StorageReview.com

Toshiba XG5 NVMe SSD သုံးသပ်ချက်

Client ပေးရပါတယ်။  ◇  end User

ပြီးခဲ့တဲ့လက ကြေညာခဲ့တဲ့ Toshiba ရဲ့ XG5 ဟာ ကုမ္ပဏီရဲ့ အသစ်ဆုံး M.2 form factor (2280) NVMe SSD ဖြစ်ပါတယ်။ XG5 ဟာ Toshiba ရဲ့ ပထမဆုံး SSD လည်းဖြစ်ပြီး ဈေးကွက်ထဲမှာ အမြင့်ဆုံး layer count ကို ပေးစွမ်းနိုင်တဲ့ ကုမ္ပဏီရဲ့ 64-layer BiCS 3D flash memory (TLC) ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ XG5 ကို 256GB ကနေ 1TB အထိ စွမ်းရည်သုံးမျိုးနဲ့ ထုတ်လုပ်ထားပြီး ultra-thin ကွန်ပျူတာတွေ ဒါမှမဟုတ် embedded/edge computing device တွေလိုမျိုး device တွေမှာ deployment flexibility ကို မြှင့်တင်ဖို့ single-sided form factor ကို အသုံးပြုထားပါတယ်။ XG5 ဟာ စွမ်းဆောင်ရည်အတွက် ရှင်းလင်းတဲ့ လိုအပ်ချက်ရှိတဲ့ mainstream client computing use cases တွေအတွက် ရည်ရွယ်ထားပြီး ပါဝါသုံးစွဲမှုနဲ့ overall drive cost ကို မျှတအောင် ထိန်းသိမ်းထားပါတယ်။ လုံခြုံရေး လိုအပ်ချက် မြင့်မားတဲ့ အဖွဲ့အစည်းတွေအတွက် XG5 ဟာ SED flavor နဲ့ ထွက်ပေါ်လာပြီး TCG Opal Version 2.01 ကို ပံ့ပိုးပေးပါတယ်။

XG5 ဟာ အဓိကအားဖြင့် OEM ထုတ်ကုန်တစ်ခုဖြစ်ပြီး မေလတုန်းက Dell EMC World မှာ ပထမဆုံးပြသခဲ့ပါတယ်။ Toshiba အနေနဲ့ ဒီ drive ကို စမ်းသပ်ကြည့်ရှုဖို့ ထုတ်ပြဖို့က နည်းနည်းတော့ ထူးဆန်းနေပါတယ်။ ဒါပေမယ့် Toshiba ဟာ သူတို့ရဲ့ ဦးဆောင်မှုကို ပြသဖို့ စိတ်လှုပ်ရှားနေပါတယ်။ အသစ်ထွက်ရှိလာတဲ့ NAND မှာတင်မကဘဲ ဒီဇိုင်းနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်ပိုင်းမှာပါ ထိပ်တန်းအဆင့်မှာ ပြသဖို့ စိတ်လှုပ်ရှားနေပါတယ်။ Toshiba ဟာ sequential read မှာ 3000 MB/s နဲ့ sequential write မှာ 2100 MB/s အထိ မြန်နှုန်းရှိတယ်လို့ ကိုးကားဖော်ပြထားပါတယ်။ စွမ်းဆောင်ရည်တွက်ချက်မှုမှာ SATA ရဲ့ အဆုံးသတ်က အဓိကကျတယ်ဆိုတာ သတိပေးတဲ့အနေနဲ့ Toshiba က အဲဒီကိန်းဂဏန်းတွေဟာ sequential read စွမ်းဆောင်ရည်မှာ 5.4 ဆအထိ ပိုမြန်ပြီး sequential write စွမ်းဆောင်ရည်မှာ 3.8 ဆအထိ ပိုမြန်တယ်လို့ ပြောပါတယ်။ PC ရဲ့ တစ်ခါတစ်ရံ မညီမျှတဲ့ လိုအပ်ချက်တွေကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းနိုင်ဖို့ XG5 မှာ burst workloads တွေကို ကိုင်တွယ်ဖြေရှင်းဖို့ SLC cache ပါဝင်ပါတယ်။ မိုဘိုင်းသုံးစွဲသူတွေအတွက် drive ဟာ standby မှာ 3mW ပိုနည်းပြီး ဘက်ထရီသက်တမ်းကို အကောင်းဆုံးအသုံးချနိုင်ပါတယ်။

Toshiba XG5 SSD တွေကို OEM တွေဆီ ပို့ဆောင်ပေးနေပါပြီ၊ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ သုံးသပ်ချက်ယူနစ်က 1TB စွမ်းရည်ပါ။

XG5 သတ်မှတ်ချက်များ-

  • ပုံစံအချက်: M.2 2280
  • မှတ်ဉာဏ်: ၆၄-အလွှာ BiCS
  • စွမ်းရည်: 1,024GB အထိ
  • အင်တာဖေ့စ်: PCIe 3.1a Gen 3 x 4 Lane NVMe 1.2.1
  • performance
    • အဆင့်ဆင့်ဖတ်ရှုခြင်း- 3,000MB/s အထိ
    • အဆက်မပြတ်ရေးသားခြင်း- 2,100MB/s အထိ
    • MTTF: ၁.၅ သန်း နာရီ
  • စွမ်းအား
    • တက်ကြွသောဖတ်ရှုခြင်း: <4.6W ပုံမှန်
    • Active Write: ပုံမှန်အားဖြင့် < 3.5W
    • အားလပ်ချိန်: <3mW ပုံမှန်
  • ရှုထောင့်
    • အရှည်: 22mm
    • width: 80mm
    • အမြင့်: 2.23mm

စားသုံးသူ ပေါင်းစပ်စံနှုန်းများ

စားသုံးသူ SSD စမ်းသပ်မှုအားလုံးကို StorageReview HP Z640 Workstation ဖြင့် ပြုလုပ်ပါသည်။ Toshiba XG5 M.2 SSD ကို အောက်ပါ drive များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ထားပါသည်။

IOMeter ကိန်းဂဏန်းအားလုံးကို MB/s မြန်နှုန်းများအတွက် ဒွိစုံကိန်းဂဏန်းများအဖြစ် ကိုယ်စားပြုသည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ 2MB sequential benchmark မှာ Toshiba XG5 ဟာ 2,101.25MB/s နဲ့ အထင်ကြီးလောက်စရာ read speeds တွေကို မှတ်တမ်းတင်ထားပေမယ့် write speeds ကတော့ 879.44MB/s သာ ရှိခဲ့ပါတယ်။ read နဲ့ write မှာ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသူတွေကတော့ Samsung 960 Pro 1TB နဲ့ 2TB မော်ဒယ်တွေ အသီးသီးဖြစ်ပါတယ်။

Toshiba XG5 ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ကျပန်း 2MB လွှဲပြောင်းမှုတွေမှာ (write column မှာ နည်းနည်းနှေးပေမယ့်) လေးစားစရာကောင်းတဲ့ ကိန်းဂဏန်းတွေကို ထပ်မံပြသခဲ့ပါတယ်၊ read နဲ့ write နှုန်းက 1,339.76MB/s နဲ့ 895.07MB/s အသီးသီးရှိပါတယ်။ OCZ drive ကတော့ read နှုန်း 1,771.58MB/s နဲ့ အကောင်းဆုံးပါပဲ။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ ကျပန်း 4K benchmark က throughput ပိုင်းမှာ drive တွေကို ပိုပြီး stress ဖြစ်စေပါတယ်။ ဒီမှာတော့ Toshiba XG5 Pro က 32.48MB/s read နဲ့ 143.08MB/s write တွေနဲ့ အလယ်အလတ်အဆင့် နံပါတ်တွေကို ရရှိခဲ့ပါတယ်။ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ drive က Samsung 950 Pro ပါ။

တူညီတဲ့စမ်းသပ်မှုရဲ့ IOPS ကိုကြည့်တဲ့အခါ ရလဒ်တွေက အလားတူဇာတ်လမ်းကို ပြောပြပါတယ်။ ဒီမှာ Toshiba M.2 drive ကို pack ရဲ့အလယ်မှာ ထပ်မံထားရှိခဲ့ပြီး 8,314.77 IOPS read နဲ့ 36,327.24 IOPS write ရှိခဲ့ပါတယ်။ ဒီမှာ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ drive က Samsung 950 Pro M.2 (512GB) ဖြစ်ပြီး 13,516.34 IOPS read နဲ့ 44,903.69 IOPS write မှတ်တမ်းတင်ထားပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ 4K write latency benchmark အရ Toshiba drive သည် ပျမ်းမျှနှင့် အမြင့်ဆုံး latency တွင် 0.0269ms နှင့် 4.70ms အသီးသီးဖြင့် leaderboard ၏ အောက်ဆုံးသို့ ပိုမိုရွေ့လျားသွားခဲ့သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ် 4K စမ်းသပ်မှုအတွက်၊ 1QD မှ 64QD အထိ အတိုင်းအတာရှိတဲ့ 100% write activity ရှိတဲ့ workload ကို ကျွန်ုပ်တို့ ရွှေ့လိုက်ပါတယ်။ Toshiba XG5 M.2 drive ဟာ burst မှာ IOPS 30,000 ကျော်ကနေ IOPS 210,000 အောက်မှာအထိ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိတဲ့ drive ပါ။

ဒီလမ်းကြောင်းဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ aligned-read benchmark နဲ့ ဆက်လက်တည်ရှိနေခဲ့ပါတယ် (ဒါပေမယ့် ဒီတစ်ခါတော့ Samsung 960 drives တွေထက် နောက်ကျကျန်နေခဲ့တာပါ)၊ Toshiba XG5 ဟာ IOPS range 6,389.50 IOPS ရှိပြီး အထင်ကြီးလောက်စရာ IOPS 233,637.41 အထိ ရောက်ရှိခဲ့ပါတယ်။

ကျွန်ုပ်တို့၏ နောက်ဆုံး consumer-synthetic benchmarks များသည် queue depth ၁ မှ ၁၂၈ အထိရှိသော mixed-server workloads စီးရီးများရှိ drives များကို နှိုင်းယှဉ်ပါသည်။ server profile တစ်ခုစီတွင် database profile ဖြင့် ၆၇% read မှ web server profile တွင် ၁၀၀% read အထိ read activity ပေါ်တွင် ပြင်းထန်သော bias ရှိသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများတွင် Toshiba XG5 သည် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသော M.2 drive ဖြစ်သည်။

ဒေတာဘေ့စ်ပရိုဖိုင်တွင် 67% read နှင့် 33% write workload ပါဝင်ပြီး 8K အရွယ်အစားခန့်ရှိသော transfer များကို အဓိကထားသည်။ ဤနေရာတွင် Toshiba XG5 သည် 8,922.78 IOPS မှ 198,104 IOPS အထိ အမြင့်ဆုံးဖြင့် ဦးဆောင်နေပြီး စမ်းသပ်ထားသော drive များထဲတွင် ပထမဆုံးဖြစ်သည်။

ကျွန်ုပ်တို့ရဲ့ နောက်ထပ် benchmark ကတော့ 512 bytes မှ 512KB အထိ transfer size တွေကို အသုံးပြုတဲ့ read-only web-server profile ပါ။ ဒီအခြေအနေမှာ Toshiba XG5 ဟာ 7,195.02 IOPS မှ 102,783.43 IOPS အထိ အထင်ကြီးလောက်စရာ စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့ပြီး ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်နေပါတယ်။

512-bytes မှ 64KB အထိ အမျိုးမျိုးသော transfer size များတွင် ပျံ့နှံ့နေသော 80% read နှင့် 20% write workload ရှိသော file-server profile တွင် Toshiba XG5 သည် 6,256.03 IOPS မှ 175,874.30 IOPS အထိ အကျယ်ဆုံး margin ဖြင့် ပိုမိုကောင်းမွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။

နောက်ဆုံးပရိုဖိုင်က workstation activity ကိုကြည့်မှာဖြစ်ပြီး 8K transfers ကိုအသုံးပြုပြီး 20% write နဲ့ 80% read mixture တွေနဲ့ပါ။ Toshiba XG5 က အထင်ကြီးလောက်စရာ အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်နဲ့ ဆက်လက်ပြီး 8,251.27 IOPS ကနေ 203,025.98 IOPS အထိ ရရှိခဲ့ပါတယ်။

စားသုံးသူ လက်တွေ့ကမ္ဘာ စံနှုန်းများ

ပေါင်းစပ်စံနှုန်းများ၏ရလဒ်များသည် ဒရိုက်တစ်ခု၏ အဓိကအားသာချက်များနှင့် အားနည်းချက်များကို ဖော်ထုတ်ရာတွင် အရေးကြီးသော်လည်း၊ ဤစမ်းသပ်မှုများတွင် စွမ်းဆောင်ရည်သည် လက်တွေ့ကမ္ဘာအခြေအနေများသို့ တိုက်ရိုက်ပြောင်းလဲခြင်းမဟုတ်ပါ။ Toshiba XG5 ဒရိုက်သည် လက်တွေ့တွင် မည်သို့ကိုင်တွယ်မည်ကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ သိရှိနိုင်ရန်အတွက်၊ ကျွန်ုပ်တို့သည် StorageMark 2010 HTPC၊ ထုတ်လုပ်မှုနှင့် ဂိမ်းမှတ်တမ်းများကို နှိုင်းယှဉ်နိုင်သော ဒရိုက်များနှင့် နှိုင်းယှဉ်ပါမည်။ latency အချိန်နည်းပါးသော IOPS နှင့် MB/s နှုန်းထားများ မြင့်မားခြင်းကို နှစ်သက်ပါသည်။

ပထမခြေရာခံချက်သည် Home Theater PC (HTPC) အဖြစ်အသုံးပြုမှုအပေါ် အခြေခံသည်။ စမ်းသပ်မှုတွင် Media Player Classic တွင် 720P HD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ VLC တွင် 480P SD ရုပ်ရှင်တစ်ကားဖွင့်ခြင်း၊ iTunes မှတစ်ဆင့် ရုပ်ရှင်သုံးကားကို တစ်ပြိုင်နက်ဒေါင်းလုဒ်လုပ်ခြင်းနှင့် Windows Media Center မှတစ်ဆင့် မိနစ် ၁၅ အတွင်း 1080i HDTV တိုက်ရိုက်ကြည့်ရှုခြင်း ပါဝင်သည်။

Toshiba XG5 M.2 NVMe 1TB သည် 35,869 IOPS၊ 1.7GB/s နှင့် ပျမ်းမျှ latency 0.200ms ဖြင့် အခြားစမ်းသပ်ထားသော drive အားလုံးထက် များစွာသာလွန်သော စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပြသခဲ့သည်။

နောက်ထပ် ခြေရာခံချက်သည် ရုံးလုပ်ငန်းခွင် သို့မဟုတ် ထုတ်လုပ်မှုအခြေအနေတွင် ဒစ်ခ်လုပ်ဆောင်ချက်ကို တုပသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုတွင် Exchange server နှင့် ချိတ်ဆက်ထားသော Outlook 2007 ကို အသုံးပြုသည့် 32-bit Windows Vista ဖြင့် ရုံးထုတ်လုပ်မှုပတ်ဝန်းကျင်တွင် သုံးနာရီကြာ လည်ပတ်မှု၊ Chrome နှင့် IE8 ကို အသုံးပြု၍ ဝဘ်ကြည့်ရှုမှု၊ Office 2007 အတွင်း ဖိုင်များကို တည်းဖြတ်ခြင်း၊ Adobe Reader တွင် PDF များကို ကြည့်ရှုခြင်း၊ ဒေသတွင်းတေးဂီတဖွင့်ခြင်း တစ်နာရီနှင့် Pandora မှတစ်ဆင့် တေးဂီတကို နှစ်နာရီကြာ တိုက်ရိုက်နားဆင်ခြင်းတို့ ပါဝင်သည်။

သို့သော် ထုတ်လုပ်မှုစံနှုန်းတွင် Toshiba drive သည် နှေးကွေးသွားသည်။ ဤနေရာတွင် အလယ်အလတ်အဆင့် IOPS 27,617၊ ပျမ်းမျှ latency 850.89MB/s နှင့် 0.2740ms ရရှိခဲ့သည်။ ဤနေရာတွင် အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်ရှိသူမှာ Samsung 960 Pro 2TB မော်ဒယ်ဖြစ်ပြီး 1,062.48MB/s၊ 33,747 IOPS နှင့် 0.2300ms ရှိသည်။

နောက်ဆုံး consumer real-life benchmark သည် ဂိမ်းကစားနေစဉ်အတွင်း disk activity ကို simulate လုပ်သည်။ ဤ simulation သည် drive ၏ read performance ကို တိုင်းတာပြီး write operations ၆% နှင့် read operations ၉၄% ရှိသည်။ စမ်းသပ်မှုတွင် Steam ဖြင့် pre-configure လုပ်ထားသော Windows 7 Ultimate 64-bit system ပါဝင်ပြီး Grand Theft Auto 4၊ Left 4 Dead 2 နှင့် Mass Effect 2 တို့ကို download လုပ်ပြီး install လုပ်ပြီးသားဖြစ်သည်။ trace သည် ဂိမ်းတစ်ခုစီ၏ loading အစမှစတင်၍ မြင့်မားသော read activity နှင့်အတူ ဂိမ်းတိုးတက်လာသည်နှင့်အမျှ texture များကို ဖမ်းယူသည်။

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ ဂိမ်းကစားမှု benchmark မှာ ရလဒ်တွေ သိသိသာသာ မြင့်တက်လာပါတယ်။ Toshiba XG5 ဟာ အထင်ကြီးလောက်စရာ IOPS 38,095, 1.9GB/s နဲ့ ပျမ်းမျှ latency 0.1850ms တို့ကို ပြသခဲ့ပြီး ဦးဆောင်သူစာရင်းမှာ ထိပ်ဆုံးနေရာကို ရောက်ရှိစေခဲ့ပြီး Samsung 960 Pro 2TB ထက် အနည်းငယ်သာ သာလွန်ခဲ့ပါတယ်။

ကောက်ချက်

XG5 သည် Toshiba ၏ ကုမ္ပဏီ၏ အသစ်စက်စက် 64-layer BiCS 3D flash memory ကို အသုံးပြုထားသည့် ပထမဆုံး M.2 drive ဖြစ်သည်။ drive သည် single-sided ဖြစ်သော်လည်း 1TB အထိ စွမ်းရည်များဖြင့် ရရှိနိုင်သည်။ ၎င်း၏ single-sided ဒီဇိုင်းကြောင့် အလွန်ပါးလွှာသော notebook များနှင့် edge computing device များအတွက် သင့်တော်သည်။ စွမ်းရည်အပြင်၊ drive တွင် SED option နှင့် လုံခြုံရေးကို ဦးစားပေးသူများအတွက် TCG Opal Version 2.01 ကို ပံ့ပိုးပေးထားပြီး 3GB/s read နှင့် 2.1GB/s write speeds များကို ကိုးကားဖော်ပြထားသည်။

စွမ်းဆောင်ရည်ကို ကြည့်မယ်ဆိုရင် XG5 ဟာ ထွက်ရှိချိန်ကတည်းက သရဖူဆောင်းထားခဲ့တဲ့ Samsung M.2 drives တွေကိုတောင် အနိုင်ယူနိုင်တဲ့ အဆင့်မြင့်စွမ်းဆောင်ရည်ကို ပေးစွမ်းနိုင်ခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ mixed-server workloads တွေမှာ drive ဟာ ပြိုင်ဘက်တွေကို အနိုင်ယူနိုင်ခဲ့ပြီး file server နဲ့ workstation မှာတော့ တခြား drive တွေက ယှဉ်နိုင်လောက်အောင် မယှဉ်နိုင်ခဲ့ပါဘူး။ XG5 ဟာ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ HTPC disk capture မှာ 35,869 IOPS, 1.7GB/s နဲ့ average latency 0.200ms နဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပြီး gaming disk capture မှာတော့ 38,095 IOPS, 1.9GB/s နဲ့ 0.1850ms တို့နဲ့ ထိပ်ဆုံးမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။ ကျန်တဲ့ benchmark တွေအရ drive ဟာ အလယ်အလတ်အဆင့်မှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပြီး တစ်ခုတည်းသော ခြွင်းချက်ကတော့ 4K latency မှာ အနည်းငယ် မြင့်မားနေတာပါပဲ။

Toshiba XG5 ဟာ အလွန်အထင်ကြီးစရာကောင်းတဲ့ drive တစ်လုံးဖြစ်ပြီး OEM တွေအနေနဲ့ စွမ်းဆောင်ရည်၊ ဘက်ထရီသက်ရောက်မှုနဲ့ ဈေးနှုန်းတွေကို ဟန်ချက်ညီညီပေါင်းစပ်ဖို့ လိုအပ်တဲ့ system တွေအတွက် ကောင်းမွန်တဲ့ ရွေးချယ်စရာတစ်ခု ပေးစွမ်းပါတယ်။ ဒါက system upgrade လုပ်သူတွေကို အနည်းငယ်သာ အထောက်အကူဖြစ်စေပေမယ့် ဒီ drive ရဲ့ OCZ retail channel version ဟာ ဒီနှစ်နှောင်းပိုင်းမှာ ထွက်ပေါ်လာမယ်လို့ တိကျစွာ ခန့်မှန်းနိုင်ပါတယ်။ ဘယ်လိုပဲဖြစ်ဖြစ် Toshiba ဟာ သူတို့ရဲ့ enterprise နဲ့ client portfolio နှစ်ခုလုံးမှာ အရည်အသွေးမြင့် SSD တွေကို ပေါင်းစပ်ထုတ်လုပ်ရာမှာ အလွန်ကောင်းမွန်တဲ့ အလုပ်တစ်ခုကို လုပ်ဆောင်နေပါတယ်။ XG5 ဟာ နောက်ဆုံးပေါ် ဥပမာတစ်ခုပါပဲ။

Pros

  • ရောနှောထားသော server workloads များတွင် အမြင့်ဆုံးအဆင့်စွမ်းဆောင်ရည်
  • M.2 NVMe drive အတွက် HTPC နှင့် gaming disk capture များတွင် ယနေ့အထိ အမြင့်ဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်

အားနည်းချက်များ

  • 4K ကျပန်းတွင် latency မြင့်မားခြင်း

The Bottom Line

စွမ်းဆောင်ရည်မြင့် M.2 NVMe SSD ကို ရှာဖွေနေတဲ့ OEM တွေအနေနဲ့ Toshiba XG5 ထက် ပိုကောင်းတာ မရှိပါဘူး။ ကုမ္ပဏီက OCZ အမှတ်တံဆိပ်အောက်မှာ ဗားရှင်းတစ်ခု ထွက်လာတဲ့အခါ သုံးစွဲသူတွေက သူတို့ရဲ့ စက်ပစ္စည်းတွေကို အဆင့်မြှင့်တင်ဖို့ လက်လှမ်းမီနိုင်ပါတယ်။

တိုရှီဘာ သိုလှောင်မှု

ဤသုံးသပ်ချက်ကို ဆွေးနွေးပါ

StorageReview သတင်းလွှာအတွက် စာရင်းသွင်းပါ

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

StorageReview စားသုံးသူစားပွဲ

ယခင်ပို့စ်-

နောက်ပို့စ်-