StorageReview.com

Statystyki dysków Backblaze z II kwartału 2025 r.: nowe, dogłębne analizy dysków o pojemności ponad 20 TB, starzejące się modele utrzymują się na stabilnym poziomie

Enterprise   ◇  HDD

Firma Backblaze opublikowała raport Drive Stats za drugi kwartał 2025 roku, oferujący szczegółowy wgląd w stan i wydajność dysków twardych, które napędzają infrastrukturę pamięci masowej w chmurze. Z ponad 321 000 dysków zarządzanych do końca czerwca (w tym 317 230 aktywnych dysków danych), ten kwartał daje nam kolejny, solidny obraz tego, jak radzą sobie poszczególne modele. W tym wydaniu przyjrzymy się, jak zwykle, kwartalnym i cyklicznym trendom w zakresie awarii w Backblaze, skupiając się na stale rosnącym segmencie dysków o pojemności ponad 20 TB. Przyjrzyjmy się zatem najnowszym danym.

Raport ze statystykami jazdy Backblaze za II kwartał 2025 r.

Wskaźniki awaryjności dysków twardych w II kw. 2025 r.

Pierwszym z nich jest kwartalny raport Backblaze, który śledzi dyski spełniające minimalne wymagania kwalifikujące je do włączenia: co najmniej 100 wdrożonych dysków i ponad 10 000 dni dyskowych zarejestrowanych w danym kwartale. Pomaga to odfiltrować wartości odstające i jednostki testowe, które mogłyby zaburzyć wyniki.

Oto pełna tabela wskaźników awaryjności w drugim kwartale 2025 r.:

MFG Model Rozmiar (TB) Liczba napędów Średni wiek (miesiące) Dni jazdy Awarie AFR
HGST HMS5C4040BLE640 4 188 95.7 16,893 1 2.16%
HGST HUH728080ALE600 8 1,081 82.8 97,423 2 0.75%
HGST HUH721212ALE600 12 2,608 63.9 237,117 2 0.31%
HGST HUH721212ALE604 12 13,468 45.4 1,207,348 115 3.48%
HGST HUH721212ALN604 12 10,070 69.1 903,548 84 3.39%
Seagate ST8000DM002 8 9,027 100.9 819,550 40 1.78%
Seagate ST8000NM000A 8 247 26 22,433 0 0%
Seagate ST8000NM0055 8 13,424 89.6 1,215,170 73 2.19%
Seagate ST10000NM0086 10 1,026 86.6 92,392 12 4.74%
Seagate ST12000NM0007 12 1,014 64 91,801 9 3.58%
Seagate ST12000NM0008 12 19,041 58.8 1,718,002 138 2.93%
Seagate ST12000NM000J 12 980 9.4 85,277 1 0.43%
Seagate ST14000NM000J 14 1,330 49.4 1,197,755 39 1.19%
Seagate ST14000NM000J 14 301 10 26,204 1 1.39%
Seagate ST14000NM001G 14 10,614 48.7 956,403 33 1.26%
Seagate ST14000NM0138 14 1,300 50.7 116,900 14 4.37%
Seagate ST16000NM001G 16 33,963 30.4 3,078,040 49 0.58%
Seagate ST16000NM002J 16 460 27.4 41,860 0 0%
Seagate ST24000NM002H 24 6,029 2.3 443,251 28 2.26%
Toshiba MG07ACA14TA 14 37,570 52.3 3,402,312 107 1.15%
Toshiba MG07ACA14TEY 14 917 34.8 78,967 4 1.85%
Toshiba MG08ACA16TA 16 40,250 20.4 3,652,078 115 1.15%
Toshiba MG08ACA16TE 16 5,947 40.9 535,044 31 2.11%
Toshiba MG08ACA16TEY 16 5,158 38.9 466,977 33 2.58%
Toshiba MG09ACA16TE 16 164 1.9 12,700 1 2.87%
Toshiba MG10ACA20TE 20 14,422 3.9 1,203,866 2 0.06%
WDC WUH721414ALE6L4 14 8,635 49.9 780,029 15 0.70%
WDC WUH721816ALE6L0 16 3,006 38.7 272,497 17 2.28%
WDC WUH721818ALE6L4 16 26,545 23.3 2,403,249 31 0.47%
WDC WUH722222ALE6L4 22 37,947 7.3 3,241,771 46 0.52%
Sumy 317,992 28,402,627 1,061 1.36%

Co ciekawe, chociaż kwartalny wskaźnik awaryjności nieznacznie wzrósł w ostatnim kwartale do 1.42%, w drugim kwartale ponownie spadł do 1.36%. To pozytywny spadek, zwłaszcza biorąc pod uwagę niektóre z wyższych wartości odstających, które ostatnio obserwowaliśmy. Wydaje się, że spadek ten jest częściowo spowodowany znacznymi odbiciami w kilku modelach, które wcześniej borykały się z problemami.

Weźmy na przykład Seagate ST12000NM0007 . W pierwszym kwartale odnotował on oszałamiający wskaźnik AFR na poziomie 9.47%, ale w drugim kwartale spadł on do 3.58%. To fundamentalna zmiana w zachowaniu awaryjności w dużej populacji, ponieważ liczba dysków pozostała taka sama w poszczególnych kwartałach. Podobnie, dysk HGST HUH721212ALN604 również odnotował zauważalną poprawę, spadając z 4.97% do 3.39%, podczas gdy dysk Seagate ST14000NM0138 o pojemności 14 TB (wcześniejszy sygnał ostrzegawczy z poprzednich raportów) spadł z 6.82% do 4.37%. Nadal był to wysoki wynik, ale zmierzał w lepszym kierunku.

W tym kwartale zadebiutował nowy dysk: Toshiba MG09ACA16TE. Ten 16-terabajtowy dysk odnotował jedną awarię w ciągu nieco ponad 12 000 dni pracy, co daje początkowy wskaźnik AFR na poziomie 2.87%. Jest za wcześnie, aby to oceniać, ale warto śledzić przyszłe raporty.

Jeśli chodzi o modele o najlepszych wynikach, tylko dwa nie odnotowały żadnych usterek w drugim kwartale:

  • Seagate ST8000NM000A (8TB)
  • Seagate ST16000NM002J (16 TB)

To już trzeci kwartał z rzędu bez awarii 8-terabajtowego dysku Seagate, co jest wyjątkowym osiągnięciem pod względem spójności. I chociaż tylko dwa modele osiągnęły tym razem idealne wyniki, kilka było bardzo blisko, a każdy z nich zakończył się tylko jedną awarią: HGST HMS5C4040BLE640 , Seagate ST12000NM000J i ST14000NM000J oraz nowy Toshiba MG09ACA16TE.

Kryteria modelu napędu

Zanim przejdziemy do danych dotyczących cyklu życia, Backblaze wyjaśnił, dlaczego niektóre dyski zostały pominięte w raporcie za drugi kwartał 2025 roku; konkretnie 495 dysków zostało pominiętych w analizie. Są dwa główne powody.

Pierwszym powodem są testy. Niektóre dyski są oceniane w warunkach laboratoryjnych lub przedprodukcyjnych, mimo że są aktywne w środowisku Backblaze. Dyski te są monitorowane i gromadzone są dane, ale ponieważ nie są częścią głównej floty wdrożeniowej, nie są uwzględniane w oficjalnych statystykach Drive Stats. Pomaga to skupić wyniki wyłącznie na dyskach używanych w rzeczywistych, skalowalnych scenariuszach pamięci masowej.

Drugim powodem jest brak danych. Aby zachować wiarygodność statystyczną, Backblaze stosuje minimalne progi przed uwzględnieniem jakiegokolwiek modelu napędu w tabeli kwartalnej, rocznej lub obejmującej cały okres. Jeśli nie zarejestrowano wystarczającej liczby jednostek lub dni napędu, model jest pomijany w danym okresie. Chodzi o to, aby uniknąć wyciągania wniosków ze zbyt małej próby.

Oto jak rozkładają się te progi:

Okres Liczba napędów Dni jazdy
Kwartalny > 100 > 10,000
Roczny > 250 > 50,000
Życie > 500 > 100,000

Niezależnie od tego, czy model pojawia się na wykresach, Backblaze gromadzi i udostępnia dane bazowe dla każdego dysku w ramach swojego kompleksowego zestawu danych Drive Stats. Jeśli chcesz przejrzeć lub pobrać surowe dane, zawsze możesz uzyskać do nich dostęp na oficjalnej stronie Drive Stats.

Te same kryteria uwzględnienia przedstawione powyżej będą miały zastosowanie także do poniższej sekcji dotyczącej wskaźnika awaryjności w całym okresie użytkowania.

Wskaźniki awaryjności dysków w całym okresie użytkowania

W perspektywie długoterminowej Backblaze uwzględnia tylko modele dysków spełniające jeszcze bardziej rygorystyczne kryteria. Aby dysk został uwzględniony w tabeli awarii w całym okresie eksploatacji, musi mieć co najmniej 500 aktywnych jednostek na koniec drugiego kwartału 2025 roku i łącznie ponad 100 000 dni pracy dysku. Po usunięciu modeli, które nie spełniły tych progów, do analizy pozostało 27 kwalifikujących się modeli, co stanowi 393 907 dysków i prawie pół miliarda dni pracy dysku.

Oto zestawienie wskaźników awaryjności na dzień 30 czerwca 2025 r.:

MFG Model Rozmiar (TB) Liczba napędów Średni wiek (miesiące) Dni jazdy Awarie AFR
HGST HMS5C4040ALE640 4 8,723 63.3 16,788,181 260 0.57%
HGST HMS5C4040BLE640 4 16,349 82.7 41,138,908 448 0.40%
HGST HUH728080ALE600 8 1,218 80.2 2,970,346 92 1.13%
HGST HUH721212ALE600 12 2,695 65.9 5,401,641 83 0.56%
HGST HUH721212ALE604 12 14,267 47 20,386,683 878 1.57%
HGST HUH721212ALN604 12 11,438 69.6 24,231,219 1398 2.11%
Seagate ST8000DM002 8 10,320 98.2 30,833,542 1,290 1.53%
Seagate ST8000NM0055 8 15,680 87 41,512,527 2,256 1.98%
Seagate ST10000NM0086 10 1,304 83.1 3,297,748 262 2.90%
Seagate ST12000NM0007 12 38,843 31.4 37,065,961 2,264 2.33%
Seagate ST12000NM0008 12 21,037 59.2 37,903,847 2,093 2.02%
Seagate ST12000NM000J 12 1,003 11.4 348,111 1 0.29%
Seagate ST12000NM001G 12 13,847 51 21,487,178 584 0.99%
Seagate ST14000NM000J 14 11,262 50.1 17,104,132 663 1.41%
Seagate ST14000NM0138 14 1,364 48.9 2,423,426 381 5.89%
Seagate ST16000NM001G 16 36,957 30.2 4,562,793 663 0.72%
Toshiba MG07ACA14TA 14 37,570 52.3 3,402,312 107 1.15%
Toshiba MG07ACA14TEY 14 954 33.5 971,815 39 1.46%
Toshiba MG08ACA16TA 16 40,996 41.7 27,000,887 858 1.16%
Toshiba MG08ACA16TE 16 6,198 41.7 7,868,812 279 1.29%
Toshiba MG08ACA16TEY 16 5,348 41.6 6,688,214 227 1.24%
Toshiba MG10ACA20TE 20 14,448 5.6 2,469,386 46 0.68%
WDC WUH721414ALE6L4 14 8,816 52.1 13,798,204 190 0.50%
WDC WUH721816ALE6L0 16 3,069 41.2 3,848,250 28 0.74%
WDC WUH721818ALE6L4 16 26,783 26.6 21,175,632 220 0.38%
WDC WUH722222ALE6L4 22 37,451 9.6 10,978,372 243 0.81%
Sumy 393,907 498,078,717 17,707 1.30%

Widać tu, że wskaźnik awaryjności w całym okresie użytkowania utrzymuje się na stabilnym poziomie, spadając nieznacznie z 1.31% w poprzednim kwartale do 1.30% w tym roku. Choć zmiana jest niewielka, jest godna uwagi ze względu na swoją stałość, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak dynamiczne mogą być niektóre kwartalne wahania.

Ta tabela daje nam również jaśniejszy obraz tego, jak modele dysków można wykluczyć z jednej analizy, a mimo to zakwalifikować do innej. Na przykład dysk HGST HMS5C4040ALE640 o pojemności 4 TB nie pojawił się w tabeli kwartalnej za drugi kwartał, ale pojawia się tutaj na liście żywotności. Dzieje się tak, ponieważ chociaż nie miał wystarczająco dużo aktualnych danych z ostatnich trzech miesięcy, aby spełnić kryteria odcięcia dla drugiego kwartału, jego ogólne wskaźniki żywotności spełniają kryteria uwzględnienia.

Co ciekawe, cztery modele dysków znajdują się w tej samej sytuacji w tym kwartale: nie znalazły się w tabeli za drugi kwartał z powodu niskiej aktywności, ale pojawiają się tutaj, ponieważ przekroczyły łączny próg 500 sztuk i 2 000 dni. Należą do nich Seagate ST8000NM000A , ST14000NM100,000J , ST16000NM002J i Toshiba MG09ACA16TE.

Kolejnym wartym odnotowania wzorcem jest liczba starszych dysków, które wciąż przechodzą selekcję. Raport Backblaze uwzględnia 14 różnych modeli dysków o pojemności 12 TB lub mniejszej, które łącznie uzyskały wskaźnik AFR na poziomie 1.54%. Oto jak to wygląda:

MFG Model Rozmiar (TB) Liczba napędów Średni wiek (miesiące) Dni jazdy Awarie AFR
HGST HMS5C4040BLE640 4 16,349 82.7 41,138,908 448 0.40%
HGST HUH728080ALE600 8 1,218 80.2 2,970,346 92 1.13%
Seagate ST8000DM002 8 10,320 98.2 30,833,542 1,290 1.53%
Seagate ST8000NM0055 8 15,680 87 41,512,527 2,256 1.98%
Seagate ST10000NM0086 10 1,304 83.1 3,297,748 262 2.90%
Seagate ST12000NM0007 12 38,843 31.4 37,065,961 2,264 2.33%
Seagate ST12000NM0008 12 21,037 59.2 37,903,847 2,093 2.02%
Seagate ST12000NM000J 12 1,003 11.4 348,111 1 0.29%
Seagate ST12000NM001G 12 13,847 51 21,487,178 584 0.99%
HGST HMS5C4040ALE640 4 8,723 63.3 16,788,181 260 0.57%
HGST HUH721212ALE600 12 2,695 65.9 5,401,641 83 0.56%
HGST HUH721212ALE604 12 14,267 47 20,386,683 878 1.57%
HGST HUH721212ALN604 12 11,438 69.6 24,231,219 1398 2.11%
Seagate ST14000NM000J 14 11,262 50.1 17,104,132 663 1.41%
Sumy 44,871 119,753,071 4,348 1.33%

Spośród tych 14 napędów osiem działa od pięciu lat lub dłużej, a dwa pozostałe mają ponad cztery lata. Tylko ta grupa dziesięciu napędów może pochwalić się wskaźnikiem AFR na poziomie 1.42%. Co imponujące, nawet spośród ośmiu najstarszych napędów, pięć przekroczyło sześć lat. Łącznie ich wskaźnik AFR wynosi 1.33%, co sugeruje, że wiele z tych starzejących się napędów wciąż wykonuje solidną pracę.

Przyjrzyjmy się dyskom o pojemności ponad 20 TB

Firma Backblaze od czasu do czasu śledziła dyski o pojemności 20 TB i większej w ostatnich kilku raportach, ale drugi kwartał 2025 roku to pierwszy raz, kiedy firma zdecydowała się na głębszą analizę. Na razie trzy modele kwalifikują się do analizy żywotności w tym przedziale pojemności: Toshiba MG10ACA20TE o pojemności 20 TB, WDC WUH722222ALE6L4 o pojemności 22 TB i Seagate ST24000NM002H o pojemności 24 TB.

Ponieważ każdy z trzech kwalifikujących się modeli zapewnia teraz wystarczającą ilość danych na przestrzeni całego cyklu życia, możemy uzyskać wyraźniejszy obraz ich zachowania w miarę starzenia się, co pomaga rzucić światło na potencjalną długoterminową niezawodność tych większych rozmiarów.

Co ciekawe, każdy dysk reprezentuje innego producenta, co daje użyteczny (choć nie idealnie równoważny) punkt odniesienia. Chociaż liczba dysków i czas ich użytkowania różnią się zbyt mocno, aby wyciągać ogólne wnioski, warto przeanalizować, jak każdy model sprawdza się osobno.

Toshiba MG10ACA20TE (20TB)

Firma Backblaze rozpoczęła wdrażanie tego modelu dysków 22 miesiące temu, ale dopiero w ubiegłym roku odnotowała znaczącą adopcję. Wczesne dane dotyczące wykorzystania były tak niskie, że nie są uwzględniane w większości obliczeń, a raport koncentruje się wyłącznie na miesiącach, w których liczba dysków osiągnęła bardziej wiarygodny poziom.

Oto trend AFR na przestrzeni czasu dla modelu Toshiba:

Wiek w miesiącach AFR Liczba napędów
0 1.44% 14,407
1 0.36% 13,694
2 0.62% 11,808
3 0.42% 8,594
4 0% 6,693
5 0.81% 6,000
6 0.61% 5,955
7 0% 4,751
8 0.94% 3,869
9 1.17% 3,107
10 1.02% 2,388
11 0% 1,034

Jak pokazano na wykresie, wskaźnik AFR (niebieska linia) i liczba dysków (czerwona linia) podążają za znaną tendencją: wskaźniki awaryjności zmieniają się z miesiąca na miesiąc, podczas gdy liczba dysków stale spada wraz ze starzeniem się dysków i mniejszą liczbą nowych jednostek dodawanych do użytku. Liczba dysków jest zazwyczaj najwyższa na początku i spada z czasem, ponieważ starzejące się modele są stopniowo wycofywane z użytku lub wymieniane.

raport o napędzie Backblaze za II kw. 2025 Toshiba 20 tb

Backblaze wyjaśnia, że ​​struktura analizy została opracowana w taki sposób, aby ułatwić ocenę zachowania napędu na różnych etapach jego eksploatacji. Ten powiększony widok odzwierciedla również to, co można zaobserwować w klasycznych badaniach niezawodności opartych na „krzywej wanny”, gdzie wczesne awarie, stabilny okres w połowie okresu eksploatacji i ostateczne zużycie są mapowane w czasie.

WDC WUH722222ALE6L4 (22TB)

Ten model Western Digital dysponuje obecnie danymi operacyjnymi z 22 miesięcy i od momentu premiery jest systematycznie skalowany. Jego ogólna wydajność jest stabilna, a wartości AFR początkowo były nieco wyższe, ale z czasem generalnie spadały.

Oto zestawienie miesięczne:

Wiek w miesiącach AFR Liczba napędów
0 0.57% 6,067
1 0.18% 5,800
2 0.12% 5,456
3 0.17% 5,102
4 0.23% 4,648
5 0.26% 4,271
6 0.07% 3,896
7 0.14% 3,558
8 0.06% 3,190
9 0.20% 2,776
10 0.29% 2,436
11 0.09% 2,082
12 0.34% 1,777
13 0.28% 1,483
14 0.00% 1,257
15 0.29% 1,025
16 0.00% 788
17 0.00% 577
18 0.00% 403
19 0.00% 261
20 0.00% 157
21 0.00% 80

Ogólnie rzecz biorąc, model WDC o pojemności 22 TB spisuje się wyjątkowo dobrze. W ciągu 22 obserwowanych miesięcy wartości AFR utrzymują się na poziomie 0.57% lub poniżej i generalnie wykazują tendencję spadkową wraz ze spadkiem liczby dysków. Nie ma oznak niepokojących wzrostów, a spójność powinna budzić zaufanie co do długoterminowych perspektyw tego modelu.

Raport o dyskach Backblaze, 2 kw. 2025, WDC 22TB

Seagate 24TB ST24000NM002H

W porównaniu z modelem WDC, dysk Seagate o pojemności 24 TB wykazuje nieco większe wahania wskaźnika AFR, zwłaszcza w pierwszych miesiącach. Choć nie jest to szczególnie niepokojące, dane sugerują, że model ten może nadal stabilizować się lub reagować na zmienność obciążenia w środowisku Backblaze.

Wiek w miesiącach AFR Liczba napędów
0 1.98% 5,528
1 1.52% 4,812
2 1.51% 4,039
3 2.37% 3,590
4 2.10% 2,903
5 2.04% 1,194
6 1.91% 636

Porównanie modeli o pojemności 20 TB i więcej

Na końcu raportu Backblaze porównuje trendy AFR wszystkich trzech napędów o dużej pojemności. Po zestawieniu ich na wykresie, kilka rzeczy staje się jasnych:

  • Toshiba 20TB rozpoczyna się wysokim wskaźnikiem AFR w pierwszym miesiącu, ale szybko spada i pozostaje stosunkowo stabilny.
  • Dysk twardy WDC 22TB przedstawia jedną z najczystszych krzywych, z łagodnym spadkiem AFR w miarę starzenia się napędu.
  • Seagate 24TB, choć nadal mieści się w dopuszczalnych granicach, wykazuje częstsze wahania AFR.

Choć na razie wszystkie trzy dyski sprawdzają się dobrze, model WDC wykazuje najwyższą niezawodność na przestrzeni prawie dwóch lat użytkowania.

Ogólny trend AFR dla dysków o pojemności 20 TB i więcej

Backblaze zawiera również łączny wykres zależności wskaźnika AFR od wieku dla wszystkich modeli o pojemności powyżej 20 TB. Zgodnie z oczekiwaniami, ogólny wskaźnik AFR początkowo jest nieznacznie podwyższony, ale z czasem wykazuje tendencję spadkową, podążając za krzywą podobną do klasycznego modelu niezawodności „wanny”: wczesne awarie, stabilizacja, a następnie ostateczne zużycie. Ten ogólny obraz sugeruje, że flota dysków Backblaze o większej pojemności osiąga dojrzałość bez żadnych sygnałów ostrzegawczych, z wyjątkiem potencjalnie wolniejszej krzywej dla Seagate. Chociaż cykl życia tych modeli jest jeszcze na wczesnym etapie, jak dotąd wyniki są obiecujące.

Porównanie pul dysków o pojemności 20 TB+ i 14–16 TB

Kiedy firma Backblaze rozważała, czy warto wyróżnić dyski o pojemności ponad 20 TB jako grupę, kluczowym wyzwaniem było znalezienie sposobu na uczynienie porównania sensownym. Ostatecznie zdecydowano się zestawić je z dyskami o pojemności 14–16 TB. Nie dlatego, że jest to idealne dopasowanie, ale dlatego, że ta grupa oferuje solidne pokrycie danych i reprezentuje ostatnią dużą falę modeli dysków dodanych do floty.

Warto zwrócić uwagę, że po zgrupowaniu dysków 20 TB w jedną pulę, przywrócono część wcześniej wykluczonych danych. Na przykład, po 21 miesiącach model Toshiby o pojemności 20 TB miał tylko jeden aktywny dysk. Ten pojedynczy dysk został uwzględniony obok 399 dysków z modelu WDC, co dało w sumie 400 dysków w tej grupie wiekowej i pozwoliło na obliczenie średniego wskaźnika awaryjności (AFR) dla puli.

Pula 20TB+ (AFR i liczba dysków)

Poniżej znajduje się tabela pokazująca, jak radziła sobie pula o pojemności 20 TB+ w ciągu pierwszych 22 miesięcy:

Wiek w miesiącach AFR Liczba napędów
0 1.32% 57,298
1 1.27% 53,725
2 0.86% 50,589
3 1.01% 45,914
4 0.70% 40,996
5 0.95% 37,202
6 0.64% 34,100
7 0.66% 27,513
8 0.41% 23,824
9 0.75% 21,207
10 0.61% 17,873
11 0.41% 14,999
12 0.68% 12,601
13 0.25% 9,808
14 0.15% 7,938
15 0.50% 4,839
16 0.45% 2,701
17 0% 2,383
18 0% 1,905
19 0% 1,193
20 0% 1,193
21 0% 400

Dane te dają nam dość wyraźną linię trendu:

Łączny AFR 20 TB+ w porównaniu z wiekiem

Porównanie z dyskami o pojemności 14–16 TB

Aby porównanie było bardziej sprawiedliwe, dyski o pojemności 14–16 TB zbadano w tym samym okresie 21 miesięcy. Ta grupa ma znacznie dłuższą historię (dyski te są w rotacji od prawie siedmiu lat), więc chociaż nie dorównują one w 100% nowszym modelom o pojemności 20 TB, ich długoterminowa eksploatacja stanowi cenny punkt odniesienia.

Wiek w miesiącach AFR Liczba napędów
0 1.41% 150,551
1 0.75% 149,435
2 0.89% 149,568
3 0.76% 149,754
4 0.73% 150,100
5 0.86% 149,296
6 0.82% 149,479
7 0.55% 149,137
8 0.55% 148,825
9 0.62% 148,236
10 0.67% 147,053
11 0.76% 146,958
12 0.99% 146,524
13 0.97% 146,249
14 0.97% 145,331
15 0.75% 141,521
16 0.77% 138,066
17 0.79% 135,417
18 0.89% 132,924
19 0.76% 128,915
20 1.04% 125,777
21 0.95% 122,273

Wizualnie wykres liniowy dla tej grupy pokazuje bardziej płynny i spójny wzór na przestrzeni czasu.

Mając to na uwadze, przedstawiam to samo porównanie, ale obejmujące okres około 7 lat:

Jak one wypadają?

Porównując te dwie pule miesiąc po miesiącu, dyski o pojemności ponad 20 TB radzą sobie dobrze, a w niektórych przypadkach nieznacznie przewyższają oczekiwania. Należy jednak pamiętać, że pula 14–16 TB korzysta ze znacznie większej i bardziej stabilnej liczby dysków, co naturalnie redukuje szum. Mimo to, jest to pomocny sposób na obserwowanie postępów tych nowszych dysków o dużej pojemności na wczesnych etapach wdrażania.

Ostatecznie Backblaze potrzebuje jeszcze czasu, zanim klasa dysków 20 TB+ przedstawi pełny obraz sytuacji w swoich raportach. Te nowsze modele wciąż znajdują się na etapie wdrażania i nie osiągnęły jeszcze optymalnego poziomu, pozwalającego na wyciąganie wiarygodnych wniosków długoterminowych. Wraz z dodawaniem kolejnych modeli do swojej floty przez Backblaze, będziemy mogli lepiej obserwować, jak sprawdzają się w dłuższej perspektywie.

Seria dysków 14–16 TB już teraz dostarcza cennych informacji. Dyski te są w użyciu wystarczająco długo, aby wykazać wzorce zużycia, których można by się spodziewać po około 4–5 latach. Niemniej jednak, patrząc na ich ogólne wskaźniki AFR, w porównaniu z pulą dysków 12 TB i mniejszych, która nadal charakteryzuje się wyjątkowo dobrą niezawodnością długoterminową, większe dyski nie wypadają tak dobrze.

Nie jest nieuzasadnione podejrzenie, że ta sama dynamika starzenia, którą obserwowaliśmy w przypadku mniejszych dysków, ma tu również zastosowanie. W rzeczywistości tabela Backblaze obejmująca obecnie używane dyski o pojemności 14–16 TB potwierdza tę tezę, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę modele mające cztery lata lub więcej.

Oto szczegóły:

MFG Model Rozmiar (TB) Liczba napędów Średni wiek (miesiące) Dni jazdy Awarie AFR
Seagate ST14000NM000G 14 11,252 50.1 17,140,132 663 1.41%
Seagate ST14000NM0138 14 1,690 47.1 2,423,426 391 5.89%
Seagate ST16000NM001G 16 34,755 32.8 34,692,793 684 0.72%
Toshiba MG07ACA14TA 14 39,387 54.1 64,805,775 1,828 1.03%
Toshiba MG07ACA14TEY 14 954 33.5 97,815 39 1.46%
Toshiba MG08ACA16TA 16 40,996 21.7 27,000,887 858 1.16%
Toshiba MG08ACA16TE 16 6,198 41.7 7,868,882 279 1.29%
Toshiba MG08ACA16TEY 16 5,348 41.6 6,688,214 227 1.24%
WDC WUH721414ALE6L4 14 8,816 52.1 13,978,204 190 0.50%
WDC WUH721816ALE6L0 16 3,069 41.2 3,848,250 78 0.74%
WDC WUH721818ALE6L4 16 26,783 26.0 21,175,632 220 0.38%
Sumy 179,248 200,594,010 5,457 0.99%

Całkowity współczynnik AFR dla tych modeli wynosi obecnie nieco poniżej 1%. Ponownie, tabela ta uwzględnia tylko dyski nadal będące w użyciu, a nie wszystkie jednostki 14–16 TB, które kiedykolwiek wdrożono w ramach Backblaze, więc nie jest to kompletny obraz historyczny. Należy ją traktować jako migawkę pokazującą, jak obecnie działają aktywne dyski 14–16 TB.

Wniosek

Podsumowując, raport Backblaze za II kwartał 2025 roku oferuje cenny wgląd w starzenie się dysków o różnej pojemności w ramach ogromnego zbioru danych. Chociaż nowsze modele o pojemności ponad 20 TB nadal potrzebują czasu i wolumenu, aby ujawnić znaczące wzorce, dane dotyczące dysków o pojemności 12 TB i mniejszych pozostają zachęcające, a dyski o pojemności 14–16 TB zaczynają wykazywać typowe oznaki zużycia. Jak zawsze, cały obraz będzie ewoluował z czasem, ale na razie ten przegląd stanowi cenną aktualizację informacji o tym, jak te dyski sprawdzają się w rzeczywistych warunkach.

Pełne dane dotyczące statystyk jazdy znajdziesz na oficjalnej stronie statystyk jazdy Backblaze.

 

Skontaktuj się z StorageReview

Biuletyn | YouTube | Podcast iTunes / Spotify | Instagram | Twitter | TikTok | Kanał RSS

Lyle Smith

Lyle jest autorem artykułów dla StorageReview, gdzie zajmuje się szerokim spektrum tematów dotyczących użytkowników końcowych i przedsiębiorstw IT.