Ultrastar SSD400M သည် အလျင်အမြန် ကြီးထွားလာသော eMLC enterprise SSD နယ်ပယ်တွင် ပြိုင်ဘက်တစ်ဦးအဖြစ် ရပ်တည်နိုင်ရန် Hitachi ၏ ကြိုးပမ်းအားထုတ်မှုဖြစ်သည်။ SSD400M သည် enterprise ဝယ်ယူသူများ လိုချင်သော မျိုးရိုးဗီဇအားလုံးကို ပေးဆောင်ထားပြီး Hitachi ၏ သိုလှောင်မှုလုပ်ငန်းတွင် ရေရှည်ဦးဆောင်မှုသာမက Intel ၏ ဦးဆောင်မှုလည်း ပါဝင်သည်။ SSD400M သည် Intel ၏ အရည်အသွေးအမြင့်ဆုံး 25nm eMLC NAND နှင့် SSD processor နည်းပညာကို Hitachi/Intel ပူးပေါင်းအင်ဂျင်နီယာ firmware နှင့် ပေါင်းစပ်အသုံးပြုထားသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် SSD400M သည် Hitachi ၏ အမှတ်တံဆိပ်အမည်ကို သယ်ဆောင်ထားသော်လည်း ခိုင်မာသော ပူးတွဲဖွံ့ဖြိုးတိုးတက်မှု ကြိုးပမ်းအားထုတ်မှု၏ ရလဒ်ဖြစ်သည်။
Hitachi သည် 6.0Gb/s SAS interface ပါရှိသော 2.5″ Ultrastar SSD400M ကို ပေးဆောင်ထားပြီး 495 MB/s read၊ 385 MB/s write၊ 56,000 random 4K read IOPS နှင့် 24,000 random 4K write IOPS အထိ throughput ကို ပေးဆောင်ပါသည်။ သို့သော် enterprise တွင် SSD များ၏ မြန်နှုန်းသာမက ပိုင်ဆိုင်မှုကုန်ကျစရိတ် တိုင်းတာမှုလည်း ပိုမိုများပြားပါသည်။ သိုလှောင်မှုဝယ်ယူရာတွင် ပါဝါသုံးစွဲမှုကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားသူများအတွက် Hitachi သည် 8,360 IOPS/watt ကို ကိုးကားထားသည်။
SSD400M ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်တစ်ခုတည်းအတွက် မဟုတ်ပါဘူး၊ Hitachi ရဲ့ အင်ဂျင်နီယာပညာနဲ့ အရည်အချင်းပြည့်မီမှုကြောင့် တစ်နှစ်ကို ချို့ယွင်းမှုနှုန်း ၀.၄၄% (MTBF နာရီ ၂ သန်း) သာရှိတဲ့ အလွန်ယုံကြည်စိတ်ချရတဲ့ SSD တစ်ခုကို ဖန်တီးပေးခဲ့ပါတယ်။ ခံနိုင်ရည်အားရှုထောင့်ကနေကြည့်ရင် ဒီ drive ဟာ 7.3PB (400GB ပမာဏ) အထိ ရေးသားနိုင်ပြီး ငါးနှစ်စာ တစ်နေ့ကို 4TB writer နဲ့ ညီမျှပြီး ဖတ်ရှုမှု အကန့်အသတ်မရှိ ပြုလုပ်နိုင်ပါတယ်။ အခြားအဓိကအချက်တွေကတော့ T10 Data Integrity Field (DIF) စံနှုန်း၊ extended error correction code (ECC)၊ flash die ချို့ယွင်းမှုကို ကာကွယ်ဖို့ Exclusive-OR (XOR) parity၊ external write cache မပါဘဲ parity-checked internal data paths နဲ့ super-capacitors မလိုအပ်တဲ့ power loss data management feature တို့ ပါဝင်ပါတယ်။
Hitachi သည် SSD400M ကို 200GB နှင့် 400GB စွမ်းရည်များဖြင့် ရွေးချယ်နိုင်သော TCG self-encryption ပါရှိပြီး ငါးနှစ်အာမခံဖြင့် ပံ့ပိုးပေးထားသည်။
Hitachi Ultrastar SSD400M သတ်မှတ်ချက်များ
- စွမ်းရည်
- 400GB
- HUSML4040ASS600
- HUSML4040ASS601 TCG ကုဒ်ဝှက်ခြင်း
- 200GB
- HUSML4020ASS600
- HUSML4020ASS601 TCG ကုဒ်ဝှက်ခြင်း
- 400GB
- အင်တာဖေ့စ် – နှစ်ထပ်ပို့တ် SAS 6Gb/s
- Intel EW29AA31AA1 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ
- Intel Enterprise Multi-level cell (MLC) 25nm NAND x 39 (624GB+ Raw၊ 400GB အသုံးပြုနိုင်သည်)
- Hynix H5PS1G83EFR 1Gb x 4 DDR2 SDRAM (512MB)
- ပုံစံအချင်း – ၂.၅ လက်မ၊ ၁၅ မီလီမီတာ z-အမြင့်
- လွှဲပြောင်းမှုစွမ်းဆောင်ရည်
- ဖတ်ရှုမှုပမာဏ (စဉ်ဆက်မပြတ် 64K) အမြင့်ဆုံး 495MB/s
- ရေးသားမှုပမာဏ (စဉ်ဆက်မပြတ် 64K) အမြင့်ဆုံး 385MB/s
- အများဆုံးဖတ်နိုင်သော IOPS (ကျပန်း 4K) ၅၆,၀၀၀
- အများဆုံးရေးသားမှု IOPS (ကျပန်း 4K) ၂၄,၀၀၀
- ခံနိုင်ရည် (ကျပန်းရေးသားခြင်း)
- 400GB ပမာဏ 7.3PB အများဆုံး
- 200GB ပမာဏ 3.7PB အများဆုံး
- အမှားနှုန်း (ပြန်လည်ရယူ၍မရပါ၊ bit များဖတ်ရှုပြီး) – ၁၀ တွင် ၁16
- MTBF – ၂.၀ သန်း
- Power Consumption
- စွမ်းဆောင်ရည် အားလပ်ချိန် 1.7W
- ပုံမှန်အားဖြင့် လည်ပတ်မှု 5.5W
- ပါဝါသုံးစွဲမှု ထိရောက်မှု (IOPS/Watt) – ၈,၃၆၀
- အတိုင်းအတာ (အနံ x အနက်၊ အမြင့် မီလီမီတာ) – ၇၀.၁ x ၁၀၀.၆ x ၁၅
- အလေးချိန် (အများဆုံး) – ၂၀၆ ဂရမ် (၄၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက်)၊ ၂၂၁ ဂရမ် (၂၀၀ ဂစ်ဂါဘိုက်)
- ပတ်ဝန်းကျင်အပူချိန် ၀ မှ ၆၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ်
- ရှော့ခ် (တစ်ဝက် ဆိုင်းလှိုင်း) 1000G (0.5ms)၊ 500G (2ms)
- တုန်ခါမှု (ကျပန်း G RMS) – 2.16၊ ဝင်ရိုးအားလုံး၊ 5 မှ 700 Hz
ဒီဇိုင်းနှင့် ဖြုတ်တပ်ခြင်း
Hitachi Ultrastar SSD400M မှာ ချောမွေ့တဲ့ stainless steel ကိုယ်ထည်ရှိပြီး အမြင့် ၁၅ မီလီမီတာရှိတဲ့ ၂.၅ လက်မ drive ပုံစံအတိုင်း ရိုက်နှိပ်ထားပါတယ်။ အပေါ်ပိုင်းမှာတော့ drive ရဲ့ မျက်နှာပြင်တစ်ခုလုံးကို အဖြူရောင်စတစ်ကာတစ်ခုနဲ့ အပြီးသတ်ထားပြီး certification နဲ့ firmware ပြင်ဆင်မှုအထိ drive ရဲ့ အကြောင်းကို ဖော်ပြထားပါတယ်။ အောက်ခြေမှာ drive ရဲ့ serial number နဲ့ part number တွေကို ထပ်လောင်းဖော်ပြထားတဲ့ နောက်ထပ်စတစ်ကာတွေ ပါဝင်ပါတယ်။ ကိုယ်ထည်က အပြင်ပိုင်းကနေကြည့်ရင် ရိုးရှင်းပြီး သန့်ရှင်းသပ်ရပ်ပါတယ်။ အလေးချိန် ၂၀၅ ဂရမ်ရှိပြီး အတွင်းပိုင်းအပူပျံ့နှံ့မှုနဲ့ ဆက်စပ်နေပါတယ်။ open-air datacenter cooling ဒီဇိုင်းတွေကို ထည့်သွင်းစဉ်းစားထားပြီး (အအေးပေးထားတဲ့ ဒါမှမဟုတ် conditioned air အစား အပြင်ဘက်လေကို အသုံးပြုတာ) အအေးပေးစနစ်နဲ့ ဆက်စပ်နေတဲ့ စွမ်းအင်ကုန်ကျစရိတ်တွေကို လျှော့ချဖို့ ရည်ရွယ်ထားတဲ့အတွက် Hitachi က Ultrastar SSD400M ကို အမြင့်ဆုံးလည်ပတ်မှုအပူချိန် ၇၀ ဒီဂရီစင်တီဂရိတ် / ၁၅၈ ဒီဂရီဖာရင်ဟိုက် ပေးထားပါတယ်။
Drive ရဲ့ ဘေးဘက်ပရိုဖိုင်မှာ SSD400M ရဲ့ ကိုယ်ထည်ကို ဖွဲ့စည်းထားတဲ့ အပိုင်းနှစ်ပိုင်းကို ရှင်းရှင်းလင်းလင်း ပြသထားပါတယ်။ Hitachi က ဒေါင်လိုက် သို့မဟုတ် အလျားလိုက် တပ်ဆင်ဖို့အတွက် SSD ရဲ့ ဘေးနဲ့ အောက်ခြေမှာရှိတဲ့ စက်မှုလုပ်ငန်းစံနှုန်း screw တွေကို အသုံးပြုပါတယ်။
Ultrastar SSD400M ရဲ့ ရှေ့ပိုင်းမှာ dual-link 6.0Gb/s SAS connector ပဲ ပါဝင်ပြီး drive ရဲ့ အပြင်ဘက်ကနေ အပိုချိတ်ဆက်မှုတွေကို မြင်နိုင်ပါတယ်။
Drive ကိုဖွင့်လိုက်တဲ့အခါ Ultrastar SSD400M ရဲ့ အပူပျံ့နှံ့မှုလုပ်ဆောင်ချက်အချို့ကို ပြသထားပြီး အလေးချိန်တချို့က ဘယ်ကလာတယ်ဆိုတာ ရှင်းပြထားပါတယ်။ အပေါ်နဲ့အောက်အဖုံးနှစ်ခုစလုံးမှာ SSD ရဲ့ အဓိကအစိတ်အပိုင်းတွေကနေ အပူကိုစုပ်ယူဖို့ ထူထဲတဲ့ အပူပြားတွေ ပါရှိပါတယ်။ အသုံးပြုမှုများပြားလာတဲ့အခါ အပူတက်လာတဲ့ အတွင်းပိုင်းဆားကစ်ဘုတ်တွေကနေ case body က စုပ်ယူနိုင်တဲ့ စွမ်းအင်ပမာဏကို ပိုမိုတိုးမြှင့်ပေးနိုင်ဖို့ အပေါ်အဖုံးမှာ အပူစုပ်စက်တစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ SSD ရဲ့ ဒီဇိုင်းကို အပိုင်းနှစ်ပိုင်းခွဲထားပြီး controller ကို ဆားကစ်ဘုတ်တစ်ခုစီကြားမှာ အတွင်းဘက်ကို မျက်နှာမူထားပါတယ်။ case ရဲ့အောက်ခြေမှာရှိတဲ့ အဖြူရောင်အပြားကို controller ရဲ့အောက်ဘက်ကနေ အပူကိုဆွဲထုတ်ဖို့ ဒီဇိုင်းထုတ်ထားပြီး ပန်းရောင်အပြားတွေက NAND အပိုင်းအစတွေကို ရည်ရွယ်ထားပါတယ်။ body ကို အပြင်ပိုင်းမှာ တတ်နိုင်သမျှ ပြားချပ်အောင် ပြုလုပ်ထားပြီး drive bays တွေနဲ့ မျက်နှာပြင်ပိုမိုထိတွေ့နိုင်စေဖို့နဲ့ server case ထဲကို အပူစွမ်းအင်တွေ ထုတ်လွှတ်ပေးဖို့နဲ့ နောက်ဆုံးမှာ လေအေးပေးစနစ်နဲ့ ပြန်ထွက်သွားစေဖို့အတွက် အပြင်ဘက်မှာ ပြားချပ်အောင် ပြုလုပ်ထားပါတယ်။
Hitachi Ultrastar SSD400M ၏ အဓိကအချက်မှာ Hitachi နှင့် Intel နှစ်ခုလုံးမှ ပူးတွဲတီထွင်ထားသော firmware ကို အသုံးပြုသည့် Intel EW29AA31AA1 processor ဖြစ်သည်။ cache အတွက် SSD400M သည် 128MB Hynix memory လေးခုကို အသုံးပြုသောကြောင့် စုစုပေါင်း 512MB ရှိသည်။
ဆားကစ်ဘုတ်နှစ်ခုလုံးပေါ်တွင် Intel Enterprise MLC NAND အပိုင်း ၃၉ ပိုင်း ဖြန့်ကျက်ထားသည်။ ၎င်းသည် စုစုပေါင်း 624GB ကျော်သော raw NAND ကို ရရှိစေသော်လည်း 400GB သာ အသုံးပြုနိုင်သည်။ Hitachi သည် အတွင်းပိုင်းအသုံးပြုမှုကို မသတ်မှတ်ရသေးသော်လည်း မတူညီသော NAND အရွယ်အစားများကို ရောနှောအသုံးပြုသည်။ ဤသီးသန့်နေရာလွတ်ကို နောက်ခံအမှိုက်များစုဆောင်းခြင်း၊ ဟောင်းနွမ်းမှုအဆင့်ညှိခြင်းနှင့် drive ၏သက်တမ်းတစ်လျှောက်လုံး နှေးကွေးခြင်း သို့မဟုတ် ပိတ်ခြင်းမဖြစ်စေသောနည်းလမ်းဖြင့် die-failure များကိုကိုင်တွယ်ခြင်းအတွက် အများဆုံးအသုံးပြုဖွယ်ရှိသည်။
ဆားကစ်ဘုတ်၏ အတွင်းဘက်သို့ မျက်နှာမူထားသော အပိုင်းများတွင် Intel EW29AA31AA1 ထိန်းချုပ်ကိရိယာ၊ အပို NAND အပြင် SSD ၏ တစ်ဝက်စီကို ချိတ်ဆက်ပေးသည့် ရှည်လျားသော အင်တာဖေ့စ်တို့ ပါဝင်သည်။

အောက်တွင်ပြထားသည်မှာ Hitachi Ultrastar SSD400M ၏ အပြင်ဘက်သို့ မျက်နှာမူထားသော အပိုင်းနှစ်ခုဖြစ်သည်။ ဤ SSD ဒီဇိုင်းသည် ultra-capacitors များကို အသုံးမပြုကြောင်း သတိပြုပါ။ ယင်းအစား Hitachi သည် tantalum-based KEMET Organic Capacitors (KO-CAP) ဆယ့်တစ်ခုကို အသုံးပြုခဲ့သည်။ ဤ capacitors များသည် သက်တမ်းပိုရှည်ပြီး အခြားရွေးချယ်စရာများကဲ့သို့ မြန်မြန်ဆန်ဆန် ချဲ့ထွင်ခြင်း သို့မဟုတ် ယိုယွင်းပျက်စီးခြင်း မရှိပါ။ အလားတူ setup ကို စားသုံးသူအဆင့် Intel SSD 320 နှင့် enterprise အဆင့် Intel SSD 710 နှစ်ခုလုံးတွင် တွေ့ရှိခဲ့သည် ။

ဤ capacitor များသည် drive အား SDRAM ကို NAND သို့ flush လုပ်ရန် အချိန်အလုံအလောက်ပေးသည်၊ သို့သော် အမှန်တကယ် holdup အချိန်ပမာဏကို သတ်မှတ်မထားပါ။
စီးပွားရေးလုပ်ငန်းစံနှုန်းများ
Hitachi Ultrastar SSD400M သည် Intel 25nm eMLC NAND၊ Intel EW29AA31AA1 controller နှင့် 6.0Gb/s SAS interface ကိုအသုံးပြုသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏သုံးသပ်ချက်ယူနစ်မှာ 400GB ဖြစ်သည်။ ဤသုံးသပ်ချက်အတွက်အသုံးပြုသော နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော SSD များတွင် မကြာသေးမီကစမ်းသပ်ထားသော enterprise SSD များပါဝင်သည်- Micron P300 (100GB, Marvell 9174, Micron 34nm SLC NAND, SATA), Toshiba MKx001GRZB (400GB, Marvell 9032, Toshiba 32nm SLC NAND, SAS) နှင့် Samsung SM825 (200GB, Samsung S3C29MAX01-Y330, Samsung 30nm eMLC NAND, SATA)။ enterprise SSD အားလုံးကို Lenovo ThinkServer RD240 ကိုအခြေခံ၍ ကျွန်ုပ်တို့၏ enterprise testing platform တွင် benchmark လုပ်ထားသည် ။ IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် binary ကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုသည်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုက block transfer ကြီးတွေနဲ့ sequential write environment မှာ speed ကို လေ့လာပါတယ်။ ဒီစမ်းသပ်မှုက IOMeter နဲ့ 2MB transfer size ကို 4k sector alignment နဲ့ အသုံးပြုပြီး queue depth ၄ နဲ့ performance ကို တိုင်းတာပါတယ်။ ဒီအခြေအနေမှာ Hitachi က သူတို့ရဲ့ 400GB Ultrastar SSD400M အတွက် အမြင့်ဆုံး read speed 495MB/s နဲ့ write speed 385MB/s ရှိတယ်လို့ ဆိုပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ large-block sequential transfer test မှာ Ultrastar SSD400M ဟာ read speeds 527MB/s နဲ့ steady-state write speeds 385MB/s ရှိပါတယ်။ read speed က Hitachi ရဲ့ ခန့်မှန်းချက်ထက် သာလွန်ပေမယ့် write speed ကတော့ အံ့မခန်းပါပဲ။ ဒီ straight-line benchmarks တွေက SSD400M ကို ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ chart ရဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရှိနေပါတယ်။
random access profile သို့ ရွေ့လျားနေသော်လည်း 2MB ၏ ကြီးမားသော block transfer အရွယ်အစားကို ထိန်းသိမ်းထားခြင်းဖြင့် multi-user environment တွင် စွမ်းဆောင်ရည် မည်သို့ကွဲပြားသည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ စတင်မြင်တွေ့လာရပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုသည် ယခင် sequential transfer benchmark တွင် အသုံးပြုခဲ့သည့် queue depth level 4 ကို ထိန်းသိမ်းထားပါသည်။
Hitachi Ultrastar SSD400M သည် random large-block transfers များသို့ ရွေ့လျားသွားခြင်းနှင့်အတူ read speed တွင် 525MB/s ဖြင့် ဦးဆောင်နေခဲ့သည်။ ၎င်း၏ steady-state write speed သည် 153MB/s သို့ ကျဆင်းသွားပြီး ဦးဆောင်နေဆဲဖြစ်သည်။
4K ရဲ့ ပိုသေးငယ်တဲ့ random access transfer size ကို ရွှေ့လိုက်တဲ့အခါ၊ array တစ်ခုတည်းကို access လုပ်တဲ့ VM အများအပြားပါဝင်တဲ့ server setting လိုမျိုး လေးလံတဲ့ random access environment တစ်ခုမှာ တွေ့ရှိရနိုင်တဲ့ packet size နဲ့ ပိုနီးစပ်လာပါတယ်။ ပထမဆုံးစမ်းသပ်မှုမှာ expanded 4K read performance နဲ့ queue depth ၁ ကနေ အများဆုံး ၆၄ အထိ ဘယ်လို scale လုပ်လဲဆိုတာကို လေ့လာကြည့်ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ကျပန်း 4K ramped chart ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် Ultrastar SSD400M ရဲ့ ကောင်းမွန်တဲ့စွမ်းဆောင်ရည်ကို သတိပြုမိပြီး queue depth 64 မှာ အမြင့်ဆုံး 4K read speed 57,261 IOPS ရှိတဲ့ Toshiba eSSD အောက်မှာ ရှိနေပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ထပ်စမ်းသပ်မှုသည် static queue depth 32 တွင် 4K random write performance ကို ကြည့်ရှုပြီး drive များသည် steady-state သို့ရောက်ရှိသည်နှင့် ရလဒ်များကို မှတ်တမ်းတင်ပြီး ပျမ်းမျှထားသည်။ IOPS စွမ်းဆောင်ရည်သည် steady-state စွမ်းဆောင်ရည်ကို တိုင်းတာရန် ကောင်းမွန်သော metric တစ်ခုဖြစ်သော်လည်း၊ နောက်ထပ်စိတ်ဝင်စားဖွယ်ကောင်းသော အခြားနယ်ပယ်တစ်ခုမှာ ပျမ်းမျှနှင့် peak latency ဖြစ်သည်။ peak latency ကိန်းဂဏန်းများ မြင့်မားခြင်းသည် အချို့သော request များကို heavy continuous access အောက်တွင် backup လုပ်နိုင်ကြောင်း ဆိုလိုသည်။
Hitachi က အမြင့်ဆုံး 4K random write workload speed 24,000 IOPS ရှိတယ်လို့ ကြေငြာခဲ့ပြီး၊ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ စမ်းသပ်မှုမှာ steady-state မှာ 21,525 IOPS ရှိတယ်လို့ တွေ့ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီ speed ဟာ SLC-based Micron P300 ထက် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ အုပ်စုမှာ အမြင့်ဆုံး အဆင့်မှာ ရှိနေပါတယ်။ ဒီလို အခြေအနေတွေမှာ Ultrastar SSD400M ဟာ ပျမ်းမျှ 84MB/s နဲ့ ပျမ်းမျှ response time 1.49ms ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒါပေမယ့် အများဆုံး response time ကတော့ 34.43ms သာ ရှိပြီး အထင်ကြီးစရာ အကောင်းဆုံး ဖြစ်နိုင်ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ဆုံး synthetic benchmark စီးရီးသည် static queue depth 32 ရှိသော server mixed-workloads စီးရီးတွင် enterprise drive နှစ်ခုလုံးကို နှိုင်းယှဉ်ထားသည်။ ဤသုံးသပ်ချက်၏အစတွင်ရှိသော synthetic benchmark များကဲ့သို့ပင်၊ ဤစမ်းသပ်မှုများကို steady state တွင်လည်း တိုင်းတာသည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ server profile စမ်းသပ်မှုတစ်ခုစီသည် ကျွန်ုပ်တို့၏ database profile ဖြင့် 67% read မှ ကျွန်ုပ်တို့၏ web server profile တွင် 100% read အထိ read activity ကို ဦးစားပေးမှုပြင်းထန်သည်။
ပထမတစ်ခုကတော့ ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ database profile ပါ၊ 8K transfer size တွေကို အဓိကထားပြီး 67% read နဲ့ 33% write workload mix ရှိပါတယ်။
Hitachi Ultrastar SSD400M ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ Database profile မှာ eMLC-powered Samsung SM825 နဲ့အတူ ပျမ်းမျှ transfer speed 15,441 IOPS နဲ့ တူညီနေပါတယ်။ ဒီ drive နှစ်ခုစလုံးဟာ SLC counterparts တွေဖြစ်တဲ့ Toshiba နဲ့ Micron SSD တွေအောက်မှာ ပေါ်ထွက်လာခဲ့ပါတယ်။
နောက်ပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော transfer size များတွင် ပျံ့နှံ့နေသော 80% read နှင့် 20% write workload ရှိသော file server တစ်ခုကို ကြည့်သည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ file server trace တွင် Hitachi SSD400M ကို Samsung SM825 နှင့်အတူ စီထားပြီး ပျမ်းမျှအမြန်နှုန်း 14,488 IOPS ရှိပြီး Samsung SM825 ၏ 14,980 IOPS ရှိသည်။ Hitachi သည် Toshiba SLC SSD ထက် 25% ခန့် နှေးကွေးသည်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ ဝဘ်ဆာဗာပရိုဖိုင်သည် 512-byte မှ 512KB အထိ လွှဲပြောင်းမှုအရွယ်အစား ပျံ့နှံ့မှုရှိပြီး read-only ဖြစ်သည်။
၎င်း၏ မြန်ဆန်သော SAS 6.0Gb/s interface ဖြင့် Hitachi Ultrastart SSD400M သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Webserver profile တွင် ၎င်း၏ စွမ်းဆောင်ရည်ကို မြှင့်တင်နိုင်ခဲ့ပြီး Toshiba SLC SSD ပြီးနောက် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး 18,593 IOPS အမြန်နှုန်းဖြင့် ရပ်တည်နေခဲ့သည်။ Toshiba eSSD မှ 24,193 IOPS၊ Micron P300 မှ 16,584 IOPS သို့မဟုတ် Samsung SM825 မှ 12,199 IOPS တို့နှင့် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သည်။
နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်က 8K transfers တွေကို အသုံးပြုပြီး 20% write နဲ့ 80% read ရောနှောထားတဲ့ workstation တစ်ခုကို ကြည့်ပါတယ်။
ကျွန်ုပ်တို့၏ Workstation profile တွင် Hitachi SSD400M သည် Samsung SM825 ထက် သာလွန်ပြီး 18,422 IOPS ရှိပြီး SM825 မှ 6,443 IOPS ရှိသည်။ ဤ profile တွင် Toshiba eSSD သည် 26,337 IOPS ရှိပြီး Micron P300 သည် ပျမ်းမျှ 22,926 IOPS ရှိသည်။
စီးပွားရေးလုပ်ငန်းသုံး ပါဝါသုံးစွဲမှု
ဒေတာစင်တာ သို့မဟုတ် အခြားသိပ်သည်းစွာထုပ်ပိုးထားသော သိုလှောင်မှုပတ်ဝန်းကျင်အတွက် drive များကို ရွေးချယ်ရာတွင် SSD များ သို့မဟုတ် hard drive များကိုကြည့်သည့်အခါ ကုမ္ပဏီများစိတ်ဝင်စားသော တိုင်းတာမှုတစ်ခုတည်းမှာ စွမ်းဆောင်ရည်မဟုတ်ပါ။ အချို့ကိစ္စများတွင် ပါဝါသုံးစွဲမှုသည် အလွန်အရေးကြီးသောကြောင့် စဉ်ဆက်မပြတ် workload အောက်တွင် drive တစ်ခု မည်သို့လုပ်ဆောင်မည်ကို သိလိုခြင်းသည် ကျိုးကြောင်းဆီလျော်ပါသည်။
ဤသုံးသပ်ချက်၏ Enterprise Power အပိုင်းတွင်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် ယခင်က read နှင့် write speed များကို စမ်းသပ်ရန်အသုံးပြုခဲ့သော အခြေအနေများအောက်တွင် drive တစ်ခုချင်းစီကို ကြည့်ရှုပါသည်။ ၎င်းတွင် queue depth ၄ ခုဖြင့် sequential နှင့် random 2MB transfers များနှင့် queue depth ၃၂ ခုတွင် small random 4K read and write transfers များ ပါဝင်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ ယခင်စမ်းသပ်မှုများကဲ့သို့ပင် drive ကို ပါဝါအများဆုံးသုံးစွဲသည့်အခြေအနေတွင်ထားရှိရန် ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို steady-state တွင်တိုင်းတာနေပါသည်။
စတင်အသုံးပြုချိန်မှလွဲ၍ အခြေအနေအားလုံးတွင် Hitachi Ultrastar SSD400M သည် 5.62 ဝပ် သို့မဟုတ် ထို့ထက်နည်းသော ပါဝါကို အသုံးပြုခဲ့သည်။ SSD400M အတွက် ပါဝါအများဆုံးသုံးစွဲသည့်လုပ်ဆောင်ချက်မှာ စမ်းသပ်မှုကာလအတွင်း ပျမ်းမျှ 5.62 ဝပ်ကို အသုံးပြု၍ အစဉ်လိုက် QD4 2MB ရေးသားခြင်းဖြစ်သည်။ ဒုတိယမှာ ကျပန်း 4K QD32 ရေးသားခြင်းဖြစ်ပြီး တတိယမှာ အစဉ်လိုက် QD4 ဖတ်ရှုခြင်းဖြစ်ပြီး နောက်တွင် 4K QD32 တည်ငြိမ်သော ဖတ်ရှုခြင်းသည် စတုတ္ထနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။ အလွန်အကျွံရေးသားခြင်းလုပ်ဆောင်ချက်အတွင်း Hitachi Ultrastar SSD400M သည် SAS 6.0Gb/s Toshiba MKx001GRZB လိုအပ်သော ပါဝါပမာဏအောက်တွင်သာ အသုံးပြုခဲ့သော်လည်း ပါဝါသည် ဖတ်ရှုမှုများပြားသော ဝန်များအောက်တွင် Micron P300 သို့မဟုတ် Samsung SM825 နှင့် တန်းတူနီးပါး နိမ့်ကျသောအဆင့်များသို့ လျင်မြန်စွာ လျော့ကျသွားခဲ့သည်။
datacenter ပတ်ဝန်းကျင်မှာ eMLC SSD အတွက် ကြီးမားတဲ့တွန်းအားကတော့ cost per GB နဲ့ IOPS/Watt ဝန်းကျင်မှာပါ။ queue depth 32 မှာ pure random 4K read မှာ 19,484 IOPS/watt ရရှိခဲ့ပြီး တည်ငြိမ်တဲ့ 4K random write ကိုကြည့်မယ်ဆိုရင် 6,150 IOPS/watt အထိ ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။ SLC Micron P300 မှာ 38,481 IOPS/watt read ဒါမှမဟုတ် 10,119 IOPS/watt write၊ SLC Toshiba MKx001GRZB မှာ 3,082 IOPS/watt write ဒါမှမဟုတ် 14,980 IOPS/watt read၊ eMLC Samsung SM825 မှာ 2,043 IOPS/watt write နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် ဒီပမာဏဟာ စီးပွားရေးလုပ်ငန်းရဲ့ လိုအပ်ချက်တွေအပေါ်မှာ မူတည်ပါတယ်။ SSD ဒါမှမဟုတ် hard drive ဝယ်ယူတဲ့အခါ ထည့်သွင်းစဉ်းစားတဲ့ ပါဝါနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည် အကောင်းဆုံး ရောစပ်မှု (ဒါမှမဟုတ် တိုက်ရိုက်စွမ်းဆောင်ရည်) ကို ရှာဖွေခြင်းပဲ ဖြစ်ပါတယ်။
ကောက်ချက်
Hitachi Ultrastar SSD400M တွင် Intel controller၊ Intel NAND နှင့် Hitachi နှင့် Intel အင်ဂျင်နီယာများမှ တီထွင်ထားသော custom firmware တို့ ပါဝင်သည်။ ရလဒ်မှာ အထင်ကြီးစရာကောင်းပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ Enterprise Testing Environment တွင် ကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းသည်။ Enterprise MLC သို့မဟုတ် eMLC NAND ကို အခြေခံထားသော SSD400M သည် SLC-based SSD ၏ စွမ်းဆောင်ရည်အများစုကို ပေးစွမ်းသော်လည်း $/GB သို့မဟုတ် $/IOPS ရင်းနှီးမြှုပ်နှံမှုတွင် များစွာပိုကောင်းသည်။ အချို့ကိစ္စများတွင် Hitachi eMLC SSD သည် ၎င်း၏ SLC ပြိုင်ဘက်အချို့ထက်ပင် သာလွန်ကောင်းမွန်ခဲ့ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ 4K steady-state benchmark တွင် ဇယားထိပ်ဆုံး 21,525 IOPS ကို တိုင်းတာခဲ့သည်။
eMLC Ultrastar SSD400M ဟာ single work-load benchmarks တွေကို ကြည့်တဲ့အခါ micron နဲ့ Toshiba ရဲ့ SLC SSD နှစ်ခုလုံးထက် write speeds သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။ အမြင့်ဆုံး large-block sequential နဲ့ random transfer speed ကတော့ 385MB/s နဲ့ 153MB/s အသီးသီးဖြစ်ပါတယ်။ IOPS 21,525 ဒါမှမဟုတ် 84MB/s ရှိတဲ့ အုပ်စုထဲမှာ အမြင့်ဆုံး 4K steady-state speeds ကိုလည်း ပေးစွမ်းခဲ့ပါတယ်။ ရောနှောနေတဲ့ work-load စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် Hitachi SSD400M ဟာ Samsung SM825 နဲ့ နှိုင်းယှဉ်ရင် read-only Webserver profile မှာ ကောင်းမွန်တဲ့ မြန်နှုန်းတွေအပြင် Workstation profile မှာလည်း အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။
၎င်း၏ ခိုင်မာသော single work-load နံပါတ်များရှိသည့်တိုင် SSD400M သည် ကျွန်ုပ်တို့၏ Database နှင့် File Server profile များတွင် SLC-based Toshiba MKx001GRZB နှင့် Micron P300 ထက် နိမ့်ကျနေဆဲဖြစ်ပြီး Samsung SM825 အောက်တွင် အနည်းငယ်သာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့သည်။ ဆိုလိုသည်မှာ write-heavy workloads အချို့တွင် စွမ်းဆောင်ရည်သည် အဓိကရည်မှန်းချက်ဖြစ်ပါက SLC-SSD သည် ပိုကောင်းပါသည်။ သို့သော် ဝယ်ယူမှုဆုံးဖြတ်ချက်တွင် TCO မည်မျှအရေးကြီးသည်ပေါ် မူတည်၍ SSD400M ၏ eMLC စွမ်းဆောင်ရည်သည် ထည့်သွင်းစဉ်းစားရန် လုံလောက်သော စွမ်းဆောင်ရည်နှင့် နီးစပ်နိုင်ပါသည်။
ကျွန်ုပ်တို့သုံးသပ်ခဲ့သော အခြား enterprise drive အချို့နှင့်ကွဲပြားသော Hitachi သည် SSD400M အတွင်းရှိ ultra-capacitors များကိုအသုံးပြုခြင်းမပြုဘဲ KEMET Organic Capacitors များကိုရွေးချယ်ခဲ့သည်။ ဤ capacitors များသည် ပါဝါပြတ်တောက်မှုတွင် တူညီသောအချိန်ကို မပေးနိုင်သော်လည်း ၎င်းတို့၏ configuration သည် drive သည် cache ကို NAND ထဲသို့ flush လုပ်ခွင့်ပြုသောကြောင့် data များသည် volatile memory store များတွင် ပျောက်ဆုံးခြင်းမရှိပါ။ ဤအစိတ်အပိုင်းများသည် ultra-capacitors များကိုအသုံးပြုသည့် Samsung SM825 သို့မဟုတ် Toshiba MKx001GRZB မှ 55C အစား 70C ၏ပိုမိုပူပြင်းသော operating temperature ကိုခွင့်ပြုသည်။ datacenters များသည် ကုန်ကျစရိတ်များကိုလျှော့ချရန်ရှာဖွေနေချိန်တွင်၊ ချို့ယွင်းမှုအန္တရာယ်မတိုးမြင့်စေဘဲ မြင့်မားသောအပူချိန်တွင် စက်ပစ္စည်းများကိုလည်ပတ်နိုင်ခြင်းသည် စနစ်များကို air-cooled အပြင်ဘက်တွင်ထားရှိရန် သို့မဟုတ် HVAC စနစ်များကို အအေးပေးစရိတ်သက်သာစေရန် မြင့်မားသော ambient temperature သို့ပြောင်းလဲရန်ခွင့်ပြုသည်။
Pros
- ကောင်းမွန်သော 2MB sequential၊ 2MB random နှင့် 4K random write speed များ
- မြင့်မားသော လည်ပတ်မှုအပူချိန်များတွင် လည်ပတ်နိုင်ခြင်း
- အလွန်ကောင်းမွန်သော eMLC SSD IOPS/Watt ကိန်းဂဏန်းများ
အားနည်းချက်များ
- အလုပ်ဝန်ထုပ်ဝန်ပိုး ရောနှောနေသော အခြေအနေများတွင် ရေးသားမှု မြန်နှုန်း ကျဆင်းသွားခြင်း
အောက်ဆုံးလိုင်း
Ultrastar SSD400M နဲ့ဆိုရင် Hitachi ဟာ မိတ်ဖက်တစ်ဦးနဲ့ အကောင်အထည်ဖော်ရာမှာ ဘယ်လိုလုပ်ဆောင်ရမလဲဆိုတဲ့ လမ်းညွှန်ချက်ကို အခြေခံအားဖြင့် ရေးသားပေးပါတယ်။ Hitachi/Intel တို့ ပူးပေါင်းတီထွင်ထားတဲ့ enterprise SSD ဟာ ဈေးကွက်ထဲက အကောင်းဆုံး eMLC drive တွေထဲက တစ်ခုဖြစ်ပြီး 4K steady state performance လိုမျိုး အခြေအနေတွေမှာ SLC ပြိုင်ဘက်တွေထက်တောင် သာလွန်ပါတယ်။ Hitachi ဟာ SSD400M ကို တခြား drive တွေထက် အပူခံနိုင်ရည်မြင့်မားအောင် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားတာကြောင့် open-air data center တွေနဲ့ လိုက်လျောညီထွေဖြစ်စေပြီး အအေးပေးစရိတ်ကို လျှော့ချပေးကာ TCO ကို ပိုမိုတိုးတက်စေပါတယ်။
ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ




အမေဇုံ