင့်ပေမယ့် drive ရဲ့ controller က ကန့်သတ်ထားတဲ့ mixed workload performance ကတော့ ရှိပြီးသား SAS 6Gb/s platform တွေရဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်အတွင်းမှာ ကောင်းကောင်း ကျရောက်နေသေးတာကြောင့် ကြီးကြီးမားမား အကျိုးအမြတ် မတွေ့ရပါဘူး။
ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုအရ SSD သည် synthetic benchmarks များတွင် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive များထက် အဆက်မပြတ် သာလွန်ကောင်းမွန်ကြောင်း ပြသခဲ့သည်။ Toshiba PX02SM သည် burst တွင် အလွန်မြင့်မားသော throughput ကို ထုတ်လုပ်ခဲ့ပြီး ၎င်း၏ steady-state ကိန်းဂဏန်းများသည် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော drive များ၏ burst speeds များနှင့် မကြာခဏ ကိုက်ညီလေ့ရှိသည်။ ထို့အပြင်၊ PX02SM သည် စမ်းသပ်မှုတစ်လျှောက်လုံးတွင် latency အလွန်နည်းပါးစွာ ထိန်းသိမ်းထားနိုင်ခဲ့သည်။ STEC s842 နှင့် Smart Optimus SSD များသည် ပုံမှန်အားဖြင့် နှိုင်းရအရှိန်အဟုန်ကို ထိန်းသိမ်းထားနိုင်သော်လည်း Toshiba PX02SM သည် ပြိုင်ဘက်များထက် အများအားဖြင့် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့သည်။ ၎င်းသည် 4k နှင့် 8k workloads များတွင် အထူးသဖြင့် သက်ဆိုင်သော်လည်း၊ ကျွန်ုပ်တို့၏ FileServer နှင့် WebServer profiles များတွင် ကွာဟချက် ကျဉ်းမြောင်းလာခဲ့သည်။
Synthetic benchmark စွမ်းဆောင်ရည်ဟာ သန့်ရှင်းတဲ့အခြေအနေတွေမှာ drive တွေကို အဆင့်သတ်မှတ်ဖို့ ကောင်းမွန်နိုင်ပေမယ့် အဲဒီ device တွေကို real-world application တွေမှာ ထည့်လိုက်တဲ့အခါ dynamic ပြောင်းလဲမှုက သိသိသာသာ ပြောင်းလဲသွားပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့အတွက် အံ့သြစရာကောင်းတာက ဒီ drive ဟာ synthetic benchmark တွေမှာ အတော်လေး ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိပေမယ့် MLC အုပ်စုခေါင်းဆောင် Smart Optimus ထက် နှစ်ဆ latency နဲ့ စမ်းသပ်ထားတဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ MarkLogic NoSQL environment မှာ ပြိုင်ဘက်တွေထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။ MySQL instance ရဲ့ OLTP စွမ်းဆောင်ရည်ကို အသုံးပြုထားတဲ့ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ SysBench environment မှာရှိတဲ့ ရိုးရာ database စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် PX02SM ဟာ အုပ်စုထဲမှာ တခြားသူတွေထက် 99th percentile latency နဲ့ နောက်ကျကျန်နေခဲ့ပါတယ်။
Pros
- SAS 12Gb/s ဖြင့် ပထမဆုံး ဈေးကွက်တင်ခဲ့သည်
- ပေါင်းစပ်ထားသော အလုပ်ပမာဏများတွင် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးဆောင်သည်
- SysBench MySQL စွမ်းဆောင်ရည် အလွန်ကောင်းမွန်သည်
အားနည်းချက်များ
- MarkLogic NoSQL ဒေတာဘေ့စ် စွမ်းဆောင်ရည် အားနည်းခြင်း
အောက်ဆုံးလိုင်း
Toshiba PX02SM သည် SAS 12Gb/s interface ကိုအသုံးပြုထားသော ပထမဆုံး SSD ဖြစ်သည့် ဆန်းသစ်သော SSD တစ်ခုဖြစ်ပြီး၊ HBA များကို ဈေးကွက်သို့ လအနည်းငယ်ကြာ တင်ပို့ရောင်းချခြင်းမရှိသောကြောင့် အဖွဲ့အစည်းများသည် စွမ်းဆောင်ရည်အပြည့်အဝရရှိရန် စောင့်ဆိုင်းရမည်ဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုတွင် drive သည် clean synthetic စမ်းသပ်မှုများနှင့် MySQL ပတ်ဝန်းကျင်တွင် အလွန်ကောင်းမွန်စွာ စွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော်လည်း NoSQL တွင်မူ ကောင်းမွန်စွာ မစွမ်းဆောင်နိုင်ခဲ့ပေ။




အမေဇုံ