StorageReview.com

XPG GAMMIX S70 SSD သုံးသပ်ချက်

Client ပေးရပါတယ်။  ◇  end User

CES 2021 မှာ ထွက်ရှိခဲ့တဲ့ XPG GAMMIX S70 ဟာ ဂိမ်းကစားသူတွေအတွက် ရည်ရွယ်တဲ့ M.2 SSD တစ်ခုဖြစ်ပါတယ်။ ဒီ drive ဟာ PCIe Gen4x4 interface ကို အသုံးပြုထားပြီး 7.4GB/s read နဲ့ 6.4GB/s write speeds အထိ ရရှိနိုင်မယ်လို့ ကတိပေးထားပါတယ်။ interface အသစ်ကို အသုံးပြုထားပေမယ့် Gen3 devices တွေနဲ့ backward compatible ဖြစ်ပါတယ်။ gamers တွေအပြင် XPG ဟာ overclocker နဲ့ PC ဝါသနာရှင်ဈေးကွက်တွေကိုလည်း ရှာဖွေနေပါတယ်။

xpg gammix s70 ရှေ့အပူစုပ်စက်

PCIe Gen4 interface အသစ်ကို အသုံးပြုထားရုံသာမက XPG GAMMIX S70 မှာ Dynamic SLC Caching နဲ့ DRAM Cache Buffer တို့ကို ပေါင်းစပ်အသုံးပြုထားတာကြောင့် အထက်ပါ ကိန်းဂဏန်းတွေကို ပြည့်မီနိုင်ပါတယ်။ ဒီ drive ရဲ့ အများဆုံး သိုလှောင်နိုင်စွမ်းက 2TB ရှိပါတယ် (ဒါပေမယ့် 1TB တော့ ရှိပါတယ်)။ လုံခြုံရေးအတွက် S70 က LDPC error-correcting code နည်းပညာ၊ End-to-End (E2E) Data Protection၊ RAID Engine support နဲ့ AES 256-bit Encryption တို့ကို ပံ့ပိုးပေးထားပါတယ်။

ဒီမှာ အရေးပါဆုံးကတော့ အပူဖြန့်စက်ပါ။ ဒီအလူမီနီယမ် အပူဖြန့်စက်မှာ အခေါင်းပေါက်ပါတဲ့ အဆင့်ဆင့်ဖွဲ့စည်းပုံရှိပါတယ်။ ကုမ္ပဏီရဲ့အဆိုအရ ဒါက အပူချိန်ကို ၃၀% အထိ လျှော့ချပေးနိုင်ပါတယ်။ အပူဖြန့်စက် (notebook တွေ၊ တင်းကျပ်စွာထုပ်ပိုးထားတဲ့ PC တွေ) မှာ မတပ်ဆင်နိုင်တဲ့ စနစ်ထဲကို drive ကို တပ်ဆင်ချင်သူတွေအတွက် တခြားနေရာကနေ ရှာဖွေသင့်ပါတယ်။ SSD ကို အပူဖြန့်စက်ရဲ့ အောက်ခြေတစ်ဝက်မှာ drive ကို မပျက်စီးစေဘဲ ခွဲထုတ်ဖို့ အလွန်ခက်ခဲတဲ့ ကော်အပူစတစ်ကာနဲ့ ကပ်ထားပါတယ်။

XPG GAMMIX S70 မှာ ၅ နှစ် အကန့်အသတ်ရှိတဲ့ အာမခံပါဝင်ပြီး ပိုသေးငယ်တဲ့ စွမ်းရည်ကို ဒီနေ့ပဲ ဒေါ်လာ ၃၆၀ နဲ့ ဝယ်ယူနိုင် ပါတယ် ။

XPG GAMMIX S70 သတ်မှတ်ချက်များ

စွမ်းဆောင်ရည်မြှင့် 1TB / 2TB
form ကို Factor M.2 2280
controller ကို Innogrit IG5236 “ရိန်းနီးယား”
Nande Flash ကို 3D Nande
အရွယ်အစား (L x W x x နာရီ) 80 x ကို 25 x ကို 15mm
အလေးချိန် 34g
interface PCIe Gen4x4
အစဉ်လိုက်ဖတ်ရှုခြင်း (အများဆုံး) 7400MB/s2 အထိ
အစဉ်လိုက်ရေးသားခြင်း (အများဆုံး) 6400MB/s2 အထိ
Operating အပူချိန် 0 ° C - 70 ° C
သိုလှောင်ခြင်းအပူချိန် -40 ° C - 85 ° C
Shock ခုခံနိုင်မှု 1500G/0.5ms
MTBF 2,000,000 နာရီ
အာမခံချက် 5 နှစ်ကန့်သတ်အာမခံ

XPG GAMMIX S70 ဒီဇိုင်းနှင့် တည်ဆောက်မှု

XPG GAMMIX S70 ဟာ M.2 SSD (ပိုအသုံးများတဲ့ 2280 အရွယ်အစား) ဖြစ်ပေမယ့် အရွယ်အစားတူ တခြား SSD တွေထက် နည်းနည်းပိုကြီးပါတယ်။ တစ်ဖက်မှာ အပူဖြန့်စက်ကြီးတစ်ခု ပါရှိပါတယ်။ အပူဖြန့်စက်က မီးခိုးရောင် အလူမီနီယမ်နဲ့ ပြုလုပ်ထားပြီး အခေါင်းပေါက်တွေ ပါရှိပါတယ်။ Lenovo P620 မှာ အပူဖြန့်စက်ကို ဖြုတ်လိုက်ရပါတယ် ။ အဲဒီမှာ onboard heatsink ပါဝင်ပြီး XPG ရဲ့ အပူဖြန့်စက်ရဲ့ အကျယ်ကို ချဲ့လို့မရတဲ့ ဒုတိယ slot တစ်ခုလည်း ပါရှိပါတယ်။

xpg gammix s70 ဘေးဘက်အပူစုပ်စက်

အခြားတစ်ဖက်တွင် မော်ဒယ်နှင့် စွမ်းရည်ကဲ့သို့သော သက်ဆိုင်ရာအချက်အလက်များပါရှိသော စတစ်ကာပါသည့် ဗလာ PCB တစ်ခုဖြစ်သည်။

xpg gammix s70 နောက်ကျော အပူစုပ်စက်

အပူဖြန့်စက်ကို ဖြုတ်လိုက်ခြင်းဖြင့် အသုံးပြုသူများသည် Innogrit IG5236 controller၊ DRAM နှင့် NAND pack များကို မြင်တွေ့နိုင်မည်ဖြစ်သည်။

xpg gammix s70 Innogrit

XPG GAMMIX S70 စွမ်းဆောင်ရည်

စမ်းသပ်ခန်း

ကျွန်ုပ်တို့သည် NVME Gen4 SSD အသစ်များကို စမ်းသပ်ခြင်းသို့ ရွှေ့ပြောင်းလာသည်နှင့်အမျှ interface အသစ်ကို ပံ့ပိုးပေးရန်အတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ဓာတ်ခွဲခန်းတွင် platform ပြောင်းလဲမှု လိုအပ်ခဲ့သည်။ Lenovo သည် front-mount U.2 bays အထိ အပါအဝင် PCIe Gen4 ပံ့ပိုးမှုဖြင့် အုပ်စုတွင် ရှေ့ဆုံးမှ ရပ်တည်နေသော်လည်း အချို့မှာ edge-card ပံ့ပိုးမှုကိုသာ ပေးဆောင်နေဆဲဖြစ်သည်။ ကျွန်ုပ်တို့၏ Gen4 သုံးသပ်ချက်များတွင် AMD 7742 CPU နှင့် 512GB 3200Mhz DDR4 မှတ်ဉာဏ် တပ်ဆင်ထားသော Lenovo ThinkSystem SR635 server ကို အသုံးပြုထားပါသည်။

NVMe ကို edge-card slot ရှိ M.2 မှ PCIe adapter ကတ်မှတစ်ဆင့် natively စမ်းသပ်ထားပြီး U.2 drives များကို ရှေ့ဘက်တွင် load လုပ်ထားသည်။ virtualized server ကမ်းလှမ်းချက်များအတွင်း consistency၊ scalability နှင့် flexibility testing တို့ဖြင့် end-user workflow ကို ပိုမိုကောင်းမွန်စွာ ထင်ဟပ်စေသည်။ အသေးငယ်ဆုံး QD1 (Queue-Depth 1) အဆင့်များတွင်သာမက drive ၏ load range တစ်ခုလုံးတွင် drive latency ကို အဓိကထားထားသည်။ အသုံးများသော consumer benchmarks အများစုသည် end-user workload profiles များကို လုံလောက်စွာ မဖမ်းယူနိုင်သောကြောင့် ကျွန်ုပ်တို့ ဤသို့ပြုလုပ်ပါသည်။

XPG GAMMIX S70 ကို VMware မှာ datastore အနေနဲ့ format ချဖို့ မမြင်ရတာကြောင့် ကျွန်တော်တို့ရဲ့ SQL Server စမ်းသပ်မှုကို လုပ်ဆောင်နိုင်ခြင်း မရှိခဲ့ပါဘူး။

VDBench လုပ်ငန်းဝန်အား ခွဲခြမ်းစိတ်ဖြာခြင်း

storage devices တွေကို benchmarking လုပ်တဲ့အခါ application testing က အကောင်းဆုံးဖြစ်ပြီး synthetic testing က ဒုတိယနေရာမှာ ရှိပါတယ်။ တကယ့် workloads တွေရဲ့ ပြီးပြည့်စုံတဲ့ ကိုယ်စားပြုမှု မဟုတ်ပေမယ့် synthetic testing တွေက repeatability factor ရှိတဲ့ storage devices တွေကို baseline လုပ်ဖို့ အထောက်အကူပြုပြီး ယှဉ်ပြိုင်တဲ့ solution တွေကြား apples-to-apples comparison လုပ်ရတာ လွယ်ကူစေပါတယ်။ ဒီ workloads တွေက “four corners” tests၊ common database transfer size tests ကနေ VDI environments အမျိုးမျိုးကနေ trace captures အထိ testing profiles အမျိုးမျိုးကို ပေးစွမ်းပါတယ်။

ဤစမ်းသပ်မှုအားလုံးသည် အသုံးများသော vdBench workload generator ကို အသုံးချပြီး scripting engine သည် compute testing cluster ကြီးတစ်ခုပေါ်တွင် ရလဒ်များကို အလိုအလျောက်လုပ်ဆောင်ပြီး ဖမ်းယူပေးသည်။ ၎င်းသည် flash arrays နှင့် individual storage devices များအပါအဝင် storage devices အမျိုးမျိုးတွင် တူညီသော workloads များကို ထပ်ခါတလဲလဲလုပ်ဆောင်နိုင်စေပါသည်။ QLC SSD များအတွက် ကျွန်ုပ်တို့၏ စမ်းသပ်မှုလုပ်ငန်းစဉ်သည် လုံခြုံသော erase ဖြင့် စတင်ပြီးနောက် drive သည် application workloads ငယ်များကို မည်သို့တုံ့ပြန်နိုင်သည်ကို တုပရန် drive ကို drive စွမ်းရည်၏ 1% သို့ partition လုပ်ပါသည်။ ၎င်းသည် drive ၏ 100% ကိုအသုံးပြုပြီး ၎င်းတို့ကို steady state သို့ယူဆောင်သွားသည့် full entropy စမ်းသပ်မှုများနှင့် ကွာခြားပါသည်။ ရလဒ်အနေဖြင့် ဤကိန်းဂဏန်းများသည် ပိုမိုမြင့်မားသော ရေရှည်တည်တံ့သော write speeds ကို ထင်ဟပ်စေမည်ဖြစ်သည်။

ကိုယ်ရေးအချက်အလက်

  • 4K ကျပန်းဖတ်ရှုမှု- 100% ဖတ်ရှုမှု၊ 128 threads၊ 0-120% iorate
  • 4K ကျပန်းရေးသားမှု- 100% ရေးသားမှု၊ 64 threads၊ 0-120% iorate
  • ၆၄K စဉ်ဆက်မပြတ်ဖတ်ရှုမှု- ၁၀၀% ဖတ်ရှုမှု၊ ၁၆ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate
  • ၆၄K အစဉ်လိုက်ရေးသားမှု- ၁၀၀% ရေးသားမှု၊ ၈ ချည်၊ ၀-၁၂၀% iorate

ဤသုံးသပ်ချက်အတွက် နှိုင်းယှဉ်နိုင်သောအချက်များ-

4K random read မှာ XPG GAMMIX S70 ဟာ အမြင့်ဆုံးရမှတ် 348,119 IOPS နဲ့ latency 366µs ဖြင့် ပဉ္စမနေရာမှာ ရပ်တည်ခဲ့ပါတယ်။

4K ကျပန်းရေးသားမှုအတွက် S70 သည် အမြင့်ဆုံး 179,043 IOPS နှင့် latency 709µs ဖြင့် တတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

sequential 64K စမ်းသပ်မှုများသို့ ပြောင်းလိုက်သောအခါ၊ ဖတ်ရှုမှုအတွက် S70 သည် latency 418µs တွင် 76,399 IOPS သို့မဟုတ် 4.7GB/s ဖြင့် ဒုတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်ကို ကျွန်ုပ်တို့ တွေ့ရှိခဲ့သည်။

64K ရေးသားမှုတွင် S70 သည် 16,669 IOPS သို့မဟုတ် 1.04GB/s နှင့် latency 950µs ဖြင့် တတိယနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

ထို့နောက် drive များကို ပိုမိုအားစိုက်ထုတ်ရန် ဒီဇိုင်းထုတ်ထားသော ကျွန်ုပ်တို့၏ VDI benchmark များကို ကြည့်ရှုခဲ့ပါသည်။ ဤစမ်းသပ်မှုများတွင် Boot၊ Initial Login နှင့် Monday Login တို့ ပါဝင်သည်။ Boot စမ်းသပ်မှုကိုကြည့်လျှင် S70 သည် အမြင့်ဆုံး 91,218 IOPS 358µs ဖြင့် ဆဋ္ဌမနေရာတွင် ရပ်တည်ခဲ့သည်။

Initial Login မှာ S70 ဟာ အမြင့်ဆုံး 31,500 IOPS နဲ့ latency 621µs နဲ့အတူ ဆဋ္ဌမနေရာမှာ ရပ်တည်နိုင်ခဲ့ပေမယ့် တခြား drive တွေလိုပဲ စွမ်းဆောင်ရည် အတော်လေး ကျဆင်းသွားခဲ့ပါတယ်။

VDI Monday Login ဖြင့် S70 သည် 18,751 IOPS အမြင့်ဆုံးဖြင့် 850µs latency ဖြင့် ဆဋ္ဌမနေရာတွင် ထပ်မံရပ်တည်ခဲ့သည်။

နတ်သမီးပုံပြင်

XPG GAMMIX S70 ကို ထပ်မံစမ်းသပ်ရန်အတွက် Lenovo ThinkStation P620 တွင် Blackmagic Disk Speed ​​Test ကို ကျွန်ုပ်တို့ လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါသည် ။

ဒီမှာ S70 ရဲ့ read speed က 4.75GB/s နဲ့ write speed က 4.92GB/s ရှိပါတယ်။ ဖော်ပြထားတဲ့ speed တွေကိုတော့ မမှီသေးပေမယ့် PCIe Gen4 drive တွေထဲမှာ ဒီလိုလုပ်ထားတာ မတွေ့ရသေးပါဘူး။ drive တွေထက် support ပိုင်းမှာ ပိုပြဿနာရှိပါတယ်။

ကောက်ချက်

XPG GAMMIX S70 သည် ဂိမ်းဈေးကွက်အတွက် ရည်ရွယ်သည့် PCIe Gen4 SSD ဖြစ်သော်လည်း overclocker များနှင့် PC ဝါသနာရှင်များအတွက်လည်း ဤနေရာတွင် နှစ်သက်ဖွယ်ရာများစွာကို တွေ့ရှိနိုင်ပါသည်။ drive သည် M.2 2280 form factor ဖြင့် ထွက်ပေါ်လာသော်လည်း အကောင်းဆုံးစွမ်းဆောင်ရည်အတွက် အပူချိန်ကို ထိန်းချုပ်ထားစဉ်တွင် နေရာအနည်းငယ်ပိုယူထားသည်။ ဖော်ပြထားသည့်အတိုင်း SSD သည် PCIe Gen4 ဖြစ်ပြီး အမြင့်ဆုံးကိုးကားထားသော 7.4GB/s read နှင့် 6.4GB/s write speeds ပါရှိသည်။ drive သည် PCIe Gen3 နှင့် backward compatible ဖြစ်ပြီး LDPC error-correcting code နည်းပညာ၊ End-to-End (E2E) Data Protection၊ RAID Engine support နှင့် AES 256-bit Encryption ကဲ့သို့သော လုံခြုံရေးရွေးချယ်မှုများစွာ ပါရှိသည်။

ကျွန်တော်တို့ရဲ့ VDBench Workloads နဲ့ Blackmagic ကို လုပ်ဆောင်ခဲ့ပါတယ် (မှတ်ချက်- XPG GAMMIX ကို VMware မှာ datastore အနေနဲ့ format ချဖို့ မမြင်ရတဲ့အတွက် SQL Server စမ်းသပ်မှုကို လုပ်ဆောင်နိုင်ခြင်း မရှိခဲ့ပါဘူး)။ VDBench အတွက် S70 က 4K read အတွက် 348K IOPS အမြင့်ဆုံးရရှိခဲ့ပြီး 4K write ကတော့ 179K IOPS အမြင့်ဆုံးရရှိခဲ့ပြီး 64K read မှာ 4.7GB/s နဲ့ 64K write မှာ 1.04GB/s ရရှိခဲ့ပါတယ်။ ကျွန်တော်တို့ရဲ့ VDI benchmarks အတွက် drive ဟာ boot မှာ 91K IOPS၊ Initial Login မှာ 32K IOPS နဲ့ Monday login မှာ 19K IOPS ရရှိခဲ့ပါတယ်။ Blackmagic နဲ့ဆိုရင် drive ဟာ 4.75GB/s read နဲ့ 4.92GB/s write ရရှိခဲ့ပါတယ်။

ဒီ drive က ထိပ်တန်း ကိန်းဂဏန်းတွေကို မရောက်ရှိခဲ့ပေမယ့် PCIe Gen4 drive တွေကတော့ မရောက်ရှိသေးပါဘူး။ ဒါပေမယ့် XPG (ADATA ထီးအောက်မှာ ပါဝင်တဲ့) အတွက် အဲဒီ drive က အတော်လေး ကောင်းမွန်စွာ လုပ်ဆောင်နိုင်ခဲ့ပါတယ်။ S70 ဟာ စမ်းသပ်မှုအနည်းငယ်မှာ ဒုတိယနဲ့ တတိယနေရာတောင် ရရှိခဲ့ပြီး ယှဉ်ပြိုင်မှုတွေနဲ့ ယှဉ်ရင် အထင်ကြီးစရာပါပဲ။ ADATA က interface အသစ်ထဲကို ဝင်လာတာနဲ့အမျှ သူတို့ရဲ့ ဂိမ်းကို အရှိန်မြှင့်တင်လာတာကို မြင်ရတာ လန်းဆန်းစရာပါပဲ။

Amazon မှာ XPG GAMMIX S70 ကို ဝယ်ယူနိုင်ပါတယ်။

StorageReview မှာ ပါဝင်လုပ်ဆောင်ပါ

သတင်းလွှာ | YouTube | ပေါ့ဒ်ကတ်စ် iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | RSS Feed

အဒမ်အမ်းစထရောင်း

အာဒမ်သည် StorageReview.com ၏ အကြီးတန်းသတင်းအယ်ဒီတာဖြစ်ပြီး ကျွန်ုပ်တို့၏ အတွင်းပိုင်းနှင့် freelance အကြောင်းအရာအဖွဲ့များကို စီမံခန့်ခွဲပါသည်။